Tanky Leopard 2 míří do české armády

Tanky Leopard 2 míří do české armády
Leopard 2A7 / KMW (Zvětšit)

Česká armáda už řadu let potřebuje 7. mechanizovanou brigádu přezbrojit novou technikou. Staré obrněnce BVP-2 i modernizované T-72M4CZ již nevyhovují moderním požadavkům na obrněná bojová vozidla, a především nejsou kompatibilní se standardy NATO.

Zatímco případ nových obrněných vozidel pěchoty se táhne už řadu let, v otázce tanků se záležitosti hnuly konečně správným směrem. A to se přitom modernizace tankové techniky upozaďovala. Počítalo se, že současné T-72M4CZ budou po opravách a náhradě některých systémů sloužit až do konce desetiletí. Ruská agrese na Ukrajině ale přinesla akutní potřeby a česká vláda i díky německé nabídce začala urychleně řešit modernizaci tankové výzbroje. Rozhodně je to správné rozhodnutí, protože hlavní údernou sílu 7. brigády představují tanky, jakkoliv jsou pro ni bojová vozidla pěchoty rovněž klíčová.

Německo v rámci pomoci zemím, které poskytly svou vojenskou techniku bojující Ukrajině, nabídlo Česku darem 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank na stejné platformě. Ministryně obrany navíc oznámila, že obě vlády budou vyjednávat o dodávce zcela nových tanků Leopard 2A7+ v počtu kolem 50 kusů. Darované tanky budou pocházet z rezerv, které mají německé firmy, neboť německá armáda žádné starší tanky vhodné k darování nemá. Před dodáním projdou tanky technickými prohlídkami a opravami, aby byly plně bojeschopné. Náklady na uvedení tanků do patřičného stavu a také na dodávky munice a podpůrného vybavení uhradí německá vláda.

Darované tanky Leopard 2A4 budou v první fázi sloužit především k výcviku českých osádek, které si budou muset zvyknout na nové standardy a postupy při ovládání tanku i vedení bojové činnosti. Novinkou také bude rozšíření osádek tanků o dalšího člena – nabíječe. Ovšem Leopard 2A4 je typ tanku z druhé poloviny 80. let, výrazně se tedy liší od verze Leopard 2A7+, kterou by ministerstvo obrany mohlo, pokud jednání s německou stranou dopadnou dobře, v budoucnu pořídit. Pro českou armádu by bylo neefektivní provozovat dva tak výrazně odlišné typy tanků. Podle vyjádření tiskového mluvčího ministerstva obrany Jakuba Fajnora se však počítá s modernizací verze A4 na verzi A7, ale až po roce 2025.

Tento záměr je určitě správný, ostatně stejným způsobem v posledních letech postupuje i německý Bundeswehr. Všechny tanky verzí A6, A7 a A7V, které má ve výzbroji, nepocházejí z novovýroby, ale vznikají modernizací původních tanků A4, které německá armáda používala od 80. a 90. let. I načasování modernizace odpovídá době potřebné k výcviku osádek a vybudování technického a logistického zázemí pro nový typ tanku, který je zásadně odlišný od dosud používaných T-72. Navíc výroba nových tanků také zabere nějaký čas. Pokud by česká vláda podepsala kontrakt na nové tanky ještě letos, první exempláře by česká armáda získala do tří let, tedy právě v roce 2025.

Tank Leopard 2 je pro české ozbrojené síly dobrou volbou nejen pro své moderní vybavení, výkony, odolnost a bojové schopnosti, ale také z hlediska technického zabezpečení, oprav, dodávek náhradních dílů, a v neposlední řadě i z hlediska možností budoucích modernizačních upgradů. Leopardy 2 totiž používají ozbrojené síly hned 19 zemí, jsou tedy velmi rozšířené, navíc slouží ve všech zemích střední Evropy (kromě Slovenska), tedy v Německu, Polsku, Rakousku a Maďarsku, nyní se přidá i Česko. Výrobcem tanků Leopard 2 je firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), která má několik továren v Německu a pobočky i v dalších zemích. Firma od konce 70. let vyrobila více než 3500 Leopardů 2, vyrábějí se především v Mnichově a Kasselu.

Ovšem tradice firmy sahají mnohem dále. Firma Wegmann například vyrobila už první německý tank K-Wagen, a to v roce 1917, za druhé světové války pak vyráběla věže pro známé tanky Tiger a Tiger II. Krauss-Maffei zase za druhé světové války vyráběla kolopásová vozidla pro německou armádu. Od 60. let pak firmy ve spolupráci vyráběly tanky Leopard 1, od konce 70. let to byly tanky Leopard 2 a v roce 1999 se spojily v jednu společnost s názvem Krauss-Maffei Wegmann. V roce 2015 pak Krauss-Maffei Wegmann a francouzská společnost Nexter vytvořily společný podnik KNDS Group.

Jak již bylo řečeno, jediným výrobcem nejnovějších tanků Leopard 2 je firma KMW. Při výrobě však používá i komponenty dalších společností, jako je například Rheinmetall. Ta pro tanky Leopard 2 dodává například kanony a systémy řízení palby. Firma KMW jako výrobce tanků Leopard 2 má samozřejmě i kapacity pro opravy, údržbu a modernizace těchto tanků. Opravy tanků Leopard může provádět rovněž firma Rheinmetall, která vlastní některé průmyslové kapacity, jež dříve sloužily k výrobě těchto tanků. To je dáno historicky, jelikož tanky Leopard se rozhodnutím spolkové vlády v minulosti vyráběly v několika podnicích v různých částech Německa v rámci politiky zaměstnanosti, tyto podniky pak časem změnily vlastníky.

Pokud česká vláda nakoupí nové tanky Leopard 2A7+, partnerem jí tedy bude německá vláda a firma KMW. Není reálné, že by se tanky celé vyráběly v Česku. Při počtu pěti desítek kusů by přenosy technologií a výroby, včetně certifikačních procesů a dalších potřebných náležitostí nejen celý nákup tanků zásadně prodražily, ale i zpozdily. České podniky ale mohou nabídnout dodávky některých komponentů a zapojit se do řetězce dodavatelů KMW i pro jiné projekty. Na čem ale česká strana musí a určitě bude trvat, je domestikace celého technického a opravárenského zázemí pro tanky, které se bude starat o jejich provoz po celou dobu životnosti. Na to má český průmysl kapacity, technologickou úroveň i schopnosti. Z hlediska operačních potřeb armády je to navíc strategická nutnost.

KMW má navíc pro uživatele tanků Leopard propracovaný program podpory nazývaný LEOBEN (Leopard-benutzende Staaten). Ten zahrnuje například ozbrojené síly Německa, Rakouska, Dánska, Finska, Řecka, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Kanady, Turecka a dalších. Program LEOBEN umožňuje sdílení zkušeností z provozu tanků, sdílení logistiky a přináší ekonomické úspory. Státy skupiny LEOBEN spolu úzce spolupracují při výzkumu a vývoji, modernizacích tanků, opravách, poskytování náhradních dílů nebo zajišťování munice tak, aby provoz tanků Leopard byl co nejekonomičtější.

Celý systém zahrnuje i pracovní skupiny s danými kompetencemi. Jde o pracovní skupinu pro logistickou spolupráci, společné pořizování náhradních dílů, plánování údržby a zajišťování munice. Dále funguje pracovní skupina pro servis a údržbu tanků, která se zabývá také technickými modifikacemi, analýzami slabých stránek a vylepšováním a konečně pracovní skupina pro modernizace bojových systémů i společnou politiku výzkumu a vývoje.

Díky programu LEOBEN se můžou uživatelé leopardů spolehnout na strategickou spolupráci zlevňující provoz tanků. Program tedy znamená efektivní vynakládání finančních prostředků na provoz tanků a potřebnou logistiku po celou dobu jejich životnosti, včetně upgradů a vylepšení. Navíc na ně nemá vliv počet provozovaných tanků v jednotlivých armádách. Náklady na provoz jednoho tanku tak budou srovnatelné jak u německé armády se stovkami tanků, tak i u české s desítkami kusů.

Zavedení tanků Leopard 2 do české armády přinese řadu změn, nejen co se týče použití techniky a způsobů nasazení, ale i její technické podpory, výcviku a zabezpečení dalšími taktickými prvky. Žádoucí nejspíše bude změna struktury tankového praporu tak, aby odpovídala zvyklostem v zemích NATO. Zpočátku bude ale hlavní výcvik osádek. I zde by mohla pomoci firma KMW, která má vyprojektovaná standardizovaná výcviková střediska. Jedno takové například buduje pro potřeby maďarské armády, která v současnosti zavádí tanky Leopard 2A7+ do výzbroje. Další by mohlo najít své místo v Česku. Jeho velkou předností je, že vedle výcviku osádek tanků jako takových umožňuje i koordinovaný výcvik bojové činnosti celých tankových jednotek. V rámci výcviku osádek bude velkou změnou zřízení odbornosti nabíječ, která v české (i v čs. armádě) desítky let neexistovala.

Zásadní také bude modernizace a obměna logistických a přepravních kapacit armády. Leopardy 2 totiž váží výrazně více než dosud používané tanky. Armáda tedy bude potřebovat nové výkonné tahače a podvalníky s větší nosností, než jaké dosud má. A nejen to, vyvstane i potřeba nových mostních a pontonových systémů. Ve všech těchto položkách mají čeští výrobci co nabídnout, takže armáda může sáhnout do vlastních zdrojů. KMW ale má ve svém portfoliu mostní tanky Leguan, které disponují unikátní posuvnou skládací mostovkou.

Je ale také dobré připomenout, že modernizace tankové techniky musí být doprovázena zavedením nových pásových obrněných vozidel pro 7. mechanizovanou brigádu. A nejde jen o to, že mechanizovaná brigáda potřebuje nová BVP. Jak ukazují zkušenosti z posledních konfliktů, především na Ukrajině, tanky i BVP jsou bez protivzdušné obrany velmi zranitelné. Proto je na místě již nyní uvažovat v rámci pořízení nových pásových obrněnců i o verzi pro protivzdušnou obranu, o které se dosud vůbec nemluvilo. Podobný prostředek například chybí i u praporů 4. brigády rychlého nasazení vybavených obrněnci Pandur II CZ a LOV 50. Takovéto prostředky by měly být schopny bránit mechanizované prapory s tanky a BVP za pochodu nejen proti letadlům a vrtulníkům, ale i proti bezpilotním prostředkům.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Leopard vs Black Panther: Hledání polského tanku nové generace Vlk

Polská armáda hledá v rámci programu Vlk nový hlavní bojový tank. Program Vlk má být přitom jednou z ...

Bundeswehr převzal první modernizované tanky Leopard 2 A7V

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) německé armádě předala první modernizované tanky ...

První tanky Leopard 2A4HU v Maďarsku

Maďarská 25. Střelecká brigáda (MH 25. Klapka György Lövészdandár) se sídlem ve městě Tata převzala ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pole pole
  16:54 19.12.2022

  ...Zobrazit celý příspěvek

  https://spravy.pravda.sk/domac...

  Je nejaký rozdiel v modernizácii leo 2A4 pre OSSR a AČR ?Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:09 31.10.2022

  Práve som sa dozvedel od jedného maďarského típka, čo videl tanky montované pre Česko, že nejde o pôvodné 2A4, ale staršie upgradované. Čiže tie sa na úroveň 2A7 už nebudú dať ...Zobrazit celý příspěvek

  Práve som sa dozvedel od jedného maďarského típka, čo videl tanky montované pre Česko, že nejde o pôvodné 2A4, ale staršie upgradované. Čiže tie sa na úroveň 2A7 už nebudú dať vytiahnuť.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:14 31.10.2022

   Pokud jde o původně švýcarské tanky tak jsou vyrobené jako 2A4. Navíc to jsou zásoby které si nashromáždil Rheinmettal s představou budoucí modernizace. To že na 2A7 nepůjdou ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud jde o původně švýcarské tanky tak jsou vyrobené jako 2A4. Navíc to jsou zásoby které si nashromáždil Rheinmettal s představou budoucí modernizace. To že na 2A7 nepůjdou modernizovat je nesmysl. U všeho pod 2A5 už je asi jedno jaký je základ. Ta přestavba je tak komplexní že s původního tanku moc nezůstane.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    17:31 31.10.2022

    Dotyčný vizuálne identifikoval tie tanky ako upgrady na základe zavarených servisných otvorov na bokoch veže, ktoré už u pôvodných L2A4 neboli. L2A3 majú nižšiu ...Zobrazit celý příspěvek

    Dotyčný vizuálne identifikoval tie tanky ako upgrady na základe zavarených servisných otvorov na bokoch veže, ktoré už u pôvodných L2A4 neboli. L2A3 majú nižšiu nosnosť.

    https://forum.htka.hu/threads/... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:42 31.10.2022

     To mají i A4. U všeho pod A5 se musí zásadně sahat na podvozek pro zvýšení nosnosti. Proto Polské A4 dopadli tak jak dopadli. Ovšem to nebylo tím že by to nešlo. Jen by to museli ...Zobrazit celý příspěvek

     To mají i A4. U všeho pod A5 se musí zásadně sahat na podvozek pro zvýšení nosnosti. Proto Polské A4 dopadli tak jak dopadli. Ovšem to nebylo tím že by to nešlo. Jen by to museli dělat u výrobce, ale Poláci chtěli modernizaci provést maximálně vlastními silami.
     Více méně ta tam sám říká. Ovšem to je technicky řešitelné, ale pochopitelně drahé. Mýlí se v tom že to nově postavená A4 snese. Ne, upravený podvozek má až A5.
     Navíc to někdo s Polska psal že se na německých tancích v rámci modernizace tanků nějak šachovalo s věžemi mezi verzemi.

     /Věže německých Leopardů A5 a A6 jsou hluboce přestavěné věže starších verzí vozidel – nejedná se však o věže vozidel A4 vyrobených v letech 1988 až 1992. Před zahájením prací se totiž Němci rozhodli „vyměnit“ věže mezi vozidly výrobních sérií 6 až 8 a vozidly sérií 1 až 4. Výsledkem bylo, že při práci na 350 věžích (tolik vozidel bylo zařazeno do programu KWS) se zlepšil stupeň balistické ochrany na 700 tancích (stará vozidla A0 až A3 dostala věže A4 se silnějším pancířem)./
     https://www.armadninoviny.cz/t...
     Takže určit verzi podle věže se dnes s úplnou jistotou nedá. Švýcarské tanky měli věže údajně úplně oholené a taky bych se nedivil kdyby nám dali starší kompletní které možná měli v rezervě.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     22:39 31.10.2022

     To bylo dělané proto, ze upgrade A4 na A7+ se blíží cene nové A7 - to proste většině uživatelů A4 nepřijde rentabilni. A4 je nejvýhodnější přestavět na ženijní, vyprošťovaci či ...Zobrazit celý příspěvek

     To bylo dělané proto, ze upgrade A4 na A7+ se blíží cene nové A7 - to proste většině uživatelů A4 nepřijde rentabilni.

     A4 je nejvýhodnější přestavět na ženijní, vyprošťovaci či mostní tanky, kdy se nemusí složité zesilovat korba. Jediní uživatele A4, kteří si nechali modernizovat A4 na A7 (BW a Dánsko) toto řešit nemuseli, protože tyto verze tanku již mají. AČR je nemá a je nesmysl si tyto “ženijní” verze stavět na podvozku A7 (jiné se nedělají) a stare A4 po repasi složité přestavět na bojové A7+.

     Horst Fuchs má ze svých německých žáků a jejich českých kunšaftů rozplyvajicich se blahem nad “darem” velkou radost:-)))Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   06:40 01.11.2022

   Proč si furt všeci myslí, že AČR bude 100% chtít přestavět L2A4 na L2A7+? Celé je to jen a jen spekulace od samého začátku. Jsou to jen úvahy. AČR dostane L2A4 na výcvik a co s ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč si furt všeci myslí, že AČR bude 100% chtít přestavět L2A4 na L2A7+?
   Celé je to jen a jen spekulace od samého začátku. Jsou to jen úvahy.
   AČR dostane L2A4 na výcvik a co s nimi bude v budoucnu dále se nyní neví.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    07:07 01.11.2022

    To není spekulace, ale oficiálně prezentovaný záměr. Už proto nedává smysl aby nám Němci poslali tanky na kterých je modernizace zcela vyloučená. Byli by sami proti sobě.

    To není spekulace, ale oficiálně prezentovaný záměr. Už proto nedává smysl aby nám Němci poslali tanky na kterých je modernizace zcela vyloučená. Byli by sami proti sobě.

  • J.Kolousek@post.cz
   19:52 19.12.2022

   Jedno lidové přísloví praví:"Nevěř ničemu co slyšíš a jen polovině toho co vidíš".

   Jedno lidové přísloví praví:"Nevěř ničemu co slyšíš a jen polovině toho co vidíš".

 • Danik
  22:00 06.10.2022

  Jen si sem na chvíli odskočím. Dlouho jsme se tu hádali o K2 vs Leo2 a jako jeden z velkých nedostatků K2 byla uváděna nekrytá munice (tedy nic jako blastdoors.) Inu ukázalo se, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen si sem na chvíli odskočím. Dlouho jsme se tu hádali o K2 vs Leo2 a jako jeden z velkých nedostatků K2 byla uváděna nekrytá munice (tedy nic jako blastdoors.) Inu ukázalo se, že stejně jako u Type 10 či Leclerc je to vyřešené a tak má K2 Black Panther dokonce lépe a bezpečněji uloženou munic než Leo 2 (kde část je hozena vedle řidiče) i když má automat. No, další body pro K2.

  https://cdn.discordapp.com/att...

  https://cdn.discordapp.com/att...

  https://cdn.discordapp.com/att...

  https://cdn.discordapp.com/att...

  https://cdn.discordapp.com/att...

  Taktéž jsou zprávy, že K2ka to vyhraje v Norsku a Norům poté bude nabídnuto podílet se na vývoji K3 se 130 mm kanónem. Poláci půjdou cestou jen lehčích úprav a jsou teorie, že K2NO a K2PL budou nakonec vypadat velmi podobně. Tedy nějak takto

  https://cdn.discordapp.com/att... Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   22:02 06.10.2022

   Inu Leo2A7+ bude obrovský posun pro naše tankové síly, ovšem K2NO/PL by pro nás nemusela být vůbec špatná volba a je silnou konkurencí pro Němce.

   Inu Leo2A7+ bude obrovský posun pro naše tankové síly, ovšem K2NO/PL by pro nás nemusela být vůbec špatná volba a je silnou konkurencí pro Němce.

  • Scotty
   22:16 06.10.2022

   I K2 má dodatečnou munici uloženou mimo hlavní zásobník v prostoru posádky (tedy stejně jako Leopard). Tohle chtějí Poláci u "svého" K2 změnit. To že je u nás zájem o Leo 2A7 už ...Zobrazit celý příspěvek

   I K2 má dodatečnou munici uloženou mimo hlavní zásobník v prostoru posádky (tedy stejně jako Leopard). Tohle chtějí Poláci u "svého" K2 změnit.
   To že je u nás zájem o Leo 2A7 už nemůže mít nikdo pochyby.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    22:40 06.10.2022

    Ovšem veřejně se i zde "nemluvila pravda" a udajně chybějící "blast door" bylo prezentováno jako jedna z hlavních nevýhod K2. Myslím si, že Norové brzy ukáží, jak moc je Leo2 A7 ...Zobrazit celý příspěvek

    Ovšem veřejně se i zde "nemluvila pravda" a udajně chybějící "blast door" bylo prezentováno jako jedna z hlavních nevýhod K2.

    Myslím si, že Norové brzy ukáží, jak moc je Leo2 A7 "vnejlepší" :-)))Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:58 06.10.2022

     Nic takového jsem tu nezaznamenal. K2 má úplně jiné nedostatky.
     Co je nám do Norů? U nás je směr pořízení tanku určen.

     Nic takového jsem tu nezaznamenal. K2 má úplně jiné nedostatky.
     Co je nám do Norů? U nás je směr pořízení tanku určen.

     • Maximus
      15:46 07.10.2022

      Pokud dlouholety uzivatel starsi verze Leo2 s kompletnim zazemim si vybere konkurenční K2 tak to v zemi znamou minimalni mirou korupce svědčí minimálně o tom, že jihokorejska ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud dlouholety uzivatel starsi verze Leo2 s kompletnim zazemim si vybere konkurenční K2 tak to v zemi znamou minimalni mirou korupce svědčí minimálně o tom, že jihokorejska nabidka je výrazně lepší než nemecka.

      Verze K2 pro Norsko i Polsko ma pripadne vytky v odolnosti poreseny a ani ty blast door se jako argument už nedají použít :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:22 07.10.2022

      To je jak zaseklý gramofon.
      Já jsem rád že v zemi s legendární mírou korupce, tedy ČR, všechno směřuje k pořízení lepšího tanku. :)

      To je jak zaseklý gramofon.
      Já jsem rád že v zemi s legendární mírou korupce, tedy ČR, všechno směřuje k pořízení lepšího tanku. :)

     • flanker.jirka
      18:43 07.10.2022

      Scotty
      Norové tanky testují, to pak může napovědět co je to "lepší tank" Kolik tanků testovala AČR?

      Scotty
      Norové tanky testují, to pak může napovědět co je to "lepší tank" Kolik tanků testovala AČR?

     • Scotty
      21:30 07.10.2022

      flanker.jirka
      Bude mít dost příležitostí testovat 2A4. Odhaduji že se o pořízení nového tanku definitivně rozhodne až příští rok.

      flanker.jirka
      Bude mít dost příležitostí testovat 2A4. Odhaduji že se o pořízení nového tanku definitivně rozhodne až příští rok.

  • Jirosi
   06:34 07.10.2022

   Ta munice vedle ridice je extra zásoba, není nutné ji tam mít.... (fakticky se nevozi) Pokud by to velitel pozadoval, lze to využít. UA tanky bojují jen z cca 18ks munice, právě ...Zobrazit celý příspěvek

   Ta munice vedle ridice je extra zásoba, není nutné ji tam mít.... (fakticky se nevozi)
   Pokud by to velitel pozadoval, lze to využít.

   UA tanky bojují jen z cca 18ks munice, právě z důvodu snížení začne na zničení při zásahu. Problém to není.,Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    06:50 07.10.2022

    Ps: K2 má uvedenou zásobu 40ks munice, to se dle vás vleze do toho zasobnikum ve věži? Pokud Norsko koupilo nové tanky v roce 2022, respektive budou mu v následující letech ...Zobrazit celý příspěvek

    Ps: K2 má uvedenou zásobu 40ks munice, to se dle vás vleze do toho zasobnikum ve věži?

    Pokud Norsko koupilo nové tanky v roce 2022, respektive budou mu v následující letech dodány. Těžko bude v brzké době řešit jejich náhradu K3 , ještě i se změnou ráže.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     13:11 07.10.2022

     Všech 40 určitě ne. Kde mluvím o náhradě? Mluvím o podílení se na vývoji

     Všech 40 určitě ne. Kde mluvím o náhradě? Mluvím o podílení se na vývoji

    • Danik
     16:25 07.10.2022

     V zásobníku je uloženo 16 střel. Rychlost přebíjení je 5.8 vteřiny.

     V zásobníku je uloženo 16 střel. Rychlost přebíjení je 5.8 vteřiny.

  • Klimesov
   07:28 07.10.2022

   Já nevím, ale pořád vám nedochází ten rozdíl mezi AČR a Norskem nebo Polskem? Jak Norové tak Poláci, řeší ty K2 cca 4 roky. Ani u jedné z těchto zemí není touha po nákupu K2 ...Zobrazit celý příspěvek

   Já nevím, ale pořád vám nedochází ten rozdíl mezi AČR a Norskem nebo Polskem? Jak Norové tak Poláci, řeší ty K2 cca 4 roky. Ani u jedné z těchto zemí není touha po nákupu K2 vyvolána včera, ale jedná se o skoro 4 roky řešení a jednání mezi odběratelem a výrobcem.
   Kdežto AČR měla ještě minulý rok v plánu řešit náhradu MBT až po roce 2030 a nové MBT se měli do AČR dostat až v roce 2035. To se ale se situací na Ukrajině změnilo a nyní hledá AČR řešení jak nejrychleji přezbrojit MBT.
   A zatím jediná nabídka, která by umožnila rychlé přezbrojení je ta Německá. MBT na výcvik by jsme snad měli mít už v příštím roce a nákup nových kusů už je v jednání.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    10:05 07.10.2022

    Přesně tak, navíc mi přijde lepší mít dodavatele v Bavorsku a nikoliv na Korejském poloostrově.

    Přesně tak, navíc mi přijde lepší mít dodavatele v Bavorsku a nikoliv na Korejském poloostrově.

    • Jirosi
     10:10 07.10.2022

     Třeba mají v kalkualcich posílení dopravního letectva o několik C-17, aby se dal udržovat letecky most pro náhradní díly.

     Třeba mají v kalkualcich posílení dopravního letectva o několik C-17, aby se dal udržovat letecky most pro náhradní díly.

     • Nesher
      10:45 07.10.2022

      Jako vtip dobrý, ale v realitě se chystá nákup dvou středních letadel, pravděpodobně KC 390.

      Jako vtip dobrý, ale v realitě se chystá nákup dvou středních letadel, pravděpodobně KC 390.

   • Danik
    13:28 07.10.2022

    Ano Norsko řeší jak Leo2A7 tak K2NO už nějaký pátek. Poláci s K2 koketují taktéž déle, ovšem stále si to nechávali otevřené i pro Abrams a Leopard. My jsme dostali 14+1 Leopard ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano Norsko řeší jak Leo2A7 tak K2NO už nějaký pátek. Poláci s K2 koketují taktéž déle, ovšem stále si to nechávali otevřené i pro Abrams a Leopard. My jsme dostali 14+1 Leopard 2A4 a řekli si fajn, bude to Leo. 2A4 mají přijít první kusy již tento rok a zbytek první polovina 2023. S dodávkou cca 50ks Leopard 2A7+ pak můžeme čekat až do 2027. Někteří mají jednoduše problém s tím, že se dělá, jakoby neexistovala alternativa kromě Leo2A7 a nikdy jinak a ta alternativa přitom existuje. Místo žádosti o zaslání nabídky se jen čapl Leopard. Ono mít dva kandidáty by bylo dobré už jen kvůli tlaku na dodavatele při dojednávání smlouvy. Kdyby KMW vědělo, že není ve hře jediné, byl by větší tlak se snažit a dělat ústupky, což by mohlo pro ČR dopadnout výhodnější smlouvou. V jiném případě by jsme zase mohli zjistit, že K2 (NO/+) vyhovuje více, případně, že celkový package korejské nabídky je lepší. Jenže se toto neuskutečnilo a skočili jsme po první nabídce. Tady máme kliku, že Leo2A7 je roky služby ověřený kvalitní stroj, který ve verzi 2A7+ patří k tomu nejlepšímu mezi současnou tankovou produkcí, takže se nebude opakovat provar s CZ 805 (kdy se taky bralo bez rozmyslu a zvážení dalších nabídek, tam to nakonec zachránil Bren 2 a exportní úspěch).Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     16:03 07.10.2022

     Bohužel řáda zastancu Leo2 v něm vidí jen doslova ikonu a nikoliv skutečný zbranovy system, za ktery stat musí zaplatit z dani občanů. Proto by výběr mel splnovat kriteria ...Zobrazit celý příspěvek

     Bohužel řáda zastancu Leo2 v něm vidí jen doslova ikonu a nikoliv skutečný zbranovy system, za ktery stat musí zaplatit z dani občanů.

     Proto by výběr mel splnovat kriteria vojenska, ekonomicla a geopoliticka.

     Ani v jedinem případě tam žádné jednoznacne plus ve prospech Leo2 nevidim.

     Norsko provadi regulerni a tvrde srovnavaci zkousky K2NO vs. Leo2A7 - ty se bohužel v nasich luzich a hajich uz dlouho nenosi ku škodě vojáků i danovych poplatníků.

     Jednat o nakupu z pozice nakupujiciho u jedineho prodejce a ktery se ani neobtezoval si nechat predlozit konkurencni nabidku může jen naprosty obchodni diletant nebo ten, kdo nehledí na cenu. To posledni ale rozhodně není pozice AČR.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:38 07.10.2022

      Mimochodem K2 svou ochranu soustřeďuje na předek. Proto i při relativně malé váze dokáže K2 i v základu svou přední částí zastavit K279 KE munici (120x570) což je ekvivalent ...Zobrazit celý příspěvek

      Mimochodem K2 svou ochranu soustřeďuje na předek. Proto i při relativně malé váze dokáže K2 i v základu svou přední částí zastavit K279 KE munici (120x570) což je ekvivalent německé DM63 pro Leopard 2. To se podepisuje na nižší boční ochraně, kterou právě řeší verze NO a zřejmě i PL. Korejská firma Samyang-cmt už pracuje na exportním vývozu dodatečné pancéřové ochrany. K2NO má být oproti základu těžší asi o 6,5 tuny. Tohle neudělá norská RWS a přidané APS. Tudíž finální podoba K2NO klidně může být to co jsem sdílel nahoře. To znamená, že přední ochrana je skvělá a díky modifikacím dojde k navýšení i boční ochrany.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:31 07.10.2022

      /kriteria vojenska/ Leopard 2A7 je oběktivně lepší tank než současně existující K2. Možná se to změní možná ne, ale to se pozná až za pár let. Všichni se na to dívají primitivním ...Zobrazit celý příspěvek

      /kriteria vojenska/
      Leopard 2A7 je oběktivně lepší tank než současně existující K2. Možná se to změní možná ne, ale to se pozná až za pár let. Všichni se na to dívají primitivním pohledem že co má autoloader je moderní a co nabíjí nabíječ je zastaralé. Akorát že vůbec.
      /ekonomicla/
      Pokud Němci nabízí zapojení do výroby pro Německo a případné další zákazníky je to zcela jistě velice zajímavá nabídka. O celé věci se zatím vyjednává vláda ještě neschválila ani samotný nákup), takže předčasné hodnotit. Ovšem to že CSG, která se kolem K2 taky motala, začala výrazně propagovat nákup Leopardu o něčem svědčí.
      /geopoliticka/
      Má větší váho náš přímý soused, nejdůležitější obchodní partner a největší ekonomika Evropy nebo země na druhé straně planety které je Evropa v zásadě ukradená?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      18:35 07.10.2022

      Maximus. Ne to není o tom, že by někdo L2 viděl jako nějakou ikonu, ale o tom, že Němci nabídku dali a to takovou, která nám dovolí přezbrojit na nová MBT už před rokem 2030. Nic ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus.
      Ne to není o tom, že by někdo L2 viděl jako nějakou ikonu, ale o tom, že Němci nabídku dali a to takovou, která nám dovolí přezbrojit na nová MBT už před rokem 2030. Nic víc v tom není.
      Proto je Německá nabídka tak lákavá.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     18:28 07.10.2022

     Danik. Znovu opakuji. AČR chtěla náhradu za MBT až po roce 2030. To znamená nic se nečaplo nikdo si neřekl fajn a podobné věci. Jediné co se stalo bylo to, že Němci nám nabídly ...Zobrazit celý příspěvek

     Danik.
     Znovu opakuji. AČR chtěla náhradu za MBT až po roce 2030. To znamená nic se nečaplo nikdo si neřekl fajn a podobné věci.
     Jediné co se stalo bylo to, že Němci nám nabídly rychlé přezbrojení na moderní MBT už před rokem 2030, což je v tuto chvíli priorita. Bohužel předešlé roky se to zanedbávalo a nyní není čas na to to řešit jestli to nebo ono je lepší a jestli L2 má nějakou alternativu. Každá vojenská technika má alternativu. Nicméně pokud by byly L2A7 k mání už v roce 2027 tak K2 o 2 - 4 roky později v návaznosti na to jak dlouho by se nabídka řešila s výrobcem.
     A to je asi tak všechno. Stále mnohým nedochází, že AČR náhradu za T-72M4 nevybírá. Pouze dostane 14 ks na výcvik a pak se uvidí co dál, byť je pravděpodobné že ty L2A7 to nakonec budou, protože nikdo jiný nám není schopen nabídnout nové MBT během krátké doby.Skrýt celý příspěvek

  • JVit
   11:56 07.10.2022

   Myslim ze jediny tank v aktivni sluzbe na svete, ktery ma kompletne izolovanou munici od posadky (jak ve vezi, tak v trupu) je M1A2 Abrams. Jak Leo2 tak K2 nemaji izolovanou ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslim ze jediny tank v aktivni sluzbe na svete, ktery ma kompletne izolovanou munici od posadky (jak ve vezi, tak v trupu) je M1A2 Abrams.
   Jak Leo2 tak K2 nemaji izolovanou munici v trupu. To tady nikdo nerozporoval. A K2PL a K2NO, ktery ted polaci dostanou bude v tomhle smeru to same. Teprve K3 nebo K3PL/NO by mel mit izolovanou munici i v trupu. Ale tohle vyzaduje rozsahle modifikace trupu. Defakto novy tank.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    12:13 07.10.2022

    I Abrams může nést 6 střel v trupu.

    I Abrams může nést 6 střel v trupu.

    • Sgt Murphy
     16:43 07.10.2022

     Môže aj nemusí, stále môže mať uložených "len" 36 striel v dvoch oddelených pancierových schránkach s blow-off panelmi vo veži oddelených od posádky. Takže ak vybuchne munícia v ...Zobrazit celý příspěvek

     Môže aj nemusí, stále môže mať uložených "len" 36 striel v dvoch oddelených pancierových schránkach s blow-off panelmi vo veži oddelených od posádky. Takže ak vybuchne munícia v jednej schránke, vyhorí len polovica. Tých zvyšných 6 striel môže byť uložených v zadnej časti tanku mimo priestor osádky v dvoch oddelených pancierových schránkach s blow-off panelmi z vrchnej a spodnej časti. Takže ako píše JVit, Abrams má najlepšie konštruované uloženie munície so všetkých dostupných riešení.Skrýt celý příspěvek

  • JVit
   08:03 08.10.2022

   Jeste pokud nekoho zajima jak je v ruznych soucasnych tancich ulozena munice doporucuji serii videi od Damiana Ratka. Hned prvni dil Leo2 a M1A2. Je to v anglictine nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Jeste pokud nekoho zajima jak je v ruznych soucasnych tancich ulozena munice doporucuji serii videi od Damiana Ratka. Hned prvni dil Leo2 a M1A2. Je to v anglictine nebo polstine.
   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Salfa666
  23:24 20.07.2022

  Furt samej leo a Panther a co takhle leclerc a nebo challenger? Anglani je taky budou odepisovat a předělávat jen půlku…. Jo je to vtip jen je hezký jak tu jede jen Germán štyl a ...Zobrazit celý příspěvek

  Furt samej leo a Panther a co takhle leclerc a nebo challenger? Anglani je taky budou odepisovat a předělávat jen půlku…. Jo je to vtip jen je hezký jak tu jede jen Germán štyl a nebo Asia štyl….Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   00:04 21.07.2022

   Ono moc nezbývá :-D. Jak Challengery tak Leclercy jsou pytlovina. EMBT nebo Panther na ty se ještě počká. Modernizovat téčka je taktéž pytlovina. Pak nám zbývají Italové a Ariete, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono moc nezbývá :-D. Jak Challengery tak Leclercy jsou pytlovina. EMBT nebo Panther na ty se ještě počká. Modernizovat téčka je taktéž pytlovina. Pak nám zbývají Italové a Ariete, ten krám nebrat. Ukrajinci s jejich T-84 Oplot M2 teď mají úplně jiné starosti, Japonci svůj Type 10 nedají. Na Abramsy by jsme čekali moc dlouho. Tudíž zbývá Leopard a možná K2.Skrýt celý příspěvek

   • Salfa666
    07:28 21.07.2022

    Já vím. A je to škoda anglán je dobrej stroj a mezi moderními mbt určitě miss a FR ho maj vymazlenej taky dobře. Asi těšíme jak to dopadne a půjdeme za sousedama což je taky fajn ...Zobrazit celý příspěvek

    Já vím. A je to škoda anglán je dobrej stroj a mezi moderními mbt určitě miss a FR ho maj vymazlenej taky dobře. Asi těšíme jak to dopadne a půjdeme za sousedama což je taky fajn tank, ale s tou k2 jsme mohli počkat a jestli bude rozdíl opravdu takovej tam vzít je.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:44 21.07.2022

     Me se také osobně líbil Ch2. Ale když se podíváte na fakta o tom tanku, tak to prostě nedava žádný smysl. V současné sobě je ten tak i přesto, že je mladší než L2 dávno za ...Zobrazit celý příspěvek

     Me se také osobně líbil Ch2.
     Ale když se podíváte na fakta o tom tanku, tak to prostě nedava žádný smysl. V současné sobě je ten tak i přesto, že je mladší než L2 dávno za zenitem.

     Zatím víme jediný skutečný rozdíl K2, co nelze okecat. A to otrebu navýšit pancir o 6,5t... racionálně uvazilujici člověk by minimálně zpozornel.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     11:21 21.07.2022

     Při potřebě navýšit hmotnost mezi Leo2A6 a Leo2A7 o 6,9 tun a mezi A2A7 a verzí s plus o další tři tuny, tj. dohromady bez metráku o 10 tun, tak by měl racionálně uvažující člověk ...Zobrazit celý příspěvek

     Při potřebě navýšit hmotnost mezi Leo2A6 a Leo2A7 o 6,9 tun a mezi A2A7 a verzí s plus o další tři tuny, tj. dohromady bez metráku o 10 tun, tak by měl racionálně uvažující člověk zpozornět :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:57 23.07.2022

      Mezi Leopardem 2A6 a A7+ je rozdíl 5 tun.

      Mezi Leopardem 2A6 a A7+ je rozdíl 5 tun.

     • Maximus
      02:19 24.07.2022

      ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.armyrecognition.co...
      https://www.army-technology.co...
      Oba zdroje jasně píší: Weight 67,500kg

      https://de.wikipedia.org/wiki/...
      A6 Leergewicht:57.600 kg/Gefechtsgewicht:59.900 kg

      Tak si vyber :-)))

      Jinak je verze ještě verze Leo2A6M, která je těžší, protože má výrazně posílenou protiminovou ochranu. Takto bylo později modernizováno 70 z 225 strojů Leo2A6.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:19 24.07.2022

      Zdroje se rozcházejí. Ovšem nejčastěji uvádí u A6 62.3 tuny u 2A7V 66.5 tuny a u + 67.5 tuny.

      Zdroje se rozcházejí. Ovšem nejčastěji uvádí u A6 62.3 tuny u 2A7V 66.5 tuny a u + 67.5 tuny.

     • Maximus
      18:08 24.07.2022

      Ta vyšší hodnota se uvádí v kontextu A6M se zesílenou protiminovou ochranou. Verze A6 se od A5 liší především délkou hlavně L44 vs L55, dokonce byly převzaty některé části ...Zobrazit celý příspěvek

      Ta vyšší hodnota se uvádí v kontextu A6M se zesílenou protiminovou ochranou.

      Verze A6 se od A5 liší především délkou hlavně L44 vs L55, dokonce byly převzaty některé části původního děla. Ostatní jsou více méně drobnosti bez nějakého vlivu na hmotnost. Ten kus trubky, co tvoří rozdíl mezi dvěma délkami kanónu dělá stovky kg, ale ne tuny!!!

      Osobně věřím těm udajům z německé Wiki - obecně jsou "pünktlich"-Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     14:05 21.07.2022

     Jasně, Challenger2 a vybereme si tu úplně nejexotičtější tankovou munici z celého NATO že? To by byl tah hodný génia...

     Jasně, Challenger2 a vybereme si tu úplně nejexotičtější tankovou munici z celého NATO že? To by byl tah hodný génia...

     • Salfa666
      00:03 22.07.2022

      Tak nějak tu neřeším racionální volbu což bude leo ale to že chal2 je prostě krásnej a s českou “vlajkou” by to byla pecka

      Tak nějak tu neřeším racionální volbu což bude leo ale to že chal2 je prostě krásnej a s českou “vlajkou” by to byla pecka

     • Scotty
      16:50 23.07.2022

      Hlavně Challenger 2 budou teď modernizovat Němci.

      Hlavně Challenger 2 budou teď modernizovat Němci.

     • Maximus
      02:22 24.07.2022

      Ono by se těch našich +- 60 strojů (bojové-vyprošťovací´) v britských rezervách našlo, jen je otázka za kolik a jak rychle by jej Němci zmodernizovali. V tom jsem poněkud skeptik ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono by se těch našich +- 60 strojů (bojové-vyprošťovací´) v britských rezervách našlo, jen je otázka za kolik a jak rychle by jej Němci zmodernizovali. V tom jsem poněkud skeptik :-)))Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:10 21.07.2022

   No popravdě, žádné nové MBT se paradoxně neřeší. Řešení nového MBT je na roky vyjednávání, mnozí zapomínají, že Polsko koketuje s Korejci o K2 už od roku 2018, takže nynější ...Zobrazit celý příspěvek

   No popravdě, žádné nové MBT se paradoxně neřeší. Řešení nového MBT je na roky vyjednávání, mnozí zapomínají, že Polsko koketuje s Korejci o K2 už od roku 2018, takže nynější nabídky nevyjednali za měsíc. Stejně tak Norové, také řeší K2 minimálně 2 roky. A věřím, že i ČR by nejspíše časem šla touhle cestou.
   V ČR se ale ještě na začátku roku 2022 nové MBT neřešilo. Pokračovalo se v plánu zhodnocení T-72M4CZ s tím, že nové MBT se bude řešit až kolem roku 2030. Jenomže s válkou na Ukrajině přišel zlom a potencionální nabídka od Němců na to, že nám jako protiváhu za naše dodané T-72 Ukrajině dají 15 L2A4 s tím, že další L2A7 dokoupíme. Je to v tuto chvíli jediná nabídka kterou máme. Francie nabídku nedala, Korea také ne, USA ano ale s tím, že až po roce 2030, VB také nedala žádnou nabídku.
   Takže ČR je nyní ve stavu, kdy buď přijmeme Německou nabídku a potencionálně by jsme měli mít nová MBT do roku 2026, přesné datum není známo konkrétní nabídka se řeší, a nebo tu nabídku odmítněme a nová MBT budeme mít kdo ví kdy.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    10:52 21.07.2022

    Osobně doufám, že díky aktuální akvizici CV-90, F-35, LÚV, etc. nebude čas dotáhnout smlouvu na nové tanky a uvidíme, jak dopadne Norsko. To dělá tendr na svoje nové tanky velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně doufám, že díky aktuální akvizici CV-90, F-35, LÚV, etc. nebude čas dotáhnout smlouvu na nové tanky a uvidíme, jak dopadne Norsko. To dělá tendr na svoje nové tanky velmi zodpovědně a testuje oba kandidáty - do značné míry dělají práci za naše MO. Výsledky budou do konce roku a budou jistě zajímavé.

    Pokud se ČR z počátku tvářila, že nic jiného než Leo 2 díky daru A4 nechce, tak se nikdo z ostatních výrobců neobtěžoval. Abrams evidentně poptávali v nejmodernější verzi.

    S těmi termíny to není pravda - Maˇdarsko objednalo svých 44 kusů L27HU v prosinci 2018 a konec dodávek někdy v roce 2023. Kapacita linky KMW jsou 2 až 3 tanky měsíčně. Pokud podepíšeme smlouvu během příštího roku, tak tanky nebudeme mít komplet dodány před rokem 2027.

    Jediná cesta jak zvládnout certifikaci 7. mb, která má být v roce 2025, tak je buď možnost od Američanů koupit +- 50 vyřazených Abramsů (ono zřejmě zprocesovat vyřazení tanků z USMC chvíli trvá) nebo jihokorejský K2.

    Pro nás je u Aramsů problém kanón L/44, který má bez penetrátoru z ochuzeného uranu, už nedostatečný výkon.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     11:23 21.07.2022

     Tak znova. Jedinou nabídku, kterou ČR potažmo AČR má a která by dovolila rychlé přezbrojení 7. brigády na nová moderní MBT je ta Německá nabídka. Zbytek jsou jen spekulace a zbožná ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak znova.
     Jedinou nabídku, kterou ČR potažmo AČR má a která by dovolila rychlé přezbrojení 7. brigády na nová moderní MBT je ta Německá nabídka.
     Zbytek jsou jen spekulace a zbožná přání.
     Z USMC nic nekápne. Celá reorganizace USMC má probíhat do roku 2030 a opravdu nebude probíhat tak, že když vyřadí v roce 2025 100 Abramsu tak budou na druhý den k mání pro veřejnost.
     To stejné K2. Vycházet z Polských nebo Norských jednání je zkreslující. Obě ty země jednají s Korejci minimálně 2 roky a zatím nikdo nepodepsal konkrétní smlouvu s konkrétní cenou a termínem dodávek. Jediné co si z toho můžeme vzít je to, že K2 v původní konfiguraci není pro Evropské bojiště příliš vhodná, protože jak Polsko tak Norsko řeší úpravy K2.
     A věřte tomu nebo ne ani jedna z těch zemí nám své poznatky a úpravy jen tak nedá. Oni jsou ti co je platili takže buď si připlatíme a nebo budeme s Korejci řešit vlastní úpravu.
     Tak jako tak z toho žádné rychlé a levné přezbrojení nekouká.

     Jediná rychlá možnost, je nyní kývnout na Německou nabídku, protože ta už je na stole a řeší se detaily.
     Taková je realita.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      12:45 21.07.2022

      Jednání Norů s Korejci vychází z toho, že chtějí pro ně upravenou K2 s norskými komponenty. Poláci také chtěli primárně jen přepracované K2PL a teď po úvahách maximálně pár měsíců ...Zobrazit celý příspěvek

      Jednání Norů s Korejci vychází z toho, že chtějí pro ně upravenou K2 s norskými komponenty. Poláci také chtěli primárně jen přepracované K2PL a teď po úvahách maximálně pár měsíců starých se rozhodli podle všeho pro 180 kusů původní verze K2 s dodávkami v příštím roce!!!

      Pro nás by těch +- 50 kusů v pohodě stačilo také - snad třeba s drobnými upravami vycházejících již z těch integrovaných pro K2NO - třeba instalace Trophy, úprava kanónu, dálkově ovládaná stanice s kulometem Kongsberg. Při podpisu na jaře příštího roku by tu mohly být tanky už v roce 2024.

      Je to jen o vůli a seriózním jednání. Jediný, kdo má aktuálně schopnost vyrábět tanky západní konstrukce ve větších počtech jsou prostě jen Jihokorejci.

      Maďaři podepsali svůj kontrakt v prosinci 2018 a tanky budou mít komplet na konci roku 2023. V tomto roce by se měla končit i modernizace tanků pro BW. Volné výrobní kapacity jsou až pro rok 2024.

      To ještě nevíme, jak se bude v zimě omezovat evropský průmysl kvůli nedostatku plynu.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:35 21.07.2022

      Maximus. Tak jako tak, ani jedna možnost co popisujete není rychlá a levná. Kde berete ty informace, že se takhle Poláci rozhodly během pár měsíců? Jak víte, že se na tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus.
      Tak jako tak, ani jedna možnost co popisujete není rychlá a levná.
      Kde berete ty informace, že se takhle Poláci rozhodly během pár měsíců? Jak víte, že se na tom nepodepsala předchozí jednání?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:36 21.07.2022

      Zcela jednoducha dedukce - pred valkou Polaci chteli jen a pouze modifikovane K2PL. S vypuknutim konfliktu narazili na limity aktuálně dostupnych tanků. KMW zvládá jen nekolik ...Zobrazit celý příspěvek

      Zcela jednoducha dedukce - pred valkou Polaci chteli jen a pouze modifikovane K2PL. S vypuknutim konfliktu narazili na limity aktuálně dostupnych tanků. KMW zvládá jen nekolik tanku měsíčně, misto 300 pouzitych Abramsu je k dispozici 116. Logicky je rozhodnuti podepsat smlouvu na K2 v nepolonizovane verzi otazkou uvah v radu měsíců a nikoliv dele.

      Prosim nemystifikuj.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:02 21.07.2022

      Maximus: hezky se vybarvujete.. Takže, vlastně v Pl se nerozhodný pro K2.. Rozhodli se pro L2, ale dodávky by trvali.... Pak se rozhodli pro M1, tady jsou tanky k dispozici, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: hezky se vybarvujete..
      Takže, vlastně v Pl se nerozhodný pro K2..
      Rozhodli se pro L2, ale dodávky by trvali....
      Pak se rozhodli pro M1, tady jsou tanky k dispozici, ale stále nestačí počet. Přesto kupují...
      Az 3. Možnost byl K2PL, ale taky trvá dlouho
      Takže, nastala poslední možná cesta odebrat K2 jak jsou.

      To je dost rozdíl, od vašich tvrzenich o lepších tancích, ale spíše to vyznívá jako nouzové řešení?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      17:20 21.07.2022

      Jirosi, evidentně se neorientujete v polských zbrojních akvizicích, ale ani se vám nedivím. Tak ještě jednou, Poláci se se svého času dostali za levno k Leo2 A4 a A5. A4 chteli ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, evidentně se neorientujete v polských zbrojních akvizicích, ale ani se vám nedivím.

      Tak ještě jednou, Poláci se se svého času dostali za levno k Leo2 A4 a A5. A4 chteli modernizovat, ale zjistili, že jednotlivé kusy verze A4 nejsou úplně stejné a přestavba se prodražuje - navíc si osobně myslím, že s kanonem L44 ta investice není zrovna rozumná. Ze staré vrány sokola neuděláte :-)))

      Koketování s K2 má v Polsku historii někdy od roku 2018, ale pouze za podmínek převedení seriové výroby polonizované verze K2PL k nim. V červenci minulého roku Poláci objednali 250 ks M1A2 SEPv3 s prvními dodávkami v letech 2024 nebo 2025 jako základ jejich jádra tankových divizí, pro což byl důležitý počet a datum dodání (a také jako symbol potvrzující polsko-americké geopolitické vazby).

      S Leo2 se počítalo jen k roku 2030, proto ani není priorita s modernizací Leo2PL.

      Pak nám v únoru začala válka a Polsko se dostalo do první linie. Bylo ochotno poslat starší T-72 a nakonec i svoje modernizované PT91 (mimochodem výrazně povedenější modernizace nez naše T-72M4CZ) na Ukrajinu, ale chtělo náhradu - po Němcích zkusili chtít Leo2A7+, ale ti je "poslali někam". Nakonec se dostali k těm 116 ks M1A1 SA za rozumnou cenu, Nicméně těch tanků chtějí víc, aby mohli svoje PT91 poslat na Ukrajinu, kde mají největší význam a vlastní výrobu K2PL zas tak rychle nerozjedou.

      Proto si vybrali jediný masově dostupný moderní tank a tím je pochopitelně původní verze K2.

      Co je na tom nepochopitelného, můžu to zkusit příště i namalovat :-))).Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:36 21.07.2022

      Tak jste se zase hezky vykecal. Ale na faktu, že K2 volí z nouze, případně protože byli jediný ochotni přesnost výrobu... Tedy evidentně to moc neodpovida vašemu bychvalovani toho ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jste se zase hezky vykecal.
      Ale na faktu, že K2 volí z nouze, případně protože byli jediný ochotni přesnost výrobu...
      Tedy evidentně to moc neodpovida vašemu bychvalovani toho tanku, když i pl to byla poslední možné řešení.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      18:18 21.07.2022

      Jirosi, pokud by byl K2NO nekonkurenceschopny k L2A7+ jak se nas tu snazite za kazdou cenu presvedcit, tak by se s nim Norové vubec neobtezovali. Jsem velmi zvedavy, jak bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, pokud by byl K2NO nekonkurenceschopny k L2A7+ jak se nas tu snazite za kazdou cenu presvedcit, tak by se s nim Norové vubec neobtezovali.

      Jsem velmi zvedavy, jak bude hledat argumenty, až K2NO vyhraje tendr.

      Myslim si, že vysledek tohoto výběrového rizeni by mělo nase MO pečlivě sledovat - Norové za ně udělají většinu prace :-)))Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     11:26 21.07.2022

     V roce 2017, objednal Bw modernizaci 104ks L2. Prototyp k testům 2018, dodané tanky 2023. V roce 2019 podepsal další 101ks L2. V letech 2019-22 dostane stejný standart i 44 ...Zobrazit celý příspěvek

     V roce 2017, objednal Bw modernizaci 104ks L2. Prototyp k testům 2018, dodané tanky 2023.
     V roce 2019 podepsal další 101ks L2.
     V letech 2019-22 dostane stejný standart i 44 dánských tanku.

     K tomu si můžete přičíst ty Tanky pro Maďarsko (44ks). Stejný konec dodávek 2023.

     Fakt vám vychází schopnost dělat L2 na 2-3ks mesicne?
     Mezi roky 2019-2023 modernizuji/vyrobit celkem 298ks+L2 Dodané v rámci současné krize na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:42 21.07.2022

      Data o kapacitě linky KMW jsou uvedena v aktuálním čísle ATM. Berte v potaz, že část kapacit je zcela jistě vytížená repasí A4 pro nás a zatím kde nic tu nic :-))) Nabídka L2 pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Data o kapacitě linky KMW jsou uvedena v aktuálním čísle ATM. Berte v potaz, že část kapacit je zcela jistě vytížená repasí A4 pro nás a zatím kde nic tu nic :-)))

      Nabídka L2 pro Ukrajinu příští rok také prý tempem také 2 až 3 kusy měsíčně.

      Zcela zjevně jsou kapacity firmy zcela vytíženy repasemi strých verzí a do konce roku 2023 to lepší nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:38 21.07.2022

      Ale to, že linkou prochází zrovna cca 250ks vozidel jste zapomel zmínit.

      Tedy kapacita je minimálně 2x větší než jste uvedl.

      Ale to, že linkou prochází zrovna cca 250ks vozidel jste zapomel zmínit.

      Tedy kapacita je minimálně 2x větší než jste uvedl.

     • Maximus
      12:43 21.07.2022

      Jirosi uvedl jsem údaj z aktualního čísla ATM. Je úplně jedno, jestli KMW pro BW repasuje Leo2 nebo staví Hvězdu smrti - prostě aktuálně nemá kapacity a ten dar A4 od Horsta Fuchse ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi uvedl jsem údaj z aktualního čísla ATM. Je úplně jedno, jestli KMW pro BW repasuje Leo2 nebo staví Hvězdu smrti - prostě aktuálně nemá kapacity a ten dar A4 od Horsta Fuchse tu bude pomaleji než by mohly být zcela nové K2.
      To je realita!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:04 21.07.2022

      Takze si prostě jne vymyslíme.
      Linka na L2 zvládne četli počty, ale uspokojuje víc zákazníků...
      Termíny výroby K2 neznáte, ale opět není problém si něco vymyslet...

      Takze si prostě jne vymyslíme.
      Linka na L2 zvládne četli počty, ale uspokojuje víc zákazníků...
      Termíny výroby K2 neznáte, ale opět není problém si něco vymyslet...

     • Maximus
      17:26 21.07.2022

      Jirosi, počty a kapacity jsou zřejmé z nabídek Norsku a Polsku. Je to jen váš problém, že si je neumíte či nechcete vyhledat. Stejně jako rychlost výroby Leo2 pro Maďarsko či ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, počty a kapacity jsou zřejmé z nabídek Norsku a Polsku. Je to jen váš problém, že si je neumíte či nechcete vyhledat.

      Stejně jako rychlost výroby Leo2 pro Maďarsko či nabídky dalším státům jako je Ukrajina. I nabízená repase Marderu byla zoufale pomalá.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:41 21.07.2022

      Maximus: Stejně jako kapacity německé nejsou kapacity JK nafukovací. Pokud budou vyrábět tanku pro Norsko/PL, takk dojde k tomu samému jako u Německu kde je linka zahlcena ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Stejně jako kapacity německé nejsou kapacity JK nafukovací.
      Pokud budou vyrábět tanku pro Norsko/PL, takk dojde k tomu samému jako u Německu kde je linka zahlcena objednanyni L2.

      Na naz by v lepším případě došlo po ukončení těchto zakázek. Tedy ještě později než uvažujete ty L2.
      Na téch L2 se dělá ox roku 2018-9, 2023 konec. Zatím co na ty K2 není podepsaná ani smlouva.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     11:38 21.07.2022

     ...přesunuto

     ...přesunuto

     • Jirosi
      12:41 21.07.2022

      Z čeho cerppate ty termíny... prostě si je cucate z prstu jako fy další parametrů. Vráte se n zem.

      Z čeho cerppate ty termíny... prostě si je cucate z prstu jako fy další parametrů. Vráte se n zem.

     • Maximus
      14:39 21.07.2022

      Použité zdroje jsou dostupne v odbornych časopisech, knihach a internetu, staci trochu hledat :-))) Mystifikujete Jirosi tady stejně jako někteří další členové "fanklubu Leo2" ...Zobrazit celý příspěvek

      Použité zdroje jsou dostupne v odbornych časopisech, knihach a internetu, staci trochu hledat :-)))

      Mystifikujete Jirosi tady stejně jako někteří další členové "fanklubu Leo2" -jinak s tou K9 jste opravdu pobavil :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:17 21.07.2022

      V kterém odborném časopise/knihach jsou aktualni termíny dostupnosti armadni techniky v návaznosti na uzavrene/projednávané zakázky? Fakt si přestaňte vymyslet, je to trapné. Ty ...Zobrazit celý příspěvek

      V kterém odborném časopise/knihach jsou aktualni termíny dostupnosti armadni techniky v návaznosti na uzavrene/projednávané zakázky?

      Fakt si přestaňte vymyslet, je to trapné.
      Ty terminy jsou zcela závislé na tom jaké zakázky se kdy uzavřou. Pokud se náplní dle váz jistota dodávky do jich státu, těžko zustane volna kapacita pro CR. Když ta v době uzavírání těch kontraktu nevyjádřil ani zajem.
      JK podepsala zakázky na dodávky 100ks 03/2014, taky obdržela do roku 2017.
      Dalších 100ks objednala 06/2014, dodány měli být v roce 2019.
      3. Objednávku realizují letos 54ks.

      Z toho žádná zázračná rychlost dodávek nevyliva. Fakticky vychází maximálně stejna jako v případě L2, ale pokud vyjdou zakázky (dle vás 100%). Tak Budem čekat, při rychlosti cca 50-60ks mesicne další 4-5 let. (2022/3+5= 2028, a to je zahájení dodávek!)Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:12 21.07.2022

      Prectete si clanek tady na AN o kapacitach jihokorejskeho vojenskeho prumyslu a pak delejte moudreho. Ano, nyni jsme se diky fixaci na Leo2 na konci vyvojove linie (ano bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Prectete si clanek tady na AN o kapacitach jihokorejskeho vojenskeho prumyslu a pak delejte moudreho.

      Ano, nyni jsme se diky fixaci na Leo2 na konci vyvojove linie (ano bude jednou i L2A8ci moznaA9, ale bude to tank, ktery se bude daleko vic podobat K2, protoze bude mit mensi věž s automatickym nabijenim kanonu) mozna se pravili o rok ci dva v rychlosti možné dodavky od Jihokorejcu, kteří ale nemaji problem se flexibilně uzpusobit zakaznikum - v Australii zacinaji budovat fabriku na K9 :-))).
      Pokud prorazi K2NO v Norsku, tak rozsireni vyrobnich kapacit bude na miste, protoze tech starych vran jako jsou Leo2 A4 a A5 se bude chtit v Evropě zbavit vicero zemi a nechaji se inspirovat Norskem - klidně bych si vsadil na Svedsko a jeho A5 :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:11 21.07.2022

      Takze ty K2 vyrábějí záměrně pomalejší rychlosti, protože se to hodí do vaší teorie... Raději se budu držet veřejných dat, než vašich snů. Kdyz tu zmiňujete ten konec vývojové ...Zobrazit celý příspěvek

      Takze ty K2 vyrábějí záměrně pomalejší rychlosti, protože se to hodí do vaší teorie...
      Raději se budu držet veřejných dat, než vašich snů.

      Kdyz tu zmiňujete ten konec vývojové linie, tak pro K2 je to K2NO.
      Asi si jsou sami vědomí limitu malého tanku, takže napinaji síly směr K3.

      To že někde budu linku za kterou si zákazník platí je čistě věc jejich osobního vztahu. Ale dělat novou linku na L2/K2 pro 54ks co požaduje ČR může jen ekonomický diletant vašeho řazení.

      Norsko koupilo uz ojeté ta,,nk6, následně jejich údržbě moc nedalo. Takže místo modernizace rovnou pozdovalo dodání nových. Ale to samozřejmě víte.
      K rozšíření kapacita na K2 je dost utopie, když zatím pro tu linku neměli ani plné využití. Mezi lety 2014-2013(9.let) vyprodukovat pouze 260ks. Tzn.2,4ks/m.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:24 22.07.2022

      Jak jsem psal, po vítězství K2NO se výrazně zvýší zájem mezi evropskými zákazníky - ne každý si bude chtít modernizovat staré Leo2. Na 99% vyjde v nejbližší době Jihokorejcům ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak jsem psal, po vítězství K2NO se výrazně zvýší zájem mezi evropskými zákazníky - ne každý si bude chtít modernizovat staré Leo2.
      Na 99% vyjde v nejbližší době Jihokorejcům dodávka 180 kusů K2 pro Polsko, kde bude rozjíždět i výrobu stovek kusů K2PL, v Norsku mají s cca 70-80 tanky K2NO velkou šanci zvítězit a pokud by byla zajímavá nabídka pro ČR a případně SR, tak flexibilní a pragmatičí Jihokorejci toho dokáží vymyslet hodně.

      Jediné, co to chce se jich prostě zeptat. Já trvdím, že i v rámci naší vyjednávací pozice s Němci (nenapsal jsem nikde, že je Leo2A7+ špatný tank) je správné mít na stole konkurenční nabídku.

      Jediný, komu to vadí je "fanklub Leo2" kteří jsou za A zřejmě finanční analfabeti za B na výplatní listině KMW nebo za C pouze fanklub s argumenty na úrovni že je lepší Sparta než Slavie.

      Howgh!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:50 22.07.2022

      Tak si mužem dat malou exkurzi vyhodnotí K2. Sériová cena 8,5mil USD, systémová cena 12,7mil při 180ks. To máme 1 530 mil za serive tabulky a k tomu 756mil za zavedení ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak si mužem dat malou exkurzi vyhodnotí K2.
      Sériová cena 8,5mil USD, systémová cena 12,7mil při 180ks.
      To máme 1 530 mil za serive tabulky a k tomu 756mil za zavedení tanku.

      Jaká cena z toho vychází pro Cr, když chce pouze 54ks, ale systémové náklady bude mít +- stejně?]Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:02 22.07.2022

      Jirosi už se hádáte sám ze sebou - vy zase netušíte kolik bude stát nový Leo2 - osobně by bych nebyl velmi překvapen, pokud by jednotková cena nebyla přes 15 mil Euro a první ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi už se hádáte sám ze sebou - vy zase netušíte kolik bude stát nový Leo2 - osobně by bych nebyl velmi překvapen, pokud by jednotková cena nebyla přes 15 mil Euro a první rota tanků předaná nejdříve v roce 2025, kdy by měla už probíhat certifikace 7.mb.

      Jediné správné řešení je si dát před sebe nabídky od Němců a Jihokorejců - neudělat to je buď hloupost nebo známka korupčního jednání - obojí důvod není minimálně morálně obajitelný!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:17 26.07.2022

      Maximus: Nejlepší obrana je útok. Místo vyjádření k extremismu podhodnodeni ceny K2, me tu napadate za ceny L2. Tu jsem, ale vůbec nezmizí. Jedine ok řešení, je že přestanete ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Nejlepší obrana je útok.
      Místo vyjádření k extremismu podhodnodeni ceny K2, me tu napadate za ceny L2. Tu jsem, ale vůbec nezmizí.

      Jedine ok řešení, je že přestanete čtenáře uvádět v omyl. Ale to pak nemate čím přispět do diskuse.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  21:11 20.07.2022

  Rozjíždí se tu docela solidní clash of tanks. Tak to zkusím nějak shrnout. K2 v základu je pro nás dle mého nesmysl. K2NO s lepším kanónem, silnější ochranou, APS, dálkově ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozjíždí se tu docela solidní clash of tanks. Tak to zkusím nějak shrnout.

  K2 v základu je pro nás dle mého nesmysl. K2NO s lepším kanónem, silnější ochranou, APS, dálkově ovládanou zbraňovou stanicí a automatem co dává 10 ran za minutu je už o něco jiné kafe. Je sice lehčí než Leo2, ovšem stále chybí blastdoors.

  Leo 2A7+ s APS je pro nás skvělá volba, ovšem podle všeho i podstatně dražší.

  Takže... POKUD Korejci přijdou na MO se zajímavou nabídkou na K2NO/CZ, jak cenově, tak dobou dodání, servisem a podílem obraného průmyslu, s tím, že mnou odhadovaná cena bude cca sedět, takže by jsme ušetřili finance v řádech miliard korun, je o čem přemýšlet. Korejci již s K9, kterou používá Norsko, Finsko, Polsko a nyní Ukrajina ukázali, že vzdálenost není problém a nezapomeňme, že derivát K2 Panther již používá Turecko a téměř jistě bude i Polsko. V Norsku je taktéž šance K2NO velmi vysoká, tam se také ukáže reálná cena. Norové se rozhodli, že pro ně modernizace 2A4 nemá smysl. Korejský průmysl i s KF-21 ukazuje, že je rozvinutý a schopný. Vzhledem ke snaze o vstup Korejců na evropský trh, by se taktéž daly předpokládat, nějaké výhodné úvodní nabídky.

  Vzhledem k tomu, že Korejci však zájem zřejmě neprojevili, naopak Němci zájem mají a je tam i možnost účasti našeho zbrojního průmyslu na výrobě všech dalších Leopardů + ten dar repasovaných 15ks Leo 2A4 SE ZÁZEMÍM! Německá nabídka vůbec není špatná, když uvážíme i zařazení naší akvizice do akvizice Bundeswehru a tudíž stejnou cenu.

  Nicméně korejská případná nabídka by stála alespoň za zvážení, případně se i optat a to i třeba jen z toho důvodu, aby byla "páka" na Němce během vyjednávání o specifikách smlouvy s tím, že "nejste jediní" tak se snažte.

  To co my v této debatě chybí je co udělat s 33ks T-72M4CZ (VT-72M4CZ), které nyní prochází GO za 1 miliardu korun. I když už tyto stroje nejsou "state of the art", svoji bojovou hodnotu stále mají.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   21:46 20.07.2022

   Tady je promo akce Leo2A5, podívejte se na ty praktické držáky předpřipravené munice v místě nabíječe - při zásahu interiéru posádky kremace zaručena i při zavřených "blast doors" ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady je promo akce Leo2A5, podívejte se na ty praktické držáky předpřipravené munice v místě nabíječe - při zásahu interiéru posádky kremace zaručena i při zavřených "blast doors" :-)))
   https://www.youtube.com/watch?...

   To Danik: Celou tou debatou mi jde o to, aby byly na stole obě nabídky. Minimálně pozice ČR při vyjednávání by byla mnohem silnější. Typický příklad nekompetence některých státních úředníků - v soukromém sektoru už by je majitel firmy za takovéto vyjednávání cen dávno udělal nezaměstnanými. Některým z "fan klubu Leo2" to příjde navíc zjevně normální.

   Bohužel pro nekompatibilitu T-72M4CZ s čímkoliv by i zaslání na Ukrajinu bylo danajským darem. Do NZ pro záložáky a modlit se, aby v příštích 15 - 20 letech, než půjdou do muzea jako památník lidské blbosti, nebyly muset být odkonzervovány.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    04:54 21.07.2022

    Víte, že to vaše video zobrazuje nikoliv L2A5, ale L1A5...

    Víte, že to vaše video zobrazuje nikoliv L2A5, ale L1A5...

    • Maximus
     08:41 21.07.2022

     Ok, mea culpa. To je tak, když musíte večer řešit i jiné povinnosti :-))) Maš u mne palec nahoru.

     Ok, mea culpa. To je tak, když musíte večer řešit i jiné povinnosti :-))) Maš u mne palec nahoru.

  • Jirosi
   05:09 21.07.2022

   Danik: Kupujeme nové tanky, abychom nahradily staré. Ty staré měli jisté problémy, opravdu chceme kupovat nové tanky co ty problém neodstraňují? (opravdu se nepoučíme?) Ty L2 ...Zobrazit celý příspěvek

   Danik: Kupujeme nové tanky, abychom nahradily staré.
   Ty staré měli jisté problémy, opravdu chceme kupovat nové tanky co ty problém neodstraňují? (opravdu se nepoučíme?)

   Ty L2 budou dražší, o kolik netušíme. Podobně jsme na koupi L2 ušetřily už vývojem T72M4cz s těmi samými problémy.

   Lidé jako Maximus by tu ještě nedávno klidně tvrdily, že stačí základní K2... Pancíř je modernější na úrovni L2, z menší hmotností. Dnes už víme, že ten to tak není. Ale místo, aby ti lidé přiznali, že je to zajíc v klobouku (nebyl nikam exportován). Tak tu bez skrupulí mlží o ceně, i o úžasných výkonech daného typu. Co na tom, že třeba ten pancíř co měl být super pokročilý vlastně odpovídá hmotnostně tomu L2.

   Takže, napřed bych vystřízlivěl z kvalit K2. Pak bych si určil co je priorita (a tou by měla být ochrana osádky). K2 prostě žádné terno není, ani být nemůže fyziku nelze okecat.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    09:22 21.07.2022

    Jirosi export K2 do Evropy teprve tačíná a prosadí se úplně stejně jako houfnice K9. Jirosi, je to demagogie co tvrdíš - T-72M4CZ se vyráběl 2003 až 2006 a jeho vrstevníkem byl ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi export K2 do Evropy teprve tačíná a prosadí se úplně stejně jako houfnice K9.

    Jirosi, je to demagogie co tvrdíš - T-72M4CZ se vyráběl 2003 až 2006 a jeho vrstevníkem byl Leopard 2A4 a 2A5 ještě s krátkou hlavní L/44.
    Byli by jsme na tom podobně jako Norové s jejich modernizovanými A4 a stejně u nich je favoritem na MTB K2NO.
    Pro Polsko bude K2 zcela jistě hlavním MTB!!!

    K2 se vyrábí od roku 2013 a dalece překonávál jeho současníka L2A6 a je +- srovnatelný s L2A7 vyráběný od roku 2014 - ten také už vážil 64,5 tuny a ejhle modrnizovaný L2A7+ nám přibral na krásných 67,5 tuny. Můžeš mi vysvětlit, proč ten užasný a už před 15 lety téměř nezničitelný tank stále přibírá na hmotnosti (L2A5 - vrstevník našeho T72M4CZ váží 57.3 t a L2A6 má 57.6 t ). Rozdíl mezi verzí A6 a A7 je už ale 6,9 tuny a mezi A6 a A7+ neskutečných 9,9 tun !!!

    Samozřejmě "hmotnostní evoluce" Leopardu2 je přirozená, zatímco za vylepšováním K2 bude nějaká "šikmooká" záludnost :-))).

    Jistě jsi si Jirosi všiml, že K2 má menší rozměry a kompaktnější věž, která nepotřebuje prostor pro nabíječe? Tam není potřeba žádnou fyziku okecávat - když musíte obestavět pancířem obestavět větší prostor, tak to prostě bude vážit víc. Navíc do větší "stodoly" se bude lépe trefovat - tolik k té bezpečnosti :-)))

    Ochrana posádky je tvořena kombinací ofenzívníích a defenzivních schopností tanku.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:52 21.07.2022

     Mohl bych poprosit kdo podle vás podepsal ten kontrakt na ten začínající export K2. Protože, zatím nikdo. Blbost v čem? Produkce L2a5 probíhala mezi rok 1995/2002, takže z L2a4 ...Zobrazit celý příspěvek

     Mohl bych poprosit kdo podle vás podepsal ten kontrakt na ten začínající export K2. Protože, zatím nikdo.

     Blbost v čem? Produkce L2a5 probíhala mezi rok 1995/2002, takže z L2a4 si vymyslíme.
     Nebyli, Norsko v roce 2001 koupilo ojeté L2 z Nizozemska. Norsko má 2 nabídky, zatím si nevybralo...

     Rozdíl u K2 je dán, oproti základní verzi. Tedy cela teze o lehčím tanku co zastane to samé neplati.
     Ano, i L2 roste hmotnost. Ale nemá smysl argumentot lehčím tankem (nebo jiným parametrem), co po uvedení do stejného stavu ukáže skoro stejně výsledky. Srovnavame srovnatelné.

     Má menší rozměry, které ale historicky nevěděl k lepšímu tanku. Ale spíše k problémům, hezky je to vidět na Ruskych T. Výhody toho řešení poskytují hromady zničených tanku rady T v každé válce kde se účastní.

     Ochrana osádky je tvořena třeba tou oddělenou přepážkou. Samozřejmě, ze to zvyšuje hmotnost. Ale kupujeme tank...Skrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      10:50 21.07.2022

      Jak je to u 2A7 s uložením munice v korbě vedle řidiče?

      Jak je to u 2A7 s uložením munice v korbě vedle řidiče?

     • Maximus
      11:06 21.07.2022

      Vyčkejte do konce roku a pravda se ukáže - Norové si jako uživatelé starší verze L2 určitě vyberou svědomitě svůj nový tank a pokud vyhraje K2, tak to nebude v Norsku především ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyčkejte do konce roku a pravda se ukáže - Norové si jako uživatelé starší verze L2 určitě vyberou svědomitě svůj nový tank a pokud vyhraje K2, tak to nebude v Norsku především kvůli ceně.

      K2NO byl vylepšen tak, aby měl šanci jasně deklasovat LA7+ v náročném výběrovém řízení a pokud zvítězí, tak jsem velice zvědavý na "moudré" komentáře fanklubu Leo2.

      O tom, že K2 je zcela jasně budoucí perspektivní MTB v Polsku tu na AN pochybovat snad už nebudeme.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:16 21.07.2022

      To Zbyňek : Moje chyba - včera jsem narychlo editoval příspěvek, když jsem viděl zajímavé video s A5 a nějak mi hned "nedocvaklo", že je to L1.

      To Zbyňek : Moje chyba - včera jsem narychlo editoval příspěvek, když jsem viděl zajímavé video s A5 a nějak mi hned "nedocvaklo", že je to L1.

     • Jirosi
      12:46 21.07.2022

      Zbyněk je možná, ale nevozise. My čekáme... jste to vy kdo tu prezentuje jako by taky už měli 10.let v užívání... Tedy dle vás tank lepší než L2, musel být zásadně vylepšen, aby ...Zobrazit celý příspěvek

      Zbyněk je možná, ale nevozise.

      My čekáme... jste to vy kdo tu prezentuje jako by taky už měli 10.let v užívání...

      Tedy dle vás tank lepší než L2, musel být zásadně vylepšen, aby měl v soutěži vůbec šanci.... posloucháte se vůbec?

      Myslíte v tom PL, které už dávno provozuje L2, následně dostane M1 a teď zvažuje koupi K2....Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:46 21.07.2022

      Vaše argumentace má logiku malého dítěte - asi ze stejného důvodu, proč Němci neposlali do tohoto tendru A6 ani A7, ale verzi ještě o další tři tuny těžší, tj. A7+. Němci ...Zobrazit celý příspěvek

      Vaše argumentace má logiku malého dítěte - asi ze stejného důvodu, proč Němci neposlali do tohoto tendru A6 ani A7, ale verzi ještě o další tři tuny těžší, tj. A7+.

      Němci přirozeně chtěli být nejlepší a vyhrát tendr, ale Jihokorejci jim do toho s K2NO hodili dost výrazně vidle :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:09 21.07.2022

      Maximus: Němci poslali verzi co zrovna sjíždí z výrobní linky.
      Zatím co dle vásje aktuální verze K2 pouze K2, která bude rovnou z linky posílala do Plzně.

      Maximus: Němci poslali verzi co zrovna sjíždí z výrobní linky.
      Zatím co dle vásje aktuální verze K2 pouze K2, která bude rovnou z linky posílala do Plzně.

     • Jirosi
      16:10 21.07.2022

      Pl

      Pl

     • Zbyněk
      21:06 21.07.2022

      Jirosi: Takže se vozí jen 15 nábojů (alespoň tak to bylo u 2A4)?

      Jirosi: Takže se vozí jen 15 nábojů (alespoň tak to bylo u 2A4)?

     • Jirosi
      22:13 21.07.2022

      Záleží jaké nasazení je očekáváno. Ale ano, to je kapacita zásobníku ve věži. Ono k čemu více munice, když to sis vede ke ztrátě vozidla. Ono I 15ks zničené techniky neprile na ...Zobrazit celý příspěvek

      Záleží jaké nasazení je očekáváno.
      Ale ano, to je kapacita zásobníku ve věži.
      Ono k čemu více munice, když to sis vede ke ztrátě vozidla. Ono I 15ks zničené techniky neprile na jednu misi je dost ne?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:28 22.07.2022

      Leo 2 - es ist einfach eine Wunderwaffe ohne Makel :)))

      Leo 2 - es ist einfach eine Wunderwaffe ohne Makel :)))

     • Zbyněk
      08:08 23.07.2022

      Ono podkaliberních bude v pálebném průměru asi méně, tipuji tak šest, spíš to musí klást vysoké nároky na logistiku.

      Ono podkaliberních bude v pálebném průměru asi méně, tipuji tak šest, spíš to musí klást vysoké nároky na logistiku.

    • Jirosi
     09:56 21.07.2022

     PS: K9 je v podstatě derivatem US m109, kterou Jk vyráběla v licenci. Ale to vy přece víte...

     PS: K9 je v podstatě derivatem US m109, kterou Jk vyráběla v licenci. Ale to vy přece víte...

     • Maximus
      10:54 21.07.2022

      Asi tak jako je VW Golf současné generace derivátem té první :-))) Jiný podvozek, jiné dělo, špičkový nabíjecí automat oproti manuálnímu nabíjení, ale je to derivát - jste mě ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi tak jako je VW Golf současné generace derivátem té první :-)))

      Jiný podvozek, jiné dělo, špičkový nabíjecí automat oproti manuálnímu nabíjení, ale je to derivát - jste mě uplně rozbil :-))))))))))))))))))))))))))))))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:11 21.07.2022

      Pokud jsou vaše znalosti K2 stejně jako znalosti o k9. Pak bych tu raději o nich být vámi vůbec nepsal.

      Pokud jsou vaše znalosti K2 stejně jako znalosti o k9. Pak bych tu raději o nich být vámi vůbec nepsal.

     • Danik
      16:37 21.07.2022

      Jirosi Můj postoj jsem tu myslím již dostatečně ozřejmil, tudíž snad nebudu označen za "fanboye Korejců". K9 zvítězila v Polsku (tam si o tom můžeme myslet co chceme, korupce, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Můj postoj jsem tu myslím již dostatečně ozřejmil, tudíž snad nebudu označen za "fanboye Korejců".

      K9 zvítězila v Polsku (tam si o tom můžeme myslet co chceme, korupce, nechtěli Německé řešení, Korejci umožnili výraznou polonizaci, což se líbilo atp.), jenže vzhledem k tomu, že K9 již zvolili Norové a Finové, kteří jsou známi poměrně inteligentními a průhlednými nákupy, tady je pro mě dané, že K9 Thunder je kvalitní stroj.

      O K2 už jsem psal, že pro nás to není dobré řešení, ovšem K2NO řeší všechny podstatné nedostatky oproti Leo2A7+ s trophy, až na blastdoors, což však je cena za nadstandardně rychlý automat (10 ran za minutu, což poráží většinu lidských nabíječů i v první minutě a tuto rychlost drží stále i v náročném terénu) a není tam nutnost 4tého člena posádky.

      Pokud K2NO v norském tendru zvítězí, i přes to, že norská armáda již je zvyklá na Leopard a má pro něj zázemí, nemůže být pochyb o kvalitě stroje.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      17:34 21.07.2022

      Jasně Jirosi, K9 je podle vás derivát M109 Něco si o tom laskavě přečtěte - dříve jsem bral vše příspěvky tady na AN docela vážně, ale aktuálně mě to zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně Jirosi, K9 je podle vás derivát M109
      Něco si o tom laskavě přečtěte - dříve jsem bral vše příspěvky tady na AN docela vážně, ale aktuálně mě to zcela přešlo.
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      S vaší logikou je T-72 derivát T-55 a ten je vlastně derivát T-34. Má to pásy, korbu, dělo a vyrábí to ve stejné fabrice - je to "derivát" :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:48 21.07.2022

      Danik: Nepsal jsem, že K9 je špatná houfnice. Ono těžko může být špatná, když vychází z osvědčené M109. Ale každý v tok vid lu co chce. Stejně jako u Houfnic je to nabíjení ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Nepsal jsem, že K9 je špatná houfnice. Ono těžko může být špatná, když vychází z osvědčené M109. Ale každý v tok vid lu co chce.

      Stejně jako u Houfnic je to nabíjení složitější. A ušetřít na ochraně proti výbuchu je velice špatně řešení. Vy totiž zapomínáme, že po pár vystřelovací takovou rychlosti narazíte na limit hlavně. Tedy stále vypalite ty 3-4 rychlosti nabíječe.

      Norska armáda koupila ojetiny z Nl, za par let je omezila, zd potřebuje nové. To asi nebude vizitka chyby L2. Ale spíše podfinacovani Norské armády. Podobně se jim podařilo zcela rozložit svoje M109.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:01 21.07.2022

      Maximus: Od někoho kdo nemá problém opakovaně lhát, i když na to byl upozorněn (ne, fakt jste žádný odkaz na podepsanou smlouvu o prodeji K2 nedal), beru tohle spise jako vtipnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Od někoho kdo nemá problém opakovaně lhát, i když na to byl upozorněn (ne, fakt jste žádný odkaz na podepsanou smlouvu o prodeji K2 nedal), beru tohle spise jako vtipnou vložku.

      PS: Opravdu jste četl, alespoň tu wiki?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:43 21.07.2022

      Od vás asi umím anglicky :-))) Tam se nepíše nic o to, že je K9 nějaký derivát K55A1 (M109A2K), který kdysi Jihokorejci v licenci vyráběli. Je to komplet nový vývoj. Schválně, co ...Zobrazit celý příspěvek

      Od vás asi umím anglicky :-)))
      Tam se nepíše nic o to, že je K9 nějaký derivát K55A1 (M109A2K), který kdysi Jihokorejci v licenci vyráběli. Je to komplet nový vývoj.
      Schválně, co má M109A2K a K9 společného - korbu, pojezdová kola, dělo, nabíjecí mechanismus - marně se snažím najít podobnost.

      Ale jak jsem psal, možná máte logiku zapojenou jinak a T-72 je pro vás derivát T34, protože je to tank a vyráběli je v Uralvagonzavodu. Jste v tom ale v menšině :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:24 21.07.2022

      Kdyz vám to neda, a stale do diskuze tahate tu T-72... Tak T72M4CZ má 97% nových dilu, přesto to není nový tank. Stejně to máte z K9. Pokud dle vás necvychazi z M109(K55), tak se ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyz vám to neda, a stale do diskuze tahate tu T-72...
      Tak T72M4CZ má 97% nových dilu, přesto to není nový tank.
      Stejně to máte z K9. Pokud dle vás necvychazi z M109(K55), tak se pochlubte co je dle vás její předchůdce...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:42 22.07.2022

      Ja vycházím ze zdrojů a ty nic takového netvrdí - je to nový vývoj. Na T-72M4CZ zůstala korba - jen prodloužená, vež se stejným dělem. I poučený laik pozná, že jde stále o tank ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja vycházím ze zdrojů a ty nic takového netvrdí - je to nový vývoj. Na T-72M4CZ zůstala korba - jen prodloužená, vež se stejným dělem. I poučený laik pozná, že jde stále o tank T-72. Když dám stejnému laikovi před něho čb fotografie aby nebyla jasná kamufláž s K55A1 (M109A2K), K9 , AS90 a AUF1 a zeptám se ho, aby mi řekl co je derivát čeho, tak nemá šanci.

      Jsi totálně mimo - dej si před sebe ty fotky houfnic a zamysli se. Na K9 z K55A1 není nic - ani korba, ani věž, ani dělo, ani nabíjení.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:14 22.07.2022

      Dle vás se, přece o esnk T72 nejedná. Byl to vývoj od začátku.... Nebo to platí jen u K9, a jiné techniky z Jk... Trošku jste zapomněl z čeho tedy dle váz ta K9 vychází... a fakt ...Zobrazit celý příspěvek

      Dle vás se, přece o esnk T72 nejedná. Byl to vývoj od začátku....

      Nebo to platí jen u K9, a jiné techniky z Jk...

      Trošku jste zapomněl z čeho tedy dle váz ta K9 vychází... a fakt nepište M109... o když už jste několikrát tady v textu provedl tenhle obrat...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:08 22.07.2022

      Takže podle vás má K9 převařenou korbu, věž, dělo, stejná pojezdová kola z K55A1, která byla produkována dříve - kupte si lepší brýle a Geratam :-))) Ptal jsem se vás Jirosi jasně ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže podle vás má K9 převařenou korbu, věž, dělo, stejná pojezdová kola z K55A1, která byla produkována dříve - kupte si lepší brýle a Geratam :-)))

      Ptal jsem se vás Jirosi jasně CO MÁ KONKRÉTNĚ KONSTRUKČNÉ STEJNÉHO ČI ASPOŇ PODOBNÉHO K55A1 (M109A2K) S K9?

      Tedy kromě toho, co mají společné úplně všechny pásové samohybné houfnice ráže 155 mm :-)))Skrýt celý příspěvek

 • Adam233
  11:58 20.07.2022
 • JVit
  07:48 20.07.2022

  @Maximus vy jste nejaky lobista od Hyunday? :) Ted vazne. Zadna smlouva ani nase ani polska zatim neni podepsana. Takze hazet tady cisla co kolik bude stat jsou spekulace. ...Zobrazit celý příspěvek

  @Maximus
  vy jste nejaky lobista od Hyunday? :)

  Ted vazne. Zadna smlouva ani nase ani polska zatim neni podepsana. Takze hazet tady cisla co kolik bude stat jsou spekulace. Navic neni ani poradne jasne jake K2 v te prvni varce polaci dostanou. Pokud to budou repasovane K2 od armady s popiskama v polstine tak si osobne nemyslim ze to bude buh vi jaky genialni nakup.

  Ale je evidentni ze polaci chcou hodne tanku a hlavne rychle.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   08:57 20.07.2022

   S kecy, že to musí být uloženky z armády tu vystupují určití konkrétní jedinci bez hlubší znalosti problematiky jihokorejských zbraní. I puvodní K2 má modernější elektroniku a ...Zobrazit celý příspěvek

   S kecy, že to musí být uloženky z armády tu vystupují určití konkrétní jedinci bez hlubší znalosti problematiky jihokorejských zbraní.

   I puvodní K2 má modernější elektroniku a schopnost automatického sledování cíle než nové Leo 2.

   Co se vytýká původní K2 je o něco slabší pancéřování, které je dané schopnostmi severokorejských protivníků - ti ale mají ve výzbroji to samé co rusáci - severokorejský hi-tech jsou T62 a T72. Otázky a nejasnosti panují ohledně kvality severokorejské APDS munice.
   Otázka však zní - kolik má a bude mít rusácko v příští dekádě ve výzbroji T-14 Armata a T-90M Proryv-3 umožňující využití vysokovýkonné munice Vakuum?

   Dodatečné zesílení pancéřování u puvodní K2 po vzoru K2NO či K2PL není zcela evidentně nějaký technologický problém.

   Vždy je potřeba si definovat schopnosti které chceme dosáhnout a proti komu. Pokud pominu geopolitické cíle realizované skrze investice v této oblasti (podotýkám, že my jako de facto ekonomicky další spolková země Německa si nepotřebujeme Německo nijak dále zavazovat a k ekonomické a částečně politické závislosti nemusíme přidávat ještě vojenskou), tak naším jediným nepřítelem je v příštích 10 letech prostě rusácko. Co a jak bude schopné proti Evropě poslat v konvenčních silách v této době, pokud by v nějakém dalším pomatení mysli vrchní skřet či jeho nástupce chtěl vyvolat přímý konflikt s NATO - divize Armat ani T90M Poryv 3 to zcela jistě nebudou. Až na těch několik tuctů opravdu moderních tanků, které si rusáci zcela evidentně šetří, tak proti všemu ostatnímu co rusáci mohou masově nasadit je i původní K2 "overkill". Verze K2NO a její deriváty s vylepšeným pancéřováním a dělem jsou více než důstojným soupeřem i pro ty Poryv 3 - minimálně stejně jako Leo2A7+.

   Prostudoval jsem spoustu dostupných materiálů a ani zatím žádný z "fan klubu Leo2" nedokázal jasně definovat, v čem je Leo2A7+ lepší než K2NO, aby to ospravedlnilo rozdíl v ceně 8,35 mil dolarů vs. 13 až 15 mil Euro. Připlácet si několik mil. dolarů na jednom tanku jen za to, že mám značku "Leopard2" si mohou dovolit jedině ropné emiráty, které i policistům nakoupí klidně i Bugatti Veyron.

   My jsme ve fázi hluboce podfinancované armády - o výběru konkrétních dělostřeleckých či PVO systému rozhodovaly o řád menší částky než je rozdíl cen těchto dvou tanků. Jak tak chce někdo ekonomicky a technicky obhájit volbu Leo2?

   Máme před sebou mnohem důležitější nákup F-35 a BVP, PVO jsme si koupili jen s raketami na odpalovacích zařízeních, bude potřeba vytvořit zásoby letecké i dělostřelecké munice, etc.

   Každá rozumně utracená miliarda do obrany se bude počítat, protože vláda rozhodně bude mít vzhledem k situaci poněkud hlouběji do státní pokladny.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    09:06 20.07.2022

    /I puvodní K2 má modernější elektroniku a schopnost automatického sledování cíle než nové Leo 2.ú Jo to určitě. :) Škoda že taky nemají schopnost vyrobit svůj kanón (a misí kupovat ...Zobrazit celý příspěvek

    /I puvodní K2 má modernější elektroniku a schopnost automatického sledování cíle než nové Leo 2.ú
    Jo to určitě. :)
    Škoda že taky nemají schopnost vyrobit svůj kanón (a misí kupovat starší německý) a funkční powerpack (který musí taky kupovat v Německu).

    /aby to ospravedlnilo rozdíl v ceně 8,35 mil dolarů/
    Znovu vám říkám dejte sem aktuální cenu Leopardu. Tedy tvrdou cenu a ne odhady a spekulace.

    Komiku.Skrýt celý příspěvek

   • JVit
    10:07 20.07.2022

    Ty spekulace o tom ze prvni kusy K2 budou ulozenky z armady mam z polska od lidi, kteri se vojenskou problematikou zabyvaji celkem hodne. Ale ve vysledku je to uplne jedno. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty spekulace o tom ze prvni kusy K2 budou ulozenky z armady mam z polska od lidi, kteri se vojenskou problematikou zabyvaji celkem hodne.

    Ale ve vysledku je to uplne jedno. Protoze zopakuji co uz jsem psal. Vsechno okolo polskych K2 a jejich ceny jsou zatim jenom spekulace. Dokud se nepodepisou smlouvy kde bude jasne co za kolik a v jake dobe, tak se tady muzete hadat do roztrhani tela, ale stejne nic nevyresite.

    Mimochodem, kde mate jistotu ze i kdyby jsme o K2 uvazovali, tak by nam korejci dali stejnou cenu jako polakum?Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    10:38 20.07.2022

    To Scotty: Jihokorejci si sami vyrábějí vylepšenou verzi Rh120 L/55 s názvem CN08, která kvalitou původní německou předlohu výrazně převyšuje a parametrově ji jen o trochu ...Zobrazit celý příspěvek

    To Scotty: Jihokorejci si sami vyrábějí vylepšenou verzi Rh120 L/55 s názvem CN08, která kvalitou původní německou předlohu výrazně převyšuje a parametrově ji jen o trochu překonává až verze L55A1.
    Powerpack si Jihokorejci montují i sami jen s využitím německé převodovky, nicméně pro nás by to byl v Evropě bonus mít možnost v případě nutnosti použít německou alternativu. Tož to k té tvé mystifikaci.
    Dalším a dalším svým příspěvkem jen ukazuješ, jak o tom víš houby.

    Nejaktuálnější cena je z posledního prodeje Leo2A7+ Maďarsku a tam vycházela 13 až 15 mil. Euro. Že bude cena pro BW nějak v době energetické krize nějak výrazně nižší je poněkud "optimistické".

    To JVit: Jistotu samozřejmě nemám, ale řádný hospodář by si měl dát před sebe přinejmenším dvě konkurenční nabídky a pak dle poměru ceny, výkonu a případně jiných benefitů pro stát (geopolitika) si vybrat . Postavit se před Němce, že díky daru A4 si tedy musíme vzít i nové Leo2 a ať si řeknou cenu je pitomost a nikdo soudný doma by to třeba při koupi svého auta neudělal. Samozřejmě pro některé lidi je to jednodušší či výhodnější. Pro tuto republiku tento postup výhodný rozhodně není a o to mi tady jde.

    Někteří se tady tváří, že k Leo2 "нет аналога", ale to tak prostě není!!!

    MO by mělo mít na stole obě nabídky a pak se rozhodovat - věřím, že Jihokorejci by nabídku dodali velice promptně. Pak ať vyhraje lepší nabídka.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:03 20.07.2022

     Kanón Leopardu 2A7 prostě překonává to co montují Korejci. Smiř se s tím. /Powerpack si Jihokorejci montují i sami jen s využitím německé převodovky/ A motoru. Ač jejich možná po ...Zobrazit celý příspěvek

     Kanón Leopardu 2A7 prostě překonává to co montují Korejci. Smiř se s tím.

     /Powerpack si Jihokorejci montují i sami jen s využitím německé převodovky/
     A motoru. Ač jejich možná po letech už dopracovali k tomu aby byl i použitelný. Převodovka je stále pasé.

     /Nejaktuálnější cena je z posledního prodeje Leo2A7+ Maďarsku a tam vycházela 13 až 15 mil. Euro/
     To si zjistil jak? Rozklad objednávky nebyl nikdy zveřejněn a ta obsahovala i PzH2000.

     Protože v případě Leopardu opravdu "kein analog".Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:18 20.07.2022

      Jsou zatím neověřená tvrzení, že veze děla pro K2NO ten malý kousek výhody L55A1 dorovnává - uvidíme. Rozdíl původní verze CN08 od klasické L55 byl enormní, proto výhodu L55A1 lze ...Zobrazit celý příspěvek

      Jsou zatím neověřená tvrzení, že veze děla pro K2NO ten malý kousek výhody L55A1 dorovnává - uvidíme. Rozdíl původní verze CN08 od klasické L55 byl enormní, proto výhodu L55A1 lze považovat za zanedbatelnou. Budoucnost je stejnak v Rh-130 L/51 a jeho jihokorejském derivátu a tam to bez automatu už stejnak nepůjde.

      Ad cena - bylo to v tom odkazu, kde to bylo docela seriozně rozebráno.

      "Kain analog" - Nichts ist so groß und so überteuert :-)))Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:14 20.07.2022

    Celkem by mě asi nejen mě, zda jste vůbec tušil před představením verze K2NO, ze je potřeba na ten tank navesit dalších 6,5t aby se vyrovnal L2. Nebo byste jen vešel buliky o ...Zobrazit celý příspěvek

    Celkem by mě asi nejen mě, zda jste vůbec tušil před představením verze K2NO, ze je potřeba na ten tank navesit dalších 6,5t aby se vyrovnal L2.
    Nebo byste jen vešel buliky o pokročilých techlogiich v JK jak to děláte u těch dalších parametrů.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     20:51 20.07.2022

     Představte si, že ač přímo nevoják jsem odebíral ATM ještě v dobách, kdy se ten časopis jmenoval ATOM a moje opravdu velká knihovna je plná odborné literatury, ... až k mým ...Zobrazit celý příspěvek

     Představte si, že ač přímo nevoják jsem odebíral ATM ještě v dobách, kdy se ten časopis jmenoval ATOM a moje opravdu velká knihovna je plná odborné literatury, ... až k mým přednáškám na GŠ a MO.
     Ano, o K2 vím hodně dlouho a tanky rovněž dlouho nebyly na pořadu dne.
     Kluci z Přáslavic, jak mi sami říkali, by byli vděční i za CV-120 :-)))

     Otázka je, co všechno naopak ví "fanclub Leo2" o K2 a ukazuje se, že jsou to většinou jen mýty a pověsti, viz bláboly o výrobě děl pro K2 v Německu a podobně.

     Osobně tvrdím, že proti aktuální hrozbě ze strany Ruska je i původní verze K2 pancéřováná víc než dostatečně (Jihokorejci je dimenzovali proti T-62 a původním T-72 a rusácko má Armat a Poryvů 3 kolik ?). I tato verze překonává TTD většinu evropských tanků NATO a současná K2NO a budoucí K2PL velmi pravděpodobně i A7+.

     Proč asi Poláci s Leo 2 pro budoucnost nepočítají a to mají 105 kusů A5? Asi si zřejmě z vyžádaných dat spočítali, že je to ekonomicky i časově nesmysl.

     Jsem zvědav na vaše komentáře až vyplave na povrch reálná cena Leo 2A7+ v době energetické krize, jak to projede v tendru v Norsku a až budou k dispozici aktuální ceny modernizových verzí K2 :-))).Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:14 21.07.2022

      Stále řešíte "cenu", ale CR neplánuje kupovat neznámí počet tanků za 25-50mld. s tím, že nižší cenou koupí větší počet. Rusové mají(měli?) na Ukrajině tisíce tanků, kterým chybí ...Zobrazit celý příspěvek

      Stále řešíte "cenu", ale CR neplánuje kupovat neznámí počet tanků za 25-50mld. s tím, že nižší cenou koupí větší počet. Rusové mají(měli?) na Ukrajině tisíce tanků, kterým chybí jen ty "oddělené schránky munice", ale určitě mají skvělí nabiják co deklasuje západní tanky... Ten pocit určitě pomáhá drahocenným osádkám, když je v lepším případě zabije výbuch munice, v horším uhoří k smrti. Ale máte pravdu Rusko ušetřilo na nákupu, místo toho si mohl oligarchové ... ať si každý doplní co potřebuje.

      PS: "a až budou k dispozici aktuální ceny modernizových verzí K2 :-)))."
      Nemáte cena ani normálních tanků K2, takže o čem tu celou dobu básníte?
      Každý tank u kterého si vysním nižší cenu je jistě levnější než jeho konkurence....Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:44 21.07.2022

      Vy si nabíjecí automat K2 představujete jako u T-72 s karuselovým zásobníkem. Tak to ale samozřejmě není. Munice je v "batohu" za věží. Stejně jak to má třeba T-90M Proryv-3, který ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy si nabíjecí automat K2 představujete jako u T-72 s karuselovým zásobníkem. Tak to ale samozřejmě není. Munice je v "batohu" za věží. Stejně jak to má třeba T-90M Proryv-3, který se při své premiéře mezi zničenými tanky na Ukrajině díky tomu nepřidal do klubu "vrhačů věží" nebo francouzský Leclerc.

      Jednak cena původní K2 byla cca 8,5 mil. dolarů dle poslední objednávky Jihokorejské armády a nyní uváděná cena 180 ks K2 pro Polsko bude 2,28 miliardy dolarů což vychází cca na 12,7 milionu dolarů za kus, ale půjde vemi pravděpodobně o systémovou cenu a nikoliv jednotkovou cenu - ta je u Leo2A7+ byla pro Maďary 13 až 15 mil. Euro.

      https://www.kedglobal.com/aero...

      Nemít alternativní nabídku a jít vyjednávat o ceně s "jediným možným" kandidátem, který to samozřejmě ví, je diletantismus a to prostě Jirosi neokecáte. Kdyby šlo o vaše peníze, takto hloupě by jste snad nepostupoval.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:21 21.07.2022

      Je smutné když z vás vypadne pravda.... Vim jak má řešenou munici K2. Takže, jen tak náhodou jste z ceny 8,5m udělala 12,7m při seriovosti 180ks. Fakt si nepřipadáte trapně? Pak ...Zobrazit celý příspěvek

      Je smutné když z vás vypadne pravda....
      Vim jak má řešenou munici K2.

      Takže, jen tak náhodou jste z ceny 8,5m udělala 12,7m při seriovosti 180ks. Fakt si nepřipadáte trapně?

      Pak tu zase vedete nesmysl o výpočtu z ceny pro Maďarsko, kde byli v dodávce i dělá. Přitom vám vyjde rozdíl 12,7*180ks vs 13*54ks.

      Že cena 13-15 mil eur odpovídá ceně odhadnout misterstvem v Německu je samozřejmě ciste náhoda... Zatím z PL nabídky vám žádná rozsáhlá cena nevyšla...

      Myslíte doufám jednají jak vybírají K2 od roku 2018 v Pl. Tam take se baví pouze z Jk.
      Ale jasne mluví se tam o nákupu od roku 2018, ale letos podepíší, příští rok dostanou první ks...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:48 22.07.2022

      Sorry, hodnotil jsem vás na víc. Něvědět rozdíl mezi systémovou a jednotkovou cenou: No coment. Od roku 2018 mluví pouze o polonizované verzi K2PL, původní K2 nechtěli kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

      Sorry, hodnotil jsem vás na víc. Něvědět rozdíl mezi systémovou a jednotkovou cenou: No coment.

      Od roku 2018 mluví pouze o polonizované verzi K2PL, původní K2 nechtěli kvůli tříštění logistiky, kterou už tak mají díky Leo2 hodně divokou. Až s válkou na Ukrajině vyvstala akutní potřeba tanků a berou za vděk i původní verzí K2, kterou Jihokorejci umí "sekat jak Baťa cvičky". Takže rozhodnutí o pořízení 180ks v +- původním provedení K2 pro Polsko je staré maximálně par měsíců!!!Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  01:08 20.07.2022

  Dotaz na slovenské kolegy, kdopak to je ten Kugla. Tvrdí, že v nákupu Patrie byla korupce.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Dotaz na slovenské kolegy, kdopak to je ten Kugla. Tvrdí, že v nákupu Patrie byla korupce.

  https://www.youtube.com/watch?...

  • BobDylan
   16:52 20.07.2022

   Už to Miroslav písal inde, ale predsa len. Martin Kugla je vyštudovaný politológ, ktorý píše články o všetkom od armády cez Covid, politiku až po dianie v Bratislave. Taký ten typ ...Zobrazit celý příspěvek

   Už to Miroslav písal inde, ale predsa len. Martin Kugla je vyštudovaný politológ, ktorý píše články o všetkom od armády cez Covid, politiku až po dianie v Bratislave. Taký ten typ čo všade bol, všetko videl a ku všetkému má potrebu sa vyjadriť. Konkrétne v článku v ktorom kritizoval nákup BOV 8x8 spomenul, že sme mali fínom nanútiť naše Zuzany. A tá dnešná kritika, kde vystupuje na smeráckych (skorumpovaná politická strana, ktorá 12 rokov rozkrádala Slovensko a má väzby aj na podnikateľa, ktorý si objednal vraždu novinára) tlačovkách mu k dôveryhodnosti tiež nepridáva. Proste je to ekonomický a vojenský génius, ktorého nám môže svet závidieť.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    21:11 20.07.2022

    Díky Bobby.

    Díky Bobby.

 • juhelak
  17:26 19.07.2022

  Nejlepší tank pro nás bude nakonec ten který by byl dodán v rozumném čase řekněme do dvou let. Tím se to dost zuzi. Škoda že Amici nepustí něco.. Oni ty tanky zrovna v Pacifiku ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejlepší tank pro nás bude nakonec ten který by byl dodán v rozumném čase řekněme do dvou let. Tím se to dost zuzi. Škoda že Amici nepustí něco.. Oni ty tanky zrovna v Pacifiku tolik nevyuziji.Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  16:13 19.07.2022

  Přepostnu sem s dovolením příspěvek od kolegy Danika: Hyunday Rotem dodá 180ks K2 Black Panther (7,6 mil. USD za kus) do roku 2024. Polská strana se taktéž zajímá o FA-50, Redback, ...Zobrazit celý příspěvek

  Přepostnu sem s dovolením příspěvek od kolegy Danika:
  Hyunday Rotem dodá 180ks K2 Black Panther (7,6 mil. USD za kus) do roku 2024. Polská strana se taktéž zajímá o FA-50, Redback, K9 a KM-SAM Block 2. Kontrakt se očekává příští týden.

  Scotty doufám že to rozdýcháš :-)))

  Kdyby se naši lidi na MO nechytili na nabídku Horsta Fuchse s A4, tak jsme těch našich 50 MTB s potřebnými "servisními tanky" mohli mít už za dva roky podstatně levněji než ty předražené krámy s jménem Leo2 !!!Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   16:33 19.07.2022

   Ještě rovnou repostnu to co jsem psal do diskuze o UA k jedné info od Mortlese o nabídce Leo pro Poláky: Pro nás by to znamenalo, že Leo 2A4 uvidíme první toho 10/23 a poslední ...Zobrazit celý příspěvek

   Ještě rovnou repostnu to co jsem psal do diskuze o UA k jedné info od Mortlese o nabídce Leo pro Poláky:

   Pro nás by to znamenalo, že Leo 2A4 uvidíme první toho 10/23 a poslední dostaneme (když půjde vše skvěle a udrží to na 3 za měsíc) 3/24. Hmm a pak chceme cca 58 tanků. Nových.

   To při této výrobní kapacitě dostaneme poslední kusy Leo 2A7+ někdy na přelomu roku 2025/2026. Poláci už dva roky předtím obdrží 180 tanků. Pro nás nic moc. Pro Poláky nesmysl.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:23 19.07.2022

    /Pro nás by to znamenalo, že Leo 2A4 uvidíme první toho 10/23 a poslední dostaneme (když půjde vše skvěle a udrží to na 3 za měsíc) 3/24. Hmm a pak chceme cca 58 tanků. ...Zobrazit celý příspěvek

    /Pro nás by to znamenalo, že Leo 2A4 uvidíme první toho 10/23 a poslední dostaneme (když půjde vše skvěle a udrží to na 3 za měsíc) 3/24. Hmm a pak chceme cca 58 tanků. Nových./
    Píčovina. První mají přijít na začátku příštího roku. V tomhle je důvěryhodnost toho co říká německý opoziční politik nulová.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     19:36 19.07.2022

     Dobře, tak Leo 2A4 vzhledem k tomu, že půjde "jen" o repas, tu budou brzy. Co Leo 2A7+?

     Dobře, tak Leo 2A4 vzhledem k tomu, že půjde "jen" o repas, tu budou brzy. Co Leo 2A7+?

     • Scotty
      19:53 19.07.2022

      O několik let později. Na to jak Korejci dodají za rok a půl 180 nových (nebo aspoň repasovaných) tanků si počkám....

      O několik let později. Na to jak Korejci dodají za rok a půl 180 nových (nebo aspoň repasovaných) tanků si počkám....

     • Danik
      21:52 19.07.2022

      Takže vůbec netušíme :-) Možná 2024, možná 2025 a taky možná 2026. Vždyť taky jo, počkáme a uvidíme.

      Takže vůbec netušíme :-) Možná 2024, možná 2025 a taky možná 2026. Vždyť taky jo, počkáme a uvidíme.

     • Maximus
      22:13 19.07.2022

      Fakt si přečtěte aspoň ten článek tady na AN o kapacitě výroby jihokorejského vojenského průmyslu. Velmi poučné :-)))

      Fakt si přečtěte aspoň ten článek tady na AN o kapacitě výroby jihokorejského vojenského průmyslu. Velmi poučné :-)))

     • Klimesov
      10:08 20.07.2022

      Danik Žádná smlouva na nové tanky ještě nebyla podepsaná a vše se teprve řeší. L2A4 dostáváme darem z toho důvodu aby se u AČR urychlil výcvik a přechod na západní typ MBT. Ano je ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      Žádná smlouva na nové tanky ještě nebyla podepsaná a vše se teprve řeší. L2A4 dostáváme darem z toho důvodu aby se u AČR urychlil výcvik a přechod na západní typ MBT. Ano je pravděpodobné, že objednávka nových L2A7 je nejpravděpodobnější, ale to je dáno tím, že pro AČR je to momentálně nejvýhodnější nabídka. Výhodnější jsme zatím nedostaly.
      A argumentovat Polskem je zavádějící. Poláci mají v plánu nakoupit cca 500 K2 a mají v plánu investovat do modernizace a vylepšení K2, tudíž jsou pro Hyunday daleko lepším zákazníkem než ČR, která hledá cca 50 ks nových MBT ve finální podobě.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:56 20.07.2022

      Norové budou brát něco kolem +- 70-80 kusů tanků a také to vypadá na vítězství K2NO nad Leo2A7+ :-))) Realita je taková, že pokud by se v nejbližší době uzavřela dohoda s ...Zobrazit celý příspěvek

      Norové budou brát něco kolem +- 70-80 kusů tanků a také to vypadá na vítězství K2NO nad Leo2A7+ :-)))

      Realita je taková, že pokud by se v nejbližší době uzavřela dohoda s Jihokorejci, tak máme rotu K2 velmi pravděpodobně rychleji než ty repasované A4 z Německa. Naši tankisti by už mohli cvičit s finálním tankem pro 21. století a ne z repasovaným veteránem, který technicky odpovídá verzi produkované v letech letech 1985–92.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      11:34 20.07.2022

      Maximus Vypadá to nebo je doopravdy berou? Už podepsali smlouvu? Ještě nedávno se psalo, že Poláci dostanou 300 Abramsů, nakonec jich není ani polovina. Norové si platí úpravy K2, ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Vypadá to nebo je doopravdy berou? Už podepsali smlouvu? Ještě nedávno se psalo, že Poláci dostanou 300 Abramsů, nakonec jich není ani polovina.
      Norové si platí úpravy K2, Poláci si Platí repas K2, budou platit úpravy K2. Obě země používají MBT západního typu už nějakou tu dobu.
      AČR dostane L2A4 jako protiváhu za své T-72, jejich repas budou platit Němci. Dali Korejci takovou nabídku ČR? O novém MBT v AČR ještě není rozhodnuto, byť pravděpodobný je L2A7, ale podepsaného nic není. AČR nechce investovat do úprav K2 pro potřeby AČR. V ČR se nové MBT řeší tak 3 - 4 měsíce. Norové ho řeší od roku 2020 možná dřív. První zmíňky o polonizovaných K2 jsou z roku 2018.
      Maximus. Problém je, že vy vydáváte své dojmy za fakta a zároveň reálné fakta ignorujete, jako třeba to, že jak Norové tak Poláci ty K2 řeší daleko delší dobu než ČR náhradu MBT všeobecně. Realita je taková, že pro Korejce je Norsko a Polsko daleko přijatelnější, protože jsou ochotny všechno platit.
      Realita je taková, že v ČR se rozhodlo nahradit MBT před 3 měsíci a výrobci opravdu nemají na skladě tisíce funkčních nových MBT, které jsou schopni odeslat do týdne potenciálnímu zákazníkovi a že něco takového se vyjednává minimálně rok.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     12:28 20.07.2022

     To Klimesov: Takovou nabídku mají Norové na stole s podmínkou, že musí podepsat do konce roku a to je poněkud více než JPP - mystfikacemi tady srší nekritictí priznivci Leo2, kteri ...Zobrazit celý příspěvek

     To Klimesov:
     Takovou nabídku mají Norové na stole s podmínkou, že musí podepsat do konce roku a to je poněkud více než JPP - mystfikacemi tady srší nekritictí priznivci Leo2, kteri nemohou rozdychat, ze jim nekdo šlape po babovičkach.

     Možností ohledně K2 je několik v podstatě na škále něco mezi původní K2 a K2NO.
     Je třeba zřejmé, že nepotřebujeme mít třeba posílené topení pro arktické podmínky.

     Není zjevně nutné nic podstatného vyvíjet či upravovat pro podmínky ČR. V podstatě stačí vzít verzi K2NO a osekat třeba o arktické úpravy a bude to tank srovnatelný s Leo2A7+ s cenovkou o několik milionů dolarů za kus nižší.

     Provozně není důvod si myslet, že náklady budou vyšší než u Leo2. Ten opičák u nabijení v Leo2 bude něco stát na platu a výsluhách, pominu fakt, že 50 vojáků by našlo v naší armádě mnohem smysluplnější uplatnění.

     Rozrůstající počet uživatelů jihokorejské techniky, zejména ShKH K9, i v Evropě svědčí o tom, že logistika také není žádný velký problém a technika i servis je kvalitní.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   16:34 19.07.2022

   Maximus.

   Scotty možná bude lehce naštvaný, že cena není nižší o 1/3 (a ani tomu nevěřil), ale téměř o 1/2.

   Maximus.

   Scotty možná bude lehce naštvaný, že cena není nižší o 1/3 (a ani tomu nevěřil), ale téměř o 1/2.

   • Scotty
    19:21 19.07.2022

    Tak sem dej aktuální cenu Leo 2A7 frajere. Ať vidíme tu cenu která je o 1/2 nižší.

    Tak sem dej aktuální cenu Leo 2A7 frajere. Ať vidíme tu cenu která je o 1/2 nižší.

    • Danik
     19:34 19.07.2022

     Cena Leo2A7+ je uváděna mezi 13-15 mil. Euro.

     Cena Leo2A7+ je uváděna mezi 13-15 mil. Euro.

     • Scotty
      19:53 19.07.2022

      Já se ptám na realitu a ne na to co je kde uváděné.
      Navíc pokud je pravda že se jedná o staré K2, tak jsou o 100% dražší než Leopardy co dostaneme. :)

      Já se ptám na realitu a ne na to co je kde uváděné.
      Navíc pokud je pravda že se jedná o staré K2, tak jsou o 100% dražší než Leopardy co dostaneme. :)

     • Maximus
      21:39 19.07.2022

      Houbeles, budoucí zesílení přídavnými keramickými pláty není žádná raketová věda, pokud to konstrukce podvozku zvládne a ona to evidentně zvládne, Cena již zesílenéno K2NO je jen o ...Zobrazit celý příspěvek

      Houbeles, budoucí zesílení přídavnými keramickými pláty není žádná raketová věda, pokud to konstrukce podvozku zvládne a ona to evidentně zvládne, Cena již zesílenéno K2NO je jen o málo větší než základní K2 a Leo2 je tedy předražená "voňavka", která žije ze svého jména, co si vybudovala ještě na konci studené války.
      Vybrat nyní Leo2 je ekonomická lumpárna jdoucí proti zájmu státu.

      "Stará" K2 má mnohem modernější elektroniku než Leo2A7 :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:48 19.07.2022

      Tak si počkáme na realitu kolik nás budou 2A7+ stát, jenže pak už může být pozdě a můžeme zjistit, že (pokud tak vyberou) Nory jejich K2 vychází o poznání méně. Ano, celých 15ks ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak si počkáme na realitu kolik nás budou 2A7+ stát, jenže pak už může být pozdě a můžeme zjistit, že (pokud tak vyberou) Nory jejich K2 vychází o poznání méně.

      Ano, celých 15ks dostaneme "zdarma".

      Maximus

      Scotty má na mysli těch 15 Leo 2A4.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      23:04 19.07.2022

      Mimochodem Scotty, už umíš vysvětlit nárůst hmotnosti K2NO o těch 6,5 tuny jinak než zesílením pancéřování?

      Nebo nadále popíráš data výrobce?

      Mimochodem Scotty, už umíš vysvětlit nárůst hmotnosti K2NO o těch 6,5 tuny jinak než zesílením pancéřování?

      Nebo nadále popíráš data výrobce?

     • Scotty
      02:01 20.07.2022

      Maximus
      Vy jste komik. :)

      Maximus
      Vy jste komik. :)

     • Maximus
      09:13 20.07.2022

      Scotty: Zcela evidentně nemáte technické argumenty :-)))

      Scotty: Zcela evidentně nemáte technické argumenty :-)))

     • Jirosi
      13:02 20.07.2022

      Maximus: Původním argumentem zastánců K2 byla nižší hmotnos oproti L2, atd. Neměl byste to spíše být vy, kdo bude vysvětlovat proč se na ten dokonalý" tank muselo přidat dalších ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Původním argumentem zastánců K2 byla nižší hmotnos oproti L2, atd. Neměl byste to spíše být vy, kdo bude vysvětlovat proč se na ten dokonalý" tank muselo přidat dalších 6,5t pancire?
      Pokud se tahle mlzilo o ochraně, o čem se mlží ještě....Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      13:38 20.07.2022

      Jaká je evoluce hmotnosti Leo2 A4. A5, A6, A7? Stále je K2NO o 6 tun lehčí než Leo2A7+. Osobně nepovažuji při analýze aktuálních hrozeb za potřebné požadovat zesílení pancéřování ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaká je evoluce hmotnosti Leo2 A4. A5, A6, A7? Stále je K2NO o 6 tun lehčí než Leo2A7+.

      Osobně nepovažuji při analýze aktuálních hrozeb za potřebné požadovat zesílení pancéřování u K2 pro AČR (lze provést dodatečně). Nicméně na to by měly být jiné týmy, které by to měly rozhodovat. Dobře integrovaný Hard Kill systém má také svůj význam.

      Pro norský tendr vznikla verze K2NO, která má Leo2A7+ porazit nejen cenou, ale i v podstatných technických parametrech jako je odolnost, na kterou je tak německá konstrukční škola pyšná. Podle informací z Norska K2 také s velkou pravděpodobností Leo2A7+ porazí.

      V Norsku se testuje stroj proti stroji a výsledek bude pro některé "odborníky" velmi překvapivý.

      Spíš je "podivné", jak se zastánci Leo2 bojí vůbec možnosti regulérní konkurenční nabídky :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:44 20.07.2022

      Takže žádná sebereflexe k doporučení tanku z horším parametry v nejdůležitějších faktorech.

      Takže žádná sebereflexe k doporučení tanku z horším parametry v nejdůležitějších faktorech.

    • Maximus
     15:15 20.07.2022

     Fakt sebereflexi u priznivcu Leo2 jsem jeste nenasel. Plnohodnotna "blastdoor" jsou dulezitejsi nez rychlost nabijeni, mensi silueta, lepsi elektronika, schopnost vystrelovat ...Zobrazit celý příspěvek

     Fakt sebereflexi u priznivcu Leo2 jsem jeste nenasel.

     Plnohodnotna "blastdoor" jsou dulezitejsi nez rychlost nabijeni, mensi silueta, lepsi elektronika, schopnost vystrelovat top-atak PTŘS z dela, o 6 tun menší hmotnost, o x milionů dolarů menší jednotkova cena, tříčlenná posadka,...

     Vidim, že nekriticti obdivovatele Leo2 se i dvirek chytaji :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:27 20.07.2022

      Začíná to být skoro trapne. Přesně tahle popisovali i Rusové svoji skvělou techniku... její bojové výsledky na Ukrajině jsou vám doufám známé. Ne, ty dle vás nepoststne drobnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Začíná to být skoro trapne.
      Přesně tahle popisovali i Rusové svoji skvělou techniku... její bojové výsledky na Ukrajině jsou vám doufám známé.

      Ne, ty dle vás nepoststne drobnosti rozhoduji o tom zda bude posadka bojovat i druhý den...Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:02 20.07.2022

      Retoriku ruské wunderwaften převzali bezezbytku příznivci Leo2 - "нет аналога". Úporně se brání jakémukoliv srovnání a seriózní protinabídce, protože by jejich "milášek" mohl ...Zobrazit celý příspěvek

      Retoriku ruské wunderwaften převzali bezezbytku příznivci Leo2 - "нет аналога".
      Úporně se brání jakémukoliv srovnání a seriózní protinabídce, protože by jejich "milášek" mohl přijít o svoji pověst. Tomu se stejnak s největší pravděpodobností nevyhnou v Norsku. Už slyším to jejich kvičení, jak Norové jsou hloupí, že sice ty tanky sice osobně testovali a přesto si raději vybrali Jihokorejce než jejich "miláška" :-))).

      Poláci po dodávkách Abramsů a K2 chtějí ty staré vrány Leo2 vyházet (a to mají 105 ks A5) a ani omylem je nenapadne je modernizovat na A7+. Určitě se tady najde dost rozumbradů, kteří je budou chtít od Polska odkoupit a "výhodně" modernizovat minimálně do fáze na Leo2A11.

      Ano, jsou ty i další podstatné parametry jako je velikost siluety, rychlost přebití a schopnost najít a zasáhnout cíl. Tam zase dominují jiní. Benefit je rovněž možnost použít dle potřeby kanonovou PTŘS KSTAM, což Leo2 rozhodně nemá - pro její použití není třeba přímo vidět na cíl (může se ukrýt třeba za překážkou), protože munice je vybavena vlastními navigačními a zaměřovacími systémy a funguje v režimu "vystřel a zapomeň", ale lze ji v omezené míře i ručně ovládat pomocí datalinku z tanku pomocí živého přenosu. I samotný tank může se při palbě krýt za překážkou a jediné co je potřeba je nutnost natočit hlaveň tak, aby mířila nad kryt. Minimální dosah munice je 2 km, maximální dosah je 8 km. K2 si pro nepřátelský tank dosáhne na vzdálenost, o které si uživatel Leo2 může nechat jen zdát. Na zakopaný tank také ideální.

      Mě fascinují někteří neználci, kteří sice nemají ponětí o základních parametrech jihokorejského tanku, ale jasně ví, že Leo2 je nejlepší :-))).
      Přímo "fanklub Leopard 2" :-))).Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:10 20.07.2022

      Možná to je tím, že si chceme koupit tank. Proto nerozhoduje parametry, které zastane raketomet se zlomek kupní ceny. Napíšu to znovu, snad vám to dojde. Ale všechny ty výhody ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná to je tím, že si chceme koupit tank. Proto nerozhoduje parametry, které zastane raketomet se zlomek kupní ceny.

      Napíšu to znovu, snad vám to dojde. Ale všechny ty výhody už měla mít současná T-cka. Ale jak sd ukázalo, je mnohem lepší mít jiné věci, na kterých vy chcete šetřit.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:03 20.07.2022

      Aha my máme nějaký raketomet a který nám navíc zničí na počkání nepřátelský tank v boji, který se zrovna ukryl za překážku (stavbu, terénní vlnu). Z které alternativní reality jste ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha my máme nějaký raketomet a který nám navíc zničí na počkání nepřátelský tank v boji, který se zrovna ukryl za překážku (stavbu, terénní vlnu). Z které alternativní reality jste sem utekl?
      Rusové už mají ve výzbroji top attack PT raketu? Jakou prosím, v této realitě ji ještě nikdo neviděl.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:47 21.07.2022

      Armáda zatím na budoucí nákup Raketometu neododpiskala. Ale tank si nikdo nekupuje pro střílejí raket, stejně jako se nečeká, že bude nahrazovat dělostřelectva v nepřímé ...Zobrazit celý příspěvek

      Armáda zatím na budoucí nákup Raketometu neododpiskala.

      Ale tank si nikdo nekupuje pro střílejí raket, stejně jako se nečeká, že bude nahrazovat dělostřelectva v nepřímé střelbě.
      Tank má na bojišti jiné úkoly, ale to jsou ty pro si ho armády kupují, a vy chcete na nich šetřit.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:04 21.07.2022

      Jirosi, ja nehodlám svými úvahami na armádě šetřit, za rozdíl cen těch tanků bych měl raději v armádě baterii HIMARS. Víte jaký dosah mají současné optické a termovizní systémy na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, ja nehodlám svými úvahami na armádě šetřit, za rozdíl cen těch tanků bych měl raději v armádě baterii HIMARS.

      Víte jaký dosah mají současné optické a termovizní systémy na moderním tanku? Bavíme se o 10 km + a rozpoznání nepřátelské techniky, což je rozhodně výrazně dál, než dosáhne tankový kanón a pokud se díváte třeba na záběry z bojů na Ukrajině, tak je tam zcela běžné, že nepřátelský stroj se v boji někde kryje - schopnost ho zlikvidovat v boji za tou překážkou je zjevně teoretikem neocenitelná. Zkuste to klukům vysvětlit v Přáslavicích, že něco takového by nevyužili :-)))

      Jistě bude jednou doba, že si každá posádka tanku dá požadavek do C4ISTAR terminálu a dělostřelecká baterie on-line pošle na dané koordináty naváděný projektil. To je zatím ještě na dlouho čirá sci-fi.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:25 21.07.2022

      To co je dle vás scifi provozovali Němci už během WW2...

      To co je dle vás scifi provozovali Němci už během WW2...

     • Jirosi
      16:32 21.07.2022

      Maximus: Až si v Norsku vyberou je možné, že to vyhraje K2. Ale zatím to nevyhrál. A je celkem jedno jak moc o tom budete lhát.

      Maximus: Až si v Norsku vyberou je možné, že to vyhraje K2. Ale zatím to nevyhrál. A je celkem jedno jak moc o tom budete lhát.

     • Maximus
      21:31 22.07.2022

      Než někoho obvinite ze lži, tak by jste si měl nejprve zamést před vlastním prahem. Obviňujete bez důkazu, což nesvědčí zrovna o vaši serióznosti.

      Než někoho obvinite ze lži, tak by jste si měl nejprve zamést před vlastním prahem. Obviňujete bez důkazu, což nesvědčí zrovna o vaši serióznosti.

  • Danik
   17:37 19.07.2022

   Ještě jen dodám, že na druhou stranu ty norské K2NO (pokud ke konci tohoto roku zvítězí) by měly začít přicházet v roce 2025. Tedy po 2 letech od podpisu kontraktu. Což je to samé ...Zobrazit celý příspěvek

   Ještě jen dodám, že na druhou stranu ty norské K2NO (pokud ke konci tohoto roku zvítězí) by měly začít přicházet v roce 2025. Tedy po 2 letech od podpisu kontraktu. Což je to samé jako v případě K9 pro Norsko (podepsáno ke konci 2017, první kusy ke konci 2019).

   Pro komparaci německá nabídka 2A4 by začala přicházet cca po roce (tím, že se jedná o 15 kusů pro repas) když vše půjde dobře a první 2A7+ snad v roce 2025. Houfnice Caesar podepsány 2021 a první začnou přicházet po cca 2,5 letech. Dodávky 2024 až 2026.

   U K2NO je však důležité si říci, že tanky od roku 2025 chtějí zavádět sami Norové (tudíž to nemusí být ovlivněno výrobními kapacitami Korejců). Ti se také rozhodli, že modernizace Leo 2A4 je nesmysl.

   K2NO je těžší o 6,5 tun (61,5 tun) než standardní Černý Panther. Má mít lepší kanón, CN08 120 mm 55 caliber smoothbore, zlepšenou ochranu, APS. Cena naroste cca o 10% oproti standardu. Automat K2NO má být schopný vypálit 10 ran za minutu. Rychlost 65 na zpevněných, 50 km/h v krajině a dosah 450 km.

   Když teď vezmeme cenu K2 pro Poláky. Cena K2NO může býti okolo 8,4 mil USD. Což je stále o 4,6-6,6 mil méně za kus, než u Leo 2A7+. Když chceme asi 58 tanků, to znamená, že Leo 2A7+ je dražší variantou o 6,4 až 9,2 mld kč . K tomu musíme platit dalšího člena osádky. A je otázkou náročnost provozu, spotřeba, cena provozu, servisu a náhradních dílů oproti Leopardu.

   Za ušetřené peníze jen co se čisté pořizovací ceny týče, může být ještě hodně muziky. Viz třeba nákup potřebných PTŘS Spike, jakožto náhradu za Konkurs, nové automatické granátomety, nebo těžké kulomety, či Manpads.

   Když vezmeme udávanou cenu K2 standardně. Bavíme se o 8,5 mil. USD. Podle tohoto údaje tak bude K2NO vycházet na 9 350 000 USD. Což je však stále méně než Leopard (to co jsem udával jsou starší ceny, vzhledem k současné situaci se to klidně může vyšplhat i lehce za horní hranici). Pořád nám to dává celkovou cenu okolo 8 miliard korun levnější za 58 strojů než Leo 2A7+. Taktéž s Němci ještě bude boj o podíl domácího zbrojního průmyslu, Korejci budou schovívavější.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    19:01 19.07.2022

    Kdyz by jsme vynechali drahe ATACMS, tak za rozdil mezi K2 a Leo2 je sest HIMARS s munici jako teď kupuje Estonsko. Pokud to nekdo s obranou teto republiky mysli vážně, tak by ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyz by jsme vynechali drahe ATACMS, tak za rozdil mezi K2 a Leo2 je sest HIMARS s munici jako teď kupuje Estonsko.

    Pokud to nekdo s obranou teto republiky mysli vážně, tak by mel vážně prestat blouznit o Leo2.

    F-35 dava smysl i pres vysoké provozni naklady oproti konkurenci (pokud ma dost munice a je zapojena pres C4ISTARS s dalsimi zbranovymi systemy do vykonneho Kill chain). Cena Leo2 je oproti konkurenci neospravedlnitelna, tedy kromě osobni afinity k nemeckym znackam :-))).Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:24 20.07.2022

     Mohl bych vás oba poprosit komu ty K2 už J.Korea z ty uváděné ceny dodala?

     (Nikomu, JK je stále jediným uživatele daného typu)

     Mohl bych vás oba poprosit komu ty K2 už J.Korea z ty uváděné ceny dodala?

     (Nikomu, JK je stále jediným uživatele daného typu)

     • Maximus
      13:55 20.07.2022

      Příští týden by měla být podepsána smlouva s Polskem - logicky se minimálně část jejího znění dostalo i veřejnost. Docela to nahlodá další případné zájemce. Na podzim bude na řadě ...Zobrazit celý příspěvek

      Příští týden by měla být podepsána smlouva s Polskem - logicky se minimálně část jejího znění dostalo i veřejnost. Docela to nahlodá další případné zájemce.

      Na podzim bude na řadě Norsko.

      Podle analýz kontaktu s Maďarskem je cena Leo2A7+ někde mezi 13 až 15 miliony Euro. Této ceně se oficiální cena K2 zdaleka nepřibližuje - maximální uváděné odhady ceny končí na 9 mil. dolarů.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:57 20.07.2022

      Takže, platí co jsem nikde. Voz. Váš vlastní odkaz: cena je 5. Let stary odhad německého ministerstva. Ale nake L2 se prodali. Zatím co K2 se ani neprodali mimo JK. Takže, si ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže, platí co jsem nikde.

      Voz. Váš vlastní odkaz: cena je 5. Let stary odhad německého ministerstva. Ale nake L2 se prodali.

      Zatím co K2 se ani neprodali mimo JK. Takže, si prostě vymyslíte.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:22 20.07.2022

      Sorry Jirosi, mystifikace je na vaší straně - odhad ceny vycházel z nákupu maďasrkých Leo2. Cena kolem 8,5 mil dolarů vychází z ceny dodávek pro jihokorejskou armádu v roce 2019 a ...Zobrazit celý příspěvek

      Sorry Jirosi, mystifikace je na vaší straně - odhad ceny vycházel z nákupu maďasrkých Leo2.

      Cena kolem 8,5 mil dolarů vychází z ceny dodávek pro jihokorejskou armádu v roce 2019 a není příliš odlišná od ceny, která nyní provází nabídku Polsku.

      Jinak JV Asie má ceny fosilních surovin stabilní a nevyletěly do nesmyslu jako v Evropě. V této situaci čekat, že nabídka tanku vyrobeného v Evropě bude rychlá a za rozumnou cenu, tj. nižší než před krizí, je silně naivní.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:08 20.07.2022

      Maďarsko ale nekupoval jen L2, ale i houfnice. Oproti tomu stavíte K2 v sérii (bez zazemi) kupované JK ve starší verzi.. PS: Tušíte vubec, že plynová krize začala loni v Číně, vy ...Zobrazit celý příspěvek

      Maďarsko ale nekupoval jen L2, ale i houfnice.
      Oproti tomu stavíte K2 v sérii (bez zazemi) kupované JK ve starší verzi..

      PS: Tušíte vubec, že plynová krize začala loni v Číně, vy pevná ceno.
      Ostatní ceny se týkají celého světa..Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:31 20.07.2022

      Evropská cena (šedá čára) plynu/LNG je uplně jinde než je cena SV Asie (barevně) https://oilgas-info.jogmec.go.... Na rozdíl od Evropy nemusí uvažovat o ...Zobrazit celý příspěvek

      Evropská cena (šedá čára) plynu/LNG je uplně jinde než je cena SV Asie (barevně)
      https://oilgas-info.jogmec.go....

      Na rozdíl od Evropy nemusí uvažovat o omezování průmyslových provozů v zimě. Konec příští zimy bude ve znamení rychlého znovunaplňování prázdných zásobníků a budou zase padat rekordy ceny plynu. Ty jsou dány i limity kapacit zplyňovacích stanic a tranzitu, což zvýší výrazně cenu oproti tržní ceně samotné suroviny.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:22 21.07.2022

      Maximus: Když se podívám na obrázek, tak cena v EU je fakticky konstantní poslední rok co zabírá graf z cca 58-68USD. Zatím co v Asii co má dle vás dostupný levný plyn, cena z cca ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: Když se podívám na obrázek, tak cena v EU je fakticky konstantní poslední rok co zabírá graf z cca 58-68USD.

      Zatím co v Asii co má dle vás dostupný levný plyn, cena z cca 20 vystřelila na 48USD. Mezitím stihla překonat i maxima evropských cen.
      Takže, si o levné plynu v Asii sněte dál.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:26 21.07.2022

      Zjevně na tom grafu vidíme každý něco jiného - až na jeden peak je cena spotového plynu o 15 až 25 dolarů nižší než v Evropě u které se ke koncové ceně plynu přidávají náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

      Zjevně na tom grafu vidíme každý něco jiného - až na jeden peak je cena spotového plynu o 15 až 25 dolarů nižší než v Evropě u které se ke koncové ceně plynu přidávají náklady na distribuci, která je díky nedostatku terminálů a přepravních kapacit vysoká a ještě nějaký čas to potrvá.
      Toto je náš problém, který Jihokorejci nemají:
      https://oenergetice.cz/komodit... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:24 21.07.2022

      Maximus: Šedá linka - EU cena Horní t.modra - USa spodní linka Barevné linky cena v Asii. Nevim čemu nerozumíte. Pevný plyn měli naposledy loni touhle dobou. Za ten rok mají ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus:
      Šedá linka - EU cena Horní
      t.modra - USa spodní linka
      Barevné linky cena v Asii.

      Nevim čemu nerozumíte. Pevný plyn měli naposledy loni touhle dobou.
      Za ten rok mají "levny" plyn za 3x původní ceny.
      To by v EU znamenalo LNG za lidových 174USD. Reálná cena je dle grafu cca 62.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:10 19.07.2022

   Už něco dodali? Už je smlouva podepsaná? Ne. Takže fuck off. Mimochodem sem dejte kolik tedy aktuálně stojí Leo 2A7, když se tu máchá čísly jako o 1/3 nebo 1/2 levnější. Navíc ...Zobrazit celý příspěvek

   Už něco dodali? Už je smlouva podepsaná? Ne. Takže fuck off.
   Mimochodem sem dejte kolik tedy aktuálně stojí Leo 2A7, když se tu máchá čísly jako o 1/3 nebo 1/2 levnější. Navíc pokud je pravda že se jedná o staré K2 Horst Fuchs , tak jsou o 100% dražší než Leopardy co dostaneme. :)Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    21:46 19.07.2022

    Už Němci dodali Leo 2A7+? Myslím, že ne. Nojo, někdo dostane celých 15ks Leo 2A4 "zdarma" po repasu, jako výměnu za stroje poslané na UA, s tím, že je tak nějak dané jaké tanky si ...Zobrazit celý příspěvek

    Už Němci dodali Leo 2A7+? Myslím, že ne.

    Nojo, někdo dostane celých 15ks Leo 2A4 "zdarma" po repasu, jako výměnu za stroje poslané na UA, s tím, že je tak nějak dané jaké tanky si asi tak koupí a někdo si zaplatí K2 BP, což je zase trochu upgrade oproti 2A4.

    Aby jsme si rozuměli Scotty. Já budu spokojený ať už to bude Leopard 2A7+, nebo nějaký K2(NO). Jen si myslím, že je třeba zvážit možnosti, cenu, specifika strojů a dobu dodání + další parametry a ne hned bezmyšlenkovitě skočit po 15 Leo 2A4.

    Jestli se podaří, že nejpozději do 2026 budeme mít "ve stáji" za cenu pro BW, 50+ kusů Leo 2A7+ s trophy, dálkově ovládanou zbraňovou stanicí, v podobě jaká byla na letošním Eurosatory. A k tomu již zmíněných 15ks Leo 2A4 pro výcvik/zálohy nebo předělané na podpůrná vozidla. Zatleskám a ukloním se.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     21:51 19.07.2022

     To Danik: To já tedy ne. Za rozdíl v ceně by mohla být skoro baterie HIMARS i s nějakou municí. S Jihokorejci se dá domluvit, že si část strojů smontujeme sami, aby si opravárenská ...Zobrazit celý příspěvek

     To Danik: To já tedy ne. Za rozdíl v ceně by mohla být skoro baterie HIMARS i s nějakou municí. S Jihokorejci se dá domluvit, že si část strojů smontujeme sami, aby si opravárenská firma důkladně "ošahala" stroj. S Němci se handrkujeme, jestli nám umožní 20 % spoluúčast na dodávkách pro nás a BW. Poslal bych je kam si zaslouží!!!Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:57 19.07.2022

      Tak myslím, že to handrkování je iniciováno z české strany, jestli budeme mít větší podíl na zakázce jen pro nás, nebo menší podíl na celkové produkci Leopardů. Němci se ale asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak myslím, že to handrkování je iniciováno z české strany, jestli budeme mít větší podíl na zakázce jen pro nás, nebo menší podíl na celkové produkci Leopardů. Němci se ale asi budou cukat. Jsem zvědavý na ty Nory, do konce roku by to mělo být dané, ale co jsem tak koukal na Norská i Korejská média. Korejci se setsakra snaží.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:40 19.07.2022

      Maximus
      Jo jasně. Oni mám ty K2 rozmontují aby jsme si je mohli zase smontovat. To jsou zase žvásty.

      Maximus
      Jo jasně. Oni mám ty K2 rozmontují aby jsme si je mohli zase smontovat. To jsou zase žvásty.

     • Maximus
      08:00 20.07.2022

      Scotty, přečti si laskavě Jihokorejskou nabídku pro Norsko a pak žvaň. První polovinu dodají Jihokorejci a druhou si smontují Norové sami. Chápu, že "tvoji" Němci něco takového s ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, přečti si laskavě Jihokorejskou nabídku pro Norsko a pak žvaň. První polovinu dodají Jihokorejci a druhou si smontují Norové sami. Chápu, že "tvoji" Němci něco takového s Leo2 neposkytují, ale to samozřejmě neznamená, že jiní výrobci to nedělají.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:42 20.07.2022

      Maximus Tak bavíme se o tom "výhodném " nákupu starých K2, ne? Které jsou o 1/3 ne o 1/2 levnější než nový Leopard. A to se vyplatí Horste. Objednejte nyní aby vám neunikla tato ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Tak bavíme se o tom "výhodném " nákupu starých K2, ne? Které jsou o 1/3 ne o 1/2 levnější než nový Leopard. A to se vyplatí Horste. Objednejte nyní aby vám neunikla tato skvělá nabídka.
      Tak ty mám nejdřív rozmontují aby jsme si je zase mohli složit?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:25 20.07.2022

      Vy tu stále melete nesmysly o vojenských uloženkách. Je možné, že nějaká menší část to může být, ale při jihokorejských výrobních kapacitách to bude výrazně menší část jestli ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy tu stále melete nesmysly o vojenských uloženkách. Je možné, že nějaká menší část to může být, ale při jihokorejských výrobních kapacitách to bude výrazně menší část jestli vůbec.
      Měl by jste se nechat vyšeřit, protože popírání reality má nějaké hlubší příčiny, tedy pokud nemáte vazby na KMW. Pak by to obhajování Leo2 za každou cenu bylo vysvětlitelné i nemedicínsky :-))).

      K2NO má prostě 61,5 tuny a součástí jihokorejské nabídky Norsku je možnost si sestavit z dodaných dílů druhou polovinu tanků doma.

      I "stará" K2 má lepší či minimálně srovnatelné parametry než má většina tanku ve výzbroji evropských armád. To je realita.

      Já navrhuji, aby se tanky koupili bez ohledu na "dar" A4, který evidentně splnil všechny prvky marketingu "Horsta Fuchse" - dáme vám zadarmo škrabku na brambory a vy si k tomu koupíte tuto sadu v reálu pěkně předražených nožů vyrobených "kosmickou technologií" :-))).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:35 20.07.2022

      Jasně mají kapacity vyrobit 180 tanků za roka půl. To je jako myšleno vážně?
      Já navrhuji aby se kupil nejlepší dostupný tank a to K2 není ani omylem.

      Jasně mají kapacity vyrobit 180 tanků za roka půl. To je jako myšleno vážně?
      Já navrhuji aby se kupil nejlepší dostupný tank a to K2 není ani omylem.

     • Maximus
      11:09 20.07.2022

      Váš argument Scotty je stejný, jako chtít nakoupit pro policii Mercedes-Benz AMG GT, cena není podstatná, chceme pro naše příslušníky jenom to nejlepší :-)))))))) Leo2A7+ není v ...Zobrazit celý příspěvek

      Váš argument Scotty je stejný, jako chtít nakoupit pro policii Mercedes-Benz AMG GT, cena není podstatná, chceme pro naše příslušníky jenom to nejlepší :-))))))))

      Leo2A7+ není v řadě podstatných parametrů nejlepší ani omylem :-)))Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    21:47 19.07.2022

    Sorry, ale je vidět, že máte jen "svoje" Leo 2 a nedokážete se na věc dívat objektivně. Jihokorejci svoje nabídky nedávají jen tak zbůhdarma a termíny dodržují. Jsem zvědavý, co si ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorry, ale je vidět, že máte jen "svoje" Leo 2 a nedokážete se na věc dívat objektivně. Jihokorejci svoje nabídky nedávají jen tak zbůhdarma a termíny dodržují. Jsem zvědavý, co si vymyslíte, až podepíší smlouvu s Poláky :-)))

    U základní odolnost K2 je na velmi solidní úrovni a K2NO dorovnává Leo2A7++ v odolnosti - jediné co tam není , tak plnohodnotná protivýbuchová přepážka u zásob munice, což je daň za výborný automat.

    Co se týká ostatních věcí, tak K2 i v původní verzi Leo2A7+ převyšuje - tedy kromě rozměrů. L2 je proti K2 stodola.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     21:51 19.07.2022

     Tady bych si dovolil nesouhlasit. U původní K2 je slabší kanón a chybí APS a není dálkově ovládaná zbraňová stanice. Ovšem K2NO podstatné problémy řeší a to s malým nárustem ceny a ...Zobrazit celý příspěvek

     Tady bych si dovolil nesouhlasit. U původní K2 je slabší kanón a chybí APS a není dálkově ovládaná zbraňová stanice. Ovšem K2NO podstatné problémy řeší a to s malým nárustem ceny a o něco větší hmotností.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:40 19.07.2022

      Ani původní Leo2A7+ nemá Trophy ve "standardu". Cena dálkové stanice s kulometem dělá na celkové ceně kolik? Tu ostatně zmiňuji v diskuzi jako docela dobrou věc ;-) Navíc verze ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani původní Leo2A7+ nemá Trophy ve "standardu". Cena dálkové stanice s kulometem dělá na celkové ceně kolik? Tu ostatně zmiňuji v diskuzi jako docela dobrou věc ;-)
      Navíc verze K2NO je již vyvinutá, Trophy integrované a vzhledem k poměru výkon/cena/rychlost dodávek není pro tento tank Leo2 moc vážným konkurentem.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      22:57 19.07.2022

      Takhle, já když se bavíme o Leo 2A7+, tak mám vždy na mysli toto, z letošního Eurosatory, zbytek je pro mě 2A7V nebo 2A7 :-D Vím, že to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Takhle, já když se bavíme o Leo 2A7+, tak mám vždy na mysli toto, z letošního Eurosatory, zbytek je pro mě 2A7V nebo 2A7 :-D Vím, že to je "demonstrátor".

      https://www.valka.cz/attachmen...

      Dálkově ovládaná stanice minimum, je to dobrá věc a netvrdím, že si to nemyslíš. K2NO je, pokud ta moje kalkulovaná cena sedí a Korejci jsou skutečně schopní to sekat jak baťa cvičky + možnost spolupráce, účast domácího zbrojního průmyslu a vytvoření servisního zázemí, velmi vážná konkurence Leopardu a pro nás atraktivnější volba a to i přes "dar" 15ks Leo 2A4Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:46 19.07.2022

     Dívám se objektivně na to že K2 není zajímavý tank. K2PL2 možná bude, ale na ten si ještě dlouho počkáme.
     Leopard 2A7 je oproti K2 v téměř všech parametrech lepší.

     Dívám se objektivně na to že K2 není zajímavý tank. K2PL2 možná bude, ale na ten si ještě dlouho počkáme.
     Leopard 2A7 je oproti K2 v téměř všech parametrech lepší.

     • Maximus
      08:07 20.07.2022

      V kterých ??? Určitě - je výrazně větší, dražší a těžší. Co tam máš dál? Co těch 61,5 tuny K2NO - už se dočkáme argumentů o neexistenci vylepšeného pancéřování nebo jen deklarací, ...Zobrazit celý příspěvek

      V kterých ??? Určitě - je výrazně větší, dražší a těžší. Co tam máš dál?

      Co těch 61,5 tuny K2NO - už se dočkáme argumentů o neexistenci vylepšeného pancéřování nebo jen deklarací, že k Leo2 "нет аналога"?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:01 20.07.2022

      Má powerpack co funguje (pokus i tady ti skvělí Korejci nekoupí funkční ve fujky Německu), má lepší kanón který Němci do Koreje neprodají (tedy možnost použití nové výkonnější ...Zobrazit celý příspěvek

      Má powerpack co funguje (pokus i tady ti skvělí Korejci nekoupí funkční ve fujky Německu), má lepší kanón který Němci do Koreje neprodají (tedy možnost použití nové výkonnější munice) a lepší pancéřování.

      Už máte vysvětlení proč "polský" K2 má při podobné předpokládané hmotnosti o pojezdové kolo navíc?Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:01 20.07.2022

      Žadný polský K2PL ještě v reálu vůbec neexistuje, takže jeho skutečná hmotnost nikde nemůže být uvedena na rozdíl od K2NO, který už existuje minimálně ve dvou exeplářích. Korejský ...Zobrazit celý příspěvek

      Žadný polský K2PL ještě v reálu vůbec neexistuje, takže jeho skutečná hmotnost nikde nemůže být uvedena na rozdíl od K2NO, který už existuje minimálně ve dvou exeplářích.

      Korejský CN08 dokáže pracovat s komorovým tlakem 690 MPa, což je víc než má běžný Rh-120 L/55 s 580 MPa, který tvoří hlavní výzbroj Leo2A6 a jen o něco málo menší než má Rh-120 L/55A1 (některé zatím neověřené zdroje tvrdí, že pro K2NO byly provedeny úpravy, které odpovídají verzi L55A1) a navíc korejský tank může vystřelovat pomocí svého děla protitankové střely KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition) kategorie „vystřel a zapomeň.“

      A na tvrzení, že RhM něco neprodá Jihokorejcům, nemám slušných slov - už je sjednáno využití jejich "stotřicítky" v perspektivním jihokorejském K3 :-)))

      Možnost použít aternativně dostupný německý powerpack považuji u jihokorejského tanku pro nás naopak za velký bonus! Jinak powerpack si Jihokorejci montují sami jen s využitím německé převodovky. A co?

      Lepší panceřování :-)))
      K2NO je výrazně menší než Leo2A7 a rozdíl v hmotnosti je jen 6 tun, aby to nakonec nebylo spíš naopak. Zde si troufám tvrdit, že vaříte opět z vody.

      Sofistikovaný automat nabíjí v reálných bojových situacích rychleji než ten kmitající opičák ve věži.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:05 20.07.2022

     Maximus: Navrhovat tank z neplnohodnoutno ochranou proti výbuchu munice.. To jako fakt vážně chcete šetřit na tom nejdůležitějším?

     Maximus: Navrhovat tank z neplnohodnoutno ochranou proti výbuchu munice.. To jako fakt vážně chcete šetřit na tom nejdůležitějším?

     • Maximus
      14:03 20.07.2022

      Je zajímavé, že státu, který je stále teoreticky ve válečném stavu s nejtužší diktaturou světa s jadernými zbraněmi, tento konstrukční prvek v podobě plnohodnotných "blast door" ...Zobrazit celý příspěvek

      Je zajímavé, že státu, který je stále teoreticky ve válečném stavu s nejtužší diktaturou světa s jadernými zbraněmi, tento konstrukční prvek v podobě plnohodnotných "blast door" nepříjde tak zásadní, jako menší silueta snižujicí faktické riziko zásahu a kvalitní a rychle fungující automat, který umožňuje dle potřeby používat i přesnou s hora útočící PTŘS vystřelovanou z děla. Vždy je něco za něco.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:30 20.07.2022

      Maximus: psal jsme vám to už výše... Ve všech vámi vychvalovanych parametrech měla i Ruska Tcka překonávat západní techniku. Místo toho tu je hromada video jak hoří, létají jjm ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus: psal jsme vám to už výše...
      Ve všech vámi vychvalovanych parametrech měla i Ruska Tcka překonávat západní techniku.
      Místo toho tu je hromada video jak hoří, létají jjm věže, atd. Díky absenci ochrany posádky.

      Takže, ne opravdu na tom šetří jen hlupak.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:57 22.07.2022

      K2 byl postaven pravé jako protivník Teček Jihokorejci, kteří jsou stále ve válečném stavu s KLDR. Je dimenzovany proti T-62 a T-72, což je pro KLDR hi-těch a pro rusacka už nyní ...Zobrazit celý příspěvek

      K2 byl postaven pravé jako protivník Teček Jihokorejci, kteří jsou stále ve válečném stavu s KLDR. Je dimenzovany proti T-62 a T-72, což je pro KLDR hi-těch a pro rusacka už nyní standard. Pokud má tank resit odolnost proti nejmodernější ruské munici 3BM59 Sviněc a zejména 3BM69 Vacuum tak musela K2NO přibrat 6 tun, nutno ale pro ferovost říci, ze aktuální verze Leo2 od dob vrstevníka K2, tj. Leo2A6 přibrala bez metráku 10 tun!!!Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  12:42 18.07.2022

  Ono to vypadá že jiná volba nezbyde, Leopard je těžký, ale ABRAMS taky, K2 neznám ale podle kvality jihokorejského strojírenství a elektrotechniky (auta z Nošovic nejsou měřítko) ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono to vypadá že jiná volba nezbyde, Leopard je těžký, ale ABRAMS taky, K2 neznám ale podle kvality jihokorejského strojírenství a elektrotechniky (auta z Nošovic nejsou měřítko) tipuji že vysoce kvalitní - jenže 50ks v Evropě je málo na větší podporu logistiky, další evoluce Téček ve spolupráci s Ukrajinou je nesmysl (našim je 20, a to už mají čas na výměnu kanonu a automatu nabíjení, SŘP taky pomalu končí - ne že by nefungovaly, ale přesnost a spolehlivost klesá), nový lehký tank US army ještě není i když by to mohla být v budoucnu perspektiva - zvlášť když nebudou peníze a o penězích to budeSkrýt celý příspěvek

  • Maximus
   21:57 18.07.2022

   Poláci možná budou doplňovat stavy tanků původními verzemi K2. Dodávky mohou v případě vůle začít už příští rok. Ve své podstatě by nám původní verze stačila - cena je podle všech ...Zobrazit celý příspěvek

   Poláci možná budou doplňovat stavy tanků původními verzemi K2. Dodávky mohou v případě vůle začít už příští rok.

   Ve své podstatě by nám původní verze stačila - cena je podle všech dostupnách dat minimálně o 1/3 menší než u Leo2 A7+. Norská verze K2NO má keramikou zesílený pancíř, přidané další bloky dynamického pancéřování a dálkově ovládanou stanici s kulometem. Samozřejmě i s integrovaným Hard Kill systémem Trophy. I tak je o 6 tun lehčí než aktuální verze Leo2.

   Nabíjecí automat K2 zvládá 10 ran za minutu, dobrý nabíječ v Leo2 dá v bojových podmínkách většinou max. 7 ran.

   Ve své podstatě i původní K2 s Trophy a dálkově ovládanou stanicí by splnila požadavky na moderní MBT a také by se v pohodě stihla díky nim i certifikace 7. mb.

   Případné zesílení pancéřování po vzoru K2NO by mohlo být provedeno v rámci další modernizace vlastními silami. Našich 50 MBT + vyprošťovací a další verze by byly v tomto případě dodány dle všeho komplet už v roce 2024.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    06:57 19.07.2022

    /Ve své podstatě by nám původní verze stačila - cena je podle všech dostupnách dat minimálně o 1/3 menší než u Leo2 A7+./ Tak sem ta všechna dostupná data dejte. /Nabíjecí automat ...Zobrazit celý příspěvek

    /Ve své podstatě by nám původní verze stačila - cena je podle všech dostupnách dat minimálně o 1/3 menší než u Leo2 A7+./
    Tak sem ta všechna dostupná data dejte.

    /Nabíjecí automat K2 zvládá 10 ran za minutu, dobrý nabíječ v Leo2 dá v bojových podmínkách většinou max. 7 ran. /
    https://www.youtube.com/watch?...
    Já tedy vidím 5 granátů za 21 sekund, ale když to říkáte.....

    K2NO nemá žádné zesílené pancéřování. Jinak se skvělý nápad koupit chabě pancéřovaný tank s horším kanónem než má aktuální Leopard a mírně řečeno problematickým powerpackem. Jenom proto že nemáte rád Němce.
    To že by je dodali za dva roky je pochopitelně totální nesmysl. Leda tak tanky vyřazené z korejské armády.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     10:07 19.07.2022

     Ad1) To už je tu jinde. Ad2) Psal jsem v bojových podmínkách většinou max. 7 ran. Myslíš, že by ten nabíječ zvládal toto tempo za běžné jízdy tanku v terénu? Jel si v necem ...Zobrazit celý příspěvek

     Ad1) To už je tu jinde.
     Ad2) Psal jsem v bojových podmínkách většinou max. 7 ran. Myslíš, že by ten nabíječ zvládal toto tempo za běžné jízdy tanku v terénu? Jel si v necem obrnenem v terénu? Udaje o realistickych cca 7 ranách za minutu mam z nějakého fora německých tankánů.
     Ad3) Scotty a jak asi přibylo K2NO 6,5 tuny oproti standardní K2? Trophy a dálkově ovládaný kulomet za to určitě nemohou:-)

     Informace o dodatečném keramickém panceřování a blocích dynamického pancéřování je volně dostupná informace na netu:
     https://www.reddit.com/r/TankP...
     https://defencehub.live/thread...
     https://twitter.com/ronkainen7...
     This K2NO version has add-on armor similar to K2PL which was offered to Poland, but unlike the K2PL, K2NO retains the baseline K2 design and the front turret has add-on armor, thus making its weight increased from 55 tons to 61.5 tons when the add-on armor is equiped

     Ad 4) Korejci mají výrobní kapacity těžké techniky úpně v jiných dimenzích než Němci, viz zdejší článek pana Grohmanna na toto téma.

     Já zase nemohu za vaši posedlost tankem, na který společnost Krauss-Maffei Wegmann v roce 1977 dostala první zakázku pro BW.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:04 19.07.2022

      To přídavné pancéřování které není záhadně nikde patrné bych chtěl vidět. Polská verze měla o pojezdové kolo navíc a tady jen tak flákly 6 tun bez konstrukčních úprav? Pohádka pro ...Zobrazit celý příspěvek

      To přídavné pancéřování které není záhadně nikde patrné bych chtěl vidět. Polská verze měla o pojezdové kolo navíc a tady jen tak flákly 6 tun bez konstrukčních úprav? Pohádka pro malé děti.

      /Korejci mají výrobní kapacity těžké techniky úpně v jiných dimenzích než Němci, viz zdejší článek pana Grohmanna na toto téma./
      Za dva roky dodají leda hovno.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      15:19 19.07.2022

      To Scotty: Jak tedy vysvětlíš nárůst K2NO o 6,5 tuny? Popíráš výrobcem uváděná data, s takovými lidmi nemá moc smysl diskutovat. Máte svůj imaginární svět, kde je vše jasné a ...Zobrazit celý příspěvek

      To Scotty: Jak tedy vysvětlíš nárůst K2NO o 6,5 tuny? Popíráš výrobcem uváděná data, s takovými lidmi nemá moc smysl diskutovat. Máte svůj imaginární svět, kde je vše jasné a nalajnované.

      Konečné parametry reálného K2PL nejsou ještě známé na rozdíl od K2NO které se již testují v Norsku.

      Hned na prvním mém odkazu je foto oficiálního plakátu s K2NO - Combat weight 61,5 ton. Pro doplnění jen uvedu že původní K2 Black Panther MBT má oficiálně uváděnou "combat weight" 55 t.

      Sorry, že ti šlapu po bábovičkách jménem Leo2, ale fakta jsou v tomto případě jinde než si myslíš.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      16:46 19.07.2022

      Jihokorejská Hyunday Rotem dodá Polsku 180ks K2 Black Panther (7,6 mil. USD za kus) do roku 2024 a Leo2 ???

      Fakt se Scotty bavím i bez exkrementů :-)))

      Jihokorejská Hyunday Rotem dodá Polsku 180ks K2 Black Panther (7,6 mil. USD za kus) do roku 2024 a Leo2 ???

      Fakt se Scotty bavím i bez exkrementů :-)))

     • Scotty
      19:55 19.07.2022

      Maximus
      Máte smlouvu? A můžu jí vidět?

      Maximus
      Máte smlouvu? A můžu jí vidět?

     • Maximus
      21:53 19.07.2022

      Nebojte, brzy se dočkáte - Leo2 to projede v Polsku i Norsku a doufám, že nakonec i u nás :-)))

      Nebojte, brzy se dočkáte - Leo2 to projede v Polsku i Norsku a doufám, že nakonec i u nás :-)))

     • Scotty
      23:55 19.07.2022

      Až naprší a uschne.
      Mimochodem v Polsku žádný výběr neprobíhá. Ti se rozhodli nakoupit K2 bez alternativ.

      Až naprší a uschne.
      Mimochodem v Polsku žádný výběr neprobíhá. Ti se rozhodli nakoupit K2 bez alternativ.

     • Maximus
      10:25 20.07.2022

      Poláci si vybrali všechny alternativy - Leo2, Abrams a K2 :-)))

      Poláci si vybrali všechny alternativy - Leo2, Abrams a K2 :-)))

   • Maximus
    12:25 19.07.2022

    Spousta lidi se tu rozcilovala nad drzosti, s jakou nam Izraelci nabidli M60 SABRA. Leo2 bude za 20 let stejna "vykopávky" a zadne modernizacni balicky z toho skutečně moderni ...Zobrazit celý příspěvek

    Spousta lidi se tu rozcilovala nad drzosti, s jakou nam Izraelci nabidli M60 SABRA. Leo2 bude za 20 let stejna "vykopávky" a zadne modernizacni balicky z toho skutečně moderni tank neudelaji. Tedy pokud tomu se neda zcela nova věž ala KF51, samozřejmě téměř za cenu noveho tanku.

    Zajimave je si i spocitat naklady na nabíječe po celou dobu sluzby tech pripadnych +- 50 tanku po dobu minimálně 30 let plus jejich vysluhy :-). To jsou take náklady zivotniho cyklu tanku se 4 clennou osadkou tanku.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:00 19.07.2022

     /Leo2 bude za 20 let stejna "vykopávky"/
     To určitě. :)

     /Leo2 bude za 20 let stejna "vykopávky"/
     To určitě. :)

    • Maximus
     15:28 19.07.2022

     Jsem zvědavý, jak rychle tu budou ty Leo2. Možná tak rychle jako K2 Němci dodají ty generálkované A4 z edice "Horst Fuchs" :-))) Jsem velmi zvědavý, jak se na dodávkách a konečné ...Zobrazit celý příspěvek

     Jsem zvědavý, jak rychle tu budou ty Leo2. Možná tak rychle jako K2 Němci dodají ty generálkované A4 z edice "Horst Fuchs" :-)))

     Jsem velmi zvědavý, jak se na dodávkách a konečné ceně Leo2 promítne energetická krize v Evropě a razantní zdražení energií.

     Za 20 let budou mít Němci k dispozici zcela novou generaci tanků a současné podvozky Leo2 maximálně prodají či zase "darují" nějakým bloudům na "výhodnou modernizaci", z které zůstanou jen části podvozku a x krát zgenerálkovaný powerpack. To vše můžete zakoupit u Horsta Fuchse :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:43 19.07.2022

      Leopardy které se budou teď nakupovat určitě za 20 let neskončí.

      Leopardy které se budou teď nakupovat určitě za 20 let neskončí.

     • Maximus
      18:51 19.07.2022

      Doufam, že se naše MO podiva na akvizici K2 k Polakum a ty stare Leo2A4 poslou radedeji radeji na Ukrajinu. Za dva roky tu muzeme mit komplet K2 s tim, ze pulku si muzeme pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Doufam, že se naše MO podiva na akvizici K2 k Polakum a ty stare Leo2A4 poslou radedeji radeji na Ukrajinu. Za dva roky tu muzeme mit komplet K2 s tim, ze pulku si muzeme pro ziskani znalosti smontovat tady sami (jako Norové) - samozřejmě za nepoměrně delší cas.

      Leo2 nema ani omylem 2x vetsi bojovou hodnotu, aby to ospravedlnovalo jeho cenu. V porovnani s K2NO uz vubec ne.

      Klidně se Scotty vsadim s tebou o lahev 12 lete skotske, že v Norsku K2NO porazi Leo2 :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:31 19.07.2022

      Maximus
      Dejte se vyšetřit.
      Pořád marně čekám na tu aktuální cenu Leopardu 2A7.

      Maximus
      Dejte se vyšetřit.
      Pořád marně čekám na tu aktuální cenu Leopardu 2A7.

     • Maximus
      21:59 19.07.2022

      https://defence24.com/hungaria... 13-15 mil EURO - s prosazováním Leo2 za tuto cenu se můžete i s dalšími podobnými příznivci nechat ...Zobrazit celý příspěvek

      https://defence24.com/hungaria...

      13-15 mil EURO - s prosazováním Leo2 za tuto cenu se můžete i s dalšími podobnými příznivci nechat také vyšetřit.
      Diagnózu vám určím v pohodě na dálku - obsedantně kompulzivní porucha :-)))Skrýt celý příspěvek

    • Badysak
     16:04 19.07.2022

     Sabry jsou ve všem horší než naše M4 to byla nabídka tuˇkám si na čelo. Naše M4 jsou po 20 letech taky na odpis, ale na rozdíl od nich na Leo 2 budou za dvacet let součástky. Takže ...Zobrazit celý příspěvek

     Sabry jsou ve všem horší než naše M4 to byla nabídka tuˇkám si na čelo. Naše M4 jsou po 20 letech taky na odpis, ale na rozdíl od nich na Leo 2 budou za dvacet let součástky. Takže tak či tak se bude řešit co dálé klidně mužeme vzít ty nadpozemské tanky co přijdouSkrýt celý příspěvek

     • Maximus
      16:43 19.07.2022

      Při nabídce od Jihokorejců jsou Leo2 ve fázi "konec evoluční linie" v ceně a rychlosti dodávek zcela nekonkurenceschopné.

      Při nabídce od Jihokorejců jsou Leo2 ve fázi "konec evoluční linie" v ceně a rychlosti dodávek zcela nekonkurenceschopné.

 • Scotty
  13:07 15.07.2022

  Takže zdá se že Polsko nedostane 300 starších Abramsů, ale "pouze" 116.
  Já říklal že je nerozdávají na potkání.

  Takže zdá se že Polsko nedostane 300 starších Abramsů, ale "pouze" 116.
  Já říklal že je nerozdávají na potkání.

  • Lukas
   14:33 15.07.2022

   Kupi 116...
   Co i tak za T-72 będzie wzmocnieniem potencjału...

   Zobaczymy jaka cena i co jeszcze oprócz czołgów...
   Ale 600 Leopardów 2 i Abrasmów to już jest coś...

   Kupi 116...
   Co i tak za T-72 będzie wzmocnieniem potencjału...

   Zobaczymy jaka cena i co jeszcze oprócz czołgów...
   Ale 600 Leopardów 2 i Abrasmów to już jest coś...

   • Scotty
    14:58 15.07.2022

    Rozhodně to není špatné, ale myšlenka že by Američani nahradili všechny PT-91 asi padá.

    Rozhodně to není špatné, ale myšlenka že by Američani nahradili všechny PT-91 asi padá.

    • Lukas
     18:00 15.07.2022

     Ja jestem realistą. Jak słyszę hasła 300 tysięcy żołnierzy, albo 6 dywizji to... Patrze na kalendarz - wyborczy... Jak będzie 600 nowoczesnych zachodnich MBT to będzie czym ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja jestem realistą. Jak słyszę hasła 300 tysięcy żołnierzy, albo 6 dywizji to...
     Patrze na kalendarz - wyborczy...

     Jak będzie 600 nowoczesnych zachodnich MBT to będzie czym walczyć
     A jak będzie 750 to będzie super...

     W lutym 2022 UA wcale nie miała więcej czołgów "w linii"Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:23 16.07.2022

   Přitom v jakém stavu je nyní ruská armáda, a že ještě není války konec, může být 116 Abramsů výhra.

   Přitom v jakém stavu je nyní ruská armáda, a že ještě není války konec, může být 116 Abramsů výhra.

 • RiMr71
  21:47 14.07.2022

  TO že ministrině v USA poptávala M1 a nebyly dostupné v je ověřená informace, nebo JPP? ...nechce se mi věřit, že by USA nevyškrábli ekvivalent počtu a kvality/úrovně těch pár ...Zobrazit celý příspěvek

  TO že ministrině v USA poptávala M1 a nebyly dostupné v je ověřená informace, nebo JPP?
  ...nechce se mi věřit, že by USA nevyškrábli ekvivalent počtu a kvality/úrovně těch pár "darovaných L2 A4...
  ...ale už je to upečeno, už je to hotovo. Tak snad budoucí soudruhy z Německa budeme dost poslouchat, aby nedošlo k nějakému Scholtzování v dodávkách ND atd...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:16 14.07.2022

   byla v USA a žádnou takovou nabídku evidentně nedostala. Takže ano. Je to informace ověřená tím co se reálně stalo. Zatím žádné starší M1 nikdo nedostal. Jen v Polsku se o tom ...Zobrazit celý příspěvek

   byla v USA a žádnou takovou nabídku evidentně nedostala. Takže ano. Je to informace ověřená tím co se reálně stalo. Zatím žádné starší M1 nikdo nedostal. Jen v Polsku se o tom spekuluje.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:24 16.07.2022

    A zmínila se česká strana o tom, že by tanky chtěla?

    A zmínila se česká strana o tom, že by tanky chtěla?

    • Nesher
     12:51 16.07.2022

     Ano, zmiňovala to přímo Černochová, že se nejednalo jen o H1, ale např. i o tancích.
     Takže to co posléze "uniklo" je evidentně pravda. Žádné M1 před rokem 2030.

     Ano, zmiňovala to přímo Černochová, že se nejednalo jen o H1, ale např. i o tancích.
     Takže to co posléze "uniklo" je evidentně pravda. Žádné M1 před rokem 2030.

     • flanker.jirka
      15:12 16.07.2022

      Tak že nejde o informaci typu JPP, ale JČP. Do roku 2030 snad budeme mít náhradu za tanky vyřešenou takovým způsobem, že si po roce 2030 na Abramsy nevzpomeneme.

      Tak že nejde o informaci typu JPP, ale JČP. Do roku 2030 snad budeme mít náhradu za tanky vyřešenou takovým způsobem, že si po roce 2030 na Abramsy nevzpomeneme.

     • Nesher
      18:19 16.07.2022

      Flanker
      Ta Č je ministryní obrany, nevím jaký jiný zdroj by se ještě chtěl.
      A řekly bych, že budeme. To řešení se jmenuje Leopard 2A7+.

      Flanker
      Ta Č je ministryní obrany, nevím jaký jiný zdroj by se ještě chtěl.
      A řekly bych, že budeme. To řešení se jmenuje Leopard 2A7+.

     • flanker.jirka
      12:07 17.07.2022

      Nesher
      Super. Snad je to na dobré cestě.

      Nesher
      Super. Snad je to na dobré cestě.

 • Drake
  16:00 14.07.2022

  Není to o tancích ale souvisí to s přezbrojením sedmičky, zatím jsem si nevšiml že by to někde bylo postnuté a co to sleduju tak mě tento závěr docela překvapil (i když jsem zrovna ...Zobrazit celý příspěvek

  Není to o tancích ale souvisí to s přezbrojením sedmičky, zatím jsem si nevšiml že by to někde bylo postnuté a co to sleduju tak mě tento závěr docela překvapil (i když jsem zrovna tomuto řešení docela fandil.)
  link:https://echo24.cz/a/Sz8eN/naku... Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   17:01 14.07.2022

   Ačkoli jsem také CV90 fandil, tak i tak bych se bál předem vyvodit stejný závěr jako echo. Španělé mají vlastně pravdu. VOP je hodně zkostnatělá a neživotaschopná instituce. Tím, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ačkoli jsem také CV90 fandil, tak i tak bych se bál předem vyvodit stejný závěr jako echo. Španělé mají vlastně pravdu. VOP je hodně zkostnatělá a neživotaschopná instituce. Tím, že tu už spolupracují s CSG také mají šanci. A to, že nás s CV předběhlo Slovensko může případnou objednávku citelně zdržet. Tam se nikdy neplánovalo vyrábět v ČR, jen by se tu vesměs dělala finální montáž.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:03 14.07.2022

    VOP zvládne výrobu úplně stejně jako CSG a bude tu podstatná výhoda že Strnadovy nepůjde do kapsy ani koruna. Žádné BVP se tu neplánovalo kompletně vyrábět. Pokud tedy pomineme ten ...Zobrazit celý příspěvek

    VOP zvládne výrobu úplně stejně jako CSG a bude tu podstatná výhoda že Strnadovy nepůjde do kapsy ani koruna.
    Žádné BVP se tu neplánovalo kompletně vyrábět. Pokud tedy pomineme ten neurčitý návrh Rheinmetallu na výrobu věží. To že sem přenesou kompletní výrobu je od GDELS pouze marketingový žvást.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:14 14.07.2022

     Teď už jen doufat, že se na tom podvozku pořídí co nejvíce věcí a nebude se šetřit na pásech.

     Teď už jen doufat, že se na tom podvozku pořídí co nejvíce věcí a nebude se šetřit na pásech.

   • Adam233
    19:36 14.07.2022

    Jen bych podotknul,ze VOP zvladlo pred casem vyrobit bezproblemove 96 Panduru. Situce pote je pak jen vysledkem nebal bych se rict rozkradani podniku za ticheho prihlizeni ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen bych podotknul,ze VOP zvladlo pred casem vyrobit bezproblemove 96 Panduru. Situce pote je pak jen vysledkem nebal bych se rict rozkradani podniku za ticheho prihlizeni politiku. Kseftovani s nahradnimj dily,ktere se podniku faktirovaly,aniz by se tam fyzicky kdy ukazaly,kauza Vermirovsky,podivny prevod licence na Pandury na CSG atd.by vydalo jiste na dlouhy clanek. Od znamych vim,ze spousta odborniku casem z VOP utekla a je otazkou,zda-li se je podari stahnout zpet. Nicmene je z meho hlediska dulezite,aby armada nebyla zavisla vicemene jen na jednom dodavateli techniky (CSG),ale pokud mozno si vyrobu i opravy resila ve sve gesci. Jak se s tim popere nove vedeni MO a VOP se uvidi casem. Ale rad bych veril,ze to pujde.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:29 15.07.2022

    Slovensko vás zatiaľ nepredbehlo. To, ako neskoro sú plánované slovenské dodávky dáva tušiť, že majú ešte možno vyhradený priestor pre český tender, aby sa nedostali do nevýhody.

    Slovensko vás zatiaľ nepredbehlo. To, ako neskoro sú plánované slovenské dodávky dáva tušiť, že majú ešte možno vyhradený priestor pre český tender, aby sa nedostali do nevýhody.

    • Danik
     06:42 16.07.2022

     Tohle je docela dobrá poznámka Pavol. Teď bez nějakého popichování, do kdy máte dostat všechny Patrie a CV90 a jaká je roční výroba Zuzany 2?

     Tohle je docela dobrá poznámka Pavol. Teď bez nějakého popichování, do kdy máte dostat všechny Patrie a CV90 a jaká je roční výroba Zuzany 2?

     • PavolR
      15:51 17.07.2022

      U cv90 je to nasledovne:
      2025-9ks, 2026-14ks, 2027-36ks, 2028-51ks

      U cv90 je to nasledovne:
      2025-9ks, 2026-14ks, 2027-36ks, 2028-51ks

  • TF_HU
   19:29 14.07.2022

   dalo se to čekat...

   dalo se to čekat...

   • flanker.jirka
    12:26 15.07.2022

    Přitom, jak dlouhé prsty má skutečný majitel CSG se to čekat moc nedalo.

    Přitom, jak dlouhé prsty má skutečný majitel CSG se to čekat moc nedalo.

    • Adam233
     21:30 15.07.2022

     Tak slovensky MO se Strnady vyrazil dvere. Uprimne me sokovalo,jak byl jednanim CSG v otazce nakupu KBVP rozcileny a jak otevrene mluvil. A treba uz i u nas nastanou ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak slovensky MO se Strnady vyrazil dvere. Uprimne me sokovalo,jak byl jednanim CSG v otazce nakupu KBVP rozcileny a jak otevrene mluvil. A treba uz i u nas nastanou zmeny-koneckoncu Milos uz to ma hrade jen na par mesicu :-DSkrýt celý příspěvek

 • zdeno
  10:18 14.07.2022

  přezbrojení na Leo2 bude mnohem jednodušší než si myslíte a to včetně výcviku a logistiky, jen ženijní zabezpečení pro zvýšenou hmotnost bude dost velký oříšek, T72M4 bude mít asi ...Zobrazit celý příspěvek

  přezbrojení na Leo2 bude mnohem jednodušší než si myslíte a to včetně výcviku a logistiky, jen ženijní zabezpečení pro zvýšenou hmotnost bude dost velký oříšek, T72M4 bude mít asi smutný osud - je příliš odlišný od všeho co se kde používá, tipuji že bude následovat "kladiva", ještě perlička na závěr:
  výrobní cena v 80.letech - 1ks Leo2 = 3,5ks T72, holt kvalita něco stojíSkrýt celý příspěvek

  • Eagle
   12:05 14.07.2022

   A na jakým základě tohle tvrdite? Kolik techniky jste už do armády zavedl, že se vyjadřujete, že výcvik a logistika bude mnohem jednodušší?

   A na jakým základě tohle tvrdite? Kolik techniky jste už do armády zavedl, že se vyjadřujete, že výcvik a logistika bude mnohem jednodušší?

   • zdeno
    15:39 14.07.2022

    znám ten typ, byl to můj protivník a vycvičil jsem vojáky na trojčlených i čtyřčlených osádkách i četách s různou organizací

    znám ten typ, byl to můj protivník a vycvičil jsem vojáky na trojčlených i čtyřčlených osádkách i četách s různou organizací

    • mexir
     21:43 14.07.2022

     Jak protivník? Můj protivník byl SR-71, teoreticky. Ne že bych ho na radaru někdy viděl. Ty si zaměřoval nějaké lea na vojně, nebo ti taky jen ukázali obrázky jako mně?

     Jak protivník? Můj protivník byl SR-71, teoreticky. Ne že bych ho na radaru někdy viděl. Ty si zaměřoval nějaké lea na vojně, nebo ti taky jen ukázali obrázky jako mně?

    • Eagle
     06:58 15.07.2022

     Znáte možná siluetu, dostřel a počet vezené munice. Absolutně nevíte jakým způsobem ten tank navagónovat bez použití Únoru, ten je totiž do 45 tun, ani mi neodpovíte jaké typy ...Zobrazit celý příspěvek

     Znáte možná siluetu, dostřel a počet vezené munice. Absolutně nevíte jakým způsobem ten tank navagónovat bez použití Únoru, ten je totiž do 45 tun, ani mi neodpovíte jaké typy vagónů ten tank můžou přepravovat a kolik jich máme v rámci strategických přeprav zajištěno, stejně mi nepovite jak dlouho bude trvat katalogizace, výroba přípravku, úprava dílenských jam a kanálů v souvislosti s měrným zatížením podlahy, výměny nebo zkoušky portálových dílenských jeřábu ( např demontáž věže), nákup nových přepravníků, a co garáže? každý ví že T72 měla mezi vraty centimetry, co když se vám to nevejde do garáže? Těch otázek je celá řada a fakt to nebude trvat chvilku.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:27 15.07.2022

      No tak si postavíte březen :)

      No tak si postavíte březen :)

     • zdeno
      20:56 16.07.2022

      neříkám že to bude levné, jen že ne tak obtížné, Leo2 má poměrně uživatelsky příznivou obsluhu (chcete-li nějaký obtížný tank tak T55M2) mohli jsme jim jen závidět, to samé ...Zobrazit celý příspěvek

      neříkám že to bude levné, jen že ne tak obtížné, Leo2 má poměrně uživatelsky příznivou obsluhu (chcete-li nějaký obtížný tank tak T55M2) mohli jsme jim jen závidět, to samé powerpack oni motor za 1,5 hod my skoro24 hod T72, přepravní vozy naše pxx nebo to čim k nám jezdí na střelby oni, přípravky by měly být součástí dodávky stejně jak výcvik dílenských specialistů, kdo chce hledá způsob, kdo ne hledá důvodSkrýt celý příspěvek

 • Maximus
  22:27 13.07.2022

  Vypada to, že KF 51 Panther si nasel prvniho zakaznika, seriova vyroba do 2.5 roku ...Zobrazit celý příspěvek

  Vypada to, že KF 51 Panther si nasel prvniho zakaznika, seriova vyroba do 2.5 roku :-)
  https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:30 13.07.2022

   Teoreticky, možná, projevil zájem.... Jasně.

   Teoreticky, možná, projevil zájem.... Jasně.

   • Maximus
    23:48 13.07.2022

    Scotty aby Katar ty Panthery nemel rychleji nez my Leo2 :-))).

    Scotty aby Katar ty Panthery nemel rychleji nez my Leo2 :-))).

    • PavolR
     07:44 14.07.2022

     No tak rozhodne by ich mohol mať rýchlejšie, ako Altaje objednané od Turkov. ;-p

     No tak rozhodne by ich mohol mať rýchlejšie, ako Altaje objednané od Turkov. ;-p

    • Danik
     10:09 14.07.2022

     Tak ty Panthery by jsme možná měli dřív než K2PL, jelikož K2 v základu pro nás moc smyslu nemá, K2NO to tolik nezachraňuje a K2CZSK, to je nereálné.

     Tak ty Panthery by jsme možná měli dřív než K2PL, jelikož K2 v základu pro nás moc smyslu nemá, K2NO to tolik nezachraňuje a K2CZSK, to je nereálné.

     • Maximus
      14:37 14.07.2022

      Pokud K2NO bude dobry pro Nory, tak by byl dobry i pro nas.
      I obycejna K2 je proti T72M4CZ Star Trek.

      Pokud K2NO bude dobry pro Nory, tak by byl dobry i pro nas.
      I obycejna K2 je proti T72M4CZ Star Trek.

     • Danik
      18:10 14.07.2022

      No nevím, proti m4 progress, ale ochrana pořád nebude nic moc. Cenu nevíme a případnou dobu dodání pro AČR také ne. Kolik vlastně chtějí Norové kusů?

      No nevím, proti m4 progress, ale ochrana pořád nebude nic moc. Cenu nevíme a případnou dobu dodání pro AČR také ne. Kolik vlastně chtějí Norové kusů?

     • Maximus
      20:44 14.07.2022

      Mas to i tady: https://www.armadninoviny.cz/j... První série dodána do konce roku 2025 a druhou si smontuji sami Norové doma. Padaji ...Zobrazit celý příspěvek

      Mas to i tady:
      https://www.armadninoviny.cz/j...

      První série dodána do konce roku 2025 a druhou si smontuji sami Norové doma. Padaji tam úvahy o počtu 72 až 84 kusu.

      Leo2 toto časově proste nedá ani omylem.

      Myslím, ze se ten pancíř dost přeceňuje, nová generace tanku s kanony ráže 130 až 152 si pořadí s každým soudobým pancéřováním - podstatné bude mít kvalitní Hard Kill obranný systém.

      Základ je odolat postrelovani z BVP - v tomto bude i původní K2 mnohem lepší než T-72 nebo CV-120. Pak je tu taktika a kvalita senzorů. Samotný pancíř je až ta poslední ochrana, když selže Trophy/Iron Fist/PAO.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:26 14.07.2022

      Maximus Pořád jsou to jen sliby a deklarace. Dokud není podepsaná smlouva s termíny je to o ničem. Proč by to Leopard nedal ani omylem? /v tomto bude i původní K2 mnohem lepší než ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Pořád jsou to jen sliby a deklarace. Dokud není podepsaná smlouva s termíny je to o ničem.
      Proč by to Leopard nedal ani omylem?

      /v tomto bude i původní K2 mnohem lepší než T-72 nebo CV-120/
      Ovšem mnohem hroší než Leo 2A7.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:24 14.07.2022

      To je dost sporné - K2NO byl zesílen pomoci keramického i dynamického pancéřování, dostane dálkově ovládanou věž s kulometem od firmy Kongsberg. Hard Kill ve “standardu”. A stále ...Zobrazit celý příspěvek

      To je dost sporné - K2NO byl zesílen pomoci keramického i dynamického pancéřování, dostane dálkově ovládanou věž s kulometem od firmy Kongsberg. Hard Kill ve “standardu”. A stále je o 6 tun lehčí než Leo2A7+

      K2 má menší siluetu, automat střílející praktickou rychlosti 10 ran za minutu (nejrychlejší prebití v Leo2 trvá 6 sekund, to ale za nejideálnějších podmínek, reálná rychlost u výborných nabíječů je maximálně tak 7 ran za minutu), lepší elektronika na detekci a automatické sledování cílů,…

      Podstatná je i rychlost dodávek, cena a zapojeni domácích firem.

      Leo2 nebude opravdu rychleji - kolik ročně vyrobí tanku Korejci a kolik linky ve Španělsku a Řecku dohromady :-))).

      Zatím otazníky jsou ohledně Leo2, Jihokorejci dali Norum pevnou nabídku s tím, ze termíny dodávky garantují při podpisu smlouvy do konce tohoto roku. To je už trochu víc než německé sliby a proklamace.Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  18:43 13.07.2022

  Ja by som bol radšej za Abramsy a nemyslím len pre OSSR, ale aj pre AČR. Budú ich mať aj Poliaci, takže by nebol problém so spoluprácou na rôznych úrovniach. L2ky, aj keď sú ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja by som bol radšej za Abramsy a nemyslím len pre OSSR, ale aj pre AČR. Budú ich mať aj Poliaci, takže by nebol problém so spoluprácou na rôznych úrovniach.
  L2ky, aj keď sú perfektné mbtčka, ako aj iná technika od KMW, aj tak by som ich obišiel oblúkom, pretože politika... Videli sme, ale aj vidíme, čo predvádzajú nemeckí politici. A ani ich netrápi, že týmto KMW v podstate môžu ohroziť nasledujúce kontrakty.
  A ako už niekto spomínal v komentároch, že nemusí to byť "the best" technika, ale treba sa pozerať aj na spoľahlivosť obchodného partnera, schopnosť dodávať diely, celková logistika atď. atď. A Nemecko tým teda nie je.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   20:31 13.07.2022

   I Poláci mají Leopardy a né málo. Rozumím ale tvému pohledu na věc. Problém je v tom, že repasovací linka na Abramsy je velmi vytížená a k mání by byly až za nemálo let - ...Zobrazit celý příspěvek

   I Poláci mají Leopardy a né málo. Rozumím ale tvému pohledu na věc. Problém je v tom, že repasovací linka na Abramsy je velmi vytížená a k mání by byly až za nemálo let - přesvědčila se o tom i naše ministryně obrany.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    22:13 13.07.2022

    Neco jiněho je chtít nove SEPv3 a něco jiného si vystačit na pár let s tím, co bylo dosud dobré pro USMC - M1A1 HC a FEP.

    Nicméně víc smyslu dává jihokorejská K2 ;-)

    Neco jiněho je chtít nove SEPv3 a něco jiného si vystačit na pár let s tím, co bylo dosud dobré pro USMC - M1A1 HC a FEP.

    Nicméně víc smyslu dává jihokorejská K2 ;-)

    • flanker.jirka
     20:16 14.07.2022

     Mně by zajímalo srovnání kanonů těch tanků, kdy si se se tu někdo zmiňoval o tom, že Leopard nepotřebuje používat munici z ochuzeným uranem. Aby to pak nebylo o tom, že pořádnou ...Zobrazit celý příspěvek

     Mně by zajímalo srovnání kanonů těch tanků, kdy si se se tu někdo zmiňoval o tom, že Leopard nepotřebuje používat munici z ochuzeným uranem. Aby to pak nebylo o tom, že pořádnou munici do Abramsu nám USA nepustí.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      22:08 14.07.2022

      L/55 je světová špička co nemá konkurenci. Oproti tomu L/44 se víc hodí do města jelikož je kratší a "slabší výkon tam nevadí". Naše nově vyrobené Leopardy budou mít vysokotlaký ...Zobrazit celý příspěvek

      L/55 je světová špička co nemá konkurenci. Oproti tomu L/44 se víc hodí do města jelikož je kratší a "slabší výkon tam nevadí". Naše nově vyrobené Leopardy budou mít vysokotlaký L/55A1 (lze použít výkonnější munici), který si má poradit i s nejnovější balistickou ochranou obrněných vozidel. Tohle je zkrátka neskutečné kladivo (i bez toho uranu).Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:30 15.07.2022

      Rase
      Díky, počítám s tím, že plná energie kanonu se využije právě proti pouze obrněným cílům při použití podkaliberní munice.

      Rase
      Díky, počítám s tím, že plná energie kanonu se využije právě proti pouze obrněným cílům při použití podkaliberní munice.

  • Lukas
   21:01 13.07.2022

   Tak. ale z drugiej strony mowa o ilu pojazdach 50? Przy 50 pojazdach można "zabezpieczyć się" Po prostu do każdego "nowego Leoparda" kupujecie pakiet części (1 cały power pack, ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak. ale z drugiej strony mowa o ilu pojazdach 50?
   Przy 50 pojazdach można "zabezpieczyć się"
   Po prostu do każdego "nowego Leoparda" kupujecie pakiet części (1 cały power pack, całą armate, kamery, komplet drążków i wahaczy itp)
   I starcie się aby zawsze w Czechach był komplet części zabezpieczający 100% floty.
   Owszem to kosztuje - i kosztować będzie więcej niż udział w LeoBen
   Ale za to pewna odporność na "polityczne zawirowania" jest...

   Nie bylibyście jedyni - Finowie nie przez przypadek "rozebrali ponad 20 leopardów 2A4...Skrýt celý příspěvek

  • Zbyněk
   08:40 14.07.2022

   Souhlasím s Kikiríkem. Hlavním důvodem mého negativního postoje je politické hledisko. Koupí Leo2 platíme KMW mimo jiné vývoj pro vylepšení a nové MBT. Proč podporovat je, když se ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím s Kikiríkem. Hlavním důvodem mého negativního postoje je politické hledisko. Koupí Leo2 platíme KMW mimo jiné vývoj pro vylepšení a nové MBT. Proč podporovat je, když se Němci paktují s Čínou a Ruskem? Proč raději nepodpořit LATP? Sami nyní na Ukrajině vidíme diametrální rozdíl v přístupu USA a Německa.
   Proti Leopardu mi hovoří z technického hlediska dvě věci. U první nevím - ptám se, jak je to s uložením munice v korbě? Je to bezpečné? Zadruhé princip modernizace z 2A4 na 2A5 a výše - rozšiřování korby. Pokud je nutná takto obrovská adaptace, je zřejmé, že to nepotká příští verze znovu? Řekl bych, že modernizovat M1 na M1A2SEPv3 se obejde bez takovýchto obrovských zásahů. Nebylo by moudřejší tedy nakoupit třeba M1A1 FEB a za pár let je postupně prohnat modernizací na M1A3? Navíc je to tank prověřený bojem, kde prakticky nikdy neselhal (viz zmiňovaný článek Tank zasažen), Leo (zastaralá A4) si zabojoval prakticky jen jednou v Sýrii, žádná sláva to nebyla. Proti Abramsu mi spíš teď hovoří logistika - AGT1500 je hrozně žravá (odpadá u vyvíjené M1A3), dále bych se při zajišťování údržby a oprav trochu bál imperiálních jednotek.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    09:00 14.07.2022

    Niestety nie da się "bezboleśnie" zmodernizować M1A1 do M1A2SEPv3 W Abramsach też były istotne zmiany konstrukcyjne. I tak od M1 do najnowszego M1A2 Spev3 masz 4 typy wieży i 4 ...Zobrazit celý příspěvek

    Niestety nie da się "bezboleśnie" zmodernizować M1A1 do M1A2SEPv3
    W Abramsach też były istotne zmiany konstrukcyjne.
    I tak od M1 do najnowszego M1A2 Spev3 masz 4 typy wieży i 4 typy kadłuba (które powstawały w drodze kolejnych modernizacji pancerza)

    Ale powiedzmy sobie szczerze pancerz to nie wszystko. FEP ma zmodernizowane SKO i łączność. Tu naprawdę nie ma wstydu...Skrýt celý příspěvek

    • Zbyněk
     10:02 14.07.2022

     Děkuji za informaci, netušil jsem, že zásah byl až takový.

     Děkuji za informaci, netušil jsem, že zásah byl až takový.

   • Klimesov
    10:03 14.07.2022

    Zbyněk: Už se to tu probíralo mnohokrát. Nabídl někdo ČR Abramsy? Ne. MO Abramsy už řešilo a prostě momentálně nejsou. První by se k nám dostali až někdy kolem roku 2030. K2 také ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbyněk:
    Už se to tu probíralo mnohokrát. Nabídl někdo ČR Abramsy? Ne. MO Abramsy už řešilo a prostě momentálně nejsou. První by se k nám dostali až někdy kolem roku 2030. K2 také nejsou, nikdo nám je nenabídl a pokud by jsme je chtěli museli by jsme ten proces řešit celý od začátku takže by to vše časově trvalo dlouho. Leclerc taky není atd. atd.
    Nynější nabídka Němců je pro AČR vhodná z toho důvodu, že se dá rychle a poměrně jednoduše realizovat.Skrýt celý příspěvek

    • Zbyněk
     10:21 14.07.2022

     Ony Abramsy jsou, ale ne poslední verze.

     Ony Abramsy jsou, ale ne poslední verze.

     • Klimesov
      11:48 14.07.2022

      Kde jsou? Dala nám USA nějakou nabídku? Proč si každý hned myslí, že když USMC vyřadila své MBT z operačních jednotek, tak že jsou hned k mání k odkoupení? Jako je mi líto, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Kde jsou? Dala nám USA nějakou nabídku?
      Proč si každý hned myslí, že když USMC vyřadila své MBT z operačních jednotek, tak že jsou hned k mání k odkoupení?
      Jako je mi líto, ale Německá nabídka jako jediná dovolí AČR zmodernizovat 7. brigádu do roku 2025 - 2026. Vše ostatní by bylo možno realizovat až kolem roku 2030.Skrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      12:21 14.07.2022

      Kde? Na skladech je teď asi 2300 Abramsů! To mi chcete říct, že všechny Abramsy, které nejsou u jednotek, čekají na GO? Jak to, že se Poláci dohodli, a to do roku 2026? Víme vůbec, ...Zobrazit celý příspěvek

      Kde? Na skladech je teď asi 2300 Abramsů! To mi chcete říct, že všechny Abramsy, které nejsou u jednotek, čekají na GO? Jak to, že se Poláci dohodli, a to do roku 2026? Víme vůbec, co konkrétního se v USA poptávalo?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:44 14.07.2022

      No to že jsou na skladech, ale neznamená, že jsou k mání a že je USA ochotna se jich zbavit nebo je odprodat. To, že někde něco je neznamená, že je to automaticky k mání. Znovu ...Zobrazit celý příspěvek

      No to že jsou na skladech, ale neznamená, že jsou k mání a že je USA ochotna se jich zbavit nebo je odprodat. To, že někde něco je neznamená, že je to automaticky k mání.
      Znovu dostala ČR od USA nějakou oficiální nabídku? Ne nedostala a MO jasně deklarovalo, že Abramsy pro ČR nejdříve v roce 2030.
      Takže pořád jedno a to samé.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:49 14.07.2022

      Zbyněk
      Američani z těch uloženek "vyrábí" nové tanky. Rozhodně je nerozdávají na potkání.

      Zbyněk
      Američani z těch uloženek "vyrábí" nové tanky. Rozhodně je nerozdávají na potkání.

     • Maximus
      16:00 14.07.2022

      Tak poslední události s výměnou cca použitých 300 Abrams za PT-91 Twardy to poněkud popírají.

      Korejské K2 tu mohou být minimálně stejně rychle jako nové Leo2. Viz nabídka Norsku.

      Tak poslední události s výměnou cca použitých 300 Abrams za PT-91 Twardy to poněkud popírají.

      Korejské K2 tu mohou být minimálně stejně rychle jako nové Leo2. Viz nabídka Norsku.

     • Scotty
      19:05 14.07.2022

      /výměnou cca použitých 300 Abrams za PT-91 Twardy/
      Máme 250 tanků ne výměnu? Nemáme. Takže tahle nabídka není pro nás.

      /výměnou cca použitých 300 Abrams za PT-91 Twardy/
      Máme 250 tanků ne výměnu? Nemáme. Takže tahle nabídka není pro nás.

     • Maximus
      21:02 14.07.2022

      Norové když podepíši smlouvu na K2NO do konce roku, tak mají slíbenou první dodávku 36 či 42 kusu do konce roku 2025. To Leo2 nestihne ani omylem. To budeme rádi, když do té doby ...Zobrazit celý příspěvek

      Norové když podepíši smlouvu na K2NO do konce roku, tak mají slíbenou první dodávku 36 či 42 kusu do konce roku 2025. To Leo2 nestihne ani omylem.

      To budeme rádi, když do té doby dostaneme od Německa těch 15 kusu A4 “Horst Fuchs” :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:27 14.07.2022

      Maximus
      Žvaníte o něčem o čem nemáte ani ponětí.

      Maximus
      Žvaníte o něčem o čem nemáte ani ponětí.

     • Klimesov
      08:39 15.07.2022

      Maximus. Možná právě proto, že Polsko chce 300 ks Abramsu tak jednoduše nezbylo na nás. Ani USA nemá nafukovací sklady a nekonečné množství MBT pro druhé. A jelikož Polsko je pro ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus.
      Možná právě proto, že Polsko chce 300 ks Abramsu tak jednoduše nezbylo na nás.
      Ani USA nemá nafukovací sklady a nekonečné množství MBT pro druhé. A jelikož Polsko je pro USA větší strategický partner, plánuje na svém území jejich základnu a poptává znatelně více MBT tak má jednoduše přednost.
      Nelze neustále stavět na tom, že když to někdo dělá jinak, že u nás by to šlo stejně. Ne nešlo. Jsme vždy v jiné situaci než ostatní země. S tím počítejte.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:40 17.07.2022

      Scotty: Vy zase máte někdy rysy takového běžného typu "uředníka", co jsem měl možnost se s nimi seznámit svého času na GŠ a MO - pokud možno si nezpůsobit žádné pracovní komplikace ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Vy zase máte někdy rysy takového běžného typu "uředníka", co jsem měl možnost se s nimi seznámit svého času na GŠ a MO - pokud možno si nezpůsobit žádné pracovní komplikace a minimalizovat osobní zodpovědnost za cokoliv, vlastní iniciativa blízká nule či spíše v záporných hodnotách (aktivním kolegům se musí házet klacky pod nohy, protože by narušili tradiční pořádky a pohodu), přesvědčení o vlastní neomylnosti a přitom schopnosti i znalosti přinejlepším průměrné. Čest, sláva a nehynoucí vděk tehdejším výjimkám.Skrýt celý příspěvek

    • Wirbelwind
     16:40 14.07.2022

     a Leclerc? tam by stacilo na prevodovke prehodit tie rychlosti vzad za rychlosti vpred... :)

     a Leclerc? tam by stacilo na prevodovke prehodit tie rychlosti vzad za rychlosti vpred... :)

     • Badysak
      19:15 14.07.2022

      Radší budu mít 6 rychlostí vzad a stahovat se čelem k nepříteli 30kou než couvat 4 km/h jako T-72.

      Radší budu mít 6 rychlostí vzad a stahovat se čelem k nepříteli 30kou než couvat 4 km/h jako T-72.

     • Klimesov
      08:40 15.07.2022

      Tak Leclerc je můj osobní favorit a z mého pohledu nejideálnější MBT pro AČR. Problém je, že ten stroj se už nevyrábí a je nepravděpodobné, že by Francouzi znovu rozjížděli linku ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Leclerc je můj osobní favorit a z mého pohledu nejideálnější MBT pro AČR.
      Problém je, že ten stroj se už nevyrábí a je nepravděpodobné, že by Francouzi znovu rozjížděli linku pro cca 50 strojů a pokud ano tak by se to zase nám moc finančně nevyplatilo.Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  23:41 12.07.2022

  zůstaly nám aspoň ty modernizované T-72M4? Podle všeho všechny uložené T-72 šly na ukrajinské šrotiště tak jen doufám že už nejsme komplet bez tanků. Potom co udělali Slováci se ...Zobrazit celý příspěvek

  zůstaly nám aspoň ty modernizované T-72M4? Podle všeho všechny uložené T-72 šly na ukrajinské šrotiště tak jen doufám že už nejsme komplet bez tanků. Potom co udělali Slováci se svým stále schopným S-300 bych se nedivil ničemu, evidentně má být všechna funkční ex-sovětská technika zlikvidována na UA podle toho jak ji amíci zuřivě shání kde se dá.
  Ty M4CZ by správě měly být opraven a uloženy protože pořád to jsou schopné stroje. A4 jako rozcvička a A7 nebo K2 jako hlavní síla moderního českého tankového vojska.Skrýt celý příspěvek

  • Josse
   06:56 13.07.2022

   Já doufám že vše vyrobené před 89 je pryč.

   Já doufám že vše vyrobené před 89 je pryč.

   • Oliver
    10:06 13.07.2022

    nemám slov. Takže se s nadšením odzbrojíme, nemusí nikdo vyhrožovat odzbrojením, ovce to udělají a vezmou to za svoji vlastní myšlenku. Jinak právě z těch zásob před 89 se ...Zobrazit celý příspěvek

    nemám slov. Takže se s nadšením odzbrojíme, nemusí nikdo vyhrožovat odzbrojením, ovce to udělají a vezmou to za svoji vlastní myšlenku.
    Jinak právě z těch zásob před 89 se donedávna žilo a mnohdy bez oprav do úplného vybydlení. Jen co se stalo s majetkem po Sovětské armádě, vše se nechalo rozkrást a pak nastoupili sběrači kovů.
    Takže z tankistů budou nuceně pěšáci, přinejlepším - nebo se vtipně propustí pro nadbytečnost.
    býv. ČSR - království kde rozum šel spát, jak ty devadesátkové pohádky byly prorocké...Skrýt celý příspěvek

    • Josse
     11:22 13.07.2022

     S nadšením se zbavíme starých krámu a urychlíme přezbrojení na nové. O náhradě T72 se před Ukrajinou mluvilo tak maximálně v anarchistických kroužcích ve sklepení ministerstva. Po ...Zobrazit celý příspěvek

     S nadšením se zbavíme starých krámu a urychlíme přezbrojení na nové. O náhradě T72 se před Ukrajinou mluvilo tak maximálně v anarchistických kroužcích ve sklepení ministerstva.

     Po sovětské armádě tady krom ekologické zátěže nezůstalo vůbec nic. Podmínkou odsunu bylo že si odvezou vše. Konkrétně vím že nám tady chtelinechat opravné sady na vrtulníky. Motory, rotory a další díly z kterých by se dalo složit několik celých strojů. Konkrétní odpověď z naší strany byla že rozkaz zněl že si mají vše odvézt.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     12:49 14.07.2022

     Ono se ohánět klackem a říkat tomu "pokroková naváděná zbraň" proti většině protivníků moc nefunguje... Jde o to jestli chceme účinnou techniku nebo pojízdnou výstavku. Anebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono se ohánět klackem a říkat tomu "pokroková naváděná zbraň" proti většině protivníků moc nefunguje...
     Jde o to jestli chceme účinnou techniku nebo pojízdnou výstavku. Anebo "maskirovku"??Skrýt celý příspěvek

   • Rošťák
    13:28 13.07.2022

    Neni :D Bevka 2 jsou furt páteří 7.mb :D

    Neni :D Bevka 2 jsou furt páteří 7.mb :D

    • Eagle
     15:43 13.07.2022

     A budou ještě dlouho. Tendr na nová se bude rušit.

     A budou ještě dlouho. Tendr na nová se bude rušit.

     • Scotty
      15:58 13.07.2022

      Což znamená pouze to že se vybere nové vozidlo bez tendru a nakoupí pomocí mezivládním smlouvy. To že nové podmínky ministerstva nepřijmou všichni účastníci tendru a bude zrušen se ...Zobrazit celý příspěvek

      Což znamená pouze to že se vybere nové vozidlo bez tendru a nakoupí pomocí mezivládním smlouvy. To že nové podmínky ministerstva nepřijmou všichni účastníci tendru a bude zrušen se očekávalo.
      Teoreticky by dodavatel mohl být vybraný ještě letos. V zákulisí se prý mluví o tom že Švédové dostanou BVP a Američani stíhačky.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      19:14 13.07.2022

      Švédové přistoupili na podmínky jako jediní. Přeju jim to z jednoho důvodu a to z toho že CSG ostrouhá. Aspoň jedna technika bude pod VOP. Otázkou je zda antimonopolní úřad nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Švédové přistoupili na podmínky jako jediní. Přeju jim to z jednoho důvodu a to z toho že CSG ostrouhá. Aspoň jedna technika bude pod VOP. Otázkou je zda antimonopolní úřad nebo ostatní strany nehodí do toho vidle a nebudou tohle rozhodnutí napadat.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:33 14.07.2022

      Teoreticky můžou napadnout zrušení tendru a domáhat se odškodněni. Ovšem na uzavření mezivládní smlouvy by to nemělo mít vliv.

      Teoreticky můžou napadnout zrušení tendru a domáhat se odškodněni. Ovšem na uzavření mezivládní smlouvy by to nemělo mít vliv.

  • waggon
   06:57 13.07.2022

   Chapu, že se to nekterým proruským trollum nelibi, ale nejlepsi, co s našimi T-72 můžeme udelat, je poslat je na Ukrajinu. Všechny.

   Chapu, že se to nekterým proruským trollum nelibi, ale nejlepsi, co s našimi T-72 můžeme udelat, je poslat je na Ukrajinu. Všechny.

   • flanker.jirka
    19:57 13.07.2022

    Opravdu všechny? Tak to tam rovnou pošleme všechny BVP2 a všechny staré houfnice, když už máme objednané nové, co vy na to? :-D :-D :-D

    Opravdu všechny? Tak to tam rovnou pošleme všechny BVP2 a všechny staré houfnice, když už máme objednané nové, co vy na to? :-D :-D :-D

  • Toomk
   07:25 13.07.2022

   Já naopak doufám, že vše i ty T72M4 a další podobné produkty z minulé doby tam pošleme. Než aby potupně čekali na šrotaci a likvidaci, tak bych je nechal si zabojovat. Ukrajinci je ...Zobrazit celý příspěvek

   Já naopak doufám, že vše i ty T72M4 a další podobné produkty z minulé doby tam pošleme. Než aby potupně čekali na šrotaci a likvidaci, tak bych je nechal si zabojovat. Ukrajinci je umí obsluhovat, opravit si to.
   Každá tam poslaná zbraň je dobrá investice do toho, že putina zastaví a zaženou zpátky. A pokud ho zastaví, tak tady můžeme v klidu přezbrojit, protože nám nic nehrozí a T72 už k ničemu nebudeme potřebovat.Skrýt celý příspěvek

   • Oliver
    10:12 13.07.2022

    jo a v záloze bude co, prázdný sklad s pavouky? Poláci prý chtějí poslat pryč i své Twardy, takže logicky pro největšího zákazníka bude první výroba. Tudíž roky čekání a schopnost ...Zobrazit celý příspěvek

    jo a v záloze bude co, prázdný sklad s pavouky? Poláci prý chtějí poslat pryč i své Twardy, takže logicky pro největšího zákazníka bude první výroba. Tudíž roky čekání a schopnost se postupně vytratí aby se pak draze získávala?
    Jak je důležité mít uloženky se přesvědčili jak v UA tak Rusku - viz T-62M.
    Jediný kdo z celé střední Evropy myslí je Maďarsko, bral jsem Orbána víceméně jako obratného populistu, ale jak se zachoval k této válce svědčí že to je pan státník. Maďarská armáda se nebude nikoho doprošovat a čekat roky až vyjde místo v pořadníku.Skrýt celý příspěvek

    • Josse
     11:12 13.07.2022

     Asi nevíte k čemu slouží zálohy že? Na doplňování ztrát, jak techniky tak mužstva. K čemu bude t72 v družstvu přezbrojeném na cokoli jiného se asi bavit nemusíme. Ale vám očividně ...Zobrazit celý příspěvek

     Asi nevíte k čemu slouží zálohy že? Na doplňování ztrát, jak techniky tak mužstva. K čemu bude t72 v družstvu přezbrojeném na cokoli jiného se asi bavit nemusíme. Ale vám očividně nejde o argumenty ani logiku...Skrýt celý příspěvek

  • The Pale Emperor
   07:33 13.07.2022

   Jediná rozumná věc, co můžeme s M4 udělat, je GO a prvním vlakem směr Ukrajina.

   M4CZ je prý srovnatelná s B3M, což by Ukrajincům dost pomohlo.

   Jediná rozumná věc, co můžeme s M4 udělat, je GO a prvním vlakem směr Ukrajina.

   M4CZ je prý srovnatelná s B3M, což by Ukrajincům dost pomohlo.

   • Poly
    09:21 13.07.2022

    GO udělat někde. Zkanibalizovali co šlo, některé díly se už nevyrábí.

    GO udělat někde. Zkanibalizovali co šlo, některé díly se už nevyrábí.

   • Maximus
    09:28 13.07.2022

    Neco musí zůstat našim tankistum na výcvik. Nové tanky přijdou urcite dříve, než rusak hodí ručník do ringu, takže si naše tanky ještě zabojují. Nicméně vzhledem k tomu, jaké je ...Zobrazit celý příspěvek

    Neco musí zůstat našim tankistum na výcvik. Nové tanky přijdou urcite dříve, než rusak hodí ručník do ringu, takže si naše tanky ještě zabojují. Nicméně vzhledem k tomu, jaké je logistické peklo udržet v provozuschopnem stavu 30 kusu s ničím nekompatibilní techniky v našich podmínkách, tak natož někde v boji na Ukrajině. V případě T-72M4CZ by šlo doslova o danajský dar. Polské PT-91 v počtech několika stovek kusů jsou mnohem lepší volba.

    Z T-72M4CZ by se měly dat do NZ a využít především jako památník lidské hlouposti a každý nový člen Vyboru pro obranu a bezpečnost PS a nové příchozí na GŠ by se měl na ten památník jet povinně podívat.Skrýt celý příspěvek

    • Josse
     09:49 13.07.2022

     Výcvik na t72 je zbytečná věc (jako hind) jediné co si z toho odnesou bude že ví jak vypadá tank. Bude se měnit počet tanků v četě, počet členů osádky, veškerá logistika, ovládání, ...Zobrazit celý příspěvek

     Výcvik na t72 je zbytečná věc (jako hind) jediné co si z toho odnesou bude že ví jak vypadá tank. Bude se měnit počet tanků v četě, počet členů osádky, veškerá logistika, ovládání, servis...Skrýt celý příspěvek

     • Oliver
      10:16 13.07.2022

      jo další věc, Hind taky vypadá že všechno poslali pryč i ty které měly pro akrobacii kamufláž vetřelce. Copak asi dělají piloti... Takže ještě máme ty Gripeny a Pandury... ale na ...Zobrazit celý příspěvek

      jo další věc, Hind taky vypadá že všechno poslali pryč i ty které měly pro akrobacii kamufláž vetřelce. Copak asi dělají piloti... Takže ještě máme ty Gripeny a Pandury... ale na to není třeba GŠ, postačí jeden divizní generál...Skrýt celý příspěvek

     • Josse
      11:14 13.07.2022

      Piloti letí do usa přeškolit na nové stroje.

      Piloti letí do usa přeškolit na nové stroje.

     • Scotty
      15:46 13.07.2022

      Oliver Rozhodně všechny pryč nejsou. Zatím jsou potvrzená dva z těch která podstoupili generální opravu v LOMu. Ovšem do konce roku budou patrně odcházet. Příští rok se už s ...Zobrazit celý příspěvek

      Oliver
      Rozhodně všechny pryč nejsou. Zatím jsou potvrzená dva z těch která podstoupili generální opravu v LOMu. Ovšem do konce roku budou patrně odcházet. Příští rok se už s provozem Mi-24 nepočítá.Skrýt celý příspěvek

  • Pirat49
   12:00 13.07.2022

   Ty budes riadny K...

   Ty budes riadny K...

  • Riiiederner
   13:27 13.07.2022

   Já doufám,že nezůstalo nic reps. nejdéle po tom co dojde pár prvních l2a4 aby měli naši na čem cvičit se i ty tři co byly na bahnech už brzy objeví v boji proti ruským okuponatům ...Zobrazit celý příspěvek

   Já doufám,že nezůstalo nic reps. nejdéle po tom co dojde pár prvních l2a4 aby měli naši na čem cvičit se i ty tři co byly na bahnech už brzy objeví v boji proti ruským okuponatům to by byla krása.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:49 13.07.2022

   Oliver, tá S-300 bola všetko, len nie schopná... Viac starostí, ako úžitku.

   Oliver, tá S-300 bola všetko, len nie schopná... Viac starostí, ako úžitku.

  • Danik
   10:08 14.07.2022

   Neboj nešly. T-72M4CZ mají projít/již procházejí GO a zároveň se stále používají T-72M1 u záložní roty a jedné profi roty, protože provozuschopných M4ek nebylo dost. Jaký bude ...Zobrazit celý příspěvek

   Neboj nešly. T-72M4CZ mají projít/již procházejí GO a zároveň se stále používají T-72M1 u záložní roty a jedné profi roty, protože provozuschopných M4ek nebylo dost. Jaký bude jejich osud do budoucna je nejasné, ale je dané, že dokud nepřijdou Lea tak zůstanou u jednotek.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   12:47 14.07.2022

   Jenže oni ty M4 potřebují dost podstatnou modernizaci, jelikož končí životnost mnoha dílů pozorovacích/SŘP a použité typy už nejsou ve výrobě... Ta modernizace už snad i nějak ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenže oni ty M4 potřebují dost podstatnou modernizaci, jelikož končí životnost mnoha dílů pozorovacích/SŘP a použité typy už nejsou ve výrobě... Ta modernizace už snad i nějak běží, ale vůbec by mě nepřekvapilo kdyby se ještě nějak "ořezala" jen na to absolutně nejnutnější. Cena měla být za 33 modernizovaných strojů 1,1 Miliardy Kč, což sice je míň než za nové ale zase ne až o tolik míň...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:51 14.07.2022

    No je to o dost míň.
    Ta modernizace nepochybně proběhne tak jak je objednaná u VOP.

    No je to o dost míň.
    Ta modernizace nepochybně proběhne tak jak je objednaná u VOP.

 • ARES
  20:19 12.07.2022

  Je samozřejmě účelné diskutovat technickou problematiku zavedení nové tankové techniky. Ovšem jejím nedostatkem je, že tank se posuzuje jen jako bojová individualita, ne jako na ...Zobrazit celý příspěvek

  Je samozřejmě účelné diskutovat technickou problematiku zavedení nové tankové techniky. Ovšem jejím nedostatkem je, že tank se posuzuje jen jako bojová individualita, ne jako na jeden z prvků bojového systému, bez zvážení jeho vazeb a interakcí s prvky bojové sestavy a jeho úlohy v ní. Zde uplatňované představy, jak AČR vyzbrojit tanky, zcela míjí poznatky z bojového nasazení tanků v bojích na Ukrajině.

  Tvrdá realita v uplatnění tanků či jejich neúspěších v bojích na Ukrajině výrazně zjevila tyto skutečnosti, které se doposud přehlížely :

  - nedošlo vůbec k přímému bojového střetu tank - tank,
  - hlavním ničivým prostředkem tanků je kumulativní nálož, ať v raketovém (zem-zem či vzduch-zem) či hlavňovém bezzákluzovém zbraňovém systému,
  - drony zcela změnily charakter bojiště, z dvou dimenzionálního se stalo třídimenzionální.

  Z tohoto hodnocení lze principiálně konstatovat, že není rozdíl v odolnosti proti zničení mezi tanky T-72 a tanky západní provenience (když pomineme způsob uložení tankové munice). Vyplývá to z vrozené koncepce řešení tanku jako takového.

  Neznamená to, že tank jako zbraňový systém ztrácí svůj význam. Zůstane mu role odolného palebného prostředku s mohutným ničivým účinkem, jehož hlavním cílem nebudou nepřátelské tanky, ale jeho úloha bude svojí palbou razit cestu pěchotě v rámci bojového uskupení.

  Z hlediska konstrukce tanků to znamená přehodnotit principy pancéřování. Hlavním nebezpečím jsou bojové hlavice s kumulativní náloží. Nestačí pancéřovat jen boky tanků, ale i půdorysné plochy.

  Tank lze ochránit před pozemními PT prostředky tím, že bude zařazen do bojového uskupení s pěchotou. Ale ochranu před PT drony si bude muset zabezpečit buď svým integrovaným protivzdušným zbraňovým systémem, nebo nedílným prvkem bojové sestavy se stane mobilní PV zbraňový systém krátkého dosahu.

  Na druhé straně tank se nesmí stát složitým technologickým komplexem z hlediska válečné produkce. Ať si to připustíme nebo ne, v boji bude vždy jen "spotřebním materiálem", který bude potřeba soustavně nahrazovat novými.

  Pokud tyto skutečnosti se neodrazí jak do konstrukce tanků, tak do struktury bojových uskupení, tak nákup tanků současné koncepce bez současného řešení vojskové PVO nemůže zvýšit bojovou sílu AČR pro budoucí roky.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   20:33 12.07.2022

   Souhlas. Je třeba změnit pohled na věc od "nakupování vozidel" k "budování jednotek, útvarů a schopností".

   Souhlas. Je třeba změnit pohled na věc od "nakupování vozidel" k "budování jednotek, útvarů a schopností".

   • TF_HU
    08:15 13.07.2022

    Souhlas. Je třeba, aby to civilové zde pochopili :-)

    Souhlas. Je třeba, aby to civilové zde pochopili :-)

  • Badysak
   20:36 12.07.2022

   Slyšel jste o APS?

   Slyšel jste o APS?

  • Rase
   20:36 12.07.2022

   "nedošlo vůbec k přímému bojového střetu tank - tank" co je tohle za blbost? Na Ukrajině se tanky běžně střetávají. Jsou k tomu i fotky atd. stejně tak jsou tanky likvidovány ...Zobrazit celý příspěvek

   "nedošlo vůbec k přímému bojového střetu tank - tank"

   co je tohle za blbost? Na Ukrajině se tanky běžně střetávají. Jsou k tomu i fotky atd. stejně tak jsou tanky likvidovány minami atd.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    21:38 12.07.2022

    To by mě taky zajímalo, obě strany zveřejnily dokonce videa střetů mezi tanky.

    To by mě taky zajímalo, obě strany zveřejnily dokonce videa střetů mezi tanky.

  • Arthur
   22:51 12.07.2022

   K priamemu stretu tankov samozrejme došlo avšak z podielu, vyradených resp. zničených tankov je to štatisticky za tým čo zničila kráľovna bojiska artiléria a PTRS. Zaujímavá je ...Zobrazit celý příspěvek

   K priamemu stretu tankov samozrejme došlo avšak z podielu, vyradených resp. zničených tankov je to štatisticky za tým čo zničila kráľovna bojiska artiléria a PTRS.

   Zaujímavá je však mnohými nielen tu opomínaná skutočnosť tj. že podiel zničených ukrajinský tankov voči ruským je 1:4 a to podotýkam ukrajinci majú tiež len rôzne varianty modernizovaných tankov T-64, T-72, T-80 a T-84.

   Z uvedeného je zrejmé, že Orkom by nepomohli ani samé Armaty či T-90M, ale ani čisto hypoteticky Abramse či Leopardy a to ani s APS nakoľko v prieme na teden tank resp. obrnené vozidlo číha 20ks PTRS a to nehovoriac hlavne o už zmienej kráľovne bojiska, ale aj ukrajinských tankov či mínach.

   Tvrdá realita (dáta) nepustia, žiaľ modernizačný dlh armád tunajšieho regiónu je tak veľký, že kompetentní neúčinne, neúčelne, neefektívne a nehospodárne vynakladajú finančné prostriedky na techniku pre tzv. minulé války.

   To samozrejme nič nevypovedá o tom, že tank má na bojisku stále svoje miesto len ak nová generácia MBT neodpovie na súčasné hrozby tak jednocucho to miesto už nie je to čo bývalo...

   A to je presne aj dôvod prečo na UA západní spojenci neposielajú tanky západnej provinencie nakoľko nebolo by to dobré pre bussiness keď by tam v húfoch horeli...Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    23:03 12.07.2022

    Ano Leopardy by jim nepomohli, protože to dělají blbě, mizerný průzkum, mizerné spojení, špatná koordinace mezi tanky, pěchotou a dělostřelectvem, letectvem, nekompetetní ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano Leopardy by jim nepomohli, protože to dělají blbě, mizerný průzkum, mizerné spojení, špatná koordinace mezi tanky, pěchotou a dělostřelectvem, letectvem, nekompetetní velení...
    Jenže nelze spoléhat na to, že to tak bude s každým.
    Při správném postupu budou mít západní tanky (stejně jako další systémy) navrch. Čímž chci říct, že moderní armáda by těch 20 PTŘS dokázala do značné míry eliminovat.Skrýt celý příspěvek

   • Mortles
    00:04 13.07.2022

    Mi to s těmi Javeliny občas připadá jako s panzerfausty v 2.sv. Ty také měly na svědomí relativně malý počet zničení tanků, ale mluví se o nich často úplně jinak. Dokud nebudou ...Zobrazit celý příspěvek

    Mi to s těmi Javeliny občas připadá jako s panzerfausty v 2.sv. Ty také měly na svědomí relativně malý počet zničení tanků, ale mluví se o nich často úplně jinak.

    Dokud nebudou statistiky, tak nelze na tohle téma zas tolik říct. Co se dronů týče: nejdůležitější výsledek je to, že dělostřelecké baterie se stávají méně závislými na pozorovatelích jako zdrojích informací, mohou samy nalézat cíle a zaměřovat i přes horizont. To je důležitější než nějaká protitanková role TB2Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   00:02 13.07.2022

   To je zase blbost... Teď pominu ty tuny videí jak tanky vedou boj v zástavbě i v krajině, podporují pěchotu nebo jsou v manévrové či statické obraně a ničí při tom obrněné i ...Zobrazit celý příspěvek

   To je zase blbost...

   Teď pominu ty tuny videí jak tanky vedou boj v zástavbě i v krajině, podporují pěchotu nebo jsou v manévrové či statické obraně a ničí při tom obrněné i neobrněné prostředky nepřítele. Pominu ty desítky rozhovorů, které jsou s ukrajinskými vojáky o tom, jak jsou pro ně tanky potřebné a potřebují více, viz. třeba ten poslední rozhovor s UA důstojníkem, který řekl, že spektrum nasazení a potřeba jejich použití se na Ukrajině zvýšilo.

   1) Ke střetům tank-tank došlo, ale co je důležité, došlo i ke střetu tank-pěchota, tank-statické obranné postavení, tank-ACP/IFV/či jiné vozidlo.

   2) Ne

   3) Drony zvětšily ohrožení ze vzduchu, zlepšily situační povědomí pozemních sil a výrazně zlepšily průzkum pro síly bojové podpory. Bojiště rozhodně zcela nezměnily.

   "není rozdíl" APS? Lepší optoelektronika? komunikace? situační povědomí? ochrana osádky? blastdoors? Nic? Sami UA říkají, že výrazné ztráty tanků RF jsou způsobeny převážně špatným výcvikem, logistikou a neadekvátními způsoby nasazení - špatnou taktikou. K tomu hodíme tyto západní prvky.

   To že, SHORAD nabývá na důležitosti je již zřejmé. Stejně tak ADW a EW.

   Každý systém se musí inteligentně zařadit do struktury armády. Platí to ovšem v rámci celkové komplexnosti moderního bojiště.

   Všechny tyto úvahy založené na videích jak bayraktar odpráskl tank (jsou v tom případy, kdy se jednalo o dělostřelectvo), schytá to PTŘS nebo AT, nebo dron hodí nálož na již opuštěný tank, tak nějak opomíjí ty další videa kdy tank schytává zásahy kanónů BVP a jiných hlavňových zbraní a dále bojuje, nebo kdy právě díky pancéřování odolá blízkému dopadu dělostřelecké munice či výbuchu min.

   Leo 2A7+ splňuje požadavky současného bojiště, jenže stejně jako jiný systém potřebuje ostatní prvky pro vzájemné doplňování a podporu.Skrýt celý příspěvek

  • The Pale Emperor
   07:36 13.07.2022

   Na AN býval seriál “Tank zasažen”, kde se hodně rozebíraly tankové souboje na Donbase. Doporučuji všem.

   Na AN býval seriál “Tank zasažen”, kde se hodně rozebíraly tankové souboje na Donbase. Doporučuji všem.

  • TF_HU
   08:19 13.07.2022

   Kdo tak posuzuje tank? Vy, nebo Armáda? Jak jste na to přišel? Nedošlo? Aha...a na co jsem to koukal? 3D bojiště je to již dávno, před příchodem dronů... Jsou dvě školy, jedna ...Zobrazit celý příspěvek

   Kdo tak posuzuje tank? Vy, nebo Armáda? Jak jste na to přišel?

   Nedošlo? Aha...a na co jsem to koukal?
   3D bojiště je to již dávno, před příchodem dronů...

   Jsou dvě školy, jedna tvrdí pancíře více...drhá pancíře méně. Rozdílem je mobilita, schopnost mobility nahrazuje větší ochranu.

   Jak by ta struktura měla vypadat?Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   09:35 13.07.2022

   UA nám neukázala, z pohledu bojů tanků, vůbec nic. UA je placka a tanky lze poměrně rychle né že objet ale i obejít Jak je obrovská, tak klidně nepozorovaně opravdu velký ...Zobrazit celý příspěvek

   UA nám neukázala, z pohledu bojů tanků, vůbec nic. UA je placka a tanky lze poměrně rychle né že objet ale i obejít
   Jak je obrovská, tak klidně nepozorovaně opravdu velký obloukem. To u nás funguje podstatně hůře pokud si obránce vybere vhodné místo obrany.
   Máme armádu profesionálů a budeme mít moderní tanky. Na UA bojuje často téměř civil a různé tupé zvířata a to jsou i posádky tanků. Nemluvě pak o stavu tanků. Dost bylo i zničeno kvůli logistice a nebo prokleté pomalé couvačce.
   UA nám ukázala jak zásadní je vzdušná převaha a jak důležitou složkou jsou opomíjené houfnice a raketomety.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  19:54 12.07.2022

  Neustálé debaty o tom, jaký tank by pro nás byl nejlepší, mě nutí reagovat. Žádný nejlepší neexistuje! Ať se bude jednat o jakýkoliv MBT, vždy bude část pro a část proti a každá ...Zobrazit celý příspěvek

  Neustálé debaty o tom, jaký tank by pro nás byl nejlepší, mě nutí reagovat.
  Žádný nejlepší neexistuje! Ať se bude jednat o jakýkoliv MBT, vždy bude část pro a část proti a každá bude mít svou pravdu.
  Přestaňme tedy říkat nejlepší a zvolme jiný název. Už víme, že nebude nejlepší, ale mělo by nám jít o to, aby byl např.: rychle DOSTUPNÝ, vojensky POUŽITELNÝ, přiměřeně ODOLNÝ, ekonomicky UDRŽITELNÝ..........
  A věřím, že přijdete i na další jména, když už víme, že to nebude ten NEJLEPŠÍ.
  ddSkrýt celý příspěvek

  • Mortles
   00:06 13.07.2022

   Hlavně rychle, se slevou a interoperabilně, to jsou upřímně nejdůležitější body. Ve finále je na světě málo opravdu špatných tanků z novovýroby.

   Hlavně rychle, se slevou a interoperabilně, to jsou upřímně nejdůležitější body. Ve finále je na světě málo opravdu špatných tanků z novovýroby.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2