Tanky Abrams s hybridním pohonem a robotickým bojovým modulem

Tanky Abrams s hybridním pohonem a robotickým bojovým modulem
Nejnovější verze M1A2C (M1A2 SEPv3) Abrams / Foto: Seržant Calab Franklin, US Army (Zvětšit)

V červenci Tim Ryan, demokratický reprezentant 13. volebního obvodu státu Ohio, podle vlastních slov zajistil 65 milionů dolarů pro další vývoj tankové platformy Abrams. Peníze poslouží k rozpracování konceptu nové generace tanku Abrams s dálkově ovládaným bojovým modulem a s hybridní diesel-elektrickou pohonnou jednotkou.

Tim Ryan je dlouholetý zastánce a podporovatel tankového závodu JSMC (Joint Systems Manufacturing Center) v Limě v Ohio – jediného tankového závodu v USA. Ryan je současně místopředsedou sněmovního podvýrobu pod obranu (House Subcommittee on Defense). Ryan peníze získal v rámci rozpočtového zákona „appropriation bill“, který je součástí každoročního rozpočtového procesu federální vlády.

„Dělníci z Ohia hrdě stavěli tanky Abrams více než čtyř desetiletí,“ uvedl kongresman Ryan. „Toto financování nejenže podporuje muže a ženy, kteří každý den pracují na výrobě tanku, ale také poskytuje zdroje potřebné ke zlepšení jeho bojové účinnosti, ochrany vojáků, kteří jej obsluhují, a otevírá možnou elektrifikaci platformy. Je to velká výhra pro Ohio a dělníky z Limy.“

„Oceňujeme pokračující podporu Kongresu pro naše talentované pracovníky ve Joint Systems Manufacturing Center v Limě, kteří neúnavně pracují na dodání nejmodernější a nejvíce ničivé verze tanku Abrams pro naše vojáky,“ řekl Mark Roualet, výkonný viceprezident pro bojové systémy ve společnosti General Dynamics (GD). „Jako někdo, kdo začal svou kariéru na montážní lince v JSMC, jsem si velmi dobře vědom úsilí, které tito talentovaní lidé vynakládají každý den, aby poskytli tuto potřebnou a kritickou schopnost naší armádě.“


Tanky Abrams v Polsku na cvičení Victory Eagle (konec října 2021)

Závod v Limě zaměstnává nejméně 931 lidí. Firma GD hraje v ekonomice Ohia významnou roli – v roce 2020 utratila 187,7 milionu dolarů u 778 různých dodavatelů z Ohia.

Zmíněné peníze poslouží zejména k vývoji nové generace tanku Abrams. Ryan otevřeně mluví o nové verzi Abramsu s bezosádkovým bojovým modulem, nabíjecím automatem, moderní aktivní ochranou a diesel-elektrickou pohonnou jednotku.

Současný nejnovější model M1A2C byl dodán americké armádě v červenci 2020. Verze „C“ řeší mnoho problémů s prostorem, hmotností a napájením zjištěných během operace Iraqi Freedom a bude základní variantou pro všechny další modernizace.

Nová verze M1A2 SEPv4 nebo M1A2D, o které mluví Ryan, je vyvíjená od roku 2018. Zatím je „jisté“, že dostane termovizní senzor třetí generace – stejný senzor dostanou i další bojová vozidla americké armády (OMFV). Počítá se také s instalací nové barevné denní kamery a nového laserového dálkoměru. Mezi další zmiňované schopnosti patří zabudované simulační technologie (tank se stane „3D simulátorem“), nejnovější systémy aktivní ochrany nebo prvky umělé inteligence (automatizované vyhledávání, identifikace a zaměřování cílů na základě informací z kamer).


Ukládání 25 tun těžké věže do tanku Abrams vyžaduje mimořádnou opatrnost. Každá chyba je velmi drahá; větší foto / Foto: U.S. Army, army.mil

Výsledná podoba M1A2 SEPv4 se ustálí do roku 2023, poté začnou případné testy a se zaváděním do výzbroje se počítá někdy v roce 2030. Jedno je ale jisté – zatím nic není jisté. Ani to, zda nová verze M1A2 SEPv4 skutečně vznikne, resp. zda půjde o tak hlubokou přestavbu, jak propaguje Ryan.

Věc se má následovně – v armádách, které skutečně fungují jako politický nástroj (americká, ruská, izraelská, čínská, švédská, britská atd.), je nejprve vytvořen operační koncept nasazení ozbrojených sil a na základě toho jsou kupovány nebo vyvíjeny efektory (lodě, letadla, tanky, BVP).

„Reálné armády“ nevyvíjejí nebo nekupují nové zbraně kvůli lepším takticko-technickým parametrům (hmotnost, dojezd, pancíř, dostřel atd.), ale kvůli naplnění operačního konceptu. Rozhodně zde neplatí přímá úměra – čím dražší, komplexnější a více high-tech, tím lépe.

A nyní Američané stojí před otázkou, kde budou jejich tanky bojovat a proti komu. Například v případě Evropy mohou Američané dospět k závěru, že tady žádné tanky posílat nebudou a bezpečnost Evropy „ohlídají“ jinak. Případně, že klasické Abramsy jsou více než dostačující. Jedno je jisté – Američané si ještě na otázku „Co s Evropou?“ neodpověděli.

Pochopitelně je zde další možnost, že nové tanky ocení spojenci, například země střední a východní Evropy, kde je potenciál pro několik stovek nových tanků.


Ukládání věže tanku Abrams; větší foto / Foto: U.S. Army, army.mil

Ale zpět k technice. Pokud Abrams „D“ získá novou pohonnou jednotku, půjde nepochybně o nejvýkonnější variantu rodiny dieselových motorů ACE (Advanced Combat Engine) od společnosti Cummins. Půjde o standardní motory budoucích obrněných vozidel americké armády. Podle reklamních materiálů ACE nabízí o 50 % zvýšení hustoty výkonu (zastavěný prostor × výkon), o 20 % lepší odvod tepla a o 13 % lepší spotřebu paliva ve srovnání s obdobnými motory.

Co se týče „hybridnosti“ ta bude s největší pravděpodobností realizovaná pomocí včlenění výkonného startéru / generátoru mezi motor a převodovku. Startér, ve skutečnosti tedy elektromotor, v „hybridním“ módu pomůže při akceleraci tanku. Zlepší se nejen zrychlení, ale i odezva na „plynový pedál“ a sníží se spotřeba. V automobilovém průmyslu se tato technologie označuje jako „mild hybrid“.

Co se týče bezosádkové věže – ta má jediný úkol – snížit hmotnost tanku Abrams. Půjde ale o zásadní změnu v konstrukci tanku, protože v současné věži se nachází hned tři členové posádky. Abrams s bezosádkovým modulem bude mít dvoučlennou nebo trojčlennou posádku, ale pro tu je nutné vytvořit zcela nový pracovní prostor v korbě.

Menší posádka, použití kompaktnější pohonné jednotky a dálkově ovládané věže teoreticky dovolí také zkrátit korbu, resp. celkové rozměry tanku. Ale opět se bavíme o zásadní přestavbě, která se dotkne nejen takticko-technických vlastností, ale především celkové doktríny jejich nasazení (viz dále).

Co se týče hmotnosti – verze M1A2 SEPv2 váží 63,1 metrických tun, z toho věž 24,4 tun a korba 38,7 tun. Z toho celý systém kanonu váží zhruba 3500 kg. Dálkově ovládaný modul může být menší a mít méně pancíře. Odhadem se tak může „Abrams D“ dostat až někde k 55 tunám, což potvrzuje i polský vojenský expert Jaroslaw Wolski.

M1 TTB (Tank Test Bed)

Zavedení Abramsů s bezosádkovou věží si vyžádá vypracování zcela jiné taktiky nasazení tanků. Již nebude možné vést boj (nebo se přesouvat) s velitelem vysunutým z věže. Posádka musí sedět uvnitř vozidla, čímž dojde ke snížení „smyslového“ vnímaní okolní bojové scény. Ostatně podobný problém trápí ruské tanky Armata.

Se zavedením tanků s bezosádkovými moduly je jednoduše třeba zahodit všechny poučky a taktiky nasazení tanků, které vznikaly od druhé světové války, přes boje Izraelců ve válkách s Araby, až po tankové bitvy během Pouštní bouře.

Nasazení tanků s bezosádkovou věží, pokud Američané uznají, že naplňují jejich operační koncept, si tak vyžádá zcela přepracovat taktiku nasazení tanků, změnu výcviku a zavedení nových podpůrných nástrojů, technologií, systémů i platforem, ale i změnu organizace tankových jednotek. To bude mnohem obtížnější úkol, než pouhý vývoj Abramse s bezosádkovou věží. 

Američané v případě tanků Abrams ale nemusí vycházet od nuly. V 80. a 90. letech Američané testovali demonstrátor M1 TTB (Tank Test Bed) s bezosádkovou věží, se 120mm kanonem a trojčlennou posádkou sedící v přední obrněné kapsli.

Foto: Tim Ryan

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký tank M1A2C Abrams s aktivní ochranou Trophy a přídavným pancířem

Na internetu se objevila fotografie nejnovější verze amerického tanku M1A2 Abrams. Modernizovaný ...

Donald Trump „požehnal“ výrobě nových tanků M1A2C Abrams

Americký prezident Donald Trump ve středu navštívil jedinou americkou tankovou továrnu JSMC (Joint ...

250 amerických tanků M1A2C Abrams pro polskou armádu

Podle polského portálu Gazeta.pl Varšava hodlá nakoupit 250 amerických tanků M1A2C Abrams (M1A2 ...

Tanky Abrams pro Polsko: Tribut Washingtonu nebo pomoc spojence?

Dne 14. července 2021, během návštěvy 1. varšavské tankové brigády (1. Warszawska Brygada Pancerna) ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • juhelak
  09:10 09.11.2021

  No je možné že to phobehne jinak..bojové verze urcite pocty menit nebudou..ale celkem bych i zkousnul pozorovaci nebo lékařské a další podpůrné treba na Titusech. Ten Pandur uz mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No je možné že to phobehne jinak..bojové verze urcite pocty menit nebudou..ale celkem bych i zkousnul pozorovaci nebo lékařské a další podpůrné treba na Titusech. Ten Pandur uz mě nějak nedává smysl dokupovat nové a nové. To by musel Strnad přijít s nejakou novou verzí která dorovná Boxer...nebo nekdo vymyslí Tezkeho tituse s bojovou věží a nebude o čem.
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:32 10.11.2021

   Tak tohle bude záležet na tom jestli bude AČR ochotna změnit koncepci 4. a 7. brigády.
   Tedy u 7. brigády by BVP + vyprošťovací a velící vozidla byly na pásu.
   U 4. brigády by KBVP + ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak tohle bude záležet na tom jestli bude AČR ochotna změnit koncepci 4. a 7. brigády.
   Tedy u 7. brigády by BVP + vyprošťovací a velící vozidla byly na pásu.
   U 4. brigády by KBVP + velící vozidla byly na podvozku Pandura.
   A podpůrné vozidla v obou brigádách (minomety, sanitní vozy, zásobovací vozy, atd. atd.) by se postavili na podvozku TITUS a byly by pro obě brigády stejné.
   Osobně moc této konfiguraci nefandím, protože je otázka jestli samohybný minomet na podvozku TITUSU dokáže držet krok s pásovým BVP v těžkém terénu. Na druhou stranu musím uznat, že by tahle koncepce mohla přinést jisté ekonomické a provozní výhody (provoz TITUSU by mohl být finančně příznivější, navíc by se z velké části montoval v ČR atd.)
   No takže uvidí se k čemu nakonec AČR šáhne.
   A teď trochu fantazie. Na podvozcích TITUSU by nakonec mohli vzniknout i KBVP ve střední a těžší váhové kategorii a časem (za cca 10 - 15 let) by mohli postupně nahradit Pandury u 4. brigády a ty těžší za cca 30. let + nahradit pásová BVP u 7. brigády a AČR by mohla jít podobnou cestou jako Francouzi. Na pásech by zůstali jen MBT. Ale osobně této koncepci nefandím :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    11:34 10.11.2021

    to už může CSG koupit licenci od JODDB (bývalá KADDB),a to na transportér Al-Mared :)
    https://www.joddb.com/viewprod...

    to už může CSG koupit licenci od JODDB (bývalá KADDB),a to na transportér Al-Mared :)
    https://www.joddb.com/viewprod...

   • Scotty
    17:26 10.11.2021

    /Na podvozcích TITUSU by nakonec mohli vzniknout i KBVP/
    Ne, nemohl. Na střechu lze umístit maximálně věž s 20 mm kanónem.

    /Na podvozcích TITUSU by nakonec mohli vzniknout i KBVP/
    Ne, nemohl. Na střechu lze umístit maximálně věž s 20 mm kanónem.

 • RiMr71
  12:21 08.11.2021

  ...tak jo, po přehodnocení tendru na BVP se koupí Pumy, tím se udělá pukrle do Berlína. Do Francie už se pukrle udělalo Ceasary.
  Gripeny se nahradí F-35, tím se udělá pukrle za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak jo, po přehodnocení tendru na BVP se koupí Pumy, tím se udělá pukrle do Berlína. Do Francie už se pukrle udělalo Ceasary.
  Gripeny se nahradí F-35, tím se udělá pukrle za moře.
  Dále se s Temelínem udělá dlouhý nos do Ruska a na Hrad - i když tam to už na dlouhou ruskou okupaci nevypadá, nevěřím, že prezident Zeman zase nezačne chlastat a v jeho stavu je doživotní abstinence bezpodmínečná.
  Osobně jsem moc zvědavý, kdy/zda dojde k doplnění systému mixérů H1 nad přehlídkový počet.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   13:31 08.11.2021

   Spíš se koupí Lynx.

   Spíš se koupí Lynx.

   • Rase
    22:11 08.11.2021

    Nepodceňujme Pumu. Lynx je sice Německý, ale Puma slouží u Bundeswehru a pokud se nebude prodávat, tak se zastaví výrobní linka. Patrně pár stovek ještě dokoupí, ale to je práce na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nepodceňujme Pumu. Lynx je sice Německý, ale Puma slouží u Bundeswehru a pokud se nebude prodávat, tak se zastaví výrobní linka. Patrně pár stovek ještě dokoupí, ale to je práce na pár let (210 cca na 5 let) a pak konec.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     22:34 08.11.2021

     Pumu s velkým halasem AČR poslala k šipku. A Puma jako taková nemá extra valnou pověst.
     Takže Lynx, CV90, Ascod.
     Jediné BVP, který tuto trojku může narušit je Bradley.

     Pumu s velkým halasem AČR poslala k šipku. A Puma jako taková nemá extra valnou pověst.
     Takže Lynx, CV90, Ascod.
     Jediné BVP, který tuto trojku může narušit je Bradley.

     • Rase
      15:17 09.11.2021

      Klidně spíš AMPV s bojovou věží, akorát že dostane bezosádkovou. Mohly by se koupit v balíku s céčkovými Abramsy .))

      Klidně spíš AMPV s bojovou věží, akorát že dostane bezosádkovou. Mohly by se koupit v balíku s céčkovými Abramsy .))

     • Klimesov
      07:11 10.11.2021

      Rase.
      No to AMPV s bojovou věží by bylo zajímavé řešení, zvláště když zbytek verzí už na tom podvozku defakto existuje.
      Jen se obávám, že to neprojde, protože pochybuji, že by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rase.
      No to AMPV s bojovou věží by bylo zajímavé řešení, zvláště když zbytek verzí už na tom podvozku defakto existuje.
      Jen se obávám, že to neprojde, protože pochybuji, že by výrobce byl ochoten přenést výrobu ku nám.
      Ale kdo ví. Uvidí se nakonec co z toho vznikne.
      Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   13:56 08.11.2021

   Pumu už jednou vyřadili jako nevhodnou, takovou blamáž si nikdo nedovolí.

   Pumu už jednou vyřadili jako nevhodnou, takovou blamáž si nikdo nedovolí.

  • Stonkeeper
   15:32 08.11.2021

   To bych víc čekal, že se koupí Lynx. Němcům to udělá radost stejně a zároveň to bude armádě i vyhovovat.

   To bych víc čekal, že se koupí Lynx. Němcům to udělá radost stejně a zároveň to bude armádě i vyhovovat.

   • PavolR
    14:43 09.11.2021

    Lenže Rheinmetal už hodil flintu do žita a jeho zástupca sa po piatkovom prerušení tendra cez LinkedIn rozlúčil so súpermi. Naproti tomu BAE Systems je celé nažhavené pokračovať.

    Lenže Rheinmetal už hodil flintu do žita a jeho zástupca sa po piatkovom prerušení tendra cez LinkedIn rozlúčil so súpermi. Naproti tomu BAE Systems je celé nažhavené pokračovať.

    • Scotty
     15:21 09.11.2021

     A to proběhlo kde? Pokud vím tak Rheinmetall se k situaci nijak nevyjádřil.

     A to proběhlo kde? Pokud vím tak Rheinmetall se k situaci nijak nevyjádřil.

    • Stonkeeper
     17:02 09.11.2021

     Já bych tyhle vyjádření nebral moc vážně. Když bude ve hře G2G, tak si myslim že Rheinmetal opráší svojí nabídku :) Ale jak je u nás zvykem, samozřejmě to může dopadnout úplně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Já bych tyhle vyjádření nebral moc vážně. Když bude ve hře G2G, tak si myslim že Rheinmetal opráší svojí nabídku :) Ale jak je u nás zvykem, samozřejmě to může dopadnout úplně jinak a koupíme něco co překvapí všechny :)
     Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:35 07.11.2021

  Použití hybridních diesel elektrických pohonů a baterií u obrněných vozidel má jen samé výhody.
  1. Úspory paliva, bojová vozidla v akci nejezdí plynulým pohybem, ale neustále se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Použití hybridních diesel elektrických pohonů a baterií u obrněných vozidel má jen samé výhody.
  1. Úspory paliva, bojová vozidla v akci nejezdí plynulým pohybem, ale neustále se někde postává ve skrytu, nebo krátce manévruje, všude tam se elektrická záloha hodí. Při stání mohou být vozidla plně funkční bez nastartovaného dieselu. Elektricky lze pomoci agilnosti vozidel při akceleraci, nebo rekuperovat energii při brždění.
  2. Vozidla mohou fungovat v "tichém" režimu bez chodu hlavního motoru, tím lze snížit demaskující projevy hlukem, teplem. Na vozidlech se dnes bez elektrické energie neobejdou, průzkumných senzorů, spojovacích zařízení a zařízení pro elektronický boj jen přibývá.
  3. Vojáci mají už dnes spoustu HW na elektrické napájení. Instalací baterií na vozidlech lze bez nastartovného hlavního motoru toto vše dobíjet energií. Velký potenciál to může mít do budoucna u BVP, kde si budou moci vojáci dobíjet baterie do dnes už zkoušených a vyvíjených exoskeletů usnadňující pohyb, nebo pro HW vybavení jako bezosádkové hračky, jak létající, tak pozemní nebo obojživelná.
  4. Instalace diesel elektrického soustrojí a baterií je předpokladem pro instalací energetických zbraní.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:17 07.11.2021

   1. V článku sice píšou midl-hybrid, takže by se žádné ježdění na baterii nekonalo.
   2. To mohou už jistou dobu, pokud si zvolíte řešení z APU jednotkou.

   Mě na tom asi nejvíce ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1. V článku sice píšou midl-hybrid, takže by se žádné ježdění na baterii nekonalo.
   2. To mohou už jistou dobu, pokud si zvolíte řešení z APU jednotkou.

   Mě na tom asi nejvíce zajímá, jak se to bude řešit z životností baterie. Přece jen ty vozidla nejezdí každý den, jak je to myšleno u aut z hybridním pohonem, BEV.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:13 08.11.2021

    Na počet cyklů jsou dnešní baterie dobré. Zdroje elektrické energie budou vojáci potřebovat u sebe. Koncepty vojáka budoucnosti se nikde neobejdou bez možností dobíjet baterie. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Na počet cyklů jsou dnešní baterie dobré. Zdroje elektrické energie budou vojáci potřebovat u sebe. Koncepty vojáka budoucnosti se nikde neobejdou bez možností dobíjet baterie. Hybridní vůz to dokáže zajistit dobře. Mně se možnost použití tichého chodu/pojezdu na vzádlenost byť jen do 10 km jeví jako dobrá možnost pro snížení demaskujících projevů při manévrování do prvního kontaktu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:40 08.11.2021

     Počet cyklu je v pohodě, ale o tom jsem nepsal. Psal jsem o tom, jak se bude baterka tvářit, když ji nikdo 0,5-2 roky nikdo nepoužije.

     V automobilovém světě to funguje ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Počet cyklu je v pohodě, ale o tom jsem nepsal. Psal jsem o tom, jak se bude baterka tvářit, když ji nikdo 0,5-2 roky nikdo nepoužije.

     V automobilovém světě to funguje následovně:
     Midl-hybrid co uvádí článek neujede ani metr.
     Hybrid ujede, ale většinou do cca 2km
     Při 10km dojezdu, to už je úrovni Plug-in technologie. Ale to pak už řešíte objem, a hmotnost takového řešení. Tak velká baterie nedává u těžké techniky smysl.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:43 08.11.2021

      Technika se bude muset používat, místo pořadové přípravy, tanců a zábavy budou makat :-)

      Technika se bude muset používat, místo pořadové přípravy, tanců a zábavy budou makat :-)

 • Oliver
  20:02 06.11.2021

  další vývoj Abramsu je tedy víceméně zajištěn. Možná o tom v Polsku měli s předstihem info a proto do něj šli.
  Otázka je zda to u nás nedopadne jako v PL - překvapivý výběr ...
  Zobrazit celý příspěvek

  další vývoj Abramsu je tedy víceméně zajištěn. Možná o tom v Polsku měli s předstihem info a proto do něj šli.
  Otázka je zda to u nás nedopadne jako v PL - překvapivý výběr Abramsu a F-35A. BVP se zčásti zmodernizují a dílem sníží počet a navýší počty Pandurů.
  Ale i tak ty náklady budou astronomické na úkor ostatních resortů. A když se k tomu připočte další várka vrtulníků tak ani 3% HDP nebudou stačit.
  Jako fandu armády je určitě fajn vidět nákup a zavádění techniky v relevantních počtech. Už na přelomu milénia se plánovaly 4 letky stíhačů a nějakých 200ks tanků. Jenže ty ceny jsou pro tak malou zemi příliš velké, to co si může dovolit vcelku klidně PL je pro nás ohromná zátěž.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:38 06.11.2021

   Jako že poláci dostanou nová Céčka a ty nechají hned přestavět na Déčka? Asi ne.
   /BVP se zčásti zmodernizují/
   Jestli je něco naprosto jisté tak že k tomuhle nedojde. Stejně tak ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jako že poláci dostanou nová Céčka a ty nechají hned přestavět na Déčka? Asi ne.
   /BVP se zčásti zmodernizují/
   Jestli je něco naprosto jisté tak že k tomuhle nedojde. Stejně tak Pandury nejsou pro těžkou brigádu cesta.
   Ten nákup F-35 je zatím taková bouře ve sklenici vody. Vojáci ještě ani nedokončili zprávu o jejich představě o pokračování nadzvukového letectva a tady už se nakupují F-35.
   Skrýt celý příspěvek

   • Oliver
    21:40 06.11.2021

    možná je to bouře ve sklenici vody, ale potom co se dělo u sousedů, jak na severu tak na východě lze podobné veletoče očekávat a podobně jako u vrtulníků bude důležitější politické ...
    Zobrazit celý příspěvek

    možná je to bouře ve sklenici vody, ale potom co se dělo u sousedů, jak na severu tak na východě lze podobné veletoče očekávat a podobně jako u vrtulníků bude důležitější politické hledisko než ekonomické nebo realistické. Nezapomínej že jsme zahrnuti do amerického projektu Trojmoří a i Babiš nakonec kapituloval. A u koaliční vlády bude trend politické loajality k zámoří ještě víc prohlouben.
    U BVP už nelze očekávat původní počty, možná díky slibu těžké brigády tak stovku Linx/CVčka. To co se děje kolem jasně ukazuje budoucí směřování a dohody typu vláda-vláda budou mnohem častější.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:57 06.11.2021

     Proč se nedají očekávat původní počty?

     Proč se nedají očekávat původní počty?

     • Oliver
      22:06 06.11.2021

      proč? Jako lacinné politické gesto na vymezení se "rozhazovačné" vládě AB. Každopádně zrovna v době výměny vlády /jaká náhoda/ z nich vylezlo že žádná nabídka nevyhovuje a to už ...
      Zobrazit celý příspěvek

      proč? Jako lacinné politické gesto na vymezení se "rozhazovačné" vládě AB. Každopádně zrovna v době výměny vlády /jaká náhoda/ z nich vylezlo že žádná nabídka nevyhovuje a to už nečím zavání. Možná jen sýčkuji, ale je to snad jediný bod kde může nová vláda snadno a rychle ušetřit a populisticky to prezentovat. Navíc nepůjde jen o nižší peníze do zakázky ale i o prezenci třeba jak už někdo zmiňoval oprášení nabídky Rheinmetallu že dělají věci rychleji než předchůdci tím že rychle dohodnou G2G obchod.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:22 06.11.2021

      Problém je že si nová vláda dala do programového pronášení že na armádě šetřit nebude. Také nezačnou tím že zruší strategický projekt, který je navíc klíčovou součástí závazku k ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Problém je že si nová vláda dala do programového pronášení že na armádě šetřit nebude. Také nezačnou tím že zruší strategický projekt, který je navíc klíčovou součástí závazku k NATO.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:57 07.11.2021

      Tipnul bych si, že se na stole může objevit varianta s nižším počtem strojů taková, že bude zachován pouze počet bojových a velitelských verzí a zbytek se postaví na jiné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tipnul bych si, že se na stole může objevit varianta s nižším počtem strojů taková, že bude zachován pouze počet bojových a velitelských verzí a zbytek se postaví na jiné platformě, klidně i kolové.

      Scotty
      Zrovna koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL toho armádě dluží hodně, díky jejich škrtům je armáda hluboko v marastu. A jestli v poradním týmu zasednou existence jako, novinář a filozof v jedné osobě František Šulc, tak budeme mít o zábavu na armádních novinách postaráno. Stále se totiž bavíme o projektech, které se díky jejich vládám odsunuly, seškrtaly, stoply, nerozvíjely.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:33 07.11.2021

      Reálně se dá na kolovou platformu přesunout tak verze zdravotní, dělostřelecká pozorovatelna a s přimhouřením obou očí verze ženijní. Ovšem doufám že si vojáci obhájí proč chtějí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Reálně se dá na kolovou platformu přesunout tak verze zdravotní, dělostřelecká pozorovatelna a s přimhouřením obou očí verze ženijní. Ovšem doufám že si vojáci obhájí proč chtějí vše na pásech.

      No minimálně první Babišova vláda toho armádě dluží podstatně víc... Zrovna BVP je odpovědnost pouze Babišových vlád.
      Zrovna proti Šulcovi nic nemám. Dokud ještě fungoval OWOP tak byly jeho články vždy zajímavé. Loni například napsal něco málo o BVP.
      https://www.onwar.eu/2020/04/2...
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:35 07.11.2021

      Scotty
      Problém s BVP byl z velké části na straně armády. Životnost těm strojům procházela už v roce 2005. Jak dlouho jim trvalo než specifikovali všechny parametry? Jak dlouho ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Problém s BVP byl z velké části na straně armády. Životnost těm strojům procházela už v roce 2005. Jak dlouho jim trvalo než specifikovali všechny parametry? Jak dlouho trvalo, než si vůbec rozmysleli, že chtějí osádkovou věž?
      Už to mohlo být dávno podepsané!!! A přesto všechno ta parta idiotů tvrdí, že vědí co chtějí :-)
      A priority armády? Opata a spol tomu dávají korunu. Dostali pandury a stejně se jim nepodařilo 4. postavit na nohy. Místo toho, aby alespoň jeden "manévrový prvek" postavili na nohy, tak si plní vlhké sny o výsadkovém pluku, který má sloužit jako třetí manévrový prvek.

      Článek pana Šulce je nutné brát s rezervou, píše jako opoziční politik, nikoliv odborník na obranu (to že působil na MO z něj odborníka nedělá). V dubnu 2020 byl celý svět v marastu první vlny covidu a nikdo nevěděl co bude dál. Šulc by měl začít sám u sebe, stačí se podívat jak se tehdy "postarali" o pana Daňhela v případě nákupu C 295, jak si koupili Picka, aby mu zavřeli hubu, jak tehdy naložili s projekty jako MADR a SHORAD?
      Jen se podívejte co tehdejší parta sepsala v bílé knize o obraně. A to se bavíme, že jako "odborníkovi" by v době vzniku bílé knihy mělo být jasné co se ve světě dělo (Gruzie, Sýrie). Jen namátkou, psalo se o upuštění od schopnosti útočných vrtulníků, rozvíjet se měly dopravní vrtulníky. Také si tam napsali, že nejpozději do roku 2013 (kdy byli stále u vlády) měli rozhodnout o případné modernizaci, náhradě, vyřazení BVP 1. Sami tehdy zaspali.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:03 07.11.2021

      Celá věc se měla rozjet už za Stropníckého a Bečváře. Bohužel oba byli v zásadě neschopní. To že to finálně specifikovali až za Opaty není jeho chyba. Stejně tak není jeho chyba že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Celá věc se měla rozjet už za Stropníckého a Bečváře. Bohužel oba byli v zásadě neschopní. To že to finálně specifikovali až za Opaty není jeho chyba. Stejně tak není jeho chyba že se v minulosti seškrtal počet nakupených Pandurů. Rozšířil je alespoň o štábní, spojovací a pořídili vyprošťovací vozidla. V zásadě je na tom BRN s technikou ještě docela dobře. Co si představujete pod tím postavit na nohy?
      Že nakonec nedošlo na modernizaci Kubu a nějaké ty ReUniony je nakonec jen dobře. Ovšem situace byla před rokem 2014 dramaticky odlišná než dnes. Tehdy se připravovala koncepce jak by měla armáda fungovat při financování méně než 1% HDP. Naštěstí na to nedošlo. Náhrada BVP-2 se měla řešit mezi lety 2013-2016. Reálně to začal řešit až Opata s Metnarem.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:17 07.11.2021

      Scotty
      V bílé knize si sami napsali, že náhradu BVP musí začít řešit do roku 2013. V tu dobu byl NGŠ Petr Pavel a ministři se tam střídali jak na běžícím pásu Peake, Nečas, Picek
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      V bílé knize si sami napsali, že náhradu BVP musí začít řešit do roku 2013. V tu dobu byl NGŠ Petr Pavel a ministři se tam střídali jak na běžícím pásu Peake, Nečas, Picek
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:40 08.11.2021

      počty BVP už zpochybňovali i členové dosavadního bezpečnostního výboru, vč. členů z budoucí koalice. Zřejmě ovlivnění nejmenovaným zdejší výrobcem kolových vozidel. Začínám bohužel ...
      Zobrazit celý příspěvek

      počty BVP už zpochybňovali i členové dosavadního bezpečnostního výboru, vč. členů z budoucí koalice. Zřejmě ovlivnění nejmenovaným zdejší výrobcem kolových vozidel. Začínám bohužel také věřit na to, že z těžké brigády udělají kolopásový paskvil a to v lepším případě. V horším případě objednají nějaký fragment techniky a pak se bude 15let čekat na další. Něco jako Pandury u 4.brn.
      Tak či onak, vybírat 5let BVP (a nevybrat) je pomalé tempo i pro slepého, hluchého a chromého. Takovou neschopnost si může dovolit jen státní sektor.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:05 08.11.2021

      Jura99
      Pokud strany vlání kolace daly do svého programu růst výdajů na obranu, tak proč by redukovali počty BVP?
      Nákup kolové techniky prosazoval zejména blb Růžička.

      Jura99
      Pokud strany vlání kolace daly do svého programu růst výdajů na obranu, tak proč by redukovali počty BVP?
      Nákup kolové techniky prosazoval zejména blb Růžička.

     • Jura99
      09:18 08.11.2021

      Necháme se překvapit, zřejmě nepříjemně. Ale i tady https://www.czdefence.cz/clane... píšou, že "Lze také očekávat, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Necháme se překvapit, zřejmě nepříjemně. Ale i tady https://www.czdefence.cz/clane... píšou, že "Lze také očekávat, že v tomto okamžiku dojde k revizi ceny i počtu tendrovaných obrněnců." Cenu asi zvýší, jak jinak, tentkrát u Pandurů se zásahem ODS taky snížil počet a zvýšila jednotková cena.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:26 08.11.2021

      Zatím nová ministryně ani nesedí v úřadu a tady už ví co se bude dít dál.... Myslím že Černochová nikdy nastavení akvizice jako takové nezpochybnila.

      Zatím nová ministryně ani nesedí v úřadu a tady už ví co se bude dít dál.... Myslím že Černochová nikdy nastavení akvizice jako takové nezpochybnila.

     • flanker.jirka
      12:17 08.11.2021

      Jura99
      Kolopásový paskvil to bude vždycky, už nyní si vozí minomety na tatrách. PVO na pásech také končí, houfnice na pásech také skončily. Tak že BÚU na pásech postavíte vždy ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Kolopásový paskvil to bude vždycky, už nyní si vozí minomety na tatrách. PVO na pásech také končí, houfnice na pásech také skončily. Tak že BÚU na pásech postavíte vždy pouze z části.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:57 08.11.2021

      současné minomety PRAM měnily pouze nosič, nikoliv minomet jako takový.

      současné minomety PRAM měnily pouze nosič, nikoliv minomet jako takový.

    • Takeda
     11:23 07.11.2021

     Ještě ani nezaschl inkoust na koaliční smlouvě a vy už máte jasno, co ta vláda udělá a jak bude poklonkování zámoří tím, že koupí letadla a oseká těžkou brigádu.

     Ach jo. Na MO ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ještě ani nezaschl inkoust na koaliční smlouvě a vy už máte jasno, co ta vláda udělá a jak bude poklonkování zámoří tím, že koupí letadla a oseká těžkou brigádu.

     Ach jo. Na MO furt ještě sedí Metnar. Budoucí vláda chce plnit závazky k NATO, takže se nic osekávat nebude. Navíc se budou snažit mít lepší politickou kulturu, jejich voliči to očekávají. Ty strany už jsou trochu jinde než za Dalíka - jiný lidi, jiný myšlení.

     Ne že by to byli andílci, ale v té koalici se můžou hlídat mezi sebou. To u oligarchy úplně nehrozilo.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:46 07.11.2021

      Tak na toto budeme asi všichni hodně zvědaví:

      "Ty strany už jsou trochu jinde než za Dalíka - jiný lidi, jiný myšlení."
      Tehdejší ODS nebyla pouze o Dalíkovi. Je naivní si myslet, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak na toto budeme asi všichni hodně zvědaví:

      "Ty strany už jsou trochu jinde než za Dalíka - jiný lidi, jiný myšlení."
      Tehdejší ODS nebyla pouze o Dalíkovi. Je naivní si myslet, že to co provedl, dělal bez souhlasu svých chlebodárců.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:59 07.11.2021

      Jiny lidi jiny mysleni :-D. Tak to urcite. Stanjura, Vondra, Blazek, to je spis dèjá vu. Ve zmenu neverim, pouze doufam, ze pani Cernochova bude jina nez sveho casu Slechtova.

      Jiny lidi jiny mysleni :-D. Tak to urcite. Stanjura, Vondra, Blazek, to je spis dèjá vu. Ve zmenu neverim, pouze doufam, ze pani Cernochova bude jina nez sveho casu Slechtova.

     • flanker.jirka
      15:08 07.11.2021

      Jura99
      A to není vidět na osoby, které stojí za nimi. Předtím také bylo vidět hlavně na Topolánka a ne přímo na Dalíka.
      Don Pablo patří v Brně do stejné sorty jako Faltýnek z ANO. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      A to není vidět na osoby, které stojí za nimi. Předtím také bylo vidět hlavně na Topolánka a ne přímo na Dalíka.
      Don Pablo patří v Brně do stejné sorty jako Faltýnek z ANO.
      A úřadování Vondry na MO a předsednictví EU je také slušný příběh "mirka dušína"
      Skrýt celý příspěvek

    • toustr
     14:19 07.11.2021

     Oliver
     U vrtulníků to bylo politické gesto? Opravdu? To chcete jako říct, že na zeleno nabarvená Augusta má naprosto stejně velkou bojovou hodnotu jako RYZE BOJOVÝ Viper? No to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Oliver
     U vrtulníků to bylo politické gesto? Opravdu? To chcete jako říct, že na zeleno nabarvená Augusta má naprosto stejně velkou bojovou hodnotu jako RYZE BOJOVÝ Viper? No to snad ne.
     U BVP nelze očekávat původní počty? Vždyť to je jen to nejnutnější minimum, abychom na oko splnili závazky, kluci by si zasloužili aspoň o stovku víc.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:00 07.11.2021

      Když bylo třeba, nechali na MO zmizet i dopis z Polska. :-) A to se jednalo o S 70 battlehawk schopnou nosti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Když bylo třeba, nechali na MO zmizet i dopis z Polska. :-) A to se jednalo o S 70 battlehawk schopnou nosti helfire.
      https://ekonomickydenik.cz/ska...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:24 07.11.2021

      Od Polska nikdo kupovat vrtulníky nechtěl a už vůbec ne ořezaný S-70.

      Od Polska nikdo kupovat vrtulníky nechtěl a už vůbec ne ořezaný S-70.

     • toustr
      19:35 07.11.2021

      Flanker
      A kdyby se koupily z Polska, byl by to stále politický nákup, jelikož se jedná o vrtulníky původně z USA?

      Flanker
      A kdyby se koupily z Polska, byl by to stále politický nákup, jelikož se jedná o vrtulníky původně z USA?

     • flanker.jirka
      20:15 07.11.2021

      Toustr
      Dec facto je každá velká akvizice pro stát politickým nákupem.

      Scotty
      S 70 ve verzi Battlehawk je ořezaná verze? V čem vždyť to umí Helfire. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Toustr
      Dec facto je každá velká akvizice pro stát politickým nákupem.

      Scotty
      S 70 ve verzi Battlehawk je ořezaná verze? V čem vždyť to umí Helfire. https://www.meta-defense.fr/en...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:59 07.11.2021

      flanker.jirka
      Je ořezaný o technologie které si drží Američani pouze pro UH-60. S-70 je vlastně pouze její "exportní" verze. Pro armádu NATO která může koupit plnou verzi to není ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Je ořezaný o technologie které si drží Američani pouze pro UH-60. S-70 je vlastně pouze její "exportní" verze. Pro armádu NATO která může koupit plnou verzi to není připiš zajímavé.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:22 07.11.2021

      Scotty
      Zvláštní, že tu někdo považoval za zajímavou AW 139 :-)
      Do S 70 se dá instalovat praktucky vše to co 60. Jde o peníze.
      Každopádně škoda toho bílého trhacího kalendáře , ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Zvláštní, že tu někdo považoval za zajímavou AW 139 :-)
      Do S 70 se dá instalovat praktucky vše to co 60. Jde o peníze.
      Každopádně škoda toho bílého trhacího kalendáře , mohli jsme v klidu řešit náhradu mi 35 v podobě letky AH a ne nesmysl 8+4
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      06:42 08.11.2021

      Tak AW 139 by jiný případ. Nabízena nám byla plnotučná UH-60, takže nabídka na S-70 byla zbytečná.

      Tak AW 139 by jiný případ. Nabízena nám byla plnotučná UH-60, takže nabídka na S-70 byla zbytečná.

     • Klimesov
      09:30 08.11.2021

      Hmmm tak to ten dopis na tom MO nechali zmizet opravdu špatně, když o něm každý ví :-)
      No realita je taková, že žádný dopis se zmizet nenechal. Jen MO neodpovědělo na nabídku ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hmmm tak to ten dopis na tom MO nechali zmizet opravdu špatně, když o něm každý ví :-)
      No realita je taková, že žádný dopis se zmizet nenechal. Jen MO neodpovědělo na nabídku polského výrobce ohledně dodávek S 70, který napsal že v případě zájmu může Polský výrobce dodat AČR S 70. MO se už ale neozvalo a dopis ignorovalo, a někdo z toho udělal zase mediální problém, protože vlastně nevíme ani proč.
      S 70 je ořezaná verze UH60. Hlavně o komunikačních systému a avioniky. I když se má jednat asi jen o 10 - 20% rozdíl, tak rozdíl v bojových vlastnostech je daleko větší ve prospěch UH-60. Nehledě na to, že v době kdy se vybírali nové vrtulníky pro AČR tak se počítalo s jinačí váhovou kategorií.
      Takže někdo zase začal dělat problém z něčeho co problém nebyl. Protože nechápu proč by MO nemohlo rozhodnout o tom, že nechce S 70?
      Z bílé knihy nikdo neudělal trhací kalendář. To jen laická veřejnost je více méně vždy zaujatá a má naivní představy o nákupu vojenské techniky.
      Systém H-1 totiž 100% splňuje to co bylo popsané v bílé knize. Jedná se o víceúčelový systém, což bylo popsáno v bílé knize, že bitevní vrtulníky se nahradí víceúčelovými. Takže ke splnění závazků došlo a to tou nejlepší možnou metodou.
      Protože jestli si někdo myslí, že třeba 12 UH-60 by bylo v jinačí konfiguraci než 4 + 8 tak je hodně naivní. Pokud by totiž došlo k nákupu jinačího stroje tak by došlo k nákupu 4ks opatřených vším co potřebuje pro bitevní verzi + 8 kusů pro přepravní verzi. Akorát by to mělo pár nevýhod. Bitevní verze by nedosahovala kvalit AH-1, a přepravní verze by byla vyzbrojena primárně hlavňovou výzbrojí oproti UH-1, která je vybavená i raketovou výzbrojí.
      Takže za stejné prachy by jsme koupili stejnou stejnou početnou konfiguraci s menší bojovou hodnotou :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:22 08.11.2021

      Klimesov
      Při pořízení 12 kusů UH 60 nebo S 70 ve verzi battlehawk byla šance se z části odstřihnout od závislosti na ruských strojích komplexně, protože blackhawky mají slušnou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Při pořízení 12 kusů UH 60 nebo S 70 ve verzi battlehawk byla šance se z části odstřihnout od závislosti na ruských strojích komplexně, protože blackhawky mají slušnou přepravní kapacitu. S 8 kusy UH 1 nenahradíte nic.
      Více ukáže až provoz samotných vrtulníků.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:00 08.11.2021

      jelikož nikdo nikdy neuvažoval nad nahrazením Mi-171š, tak přemýšlení nad UH-60M byla jen "úlitba" ze stany USA k nám.
      A jelikož H-1 nahrazuje Mi-35, tak přepravní kapacita ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jelikož nikdo nikdy neuvažoval nad nahrazením Mi-171š, tak přemýšlení nad UH-60M byla jen "úlitba" ze stany USA k nám.
      A jelikož H-1 nahrazuje Mi-35, tak přepravní kapacita zůstává stejná nebo vyšší, jak současná.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:17 08.11.2021

      flanker.jirka
      Ani samotná polská armáda neuvažuje nad zakoupením ozbrojené (nebo jakékoli jiné) verze S-70. Patrně ví proč.

      flanker.jirka
      Ani samotná polská armáda neuvažuje nad zakoupením ozbrojené (nebo jakékoli jiné) verze S-70. Patrně ví proč.

     • flanker.jirka
      20:46 08.11.2021

      skelet
      Aby se o to "vyřazení" Mi 171š nepostaral Putin, když nás má na svém seznamu nepřátel. Stále jsme závislí na náhradních dílech od nich.

      skelet
      Aby se o to "vyřazení" Mi 171š nepostaral Putin, když nás má na svém seznamu nepřátel. Stále jsme závislí na náhradních dílech od nich.

     • Scotty
      21:03 08.11.2021

      Naštěstí díly na Mi-171 s dají přinejhorším kupovat skrytě přes nějakého třeba civilního prostředníka. Díky jejich rozšíření v civilní sféře by to nemusel být takový problém.

      Naštěstí díly na Mi-171 s dají přinejhorším kupovat skrytě přes nějakého třeba civilního prostředníka. Díky jejich rozšíření v civilní sféře by to nemusel být takový problém.

     • skelet
      22:37 08.11.2021

      Flanker: viz. Příspěvek od Scottyho. Pokud by šla flotila Mi-171 do háje, tak se prostě urychlí výběr nového těžkého vrtulníku. Že se ti nelíbí H-1 je jedna věc, ale jeho výběr ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: viz. Příspěvek od Scottyho. Pokud by šla flotila Mi-171 do háje, tak se prostě urychlí výběr nového těžkého vrtulníku. Že se ti nelíbí H-1 je jedna věc, ale jeho výběr zapadá do koncepce.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:29 09.11.2021

      flanker.jirka
      No oni Rusové jsou sice nespolehlivý dodavatel, ale zase si nemůžou dovolit nás ojebat o dodávky náhradních dílů úplně. LOM Praha má prostě jistí smlouvy s Ruskými ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      No oni Rusové jsou sice nespolehlivý dodavatel, ale zase si nemůžou dovolit nás ojebat o dodávky náhradních dílů úplně. LOM Praha má prostě jistí smlouvy s Ruskými dodavateli, a pokud ti by je začali hromadně porušovat, LOM Praha by se mohla porozhlídnout jinam a navíc by mohla rozšířit portfolio své činnosti v rámci oprav a modernizací vrtulníků řady Mi. Modernizace už by nebyly vázány smlouvou o duševním vlastnictvím a Rusové by si více méně nasrali do vlastního hnízda.
      Takže zase se netvařme, že Rusové nás mají v hrsti. Nemají, jen to jsou nespolehlivý partneři a proto je zde ta snaha se od nich odjebat. Pokud by Rusové byli spolehlivý tak věří, že by v AČR prošla modernizace Mi-24/35. Možná :D :D
      Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:45 05.11.2021

  K takové zprávě lze říct jediné, kdo chce hledá způsoby , kdo nechce hledá důvody.
  Jestliže komise zjistila , že v podaných nabídkách nebylo vše co chtěli, tak se snad mohou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K takové zprávě lze říct jediné, kdo chce hledá způsoby , kdo nechce hledá důvody.
  Jestliže komise zjistila , že v podaných nabídkách nebylo vše co chtěli, tak se snad mohou dodavatelů zeptat.
  .... a nebo "rozkaz zněl jasně "???

  https://www.mocr.army.cz/infor...
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:21 06.11.2021

   podle ct24 tendr (zatim) neskoncil https://ct24.ceskatelevize.cz/...

   podle ct24 tendr (zatim) neskoncil https://ct24.ceskatelevize.cz/...

   • flanker.jirka
    11:36 06.11.2021

    V to doufám, pokud výrobci něco nedoložili, tak se jich ta komise na to zeptá, zda jsou schopni to doložit. Ale byli by sami proti sobě, kdyby ministerstvu nedoložili vše potřebné. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V to doufám, pokud výrobci něco nedoložili, tak se jich ta komise na to zeptá, zda jsou schopni to doložit. Ale byli by sami proti sobě, kdyby ministerstvu nedoložili vše potřebné.

    Jen by mně zajímalo, co vše za tím "nesplněním všech požadavků" vězí? Minimálně CV 90 a ASCODy v nějakých svých variantách v armádách NATO fungují. Aby to nedopadlo jako v případě požadavků na víceúčelové vrtulníky, kde dodavatelé ministerstvu zprvu odpověděli, že takto specifikovaný vrtulník nikdo nevyrábí. Což se de facto potvrdilo tím, že se nakoupili jak UH, tak AH.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:00 06.11.2021

     Pokud my nekončilo vedení ministerstva patrně by oslovili firmy aby doplnili své nabídky. Teď to nechají na novém vedení a to bude mít v podstatě volné ruce jak s nákupem naloží. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud my nekončilo vedení ministerstva patrně by oslovili firmy aby doplnili své nabídky. Teď to nechají na novém vedení a to bude mít v podstatě volné ruce jak s nákupem naloží. Přiměl bych že Černochová už nějakou dobu mluví o nákupu vláda-vláda.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:19 06.11.2021

      I přes končící politické vedení přece není problém v projektu dále pokračovat. Je mi vcelku jedno, jakým způsobem a s kým podepíšou smlouvu, zda s výrobcem nebo jejich vládou, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      I přes končící politické vedení přece není problém v projektu dále pokračovat. Je mi vcelku jedno, jakým způsobem a s kým podepíšou smlouvu, zda s výrobcem nebo jejich vládou, ale podstatné vidím v tom, že konečně se tu rozjela transparentní soutěž.
      Konečně mají vojáci opravdu na výběr, jestli jim tuto soutěž nově zvolení politici shodí, tak to dopadne jako obvykle. Zmizí překážky a "nevyhovující požadavky" koupí se to co více cinkne politikům a když si někdo otevře hubu, tak nebude pochválen, ani povýšen a pokud ani to nebude stačit, dopadne jako pan Daňhel.
      https://www.idnes.cz/zpravy/do...

      "Černochová už nějakou dobu mluví o nákupu vláda-vláda"
      .... tak že úřednicí MO a generalita se už preventivně uklanějí novým směrem, tím, že práce na tendru pozastaví, aby si sami neuškodili v karieře? :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:33 06.11.2021

      Na to aby bylo možné uzavřít mezivládní smlouvu by bylo nejdřív nutné ukončit probíhající tendr.
      Nevíme jak vážné jsou nedostatky v nabídkách. Možná by je byli výrobci schopní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na to aby bylo možné uzavřít mezivládní smlouvu by bylo nejdřív nutné ukončit probíhající tendr.
      Nevíme jak vážné jsou nedostatky v nabídkách. Možná by je byli výrobci schopní doplnit poměrně rychle a nebo taky ne. V každém případě myslím že v Rheinmetallu právě oprašují mimo-soutěžní nabídku kterou udělali ČR na přelomu roku.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:13 06.11.2021

      Scotty
      Podpis, uzavření, dohodu, mezi vládami lze udělat i po řádném výběrovém řízení, jestliže se na tom vítěz tendru a náš stát dohodne.
      Může to být regulérní požadavek na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Podpis, uzavření, dohodu, mezi vládami lze udělat i po řádném výběrovém řízení, jestliže se na tom vítěz tendru a náš stát dohodne.
      Může to být regulérní požadavek na záruky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:21 06.11.2021

      Současný tendr už na mezivládní nákup změnit nejde a nové VŘ se vyhlašovat nebude. Buď se dojede současný výběr po doplnění informací nebo přijde řada na přímé zadání.

      Současný tendr už na mezivládní nákup změnit nejde a nové VŘ se vyhlašovat nebude. Buď se dojede současný výběr po doplnění informací nebo přijde řada na přímé zadání.

     • flanker.jirka
      20:39 06.11.2021

      Scotty
      Pokud to vypsali takto, tak to mohou nechat dojet do konce.
      Pokud se v situaci kdy je známé že aktuálně žádný z uchazečů neplní zcela to co má, tak by bylo s podivem, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Pokud to vypsali takto, tak to mohou nechat dojet do konce.
      Pokud se v situaci kdy je známé že aktuálně žádný z uchazečů neplní zcela to co má, tak by bylo s podivem, že by to zcistajasna chtěli uzavřít s jedním konkrétním dodavatelem G2G. Rozhodně by to nebylo fair k vojákům, kteří si to doposud odpracovali.
      Uvidíme, jak se s tím ODS popere. Paní Černochová ještě ministryni není a už se v tisku propira to, že o tendr na lehká vozidla pro výsadkaře má zájem firma s vazbou na poradce paní Černochové. Je to v sobotním vydání deníku Právo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:48 06.11.2021

      flanker.jirka
      Myslím že vojáci budou rádi pokud se něco nakoupí. Jak už je vedlejší.
      Četl jste ten článek? To spojení co tam naznačují je naprosto směšné.

      flanker.jirka
      Myslím že vojáci budou rádi pokud se něco nakoupí. Jak už je vedlejší.
      Četl jste ten článek? To spojení co tam naznačují je naprosto směšné.

     • flanker.jirka
      09:19 07.11.2021

      Scotty
      V článku řeší nákup lehkých útočných vozidel. HMT 400 jste už asi někde viděl. https://supacat.com/products/h...
      Proč Supacat uzavírá memorandum na prodej takových ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      V článku řeší nákup lehkých útočných vozidel. HMT 400 jste už asi někde viděl. https://supacat.com/products/h...
      Proč Supacat uzavírá memorandum na prodej takových specializovaných vozidel s firmou LPP, která se zabývá jen a pouze leteckými přístroji???
      Kolik leteckých přístrojů najdete na HMT 400?
      Jakým přinosem bude pro Supacat a MO ČR to, že do tendru půjde Supacat s firmou, kde odborníky na LÚV nenajdete?
      Logické by mi přišlo, pokud by firma jednala s někým od fochu, tj. z oblasti výroby vozidel. Tam jde pouze o možnost lobbingu zaháčkováním přes známou firmu, Šulce, protože ekonomicky je to nevýhodné, technologicky také, potenciál servisní podpory vozidel ve společnosti LPP také nulový. (koupil by jste si Airbus ve Volkswagenu?)

      Pokud Sauer spoluvlastní jinou firmu se Šulcem, který je v týmu Černochové a umí tahat za nitky v oblasti obrany, tak se nelze divit, že na to novináři upozorňují.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:46 07.11.2021

      flanker.jirka
      Proč dodává Titusy firma Eldis? Třeba proto že má patřičné bezpečností prověrky a funguje jako systémový integrátor. Je klidně možné že stejnou funkci bude plnit LPP. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Proč dodává Titusy firma Eldis? Třeba proto že má patřičné bezpečností prověrky a funguje jako systémový integrátor. Je klidně možné že stejnou funkci bude plnit LPP. Mimochodem tady se před časem objevil článek popisující vznikající partnerství pro případné dodávky HMT400. Doporučuji přečíst čím vším se LPP zabývá a co armádě dodává. Mimochodem výroba má probíhat ve VOP.
      https://www.armadninoviny.cz/l...
      Šulc v LPP ani žádný podíl nemá a to že má podíl ve stejné firmě (která nemá se Supacat nic společného) jako má i vlastník LPP je řádná zoufalost. Inu Právo.
      Mimochodem to že v LPP pracuje generál Žižka považuji za mnohem větší "problém". Ovšem řešit tohe tupce v Právu ani nenapadne. Když už se tak zamilovali do projektu LUV.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:57 07.11.2021

      Scotty
      Eldis dodával Titusy v době, kdy už vlastnicky patřil CSG. To je trochu rozdíl.
      LPP integruje "krabice" do čehokoliv. Sám jsem zvědav jakým směrem se LÚV pohnou, stále se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Eldis dodával Titusy v době, kdy už vlastnicky patřil CSG. To je trochu rozdíl.
      LPP integruje "krabice" do čehokoliv. Sám jsem zvědav jakým směrem se LÚV pohnou, stále se bavíme o vozidlech. Důležitější má být schopnost zachování funkčnosti vozidla jako takového. To co "umí" LPP Vám dokáže i VTÚ.
      Šulc nemá podíl v LPP, ale majitel LPP má podíl v Šulcově firmě. Jedou tedy spolu.
      No vidíte, ani jsem to nemusel rozvíjet, někde figuruje Žižka, jinde Bečvář. Zkrátka, trafik se nezbavíme :-D
      Nyní bude pro novináře zajímavější spojení politiků nominovaných do nové vlády, než vysloužilého lampasáka., ten by pro média zajímavý v době, kdy do LPP nastupoval. I v tomto ohledu má stát hodně co dohánět - jak se postarat o vysloužilé vojáky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:56 07.11.2021

      Podnikají spolu, ale ne ve firmě která se má účastnit dodávek HMT400. Tedy z případného obchodu nic mít nebude. Prostě nesmysl.

      Podnikají spolu, ale ne ve firmě která se má účastnit dodávek HMT400. Tedy z případného obchodu nic mít nebude. Prostě nesmysl.

     • flanker.jirka
      15:05 07.11.2021

      Scotty
      Kde berete jistotu, že LPP a Robot Scientific spolu v něčem nespolupracují na přelévají si peníze z jedné hromádky na druhou?
      Nechám Vás ve Vaší bezmené víře v dobro.

      Scotty
      Kde berete jistotu, že LPP a Robot Scientific spolu v něčem nespolupracují na přelévají si peníze z jedné hromádky na druhou?
      Nechám Vás ve Vaší bezmené víře v dobro.

     • Scotty
      15:33 07.11.2021

      flanker.jirka
      Jako že ke každému HMT prodají jednoho drona? Asi ne.

      flanker.jirka
      Jako že ke každému HMT prodají jednoho drona? Asi ne.

 • The88
  21:39 05.11.2021

  "...50 % zvýšení hustoty výkonu (zastavěný prostor × výkon)..."

  Hustota vykonu bude spis P/V, cili vykon deleny objemem (zastavenym prostorem). Tak jak je to napsane by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "...50 % zvýšení hustoty výkonu (zastavěný prostor × výkon)..."

  Hustota vykonu bude spis P/V, cili vykon deleny objemem (zastavenym prostorem). Tak jak je to napsane by znamenalo cim vetsi objem, tim vyssi hustota. Coz je hloupost.
  Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   12:51 06.11.2021

   Jup, rozhodně aby to byla hustota, musí ce objemem dělit, nikoliv násobit...

   Jup, rozhodně aby to byla hustota, musí ce objemem dělit, nikoliv násobit...

 • Jura99
  15:33 05.11.2021

  Teď když koupíme těch 40ks F-35A, tak už jen vzít 150 Abramsů a jsme vysmátí :-).

  Teď když koupíme těch 40ks F-35A, tak už jen vzít 150 Abramsů a jsme vysmátí :-).

  • Riiiederner
   16:26 05.11.2021

   Z toho bude maximálně sen i nákup bvp už odepsali.

   Z toho bude maximálně sen i nákup bvp už odepsali.

   • Jura99
    16:29 05.11.2021

    neodepsali, to je pouze nějaká strategie, BVP nejde nekoupit.

    neodepsali, to je pouze nějaká strategie, BVP nejde nekoupit.

    • Ondra Mrklas
     17:54 05.11.2021

     Odepsali současný tendr. Jestli pak něco koupí - např. 210 Pandurů nebo modernizují současná BVP-2 je už věc druhá

     Odepsali současný tendr. Jestli pak něco koupí - např. 210 Pandurů nebo modernizují současná BVP-2 je už věc druhá

     • Nesher
      18:18 05.11.2021

      Spíš 210 Lynxů či Ascodu v režimu G2G jak ostatně už před rokem chtěla budoucí ministryně obrany.

      Spíš 210 Lynxů či Ascodu v režimu G2G jak ostatně už před rokem chtěla budoucí ministryně obrany.

     • Lukas
      19:33 05.11.2021

      Tak - zamiast 210 nowych gąsienicowych BVP kupią
      20-30 EBRC Jaguar
      30-40 kolejnych Pandurów (celem rozbudowy batalionów)
      i
      35-42 Cenrauro II
      I w końcu 4. Brygada będzie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak - zamiast 210 nowych gąsienicowych BVP kupią
      20-30 EBRC Jaguar
      30-40 kolejnych Pandurów (celem rozbudowy batalionów)
      i
      35-42 Cenrauro II
      I w końcu 4. Brygada będzie kompletna...
      :-)

      Ciekawe czy problemy Ajaxa w UK miały jakiś wpływ....
      Skrýt celý příspěvek

     • Ondra Mrklas
      21:44 05.11.2021

      Lukas
      Centauro II pro nás nemá smysl, protože to je zase jiný podvozek. My vyrábíme Pandury II se 105mm (výzbroj srovnatelná s vaším Rosomákem) a to je pro nás výhodnější. Takže ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Centauro II pro nás nemá smysl, protože to je zase jiný podvozek. My vyrábíme Pandury II se 105mm (výzbroj srovnatelná s vaším Rosomákem) a to je pro nás výhodnější. Takže osobně to vidím tak na 150 Pandurů a 60 CV90 nebo Lynxů
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      08:17 06.11.2021

      Pro Ondra Mrklas
      Tak wiem - ale na Pandurze - jak i Rosomaku i standardowym AMV nie zamontujesz armaty 120mm.

      A armata 105mm jest zbyt słaba...

      Pro Ondra Mrklas
      Tak wiem - ale na Pandurze - jak i Rosomaku i standardowym AMV nie zamontujesz armaty 120mm.

      A armata 105mm jest zbyt słaba...

     • Scotty
      14:04 06.11.2021

      Lukas
      Nové vedení ministerstva obrany bude chtít splnit závazek vůči NATO. To že by se místo toho nakupovali Pandury pro 4.BRN rozhodně není na stole.

      Lukas
      Nové vedení ministerstva obrany bude chtít splnit závazek vůči NATO. To že by se místo toho nakupovali Pandury pro 4.BRN rozhodně není na stole.

    • flanker.jirka
     18:26 05.11.2021

     Jura99
     V ČR jde všechno, ale úplně všechno :-)
     Ale nová vláda to jistě uchopí za správný konec, Dalík je už z basy venku.

     Jura99
     V ČR jde všechno, ale úplně všechno :-)
     Ale nová vláda to jistě uchopí za správný konec, Dalík je už z basy venku.

   • Rekky
    18:39 05.11.2021

    Podíváme li se na fakta, tak ty jsou následují.

    1) ČR se zavázala do roku 2026 vybudovat těžkou brigádu.

    2) Díky covid zpoždění by se termín pravděpodobně nestihl.

    3) Tendr se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Podíváme li se na fakta, tak ty jsou následují.

    1) ČR se zavázala do roku 2026 vybudovat těžkou brigádu.

    2) Díky covid zpoždění by se termín pravděpodobně nestihl.

    3) Tendr se zrušil.

    ... Podtrženo sečteno, řekl bych že nás čeká osekaný nákup BVP formou G2G, a zbytek se doplní Pandury.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:04 06.11.2021

     Tendr zrušen není.

     Tendr zrušen není.

 • Janicekmac
  13:15 05.11.2021

  Bezosádková věž na tanku je krok zpět, pokud nebudou vnější senzory na vysoké úrovni. Na tom to může krachnout.

  Bezosádková věž na tanku je krok zpět, pokud nebudou vnější senzory na vysoké úrovni. Na tom to může krachnout.

  • Miroslav
   13:19 05.11.2021

   Stačí si položiť otázku, či by človek chcel mať miesto čelného skla na aute LCD monitor

   Stačí si položiť otázku, či by človek chcel mať miesto čelného skla na aute LCD monitor

   • Arccos
    13:38 05.11.2021

    Možná bys změnil názor, kdybys kvůli řízení musel vystrčit hlavu uprostřed křížové palby :).
    Jsem přesvědčený o tom, že omezení daná senzory jsou už minulostí:
    1. Pro pozorování do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Možná bys změnil názor, kdybys kvůli řízení musel vystrčit hlavu uprostřed křížové palby :).
    Jsem přesvědčený o tom, že omezení daná senzory jsou už minulostí:
    1. Pro pozorování do dálky: Dříve kritizovaná technická omezení (nízké rozlišení, atd.) optoelektroniky už prakticky neexistují. A případně stále může být použita optická linka.
    2. Pro situační povědomí okolí vozidla jsou pak už nějakou dobu k dispozici systémy s přilbovým hledím, jako je třeba Iron Vision. Jejich výhody jsou nepopiratelné, především možnost nerušeně a z bezpečí vidět všude skrz vozidlo.
    Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     13:00 06.11.2021

     Inu, neříkám že znám řešení, jen připomínám že tu byla (celkem s většinovým jásáním, pokud se pamatuju) vysvětlena myšlenka osádkové věže pro BVP s tím jak je velice nutné uchovat ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Inu, neříkám že znám řešení, jen připomínám že tu byla (celkem s většinovým jásáním, pokud se pamatuju) vysvětlena myšlenka osádkové věže pro BVP s tím jak je velice nutné uchovat možnost pozorování "vlastníma očima", alespoň při přesunu (ještě mi nikdo nevysvětlil proč na to ti lidi musí být dva a být tam i v boji když je poklop zavřený ale budiž). A teď nám američtí soudruzi říkají že to nebude problém bez posádky ani v tanku??

     Jinak teda po tak principiální změně už bych tomu neříkal ani Abrams, ale pokud na tom jméně nějak lpí tak proč ne že... Ale jestli by nebylo v prvním kroku jednodušší začít jen "obyčejným" nabíjecím automatem...
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      13:01 06.11.2021

      Zapomněl jsem napsat "osádkové věže pro ČESKÁ bvp" dle požadavků aktuálního VŘ

      Zapomněl jsem napsat "osádkové věže pro ČESKÁ bvp" dle požadavků aktuálního VŘ

   • Jura99
    13:42 05.11.2021

    kde ma tank celni sklo?

    kde ma tank celni sklo?

    • Miroslav
     13:48 05.11.2021

     Nepochopil...

     Nepochopil...

     • Jura99
      15:19 05.11.2021

      a tys pochopil, že optoelektronická čidla vidí lépe než osádka skrz průzor ? Obraz okolí vozidla na LCD je pro osádku tanku úplný luxus, případně se dají zařadit prvky AI, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      a tys pochopil, že optoelektronická čidla vidí lépe než osádka skrz průzor ? Obraz okolí vozidla na LCD je pro osádku tanku úplný luxus, případně se dají zařadit prvky AI, identifikace cílů, překážek, lepší trasy atp.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:02 05.11.2021

      Tak to asi tí ruskí tankisti čo testovali Armatu kecali

      Tak to asi tí ruskí tankisti čo testovali Armatu kecali

     • Jura99
      16:09 05.11.2021

      není toto lepší než malé okýnko neprůstřelného skla ? https://www.armadninoviny.cz/c...

      není toto lepší než malé okýnko neprůstřelného skla ? https://www.armadninoviny.cz/c...

     • Arccos
      16:20 05.11.2021

      Dokonalé to není rozhodně. Takovému obrazu chybí hloubka, je to jako řídit s jedním okem zavřeným. Ostatně, známe to z počítačových her a každý si tak může srovnat, jestli se mu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dokonalé to není rozhodně. Takovému obrazu chybí hloubka, je to jako řídit s jedním okem zavřeným. Ostatně, známe to z počítačových her a každý si tak může srovnat, jestli se mu líp řídí v nich nebo v reálu. A právě pro takovéto účely jsou proto vhodnější přilbové displeje, keré poskytují 3D obraz.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:45 05.11.2021

      Jura: Naše oči sú zároveň diaľkomerom a mozog za tými očami najrýchlejší procesor. Ak máš 2 zdravé oči, tak vidíš priestorovo a vieš odhadnúť vzdialenosti. Kamera ti ani pri tom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Naše oči sú zároveň diaľkomerom a mozog za tými očami najrýchlejší procesor. Ak máš 2 zdravé oči, tak vidíš priestorovo a vieš odhadnúť vzdialenosti. Kamera ti ani pri tom najlepšom rozlíšení toto nikdy neponúkne
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:51 05.11.2021

      oci jsou dost kratky dalkomer a nad nizke stovky metru jsou slepe, tim spis pres uzky pruzor. Optoelektronika umi 360° a spoustu veci zautomatizuje.

      oci jsou dost kratky dalkomer a nad nizke stovky metru jsou slepe, tim spis pres uzky pruzor. Optoelektronika umi 360° a spoustu veci zautomatizuje.

     • Klimesov
      19:22 05.11.2021

      Tahle problematika hlavně naráží na propojení člověk stroj.
      To, že stroje (kamery, optoelektronika a podobně) dokáží fungovat lépe, přesněji je pravda, ale problém je člověk, který ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tahle problematika hlavně naráží na propojení člověk stroj.
      To, že stroje (kamery, optoelektronika a podobně) dokáží fungovat lépe, přesněji je pravda, ale problém je člověk, který toho nedokáže dobře využít. Brání mu v tom jeho fyziologie. Už to tady nakousl Arccos. Každý kdo někdy pracoval s grafickým nebo projekčním programem ví, že chyby vždy vylezou nejvíc až ve chvíli kdy výkres vytisknete.
      Lidské oko nemá takovou vnímavost skrze LCD monitory atd.
      Proto se nyní experimentuje buď s 3D, nebo s umělou inteligencí, nebo poměrně drahým optickým kanálem, která by dokázala ty "nedostatky" lidského oka nahradit.
      Takže jakmile se nějakým způsobem vyřeší rozhraní člověk - stroj tak by to mohl fungovat :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:26 05.11.2021

      Už to vidím ako raz v Blesku bude na titulke: ,,To je vůl. Nechal si uříznout ruce. Protézy jsou prý lepší"

      A ja už budem vedieť, že píšu o tebe :-) A vôbec, prečo stále píšeš o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Už to vidím ako raz v Blesku bude na titulke: ,,To je vůl. Nechal si uříznout ruce. Protézy jsou prý lepší"

      A ja už budem vedieť, že píšu o tebe :-) A vôbec, prečo stále píšeš o priezore. Ruskí tankisti ktorí testovali Armatu mali problém s tým, že nemôžu vystrčiť hlavu z veže lebo celá posádka sedí v korbe
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:48 05.11.2021

      A jsou podle tebe rychlejsi nohy nebo kolo? Asi se shodnem ze kolo, ale nemusis si nohy odrezat a nahradit podvozkem. Kdo chce, ten pochopi, lidsky zrak i mozek ma limity, AI ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A jsou podle tebe rychlejsi nohy nebo kolo? Asi se shodnem ze kolo, ale nemusis si nohy odrezat a nahradit podvozkem. Kdo chce, ten pochopi, lidsky zrak i mozek ma limity, AI nastupuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:24 05.11.2021

      Jura: Moderná technika má ľudské schopnosti dopĺňať prípadne vylepšovať a nie nahrádzať.

      Jura: Moderná technika má ľudské schopnosti dopĺňať prípadne vylepšovať a nie nahrádzať.

     • Kfir
      08:44 06.11.2021

      Jura
      Izraelský tankisti v Jomkipurskej vojne porazili na Golanských výšinách Sýrčanov práve vďaka tomu, že veliteľ bol po pás vystrčený von z tanku s ďalekohľadom v ruke a mal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      Izraelský tankisti v Jomkipurskej vojne porazili na Golanských výšinách Sýrčanov práve vďaka tomu, že veliteľ bol po pás vystrčený von z tanku s ďalekohľadom v ruke a mal dokonalý prehľad o bojisku.
      Sýrčania mali lepšie tanky s na tú dobu najmodernejšími senzormi vrátane nočného videnia, ktoré Izraelci nemali. Ich posádky boli kvalitne vycvičené a v mnohonásobnej presile.
      A rozhodla len tá jedna vec - vystrčená hlava veliteľov Izraelských tankov.
      Jasné že dnešné tanky sú situačným prehľadom a senzormi niekde inde, ale sedieť v plechovke a pozerať na monitor? No neviem či to bude stačiť.
      Skrýt celý příspěvek

     • Kfir
      13:15 06.11.2021

      Edit - Izraelskí tankisti

      Nech mi je odpustené. :)

      Edit - Izraelskí tankisti

      Nech mi je odpustené. :)

     • achi67
      16:37 06.11.2021

      Myslím že to v příkladu o izraelské taktice bylo popsáno dokonale - izraelské tanky bojovaly s lepšími výsledky ne proto, že by jich bylo více nebo byly zásadně lepší, ale že měli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Myslím že to v příkladu o izraelské taktice bylo popsáno dokonale - izraelské tanky bojovaly s lepšími výsledky ne proto, že by jich bylo více nebo byly zásadně lepší, ale že měli díky velitelům vysunutým z věží lepší situační povědomí... A o tom to právě je, situační informace se mnohem lépe zobrazují na displejích než do dalekohledu. Možnost multispektrálního a multisenzorového zobrazení přináší zásadní výhodu. Je to stejné jako F-35, když se porovná jeden na jeden s potenciálním protivníkem, nepřináší zásadní převahu, ovšem jako součást celého ekosystému to doslova mění pravidla hry.
      Skrýt celý příspěvek

  • TC82
   17:32 05.11.2021

   Je jen otazkou casu kdy vstupy ze senzoroveho vybaveni vlastniho vozidla + okolnich vozidel/ pruzkumnych prostredku, integovane a zpracovane do formy rozsirene relity naprosto ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je jen otazkou casu kdy vstupy ze senzoroveho vybaveni vlastniho vozidla + okolnich vozidel/ pruzkumnych prostredku, integovane a zpracovane do formy rozsirene relity naprosto deklasuje pouhe prime opticke pozorovani.
   Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    13:05 06.11.2021

    Určitě, jen není jisté kdy přesně to nastane, obzvláště jestli je to už TEĎ...

    Určitě, jen není jisté kdy přesně to nastane, obzvláště jestli je to už TEĎ...

    • TC82
     13:24 06.11.2021

     Ted to asi nebude, ale ted uz nema smysl vyvijet platformy ktere tu budou dalsich x desitek let ktere na tuto senzorovou realitu nebudou uzpusobene.

     Ted to asi nebude, ale ted uz nema smysl vyvijet platformy ktere tu budou dalsich x desitek let ktere na tuto senzorovou realitu nebudou uzpusobene.

 • Mortles
  12:28 05.11.2021

  Hmm, méně rozměrná bezosádková věž? Prostor posádky v těle vozidla? Tady se snad i někdo inspiroval Armatou :D

  Hmm, méně rozměrná bezosádková věž? Prostor posádky v těle vozidla? Tady se snad i někdo inspiroval Armatou :D

  • Silentstalker
   12:35 05.11.2021

   Rozhodně. Před Armatou to totiž nikdy nikoho nenapadlo...

   Rozhodně. Před Armatou to totiž nikdy nikoho nenapadlo...

   • Mortles
    14:26 05.11.2021

    Já jsem to nemyslel jako "podívejte se jak kopírují Rusy" nebo nějakou takovou kritiku, přišlo mi prostě zajímavé, že vlastně po několika desítkách let se rozhodli pro úplně jiné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já jsem to nemyslel jako "podívejte se jak kopírují Rusy" nebo nějakou takovou kritiku, přišlo mi prostě zajímavé, že vlastně po několika desítkách let se rozhodli pro úplně jiné technické řešení než dříve. Samozřejmě chápu, že množina technických řešení je v tomto případě omezená a že v ergonomice tankových posádek není mnoho věcí, které se už dříve nezkusily. Ale přišlo mi zajímavé, že se nakonec zdá se rozhodli pro to samé řešení právě jako Rusové (do jaké míry to Armata udělala úspěšně samozřejmě nikdo moc neví, že).
    Skrýt celý příspěvek

    • Sidon
     16:10 05.11.2021

     Kdyz dva delaji totez, neni to totez. Treba
     -letadlova lod
     -raketoplan
     -letoun 5. generace
     ...
     -bezosadkova vez tanku
     ...
     Pokracovat netreba. Nerikam, ze jakakoliv ruska ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kdyz dva delaji totez, neni to totez. Treba
     -letadlova lod
     -raketoplan
     -letoun 5. generace
     ...
     -bezosadkova vez tanku
     ...
     Pokracovat netreba. Nerikam, ze jakakoliv ruska technologie je za tou zapadni zaostala, ale oblasti, kde by dotahovali, nebo (nedejbuh) meli naskok, je malo. Prvni na mysl mi prijde technologie moci a vyuzivani vedomych a nevedomych skudcu tak, aby ve hre s negativnim souctem ztratili mene. (Tohle neni mysleno na tvuj nick, ale i tady jsou jini "bojovnici" hnani, kdyz ne rubly, tak aspon touhou, aby sousedovi chcipla koza, kdyz ja zadnou nemam).
     Skrýt celý příspěvek

     • Mortles
      16:23 05.11.2021

      Já nevím, co s tím má společného můj nick a ani jsem neměl záměr mířit do nějakých geopolitických diskusí nebo diskusí o tom, kdo je v čem vyspělejší (to je diskuse už úplně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já nevím, co s tím má společného můj nick a ani jsem neměl záměr mířit do nějakých geopolitických diskusí nebo diskusí o tom, kdo je v čem vyspělejší (to je diskuse už úplně bezpředmětná, popravdě). A diskuse o technologii moci opravdu v pátek večer Tokijského času taky vést nechci :D Mě jenom přišlo zajímavé, že i ti Američani prostě jdou zrovna tím směrem, jsem si říkal, jestli třeba i ten německo-francouzský projekt se rozhodne k něčemu podobnému (jestli z toho něco vyleze tedy), jestli je v tom nějaký trend.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sidon
      16:32 05.11.2021

      Zdravim do Tokijskeho casoveho pasma. Ja mam zase rano :-)

      Trend to urcite je, od pocatku prumyslove revoluce se nahrazuje clovek technikou, tady jde o to stejne v malem a myslim, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zdravim do Tokijskeho casoveho pasma. Ja mam zase rano :-)

      Trend to urcite je, od pocatku prumyslove revoluce se nahrazuje clovek technikou, tady jde o to stejne v malem a myslim, ze se da s jistotou tvrdit, ze nebude dlouho trvat a bezosadkova nebude jen vez.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:36 05.11.2021

      tak Rusům se musí nechat průkopnictví v masovém zavedení automaticky nabíjených tanků a odnepaměti platí, že kde šlo ubrat člověka obsluhy, tak se ubral. Praděda obsluhoval ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tak Rusům se musí nechat průkopnictví v masovém zavedení automaticky nabíjených tanků a odnepaměti platí, že kde šlo ubrat člověka obsluhy, tak se ubral. Praděda obsluhoval zákopové dělo Škoda 1916, byl to takový malý kanonek proti kulometným hnízdům, tuším že jich v obsluze bylo něco přes dvacet vojáků. Dnes by totéž zřejmě zvládnul podvěsný granátomet.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sidon
      17:02 05.11.2021

      @Jura99
      Jo, prukopnici byli a to hned v nekolika oborech. Ale ekonomicky neefektivni system jim nikdy neumoznil vytrvat. Pro vetsinu svobodneho sveta nastesti.
      Svetova valka je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Jura99
      Jo, prukopnici byli a to hned v nekolika oborech. Ale ekonomicky neefektivni system jim nikdy neumoznil vytrvat. Pro vetsinu svobodneho sveta nastesti.
      Svetova valka je stale treba pripominat. Pokud jste tim kanonkem myslel tuto 100mm houfnici, 20+ lidi mi prijde celkem odpovidajici.
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:05 05.11.2021

      Sidon: bylo to zákopové dělo 40mm M1916, taková docela malá věc, která ani WW1 nepřežila, takový vzdálený předchůdce granátometu.

      Sidon: bylo to zákopové dělo 40mm M1916, taková docela malá věc, která ani WW1 nepřežila, takový vzdálený předchůdce granátometu.

     • SYN_
      13:12 06.11.2021

      Tak to bude asi toto ne?

      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      Tak to bude asi toto ne?

      https://en.wikipedia.org/wiki/...