Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

oto: Ukrajinský tank T-64BV zasáhla podkaliberní střela do čelního pancíře korby. Tank i posádka přežila. / Autor neznámý
Ukrajinský tank T-64BV zasáhla podkaliberní střela do čelního pancíře korby. Tank i posádka přežila. / Autor neznámý

Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě Ukrajiny u města Doněck. Ukrajinský vládní tank T-64BV zasáhla podkaliberní střela do předního pancíře korby. Tank zásah přežil, ale byl následně opuštěn posádkou. Vozidla se nakonec zmocnili proruští povstalci.

Představme si hlavního aktéra hry, ukrajinský tank T-64BV. Tank T-64BV je modernizovanou verzí T-64B z přelomu 70. a 80. let minulého století. V porovnání se staršími verzemi se T-64BV vyznačuje větší palebnou silou a vyšší úrovní balistické ochrany.

Základní pancíř tanku zůstal zachován. Balistickou ochranu věže a korby ale posílilo 220 obdélníkových segmentů reaktivního pancéřování Kontakt-1.

Tank T-64BV se na straně ukrajinské armády, resp. 1. obrněné brigády, zapojil do bojů o město Doněck. Zhruba před měsícem však byl zasažen protitankovou zbraní, opuštěn posádkou a ukořištěn proruskými povstalci.

Tank, podle fotografií zveřejněným proruskými povstalci, dostal zásah v polovině čelního pancíře trupu asi pod úhlem 10° až 15° od podélné osy. Stroj zasáhla podkaliberní střela typu APFSDS-T (Armour Piercing Discarding Sabot Fin Stabilised - Tracer) vypálená jiným tankem.

Střela pancířem nepronikla. / Autor neznámý

Střela neprorazila pancéřování a plně funkční vozidlo posádka opustila. Tanku se zmocnili proruští povstalci, „opravili" jej a začali používat pro své potřeby.

Lze s velkou pravděpodobností určit, jaká „rodina" tankové munice vozidlo zasáhla. Podkaliberní střelu vypálil 125mm tankový kanón 2A46. O jaký tank se jednalo, není zřejmé. Nejpočetnějším tankem na straně povstalců jsou však právě T-64BV, poté T-64A a T-64B. V rukou povstalců bylo spatřeno i několik T-72.

Teoreticky nejsilnější podkaliberní střela, která mohla vozidlo zasáhnout je 3BM42. Pokud tedy pomineme, že T-64BV zasáhl tank ruské armády vybavený nejnovější generací protitankové munice nebo ukořistěný ukrajinský tank vybavený moderní ruskou municí.

Munici 3BM42 zavedl Sovětský svaz do výzbroje v roce 1986. Střela 3BM42 má dvoudílné jádro z wolframu ukryté v ocelovém plášti. Podle oficiálních údajů je střela schopná probít 440 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent) na vzdálenost 2000 metrů pod úhlem 90°. Samozřejmě na kratší vzdálenost je průbojnost munice větší.

Střela zasáhla tank pod úhlem z podelného směru( pohled zhora). / Autor neznámý

Tank T-64BV mohla klidně zasáhnout i méně vykoná munice. Ukrajinské jednotky i proruští povstalci používají především střelivo zavedené v ukrajinské armádě, kromě výše uvedeného, typy 3BM15 (270-300 mm RHAe), 3BM22 (340-370 mm RHAe) a 3BM26 (370-400 mm RHAe).

Odkud povstalci munici získali? Na východě země se rozpady celé jednotky a základny ukrajinské armády. Povstalci měli tak dostatek možností a času vyprázdnit sklady. Použití výkonnější munice na straně povstalců však samozřejmě nelze vyloučit.

Jakou obranu střela rodiny 3BM při zásahu T-64BV překonávala? Čelní pancíř korby T-64BV, počítáno kolmo, se skládá z 80 mm tvrzené oceli, následovaný vrstvou textitového skla o celkové tloušťce 105 mm. Pancíř uzavírá tvrzená ocel o tloušťce 20 mm.

Balistická odolnost takto skloněného vrstveného pancíře tanku T-64BV dosahuje 350 mm RHAe proti sovětským podkaliberním střelám s krátkým wolframovým jádrem. Naštěstí pro posádku byl zasažený tank dovybaven navíc 30 mm silným ocelovým štítem, ten při daném sklonu čela korby poskytuje dodatečnou odolnost ekvivalentu 90 mm RHAe.

Posádka tank opustila. / Autor neznámý

Čelní pancíř korby byl vybaven také reaktivním pancéřováním, to je ale určeno proti kumulativním náložím protitankových střel.

Sečteno a podtrženo. Čelo korby T-64BV dosahuje proti podkaliberním střelám teoretickou odolnost až 440 mm RHAe. Střela navíc zasáhla čelo pod úhlem 10 až 15°, tedy pronikala ještě větší tloušťkou pancíře. Výsledná odolnost pancíře proti pronikající střele tak byla ještě o 15 % větší.

Samozřejmě proti nejnovější generaci munice by T-64BV neměl šanci. Příklad však ukazuje, že zásah tanku nerovná se automaticky jeho konci a smrt posádky. Je nutno posuzovat typ munice (střely), vzdálenost, místo zásahu i úhel zásahu.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

BMP-64: Ukrajina vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty

Ukrajinská firma Ukroboronprom obnovila vývoj těžkého bojového vozidla pěchoty BMP-64 vycházejícího ...

Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik

Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.

Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Firefighter
  10:13 17.02.2015

  Blake palec hore. Tak z mého pohledu je východ ukrajiny zajímavý nejen pro samotné rusko, ale i pro úzké skupiny superbohatých rusů, zvaných oligarchové. Ti jsou také jedním z ...Zobrazit celý příspěvek

  Blake palec hore.

  Tak z mého pohledu je východ ukrajiny zajímavý nejen pro samotné rusko, ale i pro úzké skupiny superbohatých rusů, zvaných oligarchové. Ti jsou také jedním z možných dodavatelů moderní techniky separatistům. V rusku se dá koupit cokoliv, včetně tanku T72B3, když na to máte.

  Druhá věc je výcvik osádky tohoto tanku. To by musel každý separatista na 2-3 měsíce do ruska, tam si to na polygonech a v učebnách nacvičit a zas alou do Novorusi. To mi přijde jako nereálné, tudíž o tohle se opírá moje přesvědčení, že na UA slouží pravidelné ruské jednotky.

  Co jsou zprávy od rusů tak bylo v polovině loňského roku narychlo povoláno do služby mnoho mužů a pořád se ještě nevrací. Opírám se o svědectví kamarádů ze školy, kteří dávají reálné zprávy přes sociální sítě.

  A jiní kamarádi z UA, taky z té samé školy, dali nótu, že dostali povoláváky do zbraně, čili Porošenko chystá mobilizaci.

  Příměří se zajisté hodilo oběma stranám (alespoň dočasně), jinak by na něj nepřistoupili. Putin používá výbornou taktiku, kterou bych popsal jednoduchým příměrem. Drží v ruce kladívko, tvrdí že je to lžíce a druhej den říká, že by bylo třeba ještě vidličky a nože aby byl příbor kompletní. Říká se tomu taktika matení veřejnosti a naši šašové mu na to skáčou jak myši na sejra, protože je těžké ověřit, co je vlastně pravda. Pak se nemůžeme divit, že jsou zde velice protichůdné názory a ani tady se neshodnem, co se tam vlastně děje...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:31 17.02.2015

  Navrh pre redakciu - mozno by nebolo odveci sem dat clanok kde by boli ukazane hlavne modernizacne body u tanku T-72B3 aby aj laici vedeli tie tanky lahko ...Zobrazit celý příspěvek

  Navrh pre redakciu - mozno by nebolo odveci sem dat clanok kde by boli ukazane hlavne modernizacne body u tanku T-72B3 aby aj laici vedeli tie tanky lahko rozoznavat..

  (termokamera Sosna-U, dvojclankove pasy, meteorologicky senzor, chybajuci IR svetlomet na pravo od dela, atd...)Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  02:07 17.02.2015

  Dopredu sa ospraveldnujem k prilievaniu oleja do ohna OT debaty, AN by sa hodilo aspon take male dedikovane forum, kam by sa dali presmerovavat debaty z komentarov pod clankom, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dopredu sa ospraveldnujem k prilievaniu oleja do ohna OT debaty, AN by sa hodilo aspon take male dedikovane forum, kam by sa dali presmerovavat debaty z komentarov pod clankom, akonahle sa vymknu teme..

  K vlade:
  K tejto teme sa da povedat snad jedno: porevolucna vlada nebude nikdy pozitivna. Ta uloha vlady nastupujucej po revolucii je nesmierne zlozita. Nezabudajme, ze sa jedna o postsovietsku krajinu, ktora z toho sovietskeho rezimu vystartovala len pomaly, dalsia vec je, ze okrem postsovietskych problemov, zacinajuc ludmi, ktori cely zivot zili v jednom systeme a nedokazu sa prisposobit, konciac prisernou korupciou v celej organizacnej strukture statu (to su problemy, ktore my sami pocitujeme dodnes), ma ukrajinska vlada na krku rusku nechut vzdat sa narazniku (okrem ineho, dolezitost ukrajiny pre rusko je ale ina tema)

  Ludia budu ocakavat od vlady nemozne, a aj keby bola stopercentne legitimna (neviem zhodnotit ci je, ale revolucia je taka zaujimava vec, kde sa kazda strana povazuje za legitimnu), za akekolvek preslapy, a tych bude este mnoho, bude trestana kritikou a kazdu kritiku budu iste skupiny zamerane jednym (akymkolvek) smerom, ci uz proruske, nacionalisticke, akekolvek, vyuzivat na zhadzovanie legitimnej vlady na posilnenie svojej zakladne

  Ak ide o moj nazor, ukrajinska vlada legitimna je. Ak bude zla, mozu sa stat tri veci - prva, ta idealna, ludia si v najblizsich volbach zvolia lepsiu. Druha, ta temna, kedy sa dalsie volby nebudu konat najblizsich 20 rokov, a tretia, ta, ktoru sme uz videli, ludia si najblizsich 20 rokov nebudu schopni zvolit niekoho, kto by tu krajinu realne zo sracky vytiahnut chcel. Terajsia vlada ale legitimna a zvolena (ak sa nemylim) je a v obcianskej vojne je jedinou stranou v prave, ci uz sa to ludom so sympatiami kdekolvek inde paci, alebo nie. Aka to skoda, ze OSN nefunguje, ze jo...

  No a este k teme jazykovej, ta je celkom zaujimava pre nas Slovakov. K tej ale moc nie je co dodat. Zijem na juhovychode, v oblasti, kde v obchode predavacky zdravia jonapot-dobry den, alebo tessek-prosim, viem ako to vyzera v realite, a dobre vidim, ze akykolvek konflikt je na strane ludi, ktori maju pomaly az hormonalnu potrebu nejaky konflikt vyvolat a riesit a jazykovy problem im prijde prvy pod ruky. Teraz mozno zniem ako tuctovy komentator z mainstreamovych medii, ale tak to je.

  Situacia na Ukrajine je samozrejme odlisna - nie su v Schengenskom priestore, ruska mensina na ukrajine je skoro styrikrat vacsia a osobne si myslim, ze obcan statu by mal hovorit jazykom statu a jazykom statu by mal byt jazyk vacsinoveho naroda, popripade vacsinovych narodov, v pripade vyrovnanejsich pomerov - a 17% nie je k ukrajinskej vacsine vyrovnany pomer.

  V kazdom pripade, nech je zakon aky chce, obyvatelstvo to zasadne nezmeni. Ak ano, tak az po niekolkych generaciach. Ak presadite Rustinu ako druhy uradny jazyk, ruske etnikum bude na urade hovorit Rusky. Ak bude Ukrajinsky jazyk jedinym uradnym, ruske etnikum bude na urade *musiet* hovorit po Ukrajinsky, ale to je tak vsetko, pretoze uradnici budu stale len miestni a ak je v oblasti 80% Rusov, je mala pravdepodobnost, ze sa na uradne pozicie dostanu (v dlhodobejsom horizonte) Ukrajinci, ktori budu hrdo odmietat hovorit Rusky s obcanom, ktory ma evidentne problem s Ukrajinskym jazykom. Je mozne a dost pravdepodobne, ze ak by sa UA podarilo ziskat tzv. novorusko spat, ze by tam dosadzali svojich ludi - Ukrajincov, ale dlhodobo sa take nieco udrzat neda, ta ruska mensina sa neda jednoducho vysidlit, tak, ako sa to robilo kedysi.

  A na zaver este jeden navrh pre redakciu, len vo forme napadu - hodilo by sa pri komentaroch tlacitko "update", ktore by nacitalo pribudnute komentare bez toho, aby clovek musel refreshovat stranku - velmi uzitocne pri pisani dlhych komentarov (ale opakujem, je to len napad a zrejme nizsie na rebricku vasich priorit, co je pochopitelne)Skrýt celý příspěvek

 • Left
  01:25 17.02.2015

  To Charlie: Vím, že současná ukrajinská vláda není ideální. Mnozí oficiálně proklamují, že budou prosazovat reformy, v realitě je ale vůle někdy i opačná. Na druhou stranu, kdo by ...Zobrazit celý příspěvek

  To Charlie: Vím, že současná ukrajinská vláda není ideální. Mnozí oficiálně proklamují, že budou prosazovat reformy, v realitě je ale vůle někdy i opačná. Na druhou stranu, kdo by čekal, že po jedněch volbách se najednou vyklube nějaká naprosto idylická politická reprezentace - to je dočista nemožné. I přes možná ne úplně dostatečnou obměnu v aktuálním parlamentu, vidím poměrně dost schopných lidí, kteří odhodlaně jdou, dle mého názoru, správným směrem – příkladem můžou být mnozí ze strany Svépomoc. I přes usilovné doufání některých kremlofilů se nenaplnily předpoklady o fašistických Ukrajincích – celý slavný Pravý sektor získal 1,8%, mnozí jeho členové jsou dokonce i stíháni, takže asi tak. Legitimitu ale opravdu současnému parlamentu už vůbec brát nemůžete.

  Co se týče jazykové politiky na Ukrajině, tak to je něco, okolo čeho kolují mnohé mýty, řekl bych až lži. Pokusím se to vysvětlit. Nedávno jsem o tom i někam psal článek.

  Zaprvé: Ruštině nikdy nebyl odebrán statut oficiálního jazyka. A už vůbec nikomu nebylo zakázáno nějak mluvit, jak Vy uvádíte v příkladu „Co kdyby vláda v Práglu vydala zákon, že Moraváci nesmí mluvit Moravsky“. Ale postupně.

  10. sprna 2012 (tedy během vlády proruského prezidenta Janukoviče) vešel v platnost zákon (nevím, jak se to řekne přesně česky, psal jsem ten článek v angličtině) „On the Principles of the State Language Policy“, který posiloval postavení ruštiny (ale i jiných minoritních jazyků). Tento zákon určoval jako oficiální jazyk ukrajinštinu. Status tzv. „Regional Language“ získal jazyk, kterým mluvilo minimálně 10% dané „oblasti“ („oblast“ je jako u nás kraj, nebo ve Švýcarsku kanton). Takovýto jazyk měl pak stejná práva jako oficiální jazyk – tzn. mohlo se pomocí něj dorozumívat např. na úřadech.

  23. února 2014 (2 dny po uprchnutí Janukoviče do Ruska, ovšem stále původní parlament) bylo navrženo (poslancem Kyrylenkem ze strany Baťkivsčyna) a obratem schváleno (232 proti 37, kvorum bylo 226) zrušení jazykového zákona z roku 2012, což by znamenalo, že by se ukrajinština stala jediným možným oficiálním jazykem.

  28. února (pouhých 5 dní po schválení) zrušení zákona vetoval dočasný prezident Oleksandr Turčynov. Zrušení zákona tedy nikdy nevyšlo v platnost.

  Dnes tedy platí zákon, který byl schválen proruskou vládou a je tedy k ruštině tolerantní. Někdo by možná namítal, proč ruština není na stejné (byť je formálně) úrovní jako ukrajinština. Je to naprosto normální i jinde ve světě – například v Irsku je jako hlavní oficiální jazyk irština a angličtina jako řekněme základní oficiální jazyk – historicky je tedy irština první, přestože v praxi v tom žádný rozdíl není. Vzhledem k tomu, že i proruská vláda schválila jazykovou politiku takto, tak to asi není žádný problém. Současná ukrajinská vláda chce tento zákon zachovat.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:20 17.02.2015

  Hele, ale jsme už zase mimo téma a zase na Ukrajině... asi by nás měl pan Grohmann usměrnit ;-)

  Hele, ale jsme už zase mimo téma a zase na Ukrajině... asi by nás měl pan Grohmann usměrnit ;-)

 • KOLT
  00:19 17.02.2015

  Lucky: Osvědčená metoda, ne? :-/ Používá ji ostatně i Rusko...

  Lucky: Osvědčená metoda, ne? :-/ Používá ji ostatně i Rusko...

 • KOLT
  00:18 17.02.2015

  Jan Schneider je případ sám pro sebe. Já si jeho články rád čítával, protože mu nelze upřít často zajímavý pohled na věc, prostě si často všímal detailů, které jsem třeba já ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Schneider je případ sám pro sebe. Já si jeho články rád čítával, protože mu nelze upřít často zajímavý pohled na věc, prostě si často všímal detailů, které jsem třeba já přehlíd jako nedůležité, přičemž na nich je schopný pěkně demonstrovat nějakou záležitost, případně je použít pro bližší vysvětlení něčeho, co se jinak těžko vysvětluje. Nevím, jestli já to vysvětluju dost jasně, prostě mi jeho články připadaly přínosné, ačkoliv jsme každý fandil jinému týmu.

  Od jisté doby mi ovšem jeho dedukce připadaly čím dál víc přitažené za vlasy, vyvrcholilo to několika články o sestřelení Boeingu nad Ukrajinou, kdy už z mého hlediska zašel příliš daleko za čáru. Jistojistá tvrzení o průstřelech z kanónu a další. Přestal jsem ho kvůli tomu číst. Ale asi si budu muset zase na něco najít čas, třeba se dozvím něco dalšího zajímavého.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:12 17.02.2015

  Protože má vlastní názor? No, počkejme si a uvidíme. Každopádně to, co píše zapadá do už osvědčeného schematu - vyvolej bordel, dosaď defraudanty s podvázanými žlázami (když na ně ...Zobrazit celý příspěvek

  Protože má vlastní názor? No, počkejme si a uvidíme.
  Každopádně to, co píše zapadá do už osvědčeného schematu - vyvolej bordel, dosaď defraudanty s podvázanými žlázami (když na ně dost máš, můžeš je kdykoli vyměnit :), změň legislativu tak, aby bylo možné zemi vydojit....a pak už jen cucat a cucat
  Je fakt zajímavé, že Britové a Američani na schůzce v Minsku nebyli...třeba konečně někteří Evropané začali jednat za sebe.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  00:05 17.02.2015

  Luky:
  No nevím jestli tenhle člověk je zrovna důvěryhodný - chápu, že signatář charty 77 zní dobře, ale tenhle člověk opravdu asi dobrý není...

  Luky:
  No nevím jestli tenhle člověk je zrovna důvěryhodný - chápu, že signatář charty 77 zní dobře, ale tenhle člověk opravdu asi dobrý není...

 • stirling
  23:54 16.02.2015

  Nechci nikoho urazit, ale naivita některých příspěvků je neuvěřitelná viz z milionu uprchlíku poskládali v pohodě 50k armádu, odvolávání na nějaké historické jednotky které tam asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci nikoho urazit, ale naivita některých příspěvků je neuvěřitelná viz z milionu uprchlíku poskládali v pohodě 50k armádu, odvolávání na nějaké historické jednotky které tam asi spali ve skále.:) nebo že si tam prostě udělali podzemní dílny atd. Těmto hláškám se nedá říkat ani propaganda, ale chápu, že sem mohou psát např. i hodně mladé ročníky a tak asi nezbývá než se zasmát. Pak je tu druhá sorta lidí, kteří po zhlédnutí ruských zbraní na Ukrajině řekne, že se jim to stejně nějak nezdá.:) Omlouvám se pokud to v někom vyvolá potřebu flame, ale opravdu jsem si po přečtení těchto příspěvků nemohl pomoct. Jinak rozhodně se hlásím k us/eu, ale nechci válku na ukrajině - bohužel se obávám toho nejhoršího když druhý den po příměří stále bojují tak se opravdu nikdo domluvit nechce.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:45 16.02.2015

  Left Tady si můžete přečíst, co si o té nezjištné a transparentní podpoře západu myslí bezpečnostní analytik, bývalý pracovník BIS a signatář Charty 77 - Jan ...Zobrazit celý příspěvek

  Left
  Tady si můžete přečíst, co si o té nezjištné a transparentní podpoře západu myslí bezpečnostní analytik, bývalý pracovník BIS a signatář Charty 77 - Jan Schneider.

  http://www.parlamentnilisty.cz...

  Co se týče materiální pomoci i dodaných lidských zdrojů ze strany USA, to bude snad předmětem práce historiků v dalších dekádách...stejně jako začátek převratu, jeho řízení a dosazování vůdců...Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  22:09 16.02.2015

  Left: já bych to tak jednoduše neviděl. On ten sverénní stát nemusí být tak úplně suverénní, ve vládě sedí grupa mafiánů a její legitimita je rovněž dosti pochybná. Kdo najal ...Zobrazit celý příspěvek

  Left: já bych to tak jednoduše neviděl. On ten sverénní stát nemusí být tak úplně suverénní, ve vládě sedí grupa mafiánů a její legitimita je rovněž dosti pochybná. Kdo najal střelce, tkeří na jedné straně vysvačili pár povstalců a na druhé to pustili do policajtů asi nikdy nezjistíme, možná to byli samotní "Majdanci", možná bývalá garnitura, možná Rusové, možná CIA... kdo ví. každopádně střelba do "demonstrantů" nejvíc pomohla jim samotným, takže podle zásady "qui bono"...

  Nevydat současná garnitura, prolezlá ultranacionalisty, debilní zákon otírající se o značnou část východního obyvatelstva, možná tam ten bordel ani nemusel vzniknout a jelo by se dál. Co kdyby vláda v Práglu vydala zákon, že Moraváci nesmí mluvit Moravsky (ať už si pod tím představíme cokoliv) a z Moraváků se stali občané druhé kategorie, jak moc špatní by byli ti Moraváci, kteří by se proti tomu vzbouřili a řekli, že s čehůny nechtějí mít nic společného a založí si vlastní stát? V občanské válce říkat kdo je hodný a kdo zlý je velice ošemetná věc.

  To že Rusové podporují separatisty není nic zvláštního (pominu fakt, že to jsou etnicky Rusové), minimálně tím položí U na lopatky, což potřebují (když už to má být vazalský stát EU/USA, tak ať je alespoň v hajzlu) a možná získá postupně západní část Ukrajiny, kde se nachází podniky, o které jde především. Zbytek Ukrajiny bude na Rusku a východní části tak jako tak energeticky závislý (uhlí, plyn, ropa).Skrýt celý příspěvek

 • Left
  20:57 16.02.2015

  Silná podpora Ruska je naprosto neoddiskutovatelná. Bez tak masivní podpory ze strany Ruska by separatisti už dávno neexistovali. Ztráty techniky na obou stranách jsou opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Silná podpora Ruska je naprosto neoddiskutovatelná. Bez tak masivní podpory ze strany Ruska by separatisti už dávno neexistovali. Ztráty techniky na obou stranách jsou opravdu značné - sama Ukrajina má co dělat, aby je stíhala nějak doplňovat - separatistům tanky, bevka, raketomety a dělostřelectvo ale stále nedochází. S municí, jak už tu rozebral "Vrata", je to stejné. Prostě a jednoduše jim to proudí z Ruska. Páteří bojů proti Ukrajině jsou tedy Rusové. Tečka.

  Zapojení přímo vojáku Ruska možná není stylem standartních jednotek, které by táhly na Ukrajinu, ale je téměř jasné, že např. obsluhují některé složitější zbraňové systémy. Přímo se pak bojů pravděpodobně účastní "dovolenkáři". Na druhou stranu informace Ukrajiny o tisících ruských vojáků také nemusí být úplně mimo. Je docela možné, že se Rusové prakticky "na stálo" s některými svými jednotkami přesunuli již za hranici Ukrajiny, byť ne třeba na frontovou linii.

  Každému musí být jasné, že bez Ruska by tzv. republiky dávno zkolabovaly, resp. by spíš ani nikdy nevznikly.

  Názor, že jde o klasické střetnutí dvou mocností, kdy jen hají a podporují své "koně", je trochu mimo. Rozdílů je totiž mnoho.
  1) USA žádné zbraně zatím nedodaly - jen nějakou výstroj jako je balistika nebo NVG. Možná nějakou komunikační techniku.
  2) Rusko lže o své podpoře separatistů. Podporuje je ale těžkými zbraněmi, nejen municí. Aktivně se bojů více či méně přímo účastní. BTW na Krym se už asi úplně zapomnělo…
  3) Rozdíl je také v tom, koho typově podporují. Rusko podporuje ilegální skupinu, která je agresorem a snaží se uzurpovat území suverénního státu. Západ podporuje (a otevřeně říká jak a čím) regulérní stát, který nevede agresi vůči okolním státům.
  4) Rusko neustále vyhrožuje celému Západu - padly i zmínky o jaderných zbraních. Západ, resp. USA, "vyhrožuje" pouze tím, že podpoří suverénní stát v obraně proti ilegální skupině, se kterou Rusko přece nemá žádné vazby a nepodporuje ho. Tak proč mu to tak vadí?

  Takhle můžu pokračovat dlouho…Skrýt celý příspěvek

 • Jenda
  20:44 16.02.2015

  Když už se tu řeší Ukrajina jako taková, tak bych měl námět pro redakci. Proběhli informace o používání dělostřeleckých radarů a tím násobení efektivity dělostřelectva. Mě by ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už se tu řeší Ukrajina jako taková, tak bych měl námět pro redakci. Proběhli informace o používání dělostřeleckých radarů a tím násobení efektivity dělostřelectva. Mě by zajímalo jaká protiopatření proti tomu použít? Mám na mysli zejména pasivní lokátory a to ne zrovna Věru, ale jednodušší lokátory pro menší vojenské jednotky. Předpokládám, že naše armáda jistě měla a možná ještě má prostředky pro lokalizaci zdrojů elmag. vyzařování.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  20:29 16.02.2015

  k tej "Juznej ofenzive" , mozno sa budem po niekom opakovat, ale pocas utoku dostavali opolcenci celkom zabrat a preto vela ludi uniklo do Ruska. Z toho 1 000 000+ utecencov ...Zobrazit celý příspěvek

  k tej "Juznej ofenzive"

  , mozno sa budem po niekom opakovat, ale pocas utoku dostavali opolcenci celkom zabrat a preto vela ludi uniklo do Ruska. Z toho 1 000 000+ utecencov bolo asi 200 000 muzov vo vojnovom veku. Z takeho poctu sa da uz vycvicit celkom dobra "armada".

  Nehovorim, že by chcel ist kazdy bojovat, ale staci ak by vycvicili 1/4 a uz maju 50 tisicovu armadu. Je vela vycvikovych stredisk v Rusku, niektore boli vytvorene specialne pre opolcencov.

  Preto si myslim, že regulernu armadu tam Rusi neposlali. Muzov maju dost aj z Donetska, staci , ak im budu Rusi velit, sem tam im daju nejake snimky zo satelitov a je vybavene.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  20:14 16.02.2015

  Dusan, ked sa zacala vojna, cast armady z vychodu dezertovala, bud odisli do Ruska, alebo zacali bojovat za Novorusko. Aj to bol jeden zo zdrojov tankov Novoruska. S tymi ...Zobrazit celý příspěvek

  Dusan, ked sa zacala vojna, cast armady z vychodu dezertovala, bud odisli do Ruska, alebo zacali bojovat za Novorusko. Aj to bol jeden zo zdrojov tankov Novoruska.

  S tymi T-72BZ som si neny taky isty. Ukrajinci pouzivaju vsetko co sa da, na par videach opolcenci ukazovali UA tanky, ktore pochadzaju z Cernobylu.

  V kazdom pripade, Rusi podporuju separatistov, USA/EU podporuje Ukrajinu. Typicka proxy vojna.

  Ukrajina uz nikdy nebude taka ako bola. Obyvatelia vychodu nikdy nezabudnu na Ukrajinske "oslobodzovanie" Donetska s gradmi, smerchami, uraganmi, tochkami atd.

  Skor to vidim tak, ze Donetsk a Luhanks sa pripoja k Rusku, Rusko do nich bude vrazat prachy aby bolo vidiet, ze sa maju lepsie ako zvysok Ukrajiny az sa na pokon oddelia aj zvysne regiony vychodnej Ukrajiny a pripoja sa k Rusku.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:03 16.02.2015

  A ešte k "južnej ofenzíve" .... Bola to jednoznačne operácia ruskej armády .. a s ich technikou .. teda i tankami ... T-72BA a T-72B3 V tom čase už "opolčenci*" mleli z ...Zobrazit celý příspěvek

  A ešte k "južnej ofenzíve" ....

  Bola to jednoznačne operácia ruskej armády .. a s ich technikou .. teda i tankami ... T-72BA a T-72B3

  V tom čase už "opolčenci*" mleli z posledného a po ťažkých stratách (i tankovej techniky, napr. pri Kramatorsku) a Strelkov zúfalo otvorene žiadal Rusko o zásah ...

  A ten prišiel ... vtedy sa zjavili prvýkrát tanky T-72BA na povstaleckej strane .. známa to kolóna T-72BA s jedným kusom vybavený Kontaktom-5 hneď vzbudili pozornosť ....

  Následná masívna operácia ruskej armády, nie len zachránila "opolčencov"... ale i získala územie, spôsobila ukrajinskej armáde a dobrovoľníkom ťažké straty .. ale i veľa tankov T-64BV a T-64BM ako korisť ....

  Pozn. tvrdenie, že operáciu previedli "zadným obchvatom" sami "opolčenci" je naozaj naivnou story ako vysvetliť nevysvetliteľné ....

  Ruská armáda sa zreme rýchlo stiahla ... ale jej technika .. tj. vyradené tanky T-72BA (Kontakt-5) a T-72B3 veľm dobre zdokumentovali samotní "opolčenci" a napr. i prouská ANNA news ... samozrejme s tým, že ide o ukrajinské tanky ...

  Ale i Ukrajinci ich stihli zdokumentovať .. hlavne ukoristený T-72B3, ktorý však neskôr znovu stratili ....Skrýt celý příspěvek

 • brin
  20:03 16.02.2015

  Hádám, že příměří se na Ukrajině rozpadne do dvou týdnů. Porošenko pak vyhlásí válečný stav a bude se to snažit rychle ukončit (spojenci mu pravděpodobně do té doby dodají zbraně) ...Zobrazit celý příspěvek

  Hádám, že příměří se na Ukrajině rozpadne do dvou týdnů. Porošenko pak vyhlásí válečný stav a bude se to snažit rychle ukončit (spojenci mu pravděpodobně do té doby dodají zbraně) a Rusko se bude muset rozhodnout, jestli do toho půjde nebo ne... Nebude to hezké.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:50 16.02.2015

  A čo sa týka "pôvodu" T-64 u "opolčencov" ... Ich zdroje sú dva .... dodávky z Ruska a ukoristené od Ukrajincov ... Prvé kusy - známy to konvoj s tromi ks T-64BV prišiel ...Zobrazit celý příspěvek

  A čo sa týka "pôvodu" T-64 u "opolčencov" ...

  Ich zdroje sú dva .... dodávky z Ruska a ukoristené od Ukrajincov ...

  Prvé kusy - známy to konvoj s tromi ks T-64BV prišiel totiž ešte pred tým, ako "opolčenci" najakí ukoristili ... a tí sa teda radi chvália čo získali .. potom prišlo ďaľších 5 ks ....

  Okrem posledních modelov sa objavili i pôvodné verzie T-64 bez dynamckej ochrany.... inak "náhodo" ich Rusi prevážali v blízkosti ukrajinskej hranice ... kam asi šli ? : )

  Ak si človek pozrie začiatok konfliktu, tak je zrejmé, ža najskôr povstalci tanky mali . a potom najakí ukoristili ....

  Je dosť charakteristické, že pri peportáži ruskekj TV sa reportérka opýtala na pôvod tankov .... a smejúci sa "oplčenec" sucho skonštatoval, že ich ukoristili ....

  Je dosť zaujímavé, že neuviedol podrobnosti .. a ani reportérku to nezaujímalo .... a to by mohlo, lebo to boli tanky v dobrom stave .. a ťažko neopísať taký hrdinský skutok ...

  Po "južnej ofenzíve" už mali "opolčenci" určite dosť ukořistěných tankov T-64BV ... nie však svojou zásluhou ....Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:35 16.02.2015

  Čo sa týka ruskej "neučasti" ... najnovšie video : http://www.liveleak.com/view?i... Dosť ma zarazilo to konštatovanie: "V rukou povstalců bylo spatřeno i ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa týka ruskej "neučasti" ... najnovšie video :

  http://www.liveleak.com/view?i...

  Dosť ma zarazilo to konštatovanie: "V rukou povstalců bylo spatřeno i několik T-72."

  Už od "južnej ofenzívy" je jasné, že T-72 je u "opolčencov" štandartom .... a vyskytuje sa u nich v značných počtoch ... určite desiatky kusov ...

  Pozn. v presnom označení tankov T-72B je celkom slušný chaos ... Rusi označujú jako T-72B pôvodý model bez dynamickej ochrany a T-72B1 bol schopný odpaľovať PT strely z kanónu.

  Stroje s dynamickou ochranou označujú T-72BA a to bez ohľadu na to, či je vybavený dynamickou ochranou Kontakt-1 či Kontakt-5 Aby to nebolo jednoduché tak manuál ruskej armády z roku 1995 označuje popisovaný T-72B s dynamickou ochranou Kontakt-5 iba jako T-72B. Niekedy sa označuje neoficiálne tento tank ako T-72BM či T-72B (M) a ruská wikipedia z toho urobila samostatnú verziu .... a Rusi často označujú T-72B s Kontaktom-1 ako T-72B1 ....

  Z pohľadu Ukrajiny je ešte dôležitá verzia T-72B3, niekedy chybne označovaná ako T-72BZ, ktorá je vybavený moderným systémom riadenia paľby z využitím hlavne francúzkou elektronikou firmy Thales, ktorá má moderný zameriavač Sosna-U dodávaný bieloruskou firmou Peleng, ktorá ho vyrába vo francúzkej licencii.

  Ak ma niekto upresní budem rád, lebo ani na ruských fórach to nie je úplne jasné ... nie to ešte u nás : )

  Čo sa týka ich pôsobenia na Ukrajine .... sú z Ruska ...

  Sice sa často udáva, že sú "ukoristené" ...alebo z "tajných skladov" .. ale faktom je, že ich ukrajinská armáda v bojoch nepoužíva .. i keď ich už zaradzuje do výzbroje .. a teda ich nemohli povstalci ukoritiť... a všatky tie "zaručené" sklady sa dajú zhrnúť do jedného charkovského tankového opravárenského závodu .. ktorý "opolčenci" nikdy nezískali .....a teda to je argument postavený na úplnej fikcii ....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5