Tanky Leopard 2 míří do české armády

Tanky Leopard 2 míří do české armády
Leopard 2A7 / KMW (Zvětšit)

Česká armáda už řadu let potřebuje 7. mechanizovanou brigádu přezbrojit novou technikou. Staré obrněnce BVP-2 i modernizované T-72M4CZ již nevyhovují moderním požadavkům na obrněná bojová vozidla, a především nejsou kompatibilní se standardy NATO.

Zatímco případ nových obrněných vozidel pěchoty se táhne už řadu let, v otázce tanků se záležitosti hnuly konečně správným směrem. A to se přitom modernizace tankové techniky upozaďovala. Počítalo se, že současné T-72M4CZ budou po opravách a náhradě některých systémů sloužit až do konce desetiletí. Ruská agrese na Ukrajině ale přinesla akutní potřeby a česká vláda i díky německé nabídce začala urychleně řešit modernizaci tankové výzbroje. Rozhodně je to správné rozhodnutí, protože hlavní údernou sílu 7. brigády představují tanky, jakkoliv jsou pro ni bojová vozidla pěchoty rovněž klíčová.

Německo v rámci pomoci zemím, které poskytly svou vojenskou techniku bojující Ukrajině, nabídlo Česku darem 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank na stejné platformě. Ministryně obrany navíc oznámila, že obě vlády budou vyjednávat o dodávce zcela nových tanků Leopard 2A7+ v počtu kolem 50 kusů. Darované tanky budou pocházet z rezerv, které mají německé firmy, neboť německá armáda žádné starší tanky vhodné k darování nemá. Před dodáním projdou tanky technickými prohlídkami a opravami, aby byly plně bojeschopné. Náklady na uvedení tanků do patřičného stavu a také na dodávky munice a podpůrného vybavení uhradí německá vláda.

Darované tanky Leopard 2A4 budou v první fázi sloužit především k výcviku českých osádek, které si budou muset zvyknout na nové standardy a postupy při ovládání tanku i vedení bojové činnosti. Novinkou také bude rozšíření osádek tanků o dalšího člena – nabíječe. Ovšem Leopard 2A4 je typ tanku z druhé poloviny 80. let, výrazně se tedy liší od verze Leopard 2A7+, kterou by ministerstvo obrany mohlo, pokud jednání s německou stranou dopadnou dobře, v budoucnu pořídit. Pro českou armádu by bylo neefektivní provozovat dva tak výrazně odlišné typy tanků. Podle vyjádření tiskového mluvčího ministerstva obrany Jakuba Fajnora se však počítá s modernizací verze A4 na verzi A7, ale až po roce 2025.

Tento záměr je určitě správný, ostatně stejným způsobem v posledních letech postupuje i německý Bundeswehr. Všechny tanky verzí A6, A7 a A7V, které má ve výzbroji, nepocházejí z novovýroby, ale vznikají modernizací původních tanků A4, které německá armáda používala od 80. a 90. let. I načasování modernizace odpovídá době potřebné k výcviku osádek a vybudování technického a logistického zázemí pro nový typ tanku, který je zásadně odlišný od dosud používaných T-72. Navíc výroba nových tanků také zabere nějaký čas. Pokud by česká vláda podepsala kontrakt na nové tanky ještě letos, první exempláře by česká armáda získala do tří let, tedy právě v roce 2025.

Tank Leopard 2 je pro české ozbrojené síly dobrou volbou nejen pro své moderní vybavení, výkony, odolnost a bojové schopnosti, ale také z hlediska technického zabezpečení, oprav, dodávek náhradních dílů, a v neposlední řadě i z hlediska možností budoucích modernizačních upgradů. Leopardy 2 totiž používají ozbrojené síly hned 19 zemí, jsou tedy velmi rozšířené, navíc slouží ve všech zemích střední Evropy (kromě Slovenska), tedy v Německu, Polsku, Rakousku a Maďarsku, nyní se přidá i Česko. Výrobcem tanků Leopard 2 je firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), která má několik továren v Německu a pobočky i v dalších zemích. Firma od konce 70. let vyrobila více než 3500 Leopardů 2, vyrábějí se především v Mnichově a Kasselu.

Ovšem tradice firmy sahají mnohem dále. Firma Wegmann například vyrobila už první německý tank K-Wagen, a to v roce 1917, za druhé světové války pak vyráběla věže pro známé tanky Tiger a Tiger II. Krauss-Maffei zase za druhé světové války vyráběla kolopásová vozidla pro německou armádu. Od 60. let pak firmy ve spolupráci vyráběly tanky Leopard 1, od konce 70. let to byly tanky Leopard 2 a v roce 1999 se spojily v jednu společnost s názvem Krauss-Maffei Wegmann. V roce 2015 pak Krauss-Maffei Wegmann a francouzská společnost Nexter vytvořily společný podnik KNDS Group.

Jak již bylo řečeno, jediným výrobcem nejnovějších tanků Leopard 2 je firma KMW. Při výrobě však používá i komponenty dalších společností, jako je například Rheinmetall. Ta pro tanky Leopard 2 dodává například kanony a systémy řízení palby. Firma KMW jako výrobce tanků Leopard 2 má samozřejmě i kapacity pro opravy, údržbu a modernizace těchto tanků. Opravy tanků Leopard může provádět rovněž firma Rheinmetall, která vlastní některé průmyslové kapacity, jež dříve sloužily k výrobě těchto tanků. To je dáno historicky, jelikož tanky Leopard se rozhodnutím spolkové vlády v minulosti vyráběly v několika podnicích v různých částech Německa v rámci politiky zaměstnanosti, tyto podniky pak časem změnily vlastníky.

Pokud česká vláda nakoupí nové tanky Leopard 2A7+, partnerem jí tedy bude německá vláda a firma KMW. Není reálné, že by se tanky celé vyráběly v Česku. Při počtu pěti desítek kusů by přenosy technologií a výroby, včetně certifikačních procesů a dalších potřebných náležitostí nejen celý nákup tanků zásadně prodražily, ale i zpozdily. České podniky ale mohou nabídnout dodávky některých komponentů a zapojit se do řetězce dodavatelů KMW i pro jiné projekty. Na čem ale česká strana musí a určitě bude trvat, je domestikace celého technického a opravárenského zázemí pro tanky, které se bude starat o jejich provoz po celou dobu životnosti. Na to má český průmysl kapacity, technologickou úroveň i schopnosti. Z hlediska operačních potřeb armády je to navíc strategická nutnost.

KMW má navíc pro uživatele tanků Leopard propracovaný program podpory nazývaný LEOBEN (Leopard-benutzende Staaten). Ten zahrnuje například ozbrojené síly Německa, Rakouska, Dánska, Finska, Řecka, Nizozemska, Norska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Kanady, Turecka a dalších. Program LEOBEN umožňuje sdílení zkušeností z provozu tanků, sdílení logistiky a přináší ekonomické úspory. Státy skupiny LEOBEN spolu úzce spolupracují při výzkumu a vývoji, modernizacích tanků, opravách, poskytování náhradních dílů nebo zajišťování munice tak, aby provoz tanků Leopard byl co nejekonomičtější.

Celý systém zahrnuje i pracovní skupiny s danými kompetencemi. Jde o pracovní skupinu pro logistickou spolupráci, společné pořizování náhradních dílů, plánování údržby a zajišťování munice. Dále funguje pracovní skupina pro servis a údržbu tanků, která se zabývá také technickými modifikacemi, analýzami slabých stránek a vylepšováním a konečně pracovní skupina pro modernizace bojových systémů i společnou politiku výzkumu a vývoje.

Díky programu LEOBEN se můžou uživatelé leopardů spolehnout na strategickou spolupráci zlevňující provoz tanků. Program tedy znamená efektivní vynakládání finančních prostředků na provoz tanků a potřebnou logistiku po celou dobu jejich životnosti, včetně upgradů a vylepšení. Navíc na ně nemá vliv počet provozovaných tanků v jednotlivých armádách. Náklady na provoz jednoho tanku tak budou srovnatelné jak u německé armády se stovkami tanků, tak i u české s desítkami kusů.

Zavedení tanků Leopard 2 do české armády přinese řadu změn, nejen co se týče použití techniky a způsobů nasazení, ale i její technické podpory, výcviku a zabezpečení dalšími taktickými prvky. Žádoucí nejspíše bude změna struktury tankového praporu tak, aby odpovídala zvyklostem v zemích NATO. Zpočátku bude ale hlavní výcvik osádek. I zde by mohla pomoci firma KMW, která má vyprojektovaná standardizovaná výcviková střediska. Jedno takové například buduje pro potřeby maďarské armády, která v současnosti zavádí tanky Leopard 2A7+ do výzbroje. Další by mohlo najít své místo v Česku. Jeho velkou předností je, že vedle výcviku osádek tanků jako takových umožňuje i koordinovaný výcvik bojové činnosti celých tankových jednotek. V rámci výcviku osádek bude velkou změnou zřízení odbornosti nabíječ, která v české (i v čs. armádě) desítky let neexistovala.

Zásadní také bude modernizace a obměna logistických a přepravních kapacit armády. Leopardy 2 totiž váží výrazně více než dosud používané tanky. Armáda tedy bude potřebovat nové výkonné tahače a podvalníky s větší nosností, než jaké dosud má. A nejen to, vyvstane i potřeba nových mostních a pontonových systémů. Ve všech těchto položkách mají čeští výrobci co nabídnout, takže armáda může sáhnout do vlastních zdrojů. KMW ale má ve svém portfoliu mostní tanky Leguan, které disponují unikátní posuvnou skládací mostovkou.

Je ale také dobré připomenout, že modernizace tankové techniky musí být doprovázena zavedením nových pásových obrněných vozidel pro 7. mechanizovanou brigádu. A nejde jen o to, že mechanizovaná brigáda potřebuje nová BVP. Jak ukazují zkušenosti z posledních konfliktů, především na Ukrajině, tanky i BVP jsou bez protivzdušné obrany velmi zranitelné. Proto je na místě již nyní uvažovat v rámci pořízení nových pásových obrněnců i o verzi pro protivzdušnou obranu, o které se dosud vůbec nemluvilo. Podobný prostředek například chybí i u praporů 4. brigády rychlého nasazení vybavených obrněnci Pandur II CZ a LOV 50. Takovéto prostředky by měly být schopny bránit mechanizované prapory s tanky a BVP za pochodu nejen proti letadlům a vrtulníkům, ale i proti bezpilotním prostředkům.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Leopard vs Black Panther: Hledání polského tanku nové generace Vlk

Polská armáda hledá v rámci programu Vlk nový hlavní bojový tank. Program Vlk má být přitom jednou z ...

Bundeswehr převzal první modernizované tanky Leopard 2 A7V

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) německé armádě předala první modernizované tanky ...

První tanky Leopard 2A4HU v Maďarsku

Maďarská 25. Střelecká brigáda (MH 25. Klapka György Lövészdandár) se sídlem ve městě Tata převzala ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  19:21 12.07.2022

  Leo 2A4 jako náhrada T 72 darovaných Ukrajině je řešení, které beru jako provizorium. Nejraději bych tu viděl proces, kdy naši vojáci na leopardu získají zkušenosti s odlišnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Leo 2A4 jako náhrada T 72 darovaných Ukrajině je řešení, které beru jako provizorium.
  Nejraději bych tu viděl proces, kdy naši vojáci na leopardu získají zkušenosti s odlišnou koncepcí MBT, která by se dala použít pro výběr tanků pro výzbroj 7. mb.
  Norové testují K2 z jižní koreje, asi vědí proč jim stálo za to něco takové pustit k sobě, přestože Leopardy provozují.
  Uzavírat automaticky zakázku na Leo 2A7 je podle mně předčasně.Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   19:35 12.07.2022

   To je špatně. Buď se bude pokračovat v řadě Leo jinak nemá smysl na přechodnou dobu ty staré Leo pořizovat a je lepší oživit T72M4CZ a až pak koupit něco definitivního.

   To je špatně. Buď se bude pokračovat v řadě Leo jinak nemá smysl na přechodnou dobu ty staré Leo pořizovat a je lepší oživit T72M4CZ a až pak koupit něco definitivního.

   • Scotty
    19:44 12.07.2022

    Jsem si celkem jistý že se v Leopardech bude pokračovat. Pokud tedy Němci nepřijdou s nějakými naprosto neakceptovatelnými podmínkami.

    Jsem si celkem jistý že se v Leopardech bude pokračovat. Pokud tedy Němci nepřijdou s nějakými naprosto neakceptovatelnými podmínkami.

    • flanker.jirka
     22:15 12.07.2022

     Díval bych se například na to, jaké budou schopni nabídnout lhůty dodání nových tanků.

     Díval bych se například na to, jaké budou schopni nabídnout lhůty dodání nových tanků.

     • SYN_
      13:03 14.07.2022

      To by nikoho nenapadlo...?

      To by nikoho nenapadlo...?

     • flanker.jirka
      15:20 17.07.2022

      SYN_ Vždy záleží jaký úkol úředníkům vydáte. Pokud se budete soustředit pouze na to, že to bude Leopard a nic jiného nepřipadá v úvahu, tak dodací lhůty nebudou hrát roli, protože ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_
      Vždy záleží jaký úkol úředníkům vydáte. Pokud se budete soustředit pouze na to, že to bude Leopard a nic jiného nepřipadá v úvahu, tak dodací lhůty nebudou hrát roli, protože rozkaz zněl jasně.
      Pokud bude zadání na náhradu T 72 obecně, tak můžete uvažovat o více možnostech. Podobně se na výběr tanků dívá Norsko a Polsko. Hodně zvláštní mi připadá, že poláci pokukují po K2, když už budou mít dva typy MBT Leopard a Abrams, asi se bude jednat o možnost získat kompletní převzetí výroby K2. Ani Norsko, co by uživatel leopardů nejde automaticky do novější verze Leopardu a testovali si jiné vozidlo z Asie.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:14 12.07.2022

    Eagle
    Staré Leo 2A4 nepořizujeme, dostáváme darem. Nikde není napsané, že budeme mít jiný MBT na munici 120 mm NATO.

    Eagle
    Staré Leo 2A4 nepořizujeme, dostáváme darem. Nikde není napsané, že budeme mít jiný MBT na munici 120 mm NATO.

    • TF_HU
     08:24 13.07.2022

     Dar je podmíněn následnou akvizicí 2A7...ovšem, mohli bychom přeskočit A7 a pořídit rovnou ten nový KF51 (jen fantazíruju).

     Dar je podmíněn následnou akvizicí 2A7...ovšem, mohli bychom přeskočit A7 a pořídit rovnou ten nový KF51 (jen fantazíruju).

     • Maximus
      09:52 13.07.2022

      Mnozí se tu dusuji, ze dar Leo2. A4 “Horst Fuchs” není podmíněn pozdějším nákupem A7+. Ještě větší “fuchsovina” by byla, pokud by byl jejich “dar” podmíněn jejich přestavbou na ...Zobrazit celý příspěvek

      Mnozí se tu dusuji, ze dar Leo2. A4 “Horst Fuchs” není podmíněn pozdějším nákupem A7+.
      Ještě větší “fuchsovina” by byla, pokud by byl jejich “dar” podmíněn jejich přestavbou na A7+.

      Je ještě otázka, proc dotaz naši paní ministryně ohledně dodávky Abrams se tykal jen novych strojů M1A2 SEPv3. Nestačily by dočasně naši armádě i od USMC v současnosti vyřazované verze M1A1 FEP, které se minimálně vyrovnají M1A2 SEPv1, jen zatím postrádají digitalizaci SEPv3.

      Mohl by to být dobrý základ pro průběžnou modernizaci a stroje by tu mohly být výrazně dříve.

      Pro nás nejsou tanky prioritní zbrani a pokud naši severní sousedi budou mít Abramsy v počtech mnoha set kusu, tak našich +- 50 kusu by nebylo za takové “bílé vrany” v Evropě.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:35 13.07.2022

      Myslel jsem, že leopardx jdou k nám za to, že jsme něco poslali Ukrajině a ne proto abychom dělali kšeft Němcům. KF51 je papírově pěkný pokud bude fungovat, tak sd do toho dá ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslel jsem, že leopardx jdou k nám za to, že jsme něco poslali Ukrajině a ne proto abychom dělali kšeft Němcům.
      KF51 je papírově pěkný pokud bude fungovat, tak sd do toho dá jít. Ale, bude zde někdo myslet takto dopředu? A bude to tank uzs 130mm kanonem nebo i se starším kanonem z 2A7?Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      14:20 13.07.2022

      Kluci, je třeba si uvědomit, že MO ČR sleduje jeden primární cíl. Tím je vybudování a deklarace těžké brigády do sestavy NATO. Pokud se zbavujeme starých T72 a dostáváme místo nich ...Zobrazit celý příspěvek

      Kluci, je třeba si uvědomit, že MO ČR sleduje jeden primární cíl. Tím je vybudování a deklarace těžké brigády do sestavy NATO. Pokud se zbavujeme starých T72 a dostáváme místo nich Leo2A4, které nejsou na požadované úrovni...budou sloužit k výcviku a transformaci z ruské na německou (západní) školu (doktrínu). Pořízení Leo2A7 poté dovolí naplnění požadovaných schopností u těžké brigády. Tato propojená akvizice dává smysl a je asi nejrychlejší variantou.

      Pořizování M1A2 y bylo zřejmě dražší a delší. Nemluvě o tom, že by nešlo navazovat na Leo2A4. Možná se pletu.

      Dodávka BVP v režimu G2G bude jistě brzy následovat.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:50 13.07.2022

      KF51 teď určitě nebude. Zájem je připojit se k výrobě Leopardů 2A7 pro Bundeswehr. Nicméně je to v podestě nová věž posazená na "starý" podvozek Leopardu. Takže je jistě možné v ...Zobrazit celý příspěvek

      KF51 teď určitě nebude. Zájem je připojit se k výrobě Leopardů 2A7 pro Bundeswehr. Nicméně je to v podestě nová věž posazená na "starý" podvozek Leopardu. Takže je jistě možné v budoucnu takový "upgrade" zavést. Nedivil bych se kdyby k tomu v budoucnu přistoupil i Bundeswehr. Ještě je minimálně verze A8 plánovaná....Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:06 13.07.2022

      A jaký je nějaký časový horizont dodávek Leopardů 2A7 do ČR?

      A jaký je nějaký časový horizont dodávek Leopardů 2A7 do ČR?

     • Scotty
      18:11 13.07.2022

      V optimistické variantě je prý možné začít dodávky do konce volebního období téhle vlády. Tedy rok 2025.

      V optimistické variantě je prý možné začít dodávky do konce volebního období téhle vlády. Tedy rok 2025.

     • flanker.jirka
      20:01 13.07.2022

      Scotty Rok 2025 by byl pěkný, to aby už začali koukat na to co je kde třeba upravit pro zázemí tanků, dílny, tahače, podvaly, logistika dílů a munice. ...aby to na české straně ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Rok 2025 by byl pěkný, to aby už začali koukat na to co je kde třeba upravit pro zázemí tanků, dílny, tahače, podvaly, logistika dílů a munice. ...aby to na české straně stihli :-)Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      10:16 16.07.2022

      Je úplně jedno kolik mínusu tomu dáte. Prostě ten dar a akvizice spolu souvisí.

      Je úplně jedno kolik mínusu tomu dáte. Prostě ten dar a akvizice spolu souvisí.

 • Eagle
  17:31 12.07.2022

  2A4 je stejný šrot jako T72M1 jen je rozdíl ve zpracování. Má to ale podstatnou výhodu a řekl bych že není lepší cesta než přijmout 14 starých tanků, protože se armáda bude muset ...Zobrazit celý příspěvek

  2A4 je stejný šrot jako T72M1 jen je rozdíl ve zpracování. Má to ale podstatnou výhodu a řekl bych že není lepší cesta než přijmout 14 starých tanků, protože se armáda bude muset vyrovnat s obrovským množstvím úkolů.
  - katalogizace techniky
  - ověřovací zkoušky přepravitelnost
  - dílenské vybavení
  - modernizace dílen a stání
  - vytisknutí publikací a manuálu
  - nákup přepravní techniky
  - navýšení tabulek
  - navyseni ubytovávacích kapacit
  - zaškolení všech stupňů oprav
  - stanovení technologických postupů
  - modernizace kolových dílenských prostředků
  - úprava spojení vozidel a konfigurace
  A mohlo by se pokračovat dál a dál. Pokud obrazně zítra dodají tanky myslím, že ani v roce 2025 nebudou splněny všechny vypsané úkoly a tanky budou plnit svoje úkoly omezeně. Každopádně lepší cesta na presednutí na 2A7 asi být nemůže. Tady nejde ani tak o osádky a mechaniky jako o logistiku, ta potřebuje vždy nejvíce času. 2A7 není žádná High tech technologie, měl jsem možnost se s ní dobře seznámit, je to skvělý tank a vím že dobrý řidič s tím za 3 měsíce bude jezdit stejně dobře jako s T72, střelec střílet stejně jako z T72, ale pořízení a modernizace všech výše jmenovaných věci bude fakt na dlouho. Pokud se konečně už něco nezmění.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:53 12.07.2022

   Pořád má A4 opravdový SŘP a o něco lepší noktovizi. Na A4 "začínala" většina současných uživatelů novějších verzí Leopardu. Je to zjevně způsob jak postupně nenásilně přejít na ...Zobrazit celý příspěvek

   Pořád má A4 opravdový SŘP a o něco lepší noktovizi.
   Na A4 "začínala" většina současných uživatelů novějších verzí Leopardu. Je to zjevně způsob jak postupně nenásilně přejít na novou techniku. Dnes jedna rota Leopardů nijak nenaruší fungování tankového praporu a bude se postupně připravovat zázemí pro nové tanky.Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    20:53 12.07.2022

    A ty SŘP který na základě naměřené vzdálenosti a rychlosti vozidla předsazuje zaměření na cíl nepovažuješ za opravdový SŘP?
    V čem je A4 lepší?

    A ty SŘP který na základě naměřené vzdálenosti a rychlosti vozidla předsazuje zaměření na cíl nepovažuješ za opravdový SŘP?
    V čem je A4 lepší?

    • Scotty
     21:21 12.07.2022

     Tak A4 má mít plně digitální SŘP, tedy obdobu toho co má M4CZ. Nemluvě o nesrovnatelně lepší stabilizaci kanónu.

     Tak A4 má mít plně digitální SŘP, tedy obdobu toho co má M4CZ. Nemluvě o nesrovnatelně lepší stabilizaci kanónu.

     • Nesher
      21:41 12.07.2022

      Plus rozhodně lepší dělo.

      Plus rozhodně lepší dělo.

     • Eagle
      22:15 12.07.2022

      má mít? Nebo má? M4CZ snímá teplotu prachové náplně, podélný a příčný náklon, venkovní teplotu a vlhkost, rychlost a směr větru, teplotu a zakřivení hlavně, všechny tyto snímače a ...Zobrazit celý příspěvek

      má mít? Nebo má? M4CZ snímá teplotu prachové náplně, podélný a příčný náklon, venkovní teplotu a vlhkost, rychlost a směr větru, teplotu a zakřivení hlavně, všechny tyto snímače a prvky jsou patrné z fotografií. A4 nemá z toho absolutně nic. Jinak polovodiče obsahuje i SŘP T72, tj dá se mluvit také o digitálním SŘP, ale osobně tu " digitalizaci" nespatřuji v použitých polovodičích, ale v tom, že skrze bojový systém ( myšleno SW) který dostává informace (cíle) přes RDS je možno posílat do SŘP a automaticky navádět kanón na tuto pozici. Tady bych byl hodně na vážkách zda A4 tento systém má, pokud ano, stejně nebude kompatibilní s našim BVIS, takže je nepoužitelný.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:00 13.07.2022

      Eagle Má. "Komín" na detekci větru (a to ostatní) nemají patrné ani novější verze Leopardu. Musí to mít řešené jiným způsobem. Leopard A4 byl ve své době špička a s přístroji ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Má. "Komín" na detekci větru (a to ostatní) nemají patrné ani novější verze Leopardu. Musí to mít řešené jiným způsobem.
      Leopard A4 byl ve své době špička a s přístroji T-72M1 se opravdu srovnávat nedá.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      08:50 13.07.2022

      Eagle

      SŘP a BVIS jsou dvě rozdílné věci. Leopard2A4 má digitální SŘP. T72M1 převyšuje jak v kvaltě pancíře, tak s kvalitou nočních zaměřovacích přístrojů...

      Eagle

      SŘP a BVIS jsou dvě rozdílné věci. Leopard2A4 má digitální SŘP. T72M1 převyšuje jak v kvaltě pancíře, tak s kvalitou nočních zaměřovacích přístrojů...

     • Maximus
      09:58 13.07.2022

      Tak T-72M1 v kvalitě senzorů a stabilizace hlavně na soudobém bojišti překonává snad vše, co neleželo třicet let v koprivach.
      To nelze vůbec použit jako nějaký etalon kvality.

      Tak T-72M1 v kvalitě senzorů a stabilizace hlavně na soudobém bojišti překonává snad vše, co neleželo třicet let v koprivach.
      To nelze vůbec použit jako nějaký etalon kvality.

     • TF_HU
      14:22 13.07.2022

      To nelze, ale autor komentáře na který reaguji jej takto použil, zmínil...

      To nelze, ale autor komentáře na který reaguji jej takto použil, zmínil...

     • Scotty
      14:58 13.07.2022

      Optoelektronikou a SŘP je Leopard 2A4 mnohem blíž T-72M4CZ než staré M1.

      Optoelektronikou a SŘP je Leopard 2A4 mnohem blíž T-72M4CZ než staré M1.

   • flanker.jirka
    22:31 12.07.2022

    Scotty
    Ono se dá klidně přejít rovnou na Leo 2A7, ale to by musely být k mání bez čekání.

    Scotty
    Ono se dá klidně přejít rovnou na Leo 2A7, ale to by musely být k mání bez čekání.

    • Maximus
     10:02 13.07.2022

     Proto Němci přišli promptně s “darem” Leo2A4 model “Horst Fuchs”, aby si zahackovali ČR, než budou schopni rozjet svoji výrobu. Bohužel jim to někteří sežrali i s navijakem.

     Proto Němci přišli promptně s “darem” Leo2A4 model “Horst Fuchs”, aby si zahackovali ČR, než budou schopni rozjet svoji výrobu. Bohužel jim to někteří sežrali i s navijakem.

    • Scotty
     15:18 13.07.2022

     Zatím všichni nový uživatelé začínaly na A4.Nový tank navíc není něco co leží výrobci ve skladu.

     Zatím všichni nový uživatelé začínaly na A4.Nový tank navíc není něco co leží výrobci ve skladu.

   • TF_HU
    08:38 13.07.2022

    T72M1 žádnou "noktovizi" nemá... (zde se jednalo o infračervené snímače v zaměřovačích). Bez Luny jste téměř nic neviděl.

    T72M1 žádnou "noktovizi" nemá... (zde se jednalo o infračervené snímače v zaměřovačích). Bez Luny jste téměř nic neviděl.

    • Scotty
     08:56 13.07.2022

     Je to noktovize první generace s aktivním přísvitem.

     Je to noktovize první generace s aktivním přísvitem.

     • TF_HU
      14:27 13.07.2022

      Nebudu se přít, proto jsem slovo noktovize dal do uvozovek. To co jsme v devadesátých letech měli v technice byly první generace, bez přísvitu nebylo nic vidět. Celé devadesáté ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebudu se přít, proto jsem slovo noktovize dal do uvozovek. To co jsme v devadesátých letech měli v technice byly první generace, bez přísvitu nebylo nic vidět. Celé devadesáté roky jsem střílel na terče, které bez svíčky ve sklenici nebylo možné těmito přístroji pozorovat. Btw, to byla primární slabina ve válce v Zálivu v roce 1991.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:55 13.07.2022

      Samozřejmě jsou to velice chabé přístroje původem někdy ze šedesátých let. Proto píšu že i starý Leopard z osmdesátek je na tom podstatně lépe. Ač se to s moderními přístroji stále ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě jsou to velice chabé přístroje původem někdy ze šedesátých let. Proto píšu že i starý Leopard z osmdesátek je na tom podstatně lépe. Ač se to s moderními přístroji stále nedá srovnat.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   09:12 13.07.2022

   To je strašný, co ten Leopard 2 potřebuje k vyřešení, než se zavede! Zlatý T-čka, který jenom přijely na vagonech a spolu s nima kladivo a kniha jízd :D Ve Vašem světě ...Zobrazit celý příspěvek

   To je strašný, co ten Leopard 2 potřebuje k vyřešení, než se zavede!
   Zlatý T-čka, který jenom přijely na vagonech a spolu s nima kladivo a kniha jízd :D
   Ve Vašem světě nepřekonatelných problémů a stylem přemýšlení jsme měli zůstat u vozový hradby, co? :)Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    12:01 13.07.2022

    Ale vůbec, jen upozorňuji na to, že těch 14 vozidel je dobré řešení k náročnému přezbrojení. Zkuste číst pořádně.

    Ale vůbec, jen upozorňuji na to, že těch 14 vozidel je dobré řešení k náročnému přezbrojení. Zkuste číst pořádně.

 • Lukas
  16:56 12.07.2022

  Dla Czech czołg Leopard 2 ma sens. W temacie czołgów trzeba rozmawiać z KMW (nie RLS) Istotne jest aby od razu "globalnie" pomyśleć o wszystkim czyli Podpisać od razu umowę na ...Zobrazit celý příspěvek

  Dla Czech czołg Leopard 2 ma sens.
  W temacie czołgów trzeba rozmawiać z KMW (nie RLS)

  Istotne jest aby od razu "globalnie" pomyśleć o wszystkim czyli
  Podpisać od razu umowę na "przebudowę" leopardów 2A4 (nawet jeśli będą pojazdami rezerwowymi ), kupić pojazdy pomocnicze (Bergepanzery, Kodiaki, leguany)
  Od razu zamówić budowę "centrum szkoleniowego" i pomyśleć kto i gdzie pojazdy będzie remontował.

  Przy 50-60 wozach wielkiej filozofii nie ma
  Ale jeśli nie wynegocjujecie tego teraz to później będziecie płacić - dużo więcej...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:56 12.07.2022

   Pro opravy bude ministerstvo určitě preferovat státní VOP CZ. Který dnes udržuje, opravuje/modernizuje T-72M4CZ.

   Pro opravy bude ministerstvo určitě preferovat státní VOP CZ. Který dnes udržuje, opravuje/modernizuje T-72M4CZ.

 • ggtt
  15:12 12.07.2022

  Nebolo by lepsie tych 14 L2A4 dat do zaloh a kludne do zaloh prikupit aj dalsie? Znefunkcnit pred par rokmi sfunkcneny tank na podporne vozidlo - to sa radsej s nemcami dohodnite ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebolo by lepsie tych 14 L2A4 dat do zaloh a kludne do zaloh prikupit aj dalsie? Znefunkcnit pred par rokmi sfunkcneny tank na podporne vozidlo - to sa radsej s nemcami dohodnite nech z tych kusov, co maju v skladoch pre vas priamo robia to, co potrebujete.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:37 12.07.2022

   Nic takového se dělat nebude.

   Nic takového se dělat nebude.

 • rtep
  14:37 12.07.2022

  hmm myslím že LEO2 je v současnosti asi nejdostupnější řešení, neříkám že nejlepší ale .... na druhou stranu jejich množství je dost nízké vlastně za mně myslím že by za úvahu ...Zobrazit celý příspěvek

  hmm myslím že LEO2 je v současnosti asi nejdostupnější řešení, neříkám že nejlepší ale ....

  na druhou stranu jejich množství je dost nízké
  vlastně za mně myslím že by za úvahu spíše stalo zrušit 73 prapor jako tankový, na jeho místě vybudovat 74 prapor jako mechanizovaný a do 71, 72, a 74 stejně jako nově vzniklého 73 praporu zařadit čtvrtou tankovou rotu k třem mechanizovaným vždy po 13 ks ( 12+1 ) tancích a v rámci výcvikové skupiny brigády zařadit 14 dalších ks jako výcviková vozidla a doplňovací stroje za poškozené

  a samozřejmě objednaný počet 66 ks je množství pro aktivní část, je třeba objednat stroje do mobilizační úložky pro případ že by s ten pes v russku utrhl z řetězu více než dosud, s tím at se o nám a našim peněženkám líbí nebo ne musíme počítat, přeci jen doba mezi objednáním a dodáním není dnes jako za II světové

  a mobilizační úložka by mněla být stejně velká jako aktivní možná i dvakrát, třikrát větší ( ale to je jen vlhký sen )
  nicméně mobilizační úložku nemusíme objednávat hned a můžeme zkusit počkat co se objeví

  jen tak maně někde jsem viděl zprávu že US marines ruší tankové prapory a stroje bude dávat do úložek a k prodejím, nebyla by to určitá možnost jak případně pořídit funkční stroje - ano museli by projít repasí ale ...Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   14:48 12.07.2022

   Mít mobilizační uloženky znamená vybudovat jednotky ZVS nebo něčeho podobného, kde by s případě mobilizace sloužili, ono nestačí mít jen techniku. Potřebujete i lidi co jí umí ...Zobrazit celý příspěvek

   Mít mobilizační uloženky znamená vybudovat jednotky ZVS nebo něčeho podobného, kde by s případě mobilizace sloužili, ono nestačí mít jen techniku. Potřebujete i lidi co jí umí obsluhovat a servisovat v polních podmínkách. To stejné i váš nápad dát do každého praporu jednu tankovou rotu. Znovu by si to vyžádalo rozšíření AČR, tak stejně nápad v článku o zformování PVO jednotek do jednotlivých brigád.
   A což o to všechno to jsou zajímavé nápady, ale kde vzít a nekrást a to ne jenom finance, ale i techniku, lidi, zázemí, zázemí pro logistiku atd. atd. A v nynější situaci, kdy snahy jsou spíše o co nejrychlejší modernizaci dosavadního stavu AČR, je nepravděpodobné že někdo na MO začne řešit poměrně rapidní rozšíření AČR jako celku. Ono by to taky nemuselo dopadnout dobře.

   Abramsy z USA už se řešili. Nejdříve by se k nám dostali v roce 2030 a to je pozdě.
   Škoda, že se nevyrábí ten Leclerc. Evropský tank s 3 člennou posádkou od NEXTRU se kterým CSG poměrně hojně spolupracuje už nyní :-)Skrýt celý příspěvek

   • rtep
    08:49 13.07.2022

    úložka není jen technicky že v ní uložené má svou obsluho co s ní umí zacházet, mobilizační úložka je o tom že technika - stejně jako dnes - je uložena a v případě konfliktu je k ...Zobrazit celý příspěvek

    úložka není jen technicky že v ní uložené má svou obsluho co s ní umí zacházet, mobilizační úložka je o tom že technika - stejně jako dnes - je uložena a v případě konfliktu je k dispozici jako náhrada za poškozenou, zničenou techniku a jako zdroj výzbroje pro mobilizované nováčky, prostě k stroji z úloženky s dodá jeden profesionál, jeden dva členové ze záloh a nováčci a nasledně se secvičí do nové posádky, není tedy nutno k danému stroji mít osádku, jen tým který se bude starat aby vozidlo bylo správně uloženo , proč to - protože mezi viz ode mně výše, čas mezi výcvikem osádky a dodáním vozidla je rozdílný, bohužel v neprospěch výroby vozidla

    jinak za mně oddíl PVO v brigádě ve vztahu k současnému není úplně od věci, vlastně se divím že ještě nikdo od CSG něco podobného jako je americký IM-Shorad nenabídla, přitom věž vzhledem k nabídce na trhu by asi neměla být problém ( třeba zaklad s slovenské TURY ), kanon ráže 30 mm dtto, kulomet, zadýmovací granáty standart na trhu, PT rakety když ne hlfire, tak co běžné SPIKE ( líbil by se mi nápad na integraci izraelský NLOS ten je skoro na hranici vyčkávací munice ) PL střely když je SVOS dokáže integrovat na své vozidlo, tak použití RBS 70 by také neměl být problém , optika Meopta, radary 4 ks ReGuard pro 360 st a vše osazené na podvozku pandur popř na podvozku Titus a v počtu 18 - 24 ks v brigádě, ano dosah dálkový do 10 km na drony, letadla a vrtulníky a cca 5 km ( v případě integrace NLOS až 20 km ) na pozemní cíle ale je to využití toho co se dá říci že máme k dispozici a co dokážeme vyrobit ( podvozek, radar, řízení palby, optiku ) nebo odebrat ( věž, kanon, PT a PL řízené střely )Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:15 13.07.2022

     /ještě nikdo od CSG něco podobného jako je americký IM-Shorad nenabídla/
     Protože výrobu něčeho podobného u nás nikdo neumí. To je celkem zjevné.

     /ještě nikdo od CSG něco podobného jako je americký IM-Shorad nenabídla/
     Protože výrobu něčeho podobného u nás nikdo neumí. To je celkem zjevné.

    • Klimesov
     10:10 14.07.2022

     rtep Pořád to co píšete znamená budovat nové a nové jednotky a to je časově i finančně náročný proces. Jen se podívejte jak dlouho se reformuje výsadkový prapor na pluk. Cca 6 ...Zobrazit celý příspěvek

     rtep
     Pořád to co píšete znamená budovat nové a nové jednotky a to je časově i finančně náročný proces. Jen se podívejte jak dlouho se reformuje výsadkový prapor na pluk. Cca 6 let.
     Novou jednotku a včlenit jí do armády nevybudujete lusknutím prstu, tak že ke skladu přijde profík, AZ, a nováče a je hotovo. Tak jednoduše to bohužel nefunguje.
     A jelikož nyní se AČR soustředí primárně na vybudování těžké brigády, která má svou tankovou rotu aktivních záloh, a splnění našich závazků vůči našim spojencům, je nepravděpodobné, že se někdo začne urychleně věnovat budováním nových jednotek.

     Takže to není o tom, jestli jsou ty nápady dobré nebo ne, ale o tom jestli je nyní někdo chce realizovat nebo ne. Zatím to vypadá, že spíše ne, protože modernizace a zefektivnění toho co AČR má nyní má jednoduše přednost.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   15:02 12.07.2022

   Najdostupnejšie riešenie bola a je modernizácia tankov T-72 a anti-kampaň, že "nevyhovují moderním požadavkům na obrněná bojová vozidla, a především nejsou kompatibilní se ...Zobrazit celý příspěvek

   Najdostupnejšie riešenie bola a je modernizácia tankov T-72 a anti-kampaň, že "nevyhovují moderním požadavkům na obrněná bojová vozidla, a především nejsou kompatibilní se standardy NATO" vyvracia člen NATO Bulharsko, ktoré ich v počte 44ks po generálnych opravách v štátnom podniku TEREM modernizuje pre svoju ťažkú mechanizovanú brigádu za zlomok ceny nových tankov pričom ako subdodávateľa pre modernizačný kit si vybrali izraelský Elbit Systems.

   zdroj: https://www.janes.com/defence-...
   zdroj: https://www.shephardmedia.com/...
   zdroj: https://elbitsystems.com/media... Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    15:08 12.07.2022

    T72 už opravdu NE!!!
    To je tank ruské koncepce, kdy základ je "low cost" konstrukce i na poměry SSSR. Tudy cesta pro tank 21. století rozhodně nevede.

    T72 už opravdu NE!!!
    To je tank ruské koncepce, kdy základ je "low cost" konstrukce i na poměry SSSR. Tudy cesta pro tank 21. století rozhodně nevede.

   • Klimesov
    15:17 12.07.2022

    Neeeeeeeeee :-)

    Neeeeeeeeee :-)

   • Rošťák
    16:15 12.07.2022

    Kriste pane, pokud se vám fakt T-72 tak líbí tak si jí kupte ...... Když vemu v potaz, že budeme za chvíli va NATO 3-4, kdo mají munici 125 mm, tak dokud nedostane tank novou věž, ...Zobrazit celý příspěvek

    Kriste pane, pokud se vám fakt T-72 tak líbí tak si jí kupte ......
    Když vemu v potaz, že budeme za chvíli va NATO 3-4, kdo mají munici 125 mm, tak dokud nedostane tank novou věž, nemá to cenu modernizovat.
    ¨Sedět na karuselu, který když chytne zásah tak naprosto skvěle zničí celej tank ( a často dostane věž ke hvězdám ) člověk vážně chce ..... A ono zvýšit balistickou ohranu nad pojezdáky taky neni prča ......
    A dělat zase modernizace 50 ks ( nebo 60 ) českou cestou, je krok k proinvestování úplně do ******* ....... Ono stačilo posledních 4,5 miliardy za moderny a ted další miliardy za "technické zhodnocení" ..............
    Dostupnost ND na další modernizaci 50 -60 tanků bude zase úplně skvělá .....Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    17:29 12.07.2022

    Už první přestavba nás stála za kus více než tehdejší zbrusu nový leopard 2. Ale to je vlastně stejně jako se slavnou L-159 dražší než nová F-16. Takže už znovu opravdu ne. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Už první přestavba nás stála za kus více než tehdejší zbrusu nový leopard 2. Ale to je vlastně stejně jako se slavnou L-159 dražší než nová F-16. Takže už znovu opravdu ne. Tak bohatí nejsme.Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   10:12 13.07.2022

   S tou nejlepší dostupnosti Leo2 je to takový mýtus, který tu někteří spoludiskutujici šíři. Daleko rychleji by tu mohla být K2 bez úprav a i K2 s vylepšeními vyvinutými pro Norsko ...Zobrazit celý příspěvek

   S tou nejlepší dostupnosti Leo2 je to takový mýtus, který tu někteří spoludiskutujici šíři. Daleko rychleji by tu mohla být K2 bez úprav a i K2 s vylepšeními vyvinutými pro Norsko by tu měla být rychleji než Leo2ˇ.

   Stejně tak od USMC vyrazovane Abrams M1A1 FEP by tu teoreticky mohly být rychleji.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:00 13.07.2022

    Což ovšem nevíme. Norsku slibují začátek dodávek v roce 2025. S podobným datem operují i Němci. Zatím jsou to ovšem pouze nezávazná prohlášení z obou stran.

    Což ovšem nevíme. Norsku slibují začátek dodávek v roce 2025. S podobným datem operují i Němci. Zatím jsou to ovšem pouze nezávazná prohlášení z obou stran.

    • Maximus
     20:34 13.07.2022

     Jsem velice zvědav na rozhodnutí Norska, protože pokud zvolí K2NO, tak budeme moc porovnat cenovky ;-).

     Jsem velice zvědav na rozhodnutí Norska, protože pokud zvolí K2NO, tak budeme moc porovnat cenovky ;-).

    • SYN_
     13:25 14.07.2022

     Právě, a podle mně je nelogické aby to Česku dodali dřív než Norsku... Jedinou šanci bych snad viděl že by je Norové nevybrali, a Češi by "zaskočili" jako náhradní kupci. I tak by ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě, a podle mně je nelogické aby to Česku dodali dřív než Norsku... Jedinou šanci bych snad viděl že by je Norové nevybrali, a Češi by "zaskočili" jako náhradní kupci. I tak by se to muselo nějakou dobu pozdržet domlouváním. Ale pak by zase odpadl argument "podívejte, i Norové si ho vybrali" že?Skrýt celý příspěvek

   • Charfi
    22:00 13.07.2022

    Spekulace

    Spekulace

 • Profesor
  12:47 12.07.2022

  Tohle je naprosto zásadní: Na čem ale česká strana musí a určitě bude trvat, je domestikace celého technického a opravárenského zázemí pro tanky, které se bude starat o jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je naprosto zásadní:
  Na čem ale česká strana musí a určitě bude trvat, je domestikace celého technického a opravárenského zázemí pro tanky, které se bude starat o jejich provoz po celou dobu životnosti. Na to má český průmysl kapacity, technologickou úroveň i schopnosti. Z hlediska operačních potřeb armády je to navíc strategická nutnost.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   13:46 12.07.2022

   Celého je naprosto iluzorní. Například optoelektroniku nebo powerpack tu nikdo servisovat nebude.

   Celého je naprosto iluzorní. Například optoelektroniku nebo powerpack tu nikdo servisovat nebude.

   • Sprite
    14:25 12.07.2022

    V Česku je několik firem zabývajících se optikou.

    V Česku je několik firem zabývajících se optikou.

    • Scotty
     14:45 12.07.2022

     Ovšem žádná která dělá třeba zaměřovače nebo optické kanály do bojové techniky. Tohle se posílá výrobci v případě M4CZ tak Pandurů. Nevím proč by to mělo být v případě Leopardu ...Zobrazit celý příspěvek

     Ovšem žádná která dělá třeba zaměřovače nebo optické kanály do bojové techniky. Tohle se posílá výrobci v případě M4CZ tak Pandurů. Nevím proč by to mělo být v případě Leopardu jinak.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     15:04 12.07.2022

     To jo, ale dosud žádná z těchto firem nedodává optiko pro LEO :-)

     To jo, ale dosud žádná z těchto firem nedodává optiko pro LEO :-)

     • Sprite
      16:57 12.07.2022

      Já si myslím, že by rády začaly. :)

      Já si myslím, že by rády začaly. :)

     • Maximus
      10:18 13.07.2022

      Němci mají optiku jako svoji výkladní skříň a rozhodne nenechají outsourcing v takto výnosné sféře české firmě, ktera údajně dodává optiku jen pro jejich entry-level modely ...Zobrazit celý příspěvek

      Němci mají optiku jako svoji výkladní skříň a rozhodne nenechají outsourcing v takto výnosné sféře české firmě, ktera údajně dodává optiku jen pro jejich entry-level modely loveckých optik.Skrýt celý příspěvek

     • Josse
      11:32 13.07.2022

      Myslím že by jste se všichni divili v čem všem jezdí a léta sklo z meopty...

      Myslím že by jste se všichni divili v čem všem jezdí a léta sklo z meopty...

     • Scotty
      15:01 13.07.2022

      Josse
      A to je přesně ten problém. Sklo. Elektroniku Meopta na rozdíl od skala hrubě nezvládá.

      Josse
      A to je přesně ten problém. Sklo. Elektroniku Meopta na rozdíl od skala hrubě nezvládá.

     • Josse
      16:37 13.07.2022

      Meopta nezvládá mechaniku. Elektronika má být jejich budoucí nosný program.

      Meopta nezvládá mechaniku. Elektronika má být jejich budoucí nosný program.

  • MildaIV
   13:54 12.07.2022

   Z vojenského hlediska to na první pohled vypadá jako naprostá nutnost, ale otázka je jestli se to vyplatí. Dělat opravu v závodě, který takové opravy provede 2 za rok a nebo v ...Zobrazit celý příspěvek

   Z vojenského hlediska to na první pohled vypadá jako naprostá nutnost, ale otázka je jestli se to vyplatí. Dělat opravu v závodě, který takové opravy provede 2 za rok a nebo v závodě který jich dělá 30 stojí jiný peníze. Čistě ekonomicky by tak bylo lepší získat schopnost provádět jen některé činosti, ale dělat je i na tancích ostatních armád. Takže volba je mezi tím mít o něco silnější armádu, ale závislou na jiných členech NATO, nebo slabší a více pod svou kontrolou.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:35 12.07.2022

    Ideální stav by bylo zabezpečení údržby a oprav po celou dobu životnosti v ČR, bez nutnosti tanky odvážet do zahraničí.

    Ideální stav by bylo zabezpečení údržby a oprav po celou dobu životnosti v ČR, bez nutnosti tanky odvážet do zahraničí.

    • Scotty
     07:17 13.07.2022

     To nebude takový problém. Do zahraničí pofrčí jen jejich komponenty.

     To nebude takový problém. Do zahraničí pofrčí jen jejich komponenty.

  • petres
   18:50 12.07.2022

   Odbočím od tanků k PBVP. V nabídce na CV-90 je: BAE Systems navíc garantuje plnou suverenitu pro českou armádu. Je připravena předat podklady pro vlastní výrobu, servis a vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

   Odbočím od tanků k PBVP. V nabídce na CV-90 je:
   BAE Systems navíc garantuje plnou suverenitu pro českou armádu. Je připravena předat podklady pro vlastní výrobu, servis a vývoj vozidel pro budoucí potřeby české armády. „Zkušenosti BAE Systems ukazují, že suverenita každé armády je nesmírně důležitá a začíná tím, že vybavení, které vlastní, zvládne sama nejen spravovat, ale také dále rozvíjet,“
   Česká armáda tak získá veškeré technické informace k tomu, aby mohla sama vozidla dále rozvíjet a spravovat. To je velmi důležité. Protože to například umožňuje vyrábět si náhradní díly, nebýt závislý na žádném jiném státě, ani na žádné soukromé společnosti ve strategické správě tak významné vojenské výbavy.
   https://www.czdefence.cz/clane...
   To je více než můžeme u Leopardů získat a je srovnatelné s Pandurem.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:59 12.07.2022

    To není žádná výhoda. Byl to jeden z požadavků v tendru a měli by ho splnit i ostatní účastníci..

    To není žádná výhoda. Byl to jeden z požadavků v tendru a měli by ho splnit i ostatní účastníci..

   • Rase
    17:56 13.07.2022

    To je blbost, korby pro CV90 se stejně musí dovést že Švédska, kde na to mají speciální zařízení (kalící vanu nebo co). Zda by šla korba vyrábět i bez je otázka, snad ano, ale s ...Zobrazit celý příspěvek

    To je blbost, korby pro CV90 se stejně musí dovést že Švédska, kde na to mají speciální zařízení (kalící vanu nebo co). Zda by šla korba vyrábět i bez je otázka, snad ano, ale s horšími vlastnostmi a bez podpory.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:01 12.07.2022

  Radši bych viděl spolupráci s firmou Rheinmetall než KMV. Přeci jen mají víc různých věci v nabídce které by se nám mohli hodit a i větší ochotu převést část výroby k nám. I ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Radši bych viděl spolupráci s firmou Rheinmetall než KMV. Přeci jen mají víc různých věci v nabídce které by se nám mohli hodit a i větší ochotu převést část výroby k nám. I ten tank už umí nabídnout.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   13:43 12.07.2022

   Rheinmetall má jenom lepší marketing a asi i víc peněz. KMW je konzervativnější ale mě sympatičtější. Jejich společný vývoj (s Nexterem) je hodně zajímavý.

   Rheinmetall má jenom lepší marketing a asi i víc peněz. KMW je konzervativnější ale mě sympatičtější. Jejich společný vývoj (s Nexterem) je hodně zajímavý.

  • Scotty
   13:48 12.07.2022

   Rheinmetall není výrobce tanku. Navíc Polsko nemá s Rheinmetallem a Leopardy úplně nejlepší zkušenosti.

   Rheinmetall není výrobce tanku. Navíc Polsko nemá s Rheinmetallem a Leopardy úplně nejlepší zkušenosti.

   • Rendo
    22:27 12.07.2022

    Tak Poláci mají někdy až nesmyslné požadavky hlavně pro přenos výroby k nim a potom se jim projekty neúměrně prodražují a prodlužují. Pokud budeme chtít tanky dodat za rozumnou ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Poláci mají někdy až nesmyslné požadavky hlavně pro přenos výroby k nim a potom se jim projekty neúměrně prodražují a prodlužují.
    Pokud budeme chtít tanky dodat za rozumnou dobu tak Leopard 2A7 je nejrozumnější řešení. Z Ukrajiny vyplývá, že pancíř má pořád smysl i přesto že 2A7 je poměrně těžký.
    Moc se mi líbí Rheinmetall KF51, ale co jsem se dočetl tak je to derivát Lynxu a proto ta nižší váha a K2 Black Panther opět nevyhovující panceřování. Než se vyřeší případná verze pro PL, která by vyhovovala i nám tak uplyne dost času.
    Leopard 2A4, které máme dostat nejsou vůbec špatné, ale podle mě je nemá smysl modernizovat na verzi 2A7+, protože se to finančně nevyplatí, rozumná modernizace určitě ano. Na základní výcvik by byly ideální.
    O T-72 snad nemá smysl přemýšlet, další modernizace je vyhazování peněz a Ukrajina jen ukázala jak ty tanky jsou za zenitem.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     10:22 13.07.2022

     S tou nejlepší dostupnosti Leo2 je to takový zdejší mýtus. Daleko rychleji by tu mohla být K2 bez úprav a i K2 s vylepšeními vyvinutými pro Norsko by tu měla být rychleji než ...Zobrazit celý příspěvek

     S tou nejlepší dostupnosti Leo2 je to takový zdejší mýtus. Daleko rychleji by tu mohla být K2 bez úprav a i K2 s vylepšeními vyvinutými pro Norsko by tu měla být rychleji než novovyroba Leo2.

     Stejně tak od USMC vyrazovane Abrams M1A1 FEP by tu teoreticky mohly být rychleji.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:05 13.07.2022

      To není pravda. Pokud by jak Němci tak Korejci dodrželi to co slibují budou přicházet první tanky do Norka ve stejné době jako Leopardy k nám. M1A1 prostě nejsou pro nás. Ty ...Zobrazit celý příspěvek

      To není pravda. Pokud by jak Němci tak Korejci dodrželi to co slibují budou přicházet první tanky do Norka ve stejné době jako Leopardy k nám.

      M1A1 prostě nejsou pro nás. Ty dostane Polsko a pro nás by byla jedná možnost objednat "nové". Tak to celkem jasně vyplynulo z jednání Černochové v USA.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      20:43 13.07.2022

      Vy víte, jestli se Abramsy řešily jen nové nebo i možnost získat část těch vyřazených od USMC? Podle mne se řesily pouze nové SEPv3 s dodávkami od roku 2030. O použitých nebyla ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy víte, jestli se Abramsy řešily jen nové nebo i možnost získat část těch vyřazených od USMC? Podle mne se řesily pouze nové SEPv3 s dodávkami od roku 2030. O použitých nebyla vůbec zmínka.

      S těmi novýmí Leo2 v roce 2035 jste mě dostal, realita bude podle mne poněkud méně optimistická.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:47 13.07.2022

      Dá se očekávat že přišla řeč na kompenzaci za techniku poslanou na Ukrajinu. Patrně bez úspěchu minimálně u tanků. Němci k takové kompenzaci ochotní byli.

      Dá se očekávat že přišla řeč na kompenzaci za techniku poslanou na Ukrajinu. Patrně bez úspěchu minimálně u tanků. Němci k takové kompenzaci ochotní byli.

 • Maximus
  11:42 12.07.2022

  Daleko logičtějsi a levnejsi nez A4 predelavat na A7+ je využít tyto stare podvozky na prestavbu na vyprostovací, mostni (Leguan?) a případně odminovaci tanky. V tomto případě ...Zobrazit celý příspěvek

  Daleko logičtějsi a levnejsi nez A4 predelavat na A7+ je využít tyto stare podvozky na prestavbu na vyprostovací, mostni (Leguan?) a případně odminovaci tanky. V tomto případě odpada nutna slozita a tedy nakladna prestavba podvozku A4, ktery se musi zesilit pro A7+.

  Ty plany predelavat A4 na A7+ a zenijni verze nakupovat na novych podvozcich je prinejmensim znamka nekompetence nekterych jedinců.
  Pokud je podminkou darovani A4 jejich pozdější prestavba na A7+, tak ty tanky jsou drahé i zadarmo.

  Nikdo z mnoha uzivatelu A4 to kromě BW neudelal a ani neplanuje. Asi si spocitali, jak je to "vyhodné".

  Navic neni jiste, jak dopadne vyjednavani s Nemeckem o českém podilu na výrobě tanku pro BW a dalsi zakazniky.

  Minimálně pro posílení vyjednávací pozice s Nemeckem je nezbytne zacit jednat s Jihokorejci a dat si nabidku na K2.

  V soukromem sektoru by se takovi "vyjednávači", jaci jsou na MO, stali velice rychle nezaměstnanými.Skrýt celý příspěvek

  • 2DaChoppa
   11:58 12.07.2022

   jako že budeš mít jeden podpůrnej nebo ženijní tank na každou četu (14:50)?

   jako že budeš mít jeden podpůrnej nebo ženijní tank na každou četu (14:50)?

   • liberal shark
    12:06 12.07.2022

    Nemyslím, že by to bylo přehnané. Navíc ty mostní, vyprošťovací a ženijní tanky mohou podporovat i jiné útvary.

    Nemyslím, že by to bylo přehnané. Navíc ty mostní, vyprošťovací a ženijní tanky mohou podporovat i jiné útvary.

   • BobDylan
    12:23 12.07.2022

    Napríklad Slovensko plánuje (plánovalo) nakúpiť 32 bojových a 17 podporných tankov, takže 14:50 nie je vyslovene divný pomer.

    Napríklad Slovensko plánuje (plánovalo) nakúpiť 32 bojových a 17 podporných tankov, takže 14:50 nie je vyslovene divný pomer.

   • Maximus
    13:03 12.07.2022

    Jak psal tady kolega, tak tanky budou tvorit i BÚU se 7.mb a zenijni verze by byly vyuzivany i pro podporu BVP. Zenijni Leo2 poškozené BVP s prehledem odtahne, naopak to jde ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak psal tady kolega, tak tanky budou tvorit i BÚU se 7.mb a zenijni verze by byly vyuzivany i pro podporu BVP.

    Zenijni Leo2 poškozené BVP s prehledem odtahne, naopak to jde ponekud hůř.

    Jeden zenijni tank "dostaneme" v ramci tech 15 kusu A4 "Horst Fuchs".

    Pokud se poridi i nejaky rozumny pocet mostnich a odminovacich (jaké ma treba Finsko) tanků, tak tech 14 kusu A4 na prestavbu je spíš naprosté minimum.

    Pro vycvik do Vyskova A4 moc vyznam nemaji, protoze A7+ je i ve vnitř dost prepracovaná.

    Poměr by byl teoreticky 52 kusů A7+ a 15 zenijnich tanku (1+14 přestavěných A4), což opravdu není nic divneho.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:51 12.07.2022

     To je nesmysl. BVP budou mít svoje vlastní vyprošťovací a ženijní prostředky. /Poměr by byl teoreticky 52 kusů A7+ a 15 zenijnich tanku (1+14 přestavěných A4), což opravdu není ...Zobrazit celý příspěvek

     To je nesmysl. BVP budou mít svoje vlastní vyprošťovací a ženijní prostředky.

     /Poměr by byl teoreticky 52 kusů A7+ a 15 zenijnich tanku (1+14 přestavěných A4), což opravdu není nic divneho./
     Divné to je protože tenhle počet nedává smyl. Bojových verzí musí být buď 44 nebo 58 kusů.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     15:35 12.07.2022

     Pro diskuzi Je irelevantní, jestli bojových verzí bude 50+- několik kusů (vychází to z toho, jestli se zachová současná struktura rot, přejde se na západní strukturu, kolik bude ...Zobrazit celý příspěvek

     Pro diskuzi Je irelevantní, jestli bojových verzí bude 50+- několik kusů (vychází to z toho, jestli se zachová současná struktura rot, přejde se na západní strukturu, kolik bude rot AZ,...). Jde o to, jak se vypořádá armáda s pocty ženijních verzí, kolik jich bude a jestli vůbec půjdou nějaké tanky do Vyškova a jestli se vezme několik kusů navíc jako rezerva (časem prostě nikdy nebude 100% techniky nasaditelné).

     Že by někdo v poli moc řešil, že nepojizdné BVP odtáhne ženijní tank nebo ženiijní bvp o tom pochybuji. Tam by se řešili věci trochu jinak než u "papírových čertů".Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    13:53 12.07.2022

    2DaChoppa
    Vyprošťovací tank má každá rota. Ovšem je třeba počítat i ženijní a mostní tanky.

    2DaChoppa
    Vyprošťovací tank má každá rota. Ovšem je třeba počítat i ženijní a mostní tanky.

    • TF_HU
     15:07 12.07.2022

     Chtěl jsem to napsat taky, je třeba si uvědomit že vyprošťovací tank je trochu jiného než ženijní...nebo dokonce mostový.

     Chtěl jsem to napsat taky, je třeba si uvědomit že vyprošťovací tank je trochu jiného než ženijní...nebo dokonce mostový.

  • Stonkeeper
   12:15 12.07.2022

   Proti Leopardu nic nemam, i kdyz bych rad videl vyssi ambice co se tyce poctu. Ale co mi vadi je zase ten postup. Jak pises, co K2 nebo Abrams? Nerikam ze to jsou lepsi nabidky, ...Zobrazit celý příspěvek

   Proti Leopardu nic nemam, i kdyz bych rad videl vyssi ambice co se tyce poctu. Ale co mi vadi je zase ten postup. Jak pises, co K2 nebo Abrams? Nerikam ze to jsou lepsi nabidky, ale videt nejake porovnani, tak to vsechno pusobi mnohem lip. Plus by byla i paka na Nemce...Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    12:42 12.07.2022

    Na M1 se ptala Černochová v USA, odpověď "nejdříve v roce 2030". K2 v současném provedení není úplně vhodný, to co chystají pro Poláky bude do značné míry nový typ. A než bude k ...Zobrazit celý příspěvek

    Na M1 se ptala Černochová v USA, odpověď "nejdříve v roce 2030".
    K2 v současném provedení není úplně vhodný, to co chystají pro Poláky bude do značné míry nový typ. A než bude k dispozici, budeme v jiné dekádě.
    Pokud chceme nové tanky, tak jediné dostupné řešení v místě a čase je Leo 2.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     12:53 12.07.2022

     Norska verze K2NO, ktera ma byt pri realizaci podpisu v tomto roce dodavana uz v letech 25/26 by byla dostatecne kvalitnim resenim a mozna i rychlejsi nez dodavka A7+ z Nemecka. O ...Zobrazit celý příspěvek

     Norska verze K2NO, ktera ma byt pri realizaci podpisu v tomto roce dodavana uz v letech 25/26 by byla dostatecne kvalitnim resenim a mozna i rychlejsi nez dodavka A7+ z Nemecka.
     O příznivější cene nepochybuji.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:21 12.07.2022

      K2NO je jen normální K2 s pár norskými komponenty. Tedy i těmi problémy kvůli kterým chtějí Poláci v podstatě nový typ. Slabší pancéřování, stísněný prostor. Odkázaný na dodávky z ...Zobrazit celý příspěvek

      K2NO je jen normální K2 s pár norskými komponenty. Tedy i těmi problémy kvůli kterým chtějí Poláci v podstatě nový typ. Slabší pancéřování, stísněný prostor. Odkázaný na dodávky z druhého konce světa.
      Navíc žádný nebude, Norové nedávno dokončili zavedení podpůrných vozidel na podvozku Leo2. Takže nedává moc smysl mít MBT na jiné platformě než vozidla, která je mají podporovat.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:55 12.07.2022

     Nesher
     Také je potřeba myslet na to že polská K2 nebude hned a až bude tak prioritu dodávek bude jednoznačně Polská armáda.

     Nesher
     Také je potřeba myslet na to že polská K2 nebude hned a až bude tak prioritu dodávek bude jednoznačně Polská armáda.

     • Nesher
      18:08 12.07.2022

      Však proto také píši "než bude k dispozici, budeme v jiné dekádě", což v reálu může znamenat rok 2037 a později.

      Však proto také píši "než bude k dispozici, budeme v jiné dekádě", což v reálu může znamenat rok 2037 a později.

   • TF_HU
    15:09 12.07.2022

    Když to nejsou lepší nabídky, proč byste je porovnával? Vy fakt máte pocit, že vám někdo z MO ČR ukáže jejich porovnávání, analýzu? Proč si ji neuděláte sám? I tak potom můžete ...Zobrazit celý příspěvek

    Když to nejsou lepší nabídky, proč byste je porovnával? Vy fakt máte pocit, že vám někdo z MO ČR ukáže jejich porovnávání, analýzu? Proč si ji neuděláte sám? I tak potom můžete tvrdit, že plánovači, úředníci na MO ČR jsou lemplové.... :-)Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:39 12.07.2022

     :-) to by bylo na širší diskusi, stačí si spočítat o kolik se prodraží BVP už jen protože se vojáci s úředníky nedokázali zavčas vymáčknout, zda chtějí osádkové věže nebo ...Zobrazit celý příspěvek

     :-) to by bylo na širší diskusi, stačí si spočítat o kolik se prodraží BVP už jen protože se vojáci s úředníky nedokázali zavčas vymáčknout, zda chtějí osádkové věže nebo bezosádkové.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      14:31 13.07.2022

      To je zástupný problém...

      To je zástupný problém...

     • Scotty
      15:06 13.07.2022

      Třeba se nic neprodraží. BAE je údajně stále připravené vejít se do původního cenového stropu.

      Třeba se nic neprodraží. BAE je údajně stále připravené vejít se do původního cenového stropu.

  • Maximus
   12:50 12.07.2022

   ...

   ...

  • Spalda
   13:25 12.07.2022

   Myslím že podminka to není. Alespoň se o "podmínce" nikde nemluvilo a mám pocit že MO to že ny šlo o podmínku, i vyvrátilo.

   Myslím že podminka to není. Alespoň se o "podmínce" nikde nemluvilo a mám pocit že MO to že ny šlo o podmínku, i vyvrátilo.

  • CerVus
   14:04 12.07.2022

   Bundeswehr si to spočítal a rozhodli se, že se jim to vyplatí. Na druhou stranu oni ta podpůrná vozidla mají.

   Bundeswehr si to spočítal a rozhodli se, že se jim to vyplatí. Na druhou stranu oni ta podpůrná vozidla mají.

   • Maximus
    10:27 13.07.2022

    Stejně jako nám T-72M4CZ nebo L-159? Objednávka u domácího výrobce jinak ekonomicky nevýhodná muže být ovlivněna i jinými faktory ;-). Podstatný je zájem u zahraničních uživatelů, ...Zobrazit celý příspěvek

    Stejně jako nám T-72M4CZ nebo L-159? Objednávka u domácího výrobce jinak ekonomicky nevýhodná muže být ovlivněna i jinými faktory ;-).

    Podstatný je zájem u zahraničních uživatelů, kterých není zas tak málo a je to “čistá nula”!!!Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   14:53 12.07.2022

   Maximus /Daleko logičtějsi a levnejsi nez A4 predelavat na A7+ je využít tyto stare podvozky na prestavbu na vyprostovací, mostni (Leguan?) a případně odminovaci tanky./ Tomu brání ...Zobrazit celý příspěvek

   Maximus
   /Daleko logičtějsi a levnejsi nez A4 predelavat na A7+ je využít tyto stare podvozky na prestavbu na vyprostovací, mostni (Leguan?) a případně odminovaci tanky./
   Tomu brání jedna zásadní věc a to že se na nich bude cvičit až do příchodu nových tanků. Ty by ovšem měli disponovat podpůrnými vozidly od začátku. Je stěží představitelné jak by to fungovalo třeba rok nebo dva než se dokončí přestavby.

   /Nikdo z mnoha uzivatelu A4 to kromě BW neudelal a ani neplanuje. Asi si spocitali, jak je to "vyhodné"./
   Ono taky moc uživatelů u kterých by to připadalo v úvahu není. Možná Maďaři kteří nakoupli několik A4 nebo Rakušáci. Ostatní provozují novější verze v počtech které jsou pro ně dostatečné.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    15:19 12.07.2022

    Rozhodně ty nové tanky nepůjdou naráz a po dodávce 5 prvních kusů A7+ by mohlo 5 kusů A4 odejít prioritně na přestavbu na vyprošťovací verzi. Přestavba na mostní a případně ...Zobrazit celý příspěvek

    Rozhodně ty nové tanky nepůjdou naráz a po dodávce 5 prvních kusů A7+ by mohlo 5 kusů A4 odejít prioritně na přestavbu na vyprošťovací verzi.
    Přestavba na mostní a případně odminovací verze může jít až na konec dodávky.

    Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

    Ale houbeles Scotty, již zde zmiňovaní Norové o modernizaci svých A4 uvažovali, ale nakonec do finále tendru jde nový Leo2A7+ a K2NO, přičemž Jihokorejci jsou se svým technologickým řešením a ochotou na přenesení % výroby domů spíše považováni za favority.

    Přestavba A4 na A7+ pro BW byla spíše "hladová zeď" pro německé výrobce. Poláci si spočítali, že se jim rozsáhlá přestavba podvozku A4 nevyplatí a proto vznikl hybrid verzí s názvem Leo2PL.

    Než rozebrat a rozsáhle přestavovat 40 let staré podvozky je prostě jednodušší je vyrobit nové. Navíc v případě ČR, která by svoje A4 dostala po repasi by to dávalo opravdu "smysl" :-)Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:49 12.07.2022

     Ovšem budou přicházet v nějakých logických celcích. /¨Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod./ Přesně ta a proto je nejlepší řešení přestavět na stejný standard jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Ovšem budou přicházet v nějakých logických celcích.

     /¨Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod./
     Přesně ta a proto je nejlepší řešení přestavět na stejný standard jako ostatní a nechat je pro AZ.

     /Ale houbeles Scotty, již zde zmiňovaní Norové o modernizaci svých A4 uvažovali, ale nakonec do finále tendru jde nový Leo2A7+ a K2NO,/
     Oni ovšem plánovali přestavět všechny své tanky. My jen menší počet.

     /Přestavba A4 na A7+ pro BW byla spíše "hladová zeď" pro německé výrobce./
     by la to naprosto logická možnost zhodnocení jejich tanků. Oni přetavovali na jednotný standard různé verze A4, A5 i A7.

     /rozsáhlá přestavba podvozku A4 nevyplatí a proto vznikl hybrid verzí s názvem Leo2PL./
     A velice draze se přepočítali. Kdyby si tanky nechali přestavět u výrobce už by je dnes měli. Místo toho už plánují že po skončení téhle už tak dost komplikované fáze modernizace bude muset začít další...

     /Než rozebrat a rozsáhle přestavovat 40 let staré podvozky je prostě jednodušší je vyrobit nové. Navíc v případě ČR, která by svoje A4 dostala po repasi by to dávalo opravdu "smysl" :-)/
     Ono by to taky nebylo hned, že. Pokud by všechny nové tanky dorazily řekněme po roce 2028, tak by se teprve začalo něco podnikat s A4.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      10:40 13.07.2022

      Dar, za který v konečném důsledku zaplatíte tolik jako za nový tank není dar, ale geniální tah “Horsta Fuchse”. Ze něco objedná armáda u domácí firmy není vždy nejekonomictejsim ...Zobrazit celý příspěvek

      Dar, za který v konečném důsledku zaplatíte tolik jako za nový tank není dar, ale geniální tah “Horsta Fuchse”.

      Ze něco objedná armáda u domácí firmy není vždy nejekonomictejsim řešením, ale třeba skrytou podporou domácího zbrojního průmyslu - příkladu jen v Evropě najdeme xy.

      Poláci hlavně chtějí získat domácí know-how a za to se vždycky platí - velký problém se ukázal velký počet subverzi jejich A4 různého původu. Ty následující modernizace jsou už v rámci dílčích vylepšení, které vychází z jejich stále zlepsujicich se schopnosti domácího průmyslu. Já to vidím spíš jako plus v jejich situaci zcela zřejmého rozvoje domácího průmyslu a týká se to také stovek kusu tanku. Pro našich 50 tanku to ovšem není cesta.

      Opakuji - přestavovat A4 na A7 je nesmysl, pokud chceme nakupovat i vyprošťovací, mostní, odminovací či ženijní tanky, které si vystačí s podvozkem A4. Někdy je jednodušší neco vyrobit od znova než to složité rozebrat, přestavět a znova dat dohromady.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:13 13.07.2022

      Stále je to dar. Ti co si kupovali Leopardy platili i za ty A4. Stejně by domácí firmu podpořili nákupem nového tanku. /velký problém se ukázal velký počet subverzi jejich A4 ...Zobrazit celý příspěvek

      Stále je to dar. Ti co si kupovali Leopardy platili i za ty A4.

      Stejně by domácí firmu podpořili nákupem nového tanku.

      /velký problém se ukázal velký počet subverzi jejich A4 různého původu/
      To ani takový problém nebyl. Spíš si předtím nejistili v jakém reálném stavu jsou korby těch tanků. To že je Němci modernizují takovým způsobem jakým to dělají má svůj důvod. Ovšem Lešek chtěl být chytřejší než hloupý Helmut...

      Aby nevyšla cenově přestavba na podpůrná verze stejně nebo velice podobně jako na bojovou.... Obě akce jsou celkem velký zásah po kterém z původního tanku moc nezbude.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2