Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky T-90 jsou vybaveny francouzskou termovizí Catherine-FC. / Public Domain

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika zemích světa a ruské ozbrojené síly jsou závislé na jejich dovozu. Dmitrij Rogozin, vicepremiér odpovídající za zbrojní průmysl, v roce 2012 přislíbil jejich vnitrostátní výrobu, ale zatím Rusko dostatečně moderní termovize nevyrábí. 

„Sami dosud detektory pro naše, ruské, termovizory nevyrábíme, ale za rok už budeme. Vláda průmyslu dala všechny potřebné pokyny. Jsem si jistý, že je vyplní! Za rok budeme mít vlastní detektory pro termovizní kamery!“ uvedl Dmitrij Rogozin v roce 2012 pro televizní kanál Rossija 24.

 


 

Spojení „detektory v mozaikovém uspořádání“ je volným překladem anglického „focal plane array“ (FPA), tj. doslova sestavy ohniskové roviny. Toto technologicky pokročilé zařízení je souborem obrazových snímačů, jež se nachází v ohniskové rovině infračervených kamer. Jedná se o klíčovou technologii nutnou k výrobě termovizních přístrojů.
 

V září 2013 vznikla společnost Fotoelektronnyje pribory se sídlem v Ščolkově nedaleko Moskvy. Společnost byla vytvořena za účelem vývoje ruského FPA, což by zemi zbavilo závislosti na dovozu. Fotoelektronnyje pribory mají své sídlo v budově státního výzkumného ústavu Ciklon, který je součástí korporace Rostech. Ciklon je jednou z mála ruských firem, jež vyrábí termovizní kamery s pomocí dovážených FPA. Ústav vlastní 50% podíl ve společnosti Fotoelektronnyje pribory.
 

K dalším ruským výrobcům infračervených kamer patří některé společnosti, jež své výrobky představily v průběhu loňského veletrhu námořní vojenské techniky v Petrohradě. Termovizní systémy a komponenty vystavovalo například Leningradské opticko-mechanické sdružení, státní výzkumný ústav Karat, podnik Aviacionnaja i morskaja elektronika, společnost Něva-Elektronika a VVC-Těplovizor.  
 

Vývoj FPA dokončen?

Zpravodajská agentura TASS 15. července 2016 zveřejnila zprávu o dokončení vývoje ruských FPA. Generální ředitel výzkumného ústavu Ciklon Alexander Borisov ohlásil úspěšné završení vývoje mikrodisplejů a obrazových snímačů pro termovize.
 

„Jako čtvrtému státu na světě, po Číně, Francii a USA, se nám podařilo zvládnout výrobu této technologie. Sestrojili jsme produkty, které svými parametry obstojí v globálním srovnání. Ročně zvládneme vyrobit 10 000 obrazových snímačů, řekl Borisov.

 

Podle Borisovova vyjádření budou tyto mikrodispleje a obrazové snímače tvořit základ infračervených kamer, jimiž se vybaví bojová vozidla pěchoty Kurganěc, tanky Armata či minolovky Projektu 12700.

 

Nedlouho po zprávě TASSu se v deníku Izvestija objevil článek s titulkem „ Naše země se stala čtvrtou na světě po USA, Francii a Číně, která dokázala vyrobit vlastní termovizní obrazové snímače “. Text tvoří z velké části rozhovor s ruským vojenským expertem Sergejem Suvorovem.

 

Termovizní přístroje dostanou i ruští vojáci budoucnosti Ratnik.

 

„Termovize se skládá nejenom z obrazových snímačů, ale i z optického systému a výpočetního programu, který zpracovává obraz a přenáší ho na obrazovku, vysvětlil Suvorov. Až donedávna jsme kupovali francouzské FPA Thales Catherine-FC a Sagem Matiz, jež jsou součástí termovizní kamery Essa pro tanky T-90 či Plisa pro T-80.“

 

Jak poznamenal Suvorov, Essa umožňuje posádce tanku vyhledávat cíle během libovolné denní doby na vzdálenost čtyř kilometrů. Příprava systému k práci netrvá déle než pět minut. Essa může být v provozu nepřetržitě po dobu šesti hodin při teplotách od -50 °C do 55 °C.
 

Výroba FPA se teprve plánuje

Výzkumný ústav Ciklon ovšem podle nedávného zjištění deníku Novaja gazeta stále není schopen FPA vyrábět. Tiskové oddělení ústavu totiž vysvětlilo, že se Alexander Borisov v roce 2016 vyjádřil nepřesně. Produkce FPA ještě nezačala a momentálně se teprve plánuje. Ve výroční zprávě Ciklon navíc uvedl, že se nadále chystá FPA pro výrobu infračervených kamer dovážet.
 

Podobnou informaci přinesly také internetové stránky FlotProm. Ruské námořnictvo sice využívá termovize vnitrostátní výroby, ale jejich FPA stále pochází z Francie. Menší lodě, jako jsou např. raketové a hlídkové čluny, dokonce využívají infračervené kamery zcela vyráběné v zahraničí. Největší podíl na ruském trhu mají výrobky americké společnosti FLIR.
 

Maksim Šepovalenko, zástupce ředitele moskevského Centra analýz strategií a technologií, se domnívá, že dovoz zahraničních termovizorů je pro Rusko momentálně logickou volbou.
 

„Je to způsobeno technologickým zpožděním vzniknuvším po rozpadu SSSR. Obrněná technika, útočné letouny a malé lodě byly opomíjeny, protože přednost dostala jaderná triáda. Termovizory kompletně domácí výroby dosud nemáme, uvedl pro FlotProm Šepovalenko. Podle jeho názoru je pro námořnictvo jednodušší používat produkty známých výrobců, klidně i západních.

 

S Šepovalenkem souhlasí Viktor Murachovskij, šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva. Myslí si, že ruské termovize a FPA před sebou mají ještě pár let, než budou v celosvětovém měřítku konkurenceschopné. Moderní obrazové snímače se v Rusku ještě nevyrábí, řekl Murachovskij.       

 

Zdroje: Novaja Gazeta, Izvestija, Tass, FlotProm

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40

Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin představila osm modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP) Warrior 2. Klíčovou součástí modernizace je ...

NGAFV: Singapurské vozidlo pro americké výsadkové jednotky

Singapurská společnost ST Kinetics je připravena předat americké armádě v rámci programu MPF (Mobile Protected Firepower) prototyp nového obrněného výsadkového bojového vozidla. Stroj vychází ze ...

CV90: Evoluce na bitevním poli

Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z kontinuálního vývoje jednoho z nejmodernějších, nejvšestrannějších, nejspolehlivějších a v boji ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection Systems). Vzhledem ke zhoršení vztahů s tradičními vojenskými partnery (USA, Německo, Izrael) se ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 11
 • shal
  20:15 11.04.2018

  jan.mrcasik@protonmail.com: Já bych netvrdil, že Rusko nemá spojence. Minimálně jeden sedí u nás na Hradě. Bohužel.

 • jan.mrcasik@protonmail.com
  13:52 21.03.2018

  USA vyvinuly hypersonickou střelu poháněnou jaderným reaktorem "Tory" již v roce 1961 - jmenovalo se to "Project Pluto" a fungovalo to přesně jak popisují pánové dole, na ohřevu náporového vzduchu jaderným reaktorem. Žáruvzdorné materiály, které vydržely teploty 1400°C v reaktorovém jádru, dodala firma Coors.

  Mělo to jediný problém: ten vzduch, která to poháněl, byl kontaminovaný radioaktivitou z reaktoru. Což znamenalo, že kdyby bylo Pluto odpáleno z USA, po cestě do Sovětského Svazu by jaksi kontaminovalo americké spojence - Kanadu, nebo Francii a Skandinávii... Díky čemuž byl celý projekt zabit, jakmile byly vyvinuty konvenčně poháněné ICBM.

  Pro Rusko toto ovšem na překážku není, protože Rusko nemá žádné přátele jejichž kontaminace by se muselo vyvarovat :D

 • Kozlus
  19:09 14.03.2018

  Ano, tomu uz sem psal driv, ze plete dve rakety do jedne:)

 • Slavoslav
  18:57 14.03.2018

  Kozlus

  je jedna vec o com sa bavis ty a druha o com sa bavi Gloton na ktoreho reagujem. Vid jeho prispevky

  Jirosi

  ale ja nikde nehovorim, ze to Rusi vyriesili. Len ti hovorim o akom druhu pohonu pravdepodobne Gloton hovori. Tiez tomu prikladam podobnu vahu ako svojho casu vyjadreniam severnej koreji o zvladnutej studenej fuzii. Ale predpokladam, ze na Sputniku a podobne to bude peknych par rokov zivene neovcami

 • Jirosi
  18:51 14.03.2018

  Slavoslav: Ano, tohle je krásná teorie. Jenže střed z realitou a teplotní únosností materiálů. Tedy v proudovém motoru jsou vnější i vnitřní částí chlazeny, aby nedošlo k tepelnému poškození. Ale zdrojem tepla je palivo, vstřikované do mezi prostoru. V mezi prostoru pak dosahuje teploty podstatně vyšší než je mez pevnosti materiálů motoru.

  Jenže u motoru a jaderné palivo, ti to palivo nemůže mít větší teplotu než dovoluje konstrukce(teplotní odolnost materiálu) v němž je to palivo uchyceno, případně dojde k roztavení samotného paliva. Takže nemůžeš dosáhnout tak vysokého výkonu. Protože nebudeš mít, tak velký rozdíl teplot (vstup/výstup).

 • Kozlus
  18:42 14.03.2018

  Slavoslav: Ano, spekuluje se, ze takhle by to mohlo fungovat. ALE: NEbavime se o balisticke rakete, ale o strele s plochou drahou letu.

 • Slavoslav
  18:37 14.03.2018

  Jirosi

  Ak som dobre pochopil z prvej zmienky v diskusii tak ide o termo raketový motor. Princíp je v tomto pripade že studené palivo privedie do komory kde je prudko ohriate čím zväčší svoj objem a tryskou vyteká von.

  Chladiacim médiom je tým pádom priamo palivo ktoré odoberá teplo z reaktora. Ak tam dokážeš naporovo nasávať vzduch máš prakticky neobmedzený dolet kým funguje reaktor. Tour teória. Ak to má ale letieť do vesmíru musí si palivo viezť a tam to už naráža na efektivitu či nepoužiť konvenčný motor a ušetriť hmotnosť reaktora. Tiež chladenie vo vesmíre je problém ak by došlo palivo. Je tam zima ale súčasne aj vákuum

 • Jirosi
  18:27 14.03.2018

  Gloton: Tak pokud kluci v Rusku vymysleli "spalovací komoru", kam se dají valit štěpné prvky, tak to všechna čest.
  Protože vedle tohohle zařízení vypadá Fůzní elektrárna jako jako pokus pro žáky základní školy.

  Prostě neexistuje materiál umožňující vytvořit spalovací komoru, případně trysku pro štěpnou(fuzní) reakci. Takže pokud se bavíme o takovém zařízení, pak se bavíme o stroji na principu pohonu jaderným reaktorem.

  Přitom ta reakce musí probíhat v teplotách, kdy se neroztaví ocelové obaly udržující palivo na místě. O teplotách nad 1000 stupňů bych se moc nebavil. Přitom toho lze dosáhnout jedinou věcí a to chlazením! Pokud použijí vice stupňový okruh efektivity celého systému půjde rapidně dolů.

 • Slavoslav
  17:33 14.03.2018

  Gloton

  Tak to zjavne chápeme úplne inak výraz neobmedzený dolet umožňujúci manévrovať ako sa rakete chce. Lebo ICBM schopné zasiahnuť akékoľvek miesto na zemi nie sú problém ani s konvenčným motorom.

  Ten prakticky neobmedzený dolet by platil len v prípade náporoveho nasávanie vzduchu. Ak by išiel na vezené palivo tak neverím na tak vysokú účinnosť voči konvenčným motorom, že by sa tam oplatilo na orbitu vynášať dodatočnú záťaž reaktora.

  Celé to smrdí blábolom

 • Gloton
  17:25 14.03.2018

  Ale vždyť i ty "atomové raketové motory" potřebují sebou vezené palivo, rozhodně nefungují tak, že jen nasávají a ohřívají vzduch.
  Když se mluví o neomezeném doletu, neplatí to absolutně, ale je to myšleno jako neomezený v rámci Země, tedy že doletí kamkoliv na zeměkouli.

Stránka 1 z 11