Tank Armata: PR projekt, který zachránil Putina

Tank Armata: PR projekt, který zachránil Putina
T-14 Armata / Vitalij V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Ruský portál znak.com zveřejnil kritický článek o projektu nové ruské těžké pásové platformy Armata. Podle portálu Armata nevznikla kvůli potřebám ruské armády ale kvůli záchraně obří tankové továrny Uralvagonzavod (UVZ) a domovského města továrny Nižnij Tagil.

Znak.com je ruský liberální portál, který nejtvrdší kritici v Rusku označují za rusofobní. Portál v roce 2012 založili ruští novináři Aksana Panovojová a Dmitrij Kolezev. Portál patří mezi 50 nejnavštěvovanějších internetových médií v Rusku. Oba novináři se ale od počátku projektu potýkají s ruskými úřady ‒ novinářka Panovojová byla v roce 2012 obviněná z vydírání. Panovojovou soud v roce 2014 podmíněně odsoudil na dva roky, zakázal jí pracovat v médiích a udělil jí pokutu 300 0000 rublů. Téhož roku ale další soud rozhodnutí o zákazu činnosti zrušil.

V každém případě portál 25. srpna vydal článek „Pokud budou továrny zavřené, lidé přestanou chodit k volebním urnám a zaškrtávat kolonky.“ Článek popisuje historii Armaty a důležitost projektu pro UVZ, město Nižnij Tagil (jako jedno z hlavních průmyslových center Ruska), ale i pro další města s pobočkami UVZ.

Článek ukazuje, že Armata není zajímavá ani tak pro své takticko-technické vlastnosti, ale spíše v tom, jak odhaluje současný stav ruského vojenského průmyslu, parametry ruské společenské smlouvy, legitimitu vlády v Kremlu a budoucnost výroby obrněných vozidel v Rusku.

Článek je součástí menší mediální bouře v ruském tisku, kterou vyvolala nedávná zpráva o nástupci tanku Armata (Armata přitom ještě není ani ve výzbroji). Celkem nevinně znějící informace má rozsáhlé konsekvence, jak pro ruské tankové vojsko, ruský tankový průmysl, tak pro země střední a východní Evropy, které musejí plánovat modernizace svých ozbrojených sil na dlouhou dobu dopředu. Ale popořadě.

UVZ se poprvé zmínila o projektu Armata v roce 2013. Historicky v UVZ ale prakticky neustále vznikaly projekty nových tanků. Zmínit lze projekt T-95, který však v roce 2010 ruská vláda přestala financovat. Po T-95 UVZ zaměřila svou pozornost na Armatu.

Tank T-14 Armata je vůbec první čistě ruský tank vyvinutý bez průmyslového a lidského kapitálu celého Sovětského svazu. Slavnostního odhalení se prototyp T-14 dočkal 9. května 2015 na moskevské vojenské přehlídce k 70. výročí konce Velké vlastenecké války. Uvedení se neobešlo bez incidentu ‒ během zkoušek 7. května se T-14 porouchal motor a tank zůstal stát na Rudém náměstí.

Místopředseda vlády Ruska Dmitrij Rogozin k incidentu uvedl, že chyba nebyla v technice, ale v posádce: „Technika je tak dokonalá, že si na ni člověk stále musí zvyknout a nebyla to technika, která selhala ‒ ale došlo k chybě spojení mezi technikou a člověkem.“ Posádka jednoduše měla „stisknout špatné tlačítko.“ V každém případě prototyp Armaty přehlídku 9. května přežil bez úhony.


Nižnij Tagil

K dalšímu incidentu došlo v červnu 2015, kdy prototyp těžkého bojového vozidla pěchoty T-15 Armata začal při transportu hořet. Při převozu z Moskvy do Nižního Tagilu se jeden voják totiž pokoušel zakrýt plachtou věž vozidla, ale zavadil o elektrický konektor, dostal zásah elektrickým proudem a krycí materiál na věži začal hořet. Vojákovi se podařilo oheň uhasit, ale utrpěl popálení na 70 % těla.

V roce 2015 Vjačeslav Chalitov, náměstek generálního ředitele UVZ, prohlásil, že platforma Armata zůstane ve výzbroji celé 21. století: „Armata umožní automatizovat mnoho procesů, které posádka musela dělat dříve ručně, včetně dálkového ovládání vozidla. Není vyloučeno, že budoucí války se povedou bez účasti lidí, takže jsme zajistili možnost robotizace v Armatě... Dnes vytváříme základ jménem Armata. Myslím, že nám poslouží po celé 21. století.“

Ve stejném roce vedení UVZ oznámilo první objednávky Armat od ruského ministerstva obrany. K proklamovaným nákupům ale nikdy nedošlo.

V roce 2016 šéfredaktor časopisu Arzenal vlasti, člen odborné rady kolegia vojensko-průmyslové rady Ruské federace, Viktor Marachovsky, uvedl, že „doslova před našima očima, za rok nebo dva, může být toto zařízení [Armata] uvedeno do sériové výroby“. Současně ruské ministerstvo obrany oznámilo nákup 100 tanků T-14 do konce roku 2018. To se ale nikdy nestalo.

Rok 2018 byl pro projekt Armata mediálně zlomový. Zatímco ruská propaganda masírovala domácí a zahraniční publikum o úžasných vlastnostech Armaty (legendární se stala poznámka o tom, že Armata může bojovat na Marsu), ruský místopředseda vlády Jurij Borisov v roce 2018 uvedl, že tanky Armata jsou pro ruskou armádu příliš drahé a není je třeba kupovat, protože ruské T-72 jsou mnohem lepší než západní tanky.

Za Armádní noviny uveďme, že T-72, i nejnovější verze T-72B3M, nedokáže probít nejsilnější části předního pancíře moderních západních tanků (Leclerc, Abrams a Leopard), ani nedokáže ustát zásah moderní západní municí do jakékoliv své přední části. Pokrok nabízí T-90M, jehož nejsilnější části předního pancéřování věže zřejmě odolají nejmodernější západní podkaliberní munici. Výzbroj T-90M je ale na úrovni T-72B3M.

Tank T-90M ale má zřejmě lepší pancéřování věže než německé Leopardy 2, minimálně ve smyslu plochy pokrytí ‒ Leopardy 2 trpí tím, že hlavní zaměřovací senzor oslabuje masu přední částí pancéřování věže. Tohoto neduhu se nezbavily ani nejnovější modely Leopard 2 A7+.

V roce 2016 tiskové oddělení UVZ odhadlo cenu T-14 Armata na pouhých 250 milionů rublů (3,38 milionu dolarů podle dnešního kurzu). V roce 2018 ale Borisov ocenil Armatu na 450 milionů rublů (6 milionů dolarů), což už se blíží ceně nejmodernějších západních tanků.


UVZ na satelitních snímcích. Doporučujeme použí nástroj Street View. Celý areál UVZ měří na délku 4 kilometry a na šířku 2 kilometry.

Za Armádní noviny uveďme, že oba odhady postrádají dva klíčové faktory. Především není jasné, pro jakou sériovost uvedené ceny platí. Není také uvedeno, zda v ceně jsou rozpuštěny náklady za vývoj a vybudování potřebného výrobního zázemí. Protože žádné výrobní zařízení nestojí, ani se neví, kolik tanků T-14 ruská armáda nakoupí, nelze jednoduše přesně určit cenu sériového T-14. Mimochodem o problematice určování ceny zbrojních produktu v Rusku jsme před časem napsali samostatný článek.

V roce 2019 bylo oznámeno, že do konce roku ruská armáda získá prvních 12 tanků Armata (jelikož se musely vyrábět „ručně“, jejich cena byla nepochybně astronomická). K žádnému předání tanků ale nedošlo.

V dubnu 2020 oznámil šéf Ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace Denis Manturov, že armáda tanky Armata získá v roce 2021. Dodávky T-14 do zahraničí jsou tak prozatím nereálné. Alexander Potapov, šéf UVZ, v únoru letošního roku uvedl, že bez zavedení tanku Armata do výzbroje ruské armády není možné tanky prodat do zahraničí.

Celý projekt tanku Armata současně provází bombastická PR show. Za bulvárním PR stojí ale především UVZ, než že by šlo o nějakou hluboce koordinovanou PR „protizápadní“ operaci Kremlu.

Své „chvilky“ mají ale také ruské úřady. V dubnu 2020 ministr průmyslu Ruské federace Denis Manturov mluvil o nasazení tanků Armata v Sýrii. Toto tvrzení zpochybnili i ruští odborníci blízcí armádě a vládě.

Například Sergej Iščenko, redaktor novin Svobodnaja Pressa (šéfredaktor je náměstek Státní dumy Sergej Šargunov) uvedl, že není možné najít odpověď na otázku, proč se testy Armaty v Sýrii uskutečnily. „Proč plahočit jednu nebo více našich Aramt do Sýrie po moři nebo vzduchem? Aby tam pronásledovaly kulometné vozíky místních militantů, vyráběných na základě moderních pick-upů, jako je Toyota?“ ptal se Iščenko.

Vojenský expert Viktor Marchovský zase označil Manturovo prohlášení v komentáři k novinách Vzgljad za „krásnou legendu“. Za Armádní noviny můžeme kvalifikovaně odhadnout, že Manturov prostě lhal (tedy podle měřítek západního křesťanského civilizačního okruhu).

Proč tedy Rusko investovalo miliardy rublů do projektu, o kterém je již minimálně od roku 2018 známo, že nikam nepovede?

Můžeme přijmout následující „optimistickou“ tézi. Rusko investovalo miliardy rublů do projektu, aby získalo (nebo si udrželo) nové technologie, know-how a výrobní zkušenosti v oblasti vývoje a výroby moderních tanků. Současně chytře využilo projekt k propagandistickým účelům, jak směrem dovnitř, tak ven. Vzhledem k obrovskému dopadu na západní veřejné mínění, zejména u lidí, kteří nepoznají rozdíl mezi BVP a tankem (což je možná 80 % obyvatel; nemyšleno pejorativně), se to nepochybně podařilo a daří. Projekt Armata se sice úplně nepovedl, ale Rusko udrželo svou slavnou tankovou tradici a špičkové know-how. Tak to bude hrát nepochybně ruská propaganda. 


UVZ nedávno oslavila 100 let své existence

Ruský portál znak.com ale nabízí jiný pohled. Vývoj a výroba zbraní je totiž jedním z hlavních způsobů rozdělování zdrojů v rámci státu, a to nejen v Rusku, ale všude po celém světě. Rusko se přitom v 90. letech, a to platí i nyní, dostalo do velmi nelehké situace ‒ muselo přijít na způsob, co si počít s odkazem megalomanského sovětského vojenského průmyslu.

Klasické tržní mechanismy nebylo možné uplatnit, protože to by znamenalo gigantické propouštění (a z toho plynoucí sociální nepokoje) a také ztrátu klíčového know-how. Navíc v dobách, kdy Sovětský svaz budoval své megalomanské továrny, kolem těchto továren vyrostla celá populační centra. V případě UVZ to je Nižnij Tagil, město o velikosti Ostravy.

Nikde jinde v Rusku se přitom tanky nevyrábí. Kreml tak UVZ posledních 30 let dotoval především kvůli zachování tankového know-how v Rusku, kvůli záchraně města Nižnij Tagil a tedy kvůli udržení ruské společenské smlouvy a legitimity ruské vládnoucí vrstvy (v Rusku označované jako „siloviki“).

Problém ale je, že manažeři UVZ, zcela jistí tím, že je stát vždy podpoří, nebyli motivování pro proměnu UVZ do skutečně moderní a efektivní továrny. Stovky miliard rublů do nepřehledného kolosu UVZ tekly tak nebo tak. UVZ je tak klasickým příkladem monopolu, který nemá nejmenší potřebu inovovat a prát se o místo na trhu. V Rusku jednoduše není žádný podnik, který UVZ může nahradit a koupit tanky z ciziny je naprosto něco nemyslitelného.

Celkově tedy má příběh UVZ nádech určité antické tragédie, protože přetvořit sovětský megalomanský podnik UVZ, postavený pro třetí světovou válku, na moderní společnost 21. století vyrábějící moderní produkty, byl (a stále je) v postsovětském Rusku neřešitelný problém.

Dr. Pavel Luzin, odborník na ruské zahraniční vztahy, který vyučuje na ruské univerzitě Perm, uvedl, že se prostě jiný osud tanku Armata nedal očekávat, protože tank Armata se vyvíjel v době, kdy UVZ byla na pokraji bankrotu. „Zkrachovalý závod s nedostatkem lidského kapitálu a výrobních kapacit by stěží vytvořil zásadně nový tank, natož dobrý tank. Předchozí ředitel UVZ [Oleg Sienko] otevřeně řekl, že tanky UVZ jsou zastaralé. Dokonce i modernizace tanků T-72, T-80 byla založená na dovážených součástkách. Závod má dostatek lidského kapitálu k modernizaci, ale ne k vytvoření nového tanku,“ říká Luzin a dodává, že skutečným posláním UVZ není vyrábět tanky, ale držet Nižnij Tagil a další města, kde má koncern pobočky, při životě. UVZ je jednoduše stále sovětský podnik se sovětskými produkty, který i po 30 letech je uměle udržován při životě.

„Závod nelze z politických důvodů zavřít, protože na něm závisí minimálně jedno z průmyslových center Ruska. Proto je nutné jej zaměstnat vytvořením nového tanku příští generace. Přibližně to samé se děje i v raketovém a vesmírném průmyslu,“ říká Luzin s tím, že T-14 Armata jednoduše nesplňuje požadavky ruské armády. Přesto ale bude ruská armáda donucena několik tanků T-14 nakoupit. Jedině tak lze produkt nabízet zahraničním zájemcům a legitimizovat desítky miliard rublů investovaných do jeho vývoje.

Portál znak.com uvádí, že ruský vojensko-průmyslový komplex zaměstnává 2 miliony Rusů, kteří mimo jiné podporují prezidenta Vladimira Putina. Pokud vojenské továrny skončí, jejich zaměstnanci (a zaměstnanci navázaných podniků) přestanou chodit k volebním urnám a zaškrtávat kolonky pro Putina. V podstatě projekt Armata, ale i jiné ruské zbrojní projekty (ale to platí na celém světě, zejména v USA), slouží jednoduše k přerozdělování peněz od vládnocí vrstvy (siloviki) k běžným ruským občanům.


Jihokorejský návrh tanku K2PL pro Polsko. Pokud Polsko zavede K2PL do výzbroje, Rusko nenajde odpověď na tyto tanky minimálně 20 let.

„Ve skutečnosti vyděláváme z prodeje ropy a zemního plynu, pak financujeme vývoj tanků a letadel ze sovětské éry, které nejsou příliš nutné, jen pro udržení politického řádu,“ říká Luzin. Za Armádní noviny uveďme, že tržby za dodávky zemního plynu do Evropy, které jsou hlavním zdrojem příjmů ruského Gazpromu, v prvním pololetí 2020 meziročně klesly o 47 procent na 756,3 miliardy rublů (226 miliard Kč).

Rusko tedy dodává plyn a ropu do Evropy. My všichni v Evropě posíláme peníze vládnoucí vrstvě do Ruska, která je využívá k udržování společenské smlouvy a posilování legitimity svého postavení. Jedním ze způsobu udržování společenské smlouvy je dotování sovětských megalomanských výrobních podniků a udržování výroby nepotřebných a zastaralých zbraní ze sovětské éry. Špičková postsovětská propaganda pak vytváří zdání zdravých a masivně inovujících vojenských podniků, které vyrábí špičkové produkty nové generace. Takto Putin úspěšně vládne již 15 let.

Mimochodem, Luzin uvádí, že legitimita současné vlády Vladimíra Putina je založena na vymezování se proti chaotickým 90. letům v Rusku. Luzin se ale ptá, jaká je legitimita vlády, když i v roce 2020 je Rusko státním útvarem, jehož hlavním úkolem je zajišťování vývozu ropy a plynu. A jaká bude legitimita vlády v Moskvě, až se zavře UVZ a Rusko přizná, že žádné nové tanky vyrobit nedokáže?

Teď nás tedy čeká nové kolo, jménem „ruský super-tank v roce 2040“. A jedeme na novo… Ostatně Alexej Popatov, generální ředitel UVZ, v nedávném rozhovoru pro agenturu TASS uvedl, že „specialisté UVZ již zahájili práce na vytvoření robotických bojových vozidel špičkové úrovně.“

Mimochodem, v posledních dnech se objevují také informace o střední pásové obrněné platformě Kurganěc-25 a kolové Bumerang. Zavedení obou platforem do výzbroje ruské armády je v nedohlednu. Přednost dostanou modernizace sovětských vozidel rodiny BTR a BMP-1/BMP-2.

Na druhou stranu je to pro země střední a východní Evropy dobrá zpráva, protože dalších minimálně dvacet let se bude ruská armáda spoléhat výhradně na tanky T-72B3 (resp. jejich novější varianty) a postupně zřejmě čím dál více na tanky T-90M (tedy podvozek T-72 a nová věž). Pokud země střední a východní Evropy se rozhodnou nakoupit špičkové tanky, jako je například jihokorejský K2 Black Panther, Rusové nenajdou odpověď minimálně dalších 20 let.

Zdroj: znak.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. ...

NÁZOR: Tank T-14 Armata jako nástroj propagandy

Nový ruský tank T-14 Armata není zajímavý jen svými technickými parametry ale především tím, jak je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  08:02 08.09.2020

  https://www.forbes.com/sites/f...

  ^Problemy są też z innymi projektami...

  https://www.forbes.com/sites/f...

  ^Problemy są też z innymi projektami...

 • Lukas
  09:20 06.09.2020

  Temat jest dużo bardziej złożony. Faktem jest że w Niżnim Tagile nigdy nie były dobrego biura konstrukcyjnego (innowacyjne konstrukcje powstawały w Charkowie ) Za to UWZ miał ...Zobrazit celý příspěvek

  Temat jest dużo bardziej złożony.
  Faktem jest że w Niżnim Tagile nigdy nie były dobrego biura konstrukcyjnego (innowacyjne konstrukcje powstawały w Charkowie )
  Za to UWZ miał dobre "układy w Moskwie" (Borys Jelcyn był swego czasu "protektorem" zakładu )

  Niemniej zupełnie inną kwestią są faktyczne potrzeby armii rosyjskiej.
  Armii która nie będzie "podbijała Europy" - tylko conajwyżej "zdobywała to co straciła" - czyli walczyła z sąsiadami z Azji i Europy środkowo-wschodniej.

  Tu potencjalny przeciwnik ma... ?
  Właśnie...
  Nowy T-90 jest dostatecznie dobrym czołgiem "na potencjalnego przeciwnika" armii rosyjskiej.
  Bo armia to system - i w tym systemie ważna jest i
  - jakość (parametry taktyczno techniczne)
  - ilość (szczególnie gdy trzeba mieć zapas - dla brygad podwójnego bazowania )
  - logistyka

  Generalnie "po co przepłacać"?

  Rosyjskie wojska zmechanizowane bardziej od czołgu potrzebują następcy archaicznych (choć bardzo tanich) BTR, oraz nowy BWP.


  Szczególnie waży jest KTO - nie mam dokładnych liczb ale wygląda na to że ponad połowa rosyjskiej piechoty porusza się na pojazdach które można zniszczyć serią z karabinu maszynowego M2.

  Przesiadka na pojazd analogiczny do zachodnich KTO to byłby milowy skok w armii rosyjskiej.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:11 05.09.2020

  Menší postřeh ohledně schopnosti RF sériově vyrábět moderní techniku. SU-30, SU-35, SU-34, MI-28, KA-52, Jak-130 jsou v rámci letectva velmi rozšířené typy bez vážných problémů ...Zobrazit celý příspěvek

  Menší postřeh ohledně schopnosti RF sériově vyrábět moderní techniku.

  SU-30, SU-35, SU-34, MI-28, KA-52, Jak-130 jsou v rámci letectva velmi rozšířené typy bez vážných problémů sériové výroby.

  Dále tu máme systémy PVO jako S-400, Pantsir, BUK, atd., které jsou sériově vyráběny.

  Najde se i problémová technika na sériovou výrobu jako je třeba IL-76MD.

  Problém u Armaty je nejpravděpodobnější to, že armáda RF ve skutečnosti o Armatu moc nestojí. Z Armaty se spíše stane technologická platforma.Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   21:29 05.09.2020

   skor muzealny exponat. Problem Ruska nie je seriova vyroba, ale neschopnost drzat krok so Zapadom pri vyvoji najmodernejsej techniky. Porovnaj si len napr. stabilizator hlavne dela ...Zobrazit celý příspěvek

   skor muzealny exponat.
   Problem Ruska nie je seriova vyroba, ale neschopnost drzat krok so Zapadom pri vyvoji najmodernejsej techniky.
   Porovnaj si len napr. stabilizator hlavne dela Armaty s tymi zapadnymi tankami, o ktorycg Rusi tvrdia, ze su generaciu pozadu za Armatou:
   https://www.youtube.com/watch?...
   .
   Armata je proste iba dalsia ruska potemkinova dedinaSkrýt celý příspěvek

   • semtam
    07:57 06.09.2020

    milan00 Tak mi prosím vysvětlete, proč T-72 apod. má od oka lepší kompenzaci zpětného rázu, než Armata na testech. Třeba z toho důvodu, že vidíte jen prototyp. Ohledně balastu ...Zobrazit celý příspěvek

    milan00

    Tak mi prosím vysvětlete, proč T-72 apod. má od oka lepší kompenzaci zpětného rázu, než Armata na testech. Třeba z toho důvodu, že vidíte jen prototyp.
    Ohledně balastu typu Potěmkinových vesnic jste trochu vedle. Rusko oznamuje u projektu Armata co je špatně, apod. V tomto není méně otevřenější, než projekt F-35, který neustále provázejí novinky o nedostatcích.Skrýt celý příspěvek

    • milan00
     16:11 06.09.2020

     Dokazes tvoje tvrdenie o T-72 aj podlozit nejakym konkretnym videom? . Inac oficialne ruske urady nenapisali ani nevyjadrili sa kriticky na temu Armaty, alebo akejkolvek inej ...Zobrazit celý příspěvek

     Dokazes tvoje tvrdenie o T-72 aj podlozit nejakym konkretnym videom?
     .
     Inac oficialne ruske urady nenapisali ani nevyjadrili sa kriticky na temu Armaty, alebo akejkolvek inej ruskej novej zbrane, zatial ani raz a uplne vobec.
     Preto znova, porovnavat Rusko s USA je rovnake, ako porovnavat Albansko s Nemeckom.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      18:49 06.09.2020

      Videa kde střílí T-72 jsou na netu mraky. Ale pokud jste je nemohl najít, tak tady jedno máte. https://youtu.be/WuafXZD8XeA?t... Ukažte mi jakékoliv úřady, které se kriticky ...Zobrazit celý příspěvek

      Videa kde střílí T-72 jsou na netu mraky. Ale pokud jste je nemohl najít, tak tady jedno máte.
      https://youtu.be/WuafXZD8XeA?t...

      Ukažte mi jakékoliv úřady, které se kriticky vyjadřují ke svému projektu. A opravdu nepočítám oznamování nedostatků.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:26 07.09.2020

     "Rusko oznamuje u projektu Armata co je špatně, apod. V tomto není méně otevřenější, než projekt F-35, který neustále provázejí novinky o nedostatcích." Nelži. Žádný ekvivalent ...Zobrazit celý příspěvek

     "Rusko oznamuje u projektu Armata co je špatně, apod. V tomto není méně otevřenější, než projekt F-35, který neustále provázejí novinky o nedostatcích."
     Nelži. Žádný ekvivalent DOT&E nevydává, a ani nevydává žádné informace, které by se otevřenosti DOT&E byť jen přiblížily.

     To, že "F-35 neustále provázejí novinky o nedostatcích." je pak právě důsledek této otevřenosti. Když už se dozvíme o nějakém problému Armaty, tak zpravidla zpětně a částečně. Např. problémy s motorem byly oficiálněji sděleny až nedávno, a přitom to není nic nového, tedy pokud by Tvoje lež byla pravdivá a o problémech Armaty informovali podobně, jako se informuje o F-35, museli by o ní informovat už dávno. Ovšem Rusko místo toho svého času vyhlašovala Armatu jako v podstatě hotový revoluční tank bez vážnějšího problému (viz např.):
     https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:15 07.09.2020

      logik

      Že ty vůbec nevíš co je a jak funguje DOT&E.
      Lhaní ti moc nejde.

      logik

      Že ty vůbec nevíš co je a jak funguje DOT&E.
      Lhaní ti moc nejde.

     • logik
      21:59 07.09.2020

      Seš dobrej. Právě jsi udělal hned dva argumentační fauly v jedné větě - to jen tak někdo nezvládne. Jednak argument ad hominen, jednak, pokud něco tvrdíš o DOT&E, tak je na tobě ...Zobrazit celý příspěvek

      Seš dobrej. Právě jsi udělal hned dva argumentační fauly v jedné větě - to jen tak někdo nezvládne. Jednak argument ad hominen, jednak, pokud něco tvrdíš o DOT&E, tak je na tobě říct co vlastně a ne to schovávat za plky.

      A jak to tak bývá, čím více argumentačních faulů, tím slabší faktická argumentace. Co se vůbec vlastně snažíš tvrdit? Že údaje z DOT&E jsou nepravdivé? Anebo že Rusové někde uveřejňují alespoň trochu srovnatelné množství informací? Anebo nějakou třetí obskurní možnost?Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      00:26 08.09.2020

      Takže nevíš co je DOT&E.
      Pro příště neargumentuj něčím co v rychlosti najdeš.

      Takže nevíš co je DOT&E.
      Pro příště neargumentuj něčím co v rychlosti najdeš.

     • logik
      11:52 08.09.2020

      Semtam: V podstatě pro Tebe platí totéž, co pro Lukyho: jsem rád, že volíš win-win strategii v debatě. Tvé navážení se do druhých a absence argumentů je jasný důkaz toho, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: V podstatě pro Tebe platí totéž, co pro Lukyho: jsem rád, že volíš win-win strategii v debatě.

      Tvé navážení se do druhých a absence argumentů je jasný důkaz toho, že skutečný argument, který by alespoň trochu podpořil Tvůj názor nemáš, takže mi tím jen dáváš za pravdu. A ještě si evidentě ulevíš, takže se udělá dobře i Tobě. Ideální.

      PS: A kdybys náhodou chtěl přestat dělat argumentační fauly a začít slušně diskutovat, tak TY tvrdíš něco o DOT&E, tak je na TOBĚ doložil co vlastně o něm tvrdíš - a vyvrátit tak můj argument, že v DOT&E jsou uveřejněny problémy F-35 v takové míře, které se jakékoli Ruskem poskytované informace o svých zbrojních projektech ani zdaleka neblíží.

      Já fakt nemůžu vědět, jak DOT&E desinterpretuješ a ohejbáš, aby se vešel do Tvého vidění světa, a i kdybych něco tušil, tak prostě pravidla slušné diskuse - o kterých jsem se opět přesvědčili, že je nectíš - velí, že Ty máš nejprve napsat argument, a ne že já mám vyvracet nějaké své domněnky o Tvém argumentu, který ani neumíš napsat.Skrýt celý příspěvek

  • bein
   22:32 05.09.2020

   Ano je to krásné, Rusové umí vše, od civilních letadel až po vesmírné tanky. A v tom je právě problém. USA na spoustu projektech spolupracuje se svými spojenci, Rusko je samo. A to ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano je to krásné, Rusové umí vše, od civilních letadel až po vesmírné tanky. A v tom je právě problém. USA na spoustu projektech spolupracuje se svými spojenci, Rusko je samo. A to s mnohem menším rozpočtem. Tohle je závod na dlouhou trasu, kde je Rusko jen pouhý účastník.
   Vlak jim ujel, ujíždí a ani Armata a SU-57 na tom nic nezmění. Vyrábět deriváty 90 lety a starší (s výjimkami jako Jak-130 a S-400) je pěké, ale jinak je to smutné. Armata je příklad za vše, tank který měl být výhoda nad potenciálnim nepřítelem a dnes je pouze ukázka toho, co Rusko nikdy nebude mít.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    08:18 06.09.2020

    bein Asi bude pro vás překvapení to, že třeba SU-57 je také derivátem SU-27. Nechápu tvrzení, že když SSSR se rozpadl, tak Rusko musí konstruovat letadla na zelené louce. Aby ...Zobrazit celý příspěvek

    bein

    Asi bude pro vás překvapení to, že třeba SU-57 je také derivátem SU-27. Nechápu tvrzení, že když SSSR se rozpadl, tak Rusko musí konstruovat letadla na zelené louce.
    Aby jste byl v obraze Jak-130 vznikl ve spolupráci s Itálií (M-346), SAE zasponzorovalo Pancir, Indie zasponzorovala T-90.
    Jak vidíte i Rusko vyvíjí zbraně či pomáhá při vývoji zbraní druhých států. Třeba jihokorejský systém PVO KM-SAM nebo čínský bitevní vrtulník Z-10.

    Ohledně tanků na bojišti, doba, kdy tanky šli proti sobě na zteč je dávno pryč a tankové bitvy patří minulosti, leč někde omezeně za zvláštní konstelace hvězd, se to může přihodit. MBT v současné i budoucí době slouží coby vozidlo palebné podpory.
    I když jako fanda a zastánce tanků si myslím, že prostředky vkládané do nových typů tanků, jako je třeba Armata či evropský tank s kanonem 130mm je více mrhání prostředky, než skutečná potřeba. Proti tankům bude stát dělostřelectvo, letectvo, ATGM, atd. To, že MBT zničí MBT je ta nejméně pravděpodobná možnost.Skrýt celý příspěvek

    • bein
     09:58 06.09.2020

     Ano, vím o té spolupráci, ta ale s intervencí na Ukrajině padla (se západem). Pro Rusko bude velká výzva znovu navázat podobnou spolupráci. Možná bude na desítky let nemožná. Indům ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, vím o té spolupráci, ta ale s intervencí na Ukrajině padla (se západem). Pro Rusko bude velká výzva znovu navázat podobnou spolupráci. Možná bude na desítky let nemožná.
     Indům ani Číně dění na Ukrajině nevadí a dál budou spolupracovat. Ovšem Čína už Rusko téměř nepotřebuje a Indie může poskytnout maximálně finance, jinak je to celkově nespolehlivý partner.
     Ohledně tanků na bojišti máte asi pravdu. Na druhou stranu, bude vždy rozdíl, jestli se na bojišti potká starý typ s novějšm.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      18:53 06.09.2020

      bein Jak sám vidíte, spolupráci se Rusko nebrání, spíše naopak ji vyhledává. USA mimo programu F-35, moc spolupráci nevyhledává, spíše nakupuje hotové výrobky. Vzájemná spolupráce ...Zobrazit celý příspěvek

      bein

      Jak sám vidíte, spolupráci se Rusko nebrání, spíše naopak ji vyhledává. USA mimo programu F-35, moc spolupráci nevyhledává, spíše nakupuje hotové výrobky. Vzájemná spolupráce mezi státy je různá a bývá někdy i neúspěšná, viz. třeba Boxer kdy Británie z programu vystoupila, aby po čase Boxery stejně nakoupila.
      Nic není ideální, ale tvrzení, že Rusko nespolupracuje se zahraničními partnery na rozdíl od USA je vyjádření mylné.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   21:56 06.09.2020

   Všechno to ,co jste tu vyjmenoval, jsou varianty typů ,které vznikly jěště v sovětských konstrukčních kancelářích na konci 80tých let.

   Všechno to ,co jste tu vyjmenoval, jsou varianty typů ,které vznikly jěště v sovětských konstrukčních kancelářích na konci 80tých let.

   • semtam
    22:18 06.09.2020

    To není pravda, zase lžete.

    To není pravda, zase lžete.

    • Klimesov
     19:09 07.09.2020

     SU-30 první let v roce 1989 SU-35 první let, ještě jako SU-27M v roce 1988 SU-34 první let v roce 1990 MI-28 první let v roce 1982 KA-52 první let v roce 1997 Jak-130 první let ...Zobrazit celý příspěvek

     SU-30 první let v roce 1989
     SU-35 první let, ještě jako SU-27M v roce 1988
     SU-34 první let v roce 1990
     MI-28 první let v roce 1982
     KA-52 první let v roce 1997
     Jak-130 první let 1996
     Takže valná většina toho co jste vypsal má svůj původ ještě v dobách SSSR, krom Ka-52 i když tady je předchůdce Ka-50, ale budiž, a Jak-130
     A všechny stroje snad s výjimkou Jak-130 a SU-30, si v 90. letech prošli krizí a jejich vývoj byl zpomalen, pozastaven nebo dokonce zastaven a k jejich do vývoji začalo postupně docházet mezi léty 2005 - 2010 podle typu.
     Když se to veme kolem a kolem tak Rusko nyní zavádí to co mělo mít už v 90. letech, ale rozpad SSSR, hluboká ekonomická krize to prostě a jednoduše pozdrželi.
     Takže žádné lži.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:10 07.09.2020

      A Pancir a S-400 ti tam vypadli. Takže lhaní lhaní a lhaní a padre mluvil o všem ne jen o letecké technice. Dále nechápu proč se tady zabýváte kdy byl proveden první let, když se ...Zobrazit celý příspěvek

      A Pancir a S-400 ti tam vypadli. Takže lhaní lhaní a lhaní a padre mluvil o všem ne jen o letecké technice.
      Dále nechápu proč se tady zabýváte kdy byl proveden první let, když se tu argumentovalo sériovou výrobou. Ale pokud vás to tak interesuje, tak si zjistěte všechny ostatní soudová letadla a budete se hodně divit, kdy byli provedeny první lety...
      Hlavně, tento argument je absolutně bezpředmětný a hlavně trolí´.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:09 07.09.2020

      A S-400 snad není evoluce S-300 - a její vývoj také začal za komunismu. A i ten pancíř je defakto ještě z dob SSSR, první verze byla vyvíjena 1990-94, takže celou polovinu jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      A S-400 snad není evoluce S-300 - a její vývoj také začal za komunismu.
      A i ten pancíř je defakto ještě z dob SSSR, první verze byla vyvíjena 1990-94, takže celou polovinu jeho vývoje.

      Takže protipříklady se ti moc nepovedli, ale to je stejně jedno, stejně bylo Tvým cílem hlavně urážet a to se Ti povedlo, tak co....

      A proč se argumentuje prvním letem? Protože to ukazuje, kdy byla daná věc navržená. Protože samozřejmě dotáhnout něco až do sériové výroby je složité, ale prvním nezbytným předpokladem je mít takovej návrh, kterej snese sériovou výrobu: tj. je to dostatečně kvalitní a zároveň dostatečně ekonomicky vyrobitelný. A právě s tímto mají nové Ruské designy podstatné problémy.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      00:25 08.09.2020

      logik Všechno je evolucí něčeho a myšlenky typu, že se rozpadl SSSR nebo Československo, tak všichni v dané zemi mají zahodit své poznatky a zkušenosti jsou vážně ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Všechno je evolucí něčeho a myšlenky typu, že se rozpadl SSSR nebo Československo, tak všichni v dané zemi mají zahodit své poznatky a zkušenosti jsou vážně primitivní.

      Navíc jak známo, rozpadl se celý řetězec subdodavatelů z tehdejšího SSSR a tak jakákoliv sériová výroba byla o to složitější. A jak již víme, nové moderní sofistikované zbraně se vyvinuly a sériově se vyrábějí. To, že někomu něco připomíná něco jiného je jen ukázka neznalosti situace. Těžko srovnávat parametry S-400 s S-300 z 80. let, apod. On už ti ten SU-35 je absolutně jiné letadlo, než SU-27. Ano, jsou si hodně podobný, vnější design je téměř stejný, ale to důležité je pod pláštěm.

      Je to podobné jako s F-16 atd. Ale to zajisté víte, znám vás a vím, že sem chodíte trolit. Krmit vás nebudu, fakta jsem napsal.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:59 08.09.2020

      "v dané zemi mají zahodit své poznatky a zkušenosti jsou vážně primitivní." Klasický argumentační faul, kdy tvrzení druhého překroutíš, abys měl proti čemu polemizovat a proč dělat ...Zobrazit celý příspěvek

      "v dané zemi mají zahodit své poznatky a zkušenosti jsou vážně primitivní."
      Klasický argumentační faul, kdy tvrzení druhého překroutíš, abys měl proti čemu polemizovat a proč dělat z druhého blba.

      Nikdo netvrdí, že má Rusko něco zapomínat, nebo že je špatně, že rozvíjejí "staré" projekty z dob SSSR. Jen poukazujeme na fakt, že se Rusku po rozpadu SSSR nepovedlo skoro žádný NOVÝ zbrojní projekt dotáhnout do sériové fáze.

      Su-35 je samozřejmě velmi odlišné od Su-27. Ale to nic nemění na tom, že je to postupná evoluce Su-27, a tedy je podstatně jednodušší takový projekt dotáhnout do konce, než úplně nový projekt. Protože narozdíl od nového projektu se u evoluce dá to, co se "nepovedlo", dá zpravidla snadno vzít ze starého letadla, a tedy není nutnost dotahovat vše na 100%.

      Plést sem F-16 pak už vůbec nemá smysl, nikdo netvrdí, že i "na západě" je mnoho zbrojních projektů jen evoluce. Přesto tam vznikají i "nové" zbrojní projekty, takže poukazování na to, že existují i ty evoluční je nesmyslný argument.Skrýt celý příspěvek

     • rabo123
      01:28 15.09.2020

      Pán Klimesov a ako je to s F-22, F-35, AH-64, B-1B, F-15.F-16

      Pán Klimesov a ako je to s F-22, F-35, AH-64, B-1B, F-15.F-16

     • rabo123
      01:29 15.09.2020

      a zabudol som Patriot, M1 Abrams..

      a zabudol som Patriot, M1 Abrams..

     • rabo123
      01:34 15.09.2020

      "A S-400 snad není evoluce S-300 - a její vývoj také začal za komunismu. A i ten pancíř je defakto ještě z dob SSSR, první verze byla vyvíjena 1990-94, takže celou polovinu jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      "A S-400 snad není evoluce S-300 - a její vývoj také začal za komunismu.
      A i ten pancíř je defakto ještě z dob SSSR, první verze byla vyvíjena 1990-94, takže celou polovinu jeho vývoje.

      Takže protipříklady se ti moc nepovedli, ale to je stejně jedno, stejně bylo Tvým cílem hlavně urážet a to se Ti povedlo, tak co....

      A proč se argumentuje prvním letem? Protože to ukazuje, kdy byla daná věc navržená. Protože samozřejmě dotáhnout něco až do sériové výroby je složité, ale prvním nezbytným předpokladem je mít takovej návrh, kterej snese sériovou výrobu: tj. je to dostatečně kvalitní a zároveň dostatečně ekonomicky vyrobitelný. A právě s tímto mají nové Ruské designy podstatné problémy."

      THAAD ? Logik koľko máte rokov ? Viem blbá otázka,ale na základe blbého príspevku. Nemáte zdroj svojho príspevku, ale píšete.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:21 15.09.2020

      rabo: 1) (ad Klimešov) Používáš stejně logicky vadný argument, jako Tvoji předřečníci. Samozřejmě, že i na západě je spousta designů jen upgrade "studenoválečných projektů". To ...Zobrazit celý příspěvek

      rabo:
      1) (ad Klimešov) Používáš stejně logicky vadný argument, jako Tvoji předřečníci. Samozřejmě, že i na západě je spousta designů jen upgrade "studenoválečných projektů".
      To ovšem nijak nevyvrací to, že zatímco na západě od té doby vzniklo nemálo nových komerčně úspěšných zbrojních projektů, tak že u Ruských jde takový projekt nalézt jen těžko.

      2) (ad reakce na mne) Jediné, co jsem z Tvojeho příspěvku pochopil, je to, že se do mne snažíš navážet. Tak prosím, jestli stojíš o diskusi, tak zkus místo invektiv napsat s kterým mým konkrétním tvrzením nesouhlasíš a proč.Skrýt celý příspěvek

 • milan00
  12:01 05.09.2020

  chvalabohu, aj poniektori Rusi samotni sa dokazu zasmiat nad tou ich primitivnou propagandou z Kremla:

  https://www.youtube.com/watch?...

  chvalabohu, aj poniektori Rusi samotni sa dokazu zasmiat nad tou ich primitivnou propagandou z Kremla:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • perunBB
  17:25 04.09.2020

  Off topic ale celkom čerstvé video,na odľahčenie.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Off topic ale celkom čerstvé video,na odľahčenie.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • ARES
  12:02 04.09.2020

  Problémy se zaměstnaností ve zbrojním průmyslu se netýkají jen RF, kdy je potřeba zásah státu. Prakticky stejná situace nastala i v naší ekonomice, když musel stát provést určitý ...Zobrazit celý příspěvek

  Problémy se zaměstnaností ve zbrojním průmyslu se netýkají jen RF, kdy je potřeba zásah státu. Prakticky stejná situace nastala i v naší ekonomice, když musel stát provést určitý zásah v podniku Meopta Přerov, u kterého došlo k propuštění stovek zaměstnanců a přesunu části výroby do zahraničí. Výrobky Meopty Přerov mají nejen civilní charakter, ale jsou nedílnou součástí řady zbraňových systémů vyrobených a vyráběných v ČR, zavedených v AČR a exportovaných do zahraničí. Blíže: https://www.czdefence.cz/clane...

  Z článku si dovoluji citovat: Zajímavé podívat se na to, jak daný problém řeší v zahraničí. Např. ve Velké Británii je běžné, že ministerstvo obrany (na základě vládního rozhodnutí, z peněz mimo běžný rozpočet) zadává zakázky zbrojnímu průmyslu na zbraňové systémy – a to jen proto, aby byla v příslušných firmách udržena zaměstnanost odborného personálu. Obvykle se také stává, že tyto projekty, které se na první pohled zdají zbytečné, se nakonec ukážou jako velice užitečné a přínosné. Častým jevem je i to, že výsledné zbraňové systémy se podaří exportovat do zahraničí, a výnos z takového obchodu vysoce převyšuje částku, kterou do toho původně stát investoval.

  Právě, že nebyla v uplynulých skoro 30 létech udržena zaměstnanost odborného personálu podniků obranného průmyslu ČR, zejména na základních a středně technických výrobních funkcích, nese současné negativní důsledky.Skrýt celý příspěvek

  • milan00
   21:33 05.09.2020

   Pointa clanku nie je v potrebe udrziavania zamestnanosti v zbrojarskom priemysle, ale neschopnosti Ruska vyrobit najmodernejsiu techniku porovnatelnu s tou Zapadnou.

   Pointa clanku nie je v potrebe udrziavania zamestnanosti v zbrojarskom priemysle, ale neschopnosti Ruska vyrobit najmodernejsiu techniku porovnatelnu s tou Zapadnou.

 • kosa2668
  08:44 04.09.2020

  Tak inžinierov musíš niečim zamestnať inak ti zdrhnú a zamestnali ich armatou
  Nepochybujem ze niektore riesenia sa použiju v modernizacii T-90 a T-72

  Tak inžinierov musíš niečim zamestnať inak ti zdrhnú a zamestnali ich armatou
  Nepochybujem ze niektore riesenia sa použiju v modernizacii T-90 a T-72

  • satai
   10:14 04.09.2020

   To uz je mohli rovnou zamestnat tim zacit vylepsovat ty stare tanky, ne?

   A ciste ze zvedavosti - jake casti z Armaty se, rekl bys, budou dat dolepit na T-90?

   To uz je mohli rovnou zamestnat tim zacit vylepsovat ty stare tanky, ne?

   A ciste ze zvedavosti - jake casti z Armaty se, rekl bys, budou dat dolepit na T-90?

   • logik
    10:25 04.09.2020

    Ty, které se jim "nejvíce povedly" - teda situační povědomí a "avioniku" vůbec.

    Ty, které se jim "nejvíce povedly" - teda situační povědomí a "avioniku" vůbec.

   • flanker.jirka
    11:37 05.09.2020

    satai vypadáto, že rozumná a jednoduchá řešení u nich začnou realizovat až jim poteče do bot, jak v případě druhé světové války, do té doby asi budou vymýšlet pořád "hvězdné války" Zobrazit celý příspěvek

    satai
    vypadáto, že rozumná a jednoduchá řešení u nich začnou realizovat až jim poteče do bot, jak v případě druhé světové války, do té doby asi budou vymýšlet pořád "hvězdné války"Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:00 03.09.2020

  Je třeba si uvědomit, že platforma Armáta je lepčí i levnější než FCS i GCV.

  Je třeba si uvědomit, že platforma Armáta je lepčí i levnější než FCS i GCV.

  • logik
   00:11 04.09.2020

   Je třeba si uvědomit, že ani o skutečných výkonech té platformy, ani o JEJÍ SPOLEHLIVOSTI, ani o její skutečné ceně nevíme nic (a to málo, co víme, na ní vrhá dosti neblahé světlo) ...Zobrazit celý příspěvek

   Je třeba si uvědomit, že ani o skutečných výkonech té platformy, ani o JEJÍ SPOLEHLIVOSTI, ani o její skutečné ceně nevíme nic (a to málo, co víme, na ní vrhá dosti neblahé světlo) a tedy ten, kdo je schopen vypustit takovou větu, jako jsi vypustil, je buďto provokatér, anebo člověk, kterej sežral Ruskou propagandu i s navijákem.Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    16:52 04.09.2020

    Je třeba si uvědomit, že Rusák má něco, co jezdí a střílí a vy tu u toho hromadně trpíte, že ještě nemá linku a že je to moc drahý. To Amík je jinej kabrňák: FCS - stálo $32 ...Zobrazit celý příspěvek

    Je třeba si uvědomit, že Rusák má něco, co jezdí a střílí a vy tu u toho hromadně trpíte, že ještě nemá linku a že je to moc drahý.
    To Amík je jinej kabrňák:
    FCS - stálo $32 miliard (cca 800 miliard korun)
    BCT ?
    GCV - mělo stát $28 miliard (cca 700 miliard korun), ale také zrušeno s tím, že polovina doby hledání stále $1,5 miliardy....možná to stálo 75 miliard korun to zamyšlení
    NGCV - ?
    Z těch dražších programů byly nějaký rendery, obrázky a zjištění (uvědomění si)...z těch posledních možná závěr, že se nakoupí tak trochu jinde. Těžko zjistit, kolik peněz do toho už dali, ale kdyby to někdo schopný (kdo má čas a umí s internety) rozkryl, tak bych pak jeho výsledek vynásobil dvěma až třema. V nejzkorumpovanější zemi světa totiž každá taková věc stojí násobně více (jen je nikdo doopravdy nekontroluje)
    ------------
    Můžete mi tu napsat vývojové náklady programu Armata a k tomu cenu za existující kusovku (myslím, že $3.7 millionu)

    Render je vždycky spolehlivější než prototyp či předsériový či malosériový kus.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     17:59 04.09.2020

     Jsi demagog. Dneska u bojových prostředků vůbec nejde o to, jestli to jezdí a střílí, ale jestli TO JEZDÍ A STŘÍLÍ TAK DOBŘE, ŽE SE TO VYPLATÍ VYRÁBĚT. Tzn. že ideálně přestřílí ...Zobrazit celý příspěvek

     Jsi demagog. Dneska u bojových prostředků vůbec nejde o to, jestli to jezdí a střílí, ale jestli TO JEZDÍ A STŘÍLÍ TAK DOBŘE, ŽE SE TO VYPLATÍ VYRÁBĚT. Tzn. že ideálně přestřílí konkurenční prostředky, nebo to alespoň v poměru cena/výkon předčí mně dostupné starší prostředky. Armata evidentně neudělala ani jedno, tedy to není úspěšný zbrojní projekt. To, že prototyp střílí (kdy náhodou osádka tuší, kde je cíl) a jezdí (pokud zrovna teda nemá motor breakdown, že....) na tom nemění vůbec nic.

     Stejně jako na tom nemění nic to, že někde jinde dopadl jiný zbrojní projekt také špatně (i když i v tomto jsi neobjektivní a děláš cherry-picking, Armata také navazovala na hromadu starších projektů, z kterých nebylo nic konkrétního). Obhajovat průšvih tím, že se někde jine stal také průšvih, to je krásná ukázka učebnicového argumentačního faulu.

     PS: Tvoje plky o nejzkorumpovanější zemi světa jen ukazují, že jsi zaslepenej svojí nenávistí k USA....

     PS: "a k tomu cenu za existující kusovku (myslím, že $3.7 millionu)"
     Myslet můžeš co chceš, stejnětak Rusové mohou uvádět cenu jakou chtějí, realita je taková, že Rusko radši nakupuje a modernizuje T-90, tedy evidentně reálná cena (včetně všech skrytejch subvencí UVZ, aby ten byl alespoň na nule) je příliš vysoká na to, jakou má Armata reálnou bojovou hodnotu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   11:43 05.09.2020

   Luky přesně jak píše logik, dodnes nevím na kolik je to celé maketa :-) včetně všech těch "udělátek" popisovaných jako sofkill a hardkill. Můj tip je, že pokud z toho něco zbyde, ...Zobrazit celý příspěvek

   Luky
   přesně jak píše logik, dodnes nevím na kolik je to celé maketa :-) včetně všech těch "udělátek" popisovaných jako sofkill a hardkill.
   Můj tip je, že pokud z toho něco zbyde, tak jen elementy a maximálně se využije doladěná korba, která je oproti T 72/80/90 delší, umožní lepší čelní krytí, umístní se palivo dovnitř korby a dostane osádkovou věž kde se dva pikolíci budou otáčet spolu s věží a sedět budou v korbě. Munici hodí dozadu, tak jako AMX Leclerc a bude hotovo.Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    12:21 05.09.2020

    Co jak píše logik, co přesně? Tvl máš asi úpal ne? Chceš se líbit, že? Já nejsem žádný fanda, ale tady přeci jde v první řadě o tu podvozkovou platformu. Jestli pak na ní jednou ...Zobrazit celý příspěvek

    Co jak píše logik, co přesně? Tvl máš asi úpal ne? Chceš se líbit, že?

    Já nejsem žádný fanda, ale tady přeci jde v první řadě o tu podvozkovou platformu. Jestli pak na ní jednou dají nový 140 mm, 150 mm, sonický tlampač, minirailgun, laser a k tomu elektroniku od Francouze, Inda, Malajzana nebo DOKONCE SVOJI vlastní je druhá věc.
    Samozřejmě, že je efektivní pořát něco upgradovat, ale pak se narazí na limity a je koncepčně lepší, začít znova (protože třeba ta stará 150 mm už neuveze). Oni to zkusili a něco zkonstruovali. Furt se točit na tom jak to je nebo není hotový je malomocný - zejména když se pořád čerpá z jedůvek. Když to daj na starý Téčko, budou se tu posmívat, že to dali na starý Téčko....Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     14:11 05.09.2020

     Tak naráz jde o podvozkovou platformu? Já myslel, že "revolučnost" Armaty spočívá v bezosádkové věži, novém kanónu (původně měl být až ráže 152mm) skvělém 360ti stupňovém situačním ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak naráz jde o podvozkovou platformu? Já myslel, že "revolučnost" Armaty spočívá v bezosádkové věži, novém kanónu (původně měl být až ráže 152mm) skvělém 360ti stupňovém situačním povědomí osádky v trupu, hard-kill systémech, atd., atd. Navíc i ta tvoje "podvozková platforma" je průšvih. Protože je bez vhodného motoru.

     Pravdu máš v tom, že render je spolehlivější než hotový kus. Proto se teď ruská propaganda Armatám s Sůčkům vyhýbá. A soustředí se na nové vrtuníkové lodě a bombardéry PAK-DA. A na příští generaci tanků. A tam jsou ty jejich rendery bezkonkurenční a překonávají všechno na Západě...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:21 05.09.2020

     Luky Tak mi zkuste najít jediné informace o tom jak jim ty parádní věci fungují? Bezosadkova věc není nic nového, funguje to například u Strykeru. Bez zbytečného humbuku ...Zobrazit celý příspěvek

     Luky
     Tak mi zkuste najít jediné informace o tom jak jim ty parádní věci fungují?
     Bezosadkova věc není nic nového, funguje to například u Strykeru. Bez zbytečného humbuku vychloubání se a lži.
     https://en.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      09:09 06.09.2020

      Asi je to v tom, že o Armatě čtu jen tady, na Sputnik ani ruské vládní servery nechodím, takže jejich propagandu neznám. Źe o Armatě nevíme co umí a co neumí, to nepokládám za ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi je to v tom, že o Armatě čtu jen tady, na Sputnik ani ruské vládní servery nechodím, takže jejich propagandu neznám.

      Źe o Armatě nevíme co umí a co neumí, to nepokládám za problém Armaty.
      A já ji tu nepropagoval. Možná si vzpomeneš, že jsem byl advokátem Lynxe s bezosádkovým kanonem a spoustou místa v korbě pro únik zadem (s poznámkou, že v Armatě si stěžují na nedostatek místa). Nemám ani problém s čistokrevnými tanky v naší armádě a chápu argumenty pro.

      Z toho, že se snaží Rusáci propagandisticky využít jejich zbrojní projekty bych kdovíjaký skandál nedělal. Mě spíš připadá skandální, že Amíci nepoužívali svou nejlepší, superrychle vyvinutou, nejsilnější a na celým světě nejspolehlivější raketu (100% spolehlivost)...raději pak vyvíjeli nové, slabší a méně spolehlivé. A dodnes tý hyper-propagandě věří většina světa. To je skandální, ne nějaký prašivý rusácký tank a úvahy co je něm pravé a co kašírované. Protože "vymyšlený" věci fungují nejlíp, bezchybně a oužasně...aspoň na tom se shodnem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:27 06.09.2020

      Luky Každý si jede svou propagandu, ale tento článek je o tom, že tu jejich zbořil jak domeček s karet. V jejich ekonomické situaci to skandální je, Rusko je od roku 1991 ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky
      Každý si jede svou propagandu, ale tento článek je o tom, že tu jejich zbořil jak domeček s karet. V jejich ekonomické situaci to skandální je, Rusko je od roku 1991 permanentně v reformách a stále bloucí ve slepých uličkách. Autor článku upozorňuje na to, že si lžou do vlastního talíře, což dříve nebo později projeví šokem.
      Amíci nepotřebují používat absolutně nové zbraně, protože i ty co už mají zavedené evidentně stačí na splnění jejich úkolů.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     12:11 07.09.2020

     Luky: Zaprve) Psal jsi jezdí a střílí. Teď už píšeš jen o podvozkové platformě, takže jen jezdí - o střílení se najednou nebavíme? Zadruhé) I v tomto vyjádření jaksi přeháníš, ...Zobrazit celý příspěvek

     Luky:

     Zaprve) Psal jsi jezdí a střílí. Teď už píšeš jen o podvozkové platformě, takže jen jezdí - o střílení se najednou nebavíme?

     Zadruhé) I v tomto vyjádření jaksi přeháníš, protože ono jim to moc dobře ani nejezdí - kolik že se tam vystřídalo motorů? A je nějakej důkaz, že ten poslední co tam daly jim opravdu funguje s alespoň akceptovatelnou spolehlivostí?

     A zatřetí) I kdyby to jezdílo, tak vyrobit "pásový náklaďák" fakt není nic, z čeho by se kdokoli posadil na zadek. Podstatné je právě to, jestli na takový podvozek umí dát nový 140 mm, 150 mm, sonický tlampač, minirailgun, laser a k tomu elektroniku. TO JE TO, CO JE DNES NEJVĚTŠÍ A NEJVÍCE HIGH-TECH SOUČÁST ZBROJNÍHO VÝVOJE. Udělat "buldozer bez radlice" fakt není nic extra.

     A začtvrté) Psal jsi, že výsledek toho programu je lepší než výsledek FCS. Pokud teď tvrdíš, že to, co se povedlo je jen podvozek a neřešíš nadstavby, pak demagogicky srovnáváš hrušky s jabkama.
     Protože výsledkem FCS byla plně funkční vozidla, která nejen že jezdila, ale i střílela. A pokud opět otočíš a najednou budeš řešit i to střílení, tedy nadstavby na podvozku (které jsou podle Tvého předchozího postu irelevantní), tak Ti to nepomůže, protože bys musel doložit, že Armata (nebo houfnice na ní postavená) střílí líp než třeba XM1203 - a pro takové tvrzení neexistuje jediný z prstu a ruské propagandy nevycucaný argument.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      21:49 07.09.2020

      Jsi prostě jen debil.

      Jsi prostě jen debil.

     • logik
      22:21 07.09.2020

      Děkuju, lépe si to, že to vidím správně, potvrdit nemohl.
      A ještě se Ti evidentně ulevilo, takže si vlastně zvolil win-win strategii :-)

      Děkuju, lépe si to, že to vidím správně, potvrdit nemohl.
      A ještě se Ti evidentně ulevilo, takže si vlastně zvolil win-win strategii :-)

 • flanker.jirka
  18:14 03.09.2020

  Dá se předpokládat, že autor má mnohem přesnější informace o stavu projektů v RF a tak ví o čem píše a proč to píše. Rozhodně lze vyloučit, že by psal pro konkurenci, když ta v ...Zobrazit celý příspěvek

  Dá se předpokládat, že autor má mnohem přesnější informace o stavu projektů v RF a tak ví o čem píše a proč to píše. Rozhodně lze vyloučit, že by psal pro konkurenci, když ta v Rusku evidentně chybí. Nejspíše autorovi není jedno, že jeho vlast bude všem pro smích a nehodlá se tvářit, tak jako v případě císařových nových šatů.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  17:12 03.09.2020

  ad. predposledný odsek: MO RF v týchto dňoch objednalo 124 kusov takto modenizovaných BMP-2M, ktoré dodajú do dvoch rokov a okrem modulu Berezhok (vojenské označenie BM B05Ya01) ...Zobrazit celý příspěvek

  ad. predposledný odsek:

  MO RF v týchto dňoch objednalo 124 kusov takto modenizovaných BMP-2M, ktoré dodajú do dvoch rokov a okrem modulu Berezhok (vojenské označenie BM B05Ya01) nainštalujú nové preplňované motory UDT-23, posilní sa pruženie a zvýši sa pancierovanie vyvinuté vo Výskumnom ústave ocele spolu s naištalovanou ochrannou mrežou. Prídavné pancierovanie chráni vozidlo pred guľkami guľometov veľkého kalibru a umožňuje odrážať zásah granátov RPG-7. Hmotnosť takejto súpravy je cca jedna tona. Môže ho nainštalovať a demontovať posádka. Modernizované boli hydraulické tlmiče so zvýšenou spotrebou energie a zosilnené cestné kolesá umožnia vyrovnať sa so zvýšenou hmotnosťou lepšie chráneného BMP-2M.

  zdroj: https://translate.google.com/t...

  Na ARMIJA 2020 bol zachytený takto modernizovaný BMP-2M so zvýšenou balistickou ochranou.

  link: https://rg.ru/2020/08/24/novui...
  link: https://dnr-hotline.ru/2020082... Skrýt celý příspěvek

 • 3180
  12:34 03.09.2020

  Co to je za politický propagandistický článek s jedním opakovaným irelevantním zdrojem... To patří na armádní noviny? Autor by měl pracovat asi jinde...

  Co to je za politický propagandistický článek s jedním opakovaným irelevantním zdrojem... To patří na armádní noviny? Autor by měl pracovat asi jinde...

  • danny
   14:15 03.09.2020

   Co je na zdroji irelevantního? Vyjadřuje se kriticky k Armatě a zasazuje tento projekt do rámce fungování UVZ a socioekonomické situace v Rusku. To je relevantní, ne? A navíc ...Zobrazit celý příspěvek

   Co je na zdroji irelevantního? Vyjadřuje se kriticky k Armatě a zasazuje tento projekt do rámce fungování UVZ a socioekonomické situace v Rusku. To je relevantní, ne? A navíc přináší zajímavé informace a nový pohled.

   AN jsou názorově jasně orientované na NATO, k Rusku silně kritické a Armatu a vše kolem ní tepou od první chvíle, co se o ní objevila zmínka. Tak je snad jasné, že budou čerpat ze zdrojů názorově blízkých, ne? Nebo čekáš, že ji budou hájit?
   To je asi jako čekat, že se ti na Forum24.cz objeví článek chválící Maláčovou a rouškovné.Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    16:43 03.09.2020

    Ono ani Armatu nejde nějak rozumě obhájit... Pokud někomu mozek nezamrznul v dobách normalizace... Kritizovat autory umí kde kdo, hlavně ti, kteří by žádný članek ani napsat ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono ani Armatu nejde nějak rozumě obhájit... Pokud někomu mozek nezamrznul v dobách normalizace...

    Kritizovat autory umí kde kdo, hlavně ti, kteří by žádný članek ani napsat neuměli... Ovšem pánovi v maskáčích s ratlíkem a výrobním číslem místo nicku protentokrát jeho ideologii a lehkomyslnost odpustíme... ;)Skrýt celý příspěvek

   • JerzyŔ
    20:49 04.09.2020

    danny, máš pravdu, ale nechtěl bys raději více prostoru a času aby bylo věnováno kupříkladu informacím a technice, oproštěným od politiky třeba tedy nějaké skvělé americké ...Zobrazit celý příspěvek

    danny, máš pravdu, ale nechtěl bys raději více prostoru a času aby bylo věnováno kupříkladu informacím a technice, oproštěným od politiky třeba tedy nějaké skvělé americké technice, ne ruské, technická data, vývoj, exportní úspěchy, neúspěchy, technické zajímavosti, třeba i nějaké politické zajímavosti nebo skandály související s tím daným typem výzbroje, jak se daná technika osvědčila, nasazení, no a tak? Podívej se do archivu AN ze samého počátku, jaké tam byly krásné články. Rovněž tak v bývalém Militaryboxu, poslední roky to taky přešlo k takovým politicko-publicistickým no jak to říci, prostě článkům, no a pak ten web zrušili bohužel úplně.
    Soudnému člověku, dokonce i Rusku fandícímu , muselo být jasné, že když se objevily zmínky o Armatě , to bylo kolem 2015 nebo dříve? asi dříve, ten čas strašně utíká, tak ty informace o stovkách až k tisícům tanků do roku nevím-2018, že to byly úplné nesmysly. Tedy teoreticky vzato by to nemusely být úplné nesmysly, kdyžby v tom roce 2015 nebo o něco dříve odtajnili projekt, který už dlouho probíhá, a už by byl před ukončením vývoje. No to jo, to by tomu mohl leckdo věřit. Ale vzápětí se ukázalo, že se jedná o pár zkušebních exemplářů, tak to už bylo jasné. A pak začali s tím, že i když Armata je a bude nejlepší a budou jich tisíce, ale to nevadí i tak jsou dostatečné i starší modernizované tanky, no tak to už bylo jasné úplně.
    Ale to chci říci, já netvrdím, že článek není pravdivý, že není odzdrojovaný, vlastně ani není pravdivý nebo nepravdivý, to je spíš taková úvaha a pohled na vztah podpory státního (zbrojního) průmyslu a sociální stabilitu, ale prostě mě se takové články stále více přestávají líbit, respektive když si po několikáte každý měsíc přečtu rozebírání ze všech možných pohledů a úhlů, jak to Rusákům s Armatami nejde, respektive obecně jak jim nic nejde, už to nepokládám za přínos pro moji informovanost jakožto fanda do military, do historie apod.
    Ti, co jsou do Ruska zamilovaní jako 15-náctka do své první lásky, těm to stejně pan Grohmann nevymluví, budou přesvědčeni, že někde v tajných koutech Ruska už se chystají tisíce Armat, které zachrání Rusko před vrahy z vólstrítu, no a ti, co jsou zamilovaní do Ameriky, tak jsou i bez takových článků přesvědčení, že Armaty jsou kulisy z kartonu, a i ty T90-ky, T72-ojky modernizované a další typy techniky kdoví jestli taky nejsou fejkové, a pokud ne, určitě se při první útočné akci směrem na státy NATO rozpadnou nebo aspon porouchají, takže Putin se může jít akorát tak klouzat, ha ha.
    No ale to je můj názor, pan Grohmann má výsostné právo psát, co uzná za vhodné a já to nemusím číst, když se mi to nelíbí, že ano.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     10:11 08.09.2020

     JerzyR: to víš, že bych chtěl číst články méně ideologicky vypjaté. A nejen o zbraních, ale také o domácí i zahraniční politice, koncepci energetiky, ekologii, ekonomice, ...Zobrazit celý příspěvek

     JerzyR: to víš, že bych chtěl číst články méně ideologicky vypjaté. A nejen o zbraních, ale také o domácí i zahraniční politice, koncepci energetiky, ekologii, ekonomice, společnosti, o situaci kolem Covidu19 atd... Bohužel, společnost se posunula a diskusi na jakékoli téma provází hysterie a přepjaté zastávání extrémních pozic názorového spektra. Babiše musíš buď nenávidět, až za hrob, nebo nekriticky přijímat. Rusko, Čína atd... jsou Mordor a zdroj všeho zla, Putin mytická bytost, která stojí i za poruchou semaforů, nebo ráj na zemi v čele s géniem. Covid je vymyšlený nesmysl, přes který nás akorát ovládají farmaceutické firmy, rotšildi, Babiš s Márou Prchalem, nebo je to biologická zbraň, na kterou lidstvo vymře a vypustili ji Číňani, Američani, Agrofert. 15 tisíc pro OSVČ je loupež za bílého dne a chce to aspoň 30, 5 tisíc pro důchodce je rozpočtová katastrofa století, nebo naopak. Jo, strašně mě to mrzí, ale nic s tím nenadělám.

     Ano, i na mě je většina článků k Armatě zbytečně plná až zlostných emocí a nerozumím proč a kde se berou. Stejně tak diskuse pod nimi se na můj vkus značně zradikalizovala. Na druhou stranu si ale cením toho, že redakce jasně deklaruje své názorové ukotvení, své sympatie a tímto prizmatem hodnotím použité zdroje. Neřeším polarizaci, ale vadilo by mi, kdyby byl úplně hloupý nebo stavěl na naprosté neznalosti reálií. A to o článcích na AN říct určitě nemohu. Neobjevují se tady citace expertů z thinktaků jako Evropské hodnoty a podobná moudra. Jak už jsem někde psal, existence tohoto zdroje pro mě byla třeba překvapením, myslel jsem, že už dávno není.
     A navíc si cením toho, že zde stále ještě existuje diskuse. Rozumně moderovaná a v té se objevují zase zajímavé komentáře a odkazy na další zdroje. Takže to nevidím tak kriticky.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   17:02 03.09.2020

   To, že zdroj může být pro někoho irelevantní, jsme Vám řekli my, jinak by jste to vůbec neřešil. To se Vám nezdá dost objektivní? Mimochodem originální článek je perfektně ...Zobrazit celý příspěvek

   To, že zdroj může být pro někoho irelevantní, jsme Vám řekli my, jinak by jste to vůbec neřešil. To se Vám nezdá dost objektivní?

   Mimochodem originální článek je perfektně ozdrojovaný a kopíruje vše, co jsme historicky o Armatě napsali a to málo, co ruské úřady a UVZ o stavu projektu pustily ven.Však si přečtětě obdivné články o Armatě a sám se rozhodněte, co je blíže pravdě.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   17:11 03.09.2020

   Co je to za politický propagandistický komentář? Autor se Armatě věnuje opakovaně, čerpá z více zdrojů, většinou přímo z Ruska a všechny ty informace se doplňují a vytvářejí vcelku ...Zobrazit celý příspěvek

   Co je to za politický propagandistický komentář? Autor se Armatě věnuje opakovaně, čerpá z více zdrojů, většinou přímo z Ruska a všechny ty informace se doplňují a vytvářejí vcelku pěkný obrázek o projektu. Máš lepší informace? Sem s nima.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:59 03.09.2020

  Pro mě největší překvapení, že Znak ještě funguje. Zase jsem skočil na lži, že v Rusku už žádná liberální média neexistují, že jsou všechna zakázána a jejich provozovatelé ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro mě největší překvapení, že Znak ještě funguje. Zase jsem skočil na lži, že v Rusku už žádná liberální média neexistují, že jsou všechna zakázána a jejich provozovatelé zavražděni. Dřív jsem na něj občas chodil, po medializaci informací o zákazu a absenci informace o zrušení zákazu soudem už ne. Takže díky!

  Aspekt zbrojní výroby, na který se článek soustředí (a možná trochu upozaďuje ty další) je nepochybně velmi významný. O tom, jak moc se v posledních volbách přesvědčila Clinton, když projela volby také díky nespokojenému "rezavému pásu Ameriky". Zbrojní výroba má taky pořádný multiplikační efekt. Po ukončení nijak skvěle performující výroby tanků nebo snah o vývoj nových letadel by šla do háje pokročilá metalurgie, jakýsi vývoj optoelektroniky, část chemického průmyslu atd..., takže by se to sypalo jako domeček z karet. Zatím co v Moskvě by to s vysokým podílem služeb nikdo moc nepoznal, za Uralem by najednou byly na dávkách celá města a za chvíli by i koleje zarostly trávou.
  Na druhou stranu bych ale nepodceňoval roli technologických demonstrátorů pro udržení konstrukčních a vývojových kapacit. Nakonec z každého neúspěšného prototypu se časem nějaké komponenty využily při modernizaci uloženek.
  A role v propagandě a PR? K nezaplacení. Kdyby VW občas nevyjel s konceptem auta budoucnosti (většinou už už připraveného na sériovou výrobu), taky by koncern neprodal tolik obyčejných Golfů. Kdo ví, jestli by bez Armaty na Marsu střelili pětistovku T-90 do Egypta. Protože když Armata na Marsu, mohla by T-90 stačit na Libyjskou poušť:-)

  Prostě mám pocit, že ruští marketingoví experti zjistili, že pokud není tvrzení nebo výrok, se kterým vyběhnou dostatečně skandální, opředený průserem nebo aspoň nějakou ostudou, nemají šanci se do západních informačních kanálů vůbec dostat, případně by to bylo enormně drahé. Takhle to mají zdarma.
  Na zásah 20% sympatizantů na "Západě" jim to stačí, na nakrmení dalších lokálních zdrojů v arabském světě a v Asii, které také přebírají z Reuters, AFP, CNN a BBC (a přitom jsou ne/nakloněni dle místního naturelu) ideální.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   14:26 03.09.2020

   Aby rosskomnadzor mohl zakázat i znak.com, na to by musel mít mít opravdu dlouhé prsty :¨) Co se týká vraždění, je třeba ocenit, že Kreml nevraždí všechny oponenty. Zabíjí jenom ...Zobrazit celý příspěvek

   Aby rosskomnadzor mohl zakázat i znak.com, na to by musel mít mít opravdu dlouhé prsty :¨)

   Co se týká vraždění, je třeba ocenit, že Kreml nevraždí všechny oponenty. Zabíjí jenom některé, a dává tak těm ostatním jemné varování a poskytuje jim šanci, aby sami upustili od svého jednání. Je to ze strany Kremlu velmi humánní.Skrýt celý příspěvek

 • bubamara
  10:23 03.09.2020

  Na tom článku mě nejvíc baví, jak najednou není problém u Putinovské diktatury hovořit o společenské smlouvě s občany a snaze získat určitou legitimitu jejich uplácením, respektive ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tom článku mě nejvíc baví, jak najednou není problém u Putinovské diktatury hovořit o společenské smlouvě s občany a snaze získat určitou legitimitu jejich uplácením, respektive dlouholetým dotováním neperspektivních firem a odvětví. Paralela s naší normalitzací je zřejmá.Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  08:57 03.09.2020

  Semtam Semtame kde ses poděl z diskuze o vrtulnících? Plakal jsi a škemral u zastánců nákupu že chceš vědět proč je pořízení H1 důležité pro bezpečnost... A když jsem se ti to ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  Semtame kde ses poděl z diskuze o vrtulnících? Plakal jsi a škemral u zastánců nákupu že chceš vědět proč je pořízení H1 důležité pro bezpečnost... A když jsem se ti to snažil vysvětlit, podložil to argumenty a doplnil že nejde jen o udržení schopností vrtulníkového letectva, ale v podstatě o posunutí do 21. století. Tak už jses zbaběle jak vyplašený pes se staženým ocasem mezi nohy neukázal a neargumentoval... Na položenou otázku neodpověděl... Ostatně jako všichni další tobě podobní, co zanášejí diskuzi nepodstatným svinstvem... A vzhledem k tomu, že plevelíš další, jinou, diskuzi svými pomatenými myšlenkami tak pro mě naplňuješ znaky toho, že nejsi nic jiného než internetový troll... A za toho tě mám...

  ps... Nevíš kde je palo? Zdá se mi zmizelej podobně jako cernakus... chybí mi jejich bláboly...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   09:18 03.09.2020

   Každý deň keď pozerám správy a vidím, ako dovolenkári z Chorvátska úspešne importujú COVID k nám si spomeniem na Paľa a jeho: ,,No a čo? Veď sú tu všetci... Slováci, Česi, ...Zobrazit celý příspěvek

   Každý deň keď pozerám správy a vidím, ako dovolenkári z Chorvátska úspešne importujú COVID k nám si spomeniem na Paľa a jeho: ,,No a čo? Veď sú tu všetci... Slováci, Česi, Poliaci, Maďari, Nemci..."Skrýt celý příspěvek

  • Horny
   10:48 03.09.2020

   Storm - nevím jak palo, ale zrovna cernakuse jsem nedávno viděl přičinlivě trolit v diskuzi pod nějakým článkem na VTM. Tamní prakticky nemoderované a podstatně anonymnější ...Zobrazit celý příspěvek

   Storm - nevím jak palo, ale zrovna cernakuse jsem nedávno viděl přičinlivě trolit v diskuzi pod nějakým článkem na VTM. Tamní prakticky nemoderované a podstatně anonymnější prostředí mu asi sedí víc...Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   13:43 03.09.2020

   Storm Omlouvám se, ale diskuze mi přišla už nezajímavá a hlavně mnohé důvody (kritika) ohledně pořizování již padly mnohokrát. Navíc jste nepochopil mou otázku, protože já jsem se ...Zobrazit celý příspěvek

   Storm

   Omlouvám se, ale diskuze mi přišla už nezajímavá a hlavně mnohé důvody (kritika) ohledně pořizování již padly mnohokrát. Navíc jste nepochopil mou otázku, protože já jsem se ptal na důvody rozhodnutí soudu.
   I přes to, že my nadáváte, vám vyhovím a v nejbližší možné době svou odpověď dostanete.Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    20:51 03.09.2020

    Už se nenamáhejte ( když si tedy vykáme ) semtame... Někdy pokřivený obrázek charakteru už narovnat nejde... Mimochodem mi chvíli trvalo dešifrovat tuto část vaší věty " I přes ...Zobrazit celý příspěvek

    Už se nenamáhejte ( když si tedy vykáme ) semtame... Někdy pokřivený obrázek charakteru už narovnat nejde...

    Mimochodem mi chvíli trvalo dešifrovat tuto část vaší věty " I přes to, že my nadáváte, "
    Abych vám mohl odpovédět jsem se snažil a povedlo se.... Odpověd je, že vám nikdo nenadává... Jen se s vámi lidi baví jak si zasloužíte...Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     16:28 04.09.2020

     Storm Rád dodržuji slovo a odpověď na vaši otázku jste již obdržel v příslušné diskuzi. Na všem místě bych se víc držel daného tématu reflektoval co kdo napíše. Vtipy vám moc ...Zobrazit celý příspěvek

     Storm

     Rád dodržuji slovo a odpověď na vaši otázku jste již obdržel v příslušné diskuzi. Na všem místě bych se víc držel daného tématu reflektoval co kdo napíše. Vtipy vám moc nejdou ;).Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:55 03.09.2020

  Holt se to někdy nepovede, viz MBT-70, tam taky přestřelili a návratem "na zem" vznikly dva špičkový tanky... Ono to není tak jednoduchý, ale Rusko má problém, že historickým ...Zobrazit celý příspěvek

  Holt se to někdy nepovede, viz MBT-70, tam taky přestřelili a návratem "na zem" vznikly dva špičkový tanky...

  Ono to není tak jednoduchý, ale Rusko má problém, že historickým vývojem přišlo o konstrukční kancelář v Leningradu a ze dvou konkurenčních kanceláří, které mu zbyly, je jedna (ta tradičně inovativnější) v "nepřátelském" zahraničí (včetně přidružené továrny). UVZ tedy nemá konkurenci jak vývojovou, tak výrobní.

  S technologickou úrovní tankové produkce UVZ se to má asi tak, že prostě SSSR i Rusko nemají špičkové produkty v oblastech na kterých dnes záleží nejvíc - SŘP a optické systémy. Strojní základ tanků je pořád konkurenceschopný (byť můžeme polemizovat, jestli je lepší západní škola těžkých, masivně obrněných - a patřičně drahých - tanků nebo sovětská spíše menších a lehčích vozidel).Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:07 03.09.2020

   Charlie: myslím, že konkurenci v tankové konstrukci si mohl dovolit SSSR. Ale Rusko je na dva podniky dost malé. A chudé. Co se týče SŘP a optiky, hrají třetí ligu. Když se na to ...Zobrazit celý příspěvek

   Charlie: myslím, že konkurenci v tankové konstrukci si mohl dovolit SSSR. Ale Rusko je na dva podniky dost malé. A chudé. Co se týče SŘP a optiky, hrají třetí ligu. Když se na to vykašlou, nebudou hrát žádnou. A nic lepšího jim stejně nikdo neprodá.
   Na druhou stranu jsou zbraně jedna z mála exportních komodit s vysokou přidanou hodnotou, se kterou jsou úspěšní na světových trzích. Takže by byli blázni, kdyby se tohoto zdroje deviz vzdali.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    13:09 03.09.2020

    Domnívám se, že vývojové kanceláře by konkurenční mít mohli. Výrobní podniky už pravda asi ne. Ale v posledních letech jim to ubývá - po sloučení Migu a Suchoje už nemají ...Zobrazit celý příspěvek

    Domnívám se, že vývojové kanceláře by konkurenční mít mohli. Výrobní podniky už pravda asi ne.
    Ale v posledních letech jim to ubývá - po sloučení Migu a Suchoje už nemají konkurenční kanceláře u letadel, po konfliktu s Ukrajinou ubyla ta u tanků. A monopol nikdy nevede k dobrým výsledkům - konec konců to chápali i v SSSR a proto si drželi více konkurenčních kanceláří například i v oblasti konstrukce raket.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     14:08 03.09.2020

     GE: na druhou stranu konkurenci úplně nepostrádají. Ruské zbrojovky nepřežijí bez exportu. Teda mluvím o konvenčních. Tam se musí vypořádat s Tureckou, Čínskou, Ukrajinskou, ...Zobrazit celý příspěvek

     GE: na druhou stranu konkurenci úplně nepostrádají. Ruské zbrojovky nepřežijí bez exportu. Teda mluvím o konvenčních. Tam se musí vypořádat s Tureckou, Čínskou, Ukrajinskou, Beloruskou a další konkurencí. Domácí trh je neuživí.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    14:29 03.09.2020

    Ona ta vnitrostátní konkurence měla často formu lobování v Kremlu a na ministerstvu obrany, nikoliv soupeření v kvalitě a ceněn výrobků :-((.

    Ona ta vnitrostátní konkurence měla často formu lobování v Kremlu a na ministerstvu obrany, nikoliv soupeření v kvalitě a ceněn výrobků :-((.

 • marcod
  21:52 02.09.2020

  Trochu OT Jsem nemocný dlouhodobě a sledují PrimaCNN Strašný kanál, naprosto manipulativní, jedině democrat a třeba program Amanpour ve 23.00 je neuvěřitelný. Jsou tam pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu OT

  Jsem nemocný dlouhodobě a sledují PrimaCNN

  Strašný kanál, naprosto manipulativní, jedině democrat a třeba program Amanpour ve 23.00 je neuvěřitelný. Jsou tam pouze BLM, ultra leví demokraté a pokud tam jednou za týden dají rozhovor s republikánem, tak ho lámou k odpovědím "Trump-lhář, Trump - neúspěch", atd..

  Ale v 13.00 tam běží program o věd.vývoji v RF. A tak tam byl třeba program o vývoji autonomních aut v RF, o vývoji high in tabletů a obrazovek.

  Ale naprosto mě dostal příběh o vývoji karbonových vláken, kde kromě letadel, raket atd. vyrobili i most. Byl to most přes takový větší potok ve vesnici měli jenom prašné cesty, ale měli tam tento high tec most.

  A předstoupil pán v overalu a řka" tento most může smontovat dohromady jeden člověk, jeho nsnost je 100 tun a tak přes něj můžeme přepravit systém Topol M, který váží 80 tun.!

  A přepravu toho systému v tom dokumentu předvedli!...Skrýt celý příspěvek

  • Conquer
   22:48 02.09.2020

   Trapaci, mali to vyrobit z nanotrubiek, uniesol by 300t. Ono totiz neni problem vyrobit high-end vyrobok z high-end komponentov, ale je problem dat tomu rozumnu cenovku. A ked most ...Zobrazit celý příspěvek

   Trapaci, mali to vyrobit z nanotrubiek, uniesol by 300t. Ono totiz neni problem vyrobit high-end vyrobok z high-end komponentov, ale je problem dat tomu rozumnu cenovku. A ked most z karbonu bude 10x drahsi, nez zo zelezobetonu, tak taky most nikto normalny nebude chciet financovat. Mozno Rusi, ale zrovna oni tych penazi nazvys moc nemaju.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    23:02 02.09.2020

    Rusko má ohromný ľudský potenciál. Veľmi veľa šikovných ľudí. Akurát doplácajú na akýsi komplex menejcennosti a potom investujú obrovské zdroje do nezmyslov typu Buran alebo TU-144 ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko má ohromný ľudský potenciál. Veľmi veľa šikovných ľudí. Akurát doplácajú na akýsi komplex menejcennosti a potom investujú obrovské zdroje do nezmyslov typu Buran alebo TU-144 len aby ukázali, že na to majúSkrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:20 03.09.2020

     Souhlas. I v jaderné energetice mají dobré odborníky, ale ten organizační a manažerský chaos nikdy nepřekonají. Výsledkem je absence systému zajištění kvality a velké problémy s ...Zobrazit celý příspěvek

     Souhlas. I v jaderné energetice mají dobré odborníky, ale ten organizační a manažerský chaos nikdy nepřekonají. Výsledkem je absence systému zajištění kvality a velké problémy s exportem jaderných technologií do jen trochu rozvinutých států (Finsko, USA, Maďarsko).Skrýt celý příspěvek

     • danny
      14:04 03.09.2020

      Nikdy nezapomenu na šokovaný výraz ruských IT architektů, když jsem jim vysvětloval, že v ČR, SR, Madarsku a Srbsku jsou odlišné účetní systémy. Koukali na mě totálně šokovaně. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikdy nezapomenu na šokovaný výraz ruských IT architektů, když jsem jim vysvětloval, že v ČR, SR, Madarsku a Srbsku jsou odlišné účetní systémy. Koukali na mě totálně šokovaně. Vždyť z Prahy do Bělehradu je to sotva 800 km:-)
      Ale jinak kluci fakt uměli.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   09:02 03.09.2020

   A presne to vystihuje cele rusko, no a co ze tam maju prasne cesty, ze tam neni kanalizacia a splachovacie zachody v tej dedinke, hlavne ze tam maju most ktorym prejde topol :))) ...Zobrazit celý příspěvek

   A presne to vystihuje cele rusko, no a co ze tam maju prasne cesty, ze tam neni kanalizacia a splachovacie zachody v tej dedinke, hlavne ze tam maju most ktorym prejde topol :))) psycho ale vystizneSkrýt celý příspěvek

   • kosa2668
    08:48 04.09.2020

    To aj na Slovensku su obce kde su prašne cesty niesu kanalizácie ani splachovacie zachody a dokonca ani most neunesie Topol a to sme demokraticka krajina s vysokým HDP :D

    To aj na Slovensku su obce kde su prašne cesty niesu kanalizácie ani splachovacie zachody a dokonca ani most neunesie Topol a to sme demokraticka krajina s vysokým HDP :D

    • satai
     10:15 04.09.2020

     A kde je to pravidlo a kde vyjimka?

     A kde je to pravidlo a kde vyjimka?

 • Conquer
  21:37 02.09.2020

  Klasika - novodoba Potemkinovska dedina, ale tento raz pre domace publikum. Este by ma zaujimala "Potemkinovskost" tych zazracnych Avagardov, Poseidonov...

  Klasika - novodoba Potemkinovska dedina, ale tento raz pre domace publikum. Este by ma zaujimala "Potemkinovskost" tych zazracnych Avagardov, Poseidonov...

  • danny
   11:14 03.09.2020

   Dovolím si přiložit vysvětlení, jak to s těmi "potěmkinovými vesnicemi" bylo doopravdy.

   Dovolím si přiložit vysvětlení, jak to s těmi "potěmkinovými vesnicemi" bylo doopravdy.

 • theo
  19:30 02.09.2020

  Milá česká a slovenská kaviareň , tento článok z liberálneho ruského sračkometu má slúžiť na vaše odbavovanie a najmä na plno klikov a zárobok z reklám . Tak si to užite , ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Milá česká a slovenská kaviareň , tento článok z liberálneho ruského sračkometu má slúžiť na vaše odbavovanie a najmä na plno klikov a zárobok z reklám . Tak si to užite , ale pravda je niekde na hony vzdialená . Ak by ste tento výgrc skrížili so sputnikom fifty-fifty tak by ste boli bližšie pravde . Armata a iné ruské prototypy nie sú ani zázračné zbrane , ale ani prepadák . No a Navaľnému zistili "novičok" a už máte ďalší dôvod k orgazmu . Ale inak pekný deň všetkým .Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   19:33 02.09.2020

   Nevadí. Hlavne, že si nám to ozrejmil aké sme my ovce. Ďakujem za všetkých, že si nás posunul bližšie k poznaniu.

   Práci česť súdruh a všetci do žatvy

   Nevadí. Hlavne, že si nám to ozrejmil aké sme my ovce. Ďakujem za všetkých, že si nás posunul bližšie k poznaniu.

   Práci česť súdruh a všetci do žatvy

   • GlobeElement
    13:12 03.09.2020

    Ani zrno nazmar.

    Ani zrno nazmar.

  • satai
   19:49 02.09.2020

   neblábol

   neblábol

 • dusan
  17:34 02.09.2020

  Niečo na pobavenie ... https://www.armadnymagazin.sk/... Je úplne zrejmé, že "sputnikovci" mieria propagandu ...Zobrazit celý příspěvek

  Niečo na pobavenie ...

  https://www.armadnymagazin.sk/...

  Je úplne zrejmé, že "sputnikovci" mieria propagandu na tých menej chápavých, lebo ohlasovanie jedného veľkého "úspechu" za druhým v prípade Armaty, ale napr. i u Su-57, musí byť každému pri zdravom rozume už pomaly na smiech ....Skrýt celý příspěvek

  • Bismarck
   19:36 02.09.2020

   Na smiech je naša armáda a jej technika. či s ňou si ok?

   Na smiech je naša armáda a jej technika. či s ňou si ok?

   • alexa123
    19:56 02.09.2020

    To predsa vieme všetci. Alebo si chcel svojim dychberucim geniálnym príspevkom vyjadriť niečo iné?

    To predsa vieme všetci. Alebo si chcel svojim dychberucim geniálnym príspevkom vyjadriť niečo iné?

   • Lukash
    20:50 02.09.2020

    My sa ale nehrame na svetovu velmoc :)

    My sa ale nehrame na svetovu velmoc :)

    • Bismarck
     21:02 02.09.2020

     A môžeš konkretizovať ako sa hrá Rusko na svetovú veľmoc? A kto je svetová veľmoc a prečo? USA? Dokázali by USA zvíťaziť nad Ruskom bez toho aby boli sami zničené? Kto je teda ...Zobrazit celý příspěvek

     A môžeš konkretizovať ako sa hrá Rusko na svetovú veľmoc? A kto je svetová veľmoc a prečo? USA? Dokázali by USA zvíťaziť nad Ruskom bez toho aby boli sami zničené? Kto je teda svetová veľmoc? Skrýt celý příspěvek

     • tctx
      07:49 03.09.2020

      Zapomnel sis rict o link na zdroj informaci.

      Zapomnel sis rict o link na zdroj informaci.

  • GlobeElement
   13:15 03.09.2020

   Pokud jsem to pochopil správně, zkombinují Armatu a S-500. Tato ultimátní zbraň zničí vzdušné cíle do vzdálenosti 400 km a všechny obrněné cíle v okolí 5 km. Navíc bude tak silně ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud jsem to pochopil správně, zkombinují Armatu a S-500. Tato ultimátní zbraň zničí vzdušné cíle do vzdálenosti 400 km a všechny obrněné cíle v okolí 5 km. Navíc bude tak silně pancéřovaná, že ji nic nezastaví. Takže nepřítel bude zcela zdecimován.

   Poté stačí, aby vystoupila tříčlenná osádka a vyvěsila rudou vlajku nad Reichstag.Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    17:06 03.09.2020

    To nechápu? Bude Armata střílet rakety 40N6 nebo bude S-500 vystřelovat malé Armaty?

    To nechápu? Bude Armata střílet rakety 40N6 nebo bude S-500 vystřelovat malé Armaty?

  • JaHoDa
   14:13 03.09.2020

   "Ruská federácia pripravuje najnovší tank T-14 na základe platformy Armata k exportu. Informoval o tom riaditeľ Federálnej služby vojensko-technickej spolupráce RF Dmitrij ...Zobrazit celý příspěvek

   "Ruská federácia pripravuje najnovší tank T-14 na základe platformy Armata k exportu. Informoval o tom riaditeľ Federálnej služby vojensko-technickej spolupráce RF Dmitrij Šugajev"

   Ale zas taková nepravda to být nemusí...dát jednu T14 dohromady už asi umí. Třeba si ji koupí Lukašenko a dá si ji do ložnice jako poslední místečko záchrany :)Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    17:04 03.09.2020

    Druhou koupí Maduro, třetí Asad. No a pokud poběží sériová výroba Armaty tak rychle, jako to Su-57, tak mají vytíženou výrobní kapacitu na 3 roky dopředu:)

    Druhou koupí Maduro, třetí Asad. No a pokud poběží sériová výroba Armaty tak rychle, jako to Su-57, tak mají vytíženou výrobní kapacitu na 3 roky dopředu:)

 • otecko
  16:12 02.09.2020

  Tak projektů kdy šlo o udržení know-how najdeme v celém světě hafo, praktikuje se to právě v době sníženého odbytu s cílem zachovat si schopnosti. Tady pan Grohmann o UVZ ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak projektů kdy šlo o udržení know-how najdeme v celém světě hafo, praktikuje se to právě v době sníženého odbytu s cílem zachovat si schopnosti. Tady pan Grohmann o UVZ píše jako o tankové fabrice, ale přece víme, že hlavní komerční náplní je výroba a servis kolejových vozidel, tedy klasická strojírenská výroba takže já bych spíše tvrdil, že divize výroby tanků je PR Putina a Ruska, ale co UVZ fakticky živí jsou ty stovky vagonů pro železnice a další civilní výrobky.Skrýt celý příspěvek

  • Lodestar
   17:26 02.09.2020

   otecko: "ale přece víme, že hlavní komerční náplní je výroba a servis kolejových vozidel, tedy klasická strojírenská výroba takže já bych spíše tvrdil, že divize výroby tanků je PR ...Zobrazit celý příspěvek

   otecko: "ale přece víme, že hlavní komerční náplní je výroba a servis kolejových vozidel, tedy klasická strojírenská výroba takže já bych spíše tvrdil, že divize výroby tanků je PR Putina a Ruska, ale co UVZ fakticky živí jsou ty stovky vagonů pro železnice a další civilní výrobky."


   A co si nejdříve než začnu pouštět do světa bohapusté lži raději něco přečíst. «УРАЛВАГОНЗАВОД» je akciová společnost, která o sobě vydává pravidelné, veřejné ekonomické informace.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    19:27 02.09.2020

    UZV je hlavně výrobce kolejových vozidel, bohužel dojel na špatný management , který masivně investoval do výroby a oprav železničních vozidel a spoléhal na odběratele z UK a RF a ...Zobrazit celý příspěvek

    UZV je hlavně výrobce kolejových vozidel, bohužel dojel na špatný management , který masivně investoval do výroby a oprav železničních vozidel a spoléhal na odběratele z UK a RF a Indii . S krizí 2008 se propadl odbyt o desítky procent , Indové jsou nevyzpytatelní. Výroba tanků , také nic moc. Jsou to všeho všudy 2 velké výrobní haly a několik administrativních budov. Část peněz co dostaly od státu na vývoj tanků , použili na civilní výrobu a něco se rozkradlo. Proto jsou dnes ve sračkách. Hala na Armaty není a protože UZV nejsou prachy. Vývoj Armaty také není dokončený, není motor, armáda jí nechce, UZV by se jí také nejradši zbavili.Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
     00:00 03.09.2020

     PetrTechnik: UVZ není první ani poslední "strategický" podnik, který dojel na okolnosti. Myslím, že někdy v 2015-16 skončila vagonka v Brjansku. Takových 5-6.000 zaměstnanců bylo ...Zobrazit celý příspěvek

     PetrTechnik:

     UVZ není první ani poslední "strategický" podnik, který dojel na okolnosti. Myslím, že někdy v 2015-16 skončila vagonka v Brjansku. Takových 5-6.000 zaměstnanců bylo tehdy propuštěno. Byl to podnik z dlouhou historií a tradicí. Tam tomu i dost nepomohl konflikt na Donbase + Krym, jak jsem slyšel.

     Uvidíme, jestli stát v případě UVZ zakročí, např. převzetím vojenské části, nebo nějakou finanční podporou nebo je nechá dusit ve vlastní šťávě a třeba i položit.

     Souhlas s Indií, na tu ale skutečně spoléhat snad ani nijak nemohli. Pokud by se jim tam něco povedlo, mohli to maximálně vzít jako příjemný bonus.

     Pokud UK myslíš Ukrajinu a ne Spojené Království, tak jim již 6 let musí být jasné, že si tam neškrtnou. Uvidíme...brzy se uzavře 3.kvartálSkrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      02:31 03.09.2020

      UK myslím UA , tedy Ukrajinu, špatně jsem to napsal. UZV masivně investoval před rokem 2008 do technologii, odbyt na UA měl být významným kontraktem, proč z něj sešlo je jasné. ...Zobrazit celý příspěvek

      UK myslím UA , tedy Ukrajinu, špatně jsem to napsal. UZV masivně investoval před rokem 2008 do technologii, odbyt na UA měl být významným kontraktem, proč z něj sešlo je jasné.
      Jak Rusko, tak UA se bez vlakové dopravy neobejdou, jen v RF chybí desítky tisíc vagonů, ještě víc je jich zralých na generálku. Jenže stát teď nemá peníze. UZV nemá skoro žádné solventní zákazníky. Stát chce dokončenou Armatu a UZV nemá peníze na technologii (výrobní prostory pro umístění linky) a dokončení vývoje. Je to celé propletenec, ze kterého by se dostali jedině snad dát Armatu k ledu a vyrábět T-90M, plus úpravy T-72. V Rusku jsou tanky velké politikum už od 2WW. Takže tak tomu já rozumím.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      17:03 03.09.2020

      to PetrTechnik, je pěkné, že v jednom příspěvku píšeš, že státu chybí desítky tisíc vagónů, ale nemá peníze. A zároveň si u UVZ platí vývoj Armaty, kterou armáda nechce. Kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

      to PetrTechnik,

      je pěkné, že v jednom příspěvku píšeš, že státu chybí desítky tisíc vagónů, ale nemá peníze. A zároveň si u UVZ platí vývoj Armaty, kterou armáda nechce. Kdyby vyráběli ty vagóny, tak podnik má zaměstnanost a stát něco užitečného...Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      02:34 04.09.2020

      Standa Blábol: 1. Stát do Armaty investoval a očekával, že za ty peníze bude hotová - není. Teď peníze stát nemá - nízké ceny nerostných komodit . UZV je použil jinak. 2. S UA dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Standa Blábol:
      1. Stát do Armaty investoval a očekával, že za ty peníze bude hotová - není. Teď peníze stát nemá - nízké ceny nerostných komodit . UZV je použil jinak.
      2. S UA dnes RF je v konfliktu, ruské státní dráhy peníze nemají viz. bod 1.
      3. UZV spoléhal při investicích na vnitřní trh (těžařské společnosti také mají méně peněz), na trh UA a problematickou Indii. Zcela jednoznačně chyba a zneužití prostředků na straně managementu.
      Pochopil?Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    21:58 02.09.2020

    Tak to čtu, Loedestare, čtyři divize: "secprodukcia"- tanky, BVP,, "izdelia podvichnogo sostava" -železniční výroba-tady máš i katalog v PDF http://uralvagonzavod.ru/produ... ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to čtu, Loedestare, čtyři divize: "secprodukcia"- tanky, BVP,, "izdelia podvichnogo sostava" -železniční výroba-tady máš i katalog v PDF http://uralvagonzavod.ru/produ... ,, pročaja produkcija graždanskogo naznačenija-to je to strojírensví civil a "perspektivnaja produkcia"-tedy vývoj, novinky. Takže bohapusté lži, píšeš, jo. Tak ser nauč rusky a pak žvaň než začneš někoho obviňovat ze lži!Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
     23:39 02.09.2020

     otecko: tak ještě jednou. Přestaň prosím lhát. Pokud umíš rusky a pokud alespoň trochu rozumíš účetnictví, tak nám na stránkách toho koncernu najdi cokoli, co by potvrdilo to, co ...Zobrazit celý příspěvek

     otecko: tak ještě jednou. Přestaň prosím lhát. Pokud umíš rusky a pokud alespoň trochu rozumíš účetnictví, tak nám na stránkách toho koncernu najdi cokoli, co by potvrdilo to, co zde prezentuješ jako fakt:


     "ale přece víme, že hlavní komerční náplní je výroba a servis kolejových vozidel, tedy klasická strojírenská výroba takže já bych spíše tvrdil, že divize výroby tanků je PR Putina a Ruska, ale co UVZ fakticky živí jsou ty stovky vagonů pro železnice a další civilní výrobky."


     Napovím ti, na jejich webu je sekce "Dlja Investorov." Tam si v kvartálních a ostatních výkazech můžeš spočítat ty tvé "ty stovky vagonů pro železnice a další civilní výrobky."

     A ještě ti sdělím, že v Rusku dohled nad finančními trhy skutečně funguje velice efektivně a tvrdě. Tak pochybuji, že by v jejich finanční situaci nebyli pod drobnohledem a že by si dovolili nějak šulit.

     Ještě dotaz: jaký má vztah obrázkový katalog k finančním výsledkům výrobní firmy? Snad také nevěříš tomu, že to, co si udělali vlk a zajíc ve známém animovaném seriálu se skutečně stalo.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      09:27 03.09.2020

      Nemanipuluj, Loedestare, to že v posledních 5 letech jsou ve sračkách s civilní výrobou ještě neznamená, že civilní výroba není priorita! Je, jen se jim to díky Ukrajině a Indii ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemanipuluj, Loedestare, to že v posledních 5 letech jsou ve sračkách s civilní výrobou ještě neznamená, že civilní výroba není priorita! Je, jen se jim to díky Ukrajině a Indii posralo, tak je v tuto chvíli drží Putin a armáda.
      Dám ti příklad od nás- TATRA byla díky privatizaci a pak Američanům-majitelům taky 20 let s civilní výrobou ve sračkách a držela se nad vodou horko těžko i díky dodávkám armádě(nejen české). Chceš snad tvrdit, že TARTA byla vojenská fabrika, když příjmy a zakázky byly tehdy většinou vojenská výroba! Nebuď demagog!Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      17:00 03.09.2020

      to otecko, a před tím na tom bylo UVZ líp? Nebylo. Živila je a živí zbrojní výroba. "Prioritou" je civilní výroba jen proto, že to vyhlásil Putin. Transformaci ekonomiky, větší ...Zobrazit celý příspěvek

      to otecko,

      a před tím na tom bylo UVZ líp? Nebylo. Živila je a živí zbrojní výroba. "Prioritou" je civilní výroba jen proto, že to vyhlásil Putin. Transformaci ekonomiky, větší nezávislost na exportu surovin a civilní výroby ve zbrojních podnicích. Ale v reálu se nemění nic. Přesně jak se píše v textu - oni ví, že nakonec zakázky stejně dostanou...Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     14:34 03.09.2020

     Zajímavé použití anglických slov - ljuk - look, dumpkar - dump car, plaforma - platform, chopper :-). Závod vznikal v třicátých letech. Nestavěla ho náhodou nějaká zlá korporace z ...Zobrazit celý příspěvek

     Zajímavé použití anglických slov - ljuk - look, dumpkar - dump car, plaforma - platform, chopper :-). Závod vznikal v třicátých letech. Nestavěla ho náhodou nějaká zlá korporace z USA ?Skrýt celý příspěvek

    • Lodestar
     00:18 04.09.2020

     No vidíš otecko, jak se dokážeš polepšit. Včera tu ještě táráš bludy o tom, jak UVZ živí civilnī rektor a dnes již otočíš. Děláš mi radost chlapče, studuj dál.

     No vidíš otecko, jak se dokážeš polepšit. Včera tu ještě táráš bludy o tom, jak UVZ živí civilnī rektor a dnes již otočíš. Děláš mi radost chlapče, studuj dál.

     • otecko
      08:35 04.09.2020

      No vidím, Loedestare, že ti dělá problém pochopení psaného textu, ale pokud ses to nenaučil na základce cca 7-9 třída ČJ -práce s textem, teď už to nedoženeš, takže smlolík!

      No vidím, Loedestare, že ti dělá problém pochopení psaného textu, ale pokud ses to nenaučil na základce cca 7-9 třída ČJ -práce s textem, teď už to nedoženeš, takže smlolík!

  • GlobeElement
   13:17 03.09.2020

   Sice mi přijde zbytečné montovat na železniční vagóny pásy a protitanková děla, ale uznávám, že nejsem odborník. Ale to o udržování technologií a výrobních podniků v chodu je fakt ...Zobrazit celý příspěvek

   Sice mi přijde zbytečné montovat na železniční vagóny pásy a protitanková děla, ale uznávám, že nejsem odborník.

   Ale to o udržování technologií a výrobních podniků v chodu je fakt - naše L-159 bylo to samé.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2