Tchajwanská otázka a evropská strategická autonomie

Tchajwanská otázka a evropská strategická autonomie
Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen před nastoupenou jednotkou tchajwanské námořní pěchoty (2020) / Office of the President, CC BY 2.0 (Zvětšit)

S koncem snů o evropské strategické autonomii se nechce smířit Francie. Při své nedávné cestě do Číny to dal jasně najevo francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho státní návštěva vyvrcholila podpisem několika významných francouzsko-čínských obchodních dohod, na které navázala neméně významná politická vyjádření. Prohlubující se čínsko-evropská spolupráce vyvolává otázku, zda budou Evropané v případě čínské agrese plně stát za Tchaj-wanem a USA.     

Francouzský think tank Groupe d'études géopolitiques (GEG) považuje odsouzení evropské strategické autonomie k zániku za předčasné a krátkozraké. Ano, Evropané dnes nejsou připraveni sami bránit svůj kontinent a ruská válka proti Ukrajině je přiměla k větší, nikoli menší závislosti na Spojených státech. Nicméně Pentagon přinejmenším od konce minulé dekády řeší dilema vedení dvou válek najednou. USA potřebují silnou Evropu, která se dokáže sama vypořádat s Ruskem a tím uvolnit Američanům ruce pro konflikt v Tichomoří.

Ačkoli Bílý dům v posledních měsících pokládá podporu Ukrajiny proti Rusku za hlavní strategickou prioritu, v nadcházejících desetiletích mu půjde především o Čínu. Evropané proto do svých strategických kalkulací musí zahrnout riziko vypuknutí války o Tchaj-wan. Ruské síly je podle amerických představ nutné natolik oslabit, aby se USA mohly plně soustředit na čínskou výzvu. Vojenskou podporu Ukrajině proto nelze vnímat jen jako podporu ukrajinské suverenity a územní celistvosti, ale také jako prostředek k dlouhodobému oslabení ruských útočných schopností. GEG Evropě doporučuje investovat do své strategické autonomie, aby jí přesměrování amerických zdrojů do Asie nezanechalo ve zranitelné pozici. 

Emmanuel Macron svůj pohled na evropskou strategickou autonomii nepřirovnává ke snaze odklonit se ve vojensko-politické rovině od Spojených států. Naopak si v souladu s francouzským think tankem přeje učinit z Evropy spolehlivého partnera v rámci NATO a v jeho rámci převzít více odpovědnosti za evropskou bezpečnost. Další Macronovy kroky a vyjádření jdou ovšem znatelně neamerickým směrem. Z dubnové návštěvy Číny si francouzský prezident přivezl řadu podepsaných dohod o společných dopravních, energetických, kulturních, vědeckých a zemědělských projektech.

Francouzská státní korporace EDF (Électricité de France) a čínská CGN (China General Nuclear Power Group) například souhlasily s pokračováním spolupráce na výrobě jaderné energie. EDF a China Energy se zavázaly k součinnosti v oblasti offshore větrné energie. Výrobce letadel Airbus oznámil plán vybudovat novou montážní linku v Tianjinu a zdvojnásobit tak svou místní výrobní kapacitu letadel A320. Total Energy se ještě před Macronovým příjezdem do Číny dohodla na nákupu LNG od společnosti CNOOC (China National Offshore Oil Corporation). Francouzi budou za plyn platit namísto v amerických dolarech čínskými jüany.

„Strategická autonomie ve shodě se Spojenými státy neznamená, že nebudeme mít vlastní názor na Čínu, Ukrajinu nebo sankční politiku,“ uvedl minulý měsíc Macron. „Musíme snižovat rizika, nebýt závislý jeden na druhém. Paradoxně ve chvíli, kdy zavádíme prvky skutečné evropské strategické autonomie, začínáme následovat americkou politiku jakýmsi panickým reflexem... Před pěti lety byla strategická autonomie snem. Dnes o tom všichni mluví. To je zásadní změna.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Tanky Abrams, střely Stinger: Washington dodá zbraně Tchaj-wanu za miliardy

Americká agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Američané prodávají Tchaj-wanu stíhačky F-16C/D Block 70

Podle amerických médií, s odvoláním na zdroje z Bílého domu, administrativa Donalda Trumpa souhlasí ...

PREMIUM AUKUS: Strategický rozměr australského nákupu jaderných ponorek

Australské rozhodnutí odmítnout francouzské ponorky a otočit se k „nové“ alianci se Spojenými státy ...

Konec snů o evropské strategické autonomii

Ukrajinsko-ruská válka odhaluje rostoucí nerovnováhu transatlantického spojenectví. Navzdory ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.