Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecké tanky M60T v Sýrii; větší foto / Turkish Armed Forces

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection Systems). Vzhledem ke zhoršení vztahů s tradičními vojenskými partnery (USA, Německo, Izrael) se Turecko rozhodlo pro APS Zaslon-L od ukrajinské firmy Microtek.

Po opakovaných ztrátách tanků se turecká armáda rozhodla nakoupit ukrajinský APS Zaslon-L. Ukrajinský APS bude v licenci vyrábět pod jménem Akkor Pulat turecký zbrojní gigant Aselsan. Dlužno dodat, že možnost licenční výroby je také jedním z důvodů (nejen tedy zhoršení vztahů s tradičními vojenskými partnery), proč si Ankara vybrala ukrajinské řešení.

 

 

 

Hned z kraje je nutné uvést na pravou míru fotografie zcela zničených tureckých tanků – především v souvislosti s obrázky „roztrhaných“ tanků Leopard 2A4, které zavdaly spekulacím o kvalitách německých tanků.

 

Kurdští povstalci v boji s tureckou armádou používají mimo jiné ruské protitankové řízené střely (PTŘS) Konkurs, Kornet (případně íránské ekvivalenty) a americké BGM-71 TOW. Objevují se informace také o použití evropské PTŘS Milan a pancéřovky AT-4. Pochopitelně jsou používány i nejrůznější deriváty RPG-7, včetně moderních RPG-29.

Teoreticky může kompletní destrukci tanku způsobit PTŘS BGM-71F TOW 2B, která pomocí explozí formovanému penetrátoru EFP (Explosively Formed Penetrator) útočí na slabý horní pancíř tanku. Na YouTube nalezeneme videa, kdy EFP prorazila horní pancíř tanku a exploze munice utrhla věž tanku T-72.

 

Ostatní verze TOW a další výše uvedené PTŘS používají klasickou kumulativní hlavici, buď obyčejnou, nebo tandemovou pro překonání reaktivního pancíře. Kumulativní parsek proniká dovnitř tanku a ničí vše v linii svého průniku. Jeho prostorový účinek v tanku je však omezen. Pokud paprsek nezasáhne munici nebo kapalinu hydrauliky (Leopard 2A4 hydrauliku nepoužívá), prakticky vždy aspoň některý ze členů posádky přežije.
 

Leopard 2A4 má jeden box s 27 kusy munice uložen v přední části korby a ve dvou pancéřových boxech (14 kusů munice), které jsou umístěny v zadní části věže a připraveny k okamžitému použití. Nabíječ má přístup k zadní munici přes pancéřovou přepážku, která se otevírá jen při přebíjení.
 

Záběry zničených tureckých tanků a obrněné techniky.

 

Přední box s municí je velmi dobře chráněn silným pancířem, ale může být zasažen výbuchem miny nebo IED. Pokud dojde k zasažení zadní munice, exploze vytrhne slabý horní pancéřový plát boxu a působí neškodně směrem nahoru. Při trošce štěstí díky druhému oddělenému pancéřovanému boxu může dokonce Leopard 2A4 dále působit v bojové činnosti. Není však možné, aby výbuch munice u tanku Leopard 2A4 utrhl věž od korby.

 

Samozřejmě moderní PTŘS, které dokáží probít snad až 1000 mm válcované oceli (RHAe), mohou proniknout pancířem tanků Leopard 2A4 a vyřadit ho (i jeho posádku) z boje. V některých případech mohlo u tureckých Leopardů 2A4 dojít k zasažení dobře chráněného boxu přední munice a k vyhoření tanku. Teroreticky také kumulativní paprsek může zasáhnout boční stranu věže, porušit pancéřovu přepážku a zasáhnout munici. V dalších případech ale poškozené Leopardy 2 zničilo turecké letectvo, zřejmě pomocí PTŘS Maverick – jde zejména o případy, kdy jsou věže tanků Leopard 2 odděleny od korby.

 

Počet zničených tureckých tanků není oficiálně znám, ale na konci ledna tohoto roku Kurdové prohlásili, že zničili minimálně pět tureckých tanků. Podle nejnovější zprávy kurdské tiskové agentury Rudaw, Kurdové během turecké ofenzivy v Afrinu údajně již zničily 96 tureckých obrněných vozidel. Nedávno také kurdská agentura Aryen Haber zveřejnila dokument, ve kterém bylo zaneseno deset zničených Leopardů 2A4 a jeden M60T.

 

Princip fungování APS Zaslon-L

 

V každém případě turecká armáda kvůli velkým ztrátám své obrněné techniky plánuje nakoupit 120 systémů Akkor Pulat, tedy v Turecku vyráběné a upravené verze Zaslon-L. APS Akkor Pulat v první fázi tak pokryje jen malou část ze zhruba 600 tanků M60A3/M60T a 300 tanků Leopard 2A4 turecké armády.

 

V únoru 2018 turecký ministr obrany Nurettin Canikli uvedl, že Microtek dokončuje testování Akkor Pulat. Aselsan po konci testů okamžitě začne s instalací Akkor Pulat na M60A3, M60T a Leopard 2A4. První vylepšené tanky se mají dostat na frontu již tento měsíc.

 

„Začneme instalovat systém Pulat na naše tanky do konce tohoto měsíce nebo na začátku dubna,“ řekl v rozhovoru pro tureckou agenturu Anadolu turecký minsitr obrany Nurettin Canikli.

Původní modul Zaslon-L s radiolokátorem a deflektorem (s dvěma bloky munice) / Microtek

 

Zaslon-L se skládá typicky z několika modulů o hmotnosti 50 až 130 kg (podle verze). Každý modul má v sobě malý radiolokátor a také deflektor k ničení protitankové munice. Deflektor obsahuje dva kusy munice, která při výbuchu vytváří tlakovou vlnu a prstencový mrak střepin ničící přilétající PTŘS nebo RPG. K iniciaci deflektoru dochází v době, kdy se protitanková munice nachází ve vzdálenosti osm až deset metrů od vozidla.

 

Nicméně turecká verze Akkor Pulat používá výrazně odlehčený, a především jednorázový modul – obsahuje pouze jeden blok s municí. Oproti původním modulům Zaslon-L je turecké řešení levnější a zejména jednoduší na instalaci (umísťuje se přímo na povrch korby) a testování. Kromě samotných modulů je tank nutné vybavit navíc pouze centrální řídící jednotkou a kabeláží.

 

Akkor Pulat na tanku M60T / Aselsan

  

Zaslon-L je údajně účinný i proti podkaliberní tankové munici – tlaková vlna dokáže letící penetrátor vyklonit ze směru letu a snížit tak jeho účinek v cíli. Podle ukrajinského výrobce lze vozidlo osadit prakticky libovolným počtem modulů. Turecké tanky získají šest modulů – dva moduly ochrání boky, jeden modul přední a jeden modul zadní část tanku.

 

Akkor Pulat je jen jedním z opatření, jak chce turecká armáda snížit ztráty své obrněné techniky. Anakra dále počítá s nákupem moderních reaktivních pancířů, prostředků výstrahy před laserovým ozářením, infračervených rušiček a také automatických kouřových granátometů (pracující se systémy výstrahy před laserovým ozářením), které dokáží ztížit práci obsluhám PTŘS s optickým, laserovým a infračerveným (při použité flér) naváděním.

 

Ochranu tureckých tanků dále vylepší panoramatické kamery pro lepší situační povědomí posádky a také širší použití radlic, díky kterým může tank vyhloubit vlastní okop bez použití těžké ženijní techniky.

 

EDIT: Článek úpraven 9.3. na základě připomínek z diskuze a přidány informace o počtu zničených tanků.

Zdroj: Defense-UpdateRudawThe Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly ...

Su-57 v Sýrii: Marketing nebo další fáze testování?

Minulý týden se k ruským leteckým silám v Sýrii přidalo několik stíhacích letounů páté generace ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  16:51 02.09.2020

  Turci sa už pustili aj do modernizácie svojich L2A4 : https://m.defenseromania.ro/mi... Zobrazit celý příspěvek

  Turci sa už pustili aj do modernizácie svojich L2A4 : https://m.defenseromania.ro/mi... Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  20:15 12.03.2018

  Kozlus:No právě s reaktivním pancéřováním tam poslali jen ty M60 Sabra ale jinak tam jezdí i v úplně holých a nejspíš vůbec nijak nemodernizovaných M60kách .Že nic nenaházeli na ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus:No právě s reaktivním pancéřováním tam poslali jen ty M60 Sabra ale jinak tam jezdí i v úplně holých a nejspíš vůbec nijak nemodernizovaných M60kách .Že nic nenaházeli na Leo2 to ještě beru ale nechat tam jezdit úplně holou M60ku tak tomu fakt nerozumím.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:53 01.02.2020

   Už by mali začať modernizovať na M-60TM aj ďalšie tanky (nejaké už mali byť aj nasadené: http://en.c4defence.com/Agenda... ) - a ak Erdogan nekecá s ...Zobrazit celý příspěvek

   Už by mali začať modernizovať na M-60TM aj ďalšie tanky (nejaké už mali byť aj nasadené: http://en.c4defence.com/Agenda... ) - a ak Erdogan nekecá s hrozbami invázie do Idlibu, tak možno uvidíme boje týchto tankov so sýrskymi T-90.
   https://www.reddit.com/r/TankP... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   12:53 02.02.2020

   Inak, toho času bol publikovaný článok, ktorý hľadal vysvetlenie práve na nasadzovanie holých M-60: https://www.offiziere.ch/?p=28... Zaujímavá je aj zmienená možnosť, že Turci ...Zobrazit celý příspěvek

   Inak, toho času bol publikovaný článok, ktorý hľadal vysvetlenie práve na nasadzovanie holých M-60: https://www.offiziere.ch/?p=28... Zaujímavá je aj zmienená možnosť, že Turci majú od Nemcov zmluvne zakázané používať L2 mimo obrany vlastného územia, tak ako je takáto podmienka pri BTR-60. Teda, nie že by Erdogana váhal porušovať zmluvy a obmedzenia ( https://hnonline.sk/svet/19705... ), ale predsa len, radšej používajú tanky, ktorých prevádzku nič neobmedzuje a aj modernizačné investície smerujú radšej do M-60 lepšie vyhovujúcim Erdoganovej intervenčnej politike.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:32 12.03.2018

  dante: Nasazeni neodladeneho tanku v Syrii by byla pitomost a mohlo by mu to medialne zlomit vaz. S reaktivnim Pancerovanim tam poslali ty M60 Sabra, ale je fakt zarazejici, ze ty ...Zobrazit celý příspěvek

  dante: Nasazeni neodladeneho tanku v Syrii by byla pitomost a mohlo by mu to medialne zlomit vaz. S reaktivnim Pancerovanim tam poslali ty M60 Sabra, ale je fakt zarazejici, ze ty Leo2 nejsou nicim oplacany a nemaji ani blbou SLAT mriz. Stejne tak je divne, ze se nesnazi aspon o odladeni vyrobni linky na Altaye.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:32 01.02.2020

   Je možné, že do Leopardov neinvestovali viac kvôli hrozbe nemeckých sankcií - predsa len, keby aplikovali modernizačný balíček od Aselsanu, váha by sa dostala na 65 ton a ako sme ...Zobrazit celý příspěvek

   Je možné, že do Leopardov neinvestovali viac kvôli hrozbe nemeckých sankcií - predsa len, keby aplikovali modernizačný balíček od Aselsanu, váha by sa dostala na 65 ton a ako sme videli pri problémoch s Altayom, pri takejto váhe sú už na nemeckých motoroch dosť závislí, nemajú voči nim alternatívu. Naproti tomu modernizovaný T60 sa vmesti do 55 ton, k čomu nemajú problém zohnať motor, tak investujú do modernizácií T-60. Dokonca už aj samotné Sabry stihli modernizovať - na úvodnom obrázku sú práve dve takéto modernizované, kde už je strelecká vežička nahradená diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou: https://defence-blog.com/army/... Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  21:57 10.03.2018

  PavolR: Děkuji za odpověď .Právě jednu chvíli už se turci vytahovali jak už je sériová výroba připravena a pak najednou ticho po pěšině .Myslím že zrovna nyní by se turkům nové ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: Děkuji za odpověď .Právě jednu chvíli už se turci vytahovali jak už je sériová výroba připravena a pak najednou ticho po pěšině .Myslím že zrovna nyní by se turkům nové tanky sakra hodily ,promenádovat se po Sýrii v obstarožních m60kách asi nebude nejlepší nápad.Docela mě zaráží že se ani neobtěžovali na ně naházet nějaký reaktivní pancíř nebo tak něco .Skrýt celý příspěvek

 • Dual
  21:45 10.03.2018

  flanker.jirka: Ukrajinský APS ZASLON poskytuje ochranu i proti PTŘS útočícím seshora (modul může být umístěný nad věží). Původní verze systému ZASLON byla schopna eliminovat ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka:

  Ukrajinský APS ZASLON poskytuje ochranu i proti PTŘS útočícím seshora (modul může být umístěný nad věží).
  Původní verze systému ZASLON byla schopna eliminovat střelu o rychlosti 70 až 1200 m/s, předpokládá se při sériové výrobě systému zvýšení horního limitu rychlosti až na 1800 – 2000 m/s.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:47 10.03.2018

  Ta váha je velice zarážející. Jakoby se nepoučili z vývoje v USA a jinde, kde se snaží váhu snížit za použití moderních materiálů. Navíc i manuálně nabíjený kanón je už hodně ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta váha je velice zarážející. Jakoby se nepoučili z vývoje v USA a jinde, kde se snaží váhu snížit za použití moderních materiálů. Navíc i manuálně nabíjený kanón je už hodně zastaralý koncept (byť má své výhody). Koncept mi připomíná až moc Leopard 2, který vývojově spadá do 70. let 20. století (!)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:57 10.03.2018

  Rase: S motormi z M60 (okolo 750 hp) by boli Altaye vhodné najvýš na vojenskú prehliadku. Tam by možno pri nasadení maximálnej rýchlosti nezdržovali ostatných. ;-) Turci sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: S motormi z M60 (okolo 750 hp) by boli Altaye vhodné najvýš na vojenskú prehliadku. Tam by možno pri nasadení maximálnej rýchlosti nezdržovali ostatných. ;-)

  Turci sa pustili do príliš ťažkého tanku bez akéhokoľvek vhodného technického zázemia.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:46 10.03.2018

  Tak se zdá, že ani poslední jednání s Caterpillarem, Ukrajinci atd. nepřinesly požadovaný výsledek a turecké martyrium pokračuje. Turecká agentura pro zadávání zakázek totiž ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak se zdá, že ani poslední jednání s Caterpillarem, Ukrajinci atd. nepřinesly požadovaný výsledek a turecké martyrium pokračuje.
  Turecká agentura pro zadávání zakázek totiž zadala vývoj a výrobu motoru pro Altay, domácím společnostem. Na žádost turecké vlády odpovědělo celkem pět tureckých firem - Tumosan, TEI - Tusas Engine Industries, Fides, Istanbul Denizcilik a BMC. Vybrána byla turecko-katarské společnosti BMC, která se rovněž uchází o finální výrobu tanků Altay (zde soupeří s FNSS a Otokar). Dle dohody má BMC dodat vznětové motory ve výkonnostních kategoriích od 400 do 1800 koní (tedy 294 a 1324 kW). Právě nejvyšší zmíněná kategorie má být určena pro tank Altay, který by díky němu dosahoval rychlosti až 70 km/h. Společnost BMC hodlá vyvinout rovněž motor o výkonu až 5000 koní (3730 kW), ale zde mi je záhadou, k čemu by byl určen. Napadá mě snad jen vyprošťovací vozidlo, nebo nějaká loď (!) Vývojové práce již údajně byly zahájeny a spolupracují zde různé turecké instituce a 200 špičkových vědců z nichž je přibližně třetina cizinců. Kdy ale bude motor připraven k sériové výrobě je hodně velká otázka - rozhodně to zabere pár let i když si hodně pohnou.

  Pokud vím, tak ani nedošlo k zahájení výroby tanků bez motorů (určitě by to šlo), třeba s tím, že by si zákazník sehnal a osadil sám. Nebo mě napadlo vymontovat motory z M60 a provizorně je osadit do Altayů. Oni Turci chtěli za málo peněz získat know-how na výrobu u sebe. Tedy pro nikoho to očividně nebylo lákavé (ani pro Ukrajince). Celé mi to přijde tak nějak divné. Přeci jen pokud by to Turci mysleli vážně, tak vyrobí řekněme 100 tanků a k nim koupit v zahraničí potřebný počet motorů s tím, že až budou mít vlastní motor, tak další várka je už bude mít. Stejně to udělali Korejci a myslím že i Japonci (!) Ti taky měli z německa MTU a mezitím si kuchtili vlastní.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:50 10.03.2018

  dante1: Pár mesiacov dozadu Rase v jednej diskusii písal, že majú ešte stále problém zohnať pre tú 65-tonovú opachu dostatočne výkonný motor. takže sériová výroba možno ešte stále ...Zobrazit celý příspěvek

  dante1:
  Pár mesiacov dozadu Rase v jednej diskusii písal, že majú ešte stále problém zohnať pre tú 65-tonovú opachu dostatočne výkonný motor. takže sériová výroba možno ešte stále nebeží.Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  17:25 10.03.2018

  Dovolím si trochu odbočit od tématu.Nevíte někdo jak to vypadá s tureckým tankem Altay?Neběží už seriová výroba?

  Dovolím si trochu odbočit od tématu.Nevíte někdo jak to vypadá s tureckým tankem Altay?Neběží už seriová výroba?

 • flanker.jirka
  12:41 10.03.2018

  RaSe: je to levné, ale něco to dokáže, potíž vidím v možných škodách a ztrátáchv případě že v blízkosti tanku něco bude. Umístnění antén je stavěné na to, že je tank celý venku, v ...Zobrazit celý příspěvek

  RaSe: je to levné, ale něco to dokáže, potíž vidím v možných škodách a ztrátáchv případě že v blízkosti tanku něco bude. Umístnění antén je stavěné na to, že je tank celý venku, v případě, že jej v obraně zakopou do věžového postavení nemusí systém správně zareagovat.
  Dalším nedostatkem většiny systémů je nepokrytí PTŘS útočících shora.
  Zajímalo by mně, zda už někdo někdo testoval aktivní ochranu proti rychlejším cílům než například 1500 m/s?Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  21:39 09.03.2018

  flanker.jirka súhlasím, nevšimol som si ukotvenie kanónu ku korbe tanku....

  flanker.jirka súhlasím, nevšimol som si ukotvenie kanónu ku korbe tanku....

 • Kozlus
  19:42 09.03.2018

  M60T - Celni hit...K.O. Jenze to neni celni hit, ale zasah do boku veze. Chytne pekne, ale hoooodne rychlo ohen zmizi a tim je ukonceno i video. Tim nerozporuju, ze i ta chvilka ...Zobrazit celý příspěvek

  M60T - Celni hit...K.O.
  Jenze to neni celni hit, ale zasah do boku veze. Chytne pekne, ale hoooodne rychlo ohen zmizi a tim je ukonceno i video. Tim nerozporuju, ze i ta chvilka stacila na vypaleni vnitrku tanku, ale neni to plamenomet, jako z Tecek.Skrýt celý příspěvek

 • black_raven
  17:57 09.03.2018

  V registru smluv lze dohledat smlouvu mezi MO a VVÚ - POKROČILÁ AKTIVNÍ OCHRANA - pokročilá aktivní balistická ochrana vozidel proti útokům RPG a PTŘS. Součástí této publikované ...Zobrazit celý příspěvek

  V registru smluv lze dohledat smlouvu mezi MO a VVÚ - POKROČILÁ AKTIVNÍ OCHRANA - pokročilá aktivní balistická ochrana vozidel proti útokům RPG a PTŘS. Součástí této publikované smlouvy jsou i přílohy. Zajímavá je příloha č. 2 návrh projektu. V příloze č.2 je relativně podrobný popis funkce řešeného projektu včetně harmonogramu. Dle vloženého harmonogramu je v tomto měsíci (03/2018) odevzdání vývoje výzkumu. Dále jsou zmíněny i konkurenční systémy aktivní ochrany. Bylo by zajímavé, kdyby se toho někdo ujal a napsal by článek na téma aktivní ochrany.

  odkaz na web hlídač státu:
  https://www.hlidacstatu.cz/Det... Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:56 09.03.2018

  Kilka spraw Tak leopard ma magazyn amunicji - tak jak Leclerc, Chellenger i wszystkie inne czołgi świata - za wyjątkiem ...Zobrazit celý příspěvek

  Kilka spraw
  Tak leopard ma magazyn amunicji - tak jak Leclerc, Chellenger i wszystkie inne czołgi świata - za wyjątkiem Abramsa
  http://leopardclub.ca/reviews/...

  W typowiej bitwie pancernej trafienie w magazyn jest paradoksalnie mało prawdopodobne (2/3 trafień to wieża)
  Owszem ryzyko jest - i wszyscy o tym wiedzieli - stąd taktyka i "hull-down position" - jak to mówią Amerykanie...

  Jeśli weźmie się tylko 20 pocisków (15 do wieży + 5 na dno kadłuba) to jest dość bezpiecznie

  Ale faktem jest - najbezpieczniej ma Abrams...

  Ukraiński zasłon ma tą zaletę, że jest prosty, relatywnie tani i raczej poradzi sobie z pojedynczymi pociskami starszej generacji

  Ale jest bardzo niebezpieczny dla piechoty - dlatego też nie jest powszechnie wdrażany... (To jak instalacja min claymore na kadłubie wozu)
  Wątpliwa jest też reakcja na atak z 2-3 kierunków

  Ale konflikty asymetrycznych - takie ja Syria rządzą się innymi prawami i tutaj Zasłon może być skuteczny...

  Generalnie - sam jestem ciekaw jego skuteczności...Skrýt celý příspěvek

 • infi
  14:48 09.03.2018

  Pridam do diskuze par zaberu z "akce": M60T - Celni hit...K.O. https://www.youtube.com/watch?... Leopard L2A4 - za zminku stoji obrovska a okamzita expploze ...Zobrazit celý příspěvek

  Pridam do diskuze par zaberu z "akce":

  M60T - Celni hit...K.O.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Leopard L2A4 - za zminku stoji obrovska a okamzita expploze munice
  https://www.youtube.com/watch?...

  A potom "pres reku" M1A1 ktery to koupil zezadu...opet zasah munice.
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:17 09.03.2018

  Tak on tenhle ukrajinský systém má být nejlevnější, ze všech co jsou na trhu, tedy se za tureckým rozhodnutím dá vidět především ekonomický aspekt. Očividně není tak elegantní jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak on tenhle ukrajinský systém má být nejlevnější, ze všech co jsou na trhu, tedy se za tureckým rozhodnutím dá vidět především ekonomický aspekt. Očividně není tak elegantní jako moderní systémy se směrovým výbuchem, vysokou spolehlivostí nebo skvělou rychlostí reakce. Ale nezabírá moc vnitřního prostoru, dá se snadno osadit a pokud bude v praxi fungovat (občas zachrání nějakou tu osádku i vozidlo), tak proč ne. Docela se mi líbí, že to není překombinované. Nejsem si ale moc jistý, zda je to vhodné řešení třeba pro AČR, přeci jen tam by to chtělo i něco "bezpečnějšího" pro okolí. Na tu tuzemskou Kosu jsem docela zvědavý, měla být rovněž výrazně levnější než konkurence, akorát dlouho se o ní nemuvilo a fotek je poskromnu (poslední verze) - na Panduru ji ale usazenou měli.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:39 09.03.2018

  Článek upraven na základě diskuze. V případě dalších připomínek použijte redakční e-mail nebo odkaz "Nahlásit chybu". Děkuji.

  Článek upraven na základě diskuze. V případě dalších připomínek použijte redakční e-mail nebo odkaz "Nahlásit chybu". Děkuji.

 • danny
  11:26 09.03.2018

  Stejně mě ty turecké ztráty překvapují. Vysvětlení, že utržené věže jsou způsobeny vlastním letectvem je sice hezké, nicméně to stejně znamená, že byla technika zničena nebo těžce ...Zobrazit celý příspěvek

  Stejně mě ty turecké ztráty překvapují. Vysvětlení, že utržené věže jsou způsobeny vlastním letectvem je sice hezké, nicméně to stejně znamená, že byla technika zničena nebo těžce poškozena na území ovládaném nepřítelem a tudíž ji nebylo možné evakuovat. Takže výsledek je stejný, trvalá ztráta.
  Jinak koncepce Zaslonu se mi líbí. Jednoduché, jednoúčelové, snadno vyměnitelné zařízení. K ingetraci do libovolné konstrukce stačí vrtačka a pár šroubů. To by mohlo fungovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2