Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 10.

Foto: Proruští separatisté s T-64BV na východě Ukrajiny. / Autor neznámý
Proruští separatisté s T-64BV na východě Ukrajiny. / Autor neznámý

Dnes si představíme smutný osud tanku T-64BV proruských separatistů, který útočil proti postavení ukrajinské armády. Další článek ze série “Tank zasažen” přinesl polský autor Jaroslaw Wolski na webu Dziennik Zbrojny.

Zkušenosti získané krví

Na začátku roku 2015, než vstoupily v platnost mírové dohody z Minsku, obě strany zesílily bojové operace. Obě strany chtěly na poslední chvíli dosáhnout největších možných vojenských a politických zisků.

Boje na začátku roku 2015 se nedaly srovnat s boji v roce 2014. V roce 2014 velmi špatně připravená ukrajinská armáda nejen, že nedokázala zabránit ruské anexi Krymu, ale nedokázala si poradit ani se separatisty na východě Ukrajiny, byť podporované Ruskem.

Konstantní snižování velikosti ukrajinské armády, krácení rozpočtu, všudy přítomná korupce, jmenování důstojníků na základně politické objednávky a personální zemětřesní udělalo z ukrajinské armády sílu neschopnou vést ani konflikt nízké intenzity.

V roce 2015 však ukrajinská armáda působila mnohem akce schopněji. Dokazují to ztráty obrněné techniky. Od ledna do dubna 2015 ukrajinská armáda ztratila 37 tanků a 61 bojových vozidel pěchoty. Separatisté a ruská armáda 33 tanků a 18 bojových vozidel pěchoty. V roce 2014 byl přitom poměr zničené obrněné techniky 4,3:1 ve prospěch separatistů.

Podle polského autora vyrovnané ztráty má na svědomí nárůst morálky ukrajinské armády a především krví zplacené zkušenosti z bojů v roce 2014. Do bojů se navíc zapojily i vysoce motivované ukrajinské dobrovolnické oddíly.

Ruské dodávky T-64BV separatistům

Na lepší schopnosti ukrajinské armády doplatila 10. 2. 2016 posádka tanku T-64BV proruských sil. Osud posádky byl zpečetěn východně od železniční stanice Ridkodub, která se nachází na jihovýchod od Dobalčeva na hranici regionů Doněck a Luhansk.

Oficiálně separatisté popírali jakoukoliv technickou nebo vojenskou pomoc od ruské armády. Avšak podle polského autora zmiňovaný T-64BV pocházel z rezervních skladů ruské armády, resp. z 2544. Centrální základny rezervních tanků v Krasnojarském kraji. Kreml zásoboval separatisty technikou (tedy tanky T-64) zavedenou v ukrajinské armádě, aby se vyhnul obvinění (nebo zmátl veřejné mínění) z podpory separatistů.

Rusko mohla snadno poslat tanky T-64, neboť několik let před válkou všechny T-64 stáhlo z aktivní služby do rezervy. Na jmenované základně v Krasnojarském kraji se nalézá přibližně 1500 tanků T-64. Podle polského autora však bylo pouze kolem 7 % tanků operačně nasaditelných - tedy nasaditelných bez rozsáhlých oprav a servisu.

První tanky do míst bojů přepravila letadla. T-64 byly naloženy do dopravních Antonovů An-124 na letišti Emeljanovo (85 km od "2544. základny") a přepraveny do Rostovské oblasti, zpravidla do města Taganrog ve východním cípu Černého moře u hranic s Ukrajinou.

Následně byla vozidla převezena na podvalnících k ukrajinské hranici, odkud už pokračovala po vlastní ose do oblastí bojů. Kromě urgentní letecké dopravy z Krasnojarského kraje do oblastí bojů dorazily tanky T-64 většinou po kolejích.

Podle polského autora do Taganrogu ruská armáda letecky v červnu 2014 dopravila 10 tanků a v červenci 20 tanků T-64 (T-64A/B a T-64BV). V srpnu 2014 se však do bojů zapojily ruské tankové prapory s tanky T-72B3, proto "hraní na schovávanou" pozbylo smysl. Separatisté pak z Ruska od listopadu 2014 získávaly pouze tanky T-72B.

Celkově bylo dodáno samozvaným lidovým republikám Doněck a Luhansk 70 až 80 tanků T-64, z toho 35 až 40 tanků T-64BV. Dodávky T-64 byly dostatečné k vytvořené dvou obrněných pluků. Tanky T-64, kde se nalézal i dnešní smutný hrdina, získala 7. mechanizovaná brigáda, která útočila na ukrajinské pozice u zmíněného Dobalčeva.

Železniční stanice Ridkodub. / Google Maps

Útok na železniční stanici

Při výše popsaném útoku 7. mechanizované brigády na ukrajinské pozice u železniční stanice Ridkodub, která se nalézala před silnicí E50 do Dobalčeva, jel zmíněný tank T-64BV na hrotu útoku.

Tank ale při útoku dostal dva zásahy tankovou podkaliberní střelou APFSDS (Armour Piercing, Fin Stabilized, Discarding Sabot) do čelního pancíře věže. Oba zásahy šly do pravé části věže - první pod úhlem 10° do úrovně pozice velitele tanku, druhý zasáhl věž u kořene kanonu.

Čelní pancíř věže T-64BV dosahuje hrubou tloušťku 465 mm a 635 mm (v podélné ose tanku). Při zásahu pod úhlem 30° od podélné osy (tedy ze strany) dosahuje tloušťka pancíře 460 až 470 mm. Vrstvený čelní pancíř věže T-64BV dosahuje podle ukrajinských zdrojů (A. Tarasenko) odolnosti 420 až 450 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent) proti podkaliberním střelám a 550 mm RHAe proti kumulativním střelám.

Proruský tank s největší pravděpodobností zasáhla podkaliberní střela 3BM26, kterou masově používá ukrajinská armáda od roku 1983. Munice 3BM26 je zajímavá díky "přídavnému" wolframovému penetrátoru na konci střely.

Dva zásahy věže podkaliberní municí. Druhý zásah u hlavně byl pro posádku fatální. / Autor neznámý

Náboj 3BM26 vznikl speciálně pro boj se západními tanky. Hlavní penetrátor měl udeřit na pancíř a případně iniciovat reaktivní pancíř. Zadní wolframový penetrátor pak již prorážel oslabený pancíř. Sověti ale konstrukci 3BM26 brzy zavrhli, a soustředili se na vývoj tankové munice 2BM32 Vant s penetrátorem z ochuzeného uranu a na konci 80. let na munici 3BM42 Mango s dvojdílným penetrátorem z wolframu.

Munice 3BM26 dokáže probít přibližně 370 až 400 mm RHAe, což ale nestačí k probití čelního pancíře tanku T-64BV. Vojenská štěstěna se ale od posádky T-64BV při útoku na železniční stanici odvrátila.

První zásah šel více vpravo do horní části pancíře. Střela pancíř neprobila a díky vrstvenému pancíři, který rozložil energii nárazu, nebyla zřejmě posádka (kromě šoku a dezorientace) vyřazena z boje. Posádka bránícího ukrajinského tanku T-64B však nabila druhý náboj a zhruba po osmi sekundách (6 sekund trvá nabití automatickému systému + cca 2 sekundy vystřel) zasáhla tank separatistů znovu.

Tentokrát šel zásah do slabého místa mezi kanónem a věží, které chrání pouze několik desítek milimetrů pancíře. Střela prorazila pancíř a zasáhla závěr kanónu. Mrak rozžhavených střepin zasáhl náboje umístěné v karuselu ve věži, které okamžitě explodovaly. Věž tanku utržená explozí dopadla o několik desítek metrů dále. Posádka neměla šanci explozi přežít.

Zničení tanku T-64BV je příkladem, jak i slabší munice, pokud je vhodně umístěná, dokáže probít i papírově silnější pancíř tanku. Podle polského autora je šance na šťastný zásah kolem 20 až 45 %, s ohledem na typ tanku a použitého pancíře.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 9.

Tank je nejodolnější vozidlo na bojišti, ale není nezničitelný. V dnešním díle si představíme osud ...

Modernizace polských tanků Leopard 2A4 má zelenou

Minulý týden německá firma Rheinmetall a polská Bumar podepsali dohodu o modernizaci polských tanků ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Tank T-90 vs. protitanková střela TOW

Před několika dny oběhlo svět video ze “souboje” ruského tanku T-90 s americkou protitankovou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Gloton
  19:45 20.03.2016

  Tak první foto T-90 v Sýrii zasaženého PTŘS TOW2, bez konkrétnějších informací o poškození.
  http://vestnik-rm.ru/news-4-15...

  Tak první foto T-90 v Sýrii zasaženého PTŘS TOW2, bez konkrétnějších informací o poškození.
  http://vestnik-rm.ru/news-4-15...

 • asdf
  19:48 16.03.2016

  logik >
  http://dennik.hnonline.sk/svet...

  V skratke.

  Takze za rok 2015 poziadalo o azyl v Nemecku okolo 1 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik >
  http://dennik.hnonline.sk/svet...

  V skratke.

  Takze za rok 2015 poziadalo o azyl v Nemecku okolo 1 mil. ludi, odhad je ze sancu ho ma dostat tak tretina. Padlo 200 000 rozhodnuti o vyhosteni a skutocne sa podarilo vyhostit 20 916. Za rok prislo do Nemecka 700k ludi, ktori nedostanu azyl a podarilo sa im vyhostit z nich 21k. Takze takymto tempom by vyhostovali 35 rokov tych, ktory tam stihli prist za rok. To je len za rok 2015.

  Za 2 mesiace roku 2016 prislo do Grecka 137k migrantov.
  http://www.cas.sk/clanok/37525...

  Ak by sme brali, ze nedostane azyl 100k utecencov, tak tychto 100k utecencov bude Nemecko vyhostovat 5 rokov a oni stihli prist za 2 mesiace.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  19:29 16.03.2016

  Dusan > Zaujimavy clanok benzin vs naftu vzhladom na produkciu paliv v SSSR koncom 30 a pocas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan > Zaujimavy clanok benzin vs naftu vzhladom na produkciu paliv v SSSR koncom 30 a pocas WWII.

  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  18:22 16.03.2016

  Logik: Ti, co jsou tam oficiálně (tj. Ne načerno). Doporučuji shlédnout videa z mohamedánských demonstrací, krátké video kde náctiletá druhá generace (turků v Německu) vysvětluje, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Ti, co jsou tam oficiálně (tj. Ne načerno). Doporučuji shlédnout videa z mohamedánských demonstrací, krátké video kde náctiletá druhá generace (turků v Německu) vysvětluje, jak jsou zhnusení němci a že kdyby všichni němci z německa zmizeli, že by si toho nikdo nevšiml, nebo video kde si německá sedmdesátiletá babča stěžuje na chování migrantů, načež do rozhovoru mezi ní a reportérkou bez zeptání nebo uzardění vleze partička tureckých výrostků, kteří jí po chvíli označí za lhářku. Úrcta ke starším, nebo v!ěčnost se nekoná ani náhodou. Taky doporučuju video, ve kterém malý arábek se smečkou stejných hajzlú v zádech bije pěstí do oličeje stejně starého německého kluka asi pět minut v kuse na ulici za denního světla. Když budeš VĚŘIT dostatečně statistice Eu (jejímž plánem bylo a stále je do evropy importovat do 14 let od teď dalších 49 milionů arabů, nebo německa, jehož kancléřka pomáhala vytáhnout špunt a brání komukoliv ve snaze příval zase zarazit a které dovede lhát VLASTNÍM LIDEM O POČTU ZNÁSILNĚNÍ, netuším proč by počty o kterých mluvíš - i kdyby byly opsané na desetiny od statistického úřadu Berlín - neměly být taky "upravené". Doporučuji shlédnout pár videí z www.eurabia.cz... . Některé z článků JSOU přehnané, ale většině videí co tam je poměrně věřím, že jsou přesná. Rozhodně víc, než evropské, německé, nebo z daní placené české potěmkynádě, typu pohádka pro předškolní děti děti o hodných migrantech a zlých lidech, co je nechtějí. Nebo komix o tomtéž.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  17:23 16.03.2016

  RiMr71:
  je to ta samá věž, ale nevypadá to, že by ten zásah byl "durch".
  To bílé v té díře není "průhled" skrz, ale nasněžený sníh.

  RiMr71:
  je to ta samá věž, ale nevypadá to, že by ten zásah byl "durch".
  To bílé v té díře není "průhled" skrz, ale nasněžený sníh.

 • dusan
  17:20 16.03.2016

  benzín vs. nafta

  Výhoda "nehorľavosti" nafty v tanku za II.svetovej vojny je skôr teoretická. Samozrejme, že nafta je za bežných podmienok menej horlavá a tým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  benzín vs. nafta

  Výhoda "nehorľavosti" nafty v tanku za II.svetovej vojny je skôr teoretická. Samozrejme, že nafta je za bežných podmienok menej horlavá a tým bezpečnejšia.

  Pri zásahu tanku však bola najrizikovejšia munícia - teda palivo bolo nepodstatné. Ak projektil roztrhol priamo nádrž tak sa palivo rozprášilo a vznietilo sa bez ohľadu na to čo o bolo.

  Výhody boli skôr v dojazde ako v bezpečnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:11 16.03.2016

  Ultramarinus: jen krátce, protože to ruší jinak dobrou debatu o tankách.
  V německu bylo v roce 2005 cca 3 miliony turků. Z toho mělo německé občanství pouze 840.000 turků. Tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ultramarinus: jen krátce, protože to ruší jinak dobrou debatu o tankách.
  V německu bylo v roce 2005 cca 3 miliony turků. Z toho mělo německé občanství pouze 840.000 turků. Tedy většina nemá občanství, ač tvrdíš opak. Čísla, dokládající, že zas tak nepřizpůsobiví nejsou, jsem již dával.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:09 16.03.2016

  osobne si myslim ze sa pancierova ochrana medzi laickou verejnostou dost precenuje, zvycajne v diskusiach panuje presvedcenie ze ak tank ma povedzme 700-800mm RHAe hruby predny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  osobne si myslim ze sa pancierova ochrana medzi laickou verejnostou dost precenuje, zvycajne v diskusiach panuje presvedcenie ze ak tank ma povedzme 700-800mm RHAe hruby predny pancier veze tak je nezranitelny beznou municiou, a zabuda sa na fakt, ze boje nie su linearne strety kde po sebe palia tanky pri celnom strete - prave naopak, manevrovy boj prinasa situacie kedy jedna strana dokaze prekvapit nepriatela a viest palbu na jeho bocne partie kedy je absolutne nepodstatne aky hruby pancier tank ma... napr doktrina Francuzskych tankovych vojsk pocas studenej vojny prikladala manevrovemu boju hlavny doraz, kedy sa ich tankove jednotky mali pouzivat k rychlym a prekvapivym uderom na kridla nepriatelskeho postupu - taketo nasadenie by eliminovalo vyhody lepsieho pancierovania u ruskych tankov, no samozrejme kladlo doraz na kvalitne velenie a prieskum.

  Celkovo, shopnost detekovat protivnika skor ako to dokaze on prinasa obrovske takticke vyhody, dava moznost zacat boj z vyhodnej pozicie pre utocnika, a tym padom eliminovat pripadne vyhody nepriatelskych strojov.. Kvalitne navrhnuta obrana proti tankovemu utoku napr nepocitala so zakopanymi tankami v oblasti utoku, ale ratala s dobre branenymi poziciami pechoty, pricom tankove jednoty mali byt umiestnene v zalohe, a po identifikovani smeru nepriatelskeho utoku mali byt presuvane do kridelnych pozicii ktore by umoznovali bocnu palbu na utociace stroje..

  V diskusiach o tankovom vojsku z 80tych rokov najdete kopu porovnavani vykonu diel proti maximalnemu pancieru vtedajsich tankov, no akosi sa zabuda na fakt ze aj kompletne zastarale 105mm APDS strely boli bez problemov schopne nicit aj tie najlepsie chranene tanky protivnika palbou do bocnych partii.. a Ruska konstrukcna skola sa s tymto problemom snazila bojovat, napr aj tym ze typicka tankova veza u tankov T64/72/80 mala najlepsie opancierovanu cast prave v oblasti 30-40 stupnov od dela na obe strany - skratka povazovali taketo zasahy za najpravdepodobnesie.(no samozrejme, spravit tank odolny voci bocnej palbe tanku bolo prakticky nemozne, situacia sa ale moze zmenit pri pouziti modernych APS systemov)
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:35 16.03.2016

  Ve starším díle tohoto seriálu je obrázek zničené věže, zhruba v půlce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ve starším díle tohoto seriálu je obrázek zničené věže, zhruba v půlce tady:
  http://www.armadninoviny.cz/ta...

  a nemůžu si pomoct, přijde mi, že jde o stejnou věž a opět si nemůžu pomoct, ten první zásah se mi na této fotce zdá "durch"...
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  15:18 16.03.2016

  jj248b - svou poznámkou jsem nemyslel zrovna tento případ. A tím samým místem nemyslím to na centimetr přesně, tam už je po aktivaci reaktivního pancíře prostoru víc. I když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj248b - svou poznámkou jsem nemyslel zrovna tento případ. A tím samým místem nemyslím to na centimetr přesně, tam už je po aktivaci reaktivního pancíře prostoru víc. I když pochopitelně s tebou souhlasím. Nejhorší protivník je ten, který má stejnou zbraň a ví o jejich slabinách.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:31 16.03.2016

  jobr123: ten tank nebol zasiahnuty do rovnakeho miesta.. uz prvy zasah bol dost hranicny, a ak by neprisiel pod uhlom, dostal by sa dnu - je totiz presne na hranici oblasti s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jobr123: ten tank nebol zasiahnuty do rovnakeho miesta.. uz prvy zasah bol dost hranicny, a ak by neprisiel pod uhlom, dostal by sa dnu - je totiz presne na hranici oblasti s vrstvennym pancierom a oslabenou zonou kde je len odlievana ocel. druhy zasah siel ku kanonu, a prave v tej oblasti je pancier silny len 320-360mm. Oslabena oblast okolo kanonu nie je mala, odporucam pozriet tento obrazok - cervenou su vyznacene oslabene zony:

  http://dziennikzbrojny.pl/medi...

  (ide sice o T-72B no T64B je na tom dost podobne)
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  14:22 16.03.2016

  Tank T-64BV je sice obložen reaktivním pancířem, ale jak je vidět ze záběrů, tak jsou v něm značné mezery. Neštěstí je prostě v tom, že se střelec trefí pochopitelně s tou nejmenší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tank T-64BV je sice obložen reaktivním pancířem, ale jak je vidět ze záběrů, tak jsou v něm značné mezery. Neštěstí je prostě v tom, že se střelec trefí pochopitelně s tou nejmenší pravděpodobností zrovna do té mezery. Potom je možné to, že první střela aktivuje a tím vyřadí reaktivní pancíř, čímž pochopitelně osádka zpanikaří, protože řekněme si, (Kdo kolikrát tento zásah zažil?) a posléze druhá střela vypálená v krátké době (po 6 sek.) do téhož místa musí dílo zkázy zákonitě dokonat. Který tank by odolal podkaliberní střele vpálené do téhož místa 2x.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  14:09 16.03.2016

  pet.rok - dik za komentar, asfd - dik za citaci -

  jeste si dovolim z vasi citace uvest dalsi pocty:

  1. nejpocetnejsi Nemecke divize byly pesi divize, tabulkove pocty byly:
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok - dik za komentar, asfd - dik za citaci -

  jeste si dovolim z vasi citace uvest dalsi pocty:

  1. nejpocetnejsi Nemecke divize byly pesi divize, tabulkove pocty byly:
  - stare divize 75x tazenych 75mm ATG (anti tank guns)
  - nove divize 21x tazenych 75mm ATG, 14x 75mm SPATG (self propeled anti tank guns), zadna 88mm.
  2. "2plukova PD" - mam dojem, ze slo o "samostatne pesi brigady": 20x 75mm, 12x 88mm
  3./ motorizovane divize (od 1943 tusim "divize pancerovych granatniku"):
  48x tanku, 44x SPATG, 30x 75mm tazene ATG, 8x 88mm tazene ATG
  (tedy: 122x 75mm, 8x 88mm)
  4./ Pantzer divize: cca 100 tanku, 47 SPATG, 12x towed 75mm ATG, 8x 88mm ATG
  (tedy: 159x 75mm, 8x 88mm)
  5./ SS Pantzer divize: 120 tanku, 69 SPATG, 12x towed 75mm ATG, 12x 88mm ATG
  (tedy: cca 200x 75mm, 12x 88mm)

  Podotykam - Tigry a Jagdpanthery zrejme slouzily hlavne v samostatnych praporech.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  13:18 16.03.2016

  Logik, změňte si aspoň nick, to co tady píšete nemá s logikou vůbec nic společného.

  jeden z těch pořadů, o kterých se tu píše https://www.youtube.com/watch?... je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik, změňte si aspoň nick, to co tady píšete nemá s logikou vůbec nic společného.

  jeden z těch pořadů, o kterých se tu píše https://www.youtube.com/watch?... je to s českými titulky (pro ty co nevládnou němčinou)
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:10 16.03.2016

  Ked sme pri tych 88, tak co som nasiel zlozenie nemeckych divizii.

  Podla tohto https://www.ibiblio.org/hyperw...

  Nemecka pesia divizia organizacia 1944 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ked sme pri tych 88, tak co som nasiel zlozenie nemeckych divizii.

  Podla tohto https://www.ibiblio.org/hyperw...

  Nemecka pesia divizia organizacia 1944 mala mat tych AT 75 mm 35 kusov. 2 plukova pesia divizia mala mat 20 75mm a 12 88 mm AT.

  Motorizovane a pancierove divizie, tych AT diel maju podstatne viacej, ale aj tak je tam maximalne 12 88 mm AT.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  12:59 16.03.2016

  Logik:
  Kdežto komunismus začal s představou, že jsou si všichni rovni a tak by měli být stejně odměňováni a skončil s více miliony zavražděných na kontě, než ten nacismus. Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  Kdežto komunismus začal s představou, že jsou si všichni rovni a tak by měli být stejně odměňováni a skončil s více miliony zavražděných na kontě, než ten nacismus. Pokud je "nebezpečí pravice" vidět mezi koncem první a koncem druhé světové, "nebezpečí levice" je tam zřetelné také.

  Až z toho milionu vykážou alespoň 100 tisíc a odvezou je pryč z Evropy, má cenu řešit, kolik bylo a kolik nebylo přijato OFICIÁLNĚ. Zatím nevyrazili ani každého STÉHO. Ze všech těch Marčanů, egypťanů a všech ostatních, kteří nárok nikdy neměli. A když je nevyrazí do několika málo let (což šílená levicově sociální laborantka Merkelová jentak nedopustí, i kdyby po ní němci začali střílet), stejně budou mít na občantví nárok pouhým uplynutím doby.

  Cizinec déle než 5 let žijící v čr, nebo takový který vstoupil do stavu manželského s ženou mající občanství hostitelské země se nejen stává občanem té dané hostitelské země, ale smí si i přivézt rodinu, která zízkává automaticky pobyt a časem i občanství. Množtví muslimů v Něm. populaci už PŘED migrací bylo díky turkům (s DVOJÍM občanstvím) minimálně na 2 milionech z těch 80ti celkových. A už tehdy byli hlasití a v zásadě neintegrovatelní. Jak je z mnoha excesů, typu vražda ze cti k vidění. Můj osobní názor je, že by si je ultralevičáci a ""ítači" měli rozdělit do bytů a sousedství U SEBE když na tom trvají a neměli by to nutit nesouhlasící většině (neméně 70% populace Čr tu migtranty NECHCE NECHCEa Německo jako původně nejhlasitější vítač začíná v těch číslech Čechy dohánět. Trvají na "přerozdělení migrantů" - čti deporaci do jiné země EU. Proč? Protože mají jako celek méně zkušeností s mohamedánskými migranty, nebo spíš proto, že zkušenosti už získali a o další nestojí?)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:42 16.03.2016

  asdf:
  "Do Nemecka za rok prislo 1 milion migrantov. Nemecko ma okolo 80 milionov obyvatelov. Po udeleni azylu ty migranti, ktory prisli maju pravo si doviest rodiny. " - ovšem ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf:
  "Do Nemecka za rok prislo 1 milion migrantov. Nemecko ma okolo 80 milionov obyvatelov. Po udeleni azylu ty migranti, ktory prisli maju pravo si doviest rodiny. " - ovšem ten milion nedostal azyl. Směšuješ počet migrantů a počet lidí, kteří opravdu dostali azyl.

  "Videl som reportaz natocenu v roku 2015 z tureckych skol v Nemecku. Vedel si napr. to, ze duchovneho vodcu tej skoli urcuje Turecko a prichadza z Turecka. Nemecko nemoze ovplyvnit kto pride a co uci. "
  Tak tomu v demokracii bývá, že když má někdo soukromou školu a splní státem daná pravidla pro vzdělávání (tedy např. má schválené rámcové vzdělávací plány), tak mu do toho dál stát nekecá. Proč by měl? Režimy, kdy měl stát plnou kontrolu nad vzděláváním tu už byly a jsem rád, že jsou pryč.

  Nehledě k tomu, že takovouto reportáž Vám udělám na objednávku tak, aby vyzněla promuslimsky nebo protimuslimsky - jak budeš chtít. Viz např. reportáže Primy a ČT o uprchlících v ČR.... Dělat si názor na celou Evropu z jedné konkrétní reportáže z jedné konkrétní školy....

  ---

  Kozlus: A jaké je riziko těch pravicových stran? Pokud nevíš, zeptej se židů. I Hitlerova strana začala s obranou národních zájmů, "ochranou" německa proti cizincům, větší kontrolou státu nad vzděláváním, atd....

  "...Uz treti generace a doba se zmenila.....". Nevím, odkud čerpáš data, ale podle těch, co mám k dispozici já, jsou evidentně chybná. Většina muslimů v Německu není občany Německa. Vzhledem k tomu, že to je největší německá minorita, tak tedy naplňuje většinu z následující statistiky (non-eu citizens).
  http://ec.europa.eu/eurostat/s...
  Takže žádné, že třetí generace nepracuje. Ano - míra nezaměstnanosti je tam výrazně vyšší, ale pořád naprosto normální vzhledem k tomu, že jde většinou o lidi z nízkých společenských a vzdělanostních vrstev, navíc s kulturním a u nových přistěhovalců i jazykovým hendikepem.

  Když se podíváš někam na Mostecko nebo Jesenicko, tak tam i u "bílé" populace v některých regionech najdeš podobné míry nezaměstnanosti. Tedy Tvé informace o tom, že muslimé z dlouhodobého hlediska nepracují a proto tvoří asociální složku společnosti jsou evidentně chybné.

  Ano, zcela jistě v této komunitě bude míra asociality vyšší. Ale nejedná se o nějaká alarmující čísla - a většina muslimů v Německu zcela normálně pracuje. Křivka nezaměstnanosti za poslední léta pak kopíruje křivku nezaměstnanosti "místních", takže žádné alarmující zhoršení situace v muslimské komunitě se nekoná.

  --

  Ad tanky: Splet sem trojčlennou osádku tanku s dvojčlennou věží, za to se omlouvám, ale jinak nic z toho, co jste napsali nijak nevyvrací to, co tvrdím. Pomineme-li nesmysly typu tarany, tak ano, Tigry a 88 byly pro tanky těžký soupeř, ale zas tolik jich němci neměli. Většina německé techniky byla "technicky" na úrovni, že na ní Tčka stačili. Na počátku války dokonce Tčka papírově vysoce převyšovali německé tanky. To, co vyrovnávalo či vytvářelo převahu byla ergonomiie tanku - a taktika.

  Máte pravdu v tom, že velká část ruských ztrát jde na vrub nesmyslného ruského velení, "banzai" protiútoky atd... Ale vždyť to jen podporuje moji myšlenku: bude armáda, která se takto chová ke svým tankistům a tankům, preferovat drahé tanky a perfektní výcvik osádek, když je pak při nejbližší příležitosti pošle na sebevražednou misi?
  A jak dokládají svědectví o tankové taktice za studené války, ten přístup k tankistům se nezměnil. Pozor - já tím netvrdím, že to z ruského hlediska nebyla racionální volba. Já tím dokládám, že rusové takto zvolili a že i proto měli tanky takové, jaké je měli.

  PS: Trochu mýtus je to s tou nehořlavostí nafty - ona hůře chytne, ale také se hůře hasí. A např. ruské střelivo bylo prý na pořár náchylnější než německé. Takže potkat na frontě hořící téčko nebyla zas taková rarita...
  Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  11:25 16.03.2016

  Vrata: s protilietadlovymi 88 v sluzbach pozemneho vojska mate pravdu, pri vpade do SSSR boli velmi vzacne a nasadzovali sa na urovni zboru. pesia divizia si mohla o nich len zdat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: s protilietadlovymi 88 v sluzbach pozemneho vojska mate pravdu, pri vpade do SSSR boli velmi vzacne a nasadzovali sa na urovni zboru. pesia divizia si mohla o nich len zdat.
  Hlavnou vyzbrojou PD bolo uvadzanych 72 ks 37mm PAK 36 (zmiesane s par kusmi kusmi 50mm PAK 38 (pripadne koristna technika). Podiel PAK 38 sa postupne zvysoval.
  Az v roku 1943 sa stava standartnym PT kanonom 75 mm PAK 40. Ten je potom zakladom aj samohybnych kanonov (po uprave).
  V roku 43 sa zavadza aj 88mm PAK 43 ale pocty nie su velke.
  Problem velkych a vykonnych kanonov bol v nizkej mobilite (nutnost vykonneho tahaca najlepsie polopasovom alebo pasovom prevedeni) pretoze rucne premiestnovanie kanonov vaziacich 3+ tony bolo narocne. Preto 75 mm PAK 40 bolo najrozumnejsim kompromisom medzi hmotnostou a vykonom. Napr. britsky pdr 17 bol uz na ucely tahanej verzie prilis tazky a jeho hmotnost nebola vzdialena nemeckemu 88mm PAK 43. Preto boli uspesnejsie v stihacoch tankov (alebo tankoch).
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  11:16 16.03.2016

  Ještě dodatek k řečnické otázce ohledně slovenska. Nic proti němu, ani slovákům (jsem ze čtvrtiny taky), ale nejen "maďarský problém" ve složení obyvatelstva je vidět na hrubém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě dodatek k řečnické otázce ohledně slovenska. Nic proti němu, ani slovákům (jsem ze čtvrtiny taky), ale nejen "maďarský problém" ve složení obyvatelstva je vidět na hrubém vtipu: Slovensko se brzy stane spolkovou republikou Maroko, čímž se chce uznat tři největší skupiny obyvatelstva. Vysvětlivka (MAďaři, ROmové, KOkoti).
  Soužití s nepřizpůsobivými je přinejmenším těžké. Soužití s nepřizpůsobivými muslimy stát nepřežije - jak je vidět z prosazování Šarýji ve Vídni, Berlíně, Stockholmu a jiných městech. Nebo z chování muslimů k Evropankám, ačkoliv ani v jejich středověce řízených domovinách je znásilnění považováno za opovrženíhodný zločin, za který má pachatel zaplatit životem. Srovnatelný bordel a pouliční svinstvo neprodukuje ŽÁDNÁ JINÁ "MENŠINA", co jich po Evropě je. Vietnamci, Číňani, Mongolové, Kanaďané, američtí indiáni - VŠICHNI se integrovali přinejmenším tak, že nepořádají náboženské pochody plné nenávisti k "západu" - tj hostitelské zemi - a nepořádají hromadné hony na obyvatelstvo v ulicích ( viz Frankfurt - minimálně 600 zločinů za večer, maximálně 20 "souzených", ani jeden neodsouzen ani nevypovězen...

  To s tanky však nesouvisí, proto poprosím admina o případný průmaz...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  10:51 16.03.2016

  Když se vrátíme zpět k tématu tak mě napadají dvě myšlenky. Jednak že i relativně zastaralé reaktivní pancéřování pořád celkem obstojně funguje a ikdyž bude po zásahu tank ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se vrátíme zpět k tématu tak mě napadají dvě myšlenky. Jednak že i relativně zastaralé reaktivní pancéřování pořád celkem obstojně funguje a ikdyž bude po zásahu tank pravděpodobně vyřazen tak významně zvyšuje šance posádky na přežití.

  Naopak mě pak zaráží to "lajdácké" provedení na verzích T-72B3 a T-90A. Tím myslím to, že je zde pořád až překvapivě velké množství nekrytých míst a přitom tyto verze prošly kreslícím prknem a tovární repasí. Takové "poctivé" provedení instalace (procento zakrytí plochy) reaktivního pancíře se mi od oka zdá až u T-90MS?
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  10:45 16.03.2016

  Cit1zen: řešení, jestli je větší špína možná necitelnost nebo možná sebevražda nespadá do topicu o tancích.

  Jinak samotný fakt, že migranti prošli víc ja 10 zemí včetně nemalé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cit1zen: řešení, jestli je větší špína možná necitelnost nebo možná sebevražda nespadá do topicu o tancích.

  Jinak samotný fakt, že migranti prošli víc ja 10 zemí včetně nemalé části EU aby se dostali do Německa/Německ o kterém nic nevědí a neumí jeho jazyk, víceméně vylučuje úprk před válkou jako jejich primární motivaci. Také to, že v širokém měřítku lžou o "ztrátě dokladů" a jejich věku (když se prohlásí za nezletilého, jakýkoliv stát EU je nesmí odmítnout a ročně na ně musí vydat minimálně 50 000 Euro, a bydlení zdarma. Osobně souhlasím s názorem, že vina není na parazitovi, ale na hostiteli, že není schopen parazita rozeznat a bránit se mu, nebo jej vypudit tak, aby nepřešel jen na jiný kus stejného stáda.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:57 16.03.2016

  Vrata: taranovanie u Prokchorovky je vyvrateny mytus, k nicomu takemu nedoslo.

  Vrata: taranovanie u Prokchorovky je vyvrateny mytus, k nicomu takemu nedoslo.

 • Vrata
  09:34 16.03.2016

  GAVL:uz vas okomentoval Gloton, ale mne to tez neda alespon u jednoho bodu, a to uziti 88mm PT kanonu Nemci.
  Vy to podavate tak, ze 88-tky byly prakticky jediny Nemecky PT kanon ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL:uz vas okomentoval Gloton, ale mne to tez neda alespon u jednoho bodu, a to uziti 88mm PT kanonu Nemci.
  Vy to podavate tak, ze 88-tky byly prakticky jediny Nemecky PT kanon ale skutecnost je jina.

  Pokud vim, tak nejucinejsi protitankovou zbrani za WWII byl jiny tank nebo stihac tanku - kvuli mobilite i pancerovani. Za celou valku melo pouze asi 2000 Nemeckych tanku 88-tku - slo o oba typy Tigru a dale asi o 400 stihacu tanku Jagdpanther na podvozku Panthera. To je cca 6% vsech Nemeckych tanku a samohybek. Nemecke Pz IV (8500 ks), Stug III (cca 10 tis ks), Stug IV ( 2-4 tis ks), Panthery (cca 6000ks), Jagdpanzer 38 (2.8 tis ks) mely 75mm kanon, Pz III (cca 6 tis ks) mely jenom 50mm kanon (starsi 37mm). Tanciky PzI a PzII nepocitam. Nemecke kanony mely ale vesmes lepsi prubojnost nez Ruske. Proto se v bitve u Kurska u Prochorovky stalo, ze Ruske tanky musely taranovat Nemecke, protoze vedeli, ze strelbou je nezastavi.
  Pocty Nemeckych tazenych 88-tek ve srovnani s 75 mm tazenymi kanony neznam ale mam dojem, ze jich procentuelne take az tolik nabylo:
  V dobe utoku na SSSR (1941) meli Nemci jeden prapor 88-tek na sbor, tedy odhaduji 8ks/divizi. Jinych PT kanonu meli o dost vice, puvodne treba tusim 72ks 37mm kanonu na divizi. V roce 1945 meli Nemci na vychodni fronte 1200 ks 88-tek. Porad to bude cca 10-15 ks/divizi. To neznamena, ze neslo o ucinne kanony ale neslo o jediny ani o prevazujici Nemecky typ.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  05:43 16.03.2016

  cit1zen > Do Nemecka za rok prislo 1 milion migrantov. Nemecko ma okolo 80 milionov obyvatelov. Po udeleni azylu ty migranti, ktory prisli maju pravo si doviest rodiny.
  Co dialsie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cit1zen > Do Nemecka za rok prislo 1 milion migrantov. Nemecko ma okolo 80 milionov obyvatelov. Po udeleni azylu ty migranti, ktory prisli maju pravo si doviest rodiny.
  Co dialsie roky. Kokko ich ma pravo prist.

  Ten 1 milion migrantov poziadalo o azyl, bol im schvaleny a na zaklade toho prisli alebo si len tak presli hranice x statov.

  Ked idem do Chorvatsta, tak musim ukazat pas a bez neho ma nepustia. Oni nemuseli ? Kto im dal to pravo.

  Hovoris ze tu mame nejakych 3 percenta muslimov, ako sa ich podarilo integrovat ? Ake je ich nezamestnanost ? Aka je ich kriminalita ?

  Videl som reportaz natocenu v roku 2015 z tureckych skol v Nemecku. Vedel si napr. to, ze duchovneho vodcu tej skoli urcuje Turecko a prichadza z Turecka. Nemecko nemoze ovplyvnit kto pride a co uci.

  Pytali sa nastrocnych chlapcov napr to, ze ci jeho sestra moze ist napr na rande s hocikym a hocikedy. Odpoved bola ze sa musi spytat najskor jeho a on jej to musi povolit. Ked im to redaktorka zacala argumentovat nemeckou ustavou a rovnakymi pravami muzov a zian, tak odpovde ale ona je moja rodina a rodina ma vecsie prava ako ustava.

  Niekde som zachytil aky je problem zamestnavat migrantov. Nemaju ziadne papiere o vzdelani. Boli tam spominany 3 ludi co osobe nieco tvrdili, ze vedia. Dali im robotu. Jeden to vobec nevedel. Druhy, aj vedel ale ked sa dopocul ze by mu mala sefovat zena, tak odmietol s tym ze mu to jeho nabozenstvo nedovolu a az ten treti dokazel makat v tom o com tvrdil ze to vie robit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  03:44 16.03.2016

  GAVL:
  Nechápu proč se o tancích tak rozepisuješ, když těmito tvými znalostmi:

  "Co se týče konstrukcí studené války tak nevím jak T-54 , ale od T-55 již byla posádka tvořena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL:
  Nechápu proč se o tancích tak rozepisuješ, když těmito tvými znalostmi:

  "Co se týče konstrukcí studené války tak nevím jak T-54 , ale od T-55 již byla posádka tvořena velitel, střelec , řidič. Takže zas nelze tvrdit , že tříčlenná osádka je nevýhoda. Leda bychom vycházeli z toho, že nabíjecí automat povětšinou nefunguje.Problém tedy skončil tak nějak s druhou světovou. "

  se sám pasuješ na absolutního neználka této problematiky.

  Víš například to, že T-34 měl ve verzi T-34/85 pětičlenou osádku? Doplnili tam právě onoho střelce.
  T-54 i T-55 měly samozřejmě čtyřčlennou osádku, protože žádný nabíjecí automat neměly, stejně jako T-62. Nabíjecí automat měly až T-64, T-72 atd.

  Než zase sepíšeš další snůšku nesmyslů na půl stránky, nastuduj si prosím alespoň základní fakta.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  00:31 16.03.2016

  logik-u
  když se budeme bavit o druhé světové , tak např. T-34 měl čtyři členy a skutečně tam velitel tvořil zároveň střelce, což byl problém. Havním problémem však byl nedostatek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik-u
  když se budeme bavit o druhé světové , tak např. T-34 měl čtyři členy a skutečně tam velitel tvořil zároveň střelce, což byl problém. Havním problémem však byl nedostatek radiostanic, především v počátku války, tolik k povědomí o nepříteli a celkové koordinaci nasazení. Na druhou stranu tvar pancíře např. u T-34 byl mnohem lepší než třeba u německých tanků a ve své třídě byl jasná jednička.

  Co se týče konstrukcí studené války tak nevím jak T-54 , ale od T-55 již byla posádka tvořena velitel, střelec , řidič. Takže zas nelze tvrdit , že tříčlenná osádka je nevýhoda. Leda bychom vycházeli z toho, že nabíjecí automat povětšinou nefunguje.
  Problém tedy skončil tak nějak s druhou světovou.
  Např. Leclerk má též jen tříčlennou osádku a nemyslím si , že je to problém.


  Doporučil bych se podívat jaký poměr ztrát měli třeba Briti a Amíci. Např. všechny druho válečné tanky těchto dvou, lze označit za výsměch hodnotě života přestože do nich rvali tankisty jak sardinky do plechovky. Např. tank Cromwell byl velmi malý na to , že do něj narvali pět chlapů.
  Dále USA , Briti i Němci používali benzínové motory, kdežto SSSR mělo standart naftu u T-34 u KV a IS atd, takže měli menší pravděpodobnost zapálení. Pravdou je , že byli případy , že se objevovali i sovětské tanky, které měli mít nafťák, s benzínovým motorem, pokud zrovna nebylo nic jiného po ruce, ale to bylo skutečně ojediněle.

  Problém sovětských T-34 u Kurska byla především nízká palebná síla. Po Kursku okamžitě sověti řešili vyzbrojení tanků T-34 alespoň děli ráže 85 mm , ale i to nebylo nic moc ve srovnání s 88mm kanony němců. Briti měli alespoň svůj 17 liberní kanon což bylo to nejlepší co spojenci měli, ale ani ten se nemohl srovnávat s německou 88-tkou.
  Naopak Němci se opírali o 88 mm kanony, které měli ohromující účinek. Takže je otázka kolik tanků sověti reálně ztratili přímo ve střetu s tanky a kolik jich padlo za oběť letectvu a 88mm protiletadlovým kanonům a pěchotě. Např. v této bitvě zcela selhali německé Ferdinandy, neboť neměli kulometnou výzbroj a padli povětšinou za oběť útokům pěchoty.
  Sověti se po celou bitvu na převážné většině úseků neustále snažili o protiútoky, zcela chybně samozřejmě, na téměř absolutní rovině proti 88-tkám neměli šanci.
  Hlavním důvodem sovětských ztrát nebyla špatná konstrukce tanků T-34 jako taková, ale hlavně nesprávné taktické nasazení v daném terénu. Neboť v té době tak moc nezaostávali za většinou tankové techniky Němců.

  Problém malé palebné síly už pak během studené války u sovětských tanků nebyl. Jak taktika to otázka.

  Dále pokud jde o Kursk tak je nutné se podívat na ztráty všech druhů zbraní, z nich vyplývá, že buď měli sověti úplně špatný snad i ešusy, nebo prostě Němci překonávali všechny své nepřátele zcela jasně válečným uměním. Dle mého názoru excelovali více než technikou svým válečným uměním.

  Sověti vyvinuly těžký tank IS jako nástupce těžkých tanků KV.
  Američani žádný těžký tank neměli a nechávali vesele svoje tankisty chcípat v Shermanech. Briti na tom nebyli lépe.
  Skrýt celý příspěvek

 • cit1zen
  00:24 16.03.2016

  Keď už tu beží offtopic týkajúci sa muslimov tak len 2 veci:

  Prvá) Keď sa jedná o prisťahovalcov, tak vždy sa objavia domáci ktorý hovoria:
  - prisťahovalci nám berú prácu
  - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Keď už tu beží offtopic týkajúci sa muslimov tak len 2 veci:

  Prvá) Keď sa jedná o prisťahovalcov, tak vždy sa objavia domáci ktorý hovoria:
  - prisťahovalci nám berú prácu
  - prisťahovalci budú využívať náš sociálny systém, sú pijavice
  - prisťahovalci zničia našu kultúru
  - prisťahovalci zvýšia kriminalitu
  ...

  To sa hovorilo o týchto skupinách, čo si spomeniem:
  USA: Íri, Čínania, muslimovia, Vietnamci
  UK: Slováci, Poliaci, Češi, Maďari, Poliaci, celý postsoc
  Rakúsko a Nemecko: Slováci, Česi, Poliaci ( čo viem )
  Slovensko: Bulhari, Rumuni, Ukrajinci, muslimovia, východniari ( som zo západu SVK )
  ...

  Takže do podstaty je úplne jedno či si biely, kresťan, ... vždy je nejaký problém.

  Druhá) V EU žije 2-3.8% muslimov, to jest asi 20 mil ludí. Mohli by sme prijať okolo 5 mil. luďí, kým by sa to zdvihlo o +- 1%, a ešte stále z Európy nestal muslimský kontinent.

  Keď 5% zmení krajinu tak v Česku je ťažký komunizmus na Slovensku sme mix nacistov a Maďarov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  00:09 16.03.2016

  ad migranti: nikdo z toho nic nedelal, protoze to bylo takovy to osklivy tajemstvi, o kterym se nemluvi z politicke korektnosti, protoze jinak ses rasista, xenofob, zeres maly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad migranti: nikdo z toho nic nedelal, protoze to bylo takovy to osklivy tajemstvi, o kterym se nemluvi z politicke korektnosti, protoze jinak ses rasista, xenofob, zeres maly deti, ... Ale tenhle problem je tady uz sakra dlouho! Jakej problem? Po WW II si zapadni zeme natahaly spoustu levne pracovni sily z muslimskych statu. Tihle se v drtive vetsine rychle zaclenili, naucili jazyk a normalne fungovali, protoze sem opravdu sli za praci a lepsim zivotem. Jenze je problem s jejich deckama. Uz treti generace a doba se zmenila. Nedostatek pracovnich cil, jako po valce, uz neni, zapadni socialismus privedl EU do obrovskych problemu a proc by dnesni decka pracovali, kdyz vidi, ze socialka jim da skoro stejne, kdyz uz na zakladce je lepsi byt v bande a delat bordel, kdyz vsude okolo sebe vidi ty belochy v super autech, se super barakem a super kockou vedle sebe a pri tom vi, ze oni se na nic z toho nikdy nezmuzou? Je to zacarovanej kruh. Socialni prostredi mladych, ktere je v tomhle jen utvrzuje a snahu o zlepseni tresta sikanou (vzpomenme si na "sprty" z nasich skol) a k tomu politici kteri si cilene vychovavaji genereace volicu - nefachcenku zavyslich na socialnim systemu, kteri budou volit jen socialisty, protoze jim naslibujou nejaky davky, ulevy,...
  Riziko muslimizace nasi kultury je takove, ze tohle nema zachrannou brzdu. Proti ruznym hnedym, rudym,... stranam dneska neni problem vest soudni zalobu a zakazat stranu. Co chces delat s muslimskou virou?? Tusim, ze v roce 2003 Evropskej soud pro lidsky prava rozhodl, ze Pravo Saria je neslucitelne s demokratickym radem a presto jsou v zapadnich mestech "dobrovolnicke" hlidky, ktere vynucuji dodrovani tohoto prava, ale nic se nedeje! Proti tomuhle uz dneska nejde normalnim zpusobem zasahnout, protoze na celej ten silenej levicovej kolotoc neziskovek, asistentu, poradcu a ja nevim ceho vseho jeste, je navazano prilis mocnych lidi a muslimu jsou v EU miliony. Jasne. Uz ted mame zakony, jejichz dodrzovani a prosazovani by drtivou vetsinu tech problemu vyresilo, ale jednak na to nema nikdo koule a jednak by to stejne byl zacatek obcanske valky.

  Jake je vlastne riziko od tech strasnych "pravicovych" stran? Ze zavedou totalni kontrolu vseho ze strany statu? Ze odzbroji obcany? Nevymahatelnost prava ze strany urcitych skupin populace? Ale vzdyt tohle nam prave ted zavadi ta slavna EU ve velkym!! Prave, ze ted vidim reseni v Orbanech a podobne, protoze zaklad je aspon o problemu zacit mluvit.

  Tanky: Tusim, ze pri plnem boji se mluvilo o zivotnosti tanku do 3 minut. Ale zapadni armady to pocitali podobne. To nasyceni vychodnich armad PTRS, delostrelectvem a bitevnimy vrtulniky bylo znacne. Navic, pod vedenim Zapadniho Bratra, by stejne byla ze Zapadniho Nemecka jen radioaktivni pustina, takze ten sovetskej pristup ma neco do sebe. Pro ty nase vojaky by byla asi nejvetsi sance v tom, ze tim nejhorsim proleti co nejrychleji. I ty tanky tak staveli - rychlej prulom a utok na tylove oblasti, odriznout zasobovani a pokracovat furt dal. O kapsy se mel starat druhej sled. Jiste byla to silena doba a je jen sakra dobre, ze jsme nikdy nezjistili, ktera doktrina by fungovala lip. Uz jenom to, ze "zapad" pokladal atomove miny do predpokladanych tras postupu vychodnich vojsk mluvi za vse. Nemecko proste bylo odepsany. Samozrejme, s tim by zapad podnikl utok taktickyma atomovkama na seradiste a dalsi komunikacni uzly na Ceskoslovenskem uzemi. Soveti meli podobne plany, takze tady si nemaji co vycitat.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:38 15.03.2016

  ad migranti: právě, že daleko větší počet muslimů tu je už kolik let a nikdo z toho nic nedělal. Najednou přijde v porovnání s nimi "pár" nových, a je z toho celoevropská ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad migranti: právě, že daleko větší počet muslimů tu je už kolik let a nikdo z toho nic nedělal. Najednou přijde v porovnání s nimi "pár" nových, a je z toho celoevropská hysterie.
  Muslimské minority a muslimská migrace není záležitost posledního roku, není to ani záležitost posledního desetiletí - muslimové do evropy migrují už pěknou řádku let z "kolonií". Právě proto je současná hysterie kolem nich dosti iracionální.

  Ne, že bych neviděl riziko plynoucí z přílišné muslimizace naší kultury, ale daleko větší riziko vidím z fašizace společnosti: protože muslimům a muslimizaci jsme se uměli bránit vždy dobře. Poslední vzepětí xenofobie a nacionalizmu však Evropu málem zničilo. Přesně tím nás podle mne ohrožují současné strany nazývané extrémistické.

  Tyto strany totiž hrají na obranu evropských hodnot jenom velmi povrchně. Ve skutečnosti hlásají xenofobii, toleranci nedemokracie, rehabilitaci "vůdcovského principu", toleranci násilí atd... Tedy hodnoty, které jsou v přímém protikladu proti Evropské civilizaci.

  A těchto rizik se bojím daleko více, než nějaké možné muslimizace Evropy. Protože k muslimizaci evropy schází několik set milionů muslimů. K prosazení nějaké "naší" zrůdné ideologii - jak je vidět v historii - jen málo. Protože islám je nám cizí, xenofobie, nacionalismus atd... ne

  --

  Ohledně levice - myslím, že s výhradami proti EU bych s Vámi i v dosti bodech souhlasil. Ne však s Vámi navrhovanými řešeními. Koneckonců - on zápas o evropskou identitu s extrémistickou levicí je evropě vlastní, není to nic nového, žádné nové riziko 21. století. Co jiného byla velká francouzská revoluce? Co jiného byl komunismus?

  Rozhodně však nevidím řešení v Le Penové, Orbánech a podobných. Protože to je vytloukání jednoho zla jiným zlem. Stejně jako byly zmínění Banderovci jen reakce na zrůdnost Stalinské diktatury. To sice může Banderovce (a Le Penovou) sice možná trochu omlouvat, ale nijak to nezmenšuje zlo, které hlásali a páchali.

  --

  A zpět k tankům - z arabských bojišť se toho opravdu IMHO příliš vyvozovat nedá - úroveň výcviku je tam tristní a kultura jiná, takže se těžko dá oddělit, co bylo dáno diletantismem a co tankem.
  Ovšem z "evropy" jsou podobné zprávy, ať co se týče historie v IIWW, tak i zprávy z relativní současnosti (viz např. apache). Ono to i vyplývalo i z povahy režimu, totalitní režimy nemají rádi příliš "inteligentní a samostatné" vojáky. Tuším na palbě byl rozhovor s nějakým bývalým tankistou, kde se detailně probírala taktika českých tankových divizí a zmíňoval tam i očekávanou dobu přežití. Jak byla dlouhá si už přesně nepamatuju, ale odnesl jsem si z toho: nechtěl bych být tankistou v ČSLA při válce se západem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:07 15.03.2016

  Ad amateri: nejakej vycvik tam samozrejme byl, ale chtel jsem tim rict, ze byli amateri ve srovnani s Izraelskou posadkou a velenim.

  Ad amateri: nejakej vycvik tam samozrejme byl, ale chtel jsem tim rict, ze byli amateri ve srovnani s Izraelskou posadkou a velenim.

 • Kozlus
  23:06 15.03.2016

  Jasne, sovetska doktrina byla nepruzna, o tom zadna, ale precti si neco od lidi, co se snazili neco naucit vojsko v Iraku po roku 2003. To jsou sileny pribehy. A driv to bylo to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasne, sovetska doktrina byla nepruzna, o tom zadna, ale precti si neco od lidi, co se snazili neco naucit vojsko v Iraku po roku 2003. To jsou sileny pribehy. A driv to bylo to stejny. Nedavno jsem cetl o nasich instrukturech na RM 70 v jedne te krajine (tusim, ze Libye) a bylo to to stejny. Proste Alah to zaridi. Neni zamerovac v tanku? Je to jen Alahova vule jestli se trefim. A dle pametniku to tam takhle bylo a je se vsim. Vlastne doted nechapu, jak tam dokazou provozovat letectvo, ktere se okamzite nerozmlati o prvni kopec.
  Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  23:02 15.03.2016

  apache A saudi bojuju tiez podla sovietskej taktiky? Ich straty v Jemene by tomu mohli napovedat.

  apache A saudi bojuju tiez podla sovietskej taktiky? Ich straty v Jemene by tomu mohli napovedat.

 • apache
  22:55 15.03.2016

  Kozlus: Nemyslím, že by Syřané byli totální amatéři. Výcvik měli, odhodlání také. Jenom, jak jsem již psal - problém byl, že jeli podle sovětské taktiky. A nejen oni - Egypt během ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: Nemyslím, že by Syřané byli totální amatéři. Výcvik měli, odhodlání také. Jenom, jak jsem již psal - problém byl, že jeli podle sovětské taktiky. A nejen oni - Egypt během šestidenní války byl dokonalou ukázkou toho, jak absolutně neflexibilní byla sovětská doktrína. A je jedno, jestli se válčí v poušti, nebo v lesích či stepích. Když chybí flexibilita a schopnost pružně reagovat na vývoj situace, jde všechno do kytek a na prostředí ani tak nezáleží. Vojska SSSR by v Evropě dopadla zhruba stejně.

  Pamatuji si nějaký dokument o ČSLA, jeden bývalý voják tam vyprávěl o zkušenostech ze společných cvičeních se sověty - prý tam absolutně neexistovala improvizace, něco se naplánovalo a nižší velitelé se museli řídit striktně podle toho, žádná improvizace nepřicházela v úvahu a tak když něco nešlo podle plánu, znamenalo to totální katastrofu. ČSLA samozřejmě měla stejnou doktrínu, ale protože Čechoslováci jsou spíše lidé západního typu, tak prý dbali na větší volnosti rozhodování u nižších velitelů, samostatné myšlení a prostor pro improvizaci, nebo tak nějak to říkal.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:44 15.03.2016

  Logik: Amerika vyrostla na imigraci lidí ze stejné kultury a se stejnými hodnotami. To se nyní neděje ani náhodou. Nehledě na fakt, že v Americe žil kdosi, kdo imigranty podcenil. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Amerika vyrostla na imigraci lidí ze stejné kultury a se stejnými hodnotami. To se nyní neděje ani náhodou. Nehledě na fakt, že v Americe žil kdosi, kdo imigranty podcenil. Jo, původní indiáni. Dnes jsme indiání my.
  K počtům muslimů v EU:
  -jednak jsou jich desítky milionů již teď a množí se
  -v důsledku jejich kriminality jsou pdo neomrarxistickými slogany připravováni o svá práva původní obyvatelé, z nichž tato kultura vyrostla. např. omezování zbraní.
  -prostě není racionální důvod, aby tu neintegrovatelní imigranti žili. Proč, co nám to přinese? Poděkují nám naše děti za jejich import? Mám dvě krásné blonďaté dcery, jejich budoucnost v Evropě nevypadá dobře. Hmm, já myslím, že pro mé děti je větší riziko banda Afghánců, než LePenová, Petr Mach či Petra Frauke. A že nás víc ohrožují extremistické strany (a co je to extrémistická strana)?
  -jak konkrétně?
  -není nemalá část garnitury EU náhodou docela dost extrémistická?
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  22:36 15.03.2016

  Jsem rád, že těm co zezačtáku vyprávěli jak na východě Ukrajiny bojují pouze místní vzbouřenci a techniku získávají ze skladů ukrajinské armády, už došlo jak neskutečně naivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem rád, že těm co zezačtáku vyprávěli jak na východě Ukrajiny bojují pouze místní vzbouřenci a techniku získávají ze skladů ukrajinské armády, už došlo jak neskutečně naivní byli...
  Bohužel článek zase potvrzuje, že i těch našich pár modernizovaných tanků je skoro na nic. Škoda, že tenkrát se nerozhodli po česku modernizovat např. nějaké starší leo2
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:26 15.03.2016

  GAVL:
  Cela ukrajinska vlada ted dela z tech svini Banderovcu modlu.

  GAVL:
  Cela ukrajinska vlada ted dela z tech svini Banderovcu modlu.

 • Kozlus
  22:25 15.03.2016

  logiku, k te migraci:
  "- a hlavně, když Evropa pod tlakem migrace ztratí identitu. Tu ale daleko více ztrácí vzrůstem významu extrémistických stran jako přehnané reakce na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logiku, k te migraci:
  "- a hlavně, když Evropa pod tlakem migrace ztratí identitu. Tu ale daleko více ztrácí vzrůstem významu extrémistických stran jako přehnané reakce na migraci, než díky samotné migraci. "
  Evropa ztraci identitu diky migraci, ale hlavne diky soucasne generaci levicovych politiku a diky vsem tem socialnim experimentum, co tady predvadi, jako reakci na tu migraci. Podivej se na Svedsko a Norsko. To jsou uz jen parodie na staty, ktere jak jsme je znali pred 60 lety. A cela EU je houfne nasleduje. EU politici otevreni mluvi o zaniku narodnich statu a o budoucich Euroevropanech!

  USA:
  "další příliv migrantů pak tuto kulturu nezničil, ale naopak jí byly absorbováni. "
  To jako vazne? Jasne, pokud s necim, co se dneska da nazvat "bilej heterosexual" uz nepocitas... Podivej se na cernoske nebo hispanske etnikum a rikej neco o integraci.

  "Aby tu získal islám alespoň nějaký význam, tak by sem muselo přijít řádově více muslimů, než těch pár set tisíc."
  Takze islam tu nema zadny vyznam? To jako vazne?? Mam pro tebe prekvapeni, ty miliony uz tady davno jsou a maji zatracene velkej vyznam.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  22:21 15.03.2016

  Není pravý sektor tak trochu nástupce Banderovců ?

  Není pravý sektor tak trochu nástupce Banderovců ?

 • logik
  22:06 15.03.2016

  Gavl: "Už jenom snaha maximálně snížit počet osob v tanku vypovídá o opaku."

  Naopak - tanky s menším počtem lidí jsou pochopitelně levnější na výrobu. Naopak díky absenci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gavl: "Už jenom snaha maximálně snížit počet osob v tanku vypovídá o opaku."

  Naopak - tanky s menším počtem lidí jsou pochopitelně levnější na výrobu. Naopak díky absenci jednoho člena posádky je takový tank daleko zranitelnější, protože schází velitel, co by mohl nezávisle na střelbě vyhledávat další cíle a zároveň hrozby. To se projevovalo tím, že tříčlenné tanky byly daleko častěji nepřítelem překvapeny.

  To, že Ruská tanková škola dala daleko více na množství, než na kvalitní výcvik posádek je pak jednoznačně vidět na bitvách druhé světové války. Např. v bitvě u Kurska v obranné fázi bylo SSSR v pozici obránce, mělo dvojnásobek tanků, co německo.
  Ztráty obrněné techniky na německé straně byly šestkrát menší než na sovětské, Když začali Rusové útočit, poměr ztrát vzrostl na 1:9. Tato čísla jasně dokládají fakt, že Rusové preferovali kvantitu před kvalitou,
  (nehodnotím to, v ruské pozici to možná byla jedinná cesta, jak zvítězit, byť se mi chce říci, že zrůdná).

  ---

  Zbrojir: Jasně, že to nebylo černobílé. Na Ukrajině jsou samozřejmě "hajzlíci" skoro všichni. Základní fakt ale je, že z pozice Ruska to nestála otázka "vzdáme to?", ale "využijeme situace a zaútočíme?"
  Z mocenského hlediska to samozřejmě možná bylo pro Rusko výhodné a pochopitelné. Z morálního ale prostě rozpoutali útočnou válku, byť ji maskovali za "dovolenkáře".

  Ohledně nebezpečí migrace - nebezpečný rozhodně není ten milion. Nebezpečí je v tom, když se z těch milionů stanou desítky a stovky milionů - a hlavně, když Evropa pod tlakem migrace ztratí identitu. Tu ale daleko více ztrácí vzrůstem významu extrémistických stran jako přehnané reakce na migraci, než díky samotné migraci.
  Koneckonců, taková amerika na migraci vyrostla a zdaleka z ní nebyl rozpadlý kontinent, naopak. Protože byť se sestávala z 99% z migrantů, tak Ti migranti dokázali vytvořit kulturu, která byla zároveň efektivní, a zároveň demokratická - a další příliv migrantů pak tuto kulturu nezničil, ale naopak jí byly absorbováni.
  To, o co se IMHO musí evropa snažit není zamezit jakékoli migraci - to je jednak nemožné, jednak to vede k nárůstu extrémismu a populismu v Evropě a ve výsledku k destrukci Evropy zevnitř.
  To, o co se musíme snažit je bránit samotné evropské hodnoty - a to jak před muslimizací evropy, tak i před fašizací. Nebezpečí - jak tomu zpravidla bývá - leží na obou stranách spektra - extrémismus je jak "islámský", tak i fašizující xenofobní. Osobně se bojím spíše toho druhého, protože zatímco islámské idee jsou pro drtivou většinu evro py zatím evidentně nepřijatelné, tak
  nácky jsme tu měli vždy a není tomu zas tak dlouho, co dokázali "vystřílet půlku Evropy".

  PS: Tím nechci nijak zmenšovat hrůzu nebo riziko islámského terorismu - jen ho prostě nevnímám jako tu nejreálnější hrozbu pro Evropu. Aby tu získal islám alespoň nějaký význam, tak by sem muselo přijít řádově více muslimů, než těch pár set tisíc. V rusku je jich dvacet milionů a také je jednoznačně považováno za křesťanskou zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  22:03 15.03.2016

  Převahu západních tanků v 80. letech respektovaly i interní dokumenty ČSLA.

  Např. přidělené cvičné bojové potenciály. Je to už opravdu dávno, tak přibližně:

  Leo 2, M1 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Převahu západních tanků v 80. letech respektovaly i interní dokumenty ČSLA.

  Např. přidělené cvičné bojové potenciály. Je to už opravdu dávno, tak přibližně:

  Leo 2, M1 - 2,7

  T-72 laser - 2,15

  T-72 stereoskop - 1,9

  T-54/55 - 0,8-0,9

  V té době se ale i západ ještě musel ve velké míře spoléhat na starší typy.

  Např. Leo 1 včetně modernizací i AMX 30 odolností pancéřové ochrany zrovna nevynikaly...

  Se stupňujícím se rozkladem východního bloku se nůžky samozřejmě ještě rozevřely...
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  21:47 15.03.2016

  jj284b
  Souhlasím , že během 90. let se skutečně západní tanky vzdálili od sovětských konstrukcí natolik , že by měli rozhodující výhodu.

  jj284b
  Souhlasím , že během 90. let se skutečně západní tanky vzdálili od sovětských konstrukcí natolik , že by měli rozhodující výhodu.

 • Kozlus
  21:28 15.03.2016

  T64 je skor suputnikom s Chieftainom, ci s MBT70 ktory sa nakoniec zrusil..
  Takze co teda bylo v realny vyzbroji realnych evropskych jednotek, kdyz byl MBT70 zrusen? Zase ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  T64 je skor suputnikom s Chieftainom, ci s MBT70 ktory sa nakoniec zrusil..
  Takze co teda bylo v realny vyzbroji realnych evropskych jednotek, kdyz byl MBT70 zrusen? Zase ty zapadni tanky, ktere meli munici vsude po tanku.

  apache:
  Ano, Izrael vybojoval velmi zajimave bitvy. Ale taky se podivej, jak perfektne Izraelci vyuzivali moznosti terenu a svych tanku. Syrske jednotky je nutne (v tomto srovnani) oznacit jako totalni amatery. Tohle o schopnostech tanku moc nerekne. Nebo zhruba stejne, ajko kdyz Americane po Valce v Zalivu rikali, ze by to dopadlo stejne, ikdyby si tanky vymenili s Iracany. Obe porazene strany proste predvedli ubohej vykon a absolutne pohorelo jejich celkove planovani vedeni bojove cinnosti.

  Logik: Ty uz radsi k politice nic nepis.
  Ad strelba na Majdanu: Dokonce i UA administrativa to vysetrovala a svete div se, vyslo jim, ze do policajtu a demonstrantu strilely stejne zbrane, ktere byly pozdeji pouzivane Pravym Sektorem. Drive ukradene ze Lvovskych zbrojnic opet PS.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:26 15.03.2016

  fenri

  Žiadia ťažko mohli utekať do "arabských krajín" ... také prakticky neexistovali, dnešné štáty boli ešte kolóniami západných štátov.

  stroup

  lostarmour.info

  Čo sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Žiadia ťažko mohli utekať do "arabských krajín" ... také prakticky neexistovali, dnešné štáty boli ešte kolóniami západných štátov.

  stroup

  lostarmour.info

  Čo sa týka výkonov obrnenej techniky, tak to je veľmi zložitá otázka. Záleží od vycvičenosti, logistiky, taktiky a pod. Ako tu bolo správne poznamenané, tanky T-54/55/62 úspešne používala i izraelská armáda. V Sýrii je xy-tankových duelov, kedy nezávisí od typu tanku, ale od toho kto vystrelí prvý.
  Potom závisí napr. od terénu či priamo celkovej geografie krajiny. Japonsko má určite iné požadavky na tanky ako Rusko či Nemecko. Evidentne tie tanky prípadný konflikt tohoto ostrovného štátu nerozhodnú.
  Historicky sú samozrejme "sexi" tanky ako Tiger či Panter, hoci taký "nenápadný" STUG III mal omnoho väčší význam v histórii II.svetovej vojny.
  Čo sa týka porovnania "východu" a "západu" v oblasti tankovej techniky pred rokom 1989, tak to už "západ" jednoznačne vyhrával a pokiaľ si spomínam na článok časopisu ATOM tak to priznávali komunisti otvorene.
  Vojna v Zálive v roku 1991 samozrejme nebola "fér", lebo iracké posádky boli slabo vysvičené a Irak nemal najmodernejšiu techniku (T-72B), či najvýkonnejšiu muníciu, ale nakoniec o výsledku rozhodla hlavne převaha v technológii vyhľadania, identifikácie a prvého zásahu .... a v tom by Iračanom nepomohli ani najmodernejšie ruské tanky s dobre vycvičenými posádkami.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:01 15.03.2016

  Apache: expresivni vyjadreni: "totalne zmasakrovat Syrany" prilis nekoresponduje s izraelskymi bombardery s JZ cekajicimi na finalni pokyn...

  Apache: expresivni vyjadreni: "totalne zmasakrovat Syrany" prilis nekoresponduje s izraelskymi bombardery s JZ cekajicimi na finalni pokyn...

 • jj284b
  20:54 15.03.2016

  M60 je suputnikom skor s T62. T64 sa objavil v 1968, kym M60 sa zacali objavovat uz v 1958-59. T64 je skor suputnikom s Chieftainom, ci s MBT70 ktory sa nakoniec zrusil..

  GAVL: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  M60 je suputnikom skor s T62. T64 sa objavil v 1968, kym M60 sa zacali objavovat uz v 1958-59. T64 je skor suputnikom s Chieftainom, ci s MBT70 ktory sa nakoniec zrusil..

  GAVL: porovnaval som to s hladiska dneska - Rusi by v pripade stretu s NATO nasadili T72B a ich modernizacie (BA,B2,B3 a T90) kym zapad by nasadil vsetky mozne verzie Leopardov 2 doplnane Abramsami Chalengermi, Leclercami..
  Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  20:53 15.03.2016

  Nemáte někdo k dispozici odkaz na statistiku ukrajinských a ruských ztrát tankové techniky při konfliktu na Ukrajině?

  Nemáte někdo k dispozici odkaz na statistiku ukrajinských a ruských ztrát tankové techniky při konfliktu na Ukrajině?

 • apache
  20:48 15.03.2016

  Pokud někoho zajímá, jak si vedly tanky typu T-62 a T-55 v boji proti západním protějškům, doporučuji knihu "Tanky, které zachránily Izrael" (případně jinou literaturu zabývající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud někoho zajímá, jak si vedly tanky typu T-62 a T-55 v boji proti západním protějškům, doporučuji knihu "Tanky, které zachránily Izrael" (případně jinou literaturu zabývající se Izraelem, například Kočáry pouště od Eshela). Kahalani tam popisuje technické a praktické rozdíly, konkrétně mezi syrskými tanky sovětské výroby a svými Centuriony. Pozoruhodné je, že i se starými Centuriony dokázali izraelští rezervisté totálně zmasakrovat Syřany v mnohem lepších tancích během Jom Kipurské války. A když už tu někdo zmínil ty Shermany, s těma tam proti T-62 stáli Izraelci taky. A úspěšně. Myslím, že od druhé světové se ve zkušenostech tank vs tank Izraelcům nikdo nevyrovná. A ti za hlavní slabinu tanků sovětské výroby považovali sovětskou doktrínu, kterou jejich osádky uplatňovaly.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:30 15.03.2016

  Magister_Peditum
  nešlo o ráži , ale o provedení zásahů tedy o umístění. To odpovídalo jednotnému výcviku.
  Leda by EU máničky měli vlastní ostrostřelce se stejným výcvikem jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Magister_Peditum
  nešlo o ráži , ale o provedení zásahů tedy o umístění. To odpovídalo jednotnému výcviku.
  Leda by EU máničky měli vlastní ostrostřelce se stejným výcvikem jako měli ti co stříleli do nich.
  Nikde jsem nepsal, že USA měli prsty v puči, prosil bych lépe číst mé příspěvky , nebo nereagovat. Spíše jde o to , že se někomu nehodilo aby byl zrovna v té době špiclován. Vzhledem k tomu , že Němci o špiclování věděli odjakživa , tak proč zrovna v takovou chvíli jim to tak moc vadilo. Toť otázka.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:23 15.03.2016

  Slavoslav konstrukce T55 - T72 služebně odpovídala tankům M-60 a podobně. Ani tanky M60 neměli uložiště munice mimo osádku.
  Prosím neporovnávat s tanky Abrams a podobně. Neboť po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav konstrukce T55 - T72 služebně odpovídala tankům M-60 a podobně. Ani tanky M60 neměli uložiště munice mimo osádku.
  Prosím neporovnávat s tanky Abrams a podobně. Neboť po perestrojce vše v Rusku frčelo jen ze setrvačnosti. To jsem však naznačoval. Když se Rusko jakž takž stabilizovalo tak byl proveden pokrok v konstrukci a nyní je zas řada na USA, VB, či Německu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  20:22 15.03.2016

  Jj284b: tak to ke.trochu zavadenici. T-64 a T 72 nejsou souputnici k Leo 2. Je treba videt co stalo v 60., 70. a zacatku 80. let na strane NATO..

  Jj284b: tak to ke.trochu zavadenici. T-64 a T 72 nejsou souputnici k Leo 2. Je treba videt co stalo v 60., 70. a zacatku 80. let na strane NATO..

 • Magister_Peditum
  20:18 15.03.2016

  GAVL: K čemu je potřeba vysvětlení? To nemůžou Američani špiclovat Němce a současně nemůže někde na světě proběhnout revoluce, aniž by v tom USA měly prsty? Tím stejným charakterem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL: K čemu je potřeba vysvětlení? To nemůžou Američani špiclovat Němce a současně nemůže někde na světě proběhnout revoluce, aniž by v tom USA měly prsty? Tím stejným charakterem zranění myslíte co? Stejná ráže? To není žádná podivnost. Nebo je v tom něco jiného? A k těm smlouvám. To jako měly USA zinscenovat puč kvůli tomu, že nechtěli Ukrajinu v EU? Z jakého důvodu?
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:10 15.03.2016

  Pavel 1
  Jak mi tedy vysvětlíte , že ve stejné době jsme tu měli politický střet Německa a USA včetně USA omluvy Německu za to , že je špiclovali.
  Dále jak my vysvětlíte , že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel 1
  Jak mi tedy vysvětlíte , že ve stejné době jsme tu měli politický střet Německa a USA včetně USA omluvy Německu za to , že je špiclovali.
  Dále jak my vysvětlíte , že podle informací lékařky, která ošetřovala postřelené protestující i policisty (na Euromajdanu) měli stejný charakter zranění.

  Dále bylo podivné že přístupové smlouvy do EU byli podepsány ještě před volbami, uspořádanými 26. října 2014, tedy 16.9.2014. Již 25. srpna 2014 Porošenko rozhodl o vypsání nových voleb, tedy ještě před podpisem přístupových smluv do EU na základě neschopnosti Jaceňuka postavit novou vládu.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  20:00 15.03.2016

  tak ono zapadne tanky maju vyhody aj v ostatnych oblastiach, napr dynamika pohybu je uplne niekde inde vdaka automatickej prevodovke a hlavne kvalitnym motorm - ono pomer ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak ono zapadne tanky maju vyhody aj v ostatnych oblastiach, napr dynamika pohybu je uplne niekde inde vdaka automatickej prevodovke a hlavne kvalitnym motorm - ono pomer vykon/hmotnost tanku nie je vsetko... u Ruskych tankov (T-64/T-72/T-80) bola napr spiatocka obrovsky problem (velmi nizska rychlost na spiatocku - u ruskych tankov cca 4-11km/h u Abramsu ci Leopardu 2 30-40km/h), rovnako ako acceleracia ci deceleracia, popripade presnost stabilizacneho systemu, co vyrazne znizovalo bojovu hodnotu tanku ci uz v utoku alebo v obrane.. Rusi sa sice snazili postupne dotahovat, no aj tak napr balisticky pocitac v T-64B v 1983 aj ked sice konecne dostal dynamicky zamerny bod, ani zdaleka nedosahoval urovne balistickeho systemu v zapadnych tankoch, a to ani nehovorim o fakte ze zapadne tanky uz uplne bezne pouzivali termokamery, kym Rusi stale pouzivali IR svetlomety...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:43 15.03.2016

  nksh - ale ten milionek, dva, co se sem dere teď je prd ve srovnáním, co tu je. A oni se tu množí, tomu věřte. A nebojte, těm mladým mužům dorazí i ženy a děti (už se děje) a nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nksh - ale ten milionek, dva, co se sem dere teď je prd ve srovnáním, co tu je. A oni se tu množí, tomu věřte. A nebojte, těm mladým mužům dorazí i ženy a děti (už se děje) a nad těmi se budeme dojímat ještě víc...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:39 15.03.2016

  GAVL

  ruske tanky proste boli konstruovane na zaklade inych takticko technickych poziadaviek. V com zaostavali tak to je elektronika, ale inak co sa tyka odolnosti boli +- ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GAVL

  ruske tanky proste boli konstruovane na zaklade inych takticko technickych poziadaviek. V com zaostavali tak to je elektronika, ale inak co sa tyka odolnosti boli +- porovnatelne s obdobnymi zapadnymi tankami s jednym velkym ALE.

  Ak dojde k prebitiu panciera a vniknutiu strely do priestoru posadky ja vacsia pravdepodobnost prezitia jednotlivych clenov u zapadnych konstrukcii. V pripade ruskych tankov byvaju taketo zasahy casto fatalne pre celu posadku a to najma vdaka ulozeniu streliva kde tade. Sice v cecensku to napr eliminovali tym, ze nosili municiu len v karuseli, ale dosledkom bola napr cca polovicna zasoba nesenej municie a v pripade ked strela prenikla ku karuselu tak posadka isla do kytek tak ci tak. Vid napr. predpoledny diel tejto serie
  Skrýt celý příspěvek

 • nksh
  19:34 15.03.2016

  Omlouvam se za hruby offtopic, ale neda mi to: Naprosta vetsina uprchliku co lze videt v mediich jsou muzi. Jak tedy vlastne dojde k te populacni explozi nove prichozich?

  Omlouvam se za hruby offtopic, ale neda mi to: Naprosta vetsina uprchliku co lze videt v mediich jsou muzi. Jak tedy vlastne dojde k te populacni explozi nove prichozich?

 • GAVL
  19:30 15.03.2016

  Řekl bych , že co se týče tanků, tak skutečně lepší byli až západní tanky , které nastoupili ve významných počtech v době , kdy se už v sovětském svazu rozhodlo o perestrojce a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych , že co se týče tanků, tak skutečně lepší byli až západní tanky , které nastoupili ve významných počtech v době , kdy se už v sovětském svazu rozhodlo o perestrojce a událostech následujících.
  Pak nastalo období ničeho a dnes je Armata opět velmi zajímavá konstrukce především v ochraně posádky.

  Tvrzení, že Sovětům nezáleželo na ochraně posádky je stejný mýtus jako, že polská jízda útočila proti německým tankům s píkami.
  Už jenom snaha maximálně snížit počet osob v tanku vypovídá o opaku. Dále to vypovídá o tom , že měli větší schopnost vyrábět tanky a nabíjecí automaty do nich a děla, než do nich sehnat lidi. Tanky západních konstrukcí mají povětšinou čtyř člennou posádku. Takže to znamená, že v jednom cíli vystavuji ohrožení 4 lidí , kdežto Rusové jen tři. Koncepce tříčlenné posádky poskytuje větší palebnou sílu na jednoho tankistu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  19:24 15.03.2016

  k RiMr71

  Nedílnou součástí politické korektnosti bývá přehnaná sebedůvěra i bezbřehý optimismus.

  Když tomu člověk alespoň trochu vidí pod sukně, nestačí se divit, jak jsou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k RiMr71

  Nedílnou součástí politické korektnosti bývá přehnaná sebedůvěra i bezbřehý optimismus.

  Když tomu člověk alespoň trochu vidí pod sukně, nestačí se divit, jak jsou, přes zjevné hrozby, bezpečnostní otázky dodnes velmi podceňovány, resp. jak se problémy „řeší“ jen přes PR bláboly.

  Logicky, politici i vysocí státní úředníci řeší většinu záležitostí pouze prizmatem své kariéry a špatné zprávy, jako že musíme v lecčems pořádně máknout a přestat si dále lhát do kapsy, dnes nejsou prostě v kurzu…

  K základním problémům západní civilizace náleží fakt, že zde máme zjevný nadbytek řečníků o lidských a občanských právech, a dalších ideálech, ale stále větší deficit po bojovnících ochotných za ně skutečně bojovat a případně zemřít (nezaměňovat s najímáním za nadstandardní příjmy).

  O klesající úrovni lidských zdrojů (fyzické i duševní) pro početně omezené profesionální ozbrojené síly ani nemluvě…

  Ne nadarmo je dnes v ozbrojených složkách slovo profesionál definováno jako voják/policista konající své povinnosti jen do výše svého platu….

  Tímto nikterak nezpochybňuji obrovský technický, technologický, ekonomický a potenciálně i vojenský potenciál západu…
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:23 15.03.2016

  no Janukovic bol posledna kvapka. A ked sa pozriem na jeho rezidenciu ktoru po sebe "zanechal" tak sa ukrajincom necudujem.

  Ale na druhej strane chapem aj ludi ktory za vsetkym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no Janukovic bol posledna kvapka. A ked sa pozriem na jeho rezidenciu ktoru po sebe "zanechal" tak sa ukrajincom necudujem.

  Ale na druhej strane chapem aj ludi ktory za vsetkym musia hladat zapadne tajne sluzby lebo inak sa im rozplyva ich sen vseslovanskej vzajomnosti. Sice je smutne, ze si absolutne neuvedomuju fakt, ktorym je, ze podla ich vlastnych tvrdeni staci zapadu niekde na ziskanie vplyvu poslat dolare a mimovladky kym rusko tam musi poslat zelenych muzikov a tanky.

  A ako bonus tu beru ako samozrejmost odstranovanie politickych oponentov ci nepohodlnych ludi pomocou "nehod".
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:09 15.03.2016

  Pavel1 - no, ještě štěstí, že jediný, kdo dovedl prosperující Ukrajinu zu grunt byl Janukovyč. Teď už jen ty výhody a sociální jistoty, že?
  Mimochodem, pokud lidé neviděli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1 - no, ještě štěstí, že jediný, kdo dovedl prosperující Ukrajinu zu grunt byl Janukovyč. Teď už jen ty výhody a sociální jistoty, že?
  Mimochodem, pokud lidé neviděli perspektivu, proč to nezměnili při volbách? Ať již řádných, nebo předčasných, které byly nabídnuty?
  Jinak ať si Putin pěstuje Kadyrova jak chce (IMHO v případě problémů bude mít Kadyrov velmi rychle autonehodu, nebo dostane rakovinu), mě víc zajímá co se děje tady, protože tu žiji. Ono těch uprchlíků není milion, ale už přes dvacet a docela utěšeně se množí...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  19:06 15.03.2016

  " separatistický puč následoval až po politickém puči , který byl zinscenován západními mocnostmi "
  Z prstu vycucaná hovadina. "Inscenacemi západních mocností" se utěšují místní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  " separatistický puč následoval až po politickém puči , který byl zinscenován západními mocnostmi "
  Z prstu vycucaná hovadina. "Inscenacemi západních mocností" se utěšují místní volksrusáci, jejichž fanatismus jim prostě nedovolí akceptovat pár evidentních faktů. Například to, že zkorumpovaná ruská loutka janukovyč dovedl zemi, které vládl, zu grunt. A to, že když jsou lidé zoufalí, naštvaní, či před sebou nevidí žádnou perspektivu, tak vyjdou do ulic. Stalo se to nedávno v Bulharsku (tedy členské zemi EU), když výrazně vzrostly ceny elektřiny. Lidé vyšli do ulic a padla bulharská vláda, a představte si to, nenašel se žádný vylízaný magor, který by z toho obviňoval západní mocnosti (či ideodiverzní centrály jak bylo dříve zvykem :-). Když vyšli do ulic lidé v Kyjevě tak bylo najednou vylízaných magorů ohánějících ideodiverzními centrálami je jak nas..ráno.
  "Pomoc separatistům" se opravdu, kterým hrozilo zmasakrování se opravdu ale opravdu nekonala. Ony ty separatisty bylo totiž nutno nejdřív vyrobit.
  Ten milion imigrantů, nepředstavuje zdaleka tak zásadní problém, jako to co si pěstuje puťka na Kavkaze, tedy chalífát s vrahem a banditou kadyrovem v čele, který si klidně zavede (na území ruska) zavede právo šaría a krevní mstu.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  18:40 15.03.2016

  logik
  1. separatistický puč následoval až po politickém puči , který byl zinscenován západními mocnostmi

  2. hovořit o tom , že několik milionů migrantů Evropa vstřebá je asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  1. separatistický puč následoval až po politickém puči , který byl zinscenován západními mocnostmi

  2. hovořit o tom , že několik milionů migrantů Evropa vstřebá je asi jako tvrdit , že jedna sýpka vstřebá jednoho myšáka a jednu myšku
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:13 15.03.2016

  Logik: oni těch "pár milionů muslimů", co sem přichází je neplodných? Nemyslíte doufám, že jde o konečné číslo, že? Co je humánního na tom, přijmout každého člověka, který nežije v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: oni těch "pár milionů muslimů", co sem přichází je neplodných? Nemyslíte doufám, že jde o konečné číslo, že? Co je humánního na tom, přijmout každého člověka, který nežije v bohaté zemi? A co to vyřeší - všechny miliardy chudších, strádajících vzít nemůžeme. Kolik milionů PROKAZATELNĚ vražděných Židů za války přijaly arabské země?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:08 15.03.2016

  ...taky mám pocit, že jak se v armádě začínají řešit emise a ekologičnost zabíjení (co si budeme vykládat, tohle nejsou stroje na údržbu parků) a práva homosexuálů a menšin a když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...taky mám pocit, že jak se v armádě začínají řešit emise a ekologičnost zabíjení (co si budeme vykládat, tohle nejsou stroje na údržbu parků) a práva homosexuálů a menšin a když ARMÁDNÍ piloti, tedy VOJÁCI z POVOLÁNÍ žalují armádu za to, že je chce poslat někam kde by po nich mohlo být stříleno, tak je něco špatně...
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:35 15.03.2016

  RiMr71

  Dříve jsem to přikládal k tíži tehdejšího režimu, dnes, po mnohaletých zkušenostech, je mnoho nešvarů dáno místní mentalitou.

  Prostě tehdy, stejně jako mnohdy dnes, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71

  Dříve jsem to přikládal k tíži tehdejšího režimu, dnes, po mnohaletých zkušenostech, je mnoho nešvarů dáno místní mentalitou.

  Prostě tehdy, stejně jako mnohdy dnes, se úkoly sice plnily a splní, ale tak nějak po česku. Jo, na známých střelnicích to šlo, a když v noci osádky přes tehdejší „hovnovizory“ cíl vůbec neviděly, věc nakonec zachránila obsluha střelnice…

  Jaká pak kritika „noční optiky“, výsledky od vojsk jsou přece jasné…. (většinou výborně, nebo velmi dobře)

  Nikdo si nechtěl připustit, že v neznámém terénu bude situace citelně jiná a zejména v noci budeme prakticky slepí.

  Ale i na západě nebylo vše bez nedostatků, i o tom hovoří dostupná literatura.

  Když se však bavím se svými bývalými spolužáky, kteří dnes ještě slouží, tak hodnocení ozbrojených sil, jako celku, protože bych se nechtěl dotknout omezeného počtu kvalitních specialistů, z jejich úst příliš pozitivně nevyznívá, samozřejmě jen mezi čtyřma očima, protože jakákoli kritika, systému zejména je v Čechách smrtelný hřích…

  Na druhou stranu, v nejvyspělejších západních zemích jsou na tom v mnoha ohledech podstatně lépe, ale dlouhá léta silné politické korektnosti je opravdu velmi těžce zasáhla…
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  16:16 15.03.2016

  Logik

  Je to tvůj názor a já ti ho neberu. Ale z mých informací to tak černobílé zdaleka nebylo a není.

  Je to věc úhlu pohledu, někdo obhajuje právo na celistvost země, jiný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Je to tvůj názor a já ti ho neberu. Ale z mých informací to tak černobílé zdaleka nebylo a není.

  Je to věc úhlu pohledu, někdo obhajuje právo na celistvost země, jiný na sebeurčení…, někde mají poradce z Ruska jinde zase z USA a západní Evropy…

  Logika, vzdáme to, protože tak zabijí méně našich lidí, zpravidla nefunguje…

  Ale to bychom se dostali hluboko do problematiky Ukrajiny a geopolitiky...

  Současná Evropa, EU zejména, není zdaleka totožná s tou před WW II a tehdejší VB zejména.

  Stačí se jen podívat na direktivy z Bruselu a neschopnost západních zemí je striktně odmítnout. Např. snaha o odzbrojení obyvatelstva je rychlá cesta k nesvobodě a porobě…

  Velká část odborníků se naopak domnívá, že s ohledem na vnitřní fungování a právní systém členských zemí EU, je již stávající migrace obyvatelstva, ze zcela nekompatibilních kulturních okruhů, navíc s problematickou strukturou, v delším časovém horizontu pro západní svět (civilizaci) opravdu velmi nebezpečná.

  Kdo chce předvídat budoucnost, měl by se pořádně seznámit s minulostí… a že pár příkladů z historie máme…
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:45 15.03.2016

  Zbrojir: sorry. mělo být mínus. Vycházíš totiž ze špatných premis:

  1) Rusy tam nikdo nemasakroval - viz např. osvobozený Slavjansk, dělo se tam snad něco takového? Samozřejmě, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: sorry. mělo být mínus. Vycházíš totiž ze špatných premis:

  1) Rusy tam nikdo nemasakroval - viz např. osvobozený Slavjansk, dělo se tam snad něco takového? Samozřejmě, nějaké incidenty byly, ale Ruská podpora separatistů vedla ve výsledku k prodloužení války a tím k zabití řádově více rusů, než kdyby se do toho rusové nemíchali.

  2) rusko ten separatistický puč samo vyvolalo, ne že šlo chránit chudáky masakrované rusy. Strelkov, Gubarev - většina vůdců - to nebyli místní, ale rusové...

  --

  Dál nesouhlasím s podle tebe katastrofální reakcí evropy na uprchlickou krizi. Ono se totiž ve skutečnosti až tak nic neděje. Evropa může v klidu vstřebat několik milionů uprchlíků (koneckonců - v takovém rusku jsou desítky milionů muslimů a děje se tam něco?). Problém začne mít až u řádově desítek milionů. Netvrdím, že uprchlíci nejsou pro evropu hrozba - jsou, ale v daleko větším časovém horizontu, ne ten aktuální milion.

  Proto nevím, co je špatného, že se Evropa snažila zůstat na svých humanistických hodnotách, a teprv když čísla uprchlíků začali ne blížit k číslu, kde je to problém, ale vůbec k číslu, kdy by z toho někdy v budoucnu vlastně problém být mohl, tak teprv začala něco dělat.
  Naopak mi přijdou předchozí reakce na uprchlíky jako zbytečná hysterie.
  Krásně je to vidět např. na tom, že možná největší "problém" s uprchlíky mají z evropských zemí češi.... kterých se vlastně uprchlická vlna vůbec netýká...

  Také bych nebyl tak skeptický v případě reakce Evropy na skutečnou hrozbu. Jak je vidět na příkladu Velké Británie za druhé světové - v případě reálného ohrožení najednou zahodili Chamberlaina a vytáhli Churchila. Myslím si, že v případě opravdového průšvihu by tomu tak bylo opět. Doufám.

  --

  A abych se vrátil k tankům: sovětské tanky byly pro svůj účel myslím navržené dobře. Oni totiž nepočítali s profesionálními (a tedy na výcvik drahými) vojáky - a tedy ochrana posádky nebyla cílem zcela úmyslně. Když to trochu přeženu, pro SSSR byl větší problém vyrobit tank, než do něj sehnat osádku. Proto měli tanky takové, jaké měli - a v případě opravdové války se západem by jim posloužili lépe, než západní modely, které byly sice co po stránce ochrany posádky vyspělejší, ale také dražší...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:40 15.03.2016

  "na základě vlastních zkušeností, v hodinách výuky, vystupoval kriticky ke slabinám naší tankové techniky" ...stejně jako zde v několika diskuzích - velmi hodnotné informace. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "na základě vlastních zkušeností, v hodinách výuky, vystupoval kriticky ke slabinám naší tankové techniky" ...stejně jako zde v několika diskuzích - velmi hodnotné informace. A důvěryhodně působící, na rozdíl od sem tam se vyskytujících ex-tankánů, popisujících jak špičkově jsem měli vycvičené osádky a jak se tankistům ze západu po revoluci při návštěvách klepaly kolena hrůzou, když viděli, proti čemu by šli. Díky za to.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  15:40 15.03.2016

  Jasně, ustát lze i více zásahů, ale záleží kam, pokud zasáhneš strop věže z vhodného úhlu (vyšší budova), je zpravidla vymalováno.

  Nepříjemný by byl i zásah krytu motorového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasně, ustát lze i více zásahů, ale záleží kam, pokud zasáhneš strop věže z vhodného úhlu (vyšší budova), je zpravidla vymalováno.

  Nepříjemný by byl i zásah krytu motorového prostoru.

  V zástavbě lze často střílet na malé vzdálenosti a pokud je palba přesná, je to pro tank a jeho osádku velký problém.

  I dnes zastaralé kumulativní střely PG 7 mají dostatek průbojnosti (udávalo se okolo 300mm), aby prorazily méně chráněná místa, jasně, lze se proti nim chránit, ale zkušený tankoborník ve městě nechráněný a nekrytý tank dříve či později zlikviduje, nebo alespoň natolik poškodí, že musí ustoupit z boje.

  Někde jsou např. videa RPG vers. M1 SA z Jemenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  15:26 15.03.2016

  Jen jedna perlička. V 80. letech jsem si sehnal u nás (ne)dostupné materiály a na základě vlastních zkušeností, v hodinách výuky, vystupoval kriticky ke slabinám naší tankové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen jedna perlička. V 80. letech jsem si sehnal u nás (ne)dostupné materiály a na základě vlastních zkušeností, v hodinách výuky, vystupoval kriticky ke slabinám naší tankové techniky, riziko totální zkázy osádky a tanku po probití pancíře nevyjímaje.

  S pochopením většiny učitelů tankového vojska jsem se tehdy nesetkal…
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:24 15.03.2016

  "RPG-7 v městské zástavě, by měla postačit ke zničení jakéhokoli soudobého tanku"

  Cituji z jiného dílu tohoto seriálu:
  "Tank Challenger 2 dostal během půl hodiny trvající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "RPG-7 v městské zástavě, by měla postačit ke zničení jakéhokoli soudobého tanku"

  Cituji z jiného dílu tohoto seriálu:
  "Tank Challenger 2 dostal během půl hodiny trvající přestřelky 14 zásahů – 2x protitankovou střelou Milan a 12x granátomety RPG-7"

  Osádka nezraněna, tank se jaksi bránil dál i když měl očesanou věž, po zlikvidování ir. odporu ostatními jednotkami byl tank odtažen (přetržený pás), po šestihodinové opravě jel tank druhý den zpátky na frontu.

  Více tady:
  http://www.armadninoviny.cz/ta...

  Opakovaně narážím na informaci, že "někde u Basry" dostal jeden Challenger 70 zásahů RPG-7. Ale vzhledem k tomu, že se mi k tomu nepodařilo najít jiné informace než tu, že se to stalo, tak je to možná spíš JPP.

  Nerozporuji, jen doplňuji k debatě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  15:17 15.03.2016

  Uložení munice v otočném dopravníku, navíc v „polospalitelném“ a tudíž i choulostivějším provedení, v bojovém prostoru a další munice umístěná v podstatě chaoticky po bojovém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uložení munice v otočném dopravníku, navíc v „polospalitelném“ a tudíž i choulostivějším provedení, v bojovém prostoru a další munice umístěná v podstatě chaoticky po bojovém prostoru, to je právě limit malého tanku s tříčlennou osádkou typu T-64/T-72, resp. daň za malé rozměry a nízkou siluetu, kdy je zachování vysokého stupně bezpečnosti posádky prakticky neřešitelné (ani moderní protipožární systémy zde nejsou spásou).

  Konstruktéři sovětských tanků, které ve své době patřily k těm velmi dobře pancéřovaným, limitováni prostorem a hmotností, zodolnili jen statisticky kritická místa, v případě probití prostě s tankem a osádkou už v rámci tehdejší doktríny příliš nepočítali. Nehumánní, ano, ale s předpokladem obrovských ztrát vojsk i civilního obyvatelstva při očekávaném globálním konfliktu, nic mimo racionální zhodnocení situace.

  Východní tanky byly zevnitř obloženy tzv. neutronstopem, jehož hlavním úkolem byla eliminace záření, v praxi jsem viděl, že poměrně dobře „utlumil“ špatně ukotvený spřažený kulomet, čekal bych, že sníží i odrazivost vzniklých střepin.

  Ten zásah u kanonů, to je prostě pech, pokud střela probije, ohrožují její zbytky a sekundární střepiny většinu členů osádky.

  Vyřazení starší generace tanků u několika nejvyspělejších zemí světa umožnila mj. i citelná redukce tankových vojsk na poměrně malé počty (Evropa). Mj. i v Rusku prý už T-64 není v aktivní službě. Otázkou je, zda by ve vševojskovém boji, při konfliktu velkého rozsahu a intenzity tyto malé počty, byť moderních tanků, stačily k plnění všech předpokládaných bojových úkolů. Protože ke ztrátám prostě dojde a mnohé opravy poškozené techniky budou zdlouhavé a velmi nákladné. Těžko říci, zda by nakonec nebyl ve výhodě ten, kdo by nasadil výrazně větší množství techniky, a to i za cenu podstatně větších ztrát.

  WW II takto vyhrát šlo, viz T-34, v novém globálním konfliktu by rozhodující úlohu patrně sehrály zbraně s mnohem větším účinkem (tzv. ZHN), než těžká tanková technika...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:38 15.03.2016

  Zbrojir: zapadne armady uz nedrzia "vrstevnikov T-64BV" vo vyzbroji. vsetky taketo tanky boli vyradene a udrziavaju si len ovela mensie mnozstvo modernizovanych tankov -napr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbrojir: zapadne armady uz nedrzia "vrstevnikov T-64BV" vo vyzbroji. vsetky taketo tanky boli vyradene a udrziavaju si len ovela mensie mnozstvo modernizovanych tankov -napr Nemecko udrziava len cca 225 tankov Leopard 2A6, US Army ma napr cca 2000 M1A2 (dalsich 4000 je vo verzii M1A1HC)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:36 15.03.2016

  Zapadne tanky pouzivaju predsa len odlisne ulozisko municie, a hlavne pouzivaju SPALL LINNER (netusim ako to prelozit do slovenciny) - co je v podstate kevlarova vypln chraniaca ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zapadne tanky pouzivaju predsa len odlisne ulozisko municie, a hlavne pouzivaju SPALL LINNER (netusim ako to prelozit do slovenciny) - co je v podstate kevlarova vypln chraniaca osadku pred potencionalnymi crepinami (v pripade prebitia panciera do priestoru osadky by nedochadzalo k odrazom ulomkov vo vezi, kedze spall linner vrstva z kevlaru by ich absorbovala) v podstate to znamena ze pripadne straty by sa vacsinou tykali tych co by sedeli priamo v linii kade sa strela prebije dnu, no nedochadzalo by k sekundarnym stratam v takom mnozstve ako u Ruskych tankov (predpokladam ze Armata uz ma tiez priestor posadky takto chraneny)
  Skrýt celý příspěvek

 • Zbrojir
  14:03 15.03.2016

  1. Vojenská pomoc Ruska separatistům je naprosto logická a pro racionálně uvažujícího člověka i předvídatelná. Jen těžko ve světě hledat vojensky disponovanou zemi, která by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. Vojenská pomoc Ruska separatistům je naprosto logická a pro racionálně uvažujícího člověka i předvídatelná. Jen těžko ve světě hledat vojensky disponovanou zemi, která by nechala své krajany zmasakrovat a dělala jen ty ty ty… To by pak rychle ztratila veškerou autoritu a nakonec sama bojovala o přežití. Přes veškerou politicko-korektní a často i velmi neobjektivní mluvu je uplatnění, či hrozba sílou (vojenská, ekonomická...) obvykle tím rozhodujícím argumentem světové politiky.

  2. O vhodnosti nasazení armády k potlačení rebelie na východě Ukrajiny, použité taktice, důsledcích pro dotčenou oblast i Ukrajinu jako celek, nechť si udělá závěr každý sám.

  3. V případě válečnických schopností západní Evropy a A ČR bych zdaleka tak optimistický nebyl. Jedna věc je úroveň vybavení a dostupné technologie, věc druhá odhodlání, ochota umírat a strádat a organizační schopnosti v krizových situacích, kdy jde všem téměř o vše. O neuvěřitelné byrokracii, kterou je těžké mávnutím proutku zrušit, ani nemluvě. V souvislosti hromadnou migrací, která v delším časovém horizontu může mít pro západní svět naprosto fatální následky, vyspělá Evropa tedy vůbec nepřesvědčila.

  4. Když jsem se jednoho politika zeptal, zda očekává, že generalita, která se klaní politikům, rychle mění, či ztrácí svůj názor, nehájí skutečné potřeby armády a skáče tak, jak oni pískají, jen proto, aby si zachovala své pašalíky, bude mít předpoklady k velení ve vypjatých válečných situacích, odpověděl, že nikoli….

  5. Uvědomme si, že současné kapacity A ČR by patrně nestačily na dobytí jednoho velkého města v Sýrii.

  6. Sovětské tanky vycházely z tehdy platné doktríny SSSR, tedy hromadných tankových a mechanizovaných útoků s masivní podporou letectva, dělostřelectva a zbraní hromadného ničení, navrženy byly pro velkou braneckou armádu. SSSR jich vyráběl velké počty a logicky musel vycházet ze svých technických, technologických a finančních možností. Byly proto lehčí, jednodušší, s výborným dojezdem, dobrou mobilitou a průchodivostí. Zda byla jejich koncepce pro dané úkoly nesprávná, jednoznačný závěr nelze učinit, i když nedostatky dnes patrně vidíme všichni. Já, jako bývalý tankista, mnohem dříve. V současné době jsou však tyto tanky užívány především v lokálních konfliktech a pro poněkud jiné úkoly.

  7. Pro objektivitu je nutné si položit otázku, jak by při takových zásazích dopadli západní vrstevníci T64BV, tedy nejen nejmodernější typy 3. - 4. generace, ale i modernizované tanky té předchozí. Obávám se, že velmi podobně, tedy úplným zničením a velkými ztrátami pro členy osádky...

  8. Žádný tank není nezničitelný, zejména - je-li zasažen PT municí APFSDS, PTŘS, či RPG odpovídající generace. Pokud jsem vyhodnotil obrázek správně, druhý zásah zasáhl poměrně citlivé místo, těsně u střílny pro spřažený 7,62 kulomet. Takový zásah by byl krajně nepříjemný i pro nejnovější konstrukce. V nejlepším případě by znamenal vyřazení tanku z boje...

  9. I s papírově nedostatečně účinnou municí lze zničit obrněnou techniku, zejména, je-li možné cíl zasáhnout opakovaně a na citlivá místa. Ani osádky nejmodernějších tanků si nemohou být jisty před zásahy RPG, především v nepřehledném terénu, budou-li zasaženy do méně chráněných částí… RPG-7 v městské zástavě, by měla postačit ke zničení jakéhokoli soudobého tanku, nebude-li mít dostatečnou ochranu a bude-li možné střílet opakovaně, např. shora na strop věže.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:55 15.03.2016

  princip fungovania prekurzoru u APFSDS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  princip fungovania prekurzoru u APFSDS projektilu:

  http://dziennikzbrojny.pl/medi...

  http://dziennikzbrojny.pl/arty...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:53 15.03.2016

  este by som rad spomenul jednu zaujimavost ohladom strely v BM-26 - podobny princip dnes napr pouzivaju moderne M829A3 a A4 (E4) urcene proti tazkej reaktivnej ochrane. Hlavny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  este by som rad spomenul jednu zaujimavost ohladom strely v BM-26 - podobny princip dnes napr pouzivaju moderne M829A3 a A4 (E4) urcene proti tazkej reaktivnej ochrane. Hlavny penetrator je doplneny o prekurzorovy penetrator v predu, ktory iniciuje tazku ERA, ktora sposobi "ulomenie" prekurzora, no tym padom sa vypotrebuje a nie je schopna odolat hlavnemu penetratoru ktory tym padom prenikne pancierom. tento system je mozne aplikovat aj proti viacnasobnej tazkej ERA (Relikt) kedze tych prekurzorov moze mat strela viac - jedine obmedzenie je celkova dlzna penetratora - pre maximalny vykon je dolezite aby bol hlavny penetrator co najdlhsi, kym prekurzory by ho skracovali..
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:37 15.03.2016

  "separatisté popírali jakoukoliv technickou nebo vojenskou pomoc od ruské armády"

  ...kdyby jen separatisti..
  _______

  Škoda, že ta fotka věže není víc ze strany, kde by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "separatisté popírali jakoukoliv technickou nebo vojenskou pomoc od ruské armády"

  ...kdyby jen separatisti..
  _______

  Škoda, že ta fotka věže není víc ze strany, kde by bylo vidět, že ten první zásah věž skutečně neprobil. A i jestli ne - při takovém zásahu, nevznikne vevnitř k nějakému loupání a násl. škodám na živé síle i když k tomu tento typ munice není určen?
  Skrýt celý příspěvek

 • papaHoth
  12:29 15.03.2016

  to juhelak: no Sherman a T64 to úplně není (více, než 20 let rozdílu) , ale fér to taky od Andy2210 úplně není, přeci jen mezi T-64 a Ambramsem je 13 let. Ale otázkou je jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to juhelak: no Sherman a T64 to úplně není (více, než 20 let rozdílu) , ale fér to taky od Andy2210 úplně není, přeci jen mezi T-64 a Ambramsem je 13 let. Ale otázkou je jestli jsou na tom další generace Téček jinak...z posledních bojových zkušeností, to vypadá že moc ne. Ta konstrukce prostě není připravena na způsob boje, který poslední dekády podstupuje.. A tím, že tuto konstrukci sami rusové opouštějí (Armata), tak si můžeme/te klidně přiznat, že to srovnání prostě nedopadá dobře. Ale jak jsem psal, to je hlavně problémem úplně jiného nasazení, než, co bylo plánováno.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:17 15.03.2016

  Když podle T64 určuješ kam se ubírá ruská tanková škola a srovnáváš ho s abramsem. Tak rovnou muzes urcit kam se ubírá Západní tanková škola pri porovníní T64 se Shermanem.

  Když podle T64 určuješ kam se ubírá ruská tanková škola a srovnáváš ho s abramsem. Tak rovnou muzes urcit kam se ubírá Západní tanková škola pri porovníní T64 se Shermanem.

 • andy2210
  12:05 15.03.2016

  Je ale potřeba smeknout před Ukr. armády vč. dobrovolnických praporů, která se vlastně relativně rychle přetavila z nebojeschopného molocha do relativně bojeschopné síly. Podobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je ale potřeba smeknout před Ukr. armády vč. dobrovolnických praporů, která se vlastně relativně rychle přetavila z nebojeschopného molocha do relativně bojeschopné síly. Podobně na tom podle všeho je Syrská Assadova armáda. Holt skutečná válka je jako síto.. profiltruje zrno od plev a člověk má schopnost učit se z vlastních chyb. Jak jde čas a na povrch vyplývají události.. Ta bublina o neporazitelnosti Ruska a jím cvičených separatistů splaskává víc a víc a ukazuje se, že Krym byl veliká vyjímka - protože padl bez boje. Přesto si myslím, že Ruský a Ukrajinský šlendrián by se západu, třeba i naší armádě v té míře vyhnul a od počátku by v přípaďě konfliktu vzhledem k mnoha aspektům, včetně mentality, byly akceschopnější. Zde je opravdu na případu tohoto tanku vidět, že papírové údaje jsou jen poměřování pinďíků pro děti. A to nemluvím o tom, že v reálu hrají roli i věci jako ergonomie atd atd. Za wwii např. na jeden zničený Panther připadal jeden mrtvý člen osádky. U T-34 to byli tuším 3. Tady je vidět, že tato Ruská větev, jde stejnou cestou. Zásahy jsou naprosto fatální. Srovnejme se zasaženými Abramsy, kterých je také hafo, ale mrtvých z řad posádek je naprosté minimum.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  10:33 15.03.2016

  v podstate ide o klasicku ukazku toho ako su papierove udaje o tankoch nanic. Udavat len maximalnu hrubku a totalne ignorovat oslabene zony skresluje. Ano, T64BV moze mat maximalny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v podstate ide o klasicku ukazku toho ako su papierove udaje o tankoch nanic. Udavat len maximalnu hrubku a totalne ignorovat oslabene zony skresluje. Ano, T64BV moze mat maximalny pancier 420-460mm, no zaroven ma aj velku cast (40%) predneho profilu veze 280-320mm hrubu.

  Rovnako si treba uvedomit rozdielne metodiky pouzivane pri hodnoteni AFPSDS striel a ich vykonu.. zvacsa sa udava 50% sanca na prebitie panciera.
  Skrýt celý příspěvek