Technologie zítřka - Zbraň střílející blesky po laserovém paprsku

LIPC
Foto: Na obrázku vidíme cestovat elektrický výboj přímo k cíli. Avšak když se přiblíží k autu, odkloní se od cíle a cestuje karosérii auta směrem k zemi – cestou nejmenšího odporu. Vědce čeká ještě spousta práce, ale věří, že technologie LIPC může fungovat jako velmi účinná zbraň. / US Army

Je nám jasné, jak bulvárně nadpis článku zní, ale dnes si představíme zbraň, která přesně tohle dokáže. Vědci z amerického výzkumného střediska Picatinny Arsenal pracují na zbrani schopné přes laserový paprsek dopravit k cíli velmi silný elektrický výboj - blesk. Opravdu se nejedná o „science-fiction“, ale o reálnou technologii založenou na známých fyzikálních principech.

Zbraň je založena na technologii známe jako Laserem indukovaný plazmový kanál (Laser-Induced Plasma Channel, LIPC).  Pointa je v tom, že pomocí velmi krátkého a silného laserového impulzu se vytvoří plazmový kanál fungující jako vodič elektrické energie.

Blesk je silný přírodní elektrostatický výboj (electrostatic discharge – ESD) produkovaný během bouřky. Bleskový elektrický výboj je provázen emisí světla. Elektřina procházející kanály výboje rychle zahřívá okolní vzduch, který díky expanzi produkuje charakteristický zvuk hromu. Wikipedia

Vezměme to ale od počátku. Využití blesků (elektrických výbojů) jako zbraně je obtížné, protože samotný blesk putuje vzduchem zcela nepředvídatelně – cestou nejmenšího odporu.  Pokud bychom mohutný elektrický výboj chtěli použít jako zbraň, musíme zařídit, aby cestoval námi určeným směrem.

Zde právě nastupuje laser. Pokud vybudíme dostatečně výkonný laserový impulz (stačí jen zlomek sekundy dlouhý), laserový paprsek způsobí ionizaci vzduchu ve svém bezprostředním okolí – vytvoří se plazmový kanál.

Plazma je ionizovaný plyn složený z iontů, elektronů (a případně neutrálních atomů a molekul), který vzniká odtržením elektronů z elektronového obalu atomů plynu, či roztržením molekul (ionizací). Plazma je čtvrté skupenství hmoty. Wikipedia

Vzhledem k tomu, že plazmový kanál vede elektřinu mnohem lépe než okolní vzduch, elektrický výboj bude putovat právě tímto kanálem – cestou nejmenšího odporu. Poté, když elektrický výboj zasáhne cíl – člověka, auto nebo nevybuchlou munici, cestuje opět cestou nejmenšího odporu k zemi, případně do vodivého předmětu dotýkající se cíle – např. další osoby.

Pro zavedení technologie LIPC je třeba vyřešit samozřejmě několik zásadních problémů. Velkým rizikem je, že se elektrický výboj může před cílem odchýlit, protože najde cestu s menším elektrickým odporem, menším než má plazmový kanál – tak jak to ostatně vidíme na hlavním obrázku.

Dalším technologickým problém je, že samotný elektrický výboj může zničit citlivé součástky samotného laserového děla, například optiku. Jako obvykle u podobných zbraní, velkým problém je také kompaktní a výkonný zdroj elektrické energie.

Zdroj: US Army

Nahlásit chybu v článku


Související články

GLEF - obranný zelený laser chrání životy

Dnes si povíme o zbraňovém systému, který sice již nějaký ten pátek operuje v bojových zónách, ale ...

Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku

Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...

Energetické neletální zbraně

Zvládnout dav nebo na dálku odehnat, či spacifikovat podezřelého jedince je pro vojáky na ...

Daewoo K11 - puška budoucnosti z Jižní Koreje

Ve Spojených státech běžel v 90. letech minulého století program pokročilé osobní zbraně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • HU
  18:57 09.07.2012

  Tony: ..myslel jsi meče? :-)

  Tony: ..myslel jsi meče? :-)

 • Tony
  10:49 08.07.2012

  za chvili budou zbraně jako ve Star Wars... :D

  za chvili budou zbraně jako ve Star Wars... :D

Načítám diskuzi...