NPNTV 2017: Nový nosič plátů Armády ČR

-
22. 2. 2021
-
0 komentářů
-
kpt. Ing. Petr Homola
Jedním z nejsledovanějších odvětví AČR je zavádění nových výstrojních součástek. Z největších projektů vyjmenuji nový maskovací vzor, nový střih uniforem, nové přílby či taktické/balistické nosiče. Právě poslední jmenované na svém YT kanále v úterý 9. 12. 2021 představil 43. výsadkový pluk. Jedná se o komplet NPNTV 2017. Spolu s ním je již cca měsíc ve výstrojních skladech Střelecký opasek 2018. Obě součástky bych vám rád popsal ve formě „unboxingu“ – tedy ve formě rozboru obsahu a prvního dojmu. Dále popíšu prvotní zkušenosti s používáním výstroje a celkový dojem z výše uvedeného.
NPNTV 2017
Pod hrozivě vypadající zkratkou NPNTV se skrývá „Nízkoprofilový nosič taktické výstroje“, doplněný o popis 2017 – tedy rok vzniku projektu. Zde hned poznamenám, že mi tři roky od vzniku projektu po jeho zavedení nepřijdou nijak hrozné. NPNTV je nosič balistických plátů určený pro operace, kde je vyžadována vysoká mobilita na úkor ochrany jednotlivce. Prakticky tak lze charakterizovat operace menších jednotek, které působí v hloubce sestavy nepřítele nebo se soustřeďují na „chirurgické“ operace.
Nosiče plátů mají poskytovat ochranu vitálních částí těla před střelbou z ručních zbraní. Zde je největší rozdíl oproti protistřepinovým vestám – ty naopak najdou uplatnění hlavně u mechanizovaných jednotek, které bojují s protivníkem za použití plného spektra prostředků (dělostřelectvo, letectvo apod.). Kombinací výše uvedeného jsou pak těžké balistické vesty, které v podmínkách AČR představuje hlavně v misích používaný TAC-1 (v US Army zaveden jako SPCS – Soldier plate carrier system). Tyto vesty jsou používány hlavně v zahraničních misích, kde pravidla použití síly (RoE) de facto vynucují být chodícím cílem a čekat na odpovídající formu napadení.
NPNVT vypadá jako většina dnes používaných PC (plate carrier = nosič plátů) od různých výrobců. Významná podobnost je však pouze s JPC od firmy Crye Precission (JPC = jumpable plate carrier) a jeho dílčí kopií a to vestou Demon od firmy Fenix Protector (bývalý Alp Army). JPC definovalo celou kategorii nízkoprofilových nosičů plátů, a proto je vše ostatní už pouze derivát původního JPC. S NPNTV ho spojuje hlavně možnost osazení sumkami, anebo naopak pouze použití jako nízkoprofilového/utajeného nosiče. S Demonem je podobnost o dost větší, hlavně proto, že zadávací specifikace od speciálních sil z Demonu vycházela. Na první pohled patrné rozdíly popíši níže u fotek.
NPNTV 2017 / autor
Související články
TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR
Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná ...
-
23.03.2016
-
126 komentářů
-
Jan Grohmann
Nosič balistických plátů Magnum TAC-1 pro Armádu ČR
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se rozhodlo řešit dlouhodobý nedostatek adekvátní osobní balistické ...
-
27.07.2016
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi
V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, ...
-
06.02.2017
-
23 komentářů
-
Komerční sdělení
RECENZE: Pozor, přichází Démon: Nosič plátů od Fenix Protector
Již nějakou dobu se u taktického vybavení prosazuje minimalismus. Nejvíce se to asi projevuje v ...
-
24.10.2017
-
6 komentářů
-
SOLDATO Team
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.