Taktická balistická vesta TBV

TBV
Foto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces

Tuto vestu, tak jak ji známe, proslavila celosvětově známá jednotka SOG (Special Operation Group), která ji intenzivně používala na svých bojových misích v Iráku a Afghánistánu. Vesta TBV (výrobce firmy ALP) kryje o cca 30 % více plochy, než například vesta CIRAS, a je povedenou kombinací balistické ochrany a nosného systému. Disponuje rychlo-odhozovým systémem, třílitrovým hydratačním vakem Source a revolučně pojatým zapínáním. V současné době vestu používá slovenská armáda, jednotlivci z řad AČR, a v neposlední řadě někteří čeští hráči airsoftu.Technický popis vesty TBV

Celý komplet balistické vesty TBV se skládá z předního a zadního dílu vesty, balistického opasku, ochrany ramen, bočních balistických panelů, ochrany paží, krku a třísel. Vesta je také vybavena integrovaným třílitrovým hydratačním vakem.

Výhoda této vesty proti konkurenci spočívá v tom, že při kompletním osazení všemi přídavnými chrániči, je rychlo-odhoz stále funkční. Stejnou funkci má např. americká vesta IOTV, ale naopak chybí u známých vest CIRAS a RICAS.

Vesta TBV je ergonomicky konstruována. Vnitřní část je vyrobena z 3-D síťoviny, která napomáhá k cirkulaci vzduchu pod vestou a ochlazování trupu vojáka. V kombinaci s funkčním prádlem a UBACSem je to opravdu výrazná změna proti klasickým neprůstřelným vestám, které mají na vnitřní straně síťovinu tenkou, nebo dokonce jen látku.

TBV Foto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces

Celá vesta je pokryta univerzální křížovou vazbou ALP typ 2 a vyrábí se ve dvou provedeních, a to vesta pro praváka a leváka. Rozdíl je v umístění gumové protiskluzové vložky na rameni, kde střelec opírá pažbu zbraně.

I dobré rozložení váhy vesty napomáhá k lepšímu komfortu uživatele. Zde funguje třílitrový vak na vodu jako protizávaží, když je přední část vesty zatížena množstvím munice a dalšího neseného materiálu.

Přídavné balistické chrániče, bojový opasek a nosiče bočních panelů

K vestě je možno připojit chrániče krku, ramen a paží, třísel a nakonec také kostrče s pánví v podobě bojového opasku. Všechny tyto doplňky jsou vyplněny měkkou balistickou vložkou a vzhledem k velké krycí ploše, výrazně zvyšují šance na přežití po útoku IED.

Za zmínku stojí jedinečný bojový, balistický opasek chránící oblast pánve a kostrče. Připojuje se k nylonovým popruhům typu Y, které tvoří jakési kšandy. Na opasek lze připojit různá pouzdra, které vojákovi při nouzovém odhození vesty zůstanou na těla a tak i po ruce.

TBV Foto: Bojový balistický opasek vesty TBV / Czech Army Special Forces

Kompatibilita vesty s pouzdry a sumkami jiných výrobců je výborná. Vesta vychází z klasického MOLLE systému. Pokud je tedy potřeba připevnit jinou sumku a specifické vybavení, není problémem použít výstroj zahraniční.

Balistickou ochranu zajišťují vložky měkké balistiky v odolnosti dle NIJ ST D 0101.04  - IIIA a keramické panely třídy IV. V současné době lze vestu dovybavit přídavnými nosiči bočních keramických panelů.

Zapínání a rychlo-odhozový systém

Zapínání je řešeno revolučním způsobem, pomocí dvou popruhů. Ty jsou uchyceny ke každému ze dvou konců přední části vesty a na zádech se kříží. Jejich utažením a povolením se upravuje i samotný obvod vesty.

Zapnutí vesty spočívá jen v utažení popruhů na požadovaný obvod a zapnutí plastové spony. Výškové nastavení vesty se reguluje pomocí 3 ocelových oček, umístěných na popruzích vedoucí z ramen.

TBV Foto: Jeden z bočních popruhů s masivním ocelovým očkem,tři ocelová očka na dvou ramenních popruzích, ocelové lanko provlečené v pojistném očku. Na rozdíl od vest CIRAS je přístup k rychlo-odhozovému systému vesty velmi pohodlný / Czech Army Special Forces

Rychlo-odhozový systém je řešen jako u jiných vest pomocí ocelového lanka, zakončeného pro lepší úchyt plastovou kuličkou. Celý systém je ukryt na zádech, pod kapsou na speciálně tvarovaný hydratační vak od firmy SOURCE. Nachází se zde pojistné očko, na které se navlečou oba zapínací popruhy vesty, a dle výšky uživatele máme na výběr tří délkově odstupňované ocelová očka na ramenních popruzích.

Nakonec se očko zajistí provlečením ocelového lanka. Jeho vytažením se všechny 4 části držící vestu pohromadě odjistí a vestu odhodíme. Konec pojistného lanka s kuličkou se nachází na předním, spodním okraji vesty.

V případě, že z nějakého důvodu nelze použít kulička, lze provést rozpad vesty pomocí odkrytého lanka na hrudní části vesty, kde je překryto jen bezpečnostní chlopní zajištěné pomocí plastových pásků.

Uživatelský komfort a pohyb ve vestě

Ergonomie vesty TBV z ní dělá velice pohodlnou a uživatelsky oblíbenou součást výstroje. Vesta drží tvar a rovnoměrně rozkládá váhu neseného materiálu na ramena uživatele. Díky 3-D síťovině dobře větrá a v kombinaci funkčního prádla a UBACSu, výrazně zlepšuje teplotní komfort uživatele.

TBV Foto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces

Co se týče nošení batohů, menší batohy (do cca 40 litrů) nevadí. Pokud je batoh větší, a ve vestě je umístěn zadní balistický panel, je to horší. Zádová část batohu tlačí na panel a to po delší době vede k bolesti zad. Bez panelu je to naopak snesitelné. Uživatelský komfort výrazně pomáhá zlepšit i ramenní balistický chránič, který pomáhá rozložit váhu batohu nesenou na ramenou.

Závěr a osobní hodnocení

Co říct závěrem? Vesta je jednou z mála vest české výroby, která člověka neomezuje, poskytuje dobrou balistickou ochranu a komfort. Mezi balistickou ochranou dostupnou v AČR (i když ji vojáci nefasují, ale kupují za vlastní) je to jednička. Nosiče panelů jsou pro současné bojové operace nevhodné, Vesta ochranná pancéřová 2009 je nevhodná podle našeho názoru rovněž. 

tbv

 Foto: Taktická balistická vesta TBV od firmy ALP / Czech Army Special Forces

Co se týče kompatibility sumek různých výrobců, je tato vesta poměrně přátelská k systému MOLLE, i když díky občasným odchylkám v šití, se sumkám na požadované místo musí trochu dopomoct. Při rozumném rozvržení neseného materiálu na vestě, se pohodlně dostaneme do všech pouzder.

Vhodně umístěna pouzdra navíc rovnoměrně rozloží váhu na ramena uživatele, a i když je vesta ,,full loaded,, není problém se volně pohybovat a vesta nikterak neomezuje. Rozhodně by se jednalo o lepší volbu balistické ochrany pro vojáky do zahraničních misí, než je současná VOP2009.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Díl č.1 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

Od našich čtenářů jsme dostali mnoho dopisů a podnětů s přáním, abychom se podívali na problematiku ...

Český voják 21. století podle Armádních novin

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a ...

Vesta ochranná pancéřová 2009

V současné době jsou vojáci Armády České republiky standardně vybaveni Vestou ochrannou pancéřovou, ...

Klimatizace pro neprůstřelné vesty

Vojáci v Afghánistánu můžou určitě povyprávět o tom, jaké to je dlouhodobě nosit neprůstřelnou vestu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Bugy
  18:23 04.07.2012

  Mal som možnosť vestu TBV používať počas svojho pôsobenia v Afganistane. Vesta splnila svoj účel a bol som s ňou maximálne spokojný. Pohodlná na nosenie, ľahká, rýchla na ...Zobrazit celý příspěvek

  Mal som možnosť vestu TBV používať počas svojho pôsobenia v Afganistane. Vesta splnila svoj účel a bol som s ňou maximálne spokojný. Pohodlná na nosenie, ľahká, rýchla na oblečenie aj vyzlečenie. Použitie ostatných doplnkov som neriešil nakoľko po ich nainštalovaní na vestu človek skôr vyzeral ako pyrotechnik EOD v ochrannom obleku. Ako raz opomenul jeden kanadský vojak keď videl možnosti tejto vesty ( možnosť uchytienia výstroje priamo na vestu, systém obliekania ): ,,Damn good,, A mal pravdu. Kanaďania majú riešený systém nosenia ochrany a výstroje nezavísle na sebe. Najprv si vojak oblečie nepriestrelnú vestu a potom na to oblieka ešte sieťovinovú taktickú vestu s dosť nešikovne rozloženými sumkami. Jedine čo by som vytkol tejto veste je to, že nemá dosť široké a voľné presívanie molle väzby čož znemožňuje používanie akýchkoľvek sumiek či už od Warrioru alebo ostatných firiem okrem oficiálne dodávavaných sumiek od SPM Liberec alebo ALP. Jednoducho povedané na pretiahnutie molle väzby zo sumky cez molle väzbu vesty TBV je potrebné nadľudský výkon pri ktorom sa určite spotíte a budete musieť použiť aj kliešte.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Tříska
  18:01 04.07.2012

  Jedná se o info přímo od výrobce. Všichni kdo vestu mají si ji pochvalují a vojaci za vlastnì nakupují. To je jistě známka kvality a oblíbenosti, nemyslíte?

  Jedná se o info přímo od výrobce. Všichni kdo vestu mají si ji pochvalují a vojaci za vlastnì nakupují. To je jistě známka kvality a oblíbenosti, nemyslíte?

 • Jan Tříska
  17:30 04.07.2012

  Ano, to je pravda. Ale nevidím důvod proč by VP neměla nosit pohodlné vesty, váš názor nelze brát jako argument......

  Ano, to je pravda. Ale nevidím důvod proč by VP neměla nosit pohodlné vesty, váš názor nelze brát jako argument......

 • Václav Balcárek
  16:27 04.07.2012

  Chtěl bych se zeptat autora, zda si některé informace, které zde píše, ověřoval? "Tuto vestu, tak jak ji známe, proslavila celosvětově známá jednotka SOG (Special Operation ...Zobrazit celý příspěvek

  Chtěl bych se zeptat autora, zda si některé informace, které zde píše, ověřoval?
  "Tuto vestu, tak jak ji známe, proslavila celosvětově známá jednotka SOG (Special Operation Group), která ji intenzivně používala na svých bojových misích v Iráku a Afghánistánu. Vesta TBV (výrobce firmy ALP) kryje o cca 30 % více plochy, než například vesta CIRAS".
  Zajímá mě, co zde znamená ono intenzivní používání a proslavení vesty? Podle mých informací ji až tak nadšeně nepoužívali. Dále ono zmínění 30% nárustu ochrany oproti běžným vestám jako je CIRAS. Zde by mě zajímalo, jak k tomuto číslu autor dospěl a zda to je ochrana se všemi zmíněnými doplňky.
  DěkujiSkrýt celý příspěvek

 • Radek
  13:05 04.07.2012

  Vesta Vop 09, je převážně určena pro vojenskou policii. Proto nemá takový komfort jako vesta TVB od ALPu. Těším se s čím přijdou vojáci s pomocí firmy Omega Defend.

  Vesta Vop 09, je převážně určena pro vojenskou policii. Proto nemá takový komfort jako vesta TVB od ALPu. Těším se s čím přijdou vojáci s pomocí firmy Omega Defend.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2