Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených rezervních tanků. Stejně tak plánuje modernizovat  tanky T-80 a T-90 v aktivní službě. V ruku v ruce se snižujícím se vojenským rozpočtem se objevují spekulace (IHS Janes) o zpoždění nebo dokonce zrušení programu tanku T-14 Armata.

Podle původních plánů ruské ministerstvo obrany plánovalo do roku 2020 získat 2300 nových hlavních bojových tanků T-14 Armata. Mělo jít o jediné tanky v aktivní službě. Zároveň Moskva počítala s trvalým vyřazením 10 000 uskladněných tanků (zejména T-72), které tvoří strategickou rezervu ruské armády.

V současné době ruské ministerstvo obrany plánuje do roku 2020 získat 100 tanků T-14 Armata – včetně zhruba 20 prototypů, které v současné době podstupují vojskové zkoušky.

Oficiálně program T-14 Armata pokračuje beze změn, ale zprávy z poslední doby naznačují, že program T-14 nemusí být pro Kreml úplnou prioritou. 7. záři ruské ministerstvo obrany oznámilo, že reviduje plány na trvalé vyřazení zmíněných 10 000 tanků a plánuje vylepšit tanky T-80 a T-90.

Stejně tak příští rok ruské ministerstvo obrany získá o 5 % finančních prostředků méně, než v letošním roce, tj. 2,73 bilionu rublů (47,13 miliardy dolarů). V roce 2019 výdaje oproti roku 2018 vzrostou o 3,7 % a v roce 2020 poklesnou o 0,5 %.

Dodejme však, že výpočet ruských vojenských výdajů není snadný a záleží na metodice výpočtu. Ve zmíněném rozpočtu nejsou například zahrnuty výdaje ruské Národní gardy (dříve vojska ministerstva vnitra), pohraniční stráž (spadá pod FSB), zdravotnické výdaje, bytová výstavba, atd.

V roce 2016 byl oficiální rozpočet ruského ministerstva obrany byl 3,145 bilionu rublů, ale institut SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) celkové ruské vojenské výdaje odhadl na 4,64 bilionu rublů. Navíc podle Borise Sokolova, moskevského vojenského historika, v současné době je tajných 60 % výdajů ruského vojenského rozpočtu.

“Stejně jako v sovětské éře, neexistuje žádná otevřená diskuse o ruském vojenském rozpočtu ani v parlamentu ani v médiích, je tak téměř nemožné určit jeho skutečnou velikost, stejně jako konkrétní výdajové položky,” píše Sokolov.

Zpět k tankům. I v případě poklesu ekonomiky a klesajících vojenských rozpočtů existuje oblast, pro kterou se najdou vždy finance – jaderné zbraně, neboť ty tvoří naprostý základ ruské bezpečností a zahraniční politiky. Otázkou ale je, jak se klesající rozpočty dotknou programů zcela nové generace zbraňových systémů, především stíhaček Su-57 a pásové platformy Armata.

Oproti původním plánům bude ze skladů trvale vyřazenou “pouze” 4000 tanků a 6000 tanků si ruská armáda ponechá jako strategickou rezervu.

Moskva dále počítá s modernizací tanků T-80 na standard T-80BVM a T-90 na standard T-90M. Modernizace proběhne v rámci uzavřené smlouvy mezi ruským ministerstvem obrany a firmou UralVagonZavod (UVZ) ve výši 24 miliardy rublů (417 milionů dolarů). V rámci balíčku dojde také k nákupu vozidel podpory tanků Terminátor a ke generálním opravám neurčeného počtu aktivních tanků T-72 a T-90.


T-80BVM; větší foto / bmpd.livejournal

Tank T-90M (Objekt 188M) představuje hloubkovou modernizaci tanku T-90. Hmotnost T-90M je podle oficiálních údajů 46,5 t, hlavní zbraní 125mm kanón 2A46M-4 s možností odpalování řízených střel 9K119 Reflex. S kanónem je spřažený kulomet ráže 7,62 mm PKT a na věži je dálkově ovládaná stanice s kulometem NSVT ráže 12,7 mm.

Tank má k dispozici 43 nábojů pro kanón, 1250 nábojů pro kulomet PKT a 300 nábojů pro kulomet NSVT. Stroj pohání dieselový motor V-92S2 o výkonu 736 kW (1000 koní). Maximální rychlost je 60 km/h a dojezd po pevné cest 550 km.

Tanky T-80 místo dieselového motoru pohání plynová turbína. V roce 2015 byly T-80 oficiálně vyřazeny z aktivní služby, ale na konci roku 2016 ruská armáda rozhodla opět o jejich zavedení do aktivní služby. Odhaduje se, že celkově může být vylepšeno až 300 tanků T-80 na standard T-80BVM.

Jedním z důvodů oživení T-80 je jejich vynikající schopnost fungovat za velmi nízkých teplot. Plynová turbína T-80 funguje až do -50°C.  Modernizovaný T-80BVM bude určen především pro operace na Dálném východě, na Sibiři a v polárních oblastech.


Takticko-technické údaje tanků T-80BVM a T-90M / bmpd. livejournal 1; bmpd.livejournal 2 

T-80BVM, který byl představen teprve na začátku letošního záři, má hmotnost 46 t. Výzbroj a palebný průměr kanónu i kulometů je prakticky identický jako u T-90M. T-80BVM pohání vylepšená plynová turbína GTD-1250TF o výkonu 919 kW (1250 koní). Dojezd tanku je 500 km.

T-80BVM získá nový systém řízení palby Sosna-U s termovizní kamerou a automatickým sledováním cíle a také dynamickou pancéřovou ochranu Relikt.

Samozřejmě revize plánů na vyřazení uskladněných tanků, a investice do modernizace T-90M a T-80BVM nemusí nijak ohrozit program T-14 Armata, a může to být prostě důkazem většího důrazu na tankové vojsko. Nebo na druhé straně výše uvedené znamená, že program pásové platformy Armata získal nižší prioritu a ruská armáda se plánuje minimálně v příští dekádě opírat zejména o tanky T-73B3, T-80BVM a T-90M.

Uvidíme po roce 2020.

Zdroj: IHS Janes, kyiv.ua

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Německý obrněný transportér Boxer pro Velkou Británii

Ministerstvo obrany Velké Británie (MOD) plánuje v rámci programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • raziel87
  10:43 26.09.2017

  2 Jirosi protože se Logik pak velmi často upne k frenetickému tempu psaní příspěvků, začne po tisicí vymýšlet dávno vymyšlené a začne se tě ptát ve smyslu "jakejže velitel bude ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Jirosi

  protože se Logik pak velmi často upne k frenetickému tempu psaní příspěvků, začne po tisicí vymýšlet dávno vymyšlené a začne se tě ptát ve smyslu "jakejže velitel bude jakože útočit za polárnim kruhem, když je tam nečekaně zima a když to roztaje, bude tam bláto" a je jedno, jestli je to diskuze o banánech, nebo obrněné technice......tý brďo.....prostě....takže proto :)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:20 26.09.2017

  Jirojsi nezkoušeli oni už dříve napájet Vladivostok zakotvenou "Kapustou"? Možná o tom jen uvažovali a nakonec reaktor nepřipojili na síť a používali ho jen offline pro potřeby ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirojsi
  nezkoušeli oni už dříve napájet Vladivostok zakotvenou "Kapustou"?
  Možná o tom jen uvažovali a nakonec reaktor nepřipojili na síť a používali ho jen offline pro potřeby kotvící lodi, kterou využívali jako plovoucí kasárna...Skrýt celý příspěvek

 • Packal
  07:13 26.09.2017

  Zvonik: Díky za příspěvek. Vždycky se rád po ránu zasměju. Člověk má potom hned lepší náladu. I když je mi jasné, až na nás dopadne Putinův hněv za zábor Ruských území (třeba ...Zobrazit celý příspěvek

  Zvonik:
  Díky za příspěvek. Vždycky se rád po ránu zasměju. Člověk má potom hned lepší náladu.
  I když je mi jasné, až na nás dopadne Putinův hněv za zábor Ruských území (třeba Krymu, Jižní Osetie atd.), do smíchu nám nebude...Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  07:11 26.09.2017

  Ciekawe teorie. Problem tlko że Rosja nie jest "egzystencjalnym" zagrożeniem dla USA Ani USA dla Rosji. To tylko polityka - kto na globalnej szachownicy będzie miał kontrole ...Zobrazit celý příspěvek

  Ciekawe teorie.
  Problem tlko że Rosja nie jest "egzystencjalnym" zagrożeniem dla USA
  Ani USA dla Rosji.
  To tylko polityka - kto na globalnej szachownicy będzie miał kontrole nad ciekawszymi "polami".
  Dla USA jako hegemona problem to Chiny - państwo silne gospodarcze, duże, które praktycznie może zmniejszyć nieograniczone wpływy Amerykańskie.

  Rosja jest tutaj tylko obiektem "obserwacji" - z uwagi na to że jest sąsiadem Chin i posiada duży potencjał militarny.

  Myślę ze bardziej Rosja boi się agresji Chin (co jest możliwe jeśli Amerykanie przekonają Chińczyków że ekspansja "na morze" nie ma szans) niż agresji zachodu.
  Bo na zachodzie jest zbyt wiele państw (Niemcy, Francja) które chętnie wypowiedziałyby "posłuszeństwo" USA w imię relacji z Moskwą...
  (Która w ich oczach jest wielkim i atrakcyjnym rynkiem zbytu)

  I Rosja to wie - dlatego nie szykuje się na wojnę z całym NATO - tylko co najwyżej z wytypowanymi państwami sojuszu... ZSRR a teraz Rosja próbowała i próbować będzie dezintegrować NATO - i to jest zrozumiałe...
  I to się niemal udało...

  To że FR modernizuje T-80 mnie nie dziwi - mają tych czołgów dużo, a T-72B z nienaruszalnych zapasów mobilizacyjnych (czyli wozy które nigdy nie były używane w jednostkach wojskowych),

  Po modernizacji będą lepsze niż T-7B3.
  Taki T-80BWM to będzie killer na chińskie czołgi...
  A i dla Leopardów są trudnym przeciwnikiem...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  07:03 26.09.2017

  zvláštní, že ty státy sousedící s Ruskem na tu propagandu tak lehce skáčou. Vždyť přeci mají s Ruskem jen ty nejlepší vztahy.

  zvláštní, že ty státy sousedící s Ruskem na tu propagandu tak lehce skáčou. Vždyť přeci mají s Ruskem jen ty nejlepší vztahy.

 • Zvonik
  04:28 26.09.2017

  Myslím, že prioritou pro Rusy je ubránit zemi proti přibližující se hranici USA a NATO k ruským hranicím. To přibližovaní je evidentní tím, že agresivní pakty vyvolávají obecně ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že prioritou pro Rusy je ubránit zemi proti přibližující se hranici USA a NATO k ruským hranicím. To přibližovaní je evidentní tím, že agresivní pakty vyvolávají obecně nenávist k Rusům údajnou jeho zaostalostí, čímž vyvolávají nepokoje a následně války v zemích, kde politici nepřemýšlejí a jen pobírají osobní úplatky za spolupráci s USA na politickém rozvratu Ruska. Uvést Evropu do války má USA jako prvořadý záměr právě s východní Evropou a především i se střední Evropou! Tedy i s ČR!!! Čili, pokud Rus chce ubránit alespoň své současné hranice, musí mít něco lepšího jako želízko v ohni, čím by bylo možno útok NATO odrazit. Tedy rozhodně Rusko nevyvine např. jakoukoli supermoderní zbraň, a že ji jako hned hodí na trh, aby za ní ,,napodnikalo" peníze na další zbrojení jako to dělají Američané. Armata jako tank má své modernizační klady, o kterých je lepší se vůbec nezmiňovat, protože bychom si možná vymýšleli. Ani my nevíme všechno! Tedy ukázat ano, ale začít vyrábět sériově a hned s tím jít na trh, to je holá blbost, když jde o vrchol v té plánované obraně země. Proto je lepší spíš modernizovat starší, co se dá postupně později rozprodat a spíše tajně pracovati na lepším a začít to vyrábět jen pro sebe. Rusové to tak vždycky dělali ve svých zbraňových systémech. USA to možná dělá podobně, ale protože jsme (ČR) v NATO, tak se o Amících posměšně nemluví v médiích. Půda pro dělání si prdelky z Amíků by zde jistě byla také. A velmi zajímavá!Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:18 26.09.2017

  Vůbec nechápu, proč tu někteří polemizují o možné invazi jednotek "NATO" na severu Ruska. Co by tam jako dělali? Předmostí pro dobytí Ruska? A i kdyby nějaká obdobná šílenost ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nechápu, proč tu někteří polemizují o možné invazi jednotek "NATO" na severu Ruska. Co by tam jako dělali? Předmostí pro dobytí Ruska? A i kdyby nějaká obdobná šílenost někoho jako Trumpa napadla a Rusům se nepodařilo výsadek ihned odrazit, co by se asi stalo? Rusové by výsadek a předmostí jednoduše zlikvidovali taktickými jadernými zbraněmi. Žádná odveta by se samozřejmě nekonala, leda by si USA na oplátku také zlikvidovali kus pobřeží na Aljašce :))Skrýt celý příspěvek

 • danny
  00:21 26.09.2017

  Logik: možná je výsadek na Sibiři náročný, ale určitě ne nemožný. Proběhl už za války bílých proti rudým, jen v Murmansku se vylodilo asi 20 000 Britů a Japonci s Američany ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: možná je výsadek na Sibiři náročný, ale určitě ne nemožný. Proběhl už za války bílých proti rudým, jen v Murmansku se vylodilo asi 20 000 Britů a Japonci s Američany ve Vladivostoku.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:01 25.09.2017

  Tonotime: "Ale veď sa svetová klíma otepľuje." A doufám že výš na co se mění "tundra". Po roztátí ledu, se mění rovnou na bažiny/jezera - ideální terén pro boj tankových ...Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime: "Ale veď sa svetová klíma otepľuje."

  A doufám že výš na co se mění "tundra". Po roztátí ledu, se mění rovnou na bažiny/jezera - ideální terén pro boj tankových jednotek.

  "Ďalej Putinovci už dávnejšie začali zásobovať niektoré mestá na Severe elektrickou energiou pomocou jadrových lodí. Proste tam zakotvili lode s jadrovými reaktormi a napojili na elektrickú sieť. Mňa tie projekty prekvapili. Aj to sa dá hľadať na google vyhľadávači."

  To mně spíše překvapuješ ty. První loď tohohle tipu bude uvedena do provozu až v roce 2019. Když půjde vše dobře.

  http://atominfo.cz/2017/07/jad...


  "Market Garden" - Neztroskotal na tom, že by se tam vyskytovali tankové jednotky. Ale přesně na tom na čem by skončila i tato operace. Tedy "příliš vzdálený most + špatné zásobovaní". Přesně tyhle dva prvky by měla tahle operace společné z MG.

  Logic: Jasně, že by se snažily přesunout do "tajgy". Ale v tu chvíli by za sebou měli cca 200+km nechráněné logistické trasy. Sen každého velitele.

  raziel87: "Zajímavé, že se to v diskuzích hemží pubertálním "lajkovýním" a "dislajkováním", kdykoli se objeví duo jirosi a logik"

  Nechápu proč se musíš stále uchylovat k osobnímu napadání, před normální diskuzí na téma.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:01 25.09.2017

  Poznámka ohledně hmotnosti T-90M. Sice AN poskytnutý "oficiální" zdroj hovoří o 46,5t. Ale je dobré si plakát s údajným T-90M lépe prohlédnout. Na obrázku se nachází T-90(A), ...Zobrazit celý příspěvek

  Poznámka ohledně hmotnosti T-90M. Sice AN poskytnutý "oficiální" zdroj hovoří o 46,5t. Ale je dobré si plakát s údajným T-90M lépe prohlédnout. Na obrázku se nachází T-90(A), všechny parametry tanku do milimetru pasují na T-90(A).

  Verze T-90M je víceméně verze T-90MS a u té je uváděna hmotnost 48t.

  Spíš si myslím, že plakát je velmi ošizen a ve skutečnosti popisuje i ilustruje jen T-90(A). Přepsal se jen název z T-90A na T-90M.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:44 25.09.2017

  Pánové myslím, že spor ohledně nasazení dislokace T-80BVM je trochu bezpředmětný, pokud neznáme konkrétní lokaci, kde budou sloužit. Jak již plyne z článku, T-80BVM je určen ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové myslím, že spor ohledně nasazení dislokace T-80BVM je trochu bezpředmětný, pokud neznáme konkrétní lokaci, kde budou sloužit.

  Jak již plyne z článku, T-80BVM je určen pro oblasti Dálného Východu, Sibiře a polárních oblastí. Tudíž 2 ze 3 jmenovaných oblastí sousedí přímo s Čínou a pokles teplot v zimním období je v těchto oblastech klidně větší než -50°C.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:31 25.09.2017

  Tonotime: Všetko, čo si tu povypisoval je bezpredmetné, lebo nič nemení na fakte, že pri zápase o arktické oblasti Rusko nemá kam na sporné teritóriá rozmiestniť pozemné jednotky. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tonotime:
  Všetko, čo si tu povypisoval je bezpredmetné, lebo nič nemení na fakte, že pri zápase o arktické oblasti Rusko nemá kam na sporné teritóriá rozmiestniť pozemné jednotky. Rozhodovať budú výlučne námorné a letecké sily.
  Prítomnosť pozemných jednotiek má čisto symbolický charakter. Mimo ruskú pevninu (o ktorú do rozpadu RF nikto spor viesť nebude) sa nikam nedostanú.Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  21:06 25.09.2017

  PavolR naštuduj si lepšie problematiku stavania umelých ostrovoch Čínou. Pripomenul som Čínu obrazne. Čína nestavia umelé ostrovy v Juhočínskom mori pre obavy výsadkov ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR naštuduj si lepšie problematiku stavania umelých ostrovoch Čínou.
  Pripomenul som Čínu obrazne.
  Čína nestavia umelé ostrovy v Juhočínskom mori pre obavy výsadkov nepriateľov na Čínskom územi. To je strategický cieľ možno až niekde na piatom mieste v rebríčku Čínskych záujmov. Číne ide o nároky teritorii v Juhočínskom mori na ktoré si nárokuje veľa štátov. Na teritória, kde sú tiež veľké zásoby ropy a možno všeličo iného.
  Číne ide aj o kontrolu obchodných trás. Ak by im blokli v budúcnosti obchodné trasy pre niečo, Čínska ekonomika by mohla rýchlo ísť dole vodou. Nevideli vlastne Čínsky súdruhovia dosť príkladov ako sa obchodne pomocou embarg Západ a USA bavia s Ruskom? Čí rôzne blokády voči iným štátom? Číne ide aj o projekciu silu pred ďalšími kolami vyjednavania v štýle
  "My už tam máme ostrovy a armádu, tak čo urobite? My neuznávame niektoré výroky prozápadných súdov."
  Na dané morské územia si nárokuje aj Vietnam. V poslednom čase rýchlo došlo k spriateleniu Vietnamských komunistov s USA a podpisom rôznych zmlúv.

  Ďalší píšu o počasí. Ale veď sa svetová klíma otepľuje. Písal som v skratke, že sa tam zrýchlene topia ľady. Bude tam oveľa prívetivejšia klíma. Umožní to ťažbu. A ta ťažba bude najväčším predmetom sporov. Ako aj strategická obchodná trasa.
  Ja upozorňuje že tam uniká oveľa sklenikovejší metán, ktorý bol uväzneny ľadom. Metan oveľa zrýchľuje otepľovanie na Zemi. Takže ja som zástanca ťažby a je mi jedno kto tam bude ťažiť silne sklenikový metán.

  Putin sa chválil projektami stavania prístavov a chce Rusko v danom odvetí presadiť obchodne vo svete. Takže rýchlo vybudovať prístavy už Rusi vedia v súčasnosti.

  Ďalej Putinovci už dávnejšie začali zásobovať niektoré mestá na Severe elektrickou energiou pomocou jadrových lodí. Proste tam zakotvili lode s jadrovými reaktormi a napojili na elektrickú sieť. Mňa tie projekty prekvapili. Aj to sa dá hľadať na google vyhľadávači.

  Nech si ľudia spomenú na operáciu Market Garden za druhej svetovej vojny.
  Krásne vypracovaná operácia stroskotala aj kvôli tomu, že nemci mali v blízkosti siné tankové jednotky. Tie dôvody na invázie môžu byť rozličné. Žiadna armáda nemôže vylúčit prekvapenia, výsadky. Ani Sadám Husajn príliš nerátal, že mu USA tanky prejdu púšťou a ešte počas púštnej búrky. Podcenil GPS navádzania a zaplatili za to príliš draho.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:55 25.09.2017

  Projekt Armata a pro nás nejzajímavější T-14 se určitě odloží a je otázkou, zda se vůbec k 100 ks do roku 2020 dostanou. Navíc vyvstává otázka, zda do toho počítají dosud vyrobené ...Zobrazit celý příspěvek

  Projekt Armata a pro nás nejzajímavější T-14 se určitě odloží a je otázkou, zda se vůbec k 100 ks do roku 2020 dostanou. Navíc vyvstává otázka, zda do toho počítají dosud vyrobené stroje a zda myslí jen T-14 či celou platformu.

  Nikdo soudný nemohl věřit, že do roku 2020 celé tankové vojsko RF bude přezbrojeno novým typem tanku. I kdyby ekonomika šlapala jak hodinky je to i tak velké sousto nemluvě o změnách v kvalitě personálu, údržbě, opravy, logistika atd. Spíš si myslím, že toho času měla na vyzbrojování armády vliv páka, která tlačila Armatu.

  Myslím, že T-14 není v současné době a ani v blízké budoucnosti nutný. Tanky jako je T-90M dokáží sloužit ještě pěknou řádku let a navíc v této modernizaci se jedná o opravdu moderní tanky. Je dobré také připomenout, že tanky již ztratili onu důležitost, kterou měli ve 20. století.

  Můj předpoklad je ten, že T-14 se bude nadále vyvíjet a skončí jako jakési nejmodernější jádro tankových vojsk a časem získá větší ráži kanonu (zde je pro Armatu lepší vyčkat s jakou odpovědí na ni přijde "konkurence")

  Úplně nesdílím názor, že T-14 bude prodejním trhákem. Oproti tankům jako je T-90 (MS) apod. bude dosti drahá a asi i na provoz. Nebude v nejbližší době ani bojově odzkoušená.
  Nyní má UVZ čerstvé objednávky na tank T-90 pro Irák a Vietnam a zájem o koupi projevil Kuvajt a Egypt. Nutno podotknout, že obchodu pomohlo jejich nasazení v Sýrii a to ještě nejstarší verze s odlévanou věží.

  Pro většinu zákazníků je zajímavější T-90 a ve verzi MS splňuje soudobé požadavky na moderní vozidlo.

  Bylo by hloupé v době armádních škrtů zavádět novou techniku, navíc tankovou, když v armádě se nachází typy tanků, které lze modernizovat na soudobou úroveň. Podobné kroky, dalo by se nazvat progresivní potkalo i ruské námořnictvo. Doporučuji aktuální číslo ATM či zde:

  https://www.vojsko.net/index.p...

  "Ušetřené peníze" z nákup Armaty bych spíš viděl, že by se mohli přelít k akvizici nových transportních letounů. To je spíše slabina ruské armády. Nikoliv tanky.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:55 25.09.2017

  teda omluva, kam jinam než do tajgy?

  teda omluva, kam jinam než do tajgy?

 • logik
  20:55 25.09.2017

  jirosi: a co v tý tundře budeš dělat? Čekat, až Tě vykosí letectvo? Nebo poslušně čekat na příjezd tankových jednotek? Pokud bude chtít výsadek uspět, tak bude rychle postupovat a ...Zobrazit celý příspěvek

  jirosi: a co v tý tundře budeš dělat? Čekat, až Tě vykosí letectvo? Nebo poslušně čekat na příjezd tankových jednotek? Pokud bude chtít výsadek uspět, tak bude rychle postupovat a kam jinam, než do tundry?

  raziel: co udělám, pokud jde o tank třicet let starý, tedy vyžadující podstatné investice pro udržení v bojeschopném stavu - a přesto díky zastaralé optice a elektronice nebude schopný konkurovat moderním strojům a bude tak potřebovat další modernizaci? A i tak díky limitům konstrukce to bude pouze dobrý, nikoli špičkový tank? A které jsem z těchto důvodů již vyřadil ze služby?

  Pokud je na obzoru nový typ tanku, který má současné typy tanku značně převyšovat, pak ano, pak takové tanky uložím do rezervy nebo prodám - a koupím nový model tanku. Alespoň pokud chci být armádní velmoc, což Rusko je.

  Tanky budu resuscitovat pouze v případě, že nový typ tanku ve skutečnosti nemohu vyrábět ve velkém počtu (ať již z důvodů technologických, či finančních), či pokud poměr bojové hodnoty nového typu tanku v poměru k jeho ceně není výhodná.

  Tebou ražená myšlenka má dva předpoklady, které jsou vše, jen ne realistické: a to to, že
  a) aktivizace T80 a jejich modernizace bude levná - nebude, je potřeba rozsáhlá modernizace. Provozování staté techniky je vše, ne jen levné. Živil jsi někdy staré auto? Od určité doby se jim říká "kasička".

  b) že třicet let starý tank bude spolehlivý - nebude, i po modernizaci to bude technika v posledním kvartálu své životnosti a to s sebou nese zvýšené riziko chyby.


  Jinak to si fakt myslíš, že T80 budou používat s původním optoelektronickým vybavením a se stejnou technikou, jako v 70tých letech? Nebudou, budou je muset (a také chtějí a už podepsali kontrakt) modernizovat. Takže i argument o příručkách a výcviku není zas tak úplně pravda.

  Stejnětak je hodně podivný argument o tom, že musí vyvíjet novou techniku pro pokrytí klimatických podmínek. To jako fakt chceš tvrdit, že oni vyvíjeli nový revoluční superhyperduper tank (T14) - ale nebudou ho moci provozovat v mrazu? Který mají nějakou část roku na většině svého území?Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:05 25.09.2017

  a jéje a je to tady...... Raději se do diskuze s tebou nebudu moc zapojovat, tak budu stručnej a na některé tvoje otázky cíleně nebudu odpovídat, protože nemínim odstartovat tu ...Zobrazit celý příspěvek

  a jéje a je to tady......
  Raději se do diskuze s tebou nebudu moc zapojovat, tak budu stručnej a na některé tvoje otázky cíleně nebudu odpovídat, protože nemínim odstartovat tu tunu balastu, která v diskuzích pod články při debatách s tebou často vzniká.

  Máš několik stovek tanků, které byly co se dlouhodobého provozu týče prověřeny, máš k nim vybudované zázemí, munici, logistickou síť, vyškolený personál, výcvik a příručky jsou stále aktuální a máš dostatek lektorů. Navíc se v konkrétním státě jedná o JEDINÝ typ obrněné techniky s vysokou balistickou odolností a palebnou silou, který je v dostatečném počtu a SCHOPEN nasazení v arktických oblastech.

  Co uděláš? Rozřežeš to do šrotu? budeš od píky vyvíjet nový typ techniky, či vojenské taktiky pro pokrytí klimaticky nevhodných podmínek pro provozování těžké, pásové techniky? Nebo těch několik stovek tanků prostě zmodernizuješ za rozumnej peníz a budeš mít jakous takous jistotu a čistý svědomí, že ačkoli máš holou p*del (pardon, státní kasu), udělal si pro obranyschopnost co šlo.

  Na zbytek tvých pitomých otázek odpovídat nebudu a ty mínusy si strč do kapsy. Zajímavé, že se to v diskuzích hemží pubertálním "lajkovýním" a "dislajkováním", kdykoli se objeví duo jirosi a logikSkrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:54 25.09.2017

  Logik: Na tajgu zapomeň.... Tam je všude tundra!
  https://upload.wikimedia.org/w...

  Logik: Na tajgu zapomeň.... Tam je všude tundra!
  https://upload.wikimedia.org/w...

 • logik
  19:47 25.09.2017

  raziel87: Ne, nevykašlem. Jen prostě na potřební výsadku budu alokovat peníze, které přinesou efekt i při obraně území, která budou napadená daleko pravděpodobněji. Výsadek v ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  Ne, nevykašlem. Jen prostě na potřební výsadku budu alokovat peníze, které přinesou efekt i při obraně území, která budou napadená daleko pravděpodobněji.

  Výsadek v Rusku ze severu je natolik obtížně proveditelný a zásobovatelný, že daleko lépe by mu zabránily námořní síly a letectvo. Než na místo určení dostanu dostatečně velkou tankovou jednotku se vší logistikou, tak bude stejně už po zajímavější části bitvy.

  Nebo si fakt myslíš, že ty tisíce kilometrů pobřeží lze efektivně chránit tankovejma jednotkama? Obzvláště v rozbahněné tajze, kde se budou jen obtížně pohybovat?

  A naopak? Ty si fakt myslíš, že nějakej velitel by šel napadnout Rusko přes Tajgu? Dovedeš si představit logistické nároky na takovou operaci? A co by tím útočník získal? Bažiny?
  Než by se dostal s armádou k jakémukoli významnému cíli, tak by byl zdecimovanej letectvem a raketama. A prakticky s nulovým zásobováním...

  Zrovna ruskou Sibiř ze severu fakt není třeba nijak extra chránit, ta se chrání sama svoji nepřístupností a rozlohou.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  19:15 25.09.2017

  jo, takže když je v této oblasti výsadek nepravděpodobný, tak se na jeho obranu vykašlem a pro jistotu se vyserem na obranu veškerých oblastí, kde jsou velmi nepříznivé klimatické ...Zobrazit celý příspěvek

  jo, takže když je v této oblasti výsadek nepravděpodobný, tak se na jeho obranu vykašlem a pro jistotu se vyserem na obranu veškerých oblastí, kde jsou velmi nepříznivé klimatické podmínky - v případě Ruska stovky tisíc kilometrů čtverečních.

  Good point!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4