Proměna amerických speciálních sil pro budoucí války

Výcvik amerických speciálních jednotek; větší foto / USSOCOM

Americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) pracuje na zásadní přeměně svých jednotek. Příslušníci speciálních síl se nově začnou soustředit na boj s vyrovnaným protivníkem, jak to ostatně nastiňuje nová americká Národní obraná strategie NDS (National Defense Strategy).

Podle generálporučíka Kennetha Tova, velitele Armádního velitelství pro speciální operace USASOC (United States Army Special Operations Command), které je největší složkou SOCOM, musí americké speciální síly zužitkovat své zkušenosti nabité v boji proti terorismu a využít je k výcviku boje proti rovnocennému protivníkovi.

 

 

Velitelství SOCOM bylo založeno v roce 1987 a má sídlo na letecké základně MacDill Air Force Base v Tampě na Floridě. Pod SOCOM spadá 9000 příslušníků speciálních sil operující v 90 zemích světa. Více než polovina žen a můžu spadá pod USASOC, patří zde např. Zelené barety, Rangers nebo Delta force.

 

Generálporučík Tovo předpokládá vznik budoucích konfliktů především v tzv. „šedých zónách“, kde budou operovat státní i nestátní subjekty. Půjde o konflikty nacházející se pod prahem konvenční války ‒ typickou ukázkou konfliktu 21. století byla anexe Krymu neoznačenými jednotkami ruských speciálních jednotek.

 

Války (palebná střetnutí) v šedých zónách ale nebudou vést tanky a BVP, ale především lidé. „Očekáváme na člověka zaměřenou formu boje, která využívá trhliny v sociální struktuře a slabé vládě,“ vysvětluje Tovo.
 

V tomto stylu boje (na člověka zaměřeného) mohou protivníci využívat stejné moderní technologie, jako americké speciální síly ‒ kybernetické zbraně, drony, šifrovanou komunikaci, schopnost určit přesnou pozici a čas, navigaci nebo geolokaci. Všechny tyto technologie se stávají levnější a dostupnější větší skupině uživatelů. Například detailní civilní satelitní snímky si v chytrém telefonu může prohlédnout kdokoliv.
 

Zároveň SOCOM (a vůbec celý Pentagon) bojuje s příliš pomalým (byrokratickým) akvizičním procesem, který nedokáže rychle reagovat na rozvoj civilního technologického sektoru ‒ naopak protivníci si civilní technologie mohou opatřovat okamžitě.

 

Podle Tova největší revoluci na bojišti přinese „snadná dostupnost znalostí.“  Technologická revoluce se navíc bude urychlovat ‒ pokud například americká firma SpaceX dokončit projekt Starlink, může se k internetu přihlásit kdokoliv, odkudkoliv na světě a navíc sdílet obrovské množství dat.
 

Pro zajímavost ‒ v roce 2017 SOCOM o protivnících uložilo 127 terabajtů dat, nepočítaje veřejná data a videozáznamy.  

 

Tradiční demonstrace speciálních sil v Tampě, i se zapojením vrtulníků MH-6M Little Bird a MH-60M Black Hawk.

 

Jednou z možností jak dominovat na nově vznikajícím bitevním poli, a využívat obrovské množství dat, je schopnost strojového učení. Speciální software musí umět přijímat a třídit obrovské množství zpravodajských informací z otevřených zdrojů (internet), z nejrůznějších senzorů (platforem), od zpravodajců atd.

 

Obrovský rozvoj jistě zaznamená automatické rozpoznáváni obrazů z kamer.  Kamery například mohou snímat obrovský dav a chytrý software (založený na technologii strojového učení) okamžitě v davu najde muže se zbraní nebo hledanou osobu. Obdobné softwary navíc mohou předvídat vznik šedých zón ve světě nebo dokonce předvídat kroky protivníka na taktické, operační i strategické úrovni.

 

„Tohle je směr, kterým se SOCOM musí pohybovat. Musíme vzít obrovské množství dat a skrze spolupráci lidí a strojů poskytnout příslušníkům speciálních sil správné a vytříděné informace tak, aby je pochopili a uměli podle toho jednat,“ říká generál Raymond Thomas, velitel SOCOM.

 

„Není nadsázkou tvrdit, že schopnost efektivně a rychle zpracovávat, analyzovat a šířit nejdůležitější informace určuje úspěch či neúspěch současných a budoucích operací. Schopnost rychle shromažďovat, chápat a sdílet data operační nebo zpravodajské hodnoty [...] je nezbytná pro úspěšné provádění zvláštních operací,“ zdůrazňuje význam digitálního světa Thomas.

 

Obrovský rozmach u speciálních a výsadkových sil zažívají nejrůznější vysoce mobilní buginy.

  

Další cestou úspěchu je například „zmenšit velikost na bojišti“ ‒ místo velkých dronů nasadit menší, více flexibilnější drony se schopností poskytovat jak zpravodajské, sledovací a průzkumné informace, tak schopnost provádět údery na vybrané cíle.

 

„V tomto rychle se vyvíjejícím prostředí pro účely budoucího boje bychom si měli uvědomit, že dnešní  [speciálními silami ‒ pozn. red.] používané technologie a platformy již začínají být pomalu zastaralé,“ varuje Thomas před snižováním technologické propasti mezi USA a ostatními protivníky. „Jen vylepšování zavedených systémů nám nedává výhodu, kterou potřebujeme pro budoucí vítězství.“

 

V nejbližším pětiletém plánu se SOCOM chce zaměřit především na letecké platformy s pevným i rotujícím křídlem (vrtulníky, konvertoplány, atd.). SOOCM například uvažuje o doplnění nebo (později) o náhradě „pouličních“ bitevních vrtulníků MH-6 Little Bird. Tyto malé vrtulníky dokáží létat, operovat a přistávat v ulicích měst, přepravovat jednotky speciálních sil a podporovat je zbraňovými systémy. SOCOM se zatím nechce přidat k vrtulníkovém programu FVL a uvažuje spíše o vývoji speciální platformy (pilotované nebo nepilotované) pro „pouliční letecký boj“.

 

Podle Thomase se SOCOM následně zaměří na mobilitu, a to jak nad zemí, tak pod zemí. V úvahu připadají jak nejrůznější robotické (kolové) muly, které mohou nést jak výstroj, zásoby a munici vojákům, tak senzory nebo zbraňové systémy. Pro dopravu operátorů speciálních sil se nabízí nejrůznější vysoce pohyblivé, tiché a bezúdržbové elektrické buginy.

 

Technologický demonstrátor armádní elektrické buginy.

  

„Pak se podíváme na naše investice do vesmírných a kybernetických programů pro speciální síly, přesné zbraně a nejmodernější komunikační sítě,“ uvedl Thomas. Obecně se jednoduše bude zvyšovat ničivost, mobilita a odolnost (a udržitelnost) jednotek speciálních sil. SOCOM například nakupuje 4000 ks přesných pum SGM (Small Glide Munitions) o hmotnosti pouze 27 kg, schopné zasahovat bodové cíle 35 km daleko. Z počátku se SGM budou shazovat z bitevních AC-130, později z menších dronů.

 

Na úrovni výstroje půjde o novou generací balistické ochrany hlavy a trupu, komunikační systémy a novou generací lehkých přesných zbraní s dlouhým dosahem. Operátoři ale pro úspěch musí získat více než novou výstroj a výzbroj. Vojáci musí dostávat potřebné a přesné informace včas, aby se mohli rychle a správně rozhodnout.

 

„Jsme na vrcholu zásadní změny v charakteru pozemní války,“ říká Robert Toguchio, šéf oddělení pro budoucí koncepce USASOC. „Pozemní válka se mění; mění se pod nohama. A všichni tady vědí, o čem mluvím.“

 

Také Toguchio na sympoziu United States Army Global Force Symposium varoval před rychlostí, jakou se lidé připojují k internetu po celém světě a získávají chytré telefony. Výsledkem bude například větší fragmentace populace, protože ti, kteří se stěhují do jiných zemí, mohou zůstat ve spojení s místem původu a budou mít menší potřebu asimilovat se do místní kultury.

Zdroj: Federal News RadioDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém ...

Bitva o Marawi a filipínské speciální jednotky

Pět měsíců trvající boje o filipínské město Marawi jsou u konce. Celý konflikt probíhal v městském ...

České letouny L 410 pro ruské speciální jednotky

Česká společnost Aircraft Industries dodá ruské armádě 18 turbovrtulových dopravních letadel L 410. ...

Neúnosné operační tempo amerických speciálních sil

Zejména američtí velitelé a politici považují speciální síly za téměř dokonalý nástroj vhodný na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...