Tāningupointo: Nová éra japonských ozbrojených sil

Tāningupointo: Nová éra japonských ozbrojených sil
Japonští vojáci / U.S. Marine Corps, Pfc. Justin J. Mart (Zvětšit)

Japonská vláda ruší své desetiletí trvající omezování výdajů na obranu. Výrazné navýšení rozpočtu má posílit schopnosti japonské armády vůči rostoucím výzvám ze strany Číny, Ruska a Severní Koreje. Přestože jsou některé z oznámených kroků pro poválečné Japonsko bezprecedentní, zapadají do několikaletého procesu změn v japonské bezpečnostní strategii.  

Japonsko pod vedením premiéra Fumia Kišidy zveřejnilo v prosinci 2022 novou národní bezpečnostní strategii. Tokio hluboce znepokojuje vývoj v oblasti regionální a mezinárodní bezpečnosti. Dnes totiž čelí „nejvážnějšímu a nejsložitějšímu bezpečnostnímu prostředí od druhé světové války”. V kontextu ruské agrese proti Ukrajině japonská vláda nevylučuje podobný vývoj v indo-pacifickém regionu. Země vycházejícího slunce se obává rozšiřování základen a růstu vojenských aktivit třech jaderných zemí ve své blízkosti – Číny, Ruska a Severní Koreje.

Zatímco v japonské strategii z roku 2013 se o Číně píše se „znepokojením”, nový dokument ji klasifikuje jako „bezprecedentní a největší strategickou výzvu”. Oficiální čínský obranný rozpočet na rok 2022 totiž téměř pětkrát převýšil obranný rozpočet Japonska. Klasifikace z japonské strategie se podobá americké formulaci z loňského října, která Říši středu považuje za „nejzávažnější geopolitickou výzvu”. V Japonsku tomu předcházela vládní diskuse mezi větším koaličním partnerem LDP (Liberálně demokratickou stranou) a menším Komeito. Druhá jmenovaná strana, která tradičně udržuje úzké vztahy s Pekingem, se důrazně ohradila oproti použití termínu „hrozba”.

Severní Koreu nová japonská bezpečnostní strategie označuje za „stále vážnější a bezprostřednější hrozbu”. K takovému hodnocení Japonsko vede zvýšená četnost raketových testů a technologický pokrok. V minulém roce severokorejská armáda odpálila přibližně stovku raket. Loni v říjnu poprvé po pěti letech jedna z nich přeletěla nad japonským souostrovím. V oblasti technologického pokroku japonský dokument vyjadřuje obavy z vývoje nových raketových schopností Pchjongjangu. Identifikaci, sledování a zachycení nyní ztěžuje používání mobilních odpalovacích zařízení a odpalování raket na tuhé palivo s nepravidelnou dráhou letu.

Podle Japonska ruská invaze na Ukrajinu otřásla základy mezinárodního řádu postaveném na všeobecně uznávaných pravidlech. Výzva z předchozí bezpečnostní strategie k posílení spolupráce s Moskvou se tak v současném dokumentu již nenachází. Tokio rovněž znepokojuje čínsko-ruská strategická spolupráce v podobě společných námořních nebo leteckých cvičení. Strategie nicméně rozlišuje mezi bezpečnostní situací v Evropě, kde je hrozba ze strany Ruska „významná a bezprostřední”, a situací v Indo-Pacifiku, na kterou Tokio pohlíží s „velkým znepokojením”.

V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí hodlá Japonsko v nadcházejících letech „zásadně posílit” své obranné schopnosti. Do roku 2027 plánuje zvýšit svůj obranný rozpočet na 2 % hrubého domácího produktu (HDP) a poté jej na této úrovni udržet – to při dnešní úrovni japonského HDP představuje 100 miliard dolarů.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Tanky, houfnice a stíhače tanků pro japonskou armádu

Japonské ministerstvo obrany letos nakoupí nové tanky Typ 10, kolové stíhače tanků Typ 16 a ...

Severní teritoria: Invaze na Ukrajinu znovu otevírá Japonsko-Ruský konflikt

V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu japonská vláda přehodnocuje svůj postoj vůči Rusku. Po ...

PREMIUM Radikální modernizace japonských ozbrojených sil

Japonské ministerstvo obrany v letošním fiskálním roce (FY), který v Japonsku začíná 1. dubna, získá ...

PREMIUM Ultimativní konec bojových vrtulníků v japonské armádě

Japonské pozemní síly JGSDF (Japan Ground Self-Defense Force) do roku 2028 trvale vyřadí z výzbroje ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.