Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Prototyp tanku Leopard 2PL nyní prochází firemními testy ve firmě Rheinmetall; větší foto / Rheinmetall Defense

Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů zlotých k původní smlouvě z roku 2015 byl podepsán na konci června.

Ve výzbroji polské armády se nachází 250 tanků Leopard 2A4/2A5, 232 tanků PT-91 (modernizované T-72) a přes 580 původních sovětských tanků T-72. Polská armáda pro plnění svých úkolů požaduje 1000 moderních tanků, což ale samozřejmě nemusí odpovídat průmyslovým a finančním možnostem Polska.   

 

 

Hlavním tankovým projektem polské armády je vylepšení tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL, které získá především elitní 10. obrněná jezdecká brigáda (10 Brygada Kawalerii Pancernej). Brigáda v blízké budoucnosti získá dva prapory tanků Leopard 2PL (2×58 tanků), samohybné minomety Rak, samohybné houfnice Krab, bezpilotní letadla nebo prostředky protivzdušné obrany (PVO). Polská 10. brigáda se tak stane nejsilnější a nejlépe vybavenou jednotkou ve střední a východní Evropě.
 

Tanky Leopard 2A5 jsou ve výzbroji především 1. obrněné brigády (1 Brygada Pancerna), která také získá jednu rotu (14 ks) tanků Leopard 2PL.
 

Podle původní smlouvy polská armáda do roku 2020 modernizuje 128 tanků Leopard 2A4 (rok výroby 1985 až 1987) na standard Leopard 2PL. Již původně se mluvilo o opci na dalších 14 tanků Leopard 2PL. Opce došla uplatnění 20. června, kdy polské ministerstvo obrany s polskými firmami PGZ a Bumar podepsalo příslušný dodatek k původní smlouvě.
 

Polská armáda tedy modernizuje všech svých 142 tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL za celkovou cenu 2,7 miliardy zlotých (16,2 miliardy Kč). Stojí za připomenutí, že za tuto cenu lze reálně (maximálně) nakoupit 50 nových hlavních bojových tanků (včetně provozního zázemí).

 

Modernizace tanků Leopard 2PL je třetí největší zbrojní zakázkou polské armády za poslední roky. Jasně nejdražší je nákup amerických systémů PVO Patriot za 20 miliard zlotých, druhým je akvizice 96 samohybných houfnic Krab za 4,6 miliardy zlotých.

 

Dodávky tanků Leopard 2PL začnou v letošním roce a skončí v roce 2021. Leopard 2PL získá především dodatečnou balistickou ochranu věže, novou stabilizaci kanónu, elektrický pohon pro natáčení věže i kanónu, nové pozorovací elektro-optické systémy velitele a střelce, možnost používat nejnovější tankovou munici, novou pomocnou pohonnou jednotku (APU) a vylepšené pracovní prostředí posádky.

 

Do výzbroje Leopard 2PL se zařadí nejnovější průbojná podkaliberní munice DM63A1 nebo programovatelná tříštivo-trhavá DM11.

 

Leopard 2PL na výstavě MSPO 2017

 

Modernizaci vede německá firma Rheinmetall, která však odpovědnost za projekt postupně předá na firmy náležící pod holding PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa). Polské firmy zajistí kompletní demontažní/montážní práce, instalaci elektrických pohonů a pancíře, dodávky elektro-optických přístrojů nebo modernizaci trenažerů a simulátorů.

 

Kompozitní pancíř pro věž dodá německá firma IBD Deisenroth Engineering. Při modernizaci byli Poláci omezeni maximální nosností podvozku Leopard 2A4 (60 tun) a rezignovali proto od zlepšení balistické odolnosti korby a podvozku.

 

V současné době dokončuje tovární testy v Německu jeden prototyp Leopard 2PL ‒ v průběhu následujících týdnů začnou přejímací zkoušky v Polsku. Pokud vše proběhne hladce, do konce roku polská armáda získá šest tanků modernizovaných v německé firmě Rheinmetall a také jeden Leopard 2PL od polské firmy Bumar (modernizovaný pod dohledem německých odborníků). Kromě zmíněných šesti Leopardů 2PL všechny další tanky projdou přestavbou v Polsku.

 

Program Leopard 2PL tedy nemá jen prohloubit a rozšířit schopnosti polských obrněných jednotek, ale také vybudovat národní strategické průmyslové kapacity pro zajišťování provozu a modernizací hlavních bojových tanků ve výzbroji polské armády.
 

Polské ministerstvo obrany rovněž počítá (do příchodu tanků zcela nové konstrukce) s dalším provozem a modernizací tanků T-72 i PT-91. Přesná podoba modernizace (finanční rozsah) není znám, ale zcela jistě se programu zhostí především polské firmy. V úvahu připadá hloubková přestavba podle technologického demonstrátoru PT-17 nebo finančně schůdnější modernizační balíček PT-91M2 – vše od firmy Bumar patřící pod křídla PGZ.

Zdroj: Dziennik Zbojny, Defence24

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zakázka století: Polsko kupuje systémy Patriot

Po mnoha letech vyjednávání Polsko podepsalo bez nadsázky nejvýznamnější (zejména z politického ...

Irák mění americké tanky Abrams za ruské T-90S

Irácká 35. obrněná brigáda 9. obrněné divize přechází od amerických tanků M1A1M Abrams k ruským ...

US Army nakupuje izraelské systémy Trophy pro tanky Abrams

Americká armáda (US Army) udělila první smlouvu ve výši 193 milionů dolarů americké firmě Leonardo ...

Raketomety HIMARS pro polskou armádu: Varování pro AČR

Polské ministerstvo obrany změnilo podmínky programu Homar a přímo nakoupí americké raketomety ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  16:31 12.08.2018

  http://people.fsv.cvut.cz/~dra...


  Zatížení mostů, jak šel čas :-)

  http://people.fsv.cvut.cz/~dra...


  Zatížení mostů, jak šel čas :-)

 • Lukas
  23:13 10.08.2018

  Trochę dokumentów o mostach w ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochę dokumentów o mostach w PL
  https://www.gddkia.gov.pl/user...

  https://www.gddkia.gov.pl/user...

  W bibliografii są normy i inne dokumenty które precyzują co i dlaczego...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:21 09.08.2018

  Asdf: 1) není to v CR..
  2) I most co unese jedno vozidlo 40t, lze přetížit vyjmečně (prejezd kolony) na skoro 60t. Ale jak sem psal to ti řekne maximálně statik na místě.
  3) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asdf: 1) není to v CR..
  2) I most co unese jedno vozidlo 40t, lze přetížit vyjmečně (prejezd kolony) na skoro 60t. Ale jak sem psal to ti řekne maximálně statik na místě.
  3) Pokud řešíš limit 40t, tak ti tam neprojede ani T-72 se svými 48t bez podvalu.

  Výsledek, buď ti tam projede L2, a T-72, nebo ti tam neprojede ani jeden(40t). Tedy 1:1.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wiktores_SVK
  21:59 09.08.2018

  asdf: blby priklad, ten most je taky rozbity prave preto, ze sa dlhodobo prekracovala jeho nosnost, ked sa tam stretavali kolony kamionov v oboch smeroch kym nebola dialnica... par ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: blby priklad, ten most je taky rozbity prave preto, ze sa dlhodobo prekracovala jeho nosnost, ked sa tam stretavali kolony kamionov v oboch smeroch kym nebola dialnica... par kolon tankov ktore by usmernovala VP alebo zenisti by zvladol.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  21:43 09.08.2018

  Jirosi > Chcel by som vidiet, ako by vyzeral takyto most po prejdeni kolony tankov na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi > Chcel by som vidiet, ako by vyzeral takyto most po prejdeni kolony tankov na tahacoch.

  https://www.google.sk/maps/@49...

  Je tam obmedzenie na maximalnu hmotnost vozidla 20 ton. Jedno vozidlo 40t.
  Nie je to ziadna cesta III. triedy. Jedna sa o cestu I.triedy pri Martine.

  Dalsia vec, ako by si tie tanky dostal popod Strecno. Momentalne su na tej ceste tam 2 mosty v takom stave, ze rychlost na nich je obmedzena na 50 km/h aby sa znizilo ich zatazenie.

  Takze teoreticky mozes mat mosty s projektovanym vynimocnym zatazenim minimalne 62 ton, pokial je realita diametralne odlisna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:08 09.08.2018

  Czertik: Železnice nemá problém takové náklady přepravovat. Problém je, že neexistují místa kde je z těch vagonu složit. A s tím se potýkají i přesuny T-72.

  Raziel87: Nezamotal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: Železnice nemá problém takové náklady přepravovat. Problém je, že neexistují místa kde je z těch vagonu složit. A s tím se potýkají i přesuny T-72.

  Raziel87: Nezamotal si se do toho trošku?

  Dle tabulek, pro ideální stav mostu, tu máš jen pár mostů III, třídy co by s tím měli problém. Jenže ty ti neunesou ani tu T-72 na podvalu. Tedy 1:1.

  Není umění si přečíst 40. stran textu. Když nepochopíš, že to důležité zabírá maximálně tu jednu A4.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:17 09.08.2018

  2 Starlight

  to bys ale měl, protože ilustrační výcuc z knížky, která je k zakoupení na e-shopu si chtěl demonstrovat co? nesmrtelnost brouka? seš dost chytrej na to, aby si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Starlight

  to bys ale měl, protože ilustrační výcuc z knížky, která je k zakoupení na e-shopu si chtěl demonstrovat co? nesmrtelnost brouka? seš dost chytrej na to, aby si dobře věděl, že problematika zatížitelnosti mostů a pozemních komunikací je natolik obsáhlá,
  že nelze pro ilustraci prezentovat 2,3 strany A4 - viz. tvůj odkaz, proto píšu Jirosovi, Ať alespoň nahlédne do jedné z diplomek, aby pochopil, že to závisí na mnoha faktorech - které jaksi z tvého odkazu nejsou patrné.

  Tak už se na mě nezlob :-) já vim, že mě nemáš rád, protože jsem si na AN i Palbě dovolil v pár případech rozporovat tvé jinak kvalitní a faktické poznámky, ale holt nejsi neomylný bůh a pár "polopravd" jsi už taky vypotil. Domnívám se, že to nebylo kvůli neznalosti faktů, ale spíše na chvíli zvítězil tvůj bojový duch a pohled na to, kdo je ten "správný" a silný.....no jasně že nejkoulikatější jsou USA, v tom jsme zajedno neboj :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  01:01 09.08.2018

  dany
  muzes me dat odkaz na ten clanek nebo aspo idovou predstavu kde si cetl o tom, ze se v cr planuje budovat/buduje silncni sit pro transport tezke vojenske techniky ? vcetne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dany
  muzes me dat odkaz na ten clanek nebo aspo idovou predstavu kde si cetl o tom, ze se v cr planuje budovat/buduje silncni sit pro transport tezke vojenske techniky ? vcetne prekladist a podobnych veci.

  zeleznici neres, tam je to jen o naprasvovem tlaku, a je jedno na jednom vagonu vezes 40 tun nebo 150 tun, jde o to aby napravovy tlak byl prijatelny.
  pokud nebudu brat zeleznicni dela z druhe svetove, tak myslim ze nejvice napravovy vagon co sem videl byl 16 napravovy.
  a ty zeleznicni koridory se buduji/modernizuji hlavne kvuli normalni nakladni doprave.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  00:48 09.08.2018

  raziel
  ano, kdby cr sla do 60+ tunovych bestii bylo by to pro existujici infa slusny zahul a komplikace...ale o nic mensi nez kdyby k nam prijeli ze zapadu v ramci "bratrske ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel
  ano, kdby cr sla do 60+ tunovych bestii bylo by to pro existujici infa slusny zahul a komplikace...ale o nic mensi nez kdyby k nam prijeli ze zapadu v ramci "bratrske pomoci" pro ne.
  a vezmi si polaky, kdyz ti se rozhodli ty bestie nakoupit, a pritom meli az do 89 uplne stejne dimenzovanou infra na stejne tezke/lehke tanky...tak polaci taky musi resit problemy s tim a jak je prepravovat, byt uznavam, tim ze je maji, je to pro ne palcivejsi problem, nez pro cr kdy by museli resit jen pripadny prujezd/pomoc ze zapadu.

  a k tem numerum..slo by najit i polske normy pro ony stavby ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:45 08.08.2018

  @Raziel87

  Já nepotřebuji hledat žádnou diplomku mostních stavařů, abych poznal, kdo tu jen plácá, že naše silniční mosty zpravidla neusnesou západní MBT. A ještě to mlží do nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Raziel87

  Já nepotřebuji hledat žádnou diplomku mostních stavařů, abych poznal, kdo tu jen plácá, že naše silniční mosty zpravidla neusnesou západní MBT. A ještě to mlží do nic neříkajících a z kontextu vytržených vět ze současných stavebních norem.

  Pokud by sis přečetl mnou odkazovaný poslední jednoduchý dokument, tak je tam krásně popsáno:

  1) že silniční mosty v ČR se v posledních dvou stoletích stavěly podle různých norem. Tedy nemáme tu jen silniční mosty podle posledních stavebních norem.

  2) každá norma nějak definovala zatěžování mostu vozidly – a nikoliv jen jedním početním případem, ale hned několika. To jsou právě ty klíčové pojmy jako normální, výhradní a výjimečná zatížitelnost.

  To, že most má odlišnou nosnost pro kolonu vozidel a jedno vozidlo je samozřejmostí, kterou by měl každý internetový vojenský odborník znát, zvláště ten, který tvrdí, že se problematikou opakovaně zabýval. Zejména když v NATO je to běžně používáno v systému únosností cest/komunikací tzv. Military Load Classification (MLC), který je popsaný například v STANAG 2253 a 2174.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:41 08.08.2018

  @Tecka

  Díky za upřesnění. Nicméně část sil ABCT zřejmě na území Německa nic nemění na mém tvrzení, že ABCT je nejsilnější brigádní jednotka ve střední a východní Evropě. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Tecka

  Díky za upřesnění. Nicméně část sil ABCT zřejmě na území Německa nic nemění na mém tvrzení, že ABCT je nejsilnější brigádní jednotka ve střední a východní Evropě.

  Dokážeš identifikovat, které části ABCT a vrtulníkového CAB jsou na těchto základnách v Polsku? https://pl.usembassy.gov/nato_...
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  18:33 08.08.2018

  Starlight . W Polsce nie stacjonuje kompletna (z zapleczem-logistyka i jednostką ognia) amerykańska ciężka brygada ...

  Starlight . W Polsce nie stacjonuje kompletna (z zapleczem-logistyka i jednostką ognia) amerykańska ciężka brygada ...

 • raziel87
  09:17 08.08.2018

  2 Starlight

  předpokládám, že to Barrymore vytáhl ze stejné diplomky - jsou toho plné archivy na muni a cvut, volně k nahlédnutí.

  Tvůj poslední odkaz je myslím úryvek z knížky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Starlight

  předpokládám, že to Barrymore vytáhl ze stejné diplomky - jsou toho plné archivy na muni a cvut, volně k nahlédnutí.

  Tvůj poslední odkaz je myslím úryvek z knížky k ČSN normám ohledně zatížitelnosti mostů, aby se mohl čtenář pro ilustraci seznámit s tématem, než knihu koupí v e-shopu. Zkuste přes google vyšťárat jednu z diplomek, je jich v tam v PDF formátu asi 10, každá má 40-70 stran
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  04:57 08.08.2018

  1)

  Poznámka k článku: „Polská 10. brigáda se tak stane nejsilnější a nejlépe vybavenou jednotkou ve střední a východní Evropě.“

  Zde bych si dovolil korekci, že nejsilnější a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1)

  Poznámka k článku: „Polská 10. brigáda se tak stane nejsilnější a nejlépe vybavenou jednotkou ve střední a východní Evropě.“

  Zde bych si dovolil korekci, že nejsilnější a nejlépe vybavenou jednotko velikosti brigády v uvedeném teritoriu je a bude americký obrněný brigádní tým ABCT (aktuálně 2nd Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division (2/1 ABCT)) rozmístěný v západním Polsku s velitelstvím ve městě Zaháň (polsky Żagań, kromě díla a života Boženy němcové je toto město známější pod německým názvem Sagan).

  2)

  Tím se dostaneme k mostům (Polákům ani Američanům polská dopravní síť zřejmě nebrání v činnosti západních MBT). Na webu Palba.cz je řada příspěvků. Nejlepší jsou od diskutujícího Barrymore. Z tohoto příspěvku zřejmě cituje Raziel87

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  , ale Barrymore tam dával i odkaz na vojenské mapy ČR:

  https://geoportal.gov.cz/web/g...

  , kde u mostů je za lomítkem uvedena normální zatížitelnost v tunách.

  Proto sem dávám také souhrnný dokument „Orientační odhad zatížitelnosti mostů pozemních komunikací v návaznosti na ČSN 73 6222 a TP200“

  http://people.fsv.cvut.cz/~dra...

  , který přehledně ukazuje nosnost (teoretickou, nepoškozených) českých mostů pro normální zatížitelnost (oboustranný definovaný proud definovaných vozidel), výhradní zatížitelnost (pro jedno definované vozidlo!) a výjimečná zatížitelnost (jedno vozidlo se speciálním definovaným podvalníkovým podvozkem rozkládající zatížení na více polí mostu). Výhradní zatížitelnost je právě to číslo, které je zajímavé sledovat pro přesun těžkých MBT.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:16 07.08.2018

  2 Jirosi

  ano, operovali. Teď ještě dohledej, v jak velkých sektorech Leopardy a Abramsy v Jugošce operovaly :-) malá nápověda - dost o tom napsal třeba Lukáš Visinger v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi

  ano, operovali. Teď ještě dohledej, v jak velkých sektorech Leopardy a Abramsy v Jugošce operovaly :-) malá nápověda - dost o tom napsal třeba Lukáš Visinger v ATM,
  podzim 2008
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:10 07.08.2018

  danny:"Nemáš pravdu hned ve dvou věcech. Makedonie, Albánie a Černá Hora jsou vítanými členy NATO, kteří chtějí kooperovat s NATO. Přestože nejsou připraveny na operace B1B, B52 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:"Nemáš pravdu hned ve dvou věcech. Makedonie, Albánie a Černá Hora jsou vítanými členy NATO, kteří chtějí kooperovat s NATO. Přestože nejsou připraveny na operace B1B, B52 ani Abramsů na jejich území."

  Zrovna tanky nato v těch zemích už operovaly..
  Doufám, že stou B1B, B52. ses jen upsal. Protože srovnávat těžký bombardér a tank co se pohybuje v poli je trošku mimo...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:49 07.08.2018

  2 Rase

  nene, chyba lávky. Jako většina ostatních rozlišuji na koho reaguji a podle toho volím písemný projev. Nebudu to moc rozpitvávat, asi tuším proč ses ozval. Tvoje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Rase

  nene, chyba lávky. Jako většina ostatních rozlišuji na koho reaguji a podle toho volím písemný projev. Nebudu to moc rozpitvávat, asi tuším proč ses ozval. Tvoje příspěvky holt dlouhodobě nečtu - army newslettery pravidelně kupuji od střední, proč to od tebe číst jako aktualitu v superzkrácené podobě o týden/měsíc/čtvrtstoletí později....ale brzo z tebe bude pětihvězdičkovej generál Laudón, to se upřít nedá :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:40 07.08.2018

  Rase: dík. Na druhou stranu se to dá pochopit, asi je zatím přece jen větší poptávka po transportu řepy, než BVP:-)

  Rase: dík. Na druhou stranu se to dá pochopit, asi je zatím přece jen větší poptávka po transportu řepy, než BVP:-)

 • danny
  14:36 07.08.2018

  Raziel87: Scotty se ptal, jestli je někde kompletní seznam mostů a jejich nosností. Ten jsem nikde nenašel. Máš pravdu, že by to šlo dát dohromady z klasifikace a stavebních norem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: Scotty se ptal, jestli je někde kompletní seznam mostů a jejich nosností. Ten jsem nikde nenašel. Máš pravdu, že by to šlo dát dohromady z klasifikace a stavebních norem, ale na to jsem byl příliš líný.

  Jirosi: "Pokud chceš kooperovat z cizí armádou(NATO), měl by si být logisticky vybaven pro přijmutí její techniky. Což prostě nejsme a stále to ignorujeme. Bez ohledu na to, jestli tu techniku vlastníš"
  Nemáš pravdu hned ve dvou věcech. Makedonie, Albánie a Černá Hora jsou vítanými členy NATO, kteří chtějí kooperovat s NATO. Přestože nejsou připraveny na operace B1B, B52 ani Abramsů na jejich území. A překvapivě to po nich nikdo ani v budoucnu nebude požadovat.
  My nic neignorujeme. Poměrně intenzivně se řeší vybudování dopravních koridorů pro transporty těžké obrněné techniky, a to jak po silnici, tak po kolejích. Řeší se vybudování překladišť, zázemí atd... Jen to chvíli trvá a podle předběžných odhadů to bude stát cca 200 mld. Ale budování nebo přestavba liniových staveb je extrémně náročná, a to už jen ve fázi projektové přípravy, získání EIA atd...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:32 07.08.2018

  ten článek jsem samozřejmě otevřel a na rozdíl od tebe jsem se problematikou přesunu rozměrných nákladů věnoval už před lety - ne před půl hodinou jako ty, aby ses infantilně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ten článek jsem samozřejmě otevřel a na rozdíl od tebe jsem se problematikou přesunu rozměrných nákladů věnoval už před lety - ne před půl hodinou jako ty, aby ses infantilně pokusil rozporovat můj příspěvek.

  Naší, mojí generaci chybí vojna.......
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:31 07.08.2018

  raziel87:
  ty opravdu neumíš normálně diskutovat...

  danny:
  tak se obávám, že to jsou opravdu jen nákladní vozy na suroviny. Našel sem zprávu z února letošního roku, kde ČD ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  ty opravdu neumíš normálně diskutovat...

  danny:
  tak se obávám, že to jsou opravdu jen nákladní vozy na suroviny. Našel sem zprávu z února letošního roku, kde ČD Cargo poptává 500 zánovních vozů do stáří 10 let řad Eas k převážení černého uhlí, cukrové řepy atd. Druhou zakázkou je pořízení 200 nových vozů řady Eanos hlavně na převoz dřeva. Plošiňáky očividně žádné, teda pokud třeba Eanos, neuveze čtyřicetitunové BVP

  https://zdopravy.cz/cd-cargo-k...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:30 07.08.2018

  tak, určitě....

  tak, určitě....

 • Jirosi
  14:24 07.08.2018

  Kdyby si si ten odkaz místo urážek otevřel, viděl by si že se spíše rozkládala hmotnost(na celou plochu mostu), než by se překládal most nosníky.

  Dokazuje to jediné, že i u nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby si si ten odkaz místo urážek otevřel, viděl by si že se spíše rozkládala hmotnost(na celou plochu mostu), než by se překládal most nosníky.

  Dokazuje to jediné, že i u nás můžeš projet bez problému z 100+t vážící srandou. Ano, nejde to dělat každý den. Ale to nedělá žádná armáda na světě.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:19 07.08.2018

  2 Jirosi

  co to zase plácáš? ten náklad musel objíždět prakticky veškeré mosty v ČR a důsdně a dlouhodbě se řešila trasa. Iten malej msotek bylo nutné zpevnit.

  Ale já vim, ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi

  co to zase plácáš? ten náklad musel objíždět prakticky veškeré mosty v ČR a důsdně a dlouhodbě se řešila trasa. Iten malej msotek bylo nutné zpevnit.

  Ale já vim, ty si přehlédl, že tu hmotnost vztahuju k délce mostního oblouku :-) nebo si chtěl demonstrovat, že si pitomej? tos nemusel.....dávno to o tobě vím :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:11 07.08.2018

  Raziel87: "V extrémních případech tam můžeš poslat 200 tun......v tu chvíli můžeš most zavřít a zahájit rekonstrukci. "

  Nadměrné náklady tu jezdí běžně. Ale že by se tu kvůli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: "V extrémních případech tam můžeš poslat 200 tun......v tu chvíli můžeš most zavřít a zahájit rekonstrukci. "

  Nadměrné náklady tu jezdí běžně. Ale že by se tu kvůli tomu rozpadali mosty sem si nevšiml.
  https://litomericky.denik.cz/z...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:53 07.08.2018

  malá ochutnávka z bakalářky

  Určená síť silnic (ČSN EN 1991-2 (NA.2.12))
  51,2t pro pole 3m,
  36,7t pro pole 33m

  Třída 1
  41,1t pro pole 3m,
  30,0t pro pole 33m

  Třída ...
  Zobrazit celý příspěvek

  malá ochutnávka z bakalářky

  Určená síť silnic (ČSN EN 1991-2 (NA.2.12))
  51,2t pro pole 3m,
  36,7t pro pole 33m

  Třída 1
  41,1t pro pole 3m,
  30,0t pro pole 33m

  Třída 2
  34,5t pro pole 3m,
  24,2t pro pole 33m
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:52 07.08.2018

  2 Danny

  myslím, že to na internetu je vcelku běžně k dohledání, popřípadě bakalářka nějakého mladého inženýra na muni.cz.

  Největší problém je délkou mostního oblouku. U nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Danny

  myslím, že to na internetu je vcelku běžně k dohledání, popřípadě bakalářka nějakého mladého inženýra na muni.cz.

  Největší problém je délkou mostního oblouku. U nás v ČR je to dost poddimenzované,v běžném provozu se na silncích I. třídy počítá s podélným zatížením od 25 do 35 tun.
  V extrémních případech tam můžeš poslat 200 tun......v tu chvíli můžeš most zavřít a zahájit rekonstrukci.

  Dost toho dohledáš pod klasickejma ČSN normama (porevoluční od 1991+)

  Navíc pokud vim, tak kvůli evropské směrnici parlamentu a rady 2015/719 neumožňuje provoz motorového vozidla o větší hmotnosti než 44t (V ČR 48t)

  Vůbec si neuvědomujete jaké šílené komplikace by přišly, v případě, že bychom šli do MTB s hmotností přes 60tun....jak to budete vagonovat, kudy budete manévrovat , když ani supermoderní, dálniční most neunese četu Abramsů......
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:46 07.08.2018

  Danny: Pokud chceš kooperovat z cizí armádou(NATO), měl by si být logisticky vybaven pro přijmutí její techniky. Což prostě nejsme a stále to ignorujeme. Bez ohledu na to, jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: Pokud chceš kooperovat z cizí armádou(NATO), měl by si být logisticky vybaven pro přijmutí její techniky. Což prostě nejsme a stále to ignorujeme. Bez ohledu na to, jestli tu techniku vlastníš.

  Představa, že sem USA pošle část své obrněné divize na vagonech na pomoc a nemá ji kde složit a pokud jejich přepravní vozy dojdou k úhoně(partizánská činnost). Tak budou čekat na dopravu nových z USA?
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:43 07.08.2018

  Rase: to určitě. ČD Cargo by se pak mohlo ucházet o tendry na transport techniky pro NATO. O poptávku bych se nebál.Nevíš, o kolika vozech se mluvilo?

  Rase: to určitě. ČD Cargo by se pak mohlo ucházet o tendry na transport techniky pro NATO. O poptávku bych se nebál.Nevíš, o kolika vozech se mluvilo?

 • Rase
  13:31 07.08.2018

  Před pár měsíci se mluvilo o tom, že vláda pořídí nové nákladní vozy pro ČD, myslím že to říkal premiér v nějakém rozhovoru pro ČT. Nebyla specifikována jejich nosnost nebo počet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Před pár měsíci se mluvilo o tom, že vláda pořídí nové nákladní vozy pro ČD, myslím že to říkal premiér v nějakém rozhovoru pro ČT. Nebyla specifikována jejich nosnost nebo počet náprav, ale nemohly to být právě nové vozy schopné unést i MBT nebo alespoň nové BVP ? docela by to dávalo smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:27 07.08.2018

  Czertik: to, co asdf napsal, pouze dokazuje, že akvizice 60t+ techniky není pouze o nákladech na techniku, zázemí, vyprošťovací a opravárenské vozy, trenažéry atd..., ale že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: to, co asdf napsal, pouze dokazuje, že akvizice 60t+ techniky není pouze o nákladech na techniku, zázemí, vyprošťovací a opravárenské vozy, trenažéry atd..., ale že to zároveň znamená zásadní investice do další nutné infrastruktury, která se obvykle do akvizičních nákladů na obrněnou techniku nezapočítává. Jako vagony, podvaly, tahače, překladiště, vlečky, silniční mosty. Čemu na tom nerozumíš?
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:22 07.08.2018

  Scotty: ty nosnosti jsem zkoušel dohledat a ptal se i lidí z oboru. Ale k serioznímu a komplexnímu materiálu jsem se nedostal. Asi nejobsáhlejší materiály si nechalo zpracovat ŘSD ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: ty nosnosti jsem zkoušel dohledat a ptal se i lidí z oboru. Ale k serioznímu a komplexnímu materiálu jsem se nedostal. Asi nejobsáhlejší materiály si nechalo zpracovat ŘSD a SFDI s ohledem na aktuální stav a životnost. V podkladech by měla být řešena i nosnost jednotlivých konstrukcí. Bohužel, z těchto materiálů se obvykle objevuje jen výtah, jako v odkazu: https://www.novinky.cz/ekonomi...

  Máš pravdu, že se něco málo staví. Bohužel, ve srovnání s Polskem jsme pozadu víc, než deset let. Poláci stavbu infrastruktury pojali v době krize jako hladovou zeď. Takže se jim povedlo prakticky vyhnout recesi a navíc nastavili celý proces stavebního řízení tak, že můžeme jen závidět. Takže ten rozdíl se bude jen prohlubovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  12:35 07.08.2018

  asdf, ano cr/cd ma vseho vsudy 6 plosinovych 6 napravovych vozu co by uvzly leoparda. a co to dokazuje ? kolik jich ma cesko ve vyzbroji ? a kolik tahaji cd 60+ t nakladu ?
  a ted ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf, ano cr/cd ma vseho vsudy 6 plosinovych 6 napravovych vozu co by uvzly leoparda. a co to dokazuje ? kolik jich ma cesko ve vyzbroji ? a kolik tahaji cd 60+ t nakladu ?
  a ted zakladni otazka, kolik ma 6 napravovych vozu polske drahy ? taky jen 6 kousku nebo nepomerne vic ?
  uz chapej zasadni problem tvoji a technikovy logiky ?
  to ze DNES nema cr vehikly na provozovani leopardu nic neznamena, holt by se jen musela nakoupit kdyz by se cr rozhodlo takoveto tezke bestie provozovat (at uz leo nebo abramse).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  08:07 07.08.2018

  Asdf: Což dokazuje jen to co sem psal já, že zázemí je prostě na úrovni "0". Tedy stále se utěšovat tím, že něco máme a díky tomu ušetříme je iluze. Prostě to potřebuje už všechno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asdf: Což dokazuje jen to co sem psal já, že zázemí je prostě na úrovni "0". Tedy stále se utěšovat tím, že něco máme a díky tomu ušetříme je iluze. Prostě to potřebuje už všechno vyměnit opravit, tak proč u toho rovnou nemyslet na budoucnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:39 07.08.2018

  jirosi > k zeleznici pre predstavu. Tu je pekny prehlad plosinovych voznov

  http://www.parostroj.net/katal...

  Vsetky 4 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi > k zeleznici pre predstavu. Tu je pekny prehlad plosinovych voznov

  http://www.parostroj.net/katal...

  Vsetky 4 napravove vozne maju maximalnu nostnot 50 - 55 ton. Vyzsiu nosnost maju az 6 napravovove a to az 80 ton. No len je tam taka dobra poznamocka. V roku 2002 tych 6-napravovych mali Ceske drahy az 6 kusov.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  22:11 06.08.2018

  2 KOLT

  nepaušalizuj prosím pěkně - k valné většině chovám úctu a respekt a nikdy jsem se o vás ani slovem neotřel. To že si tu vedu osobní bitvu s pár jedincema....a že ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 KOLT

  nepaušalizuj prosím pěkně - k valné většině chovám úctu a respekt a nikdy jsem se o vás ani slovem neotřel. To že si tu vedu osobní bitvu s pár jedincema....a že ti nevadí, že tu spoustu z nich vede osobní bitvu s "režimem"....

  A ohledně připomínky k tištěným publikacím, ano. stojím si za svým. Pamatuji si, že jsem to napsal v nějaké debatě ohledně vojenské techniky "1948-1989", tam raději knihovnu a tím pádem spoustu různých zdrojů, ATM, LK než internetové články často pochybných kvalit. Vždyť si sám připusť, že se tu ti Pepíci občas ohánějí úplně pitomejma linkama.....armoredwarfare, určitá vlákna na reddit (kde jsou doby redditu, 2005 - 2010, co se tam děje posledních 5 let? diskuze zamořené náctiletými guru, kteří si šli na chvíli odpočinout od nějaké army FPS, či army simu a házejí tam moudra o efektivitě pancíře a průraznosti APDS-FS.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:46 06.08.2018

  raziel, pokud nechcete, aby to tu nebylo jak na Novinkách, pak nechápu, proč je váš styl diskuse ještě o úroveň níž. Přispíváte málokdy, jednou za čas sem "vtrhnete", seřvete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel, pokud nechcete, aby to tu nebylo jak na Novinkách, pak nechápu, proč je váš styl diskuse ještě o úroveň níž. Přispíváte málokdy, jednou za čas sem "vtrhnete", seřvete někoho do debilů, poučíte nás, jak to na jiných military webech chodí mnohem lépe, a nakonec si postěžujete, že jsme odchovanci internetu s povrchními znalostmi, zatímco vy jste četl ještě literaturu na papíru, takže jste jinačí borec... úroveň dost děs. Což je v zásadním rozporu s vaší úrovní znalostí, která skutečně je velmi slušná. Berte to prosím jako konstruktivní kritiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:45 06.08.2018

  Mosty na szlakach międzynarodowych (zwłaszcza jeśli były budowane za pieniądze z dotacji EU ) spełniają klasę MLC 70/110 wg STANAG 2021 - niezależnie czy sa to mosty w PL czy w ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mosty na szlakach międzynarodowych (zwłaszcza jeśli były budowane za pieniądze z dotacji EU ) spełniają klasę MLC 70/110 wg STANAG 2021 - niezależnie czy sa to mosty w PL czy w Czechach

  Tylko tu nie chodzi o takie mosty...

  Ograniczenie do 60 ton wynikało z faktu ograniczeń starego kadłuba...
  Ważące ponad 60 to leopard 2A6 i niektóre wersje A5 (np. Strv122) mają wzmocnione zawieszenie (nowe gniazda wahaczy inne drążki skrętne)

  MON zrezygnował z tego uznając że najważniejsza będzie siła ognia...
  To jest ciekawe bo jesteśmy jedynym klientem RLS który skupił się nie na pancerzu lecz na SKO, amunicji, stabilizacji uzbrojenia.
  Inni - jak Singapur, Indonezja mają nowe pancerze ale stare nie zmodernizowane EMESy i Peri


  P.S. 10. Brygada ma 2x 58 czołgów - u nas batalion czołgów to 58 czołgów (4x14 + 2)
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  17:35 06.08.2018

  danny
  Souhlasím že Poláci hodně investují do své dopravní infrastruktury. Ovšem i u nás se nějaké nové silnice a obchvaty podařilo postavit. Dálnice by i v ČR měli umožňovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny
  Souhlasím že Poláci hodně investují do své dopravní infrastruktury. Ovšem i u nás se nějaké nové silnice a obchvaty podařilo postavit. Dálnice by i v ČR měli umožňovat přesuny těžkých MBT otázka je u ostatních silnic.
  Nevíte jestli je někde dohledatelná nosnost pro jednotlivé mosty? Jediné co jsem našel je tabulka odhadovaných nosností mostů, ale to je teorie.
  http://people.fsv.cvut.cz/~dra...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:33 06.08.2018

  Technik: K výcvikovým prostorům by měly vest, železniční vlečky, ale i ty je samozdřejmě potřeba předělat. Ale ty by měli být dimenzovány na spojence. Nikoliv na naše vozidla. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Technik: K výcvikovým prostorům by měly vest, železniční vlečky, ale i ty je samozdřejmě potřeba předělat. Ale ty by měli být dimenzovány na spojence. Nikoliv na naše vozidla. Pokud tedy počítáme s tím, že nám přijde někdo na pomoc.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  17:31 06.08.2018

  To jirusi

  Věř že já jsem mezi prvními co by uvítal nový tahač. Se starým krumplem mám něco najeto a pokaždý když za něj usedam nemám vůbec dobrý pocit, seš totiž pořád jednou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jirusi

  Věř že já jsem mezi prvními co by uvítal nový tahač. Se starým krumplem mám něco najeto a pokaždý když za něj usedam nemám vůbec dobrý pocit, seš totiž pořád jednou nohou v kriminále.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  17:17 06.08.2018

  To Scotty

  Samozřejmě že do cileve destinace se vždy dostaneš ale problém je infrastruktura vedoucí k vycvikovym prostorům, budeš muset vše objíždět a hledat vhodnou trasu. Spíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Scotty

  Samozřejmě že do cileve destinace se vždy dostaneš ale problém je infrastruktura vedoucí k vycvikovym prostorům, budeš muset vše objíždět a hledat vhodnou trasu. Spíš jsem narážel na techniku která není schopna tak těžké tanky přepravit. Mít vhodné návěsové tahače je nutnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:01 06.08.2018

  2 RiMr

  a proč bych to měl dělat? na jednu stranu po mě žádáš, abych se držel v mantinelech a psal slušně, na druhou stranu přehlížíš, že se konkrétně na tomto serveru 95% ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 RiMr

  a proč bych to měl dělat? na jednu stranu po mě žádáš, abych se držel v mantinelech a psal slušně, na druhou stranu přehlížíš, že se konkrétně na tomto serveru 95% diskuzí zvrtne v nesmyslnou žumpu překroucenejch polopravd a subjektivních pohledů na svět od jedinců jako je Fakta, Logik, Jirosi a pár dalších.
  Kdo to většinou odstartuje? pitomec, co si mezi řádky neodpustí utrousit jedovatou slinu na USA či Rusko. Druhé jmenované uskupení tu má od plivanců už zablitou celou tvář.

  Několik měsíců/let jsem je ignoroval, ignoruji to v podstatě nadále, ale jednou za čas to nejde vydržet. Sem zvyklej z jiných militarywebů, že tam přispívaji lidi, kteří o tématech něco vědí a píši přímo k technickým aspektům, nezačínají své souvětí slovy jako "Puťka, vodka, maladec, aids, Putinstán" ti primitivnější.....ti
  s bohatší slovní zásobou a sofistikovanějším vyjadřováním napíšou v podstatě to samé, jen do třech odstavců. Fakt nestojim o to, aby to tady byly další novinky.cz, idnes.cz a jiné portály, kam lidi nechodí primárně debatovat o vojenské technice a taktice, ale v první řadě vyblít a veřejně prezentovat svůj názor na řiší dobra a říši zla.

  2 Jirosi

  bereš to sportovně, to se mi líbí :-) a vzhledem k tomu, že si šikovnej pionýr, tak určitě pochopíš a připustíš fakt, že hrubý a povýšený jsem tu na pár nicknamů, z těch nekolika desítek, kteří přispívají, to taky o něčem svědčí.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:54 06.08.2018

  Scotty: nevím, kdy jsi byl naposledy v Polsku, ale tak země se za posledních pár let neskutečně změnila. Poláci pěkně šlapou do infrastrukturních projektů. Když se podíváš jen na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: nevím, kdy jsi byl naposledy v Polsku, ale tak země se za posledních pár let neskutečně změnila. Poláci pěkně šlapou do infrastrukturních projektů. Když se podíváš jen na to, jakým tempem staví dálnice, tak nezbývá, než závidět. Paradoxní je, že výstavbu některých úseků realizoval např. Metrostav. A najednou to šlo, dát 150 km za dva roky... https://pl.wikipedia.org/wiki/...

  Podobně horečné budovatelské tempo se týká i rychlostních komunikací, obchvatů atd..., takže se dá počítat s tím, že nově budovaná infrastruktura je dimenzovaná adekvátně aktuálním požadavkům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  16:46 06.08.2018

  technik
  Pokud ale v Polsku nedostali k Leopardům i antigravitační jednotku, tak se museli potýkat se stejným problémem a zjevně to jde. Opravdu se mi nezdá že v Polsku mají mosty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik
  Pokud ale v Polsku nedostali k Leopardům i antigravitační jednotku, tak se museli potýkat se stejným problémem a zjevně to jde. Opravdu se mi nezdá že v Polsku mají mosty vyšší nosnost než u nás.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  16:42 06.08.2018

  technik: ty T815VN musíš obměnit tak jako tak, protože jsou to už staré krumply. A pro tahání podvalů s tankem má Tatra nachystánu T 815 - 7M3N46 8x8.1R

  K tomu současnému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik: ty T815VN musíš obměnit tak jako tak, protože jsou to už staré krumply. A pro tahání podvalů s tankem má Tatra nachystánu T 815 - 7M3N46 8x8.1R

  K tomu současnému vývoji. Kdy naposledy se na území ČSR vyráběl pancíř srovnatelný aspoň se světovým průměrem. V sedmdesátých letech?
  Umí teď nějaká hutní společnost na území ČSR takový pancíř vyrobit?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:29 06.08.2018

  technik: Jenže i tyhle věci stárnou a jedno je budeš muset vyměnit. Poslední nové podvalníky dostala armáda v roce 94, a to už je bratru skoro 25 let. Takže utěšovat se tím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  technik: Jenže i tyhle věci stárnou a jedno je budeš muset vyměnit. Poslední nové podvalníky dostala armáda v roce 94, a to už je bratru skoro 25 let. Takže utěšovat se tím, že jsou na věčné časy je trošku krátkozraké.

  U těch mostů, ano existují takové které nepřejedeš. A jak často přes takové ty T-72 vozíme? ... Nikdy.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:28 06.08.2018

  Jo - a co se týká mého nepodstatného názoru na to co se tu dělalo nebo nedělalo, tak s Tebou Razieli víceméně souhlasím.

  Jo - a co se týká mého nepodstatného názoru na to co se tu dělalo nebo nedělalo, tak s Tebou Razieli víceméně souhlasím.

 • RiMr71
  16:27 06.08.2018

  Razieli, byl bys tak nesmírně laskavý a nevedl prosím debatu tímto primitivním a křupanským způsobem? To, že se tak vyjadřuje náš prezident, ještě není důvod, aby se tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Razieli, byl bys tak nesmírně laskavý a nevedl prosím debatu tímto primitivním a křupanským způsobem? To, že se tak vyjadřuje náš prezident, ještě není důvod, aby se tak vyjadřovali diskutující na serveru kde se přes všechny i naprosto propastné názorové rozdíly vede diskuze víceméně slušným způsobem.
  Tvoje primitivní cílené osobní útoky kterými tady tak rád exhibuješ "jakej seš tvrďák co se nebojí a každýmu to řekne na férovku" si nechej prosím do knajpy nebo na Hrad.
  Děkuji.
  Skrýt celý příspěvek

 • technik
  16:05 06.08.2018

  To Scotty

  Mosty problém jsou, ale nejen mosty ale i logistika. Dám příklad, AČR má k přepravě tanku soupravu T815 8x8 tahač a podval P50n. Tahač a podval váží cca 32 tun plus 10 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Scotty

  Mosty problém jsou, ale nejen mosty ale i logistika. Dám příklad, AČR má k přepravě tanku soupravu T815 8x8 tahač a podval P50n. Tahač a podval váží cca 32 tun plus 10 tun závaží na tahači a to nic nevezes, přičti 60 tun za tank a jsi na 100 tunách. Až budeš brázdit český kraj koukni schválně kolik mostu má nosnost 100 tun. A to nemluvím o výkonu Tatry, kdo někdy jel s tahačem ví o čem mluvím.
  Další věc je že by si musel investovat do infrastruktury útvaru, jako vrata, dílny, mostový jeřáby a podobně.
  Neříkám,že by nebyl dobrý, ale další stovky milionů musíš nacpat do logistiky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:26 06.08.2018

  Scotty: Ne, to jen ukazuje to. Že většina těch "zásadních" problémů, prostě problém nejsou. Stejně tak i ti ženisti potřebují natrénovat tvorbu brodu, mostu atd. Ne, jen na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty: Ne, to jen ukazuje to. Že většina těch "zásadních" problémů, prostě problém nejsou. Stejně tak i ti ženisti potřebují natrénovat tvorbu brodu, mostu atd. Ne, jen na polygonu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  15:02 06.08.2018

  Nechtěl bych tu ovšem začít debatu kdy a jek se dařilo našim zbrojovkám.

  Mnohem víc mě zajímá jak je možné že Leo2 můžou fungovat na Polské infrastruktuře? Neříkejte mi že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechtěl bych tu ovšem začít debatu kdy a jek se dařilo našim zbrojovkám.

  Mnohem víc mě zajímá jak je možné že Leo2 můžou fungovat na Polské infrastruktuře? Neříkejte mi že Poláci nakupili a modernizují tanky které mají problémy se na jejich území pohybovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  14:53 06.08.2018

  raziel87
  No z těch co jsem uvedl to platí jen o Aeru které vyrábělo licenční Mig. Ovšem z Aera licenční výroba nevytlačila výrobu vlastní. Podívej se na osud Slovenských zbrojovek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87
  No z těch co jsem uvedl to platí jen o Aeru které vyrábělo licenční Mig. Ovšem z Aera licenční výroba nevytlačila výrobu vlastní. Podívej se na osud Slovenských zbrojovek které v podstatě vznikly pro licenční výrobu tanků a BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:50 06.08.2018

  Raziel87: Pro někoho je hlupák někdo o kom nic neví. Pro někoho zase někdo kdo se tváří, že spolknul půl moudrosti světa, ale argumentuje jen osobními útoky.

  Raziel87: Pro někoho je hlupák někdo o kom nic neví. Pro někoho zase někdo kdo se tváří, že spolknul půl moudrosti světa, ale argumentuje jen osobními útoky.

 • raziel87
  14:07 06.08.2018

  2 Scotty

  opravdu? co si napřed zjistit, které zbrojovky "padly" a které ne? vždyť tu pro ilustraci zmiňuješ zbrojovky, které se MAJORITNĚ podíleli na výrobě a úpravě sovětských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Scotty

  opravdu? co si napřed zjistit, které zbrojovky "padly" a které ne? vždyť tu pro ilustraci zmiňuješ zbrojovky, které se MAJORITNĚ podíleli na výrobě a úpravě sovětských zbraní pro ČSLA, tak?......fakt nechápu, kam se to snažíš natlačit, vždyť je to absurdní.

  2 Jirosi

  bez komentáře, dle mého názoru jsi hlupák bez hlubších znalostí vojenské techniky a taktiky (historické i soudobé)
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  14:00 06.08.2018

  raziel87
  Česká zbrojovka pořád vyvíjí palné zbraně. Aero pořád pokračuje s L159/F/A-259. Tatra vyrábí náklaďáky a speciální podvozky. Na Slovensku pořád dělají houfnice. Plus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87
  Česká zbrojovka pořád vyvíjí palné zbraně. Aero pořád pokračuje s L159/F/A-259. Tatra vyrábí náklaďáky a speciální podvozky. Na Slovensku pořád dělají houfnice. Plus další zbrojní firmy které tady fungují. Opravdu my nepřijde že firmy které měly vlastní vývoj zanikly. Zanikly právě ty zbrojovky které ve velkém vyráběly sovětské licence.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  13:55 06.08.2018

  Raziel87: "ona se Jirosi kvalita průmyslové základny měří pouze skrze vlastní vývoj a výrobu? aha....to jsou mi novinky."

  A podle čeho ji chceš měřit? Podle nikdy, nikde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: "ona se Jirosi kvalita průmyslové základny měří pouze skrze vlastní vývoj a výrobu? aha....to jsou mi novinky."

  A podle čeho ji chceš měřit? Podle nikdy, nikde nezveřejněných návrzích do šuplíku o kterých si myslíš, že existují?
  Kvalita "montovny" a kvalita vlastní vyvíjené techniky. Která, ale najde uplatnění je sakra rozdíl. Jenže, to tu někomu těžko vysvětlovat.
  Průmyslovou základnu máme i dnes, ale nepotřebujeme proto vyrábět tisíce licenčních zbraní pro vlastní armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  13:48 06.08.2018

  Scotty
  Ano byla založena na licencích ale ČSSR i přes to vyráběla široké spektrum vlastních zbraní např. L-29 L-39 Tatry, Dany, Ot-64 atd... Ano podíl sovětských licenci u nás byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Scotty
  Ano byla založena na licencích ale ČSSR i přes to vyráběla široké spektrum vlastních zbraní např. L-29 L-39 Tatry, Dany, Ot-64 atd... Ano podíl sovětských licenci u nás byl velký ale pořád jsme měli know-how a dokázali jsme nejen věci smontovat ale a vyvinout a vyrobit. A byly to stejně kvalitní zbraně jako za 1. Republiky
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:39 06.08.2018

  2 Scotty

  však nic takového nepopírám. Pokud mi tu chce Jirosi mávat před ksichtem LT-38 prosím, ať si to užije. Chápu a dlouho vidím, že Jirosi nemáý absolutně žádný vztah k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Scotty

  však nic takového nepopírám. Pokud mi tu chce Jirosi mávat před ksichtem LT-38 prosím, ať si to užije. Chápu a dlouho vidím, že Jirosi nemáý absolutně žádný vztah k vlasti, ale nejde mi do hlavy, proč veškerý přínos průmyslové výroby vztahuje na VLASTNÍ vývoj (mimochodem i ten probíhal, ale chápu, že se tu teď budete točit na židli dokola a SA-58, PRAM, L-29,39,159 atd. atd. budete stavět do pozice minoritní komodity československého průmyslu....ona se Jirosi kvalita průmyslové základny měří pouze skrze vlastní vývoj a výrobu? aha....to jsou mi novinky.

  Hele, uvědom si, že s tim svym připitomělym přístupem chčiješ do huby vlastním lidem - dědovi, bábě, fotrovi, který roky tvrdě dřeli i vývíjeli (byť do "šupíku") aby nakonec jejich "vnouček" JIrosi v roce 2018 konstatoval, že se tu vlastně na 70 let zastavil čas......
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  13:38 06.08.2018

  Víte co je ale zarážející? U nás pokud se začne uvažovat o přezbrojení na Leo2, tak se vyrojí spousta znalců kteří začnou tvrdit že Leo2 by u nás málem ani nemohl vyjet z kasáren. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Víte co je ale zarážející? U nás pokud se začne uvažovat o přezbrojení na Leo2, tak se vyrojí spousta znalců kteří začnou tvrdit že Leo2 by u nás málem ani nemohl vyjet z kasáren. Zejména kvůli tomu že by se pod ním zřítil každý most v ČR. Přitom v Polsku kde se mosty stavěly také na výzbroj Varšavské smlouvy s tím zjevně není problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:34 06.08.2018

  Zarazi me samotna cena za tuto modernizaci. Za ty penize by mel tank mit bezosadkovou zbranovou stanici, APS (nejaky levny ukrajinsky hard-kill) a senzorovu vezicku, pripadne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zarazi me samotna cena za tuto modernizaci. Za ty penize by mel tank mit bezosadkovou zbranovou stanici, APS (nejaky levny ukrajinsky hard-kill) a senzorovu vezicku, pripadne kamery pro lepsi situacni povedomi. Tohle je zkratka moc malo a bojeschopnosti to tolik neprida.
  Skrýt celý příspěvek

 • Libertz
  13:28 06.08.2018

  Itz anschluss zeit Polen

  Itz anschluss zeit Polen

 • Scotty
  13:26 06.08.2018

  raziel87
  Zbrojní výroba v ČSSR byla založena z velké části na sovětských licencích. To se dá těžko popřít.

  raziel87
  Zbrojní výroba v ČSSR byla založena z velké části na sovětských licencích. To se dá těžko popřít.

 • Jirosi
  13:24 06.08.2018

  *u nás vyvinutých a vyráběných tanku po roce 1945.

  *u nás vyvinutých a vyráběných tanku po roce 1945.

 • Jirosi
  13:23 06.08.2018

  Raziel87: Čekám, kdy mně(se) zase ztrapníš, těmi desítkami(stačí jeden) u nás vyvinutých tanku po roce 1945. Ano, WW2 opravdu neskončila v roce 38.

  Soft: "Ostatně kde od roku 90 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: Čekám, kdy mně(se) zase ztrapníš, těmi desítkami(stačí jeden) u nás vyvinutých tanku po roce 1945. Ano, WW2 opravdu neskončila v roce 38.

  Soft: "Ostatně kde od roku 90 hrálo významnější roli tankové vojsko?
  Jiný extrém je AČR kde těch pár tanků stačí s bídou na výcvik, ideální by bylo mít 200 MBT a stovku záložních. Jenže se začíná odzadu a řeší se transportéry. Prý má dojít i na modernizaci i těch uložených T-72 (potenciál je jak ukazují ruské B3+) ale jestli k tomu dojde v reálu je ve hvězdách...."

  Ve všech, kde si nechtěl nechat umírat nechráněné vojáky.
  Rusové modernizují T-72, my ale máme ve skladech T-72M. Oni modernizují i BVP-1, ale opravdu chceme jít touto cestou?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:11 06.08.2018

  Jirosi napsal

  "faraonamumu|: Možná si v rámci snění nestihnul přečíst článek. Ale celkem jasně se píše, že modernizaci sice dělají v Polsku, ale pod německým dohledem a podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi napsal

  "faraonamumu|: Možná si v rámci snění nestihnul přečíst článek. Ale celkem jasně se píše, že modernizaci sice dělají v Polsku, ale pod německým dohledem a podle německé dokumentace. Tedy jejich průmysl je tam kde náš.
  Jenže, tyhle transfery se pro těch "pár" kusů techniky co se plánuje objednávat prostě nevyplatí. Krom toho CR, přestala být perspektivním výrobcem zbraní po WW2. Poté se tu masivně jeli jen sovětské licence. Těch pár věcí kde se skutečně jednalo o vývoj, bylo z celkového pohledu silně zanedbatelnou záležitostí."

  Za co máš ty plusy? jo počkat, my byli vlastně v lepším případě montovna bez vlastní vývojové základny, vojenský průmysl skončil obsazením ČSSR v roce 1938.....boha jeho, za co....
  Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  13:02 06.08.2018

  Poláci se zbláznili, zbrojí jak na 3 světovou. Jestli v budoucnu k něčemu dojde tak přiletí hypersonická střela a udělá z většiny strojů (protože nestihnou vyjet) druhotné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poláci se zbláznili, zbrojí jak na 3 světovou. Jestli v budoucnu k něčemu dojde tak přiletí hypersonická střela a udělá z většiny strojů (protože nestihnou vyjet) druhotné suroviny. Tím netvrdím že by neměli modernizovat, ale určitě ne v tak ohromných počtech, ty peníze budou chybět jinde, tvoří to dojem že se připravují na minulou válku. Ostatně kde od roku 90 hrálo významnější roli tankové vojsko?
  Jiný extrém je AČR kde těch pár tanků stačí s bídou na výcvik, ideální by bylo mít 200 MBT a stovku záložních. Jenže se začíná odzadu a řeší se transportéry. Prý má dojít i na modernizaci i těch uložených T-72 (potenciál je jak ukazují ruské B3+) ale jestli k tomu dojde v reálu je ve hvězdách....
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:50 06.08.2018

  Ty počty jsou šílený. Jen pro srovnání, Německo dnes provozuje 225 A6. V letech 2019-2023 je v plánu navýšit počet strojů zařazených do aktivní služby o 104 ks modernizovaných na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty počty jsou šílený. Jen pro srovnání, Německo dnes provozuje 225 A6. V letech 2019-2023 je v plánu navýšit počet strojů zařazených do aktivní služby o 104 ks modernizovaných na A7. Poláci potřebují tisícovku...
  Zdůrazňovat, že jsou Poláci schopni provozovat 30 x víc tanků, než my, i když mají jen 38 mio obyvatel, asi nemá cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  12:45 06.08.2018

  Vypadá to, že Polsko bude důležitou armádní mocností EU. Němci vyprodukovali kvanta Leo2, ale modernizace made in Germany bude drahá a Poláci to zvládnou a nebudou nikomu kecat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vypadá to, že Polsko bude důležitou armádní mocností EU. Němci vyprodukovali kvanta Leo2, ale modernizace made in Germany bude drahá a Poláci to zvládnou a nebudou nikomu kecat do diplomacie, státního uspořádání a orientace, práv menšin a kdovíco všeho. Výborný krok. O armádě, kterou má/bude mít Polsko za 10 let, si my můžeme nechat zdát.
  Ano v současném míru armádu obrovských rozměrů nepotřebujeme, ale až potřeba bude, bude pozdě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:09 06.08.2018

  faraonamumu|: Možná si v rámci snění nestihnul přečíst článek. Ale celkem jasně se píše, že modernizaci sice dělají v Polsku, ale pod německým dohledem a podle německé dokumentace. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  faraonamumu|: Možná si v rámci snění nestihnul přečíst článek. Ale celkem jasně se píše, že modernizaci sice dělají v Polsku, ale pod německým dohledem a podle německé dokumentace. Tedy jejich průmysl je tam kde náš.
  Jenže, tyhle transfery se pro těch "pár" kusů techniky co se plánuje objednávat prostě nevyplatí. Krom toho CR, přestala být perspektivním výrobcem zbraní po WW2. Poté se tu masivně jeli jen sovětské licence. Těch pár věcí kde se skutečně jednalo o vývoj, bylo z celkového pohledu silně zanedbatelnou záležitostí.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  11:49 06.08.2018

  Je smutné sledovat ty počty a stavy techniky v AČR. Bohužel je to odrazem politické reprezentace - Herec, Transka co se ráda fotí a tak můžeme pokračovat

  Je smutné sledovat ty počty a stavy techniky v AČR. Bohužel je to odrazem politické reprezentace - Herec, Transka co se ráda fotí a tak můžeme pokračovat

 • nedy68
  11:29 06.08.2018

  Pokud nebude politická vůle, budeme mít armádu a zázemí jakou máme. To se týká všeho, snad s vyjímkou chemiků (co netestují novičok) a doktorů. Ale když vidím ty mi ministry, jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud nebude politická vůle, budeme mít armádu a zázemí jakou máme. To se týká všeho, snad s vyjímkou chemiků (co netestují novičok) a doktorů. Ale když vidím ty mi ministry, jeden lepší jak druhý. U nás se staráme jen o techniku na mise. I ty letadla jsou z půjčovny.
  Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  10:55 06.08.2018

  Doufám že se podaří dojednat společná modernizace T72 kde by se podílelo nejen Polsko-PGZ ale i Čr-VOP a Slovensko

  Doufám že se podaří dojednat společná modernizace T72 kde by se podílelo nejen Polsko-PGZ ale i Čr-VOP a Slovensko

 • faraonamumu
  10:53 06.08.2018

  ČR může jen závidět. Naše státní zbrojní kapacity jsou prakticky nulové. Dříve nejprůmyslovější stát střední Evropy už není schopný vyrábět a modernizovat nic. Budeme se muset ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ČR může jen závidět. Naše státní zbrojní kapacity jsou prakticky nulové. Dříve nejprůmyslovější stát střední Evropy už není schopný vyrábět a modernizovat nic. Budeme se muset začít učit od Poláků.
  Skrýt celý příspěvek