Taktické vozidlo JLTV s protitankovými střelami Spike NLOS

-
15. 11. 2021
-
27 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká Oshkosh Defense a izraelská společnost Rafael společně propagují koncept obrněného vozidla JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) s protitankovými řízenými střelami (PTŘS) s extrémně dlouhým dosahem SPIKE NLOS (Non-Line-Of-Sight).
Taktická vozidla 4×4 s PTŘS nebo kamikaze drony se stávají čím dál populárnější. Výsledkem této symbiózy je zbraňový systém s extrémní mobilitou, nenápadnosti, nezávislosti a se schopností vést palbu na velké vzdálenosti. To vše při vlastní malé fyzické, vizuální a logistické stopě.
V rámci experimentálních výcvikových kampaní Project Convergence 21 americká armáda nedávno testovala buginu Polaris Dagor s odpalovači dron-střel ALE (Air Launched Effect). Munice ALE je v podstatě kamikaze dron s tím, že slouží také k vyhledávání, identifikaci a zaměřování cílů pro další zbraňové systémy, či dokonce k nesení specifického nákladu (např. systémů elektronického boje). Americká armáda ale hodlá na JLTV nasadit také klasické kamikaze drony.
Evropská společnost MBDA zase nedávno provedla testovací odpal PTŘS MMP (Missile Moyenne Portée) z lehkého obrněného vozidla Sherpa 4×4. V roce 2019 izraelská společnost UVision představila koncept vozidel SUV Plasan SandCat 4×4 s kamikaze drony Hero-400RC s doletem až 150 kilometrů.
Dron-střely ALE (Air Launched Effect) na bugině Dagor během nedávného cvičení Project Convergence 21; větší foto / Foto: U.S. Army, Sgt. Marita Schwab
Zajímavou schopností PTŘS není jen boj s obrněnými, opevněnými nebo jinak hodnotnými cíli na velkou vzdálenost, ale také schopnost zasahovat pomalu a nízko letící drony nebo vrtulníky. Například v Sýrii ruské PŤRS Kornet několikrát sestřelily vrtulníky syrských vládních sil. Americká armáda zase hodlá nasadit PTŘS Hellfire v rámci protivzdušné obrany. Sestřelit vrtulníky dokáže i americká PTŘS Javelin – za jakých podmínek (rychlost, výška, směr letu vrtulníku), ale není známo.
V únoru ruský koncern Rostec oznámil vývoj první víceúčelové PTŘS schopné ničit drony. Společnost Rostec na svých stránkách také potvrzuje, že „některé typy PTŘS mohou sestřelit velké a pomalu letící vzdušné cíle s dostatečným tepelným vyřazováním, jako jsou vrtulníky.“ Zmíněná nová víceúčelová ruská PTŘS má kombinovat termovizní a denní naváděcí senzor.
V každém případě rozsáhlé nabídkové portfolio vozidel 4×4 s moderními PTŘS, i kamikaze drony, včetně zkoušek americké armády, ukazují, že o tento typ zbraní je ve světě zájem. Zajímá se o ně také Estonsko, které řeší prostý problém – jak s omezenými zdroji čelit ruským ozbrojeným silám.
Obrněné SUV SandCat s PTŘS Spike
Ostatně americký expert na zahraniční vztahy Wess Mitchell v dokumentu A Bold New Baltic Strategy for NATO označuje, u armád s omezenými zdroji (což platí pro většinu zemí světa a de facto pro všechny evropské země), za nejlepší protitankovou zbraň kombinaci lehkých taktických vozidel a PTŘS.
V červenci letošního roku došlo pod patronací firmy Rafael ve výcvikovém prostoru Saaremaa Island k ostrému odpalu dvou střel Spike NLOS z vozidla JLTV. Zkoušce přihlíželi zástupci 14 zemí včetně uživatelů střel Spike z Evropy. Střely byly navedeny na dva různě velké námořní cíle nacházející se za horizontem.
Spike NLOS je těžká protitanková střela s dosahem až 32 kilometrů. Střela, či spíše kvůli svému doletu „taktická dělostřelecká raketa“, má víceúčelovou elektro-optickou senzorovou hlavici (CCD / IIR). Střelu lze navádět na cíl pomocí optického kabelu (do 8000 metrů), pomocí datalinku, případně lze předprogramovat pozici cíle (střela se navádí bez použití satelitní navigace).
Konečné navedení na cíl je pasivní – pomocí prvků strojového učení a na základně snímaného obrazu střela rozpozná jednotlivé cíle a dokonce si mezi nimi umí vybírat.
Test střel Spike NLOS v Estonsku. Osm střel Spike NLOS na vozidle JLTV má hodnotu kolem 30 milionů korun.
Absence laserového a radarového navádění, včetně absence satelitní navigace, posiluje odolnost střely proti prostředkům elektronického boje. Střela navíc před zásahem posílá obrázky cíle, což umožňuje pozitivní vizuální identifikaci a vyhodnocení úspěšnosti zásahu.
Při zahorizontálním boji lze provést zamknutí cíle až po odpálení LOAL (Lock-On After Launch). Klasické navádění na odražený laserový paprsek, jako u střel Hellfire, tedy chybí – i když izraelská Rafael experimentuje i s tímto typem navádění.
Pochopitelně vše má svou cenu. Střela Spike NLOS je extrémně drahá. Americká armáda v minulém fiskálním roce kupovala střely Spike NLOS pro vrtulníky Guardian za jednotkovou cenu 210 000 dolarů. Cena ale zřejmě zahrnuje i testování na vrtulnících a vojskové zkoušky. Cena rychle roste směrem dolu nebo nahoru podle velikosti objednávky nebo „věcí okolo“ (náhradní díly, manipulační a přepravní prostředky, bojové hlavice, testovací systémy, technická podpora, podíl místního průmyslu, cvičné střely atd.).
Spike NLOS v akci
Cena je ale relativní, protože vozidlo 4×4 se Spike NLOS je nutné spíše považovat za „dělostřelecký raketový systém“. Výhodou navíc je, že na jednom vozidle 4×4 lze pochopitelně kombinovat více typů střel Spike (SR/MR/LR/ER/NLOS) a teoreticky také klasické nebo kamikaze drony – pokud budou správně „sladěny“ rozměry odpalovacích kontejnerů.
K čemu se vlastně kombinace vozidla 4×4 a PTŘS hodí? Například pro nenápadné nasazení v konfliktech nízké intenzity, jako tomu je nyní na polsko-běloruské hranici. Obrněné vozidlo 4×4 nebo dokonce militarizované SUV lze v oblasti nasadit velmi rychle, bez velkého rozruchu nebo dokonce aniž by si toho někdo všiml. Vozidlo přitom může v oblasti (ukryté například v malém stromovém porostu) působit samostatně a velmi dlouho.
Tímto způsobem lze mít v záloze řešení pro případnou eskalaci krize – případně lze nasazení vozidel okamžitě propagandisticky využít. S nasazením vozidel je proto dobré mít přepravené již „pohlcující“ animace, videomateriály a další „clickbaity“ pro novináře z celého světa. Aby ve vhodný okamžik mohla armáda demonstrovat své schopnosti, například pokud dojde k „nešťastnému“ sestřelení vlastního dronu letícího blízko hranice. Taková „eskalace“ jistě zaujme všechny hlavní světové zpravodajské stanice, které pak budou volat armádě o bližší podrobnosti a o případné materiály ke zveřejnění v hlavním vysílacím čase. Ale to už je na jiný článek…
Zdroj: Joint-Forces, Teal Group
Související články
Slovensko kupuje protitankové střely Spike LR2
Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) nakoupilo protitankové raketové komplety (PTRK) ...
-
12.03.2020
-
43 komentářů
-
Jan Grohmann
Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům
Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...
-
05.10.2020
-
82 komentářů
-
Jan Grohmann
Náhorní Karabach: Temná budoucnost Arménie
Ruští vojenští odborníci Ruslan Puchov, šéf moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií ...
-
26.10.2020
-
160 komentářů
-
Jan Grohmann
Izraelské střely Spike-NLOS pro americké vrtulníky Guardian
V únoru americká armáda u břehů Floridy provedla testovací odpal izraelské protitankové řízené ...
-
18.03.2021
-
19 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Super cesta pro potencionální konflikty 21. Století velkého rozsahu v rozvinutých částech světa a hlavně ve městech. Jakékoliv použít ŘS nebo dronu s lehčího automobilů je velmi ...Zobrazit celý příspěvek
Super cesta pro potencionální konflikty 21. Století velkého rozsahu v rozvinutých částech světa a hlavně ve městech. Jakékoliv použít ŘS nebo dronu s lehčího automobilů je velmi smrtící kombinace. Auto může zajet do nějakého tunelu, garáže, pod most a tím být neviditelné pro pozorovací systémy průzkumu (dřiny, družice, Letadlo ...) A vyjet až těsně před útokem a použít velmi kvalitní a smrtící zbraň , která bude sice dráha, ale má potencionál zničit na jeden zásah , z bezpečné vzdálenosti o mnoho dražší cíl (tank,bvp , ot, loď , radar , letadlo ...) Cesta pro husté zalidněnou ČR s množstvím cest a staveb je na mě úplně křičí ! Flotila takových aut s Nlos ale i jinými Spiky ( Spike -protoze je už máme , tak bych u této rodiny zůstal) by v našem prostředí dokázalo , dle mého názoru, nahradit tankovou brigádu.Skrýt celý příspěvek
Spíše bych v rámci mobilizačního rozvinutí transformoval 4. brn (respektive to, co z ní po první fázi konfliktu zbyde) na tři motorizované pluky, které by mohly být vybaveny ...Zobrazit celý příspěvek
Spíše bych v rámci mobilizačního rozvinutí transformoval 4. brn (respektive to, co z ní po první fázi konfliktu zbyde) na tři motorizované pluky, které by mohly být vybaveny podobnými lehkými vozidly. Podobný postup byl kdysi použit pro transformaci Reichswehru na Wehrmacht, když se v Německu vylodili nacionální socialisté s Marsu :-).Skrýt celý příspěvek
SPIKE NLOS přidat dát na titus a včlenit k minometům hned by každej prapor získal základní schopnost zasahovat cíle řízenou municí mimo vizuál a nutnosti volat letectvo, nebo ...Zobrazit celý příspěvek
SPIKE NLOS přidat dát na titus a včlenit k minometům hned by každej prapor získal základní schopnost zasahovat cíle řízenou municí mimo vizuál a nutnosti volat letectvo, nebo nadřízený dělostřelectvo. Spousta možností, ale předpokládám, že to u nás taky nepůjde.Skrýt celý příspěvek
objednané Titusy nejsou v ofenzivní konfiguraci, jsou štábní, spojovací a koordinace palby. Ale nějaké vozidlo se spikama a např. hero-30 by stálo za to.
objednané Titusy nejsou v ofenzivní konfiguraci, jsou štábní, spojovací a koordinace palby. Ale nějaké vozidlo se spikama a např. hero-30 by stálo za to.
Pro NLOS je titus zbytečně velky.
Na 4kolovy sandcat se vejde 8ks což je až ažPro NLOS je titus zbytečně velky.
Na 4kolovy sandcat se vejde 8ks což je až až
Pokud dojde na nákup LÚV, tak jedna z verzí má nést PTŘS Spike. S největší pravděpodobností to ovšem nebude NLOS.
Pokud dojde na nákup LÚV, tak jedna z verzí má nést PTŘS Spike. S největší pravděpodobností to ovšem nebude NLOS.
JLTV by byla jednoznačně nejlepší volba ! Kam se hrabe supacat nebo Gerlach. Velké množství integrovaných zbraní. Vývoj i výroba odladena. Mnoho uživatelů v NATO.
JLTV by byla jednoznačně nejlepší volba ! Kam se hrabe supacat nebo Gerlach. Velké množství integrovaných zbraní. Vývoj i výroba odladena. Mnoho uživatelů v NATO.
JLTV pokud vím stále nemá otevřenou variantu a poku mohu soudit pro výsadkáře by byl například ten Supacat mnohem vhodnější.
JLTV pokud vím stále nemá otevřenou variantu a poku mohu soudit pro výsadkáře by byl například ten Supacat mnohem vhodnější.
No tak hlavně doufám že nebudou cpát zrovna NLOS na otevřenou bugynu. Sice chápu že třeba pro průzkumníky může být lepší výhled důležitější než trochu plechu navíc, ale výhled a ...Zobrazit celý příspěvek
No tak hlavně doufám že nebudou cpát zrovna NLOS na otevřenou bugynu. Sice chápu že třeba pro průzkumníky může být lepší výhled důležitější než trochu plechu navíc, ale výhled a NLOS si vyloženě protiřečí... vehikl střílející Non-LineOfSight by cíl vůbec vidět neměl...Skrýt celý příspěvek
Vzhledem k tomu ,že budou na 99% působit jako lehká pěchota. Byla by mnohem lepší uzavřená varianta vozidla. Otevřených stačí 10ks. Víc stejně nebudeme ani přes alianční pomoc ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem k tomu ,že budou na 99% působit jako lehká pěchota. Byla by mnohem lepší uzavřená varianta vozidla.
Otevřených stačí 10ks. Víc stejně nebudeme ani přes alianční pomoc schopni vysaditSkrýt celý příspěvekPro výsadkáře/průzkum/spec. síly není uzavřené vozidlo vhodné. Už jen kvůli situačnímu povědomí. Podle toho co se o LÚV ví by to mělo být jednoznačně otevřené vozidlo.
Pro výsadkáře/průzkum/spec. síly není uzavřené vozidlo vhodné. Už jen kvůli situačnímu povědomí. Podle toho co se o LÚV ví by to mělo být jednoznačně otevřené vozidlo.
Do Mali v roce 2013 letělo 34 vojáku, tři Kajmany, tři Iveca a dvě Tatry.
Jak by měla vypadat jejich vybavení do budoucna? Například 8x Supacat nebo nějaká jiná kombinace?Do Mali v roce 2013 letělo 34 vojáku, tři Kajmany, tři Iveca a dvě Tatry.
Jak by měla vypadat jejich vybavení do budoucna? Například 8x Supacat nebo nějaká jiná kombinace?
To je hrozná blbost. Situační povědomí se hodí maximálně na honění ručníkářů po poušti. A na to stačí pár kusů. JLTV má integrováno vše. Rcws pro kulomety, Spike, Spike NLOS, ...Zobrazit celý příspěvek
To je hrozná blbost. Situační povědomí se hodí maximálně na honění ručníkářů po poušti. A na to stačí pár kusů.
JLTV má integrováno vše. Rcws pro kulomety, Spike, Spike NLOS, spear minomet, AA zbraně, velitelské nástavby.
JLTV, Pandur, Titus, Caesar a Boxer by měli být páteří AČR.Skrýt celý příspěvekV jakém vozidle se jezdí na misích? V jakém hypotetickém konfliktu by jsme potřebovali letecký výsadek? Proti hybridním operacím a na mise je JLTV perfektní vozidlo. Výsadkový ...Zobrazit celý příspěvek
V jakém vozidle se jezdí na misích?
V jakém hypotetickém konfliktu by jsme potřebovali letecký výsadek?
Proti hybridním operacím a na mise je JLTV perfektní vozidlo. Výsadkový pluk by se měl změnit na lehký motorizovaný vyzbrojený vozidly JLTV.Skrýt celý příspěvekTak Chrudim v podstatě už teď je lehký motor. Protože výsadkové operace od druhé světové skoro nikdo neprovádí , nemají zřejmě ani potencional do budoucna, krom speciálních ...Zobrazit celý příspěvek
Tak Chrudim v podstatě už teď je lehký motor. Protože výsadkové operace od druhé světové skoro nikdo neprovádí , nemají zřejmě ani potencional do budoucna, krom speciálních operacích, ale ty jsou na hřbet 601 a průzkumu.. použití aut , je spekulativní své místo má i lehčí vozidlo i JLTV ...Skrýt celý příspěvek
Eiffelos
2001 - Rengers, Kandahár
2003- Rangers, Irák
2003- 173rd Airborne Brigade, Irák
2013- 11e Brigade Parachutiste, Mali
To jsou jen ty provedené po roce 2000.Eiffelos
2001 - Rengers, Kandahár
2003- Rangers, Irák
2003- 173rd Airborne Brigade, Irák
2013- 11e Brigade Parachutiste, Mali
To jsou jen ty provedené po roce 2000.
Používat komanda výsadkového pluku jako obyčejnou lehkou pěchotu by bylo nehorázné plýtvání zdroji.
Používat komanda výsadkového pluku jako obyčejnou lehkou pěchotu by bylo nehorázné plýtvání zdroji.
Na průzkum stačí 601.
43.pluk by měl být transformována na lehkou pěchotu na strojích JLTV, kterých bylo vyrobeno 10000ks za 5let. Není lepší volby v této kategorii.Na průzkum stačí 601.
43.pluk by měl být transformována na lehkou pěchotu na strojích JLTV, kterých bylo vyrobeno 10000ks za 5let. Není lepší volby v této kategorii.
pokud se prosazuje domaci vyroba, zrovna 4x4 by melo byt jasne, jsou tu aspon 3 kandidati a dalsi na Slovensku. Sice uznavam, ze JLTV je etalon a nemel by byt ani drahy, takze je ...Zobrazit celý příspěvek
pokud se prosazuje domaci vyroba, zrovna 4x4 by melo byt jasne, jsou tu aspon 3 kandidati a dalsi na Slovensku. Sice uznavam, ze JLTV je etalon a nemel by byt ani drahy, takze je skoda jej nekoupit.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...