Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

oto: Ukrajinský tank T-64BV zasáhla podkaliberní střela do čelního pancíře korby. Tank i posádka přežila. / Autor neznámý
Ukrajinský tank T-64BV zasáhla podkaliberní střela do čelního pancíře korby. Tank i posádka přežila. / Autor neznámý

Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě Ukrajiny u města Doněck. Ukrajinský vládní tank T-64BV zasáhla podkaliberní střela do předního pancíře korby. Tank zásah přežil, ale byl následně opuštěn posádkou. Vozidla se nakonec zmocnili proruští povstalci.

Představme si hlavního aktéra hry, ukrajinský tank T-64BV. Tank T-64BV je modernizovanou verzí T-64B z přelomu 70. a 80. let minulého století. V porovnání se staršími verzemi se T-64BV vyznačuje větší palebnou silou a vyšší úrovní balistické ochrany.

Základní pancíř tanku zůstal zachován. Balistickou ochranu věže a korby ale posílilo 220 obdélníkových segmentů reaktivního pancéřování Kontakt-1.

Tank T-64BV se na straně ukrajinské armády, resp. 1. obrněné brigády, zapojil do bojů o město Doněck. Zhruba před měsícem však byl zasažen protitankovou zbraní, opuštěn posádkou a ukořištěn proruskými povstalci.

Tank, podle fotografií zveřejněným proruskými povstalci, dostal zásah v polovině čelního pancíře trupu asi pod úhlem 10° až 15° od podélné osy. Stroj zasáhla podkaliberní střela typu APFSDS-T (Armour Piercing Discarding Sabot Fin Stabilised - Tracer) vypálená jiným tankem.

Střela pancířem nepronikla. / Autor neznámý

Střela neprorazila pancéřování a plně funkční vozidlo posádka opustila. Tanku se zmocnili proruští povstalci, „opravili" jej a začali používat pro své potřeby.

Lze s velkou pravděpodobností určit, jaká „rodina" tankové munice vozidlo zasáhla. Podkaliberní střelu vypálil 125mm tankový kanón 2A46. O jaký tank se jednalo, není zřejmé. Nejpočetnějším tankem na straně povstalců jsou však právě T-64BV, poté T-64A a T-64B. V rukou povstalců bylo spatřeno i několik T-72.

Teoreticky nejsilnější podkaliberní střela, která mohla vozidlo zasáhnout je 3BM42. Pokud tedy pomineme, že T-64BV zasáhl tank ruské armády vybavený nejnovější generací protitankové munice nebo ukořistěný ukrajinský tank vybavený moderní ruskou municí.

Munici 3BM42 zavedl Sovětský svaz do výzbroje v roce 1986. Střela 3BM42 má dvoudílné jádro z wolframu ukryté v ocelovém plášti. Podle oficiálních údajů je střela schopná probít 440 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent) na vzdálenost 2000 metrů pod úhlem 90°. Samozřejmě na kratší vzdálenost je průbojnost munice větší.

Střela zasáhla tank pod úhlem z podelného směru( pohled zhora). / Autor neznámý

Tank T-64BV mohla klidně zasáhnout i méně vykoná munice. Ukrajinské jednotky i proruští povstalci používají především střelivo zavedené v ukrajinské armádě, kromě výše uvedeného, typy 3BM15 (270-300 mm RHAe), 3BM22 (340-370 mm RHAe) a 3BM26 (370-400 mm RHAe).

Odkud povstalci munici získali? Na východě země se rozpady celé jednotky a základny ukrajinské armády. Povstalci měli tak dostatek možností a času vyprázdnit sklady. Použití výkonnější munice na straně povstalců však samozřejmě nelze vyloučit.

Jakou obranu střela rodiny 3BM při zásahu T-64BV překonávala? Čelní pancíř korby T-64BV, počítáno kolmo, se skládá z 80 mm tvrzené oceli, následovaný vrstvou textitového skla o celkové tloušťce 105 mm. Pancíř uzavírá tvrzená ocel o tloušťce 20 mm.

Balistická odolnost takto skloněného vrstveného pancíře tanku T-64BV dosahuje 350 mm RHAe proti sovětským podkaliberním střelám s krátkým wolframovým jádrem. Naštěstí pro posádku byl zasažený tank dovybaven navíc 30 mm silným ocelovým štítem, ten při daném sklonu čela korby poskytuje dodatečnou odolnost ekvivalentu 90 mm RHAe.

Posádka tank opustila. / Autor neznámý

Čelní pancíř korby byl vybaven také reaktivním pancéřováním, to je ale určeno proti kumulativním náložím protitankových střel.

Sečteno a podtrženo. Čelo korby T-64BV dosahuje proti podkaliberním střelám teoretickou odolnost až 440 mm RHAe. Střela navíc zasáhla čelo pod úhlem 10 až 15°, tedy pronikala ještě větší tloušťkou pancíře. Výsledná odolnost pancíře proti pronikající střele tak byla ještě o 15 % větší.

Samozřejmě proti nejnovější generaci munice by T-64BV neměl šanci. Příklad však ukazuje, že zásah tanku nerovná se automaticky jeho konci a smrt posádky. Je nutno posuzovat typ munice (střely), vzdálenost, místo zásahu i úhel zásahu.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

BMP-64: Ukrajina vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty

Ukrajinská firma Ukroboronprom obnovila vývoj těžkého bojového vozidla pěchoty BMP-64 vycházejícího ...

Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik

Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.

Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Vrata
  18:45 16.02.2015

  Jeste trochu k vyzbrojovani separatistu: nejde preci jenom o techniku, jde take o obrovska kvanta delostrelecke munice, zrejme desitky tisic tun, ktere musi dostavat z Ruska. Salva ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeste trochu k vyzbrojovani separatistu: nejde preci jenom o techniku, jde take o obrovska kvanta delostrelecke munice, zrejme desitky tisic tun, ktere musi dostavat z Ruska. Salva delostrelecke baterie 152 mm je cca 200kg munice, minutova strelba cca 1 tuna. Raketa 122mm raketometu vazi 70kg, salva baterie raketometu je 160x70 = cca 10 tun. 300mm raketa do Smerchu vazi 800 kg a vypalenych 12 strel je 10 tun (i kdyz Smerch asi separati moc casto nepouzivaji).Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  18:10 16.02.2015

  Celá rodina nábojů pro sovětské kanony má jednu zásadní vadu, která je neodstranitelná a vyplývá z vlastní konstrukce nábojů a tou je nedostatečná délka penetrátoru. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Celá rodina nábojů pro sovětské kanony má jednu zásadní vadu, která je neodstranitelná a vyplývá z vlastní konstrukce nábojů a tou je nedostatečná délka penetrátoru.

  V konstrukci nábojů se nabíjí dvě části, přední, která u podkaliberní munice obsahuje penetrátor a doplňkovou prachovou slož, a zadní, která zahrnuje slož a dno. Z rozměrů karuselu, ve kterém jsou náboje uloženy vyplývá maximální délka penetrátoru, který je mnohem kratší než obdobné penetrátory západní provenience s jednodílnou municí. Při zachování potřebné hmotnosti u kratšího penetrátoru vzrůstá průměr a tím i čelní plocha, kterou penetrátor působí na pancíř, poměr délky k průměru (u podkaliberních střel velmi důležitý) a celkově tato munice nedosahuje takových parametrů jako západní ekvivalenty. Celkově starší ruské tanky v porovnání se 120mm RhmB kanony zaostávaly v konstrukční přesnosti, úsťové rychlosti projektilu a trvanlivosti, u novějších variant bohužel přesnější informace nemám.Skrýt celý příspěvek

 • tigerman
  18:10 16.02.2015

  jj284b: tehle fotka je, ale z Omsku už se to řešilo https://imagizer.imageshack.us...

  jj284b: tehle fotka je, ale z Omsku už se to řešilo https://imagizer.imageshack.us...

 • kubo4747
  17:22 16.02.2015

  Nikto netvrdí, že je tam Ruská pravidelná armáda, ale technika z Ruska tam je určite a zrejme aj ich poradcovia, inštruktori. A určite ich Rusko zásobuje materiálne a finančne. To, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nikto netvrdí, že je tam Ruská pravidelná armáda, ale technika z Ruska tam je určite a zrejme aj ich poradcovia, inštruktori. A určite ich Rusko zásobuje materiálne a finančne. To, že sú tam žoldnieri z rôznych kútov sveta je zrejme jasné, ako vo väčšine konfliktov.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:20 16.02.2015

  Vestly: Tank vybaveny termokamerou ma v boji obrovsku vyhodu proti tanku ktory termokameru nema.. termokamera umoznuje identifikovat ciele na velku vzdialenost aj za zhorsenych ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: Tank vybaveny termokamerou ma v boji obrovsku vyhodu proti tanku ktory termokameru nema.. termokamera umoznuje identifikovat ciele na velku vzdialenost aj za zhorsenych podmienok, co tanku dava obrovsku vyhodu. Americania napr pouzivali termokameru ako primarny prostriedok na zameriavanie cielov aj cez den, kdezto stare IR svetlomety ake pouzivaju Ruske tanky su pouzitelne len v noci a ich vykon riadne zaostava.. tak napr, maximalny dosah pri aktivnom svieteni s IR svetlometom sa udava na 1300m v noci, v pasivnom mode je to 800m... termokamera oproti tomu ma dosah cez 2km, pricom moderne termokamery ako napr 4gen termokamera v M1A2 SEP ma dosah cez 5km (navyse ma tank 50x opticky zoom)
  T72B3 ma termokameru Sosna-U, rovnako ako posledne verzie T90Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  17:06 16.02.2015

  Ved prave. Opolcenci maju lepsie vedenie, su flexibilnejsi a myslim, že aj lepsie vycviceni. Co som chcel napisat bolo, že ak tam su Ruski vojaci, su tam dobrovolne, tak isto, ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Ved prave. Opolcenci maju lepsie vedenie, su flexibilnejsi a myslim, že aj lepsie vycviceni. Co som chcel napisat bolo, že ak tam su Ruski vojaci, su tam dobrovolne, tak isto, ako dobrovolnici- vacsinou ex vojaci zo Srbska, Francuzska atd.

  Tie B3 som videl, len mi to prislo divne, ze tam neposlali nieco starsie a tym padom by neboli ziadne dokazi o ucasti Rusov na Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:56 16.02.2015

  Ukrajinci nebojuju zle. Maju zle vedenie no jednotky v poli bojuju celkom huzevnato. Rusi nedavaju nikomu moderne zbrane. Obsluhuju ich sami. Ci uz ide o systemy Pantsir, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinci nebojuju zle. Maju zle vedenie no jednotky v poli bojuju celkom huzevnato. Rusi nedavaju nikomu moderne zbrane. Obsluhuju ich sami. Ci uz ide o systemy Pantsir, raketomety Tornado-M alebo tanky T72B3.

  Treba si uvedomit ze Rusi tiez nemozu nasadit drvivu silu, lebo taketo presuny sa daju velmi lahko identifikovat. Prave preto bojuje len zopar praporov, ktore nesu hlavnu tiahu bojov, pricom Separatisticke jednotky im len chrania chrbat, a neskor obsadzuju uzemie ktore Rusi dobyli.

  Vestly: dokazy hovoria inac..T72B3 boli videne pri Debaltseve, plus viem ti dat niekolko zaberov znicenych T72B3, nie je to taky problem najst..Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  16:45 16.02.2015

  Jasne, ze ich Rusi podporuju, nevidim dovod, preco by nemali. Ukrajinci bombarduju zamerne mesta na vychode a kedze Putin nechce stratit svoju popularitu, tak to nemoze nechat len ...Zobrazit celý příspěvek

  Jasne, ze ich Rusi podporuju, nevidim dovod, preco by nemali. Ukrajinci bombarduju zamerne mesta na vychode a kedze Putin nechce stratit svoju popularitu, tak to nemoze nechat len tak. Za Novorusko bojuju dobrovolnici z celej Europy, najma Srby maju "nutkanie" pomoct svojim bratom a preto tam idu bojovat. V Rusku to plati 10 nasobne, hlavne po Odesse. Ale tvrdit, že tam je Ruska armada je fakt nonsense. Ak by tam prisli, boli by v Kieve do 2 dni, aj kvoli zalostnemu stavu Ukrajinskej armady. Osobne si nemyslim, že im Rusi davaju nejake moderne zbrane. To s tymi T-72B3 mi pride celkom divne. Sojgu nieje blby, v skladoch maju tisicky T-72, ktore su na nerozoznanie od Ukrajinskych, tak preco by im tam dali novu T-72B3.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:40 16.02.2015

  Beld: Tak preco podla vas Separatisti nepustili k Debalcevu komisarov OBSE? len den predtym, jeden reporter nasnimal catu tankov T72B3 pri Debalceve... skor to vyzera tak, ze OBSE ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld: Tak preco podla vas Separatisti nepustili k Debalcevu komisarov OBSE? len den predtym, jeden reporter nasnimal catu tankov T72B3 pri Debalceve... skor to vyzera tak, ze OBSE tam nesmie kym tam bojuju Ruske jednotky, pusteny tam budu az ked sa Rusi stiahnu a nahradi ich Separatisticky komparz.. no kym sa Debalcevo drzi, tak bojuju Rusi..

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  16:31 16.02.2015

  Vy vazne verite , ze na ukrajine je 10k rusaku s technikou , jak tvrdi kyjev ? . Ja sice verim , ze putin separatisty podporuje, jak moralne , tak i materialne ,ale .... Verte , ...Zobrazit celý příspěvek

  Vy vazne verite , ze na ukrajine je 10k rusaku s technikou , jak tvrdi kyjev ? . Ja sice verim , ze putin separatisty podporuje, jak moralne , tak i materialne ,ale .... Verte , ze to by meli rusove davno pozemni pristup na krym . Tech par tisic dobre vybavenych "zoldaku" co bojuji na srane kyjeva (normalni uk armada je pro smich) by nemelo moc sanci proti tezkym zbranim . Cela ta situace je z meho pohledu dosti divna . Tezko urcit kdo vlastne realne bojuje proti komu ...Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:30 16.02.2015

  jj284b: To ja dobre viem ani to nikde nevyvraciam.

  jj284b: To ja dobre viem ani to nikde nevyvraciam.

 • jj284b
  15:56 16.02.2015

  Sgt Murphy: Separatisti uz davno pouzivaju tanky ktore ma vo vyzbroji len Ruska Federacia. Napr ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: Separatisti uz davno pouzivaju tanky ktore ma vo vyzbroji len Ruska Federacia. Napr T72B3:

  https://imagizer.imageshack.us...

  https://imagizer.imageshack.us...

  popripade sa pozrite na toto kratke video z nedele z okolia Debalceva:

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:55 16.02.2015

  jj284b - byl to tank původních verzí T-64B se starším pancířem.

  jj284b - byl to tank původních verzí T-64B se starším pancířem.

 • jj284b
  15:49 16.02.2015

  T64BV poslednych verzii mali 5 vrstiev na prednom pancieri korby, nie 3+1. Na tanknet.org sa minule dalo najst foto znicenej T64BV kde bolo vidiet vsetkych 5 vrstiev (skusim to ...Zobrazit celý příspěvek

  T64BV poslednych verzii mali 5 vrstiev na prednom pancieri korby, nie 3+1. Na tanknet.org sa minule dalo najst foto znicenej T64BV kde bolo vidiet vsetkych 5 vrstiev (skusim to pohladat a postnem to tu)Skrýt celý příspěvek

 • peter123x
  14:55 16.02.2015

  Kubo.No neviem, ale netreba zabudat, ze na vychod svojho casu uslo celkom vela berkutovcov, ked boli tieto jednotky prichodom novej vlady rozpustene. A Berkut boli elitne ...Zobrazit celý příspěvek

  Kubo.No neviem, ale netreba zabudat, ze na vychod svojho casu uslo celkom vela berkutovcov, ked boli tieto jednotky prichodom novej vlady rozpustene. A Berkut boli elitne jednotky, dobre vycvicene,a profesionalnejsie ako ukrajinska armada.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:32 16.02.2015

  Pokiaľ by sa bojovalo u nás, ani naše armády nedisponujú obzvlášť modernou výzbrojov vo veľkých počtoch. Ani Ukrajinská armáda nemá lepšiu techniku, zbrane, muníciu. Tiež proruským ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ by sa bojovalo u nás, ani naše armády nedisponujú obzvlášť modernou výzbrojov vo veľkých počtoch. Ani Ukrajinská armáda nemá lepšiu techniku, zbrane, muníciu. Tiež proruským separatistom nieje možné dodať tie najmodernejšie zbrane z ruskej strany.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:24 16.02.2015

  Sgt Murphy: myslím, že o směšné přestřelky se už dávno nejedná. Jinak nikdo netvrdí, že nic nezískali ze skladů a posádek ua armády nebo jako kořist jen to území co ovládají je ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: myslím, že o směšné přestřelky se už dávno nejedná.
  Jinak nikdo netvrdí, že nic nezískali ze skladů a posádek ua armády nebo jako kořist jen to území co ovládají je tak malé oproti zbytku země + když přihlédneme k rozmístění hlavních základen, kde naprostá většina byla na západě tak každému kdo na to chce koukat opravdu s nadhledem je jasné, že ta výzbroj co používají teď už dávno nepochází z Ukrajiny. A vůbec nechci řešit kdo bojuje za dobro a kdo za zlo, bavíme se jen o vybavení. A to samé i bojovníci - ua armáda je nezkušená, protože nebojovala a byla rozkradena a dostává zabrat od rolníka co vytáhl ze stodoly grad a jal se hájit svoje práva mě připadne hodně přitažená za vlasy.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:18 16.02.2015

  Dokud mezi sebou bojují 50let staré tanky municí rovněž 50let starou, tak je šance pro posádku na přežití. Ovšem pokud se na bojišti vyskytnou tandemové střely nebo něco na způsob ...Zobrazit celý příspěvek

  Dokud mezi sebou bojují 50let staré tanky municí rovněž 50let starou, tak je šance pro posádku na přežití. Ovšem pokud se na bojišti vyskytnou tandemové střely nebo něco na způsob RPG-30, tak bych v tanku sedět nechtěl. Na to nestačily ani Merkavy v Libanonu, i když ztráty na životech posádek měli Izraelci malé (40zasažených tanků, 5mrtvých). Ukrajinská válka je vůbec zvláštní v tom, že obě strany používají až na výjimky desítky let stará vozidla, zbraně a munici.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  12:54 16.02.2015

  Ak sadnete do vrtuľníku a vletíte do územia s dobrou PVO, tiež vaše šance na prežitie sa budú rovnať nule. Celé je to len o taktike vedenia boja. Dobre vycvičená posádka tanku ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak sadnete do vrtuľníku a vletíte do územia s dobrou PVO, tiež vaše šance na prežitie sa budú rovnať nule. Celé je to len o taktike vedenia boja. Dobre vycvičená posádka tanku kooperujúca s ďalšími zložkami dáva voči protivníkovi mnoho šancí na úspech.

  Dnešná ukrajinská armáda je skôr poskladaná z brancov po rýchlom výcviku, žiadnou morálkou, žiadnemu materiálnemu zabezpečeniu (munícia, jedlo, oblečenie, potraviny, ochranné prostriedky - vesty, helmy...). Zatiaľ čo mnoho separatistov pochádza podľa správ z krajín sužovaných vojnou v minulosti, sú to veteráni od remesla. Taktiež nie všetci, pokiaľ by sa jedna strana dala považovať za regulárnu, dobre vycvičenú armádu tak by sa nejednalo len o takéto "smiešne" prestrelky.Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  12:47 16.02.2015

  stirling: těžko říct, ale ta část ukrajiny kterou povstalci drží byla jejím ocelovým jádrem a nepochybuji že tam jsou i nějaké podzemní výroby. Kdyby to tak houfně dopravovali přes ...Zobrazit celý příspěvek

  stirling: těžko říct, ale ta část ukrajiny kterou povstalci drží byla jejím ocelovým jádrem a nepochybuji že tam jsou i nějaké podzemní výroby. Kdyby to tak houfně dopravovali přes hranici tak by to američani dávno zmerčili a propagandisticky využili.

  A tak trochu mimochodem - objevila se zprávička že Indie odstoupila od Rafale kontraktu s Francií. Oficiálně kvůli vysoké ceně....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5