Tálibán popravil 21 pákistánských vojáků

Pákistánský voják
Foto: Jeden z pákistánských vojáků, kterému se podařilo uniknout před masakrem / AFP

Tvrdé boje mezi pákistánskou armádou a Tálibánem pokračuji. Nejnovější smutnou epizodou je smrt 21 pákistánských výsadkářů popravených Tálibánem. Bilance mohla být ještě horší, ale dvěma pákistánským vojákům se naštěstí z tálibánského zajetí podařilo uniknout.

Těla výsadkářů byla objevena v příhraniční oblasti s Afghánistánem v okrese Péšavar. Rozložení těl v hrobech a uspořádání četných střelných ran ukazují na masovou popravu. Všichni vojáci byli zajati minulý čtvrtek při povstaleckém útoku na kontrolní stanoviště pákistánské armády v okrese Péšavar.

Oba uniknuvší vojáci jsou „fyzicky“ v pořádku. Jeden je lehce zraněn, ale není ohrožen na životě.

Boj pákistánské armády s Tálibánem jsou ve stínu války v Afghánistánu, ale co se týče tvrdosti bojů a ztrát, může se směle srovnávat s mediálně známějším afghánským konfliktem. Pákistánské úřady přiznávají, že od počátku bojů v roce 2001 do února 2012 bylo zabito 6 189 vojáků a policistů a více než 37 000 civilistů.

Naproti tomu ve stejném období přišlo v Afghánistánu o život 3 252 vojáků ISAF. I když k tomu je nutno připočíst mnohem větší počet mrtvých vojáků afghánských bezpečnostních sil, je jasné, že Pákistán nese jedno z nejtěžších břemen v boji s Tálibánem a s jinými islamistickými skupinami.

Navíc intenzita bojů v oblasti roste, zejména po zabití Usámy bin Ládina v květnu 2011. Důvodem je zintenzivnění útočných akcí vládních sil, které chtějí dostat pod kontrolu nestabilní regiony na afghánsko-pákistánské hranici, který slouží jako základna různým militantním, islamistickým a zločineckým skupinám.

Islámábád nasadil proti povstalcům, podle různých zdrojů, až 140 000 vojáků. Financování tak velké operace je ale nad možnosti pákistánského vojenského rozpočtu. Pákistánci navíc musí modernizovat a rozšiřovat své vojenské kapacity pro možnost rozsáhlého konfliktu se svým největším rivalem v oblasti – Indii.

Z toho důvodu od začátků bojů pákistánský vojenský rozpočet podporuje Washington. Pákistán za 10 let obdržel 8,6 miliardy dolarů (cca 170 miliard Kč). Navíc americká vojenská pomoc se má ještě zintenzivnit. Důvodem je odsun Spojenců z Afghánistánu v příštím roce, kdy hlavní trasy odsunu povedou po cestách právě přes neklidnou afghánsko-pákistánskou hranici.

Vojenští analytici svorně tvrdí, že to bude jedna z nejnebezpečnějších akcí za celou dobu afghánské kampaně, kterou si Tálibán ani další islamistické skupiny nebudou chtít nechat ujít.

Zdroj: Military.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stovky bezbranných kamiónů NATO stojí na pákistánské hranici

Na pákistánsko-afghánské hranici se pase tučná kořist pro Taliban. Onou kořistí jsou více než tři ...

Sobotní smrt 24 pákistánských vojáků pod drobnohledem

Před pár dny bylo při leteckém útoku NATO zabito 24 pákistánských vojáku. Šlo o nejtěžší a ...

Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu

Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...

Afghánskou armádu trápí obří dezerce vojáků

Dva roky před stažením Spojenců z Afghánistánu má Afghánská národní armáda (ANA) problém. Každý ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  10:44 05.01.2013

  Já bych byl hodně opatrný dávat rovnítko mezi Tálibánec a Afghánec. Tálibán vznikl v paštunské oblasti na hranici Afghánistánu a Pákistánu, takže v jeho řadách je obrovské množství ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych byl hodně opatrný dávat rovnítko mezi Tálibánec a Afghánec. Tálibán vznikl v paštunské oblasti na hranici Afghánistánu a Pákistánu, takže v jeho řadách je obrovské množství "Pákistánců". Navíc pro lidi v této oblasti, tedy Paštůny, je dělení na Afghánce a Pákistánce irelevantní.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:46 04.01.2013

  Rád bych se pokusil uvést na pravou míru vnímání Talibanu. Taliban v překladu učení je legitimní politickou stranou v AFG. Když Umarovi pomohl Ládin svými sebevražednými ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych se pokusil uvést na pravou míru vnímání Talibanu. Taliban v překladu učení je legitimní politickou stranou v AFG. Když Umarovi pomohl Ládin svými sebevražednými atentátníky zabít vůdce severní fronty otevřela se cesta k ovládnutí většiny AFG. Když Clinton nechal bombardovat tábory Al-kajdy v AFG nepřesně zacílenými střelami s plochou dráhou letu jakožto odplatu útoku na loď Cole, bylo pro Ládina velmi snadné přesvědčit Umara o společném nepříteli, zejména při pohledu na zmasakrované civilní oběti.
  Proto o pár let později odmít Umar vydat Ládina a proto byl Taliban zařazen po bok AlKajdy. Nicméně Taliban jsou Afghánci, radikálně smýšlející, hlásájící ty nejbizarnější pravidla islámu.

  Je to jako když mezinárodní společenství bude podprovat ODS v občanské válce ODS vs ČSSD. Nelze vyhrát, pouze se dohodnout na odložení zbraní a přesvědčovat ostatní o svých myšlenkách v Parlamentu a nikoliv pomocí AK47, RPG a IED.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  16:26 04.01.2013

  Nechápu důvod, proč autor používá termín "poprava". Poprava je vykonání trestu smrti, uloženého rozsudkem řádného soudu. To asi tato hromadná vražda příslušníků řádné armády, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu důvod, proč autor používá termín "poprava". Poprava je vykonání trestu smrti, uloženého rozsudkem řádného soudu. To asi tato hromadná vražda příslušníků řádné armády, spáchaná teroristy z Talibanu, nebude. Nebo snad chce autor legitimizovat pusté vraždění islámských teroristů ?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...