Tank T-90 vs. protitanková střela TOW

T-90 s reaktivním pancířem Kontakt-5. Reaktivní pancíř poskytuje dobrou ochranu proti moderní protitankové munici, na druhou stranu nekryje celou plochu předního pancíře; větší foto / Vitalij Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Před několika dny oběhlo svět video ze “souboje” ruského tanku T-90 s americkou protitankovou řízenou střelou (PTŘS) TOW. Mediálně atraktivní souboj ruské a americké vojenské techniky se točí především kolem typu použité PTŘS TOW.

Kontakt-5 vs. TOW

Na videu je zobrazen ruský tank T-90, pravděpodobně exportní verze tanku T-90A označovaná jako T-90S. Před několika měsíci média přinesly informace o nasazení šesti tanků T-90 syrskou arabskou armádou Bašára Asada.

Další reálnou možností je nasazení původních ruských tanků T-90A s ruskou posádkou. Vycvičit novou posádku tanku trvá mnoho měsíců nebo dokonce let. Vzhledem k tomu, že syrská armáda ztratila za roky bojů mnoho zkušených posádek, je možné, že v tancích bojují ruské posádky.

Pojďme se podívat na balistickou ochranu T-90S (prakticky totožná s T-90A). T-90S má kombinovaný obranný systém proti protitankovým zbraním. Skládá se z vrstveného hlavního pancíře, z reaktivního pancíře Kontakt-5 a z rušícího zařízení Štora.

Ač je skutečná odolnost tanku střeženým tajemstvím, odolnost předního pancíře věže T-90S i s reaktivním pancířem Kontakt-5 je odhadována na 800 až 830 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogeneous Armour equivalency) proti podkaliberním střelám (munice s penetrátorem) a 1150 až 1350 mm RHAe proti kumulativním hlavicím (např. zmiňovaný TOW).

Reaktivní pancíř Kontakt-5 je určen proti kumulativním střelám TOW. Dlužno však podotknout, že Kontakt-5 kryje pouze okolo 50 % čelní plochy tanků T-90. Otázkou je jeho odolnost proti tandemové munici - tedy munici s prekurzorem určeným k vyřazení reaktivního pancíře a s hlavní hlavicí určenou k probití pancíře.

Další proměnou, kterou se nedozvíme, je typ věže zmiňovaného tanku. Je možné, že Rusové poslali do Sýrie staré T-90 s původní litou věží nebo naopak odolnější s novou svařovanou věží z novovýroby.

Útok

Z videa je patrné, že posádka tanku přežila. Otázkou je rozsah poškození. Očividně nebyla zasažená munice, jinak by tank vyhořel a posádka zahynula. Na videu zasažený tank opouští (zřejmě z důvodu bojového stresu) posádka poklopem - posádka zřejmě měla strach ze vzniku požáru.

Tank dostal zásah do věže, kde se nachází dvojčlenná posádka. Pokud by kumulativní paprsek prošel skrz (i pokud nedojde k explozi munice) dvojčlenná posádka v tanku by zahynula. Za pozornost stojí skutečnost, že očividně nefungoval rušící systém Štora, v opačném případě bychom viděli svítit charakteristické "červené oči" na předním pancíři věže.

Střela TOW se navádí na cíl poloautomaticky po drátě. Na zádi rakety je ale malý infračervný navigační zářič - tak odpalovací zařízení přesně ví, kde se střela při letu nachází. Problém ale je, pokud se na trase objeví více "infračervných světélek" (oči systému Štora). Naváděcí systém střely TOW je pak zmaten a při trošce štěstí pro posádku pošle raketu mimo tank.

Systém Štora z nějaké příčiny nefungoval a střela udeřila na reaktivní pancíř Kontakt-5 v přední části věže. Pancíř zafungoval velmi dobře a kumulativní parsek s největší pravděpodobností nepronikl dovnitř tanku. Zde měla posádka štěstí (cca 50/50), že střela zasáhla reaktivní pancíř.

Otázkou je, jaký typ PTŘS TOW byl použit. Zde bude jádro diskuze. Pokud šlo o starší verze TOW s jednoduchou hlavicí, nešlo by o nic zvláštního - v takových případech reaktivní pancíř pracuje velmi dobře. Některá média však mluví o použití střely TOW-2A s tandemovou hlavicí - tedy zbrani, která je přímo určena k likvidaci reaktivního pancíře.

Typ použité střely

Nejvýkonnější zbraní v rukou povstalců je typ BGM-71E TOW-2A. Na Blízkém východě je největším uživatelem BGM-71E TOW-2A Saudská Arábie (15 000 střel) a Libanon (200 střel). Avšak z videa není možné určit, o jaký typ TOW se jednalo. Pro naše potřeby ale počítejme, že se jednalo o typ TOW-2A.

Blíže jsme o nasazení střel TOW v Sýrii referovali v článku Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 8.

BGM-71E TOW-2A je protitanková zbraň zavedená do výzbroje v roce 1987 (Kontakt-5 byl představen v roce 1985). Střela se navádí na cíl "po drátě" - střelec udržuje záměrný kříž na cíli a střela manévruje automaticky.

Tandemová hlavice TOW-2A by měla být účinná proti prvním generacím reaktivního pancíře (Kontakt-1). Podle výrobce TOW-2A dokáže probít cca 900 mm RHAe za reaktivním pancířem. Kontakt-5 však mohl klidně vyřadit i tandemovou hlavici BGM-71E TOW-2A s prekurzorem. Další možností je, že prekurzor TOW-2A jednoduše nefungoval.

Právě na zavedení reaktivních pancířů Kontakt-5 Spojené státy reagovaly na konci 80. let minulého století vývojem zatím poslední verze BGM-71F TOW-2B. Střela na cíl útočí shora a slabý horní pancíř tanku probíjí pomocí projektilu formovaným explozí EFP (Explosively Formed Projectile). Dodávky BGM-71F TOW-2B byly zahájeny roku 1992.

Na závěr lze říct, že jakýkoliv tank stojící proti zbraní stejné generace má velmi slušné šance útoku odolat. I v případě použití BGM-71E TOW-2A měl T-90 velmi slušnou šanci útok přežít, a to i za situace, kdy tandemová hlavice TOW-2A fungovala tak, jak měla.

Zdroj: Názor, Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pancíř v praxi: Problémy izraelských tanků Merkava, část. 1

Přední polský odborník na tankovou techniku Jaroslaw Wolski pro Dziennik Zbrojny připravuje nový ...

Protitankový dron z Ruska

Spojená korporace na výrobu přístrojů (součást Rostech), resp. firma Systempro, představila před ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Barguzin: Ruský vlak posledního soudu

Rusko pokračuje ve vývoji železničního raketového vlaku Barguzin. Podle plukovníka Vladimíra ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jj284b
  18:23 29.02.2016

  dusan: Slo o verziu s odlievanou vezou, kde technologia vyroby neumoznuje mat tazke bloky po celom priereze. Predna vrchna cast veze ma LOS (line of sight) hrubku cca 370-400mm ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: Slo o verziu s odlievanou vezou, kde technologia vyroby neumoznuje mat tazke bloky po celom priereze. Predna vrchna cast veze ma LOS (line of sight) hrubku cca 370-400mm pricom sa tam nenachadza ziadne specialne pancierovanie, len cista ocel. To je hlavny dovod preco T-90A dosala zvarovanu vezu, ktora tento nedostatok vyriesila.

  podla zaberov ta strela sla do oblasti pod meteo senzorom (vertikala), na urovni pozorovacieho pristroja strelca (horizontala) - v tej oblasti nie je pokrytie Kontakt-5

  http://zapodaj.net/images/e579...

  Celkovo, T-90 z predu ma len cca 50% predneho profilu pokrytu Kontakt-5, takze pravdepodobnost ze prilietajuca strela neaktivuje K5 je dost vysoka. Napr len STORA emitery pokryvaju vyznamnu cast predneho profilu, pricom za nimi nie je K5.

  http://www.cybermodeler.com/ho...

  http://s78.photobucket.com/use... Skrýt celý příspěvek

 • JakRe
  18:15 29.02.2016

  ako pisal jj248b, je mozne ze tank bol prebity, a zranilo to strelca alebo poskodilo niektory z pristrojov. To ze sa paprsku podarilo prebit pancier nemusi hned znamenat exploziu ...Zobrazit celý příspěvek

  ako pisal jj248b, je mozne ze tank bol prebity, a zranilo to strelca alebo poskodilo niektory z pristrojov. To ze sa paprsku podarilo prebit pancier nemusi hned znamenat exploziu municie alebo zabitie vsetkych clenov posadky ako si niektori myslia. Kumulativny paprsok je smrtelny len v jeho drahe a po prebiti sa netvoria ulomky z panciera (popr. strely) ako u APFSDS projektilu.
  P.S. (terminologia) - kumulativny paprsok neprepaluje, ale prebijaSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:53 29.02.2016

  No možno slabo hľadám, ale je problém nájsť poriadny výkres Kantaktu-5 v reze. http://armor.kiev.ua/wiki/inde... Ešte, že mám ...Zobrazit celý příspěvek

  No možno slabo hľadám, ale je problém nájsť poriadny výkres Kantaktu-5 v reze.
  http://armor.kiev.ua/wiki/inde...
  Ešte, že mám manuál T-72BM a tak môžem doplniť, že na čelnom panciery veže je silná pancierová doska cca 15 mm hrubá, potom nasleduje asi 10 mm vzduchová medzera a pod ňou je len tenká doska cca pár mm pod kterou je silná vrstva trhaviny - cca 20 mm. Tá je položená na pancierovej doske cca 7-8mm (nemám to presne okótované)

  https://www.google.sk/search?q...

  Horný pancier je zložený z piatich vrstriev - cca rovnomerne pancier-trhavina-pancier-trhavina-pancier.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:39 29.02.2016

  CerVus: jen si nejsem jistý, jestli druhá strana taky nehuláká Aláh je velký. Šíité a Sunité si jdou sice po krku, ale na velikosti Aláha se nejspíš shodují. Jedině snad, že by ...Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: jen si nejsem jistý, jestli druhá strana taky nehuláká Aláh je velký. Šíité a Sunité si jdou sice po krku, ale na velikosti Aláha se nejspíš shodují. Jedině snad, že by posádky zasažených vozidel tvořili mužici ? (zelení)Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  17:27 29.02.2016

  k článku: z tanku neutekla osádka, ale jen jeden člověk. Není ani jisté, zda osádka přežila. Řidič nejspíš ano, druhý člen osádky vozidlo opustil (patrně zraněný) a otázkou je co ...Zobrazit celý příspěvek

  k článku:
  z tanku neutekla osádka, ale jen jeden člověk. Není ani jisté, zda osádka přežila. Řidič nejspíš ano, druhý člen osádky vozidlo opustil (patrně zraněný) a otázkou je co ten třetí. Buď zraněn (zabit), když se střela propálila pancířem a nemohl tank opustit, nebo si udržel překvapivě chladnou hlavu, když jeho kolega opouštěl tank. Je klidně možné, že střela pancíř opravdu propálila a munice neexplodovala.
  Vzhledem k délce videa je dost možné, že po zásahu tank odjel. I u Merkav se stalo, že po zásahu přežil jen řidič (nebo v případě najetí na minu zahynul jen řidič a zbytek přežil.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:12 29.02.2016

  při shlédnutí te kompilace je až s podivem jak dobré výsledky ti "příslušníci umírněné opozice mají" příměr bych hledal v tom jak se změnilo chování a jeho efektivita na východě ...Zobrazit celý příspěvek

  při shlédnutí te kompilace je až s podivem jak dobré výsledky ti "příslušníci umírněné opozice mají" příměr bych hledal v tom jak se změnilo chování a jeho efektivita na východě ukrajiny v období před a potom co tam přijeli ruští "dovolenkáři."
  Nebo v každém balení TOW mají postavičku palmexmana zdarma?Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:36 29.02.2016

  je dost mozne ze to poskodilo pristroj strelca, poranilo ho, a preslo to az do zadnej casti veze ktoru prepalilo a zvysok lucu sa vypalil von (zadny pancier veze nie je ktovie ako ...Zobrazit celý příspěvek

  je dost mozne ze to poskodilo pristroj strelca, poranilo ho, a preslo to az do zadnej casti veze ktoru prepalilo a zvysok lucu sa vypalil von (zadny pancier veze nie je ktovie ako hruby). HEAT luc sa neodraza (ako si to par ludi tu mysli) a ak nenarazi na nieco co moze zapalit, zvacsa nesposobi skody mimo svojej drahy. kedze bol zasah do veze, vodic tanku vyviazol bez zraneni a mohol s tankom vycuvat prec. Celkovo mal ten tank stastie v nestasti.. ak by strela smerovala nizsie a zasiahla bocny pancier korby, prerazila by sa k municii a v takom pripade by to skoncilo dost neprijemne pre celu osadku.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  16:22 29.02.2016

  jj284b: To je mozne. Korespondovalo by to s videom. Strelcovi by nasledne luc zobral lavu ruku - blizsia k stene tanku. Otazne je, ako je mozne, ze nezasiahol nic dolezite a tank ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: To je mozne. Korespondovalo by to s videom. Strelcovi by nasledne luc zobral lavu ruku - blizsia k stene tanku. Otazne je, ako je mozne, ze nezasiahol nic dolezite a tank ostal viac menej schopny prevadzky.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:17 29.02.2016

  niko: co by znamenalo ze sa stalo presne to co som popisoval.. strela presla presne v oblasti pod meteo senzorom, hned vedla optickeho pristroja strelca. v tej oblasti nie je ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: co by znamenalo ze sa stalo presne to co som popisoval.. strela presla presne v oblasti pod meteo senzorom, hned vedla optickeho pristroja strelca. v tej oblasti nie je ziadna ERA, pricom pancier je tam hruby cca 400mm RHAe (Paul Lakowski odhaduje na 376mm RHAe) Ak to bol TOW-2A (BGM-71E), tak strela je schopna prerazit cca 900mm RHAe za ERA pancierom, ak to bol BGM-71D, tak slo o jednoduchu hlavicu, ktora ale tiez da 900mm RHAe (akurat ze ERA by to zosekala tak na 500-600mm RHAe)Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:16 29.02.2016

  Nechapem, načo vobec davaju T-90 arabom do rúk, ked to aj tak pouzivaju ako staru T-55.

  Nechapem, načo vobec davaju T-90 arabom do rúk, ked to aj tak pouzivaju ako staru T-55.

 • Butrus Butrus Gali
  16:00 29.02.2016

  podla Ruskych medii je pricina nespustenia Story a zadymovacej patrony nedovrety poklop. Posadky predoslych verzii tankov v Syrii takmer vzdy nechavaju otvoreny poklop, aby mali ...Zobrazit celý příspěvek

  podla Ruskych medii je pricina nespustenia Story a zadymovacej patrony nedovrety poklop. Posadky predoslych verzii tankov v Syrii takmer vzdy nechavaju otvoreny poklop, aby mali lepsiu sancu rychlo opustit tank v pripade zasahu. Posadka tohto T-90 ho mala otvoreny tiez. System Stora je vtedy automaticky vypnuty. Vychadza sa z predpokladu, ze tank dokaze vdaka obrannym prostriedkom odolat beznym dostupnym protitankovym zbraniam a nie je potrebne rychlo opustat ho. Naopak, pocas boja je potrebne aby bol uzavrety, pretoze vykonny reaktivny pancier a ine prostriedky mozu sposobit vazne zranenie posadky pri otvorenom poklope. Tank zbraniam odola najlepsie vtedy, ak je uzavrety a mozu byt vyuzivane vsetky aktivne obranne systemy. To posadka tohto tanku nespravila. Bud z dovodu, ze mala syrsku posadku , ktora povazuje za spravne bojovat s otvorenym poklopom, alebo preto, ze posadka si za kratky cas nestihla osvojit vsetky specifika boja s novym tankom a urobili iba chybu.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:55 29.02.2016

  Podla svedkov, tank nasledne po svojich odysiel. Ale nezranena posadka ? Na nete prebieha diskusia spoterov, ze strelec, ktory vystupil z tanku nemal lavu ruku. Vsimnite si na ...Zobrazit celý příspěvek

  Podla svedkov, tank nasledne po svojich odysiel. Ale nezranena posadka ? Na nete prebieha diskusia spoterov, ze strelec, ktory vystupil z tanku nemal lavu ruku. Vsimnite si na videu.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:22 29.02.2016

  CerVus: obávám se že 90% té tvojí strany huláká to stejné (za předpokladu, že jsou to Muslimové), ale to z nikoho nedělá fanatiky, pouze věřící:) Navíc lidi v tomhle regionu jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: obávám se že 90% té tvojí strany huláká to stejné (za předpokladu, že jsou to Muslimové), ale to z nikoho nedělá fanatiky, pouze věřící:) Navíc lidi v tomhle regionu jsou silní fatalisti (buh zařídí, konej se vule Alahova,...) ¨

  A zrovna třeba modlitby Iranců začínající Smrt Americe a Izraeli....Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:56 29.02.2016

  Pro upřesnění čí tank to byl: Záběr je z bitvy u Sheikh Aqil, kde IRGC ve spolupraci s YPG (minimálně je nechali projít přes jejich území) zautočíli na JAS ('Jaysh ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro upřesnění čí tank to byl:

  Záběr je z bitvy u Sheikh Aqil, kde IRGC ve spolupraci s YPG (minimálně je nechali projít přes jejich území) zautočíli na JAS ('Jaysh ash-Shamalum', aka 'Army of the North')

  T-90 bylo zasaženo při protiútoku JAS.
  Mimo ten JAS tvrdí že při něm zabili 75 Afganců (Hazarové) 2-3 zajali spadající pod IRGC, na YT měli video, kde bylo dost KIA, ale to už je stažené.

  ------------------

  ISIS se před pár dny údajně podařilo ukořistit T-90.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:53 29.02.2016

  U jen kvůli tomu jejich neustálemu hulákání Alah je velký fandím druhé straně. Historie jasně ukazuje, že není nic horšího než náboženský fanatik.

  U jen kvůli tomu jejich neustálemu hulákání Alah je velký fandím druhé straně. Historie jasně ukazuje, že není nic horšího než náboženský fanatik.

 • jj284b
  14:47 29.02.2016

  Dalsie chaoticke info v clanku - Tank vo videu nebol T-90A ale starsi T-90 s odlievanou vezou. T-90A ma zvarovanu vezu, a napr pouziva termalny zobrazovac SOSNA-U, kym starsie ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalsie chaoticke info v clanku - Tank vo videu nebol T-90A ale starsi T-90 s odlievanou vezou. T-90A ma zvarovanu vezu, a napr pouziva termalny zobrazovac SOSNA-U, kym starsie T-90/T-90S pouzivaju system BURAN-PA bez termalnej kamery.

  SOSNA-U ma dost vyraznu siluetu na strope vozidla, takze sa da velmi lahko rozoznat (pouzivaju ju aj tanky T-72B3 nasadene na Donbase)Skrýt celý příspěvek

 • michal_1993
  14:40 29.02.2016

  V podstate nič nové, iba nejaké špekulácie, čo sa týka konkrétnej T-90, tak sa mi podarilo na jednom fóre vypátrať že sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o pôvodný ruský model z ...Zobrazit celý příspěvek

  V podstate nič nové, iba nejaké špekulácie, čo sa týka konkrétnej T-90, tak sa mi podarilo na jednom fóre vypátrať že sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o pôvodný ruský model z 90. rokov a nie exportný T-90S, dá sa to rozoznať podľa ne-termovízneho mieridla TPN-4 "Buran-PA". Sýrska armáda má momentálne k dispozícií iba 3 tieto tanky, na fóre sa dopátrali ku tanku s označením "21-4"Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:39 29.02.2016

  nehnevajte sa, no clanok je to dost chaoticky... naprv pisete ze doslo k zasahu veze, potom korby. co sa tyka IR diody, u TOW-2A je frekvencia sifrovana (navadzaci system ...Zobrazit celý příspěvek

  nehnevajte sa, no clanok je to dost chaoticky... naprv pisete ze doslo k zasahu veze, potom korby.

  co sa tyka IR diody, u TOW-2A je frekvencia sifrovana (navadzaci system M220A2), takze system STORA nema sancu navadzaciu sustavu zarusit, kedze nepozna presnu frekvenciu "blikania" IR diody.

  na videu jasne vidiet dvojitu exploziu strely, co znamena ze prekurzor fungoval..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7