Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 4.

Foto: Tanky T-72BV s reaktivním pancířem Kontakt-1 v Grozném, během druhé čečenské války. / www.missinglynx.com
Tanky T-72BV s reaktivním pancířem Kontakt-1 v Grozném, během druhé čečenské války. / missinglynx.com

Polský autor Jarosław Wolski si v dalším díle vybral nasazení ruských tanků během první a druhé čečenské války. Při první anabázi přišli Rusové o značné množství tanků. Během druhé čečenské války Rusové výrazně zlepšili taktiku nasazení i provozu tankových jednotek. Výsledkem byly násobně menší ztráty.

Pohroma pro ruské tanky

První čečenská válka skončila pro ruské tankové jednotky neslavně. Mizerné vedení armády, špatně vycvičené posádky tanků i špatná taktika způsobila těžké ztráty. Tanky, většinou T-72, byly nasazováný v akcích a místech, pro které vůbec nebyly určeny.

Malé skupinky separatistů ničily ruské tanky několika způsoby. Střílely na slabě chráněný horní pancíř ruských tanků z okolních budov pomocí reaktivních granátometů RPG a také na zadní pancíř věže a korby ze země. Počítá se, že povstalci museli ke zničení jednoho tanku vypálit 6 až 8 přesně mířených kumulativních střel z RPG.

Rusové přišli v bojích o 192 tanků, přitom 65 strojů bylo zničeno zcela. Velké ztráty tanků i posádek má přitom na svědomí druhotný výbuch tankové munice, která explodovala po zasažení střelou z RPG. Munice v T-72 je uložená v prostoru posádky a po celém obvodě tankové věže.

V pozadí tank s chybějícími moduly reaktivního panceřování Kontakt-1. / TankForumRussia

Obrat během druhé čečenské války

Během druhé čečenské války se však ruská armáda poučila. Rusové podruhé nasadili 400 tanků, většinou T-72BV. Za celou druhou čečenskou anabázi přitom Rusové nenávratně přišli o 10 až 14 tanků.

V čem tkví nízké ztráty, když nástroj zůstal stejný – tank T-72BV s reaktivním pancířem Kontakt-1?

Rusové provedli několik zásadních taktických vylepšení nasazení tanků. V prvé řadě došlo k lepší souhře tanků, pěchoty a dělostřelectva. Ruské tanky se také nepohybovaly blízko vysokých budov zabraných protivníkem.

Obsluhu přitom tvořili v drtivé většině profesionální vojáci s potřebným výcvikem. Před nasazením v Čečensku posádky tanků cvičily společně více než půl roku vzájemnou spolupráci i spolupráci s pěchotou a dělostřelectvem.

Skica tanku T-72. / Volné dílo

Z prostoru osádky tanků T-72BV byla rovněž odstraněná veškerá munice. Zůstala munice pouze v automatickém nabíjecím systému. V klasické konfiguraci nese T-72 22 nábojů v automatickém nabíječi a dalších 17 v prostoru věže.

Ruská armáda navíc začala experimentovat s „nevybuchující" municí. Jde o munici, která funguje pouze po vystřelení z hlavně. K explozi tedy nemůže dojít, pokud munici zasáhne střepina nebo kumulativní paprsek. V nejhorším případě munice pomalu shoří. Není však známo, kolik tanků bylo vybaveno podobnou municí.

Došlo rovněž k revizi údržby automatického vnitřního hasicího systému. Ač má hasicí systém fungovat vždy, nebylo tomu tak. Díky špatnému servisu a údržbě systém během první anabáze v řadě případu selhal.

Struktura čelního pancíře tanku T-72BV. / Archív autora

Pancíř T-72BV

Vrchní vrstva čelního pancíře věže T-72BV se skládá ze 120 mm litinového pancíře. Za krustou se nachází 20 desek reaktivního nevybuchujícího pancíře typu NERA (Non Explosive Reactive Armour). Jednotlivé desky jsou od sebe odděleny 22 mm širokými přepážkami. Čelní pancíř věže uzavírá 45 mm „rychlořezné" ocele typu HHS (High Speed Steel) a 80 až 90 mm vnitřní litinové krusty.

Přepočteno na ekvivalent homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent), pancíř věže vykazoval odolnost ve směru podélné osy tanku 500 až 540 mm RHAe proti podkaliberním střelám a 600 mm proti kumulativním střelám. Slabým „podbřiškem" věže však byla zadní část, kterou chránilo pouze 60 až 80 mm litinového pancíře.

Struktura čelního pancíře korby T-72BV se v průběhu času změnila. Nejoblíbenější byla ale následující struktura pancíře. Za 60 mm ocelovým pancířem se nacházela 10 mm vzduchová kapsa a za ní 30 mm široký pancíř NERA.

Rekordman čečenské války - tank č. 611. /  TankForumRussia

Následoval 10 mm široká vzduchová kapsa a třetí pancíř NERA a tloušťce 50 mm. Za další 10 mm širokou kapsou se nacházel 50 mm ocelový štít. Převedeno na RHAe, proti podklaiberním střelám čelní pancíř korby dosahoval 500 mm RHAe a proti kumulativním střelám až 600 RHAe.

Boky korby kryje 80 mm pancíře, za kterými se nachází palivové nádrže o tloušťce 510 mm. Vrstva paliva představuje ekvivalent 70 mm ocelového pancíře.

Kromě toho samozřejmě klasický pancíř doplňovaly bloky reaktivního pancéřovaní Kontakt-1 určené proti kumulativním střelám.

Tank č. 611 - pravá strana korby a levá věže. /  TankForumRussia

Soupeř tanků T-72

Proti ruským tankům stály bojůvky čečenských separatistů s nejrůznějšími verzemi reaktivního granátometu RPG-7. Nejčastěji přitom dominoval typ RPG-7VL se schopností probít 500 RHAe. V rukou separatistů se objevily i raketomety RPG-22 a RPG-26.

Čečenští bojovníci používali také velké množství protitankových střel Fagot. Střely čečenští bojovníci nakoupil na černém trhu nebo získali za úplatu od ruských důstojníku. Fagot byla nejsilnější protitankovou zbraní v rukou separatistů – probíjela 600 mm RHAe.

Tanky 506. gardového tankového pluku

506. gardový tankový pluk nasadil do osm měsíců dlouhých bojů 31 tanků T-72. Pouze jeden tank byl poškozen protitankovou minou natolik, že musel být odeslán z fronty na opravu. Všechny ostatní tanky utrpěly zásahy, ale všechny zůstaly bojeschopné.

Rekordmanem je tank č. 611, které během dvou dnů dostal třikrát zásah střelami Fagot a šestkrát RPG. Dvě střely Fagot zasáhly tank T-72 z boku do korby a jedna z boku do věže. Kontakt-1 pracoval správně a k proražení pancíř nedošlo.

Zásahy RPG byly mnohem nebezpečnější. První výstřel se trefil do poklopu věže, kumulativní paprskem pancíř poklopu překonal, proletěl kolem velitele tanku, lehce ho zranil a narazil do zadní části věže.

Střecha dostal další dva zásahy, ale v tomto případě dobře zafungovala reaktivní pancíř Kontakt-1. Tank také dostal dva zásahy RPG z pravé strany a jeden z levé, Kontakt-1 opět fungoval na výbornou.

Další z tanků č.613 dostal zásah do levé strany korby. Kontakt-1 fungoval bezchybně. / TankForumRussia

Neméně dobrodružný příběh má tank č. 623. Náš příběh se odehrává v Grozným, kde se do obklíčení dostala jednotka ministerstva vnitra. Ruské tanky s pěchotou se snažily jednotku vysvobodit.

Běžná taktika té doby byla, že tanky útočily na hrotu a v rychlém sledu pálily na cíle. Po vyčerpání všech 22 nábojů v zásobníku se stáhly a nahradily je nové tanky. Tak měla ruská pěchota neustálou palebnou podporu.

Tank T-72 však dokáže vyvinout na zpátečku rychlost pouze 4 km/h (např. Leopard 2 40 km/h). Tank tedy může pomalu couvat, nebo se odpoutat jízdou vpřed s tím, že proti nepříteli natočí věž tanku. Velitel tanku č. 623 zvolil druhou možnost.

Zničené bloky reaktivního panceřování tanku č. 623. / TankForumRussia

Na tento moment čekali čečenští bojovníci. V rychlém sledu dostal tank tři zásahy RPG. První zasáhla zadní sudovou palivovou nádrž. Kumulativní paprsek nádrž propálil a zasáhl trup tanku. K proražení pancíře naštěstí nedošlo.

Druhá střela zasáhla bok tanku, ale Kontakt-1 fungoval správně. Třetí granát však prorazil zadní pancíř, zasáhl motor a zastavil se až o tenkou pancéřovou přepážku oddělující motorový prostor od posádky.

Posádce se však podařilo ujet dalších 300 metrů do prostorů kontrolovaném Rusy. Z důvodu obavy požáru posádka tank opustila, ale k požáru nakonec nedošlo, a to i přesto, že selhal hasící systém tanku. Po výměně motoru a opravách byl zasažený tank č. 623 po několika dnech opět připraven k boji.

Neidentifikovatelný tank po zásahu RPG. Jsou dobře patrné stopy po činnosti reaktivního pancéřování. / TankForumRussia

Vyhodnocení

Pancíř tanku T-72 i reaktivní pancíř Kontakt-1 pracoval na výbornou. Zlepšila se i taktika nasazení i výcvik posádek. Avšak i druhá čečenská válka ukázala slabiny ruských tanků.

Za prvé ruské tanky neměly šifrovanou komunikaci, takže je mohli čečenští bojovníci odposlouchávat. Obrovským problémem se také ukázala chybějící termovize. Tanky T-72 trpěly také velmi nízkou provozní spolehlivostí.

Problém byla nízká modulárnost. Výměna pohonné jednotky T-72 trvá 23 hodin, například pohonnou jednotku německého tanku Leopard 2 vyměníte do 25 minut.

Také pro výměnu poškozeného tankového děla je nutné u T-72 sundat celou věž, u německého tanku Leopard 2 pouze masku děla.

Zničená nádrž paliva na boku T-72BV po zásahu RPG./ TankForumRussia

Ukázalo se, že po probití pancíře se nemá posádka jak před žárem chránit. Došlo tak k zavedení nových nehořlavých uniforem pro tankisty, aby posádka i pro probití pancíře kumulativním střelou zůstala bojeschopná. Podle ruských statistik všal během druhé čečenské války došlo pouze k třem probití pancíře T72BV!

Jaký je závěr? Podle autora Jarosław Wolski se ukazuje, že pokud se střetné odpovídající generace tanků a protitankových zbraní, tanky vykazují mimořádnou odolnost i proti mnohonásobným zásahům.

Stejně se tak ukazuje bezpodmínečná nutnost dobře vycvičené posádky a souhra tanků s pěchotou, dělostřelectvem a leteckými silami. Jen tak je tank efektní a velmi těžko zničitelný zbraňový systém.

Zdroj: Dziennik zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.

Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 3.

V třetím díle autor seriálu Jaroslaw Wolski představuje příběh „nezničitelného“ tanku. Britský tank ...

Bojové vozidlo pěchoty Boxer

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) představila projekt nového kolového bojového vozidla ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jj284b
  10:56 02.03.2015

  skoda ze tu nie je moznost editacie postov.. NERA vo svojej podstate je reaktivny pancier svojim fungovanim. kym klasicka ERA odpaluje vybusninu ktora potom vymrstuje vrchny ...Zobrazit celý příspěvek

  skoda ze tu nie je moznost editacie postov..

  NERA vo svojej podstate je reaktivny pancier svojim fungovanim. kym klasicka ERA odpaluje vybusninu ktora potom vymrstuje vrchny plat bloku proti prenikajucej strele, u NERA ma na starosti podobnu funkciu guma, kedy pancierovy plat je zatlaceny strelou dozadu vdaka elasticite gumy za platom. pri niekolkych vrstvach takto upraveneho panciera dochadza k vyznamnej redukcii priebojneho ucinku ako APFSDS tak HEAT striel.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:50 02.03.2015

  kto chce pochopit ako presne funguje NERA, odporucam tento clanok, je v anglictine:

  http://www.ciar.org/ttk/mbt/pa...

  kto chce pochopit ako presne funguje NERA, odporucam tento clanok, je v anglictine:

  http://www.ciar.org/ttk/mbt/pa...

 • jj284b
  10:47 02.03.2015

  Charlie: NERA obsahuje napr gumovu vypln, alebo materialy ktore maju reagovat s prenikajucim paprskom a narusit ho inym odporom ako plny pancier. nejde o kompozit toho typu ako sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: NERA obsahuje napr gumovu vypln, alebo materialy ktore maju reagovat s prenikajucim paprskom a narusit ho inym odporom ako plny pancier. nejde o kompozit toho typu ako sa pouziva v pancieri Chobham.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:46 02.03.2015

  to jj284b Rozumím tomu správně, že litina ve složení kompozitního pancíře plní podobnou funkci jako keramika - tím že se při zásahu rozsype na tvrdé fragmenty, rozruší kumulativní ...Zobrazit celý příspěvek

  to jj284b
  Rozumím tomu správně, že litina ve složení kompozitního pancíře plní podobnou funkci jako keramika - tím že se při zásahu rozsype na tvrdé fragmenty, rozruší kumulativní paprsek, eventuálně odkloní šípovou střelu od osy dopadu ?Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:17 02.03.2015

  To nejdůležitější je shrnuto v závěru. Pokud se střetne odpovídající generace tanku s odpovídající generací protitankové zbraně, má tank šanci a význam a na bojišti. Nyní mají ale ...Zobrazit celý příspěvek

  To nejdůležitější je shrnuto v závěru. Pokud se střetne odpovídající generace tanku s odpovídající generací protitankové zbraně, má tank šanci a význam a na bojišti. Nyní mají ale nejspíš navrch nejmodernější PT zbraně nad nejmodernějšími tanky. Tandemové střely nebo RPG-30 s dvojicí granátů zlikvidují každý tank, šanci má snad jen aktivní systém např. Trophy. Uvidíme co s pancéřováním udělají nanotechnologie, že by tanky mohly mít zase nějakou dobu navrch.Skrýt celý příspěvek

 • VojtaM
  10:11 02.03.2015

  Přijde mi taktéž označení NERA, jako produkt marketingový, než mající cokoliv společného s typem pancéřování. Prostě kompozitní pancéřování. Věřím, že autor použil označení z ...Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi taktéž označení NERA, jako produkt marketingový, než mající cokoliv společného s typem pancéřování. Prostě kompozitní pancéřování. Věřím, že autor použil označení z podkladů či literatury. Ale to je jen drobnost. Každopádně díky moc za tyto články. Doslova čekám na další díly a pokaždé jsou pro mě objevné. Zvláště zkušenostmi z bojiště. Bylo by zajímavé vidět se dostat i ke zkušenostem od Izraelců, když do nich šil Hizballáh. Snad v ATM psali, že poslední den té ofenzívy, se pustili do dobyvaní tankovými jednotkami míst, kde bylo zřejmé (toť samozřejmě otázka, ale věřím, že Izraelci vědí, kam jedou), že je bude čekat pěkný tanec. Prý to do nich šili Kornety, RPG 7, 27 atd.... A shodou okolností na hroty Merkavy s fungl novým Trophy systémem. Testovat se musí.... Nemáte informace i tomto střetnutí a jaké tam byly výsledky?Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:49 02.03.2015

  jj284b: ve zkratce NERA mi právě neštymuje ro R - reaktivní. Vždyť to co tu autor popisuje je kompozitní pancíř, "Chobham-like". Co je na hliníkových deskách reaktivního? Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: ve zkratce NERA mi právě neštymuje ro R - reaktivní. Vždyť to co tu autor popisuje je kompozitní pancíř, "Chobham-like". Co je na hliníkových deskách reaktivního?

  Pokud vím, moderní pancíře používají širokou škálu metriálů od kovů (ocel, hliník, titan, uran) přes různé tvrdokovy (karbidy boru a podobně), keramické materiály, lamináty (skelná či jiná vlákna v pryskyřici, tvrdokovy zalité v měkkém kovu), vše vhodně vrtsvené do sendviče pro zajištění optimálního poměru odolnost-hmotnost.

  Díky za vysvětlení.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:16 02.03.2015

  oprava - NERA je typ neexplozivneho reaktivneho panciera.

  oprava - NERA je typ neexplozivneho reaktivneho panciera.

 • jj284b
  08:13 02.03.2015

  charlie: NERA je tych nereaktivneho panciera. Zvatsa ide o viacnasobne vrstvy roznych materialov ktore narusuju priebojny paprsok. Vo velkom ho pouzivaju hlavne Izraelci, no ...Zobrazit celý příspěvek

  charlie: NERA je tych nereaktivneho panciera. Zvatsa ide o viacnasobne vrstvy roznych materialov ktore narusuju priebojny paprsok. Vo velkom ho pouzivaju hlavne Izraelci, no pouziva sa aj na viacerych modernych IFV kedze pri nizsej hmotnosti poskytuje vysoky stupen ochrany. navyse, ho netreba doplnat tak ako ERA.

  liberal shark: liatinove dosky sa pouzivaju ako vnutorna cast panciera. Pancier uz davno nie je homogenny, takze odlievat ho nema zmysel. odlievane veze u T72B su len vonkajsia "skrupina", ich vnutro je vyplnene NERA blokmi. pouzitie tohto typu panciera je hlavny dovod preco si Rusko ponechalo iba T72B v aktivnej sluzbe a vyradzuje T80. Merna effektivita NERA panciera je vyssia ako u predchodzich Skletexolitovych vyplni ktore sa pouzivali u inych strojov. navyse NERA je ovela lacnejsia..Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  08:11 02.03.2015

  Hmm, díky za pěkný článek a čím dál tím víc nabývám dojmu, že pohádky o tom, že tank zničí negramotné muslimské dítě jednou ranou z RPG, jsou jen vyfabulované pohádky. Ukazuje se, ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, díky za pěkný článek a čím dál tím víc nabývám dojmu, že pohádky o tom, že tank zničí negramotné muslimské dítě jednou ranou z RPG, jsou jen vyfabulované pohádky. Ukazuje se, že jak Západní (Challenger) tak Ruské tanky (viz článek) jsou stále velmi platné, silné a odolné bojové stroje a často záleží na secvičení posádek a celkovém nasazeí tanku do celého systému pozemního boje. Tank sám je zranitelný, pěšák sám je zranitelný a letectvo je bez pozemního postupu vlastních vojsk také na ráně. O dělostřelectvu při bojích poblíž měst a ve městech ani nemluvím. Ještě jednou díky za poučný článek.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:01 02.03.2015

  Jedna metalurgická poznámka: Pancíře tanků asi nevyrábí z litiny, která mí minimální tažnost, ale spíš z lité nebo válcované oceli. Také jsem nikdy neslyšel, že by se na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedna metalurgická poznámka:
  Pancíře tanků asi nevyrábí z litiny, která mí minimální tažnost, ale spíš z lité nebo válcované oceli.
  Také jsem nikdy neslyšel, že by se na pancéřování používala nástrojová rychlořezná ocel. Je velmi drahá a dost špatně se obrábí. Jste si jist, že to máte správně ?Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  07:43 02.03.2015

  Několik doplnění: 1) v první válce v čečensku nasazené tanky ve značném množství případů neměly v kazetách Kontaktů desky výbušniny. Tím se negovala vysoká účinnost reaktivního ...Zobrazit celý příspěvek

  Několik doplnění:
  1) v první válce v čečensku nasazené tanky ve značném množství případů neměly v kazetách Kontaktů desky výbušniny. Tím se negovala vysoká účinnost reaktivního pancéřování, které se tak změnilo v jakousi formu představných plátů. Tento problém zasáhl všechny jednotky, i ty vyzbrojené modernějšími T-80. Toto vyšlo najevo po důkladném šetření, protože generalita si stěžovala, že ERA nefunguje - díky absenci desek fungovat ani nemohla.

  2) druhým závažným problémem, jak autor zmiňuje, byla velice nízká vycvičenost posádek. Šlo to tak daleko, že u tanků T-80 vybavených turbínami osádky nevěděly, že turbína má na volnoběh prakticky shodnou spotřebu jako v provozu, takže nechávaly tanky natočené a v kritických chvílích jim pak docházelo palivo. Absence desek ERA v kazetách s tímto také souvisela (osádky nevěděly, že je tam mají doplnit, ani jejich přítomnost nezkontrolovaly).

  A dotaz: zajímalo by mě, co si autor představuje pod pojmeme NERA. To je totiž z mého pohledu protimluv, buď mohu mít klasický pancíř (tomu ale budu těžko říkat reaktivní), nebo (re)aktivní, a to buď ERA, čili výbušnina v ocelové kazetě, reagující na zásah projektilem, nebo něco jako Arena či trophy, kdy systém působí proti přilétávajícímu projektilu ještě před jeho zásahem do tanku.

  Moje povědomí o pancíři sovětských tanků není bez mezer, ale pokud je mi známo, u T-72 se v závislosti na provedení (vývoz/pro domácí účely, jednotlivé verze) vystřídalo několik typů ochrany. Základem byl kasická ocel v případě prvních exportních variant, ale u typů pro RA se používaly různé verze složení, kdy u věže vím minimálně o porcelánových tyčích zalitých v pryskyřici (údajně použito u našich M1 a M4CZ) a pak soustavě sendvičových desek tvořených hliníkem a gumou, což je případ fotky v článku. Korba měla pod vrchním ocelovým plátem tlustou desku z laminátu a pod ní další desku oceli.

  Celkem podrobně je vývoj pancéřové ochrany popsán v knížce Stevena Zalogy Střední tank T-80 a část informací se dá najít v publikaci M1 Abrams vs T-72 Ural.

  Jiný zdroj zde: http://mainbattletanks.czweb.o...

  Pokud jde o výbuch převážené munice - jedná se o zavádějící pojem, výbuch náplní granátů (kumulativních, tříštivých) není hlavní nebezpečí, hlavní příčinou fatálních požárů (známé sloupy plamenů z poklopů nebo přímo odhození věže) je vznícení pohonných náplní munice (na YTB se nechá najít moc pěkné video z testů pancéřové přepážky u Abramsu, která odděluje prostor pro munici od prostoru osádky).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2