Patriot a H225M Caracal pro polskou armádu

Vrtulník H225M (EC-725) Carcacal
Foto: Vrtulník H225M (EC-725) Caracal; větší foto / Airbus Helikopter

Ministerstvo obrany Polské republiky pokročilo ve dvou významných zbrojních programech. Konsorcium Program EC-725 CARACAL-Polska s vrtulníkem H225M Caracal zůstalo jako jediné ve výběrovém řízení na nový víceúčelový vrtulník pro polskou armádu. Americká firma Raytheon navíc dodá Polsku pokročilé systémy protivzdušné obrany Patriot NG.  

H225M Caracal

Polská armáda v první fázi poptává 50 vrtulníků – 16 víceúčelových určených především pro transport vojáků a nákladů a 34 specializovaných vrtulníků. Polsko na nákup vydá 13 miliard zlotých, v přepočtu téměř 90 miliard Kč. Velká část financí připadne na vybavení specializovaných verzí nebo na logistické, servisní a výcvikové zázemí.

Ve výběrovém řízení zůstal jediný zájemce, a to konsorcium Program EC-725 CARACAL-Polska vedené evropskou společností Airbus Helicopters. Evropská firma nabízí vrtulník H225M Caracal, dříve znám jako EC-725 Caracal.

Další dvě firmy byly (oficiálně) vyřazeny z technických a formálních důvodů. Anglo-italská AgustaWestland s vrtulníkem AW149 nabízela dvojnásobně dlouhé dodací doby, než požadovala polská armáda. Firma slibovala dodání prvních vrtulníků až čtyři roky po podepsaní smlouvy.

Naproti tomu firma Sikorsky podle deníku Dziennik Zbrojny nepředložila cenovou nabídku za zbraňové systémy. Ministerstvo obrany tak nemělo jako porovnat americkou nabídku s evropskými konkurenty.

Do další testovací fáze postupuje pouze evropský Airbus Helicopters s vrtulníkem H225M Caracal. Airbus poskytne pro vojskové zkoušky tři stroje v základní konfiguraci. Polská armáda následně na vrtulnících otestuje programem požadované letové vlastnosti.

Video: Propagační video H225M Caracal. / Airbus Helicopters

Mezi požadavky patří bojový dolet 150 km plně naloženého vrtulníku - 12 plně vybavených vojáků nebo 3000 kg nákladu. Dostup plně naloženého vrtulníku je požadován 4000 m.

Pokud zkoušky dopadnou dobře, k podpisu smlouvy dojde na konci letošního roku. První vrtulníky do polské armády dorazí v roce 2017.

Dalších 20 vrtulníků H225M nakoupí Polsko v letech 2026 až 2027. Do té doby budou v Polsku stále létat střední dopravní vrtulníky Mi-17.

Současná objednávka obsahuje osm vrtulníků pro boj s hladinovými plavidly a ponorkami, osm vrtulníků pro speciální operace, pět vrtulníků v záchranářské verzi, třináct vrtulníků pro pátraní a záchranu v bojových podmínkách CSAR (Combat Rearch And Rescue) a šestnáct víceúčelových strojů.

Foto: Americká armáda přivezla systémy Patriot do Polska již v roce 2010; větší foto / Public Domain

Foto: Americká armáda přivezla systémy Patriot do Polska již v roce 2010; větší foto / Public Domain

Patriot NG

Zatímco vrtulníky H225M projdou nejprve testováním, americký systém protivzdušné obrany Patriot NG polská armáda nakoupí přímo. Patriot NG vytvoří jádro polského systému protiletecké a protiraketové obrany středního dosahu Visla.

První dvě baterie kompletu Patriot dostane Polsko do konce roku 2019. Konečný počet osmi baterií Patriot (48 odpalovacích vozidel) dosáhne Polsko v roce 2025.

Dodavatelem systémů Patriot je americká firma Raytheon. Poraženým je konsorcium evropských firem MBDA/Thales nabízející prostředek SAMP/T. Součástí nákupu je i transfer technologií do Polska. Výstavba celého polského protileteckého a protiraketového deštníku příjde na 26,5 miliardy zlotých (182 miliardy Kč), nákup systémů Patriot příjde na 16 miliard zlotých (105 miliard korun).

Raytheon se zavázal vybudovat v Polsku výrobní a servisní zázemí, aby Polsko dokázalo vlastními silami zajistit provoz systémů Patriot NG po celou dobu životnosti. Jedním z důvodů vítězství Američanů je i lepší schopnost nových raket PAC-3 MSE ničit ruské balistické rakety Iskander.

V první fází získá Polsko dvě baterie systému Patriot PAC-3+. V dalších etapách pak komplety Patriot NG (Patriot New Generation) s upravenými radary s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array) a s 360° pokrytím.

Zdroj: mon.gov.pl, mon.gov.pl

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rakouské vojenské vrtulníky k dispozici i pro vnitro

Rakouské ministerstvo obrany nabídlo tamnímu ministerstvu vnitra vojenské vrtulníky pro použití při protiteroristických operacích. Ministerstvo vnitra provozuje pouze několik lehkých vrtulníků a nemá vzdušnou přepravní kapacitu pro přepravu větších skupin své protiteroristické jednotky EKO Cobra. Ministerstvo obrany tak efektivně řeší tento problém. Pro naše ozbrojené síly je rakouská iniciativa jistě zajímavou inspirací.

Slovenské tápanie vo vrtuľníkovej hmle

Od vyhlásenia ministra Martina Glváča o možnosti nákupu nových vrtuľníkov pre slovenské letectvo na začiatku januára 2015 sa o tomto nákupe začalo viac hovoriť aj na verejnosti. Od začiatku bola táto téma doslova prepletená nezodpovedanými otázkami, naznačenými informáciami a množstvom informačnej „hmly“.

Bojový tandem: Vrtulník Apache a dron RQ-7Bv2 Shadow

Americká armáda v rámci programu ARI (Aviation Restructuring Initiative) vybavila první leteckou jednotku bezpilotními letadly RQ-7Bv2 Shadow. Bezpilotní letadla Shadow v jednotce a postupně v celé americké armádě z velké části nahradí průzkumné vrtulníky Bell OH-58 Kiowa.

REPORTÁŽ: Modernizace Mi-171š a budoucnost vrtulníků v Armádě ČR

Na letecké základně Kbely se uskutečnil slavnostní ceremoniál k ukončení modernizačního programu SOF II (Special Operation Forces II). V rámci programu SOF II Armáda ČR získala 7 modernizovaných vrtulníků Mi-171š. Během ukončovacího ceremoniálu se přítomní dozvěděli i něco málo o modernizačních plánech českého vrtulníkového letectva.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • kazd
  14:31 05.10.2016

  5.10.2016 12:23 Airbus přišel o zakázku od polské vlády na 50 vrtulníků v hodnotě 3,14 mld. EUR. Rozdílné postoje na obou stranách vylučovaly podle Varšavy jakýkoli kompromis. (Les Echos)

 • Karlos73
  14:07 25.04.2015

  Mas pravdu, najskor si musia ACR a OS SR upratat,zadefinovat co vlastne chcu a zrealnit peniaze na armadu... 20 rokov zit na ukor armady, hasit v rozpoctoch ine rezorty na ukor armady...minulost na dobehla. Dnes je slovenska armada v zalostnom stave, improvizuje sa... hodnotenie ACR necham na inych....

 • Lukas
  10:05 25.04.2015

  A czego się spodziewasz?

  Czy ACR i OSSR planują zakup minimum 2 baterii MRAD (Patriot)? do 2025?
  Jak są plany zakupu SHORAD?

  Jakie są plany modernizacji sił powietrznych?

  Jakie mogą być realne tematy współpracy?

 • Karlos73
  17:45 23.04.2015

  Lukas, áno. Každý štát pozerá v prvom rade na seba. Či objednávkou moderných zbraní zabespečí pre vlastných ľudí servis, opravy, či sa na zákazke budú podieľať domáce firmy...(offset). Len ma štve,že viacerí politici (a vojenský opozičný analytici) týmto argumentuju, napríklad pri súčasných slovenských vojenských objednavkach, kde kritizujú cenu a argumentujú, že sa malo ísť cez spoločný nákup spolu s Českom, Polskom,atď. Pritom každý vie, že v súčastnosti to reálne nieje...a preto stroskotali spoločné programy modernizacie Mi-24, 3D radary, pozemna technika....som zvedaví čo z toho bude....
  Dnes sa podpísal dokument medzi štátmi V4, ohladom "Spoločné nebo" - ochrana vzdušného priestoru V4 a jeho spoločná ochrana.... http://www.mosr.sk/34660-sk/m-glvac-pripravujeme-vytvorenie-spolocneho-neba-v-ramci-krajin-vysehradskej-stvorky/

 • Lukas
  14:58 23.04.2015

  Jak sobie realnie wyobrażacie współprace?

  Przykładowo ten przetarg - na śmigłowce
  My chcemy 50 dużych maszyn - montaż i serwis w kraju
  A ACR - 10? 12? 16? - ale jakich? EC725 czy S-70i
  OSSR -10 - 16 - tak samo jakie? - duże czy małe?

  Tak to połączyć? Jak mieć wspólna strategie negocjacyjną (szczególnie ze jeden producnet może np. Czechom obiecać np. prawa do remotnów, a inny np. Słowakom)

  Tak naprawde realna współpraca moze odbywać sie tam gdzie strony (Czechy, Polska, Słowacja itd) oferują własne produkty...
  Czyli np. My mamy np. modernizacje BM-21+ amunicje, wy Tatre
  Nam potrzeba KWZT (np. na Tatrze - jak Mamut)
  a Wam - modernizacja RM-70

  itd...

  Przecież w przypadku śmigłowców był problem z "wyjaśnieniem" producentom, że wojsko potrzebuje dużego śmigłowca - nie malego...

  Cały przetarg się opóźnił - bo MON czekał i dawał jasno syngaly - zarówno SAC jak i AW - że nie interesuje nas S-70 ani AW 149 (odpowiedniki W3 Sokół), a odpowiedniki Mi 17
  - S-92
  - AW 101 (ew NH90)

  SAC i AW zignorowalo MON - myśląc że sprzedadzą to co nam jest niepotrzebne.
  (Słowem - potraktowali nas jak "afrykańskie państwo" - któremu sprzedaje się wszystko - tylko nie to czego potrzebują... )

  Ale się nie udalo
  H225M wygrał nie dlatego że jest najlepszy...
  Był jedynym który spełniał wymagania - i to tyle....

  Teraz SAC i AW są wielce oburzone...
  W miediach burza - podsycana przez opozycje (wiadomo w tym roku są wybory)

  Mam nadzieje że kontrakt podpiszą jeszcze przed wyborami...

  Bo przetarg może zostac anulowany...
  A to kolejne 2 lata straty...

  Tak wieć Panowie - uważajcie, bo z śmigłowcami ktoś gra "nie fair"

 • Karlos73
  12:03 23.04.2015

  m164. S tymi radarmi sa to zacalo hybat...
  http://www.mosr.sk/34624-sk/vyrobcovia-radarov-prezentovali-svoje-ponuky-a-riesenia-na-ministerstve-obrany/
  Pripravuje sa medzinarodny tender na 3D radary stredneho dosahu, v pocte 4ks.
  Možnosť prezentácie využili firmy BATS (Belgicko), ThalesRaytheon System (Francúzsko-USA), IAI-ELTA System (Izrael), SAAB (Švédsko), Lockheed Martin (USA), Raytheon International, Inc. (USA), BAE Systems (Veľká Británia-USA) a INDRA (Španielsko). Uvidime ako to dopadne v realy....
  Skoda, ze spolupraca v ramci V4 vobec nefunguje! Suhlasim s m164, ohladom Sikorskeho a jeho investicii v Polsku (Slovensko,....) Zatial nevysiel ziaden spolocny nakup,kazdy stat sa hra na vlastnom pieskovisku...Radary,modernizacia Mi-24,pozemna technika....
  Slovensko vyzera, ze realne kupi 2x Alenia C-27J Spartan, 9x Sikorsky UH-60 Black Hawk, vyzera to na 4x 3D radar.... zacina sa menit pozemna technika zatial len lahka.

 • petres
  08:51 23.04.2015

  Co se týká výběru vrtulníku EC-725 CARACAL, není to zas tak překvapivé. Když jsem pročítal články a diskuze na http://www.defence24.pl/, docela jsem to čekal. Oni totiž řeší při výběru mimo jiné jednu věc, kterou my jako vnitrozemský stát nemusíme řešit, a tudíž naše povědomí o tomto problému není velké a to vhodnost nasazení na moři a kompletní vybavení pro tuto službu (což myslím není zrovna nejsilnější stránka Black Hawku). Mimochodem podle http://www.defence24.pl/, i Poláci uvažují v další fázi přezbrojování u bitevních vrtulníku o AH-1Z jako o jednom z možných kandidátů (důvodem je hlavně příznivější cena než u AH-64).

 • semtam
  08:49 23.04.2015

  Josef

  Samozřejmě, by to mělo být tak ošetřené. Skokový nárůst by přinesl jen zmar. Ovšem technika AČR se dostala již k bodu, že pokud by chtěla ČR armádu modernizovat v čase aby neztratila schopnosti, tak výdaje se již blíží k skokovému nárůstu HDP. Důležité je jak zmiňujete vypsat správné požadavky a správně se rozhodnout. To je kapitola sama o sobě.

 • Josef
  08:42 23.04.2015

  To semtam: paradoxně si nemyslím, že hlavním problémem AČR je nedostatek financí, ale legislativa, která nařizuje způsob jejich využití. Kdyby nám dali hned od zítra ony dvě procenta HDP, stejně je dle dnešních platných zákonů nejsme schopni profinancovat.
  Dnešní situace:
  - nesmíte si říct co přesně chcete a tedy jen vysoutěžit jen nejnižší cenu
  - musíte naspecifikovat parametry, které od zboží očekáváte a potom čekat, co z
  toho vypadne
  - specifikace nesmí být příliš konkrétní, poněvadž je potom diskriminační atd.

  Nevím, jak to dělají Poláci, ale zatím tiše závidím. Uvidíme, jak se jim jejich záměry podaří realizovat.

 • Cajk
  08:33 23.04.2015

  Jediný kdo je agresivní v Polsku je jejich vláda, která blokuje jakékoliv česko-polské ekomické věci + média a tradiční Polská povaha, ktetá s nástupem nové generace podle mě se trochu změní, snad k lepšímu. Jinak Poláci mají rádi Čechy víc než Češi Poláky, což je trochu paradox.
  S těma investicemi do zbrojení proti náhlému výpadku z Ruska je skoro přehnané,. Za ty peníze by mohli mít infrastrukturu mnohem kvalitnější než v Německu, popřípadě jim stačí strašit jadernými hlavicemi, které zřejmě převezmou ve štafetě po Německu v rámci NATO. S případným útokem Ruska by stejně moc neudělali, možná o týden víc času by dostali a vzhledem k tomu jak funguje jejich BIS, kde byli skandály typu, že Polské výzvědné služby předávali informace o vojenské technice Rusku. tak by celkově ani Rusové ani neměli problém se vypořádat s protivníkem o kterém všechno vědí.

  Z vojenské techniky mě zajímá hlavně jejich projekt tanku PL01, za rok má být hotovo a v 2018 ho mají sériově vyrábět. A zajímavý bude sledovat jak ten "neviditelný tank" jak ho popisují s keramicko aramidovým kompozitem bude konkurenčně schopný, už ta rychlost 90 km / h, kterou má mít je slušná + ten netradiční design a další a další věci.

Stránka 1 z 2