TALOS: Testování vojenského “Iron Mana” začne v roce 2018

Příslušník americké námořní pěchoty se dívá skrz přístroj pro noční vidění; ilustrační foto / Public Domain

Podle amerického Velitelství pro speciální operace SOCOM (U.S. Special Operations Command) začne v roce 2018 testování prototypu nového bojového obleku TALOS. Oblek operátorovi speciálních jednotek poskytne jedinečnou balistickou ochranu a nebývalou úroveň situačního povědomí.

Jak uvedl James "Hondo" Geurts, ředitel sekce pro vyzbrojováni, technologie a logistiku v SOCOM, testování prototypu obleku TALOS “začne za rok a půl”. Samá armáda používá pro TALOS označení “Iron Man”, s odkazem na stejnojmenného komiksového hrdinu.

“Myslím si, že v té době budeme mít prototyp. Bude umět všechno, co chceme? Pravděpodobně ne. To ale nebylo nikdy úmyslem,” uvedl Geurts.

Velitelství SOCOM odstartovalo program TALOS v roce 2013 s odhadovanými vývojovými náklady 80 milionů dolarů. Geurts však neuvedl, kolik SOCOM dosud za program skutečně utratilo peněz.

Taková částka ale budí pochyby, protože předchozí projekt amerického “vojáka budoucnosti” Land Warrior si vyžádal od roku 1996 do roku 2010 500 milionů dolarů. Projekt nakonec vyšel do prázdna, protože technologická úroveň tehdejší doby nebyla na potřebné výši - obrovským problémem byl například neexistující vhodný zdroje energie (baterie).

Projekt Land Warrior měl za cíl vybavit všechny vojáky amerických pozemních sil, naopak TALOS je ale určen jen pro malou komunitu speciálních sil.

Podle velitelství SOCOM oblek TALOS poskytne členům jednotek speciálních sil především novou úroveň balistické ochrany. Nová balistika bude nejen velmi lehká a odolná, ale pokryje větší plochu těla. TALOS získá zřejmě i novou pokročilou měkkou balistiku pro ochranu citlivých částí těla, jako jsou třísla, ramena, paže, boky trupu nebo podbřišek.

TALOS rovněž posune fyzické možnosti člověka za běžnou mez. Například aktivní klimatizace obleku udrží optimální teplotu vojáka, nezávisle na okolním prostředí a fyzické námaze.

Počítá se i s posilující vnější nosnou kostrou, tzv. exoskeletem. Půjde o mechanické nebo mechatronické spojovací/nosné prvky, který vhodně rozloží nesenou zátěž. Cílem je snížit únavu vojáka a zvýšit/prodloužit bojeschopnost. Nabízí se především nejrůznější mechanické výkonové vzpěry, které inteligentně přenésou zatížení vesty (batohu) na speciální bojový opasek (bederní nosný pás).
 

Na programu TALOS se podílí i firma Revision. Zobrazený oblek a vybavení je ale soukromou iniciativou firmy Revision.

Klíčovou oblastí je situační povědomí. Nabízí se nejrůznější 360° kamery, lokalizační systémy střelby, kamery se zoomem, atd. Voják také v přehledné grafické formě (na displeji) dostane odpověď na pět klíčových otázek:”Kde jsem? Kde jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?”

Geurts však uznává, že projekt čelí závažným technickým výzvám. Hlavní problém, jako u programu Land Warror, je vhodný zdroj elektrické energie. Současné baterie jsou jednoduše příliš těžké a velké.

Nicméně podle Geurtse projekt TALOS přinesl řadu technologií, které se již nyní používají samostatně. Jsou to právě nejrůznější výkonové vzpěry nebo rozšířená realita (inteligentní zobrazování počítačové grafiky do obrazu) v brýlích pro noční vidění.

“TALOS není jen exoskelet a brnění - je třeba myslet v celé šíři,” říká Geurts. “Schopnost přežít závisí nejen na brnění, ale také z velké části na dostupných informacích, na situačním povědomí a na úrovni komunikace. Jak postupujeme s vývojem, můžeme rychle použít některé z vyvinutých technologií a vzít je hned do akce.”

Zdroj: Military

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Kdo je kdo – výsadkáři, speciální operace, speciální jednotky

V diskusi pod článkem portálu Armádní noviny o výběrovém řízení pro průzkumné týmy 4. brigády ...

Urban Warfare: Zlatá éra speciálních sil

Po delší době se podíváme na využitelnost a celkové chápání nasazení speciálních sil v současnosti. ...

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou ...

Nájezd elitní jednotky Navy SEAL Team 6 na Jemen

V noci ze sobotu na neděli elitní jednotka Navy SEAL Team 6 provedla úspěšnou aeromobilní operaci na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Petr M
  09:54 26.02.2017

  Baterie by nemuseli být zas tak problém, otázkou je, jakou má ten oblek spotřebu.

  ČESKÉ revoluční akumulátory
  Technologie HE3DA® má špičkové technické parametry:
  Kapacita ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Baterie by nemuseli být zas tak problém, otázkou je, jakou má ten oblek spotřebu.

  ČESKÉ revoluční akumulátory
  Technologie HE3DA® má špičkové technické parametry:
  Kapacita bateriového systému až přes 500 Wh/litr
  Kilowatthodinový modul poskytuje patnáctkrát vyšší maximální výkon než u v současnosti využívaných technologií.
  Účinnost přes 95%
  Životnost přes 5000 cyklů

  http://www.he3da.cz/vyhody...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:26 26.02.2017

  co sa tyka ochrany, asi sivta na lepsie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co sa tyka ochrany, asi sivta na lepsie casy.

  http://www.foxnews.com/tech/20...

  ten clanok je napisany dost bulvarne a na video je dost tazko co i len pozerat kedze je to foxnews, no zabery z testov su dost zaujimave.


  CFM material ma vyrazne vyssiu odolnost ako momentalne pouzivana tazka ochrana, co by umoznilo pouzitie lahsich platov pri rovnakom stupni ochrany.

  http://www.sciencedirect.com/s...

  tu napr spominaju test kde takto koncipovana ochrana bola uspesne testovana proti 7.62 × 51 mm M80 and 7.62 × 63 mm M2 AP, kde doslo k pohlteniu 60-70% energie strely, a zastavenie projektilu na ovela mensej hlbke ako to definuje NIJ standard
  Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  12:02 25.02.2017

  hey jude, zase programuješ zdější puberťáky židovinama?

  hey jude, zase programuješ zdější puberťáky židovinama?

 • Luky
  01:54 25.02.2017

  no nevim, ale já jsem vždycky fandil Arnímu...ale stillsuit by se šiknul ne že ne

  no nevim, ale já jsem vždycky fandil Arnímu...ale stillsuit by se šiknul ne že ne

 • Citatel666
  00:50 25.02.2017

  No ja vam teda neviem, kamery, prosim, helma, prosim, to ostatne, prosim, ale kedysi davno na Libave som miesto do terca strielal z pistole do sutra, odhadom, 12-15 kil, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ja vam teda neviem, kamery, prosim, helma, prosim, to ostatne, prosim, ale kedysi davno na Libave som miesto do terca strielal z pistole do sutra, odhadom, 12-15 kil, odletel,frnk, jak fazulka, to ako, ked do toho chlapa niekto napere z gulometu, z chrbta mu bude fukat protisilu nejaka raketa, aby to s nim neslahlo o zem, to je rana jak s kladivom,on sa len otrepe, a zahlasi, "oj tot vskutku mrska vec, v boji nutno pokracovat!!" velebnosti...
  Skrýt celý příspěvek

 • JnPn
  21:43 24.02.2017

  Alternátor z auta a motor od sekačky to jistí :D Pravda, nebylo by to moc stealth. Jestli aktivní klimatizaci neřeší nějakým zásobníkem chladu ala pár kilo suchého ledu, budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alternátor z auta a motor od sekačky to jistí :D Pravda, nebylo by to moc stealth. Jestli aktivní klimatizaci neřeší nějakým zásobníkem chladu ala pár kilo suchého ledu, budou potřebovat HODNĚ energie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  16:30 24.02.2017

  Praděda mého obrázku:-)

  Praděda mého obrázku:-)