T-72 Scarab – česká modernizace osvědčeného bojového tanku

T-72 Scarab – česká modernizace osvědčeného bojového tanku
T-72 Scarab / Excalibur Army (Zvětšit)

Původně sovětský tank T-72 je jedním z nejrozšířenějších typů tankové techniky v posledních několika desetiletích. Vyrobilo se jich kolem 20 tisíc v několika zemích světa, mimo jiné i v Československu. I dnes patří k nejpoužívanějším tankům, a tak není divu, že v mnoha státech i zbrojních firmách tyto tanky modernizovali nebo plánují či nabízejí různé stupně vylepšení. Jednou z nich je i šternberská společnost Excalibur Army se svým modernizačním projektem T-72 Scarab.

T-72 je osvědčený a široce rozšířený typ tanku, který koneckonců v modernizované a rovněž původní již ve výrobě vylepšené verzi M1 slouží i v Česku a dalších členských státech NATO, které byly členy Varšavské smlouvy a v některých z nich se i vyráběly. Pro řadu firem je i dnes T-72 perspektivním a zajímavým základem pro modernizační projekty různého stupně, na které armády slyší. Příkladem může být Polsko, kde v poslední době vzniklo několik nových projektů tanků, jejichž základem je právě T-72, respektive jeho verze T-72M1. Stejně důležité ovšem je, že ve světě existuje stále řada provozovatelů původních T-72, kteří mají zájem tyto stroje nadále používat a hledají možnosti, jak vylepšit jejich vlastnosti i bojové schopnosti. Jde především o země, které potřebují technicky jednoduchý tank s nízkými provozními a servisními náklady, který ale zároveň disponuje velkou palebnou silou, má dobrou dostupnost náhradních dílů a potenciál pro další modernizaci.


T-72 Scarab; větší foto / Excalibur Army

Přesně to T-72 splňuje, ovšem původní vybavení odpovídající 70. a 80. letům minulého století samozřejmě v současnosti na moderním bojišti nemůže obstát. Navíc T-72 v původních verzích nemá ani dostatečnou odolnost, která by chránila posádku proti soudobým protitankovým zbraním. Proto šternberská společnost Excalibur Army začala nabízet modernizaci tanku, jež nese označení T-72 Scarab. Tato česká modernizace nabízí modernizační balík, který přináší zvýšení výkonů, vylepšení parametrů a schopností tanku ve třech základních oblastech, kde původní T-72 vůči současným požadavkům zaostávají – ochrana posádky, mobilita tanku a palebná síla. Úroveň modernizace T-72 nicméně nemusí zůstat u varianty Scarab a její rozsah závisí na přáních a preferencích zákazníků, jde tedy o variabilní možnost modernizace s vysokou mírou individualizace. Zpětná vazba z jednání se zákazníky však ukazuje, že modernizační balík Scarab představuje vhodné a cenově efektivní řešení.

T-72 Scarab je určen k použití v konfliktech vysoké intenzity i v asymetrických střetech vyznačujících se masivním nasazením přenosných protitankových prostředků typu RPG-7, PTŘS TOW apod. Základním prvkem modernizace T-72 Scarab je zvýšení odolnosti tanku oproti původní T-72M1 zároveň se zvýšením pohyblivosti v terénu i na zpevněných komunikacích. Tank T-72 Scarab o hmotnosti 45 t je vybaven dvanáctiválcovým motorem V-84 disponujícím výkonem 618 kW a maximálním kroutícím momentem 3335 Nm. Měrný výkon tak činí 14 kW/t a tank může na zpevněných komunikacích dosahovat rychlosti až 60 km/h, v terénu pak 45 km/h, přičemž jízdní dosah činí 500 km.


Detail bloků dynamické ochrany DYNA; větší foto / Excalibur Army

Vyšší odolnost a lepší ochranu posádky zajišťují kromě základního pancíře věže a korby také bloky dynamické ochrany DYNA české provenience instalované na věži i korbě, stejně jako mřížová ochrana typu SLAT. Bloky dynamické ochrany na věži jsou ukryty pod kovovou karosérií, která zásadně mění její tvar a profil. Tank T-72 Scarab disponuje ochranou proti zbraním hromadného ničení s kolektivním, automatickým nebo ručním nastavením pro bojový prostor posádky, dále nechybí přistroj radiačního a chemického průzkumu nebo výkonné filtoventilační zařízení zajišťující čištění vzduchu pro osádku a přetlakovaní bojového prostoru. Důležitou součástí ochrany tanku je automatický protipožární systém s možností opakovaného použití.

K lepšímu situačnímu přehledu osádky tanku T-72 Scarab a efektivnější a přesnější palbě na cíl přispívá instalace modernizovaných pozorovacích a zaměřovacích přístrojů schopných nově pracovat v pasivním režimu, přičemž hranoly optoelektronického vybavení byly vybaveny laserovými filtry. Hlavní výzbroj tvoří osvědčený kanon 2A46 ráže 125 mm se zásobou munice v počtu 39 kusů, kterou tvoří typy HE (účinný dostřel až 5 km), dále HEAT nebo APDSFS (účinný dostřel 4 km ve dne a 960 m resp. 2,1 km v noci). Ve věži je instalován i spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm, k němuž je vezena zásoba 2 tisíc kusů nábojů. Novinkou je umístění externě lafetovaného protiletadlového kulometu NSVT ráže 12,7 na dálkově ovládaný manipulátor, který může velitel ovládat z interiéru vozidla krytý pancířem.


Mřížová ochrana typu SLAT na věži tanku; větší foto / Excalibur Army

Kromě výše zmiňovaných prvků, které tvoří základ modernizačního balíčku T-72 Scarab, nabízí šternberská Excalibur Army další možnosti vylepšení. Jde například o instalaci nového systému řízení palby a s ním integraci vyspělých pozorovacích a zaměřovacích přístrojů a sad. Dále je možné zabudovat nejnovější komunikační a datové vybavení, systém detekce ozáření laserem, meteorologický senzor či moderní typ hasicího systému. V T-72 Scarab je také možné použít moderní typy motorů či celých powerpacků, včetně automatických převodovek a nový typ pojezdových pásů.

T-72 Scarab je vhodný pro stávající uživatele původních verzí tanku T-72, kteří touto modernizací mohou získat výkonný a efektivní tank při výhodných finančních nákladech. Je ale také možností, jak nahradit tanky řady T-54/55, které stále slouží v poměrně velkých počtech na několika kontinentech, a přejít na kvalitativně mnohem výkonnější techniku s vynaložením nepoměrně menších finančních prostředků než v případě úplně nové techniky - Excalibur Army totiž pro přípravu modernizovaných tanků může použít vlastní skladové tanky T-72 různých verzí, které lze kompletně opravit a individuálně modernizovat.

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

EXCALIBUR ARMY uzavřela strategické partnerství s General Dynamics

V lednu 2015 uzavřela společnost EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. dohodu o spolupráci s  nadnárodním ...

EXCALIBUR ARMY vyveze do Iráku bojová vozidla pěchoty

Spolková republika Německo udělila společnosti REAL TRADE PRAHA a.s. povolení k reexportu 280 ...

EXCALIBUR ARMY dodala Indonésii moderní raketomety Vampir na podvozcích Tatra

Společnost EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), dodala v minulých ...

Holding CZECHOSLOVAK GROUP, EXCALIBUR ARMY a TATRA TRUCKS se představí na tradiční vojenské akci Bahna

Společnost EXCALIBUR ARMY spolu s firmou TATRA TRUCKS, obě patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JiriR
  22:00 16.02.2019

  Tedy co se tyce m4cz. Pokusit se navysit pocet....jsou tady nejake pozustatky sad a 2 prototypy.

  Tedy co se tyce m4cz. Pokusit se navysit pocet....jsou tady nejake pozustatky sad a 2 prototypy.

 • JiriR
  21:58 16.02.2019

  Ukr.kanon Vitaz, ceska kosa, iron vision, ceska dyna nove gen. , dalsi vyvoj munice spolu s IMI pro tlak 2000 a mame cas dalsich 10 let.

  Ukr.kanon Vitaz, ceska kosa, iron vision, ceska dyna nove gen. , dalsi vyvoj munice spolu s IMI pro tlak 2000 a mame cas dalsich 10 let.

 • Jiří Vojáček
  15:24 15.02.2019

  V posledním čísle ATM jsem psal o budoucnosti českého tankového vojska. Připravuji pokračování a modernizační projekt T-72 Scarab v něm také zmiňuji. Podle mého mínění se stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  V posledním čísle ATM jsem psal o budoucnosti českého tankového vojska. Připravuji pokračování a modernizační projekt T-72 Scarab v něm také zmiňuji. Podle mého mínění se stejně koupí Leopard 2, v politických kruzích ta maďarská objednávka zarezonovala.
  A pokud už by se šlo cestou modernizace T-72, při vší úctě k Excalibur Army, Scarab je ryzí nízkonákladová modernizace pro Afriku, ne pro střední Evropu počátku 21. století.

  Jsou tu jiné projekty a jiní výrobci, o které bychom se v této souvislosti měli zajímat. Myslím zejména ZTS Dubnica nad Váhom (kanón 2A46MS), Malyševci a KMSB (Ukrajina) s kanóny KMB-2 nebo KBA-3, polští Bumar Labedy (německé kompozitní pancéřování věže a podvozku z projektu PT-16), Srbové, Němci a Ukrajinci s motory, Safran (systém řízení palby SAVAN 15) a tak dále.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:26 15.02.2019

   Váš článek jsem četl a díky za něj. Je jen dobře, pokud nákup L2A7+ v kuloárech zarezonoval, protože ty další naznačené cesty jsou vhodné pro domácí kutily. Např. kanon 2A46MS má ...Zobrazit celý příspěvek

   Váš článek jsem četl a díky za něj. Je jen dobře, pokud nákup L2A7+ v kuloárech zarezonoval, protože ty další naznačené cesty jsou vhodné pro domácí kutily. Např. kanon 2A46MS má údajně přinášet vyšší přesnost proti 2A46. Hm, fajn, ale asi tak pro rok 2000. Jediné co by v naprosto krajní situaci stálo za průzkum parametrů je ukrajinský tank T-84-120, pokud by jeho cena za životní cyklus ve srovnání s L2A7+ byla asi tak maximálně čtvrtinová, pak by se snad mohl koupit. Jinak určitě neuvažovat o nějakých přestavbách a vlastních konstrukcích, ale vzít hotovou a ověřenou věc L2A7+ nebo korejce, japonce, izraelce. Pro bývalou tankovou velmoc (ČSR) je to hořká pilulka, ale co už.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   16:58 15.02.2019

   Keďže OSSR (MOSR) má v pláne generálnymi opravami s modernizáciou hlavne pozorovacích prístrojov slovenských T-72M1 zmodernizovať jeden tankový prápor tak by ma zaujímalo aj v ...Zobrazit celý příspěvek

   Keďže OSSR (MOSR) má v pláne generálnymi opravami s modernizáciou hlavne pozorovacích prístrojov slovenských T-72M1 zmodernizovať jeden tankový prápor tak by ma zaujímalo aj v pripravovanom článku v akej výške by mali byť vynaložené finančné prostriedky na 1ks takéhoto zmodernizovaného tanku voči cene nového moderného bojového tanku tj. vo vzťahu k bojovej hodnote moderného tanku a predĺženiu technickej životnosti a to aj vo vzťahu k budúcej plánovanej akvizícii nového MBT v rámci obmeny tankovej techniky kedy príprava projektu je 2024-2025 a realizácia 2026-2030 v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030?Skrýt celý příspěvek

   • Jiří Vojáček
    00:24 16.02.2019

    Tak si vezměte, kolik stojí nové západní tanky. Začínají někde na 4,5M $ a končí někde na více než dvojnásobku. Podle mě cokoli, co by bylo přes 2,5M $ by bylo zbytečné. Kdybychom ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak si vezměte, kolik stojí nové západní tanky. Začínají někde na 4,5M $ a končí někde na více než dvojnásobku. Podle mě cokoli, co by bylo přes 2,5M $ by bylo zbytečné. Kdybychom vyměnili věž (PT-16), kanón (2A46MS/KBA-3), motor+převodovku a systém řízení palby (Savan 15), tak se zřejmě dostaneme někde těsně přes tuto částku. Za to ale zase dostaneme tank, který může bez problémů jezdit dalších dvacet let a na cvičeních NATO nebude pro srandu.

    U vás vzhledem k počtu firem, které vznikly na troskách původního ZŤS Martin, bych šel cestou modernizace spíš, než v České republice. Koneckonců T-72M2 řadu těch komponent už obsahovala, například francouzský systém řízení palby, se kterým Poláci udělali spoustu dobrých zkušeností i exportních úspěchů.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     07:21 16.02.2019

     To je zase další T-72M4CZ a kanon ruské ráže (2A46MS/KBA-3). To bych si nebyl jistý, že by dalších 20let sloužil a nebyl na cvičeních pro srandu. Velká modernizace znamená vyměnit ...Zobrazit celý příspěvek

     To je zase další T-72M4CZ a kanon ruské ráže (2A46MS/KBA-3). To bych si nebyl jistý, že by dalších 20let sloužil a nebyl na cvičeních pro srandu. Velká modernizace znamená vyměnit všechno (věž, čidla, elektroniku, powerpack, prodloužit korbu kvůli motoru), co z původního tanku zbyde ? Jen kola a část korby, která je mimochodem ve verzi M ošizená. A kde je aktivní ochrana ? Jak dlouho by zase trval projekt modernizace a odladění nedostatků ? To bych určitě neriskoval a koupil nový tank, při 60ks je rozdíl 3mil. USD/ks celkem malý, to už za to nebýt pro srandu s nějakou zbastlovanou věcí stojí.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      08:47 16.02.2019

      mozes tam daj aj 120 mm kanon a pri vezi z PT16 co navrhuje je ten dokonca pouzity (a dostupny by mal byt aj slovensky vyrobok). Nabijaci automat a zasobnik je priamo navareny na ...Zobrazit celý příspěvek

      mozes tam daj aj 120 mm kanon a pri vezi z PT16 co navrhuje je ten dokonca pouzity (a dostupny by mal byt aj slovensky vyrobok). Nabijaci automat a zasobnik je priamo navareny na vez cim odpada karusel a zvacsuje sa vyznamne priestor pre posadku a pripadne vybavenie

      a ano zostala by len povodna korba a upravena povodna vez. Aktivnu ochranu nema ani Leo 2 momentalne a keby na to prislo co by branilo integracii aj na T cko? K M-kovej verzii. Ano za ruskym original modelom zaostava v odolnosti. Lenze ako Poliaci zistili (a aj Nemci ked po zjednoteni testovali vychodonemecke tanky) tak je to +- to iste co Lea2A4.

      Navesat na to kvalitnu ERA a si zas o kus dalej. Vysledok by bol podobny T72b3m ci T90M a tym sa nik nesmeje.

      Samozrejme toto riesenie ma zmysel len pri dobrej cene co vzhladom na to, ze by si nemusel menit dalsie veci ako vyprostovaky atd by mohlo byt realne. Predsa len kupovat za 2-3 nasobok Leo 2 ktory zas o tolko takto modernizovane T cko neprekona a o 20 rokov bude tiez za zenitom ...

      A nehrat sa na vlastny vyvoj. zobrat polsky PT16

      https://www.armadninoviny.cz/p...

      dohodnut co sa kde bude robit dat tam slovensky kanon a mas riesenie na 20 rokov ktore bude v pohode a bude davat logiku.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:23 16.02.2019

      ¨Slavoslav: Jenže ta APS stoji sama o sobě 0,5m UDS.
      Určitě tě výjde lépe ji koupit na tank za 8M, než na tank za 2,5M.

      ¨Slavoslav: Jenže ta APS stoji sama o sobě 0,5m UDS.
      Určitě tě výjde lépe ji koupit na tank za 8M, než na tank za 2,5M.

     • Slavoslav
      10:41 16.02.2019

      jirosi to je blbost. APS kupujes kvoi ochrane posadky nie kvoli ochrane hodnoty tanku a stale to bude rozdiel 8,5 M vs 3 M pri porovnatelnych schopnostiach a vlastnostiach. Btw ...Zobrazit celý příspěvek

      jirosi

      to je blbost. APS kupujes kvoi ochrane posadky nie kvoli ochrane hodnoty tanku

      a stale to bude rozdiel 8,5 M vs 3 M pri porovnatelnych schopnostiach a vlastnostiach. Btw som zvedavy ako sa Turkom osvedci ZASLON a ten je na tuto rodinu tankov uz pripraveny + cena moze byt prijemnaSkrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      12:11 16.02.2019

      Přesně jak konstatoval uživatel Slavoslav, lze použít ukrajinský 120mm kanón KBM-2 z polské modernizace PT-16, ten je otestován i na německou munici pro Leopard 2. Ideální řešení ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně jak konstatoval uživatel Slavoslav, lze použít ukrajinský 120mm kanón KBM-2 z polské modernizace PT-16, ten je otestován i na německou munici pro Leopard 2.

      Ideální řešení by bylo z našich 116 T-72M/M1/M4 62 kusů přestavět za využití modernizačního programu PT-16 a pak tyto dva prapory předat aktivním zálohám. K tomu koupit dva prapory Leopard 2A7+ nebo Merkava Mk.4M a ty ponechat 73. tpr a další nově vytvořené jednotce.

      A zbytek T-72 přestavět. Ženijní, vyprošťovací, podpůrné (BMPT), těžké OT (BMO-T), dělostřelecké nosiče (Diana, Himalaya), atd.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:37 16.02.2019

      Slavoslav: APS byla vymyšlená tak, aby vozidlo zůstalo plně bojeschopné i při aktivaci. ¨¨Proto chrání vozidlo. carramba66: Zní to hezky, ale tohle je mimo finanční možnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav: APS byla vymyšlená tak, aby vozidlo zůstalo plně bojeschopné i při aktivaci. ¨¨Proto chrání vozidlo.

      carramba66: Zní to hezky, ale tohle je mimo finanční možnosti. Přitom vytváříš logistickou noční můru. Krom munice by ty tanky neměli nic společného.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:01 16.02.2019

      jirosi este skonstatuj, ze slnko vychadza na vychode a par inych ocividnych pravd, aby si to mal komplet. Ano APS ocividne chrani vozidlo, ale pointa je, ze ho nekupujes, preto ...Zobrazit celý příspěvek

      jirosi

      este skonstatuj, ze slnko vychadza na vychode a par inych ocividnych pravd, aby si to mal komplet.

      Ano APS ocividne chrani vozidlo, ale pointa je, ze ho nekupujes, preto aby si ochranil investovane prostriedky a teda tvoj primer o nakupovani APS na 8M tank vs 2,5M je blbost. To nie je havarijna na novu AUDISkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:21 16.02.2019

      "výcvik" je také investovaný prostředek. Stejně, jako vyslání jednotek k "úkolu na bojišti" jsou jen investované prostředky do získáni výhody na bojišti... Jenže posádka bez tanku, ...Zobrazit celý příspěvek

      "výcvik" je také investovaný prostředek. Stejně, jako vyslání jednotek k "úkolu na bojišti" jsou jen investované prostředky do získáni výhody na bojišti...
      Jenže posádka bez tanku, je stejně zbytečná jako tank bez posádky. APS má funkci udržet tank bojeschopný, tedy bez poškození.

      APS zachytává převážně střely PTRS(RPG), ty většinou jen poškodí tank/IFV. Ale posádku nevyřadí.Skrýt celý příspěvek

    • Dejwman
     12:48 16.02.2019

     Reaguji na Váš novější příspěvek, kde už ale nemohu přidat komentář. Plně s Vámi souhlasím a hlavně díky za super článek v ATM. Chci se zeptat, zda nevíte, jestli AČR bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Reaguji na Váš novější příspěvek, kde už ale nemohu přidat komentář.

     Plně s Vámi souhlasím a hlavně díky za super článek v ATM.

     Chci se zeptat, zda nevíte, jestli AČR bude pořizovat tanky pro prapor dle standardů NATO, tj 44 kusů?
     Pokud by se pořizovaly dva prapory v celkové počtu 88 kusů, tak by i stálo za zvážení výstavba tří praporů, kdy jedna rota by bylo BVP-120mm. Na to by bylo potřeba 90 kusů MBT. Stejně by se v obou případech asi muselo pořídit 100 kusů jakéhokoliv MBT.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:15 16.02.2019

     Který západní tank, jeho verze, začíná na 4,5 M $? Reálné bych viděl cenu přes 9 M, pokud uvažujeme, že by bylo vhodné mít verzi tanku, která nebude zastaralá v příběhu doby mezi ...Zobrazit celý příspěvek

     Který západní tank, jeho verze, začíná na 4,5 M $? Reálné bych viděl cenu přes 9 M, pokud uvažujeme, že by bylo vhodné mít verzi tanku, která nebude zastaralá v příběhu doby mezi podpisem případného kontraktu a získáním operačních schopností jednotky.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      21:38 16.02.2019

      Souhlasim. Myslim ze tyhle zazracne nizke ceny vznikaji rozpoctenim ojedinelych velkych zakazek navic jiz zavedeneho tanku. Tedy idealni kombinace mnozstevni slevy a zadne ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasim. Myslim ze tyhle zazracne nizke ceny vznikaji rozpoctenim ojedinelych velkych zakazek navic jiz zavedeneho tanku. Tedy idealni kombinace mnozstevni slevy a zadne systemove prirazky. ACR na tom ale bude presne opacne. Bude se zavadet zcela novy system s novym zazemim, takze sup 25%+, navic rozpusteno v malem poctu kusu (tak aby z tech +25% nebylo +50-75%).
      Osobne tipuji ze cokoliv ACR/OSSR bude kdy zavadet za zapadni MBT bude atakovat 10mil Euro / kus, snad zespod.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      21:41 16.02.2019

      To by aj mňa zaujímalo. Za tú cenu snáď možno kúpiť len nový ukrajinský T-84 Oplot-M.

      To by aj mňa zaujímalo. Za tú cenu snáď možno kúpiť len nový ukrajinský T-84 Oplot-M.

     • tomas.kotnour
      21:44 16.02.2019

      Maroko se zrovna rozhodlo modernizovat M1 a nakoupit k nim pár drobností, 162 tanků, 1 259 mil. ...Zobrazit celý příspěvek

      Maroko se zrovna rozhodlo modernizovat M1 a nakoupit k nim pár drobností, 162 tanků, 1 259 mil. $
      https://www.dsca.mil/major-arm... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:25 16.02.2019

      Ten nákup hezky ukazuje, že to až tak není o ceně "draku" jako o tom co si do něj necháme namontovat. Druhořadé komponenty sice sníží cenu, ale taky značně sníží efektivitu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten nákup hezky ukazuje, že to až tak není o ceně "draku" jako o tom co si do něj necháme namontovat.
      Druhořadé komponenty sice sníží cenu, ale taky značně sníží efektivitu vozidla.

      Clanek: A to se ještě nebavíš, o investici do stávajícího vybavení pro udržení souběžných T-72.Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      00:09 17.02.2019

      Dobrý den, už jsme to tu řešili, dobré ceny mají nové tanky, které se dělají ve velkých sériích, byť projiné (typicky domácí) odběratele. Ergo cokoli z Číny, částečně Rusko, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobrý den, už jsme to tu řešili, dobré ceny mají nové tanky, které se dělají ve velkých sériích, byť projiné (typicky domácí) odběratele. Ergo cokoli z Číny, částečně Rusko, ale pozor, také například Izrael. V roce 2012 nabízela IMI Kolumbii Merkava Mk.4 podle počtu odebraných kusů od 6M $ po 4,5M $. A to se nebavíme o stovkách, nýbrž o desítkách strojů.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:51 17.02.2019

      Jenže od té doby pokročilo(zdražilo) vnitřní vybavení, a jen dolar měl 10% inflaci.

      Jenže od té doby pokročilo(zdražilo) vnitřní vybavení, a jen dolar měl 10% inflaci.

     • flanker.jirka
      12:15 17.02.2019

      @carramba66 za sedm let se ceny jistě pohnuly nahoru, otázkou vždy bude i to co daná suma zahrnuje, jestli holý tank nebo je v kontraktu zahrnut servis například na 5 let spolu s ...Zobrazit celý příspěvek

      @carramba66 za sedm let se ceny jistě pohnuly nahoru, otázkou vždy bude i to co daná suma zahrnuje, jestli holý tank nebo je v kontraktu zahrnut servis například na 5 let spolu s transferem servisních a dílenských přípravků. Vzhledem k podobnosti výbavy Merkavy (motory, průzkumná čidla, kanony) bych sázel na to, že to bude cena dobrá pouze pro oko.Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      01:02 18.02.2019

      Dobrý den, upozornění na inflaci je jistě správné, ale stejně tak musíme brát v potaz snižování ceny komponent během sériovosti výroby, některé mohou klesnout o desítky procent - a ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobrý den, upozornění na inflaci je jistě správné, ale stejně tak musíme brát v potaz snižování ceny komponent během sériovosti výroby, některé mohou klesnout o desítky procent - a to zejména ty nové, drahé a technologicky náročné. Výsledný vliv tak zpravidla více než kompenzuje inflaci (v našem případě je to minimální nárůst o 370 000 dilarů za kus).
      Poznámka, že nevíme, co jednotková cena obnáší, je také správná. Na druhou stranu nabídka vždy postihuje všechny základní prvky (stroje, nářadí, munice, apod.) tím spíš, pokud země žádnou obrněnou techniku daného výrobce neprovozuje. V tomto ohledu má Česká republika naprosto stejné postavení jako Kolumbie.Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   15:48 16.02.2019

   Dovolil bych si zde založit druhé vlákno otázkou, která se bohužel ve Vašem článku neobjevila. Co by mělo být cílem akvizice tanků po roce 2025? To je podle mě mnohem důležitější, ...Zobrazit celý příspěvek

   Dovolil bych si zde založit druhé vlákno otázkou, která se bohužel ve Vašem článku neobjevila. Co by mělo být cílem akvizice tanků po roce 2025? To je podle mě mnohem důležitější, než nějaké konkrétní provedení těchto vozidel. Bude AČR chtít tank, který bude podporovat nová BVP do 50. let, nebo bude chtít tank, který udrží schopnosti tankového vojska do příchodu nového eurotanku? Tato úvaha bude dále limitována dostupnými finančními prostředky. Po roce 2025 by mělo dojít k obnově vrtulníkového letectva a na to navazující (či částečně se překrývající) nadzvukové letectvo. Větší objem finančních prostředků bude nejspíše dostupný až po roce 2033.

   Pak je tu ještě další otázka, jaký by měl být harmonogram tohoto přezbrojení?
   2025 - odstartování diskuze tank nebo vpp?
   2027 - výběr řešení?
   2029 - podpis smlouvy?
   2031 - dodání prvních kusů?
   2033 - ukončení dodávek?

   Když se podíváme na službu tanků T-72M4CZ, tak dokázaly sloužit při limitovaných financích na provoz 13 let. Pokud budou vozidla modernizována do 100% stavu, mohly by mít technickou životnost dalších 15 let, morální 5. Co když bychom po roce 2025 přejmenovali T-72M4CZ na VPP-72M4CZ? T-72M4CZ nebudou v případě konfliktu schopny plnit úkoly tanků, ale pořád to budou dobrá vozidla palebné podpory, která ale budou moci při výcviku plnit suplovat klasické MBT. Čím víc nad tím přemýšlím, tím více se mi jeví možnost "to doklepat" na 72 k novému evropskému MBT jako nejschůdnější, protože dle mého názoru žádný ze v současnosti dostupných tanků nemá perspektivu plnit úkoly MBT po dobu dalších 30 let bez zásadní přestavby. Navíc je otázkou, zda současné tanky tuto modernizaci zvládnou, když ani nevíme, jaká bude budoucí výzbroj francouzsko-německého tanku. Do roku 2025 je ještě dost času, takže se může objevit něco jako EMBT Terminateur, který by měl totožnou palebnou sílu. Ale naše armáda už jednou byla v podobné situaci, kdy dostávala nově vyrobené T-34/85 a SU-100 a jinde už běžela novovýroba T-54...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:27 16.02.2019

    Ono, se stačí podívat jak je na tom konkurence. I když se začne z výrobou 35-40. Kdy by byla dostupná pro další státy... A jaký časový skluz si určíme. Případně budeme vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono, se stačí podívat jak je na tom konkurence. I když se začne z výrobou 35-40. Kdy by byla dostupná pro další státy... A jaký časový skluz si určíme. Případně budeme vůbec ochotni platit prostředky na tak drahou zbraň?

    Nejlepším příkladem je F-35, sice už se opakuji ale... Pokud jsme na se rozhodli na ni počkat v 2004 a byla akutní potřeba najít náhradu za Mig-21 zvolil se pronájem. Poté došlo k prodloužení, protože stále nebyla dostupná. Jenže dnes už dostupná je, ale nikdo tu o ní v podstatě neuvažuje. Tedy na co budeme opětovně čekat, pronajímat, vylepšovat starou techniku?
    Výsledek bude opět jen jeden L3 bude finančně mimo, a budeme kupovat repasované L2.. jen né v roce 2025, ale v 2040+. Na očekávanou životnost 50+.let.
    Jediné co víme jistě že nikdo nevyvíjí "lidový" tank pro danou dobu. Takže na trhu bude v té době požadavek na novou techniku, ale ta tu nebude k dispozici.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  12:06 15.02.2019

  Už jsem to tu psal dříve - jde o překlenovací období. Žádná tanková revoluce se nekoná, všechny, opakuji všechny tanky na světě jsou jen evolucí nebo modernizací starých typů/ ...Zobrazit celý příspěvek

  Už jsem to tu psal dříve - jde o překlenovací období. Žádná tanková revoluce se nekoná, všechny, opakuji všechny tanky na světě jsou jen evolucí nebo modernizací starých typů/ staré a zatím jediné koncepce.

  Nějaký Eurotank? No bude to pásový podvozek s laufem a dálkově řízenou věží tedy koncepce ala T-14, lépe či hůře provedená. Klidně se může stát, že žádný nevznikne nebo vznikne něco co bude o 15% lepší jak tohle nebo onohle....., čistě teoreticky a za určitých podmínek v tom či onom.

  Jsou tací, co tvrdí že tank je dinosaur a bla bla.

  Za mě tedy vzít uloženky, hloubkově modernizovat v počtu 90-120ks (třeba dokupem od CSG). A prostě si zase 20 let počkat na novou převratnou koncepci. :)

  Nakupovat SABRU vysokou jako barák jen proto že má lauf v průměru o 5mm užší jak téčko, pač tuhle ráži mají spojenci....., no není to tak dávno co byla tahle ráže na straně nepřítele tak bych se téhle mantry moc nedržel - člověk míní a politika mění. Moderní munice pro 125mm je třeba na Ukrajině za pár korun dost.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:14 15.02.2019

   Na jakou revoluci chceš čekat? V letectví už je ta revoluce dokonce ve výrobě(5.gen), a tady se stále bavíme jen v "pronájmu" Gripenu. Tedy i kdyby se jakákoliv revoluce udála za ...Zobrazit celý příspěvek

   Na jakou revoluci chceš čekat?
   V letectví už je ta revoluce dokonce ve výrobě(5.gen), a tady se stále bavíme jen v "pronájmu" Gripenu. Tedy i kdyby se jakákoliv revoluce udála za dalších 20.let, stejně ji nikdo nekoupí.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:15 15.02.2019

    "Za mě tedy vzít uloženky, hloubkově modernizovat v počtu 90-120ks"

    Pokud neplánuješ i navýšení počtu aktivních jednotek z 30 na 60-90 je to zbytečná investice.

    "Za mě tedy vzít uloženky, hloubkově modernizovat v počtu 90-120ks"

    Pokud neplánuješ i navýšení počtu aktivních jednotek z 30 na 60-90 je to zbytečná investice.

 • nvkl
  08:11 15.02.2019

  Já bych koupil exportní t90. Ani ne tak kvůli kvalitě, ale z t72 by to byl nejlehčí přechod. Ale hlavně by bylo zajímavý sledovat jak je na tom naše státní suverenita a kdo že ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych koupil exportní t90. Ani ne tak kvůli kvalitě, ale z t72 by to byl nejlehčí přechod. Ale hlavně by bylo zajímavý sledovat jak je na tom naše státní suverenita a kdo že spojenců by nám vysvětlil že tudy ne soudruzi..Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   09:12 15.02.2019

   Však je "kup" armáda ti za ten dar určitě poděkuje, teda alias Strnad až mu je prodá jako zbytečné ..

   Však je "kup" armáda ti za ten dar určitě poděkuje, teda alias Strnad až mu je prodá jako zbytečné ..

  • Poly
   11:19 15.02.2019

   Čili nakoupíme tank, u kterého už bpředem víme, že to bude politicky špatně průchozí a pak se budeme se spojenci hádat a obviňovat ty zlé imperialisty, že nám rozkazují co si smíme ...Zobrazit celý příspěvek

   Čili nakoupíme tank, u kterého už bpředem víme, že to bude politicky špatně průchozí a pak se budeme se spojenci hádat a obviňovat ty zlé imperialisty, že nám rozkazují co si smíme koupit. Ale bulit, že potřebujeme pomoct, až se někdy něco semele, to nám určitě půjde. Tenhle váš příspěvek jako by přistál přímo z Hradu. Prostě prudit spojence a zasévat rozkol.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:33 15.02.2019

    Poly, politicky je to nyní neprůchodné, ale časy se mění, v 90. roce tu ještě nikoho nenapadlo jít s žádostí do NATO a o dvě volební období později jsme tam vstoupili. I poláci, ...Zobrazit celý příspěvek

    Poly, politicky je to nyní neprůchodné, ale časy se mění, v 90. roce tu ještě nikoho nenapadlo jít s žádostí do NATO a o dvě volební období později jsme tam vstoupili. I poláci, kteří mají na rusy více spadeno raději modernizují některé jejich zbraně než aby hned nakoupili nové.
    jediné co naše současné spojence bude prudit je to, že jejich zbrojovky nevydělají peníze. Nic víc, o nic jiného ani nejde, jinak bycho tu 20 let v NATO s ruskými zbraněmi nemohli existovat.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     13:40 15.02.2019

     tak je diametralny rozdiel pouzivat a modernizovat ruske zbrane z minulosti oproti nakupu novych zbrani v Rusku za terajsej situacie a ekonomicky je to okrem toho nezmysel. To uz ...Zobrazit celý příspěvek

     tak je diametralny rozdiel pouzivat a modernizovat ruske zbrane z minulosti oproti nakupu novych zbrani v Rusku za terajsej situacie

     a ekonomicky je to okrem toho nezmysel. To uz radsej rovno zmodernizovat stavajuce T-cka kde dokazes ziskat uzitkovo velmi podobny produktSkrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:25 15.02.2019

      Samozřejmě, z politických důvodů je to neprůchodné. Ekonomicky bych si nebyl tak jistý. Nová verze T 90 MS bude výše než v případě modernizací T 72 a pokud by se přistupovalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, z politických důvodů je to neprůchodné.
      Ekonomicky bych si nebyl tak jistý. Nová verze T 90 MS bude výše než v případě modernizací T 72 a pokud by se přistupovalo obdobně, jako v případě BVP, že se bude montovat i nakupujícího, tak se dá lecos i westrenizovat.
      ...podívejte se na to v jakém stavu jsou T 72, které by se měly modernizovat, do nekonečna tu životnost neprodloužíteSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:37 15.02.2019

      Ve výsledku by to musela být modernizace jako M4, takže co ti vlastně z původního tanku zůstane, krom základního rámu.

      Ve výsledku by to musela být modernizace jako M4, takže co ti vlastně z původního tanku zůstane, krom základního rámu.

     • Slavoslav
      19:38 15.02.2019

      o nieco pancierom, ale i tie povodne exportne M ka su dost odolne a ERA ich honde vylepsi Inak je 90 tka len vylepsena 72ka. Taka polska PT16 sa mi s tou ukrajinskou vezou zda ...Zobrazit celý příspěvek

      o nieco pancierom, ale i tie povodne exportne M ka su dost odolne a ERA ich honde vylepsi

      Inak je 90 tka len vylepsena 72ka. Taka polska PT16 sa mi s tou ukrajinskou vezou zda este aj lepsia ked po vyhodeni karuselu ziskas i priestor pre pohodlie posadkySkrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      19:47 15.02.2019

      jirosi nezostalo by ti nic musela by to byt obnova na komplet. Ale stale sa mi to ako riesenie na nejakych 20 rokov a potom vymenit za Leo3 pozdava viac ako kupovat teraz nove Leo ...Zobrazit celý příspěvek

      jirosi

      nezostalo by ti nic musela by to byt obnova na komplet. Ale stale sa mi to ako riesenie na nejakych 20 rokov a potom vymenit za Leo3 pozdava viac ako kupovat teraz nove Leo 2 na 50 rokov ktore su dobre ale zacinaju byt vybehovym modelom.

      Jazdene Leo 2 nie su a T cko s vezou na sposob PT16 kde by si vyhodil karusel cim ziskas priestor pre pohodlie posadky by bolo porovnatelne s tym Leom ked na to nahodis modernu ERA a systemy.

      A samozrejme zalezi od ceny. Ta by musela byt primerana nie v cene noveho LeaSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:55 15.02.2019

      "Ale stale sa mi to ako riesenie na nejakych 20 rokov a potom vymenit za Leo3" A proč jste tedy koupily "staré F-16" místo F-35, která už je dnes.... Na L3 peníze nebudou a je ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ale stale sa mi to ako riesenie na nejakych 20 rokov a potom vymenit za Leo3"

      A proč jste tedy koupily "staré F-16" místo F-35, která už je dnes....
      Na L3 peníze nebudou a je jedno kdy přijde.... Protože až uvidíme cenu stejně koupíme L2.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      07:12 16.02.2019

      peniaze a pri tej F16 vs nase povodne MiGy je tam priepastny rozdiel vo vykonoch takze tam ta investicia mala zmysel. Hlbkovo prekopana t72 vs Leo 2 az taky rozdiel nie je a ak by ...Zobrazit celý příspěvek

      peniaze a pri tej F16 vs nase povodne MiGy je tam priepastny rozdiel vo vykonoch takze tam ta investicia mala zmysel.

      Hlbkovo prekopana t72 vs Leo 2 az taky rozdiel nie je a ak by tam bola rozumna cena do 2 - 2,5 milionov za kus ...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:24 16.02.2019

      SLavoslav: Nemusíš spekulovat, podívej se na jednotkovou cenu verze M4..

      SLavoslav: Nemusíš spekulovat, podívej se na jednotkovou cenu verze M4..

     • Slavoslav
      10:47 16.02.2019

      jednotkova cena M4 ma nezaujima. Polsky Bumar ponuka +- taku modernizaciu ako som popisal ponuka za cca 1,25 - 2 mil podla toho ci vezmes original francuzske vybavenie, alebo ...Zobrazit celý příspěvek

      jednotkova cena M4 ma nezaujima. Polsky Bumar ponuka +- taku modernizaciu ako som popisal ponuka za cca 1,25 - 2 mil podla toho ci vezmes original francuzske vybavenie, alebo Polske. Staci ked dodas vlastne T-cko na prerabku kde ani nezalezi na technickom stave. Vsetko okrem korby nan pojde nove. Motor, prevodovka, odpruzenie, kanon ci nabijaci automat a samozrejme pozrovacie systemy a SRPSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:46 16.02.2019

      Slavoslav: Buď to chceš dělat doma a vymýšlet si co v tom bude, pak tě zajímá cena M4.. Nebo si to vezmeš v Polsku, ale nemůžeš si vymýšlet co tam budeš mít, pokud počítáš jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Slavoslav: Buď to chceš dělat doma a vymýšlet si co v tom bude, pak tě zajímá cena M4..
      Nebo si to vezmeš v Polsku, ale nemůžeš si vymýšlet co tam budeš mít, pokud počítáš jejich cenu už za hotový stroj.
      A pokud to chceš kombinovat, tak se dostaneš přesně tam kam jsme se dostali z M4 po pár letech používání.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:11 16.02.2019

      jirosi v paralelnom vlakne kde si tiez reagoval som rovno napisal, ze nehrat sa na vlastny vyvoj a brat PT16 + link co to vsetko obnasa ten modernizacny balicek sa da kombinovat ...Zobrazit celý příspěvek

      jirosi

      v paralelnom vlakne kde si tiez reagoval som rovno napisal, ze nehrat sa na vlastny vyvoj a brat PT16 + link co to vsetko obnasa

      ten modernizacny balicek sa da kombinovat a cena lieta od 1,25 - 2 mil. Mas na vyber z vybavenia ci motorov, dostanes francuzsku prevodovku atd. Je tam moznost dat slovensky 120 mm kanon aby sme sa mohli hrat na zapojenie domaceho priemyslu pripadne s poliakmi dohodnut cast modernizacie podla ich licencie v nasich montovniach, aby to preslo cez vladu (nie som zastanca vyroby doma za kazdu cenu, ale politici sa tym radi obhanaju)

      pretoze ak si uz raz vynajdenu vec budeme silou mocou kreslit nanovo doma skonci to cenovou katastrofou a ako vravim ma to zmysel pri vyrazne nizsej cene ako novy LeoSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:52 17.02.2019

      Jen bychom je tedy neměli modernizovat všechny, ale nechat si ještě dalších 30-60 na modernizaci v 2040...

      Jen bychom je tedy neměli modernizovat všechny, ale nechat si ještě dalších 30-60 na modernizaci v 2040...

     • Slavoslav
      07:05 18.02.2019

      jiste, o 20 rokov bude dnesna modernizacia uz zastarana. Tak ako dnesny Leo 2

      s tym sa uz treba tak nejak zmierit, ze technika zastarava

      jiste, o 20 rokov bude dnesna modernizacia uz zastarana. Tak ako dnesny Leo 2

      s tym sa uz treba tak nejak zmierit, ze technika zastarava

 • tryskac
  20:45 14.02.2019

  Kde je modernizovaný 736kw motor s turbom? Kde je modernizovaný kanon 2a46ms? Kde je moderný srp? Kde je noktovizor, termovizor a pod? Nikde... pretože pri tejto modernizácii sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Kde je modernizovaný 736kw motor s turbom? Kde je modernizovaný kanon 2a46ms? Kde je moderný srp? Kde je noktovizor, termovizor a pod?
  Nikde... pretože pri tejto modernizácii sa šlo po cene. Ono aj ten názov scarab napovedá o aké trhy sa budú v EA najskôr zaujímať. V OSSR nebude mať šancu, keďže v SR bola vyvinutá lepšia modernizácia už pred 15-20 rokmi a nemám pocit, žeby pani pri kormidle boli naklonení dávať zarobiť práve csg, skôr naopak.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   21:20 14.02.2019

   V princípe môžte mať pravdu pretože vieme ako to dopadlo s CSG (EA, MSM Group) IFV Šakalom, pričom OSSR (MOSR) sa rozhodlo pre menšiu modernizáciu BVP-M (vz. BPSVI), na ktorých sa ...Zobrazit celý příspěvek

   V princípe môžte mať pravdu pretože vieme ako to dopadlo s CSG (EA, MSM Group) IFV Šakalom, pričom OSSR (MOSR) sa rozhodlo pre menšiu modernizáciu BVP-M (vz. BPSVI), na ktorých sa tiež podielali Konštrukta Defence, DMD Group, EVPÚ, MSM Group.

   Vzhľadom na vyššie uvedené skúsenosti so súčasným vedením MOSR (OSSR) a s dôrazom na zapojenie podnikov slovenského obranného priemyslu môže sa za generálnymi opravami s modernizáciou hlavne pozorovacích prístrojov slovenských T-72M1 skrývať práve nejaká "hybridná" modernizácia niekde medzi T-72M2 Moderna & T-72 Scarab...Skrýt celý příspěvek

 • balm
  17:16 14.02.2019

  Čistě ze zvědavosti se zeptám, zda se s "modernizací" mění i situace při výběru posádky s ohledem na "výšku tankisty". Pokud si dobře vzpomínám, tak se tradovalo, že 165cm je ...Zobrazit celý příspěvek

  Čistě ze zvědavosti se zeptám, zda se s "modernizací" mění i situace při výběru posádky s ohledem na "výšku tankisty". Pokud si dobře vzpomínám, tak se tradovalo, že 165cm je maximum, ačkoliv oficiálně to bylo o 10cm více.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   10:08 15.02.2019

   karusel tam zostava takze priestorove podmienky sa asi nezmenili. Inak ak si dobre spominam na socialisticky titul "tajomstvo siedmych armad" tak tam bol rozhovor s tankistom ...Zobrazit celý příspěvek

   karusel tam zostava takze priestorove podmienky sa asi nezmenili.

   Inak ak si dobre spominam na socialisticky titul "tajomstvo siedmych armad" tak tam bol rozhovor s tankistom ktory mal vysku ktora tebou spominany limit prekracujeSkrýt celý příspěvek

 • Kichot
  15:11 14.02.2019

  Dřív budou mít Rusové základnu na měsíci než my leo3. Budem rádi za nové bvp a ani to bych si nebyl jistý. ČR má za sebou ekonomicky nejúspěšnější období v historii a nic ...Zobrazit celý příspěvek

  Dřív budou mít Rusové základnu na měsíci než my leo3. Budem rádi za nové bvp a ani to bych si nebyl jistý. ČR má za sebou ekonomicky nejúspěšnější období v historii a nic pořádného se nekoupilo. Státní rozpočet je v mínusu. Nad stavem infrastruktury aby člověk brečel. Ale stejně se tady někteří chovají jako děti v hračkárně a z imaginárních peněz budují vzdušné zámky....Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:02 14.02.2019

  Myslím si, že mudrovanie nad samotnym T-72 a jeho modernizaciou naozaj nema z hladiska buducnosti v Europe zmysel. Ale vojna v Syrii dokazala, že aj tieto tanky môžu mnohe poriešit ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že mudrovanie nad samotnym T-72 a jeho modernizaciou naozaj nema z hladiska buducnosti v Europe zmysel. Ale vojna v Syrii dokazala, že aj tieto tanky môžu mnohe poriešit proti rebelom a je šumafuk či su to zli t. j. proruski, proiranski, alebo dobri, t.j. naši lotri. Pri spravnej "motivacii" zakaznika v byvalom rozvojovom svete môže priniest svoje ovocie pri celkom znesitelnom riziku.Skrýt celý příspěvek

 • sturgeon
  12:41 14.02.2019

  Tato modernizace T-72 by byla supr někdy v polovině 90 let, ale dnes je to o ničem.

  Tato modernizace T-72 by byla supr někdy v polovině 90 let, ale dnes je to o ničem.

  • Snownomad
   16:44 14.02.2019

   pokud o to je někde zájem, tak to o ničem není

   pokud o to je někde zájem, tak to o ničem není

 • flanker.jirka
  12:30 14.02.2019

  ...ale samozřejmě by to byla pěkná třešnička na dortu oslav 20. výročí vstupu do NATO.

  ...ale samozřejmě by to byla pěkná třešnička na dortu oslav 20. výročí vstupu do NATO.

 • flanker.jirka
  12:29 14.02.2019

  Zajímalo by mne, zda si někdo z těch co takovou modernizaci navrhují do té mašiny ve válce sedne a zůstane v ní dobrovolně. Doba se hodně posunula, pokud T 72 modernizovat, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mne, zda si někdo z těch co takovou modernizaci navrhují do té mašiny ve válce sedne a zůstane v ní dobrovolně. Doba se hodně posunula, pokud T 72 modernizovat, tak snad do takové podoby jako je například T 90 MS s nějakým systémem aktivní obrany. A ne jen plácnout pár plátů, "přeleštit" zaměřovače.
  Postrádám více čidel pro situační povědomí, datalinky, zkrátka vše pro C4ISRSkrýt celý příspěvek

  • Clanek
   13:07 14.02.2019

   Tohle je o kupovani casu. Kazdy zodpovedny politik k tomu pristoupi jen takhle a jako jen na docasne reseni se doufam bude nahlizet i pro posuzovani financni narocnosti. Pokud jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle je o kupovani casu. Kazdy zodpovedny politik k tomu pristoupi jen takhle a jako jen na docasne reseni se doufam bude nahlizet i pro posuzovani financni narocnosti. Pokud jsou treba slovenske nebo ceske T-72 v tak zalostnem stavu, ze to k Leo-3 nedoklepou, pak nejaka obroda bude proste nutna, ale sel bych cestou minimalnich nakladu a na nejakou hru na zvedani bojove hodnoty bych se rovnou vykaslal. Jak pisete, v tomhle na frontu nikdo dobrovolne nepojede a melo by se myslet na nevycerpavani limitovanych zdroju na neco neperspektivni. Secteno podtrzeno, modernizovat T-72 pro udrzeni utvaru, vycviku, kontinuity... nic vic.

   Doufam ze v tomhle bude mit jak ACR tak OSSR dost rozumu a nebude delat z T-72, jakkoli modernizovane, nic jineho nez pouhe preklenovaci reseni k jiz dnes doufam jasnemu cili, a tim je Leo3 (za Leo3 at si kazdy dosadi sveho zapadniho favorita, abrams, merkavu...).Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:16 14.02.2019

    " Kazdy zodpovedny politik k tomu pristoupi jen takhle a jako jen na docasne reseni se doufam bude nahlizet i pro posuzovani financni narocnosti. " Tohle je utopie, politik si ...Zobrazit celý příspěvek

    " Kazdy zodpovedny politik k tomu pristoupi jen takhle a jako jen na docasne reseni se doufam bude nahlizet i pro posuzovani financni narocnosti. "

    Tohle je utopie, politik si odskrtne "máte nové tanky" a 20. let optimistikcky útrum v tomto směru.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     13:29 14.02.2019

     co ak ratame s Leo3 v 35-40 dostupnost pre CR ci SR je presne doba ktoru potrebujeme :)

     co ak ratame s Leo3 v 35-40 dostupnost pre CR ci SR je presne doba ktoru potrebujeme :)

    • Clanek
     13:33 14.02.2019

     Ja taky netvrdim ze kazdy politik je takovy politik, nebo ze jsou ve vetsine, nebo v alespon vyznamne mensine. Takze ano, klidne to muze byt utopie, resp. spise moje prani, na mem ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja taky netvrdim ze kazdy politik je takovy politik, nebo ze jsou ve vetsine, nebo v alespon vyznamne mensine. Takze ano, klidne to muze byt utopie, resp. spise moje prani, na mem zdeleni to ale nic nemeni.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:49 14.02.2019

     "co ak ratame s Leo3 v 35-40 dostupnost pre CR ci SR je presne doba ktoru potrebujeme :)" Jako chceš dnes spoléhat na slib politika co už za 2 roky nebude v vládě, že se něco ...Zobrazit celý příspěvek

     "co ak ratame s Leo3 v 35-40 dostupnost pre CR ci SR je presne doba ktoru potrebujeme :)"

     Jako chceš dnes spoléhat na slib politika co už za 2 roky nebude v vládě, že se něco stane za 15-20. let? To je "saraksmus" doufám.
     Pokud je dnes výmluvou nekoupě dostupné "moderní" techniky cena, třeba neřešme tanky ale jako příklad uvedu F-35. Tak myslet si, že v roce 2040 budou peníze, nebo že se změní uvažovaní politiky trošku mimo.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:42 15.02.2019

    Clanku, upřímně, když už kupovat čas, tak rovnou koupit novou verzi T 90 s termoskou z Francie a bylo by zase času na 25 let vystaráno :-D (samozřejmě to berte jako nadsázku, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanku, upřímně, když už kupovat čas, tak rovnou koupit novou verzi T 90 s termoskou z Francie a bylo by zase času na 25 let vystaráno :-D (samozřejmě to berte jako nadsázku, ale bylo by to dostačující řešení, pokud by nás opravdu trápily věci jako logistika rozdílná od NATO, nebo cokoliv jiného, tak by se za těch 20 let tanky kompatibilní s NATO dávno pořídily, ve výsledku stát ušetři, T 90 jsou levnější a na samotného rusa to taky stačí, jak je vidět na Ukrajině)Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     21:43 16.02.2019

     Tak ze se zde na armadu 2 dekady sra!o netreba psat, ale co bolo to bolo :D a ted se soustredme na to aktualni akvizicni probuzeni. Ano, T-90 by v mnoha ohledech bylo idealni ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak ze se zde na armadu 2 dekady sra!o netreba psat, ale co bolo to bolo :D a ted se soustredme na to aktualni akvizicni probuzeni. Ano, T-90 by v mnoha ohledech bylo idealni reseni pro ACR i OSSR, to nemam problem uznat. Stejne ale nemam problem pochopit proc se neporidi a ze se nakoupi smerem na zapad, i kdyz 2x draz, i kdyz s dalsimi pridruzenymi naklady do infrastruktury. Holt chceme patrit na zapad, tak patreme na zapad.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:38 14.02.2019

  trochu OT, ale fascinuje ma to ako sa pozera na moderniacie T72 podla situacie T90 sa napr. vseobecne berie ako moderny a ucinny tank ktory sa nestrati ani na dnesnom bojisku ...Zobrazit celý příspěvek

  trochu OT, ale fascinuje ma to ako sa pozera na moderniacie T72 podla situacie

  T90 sa napr. vseobecne berie ako moderny a ucinny tank ktory sa nestrati ani na dnesnom bojisku kym kvalitativne a bojovou hodnotu porovnatelna modernizacia v podobe T72b3 ci b3m (kde ta druha povodne T90 prekonava a je lepsia) je uz len z nudze cnost

  Co vsetko spravi marketing a vymena dvoch cisiel v znaceni s ohladom na to, ze cela T90 je len moderniazcia povodnej T72ky :)Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   11:05 14.02.2019

   T-90A by som v dnešned dobe rozhodne nepovažoval za moderný tank, ktorý sa môže vyrovnať najmodernejším variantám tankov Abrams, Leo, Merkava atď. :) a T-72B3M ...Zobrazit celý příspěvek

   T-90A by som v dnešned dobe rozhodne nepovažoval za moderný tank, ktorý sa môže vyrovnať najmodernejším variantám tankov Abrams, Leo, Merkava atď. :) a T-72B3M
   https://www.armadninoviny.cz/t...
   nedosahuje úrovne modernizácie resp. hĺbkového prekopania a zásahu do konštrukcie akou je T-90M.
   https://www.armadninoviny.cz/t...

   Oba typy by som ale povedal že sú v dnešnej dobe minimálne dostačujúce, modernizáciu T-72B3M by som prirovnal k modernizácii napr. Leo 2A4M Can a T-90M je rozhodne stále špička ruskej tankovej školy a kľudne by som ju zaradil aj k svetovej špičke akou je napr. Leo 2A7.

   Každopádne v OS SR si viem predstaviť zavedenie hĺbkovo modernizovaných tankov T-72 aspoň do úrovne akou je ruská modernizácia B3M.Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    11:15 14.02.2019

    ale no motor ten isty, kanon ten isty, prekopany karusel kvoli modernej municii, systemy a senzory tie iste, ERA generacia ta ista rozdiel je zvarana vs odlievana vez a APU u ...Zobrazit celý příspěvek

    ale no

    motor ten isty, kanon ten isty, prekopany karusel kvoli modernej municii, systemy a senzory tie iste, ERA generacia ta ista

    rozdiel je zvarana vs odlievana vez a APU u T90 ak to staci na spicku :)

    jop aby som nezabudol tak vyriesili uskladnenie municie mimo karusel. Sice svojsky, ale zvysuje to sance posadky :)Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:37 14.02.2019

    Ruská špička už je dnes T-14, jen co překoná základní "nemoci"... Když se dnes podíváš jaké investice a prostředky na testovaní vydávají. Je celkem jasné, že už pochopily že ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruská špička už je dnes T-14, jen co překoná základní "nemoci"...
    Když se dnes podíváš jaké investice a prostředky na testovaní vydávají. Je celkem jasné, že už pochopily že T-72/T-90 mají svoje limity a přes ty vlak nejede. Délka vývoje naznačuje jak špatné na tom vlastně vybavení těch T-72/T-90 je.
    Když si vezmeme jejich technologii jako základ nového typu, tak povýšení elektroniky jim zabírá skoro 10.let!

    Zatím co do západních tanků L2/M1/... atd. jdou dále provádět hloubkové modernizace. Ano, jde to díky značné velikosti těchto tanků a tím i jejich schopnosti pojmout nové vybavení.Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  09:35 14.02.2019

  Otázné nejsou požadavky na MBT…… a) kinetika kanonu + trefit se za pohybu- vysoký tlak, dostřel, el. stabilizace a sřp. b) špičková munice c) brnění- nový typ ERA (VTU, ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázné nejsou požadavky na MBT……
  a) kinetika kanonu + trefit se za pohybu- vysoký tlak, dostřel, el. stabilizace a sřp.
  b) špičková munice
  c) brnění- nový typ ERA (VTU, Ukrajina, Německo) i s odolností proti APFSDS
  d) silný motor + automatická převodovka – tohle poslední dobou stírá APS
  e) APS (v našem případě česká, ukrajinská- tj. levnější)
  f) situační povědomí soustavou kamer a dálkově ovládaný kulomet s vysokým odměrem a náměrem, (za mně spíše série hlavní 7,62 mm, s možností využití jako APS
  g) vlastní naváděný dron
  h) v našem případě i hmotnost do 55 tun, kvůli omezení v pohybu na mostech
  což když začnu od spoda- protože s tím se dá nejméně co dělat- nabízí modernizace C1 a Lecrerc: (obojí dost drahé), modernizace T72- ale o dost vyšší level než je Scarab. Jen připomenu, že modernizace PT17 má stát od 35-50 mil. Kč…min. některé prvky by stály za zvážení.
  …….ale otázka, zda má být ačr fešácká malá armáda v NATO sestavě, nebo větší síla k ochraně území- obojí nejde- řekněme že ze sprintera maratónce neuděláš..bez ohledu na závazky NATO. Můj názor je že schopnost bránit vlastní území je i cílem NATO a excelent schopnosti mají jít do polní nemocnice, chemiků a elektronického boje/pasivních systému.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:22 14.02.2019

   H) Neexistuje, prosím přestat opakovat legendy. Nebo je potřeba k tomu zase opakovat, nestačí starší články? Pokud se bavíme o tom, že místo jednoho praporu bude více? Nebo se jen ...Zobrazit celý příspěvek

   H) Neexistuje, prosím přestat opakovat legendy. Nebo je potřeba k tomu zase opakovat, nestačí starší články?

   Pokud se bavíme o tom, že místo jednoho praporu bude více? Nebo se jen bavíme o tom, zda dostanou vojáci novou techniku... Protože pokud se stále bavíme o jediném praporu, pak nemá smysl hledat levnější řešení. Protože jeho výhoda spočívá v masovém zavedení...
   A o masivním zvyšováním počtu "bojových" jednotek si asi můžeme nechat jen zdát.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:40 14.02.2019

   Ve skutečnosti je to přesně obráceně: Buď budeme mít mraky starých tanků na přehlídky ala "KLDR" Nebo pár skutečně účinných tanků pro moderní válku, co ale nebudou hodinu schopny ...Zobrazit celý příspěvek

   Ve skutečnosti je to přesně obráceně:
   Buď budeme mít mraky starých tanků na přehlídky ala "KLDR"
   Nebo pár skutečně účinných tanků pro moderní válku, co ale nebudou hodinu schopny projíždět před tribunou.Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  09:00 14.02.2019

  Jak bylo v článku uvedeno je to vhodná náhrada za T 54/55. Excalibur si v tomto případě na nic nehraje.

  Jak bylo v článku uvedeno je to vhodná náhrada za T 54/55. Excalibur si v tomto případě na nic nehraje.

 • Hyena
  23:48 13.02.2019

  Tank-hovnival. Uz sa tesim na tie vtipy zo strany verejnosti.

  Tank-hovnival. Uz sa tesim na tie vtipy zo strany verejnosti.

 • Jara
  23:03 13.02.2019

  Dobre že jsme u tanků četl jsem že údajně merkava vychází o 20 procent levněji než nové lea nebo modernizace abrams

  Dobre že jsme u tanků četl jsem že údajně merkava vychází o 20 procent levněji než nové lea nebo modernizace abrams

  • Rase
   06:47 14.02.2019

   Leda tak pro izraelskou armadu. Vselijake dotace od USA i jejich pravou cenu dost zneprehlednuji. Levny tank to nebude a rozhodne ne o 20 procent

   Leda tak pro izraelskou armadu. Vselijake dotace od USA i jejich pravou cenu dost zneprehlednuji. Levny tank to nebude a rozhodne ne o 20 procent

   • Jara
    20:02 14.02.2019

    Po dlouhé době jsem si koupil ATM na titulce bylo krásné Rafale F3, v článku zabývající se náhradou tanků u AČR to bylo zmíněno, pravda jen tak neofiko nepodložené ničím ...Zobrazit celý příspěvek

    Po dlouhé době jsem si koupil ATM na titulce bylo krásné Rafale F3, v článku zabývající se náhradou tanků u AČR to bylo zmíněno, pravda jen tak neofiko nepodložené ničím konkrétním, každopádně bych si přál jestli k tomu dojde aby nám Izraelci barak nabídly (hlavně ne sabru), nejvíc šancí by měl určitě leo 2 pak asi Abrams, ale kdyby cena nového Baraku byla aspoň na úrovni opískovaného Abramse A1 mohl by zamíchat kartamiSkrýt celý příspěvek

   • Jiří Vojáček
    15:04 15.02.2019

    Dobrý den, ve zmíněném článku v ATM, jehož jsem autorem, jsem porovnával ceny posledních verzí tanku Leopard 2, které pochází přímo od KMW, s cenou, za kterou byly stroje Merkava ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den, ve zmíněném článku v ATM, jehož jsem autorem, jsem porovnával ceny posledních verzí tanku Leopard 2, které pochází přímo od KMW, s cenou, za kterou byly stroje Merkava nabízené Kolumbii. Samozřejmě neznáme rozsah nabízených modernizací z typu Mk.4M, zároveň je těžké ověřit, čeho všeho přesně se nabídka týkala, ale lepší údaje nejsou. Zároveň jsem analyzoval vliv sériovosti na cenu a stejně jako u všech ostatních případů (v poslední době např F-35 nebo T-72B3), i zde sériová výroba pro IDF cenu výrazně táhne dolů.Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  20:35 13.02.2019

  Ne tak hloubková modernizace jako ta polská ale na export,proč ne?Mám ale trochu strach že to nebude mít velký úspěch,jelikož konkurence je v tomto ohledu velká ,modernizaci tanků ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne tak hloubková modernizace jako ta polská ale na export,proč ne?Mám ale trochu strach že to nebude mít velký úspěch,jelikož konkurence je v tomto ohledu velká ,modernizaci tanků T-72 nabízí kde kdo.Většina států se obrátí spíš na Rusko a i kdyby chtěl někdo např. z politických důvodů západní modernizaci tak je zde stále silná konkurece(Polsko atd.)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:30 13.02.2019

   bylo by fajn ji nabízet spolu s Izraelci - tedy že my dodáme repasi železa, reaktivní pancíř a třeba ještě něco, elektroniku a podobně zas Izraelci. Sice nabízejí vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

   bylo by fajn ji nabízet spolu s Izraelci - tedy že my dodáme repasi železa, reaktivní pancíř a třeba ještě něco, elektroniku a podobně zas Izraelci. Sice nabízejí vlastní modernizaci T-72, ale nějaký ten facelift by se jí hodil.Skrýt celý příspěvek

   • JiriTintera
    23:09 13.02.2019

    Pane kolego, podle mého názoru jsou Izraelci předražení, což dokázala modernizace T-72M4. Předpokládám, že cenově výhodnější a výkonem lepší jsou ukrajinské motory 6TD, které mj. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane kolego,
    podle mého názoru jsou Izraelci předražení, což dokázala modernizace T-72M4. Předpokládám, že cenově výhodnější a výkonem lepší jsou ukrajinské motory 6TD, které mj. byly použity v přerovské modernizaci T-72MP.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     07:48 14.02.2019

     Co je na M4CZ Izraelského smím li se ptát? Motor jistě ne, ten je Britský. Elektronika taky ne, ta je z Itálie.

     Co je na M4CZ Izraelského smím li se ptát? Motor jistě ne, ten je Britský. Elektronika taky ne, ta je z Itálie.

     • Jara
      09:41 14.02.2019

      Powerpack je izraelský od Nimdy tuším a ano je to Izraelská licence V12 perkins, původně se plánovala licenční výroba powerpacku u nás, což se při směšné objednávce nerealizovalo a ...Zobrazit celý příspěvek

      Powerpack je izraelský od Nimdy tuším a ano je to Izraelská licence V12 perkins, původně se plánovala licenční výroba powerpacku u nás, což se při směšné objednávce nerealizovalo a ten Český podnikn už ani neexistujeSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:56 14.02.2019

      Ovšem Izraelského na tom Powerpacku moc není. Motor je britský Condor CV12 1000 TCA od Caterpillaru a převodovka je americká Allison.

      Ovšem Izraelského na tom Powerpacku moc není. Motor je britský Condor CV12 1000 TCA od Caterpillaru a převodovka je americká Allison.

     • Jara
      23:26 15.02.2019

      Vaše otázka zněla co je v M4ce Izraelské? Odpověď:powerpack. , kde si Nimda sehnala komponenty pro SVŮJ powerpack je nepodstatné, pro nás byl dodavatel Izrael

      Vaše otázka zněla co je v M4ce Izraelské? Odpověď:powerpack. , kde si Nimda sehnala komponenty pro SVŮJ powerpack je nepodstatné, pro nás byl dodavatel Izrael

    • Jara
     09:43 14.02.2019

     Ukrajinské dvoutakty jsou skvělé kompaktní, výkoné, ale proslýchá se že nejsou moc spolehlivé

     Ukrajinské dvoutakty jsou skvělé kompaktní, výkoné, ale proslýchá se že nejsou moc spolehlivé

   • twistrabbit
    08:34 14.02.2019

    Já si to popravdě nemyslím, Excalibur si musel udělat průzkum trhu a jelikož se v reálu jedná jen o velmi základní modernizaci (náboje v prostoru kabiny), tak ji nelze použít pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Já si to popravdě nemyslím, Excalibur si musel udělat průzkum trhu a jelikož se v reálu jedná jen o velmi základní modernizaci (náboje v prostoru kabiny), tak ji nelze použít pro evropský zájemce. Z toho vyplývá, že zájemci spíš budou z řad států Afriky a Blízkého východu (pokud tedy) a tím pádem by mi izraelská spolupráce moc neseděla.

    Reálně se ale obávám, že kromě nového reaktivu tam bude těch vylepšení velmi poskrovnuSkrýt celý příspěvek

    • Rase
     09:33 14.02.2019

     to asi máte pravdu, bylo by fajn kdyby měly termovizi, nějaký lepší SŘP, síť a podobně, ale to už by šla cena moc nahoru. No uvidíme zda bude zájem - obávám se ale že spíš ne. ...Zobrazit celý příspěvek

     to asi máte pravdu, bylo by fajn kdyby měly termovizi, nějaký lepší SŘP, síť a podobně, ale to už by šla cena moc nahoru. No uvidíme zda bude zájem - obávám se ale že spíš ne. Přeci jen ta Afrika už není tak chudá jak dřívSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:24 14.02.2019

   "Ne tak hloubková modernizace jako ta polská ale na export,proč ne?"

   Jenže to by jim napřed musela armáda ty T72M1 prodat....

   "Ne tak hloubková modernizace jako ta polská ale na export,proč ne?"

   Jenže to by jim napřed musela armáda ty T72M1 prodat....

 • Knaak
  20:34 13.02.2019

  Scarab plně stačí, stejně tak Gripen nebo Ascod jako nové bvp. Řeči o Pumě, F-35 či Leopardu 2 jsou jen vlhké sny. Naše armáda stejně nebude nikdy bojovat. Ono těch 6000 vojáků ...Zobrazit celý příspěvek

  Scarab plně stačí, stejně tak Gripen nebo Ascod jako nové bvp. Řeči o Pumě, F-35 či Leopardu 2 jsou jen vlhké sny. Naše armáda stejně nebude nikdy bojovat. Ono těch 6000 vojáků kteří by bránili jeden okres pět dní, než dojde munice stejně k ničemu není. Buď nás opět zaříznou mocnosti nebo zbabělý politici. Obrana státu nikoho nezajímá. Politiky vůbec ne a většina občanů raději řeší větší důchody, nemocnice a levné potraviny, než peníze na armádu. Takže na Bahna a dny NATO nám stačí ta nejlevnější technika.

  Jen mi je líto vojáků, kteří odvádí maximum ve špatných podmínkách. Velení jim hází klacky pod nohy. Vedení (politici) na je prdí a většina národa je má za žoldáky co bojují za jiné zájmy.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   21:28 13.02.2019

   proč myslíš, že bude ten Ascod levnější než Puma? Brity ten jejich vyšel dráž jak Němce Puma. Hlavní část ceny je totiž o vybavení, ne samotném podvozku. On výrazně levnější než ...Zobrazit celý příspěvek

   proč myslíš, že bude ten Ascod levnější než Puma? Brity ten jejich vyšel dráž jak Němce Puma. Hlavní část ceny je totiž o vybavení, ne samotném podvozku. On výrazně levnější než ostatní tři podvozky, nebude ani ten Lynx (což ostatně přiznal i výrobce), dál je to už o tom, jakou si vymyslíme věž a celkovou konfiguraci. U Pumy moc dolů jít nejde, ale i u ostatních nemá moc smysl chtít ten největší low-endSkrýt celý příspěvek

   • Kichot
    10:19 14.02.2019

    Puma je něco jako BMW. Hi tech , super výkony , ale málo místa a když se něco pose.. tak se člověk nedoplatí. (Vlastní zkušenost)

    Puma je něco jako BMW. Hi tech , super výkony , ale málo místa a když se něco pose.. tak se člověk nedoplatí. (Vlastní zkušenost)

    • Rase
     15:10 14.02.2019

     On ten britský Ascod (AJAX) bude taky napěchovaný elektronikou, tedy kazící potenciál bych viděl dost stejně. Taková CV90 Mk.IV v plné palbě (s UI) to samé. Co Lynx se ještě uvidí. ...Zobrazit celý příspěvek

     On ten britský Ascod (AJAX) bude taky napěchovaný elektronikou, tedy kazící potenciál bych viděl dost stejně. Taková CV90 Mk.IV v plné palbě (s UI) to samé. Co Lynx se ještě uvidí. Zkrátka všechna tahle vozidla můžou být top, nebo osekané na dřeň. Teda až na Pumu, která se moc osekat nedá.
     Osobně doufám, že budeme chtít vozidlo na co nejvyšší úrovni, kvůli mnohem vyšší bojeschopnosti. Tím netvrdím, že musíme koupit PumuSkrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:09 15.02.2019

      Tak souhlas. Puma asi skvělá,ale nesplňuje 2 ze 3 (údajných) základních armádních požadavků..(kapacita, verze). No stejně to dopadne jako vždycky...

      Tak souhlas. Puma asi skvělá,ale nesplňuje 2 ze 3 (údajných) základních armádních požadavků..(kapacita, verze). No stejně to dopadne jako vždycky...

  • Jirosi
   12:25 14.02.2019

   "Jen mi je líto vojáků, kteří odvádí maximum ve špatných podmínkách. Velení jim hází klacky pod nohy. Vedení (politici) na je prdí a většina národa je má za žoldáky co bojují za ...Zobrazit celý příspěvek

   "Jen mi je líto vojáků, kteří odvádí maximum ve špatných podmínkách. Velení jim hází klacky pod nohy. Vedení (politici) na je prdí a většina národa je má za žoldáky co bojují za jiné zájmy."

   To samá tu obhajuješ i ty nákupem horší techniky.... V podstatě jdeš na ruku těm házečům klacku pod nohy.Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    13:33 14.02.2019

    Otázka je jak definovat co je horší. Jestli mít prověřený kvalitní stroj s dobrou dostupností nd a servisu ve službě. Nebo ultramoderní stroj v garáži. Příkladů je víc. A to i v ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázka je jak definovat co je horší. Jestli mít prověřený kvalitní stroj s dobrou dostupností nd a servisu ve službě. Nebo ultramoderní stroj v garáži. Příkladů je víc. A to i v SSA nebo SSSR2 nebo v reichuSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:04 14.02.2019

     Jistě armáda má i udržovací výdaje. Ale jaký má význam technika u které platíš výrobní, udržovací náklady co neobstojí v boji? Je krásné si malovat jak se ušetří vojáci si zajezdí, ...Zobrazit celý příspěvek

     Jistě armáda má i udržovací výdaje. Ale jaký má význam technika u které platíš výrobní, udržovací náklady co neobstojí v boji?
     Je krásné si malovat jak se ušetří vojáci si zajezdí, atd. Jenže technika se kupuje, aby odstrašila potencionálního nepřítele, případně byla platná v konfliktu. Jinak mohou místo tanku jezdit klidně na kolech.
     Z tanku bez náhradních dílů, koupíš náhradní díly a jedeš. Není to levná cesta, ale funguje je to.
     Ze špatného tanku před válkou dobrý neuděláš. A je jedno kolik máš peněz.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      14:30 15.02.2019

      Jediné co skutečně odradí jsou JZ. A jen možná, moderní armáda. To spíš členství v nějakém paktu. Podle mě je pro nás rozhodně lepší poslední verze f16. Než úplně první verze ...Zobrazit celý příspěvek

      Jediné co skutečně odradí jsou JZ. A jen možná, moderní armáda. To spíš členství v nějakém paktu. Podle mě je pro nás rozhodně lepší poslední verze f16. Než úplně první verze f35. Už jen z hlediska integrace zbraní. Nakonec třeba Gripeny nebo Casy jsou toho příkladem. Kdy potenciál jas39 nejsme schopni využít ani dnesSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:28 15.02.2019

      První verze F-35 se už dávno nevyrábí, dnes se jede 3F a připravuje další update. Pokud volíš F-16 místo F-35, pak volíš L2 místo L3. Tak proč potom čekat na L3? Gripeny využívame ...Zobrazit celý příspěvek

      První verze F-35 se už dávno nevyrábí, dnes se jede 3F a připravuje další update.
      Pokud volíš F-16 místo F-35, pak volíš L2 místo L3. Tak proč potom čekat na L3?

      Gripeny využívame na maximum, tedy maximum toho co jsme si koupily...Skrýt celý příspěvek

 • Dejwman
  20:19 13.02.2019

  U AČR by měl Scarab význam pouze v případě renovace a zavedení v množství 2-3 tankových praporů, jen v případě nějakého zapojení a participaci ČR na projektu nového Eurotanku/Leo ...Zobrazit celý příspěvek

  U AČR by měl Scarab význam pouze v případě renovace a zavedení v množství 2-3 tankových praporů, jen v případě nějakého zapojení a participaci ČR na projektu nového Eurotanku/Leo 3, a to z důvodu překlenutí období do roku cca 2035/40. Vše samozřejmě za rozumné peníze...
  Pokud by se jednalo jen o jeden prapor, tak to snad raději nemá cenu ani o tancích přemýšlet...

  Na druhou stranu se mi Scarab jeví jako zajímavý projekt pro tankový prapor Aktivních záloh, ať už hlavní tank bude cokoliv...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2