Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Hsiungfeng III
Foto: Hsiungfeng III na nedatovaném snímku z vojenské přehlídky / china-defense-mashup.com

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její první letadlová loď, zanechala za sebou ohlasy v mnoha médiích napříč celým světem. Tchaj-wan však musel na čínskou letadlovou loď zareagovat i vojensky, jelikož jeho samostatnost je ohraničena pouze křehkou politickou a vojenskou silou. V současné době proto zvyšuje vybavení svých lodí protilodními střelami Hsiungfeng III.

Nezávislý ostrov s neuznanou samostatností

Tchaj-wan se nachází na ostrově o rozloze cca 32 260 km2, jež je situován východně od čínského pobřeží. Jako stát však není celou řadou zemí uznáván, jelikož si na něj dělá nároky Čína. Ta považuje ostrov v podstatě za svou provincii, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není.

Čína se již v roce 1950 málem o vojenské získání ostrova pokusila. V tom jí však zabránila nejen přítomnost zbytku Čankajškovy armády, ale také angažovanost Spojených států amerických. Právě Generalissimus Čankajšek se snažil marně zabránit nástupu komunistů k moci v občanské válce a ostrov se pro něj a jeho armádu stal posledním útočištěm.

Dodnes je tak problémem celého ostrova zejména neuznání ze strany Číny, která si navíc na něj dělá územní nároky a považuje jej ve své rétorice za své území. Tchaj-wan je tak nucen neustále zbrojit, aby odstrašil svého západního souseda od případné agrese.

Vyplutí čínské letadlové lodě s reakcí

Téměř před rokem Čína oznámila, že z doků vyplula její první letadlová loď, byť původně sovětské výroby. Tím samozřejmě dala světu jasně najevo, že hodlá zvyšovat svůj vliv v oblasti, což se samozřejmě nelíbí nejen USA ale zejména demokratickým zemím v oblasti.

Varyag Foto: Dnes již čínská letadlová lod Varjag na nedatovaném snímku / Wikipedia

Letadlová loď Varjag se měla stát jedním z plavidel v silném sovětském námořnictvu. Jenže Sovětský svaz se rozpadl a do dnešních dnů mají Rusové ve flotile jedinou letadlovou loď – Admirála Kuzněcov. Varjag tak až do roku 1998 chátral v ukrajinských docích. Odtud jí odkoupili Číňané s tím, že bude přestavěna na kasino! Není třeba připomínat, že to dotyčným prodávajícím bylo docela jedno a v Číně se nakonec, ani ne moc překvapivě, našlo pro nedostavěnou letadlovou loď nové využití.

Tchaj-wan rozšiřuje „Zabijáka letadlových lodí“

Jednou ze zemí, která se cítí potencionálně ohrožena čínskými ambicemi je Tchaj-wan a ten nereaguje nijak jinak, než vojensky. Do výzbroje v současné době zařazuje ve větším množství svou protilodní střelu Hsiungfeng III s doletem 130 km, již se přezdívá „Zabiják letadlových lodí“.

OH Perry Foto: Fregata třídy OH Perry (Cheng Kung)/ ROC NAVY, Wikipedia

Technicky se jedná o střelu s plochou dráhou letu. Pohon typu ramjet jí přitom dokáže udělit rychlost až 2 300 km/h. Letová hladina je přitom pouze 125 – 250 metrů nad mořem a tak je potencionálně velmi těžké střelu zneškodnit, případně i odhalit. Jejím hlavním možným cílem jsou přitom právě větší lodě či přímo letadlové lodě, které je jinak velmi složité poškodit, případně zničit.

Tchajwanci přitom zařadili údajně střelu již na pět z celkově osmi fregat třídy OH Perry (Cheng Kung). Celkem pak má být zařazeno do výzbroje 120 střel Hsiungfeng III, jež dávají jasnou odpověď Číně nejen na spuštění první čínské letadlové lodi ale vůbec celkově na její vojenskou sílu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jihokorejské letectvo obdrželo poslední F-15K z druhé fáze

Jižní Korea a Severní Korea jsou de facto proti sobě stále ve válce. Ačkoliv Jihokorejci nemají ...

Pokroky Číny ve vývoji stealth stíhače

Na internetu se nedávno objevily snímky druhého letového prototypu vyvíjeného čínského stíhače J-20. ...

Sestřely družic: Čínská demonstrace síly

Za studené války vstoupili lidé po souši, vodě a vzduchu do dalšího prostoru – kosmického. Záhy se ...

Nová čínská balistická raketa Dongfeng 16?

V poslední době se objevily zprávy hovořící o nové čínské balistické raketě Dongfeng 16 (DF-16). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PavolR
    09:42 29.03.2023

    Aby som neplevelil diskusiu o Ukrajine, rozbehnem tému taiwanských nákupov tu. Napríklad máme článok spred dvoch mesiacov, kde sa už dosť konkrétne pojednáva o záujme nakúpiť ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby som neplevelil diskusiu o Ukrajine, rozbehnem tému taiwanských nákupov tu. Napríklad máme článok spred dvoch mesiacov, kde sa už dosť konkrétne pojednáva o záujme nakúpiť tatrovky 12x12 pre rakety Yunfeng:
    https://www-upmedia-mg.transla... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    17:05 09.05.2019

    Taiwan plánuje do roku 2025 výstavbu 8 dieselových ponoriek: https://svet.sme.sk/c/22116997...

    Taiwan plánuje do roku 2025 výstavbu 8 dieselových ponoriek: https://svet.sme.sk/c/22116997...

    • Clanek
      10:43 10.05.2019

      Stejne je to smutny pohled. Taiwan je vlastne dalsi "malej statecek, tam, nekde...", kvuli kteremu se nikomu nechce jit do konfrontace s velkym, silnym a narokujicim si sousedem. ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejne je to smutny pohled. Taiwan je vlastne dalsi "malej statecek, tam, nekde...", kvuli kteremu se nikomu nechce jit do konfrontace s velkym, silnym a narokujicim si sousedem. Nikdo si nechce rozhadat Cinu, jako si sveho casu nikdo nechtel rozhadat nacisticke Nemecko, tim spis ne kvuli nejakemu zlepenci tamhle nekde ve stredu evropy... A to ani kdyz by ta konfrontace male hned ted nejspis jen ekonomicke nasledky a ani kdyz by to popichnuti Ciny melo formu pouheho prodani, ne darovani, ne dotovani, ale prodani nejmodernejsich zbrani Taiwanu.
      Historie se zjevne musi opakovat a ja jsem jen zvedav kdo to bude muset vyslovit nahlas tentokrat: “You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour and you will have war.”Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...