Tanky Abrams pro Maroko

FOTO: Abrams při střelbě; ilustrační foto / Public Domain
Abrams při střelbě; ilustrační foto / Public Domain

Marocká armáda obdrží z USA do roku 2018 150 tanků M1A1 SA v ceně 358 milionů dolarů. Kontrakt byl oznámen 28. září tohoto roku americkým ministerstvem obrany. Maroko se tak po Egyptu stane druhým africkým uživatelem tanků Abrams.

Marocké Abramsy 

Tanky určené Maroku budou prodány v rámci programu Excess Defense Articles, v rámci kterého jsou prodávány zbraňové systémy ze skladových zásob USA. Marocké Abramsy budou na verzi M1A1 SA (Situational Awareness) upraveny americkou společností General Dynamics Land Systems. Přestavba proběhne v závodě Joint Systems Manufacturing Center (JSMC) v Limě, Ohio a ukončena by měla být v únoru 2018.

Maroko projevilo zájem o tanky Abrams už roku 2012, kdy americký Kongres projednával možnost prodeje 200 tanků v rámci Foreign Military Sale pro Marocké království. Tehdy nerealizovaný kontrakt na prodej techniky, náhradních dílů a výcvik měl hodnotu 1,015 miliardy dolarů.

Tank M1A1 SA je vylepšenou verzí původního M1A1. Verze "SA" je vybavená lepšími senzorickými systémy a poskytuje posádce lepší přehled o dění na bojišti. Tanky verze SA jsou vybaveny systémem Blue Force Tracking (BFT)/Force Battle Command Brigade and Below (FBCB2), který na monitoru počítače ukazuje postavení vlastních a nepřátelských jednotek.

Dále je tank vybaven termovizním systémem FLIR druhé generace, laserovým dálkoměrem bezpečným pro oči, termokamerou umístěnou u těžkého kulometu M2, novou termovizní kamerou řidiče pro jízdu vzad, pomocnou elektrickou jednotkou pro napájení elektronických systémů vozidla a novou pomocnou jednotkou pro startování motoru. Tank je vybaven také telefonem umístěným vně vozidla pro komunikaci s pěchotou.

Tato úprava byla zavedená po zkušenostech z Iráku, kdy ve složitých městských bojích byla důležitá koordinace mezi pěšími a obrněnými jednotkami. Marocké Abramsy budou dále vybaveny radiostanicemi AN/VRC-87E SINCGARS.

V původním marockém požadavku na dodávku tanků z roku 2012 byla zahrnuta také objednávka 200 ks těžkých kulometů M2 ráže 12,7 mm, 400 ks kulometů M240 ráže 7,62 mm spolu s municí a dodávka 200 ks výmetnic dýmových granátů M250. Poptáváno bylo také tankové střelivo, a sice 1400 ks střel C785 SABOT, 1800 ks střel CA31 HEAT a 5400 ks střel AA38 SLAP-T.

Jelikož je současná dodávka nižší o 50 tanků než byla původní marocká poptávka, dá se předpokládat, že bude dodáno o to méně kulometů a výmetnic dýmových granátů. Množství prodané munice není známé.

V současné době marocká armáda disponuje 48 tanky T-72B, 320 tanky M60 (z toho je 120 verze M60A3TTS). V rezervních skladech má k dispozici dalších 184 tanků M-48A5 a 116 lehkých tanků SK-105 Kürassier rakouské výroby. Objevily se také informace, že Maroko hodlalo nakoupit 150 čínsko-pákistánkých tanků VT-1A a údajně 54 z nich obdrželo v roce 2011.

Maroko vs. Alžírsko

Dodávka Abramsů značně posílí marockou armádu a umožní jí konkurovat Alžírsku, které je největším konkurentem muslimského království v oblasti. S Alžírskem má Maroko komplikované vztahy, které vygradovaly v 60. letech 20. století krátkou válkou - pro marockou armádu nepříliš úspěšnou.

V současné době obě země rozděluje spor o oblast Západní Sahary, kterou si Maroko nárokuje. Alžírsko podporuje frontu POLISARIO, která bojuje za samostatnost Západní Sahary. Alžírsko v současné době provozuje přes 300 tanků T-90, 325 tanků T-72, 150 tanků T-62 a 270 tanků T-54/55. Dodávka 150 Abramsů pro Maroko tak alespoň částečně vyrovná tento nepoměr.

Pro USA je obchod výhodný. Bude zajištěn další provoz v závodě JSMC v Limě v Ohiu, kde budou tanky upravovány, a práci si tak udrží místní zaměstnanci. Americká armáda se také zbaví nepoužívaných strojů, jejichž skladování musí platit.

Maroko v posledních letech z USA získalo 24 kusů stíhaček F-16 Block 52 osazené motory Pratt & Whitney F100-PW-229 EEP a systémy pro elektronický boj ACES od společnosti Raytheon. Díky těmto dodávkám do Maroka USA posílí vojenské schopnosti svého dlouholetého spojence v severní Africe.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Američané darují Africe obrněná vozidla pro boj s islamisty

Americké vojenské velitelství pro Afriku AFRICOM (United States Africa Command) nakoupilo obrněná ...

BattleView 360: Největší revoluce obrněné techniky za poslední dekády

Firma BAE Systems vyvinula novou technologii umožňující řádově zlepšit situační povědomí posádek ...

Abrams M1A2 SEPv3: Nejmodernější tank U.S. Army

General Dynamics Land Systems (GDLS) na výstavě AUSA 2015 (Association of the United States Army ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 8.

Polský autor Jarosław Wolski po několika měsících připravil další díl o schopnosti tanků přežít na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  13:07 24.01.2016

  Oni se tam přesunují i s Abramsy? Marocká armáda? Jestli ne, tak je váš komentář jen zbytečný výkřik do tmy.

  Oni se tam přesunují i s Abramsy? Marocká armáda? Jestli ne, tak je váš komentář jen zbytečný výkřik do tmy.

 • cejkis
  12:50 24.01.2016

  A nyní s odstupem času vidíme, proč Američané posílají zbraně do muslimského Maroka. ...Zobrazit celý příspěvek

  A nyní s odstupem času vidíme, proč Američané posílají zbraně do muslimského Maroka.  http://islamskystat.ivcrn.cz/a... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:09 16.11.2015

  ...tím cárem papíru je už dávno, minimálně od té doby co ji dostal arcilotr - terorista s utěrkou na hlavě Jásir Arafat.

  ...tím cárem papíru je už dávno, minimálně od té doby co ji dostal arcilotr - terorista s utěrkou na hlavě Jásir Arafat.

 • cejkis
  16:48 07.11.2015

  Muslimský prezident Barak Obama před koncem kariéry podpořil další muslimskou vládu, tentokrát Maroko. V sousedním Alžírsku jsou jistě nadšeni. Nobelova cena za mír pro Obamu ...Zobrazit celý příspěvek

  Muslimský prezident Barak Obama před koncem kariéry podpořil další muslimskou vládu, tentokrát Maroko. V sousedním Alžírsku jsou jistě nadšeni.

  Nobelova cena za mír pro Obamu degradovala tuto cenu na cár papíru.Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  12:53 06.11.2015

  Měl bych dotaz ,máme 30 tanků T-72m4 a kolik na ně máme posádek? děkuji

  Měl bych dotaz ,máme 30 tanků T-72m4 a kolik na ně máme posádek? děkuji

 • semtam
  15:23 05.11.2015

  kazd Vím, o čem se bavíme je nesmysl. ČR tankové vojsko pravděpodobně zruší. Rase Oplot-M je verze 125mm. 120mm je verze Jatagan (Yatagan) byla nabízena Turecku. 125mm ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd

  Vím, o čem se bavíme je nesmysl. ČR tankové vojsko pravděpodobně zruší.

  Rase

  Oplot-M je verze 125mm. 120mm je verze Jatagan (Yatagan) byla nabízena Turecku. 125mm bych nakoupil, kdyby neprojevili ostatní státy zájem, páč předpokládám, že automat na 120mm nebude úplně hotov a navíc by to T-84 prodražilo. Jiná věc je, kdyby se k projektu přidalo Slovensko, Maďarsko i klidně Rumunsku s Bulharskem plus i Slovinsko a Chorvatsko. Nebál bych se oslovit i Srbsko, Srbové jsou docela šikulky a dokáží za velmi dobrou cenu nabídnout dobrou techniku.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:59 05.11.2015

  T-84 se mi taky líbí (Oplot-M) a pokud by se hrubý stroj osadil izraelskými vychytávkami, 120mm kanon (ten nabízejí), powerpack osadí taky libovolný, aktivní ochrana domácí výroby ...Zobrazit celý příspěvek

  T-84 se mi taky líbí (Oplot-M) a pokud by se hrubý stroj osadil izraelskými vychytávkami, 120mm kanon (ten nabízejí), powerpack osadí taky libovolný, aktivní ochrana domácí výroby + co dovedeme udělat, přídavné pancéřování třeba od Izraelců, tak máme stroj vzhledem podobný těm západním (takový leclerc), s menší váhou, za slušnou cenu, navíc nový, tak bysme nemuseli řešit životnost roky ojetých namáhaných součástek.
  Navíc pro ukrajince by to byl vstřícný krok, dostano uzaplaceno v "tvrdé" měně. Navíc doprava vyrobených tanků by byla také méně problematická (po železnici) než je tahat z USA. Jediný problém je v rychlosti výroby na ukrajinské straně, současné nestabilnosti atd. ale otázkou je co bude za XXX let.
  Tohle bylo k Abramsu vs. T-84
  Leopard 3 bude spíš vylepšený Leopard 2. Němci nově vyrobené tanky potřebují, ale stavět klasický Leopard 2 je již překonaný (materiály atd.), proto potřebují upravit konstrukci podle současných potřeb. Proto vznikne Leopard 3 (revoluci nečekám).Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  12:46 05.11.2015

  si dovoluji doplnit: "žijeme ve státě , kde je na nákup houfnic vyčleněno 0,8mld.Kč" a kde jeden jediný (z mnoha) nepotřebný barák armády v Praze se měl prodat za skoro 0,7 ...Zobrazit celý příspěvek

  si dovoluji doplnit:

  "žijeme ve státě , kde je na nákup houfnic vyčleněno 0,8mld.Kč"

  a kde jeden jediný (z mnoha) nepotřebný barák armády v Praze se měl prodat za skoro 0,7 mld CZK.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:43 05.11.2015

  Rase Ona se nabízí otázka co bude po T-72M4CZ. Je faktem, že použité tanky bude mít jen USA. Pokud Morozov ustojí současnou krizi. Tak bych neměl námitky, kdyby jsme pořídili ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Ona se nabízí otázka co bude po T-72M4CZ. Je faktem, že použité tanky bude mít jen USA. Pokud Morozov ustojí současnou krizi. Tak bych neměl námitky, kdyby jsme pořídili T-84. Novovýroba Leopardu apod. je dost nákladná.
  V tomto bychom mohli spolupracovat se Slovenskem a Maďarskem a koupit od UA jen holou verzi.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:16 05.11.2015

  Mrkni třeba na Izrael. Ten z konstrukcí vymáčkne maximum, a teprve pak je začne vyřazovat. Za devět miliard mít stádo Abramsů by dle mého byl dobrý kup, ale ... žijeme ve státě , ...Zobrazit celý příspěvek

  Mrkni třeba na Izrael. Ten z konstrukcí vymáčkne maximum, a teprve pak je začne vyřazovat. Za devět miliard mít stádo Abramsů by dle mého byl dobrý kup, ale ... žijeme ve státě , kde je na nákup houfnic vyčleněno 0,8mld.Kč.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:39 05.11.2015

  skelet: tak to pak jo. Zajimavé by bylo porovnání repasovaného, ojetého tanku + vylepšení aby se dostal na úroveň moderní doby vs. tank z novovýroby. Vše v malých počtech pro ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: tak to pak jo. Zajimavé by bylo porovnání repasovaného, ojetého tanku + vylepšení aby se dostal na úroveň moderní doby vs. tank z novovýroby. Vše v malých počtech pro potřeby malého státu. Jestli vůbec takovéhle nápady mají smysl (osobně si myslím že to nevyplatí)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:12 05.11.2015

  Tohle je tank, ne letadlo. Jediné o co můžeš po úpravě přijít je záruka, jinak výrobce k ničemu nepotřebuješ.

  Tohle je tank, ne letadlo. Jediné o co můžeš po úpravě přijít je záruka, jinak výrobce k ničemu nepotřebuješ.

 • Rase
  08:41 05.11.2015

  Pokud by se podařilo od američanů získat i povolení k libovolné úpravě tanku, tak by to mohlo být hodně zajmavé. Na sto tanků, nebo několik desítek, by se dalo vymyslet opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se podařilo od američanů získat i povolení k libovolné úpravě tanku, tak by to mohlo být hodně zajmavé. Na sto tanků, nebo několik desítek, by se dalo vymyslet opravdu hodně vychytávek (třeba ve spolupráci s izraelci).
  Technika se posunula o dost dopředu, tak by mělo být možné najít i powerpack vhodných rozměrů, který bude vyhovovat i výkonově. Pro tisíce tanků ta úprava smysl nemá, ale pro menší počet tanků to nemusí být špatné řešení. K jiným tankům se momentálně dostat nedá, Leopardy se už neprodávají, nástupce je v daleké budoucnosti a jedinou možností jsou Abramsy nebo něco z novovýroby.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:10 04.11.2015

  Kdyz se u nas mohla kompletne prekopat zadni cast u T-72, aby se tam nacpal powerpack, tak co by se nam nepovedlo prekopat tenhle tank? Ze se musi prodlouzit? Tsss :-D

  Kdyz se u nas mohla kompletne prekopat zadni cast u T-72, aby se tam nacpal powerpack, tak co by se nam nepovedlo prekopat tenhle tank? Ze se musi prodlouzit? Tsss :-D

 • skelet
  21:40 04.11.2015

  ano, stále píšeš to co píší i ostatní :) Takže abych ti to řekl jinak. Začalo to kvůli mému příspěvku, kdy jsem napsal, že tyto tanky bych v této ceně bral, ale byly by super s ...Zobrazit celý příspěvek

  ano, stále píšeš to co píší i ostatní :)
  Takže abych ti to řekl jinak. Začalo to kvůli mému příspěvku, kdy jsem napsal, že tyto tanky bych v této ceně bral, ale byly by super s dieselem. Protože pro nás by ten diesel význam měl. Jelikož nemáme rozpočet jako US Army a nemáme ceny paliv jako US Army, takže by se nám úspornější motor hodil :)Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:23 04.11.2015

  skor mi slo o to ze to ze ma Abrams turbinu, nie je ktovie aky velky problem.. ta turbina skratka dava Abramsu spickovy vykon na jeho hmotnost, a prechod na diesel by nepriniesol ...Zobrazit celý příspěvek

  skor mi slo o to ze to ze ma Abrams turbinu, nie je ktovie aky velky problem.. ta turbina skratka dava Abramsu spickovy vykon na jeho hmotnost, a prechod na diesel by nepriniesol ziadne zlepsenie vo vykone. Logisticky by tam bonus bol, no zasa sotva by ospravedlnola cenu upgradu pre 6000 tankov co ma US Army, Marine Corps a National Guard k dispozicii...Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  19:58 04.11.2015

  V těch dohadech turbína x diesel se hlavně motá několik nesmotatelných věcí dohromady. Dnes, kdyby USA projektovali Abrams, by téměř jistě použili diesel, před lety ale byla ...Zobrazit celý příspěvek

  V těch dohadech turbína x diesel se hlavně motá několik nesmotatelných věcí dohromady.
  Dnes, kdyby USA projektovali Abrams, by téměř jistě použili diesel, před lety ale byla situace jiná.
  Poč tedy pohon nezmění, když je dnes už diesel celkově výhodnější? No protože by to stálo ranec, který by se tou výhodou dieselu nikdy nevrátil.
  A pro jj284b: nesmyslně porovnáváš počty tanků, musíš porovnávat počet typů, protože to je vypovídající hodnota. Výhodnost druhu pohonu se posuzovala při vývoji každého typu, né při výrobě každého kusu. Takže když třeba v posledních 5 nejmodernějších typech je použit diesel powepack, bude to dnes asi ta lepší varianta, i když těch tanků bude vyrobeno méně kusů, než kolik je kusů Abramsu.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:25 04.11.2015

  asi tak 1500 Leošů navrch (jen pro Německo jich bylo vyrobeno 2125) .. pak nějaké Type 90 atd.

  K2 má podle všech stránek co jsem našel z rychlení z nuly na 32km/H za 7sekund.

  asi tak 1500 Leošů navrch (jen pro Německo jich bylo vyrobeno 2125) .. pak nějaké Type 90 atd.

  K2 má podle všech stránek co jsem našel z rychlení z nuly na 32km/H za 7sekund.

 • jj284b
  19:07 04.11.2015

  co sa tyka zrychlenia u Leopardov 2, je to dost otazne ci 7 sekund dosahuju aj dnesne L2A6 a A7, napr K2 Black Panther dosahuje 32km/h za 8.7sek... a to ma 1500hp a 55ton

  co sa tyka zrychlenia u Leopardov 2, je to dost otazne ci 7 sekund dosahuju aj dnesne L2A6 a A7, napr K2 Black Panther dosahuje 32km/h za 8.7sek... a to ma 1500hp a 55ton

 • jj284b
  19:02 04.11.2015

  5000? dokopy bolo vyrobenych 2000 Leopardov 2, cca 380 Challengerov 2 a asi 1000 leclercov. Merkav Mk4 je cca 500. vynechal som nieco?

  5000? dokopy bolo vyrobenych 2000 Leopardov 2, cca 380 Challengerov 2 a asi 1000 leclercov. Merkav Mk4 je cca 500. vynechal som nieco?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4