Tanky Abrams pro Maroko

FOTO: Abrams při střelbě; ilustrační foto / Public Domain
Abrams při střelbě; ilustrační foto / Public Domain

Marocká armáda obdrží z USA do roku 2018 150 tanků M1A1 SA v ceně 358 milionů dolarů. Kontrakt byl oznámen 28. září tohoto roku americkým ministerstvem obrany. Maroko se tak po Egyptu stane druhým africkým uživatelem tanků Abrams.

Marocké Abramsy 

Tanky určené Maroku budou prodány v rámci programu Excess Defense Articles, v rámci kterého jsou prodávány zbraňové systémy ze skladových zásob USA. Marocké Abramsy budou na verzi M1A1 SA (Situational Awareness) upraveny americkou společností General Dynamics Land Systems. Přestavba proběhne v závodě Joint Systems Manufacturing Center (JSMC) v Limě, Ohio a ukončena by měla být v únoru 2018.

Maroko projevilo zájem o tanky Abrams už roku 2012, kdy americký Kongres projednával možnost prodeje 200 tanků v rámci Foreign Military Sale pro Marocké království. Tehdy nerealizovaný kontrakt na prodej techniky, náhradních dílů a výcvik měl hodnotu 1,015 miliardy dolarů.

Tank M1A1 SA je vylepšenou verzí původního M1A1. Verze "SA" je vybavená lepšími senzorickými systémy a poskytuje posádce lepší přehled o dění na bojišti. Tanky verze SA jsou vybaveny systémem Blue Force Tracking (BFT)/Force Battle Command Brigade and Below (FBCB2), který na monitoru počítače ukazuje postavení vlastních a nepřátelských jednotek.

Dále je tank vybaven termovizním systémem FLIR druhé generace, laserovým dálkoměrem bezpečným pro oči, termokamerou umístěnou u těžkého kulometu M2, novou termovizní kamerou řidiče pro jízdu vzad, pomocnou elektrickou jednotkou pro napájení elektronických systémů vozidla a novou pomocnou jednotkou pro startování motoru. Tank je vybaven také telefonem umístěným vně vozidla pro komunikaci s pěchotou.

Tato úprava byla zavedená po zkušenostech z Iráku, kdy ve složitých městských bojích byla důležitá koordinace mezi pěšími a obrněnými jednotkami. Marocké Abramsy budou dále vybaveny radiostanicemi AN/VRC-87E SINCGARS.

V původním marockém požadavku na dodávku tanků z roku 2012 byla zahrnuta také objednávka 200 ks těžkých kulometů M2 ráže 12,7 mm, 400 ks kulometů M240 ráže 7,62 mm spolu s municí a dodávka 200 ks výmetnic dýmových granátů M250. Poptáváno bylo také tankové střelivo, a sice 1400 ks střel C785 SABOT, 1800 ks střel CA31 HEAT a 5400 ks střel AA38 SLAP-T.

Jelikož je současná dodávka nižší o 50 tanků než byla původní marocká poptávka, dá se předpokládat, že bude dodáno o to méně kulometů a výmetnic dýmových granátů. Množství prodané munice není známé.

V současné době marocká armáda disponuje 48 tanky T-72B, 320 tanky M60 (z toho je 120 verze M60A3TTS). V rezervních skladech má k dispozici dalších 184 tanků M-48A5 a 116 lehkých tanků SK-105 Kürassier rakouské výroby. Objevily se také informace, že Maroko hodlalo nakoupit 150 čínsko-pákistánkých tanků VT-1A a údajně 54 z nich obdrželo v roce 2011.

Maroko vs. Alžírsko

Dodávka Abramsů značně posílí marockou armádu a umožní jí konkurovat Alžírsku, které je největším konkurentem muslimského království v oblasti. S Alžírskem má Maroko komplikované vztahy, které vygradovaly v 60. letech 20. století krátkou válkou - pro marockou armádu nepříliš úspěšnou.

V současné době obě země rozděluje spor o oblast Západní Sahary, kterou si Maroko nárokuje. Alžírsko podporuje frontu POLISARIO, která bojuje za samostatnost Západní Sahary. Alžírsko v současné době provozuje přes 300 tanků T-90, 325 tanků T-72, 150 tanků T-62 a 270 tanků T-54/55. Dodávka 150 Abramsů pro Maroko tak alespoň částečně vyrovná tento nepoměr.

Pro USA je obchod výhodný. Bude zajištěn další provoz v závodě JSMC v Limě v Ohiu, kde budou tanky upravovány, a práci si tak udrží místní zaměstnanci. Americká armáda se také zbaví nepoužívaných strojů, jejichž skladování musí platit.

Maroko v posledních letech z USA získalo 24 kusů stíhaček F-16 Block 52 osazené motory Pratt & Whitney F100-PW-229 EEP a systémy pro elektronický boj ACES od společnosti Raytheon. Díky těmto dodávkám do Maroka USA posílí vojenské schopnosti svého dlouholetého spojence v severní Africe.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Američané darují Africe obrněná vozidla pro boj s islamisty

Americké vojenské velitelství pro Afriku AFRICOM (United States Africa Command) nakoupilo obrněná ...

BattleView 360: Největší revoluce obrněné techniky za poslední dekády

Firma BAE Systems vyvinula novou technologii umožňující řádově zlepšit situační povědomí posádek ...

Abrams M1A2 SEPv3: Nejmodernější tank U.S. Army

General Dynamics Land Systems (GDLS) na výstavě AUSA 2015 (Association of the United States Army ...

Tank zasažen – co se děje po zásahu tanku, část 8.

Polský autor Jarosław Wolski po několika měsících připravil další díl o schopnosti tanků přežít na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    07:56 04.11.2015

    TomScharf: co tak si o tom nieco zistit a az potom komentovat? Od 13. září 1982 se 64. obrněná brigáda 3. mechanizované divize zúčastnila každoročního cvičení NATO REFORGER na ...Zobrazit celý příspěvek

    TomScharf: co tak si o tom nieco zistit a az potom komentovat?

    Od 13. září 1982 se 64. obrněná brigáda 3. mechanizované divize zúčastnila každoročního cvičení NATO REFORGER na straně „modrých“. Protivníkem na straně „červených“ byli Kanaďané vyzbrojení tanky Leopard 1.

    Abramsy se díky tichým turbínám často dokázaly nepozorovaně přiblížit k „nepřátelským“ formacím a potom využít výhodu přesného systému řízení palby. Mnohé kanadské tankisty překvapilo i bleskové zrychlení tanku. Často dávali malou opravu při střelbě a míjeli. Ještě během cvičení si M1 vysloužily respekt a novou přezdívku „Whispering Death“ (Šeptající smrt).

    http://www.valka.cz/clanek_110... Skrýt celý příspěvek

  • TomScharf
    23:06 03.11.2015

    jj284b: 1) jet engine v tanku je největší kokotina kdo kdy vymyslel 2) tank s diesel motorem není o nic víc hlučný nebo čmoudící než tank s jet enginem, proč? Když totiž jede ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b:
    1) jet engine v tanku je největší kokotina kdo kdy vymyslel
    2) tank s diesel motorem není o nic víc hlučný nebo čmoudící než tank s jet enginem, proč? Když totiž jede 60-70+ tun tak čmoud a hluk vychází odjinud než od motoru, chtělo by to asi myslet hlavou.
    3) Jet engine může spalovat sice co chce, ale v praxi to nikdo s uživatelů abramsů nedělá, protože při spalování jiného paliva dochází k drasticky rychlému opotřebení vnitřních součástek motoru. Pokud vim tak diesel motory mohou taky jezdit na více typů paliva.
    4) uzavřel bych to tak, že na světě existuje JEDINNÝ vyráběný tank s jet enginem a asi to má svůj důvod, kdo si myslí že jet engine je skvělej nápad v pozemním vozidle tak netuší, která páčka.Skrýt celý příspěvek

  • Dzin
    22:37 03.11.2015

    Dobře napíši to přesněji. Verze pro Maroko je samozřejmě SA (Situational Awareness), ale bez vylepšeného pancéřování. A proto, přestože to SA znamená "Situational Awareness", se ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobře napíši to přesněji. Verze pro Maroko je samozřejmě SA (Situational Awareness), ale bez vylepšeného pancéřování. A proto, přestože to SA znamená "Situational Awareness", se někde dá narazit na překlad SA jako "Special Armor", aby se tyto dvě verze odlišily, protože nejsou identické.

    Co se týká označování Abramsů, potom verze M1A1 má standartní pancíř a její první vylepšená verze M1A1HA má těžký pancíř bez ochuzeného uranu. Verze z 1. generací uranového pancíře se označuje také M1A1HA a proto se v populární literatuře tato verze označuje jako M1A1HA+. Verze M1A1HC je označení verze M1A1HA s 2. generací uranového pancíře pro USMC, která má ještě pár drobnějších vylepšení. Verze M1A1AIM disponuje 2. generací uranového pancíře a dalšími vylepšeními. A poslední verze M1A1SA původně jako M1A1AIM v.2 má 3. generaci uranového pancíře a v rámci služby u USMC má název M1A1FEP.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    20:17 03.11.2015

    Dzin: SA neznamena Special Armor, ale Situational Awareness - co znamena ze maju modernu termokameru a modernu elektroniku na povodnom M1A1 (bez DU panelov - M1A1 s DU panelmi sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Dzin: SA neznamena Special Armor, ale Situational Awareness - co znamena ze maju modernu termokameru a modernu elektroniku na povodnom M1A1 (bez DU panelov - M1A1 s DU panelmi sa oznacovala M1A1HA, alebo M1A1HC)Skrýt celý příspěvek

  • Dzin
    20:00 03.11.2015

    Jen bych upřesnil co z článku není patrné, že se nejedná o plnohodnotnou verzi M1A1SA. Verze pro Maroko má jiný pancíř. Zatímco původní verze pro americkou armáda používá uranový ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen bych upřesnil co z článku není patrné, že se nejedná o plnohodnotnou verzi M1A1SA. Verze pro Maroko má jiný pancíř. Zatímco původní verze pro americkou armáda používá uranový pancíř 3. generace, marocké Abramsy mají základní pancíř M1A1. Proto se také někdy to SA v případě Maroka překládá jako "Special Armor" (zvláštní pancíř).

    Jinak podobně postupuje USA i v případě jiných států, kterým dodala Abramsy, tedy obvykle je dodá s horším pancířem, než mají tanky americké armády.Skrýt celý příspěvek

  • pet.rok
    19:47 03.11.2015

    jj284b: vacsina dieselov pouzivanych v tankoch je dvojpalivovych alebo viacpalivovych.

    jj284b: vacsina dieselov pouzivanych v tankoch je dvojpalivovych alebo viacpalivovych.

  • jj284b
    19:20 03.11.2015

    btw, nie je nahodou ta C785 cvicna municia s ocelovym penetratorom? TPCSDS-T?

    btw, nie je nahodou ta C785 cvicna municia s ocelovym penetratorom? TPCSDS-T?

  • jj284b
    19:15 03.11.2015

    ta turbina nahodou vobec nie je zla.. diesel dymi a huci, pocut a vidiet ho do daleka.. turbina sice zerie viac, no ma lepsie zrychlenie a hlavne je ovela tissia, a pri phynani z ...Zobrazit celý příspěvek

    ta turbina nahodou vobec nie je zla.. diesel dymi a huci, pocut a vidiet ho do daleka.. turbina sice zerie viac, no ma lepsie zrychlenie a hlavne je ovela tissia, a pri phynani z miesta nevydava kudoly dymu ako dieselove motory.. plus vie spalovat viac druhov paliva co tiez nie je na zahodenie...Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    18:25 03.11.2015

    Při téhle ceně bychom si je mohli dovolit i my.. akorát bych turbínu vyměnil za diesel

    Při téhle ceně bychom si je mohli dovolit i my.. akorát bych turbínu vyměnil za diesel

  • petr.svetr
    18:01 03.11.2015

    Nevíte kolik stojí ročně uskladnění tanků pro zálohy atd. -myslím třeba ty naše T-72 (ani nevim kolik jich máme).

    Nevíte kolik stojí ročně uskladnění tanků pro zálohy atd. -myslím třeba ty naše T-72 (ani nevim kolik jich máme).

  • RiMr71
    17:37 03.11.2015

    ...trošku šotek řádil.. " ...Tank je vybaven také telefon umístěným v ně vozidla..." a další. Ale jinak velmi zajímavý článek. Kdo by to před pár lety řekl, že si "křováci" ...Zobrazit celý příspěvek

    ...trošku šotek řádil..
    " ...Tank je vybaven také telefon umístěným v ně vozidla..."
    a další.

    Ale jinak velmi zajímavý článek. Kdo by to před pár lety řekl, že si "křováci" budou kupovat mraky Abramsů a my na tom našem pupku světa opečováváme jednu garáž s tanky...Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    17:19 03.11.2015

    ... 150 tanků M1A1 SA v ceně 358 milionů USD...

    Super cena - to si pri cene cca 2,4 mil USD /1ks kúpim aj ja. Ale to najskôr musím vyhrať Eurojackpot.

    ... 150 tanků M1A1 SA v ceně 358 milionů USD...

    Super cena - to si pri cene cca 2,4 mil USD /1ks kúpim aj ja. Ale to najskôr musím vyhrať Eurojackpot.

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4