Táborský Svatováclavský prapor prověřilo cvičení v zimních podmínkách

Táborští vojáci při zimním výcviku. / Zdeněk Koza

Vojenský újezd Boletice se stal prostorem pro zahájení výcviku 42.mpr. Rok 2017 bude náročný pro táborský prapor v mnoha směrech, včetně přípravy do zahraniční operace, ale to jsou věci budoucí, ke kterým se na konci tohoto textu vrátíme.

V polovině ledna 300 vojáků prověřil silný mráz, který se na Šumavě pohyboval v blízkosti -20 stupňů Celsia. Tématem tohoto vyvedení byl komplexní polní výcvik, jehož úkolem bylo připravit jednotky na RTC (rotní taktické cvičení) v měsíci červnu, které je v podstatě druhým nejdůležitější úkolem pro rok 2017.

A právě protože na Svatováclavský prapor jsou vždy kladeny vysoké nároky, tak celé cvičení bylo koncipováno v opravdu drsných podmínkách. Po dosti dlouhé době totiž bylo naplánováno včetně tzv. rozmístění mimo boj, a to po celou dobu cvičení? Co to znamená?

Rota se po výcviku nestahuje například do stanů, ale zůstává celou dobu ve výcvikovém prostoru a celou dobu je pod taktickým námětem. I to má svá specifika. Nepřetržité strážení, spaní pod přístřešky, ale neustále obut a oblečen.

To, že jde o náročný výcvik, asi není ani potřeba zdůrazňovat. Je to však reakce na potřeby, které by vznikly při skutečném válečném stavu naší země.

Při pohledu z okna, zajisté krásná, skoro až ladovská zima, avšak arktické počasí včetně slušné nadílky sněhu, které bylo naposledy podobné v roce 2006, silně prověřily jak vycvičení, tak především morálku Táborských. Protože jste-li čtyři dny utábořeni ve sněhu a ledu, tak se tento pohled na zimní období úplně mění.

Ukázalo to nejen příslušníkům 42.mpr ale i velení v čem je dobré zvýšit úsilí při výcviku. Ukázaly se i zdánlivé drobnosti, například jak efektivněji zabalit batoh, co sebou skutečně vzít a co je jen zbytečná zátěž. I v tomto je potřeba neustále hledat ta nejlepší řešení.

V tomto je potřeba souhlasit s názorem jednoho z instruktorů bojové přípravy. Musíme znovu připravovat skutečné vojáky a ne lidi, kteří si na vojáky jen hrají.

Každá jednotka během výcviku plnila své úkoly. Střelby z bojových vozidel Pandur s novinkou, kterou je ochuzená munice, umožňující výcvik ve více prostorech cvičišť, díky kratšímu doletu. Minometná baterie prošla výcvikem v budování přístřešků pro dlouhodobé přežití, tedy jedné z disciplín S.E.R.E.

Další jednotky cvičili taktické dovednosti, mezi nimiž byla například léčka, nebo přepad. Samozřejmostí je výcvik ve střeleckých dovednostech, včetně nočních střeleb. Podle slov velitele vyvedení mjr. Cekula, jednotky splnily naplánované úkoly.

Právě proto, že bude výcvik i nadále pokračovat v tomto směru, bude tím nejdůležitějším příprava 42.mpr do zahraniční operace, kterou bude 9. strážní rota v Afghánistánu, jenž je naplánována na březen roku 2018.

Příprava na ní začne již od začátku července, tak aby se jednotka dokázala co nejlépe připravit na stále nestabilní situaci v této zemi. O rizicích, včetně útoků na základny, na jednotlivé konvoje, či pěší hlídky toho bylo napsáno nemálo. I proto bude přípravě věnována maximální pozornost a úsilí, protože žádný velitel si nepřeje, aby zpět domů nepřivedl každého jednotlivého vojáka, kterého do své mise vybral.

Zdeněk Koza – tiskový mluvčí 42.mpr

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elitní vojáci z Tábora se připravují na moderní válku projektem TRIDENT

Boletice/Tábor - Zpravodajská skupina VÚ 1825 z Tábora pod velením nadporučíka Romana R. zahájila v ...

Táborští prověřili kondici Hero´s WODem MURPHY

V rámci sportovního dne velitele VÚ 1825 Tábor, pplk. Ing. Martina Špičáka byl zařazen i klasický, ...

České Gripeny "útočily" na námořní lodě

Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim ...

Armáda ČR kupuje nové Pandury. Jak je to s cenou?

Armáda České republiky objednala u české firmy TATRA DEFENCE VEHICLE 20 kolových obrněných vozidel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • CerVus
  11:58 28.01.2017

  A vždyť je to úplně jedno jaký čestný název ta daná jednotka má. Beztak se to v reálu nepoužívá a těm co tam slouží je to ukradené.

  A vždyť je to úplně jedno jaký čestný název ta daná jednotka má. Beztak se to v reálu nepoužívá a těm co tam slouží je to ukradené.

 • Takeda
  10:44 28.01.2017

  Jak píše Magister_Pendulum, vůbec nejde o to, co sv. Václav ve skutečnosti dělal nebo nedělal. Je to národní světec, symbol státnosti. Generace Čechů se modlily, aby nenechal ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak píše Magister_Pendulum, vůbec nejde o to, co sv. Václav ve skutečnosti dělal nebo nedělal. Je to národní světec, symbol státnosti. Generace Čechů se modlily, aby nenechal zahynouti jim ani budoucím... A vy tohle chce crusader nahradit Gajdou? OMFG!Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:23 28.01.2017

  Výstroj praporu na fotografiích vypadá opravdu dobře. A na zimu se používá černobílé maskování, protože ladovská bílá krajina se po pár minutách přítomnosti vojsk obvykle mění na ...Zobrazit celý příspěvek

  Výstroj praporu na fotografiích vypadá opravdu dobře. A na zimu se používá černobílé maskování, protože ladovská bílá krajina se po pár minutách přítomnosti vojsk obvykle mění na černobílou :-).Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:47 28.01.2017

  hlavne je to uplne nesmyslná debata. Začít tu zpochybňovat české světce. Nechápu lidi co se u članku o Rusku vždy přou o tom kdo zavinil 2. SV už po pár desítkách let..ale tady už ...Zobrazit celý příspěvek

  hlavne je to uplne nesmyslná debata. Začít tu zpochybňovat české světce. Nechápu lidi co se u članku o Rusku vždy přou o tom kdo zavinil 2. SV už po pár desítkách let..ale tady už chce někdo moralizovat a hodnotit povahu lidí kterí žili před 1000 lety a jejich činy zminují legendy nebo dost subnejktivní a několikrát upravené kroniky. :) Tady se proste někdo nudí a chce se hádat protože doma ho nikdo nehodla poslouchat.Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  00:48 28.01.2017

  crusader: No, podle archivních fotek ji Heydrich minimálně držel v ruce, takže stejně by si asi zasloužila roztavit. :-) Svatý Václav je ústředním bodem naší státnosti (pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: No, podle archivních fotek ji Heydrich minimálně držel v ruce, takže stejně by si asi zasloužila roztavit. :-) Svatý Václav je ústředním bodem naší státnosti (pokud natvrdle nelpíte na tom, že tu český stát existuje teprve od roku 1918), který nikdy nikdo nezpochybnil.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  21:07 27.01.2017

  crusader, když dle tvého názoru nemá význam na mě reagovat, proč potom tak činíš? Jinak jak již bylo zmíněno, jméno Sv. Václava nesl již za první republiky útvar v Pardubicích. ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader, když dle tvého názoru nemá význam na mě reagovat, proč potom tak činíš?

  Jinak jak již bylo zmíněno, jméno Sv. Václava nesl již za první republiky útvar v Pardubicích. Dokud nebyl náckama zrušen. No není to ironie? A hádej, odkud se v Táboře vzal v roce 1950 předchůdce 42. praporu, tehdejší 18. tankový pluk. Ano, z Pardubic. To jméno naše armáda recyklovala.

  Jinak "Tobrucký" se již jmenuje 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic, který logicky odkazuje na protiletadlovce.

  "napíšu minimálně 50 dalších jmen, které by byly vhodnější než Svatováclavský."

  Tak jo, napiš, nikdo Ti v tom nebrání...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:30 27.01.2017

  crusader: V tom spore nešlo o nejaké platenie alebo neplatenie, ale o to, či sa kniežatstvo prikloní na stranu Sasov (Václavova politická línia) alebo sa bude naďalej držať na ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader:
  V tom spore nešlo o nejaké platenie alebo neplatenie, ale o to, či sa kniežatstvo prikloní na stranu Sasov (Václavova politická línia) alebo sa bude naďalej držať na strane Bavorov (Boleslavova línia) - proste politická realita doby. Václavova línia bola prezieravejšia a v ríši sa k moci skutočne dostali Sasi, čo viedlo ku konfliktu s Boleslavom - ale nakoniec sa Boleslav podvolil ríši a dohoda s ňou rozviazala jeho ruky k výbojom na východe.

  Iste, videl to iba jeden maník, ale všetci tomu uverili a výsledok bitky ich v tom presvedčení ešte upevnil. Václav je skrze svoje postavenie a svoj stáročia pretrvávajúci mýtus takým kalibrom, v porovnaní s ktorým sú Vami menovaní malí hráči. To čo sv. Václav pre Čechov znamená je totiž podstatnejšie ako akákoľvek realita. Práve pre to bol zneužitý práve on, a nie niekto iný z dlhého radu panovníkov tak, či onak previazaných s ríšou.
  Apropo, to by som chcel vedieť, kto by pomenoval nejakú jednotku po vodcovi Národnej obce fašistickej (bez ohľadu na jeho vojenské schopnosti a postoj k Protektorátu).Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  19:25 27.01.2017

  apache na Vás nemá význam reagovat, ale co třeba Roty Nazdar, bojovníku od Arrasu, Zborovský, Hrdinů od Bachmače, Bajkalský, čs. úderníků, čs. legií, Tobrucký, generála Píky, ...Zobrazit celý příspěvek

  apache
  na Vás nemá význam reagovat, ale co třeba

  Roty Nazdar, bojovníku od Arrasu, Zborovský, Hrdinů od Bachmače, Bajkalský, čs. úderníků, čs. legií, Tobrucký, generála Píky, Gajdův, generála Luži, plukovníka Mašína, kapitána Morávka .........napíšu minimálně 50 dalších jmen, které by byly vhodnější než Svatováclavský.

  PavolR
  Ano máte pravdu, Boleslav byl mnohem větší kádr. Václav byl takový opatrný čecháček, co radši platil výpalné než by bojoval
  No kdyby Soběslav I nebyl výtečný velitel (a obratný politik) a nebál se riskovat a Lothar III nepodceňoval Čechy (nesebral ani vojsko z celé říše, nevyslal zvědy, naprosto podcenil podmínky v Krušných horách v zimě ...) tak by údajné zjevení (viděl ho jen jeden kněz, ostatní ne) sv. Václava bylo v roce 1126 u Chlumce asi k ničemu. A je otázka jestli byl v tu chvíli ideově důležitější sv. Václav nebo sv. Vojtěch (kopí sv. Václava a na něm praporec sv. Vojtěcha)

  Magister_Peditum
  podle posledních výzkumů si ji nikdy nenasadil, nesmíte věřit filmu, který natočil komunistický režisér, co natočil např. 30 případů majora Zemana.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  17:50 27.01.2017

  libi se mi ze podle fotek u toho praporu už vymizeli nejake archivní současti vyzbroje a výstroje a vypada to že prapor je moderně vybaven. :) Teda až na ten dragunov..tam se to ...Zobrazit celý příspěvek

  libi se mi ze podle fotek u toho praporu už vymizeli nejake archivní současti vyzbroje a výstroje a vypada to že prapor je moderně vybaven. :) Teda až na ten dragunov..tam se to snad letos změní. Jinak mít kompletně zimní maskování do sněhu by se u nas asi nevyplatilo..zima je tu jednou za x let a přes zimu se málo válčí :)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:48 27.01.2017

  Jura99 a crusader: Keby sa bralo iba to, kto sv. Václav bol, tak áno, bol to skôr jeho brat Boleslav, kto mal gule a urobil na čas z Českého kniežatstva regionálnu veľmoc. Avšak ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 a crusader:

  Keby sa bralo iba to, kto sv. Václav bol, tak áno, bol to skôr jeho brat Boleslav, kto mal gule a urobil na čas z Českého kniežatstva regionálnu veľmoc. Avšak ...
  ... je to práve sv. Václav, kto je patrónom Čiech a podľa legendy sa on zjavil českému vojsku pred bitkou pri Chlumci (1126). Takže je absolútne vhodný pre názov bojovej jednotky.

  Samozrejme, ja ako Slovák, nedokážem patrične precítiť, čo pre Čechov môže znamenať fakt zneužitia jeho mena za Protektorátu (u nás bol na podobný účel používaný knieža Pribina), ale z diskusie sa mi zatiaľ zdá, že pohľad na sv. Václava, ako na jednoznačne pozitívny symbol výrazne prevažuje. Ani Francúzi by nezavrhli Janu z Arku, keby Nemci záludne zneužili jej meno na označenie nejakej kolaborantskej jednotky.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:06 27.01.2017

  Důvod názvu je nasnadě, 42.mpr se hlásí k prvorepublikovému dragounskému pluku 8, který nesl název "knížete Václava svatého". Takže logiku to má. Ale jinak obecně v kontextu ...Zobrazit celý příspěvek

  Důvod názvu je nasnadě, 42.mpr se hlásí k prvorepublikovému dragounskému pluku 8, který nesl název "knížete Václava svatého". Takže logiku to má.
  Ale jinak obecně v kontextu počtu jednotek AČR má crusader úplnou pravdu. Když má AČR praporů pět a půl, zcela určitě jsou k dispozici jiné, tradiční a hrdé názvy. Proti sv.Václavovi nic, ale jednak se nechal zabít, takže pro bojovou jednotku nic moc vzor a jednak si jej nacisti skutečně vybrali jako příklad české servilnosti vůči Němcům a že to je cesta jak se mají Češi chovat.
  Mě by spíš zajímalo, jak velký problém by byla kompletní výstroj v bílé barvě.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  14:00 27.01.2017

  crusader: "Opravdu Vám to slovní spojení nevadí? Vám to nepřipomíná kolaborantskou Svatováclavskou rotu a vyznamenání pro kolaboranty Svatováclavská orlice?" Ne, mně to nevadí. ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: "Opravdu Vám to slovní spojení nevadí? Vám to nepřipomíná kolaborantskou Svatováclavskou rotu a vyznamenání pro kolaboranty Svatováclavská orlice?"

  Ne, mně to nevadí. Jediné kolaboranty, které mi to připomíná jsou ti rusofilní, neboť jeden z nich právě neuvěřitelně plká na Sv. Václava.

  A co třeba "42. gardový prapor Klementa Gottwalda"? Lepší?Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  13:10 27.01.2017

  crusader: Aha a neměli bychom tedy pro jistotu roztavit i Svatováclavskou korunu? Tu si přeci nasadil sám Heydrich! :-D Svatý Václav je naším národním patronem - pokud si on ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: Aha a neměli bychom tedy pro jistotu roztavit i Svatováclavskou korunu? Tu si přeci nasadil sám Heydrich! :-D Svatý Václav je naším národním patronem - pokud si on nezaslouží být symbolem našich vojáků, tak co jiného? A i když si Němci Valdštejna vehementně přisvojovali, tak to nic nemění na tom, že on patří i do naší historie. Měli by snad hinduisté nebo budhisté přestat používat svastiku jen proto, že nějaký pomatenec na druhém konci světa ji pár let používal?Skrýt celý příspěvek

 • Knaak
  13:08 27.01.2017

  Crusader, nejste truchu paronoidní? Mě osobně ty názvy vůbec nevadí. Vytrhávat to z kontextu jako to děláte vy je hloupost. Rošťák má pravdu. Nacisté zneužili spoustu celosvětových ...Zobrazit celý příspěvek

  Crusader, nejste truchu paronoidní? Mě osobně ty názvy vůbec nevadí. Vytrhávat to z kontextu jako to děláte vy je hloupost. Rošťák má pravdu. Nacisté zneužili spoustu celosvětových symbolů, které tu byly staletí, některé i déle. A protože je nacisté několik let zneužívali, nikdo je nesmý nikdy použít. To je opravdu logický přístup. Symbol lebky je starý jako lidstvo samo. Je na čase udělat za druhou světovou válkou tlustou čaru. Co bylo bylo. Pamatovat si a poučit se z toho, ale hlavně jít dál. Nechápu proč někteří lidé a hlavně novináři mají pořebu za vším hledat nacistu. Viz ta stupidní aféra s polepy policejních vozů.Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  11:36 27.01.2017

  Fakt nemám rád , když všechny znaky a symboly, které nacisté zneužily jsou u nás když ne propagace nacismu, tak tabu. Stejná situace byla u lebky, symbol, který používaly naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Fakt nemám rád , když všechny znaky a symboly, které nacisté zneužily jsou u nás když ne propagace nacismu, tak tabu. Stejná situace byla u lebky, symbol, který používaly naše legie v Rusku / Itálii .........Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:28 27.01.2017

  a to si máme svatováclavskou legendu nechat navždy ukrást nacisty? To samé z Albrechtem.. a kytičky už jsou taky zakázané?

  a to si máme svatováclavskou legendu nechat navždy ukrást nacisty? To samé z Albrechtem.. a kytičky už jsou taky zakázané?

 • crusader
  11:15 27.01.2017

  Nevím jestli tohle bude číst autor tohoto článku, ale měl bych dotaz. To se opravdu nenašel jiný čestný název než Svatováclavský prapor a jiný znak než svatováclavská orlice? ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli tohle bude číst autor tohoto článku, ale měl bych dotaz.
  To se opravdu nenašel jiný čestný název než Svatováclavský prapor a jiný znak než svatováclavská orlice? Opravdu Vám to slovní spojení nevadí?
  Vám to nepřipomíná kolaborantskou Svatováclavskou rotu a vyznamenání pro kolaboranty Svatováclavská orlice?
  To máme v historii málo opravdových hrdinů, aby se pro těch pár jednotek AČR nenašly skutečně vlastenecké názvy.
  Ale co se divím, když 1. mechanizovaná divize AČR dostala v roce 2002 čestný název Albrechta z Valdštejna. Taky nikdo neviděl podobnost s názvem SS-Kampfverband Wallenstein, nebo také Kampfgruppe Wallenstein či 44. SS-Panzer-grenadier Division Wallenstein ve výstavbě (Wallenstein=Valdštejn).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...