Tchajwanci se obávají invaze ze strany Čínské lidové republiky

Tchajwanci se obávají invaze ze strany Čínské lidové republiky
Tchajwanští vojáci /@ROC.armyhq (Zvětšit)

Tchaj-wan, oficiálně Čínská republika, se obává rostoucí agresivity pevninské Čínské lidové republiky, a proto posiluje svou obranu. Podle expertů se ostrov musí vypořádat s řadou překážek, aby byl schopen čelit případné invazi. Lidová Čína považuje Tchaj-wan za své území, což dali její oficiální představitelé jasně najevo svými výhrůžkami na adresu předsedy Senátu Vystrčila.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen oznámila v  létě zvýšení ostrovního obranného rozpočtu o 10 procent, na 15,4 miliard dolarů pro příští rok. Tchaj-wan tak bude dávat na obranu více než dvě procenta HDP, což je nejvíce od roku 1990. Ostrovní stát zároveň odsouhlasil finalizaci nákupu šestašedesáti amerických stíhaček F-16 nejmodernější verze. Obchod ve výši osmi miliard dolarů je jednou z největších armádních transakcí, kterou kdy Tchaj-wan a Spojené státy americké uzavřely. Podle deníku The New York Times ostrovní republika nejnovější vojenské vybavení naléhavě potřebuje. Jeho zastaralé letectvo v poslední době vážně komplikují časté nehody.

V lednu se zřítila helikoptéra s čelním vojenským velitelem a sedmi dalšími lidmi. V červnu při havárii jiného vrtulníku zemřeli dva piloti. Nehody rozbíjejí již tak křehký obraz tchajwanské armády jako síly schopné držet krok s čínskými stíhačkami. Tchaj-wan se dříve mohl spoléhat na technologickou nadřazenost amerického vojenského materiálu. Masivní investice lidové Číny do armády včetně vývoje high-tech vojenského vybavení ale začínají měnit rovnováhu sil. Je určitě zbytečné připomínat, že ČLR, země s více jak miliardou obyvatel, je proti ostrovu s populací kolem 24 milionů lidí vyložený obr. Nerovnoměrnost se projevuje i co se týče počtu vojáků a armádních vozidel. 

Vojenská služba je na Tchaj-wanu povinná pro všechny muže ve věku od 19 let a trvá dva roky, branná povinnost se vztahuje na všechny muže od 15 let. Ozbrojené síly jsou organizovány podle vzoru USA; dělí se tedy na armádu, letectvo, námořnictvo, námořní pěchotu a pobřežní stráž. Výcvik, disciplína, morálka a bojová připravenost vojáků jsou hodnoceny jako vynikající.


Taiwanská armáda v poslední době předvádí cvičení s cílem ukázat svou připravenost na případnou čínskou invazi.

Vystrčil o vojenských otázkách na Tchaj-wanu nejednal

Při nedávné besedě v Brně, které se zúčastnil Miloš Vystrčil, se předseda Senátu vyjádřil, že během jeho návštěvy Tchaj-wanu se o ozbrojených silách Čínské republiky nehovořilo. Na dotaz Armádních novin Vystrčil pouze uvedl, že tato otázka nebyla vůbec předmětem jeho návštěvy Tchaj-wanu. Na další dotaz, týkající se osoby generála Čankajška, předseda Senátu Vystrčil připustil, že osoba zakladatele Čínské republiky generála Čankajška je na Tchaj-wanu vnímána rozporuplně.

S Čankajškovým dědictvím se země vyrovnává do dnešní doby. V roce 2000 zažil Tchaj-wan malou revoluci, když se po volbách k moci dostala Demokratická pokroková strana. Bylo to v historii této země od roku 1949 poprvé, kdy do té doby vládnoucí Národní strana (Kuomintang) odešla do opozice. Ačkoliv Čankajška mnozí lidé stále považují  za hrdinu, protože se postavil na odpor komunistům a v době druhé světové války bojoval proti Japoncům, převažuje v poslední době názor, že byl diktátor a v krutostech si nezadal se svými komunistickými odpůrci.  

Zmíněné besedy v brněnské vile Beer-Löwe se zúčastnila rovněž studentka z Tchaj-wanu Hui-Yu Weng se svým českým přítelem, který Tchaj-wan několikrát navštívil. Mladá vysokoškolačka pochází z města Kaohsiung, což je druhé největší město ostrovního státu, které leží na jihu země. Hui-Yu Weng je posluchačkou magisterského studia Euroculture na Univerzitě Palackého v Olomouci. Podle jejího vyjádření vzhledem k situaci, ve které se Tchaj-wan nachází, je armáda ze strany veřejnosti obecně považována za důležitou složku hájící suverenitu země.

Na druhou stranu práce v armádě dnes není spojována se společenskou prestiží, ale ani s despektem a spousta mladých Tchajwanců ze středně příjmových rodin již v armádě sloužit nechce. Pro rekruty s nižšími příjmy, kteří pocházejí například z vesnic, se práce v armádě jeví však jako atraktivní. Z posledních průzkumů veřejného mínění přitom vyplývá, že více než 70 procent dotazovaných souhlasí se zachováním armády, protože by její zrušení vedlo k ohrožení bezpečnosti země.


Čínský letecký útok jako první zachytí tchajwanské stíhačky F-16

Armáda komunistické Číny žádá rekordní rozpočet

Čínská lidová republika se údajně připravuje na možnou ozbrojenou konfrontaci s USA. Podle expertů požaduje vedení čínské armády další navýšení rozpočtu. Vztahy mezi oběma zeměmi v době globální pandemie koronaviru nepříjemně kalí především vzájemná obvinění a nepřátelská gesta. Globální válka se mezi oběma vojenskými i ekonomickými rivaly prý nechystá, experti však nevylučují možnost omezeného vojenského střetu, uvedl deník South China Morning Post.

Zatímco pozorovatelé obecně nepřipouští možný konflikt mezi oběma jadernými velmocemi na globální úrovni, přiznávají, že potenciální riziko omezeného vojenského konfliktu existuje. Obavy z možného ozbrojeného střetu navíc přichází v době, kdy se spekuluje o plánovaném dalším navýšení čínských výdajů na zbrojení. Čínská lidová osvobozenecká armáda má pro letošní rok v plánu překonat loňský růst výdajů na zbrojení, který činil 7,5 procenta HDP. Pro letošní rok se hovoří dokonce až o 9 procentech, a to i v souvislosti s eskalující situací na několika frontách – například v Tchaj-wanské úžině. Čína je hned za USA druhou zemí světa, pokud se týká výše výdajů na obranu, i když s velkým odstupem. Ročně vynakládá ČLR na zbrojení asi 261 miliard a USA zhruba 732 miliard dolarů, uvádí Stockholmský mezinárodní mírový výzkumný institut. 


Čína nedávno zveřejnila propagandistické video ukazující útok na americkou základnu Guam, který leží od Tchaj-wanu 2700 km daleko.

Zhoršení vztahů mezi USA a ČLR od počátku pandemie

Od počátku pandemie se vzájemné vztahy zhoršily rovněž v důsledku nedávných prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se nechal slyšet, že vůči Číně „podnikne veškerá nezbytná opatření“, aby zajistil nápravu škod, které zavinila pandemie, za kterou je podle Trumpa zodpovědná právě Čína, kde se objevilo první ohnisko nákazy novým typem koronaviru. Sám čínský prezident Si Ťin-pching vydal počátkem dubna neobvyklé varování, když prohlásil, že se „musíme připravit na nejhorší scénáře“. 

Čínské státní instituce navíc podle agentury Reuters, která se odvolává na interní zdroj, měly uvést, že se Peking možná bude muset připravit na ozbrojenou konfrontaci s Washingtonem. Nejpravděpodobnější nepříznivý scénář počítá s konfliktem v oblasti Jihočínského moře, řekl Seth Jaffe, odborník na politiku a mezinárodní vztahy z univerzity v Římě. Největší nebezpečí podle něj představuje nepředvídatelná jiskra, která by dala jedné ze stran podnět k akci. „Stále se nejvíce obávám blízkých kontaktů spojených s plavbami amerického námořnictva, které by mohly rychle eskalovat v nechtěný, ale nebezpečný a vážný námořní konflikt,“ cituje akademika South China Morning Post. 

V případě vojenské konfrontace mezi USA a ČLR se dá předpokládat, že by představitelé komunistické Číny rozhodli o exemplárním trestu pro vzbouřeneckou Čínskou republiku na Tchaj-wanu, která si od roku 1949 až po dnešek díky rozhodnosti svých obyvatel, svých vůdců a s pomoci USA dokázala udržet politickou a ekonomickou nezávislost na mocném totalitním sousedovi. Tchajwanci by v případě napadení určitě bojovali, ale země by byla vystavena devastujícímu útoku s nejistým výsledkem pro všechny zúčastněné konfliktu. 

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Tanky Abrams, střely Stinger: Washington dodá zbraně Tchaj-wanu za miliardy

Americká agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Američané prodávají Tchaj-wanu stíhačky F-16C/D Block 70

Podle amerických médií, s odvoláním na zdroje z Bílého domu, administrativa Donalda Trumpa souhlasí ...

Indo-pacifická spojenecká cvičení a hrozba čínské invaze na Tchaj-wan

19. července odstartovalo ve Filipínském moři velké námořní cvičení za účasti námořních a leteckých ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Uboot
  15:18 07.10.2020

  Ja tym Taiwancom fandím, cinske zaberanie cudzieho uzemia bohuzial znamena stratu ostrova. Okopirovali cele dusevne vlastnictvo zapadu, nakolko vsetci boli tak sprosti, že nechali ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja tym Taiwancom fandím, cinske zaberanie cudzieho uzemia bohuzial znamena stratu ostrova. Okopirovali cele dusevne vlastnictvo zapadu, nakolko vsetci boli tak sprosti, že nechali skoro vsetko vyrabat cinskym detom, len pre par drobnych do vlastnych vackov !!Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:01 07.10.2020

  Dobrý den, tvrzení, že se Tchajwanci obávají invaze vychází z nákupů zbraní nebo prohlášení představitelů liberálně demokratické (zelené) koalice? Nebo ještě nějaké jiné zdroje? ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, tvrzení, že se Tchajwanci obávají invaze vychází z nákupů zbraní nebo prohlášení představitelů liberálně demokratické (zelené) koalice? Nebo ještě nějaké jiné zdroje?

  Dovolím si přidat pár detailů z historie dávné i nedávné:

  Na postupimské konferenci bylo v souladu se závěry Káhirské konference rozhodnuto, že Tchaj-wan bude znovu přičleněn k Číně.

  Politiku jedné Číny od r. 49 až do konce 80. let a uvolnění diktatury Kuomintangu tvrdě prosazoval Čankajšek. ČLR tento konstrukt po náhradě ČR v OSN pouze převzala.

  USA po roce 1950 zabránily obsazení ostrova armádou ČLR, bohužel, následně byla z jejich iniciativy 25. října 1971 schválena rezoluce Valného shromáždění OSN č. 2758, která odebrala Čínské republice status legitimního zástupce Číny a jako jedinou legitimní vládu Číny uznala vládu ČLR. Čínská republika byla z řad OSN vyloučena.

  Možná by také stálo za to připomenout Šanghajské komuniké z r. 72: "Spojené státy berou na vědomí, že Číňané na obou stranách Tchajwanské úžiny mají za to, že existuje pouze jediná Čína a že Tchaj-wan je součástí Číny. Vláda Spojených států tento postoj nezpochybňuje. Zároveň ujišťuje, že má zájem na mírovém vyřešení tchajwanské otázky samotnými Číňany".

  Ztráta mezinárodního uznání ukončila platnost smlouvy o vzájemné pomoci z r. 54. Až v r. vzniká vágní Zákon o vztazích s Tchaj-wanem, který postrádá jakoukoli obligatorní položku. Zavazuje americké prezidenty zachovávat „podstatné“ vztahy mezi „lidem USA a lidem Tchaj-wanu“. Zavazuje také USA nadále „přispívat k míru, bezpečnosti a stabilitě v západním Tichomoří“.

  Podpora konfrontační vs. kooperativní politiky na Tchaj-wanu většinou dost souvisí s vládnoucí garniturou. Modří převážně podporují hlubší integraci, Zelení samostatnost. Názorový střet existuje i mezi dvěma komunistickými stranami. Vzhledem k tomu, že je společnost rozdělena cca půl na půl (mluvím o konfrontační vs. kooperativní politice, nikoli spojení vs. samostatnost), byla by invaze ze strany ČLR ztrátovou akcí již jen z podstavy věci. I bez sankcí z venčí nebo konvenčního střetu s USA.

  Současná politika ČLR jednoznačně směřuje ke zlepšení vyjednávací pozice, než k přípravě na invazi. Vývoj raketové techniky atd... má za cíl zamezit USA přístup do Tchaj-wanského zálivu, ohrozit základy na Okinawě, na Guamu atd... Ukázat schopnost zničit vzletové a přistávací dráhy, opravárenské kapacity, sklady paliva, případně část letadel a zakotvených lodí.
  Číňani si určitě dobře uvědomují, že udržet Tchaj-wan se 70ˇˇ% nasraných místních za zády, zničenou infrastrukturou a omezením v importu surovin proti třem CSG by bylo téměř nemožné. A na spolehlivou eliminaci takové síly ještě pěkně dlouho mít nebudou. Na druhou stranu USA již v tuto chvíli nejsou schopny zaručit ochranu Tchaj-wanu před případným Čínským útokem. Proto jako nejpravděpodobnější vidím setrvání stavu a úrovní napětí v závislosti na tom, kdo bude sedět ve vládě všech třech hlavních aktérů a jakou se mu zrovna bude hodit vést rétoriku.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   17:44 07.10.2020

   "Na postupimské konferenci bylo v souladu se závěry Káhirské konference rozhodnuto, že Tchaj-wan bude znovu přičleněn k Číně." Ano, ale Tajwan byl přičleněn k čankajškově Číně, ...Zobrazit celý příspěvek

   "Na postupimské konferenci bylo v souladu se závěry Káhirské konference rozhodnuto, že Tchaj-wan bude znovu přičleněn k Číně."

   Ano, ale Tajwan byl přičleněn k čankajškově Číně, tedy k Čínské republice..
   Až v roce 1949 vznikla Čínská lidová republika, a to bez území Tajwanu. Navíc Mao se distancoval od Čínské republiky a odmítl jakoukoli právní kontinuitu

   https://www.pressreader.com/cz... Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   23:27 07.10.2020

   Ale ved to je na tom to pekne: kazdy uznava politiku jednej Ciny, ale Tajwan si i tak robi svoju vlastnu politiku s tichou podporou vsetkych co to neuznavaju... Alebo menej tichou ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale ved to je na tom to pekne:
   kazdy uznava politiku jednej Ciny, ale Tajwan si i tak robi svoju vlastnu politiku s tichou podporou vsetkych co to neuznavaju... Alebo menej tichou - podla toho ako kto potrebuje prave Cinu nasrat. Proste velmi kreativny priestor pre zahranicnu politiku.

   PS.: Alebo to mozno vsetci myslia tak, ze pevninska Cina stale patri Tajwanu. ;)Skrýt celý příspěvek

   • danny
    10:11 08.10.2020

    Přesně:-) Ten manévrovací prostor je tam opravdu obrovský. Všechna memoranda a smlouvy jsou naformulována tak gumově, že se do nich vejde skoro cokoli. My a Slováci jsme slíbili ...Zobrazit celý příspěvek

    Přesně:-) Ten manévrovací prostor je tam opravdu obrovský. Všechna memoranda a smlouvy jsou naformulována tak gumově, že se do nich vejde skoro cokoli.
    My a Slováci jsme slíbili trochu víc, když jsme Čínu žádali, aby jako stálý člen RB uznala nástupnické státy po slavném sametovém dělení. Takže si můžeme vyskakovat nejmíň.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     15:31 08.10.2020

     "My a Slováci jsme slíbili trochu víc"

     odkaz na text by nebyl?

     "My a Slováci jsme slíbili trochu víc"

     odkaz na text by nebyl?

    • Danieeel
     23:12 08.10.2020

     Alebo ta slavna Cina je tak bezzuba, ze moze akurat tak plakat cez velvyslancov, aby jej nerobili zle, ked nerespektuju jej vyhlasenia o nadvlade nad uzemiami, kde nijaky dosah ...Zobrazit celý příspěvek

     Alebo ta slavna Cina je tak bezzuba, ze moze akurat tak plakat cez velvyslancov, aby jej nerobili zle, ked nerespektuju jej vyhlasenia o nadvlade nad uzemiami, kde nijaky dosah moci nikdy nemala a stale este nema... a nikto si tiez nezela, aby ju tam mala.

     PS: Tiez neviem, cim sme sa mali Cine zaviazat, ze akceptovala rozpad CSFR. Ani neviem, co by sa na tomto fakte zmenilo, ak by to aj neakceptovala - vid Tajwan a "jedna Cina".Skrýt celý příspěvek

 • Fabius Maximus
  11:56 06.10.2020

  Myslím, že oficiální pozice Číny je, že vojenské prostředky proti ostrovu použije jen v případě, že by se Tchaj-wan pokusil vyhlásit nezávislost. Skoro všechny země světa, včetně ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že oficiální pozice Číny je, že vojenské prostředky proti ostrovu použije jen v případě, že by se Tchaj-wan pokusil vyhlásit nezávislost. Skoro všechny země světa, včetně USA, neuznávají Tchaj wan jako samostatný stát (politika jedné Číny), Čína se zaměřuje na posilování všemožných vazeb (nárůst obchodu, společné podniky, kulturní spolupráce, výměna studentů) s Tchaj-wanem, jejich prostřednictvím tam má a bude mít čím dal větší vliv.
  Západ se možná snaží oslabit její nástup (vedle různých cel, ochodních válek, útoků proti čínským firmám atd.) i podporováním separatismu ať už v Hong-kongu, Tibetu, Sin-tiangu nebo Tchaj-wanu. Nemyslím si, že by se Čína měla bát o Tchaj-wan, ať ten koupí zbraní, kolik chce. Prohlubování vazeb a skutečnost, že 95% obyvatel Tchaj-wanu jsou etničtí Číňané (Hanové), nakonec převáží.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   14:00 06.10.2020

   Stejně všichni vědí, že k té invazi dojde. A bude to spíše dříve než později. Rusko jasně ukazuje, může bez větších problémů útočit na okolní státy. A Západu by ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

   Stejně všichni vědí, že k té invazi dojde. A bude to spíše dříve než později. Rusko jasně ukazuje, může bez větších problémů útočit na okolní státy. A Západu by ekonomické odříznutí Číny ublížilo nejspíše ještě více než Číně samotné.Skrýt celý příspěvek

   • Danieeel
    23:33 06.10.2020

    No to iste, vobec by ich odrezanie od zapadu nebolelo... a kam by podla vas vyvazali vsetok ten nespolahlivy bordel, ktorym teraz zaplavuju svet? Ako su v "pohode" vidno na tom, ...Zobrazit celý příspěvek

    No to iste, vobec by ich odrezanie od zapadu nebolelo... a kam by podla vas vyvazali vsetok ten nespolahlivy bordel, ktorym teraz zaplavuju svet?
    Ako su v "pohode" vidno na tom, ked im Trump zvysi nejake to clo. A to sa do toho stale este nemiesa EU...Skrýt celý příspěvek

    • Danieeel
     23:39 06.10.2020

     Ja sa totizto bez "zadarmo" jednorazoveho priboru, elektrickeho mlynceka na korenie, ci noveho zadarmo radia nejaku tu chvilu prezijem. Zatial co ti Cinani, ked im zavru fabriku to ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja sa totizto bez "zadarmo" jednorazoveho priboru, elektrickeho mlynceka na korenie, ci noveho zadarmo radia nejaku tu chvilu prezijem. Zatial co ti Cinani, ked im zavru fabriku to budu mat trocha horsie...Skrýt celý příspěvek

     • danny
      12:29 08.10.2020

      Hmm... jednorázové příbory se většinou vyrábějí i u nás. Ale bez čeho se běžný Evropan neobejde, tak jsou účinné substance v antibioticích. Většina léků na kardiovaskulární ...Zobrazit celý příspěvek

      Hmm... jednorázové příbory se většinou vyrábějí i u nás. Ale bez čeho se běžný Evropan neobejde, tak jsou účinné substance v antibioticích. Většina léků na kardiovaskulární choroby, cytostatika a biologická léčba rakoviny, ocel, hliník, komponenty pro automotive, polovodičové součástky, pokročilá hnojiva atd... Čína už dávno není jen dodavatelem levných plastových výlisků. Ale často subdodavatelem těch pokročilých technologií, které my v Evropě skládáme dohromady, nebo jako v případě léků, akorát lisujeme do tabletek a balíme do krabiček.
      Představa, že se v Evropě a v USA dají vybudovat během pár let celá odvětví, která jsme si nechali zaniknout, je trochu naivní. To je běh na 20 - 30 let.Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      22:55 08.10.2020

      Ok, ako je na tom pharmaceuticky priemysel, prehlad moc nemam... Ale co sa tyka tych plesni ako ucinnej latky do antibiotik, to by som mozno este bral. Ale i tak pochybujem, ze je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok, ako je na tom pharmaceuticky priemysel, prehlad moc nemam... Ale co sa tyka tych plesni ako ucinnej latky do antibiotik, to by som mozno este bral. Ale i tak pochybujem, ze je cely svet od toho na nich zavisly, najma v klucovych liecivach, ktore tu vymenuvavate. Za to, ze to vedia vyrobit a lacno predat, neznamena, ze na to maju monopol.
      S polovodicmi a elektro suciastkami som ale v obraze viac. A situacia je ina ako ju popisujete - naopak Cinske vyrobky, ktore sa snazia konkurovat aj kvatitou, nie len cenou ich osadzuju kvalitnejsimi zahranicnymi suciastkami a velmi usilovne sa tym aj chvalia. ( Japonsko, Korea, USA - neviem, ktoru zo zakladnych elektro suciastok by tieto 3 staty nevedeli v sucastnosti vyrobit. )

      Tym ze zaplavuju svet lacnymi vyrobkami, este neznamena, ze neexistuje adekvatna konkurencia - alebo dokonca schopna a adekvatna konkurencia. Alebo, ze to je trvaly a nemenny stav. (Su aplikacie, kde proste klucovu suciastku z Ciny neosadite. Ani len Cinani sami by to nespravili. Napr. kondenzatory, trafa, nechanicke ovladacie prvky... )Skrýt celý příspěvek

  • bubamara
   14:45 06.10.2020

   Podáváte to značně jednostranně. Okolní státy musí reagovat i na to, že ČLR provádí intenzivní průmyslovou špionáž, krade západní know-how, agresivně prosazuje své značně přehnané ...Zobrazit celý příspěvek

   Podáváte to značně jednostranně. Okolní státy musí reagovat i na to, že ČLR provádí intenzivní průmyslovou špionáž, krade západní know-how, agresivně prosazuje své značně přehnané túzemní požadavky (viz jejich nárok na 90% Jihočínského moře), zavírá své občany do koncentračních táborů a porušuje mezinárodní dohody (viz ten Hong Kong a lživá záruka jeho správy způsobem jedna země dva systémy). Hold každá mince má dvě strany...Skrýt celý příspěvek

   • Fabius Maximus
    08:26 07.10.2020

    Číny se nezastávám a jejich problémy s okolními státy jsou jejich věc. Nemyslím, že okolní státy jsou tak čisté a nevinné. To, co píšete samozřejmě má pravdivou část, část je ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Číny se nezastávám a jejich problémy s okolními státy jsou jejich věc. Nemyslím, že okolní státy jsou tak čisté a nevinné. To, co píšete samozřejmě má pravdivou část, část je ale přehnané tvrzení.
    Třeba průmyslová špionáž, krádež know-how. To je oblíbené klišé, ale když přijde na otázku, který konkrétní patent, konkrétní průmyslový nebo užitný vzor byl porušen, do kterého specifického obchodního tajemství, označení původu atd. zasáhli, pak přijde mlčení.
    Pokud zasáhli do duševního vlastnictví, tak bych předpokladal, že jeho nositel je bude žalovat, pokud už ne v Číně, tak v každé zemi, kde by takový závadný výrobek Čína vyvezla a Čína je velmi závislá na vývozu zboží na Západ. Předpokládal bych, že budou průmyslové úřady a patentové soudy zahlceny žalobami, třeba v USA a Evropě, kde je nezávislé soudnictví a úřady.Skrýt celý příspěvek

    • satai
     10:31 07.10.2020

     jak muzes smichat "Třeba průmyslová špionáž" a patenty do jednoho? Mas alespon potuchu, jak patenty funguji?

     jak muzes smichat "Třeba průmyslová špionáž" a patenty do jednoho? Mas alespon potuchu, jak patenty funguji?

     • Fabius Maximus
      23:43 07.10.2020

      Mám docela dobrou potuchu, jak patenty fungují. Pokud je nějaké technické řešení patentováno (nebo chráněno jinak - průmyslový vzor, užitný vzor atd) a to technické řešení ...Zobrazit celý příspěvek

      Mám docela dobrou potuchu, jak patenty fungují. Pokud je nějaké technické řešení patentováno (nebo chráněno jinak - průmyslový vzor, užitný vzor atd) a to technické řešení použijete bez souhlasu majitele patentu (licence) ve svém výrobku, tak ho nikde neprodáte. Majitel patentu může dát návrh k zablokování vašeho výrobku, domáhat se zastavení jeho prodeje, likvidace, náhrady škody atd. Pokud si nikdo ovšem někdo svůj nápad nechrání, je jeho napodobení zcela legální.
      Můžete si k tomu třeba přečíst zajímavý příběh o rubikově kostce - https://www.tyden.cz/rubriky/r... Skrýt celý příspěvek

     • satai
      08:53 08.10.2020

      No shit. Ale patenty jsou z podstaty veci verejne (az na _velmi_ omezene vyjimky), takze s tou prumyslovou spionazi je to motani pateho pres devate.

      No shit. Ale patenty jsou z podstaty veci verejne (az na _velmi_ omezene vyjimky), takze s tou prumyslovou spionazi je to motani pateho pres devate.

    • PetrTechnik
     13:25 07.10.2020

     Byť marginální věs jako jsou sirky. Solo Sušice mělo patentovaný výrobek už desítky let. Číňan začal totéž plácat v mizerné kvalitě a Solo prakticky odrovnal. Dneska máme sirky, ...Zobrazit celý příspěvek

     Byť marginální věs jako jsou sirky. Solo Sušice mělo patentovaný výrobek už desítky let. Číňan začal totéž plácat v mizerné kvalitě a Solo prakticky odrovnal. Dneska máme sirky, který potřebuju 3 na zapálení , protože dvě se zlomí. Škrtátko co nic nevydrží.
     Z mého oboru jsou to kopie upínacích hlav Sauter, sice čínské fungují, byť nevydrží ani 1/2 toho co originál, ale stojí jen zlomek.
     A to jen tak co mě napadlo. O kopiích nářadí DeWalt, Festool , nemluvě.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      14:21 07.10.2020

      Vyrobek patentovany uz desitky let.. Takze jako by patentovany nebyl.

      Vyrobek patentovany uz desitky let.. Takze jako by patentovany nebyl.

     • Fabius Maximus
      23:24 07.10.2020

      Nelze mít patentovou ochranu desítky let. Podle mezinárodních smluv patentová ochrana může trvat maximálně 20 let - ve zjednodušení formě viz wikipedie ( ...Zobrazit celý příspěvek

      Nelze mít patentovou ochranu desítky let. Podle mezinárodních smluv patentová ochrana může trvat maximálně 20 let - ve zjednodušení formě viz wikipedie ( https://cs.wikipedia.org/wiki/... ). Pak se jakýkoliv vynález stane součástí myšlenkového bohatství celého lidstva.
      To, co popisujete, není nic jiného, než běžná konkurence, o vítězi rozhoduje spotřebitel. Kupujte upínací hlavy Sauer nebo zápalky ze Sušic, ale to neznamená, že Číňané nemohou dělat zápalky, nebo upínací hlavy.Skrýt celý příspěvek

    • bubamara
     17:36 07.10.2020

     Asi nemá smysl porovnávat "čistotu a nevinnost" ČLR a jejich sousedů, na druhou stranu mnozí jsou přes všechny své problémy demokratickými státy. Čínské koncentračná tábory a ...Zobrazit celý příspěvek

     Asi nemá smysl porovnávat "čistotu a nevinnost" ČLR a jejich sousedů, na druhou stranu mnozí jsou přes všechny své problémy demokratickými státy. Čínské koncentračná tábory a rostoucí totalitní sledovací praktiky by měli znepokojovat i nás, stejně jako svého času svět reagoval na nacistické tábory.

     Ohledně krádeží know-kow jste mě dost překvapil, že čínská kultura obecně neuznává ochranu duševního vlastnictví je přeci všeobecně známá věc. Pro ČLR je to i výhodné, protože musí dohánět technologický náskok světa. Už jen ve vojenské oblasti existuje množství příkladů porušování smluv, reverzního inženýrství a nelicenčních kopií. V Číně navíc nefunguje právní stát.Skrýt celý příspěvek

     • Fabius Maximus
      23:32 07.10.2020

      Opravdu čínské koncentrační tábory? Znám britské (vybíjení Bůrů), německé (zplynování a pálení Židů a Slovanů) a ruské (gulagy). Pokud jsou v Číně koncentráky a takový útisk, proč ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravdu čínské koncentrační tábory? Znám britské (vybíjení Bůrů), německé (zplynování a pálení Židů a Slovanů) a ruské (gulagy).
      Pokud jsou v Číně koncentráky a takový útisk, proč k nám z Číny neutíkají běženci a jen jezdí turisti. To jsou všichni z té zlé strany, tak proč je tu pouštíme? Kde jsou důkazy, seznamy zabitých lidí atd. Nevím, možná máte lepší informace, ale to by měl být svět zděšen, pokud jsou v Číne koncentráky....Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      08:11 08.10.2020

      Ty koncentrační tábory v Číně nepatří do historie, ale do současnosti. Svět zděšen je, ale současně chce s Čínou obchodovat, a podle toho se chová. Doporučuju shlédnout pořad ČT ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty koncentrační tábory v Číně nepatří do historie, ale do současnosti.
      Svět zděšen je, ale současně chce s Čínou obchodovat, a podle toho se chová.

      Doporučuju shlédnout pořad ČT "Trabantem z Indie až domů: Velký čínský bratr". Tak totalitně nevypadalo ani Československo v 50. letech.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:29 08.10.2020

      Fabius: to co říkáš jsou úplně stejné řeči, jaké zaznívali kolem Mnichova na adresu Německa. A to tam Dachau fungoval už pět let....

      Fabius: to co říkáš jsou úplně stejné řeči, jaké zaznívali kolem Mnichova na adresu Německa. A to tam Dachau fungoval už pět let....

     • danny
      10:43 08.10.2020

      bubamara: co mi cestování po Asii přineslo, tak bylo zjištění, že volná inspirace (ve většině případů se fakt nedá mluvit o kopírování) tvary vyspělých výrobků je v těchto ...Zobrazit celý příspěvek

      bubamara: co mi cestování po Asii přineslo, tak bylo zjištění, že volná inspirace (ve většině případů se fakt nedá mluvit o kopírování) tvary vyspělých výrobků je v těchto kulturách vnímáno jako pocta originálu a cena výsledného produktu odpovídá užitné hodnotě. Není to čínské specifikum. Samozřejmě, že se řada podniků zabývá i reverzním inženýrstvím, ale přiznejme si, že občas to ukradené duševní vlastnictví je trochu bizár. Že se Apple soudí o kulaté tlačítko? A o zaoblené rohy? To je ubohost, a spíš projev neuvěřitelné drzosti. Navíc krádežemi duševního vlastnictví se čile zabývají i slavné západní korporace. Každá pořádná má specializovaný právní útvar, který řeší, kdy se vyplatí koupit licenci a kdy je lepší šlohnout a soudit tak dlouho, dokud vlastník neumře nebo nezkrachuje.
      S tou demokracií sousedů Číny bych to taky nepřeháněl. Stačí se podívat na mapu, že...

      Ano, sledovací praktiky mě docela znepokojují. Ale ne v Číně. Jdeme v tomto směru také dopředu mílovými kroky a ve chvíli, kdy se propojí pár již běžně fungujících systémů, tak máš sociální kredit jako vyšitý (BRKI NRKI, CRU, registr přestupků, registr vozidel, MPSV Portál atd... )

      S koncentráky je zajímavé, jak se v jednu chvíli objevila mediální smršť, genocida Ujgurů, potlačování náboženských svobod atd... Všude se najednou vyrojili odborníci na minoritní čínská etnika, knihovna V. Havla pořádala mezinárodní sjezdy ujgurologů... a pak jak když zhasneš, a ticho. Život za komára mě naučil být obezřetný, když mi někdo něco cpe pod tlakem. A to se zrovna v případě utlačování Ujgurů (o kterém nepochybuji) dělo.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   16:16 06.10.2020

   No po tom či videli v Taiwane ako Čína "poriešila" Hong-kong, by som sa čudoval každému taiwančanovi čo by chcel ísť dobrovoľne do žalára .... Honk-kong nie až tak veľmi viazaný ...Zobrazit celý příspěvek

   No po tom či videli v Taiwane ako Čína "poriešila" Hong-kong, by som sa čudoval každému taiwančanovi čo by chcel ísť dobrovoľne do žalára ....

   Honk-kong nie až tak veľmi viazaný na Čínu ... resp. skôr Čína je viazaná na Taiwan pre dodávky moderných technológii - napr. komponenty pre elektroniku.

   Taiwan Čínu až tak nepotrebuje ... dováže z nej len 2 % tovarov, zato tam vyváža 6 % exportu. Nemusím hovoriť, že to nie sú hračky ...

   Národnosť nie je podstatná ... podstatné je sloboda (čo je u nás fráza, lebo ju berieme ako samorzejmosť) a v naposlednom rade je jasné, že teoretické zlúčenie vyspelého Taiwanu so zaostalou Čínou by si odskákal Taiwai i keby to komunisti úprimne chceli ....Skrýt celý příspěvek

   • Fabius Maximus
    08:32 07.10.2020

    Ohledně objemu ochodu Tchaj-wanu s Čínou nemáte pravdu. Do Číny směřuje 40% tchajwanského vývozu, viz tabulka za rok 2019 (Čína 27,9 procent, Hong Kong, který branou vstupu zboží ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně objemu ochodu Tchaj-wanu s Čínou nemáte pravdu. Do Číny směřuje 40% tchajwanského vývozu, viz tabulka za rok 2019 (Čína 27,9 procent, Hong Kong, který branou vstupu zboží do Činy, 12,3 procent)

    http://www.worldstopexports.co...

    Čína je tak daleko největším odběratelem tchajwanského zboží, na 2. místě je USA s 14,1 procentním podílem.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   22:02 06.10.2020

   souhlas s "politikou jedné Číny" neznamená, že státy považují Tajwan za součást Číny. Ten termín si každý stát může vykládat po svém 'Mezinárodní společenství v zájmu rozvoje ...Zobrazit celý příspěvek

   souhlas s "politikou jedné Číny" neznamená, že státy považují Tajwan za součást Číny.
   Ten termín si každý stát může vykládat po svém

   'Mezinárodní společenství v zájmu rozvoje vztahů s ČLR přijalo „politiku jedné Číny“ jako fakt, k němuž si však státy vyhrazují právo zaujmout vlastní stanovisko. V souladu s tímto přístupem se také vláda České republiky na počátku 90. let přihlásila k politice jedné Číny s vědomím, že má právo vykládat si „politiku jedné Číny“ po svém'

   https://sinopsis.cz/jedna-cina... Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   09:19 07.10.2020

   Myslím, že oficiální pozice Číny je, že vojenské prostředky proti ostrovu použije jen v případě, že by se Tchaj-wan pokusil vyhlásit nezávislost. - No z obyvacky niekde v Europe sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že oficiální pozice Číny je, že vojenské prostředky proti ostrovu použije jen v případě, že by se Tchaj-wan pokusil vyhlásit nezávislost. - No z obyvacky niekde v Europe sa na to mozeme pozerat takto, ale keby som zil na Tchajwane tak by som to videl trocha inak. Predsa len Cina proti Tchajwanu vedie silnu propagandisticku, ekonomicku a diplomaticku kampan - staci mozno vymena nejake sudruha v politbyre za niekoho s horucou hlavou, politicka ci hospodarska kriza a na to je osvedceny recept "kratka vitazna vojna/nastolenie ustavneho poriadku v nepokojnej provincii".Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   09:26 07.10.2020

   Víte, kdyby jsme se vrátili do historie Evropy, tak nárok na kdejaké území by si mohl nárokovat kde kdo a mohl se osamostatnit kde kdo a nemusíme chodit daleko. Nikdo to neřeší, ...Zobrazit celý příspěvek

   Víte, kdyby jsme se vrátili do historie Evropy, tak nárok na kdejaké území by si mohl nárokovat kde kdo a mohl se osamostatnit kde kdo a nemusíme chodit daleko. Nikdo to neřeší, protože se stalo kdysi dávno, nikdo si to nepamatuje a písemných záznamů je málo a prostě se na to zapomnělo. Jenže Taiwan má tu smůlu, že to není dávno a že proti němu stojí komoušská chátra s miliardou pohůnků.

   Neuznává je skoro nikdo, protože se to dotyčným nehodí. Ekonomicky a politicky by se takový krok nemusel vyplatit. Krom peněz v tom nic jiného není.

   Je absurdní že se stát, který se plně rozhodnul, nemůže zcela osamostatnit od Číny, i když je to ostrovní stát víc jak 100 km daleko od pevniny, má 24 milionů obyvatel, jinou měnu a diametrálně odlišný politický systém.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  20:35 05.10.2020

  Když se podíváte na mapu, tak většina čínských přístavních měst je soustředěna do oblasti ne vzdálenější než 600 km od Tchaj-wanu. Pro odstrašení bych se soustředil na střely ...Zobrazit celý příspěvek

  Když se podíváte na mapu, tak většina čínských přístavních měst je soustředěna do oblasti ne vzdálenější než 600 km od Tchaj-wanu. Pro odstrašení bych se soustředil na střely středního doletu, které by byly zacílený na energetickou infrastrukturu-tzn. elektrárny a rozvodny. V případě, že by soudruzi z ČLR rozpoutali válku, tak by na svém území poprvé vyzkoušeli, jak to dopadne, když jsou moderní megapole zbaveny přivodu elektřiny, který nepůjde obnovit po dobu několika měsíců. To by jen tak nerozdýchali. A ještě důležitější by bylo strašit tamní obyvatelstvo, že se tak může stát. No a když někdo namítne, že tohle provede i ČLR -ano, ale může v mnohem menší míře, to je silná nevýhoda ČLR. Zda ji za to bude ten rozbitý malý skalnatý ostrov stát.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:16 05.10.2020

   Nápad to nie je zlý akurát má jeden zásadný problém. Kto im tie rakety predá?

   Nápad to nie je zlý akurát má jeden zásadný problém. Kto im tie rakety predá?

   • satai
    07:53 06.10.2020

    To zase není tak složité know-how. Mají vlastní vývoj a pro křižující střely jsou už dávno za tímhle dostřelem.

    To zase není tak složité know-how. Mají vlastní vývoj a pro křižující střely jsou už dávno za tímhle dostřelem.

    • Miroslav
     08:39 06.10.2020

     Ešte v roku 2009 testovali vlastný typ rakety s doletom 1000km a odvtedy nič. Žiadne správy. Teda vývoj buď pokračuje alebo bol ukončený. O zaradení do výzbroje neviem. Opravte ma ...Zobrazit celý příspěvek

     Ešte v roku 2009 testovali vlastný typ rakety s doletom 1000km a odvtedy nič. Žiadne správy. Teda vývoj buď pokračuje alebo bol ukončený. O zaradení do výzbroje neviem. Opravte ma ak máte niekto lepšie informácieSkrýt celý příspěvek

     • satai
      09:20 06.10.2020

      Hsiung Feng III i IIE jsou podle vseho davno ve vyzbroji.

      Hsiung Feng III i IIE jsou podle vseho davno ve vyzbroji.

     • Sunet
      12:07 06.10.2020

      Jak se již zmínil satai, střely Hsiung Feng III i Hsiung Feng II jsou již ve výzbroji, v roce 2021 se začne s produkcí modernizované Hsiung Feng II a to ve verzi IIB a letos se ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak se již zmínil satai, střely Hsiung Feng III i Hsiung Feng II jsou již ve výzbroji, v roce 2021 se začne s produkcí modernizované Hsiung Feng II a to ve verzi IIB a letos se plánuje test modernizované Hsiung Feng III s doletem přes 300 km. Takže Taivanci nespí, ale pilně pracují a připravují se na své pevninské sousedy.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    19:34 06.10.2020

    Indie. Pokud ne nyní, tak časem. Špatné vztahy s Čínou se jen zhoršují.

    Indie. Pokud ne nyní, tak časem. Špatné vztahy s Čínou se jen zhoršují.

 • JirkaM
  18:22 05.10.2020

  Ono je docela jisté, že Čína teď válku nezačne, protože pro ni dává smysl pár let počkat na to až bude silnější než USA. Jestli ale záčnou válku USA (teď, dokud jsou silnější), ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je docela jisté, že Čína teď válku nezačne, protože pro ni dává smysl pár let počkat na to až bude silnější než USA.

  Jestli ale záčnou válku USA (teď, dokud jsou silnější), Tchajwan se přijde během první hodiny války o letiště, přístavy a fabriky na čipy. Chudáci experti na polovodiče budou muset hledat obživu někde jinde, třeba v Číně.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
   19:29 05.10.2020

   No tedy já bych chtěl mít Vaši jistotu. Co když nějaká další krize jako povodně, mor (kupodivu všechny tyhle katastrofy se v číně tento rok vystřídaly) nebo nějaké ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

   No tedy já bych chtěl mít Vaši jistotu. Co když nějaká další krize jako povodně, mor (kupodivu všechny tyhle katastrofy se v číně tento rok vystřídaly) nebo nějaké ekonomické potíže (třeba odliv výrobců z Číny - což se taky děje) dotlačí komunistickou vládu k nějaké nepředloženosti jako připojení nespolupracující provincie? Nebo to přepísknou s propagandou a vypadali by před vlastním lidem jako bábovky, kdyby nepostupovali dostatečně tvrdě v konfrontaci s okolím.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:03 05.10.2020

   podle čeho usuzujete, že Čína stále ještě není silnější než USA?

   podle čeho usuzujete, že Čína stále ještě není silnější než USA?

   • Miroslav
    21:40 05.10.2020

    A podľa čoho usudzuješ, že je? Lebo ich je ako psoch? Čína má relatívne nestabilnú ekonomiku postavenú na priemyselnej výrobe a exporte. Relatívne nízke HDP per capita čiastočne ...Zobrazit celý příspěvek

    A podľa čoho usudzuješ, že je? Lebo ich je ako psoch?

    Čína má relatívne nestabilnú ekonomiku postavenú na priemyselnej výrobe a exporte. Relatívne nízke HDP per capita čiastočne kompenzuje len skutočnosť, že ich je poldruha miliardy. Nemajú potrebné know how.

    Lietadlovky stávajú podľa 30 rokov starého sovietskeho vzoru. Nie je tajomstvom, že sa snažia kopírovať ruské stíhačky z éry ZSSR aby stiahli technologickú priepasť. Dopravné lietadlá nevedia vôbec a nákladné sú nelicencované kópie sovietských konštrukcií, napríklad An-26. Vrtuľník tiež nevedia mimo licencie od Airbusu.Skrýt celý příspěvek

    • JirkaM
     14:44 06.10.2020

     Nestabilní ekonomiku založenou na vzájemném přeprodávání si hypoték a pojistek má teď spíš západ. Amíci narozdíl od tebe velmi dobře chápou, že jim zbývá posledních pár let ...Zobrazit celý příspěvek

     Nestabilní ekonomiku založenou na vzájemném přeprodávání si hypoték a pojistek má teď spíš západ.

     Amíci narozdíl od tebe velmi dobře chápou, že jim zbývá posledních pár let vojenské nadvlády.Skrýt celý příspěvek

    • Barsfajny
     22:45 07.10.2020

     Miroslav: úplne súhlasím. USA je silnejšie vojensky či počtom, technologicky aj výcvikom. Otázka je, že či USA dokáže brániť Taiwan. Či by vôbec riskovali lietadlovky tak tesne pri ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav: úplne súhlasím. USA je silnejšie vojensky či počtom, technologicky aj výcvikom. Otázka je, že či USA dokáže brániť Taiwan. Či by vôbec riskovali lietadlovky tak tesne pri ČíneSkrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    14:36 06.10.2020

    Přece jen, západní (a Ruské) zbraně jsou výsledkem docela dlouhého a neskutečně nákladného vývoje. Nejde jen tak zkonstruovat motor do stíhačky, nebo třeba ekvivalent Aegisu. Na ...Zobrazit celý příspěvek

    Přece jen, západní (a Ruské) zbraně jsou výsledkem docela dlouhého a neskutečně nákladného vývoje. Nejde jen tak zkonstruovat motor do stíhačky, nebo třeba ekvivalent Aegisu.

    Na druhou stranu, když pomyslím kde byli Číňani před 20 lety a kde jsou teď, není mi z toho úplně dobře. U nás se děti učí multikulti, gednery nebo sedí doma kvůli covidu, zatímco čínské děti dřou matematiku :-(Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:22 05.10.2020

   Koukám, že si podlehl klasickému ekonomickému klamu. I kdyby Čína rostla tak jak roste, tak furt se v absolutních číslech vzdaluje od USA. Ale navíc se jí růst pomalu zastavuje a ...Zobrazit celý příspěvek

   Koukám, že si podlehl klasickému ekonomickému klamu. I kdyby Čína rostla tak jak roste, tak furt se v absolutních číslech vzdaluje od USA. Ale navíc se jí růst pomalu zastavuje a ještě ji začíná dohánět neutěšená demografická situace.Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    14:50 06.10.2020

    Amíci si tisknou dolary zatímco Čína vyrábí. Co se stane, když se jednoho dne Číňani rozhodnou, že dolary vlastně na nic nepotřebujou? Absolutní čísla jsou zavádějící. V USA je ...Zobrazit celý příspěvek

    Amíci si tisknou dolary zatímco Čína vyrábí. Co se stane, když se jednoho dne Číňani rozhodnou, že dolary vlastně na nic nepotřebujou?

    Absolutní čísla jsou zavádějící. V USA je díky nízké efektivitě drahota a to ta absolutní čísla zkresluje.Skrýt celý příspěvek

    • Danieeel
     23:00 06.10.2020

     Ale potrebuju tie dolary, a este dlho budu... Za co myslite, ze sa kupuje ropa a ine suroviny, ktore musia dovazat? V com maju ulozene ich statne rezervy? V com prebieha drviva ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale potrebuju tie dolary, a este dlho budu...
     Za co myslite, ze sa kupuje ropa a ine suroviny, ktore musia dovazat? V com maju ulozene ich statne rezervy? V com prebieha drviva vacsina svetoveho obchodu?...

     Iba ak by sa vynoril a zautocil ten Zlaty Rubel - toho sa cely svet, a najviac USA trasie. Ale nastastie Rusi nateraz nechavaju svetovu ekonomiku blahosklonne zit...Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   00:59 06.10.2020

   Presne ako pisal Logik. Cinsky rast je za zenitom. USA proste nedobehnu. Prechadzaju z priemyselnej na post industrialnu ekonomiku - a tam ziadne dvojciferne rasty ekonomiky ...Zobrazit celý příspěvek

   Presne ako pisal Logik.
   Cinsky rast je za zenitom. USA proste nedobehnu. Prechadzaju z priemyselnej na post industrialnu ekonomiku - a tam ziadne dvojciferne rasty ekonomiky nehrozia. Budu radi iba ak pristanu "makko", co vobec nie je iste, a Trupm im letisko ruzami iste ustielat nemieni.
   A silno otazny je aj ten ich sucasny rast (okolo 6-7%) - komunisti su v statistikach proste uzasny.

   Obrovsky problem bude pre nichi demografia. To co tam sudruhovia dorobili s tym, ze sa ludom "jebali este aj do jebania" si este skaredo odskacu.

   A za tohto stavu davat do armady 9% hdp... To vyzera na to, ze si ten vyvoj dobre uvedomuju a ak vojnu, tak co najskor, kym su este "in".Skrýt celý příspěvek

   • JirkaM
    14:52 06.10.2020

    Jestli bude ekonomika v USA klesat současným tempem, předhoní je Čína v absolutních číslech docela brzo. Jsme v průšvihu a tím že to budeme popírat si moc nepomůžeme.

    Jestli bude ekonomika v USA klesat současným tempem, předhoní je Čína v absolutních číslech docela brzo. Jsme v průšvihu a tím že to budeme popírat si moc nepomůžeme.

    • Danieeel
     22:53 06.10.2020

     No to ano. Ak zoberieme prepad vyspelych ekonomik v tomto roku, a nakreslime podla toho vyvoj na buduce desatrocia, tak ano, svet ovladne Cina do par rokov. (podla podobnej logiky ...Zobrazit celý příspěvek

     No to ano. Ak zoberieme prepad vyspelych ekonomik v tomto roku, a nakreslime podla toho vyvoj na buduce desatrocia, tak ano, svet ovladne Cina do par rokov.
     (podla podobnej logiky mala byt cela Velka Britania doslova zasrata konskym hnojom vo vyske 2 metrov uz na pociatku 20. storocia. Ropa mala byt drahsia ako zlato pred par desatrociami, Cina bude mat 10 miliard obyvatelov, atd... je to trocha ehm, zastarale a mimochodom vola sa to maltuzianizmus . )

     Pokial ovsem uzname, ze ekonomika je vec cyklicka (a este k tomu sa cislam z Ciny neda verit nijako, co korona celemu svetu iba zdoraznila), tak by som si trval na svojom - Cina bude mat ovela vacsie problemy ako kvazy stabilne ekonomiky USA / EU.

     Cina si dozaiste svoje miesto pod slnkom uhaji, z pozicie USA i EU iste si iste svoje odkrojila, ale svet kvoli tomu nespadne.
     Co sa tyka USA, hlavne triumfy ich ekonomiky a sily, ktore dlhodobo maju, ostavaju nezmenene: 1. dolar, 2. dolar, 3. dolar, ... potom niekde dalej "dlhodobo stabilna, bilancne vyrovnana robusna ekonomika so silnou domacou spotrebou". Toto je nieco, co Cine v ziadnom grafe - ani len vyhladovo - nenakreslite.Skrýt celý příspěvek

 • bubamara
  16:39 05.10.2020

  Samozřejmě je otázka, jestli ostrov může zachránit dikobrazí doktrína, ale moc na výběr asi nemá. Je škoda, že se ČLR všichni tak bojí, že Čínská republika prakticky nemá možnost ...Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě je otázka, jestli ostrov může zachránit dikobrazí doktrína, ale moc na výběr asi nemá. Je škoda, že se ČLR všichni tak bojí, že Čínská republika prakticky nemá možnost získat většinu moderních zbraní. Viz třeba ponorky. Přestože jsem odpůrce jaderných zbraní, něco takového by se asi Č. republice hodilo pro odstrašení.Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  16:21 05.10.2020

  Tak je jasné že Tchajwan sa porážke ťažko vyhne keď dôjde k vyhroteniu situácie, musi však mať takú úroveň armády a medzinárodných vzťahov aby to Čína neurobila alebo aby ju to ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak je jasné že Tchajwan sa porážke ťažko vyhne keď dôjde k vyhroteniu situácie, musi však mať takú úroveň armády a medzinárodných vzťahov aby to Čína neurobila alebo aby ju to sakramentsky bolelo, ako vojensky tak aj ekonomicky.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   17:30 05.10.2020

   Čína je dosť závislá na svojej "neposlušnej časti" ... https://oec.world/en/profile/c... Dovoz z Taiwanu tvorí 6 % .... a samozrejme nedovážajú sa tričká, ale zväčša ...Zobrazit celý příspěvek

   Čína je dosť závislá na svojej "neposlušnej časti" ...

   https://oec.world/en/profile/c...

   Dovoz z Taiwanu tvorí 6 % .... a samozrejme nedovážajú sa tričká, ale zväčša produkty s vysokou pridanou hodnotou ako napr. súčiastky do mobilov, kde má dnes Huawei veľký problém, lebo Taiwan obmedzil vývoz do Číny .... ale len preto, že ho k tomu "dokopali" USA.

   To jasne ukazuje, že Čína má síce veľa svalov, ale málo "rozumu" t.j. moderných technológii. Každý síce pozná 5G siete či mobily, ale ostatné ?

   Samozrejme celý svet vyrába v Číne .... ale má tam zväčša len výrobu, vývoj a dobre platená konštruktérska práce je inde ....

   Paradoxne čím viac bude mať problémy nie najzdravšia čínska ekonomika, tým bude väčšie pokušenie komunistov "vyventilovať" sa inde .. napr. konfliktom s Taiwano, či niekým iným, lebo tých kandidátov je viac ...

   Mimochodom trhy susedov s ktorými má Čína spory sú násobne väčšie (Japonsko, Južná Kórea, Vietnam, Filipíny, Taiwan, India) takže mi je záhadou prečo sa všetci tak plazia pred Čínou ....

   Kamarát tam podniká a je veľký nadšenec spolupráce s Čínou. Ale o politike sa tam nebaví nik .... a sú tam čudný "zvyky" .... napr. si chcel registrovať nejakú typickú slovenskú značku aby mohli s ňou podnikať a "náhodou" už ju mal registrovaný niekto iný - čínska firma. Samozrejme "žiadny problém" ... stačilo zaplatiť výpalníkovi .... 40 tis. eúr .... za nič .... a mohlo sa začať podnikať .....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...