Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecké tanky M60T v Sýrii; větší foto / Turkish Armed Forces

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection Systems). Vzhledem ke zhoršení vztahů s tradičními vojenskými partnery (USA, Německo, Izrael) se Turecko rozhodlo pro APS Zaslon-L od ukrajinské firmy Microtek.

Po opakovaných ztrátách tanků se turecká armáda rozhodla nakoupit ukrajinský APS Zaslon-L. Ukrajinský APS bude v licenci vyrábět pod jménem Akkor Pulat turecký zbrojní gigant Aselsan. Dlužno dodat, že možnost licenční výroby je také jedním z důvodů (nejen tedy zhoršení vztahů s tradičními vojenskými partnery), proč si Ankara vybrala ukrajinské řešení.

 

 

 

Hned z kraje je nutné uvést na pravou míru fotografie zcela zničených tureckých tanků – především v souvislosti s obrázky „roztrhaných“ tanků Leopard 2A4, které zavdaly spekulacím o kvalitách německých tanků.

 

Kurdští povstalci v boji s tureckou armádou používají mimo jiné ruské protitankové řízené střely (PTŘS) Konkurs, Kornet (případně íránské ekvivalenty) a americké BGM-71 TOW. Objevují se informace také o použití evropské PTŘS Milan a pancéřovky AT-4. Pochopitelně jsou používány i nejrůznější deriváty RPG-7, včetně moderních RPG-29.

Teoreticky může kompletní destrukci tanku způsobit PTŘS BGM-71F TOW 2B, která pomocí explozí formovanému penetrátoru EFP (Explosively Formed Penetrator) útočí na slabý horní pancíř tanku. Na YouTube nalezeneme videa, kdy EFP prorazila horní pancíř tanku a exploze munice utrhla věž tanku T-72.

 

Ostatní verze TOW a další výše uvedené PTŘS používají klasickou kumulativní hlavici, buď obyčejnou, nebo tandemovou pro překonání reaktivního pancíře. Kumulativní parsek proniká dovnitř tanku a ničí vše v linii svého průniku. Jeho prostorový účinek v tanku je však omezen. Pokud paprsek nezasáhne munici nebo kapalinu hydrauliky (Leopard 2A4 hydrauliku nepoužívá), prakticky vždy aspoň některý ze členů posádky přežije.
 

Leopard 2A4 má jeden box s 27 kusy munice uložen v přední části korby a ve dvou pancéřových boxech (14 kusů munice), které jsou umístěny v zadní části věže a připraveny k okamžitému použití. Nabíječ má přístup k zadní munici přes pancéřovou přepážku, která se otevírá jen při přebíjení.
 

Záběry zničených tureckých tanků a obrněné techniky.

 

Přední box s municí je velmi dobře chráněn silným pancířem, ale může být zasažen výbuchem miny nebo IED. Pokud dojde k zasažení zadní munice, exploze vytrhne slabý horní pancéřový plát boxu a působí neškodně směrem nahoru. Při trošce štěstí díky druhému oddělenému pancéřovanému boxu může dokonce Leopard 2A4 dále působit v bojové činnosti. Není však možné, aby výbuch munice u tanku Leopard 2A4 utrhl věž od korby.

 

Samozřejmě moderní PTŘS, které dokáží probít snad až 1000 mm válcované oceli (RHAe), mohou proniknout pancířem tanků Leopard 2A4 a vyřadit ho (i jeho posádku) z boje. V některých případech mohlo u tureckých Leopardů 2A4 dojít k zasažení dobře chráněného boxu přední munice a k vyhoření tanku. Teroreticky také kumulativní paprsek může zasáhnout boční stranu věže, porušit pancéřovu přepážku a zasáhnout munici. V dalších případech ale poškozené Leopardy 2 zničilo turecké letectvo, zřejmě pomocí PTŘS Maverick – jde zejména o případy, kdy jsou věže tanků Leopard 2 odděleny od korby.

 

Počet zničených tureckých tanků není oficiálně znám, ale na konci ledna tohoto roku Kurdové prohlásili, že zničili minimálně pět tureckých tanků. Podle nejnovější zprávy kurdské tiskové agentury Rudaw, Kurdové během turecké ofenzivy v Afrinu údajně již zničily 96 tureckých obrněných vozidel. Nedávno také kurdská agentura Aryen Haber zveřejnila dokument, ve kterém bylo zaneseno deset zničených Leopardů 2A4 a jeden M60T.

 

Princip fungování APS Zaslon-L

 

V každém případě turecká armáda kvůli velkým ztrátám své obrněné techniky plánuje nakoupit 120 systémů Akkor Pulat, tedy v Turecku vyráběné a upravené verze Zaslon-L. APS Akkor Pulat v první fázi tak pokryje jen malou část ze zhruba 600 tanků M60A3/M60T a 300 tanků Leopard 2A4 turecké armády.

 

V únoru 2018 turecký ministr obrany Nurettin Canikli uvedl, že Microtek dokončuje testování Akkor Pulat. Aselsan po konci testů okamžitě začne s instalací Akkor Pulat na M60A3, M60T a Leopard 2A4. První vylepšené tanky se mají dostat na frontu již tento měsíc.

 

„Začneme instalovat systém Pulat na naše tanky do konce tohoto měsíce nebo na začátku dubna,“ řekl v rozhovoru pro tureckou agenturu Anadolu turecký minsitr obrany Nurettin Canikli.

Původní modul Zaslon-L s radiolokátorem a deflektorem (s dvěma bloky munice) / Microtek

 

Zaslon-L se skládá typicky z několika modulů o hmotnosti 50 až 130 kg (podle verze). Každý modul má v sobě malý radiolokátor a také deflektor k ničení protitankové munice. Deflektor obsahuje dva kusy munice, která při výbuchu vytváří tlakovou vlnu a prstencový mrak střepin ničící přilétající PTŘS nebo RPG. K iniciaci deflektoru dochází v době, kdy se protitanková munice nachází ve vzdálenosti osm až deset metrů od vozidla.

 

Nicméně turecká verze Akkor Pulat používá výrazně odlehčený, a především jednorázový modul – obsahuje pouze jeden blok s municí. Oproti původním modulům Zaslon-L je turecké řešení levnější a zejména jednoduší na instalaci (umísťuje se přímo na povrch korby) a testování. Kromě samotných modulů je tank nutné vybavit navíc pouze centrální řídící jednotkou a kabeláží.

 

Akkor Pulat na tanku M60T / Aselsan

  

Zaslon-L je údajně účinný i proti podkaliberní tankové munici – tlaková vlna dokáže letící penetrátor vyklonit ze směru letu a snížit tak jeho účinek v cíli. Podle ukrajinského výrobce lze vozidlo osadit prakticky libovolným počtem modulů. Turecké tanky získají šest modulů – dva moduly ochrání boky, jeden modul přední a jeden modul zadní část tanku.

 

Akkor Pulat je jen jedním z opatření, jak chce turecká armáda snížit ztráty své obrněné techniky. Anakra dále počítá s nákupem moderních reaktivních pancířů, prostředků výstrahy před laserovým ozářením, infračervených rušiček a také automatických kouřových granátometů (pracující se systémy výstrahy před laserovým ozářením), které dokáží ztížit práci obsluhám PTŘS s optickým, laserovým a infračerveným (při použité flér) naváděním.

 

Ochranu tureckých tanků dále vylepší panoramatické kamery pro lepší situační povědomí posádky a také širší použití radlic, díky kterým může tank vyhloubit vlastní okop bez použití těžké ženijní techniky.

 

EDIT: Článek úpraven 9.3. na základě připomínek z diskuze a přidány informace o počtu zničených tanků.

Zdroj: Defense-UpdateRudawThe Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké vykoupení: Ruské S-400 za 2,5 miliardy dolarů

Ruská firma Almaz-Antěj dodá turecké armádě čtyři baterie protiletadlového a protiraketového systému ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly ...

Su-57 v Sýrii: Marketing nebo další fáze testování?

Minulý týden se k ruským leteckým silám v Sýrii přidalo několik stíhacích letounů páté generace ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • flanker.jirka
    11:05 09.03.2018

    Miroslav: jen je tank s věží v přepravní poloze, věž je pomocí kanonu zajištěna proti pohybu ke korbě, hlaveň zašpuntovaná proti prachu, pozorovací přístroje a kulomet na věži ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav: jen je tank s věží v přepravní poloze, věž je pomocí kanonu zajištěna proti pohybu ke korbě, hlaveň zašpuntovaná proti prachu, pozorovací přístroje a kulomet na věži zabalen do plachty, jen jsou ty tanky vyfoceny někde při přesunu v oblasti považovanou za bezpečnou.Skrýt celý příspěvek

  • Kusa
    10:27 09.03.2018

    Jako nápad to není vůbec špatné. Když to porovnáte s Trophy který je nesrovnatelně komplikovanější. Otázka je co to udělá s :pozorovacíma přístrojema, čidlama na tanku, popřípadě s ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako nápad to není vůbec špatné. Když to porovnáte s Trophy který je nesrovnatelně komplikovanější. Otázka je co to udělá s :pozorovacíma přístrojema, čidlama na tanku, popřípadě s reaktivním pancířem. Jinak k tomu dělu do zádu to je samozřejmě transportní poloha kvůli výraznému zkrácení délky tanku a zabránění ten lauf o něco poškodit (domy, okolní technika atd)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:29 09.03.2018

    Miroslav: Tanky sa z logistických dôvodov zvyknú prevážať vežami otočenými dozadu. Preto tam majú aj namontované tie podpery pre hlavne. Dopredu ich mávajú otočené iba počas ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav:
    Tanky sa z logistických dôvodov zvyknú prevážať vežami otočenými dozadu. Preto tam majú aj namontované tie podpery pre hlavne. Dopredu ich mávajú otočené iba počas bojovej činnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:08 09.03.2018

    Holt zkušenost z praxe v boji je už tradičně jiná než teorie v mírové armádě. V tomto mají výhodu izraelské zbraně, že jsou neustále ověřované v boji. Jinak klobouk dolu před ...Zobrazit celý příspěvek

    Holt zkušenost z praxe v boji je už tradičně jiná než teorie v mírové armádě. V tomto mají výhodu izraelské zbraně, že jsou neustále ověřované v boji.
    Jinak klobouk dolu před ukrajinským zbrojním průmyslem, zdá se, že na trhu má co říct. Jak daleko ve vývoji je česká AO kosa ?Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    00:42 09.03.2018

    Miroslav, pravdepodobne sa Turci tiež riadia Izraelským pravidlom "priateľ-nepriateľ" (v podstate dnes akceptovaným pravidlom), pri návrate smerom k vlastnému tylu, veža s kanónom ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav, pravdepodobne sa Turci tiež riadia Izraelským pravidlom "priateľ-nepriateľ" (v podstate dnes akceptovaným pravidlom), pri návrate smerom k vlastnému tylu, veža s kanónom smeruje k "nepriateľovi". Pokiaľ tak nie je, tanku hrozí paľba od vlastných...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    23:25 08.03.2018

    Zaujala ma tá fotka. Je náhoda, že tá fotka zachytáva delá otočené smerom dozadu pri nejakej situácií alebo je to zámerne takto? A ak ide o zámer, tak prečo?

    Zaujala ma tá fotka. Je náhoda, že tá fotka zachytáva delá otočené smerom dozadu pri nejakej situácií alebo je to zámerne takto? A ak ide o zámer, tak prečo?

  • flanker.jirka
    22:22 08.03.2018

    Systém by stál i za to testovat u nás. Zajímalo by mne jak je limitován z důvodu pohybu osob v okolí tanků?

    Systém by stál i za to testovat u nás. Zajímalo by mne jak je limitován z důvodu pohybu osob v okolí tanků?

  • jj284b
    21:42 08.03.2018

    Charlie: problem s EFP je ten ze smeruje kolmo dole na strop kde je pancier najtensi... bez problemov prerazi dnu a zabije osadku.. v pripade T72 prejde az dole k municii...

    Charlie: problem s EFP je ten ze smeruje kolmo dole na strop kde je pancier najtensi... bez problemov prerazi dnu a zabije osadku.. v pripade T72 prejde az dole k municii...

  • KóĎA
    20:26 08.03.2018

    doplním příspěvek Glotona... https://www.youtube.com/watch?...

    doplním příspěvek Glotona... https://www.youtube.com/watch?...

  • Charlie
    20:23 08.03.2018

    Gloton: přesně. A co jsem se tak dočetl na netu, Poláci v tomhle boxu radši žádnou munici nevozí, protože prý jim v tom nějaká kdysi zahořela a dost to odskákala posádka. Proto ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton: přesně. A co jsem se tak dočetl na netu, Poláci v tomhle boxu radši žádnou munici nevozí, protože prý jim v tom nějaká kdysi zahořela a dost to odskákala posádka. Proto mají v běžném provozu jen těch 15 (nebo kolik) kousků ve věžovém zásobníku.

    Mimochodem, u nových modernizací (k pohonu věže používajících elektromotor) místo za velitelem, kde se dříve nacházelo snad čerpadlo hydrauliky nebo hydromotor, jsou v tomhle provozu rádia (a tuším klimoška) místo aby rozšířili prostor pro bezpečné vezení munice, a ten box za řidičem pořád zůstává.

    Jo a k v článku uvedeným údajným superničivým schopnostem TOW 2B: EFP není nic jiného než kus oceli vytvarovaný do jakéhosi tlouku a urychlený výbuchem. Neobsahuje žádnou trhavinu a je i relativně studený (oproti kumulativnímu paprsku), jeho zápalná schopnost na vezenou munici není také nijak závratná a ještě víc (než pro HEAT) pro něj platí "co netrefí, tomu neublíží". Utržená věž T-72 byla stejně jako všechny zapříčiněna zahořením hnacích složí munice v karuselu (zejména pokud tank veze víc APFSDS, které mají slož i u projektilu v "horním" patře zásobníku).Skrýt celý příspěvek

  • petris
    20:13 08.03.2018

    Gloton: Nemajú náhodou modernizované verzie T-72 a T-90 muníciu vezenú v priestore posádky uloženú na dne korby, kde je pravdepodobnosť ich zásahu nižšia než pri riešení ako má ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton: Nemajú náhodou modernizované verzie T-72 a T-90 muníciu vezenú v priestore posádky uloženú na dne korby, kde je pravdepodobnosť ich zásahu nižšia než pri riešení ako má Leo?Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    19:12 08.03.2018

    V článku je zásadní chyba ohledně uložení munice v Leopardu 2 a možnosti výbuchu této munice a destrukce tanku s utržením věže. Leopard 2 má munici uloženou nejen v přapážkou ...Zobrazit celý příspěvek

    V článku je zásadní chyba ohledně uložení munice v Leopardu 2 a možnosti výbuchu této munice a destrukce tanku s utržením věže.
    Leopard 2 má munici uloženou nejen v přapážkou oddělené schránce ve věži, ale také v boxu v korbě vedle řidiče. Tento box ale není nijak "pancéřově" oddělen od prostoru osádku, je to jen box trubic k uložení munice. V případě zásahu do munice uložené v tomto boxu a její explozi, dojde k destrukci stejně jako u jiných tanků s municí uloženou takto v prostoru osádky, třeba zmíněného T-72.
    Je to mimochodem jedna z hlavních slabin tohoto typu ve srovnání s jinými, v současnosti užívanými, moderními západními tanky jako jsou Abrams či Leclerc.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2