Tank T-90 vs. protitanková střela TOW

T-90 s reaktivním pancířem Kontakt-5. Reaktivní pancíř poskytuje dobrou ochranu proti moderní protitankové munici, na druhou stranu nekryje celou plochu předního pancíře; větší foto / Vitalij Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Před několika dny oběhlo svět video ze “souboje” ruského tanku T-90 s americkou protitankovou řízenou střelou (PTŘS) TOW. Mediálně atraktivní souboj ruské a americké vojenské techniky se točí především kolem typu použité PTŘS TOW.

Kontakt-5 vs. TOW

Na videu je zobrazen ruský tank T-90, pravděpodobně exportní verze tanku T-90A označovaná jako T-90S. Před několika měsíci média přinesly informace o nasazení šesti tanků T-90 syrskou arabskou armádou Bašára Asada.

Další reálnou možností je nasazení původních ruských tanků T-90A s ruskou posádkou. Vycvičit novou posádku tanku trvá mnoho měsíců nebo dokonce let. Vzhledem k tomu, že syrská armáda ztratila za roky bojů mnoho zkušených posádek, je možné, že v tancích bojují ruské posádky.

Pojďme se podívat na balistickou ochranu T-90S (prakticky totožná s T-90A). T-90S má kombinovaný obranný systém proti protitankovým zbraním. Skládá se z vrstveného hlavního pancíře, z reaktivního pancíře Kontakt-5 a z rušícího zařízení Štora.

Ač je skutečná odolnost tanku střeženým tajemstvím, odolnost předního pancíře věže T-90S i s reaktivním pancířem Kontakt-5 je odhadována na 800 až 830 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency) proti podkaliberním střelám (munice s penetrátorem) a 1150 až 1350 mm RHAe proti kumulativním hlavicím (např. zmiňovaný TOW).

Reaktivní pancíř Kontakt-5 je určen proti kumulativním střelám TOW. Dlužno však podotknout, že Kontakt-5 kryje pouze okolo 50 % čelní plochy tanků T-90. Otázkou je jeho odolnost proti tandemové munici - tedy munici s prekurzorem určeným k vyřazení reaktivního pancíře a s hlavní hlavicí určenou k probití pancíře.

Další proměnou, kterou se nedozvíme, je typ věže zmiňovaného tanku. Je možné, že Rusové poslali do Sýrie staré T-90 s původní litou věží nebo naopak odolnější s novou svařovanou věží z novovýroby.

Útok

Z videa je patrné, že posádka tanku přežila. Otázkou je rozsah poškození. Očividně nebyla zasažená munice, jinak by tank vyhořel a posádka zahynula. Na videu zasažený tank opouští (zřejmě z důvodu bojového stresu) posádka poklopem - posádka zřejmě měla strach ze vzniku požáru.

Tank dostal zásah do věže, kde se nachází dvojčlenná posádka. Pokud by kumulativní paprsek prošel skrz (i pokud nedojde k explozi munice) dvojčlenná posádka v tanku by zahynula. Za pozornost stojí skutečnost, že očividně nefungoval rušící systém Štora, v opačném případě bychom viděli svítit charakteristické "červené oči" na předním pancíři věže.

Střela TOW se navádí na cíl poloautomaticky po drátě. Na zádi rakety je ale malý infračervný navigační zářič - tak odpalovací zařízení přesně ví, kde se střela při letu nachází. Problém ale je, pokud se na trase objeví více "infračervných světélek" (oči systému Štora). Naváděcí systém střely TOW je pak zmaten a při trošce štěstí pro posádku pošle raketu mimo tank.

Systém Štora z nějaké příčiny nefungoval a střela udeřila na reaktivní pancíř Kontakt-5 v přední části věže. Pancíř zafungoval velmi dobře a kumulativní parsek s největší pravděpodobností nepronikl dovnitř tanku. Zde měla posádka štěstí (cca 50/50), že střela zasáhla reaktivní pancíř.

Otázkou je, jaký typ PTŘS TOW byl použit. Zde bude jádro diskuze. Pokud šlo o starší verze TOW s jednoduchou hlavicí, nešlo by o nic zvláštního - v takových případech reaktivní pancíř pracuje velmi dobře. Některá média však mluví o použití střely TOW-2A s tandemovou hlavicí - tedy zbrani, která je přímo určena k likvidaci reaktivního pancíře.

Typ použité střely

Nejvýkonnější zbraní v rukou povstalců je typ BGM-71E TOW-2A. Na Blízkém východě je největším uživatelem BGM-71E TOW-2A Saudská Arábie (15 000 střel) a Libanon (200 střel). Avšak z videa není možné určit, o jaký typ TOW se jednalo. Pro naše potřeby ale počítejme, že se jednalo o typ TOW-2A.

Blíže jsme o nasazení střel TOW v Sýrii referovali v článku Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 8.

BGM-71E TOW-2A je protitanková zbraň zavedená do výzbroje v roce 1987 (Kontakt-5 byl představen v roce 1985). Střela se navádí na cíl "po drátě" - střelec udržuje záměrný kříž na cíli a střela manévruje automaticky.

Tandemová hlavice TOW-2A by měla být účinná proti prvním generacím reaktivního pancíře (Kontakt-1). Podle výrobce TOW-2A dokáže probít cca 900 mm RHAe za reaktivním pancířem. Kontakt-5 však mohl klidně vyřadit i tandemovou hlavici BGM-71E TOW-2A s prekurzorem. Další možností je, že prekurzor TOW-2A jednoduše nefungoval.

Právě na zavedení reaktivních pancířů Kontakt-5 Spojené státy reagovaly na konci 80. let minulého století vývojem zatím poslední verze BGM-71F TOW-2B. Střela na cíl útočí shora a slabý horní pancíř tanku probíjí pomocí projektilu formovaným explozí EFP (Explosively Formed Projectile). Dodávky BGM-71F TOW-2B byly zahájeny roku 1992.

Na závěr lze říct, že jakýkoliv tank stojící proti zbraní stejné generace má velmi slušné šance útoku odolat. I v případě použití BGM-71E TOW-2A měl T-90 velmi slušnou šanci útok přežít, a to i za situace, kdy tandemová hlavice TOW-2A fungovala tak, jak měla.

Zdroj: Názor, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pancíř v praxi: Problémy izraelských tanků Merkava, část. 1

Přední polský odborník na tankovou techniku Jaroslaw Wolski pro Dziennik Zbrojny připravuje nový ...

Protitankový dron z Ruska

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Barguzin: Ruský vlak posledního soudu

Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  07:58 08.05.2016

  jj285b Jsi úplně vedle a je to jen tvé zbožné přání. Zde dávám fotku, kterou pořídila syrská armáda po ...Zobrazit celý příspěvek

  jj285b

  Jsi úplně vedle a je to jen tvé zbožné přání. Zde dávám fotku, kterou pořídila syrská armáda po incidentu.

  https://scontent-vie1-1.xx.fbc...

  Ty škody jsou naprosto identický. Musíš se smířit s tím, že teroristé pancíř neprobili, nikoho nezabili a ani nezmrzačili.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:31 24.04.2016

  navyse, ten tweet hovori ze tank bol ziskany pred troma dnami, pricom tweet bol postnuty 20.aprila... takze to naozaj vyzera na dalsiu T-90 ktoru sa im podarilo vyradit a tentokrat ...Zobrazit celý příspěvek

  navyse, ten tweet hovori ze tank bol ziskany pred troma dnami, pricom tweet bol postnuty 20.aprila... takze to naozaj vyzera na dalsiu T-90 ktoru sa im podarilo vyradit a tentokrat ju posadka nechala tak... (ak prezila)

  (povodne video bolo z 28.februara)Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:19 24.04.2016

  semtam: vobec nic nie je jasne... za prve, tweet hovori ze tank ziskala An Nusra: https://twitter.com/worldonale... za druhe, ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: vobec nic nie je jasne... za prve, tweet hovori ze tank ziskala An Nusra:

  https://twitter.com/worldonale...

  za druhe, tento tank ma dost poniceny predny pancier trupu popri znicenom K-5 na vezi..

  kludne moze ist o uplne inu T-90Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:58 20.04.2016

  už je jasno http://ic.pics.livejournal.com... TOW-2 neprobil. Střelu zastavil reaktivní pancíř bez poškození hlavního pancíře. ...Zobrazit celý příspěvek

  už je jasno

  http://ic.pics.livejournal.com...

  TOW-2 neprobil. Střelu zastavil reaktivní pancíř bez poškození hlavního pancíře.

  Video očividně dost klamalo a spoustu lidí nachytalo na švestkách.Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  19:27 20.03.2016

  Kratky clanok k tej fotke...https://southfront.org/tow-2a-...

  Kratky clanok k tej fotke...https://southfront.org/tow-2a-...

 • Jindrich
  16:41 20.03.2016

  Údajně zmíněná T-90 zasažená TOW:
  https://pp.vk.me/c543109/v5431...

  Údajně zmíněná T-90 zasažená TOW:
  https://pp.vk.me/c543109/v5431...

 • JirkaM
  22:22 03.03.2016

  Teď je ta správná chvíle začít dodávat vyspělé zbraně nepřátelům USA, například Talibanu.

  Teď je ta správná chvíle začít dodávat vyspělé zbraně nepřátelům USA, například Talibanu.

 • jj284b
  15:39 03.03.2016

  mierny offtopic, no dost to vystihuje klasickych novinarov:

  https://pbs.twimg.com/media/CU...

  mierny offtopic, no dost to vystihuje klasickych novinarov:

  https://pbs.twimg.com/media/CU...

 • jj284b
  15:35 03.03.2016

  Charie: to bude tym ze to nebolo na tank-net.org :) moja chyba (sypem si popol na hlavu). Damian to len re-postol z polskeho fora kde to bolo povodne uploadnute userm s menom ...Zobrazit celý příspěvek

  Charie: to bude tym ze to nebolo na tank-net.org :) moja chyba (sypem si popol na hlavu). Damian to len re-postol z polskeho fora kde to bolo povodne uploadnute userm s menom Militarysta, skusim to pohladat.

  http://www.tank-net.com/forums...


  cosi pre Butrus Butrus Gali: zaber z "vybuchnutych naplni Kontakt-5 - vsetky bloky s medzerou su po vybuchu (bez vybusnej vyplne) - pravdepodobne vyhoreli po zasahu, ktory sposobil zapalenie municie a utrhnutie veze..

  https://lh5.googleusercontent.... Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:38 03.03.2016

  jj284b: byl by link na rozbor na Tank-net? nějak to nemůžu najít :( díky

  jj284b: byl by link na rozbor na Tank-net? nějak to nemůžu najít :( díky

 • jj284b
  14:07 03.03.2016

  svang: ta analyza mi nepride nejako detailna.. je plna vseobecnych konstatovani a domienok.. este aj diskusia na Tank-net.org bola viac detailna (minimalne je tam rozbor zaberu ...Zobrazit celý příspěvek

  svang: ta analyza mi nepride nejako detailna.. je plna vseobecnych konstatovani a domienok.. este aj diskusia na Tank-net.org bola viac detailna (minimalne je tam rozbor zaberu frame by frame az do zasahu...Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  09:15 03.03.2016

  Zajimavá debata :) Ale jen poznámka, tank v tu chvíly byl vyřazen z boje => neměl celou posádku a byl stažen (odjel na základnu), prostě nepokračoval ve vedení plnohodnotné ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajimavá debata :)
  Ale jen poznámka, tank v tu chvíly byl vyřazen z boje => neměl celou posádku a byl stažen (odjel na základnu), prostě nepokračoval ve vedení plnohodnotné bojové činnosti, ač se můžeme hádat, zda jí před tím plnil :)Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:16 03.03.2016

  Butrus Butrus Gali: dal som vam tolko odkazov ze az.. Hlavica TOW-2 vazi 6kg, z toho explozivny material ma 3kg, najdite si to hoci aj na wiki: ...Zobrazit celý příspěvek

  Butrus Butrus Gali: dal som vam tolko odkazov ze az..

  Hlavica TOW-2 vazi 6kg, z toho explozivny material ma 3kg, najdite si to hoci aj na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/...


  info o tom co vlastne je a kolko ERA vazi som vam dal tiez:

  http://fofanov.armor.kiev.ua/T...
  http://fofanov.armor.kiev.ua/T... Skrýt celý příspěvek

 • svang
  05:27 03.03.2016

  Detailni analyza uvedeneho videa:
  https://southfront.org/tow-2a-...

  Detailni analyza uvedeneho videa:
  https://southfront.org/tow-2a-...

 • Butrus Butrus Gali
  02:00 03.03.2016

  ziadna reklama, tato verzia je stara T 90 zo zaciatku 90. rokov, ktora ma este odlievanu vezu a s novym T 90 MS Tagil nema skoro nic spolocne. V analyze sa popisuje preco to ...Zobrazit celý příspěvek

  ziadna reklama, tato verzia je stara T 90 zo zaciatku 90. rokov, ktora ma este odlievanu vezu a s novym T 90 MS Tagil nema skoro nic spolocne.

  V analyze sa popisuje preco to nemohla byt ruska posadka, precitaj si ak ta to zaujima. Zaprdeni Dagestanci dostali standardny vycvik v Ruskej armade. Syrske jednotky dostali mozno kratku instruktaz v Syrii, ak vobec.

  Na Ukrajine boli T 72 B3, co je modernizaciou omnoho vyspelejsi tank ako T 90, aj ked vychadza zo starsej platformy. T 72 B3 ma ovela blizsie k T90 MS Tagil ako k T 90 co su v Syrii.

  https://upload.wikimedia.org/w...
  http://defense-update.com/wp-c...

  Ze bol tank poskodeny, vyradeny z boja je len vasa fabulacia, zbozne prianie a odziaciatku sledovany ziadany vystup. V analyze sa pise presny opak. Aj to ako obrovska tlakova vlna z vysokobrisantnych kumulativnych nalozi musela zranit a otriast strelca. Staci precitat si a nie si domyslat svoje zelania.Skrýt celý příspěvek

 • andy2210
  01:16 03.03.2016

  myslim ze to muzeme ukoncit. co povazuji za fakta pripadne udalost s vysokou pravdepodobnosti: tank byl zasazen, poskozen, posadka zranena a byl vyrazen z boje. o ucinku strely, ...Zobrazit celý příspěvek

  myslim ze to muzeme ukoncit. co povazuji za fakta pripadne udalost s vysokou pravdepodobnosti:

  tank byl zasazen, poskozen, posadka zranena a byl vyrazen z boje. o ucinku strely, zasahu a o vsem dalsim se muzeme hadat do aleluja.Skrýt celý příspěvek

 • andy2210
  01:02 03.03.2016

  jaky tlak z exploze? Pokud zafungovala ERA.. na urovni poklopu a do tanku by se dle me nic zvlastniho dostat nemelo. Proc by se nemohlo jednat o ruskou posadku? Cetl jsi pribehy ...Zobrazit celý příspěvek

  jaky tlak z exploze? Pokud zafungovala ERA.. na urovni poklopu a do tanku by se dle me nic zvlastniho dostat nemelo. Proc by se nemohlo jednat o ruskou posadku? Cetl jsi pribehy tech vojaku co poslali bojovat na Ukrajinu? Vzdyt to take nebyli zadne super jednotky, ale zaprdeni Dagestanci buhvi odkud. Malujes si to cele moc ruzove, ve prospech ruske techniky.

  Znovu - myslis, ze by Rusove riskovali spatnou reklamu tim, ze T-90 daji do rukou komukoli? Kdyz na Ukrajine Ruske posadky strkali i do T 72 B? S prihlednutim k tomu, jak prezentuji sve ostatni zbrane a Syrii berou jako reklamu.. zda se mi to dost nepravdepodobne.Skrýt celý příspěvek

 • Butrus Butrus Gali
  00:32 03.03.2016

  teda analyza potvrdzuje presne to co som pisal ovela nizsie a tiez spomina dalsie aspekty: T 90 zasiahol TOW 2A, zasiahol ju do ERA, ta explodovala, tank zostal dalej ...Zobrazit celý příspěvek

  teda analyza potvrdzuje presne to co som pisal ovela nizsie a tiez spomina dalsie aspekty:

  T 90 zasiahol TOW 2A, zasiahol ju do ERA, ta explodovala, tank zostal dalej bojaschopny/pohybuschopny, obrana tanku nebola prekonana, poklopy boli otvorene, Stora bola vypnuta, tlak z explozie zranil strelca, poklopy mali byt zavrete, posadka bola velmi neskusena, tank nebojoval vo formacii, iba cakal na mieste, takmer urcite to nebola trenovana posadka, uz vobec nie ruska, ...

  Vase dohady o Stora proti TOW asi fungovala, jej ziarice nie su viditelne ked pracuju, ale ze nebola ucinnaz voci TOW, ze strelec mal odtrhnutu ruku, ze obrana tanku bola prekonana, ze mohla PTRS vezu zasiahnut na mieste kde nie je ERA aj ked ERA explodovala, ze tam urcite sedeli ruske jednotky a aj tak nic nezmohli, ze ... sa ukazali ako nie celkom presne.

  Vyzera to, ze bolo treba dokazovat, ze jednoducho ruska technika proti americkej nema sancu aj ked z videa jasne vidno, ze ma.Skrýt celý příspěvek

 • Butrus Butrus Gali
  23:28 02.03.2016

  prierez TOW 2 zobrazenie konusu trhaviny:

  http://i60.fastpic.ru/big/2013...

  prierez TOW 2 zobrazenie konusu trhaviny:

  http://i60.fastpic.ru/big/2013...

 • Butrus Butrus Gali
  23:27 02.03.2016

  nezda sa mi ze by predne bloky Kontakt 5 mali hmotnost 10 kg. Cela instalacia ma hmotnost 3 tony. Navrchu veze su len male a nizke bloky. Hlavnu hmotnost tvoria bloky po stranach ...Zobrazit celý příspěvek

  nezda sa mi ze by predne bloky Kontakt 5 mali hmotnost 10 kg. Cela instalacia ma hmotnost 3 tony. Navrchu veze su len male a nizke bloky. Hlavnu hmotnost tvoria bloky po stranach cela veze. Tych je 6 ako ukazuje aj obrazok v uvode clanku. Ak 6 velkych blokov tvori vacsinu hmot celej ERA vaziacej 3 tony, moze kazdy blok vazit 10 kg? Daj odkaz.

  Tiez hmotnost trhaviny v hlavici TOW nebude 3,1 kg. TOW ma priemer 15 cm, konus trhaviny je dlhy cca 20 cm. Valec s takymi rozmermi by mal objem 3 dm kubicke. Treba este odratat dutu komoru kumulativnej naloze v tvare kuzela od valca trhaviny a vyjde cisty objem pre trhavinu cca 2 dm kubicke, teda 0,002 m3.
  1 m3 trhaviny moze mat odhadovanu hustotu 1000 kg/m3, z coho vyjde, ze hlavna bojova hlavica TOW obsahuje mozno 2 kg trhaviny.

  V kazdom pripade vsak nebude vybuch mensi ak exploduje naraz PTRS aj ERA ako ked exploduje iba PTRS. To si sliapol vedla.

  Kontakt 5 na rozdiel od predoslych ERA pri explozii neznici vlastny blok ulozenia. Na stranke co si dal sa to pise a je tam aj zaber jedneho bloku uz po explozii a nic nevyzera znicene.
  http://fofanov.armor.kiev.ua/T... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7