Tady začíná Evropa: Německá 45. obrněná brigáda v Litvě

Tady začíná Evropa: Německá 45. obrněná brigáda v Litvě
První vojáci 45. brigády přistáli v Litvě před týdnem / Defense of Lithuania (Zvětšit)

Do litevského hlavního města Vilniusu minulý týden dorazilo prozatímní velení německé 45. obrněné brigády (PzBrig 45). Spolkový ministr obrany Boris Pistorius pro ni plánuje objednat desítky nových tanků Leopard. Historicky první trvalé angažmá Bundeswehru v zahraničí se ale potýká s nedořešeným financováním.

Jednadvacetičlenný tým vyslaný na Litvu vede plukovník Bundeswehru André Hastenrath, který má s nasazením v Pobaltí zkušenosti. V srpnu 2022 působil na předsunutém velitelství německé brigády, jež se na litevské území měla přesunout pouze v případě potřeby nebo na cvičení. Hastenrathův tým, k jehož úkolům patří příprava zázemí pro další vojáky, přijal litevský ministr obrany Laurynas Kasčiūnas.

„Závazek Německa vybudovat v Litvě stálou vojenskou přítomnost je pro Litvu i Německo historickým momentem. Německu jsme za toto rozhodnutí vděční,“ uvedl ve svém uvítacím projevu ministr Kasčiūnas. „Mohu vás ujistit, že vytvoření vhodných podmínek pro vojenskou infrastrukturu i civilní služby je prioritou naší vlády a mou hlavní ambicí ve funkci ministra národní obrany. Rád bych zdůraznil, že s příchodem prvních vojáků otevíráme nejen novou kapitolu spolupráce mezi Litvou a Německem, ale také významně prohlubujeme stávající partnerství.“

Současné plány Berlína do konce tohoto roku počítají s rozšířením trvalé vojenské přítomnosti na 150 vojáků. Pokud bude v příštím roce k dispozici potřebná infrastruktura, dojde k nasazení dalších jednotek. Jádro brigády budou tvořit dva stávající bojové prapory německé armády: 122. obrněný pěší prapor PzGrenBtl 122 (Panzergrenadierbataillon 122) z Oberviechtachu s bojovými vozidly pěchoty Puma a 203. obrněný prapor PzBtl 203 (Panzerbataillon 203) z Augustdorfu s tanky Leopard 2. Třetím praporem se stane mnohonárodní jednotka složená z pravidelně rotujících vojáků (pokračování alianční Enhanced Forward Presence Battlegroup na litevském území).

Velení 45. brigády v Litvě

„Dnešek je pro [německou 45.] brigádu velkým prvním dnem, stává se viditelnou,“ řekl spolkový ministr obrany Pistorius na slavnostním rozloučení s Hastenrathovým týmem. Alfons Mais, velitel německých pozemních sil, navíc ocenil rychlost, s jakou k vytváření nové brigády dochází. Devět měsíců po ministrově rozhodnutí a pouhé tři měsíce po podpisu příslušné dohody mezi Litvou a Německem jsou již prozatímní velitelé na cestě. Příští rok mohou přibýt další tisíce vojáků. Na Litvě bude trvale umístěno 4800 příslušníků 45. obrněné brigády a přibližně 200 civilních zaměstnanců německé armády. Litevská brigáda Bundeswehru se základnami v Rūdninkai a Rukle bude podle představ Berlína plně funkční do konce roku 2027.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Litva a Polsko zvedají vojenské výdaje na 3 % HDP

Podle litevského prezidenta Gitanase Nauseda musí jeho země příští rok vydat na obranu minimálně 3 % ...

Litva kupuje tanky a buduje mechanizovanou divizi

Litevské ozbrojené síly (Lietuvos ginkluotosios pajėgos) na základě současných pěších a ...

PREMIUM Potvrzeno: Tanky Leopard 2A8 pro litevskou mechanizovanou divizi

Litevská Národní rada pro obranu VGT (Valstybės gynimo taryba) odsouhlasila nákup německých tanků ...

Litva převzala všechna bojová vozidla pěchoty Vilkas

Litevská armáda převzala 24. února poslední z první várky 91 objednaných kolových bojových vozidel ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.