Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 2.

-
16. 2. 2015
-
91 komentářů
-
Jan Grohmann
Ve druhé částí seriálu polský autor Jarosław Wolski rozebral střetnutí dvou tanků na východě Ukrajiny u města Doněck. Ukrajinský vládní tank T-64BV zasáhla podkaliberní střela do předního pancíře korby. Tank zásah přežil, ale byl následně opuštěn posádkou. Vozidla se nakonec zmocnili proruští povstalci.
Představme si hlavního aktéra hry, ukrajinský tank T-64BV. Tank T-64BV je modernizovanou verzí T-64B z přelomu 70. a 80. let minulého století. V porovnání se staršími verzemi se T-64BV vyznačuje větší palebnou silou a vyšší úrovní balistické ochrany.
Základní pancíř tanku zůstal zachován. Balistickou ochranu věže a korby ale posílilo 220 obdélníkových segmentů reaktivního pancéřování Kontakt-1.
Tank T-64BV se na straně ukrajinské armády, resp. 1. obrněné brigády, zapojil do bojů o město Doněck. Zhruba před měsícem však byl zasažen protitankovou zbraní, opuštěn posádkou a ukořištěn proruskými povstalci.
Tank, podle fotografií zveřejněným proruskými povstalci, dostal zásah v polovině čelního pancíře trupu asi pod úhlem 10° až 15° od podélné osy. Stroj zasáhla podkaliberní střela typu APFSDS-T (Armour Piercing Discarding Sabot Fin Stabilised - Tracer) vypálená jiným tankem.
Střela pancířem nepronikla. / Autor neznámý
Střela neprorazila pancéřování a plně funkční vozidlo posádka opustila. Tanku se zmocnili proruští povstalci, „opravili" jej a začali používat pro své potřeby.
Lze s velkou pravděpodobností určit, jaká „rodina" tankové munice vozidlo zasáhla. Podkaliberní střelu vypálil 125mm tankový kanón 2A46. O jaký tank se jednalo, není zřejmé. Nejpočetnějším tankem na straně povstalců jsou však právě T-64BV, poté T-64A a T-64B. V rukou povstalců bylo spatřeno i několik T-72.
Teoreticky nejsilnější podkaliberní střela, která mohla vozidlo zasáhnout je 3BM42. Pokud tedy pomineme, že T-64BV zasáhl tank ruské armády vybavený nejnovější generací protitankové munice nebo ukořistěný ukrajinský tank vybavený moderní ruskou municí.
Munici 3BM42 zavedl Sovětský svaz do výzbroje v roce 1986. Střela 3BM42 má dvoudílné jádro z wolframu ukryté v ocelovém plášti. Podle oficiálních údajů je střela schopná probít 440 mm ekvivalentu homogenního válcovaného pancíře RHAe (Rolled Homogenous Armour eqvivalent) na vzdálenost 2000 metrů pod úhlem 90°. Samozřejmě na kratší vzdálenost je průbojnost munice větší.
Střela zasáhla tank pod úhlem z podelného směru( pohled zhora). / Autor neznámý
Tank T-64BV mohla klidně zasáhnout i méně vykoná munice. Ukrajinské jednotky i proruští povstalci používají především střelivo zavedené v ukrajinské armádě, kromě výše uvedeného, typy 3BM15 (270-300 mm RHAe), 3BM22 (340-370 mm RHAe) a 3BM26 (370-400 mm RHAe).
Odkud povstalci munici získali? Na východě země se rozpady celé jednotky a základny ukrajinské armády. Povstalci měli tak dostatek možností a času vyprázdnit sklady. Použití výkonnější munice na straně povstalců však samozřejmě nelze vyloučit.
Jakou obranu střela rodiny 3BM při zásahu T-64BV překonávala? Čelní pancíř korby T-64BV, počítáno kolmo, se skládá z 80 mm tvrzené oceli, následovaný vrstvou textitového skla o celkové tloušťce 105 mm. Pancíř uzavírá tvrzená ocel o tloušťce 20 mm.
Balistická odolnost takto skloněného vrstveného pancíře tanku T-64BV dosahuje 350 mm RHAe proti sovětským podkaliberním střelám s krátkým wolframovým jádrem. Naštěstí pro posádku byl zasažený tank dovybaven navíc 30 mm silným ocelovým štítem, ten při daném sklonu čela korby poskytuje dodatečnou odolnost ekvivalentu 90 mm RHAe.
Posádka tank opustila. / Autor neznámý
Čelní pancíř korby byl vybaven také reaktivním pancéřováním, to je ale určeno proti kumulativním náložím protitankových střel.
Sečteno a podtrženo. Čelo korby T-64BV dosahuje proti podkaliberním střelám teoretickou odolnost až 440 mm RHAe. Střela navíc zasáhla čelo pod úhlem 10 až 15°, tedy pronikala ještě větší tloušťkou pancíře. Výsledná odolnost pancíře proti pronikající střele tak byla ještě o 15 % větší.
Samozřejmě proti nejnovější generaci munice by T-64BV neměl šanci. Příklad však ukazuje, že zásah tanku nerovná se automaticky jeho konci a smrt posádky. Je nutno posuzovat typ munice (střely), vzdálenost, místo zásahu i úhel zásahu.
Zdroj: Dziennik Zbrojny
Související články
BMP-64: Ukrajina vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty
Ukrajinská firma Ukroboronprom obnovila vývoj těžkého bojového vozidla pěchoty BMP-64 vycházejícího ...
-
18.01.2015
-
48 komentářů
-
Jan Grohmann
Část jednotek 71. mechanizovaného praporu absolvovala první letošní polní výcvik
Druhá polovina ledna se pro příslušníky hranického praporu stala první zatěžkávací zkouškou.
-
04.02.2015
-
23 komentářů
-
kpt. Radek HAMPL
Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 1.
Polský deník Dziennik Zbrojny přinesl zajímavou třídílnou analýzu o tom, co se děje s tankem po ...
-
12.02.2015
-
61 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
kubo4747: Souhlasím navíc ukrajinská armáda jako pozůstatek sssr měla většinu základen na západě země., myslím že ten článek tato snaha o "vysvětlení" kde turisté berou munici a ...Zobrazit celý příspěvek
kubo4747:
Souhlasím navíc ukrajinská armáda jako pozůstatek sssr měla většinu základen na západě země., myslím že ten článek tato snaha o "vysvětlení" kde turisté berou munici a tanky jak na běžícím pásu jenom shazuje.Skrýt celý příspěvekZaujímavé. Preto by som nikdy nechcel byť tankistom, jednak ani pre svoju výšku by som zrejme nemohol, teda určite nie do nejakej ruskej konzervy a za druhé, tanky nemajú nejakú ...Zobrazit celý příspěvek
Zaujímavé. Preto by som nikdy nechcel byť tankistom, jednak ani pre svoju výšku by som zrejme nemohol, teda určite nie do nejakej ruskej konzervy a za druhé, tanky nemajú nejakú extra životnosť, ak rátam ostatné jednotky z vojsk.
A J.D: Tie sklady majú nekonečné? Ukrajinská armáda je rada, ak má s čím bojovať, ale povstalci toho majú stále dosť. A nechce sa mi veriť, že by Ukrajinská armáda bola až tak neprofesionálna a povstalci, čo by mali byť väčšina bežných ľudí a tiež aj ľudí s povinnou vojenskou službou by dávali tak zabrať pravidelnej armáde a k tomu zostreliť lietadlá nad 6000 metrov. O tom ja osobne pochybujem.Skrýt celý příspěvekBodie: Predpokladám že celý ťažko poškodený blok pancieru by šiel preč a nahradil by sa novým. Avšak po zásahu modernou PTRS s tanku môže ostať len kopa šrotu a to sa už opraviť ...Zobrazit celý příspěvek
Bodie: Predpokladám že celý ťažko poškodený blok pancieru by šiel preč a nahradil by sa novým. Avšak po zásahu modernou PTRS s tanku môže ostať len kopa šrotu a to sa už opraviť nedá.Skrýt celý příspěvek
pěkný článek. opravdu možná bych trošku víc technických údajů ale to je deformace povoláním.
jen pro doplnění : http://www.steelbeasts.com/sbw...pěkný článek. opravdu možná bych trošku víc technických údajů ale to je deformace povoláním.
jen pro doplnění : http://www.steelbeasts.com/sbw...Bodie: Tak jsou dvě možnosti, oprava v poli, která je levná, jednuduchá a rychlá. Zabrousit nerovnost, něčím vycpat vzniklou díru (používá se všelicos), opraví se uchycovací prvky ...Zobrazit celý příspěvek
Bodie: Tak jsou dvě možnosti, oprava v poli, která je levná, jednuduchá a rychlá. Zabrousit nerovnost, něčím vycpat vzniklou díru (používá se všelicos), opraví se uchycovací prvky pro moduly a ty se tam pak dají nové + pohledová kontrola zbylého funkčního reaktivního pancíře. Ty díry nebývají velké, v průměru jednotky cm.
Polní opravy se hold dělají "co dům a mechanická dílna dá".
Když se jedná o opravu která vyžaduje rozsáhlejší zásah, vymění se celá část. Další možností je - Továrny mají velké skladovací prostory pro vyřazené tanky které slouží jako sklady náhradních dílů, takže se tank odveze na tento "hřbitov" a pak se z něj a jinejch postaví tank "nový". Takhle to mají alespoň Rusové.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekŠpekulovať nad danou situáciou je ťažké, tých scenárov môže byť mnoho. to green_korytnacka: Ak podkalibrná strela prestrelí do priestoru osádky tanku, nič jej nekladie ďalší ...Zobrazit celý příspěvek
Špekulovať nad danou situáciou je ťažké, tých scenárov môže byť mnoho.
to green_korytnacka: Ak podkalibrná strela prestrelí do priestoru osádky tanku, nič jej nekladie ďalší seba väčší odpor a tak sa prederie interiérom tanku s tým že všetko čo zasiahne v tej rýchlosti sa premení na smrtiaci šrapnel ktorý môže zraniť/zabiť člena/členov osádky tanku.
Tu je prierez tanku T-64: http://img607.imageshack.us/im...
Ak by strela v tomto prípade prerazila čelný pancier korby, pravdepodobne by to ako prvý pocítil vodič, ďalej by to pod týmto uhlom mohlo pokračovať do priestoru s muníciou ktorá by mohla explodovať.Skrýt celý příspěvekJan Grohmann: V článku se píše podkaliberní střela, tkaže předpokládám, že pancíř nebyl rozžhavený do červena. Podle mě trosky z rozbitého přídavného pancéřování vlétly ze strany ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann:
V článku se píše podkaliberní střela, tkaže předpokládám, že pancíř nebyl rozžhavený do červena. Podle mě trosky z rozbitého přídavného pancéřování vlétly ze strany do pásu a zasekly ho. Posádka pak raději nepohyblivý tank opustila.Skrýt celý příspěvekJ.D. co se týče opuštění, ani se nedivím. Střela musela otřást celým tankem a rozžhavit pancíř v místě zásahu "do červena". Navíc druhý zásah mohl být už smrtelný. Když si ještě ...Zobrazit celý příspěvek
J.D. co se týče opuštění, ani se nedivím. Střela musela otřást celým tankem a rozžhavit pancíř v místě zásahu "do červena". Navíc druhý zásah mohl být už smrtelný. Když si ještě vezmeme v potaz, že střílející tank posádka zřejmě neviděla.Skrýt celý příspěvek
ako amater by som si predstavoval ze do tanku pri opustani hodia aspon granat, nech im tu reparaciu stazia... mna by zaujimalo ako vyzera vnutro tanku/posadka, po uspesnom ...Zobrazit celý příspěvek
ako amater by som si predstavoval ze do tanku pri opustani hodia aspon granat, nech im tu reparaciu stazia...
mna by zaujimalo ako vyzera vnutro tanku/posadka, po uspesnom prerazeni panciera podkalibernou, ci kumulativnou strelou.Skrýt celý příspěvekChtěl bych se zeptat, jak se opravuje moderní vrstvený pancíř? Např. když je tank zasažen moderní PTŘS (TOW-2, Kornet, Spike), která je schopna "propálit" několik desítek cm RHA, ...Zobrazit celý příspěvek
Chtěl bych se zeptat, jak se opravuje moderní vrstvený pancíř? Např. když je tank zasažen moderní PTŘS (TOW-2, Kornet, Spike), která je schopna "propálit" několik desítek cm RHA, jak se pak tank opraví? To se daný úsek vyřízne nebo jak? U modulárních pancířů je mi to jasné, ale u klasického vrstveného? Za případnou odpověď děkuju.Skrýt celý příspěvek
Střela neprorazila pancéřování a plně funkční vozidlo posádka opustila. Tanku se zmocnili proruští povstalci........... a pak se všichni diví kde ty zbraně pořád berou...
Střela neprorazila pancéřování a plně funkční vozidlo posádka opustila. Tanku se zmocnili proruští povstalci........... a pak se všichni diví kde ty zbraně pořád berou...
Načítám diskuzi...