Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 4.

Foto: Tanky T-72BV s reaktivním pancířem Kontakt-1 v Grozném, během druhé čečenské války. /  www.missinglynx.com
Tanky T-72BV s reaktivním pancířem Kontakt-1 v Grozném, během druhé čečenské války. / missinglynx.com

Polský autor Jarosław Wolski si v dalším díle vybral nasazení ruských tanků během první a druhé čečenské války. Při první anabázi přišli Rusové o značné množství tanků. Během druhé čečenské války Rusové výrazně zlepšili taktiku nasazení i provozu tankových jednotek. Výsledkem byly násobně menší ztráty.

Pohroma pro ruské tanky

První čečenská válka skončila pro ruské tankové jednotky neslavně. Mizerné vedení armády, špatně vycvičené posádky tanků i špatná taktika způsobila těžké ztráty. Tanky, většinou T-72, byly nasazováný v akcích a místech, pro které vůbec nebyly určeny.

Malé skupinky separatistů ničily ruské tanky několika způsoby. Střílely na slabě chráněný horní pancíř ruských tanků z okolních budov pomocí reaktivních granátometů RPG a také na zadní pancíř věže a korby ze země. Počítá se, že povstalci museli ke zničení jednoho tanku vypálit 6 až 8 přesně mířených kumulativních střel z RPG.

Rusové přišli v bojích o 192 tanků, přitom 65 strojů bylo zničeno zcela. Velké ztráty tanků i posádek má přitom na svědomí druhotný výbuch tankové munice, která explodovala po zasažení střelou z RPG. Munice v T-72 je uložená v prostoru posádky a po celém obvodě tankové věže.

V pozadí tank s chybějícími moduly reaktivního panceřování Kontakt-1. / TankForumRussia

Obrat během druhé čečenské války

Během druhé čečenské války se však ruská armáda poučila. Rusové podruhé nasadili 400 tanků, většinou T-72BV. Za celou druhou čečenskou anabázi přitom Rusové nenávratně přišli o 10 až 14 tanků.

V čem tkví nízké ztráty, když nástroj zůstal stejný – tank T-72BV s reaktivním pancířem Kontakt-1?

Rusové provedli několik zásadních taktických vylepšení nasazení tanků. V prvé řadě došlo k lepší souhře tanků, pěchoty a dělostřelectva. Ruské tanky se také nepohybovaly blízko vysokých budov zabraných protivníkem.

Obsluhu přitom tvořili v drtivé většině profesionální vojáci s potřebným výcvikem. Před nasazením v Čečensku posádky tanků cvičily společně více než půl roku vzájemnou spolupráci i spolupráci s pěchotou a dělostřelectvem.

Skica tanku T-72. / Volné dílo

Z prostoru osádky tanků T-72BV byla rovněž odstraněná veškerá munice. Zůstala munice pouze v automatickém nabíjecím systému. V klasické konfiguraci nese T-72 22 nábojů v automatickém nabíječi a dalších 17 v prostoru věže.

Ruská armáda navíc začala experimentovat s „nevybuchující" municí. Jde o munici, která funguje pouze po vystřelení z hlavně. K explozi tedy nemůže dojít, pokud munici zasáhne střepina nebo kumulativní paprsek. V nejhorším případě munice pomalu shoří. Není však známo, kolik tanků bylo vybaveno podobnou municí.

Došlo rovněž k revizi údržby automatického vnitřního hasicího systému. Ač má hasicí systém fungovat vždy, nebylo tomu tak. Díky špatnému servisu a údržbě systém během první anabáze v řadě případu selhal.

Struktura čelního pancíře tanku T-72BV. / Archív autora

Pancíř T-72BV

Vrchní vrstva čelního pancíře věže T-72BV se skládá ze 120 mm litinového pancíře. Za krustou se nachází 20 desek reaktivního nevybuchujícího pancíře typu NERA (Non Explosive Reactive Armour). Jednotlivé desky jsou od sebe odděleny 22 mm širokými přepážkami. Čelní pancíř věže uzavírá 45 mm „rychlořezné" ocele typu HHS (High Speed Steel) a 80 až 90 mm vnitřní litinové krusty.

Přepočteno na ekvivalent homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent), pancíř věže vykazoval odolnost ve směru podélné osy tanku 500 až 540 mm RHAe proti podkaliberním střelám a 600 mm proti kumulativním střelám. Slabým „podbřiškem" věže však byla zadní část, kterou chránilo pouze 60 až 80 mm litinového pancíře.

Struktura čelního pancíře korby T-72BV se v průběhu času změnila. Nejoblíbenější byla ale následující struktura pancíře. Za 60 mm ocelovým pancířem se nacházela 10 mm vzduchová kapsa a za ní 30 mm široký pancíř NERA.

Rekordman čečenské války - tank č. 611. /  TankForumRussia

Následoval 10 mm široká vzduchová kapsa a třetí pancíř NERA a tloušťce 50 mm. Za další 10 mm širokou kapsou se nacházel 50 mm ocelový štít. Převedeno na RHAe, proti podklaiberním střelám čelní pancíř korby dosahoval 500 mm RHAe a proti kumulativním střelám až 600 RHAe.

Boky korby kryje 80 mm pancíře, za kterými se nachází palivové nádrže o tloušťce 510 mm. Vrstva paliva představuje ekvivalent 70 mm ocelového pancíře.

Kromě toho samozřejmě klasický pancíř doplňovaly bloky reaktivního pancéřovaní Kontakt-1 určené proti kumulativním střelám.

Tank č. 611 - pravá strana korby a levá věže. /  TankForumRussia

Soupeř tanků T-72

Proti ruským tankům stály bojůvky čečenských separatistů s nejrůznějšími verzemi reaktivního granátometu RPG-7. Nejčastěji přitom dominoval typ RPG-7VL se schopností probít 500 RHAe. V rukou separatistů se objevily i raketomety RPG-22 a RPG-26.

Čečenští bojovníci používali také velké množství protitankových střel Fagot. Střely čečenští bojovníci nakoupil na černém trhu nebo získali za úplatu od ruských důstojníku. Fagot byla nejsilnější protitankovou zbraní v rukou separatistů – probíjela 600 mm RHAe.

Tanky 506. gardového tankového pluku

506. gardový tankový pluk nasadil do osm měsíců dlouhých bojů 31 tanků T-72. Pouze jeden tank byl poškozen protitankovou minou natolik, že musel být odeslán z fronty na opravu. Všechny ostatní tanky utrpěly zásahy, ale všechny zůstaly bojeschopné.

Rekordmanem je tank č. 611, které během dvou dnů dostal třikrát zásah střelami Fagot a šestkrát RPG. Dvě střely Fagot zasáhly tank T-72 z boku do korby a jedna z boku do věže. Kontakt-1 pracoval správně a k proražení pancíř nedošlo.

Zásahy RPG byly mnohem nebezpečnější. První výstřel se trefil do poklopu věže, kumulativní paprskem pancíř poklopu překonal, proletěl kolem velitele tanku, lehce ho zranil a narazil do zadní části věže.

Střecha dostal další dva zásahy, ale v tomto případě dobře zafungovala reaktivní pancíř Kontakt-1. Tank také dostal dva zásahy RPG z pravé strany a jeden z levé, Kontakt-1 opět fungoval na výbornou.

Další z tanků č.613 dostal zásah do levé strany korby. Kontakt-1 fungoval bezchybně. / TankForumRussia

Neméně dobrodružný příběh má tank č. 623. Náš příběh se odehrává v Grozným, kde se do obklíčení dostala jednotka ministerstva vnitra. Ruské tanky s pěchotou se snažily jednotku vysvobodit.

Běžná taktika té doby byla, že tanky útočily na hrotu a v rychlém sledu pálily na cíle. Po vyčerpání všech 22 nábojů v zásobníku se stáhly a nahradily je nové tanky. Tak měla ruská pěchota neustálou palebnou podporu.

Tank T-72 však dokáže vyvinout na zpátečku rychlost pouze 4 km/h (např. Leopard 2 40 km/h). Tank tedy může pomalu couvat, nebo se odpoutat jízdou vpřed s tím, že proti nepříteli natočí věž tanku. Velitel tanku č. 623 zvolil druhou možnost.

Zničené bloky reaktivního panceřování tanku č. 623. / TankForumRussia

Na tento moment čekali čečenští bojovníci. V rychlém sledu dostal tank tři zásahy RPG. První zasáhla zadní sudovou palivovou nádrž. Kumulativní paprsek nádrž propálil a zasáhl trup tanku. K proražení pancíře naštěstí nedošlo.

Druhá střela zasáhla bok tanku, ale Kontakt-1 fungoval správně. Třetí granát však prorazil zadní pancíř, zasáhl motor a zastavil se až o tenkou pancéřovou přepážku oddělující motorový prostor od posádky.

Posádce se však podařilo ujet dalších 300 metrů do prostorů kontrolovaném Rusy. Z důvodu obavy požáru posádka tank opustila, ale k požáru nakonec nedošlo, a to i přesto, že selhal hasící systém tanku. Po výměně motoru a opravách byl zasažený tank č. 623 po několika dnech opět připraven k boji.

Neidentifikovatelný tank po zásahu RPG. Jsou dobře patrné stopy po činnosti reaktivního pancéřování. / TankForumRussia

Vyhodnocení

Pancíř tanku T-72 i reaktivní pancíř Kontakt-1 pracoval na výbornou. Zlepšila se i taktika nasazení i výcvik posádek. Avšak i druhá čečenská válka ukázala slabiny ruských tanků.

Za prvé ruské tanky neměly šifrovanou komunikaci, takže je mohli čečenští bojovníci odposlouchávat. Obrovským problémem se také ukázala chybějící termovize. Tanky T-72 trpěly také velmi nízkou provozní spolehlivostí.

Problém byla nízká modulárnost. Výměna pohonné jednotky T-72 trvá 23 hodin, například pohonnou jednotku německého tanku Leopard 2 vyměníte do 25 minut.

Také pro výměnu poškozeného tankového děla je nutné u T-72 sundat celou věž, u německého tanku Leopard 2 pouze masku děla.

Zničená nádrž paliva na boku T-72BV po zásahu RPG./ TankForumRussia

Ukázalo se, že po probití pancíře se nemá posádka jak před žárem chránit. Došlo tak k zavedení nových nehořlavých uniforem pro tankisty, aby posádka i pro probití pancíře kumulativním střelou zůstala bojeschopná. Podle ruských statistik všal během druhé čečenské války došlo pouze k třem probití pancíře T72BV!

Jaký je závěr? Podle autora Jarosław Wolski se ukazuje, že pokud se střetné odpovídající generace tanků a protitankových zbraní, tanky vykazují mimořádnou odolnost i proti mnohonásobným zásahům.

Stejně se tak ukazuje bezpodmínečná nutnost dobře vycvičené posádky a souhra tanků s pěchotou, dělostřelectvem a leteckými silami. Jen tak je tank efektní a velmi těžko zničitelný zbraňový systém.

Zdroj: Dziennik zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.

Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 3.

V třetím díle autor seriálu Jaroslaw Wolski představuje příběh „nezničitelného“ tanku. Britský tank ...

Bojové vozidlo pěchoty Boxer

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) představila projekt nového kolového bojového vozidla ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Left
    17:57 04.03.2015

    To "jiný Honza": Tak, chudák kluk... Ale s absolutně vymytým mozkem. Proto je spíš chudák.

    To "jiný Honza": Tak, chudák kluk... Ale s absolutně vymytým mozkem. Proto je spíš chudák.

  • jiný Honza
    12:30 04.03.2015

    Pánové, asi bychom se měli zeptat jeho: ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, asi bychom se měli zeptat jeho: http://zpravy.idnes.cz/dorzi-b...
    Ten ví nejlíp, jak to vypadá v T-72B, když to koupí. A vůbec se mu nesměju, chudák kluk.Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
    14:50 03.03.2015

    Pěkně napsaný článek.Mě by ,ale velice zajímalo,jaká je účinnost PTŘS odpalovaných s vrtulníku,zde o nich není žádna zmínka.Též si myslím,že RPG (starší typy) už moderní tanky jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkně napsaný článek.Mě by ,ale velice zajímalo,jaká je účinnost PTŘS odpalovaných s vrtulníku,zde o nich není žádna zmínka.Též si myslím,že RPG (starší typy) už moderní tanky jen těžko budou moci vážněji ohrozit.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    13:34 03.03.2015

    Díky za pěkné čtení, zajímavé by bylo jak by dopadl např. spike proti b3.

    Díky za pěkné čtení, zajímavé by bylo jak by dopadl např. spike proti b3.

  • jj284b
    06:29 03.03.2015

    dusan: T72B ma protitankove riadene strely a T72B1 ich nema.

    dusan: T72B ma protitankove riadene strely a T72B1 ich nema.

  • dusan
    23:11 02.03.2015

    Len taký "detail" ... Označenie T-72BV je neoficiálne ... Rusi ho nepoužívajú .... Sice logicky vychádza z "namontovani" véčka za tanky T-72B (vzryvnyj)... po vzore T-64BV, ...Zobrazit celý příspěvek

    Len taký "detail" ...

    Označenie T-72BV je neoficiálne ... Rusi ho nepoužívajú ....

    Sice logicky vychádza z "namontovani" véčka za tanky T-72B (vzryvnyj)... po vzore T-64BV, T-80BV či T-72AV .. ale ruské verzie T-72B sa takto nikdy neoznačovali ...

    Pôvodne boli základné verzie T-72B a T-72B1 so systémom navádzania PT striel odpalovaných z kanóna ...

    Po modernizácii, tj. vybavením dynamickej ochrany boli tanky T-72B preznačené na T-72BA a to bez ohľadu či mali Kontakt-1, alebo Kontakt-5.

    Neoficiálne sa označuje T-72BA s Kontaktom-5 ako T-72BM či T-72B (M) ...

    Ale čo mám manuál ruskej armády z roku 1995, tak je T-72B (Kontakt-5) označený len ako T-72B.

    Predpokladám, že po modernizácii už odpadla potreba rozlišovať verzie ... a ostalo označenie len T-72B ...

    Na ruských stránkach sa často označujú T-72B (Kontakt-1) ako T-72B1 a T-72B (Kontakt-5) ako T-72BA ....

    Priznám, že stále v tom nemám ani ja na 100 % jasno ... a je v tom "hokej" i na rôznych stránkach ... v rátana tých ruských ...

    Privítal by som upresnenie, objasnenie, alebo nejaký dobrý dôverihodný zdroj ...Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    21:51 02.03.2015

    jeden zaujimavy rozhovor s ruskym tankistom sluziacim u T72B3:

    zdroj je v rustine, no nic co by google translate nezvladol:

    http://www.novayagazeta.ru/soc...

    jeden zaujimavy rozhovor s ruskym tankistom sluziacim u T72B3:

    zdroj je v rustine, no nic co by google translate nezvladol:

    http://www.novayagazeta.ru/soc...

  • pet.rok
    20:02 02.03.2015

    to Sgt Murphy: Obavam sa ze udaj o hmotnosti penetratora u M829A3 nie je presny. Je to hmotnost celeho projektilu spolu s vodiacou castou. Hmotnost samotneho penetratora sa ...Zobrazit celý příspěvek

    to Sgt Murphy: Obavam sa ze udaj o hmotnosti penetratora u M829A3 nie je presny. Je to hmotnost celeho projektilu spolu s vodiacou castou. Hmotnost samotneho penetratora sa odhaduje na 6+ kg. Udaj o hmotnosti samotneho penetratora je pokial viem neverejny :(.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    18:28 02.03.2015

    T-72 M4CZ poskytuje menšiu ochranu posádke z bokov korby, tá ostala chránená minimálne. Stále poskytuje ochranu len do 12,7 mm + gumové kryty pásov. M4CZ bola modernizovaná z ...Zobrazit celý příspěvek

    T-72 M4CZ poskytuje menšiu ochranu posádke z bokov korby, tá ostala chránená minimálne. Stále poskytuje ochranu len do 12,7 mm + gumové kryty pásov. M4CZ bola modernizovaná z downgrade verzie M (info 73. tankový prapor), tá má oproti B verzii oveľa slabší pancier. Verzia BV je navyše opatrená ERA Kontakt-1 aj v tejto pomerne citlivej a slabej časti pancierovania tanku. DYNA sa od Kontakt-1 prakticky neodlišuje a ostatné časti tanku sú chránené tak isto. T-72 M4CZ vyniká oproti T-72 BV v pohyblivosti, systémom riadenia paľby a ochrany posádky voči požiaru, prístrojovým vybavením. Výzbroj ostáva tá istá.

    S príchodom munície M829A1 v Púštnej búrke došlo k vývoju ERA Kontakt-5. Na to vstúpila do výzbroje US Army munícia M829A2 a neskôr M829A3 voči ktorej je K-5 neúčinný. V porovnaní penetrátor A1 váži 4.6 kg, penetrátor A3 10 kg. Rusko na to odpovedalo Relikt ERA, voči nemu sa vyvíja munícia M829E4.Skrýt celý příspěvek

  • tigerman
    18:10 02.03.2015

    U Trophy je jediný problém že pěchota nesmí stát v blízkosti tanku při vypálení projekltilu jinak dojde ke zranění vojáků, ale to už je spíš věc taktiky.

    U Trophy je jediný problém že pěchota nesmí stát v blízkosti tanku při vypálení projekltilu jinak dojde ke zranění vojáků, ale to už je spíš věc taktiky.

  • pet.rok
    17:37 02.03.2015

    Princip ucinku NERA je rozptyle kumulativneho luca (paprsku) rovnako ako ERA vzajomnym posunom tenkych dosiek panciera. S tym rozdielom ze u ERA sa to docieli tenkou vrstvou ...Zobrazit celý příspěvek

    Princip ucinku NERA je rozptyle kumulativneho luca (paprsku) rovnako ako ERA vzajomnym posunom tenkych dosiek panciera. S tym rozdielom ze u ERA sa to docieli tenkou vrstvou explozivneho materialu ktory sa iniciuje prienikom kumulativneho luca kym u NERA k tomu dochadza vdaka pruznosti toho medzimaterialu. Je samozrejme ze u ERA je tento posun a ucinok vyraznejsi nakolko explozivna medzivrstva ma viac energie.
    NERA posobi aj na kineticke penetratory: posun dosiek posobi priecne na penetrator a zvysuje namahanie a trenie cim zvacsuje jeho eroziu (pridanie keramickeho materialu aj v praskovej podobe pomaha) pripadne posobi na zmenu smeru prieniku pancierom.
    NERA je ucinna najma ked su platy ulozene v urcitom uhle voci predpokladanemu dopadu. Na obrazku v clanku kde je rez pancierom je to vidiet.
    U novych ruskych ERA systemoch ako kontakt5 alebo relikt sa uvadza ucinok aj proti apfsds strelam. Tu je otazka ci je to vdaka tomu ze dojde k iniciacii penetratorom alebo v mechanickym vlastnostiam medzivstvy obsahujucej trhavinu a teda posobeniu ako to ma NERA.Skrýt celý příspěvek

  • Left
    17:09 02.03.2015

    Dovolím si navrhnout zajímavé téma do debaty. Jak by si v kontextu tohoto článku (nebo i minulých) stál náš modernizovaný T-72M4CZ? Opravdu bych rád slyšel vaše názory na jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si navrhnout zajímavé téma do debaty.

    Jak by si v kontextu tohoto článku (nebo i minulých) stál náš modernizovaný T-72M4CZ?
    Opravdu bych rád slyšel vaše názory na jeho potenciální výkon.Skrýt celý příspěvek

  • vyposcz@seznam.cz
    15:40 02.03.2015

    Prispejem svojou troškou do mlyna. Čo sa týka systémov ochrany tankov, používajú sa hlavne systémy PASÍVNE, AKTÍVNE, ELEKTRONICKÉ /elektonicko-optické/. Tým samozrejme možnosti ...Zobrazit celý příspěvek

    Prispejem svojou troškou do mlyna. Čo sa týka systémov ochrany tankov, používajú sa hlavne systémy PASÍVNE, AKTÍVNE, ELEKTRONICKÉ /elektonicko-optické/. Tým samozrejme možnosti ochranu tanku nie sú vyčerpané.

    PASÍVNA ochrana tanku-panciere: v súčasnej dobe sa zásadne používajú na exponovaných miestach u moderných tankov výhradne vrstvené panciere. Homogénne pancierové ocele sa používajú len na neexponovanách miestach. Vrstvené panciere majú najčastejšie niekoľko vrstiev a to 3-6, tak ako išiel vývoj a doba.
    1. Prvé vrstvené panciere :Oceľ - kremič. vrstva - oceľ /ruská škola + protiradiačná vnútorná ochrana POV/ - zabezpečovali zvýšenú ochranu hlavne proti kumulatívnym strelám.
    2.Oceľ - plast/kompozit/ - oceľ /ruská škola + protiradiač. vnútorná vrstva POV/ - zabezpečovali zvýšenú ochranu proti kumulatívnym a čiastočne aj podkaliberným strelám.
    3. Oceľ - keramika - plast /kompozit/ - Al - Oceľ / ruská škola + protičrepinová vrstva + protiradiačná ochranná vrstva POV/. U niektorých modelov ruských tankov je možné použitie naviac aj ochudobneného uránu /až 5x vyššia pevnosť oproti panc. oceli/ a titánu.Zabezpečujú zvýšenú ochranu proti všetkým druhom striel.

    Budúcnosť v pancierovaní je v nahradení ťažkých materiálov ľahšími, tzn. hlavne Al, kompozity, titán, pričom min. jedna vrstva bude naďalej oceľ.

    PASÍVNE- reaktívne, dynamické, panciere-systémy:
    1. ERA- reaktívny výbušný pancier, niekoľko navrstvených kompozitných, kovových dosiek naplnených výbušným materiálom. Pri dopade strely materiál vybuchuje a jednotlivé vymrštené dosky sa dostanú do kontaktu so strelou.
    2. NERA- reaktívny /reagujúci/, vnútorný, inertný, alebo reaktívny nevýbušný pancier sa skladá z niekoľkých vrstvených, kompozitných, kovových dosiek oddelených zpravidla makkymi materiálmi /polyméry/-pohlcujú energiu strely, materiály nereagujú spolu.Pri dopade strely materiál a jednotlivé dosky pohlcujú energiu strely.
    3. Kombinovaný systém t.j. ERA+NERA

    AKTÍVNE- sem patria systémy aktívne posobiace proti strelám ešte pred dopadom na tank.Tzn. vystreľujú segmenty ničiace strelu letiacu na tank. Sytém Drozd, Trophy, Arena.

    ELEKTRONICKÉ- sem patria systémy ktoré kombinujú elektronické a optické vplyvy na letiace strely tak aby boli odklonené, rušené a pod. a zabránilo sa ich dopadu na tank. Patrí sem systém Štora, SDIO/TUČA a pod.

    Určiť presný typ panciera na sovietskych-ruských tankoch zvlášť jeho zloženie na exponovaných miestach je takmer nemožné. Vedia to snáď len vo výrob. firmách. Takže nie je T-72 ako T-72. Niektoré možu mať len základný pancier tzn. Oceľ-keramika/krem.piesok/-oceľ + protirad. vrstva a posledné verzie ako T-72B3, resp. T-90 možu mať okrem ERA-NERA-oceľ-kompozit-keramika-Al-titan-oceľ- protičrepinová vložka-protiradiačná vložka POV. A ešte sa budú líšiť jednotlivé polymérové vložky vystužením buď sklenným vláknom, resp. uhlíkovým vláknom. Pre zaujmavosť dodávam, že zloženie protiradiačnech vrstvy-vložky nie dostatočne známe, vozidla sa i do tankov vyrábaných v Československu priamo zo Sov. zvazu, resp.Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    15:39 02.03.2015

    Čo sa týka aktívnej ochrany Trophy, tak vraj funguje zatiaľ perfektne, už bol aj na ostro testovaný a tuším tu bol o tom aj článok. Údajne nie je na svete modernejší, respektíve ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo sa týka aktívnej ochrany Trophy, tak vraj funguje zatiaľ perfektne, už bol aj na ostro testovaný a tuším tu bol o tom aj článok. Údajne nie je na svete modernejší, respektíve spoľahlivejší systém aktívnej ochrany, ako Trophy. Neviete ako je na tom ARENA?Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    14:01 02.03.2015

    Výhodou NERA oproti ERA je je tiež možnosť jej vrstvenia a odolnosť voči tandemovým hlaviciam. Tiež proti DU penetrátorom s menším priemerom je ERA neúčinná, zatiaľ čo NERA áno.

    Výhodou NERA oproti ERA je je tiež možnosť jej vrstvenia a odolnosť voči tandemovým hlaviciam. Tiež proti DU penetrátorom s menším priemerom je ERA neúčinná, zatiaľ čo NERA áno.

  • jj284b
    13:50 02.03.2015

    btw, odolnost proti cca 500mm KE znamena odolnost proti 125mm APFSDS strelivu. az novy Svinets dokaze prerazit viac ako 600mm na 2km. starsie wolframove BM42 dokazu cca 450/2km, a ...Zobrazit celý příspěvek

    btw, odolnost proti cca 500mm KE znamena odolnost proti 125mm APFSDS strelivu. az novy Svinets dokaze prerazit viac ako 600mm na 2km. starsie wolframove BM42 dokazu cca 450/2km, a BM32 (s penetratorom z ochudobneneho uranu) okolo 500-550mm/2km.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    13:47 02.03.2015

    charlie: praveze v tom je vyhoda NERA ze funguje velmi dobre aj proti dlhym modernym APFSDS penetratorom. guma umoznuje pohyb dosiek co neblaho vplyva aj na priebojny ucinok ...Zobrazit celý příspěvek

    charlie: praveze v tom je vyhoda NERA ze funguje velmi dobre aj proti dlhym modernym APFSDS penetratorom. guma umoznuje pohyb dosiek co neblaho vplyva aj na priebojny ucinok podkalibernych striel. To je aj dovod preco T72B ma na vezi ovela vyssiu ochranu ako napr T80B ci T64B, ktore maju vezu starsieho typu s skletexolitovymi vlozkami. az T80U dostala podobne koncipovany pancier ako T72B. Pri priblizne podobnom LOS, veza T80B dosahuje odolnost proti KE okolo 450mm RHAe, kym T72B ide az k 550mm KE.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    12:49 02.03.2015

    green_korytnacka: vtedy som Vám popísal ako by to zrejme vyzeralo keby strela pancier tanku prerazí :-)

    green_korytnacka: vtedy som Vám popísal ako by to zrejme vyzeralo keby strela pancier tanku prerazí :-)

  • green_korytnacka
    12:30 02.03.2015

    "První výstřel se trefil do poklopu věže, kumulativní paprskem pancíř poklopu překonal, proletěl kolem velitele tanku, lehce ho zranil a narazil do zadní části věže." "Ukázalo ...Zobrazit celý příspěvek

    "První výstřel se trefil do poklopu věže, kumulativní paprskem pancíř poklopu překonal, proletěl kolem velitele tanku, lehce ho zranil a narazil do zadní části věže."

    "Ukázalo se, že po probití pancíře se nemá posádka jak před žárem chránit. Došlo tak k zavedení nových nehořlavých uniforem pro tankisty, aby posádka i pro probití pancíře kumulativním střelou zůstala bojeschopná."

    a ked som sa pod prvym clankom pytal ake ma prerazenie panciera ucinky na posadku, pan autor ma poslal pozerat roztrhane tela inam(?) a neskor preistotu bol moj prispevok zmazany uplne.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    12:11 02.03.2015

    jj284b: díky, už rozumím, co se pod pojmem NERA rozumí :) Mimochodem když jsem prvně slyšel o hliníkogumovém sendviči, říkal jsem si jak to sakra může fungovat. Teď už je mi to ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: díky, už rozumím, co se pod pojmem NERA rozumí :)

    Mimochodem když jsem prvně slyšel o hliníkogumovém sendviči, říkal jsem si jak to sakra může fungovat. Teď už je mi to trochu jasnější.

    Mimochodem jak je to s účinností NERA proti APFSDS projektilům? Někdy udávané ekvivalenty u exsovětských strojů mají slušnou odolnost proti HEAT projektilům, ale proti Sabotům už to tak slavné není.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2