Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky T-90 jsou vybaveny francouzskou termovizí Catherine-FC. / Public Domain

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika zemích světa a ruské ozbrojené síly jsou závislé na jejich dovozu. Dmitrij Rogozin, vicepremiér odpovídající za zbrojní průmysl, v roce 2012 přislíbil jejich vnitrostátní výrobu, ale zatím Rusko dostatečně moderní termovize nevyrábí. 

„Sami dosud detektory pro naše, ruské, termovizory nevyrábíme, ale za rok už budeme. Vláda průmyslu dala všechny potřebné pokyny. Jsem si jistý, že je vyplní! Za rok budeme mít vlastní detektory pro termovizní kamery!“ uvedl Dmitrij Rogozin v roce 2012 pro televizní kanál Rossija 24.

 


 

Spojení „detektory v mozaikovém uspořádání“ je volným překladem anglického „focal plane array“ (FPA), tj. doslova sestavy ohniskové roviny. Toto technologicky pokročilé zařízení je souborem obrazových snímačů, jež se nachází v ohniskové rovině infračervených kamer. Jedná se o klíčovou technologii nutnou k výrobě termovizních přístrojů.
 

V září 2013 vznikla společnost Fotoelektronnyje pribory se sídlem v Ščolkově nedaleko Moskvy. Společnost byla vytvořena za účelem vývoje ruského FPA, což by zemi zbavilo závislosti na dovozu. Fotoelektronnyje pribory mají své sídlo v budově státního výzkumného ústavu Ciklon, který je součástí korporace Rostech. Ciklon je jednou z mála ruských firem, jež vyrábí termovizní kamery s pomocí dovážených FPA. Ústav vlastní 50% podíl ve společnosti Fotoelektronnyje pribory.
 

K dalším ruským výrobcům infračervených kamer patří některé společnosti, jež své výrobky představily v průběhu loňského veletrhu námořní vojenské techniky v Petrohradě. Termovizní systémy a komponenty vystavovalo například Leningradské opticko-mechanické sdružení, státní výzkumný ústav Karat, podnik Aviacionnaja i morskaja elektronika, společnost Něva-Elektronika a VVC-Těplovizor.  
 

Vývoj FPA dokončen?

Zpravodajská agentura TASS 15. července 2016 zveřejnila zprávu o dokončení vývoje ruských FPA. Generální ředitel výzkumného ústavu Ciklon Alexander Borisov ohlásil úspěšné završení vývoje mikrodisplejů a obrazových snímačů pro termovize.
 

„Jako čtvrtému státu na světě, po Číně, Francii a USA, se nám podařilo zvládnout výrobu této technologie. Sestrojili jsme produkty, které svými parametry obstojí v globálním srovnání. Ročně zvládneme vyrobit 10 000 obrazových snímačů, řekl Borisov.

 

Podle Borisovova vyjádření budou tyto mikrodispleje a obrazové snímače tvořit základ infračervených kamer, jimiž se vybaví bojová vozidla pěchoty Kurganěc, tanky Armata či minolovky Projektu 12700.

 

Nedlouho po zprávě TASSu se v deníku Izvestija objevil článek s titulkem „ Naše země se stala čtvrtou na světě po USA, Francii a Číně, která dokázala vyrobit vlastní termovizní obrazové snímače “. Text tvoří z velké části rozhovor s ruským vojenským expertem Sergejem Suvorovem.

 

Termovizní přístroje dostanou i ruští vojáci budoucnosti Ratnik.

 

„Termovize se skládá nejenom z obrazových snímačů, ale i z optického systému a výpočetního programu, který zpracovává obraz a přenáší ho na obrazovku, vysvětlil Suvorov. Až donedávna jsme kupovali francouzské FPA Thales Catherine-FC a Sagem Matiz, jež jsou součástí termovizní kamery Essa pro tanky T-90 či Plisa pro T-80.“

 

Jak poznamenal Suvorov, Essa umožňuje posádce tanku vyhledávat cíle během libovolné denní doby na vzdálenost čtyř kilometrů. Příprava systému k práci netrvá déle než pět minut. Essa může být v provozu nepřetržitě po dobu šesti hodin při teplotách od -50 °C do 55 °C.
 

Výroba FPA se teprve plánuje

Výzkumný ústav Ciklon ovšem podle nedávného zjištění deníku Novaja gazeta stále není schopen FPA vyrábět. Tiskové oddělení ústavu totiž vysvětlilo, že se Alexander Borisov v roce 2016 vyjádřil nepřesně. Produkce FPA ještě nezačala a momentálně se teprve plánuje. Ve výroční zprávě Ciklon navíc uvedl, že se nadále chystá FPA pro výrobu infračervených kamer dovážet.
 

Podobnou informaci přinesly také internetové stránky FlotProm. Ruské námořnictvo sice využívá termovize vnitrostátní výroby, ale jejich FPA stále pochází z Francie. Menší lodě, jako jsou např. raketové a hlídkové čluny, dokonce využívají infračervené kamery zcela vyráběné v zahraničí. Největší podíl na ruském trhu mají výrobky americké společnosti FLIR.
 

Maksim Šepovalenko, zástupce ředitele moskevského Centra analýz strategií a technologií, se domnívá, že dovoz zahraničních termovizorů je pro Rusko momentálně logickou volbou.
 

„Je to způsobeno technologickým zpožděním vzniknuvším po rozpadu SSSR. Obrněná technika, útočné letouny a malé lodě byly opomíjeny, protože přednost dostala jaderná triáda. Termovizory kompletně domácí výroby dosud nemáme, uvedl pro FlotProm Šepovalenko. Podle jeho názoru je pro námořnictvo jednodušší používat produkty známých výrobců, klidně i západních.

 

S Šepovalenkem souhlasí Viktor Murachovskij, šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva. Myslí si, že ruské termovize a FPA před sebou mají ještě pár let, než budou v celosvětovém měřítku konkurenceschopné. Moderní obrazové snímače se v Rusku ještě nevyrábí, řekl Murachovskij.       

 

Zdroje: Novaja Gazeta, Izvestija, Tass, FlotProm

Nahlásit chybu v článku


Související články

Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40

Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin ...

NGAFV: Singapurské vozidlo pro americké výsadkové jednotky

Singapurská společnost ST Kinetics je připravena předat americké armádě v rámci programu MPF (Mobile ...

CV90: Evoluce na bitevním poli

Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z ...

Ukrajinské systémy aktivní ochrany Zaslon-L pro turecké tanky v Sýrii

Turecko urychleně vybaví své tanky bojující v Sýrii aktivním systémem ochrany APS (Active Protection ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • shal
  20:15 11.04.2018

  jan.mrcasik@protonmail.com: Já bych netvrdil, že Rusko nemá spojence. Minimálně jeden sedí u nás na Hradě. Bohužel.

  jan.mrcasik@protonmail.com: Já bych netvrdil, že Rusko nemá spojence. Minimálně jeden sedí u nás na Hradě. Bohužel.

 • jan.mrcasik@protonmail.com
  13:52 21.03.2018

  USA vyvinuly hypersonickou střelu poháněnou jaderným reaktorem "Tory" již v roce 1961 - jmenovalo se to "Project Pluto" a fungovalo to přesně jak popisují pánové dole, na ohřevu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA vyvinuly hypersonickou střelu poháněnou jaderným reaktorem "Tory" již v roce 1961 - jmenovalo se to "Project Pluto" a fungovalo to přesně jak popisují pánové dole, na ohřevu náporového vzduchu jaderným reaktorem. Žáruvzdorné materiály, které vydržely teploty 1400°C v reaktorovém jádru, dodala firma Coors.

  Mělo to jediný problém: ten vzduch, která to poháněl, byl kontaminovaný radioaktivitou z reaktoru. Což znamenalo, že kdyby bylo Pluto odpáleno z USA, po cestě do Sovětského Svazu by jaksi kontaminovalo americké spojence - Kanadu, nebo Francii a Skandinávii... Díky čemuž byl celý projekt zabit, jakmile byly vyvinuty konvenčně poháněné ICBM.

  Pro Rusko toto ovšem na překážku není, protože Rusko nemá žádné přátele jejichž kontaminace by se muselo vyvarovat :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:09 14.03.2018

  Ano, tomu uz sem psal driv, ze plete dve rakety do jedne:)

  Ano, tomu uz sem psal driv, ze plete dve rakety do jedne:)

 • Slavoslav
  18:57 14.03.2018

  Kozlus

  je jedna vec o com sa bavis ty a druha o com sa bavi Gloton na ktoreho reagujem. Vid jeho prispevky

  Jirosi

  ale ja nikde nehovorim, ze to Rusi vyriesili. Len ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus

  je jedna vec o com sa bavis ty a druha o com sa bavi Gloton na ktoreho reagujem. Vid jeho prispevky

  Jirosi

  ale ja nikde nehovorim, ze to Rusi vyriesili. Len ti hovorim o akom druhu pohonu pravdepodobne Gloton hovori. Tiez tomu prikladam podobnu vahu ako svojho casu vyjadreniam severnej koreji o zvladnutej studenej fuzii. Ale predpokladam, ze na Sputniku a podobne to bude peknych par rokov zivene neovcami
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:51 14.03.2018

  Slavoslav: Ano, tohle je krásná teorie. Jenže střed z realitou a teplotní únosností materiálů. Tedy v proudovém motoru jsou vnější i vnitřní částí chlazeny, aby nedošlo k tepelnému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: Ano, tohle je krásná teorie. Jenže střed z realitou a teplotní únosností materiálů. Tedy v proudovém motoru jsou vnější i vnitřní částí chlazeny, aby nedošlo k tepelnému poškození. Ale zdrojem tepla je palivo, vstřikované do mezi prostoru. V mezi prostoru pak dosahuje teploty podstatně vyšší než je mez pevnosti materiálů motoru.

  Jenže u motoru a jaderné palivo, ti to palivo nemůže mít větší teplotu než dovoluje konstrukce(teplotní odolnost materiálu) v němž je to palivo uchyceno, případně dojde k roztavení samotného paliva. Takže nemůžeš dosáhnout tak vysokého výkonu. Protože nebudeš mít, tak velký rozdíl teplot (vstup/výstup).
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:42 14.03.2018

  Slavoslav: Ano, spekuluje se, ze takhle by to mohlo fungovat. ALE: NEbavime se o balisticke rakete, ale o strele s plochou drahou letu.

  Slavoslav: Ano, spekuluje se, ze takhle by to mohlo fungovat. ALE: NEbavime se o balisticke rakete, ale o strele s plochou drahou letu.

 • Slavoslav
  18:37 14.03.2018

  Jirosi

  Ak som dobre pochopil z prvej zmienky v diskusii tak ide o termo raketový motor. Princíp je v tomto pripade že studené palivo privedie do komory kde je prudko ohriate čím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  Ak som dobre pochopil z prvej zmienky v diskusii tak ide o termo raketový motor. Princíp je v tomto pripade že studené palivo privedie do komory kde je prudko ohriate čím zväčší svoj objem a tryskou vyteká von.

  Chladiacim médiom je tým pádom priamo palivo ktoré odoberá teplo z reaktora. Ak tam dokážeš naporovo nasávať vzduch máš prakticky neobmedzený dolet kým funguje reaktor. Tour teória. Ak to má ale letieť do vesmíru musí si palivo viezť a tam to už naráža na efektivitu či nepoužiť konvenčný motor a ušetriť hmotnosť reaktora. Tiež chladenie vo vesmíre je problém ak by došlo palivo. Je tam zima ale súčasne aj vákuum
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:27 14.03.2018

  Gloton: Tak pokud kluci v Rusku vymysleli "spalovací komoru", kam se dají valit štěpné prvky, tak to všechna čest.
  Protože vedle tohohle zařízení vypadá Fůzní elektrárna jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: Tak pokud kluci v Rusku vymysleli "spalovací komoru", kam se dají valit štěpné prvky, tak to všechna čest.
  Protože vedle tohohle zařízení vypadá Fůzní elektrárna jako jako pokus pro žáky základní školy.

  Prostě neexistuje materiál umožňující vytvořit spalovací komoru, případně trysku pro štěpnou(fuzní) reakci. Takže pokud se bavíme o takovém zařízení, pak se bavíme o stroji na principu pohonu jaderným reaktorem.

  Přitom ta reakce musí probíhat v teplotách, kdy se neroztaví ocelové obaly udržující palivo na místě. O teplotách nad 1000 stupňů bych se moc nebavil. Přitom toho lze dosáhnout jedinou věcí a to chlazením! Pokud použijí vice stupňový okruh efektivity celého systému půjde rapidně dolů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:33 14.03.2018

  Gloton

  Tak to zjavne chápeme úplne inak výraz neobmedzený dolet umožňujúci manévrovať ako sa rakete chce. Lebo ICBM schopné zasiahnuť akékoľvek miesto na zemi nie sú problém ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton

  Tak to zjavne chápeme úplne inak výraz neobmedzený dolet umožňujúci manévrovať ako sa rakete chce. Lebo ICBM schopné zasiahnuť akékoľvek miesto na zemi nie sú problém ani s konvenčným motorom.

  Ten prakticky neobmedzený dolet by platil len v prípade náporoveho nasávanie vzduchu. Ak by išiel na vezené palivo tak neverím na tak vysokú účinnosť voči konvenčným motorom, že by sa tam oplatilo na orbitu vynášať dodatočnú záťaž reaktora.

  Celé to smrdí blábolom
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  17:25 14.03.2018

  Ale vždyť i ty "atomové raketové motory" potřebují sebou vezené palivo, rozhodně nefungují tak, že jen nasávají a ohřívají vzduch.
  Když se mluví o neomezeném doletu, neplatí to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale vždyť i ty "atomové raketové motory" potřebují sebou vezené palivo, rozhodně nefungují tak, že jen nasávají a ohřívají vzduch.
  Když se mluví o neomezeném doletu, neplatí to absolutně, ale je to myšleno jako neomezený v rámci Země, tedy že doletí kamkoliv na zeměkouli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:21 14.03.2018

  Gloton: Pokud dostanete něco na oběžnou dráhu, tak to má dost potenciální energie dopadnout kdekoliv na světě. Nepotřebuje to žádný extra motor, stačí malí motor pro orbitální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: Pokud dostanete něco na oběžnou dráhu, tak to má dost potenciální energie dopadnout kdekoliv na světě. Nepotřebuje to žádný extra motor, stačí malí motor pro orbitální manévrování.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  11:25 14.03.2018

  Gloton

  Len ono to má v prípade ICBM tak trochu háčik s palivom. Mimo atmosféru bude ten reaktor ohrievať čo? Zas len vezené palivo a neobmedzený dolet je ta tam takže nejak ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton

  Len ono to má v prípade ICBM tak trochu háčik s palivom. Mimo atmosféru bude ten reaktor ohrievať čo? Zas len vezené palivo a neobmedzený dolet je ta tam takže nejak ten text nesedí. Zmysel by to malo len pre let v atmosfére kde si môže "palivo" nasávať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:33 13.03.2018

  Ne, Sarmat je normalni ICBM.
  Tohle je ta kridlata strela/ plocha draha letu s jadernym pohonem - Tomahawk
  https://www.youtube.com/watch?...

  Ne, Sarmat je normalni ICBM.
  Tohle je ta kridlata strela/ plocha draha letu s jadernym pohonem - Tomahawk
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Gloton
  23:19 13.03.2018

  No to nevím, kde jste na ten nesmysl s tím "Tomahawkem" přišli? Někdo vypustí nějakou smyšlenku na základě nepochopení videoprezentace a další se toho chytí bez jakékoliv znalosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No to nevím, kde jste na ten nesmysl s tím "Tomahawkem" přišli? Někdo vypustí nějakou smyšlenku na základě nepochopení videoprezentace a další se toho chytí bez jakékoliv znalosti tématu.....
  Putin prezentoval 3 novinky v raketové technice, dovolím si zkopírovat částečně i text Lukáše Visingra:

  1)"atomový pohon" se týká této balistické rakety-Těžká mezikontinentální balistická raketa Sarmat má prakticky neomezený dolet, nese větší množství jaderných hlavic a je vybavena systémy pro průnik jakoukoliv nepřátelskou protiraketovou obranou. Její startovní hmotnost je 200 tun, díky jadernému pohonu má v podstatě neomezený dolet, takže může letět k cíli prakticky po jakékoli dráze a vyhýbat se systémům protivzdušné obrany,“ vysvětluje Visingr.

  2)raketa s klasickým pohonem-„Hypersonický letecký raketový systém Kinžal je raketa, kterou nese nadzvuková stíhačka MiG-31. Dá se vypustit proti cílům ve vzdálenosti až 2000 km a může nést klasickou nebo nukleární hlavici. Je to vlastně ze vzduchu odpalovaná balistická raketa, schopná za letu manévrovat a dosahovat rychlostí údajně až Mach 10, tedy až desetinásobku rychlosti zvuku (cca 12 000 km/h),“ popsal systém Visingr.

  3)nosič hlavice též s klasickým pohonem-Druhým hypersonickým zbraňovým systémem, o kterém Putin mluvil, je systém Avangard. „To je v podstatě okřídlená jaderná hlavice, která je vynášena mezikontinetální raketou, ale neletí po balistické křivce, místo toho se pohybuje klouzavým letem ve vyšších vrstvách atmosféry rychlostí až Mach 20, při čemž může i manévrovat, takže pro jakoukoliv protiraketovou obranu je zcela nezasažitelná,“ uvedl Visingr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:09 13.03.2018

  Gloton, prave, ze by melo jit o atomem pohanenej Tomahawk - preci v te prezentacce bylo, jak kopiruje teren. Jina vec je ten navratovej manevrujici kluzak. To je opravdu vyneseno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton, prave, ze by melo jit o atomem pohanenej Tomahawk - preci v te prezentacce bylo, jak kopiruje teren. Jina vec je ten navratovej manevrujici kluzak. To je opravdu vyneseno raketou na balistickou drahu a pri navratu to manevruje. Nema to zadnej vlastni pohon, jen schopnost vetsich manevru diky vlastnimu vztlaku pri navratu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:40 13.03.2018

  Gloton: Bohužel všichni ostatní to pochopily jako debatu o střele typu "Tomahawk" z jaderným pohonem. O tom se tu vedla i diskuze.

  Gloton: Bohužel všichni ostatní to pochopily jako debatu o střele typu "Tomahawk" z jaderným pohonem. O tom se tu vedla i diskuze.

 • Gloton
  16:19 13.03.2018

  logik

  V tom se právě pleteš. Není to "křižující střela s plochou dráhou letu" ale právě naopak "křižující balistická raketa". To označení křižující, je u té balistické rakety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  V tom se právě pleteš. Není to "křižující střela s plochou dráhou letu" ale právě naopak "křižující balistická raketa". To označení křižující, je u té balistické rakety samozřejmě hodně nadnesené, je to prostě obdoba balistické rakety, ale právě díky tomu jadernému pohonu schopná výrazně měnit směr a právě proto velmi velmi obtížně sestřelitelná. S dnešními protiraketovými prostředky by takováto raketa (existuje-li, ví jen Bůh a Putin) byla prakticky nesestřelitelná, protože protiraketové střely využívají toho, že trajektorie balistické rakety s klasickým motorem je po jeho vyhoření už prakticky dána a tedy ji vypočítají a antiraketa je nasměrována do bodu, kde se s balistickou raketou, či jen její hlavicí, střetne a zničí ji. Ovšem tím, že balistická raketa s jaderným pohonem má pohon k dispozici po celou dobu letu, může podstatně měnit směr a není tedy známa její další trajektorie a není kam navést antirakety. V tom tkví "nesestřelitelnost" takové balistické rakety.
  A toho by nebylo možné dosáhnout u křižující střely s plochou dráhou letu ani kdyby měla jaderný pohon. Pořád by to byla jen střela s plochou dráhou letu, ale s daleko větším doletem. Ten "jaderný motor" by nejspíše vyžadoval i větší velikost takovéto křižující střely, v přízemní výšce by ani s takovýmto pohonem nemohla dosáhnout po dlouhou dobu nějaké extrémní rychlosti kvůli velké hustotě vzduchu atd. Mohla by být rychlejší a nebezpečnější než klasická křižující střela, ale zdaleka by nebyla tak "nesestřelitelná" jako manévrující balistická raketa.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:17 13.03.2018

  TF_HU, můžu o něco požádat? Necitujte celé příspěvky, není poznat, co jste psal vy a co citovaný. Nebo, když už musíte, nějak to jasně oddělte (třeba uvozovkami). Díky.

  TF_HU, můžu o něco požádat? Necitujte celé příspěvky, není poznat, co jste psal vy a co citovaný. Nebo, když už musíte, nějak to jasně oddělte (třeba uvozovkami). Díky.

 • TF_HU
  11:12 13.03.2018

  TF_HU

  Haha diplom nástěnkáře.

  Pokud je tu zmínka o ruských přístrojích nočního vidění, tak naše armáda se s nimi setkala u MI-171Š a MI-24 dodaných z Ruska. Ano, těch co si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU

  Haha diplom nástěnkáře.

  Pokud je tu zmínka o ruských přístrojích nočního vidění, tak naše armáda se s nimi setkala u MI-171Š a MI-24 dodaných z Ruska. Ano, těch co si viděl z posádkového okna. Jednalo se konkrétně o NVG typu GEO-ONV-1. Jako první ho mohli používat MI-24 (z deblokace) a armáda se také v tomto roce seznámila s GEO-ONV-1. V roce 2005 již přišli první MI-171Š i s GEO-ONV-1.
  Tento NGK se ukázal pro použití na stroji MI-24 ne moc vhodný. Na MI-24 se posléze používal zapůjčený (od Británie) NGK ANVIS MK.I

  Co bylo před dvaceti či třiceti lety je tak trochu úsměvné. Oblíbená Čína byla také někde jinde.

  Ale jsem rád, že jste pointu článku pochopil, jinak by to ani nedělali. Jenom menší detail, nepoužívají francouzské prvky proto, že jejich jsou méně kvalitní, ale protože nic neměli (rozuměj měli velký hovno).


  Bavit umíte, to jo...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:13 13.03.2018

  Gloton: Právě, že nikoli, má to být křižující střela. Koneckonců, balistické střely není problém vyrobit konvenční, tam není třeba jaderného pohonu.

  Gloton: Právě, že nikoli, má to být křižující střela. Koneckonců, balistické střely není problém vyrobit konvenční, tam není třeba jaderného pohonu.

 • Slavoslav
  09:08 13.03.2018

  Logik

  Do detailov by som vôbec nešiel. Ak niečo majú tak maximálne tak demonštrátor fungujúci v laboratórnych podmienkach.

  Logik

  Do detailov by som vôbec nešiel. Ak niečo majú tak maximálne tak demonštrátor fungujúci v laboratórnych podmienkach.

 • Gloton
  08:26 13.03.2018

  Proč tu někteří stále dokola omýláte a řešíte, co na zemi po trase letu zamoří či nezamoří ta diskutovaná střela s jaderným pohonem? Není to přece střela letící v přízemní výšce, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč tu někteří stále dokola omýláte a řešíte, co na zemi po trase letu zamoří či nezamoří ta diskutovaná střela s jaderným pohonem? Není to přece střela letící v přízemní výšce, ale obdoba velké balistické rakety letící ve velkých výškách. Takže úvahy o tom, jaký "pruh země" pod sebou zamoří, jsou úplně mimo.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  08:25 13.03.2018

  cernakus: ad neutrony: to ale neřeší problém - zrcadlo neutrony zpomaluje a vrací do zóny, ale ty se prostě potřebuješ těch neutronů zbavit. Nemůžeš je všechny nechat v aktivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: ad neutrony: to ale neřeší problém - zrcadlo neutrony zpomaluje a vrací do zóny, ale ty se prostě potřebuješ těch neutronů zbavit. Nemůžeš je všechny nechat v aktivní zóně. Takže buďto je něčím pohltíš, nebo zářej ven.

  Jirosi: Jo, chlazení je problém - už mě to také napadlo, ale zrovna tady bych věřil, že nějaké materiály budou. Otázka je jak kvalitní a co s nima dělá blízkost reaktoru (zpravidla ty high-tech materiály používají těžší prvky...)
  Právě tydle detaily jsou klíčové. Z hlavy o tom těžko dokážeme něco říct, ale dělaj rozdíl mezi demonstrátorem "máme jaderný motor" a skutečně bezproblémovým motorem vhodným na sériovou výrobu. Kde jsou Rusové můžeme jen hádat, ale vzhledem k tomu, jak rádi přehánějí, tak bych příliš "optimistický" nebyl, dokud něco neukážou v praxi.
  Skrýt celý příspěvek

 • komin
  07:51 13.03.2018

  Tak pokial viemy, tak hlavne rusi maju zvladnute materiali vid. napriklad raketovy motor rd 180 s uzavretym cyklom kde je v komore cez 3000stupnov

  Tak pokial viemy, tak hlavne rusi maju zvladnute materiali vid. napriklad raketovy motor rd 180 s uzavretym cyklom kde je v komore cez 3000stupnov

 • Jirosi
  05:27 13.03.2018

  Pokud se bavíme o motoru. Tedy o něčem co má teplotu 1000-1200+C. Tak z čeho to chcete vyrobit, aby to mělo dostatečnou tepelnou vodivost/zůstávalo při té teplotě stabilní. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se bavíme o motoru. Tedy o něčem co má teplotu 1000-1200+C. Tak z čeho to chcete vyrobit, aby to mělo dostatečnou tepelnou vodivost/zůstávalo při té teplotě stabilní. Případně jaké médium by bylo v tom chladícím okruhu?

  V takových podmínkách vám degraduje přímo ta ocel, kterou tam máte. Masivní přísun vzduchu (kyslíku) to jen urychluje.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  00:27 13.03.2018

  logik:

  není neutron jako neutron. Pro udržení štěpné reakce potřebuješ pomalé neutrony nebo velký účinný průřez. Účinný průřez neuděláš, anžto vyjma velmi extrémních prvků jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:

  není neutron jako neutron. Pro udržení štěpné reakce potřebuješ pomalé neutrony nebo velký účinný průřez. Účinný průřez neuděláš, anžto vyjma velmi extrémních prvků jako je californium (které je navíc příšerně drahé), běžné štěpitelné prvky mají účinný průřez příliš malý pro lehký reaktor s malým množstvím štepitelného materiálu. Jinými slovy, FBR reaktor zde bohužel nee.

  Zpomalit neutrony lze buď moderátorem, který má stejný problém jako účinný průřez, tedy je to težké jako prase a pro letoun nevhodné, a nebo právě neutronovým zrcadlem.

  Ty neutrony, o kterých mluvíš, jsou totiž sakra rychlé, ty ti utečou z aktivní zóny, aniž by něco dalšího štípli.

  Tomahavky neletí 30-50 metrů nad zemí. To by nikam nedoletěli. Běžně je to v kilometrech, dolů jdou jen v koncové fázi a nebo pokud je to nezbytně nutné (ukrýt se před PVO). Ale budiž, pokud bude stínovat střela zemi, ionizující záření může při vhodném materiálu povrchu způsobit zamoření větší než bezvýznamné.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:28 12.03.2018

  cernakus: Neutronové zrcadla jsou ti k ničemu. Neutronů produkuje štěpná reakce 2-3x více, než kolik jich spotřebuje, takže musíš ostatní pustit ven. Jinak Ti To bouche. Zrcadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: Neutronové zrcadla jsou ti k ničemu. Neutronů produkuje štěpná reakce 2-3x více, než kolik jich spotřebuje, takže musíš ostatní pustit ven. Jinak Ti To bouche. Zrcadlo potřebuješ, abys udržel štěpnou reakci s menším množstvím paliva. Pokud chceš likvidovat neutrony, tak musíš mít stínění, co přebytečné neutrony pohlcuje.

  Dál pak argumentuješ atmosférou, ale ta raketa je dělaná jako křižující raketa, tedy má leteť hodně blízko zemského povrchu. Tomahavky např. letí 30-50m, nikoli tebou uváděných 200m. To odpovídá řádově necelým 4mm olova, což je zeslabení gama záření na čtvrtinu. To jako štít rozhodně nestačí.

  petris: Tvrzení: Rusko dohnalo západ v optoelektronice je pozitivní tvrzení. Tedy pokud ho tvrdíš, tak to musíš dokázat. Jinak prostě bereme poslední známý fakt, který je: Rusko v optoelektronice zaostává.
  To bys také mohl tvrdit, že Rusko vyvinulo perpetum mobile - a kdyby se někdo ozval, tak bys řikal: ale vyvrátit to nemůžete, žejo....
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  21:53 12.03.2018

  logik spol:

  pakliže chcete hovořit o radiační stopě nukleárně-termálního motoru, pak si musíte říc, které konkrétní izotopy s jakým poločasem rozpadu a jakou rozpadovou energií, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik spol:

  pakliže chcete hovořit o radiační stopě nukleárně-termálního motoru, pak si musíte říc, které konkrétní izotopy s jakým poločasem rozpadu a jakou rozpadovou energií, jakož i rozpadovou řadou se mohou v takovém motoru v jeho pracovním médiu, kterým je vzduch, tvořit.

  Konkrétně je vzduch tvořen dusíkem, kyslíkem, vodíkem, uhlíkem a vzácnými plyny. Pouze vzácné plyny, a to konkrétně Argon a Krypton tvoří významněji radioaktivní izotopy. Nicméně jejich zastoupení v atmosféře je stopové (pod 1%). Radioaktivita (rozpadová energie) také není nic děsivého.

  Proti úniku štěpného materiálu je motor zajištěn. Pokud z něj létá štěpný materiál nebo produkty štěpení, je defektní a sám se poměrně rychle zničí, neboť při ztrátě materiálu nejsou jednotlivé palivové články schopny zajistit stabilitu štěpné reakce a buď se utlumí a nebo mnohem pravděpodobněji dojde k přehřátí a termální explozi. Zničení od nestability jaderné reakce dojde v řádu desetin sekund, jaderný reaktor musí být totiž lehký a nemá tak dostatečnou tepelnou kapacitu, aby vydržel rychlost změn v štěpné reakci. Jinými slovy, lze jen velmi obtížně řídit, natož v defektních stavech.

  Co se týče úniků radiace, celý systém je nastaven tak, aby vnější plášť reaktoru bylo neutronové zrcadlo, jinak to nebude fungovat. Alfa záření a beta záření je neškodné, i tenký plášť je obě zastaví. Co nezastaví plášť, zastaví na pár metrech vzduch. Ionizující gama záření se sice stíní hůře, ale opět, vzduch si zejména s vysokoenergetickým gama zářením poradí až překvapivě dobře (pro energie >2MeV je velmi blízký olovu (na hmotnostní jenotku, vzduch je cca 9000x méně hustý než olovo), takže velmi záleží, jak vysoko střela letí. Pokud to bude cca ve výšce 200m nad zemí, pak je absorpční schopnost vzduchu ekvivalentní obálce olovoa o tloušťce stěny 2cm, což je velmi solidní ochrana.

  Největší prekérkou tak zůstávají rychlé neutrony. Ty však lze zadržovat neutronovými zrcadly a také vhodnou volbou jaderného paliva (zejména Thoriový cyklus). U neutronového záření pak zásadně záleží, z čeho je podloží pod raketou. Pokud to budou nějaké těžké kovy, není to dobrá situace, pokud to budou obvyklé lehké polokovy, nekovy a organické látky, případně voda, je neutronové záření z hlediska dlouhodobé poluce dráhy střely zanedbatelné.

  Je také několik teoretických designů, které jsou slibné. Například jaderná žárovka, thoriový cyklus atp... Je možné, že Rusové, kteří jsou ohledně jaderných technologií nezpochybnitelná špička, zvládli tento nukleárně-termální ramjet tak, že má maximálně potlačeny negativní jevy a zůstaly jen pozitivní.

  Ostatně, motor, který by pro citlivé jaderné detektory byl jak rozžhnutá žárovka, by asi těžko splnil základní požadavek na jaderně poháněnou ŘSPDL, aby byl její let co nejvíce utajen před PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  20:58 12.03.2018

  logik:
  Ja nikde netvrdím že Rusi dohnali špičku, ja tvrdím že nikto z nás nepozná parametre vojenských optoelektronických zariadení ktoré Shvabe dodáva ruskej armáde, takže robiť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  Ja nikde netvrdím že Rusi dohnali špičku, ja tvrdím že nikto z nás nepozná parametre vojenských optoelektronických zariadení ktoré Shvabe dodáva ruskej armáde, takže robiť akékoľvek závery, či už pozitívne alebo negatívne jednoducho nie je na mieste. Je to podobné ako tvoje ďalšie tvrdenia o tom že sú preukázateľne pozadu vo výrobe polovodičových T/R modulov pre radary. Kedže nemáme žiadne reálne vedomosti o ich vlastnostiach, zároveň tá tematika je tak široká že sa môžme len domnievať na základe subjektívnych preferencií každého z nás. Čo je samozrejme tiež legitímna diskusia, ale už skôr pivného rázu (to je ale väčšina diskusií na AN takže je to asi ok).

  Myslím že o plnom odtienení nukleárneho ramjetu tu ani nikto nepísal, to by bolo naozaj ťažké sci fi. Ja mám na mysli odtienenie do takej miery, že to nie je doslova lietajúci Černobyl tj. zo zadku tomu nevyletujú kúsky taviacej sa aktívnej zóny. Pokiaľ dokázali vyrobiť niečo čo bráni priamemu kontaktu náporového vzduchu s palivom, ale zároveň vedie teplo z aktívnej zóny dostatočne dobre na to aby ohrialo pretekajúci vzduch na teplotu pri ktorej expanziou vytvára ťah, tak zvládli tepelný výmenník a posunuli nukleárny ramjet z roviny v ktorej ostal v polovici 60tych rokov do 21. storočia. Pokial to má pracovať iba raz na konci sveta, dokážem si predstaviť napr. krátky "chladiaci" okruh s tekutým kovom, tak aby na konci prechodu vzduchu takýmto výmenníkom mal vzduch cca 1500 st. C. Vzduch by bol zrejme silne ionizovaný a rádioaktívny, ale už by to nebol let s prakticky odkrytou aktívnou zónou ako v minulosti a hmotnostne a rozmerovo mi to už pripadá aspoň teoreticky možné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:08 12.03.2018

  Sakra, smazat děkuji.

  Sakra, smazat děkuji.

 • Jirosi
  20:08 12.03.2018

  Logic: Asi sem to napsal blbě. Ale myšleno to bylo, tak že žádný nástupce na trhu pro tyto dvou motorové stroje neexistuje. A že klasické pojetí stíhače narazilo na limit v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logic: Asi sem to napsal blbě. Ale myšleno to bylo, tak že žádný nástupce na trhu pro tyto dvou motorové stroje neexistuje. A že klasické pojetí stíhače narazilo na limit v generaci 4.

  Dalším státem toužícím po takových letadlech je i Izrael.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:02 12.03.2018

  petris: Čistá spekulace je tvrzení, že Rusové dohnali špičku - pro to nenajdeš jedinný argument. Pro tvrzení, že ji nedohnali, existují argumenty - např. to, že v podobných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris: Čistá spekulace je tvrzení, že Rusové dohnali špičku - pro to nenajdeš jedinný argument. Pro tvrzení, že ji nedohnali, existují argumenty - např. to, že v podobných odvětvích: výroba integrovaných obvodů, výroba polovodičových prvků pro radary atd. atd. jsou pozadu prokazatelně.
  Nelze samozřejmě tvrdit s jistotou, jak na tom Rusové v tomto ohledu jsou, ale není důvod pro tvrzení, že by se to mělo oproti předchozímu stavu zlepšit. Navíc - "rusové to umějí" je pozitivní tvrzení, tedy pro toto tvrzení by měl jeho předkladatel shánět důkazy. A ne tvrdit: nejsou důkazy, že to neumějí, takže to umějí....

  Ohledně "nukleárního motoru": samozřejmě, možné je i to, že objevily mimozemšťany. Ale jednak pro konstrukci takového motoru k zabudování do rakety existují fyzikální limity (jak váhové, tak rozměrové) - nemáš IMHO prinicpiálně šanci ten motor plně odstínit (přinejmenším tak, aby furt zůstaly jeho výhody oproti konvenčnímu palivu).

  A jednak opět: zdravý skepticismus velí "nevěřit pohádkám". Až Rusové ten motor ukáží v praxi včetně naměřených hodnot radioaktivity v okolí, pak je to argument pro to věřit, že překonali výše uvedené obtíže a zatleskat jim. Zatím je ten motor v podobné fázi věrohodnosti, jako provařené "plasma stealth" a kupa dalších nápadů...... které povětšinou v této fázi i zůstaly...
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  19:49 12.03.2018

  logik:
  To samozrejme môžeš, ale potom je to naozaj čistá špekulácia založená len na predpoklade že predchádzajúci stav pretrváva naďalej a ešte k tomu u úplne inej spoločnosti. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  To samozrejme môžeš, ale potom je to naozaj čistá špekulácia založená len na predpoklade že predchádzajúci stav pretrváva naďalej a ešte k tomu u úplne inej spoločnosti. V skutočnosti ale ani nevieme aké parametre budú mať FPA pripravované v Ciklone resp. Fotoelektronnyje pribory, vieme len že meškajú.

  K tomu nukleárnemu ramjetu - mali by sme si uvedomiť že naše laické vedomosti o ňom a o jeho vlastnostiach pochádzajú z polovice šestdesiatych rokov tj. sú staré viac ako pol storočie. Pokiaľ Rusi skonštruovali tepelný výmenník medzi aktívnou zónou a kanálmi v ktorých sa náporový vzduch ohrieva, mohli aspoň čiastočne obmedziť unikajúcu radiáciu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:38 12.03.2018

  Slavoslav:" ale ziadny pas nenavratne zamoreneho uzemia za tou raketou po jej prelete neostane"

  Tohle je poměrně odvážné tvrzení u rakety, kde se počítá z termonukleární ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:" ale ziadny pas nenavratne zamoreneho uzemia za tou raketou po jej prelete neostane"

  Tohle je poměrně odvážné tvrzení u rakety, kde se počítá z termonukleární hlavicí.
  Je to raketa, tedy bez posádky. Zapoměň na to, že by tam někdo dělal primární(sekundární) okruh. Velice pravděpodobné to poženou přímo reaktorem. A pak to bude mít blíže k Černobylu, než k Fukušimě.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:27 12.03.2018

  slavoslav: To ale Kolt netvrdil, a cernakus reagoval na Kolta, nikoli na Aleu, kterej to vyjadřoval trochu expresivněji, než by bylo na místě. Nicméně kus pravdy i v jeho tvrzení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  slavoslav: To ale Kolt netvrdil, a cernakus reagoval na Kolta, nikoli na Aleu, kterej to vyjadřoval trochu expresivněji, než by bylo na místě. Nicméně kus pravdy i v jeho tvrzení je: vylétající z motoru budou pohlcovány okolními atomy a tím vzniknou nestabilní radioaktivní izotopy. Nejsem teď z hlavy říct, kolik jich bude, ale úplně zanedbatelnej efekt to také není. Vzhledem k existenci PVO asi ta raketa nepoletí jedna a pak už se to může nasčítat.

  Právě tydlety vedlejší efekty + především riziko havárie a s ním spojeného zamoření je důvod, proč západní státy radši než takovouto hračku mají bombardéry a z nich vypouštěné konvenční střely a letadlové lodě. Tak se dosáhne stejného výsledku s o dost menším rizikem. Takovýto pohon má smysl jen pokud chceš "ohrožovat" státy na opačné polokouli a zároveň se k nim neumíš dostat blíž.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:03 12.03.2018

  logik

  a?

  precitaj si na co vlastne cernakus reagoval. Ze to nebude zrovna zdrave pre ludi nachadzajucich sa v blizkosti rakety je druha vec, ale ziadny pas nenavratne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  a?

  precitaj si na co vlastne cernakus reagoval. Ze to nebude zrovna zdrave pre ludi nachadzajucich sa v blizkosti rakety je druha vec, ale ziadny pas nenavratne zamoreneho uzemia za tou raketou po jej prelete neostane
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:19 12.03.2018

  slavoslav: Při štěpné reakci Uranu uniká přímo cca 1/6 vyrobené energie jako záření gama a beta.
  Výkon raketových motorů bude rozhodně v řádu kW, tedy 1kJ/s. Při ozařování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  slavoslav: Při štěpné reakci Uranu uniká přímo cca 1/6 vyrobené energie jako záření gama a beta.
  Výkon raketových motorů bude rozhodně v řádu kW, tedy 1kJ/s. Při ozařování nádorů se používá výkon 4 Graye, tedy 4J na kilogram ozařované tkáně. Tedy že by nestíněný jaderný reaktor schopný pohánět raketu byl bezpečný pro své okolí je podle mne nereálná představa.

  (Navíc Uran při štěpení vyrobí dva až tři neutrony. Aby reakce probíhala, stabilně, tak je třeba z každého štěpení "použít" jeden neutron. Bez stínění tedy ze štěpné reakce vylétají další jeden až dva neutrony, které se reakce neúčastní. Ty z nemalé části budou pohlceny nějakým nereagujícím prvkem, ale z určité části povedou ke štěpení dalších atomů a ke vzniku dalšího záření.)

  petris: Pokud podle posledních věrohodných zpráv Rusové byli s optoelektronikou pozadu, tak je naprosto normální závěr, že pokud nemáme žádný důkaz o opaku, předpokládat, že to trvá. Nové technologie vyvíjejí všichni.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  16:12 12.03.2018

  TF_HU:
  Myslím že optoelektroniku pre Armaty vyrába Shvabe nie Ciklon, podobne aj pre Su-57, takže bez ďalších informácií je taká špekulácia zbytočná.

  TF_HU:
  Myslím že optoelektroniku pre Armaty vyrába Shvabe nie Ciklon, podobne aj pre Su-57, takže bez ďalších informácií je taká špekulácia zbytočná.

 • Slavoslav
  15:28 12.03.2018

  Logik

  Cernakus má pravdu. K žiadnemu dlhodobému zamoreniu tam nedôjde a nejaké tienenie na podobnej rakete počas letu nikoho trápiť nebude. Takže ako písal ide o nepochopenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Cernakus má pravdu. K žiadnemu dlhodobému zamoreniu tam nedôjde a nejaké tienenie na podobnej rakete počas letu nikoho trápiť nebude. Takže ako písal ide o nepochopenie princípu ako to funguje.

  Ostatne nie je to tak dávno čo boeing vyvažoval svoje lietadlá pomocou vyhoreného uránového paliva a nejaké mám ešte asi ponad hlavu lietajú. Viď nehoda v ameterdame 92
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:27 12.03.2018

  TF_HU

  Haha diplom nástěnkáře.

  Pokud je tu zmínka o ruských přístrojích nočního vidění, tak naše armáda se s nimi setkala u MI-171Š a MI-24 dodaných z Ruska. Ano, těch co si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU

  Haha diplom nástěnkáře.

  Pokud je tu zmínka o ruských přístrojích nočního vidění, tak naše armáda se s nimi setkala u MI-171Š a MI-24 dodaných z Ruska. Ano, těch co si viděl z posádkového okna. Jednalo se konkrétně o NVG typu GEO-ONV-1. Jako první ho mohli používat MI-24 (z deblokace) a armáda se také v tomto roce seznámila s GEO-ONV-1. V roce 2005 již přišli první MI-171Š i s GEO-ONV-1.
  Tento NGK se ukázal pro použití na stroji MI-24 ne moc vhodný. Na MI-24 se posléze používal zapůjčený (od Británie) NGK ANVIS MK.I

  Co bylo před dvaceti či třiceti lety je tak trochu úsměvné. Oblíbená Čína byla také někde jinde.

  Ale jsem rád, že jste pointu článku pochopil, jinak by to ani nedělali. Jenom menší detail, nepoužívají francouzské prvky proto, že jejich jsou méně kvalitní, ale protože nic neměli (rozuměj měli velký hovno).
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  14:35 12.03.2018

  Pointa tohoto článku spočívá například v tom, že ruské tanky T90 mají v zaměřovačích francouzské čipy. Které jsou lepší jak domácí, proto je tam montují. Dá se říci, že je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pointa tohoto článku spočívá například v tom, že ruské tanky T90 mají v zaměřovačích francouzské čipy. Které jsou lepší jak domácí, proto je tam montují. Dá se říci, že je to strategická dodávka, protože když to Francouzi zastaví budou tam muset montovat své, horší.

  Vzhledem k novému T14 můžeme opět spekulovat jaké kvality jsou zaměřovací přístroje, tedy převážně ty noční.

  Méně kvalitní senzor může mít problém s rozpoznáváním na větší vzdálenosti atd...může hrát podstanou roli ve schopnosti tanku.
  Skrýt celý příspěvek

 • infi
  14:17 12.03.2018

  PavolR:
  A co s tim chces rict, ze v roce 2008 bylo na 6.miste? Muzu ti na to napsat, ze v roce 1999 bylo na 21.miste....co z toho teda podle tebe vyplyva?

  "Tento článok je o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  A co s tim chces rict, ze v roce 2008 bylo na 6.miste? Muzu ti na to napsat, ze v roce 1999 bylo na 21.miste....co z toho teda podle tebe vyplyva?

  "Tento článok je o konfrontácii nadsadených prehlásení a reality."
  Kde jsou teda oficialni clanky RF, ktere by uvadeli, ze jsou nejakou svetovou velmoci ve vyrobe termovizi?

  Me tak trochu prijde, ze bojujete proti necemu, co neexistuje.

  Proste taky nelitame na Mars a neni treba o tom psat.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  14:16 12.03.2018

  Dobrá debata...možná bych podle ní mohl složit i nějaký diplom :-)

  Rozdíl lze pozorovat nejen v termovizích, ale i v generačně starších přístrojích nočního pozorování. Tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobrá debata...možná bych podle ní mohl složit i nějaký diplom :-)

  Rozdíl lze pozorovat nejen v termovizích, ale i v generačně starších přístrojích nočního pozorování. Tedy rozdíly v technologiích dobrých dvacet let zpátky. V době, kdy my jsme si stále svítili IR světlem na bojišti, druhá strana již dávno používala pasivní...a těsně potom termovizní přístroje.

  Poslední zkušenost mám z roku 2005, 2006 a dál, když jsme měli možnost srovnat Ruské NVG pro piloty vrtulníků s jinými.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:26 12.03.2018

  cernakus: "a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. "
  Což platí, pokud je ten motor stíněný. Vzhledem k tomu, že u raketového motoru je klíčový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus: "a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. "
  Což platí, pokud je ten motor stíněný. Vzhledem k tomu, že u raketového motoru je klíčový poměr váhy a tahu - a že stínění nejde udělat lehké, tak bych tak optimistický nebyl.
  Další věc je otázka bezpečnosti, např. při selhání letadla....

  alea206: Cell neumřel na zmetkovitost. Zmetkovost cellu nebyla nijak vyšší než u klasických x86 procesorů na stejném procesu. Cell umřel na tom, že to bylo něco mezi x86 architekturou a grafikou - takže se to nakonec moc nehodilo ani na jedno: jako multiprocesor se to programovalo moc složitě, jako GPU to bylo málo paralelní.
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  11:47 12.03.2018

  Givicz

  Uz som to tu postoval mnohokrat..

  Cinske pocitace su najrychlejsie podla rebricka a ponimania pocitacov 80 tich rokov..
  Samotny spolutvorca tejto metodiky ju oznacil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Givicz

  Uz som to tu postoval mnohokrat..

  Cinske pocitace su najrychlejsie podla rebricka a ponimania pocitacov 80 tich rokov..
  Samotny spolutvorca tejto metodiky ju oznacil za zastaralu a vyvinul novu..
  Lepsiu..

  Vsetky tri terajsie metodiky a hlavne posledne dve sa zameriavaju viac na graficke a logicke moznosti superpocitacov..

  A v oboch troch :-) cinsky pocitac neni na prvom mieste.. vygooglite si to prosim..

  Zjednodusene vam to vysvetlim, cinsky superpocitac vyriesi ako prvy kolko je kvapiek v mori alebo piesku na pusti, kedze ide o jednoduche operacie.. ale ci bude nova organicka molekula udrzatelna a vyrobitelna tam zlyha na celej ciare..

  Dnes uz existuju 2 nove druhy superpocitacov, ktore sa presne zacali objavovat v dobe ked cina postavila svoj superpoctac.. neuronove a kvantove pocitace..

  V kvantovych je lider ibm.. myslim ze tento rok predstavil 50 qbitovy pocitac ktory si mozes prenajat..
  V neuronovych, tam su traja co sa biju o prvenstvo a vsetci su made in usa..

  Toto su pocitace schopne riesit logicke ulohy..
  Tvrdu vypoctovu silu potrebujes pre malo co..
  Napriklad pre vypocet novej jadrovej bomby potrebujes to co ma cina..
  A kedze americania idu obnovovat svoju jadrovu triadu, naco im ta aurora asi bude, vsak ?

  Btw: nand pamete vylepsil a masovi rozsiril objav slovaka a jeho firma, ktory to predal micronu..
  Teraz za utrzene peniaze vyvija lepsi cloud..
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:37 12.03.2018

  infi:
  V roku 2008 bolo Rusko ešte v rebríčku na 6. mieste a s HDP bezmála dvojnásobným oproti dnešku ( 2 260 907 mil. USD ku dnešným 1 267 750 mil. USD ) predbehlo aj Britániu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  infi:
  V roku 2008 bolo Rusko ešte v rebríčku na 6. mieste a s HDP bezmála dvojnásobným oproti dnešku ( 2 260 907 mil. USD ku dnešným 1 267 750 mil. USD ) predbehlo aj Britániu a Francúzsko. Klesli skoro na úroveň po bankrote ...

  Od krajiny v takej hospodárskej kondícii. ako Rusko samozrejme nikto neočakáva zázraky a ani tento článok nie je o tom, že by sa Rusom niekto vysmieval, že nemajú technológie na úrovni najvyspelejších krajín sveta. Tento článok je o konfrontácii nadsadených prehlásení a reality.
  Skrýt celý příspěvek

 • IzidorG
  10:01 12.03.2018

  Haha stále to vyrabaju lepsie ako cele cesko dokopy

  Haha stále to vyrabaju lepsie ako cele cesko dokopy

 • infi
  09:49 12.03.2018

  Koukam, ze se AN pomalu meni na nejakou obdobu NATOnews.

  Rusko ma 12. pozici v celkovem HDP. Termovizi vyrabi 3 zeme na svete, dale rozepisovat nebudu, asi vetsina pochopi kam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukam, ze se AN pomalu meni na nejakou obdobu NATOnews.

  Rusko ma 12. pozici v celkovem HDP. Termovizi vyrabi 3 zeme na svete, dale rozepisovat nebudu, asi vetsina pochopi kam tim mirim.

  To je jakobysme breceli, ze v CR neumime pestovat zeleninu, protoze okrurky v obchode jsou z Nemecka, Brambory z Polska a rajcata z Italie.

  Na jednu stranu, zde pisete, ze je super, ze Rusko ma problemy dovazet nejnovejsi technologie, o par clanku vice zase vetsina ctenaru onanuje nad tim, ze Saudove koupili Typhoony. My jsme opravdu kontinent, ktery nemas sanci prezit dalsich 100 let :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  09:30 12.03.2018

  Zemak: to že AN uvěřejňují neověřené články je norma. Já osobně čekám, kdy se omluví za šíření FakeNews ohledně "doktríny od Gerasimova", kterou si vymyslel jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zemak: to že AN uvěřejňují neověřené články je norma. Já osobně čekám, kdy se omluví za šíření FakeNews ohledně "doktríny od Gerasimova", kterou si vymyslel jeden novinář.
  http://foreignpolicy.com/2018/...
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  00:15 12.03.2018

  kolt:

  a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. To je jen nepochopení jak takový jaderně termální náporový motor funguje.

  kolt:

  a mimochodem, jaderně poháněné letouny( střely) neserou radiaci kudy letí. To je jen nepochopení jak takový jaderně termální náporový motor funguje.

 • semtam
  00:12 12.03.2018

  alea206

  Wikina by mě teda nenapadla :)
  Mířil jsem více hlouběji, proto jsem zmínil, že jedem po povrchu s počítači pracujícím s binárním kódem (i tak je to sakra dobrá věc). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206

  Wikina by mě teda nenapadla :)
  Mířil jsem více hlouběji, proto jsem zmínil, že jedem po povrchu s počítači pracujícím s binárním kódem (i tak je to sakra dobrá věc). Spíše mě u kvantové fyziky (mechaniky) zajímá onen pozorovatel ovlivňující částici. Tj. prakticky myšlenkou se mění její fyzikální vlastnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  00:09 12.03.2018

  Kolt:

  1) Všechny Putinem prezentované zbraně byly překvápko pro všechny vyjma jejich konstruktérů. To se těžko reaguje. Zdánlivé ad hoc reakce jsou pečlivě připravované roky, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:

  1) Všechny Putinem prezentované zbraně byly překvápko pro všechny vyjma jejich konstruktérů. To se těžko reaguje. Zdánlivé ad hoc reakce jsou pečlivě připravované roky, to je klasická těžkotonážní diplomacie a propaganda.
  2) Všechny Putinem prezentované zbraně nemění status quo, ale navracejí ho před ABM a snižování počtu hlavic.
  3) Všechny Putinem prezentované zbraně se nedají z fyzikálních důvodů snadno neutralizovat. Jak chceš například neutralizovat schopnost FOBS Sarmatu? To je nad rozlišovací schopnosti GEO satelitů a rozhled pozemních radarů. LEO satelitů by muselo být obrovské množství (cca 3-4 tisíce).
  Jak chceš neutralizovat Staus-6? Autonomní dron pohybující se ve hloubkách pod 1000m a rychlostmi v případě útoku nebo úhybu vyššími než torpéda Mk48? Zatímco Ruské ponorky se dají vychytat stínováním, těchto "torpéd" může být řádově více, než ponorek. Sosus po celé planetě se opět udělat nedá.
  Jak chceš neutralizovat jadernou ŘSPDL, která může přiletět naprosto odkudkoliv a kdykoliv. PVO USA na to není připraveno a pokud by mělo být, museli by nejen znásobit hustotu, ale hlavně ji zcela rozšířit i na Jžní směr.
  Kinžal je balistická raketa vypouštěná z Mig-31, opět jak vychytat střelu, kterou nosič přinese rychlostí vyšší než mají tvoje stíhače a dosahuje manévrované rychlosti vyšší, než mají tvoje rakety?
  4) Rusko nemá tisíce hlavic na balistických raketách, má jich 1551+-4 nabito a z toho na balistických raketách cca 1200 (zbytek jsou jaderné bombardéry). Není to síla dostatečná ani na to, aby vymazali USA, natož USA s vazaly. A pokud bychom se bavili, kolik by jich Rusku zbylo po nečekaném prvním úderu z USA, tak si uvědomíme, že ten děravý ABM deštník USA rozhodně není tak bezzuby, jak by se z testů mohl zdát. Zbraně jako Status-6, Sarmat FOBS, Kinžal a nukleární ŘSPDL ten deštník anulují. Je jedno jak účinný bude a kolik zůstane Rusku prvosledových raket po zákeřném útoku USA, Rusko stále bude mít prostředky se USA pomstít.

  A o tom to je, aby USA věděla, že nejsou říše Římská a Rusko není Kartágo. Americké elity si musí být jisté, že konec Ruska znamená i jejich konec. Jedině tak bude Rusko v bezpečí.

  Paradoxně ty Ruské "wunderwaffen" jsou vcelku laciné.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  00:07 12.03.2018

  alea206 jasně ale ten procesor je vyvinuli především pro použití v armádě Čínské lidové republiky.... nejedná se o CPU pro běžné stolní počítače..ale i tak na něm dokázali postavit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206 jasně ale ten procesor je vyvinuli především pro použití v armádě Čínské lidové republiky.... nejedná se o CPU pro běžné stolní počítače..ale i tak na něm dokázali postavit nejvýkonnější superpočítač... jaké myslíš že procesory používají v amerických zbraních ?? v letadlech B2, F22, F35 ??


  Rusové také vyvíjejí svoje procesory Elbrus .. aktuálně mají 8 jádrový Эльбрус-8СВ s čtyřkanálovým řadičem a pamětmi DDR4-2400 je vyrábějí na 28nm (ano vím u TSMC taiwan ale tam si nechá vyrábět čipy i nVida, AMD)
  https://www.cnews.cz/elbrus-8c...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  23:50 11.03.2018

  semtam:
  Všem kdo se chtějí něco více dozvědět o kvantové fyzice a o něco lépe jí porozumět, prosím přečtěte si alespoň tohle:

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Všem kdo se chtějí něco více dozvědět o kvantové fyzice a o něco lépe jí porozumět, prosím přečtěte si alespoň tohle:

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  23:41 11.03.2018

  givicz:
  Procesor IBM Cell je vnímaný jako slepá vývojová větev, mimo jiné proto, že tvořil velké množství zmetků, kde všechny jádra nedokázali korektně pracovat. Ale řekněme, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Procesor IBM Cell je vnímaný jako slepá vývojová větev, mimo jiné proto, že tvořil velké množství zmetků, kde všechny jádra nedokázali korektně pracovat. Ale řekněme, že odladili výrobní proces, na což to nevypadá, protože vytvořit velký počet slabších jader je obvyklý postup, pokud nedokážu vytvořit komplexní monolit (aktuálně známe AMD threadripper). Pokud tvořím něco, kde nepotřebuju řešit spotřebu a plochu celého zařízení tak je to přístup, který nemá problém. Pokud to celé potřebuju nacpat do řídící jednotky ICBM, tak problém mám. Navíc hrubý výpočetní výkon a pro něj speciálně určené operace (vědecké výpočty jsou obecně dělané velkou sadou malých úloh) jsou jedna věc. Navigace, která v jeden moment řeší GPS, Inerciální, Astro navigaci, úhybné / klamné manévry a další věci požadující od řídící jednotky ICMB, to je úplně jiná věc.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:24 11.03.2018

  Jinak tu byla zmínka o kvantovém počítači. Ano, není to IT web, ale až opravdu porozumíme kvantové fyzice (jestli je to vůbec v našich možnostech - společnost), tak to bude zásadní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tu byla zmínka o kvantovém počítači. Ano, není to IT web, ale až opravdu porozumíme kvantové fyzice (jestli je to vůbec v našich možnostech - společnost), tak to bude zásadní zlom. Současné známé kvantové počítače vlastně jen jedou po povrchu kvantové fyziky. Je to doslova doba kamenná.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:23 11.03.2018

  alea206 ale tady se celou dobu nebavíme jenom o schopnosti výroby NAND paměťových čipů, nebo schopnosti vyrábět ARM v podobě Kirin, ale také o schopnosti navrhnout a vyrábět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alea206 ale tady se celou dobu nebavíme jenom o schopnosti výroby NAND paměťových čipů, nebo schopnosti vyrábět ARM v podobě Kirin, ale také o schopnosti navrhnout a vyrábět procesor pro nejvýkonnějším superpočítači na světě z Číny..


  Nový nejrychlejší superpočítač. Sunway TaihuLight pohání „čínské Celly“ ShenWei
  https://www.cnews.cz/novy-nejr...
  Procesory ShenWei SW26010
  Procesory použité v tomto stroji se jmenují ShenWei SW26010 (ShenWei je alternativní formou názvu Sunway) a navrženy byly v Shanghai High Performance IC Design Center. Jeden má obří počet 260 jader, jejichž architektura je poměrně jednoduchá. CPU je rozděleno do čtyř komponent „Core Group“ (CG). V těch je po jednom komplexnějším jádru MPE, po jednom paměťovém řadiči a blok (matrice 8 × 8) celkem 64 jader označená jako CPE. Ta jsou jednodušší než MPE a měla by vyvíjet většinu výkonu. Složitější MPE slouží jako řídící element, ale má samo i výpočetní FPU. Toto uspořádání hodně připomíná procesor Sony/IBM Cell v PlayStation 3 s centrálním PPE a koprocesory SPE. Je možné, že toto CPU je jím inspirované.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  22:58 11.03.2018

  KOLT:
  Teď už jen aby si nikdo nevzpomněl na Graema Obreeho :D

  KOLT:
  Teď už jen aby si nikdo nevzpomněl na Graema Obreeho :D

 • KOLT
  22:34 11.03.2018

  alea206, pěkné přirovnání :-)

  alea206, pěkné přirovnání :-)

 • alea206
  22:32 11.03.2018

  jobr23:
  Protože průměrný Američan dá raději svůj hlas politikovi, který řekne:

  "Dali sme do to 30 miliard a teď sme lepší než Rusové"

  než někomu kdo řekne

  "Podívejte se, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jobr23:
  Protože průměrný Američan dá raději svůj hlas politikovi, který řekne:

  "Dali sme do to 30 miliard a teď sme lepší než Rusové"

  než někomu kdo řekne

  "Podívejte se, je to celý naprostý nesmysl, pojďme raději dát peníze na snížení nezaměstnanosti a lepší zdravotní pojištění."
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:32 11.03.2018

  jobr23, tak on to jejich tisk víceméně napsal ;-) Zatímco jednoznačně existující systémy skutečně vyvolávají vývoj protiopatření atd., v případě těchto prezentovaných wunderwaffen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jobr23, tak on to jejich tisk víceméně napsal ;-) Zatímco jednoznačně existující systémy skutečně vyvolávají vývoj protiopatření atd., v případě těchto prezentovaných wunderwaffen je spousta odborníků vcelku v klidu. Jasně, že Trum, Merkel aj. musí alespoň navenek vyjádřit nějaké to znepokojení, takhle se ta hra prostě hraje, na obou stranách. Nicméně vojenští představitelé USA i NATO zrovna moc na poplach kvůli Putinově proslovu nebijí. Většina to vnímá jako sdělení určené především pro domácí publikum.

  Navíc v onom proslovu zmíněné zbraně nejsou to, co by potřebovaly USA řešit. V případě, že by je Rusko chtělo použít jakožto zbraně útočné, stejně může lidstvo dát pouze sbohem a šáteček švábům. A zaútočit na Rusko vlastnící tisíce jaderných hlavic posazených na ICBM nikdo rozumný nechce. Neboli samotné ICBM jsou pro Rusko dostatečným odstrašujícím prvkem, dalších netřeba. Pokud Rusové skutečně vyvíjejí něco dalšího, revolučního, tak buď nedůvěřují vlastním ICBM (a to bych se dost divil), nebo mají skutečný strach z Američany budovaných systémů protiraketové obrany (což mi s ohledem na prosté počty přijde také nerozumné), nebo přišli na něco, co by mohlo mít i další použití (a ve vojenské technice se to jen otestuje, vcelku bezpečně přikryto proti průmyslové špionáži, například), nebo jsou prostě jen megalomani (což určitě jsou, ale jestli až takový, to nevím), nebo chorobně paranoidní.

  Jinak proti takové hypersonické střele ani slovo. A rozhodně nezpochybňuji ruské schopnosti v této oblasti! Ale střely s jaderným pohonem nebo torpéda typu Status 6 mi prostě přijdou v současné situaci jako zcela zbytečné plýtvání prostředky.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  22:23 11.03.2018

  Co se te jaderne rakety tyka, tak to zamoreni vseho po ceste neni o ekologii, ale o tom raketa vsude kudy proleti tak vytvori pas radioaktivni pudy, ktera bude nasledne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se te jaderne rakety tyka, tak to zamoreni vseho po ceste neni o ekologii, ale o tom raketa vsude kudy proleti tak vytvori pas radioaktivni pudy, ktera bude nasledne nepouzitelna a nikdo tam nebude chtit bydlet. A protoze takovouhle raketu nevystrelite z ponorky nebo letadla (je moc velka) tak by nevyhnutelne zamorila uzemi Ruska a nejspis i jeho spojencu. To z tehle zbrane dela vec pouzitelnou jenom v end-game konfliktu a pokud nekdo verite ze Rusko/USA/Cina skutecne planuji end-game konflikt, tak se moc divate na televizi a malo ctete literaturu faktu.

  Co se elektroniky tyka, tak je ohromny rozdil mezi
  a) kvalitou a kvantitou
  b) vyvojem a vyrobou

  NAND a jine pametove bunky jsou navrhove velice jednoduche chipy a nevyrabite je tou nejmodernejsi metodou, ale to cenove nejvyhodnejsi metodou. Takze i kdyby Cina byla nakrasno svetovy producent cislo jedna ohledne pametovych chipu. Tak to vubec nic nerika o jejich schopnosti vyrobit komplexni chipy (zjednodusene procesory) se specializaci na konkretni matematicke funkce, ktere budou mit stejnou plochu, spotrebu, vykon, odpadni teplo, jako chipy IBM, Intelu, Texas Instruments.
  Chapu ze tohle neni IT web, ale nehodnotte zde prosim veci kterym nerozumite a neporovnavejte hardware pro mobilni telefon s hardwarem pro F-35, ICBM, nebo hypersonicke rizene strely. To je jako kdybyste rekli: "Protoze si doma z trubek svareckou po dedovi svarim jizdni kolo, tak muzu stavet kola pro Tour de France."
  Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  21:17 11.03.2018

  Nechápu, proč se tady zbytečně dohadujete, co je rus schopen vyvinout, vyrobit a co není. Já potom teda nevím, proč Putinova prezentace nových zbraňových systémů tak vyrušuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, proč se tady zbytečně dohadujete, co je rus schopen vyvinout, vyrobit a co není. Já potom teda nevím, proč Putinova prezentace nových zbraňových systémů tak vyrušuje Američany? Myslíte si, že je to proto, aby jejich vláda mohla ospravedlnit zvýšené výdaje na zbrojení? Proč nenapíše jejich tisk, že je to jenom blamáž a obyvatel USA může v klidu spát?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:10 11.03.2018

  givicz: Vítam ruské prestížne megavýdaje na čokoľvek. ;-)

  givicz: Vítam ruské prestížne megavýdaje na čokoľvek. ;-)

 • semtam
  20:09 11.03.2018

  Nějak mi uniká pointa diskuze. Od termovizních přístrojů až po CNC stroje přes nefunkčnost S-400 jo a dnešní test Kinžalu bude asi fejk vytvořený na emerickym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak mi uniká pointa diskuze. Od termovizních přístrojů až po CNC stroje přes nefunkčnost S-400 jo a dnešní test Kinžalu bude asi fejk vytvořený na emerickym počítači.

  Termovizní přístroje jak se v článku píše umí sériově nyní vyrábět 3 země světa. Klíč k úspěchu není to, že ostatní by to nedokázali, ale v nákladnosti vývoje a výroby, následně návratnosti a konečné ceny. Vsadim boty, že třeba Japonsko pokud by mělo potřebu, dokáže zhotovit termovizi, že by deklasovala konkurenci. Rusko to má složitější a termovize jaksi nejsou v topu, ale zájem o vlastní výrobu je, tak je otázkou času a vůle kdy se sériovka rozběhne.

  Ohledně CNC strojů, tak mnozí asi nevědí, že v Rusku se nachází velmi špičkové stroje. V Evropě obdobné najdeme v Německu a světe div se poslední u nás. Vývoz do Ruska se nyní zase oživuje, tak nějak nechápu kritiku, že Rusko nedokáže vyrábět kvalitní komponenty. A že nyní výroba CNC strojů není dostatečná, tak to byla výhoda pro nás. Nyní již v Rusku existují firmy, které CNC stroje vyrábějí a jaksi se tím připravujeme o odbyt našich strojů. To samozřejmě není jen v tomto sektoru, ale i oblasti potravin, apod.

  Ale co, dnešní svět asi potřebuje sankce viz. USA dovoz oceli a hliníku. A ohledně perverzí současné ekonomiky, bych mohl pokračovat. Potraviny by byli vděčné téma a sankce zrovna nejsou onou třešničkou.

  A ohledně kvality PVO, tak souhlas, že se S-400 ještě pořádně ostře nepoužil, ale zase Pancir-S1 již ano a úspěšně.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:00 11.03.2018

  PavolIR myslím co se týče Ruské armády rusové investují rozumně, prostě vyvinuly zbraně, které jim zaručí, že nikoho ani nenapadne na ně zaútočit... jinak je ti známo, že za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR myslím co se týče Ruské armády rusové investují rozumně, prostě vyvinuly zbraně, které jim zaručí, že nikoho ani nenapadne na ně zaútočit... jinak je ti známo, že za necelých 100 dní začíná v Rusku megaakce mistrovství světa ve fotbale pro které rusové postavili samé nové stadiony ??? Nebo třeba nejvyšší budovy v Evropě... v první desítce je 8 staveb z Ruska a to tam chybí Lakhta Center 462 m, který má být dokončen letos takže to bude 9...

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Supreme debata začala, kdy jsem napsal, že Čína co se týče elektroniky je na špici, což diskuse potvrdila.. v současné době co se týče superpočítačů je na prvním a druhém místě.. a to ten první je složenej z Čínských mikroprocesorů.. co bude v budoucnu ví bůh.. protože byly doby kdy v první desítce nebyl ani jeden superpočítač z Číny a podívej se dnes... takže když píšeš, že Američané odpoví tak já ti říkám, že odpoví i Číňané....

  Jinak na svůj OS odvozený z linuxu přechází co se týče armády a státní správy i Rusko... dokonce to došlo tak daleko, že hardware je Ruský odvozený od ARM...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:04 11.03.2018

  givicz 16:58:
  Starého klauna novým trikom nenaučíte. :-) Za Putinovej mladosti platilo "Načo nám bude svet, keď v ňom nebude ZSSR." ... a kde je dnes ZSSR. :-D
  Čím viac prachov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz 16:58:
  Starého klauna novým trikom nenaučíte. :-) Za Putinovej mladosti platilo "Načo nám bude svet, keď v ňom nebude ZSSR." ... a kde je dnes ZSSR. :-D
  Čím viac prachov nalejú do zbraní posledného súdu a podobných hovadín, tým skôr prestane byť Rusko problémom a Putin bude potom niekde v Belize vyplakávať nad najväčšou katastrofou 21. storočia (ak bude mať šťastie).
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  18:32 11.03.2018

  givicz - Německé a jiné zahraniční firmy mají u nás také fabriky a co jako? :D BMW u nás investuje miliardy korun a to dokonce do vývojového centra. Neznamená to ale, že naše země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz - Německé a jiné zahraniční firmy mají u nás také fabriky a co jako? :D BMW u nás investuje miliardy korun a to dokonce do vývojového centra. Neznamená to ale, že naše země a naše firmy ty technologie BMW získá. Pochopí to tvůj komunistickej mozek nebo ne?

  Ne, nemá být 2x výkonnější. To by byl v roce 2018... přečti si článek proč to odložili na rok 2021 a pak se jdi vybrečet. Nebo ti to mám najít v Čínštině?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:22 11.03.2018

  @givitz
  1) iOS nevychází z Linuxu, je to klon macOS, který vychází z NeXTStepu, který zase vychází z XNU, tedy technologie starší než Linux. macOS je hybrid XNU, tedy víceméně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @givitz
  1) iOS nevychází z Linuxu, je to klon macOS, který vychází z NeXTStepu, který zase vychází z XNU, tedy technologie starší než Linux. macOS je hybrid XNU, tedy víceméně mikrojádra, narozdíl od monolitického jádra Linuxu majícího, když už, blíž k BSD. Každé je pojetím úplně jiná vývojová větev Unixu (ačkoliv obě o sobě už v názvu tvrdí, že nejsou Unix :-) ). Sice pak sdílejí některé technologie, nicméně to hlavní, tedy jádro (XNU), práva (BSD) a GUI (Quartz) mají zcela odlišné.

  2) Že je něco postavené na Linuxu, vůbec neznamená, že je to skvělé – na Linuxu vám může "jet" i zubní kartáček :-))

  3) Je vcelku putna, kdo vlastní nejrychlejší počítač (už jenom proto, že ta rychlost se měří mnoha způsoby, které jsou často navzájem v protikladu), důležitější je, kdo vlastní software schopný z HW vymáčknout maximum. Navíc, kdejaký superpočítač hravě překonají distribuované výpočty po síti (počítá se tak spousta věcí ve vědě, astronomií počínaje, přes strukturu bílkovin, po kvantovou fyziku).

  4) Že si někdo říká komunista, ještě neznamená, že komunista skutečně je. V Číně je komunismus asi jako v Zimbabwe demokracie. Jinými slovy, je tam kapitalismus vpravdě dickensovského stylu....

  5) Jinak Čína v některých směrech skutečně podniká velmi výrazné kroky. Třeba výzkumy kvantové komunikace, radarů ap. jsou u nich docela na vysoké úrovni. Jak daleko mají k něčemu použitelnému v reálném provozu, to se teprve časem dozvíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • defaultPlayer
  18:04 11.03.2018

  givcz a co teda čína předvedla v posledních cca 10 letech? Přistála na měsící (60 let po ostatních) a teď jim jejich první vesmírná stanice spadne do "naší" atmosféry... cha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givcz a co teda čína předvedla v posledních cca 10 letech? Přistála na měsící (60 let po ostatních) a teď jim jejich první vesmírná stanice spadne do "naší" atmosféry... cha cha.
  To že ten program je postavenej na paltformě Linux neznamená že je dobrej... i kdyby se jmenoval Rychlej Průjem nebo jak... (ale jinak Android od Google to jako zase joo, to je ten nejnašlapanější soft kterej je:)))))
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:49 11.03.2018

  defaultPlayer ... snažím se tě upozornit, že Čínský software pro superpočítače nebude zcela jistě horší jak americký... z linuxu vychází Android od Google, z linuxu vychází i IOS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  defaultPlayer ... snažím se tě upozornit, že Čínský software pro superpočítače nebude zcela jistě horší jak americký... z linuxu vychází Android od Google, z linuxu vychází i IOS od Apple...

  shal tak Čínskou lidovou republiku vede komunistická strana Číny .. :)

  "Marxismus-leninismus
  Maoismus
  Tengův model socialismu s čín. specifiky"

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:35 11.03.2018

  givicz: Nazvat Číňany komunisty, tak to musí Marx v hrobě válet sudy.

  givicz: Nazvat Číňany komunisty, tak to musí Marx v hrobě válet sudy.

 • defaultPlayer
  17:35 11.03.2018

  givicz a Linux je čínskej? Podle mě jsou nejdůležitější výsledky a tam má prostě amerika náskok F-22, F-35....

  givicz a Linux je čínskej? Podle mě jsou nejdůležitější výsledky a tam má prostě amerika náskok F-22, F-35....

 • givicz
  17:24 11.03.2018

  Supreme... už jsem ti psal, že ti výrobci co jsi vyjmenoval mají velmi často továrny v Číně...
  Americká společnost Intel chce v příštích letech investovat až 5,5 miliardy dolarů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme... už jsem ti psal, že ti výrobci co jsi vyjmenoval mají velmi často továrny v Číně...
  Americká společnost Intel chce v příštích letech investovat až 5,5 miliardy dolarů (131,2 miliardy Kč) do rozšíření a úpravy své továrny v čínském městě Ta-lien. Intel plánuje začít v závodě místo starší generace polovodičů vyrábět paměťové čipy. Investice je zatím největší investicí Intelu v Číně.
  Závod by měl také zahájit výrobu nových 3D paměťových čipů NAND, které společně vyvinuly firmy Intel a Micron Technology. Spuštění výroby se očekává v druhé polovině příštího roku.
  https://www.tyden.cz/rubriky/b...

  Co se týče tvé poznámky, že Američané mají v roce 2021 uvést 2x výkonnější počítač než nejsilnější Čínský, který je složený z čínských mikroprocesorů. Upozorňuji, že ten Čínský začal fungovat v roce 2016 a vsadím boty, že komunisté v Číně zcela jistě nespí a nebudou nic nedělat do roku 2021..

  defaultPlayer co se týče software upozorňuji, že Čínský nejvýkonnější superpočítač na světě běží na Čínou vyvinutém The Sunway Raise OS (a ano používá linuxový základ)
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:13 11.03.2018

  givicz

  Napriek ruským blábolom o "novej rakete čo nazastaví žiadna protiraketová obrana" už dnes majú všetky väčší vlastníci jadrových zbraní (v rátane takých "malých" ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Napriek ruským blábolom o "novej rakete čo nazastaví žiadna protiraketová obrana" už dnes majú všetky väčší vlastníci jadrových zbraní (v rátane takých "malých" ako Francúzko či VB) dostatočné kapacity na to aby zaútočili na hocijaký štát a väčšina rakiet spoľahlivo prekoná možnú protiraketovú obranu (či už USA, alebo Ruska) - o kapacitách Rusku či USA ani nehovoriac .....takže žiadnu "zbraň súdneho dňa nepotrebujú" ... už ju dávno majú ....

  Treba dodať, že ICBM sú už dnes pomocou avizovaných schopnostiach hlavíc a klamných cieľov (napr. manévrovania) nezastaviteľné už dnes i v prípade použitia jedinej rakety ....a i najbližších pár desiatok rokov ....lebo jednoducho náklady na vylepšenie schopností hlavíc a ich klamných cieľov (vo vesmíre sa správajú rovnako) - sú smiešne v porovnaní so zvýšením nákladov na schopností protiraketovej obrany ...

  Putin hrá len komédiu - hlavne pre domáce publikum .... jadrovým zbraňami šermuje už dlho tak, že by neznalý poslucháč nadobudol pocit, že okrem Ruska ich nik nemá .... i keď v poslednom čase sa k nemu pripojili takí "exoti" ... ako Trump a Kim : ) ... ale tiež to je celé o propagande .... hlavne z úst Kima sú tie hrozbičky (aspoň zatiaľ) priam komické ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  17:09 11.03.2018

  givicz - Co se týče Appelu, tak v článku je jasně napsáno, že by se jednalo jen o iPhony pro čínský trh. Zřejmě to vyjde levněji a Číňanům to bude stačit, protože největšími (a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz - Co se týče Appelu, tak v článku je jasně napsáno, že by se jednalo jen o iPhony pro čínský trh. Zřejmě to vyjde levněji a Číňanům to bude stačit, protože největšími (a nejlepšími) výrobci NAND jsou:
  1) Intel
  2) Micron Technology (USA)
  3) Samsung
  4) SanDisk (USA)
  5) SK Hynix (Jižní Korea)
  6) Toshiba

  K těm počítaů ti povím jednu "novinku". Američané měli letos uvést do provozu superpočítač (Aurora), který měl být již tak 2x výkonnější než ten nejsilnější Čínský. Nakonec se to rozhodli odložit na rok 2021 s tím, že bude mít výkon neuvěřitelný 1exaflops a s Číňanem si vytřou těžce zadek. Navíc by měl mít úplně novou architekturu.

  https://www.top500.org/news/re...
  Skrýt celý příspěvek

 • defaultPlayer
  17:06 11.03.2018

  givicz ono taky záleží na software a ten ti pak udělá reálnej výkon, kterej možná budou mít američani ve finále lepší. SuperPC se používaj třeba na výpočty a tvarování stealth ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz ono taky záleží na software a ten ti pak udělá reálnej výkon, kterej možná budou mít američani ve finále lepší. SuperPC se používaj třeba na výpočty a tvarování stealth letadel a tam má amerika náskok třeba 20 let? Jinak pochybuju, že kdyby američani chtěli, že by nějaký komouše v tomhle nepředehnali... (ale jinak respekt, číňani maj velkej náskok v kvantovejch počítačích a to je ta pravá budoucnost!)

  Ale teď vážně, že rusáci neumí vyrobit NV? Vždyť mají stroj na počasí (čti meteorologickou stanici), stroj času (čti náramkové hodinky), a tady elixír mládí (čti vodku)... je škoda, že jim frantící (i ostatní) prodaj cokoliv... jednou nás to bude mrzet.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  16:58 11.03.2018

  dusan ty nové zbraně co v poslední době představili Rusové jsou zbraně posledního soudu, kdy budou použity pouze a výlučně při napadení Ruska tzn. mají obranný a odstrašující ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan ty nové zbraně co v poslední době představili Rusové jsou zbraně posledního soudu, kdy budou použity pouze a výlučně při napadení Ruska tzn. mají obranný a odstrašující charakter... jsou zárukou, že Rusko nikdo nenapadne. Proto se u nich na žádnou ekologii nehraje. Při nutnosti jejich použití již svět jak ho známe prostě nebude existovat...

  Vladimir Putin to v rozhovoru s názvem Světový řád 2018 pro Rossia 1 řekl zcela jasně cituji:
  "Budeme-li napadeni, odpovíme. Nač nám bude svět, když na něm nebude Rusko?"
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:46 11.03.2018

  DJW_

  Atómové pohony takmer všetkého skúšali i Sovieti ... a minimálne teoreticky prakticky všetci čo mali prístu k atómovej energii.

  Nakoniec to všetci zavrhli ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_

  Atómové pohony takmer všetkého skúšali i Sovieti ... a minimálne teoreticky prakticky všetci čo mali prístu k atómovej energii.

  Nakoniec to všetci zavrhli ako nepoužiteľný koncept .... a nie pre technické príčiny, či pre zaostalosť technológií, ale preto, že riziká tohto konceptu sú neodstrániteľné technicky .... t.j.riziká havárie, samotnej funkcie (vždy sú spaliny rádioaktívne) ...

  Preto možno ruskú raketu odsunúť do absurdných nápadov s ktorým nechce mať nik pri zmysloch nič spoločné ... na svojom území ....a ak bude niekoho ohrozovať ... tak samotných Rusov.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:53 11.03.2018

  Superme otevíráš zajímavou diskusi...Komunisté z Číny poslední dobou šlapou a západ začíná ztrácet.. myslím, že hodně firem co jsi vyjmenoval má továrny i v Číně, vyrábějí se tam i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme otevíráš zajímavou diskusi...Komunisté z Číny poslední dobou šlapou a západ začíná ztrácet.. myslím, že hodně firem co jsi vyjmenoval má továrny i v Číně, vyrábějí se tam i různé OLED, LCD obrazovky, čipy viz Huawei a jeho Kirin atp... kromě toho, že se tam vyrábí i kompletní Iphone tak i NAND paměťové čipy budou čínské provenience...

  "Americká společnost Apple jedná se státem podporovanou čínskou technologickou firmou Yangtze Memory Technologies. Apple by měla koupit od Yangtze čipy NAND, které použije například v nových telefonech iPhone"
  https://zpravy.e15.cz/byznys/p...

  Nový nejvýkonnější počítač světa je z Číny a nejsou v něm americké procesory
  https://www.securitymagazin.cz...
  Výkonem 93 petaflops systém překonává dřívější hvězdu Top500, čínský Tianhe-2 třikrát. Stroj je poháněn novým procesorem ShenWei, který byl vyvinut lokálně, a ukončil tak spekulace, že Čína se musí spoléhat na západní technologie, aby mohla účinně konkurovat v nejlepších superpočítačích.

  "Žebříčku nejvýkonnějších počítačů světa vládne Čína
  Čína v nejnovějším žebříčku Top 500 sesadila Spojené státy z pozice země s největším počtem nejvýkonnějších počítačů na světě. V současném žebříčku 500 nejvýkonnějších počítačů světa jich má Čína 202. To je nejvyšší počet za 25 let, kdy se tento žebříček zveřejňuje. Naopak Spojené státy mají v žebříčku jen 143 superpočítačů, což je naopak nejnižší údaj za dobu sledování, uvedla BBC."
  https://www.novinky.cz/interne...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  15:09 11.03.2018

  givicz - Možná, že si teď naběhnu, ale nějak si nemohu vzpomenout v čem by Američané byli závislí na někom jiném.

  Co se týče té elektroniky u Číny. Největšími výrobci polovidičů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz - Možná, že si teď naběhnu, ale nějak si nemohu vzpomenout v čem by Američané byli závislí na někom jiném.

  Co se týče té elektroniky u Číny. Největšími výrobci polovidičů na světě jsou:
  1) Intel (USA)
  2) Samsung (Jižní Korea)
  3) TSMC (Taiwan)
  4) Qualcomm (USA)
  5) Broadcom (USA)
  6) SK Hynix (Jižní Korea)
  7) Micron Technology (USA)
  8) Texas Instruments (USA)
  9) Toshiba (Japonsko)
  10) NXP (Nizozemsko)
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:55 11.03.2018

  ...my to děláme za dolary, jsme v žoldu vrahů z volstrýtu!

  ...my to děláme za dolary, jsme v žoldu vrahů z volstrýtu!

 • DJW_
  14:50 11.03.2018

  Miroslav: asi vies ako funguje jednoduchy prudovy motor - nasavany vzduch sa ohreje a ohriady vzduch so zvavsenym objemom a ovela vacsou vychlostou vytoku spalin urychluje lietadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: asi vies ako funguje jednoduchy prudovy motor - nasavany vzduch sa ohreje a ohriady vzduch so zvavsenym objemom a ovela vacsou vychlostou vytoku spalin urychluje lietadlo / raketu. Termonuklearny prudovy motor je (zjednodusene) to iste, ale vzduch neohrieva kerozin, ale maly jadrovy reaktor, na podobnom principe, ako ohrieva reaktor vodu v jadrovej elektrarni.
  Nejedna sa o ziadnu novinku, koncept bol navrhnuty na prelome 40-50 rokov, v 60-tych americania skusali nejake motory ale projekt bol zruseny kvoli svojej koplikovanosti, rizikovosti, cene, krehkosti atd.. Skratka je s tym spojene mnozstvo problemov, a ak rusi neklamu (co podla zapadnych odbornikov nie je iste), tak sa im mohol podaril pozoruhodny uspech.

  Hurvo: ako vystrihnute z typickej propagandy "nezavislych" medii napojenych na opevnenu ambasadu. Robite to z hluposti, alebo pre dolare?
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  14:09 11.03.2018

  presne tak givi. dokonca uz v 2011 roku vyradili onuce z vyzbroje, a kazda ruska matka ktorej syn umrie z nejakeho dovodu vo vojne dostane zadarmo zacinovanu uzavretu rakvu od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  presne tak givi. dokonca uz v 2011 roku vyradili onuce z vyzbroje, a kazda ruska matka ktorej syn umrie z nejakeho dovodu vo vojne dostane zadarmo zacinovanu uzavretu rakvu od statu zadarmo. Teda za podmienky ze neumrie na ukrajine pretoze tam rusi nie su a v tom pripade sa jedna o hystericku vlastizradkynu.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:15 11.03.2018

  Takeda : No pro angličany není problém nakupovat od spojenců nebo neutrálů. Pro rusy, kteří se sami postavili do role opozice k ostatním to problém být může.

  To je pravda a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda : No pro angličany není problém nakupovat od spojenců nebo neutrálů. Pro rusy, kteří se sami postavili do role opozice k ostatním to problém být může.

  To je pravda a proto neznám na světě jinou armádu, která by byla takový způsobem soběstačná jako je Ruská armáda... dokonce se nespoléhají ani na Čínu, která co se týče polovodičů a jiné elektronky je na špici na světě
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:14 11.03.2018

  len tak naokraj - neschopnost vyrabat FPA senzory rovnako znamena nizsiu kvalitu IR striel VWR... AIM-9 ma FPA senzory uz pekne dlho...

  len tak naokraj - neschopnost vyrabat FPA senzory rovnako znamena nizsiu kvalitu IR striel VWR... AIM-9 ma FPA senzory uz pekne dlho...

 • Takeda
  06:50 11.03.2018

  Petris: No pro angličany není problém nakupovat od spojenců nebo neutrálů. Pro rusy, kteří se sami postavili do role opozice k ostatním to problém být může.

  Petris: No pro angličany není problém nakupovat od spojenců nebo neutrálů. Pro rusy, kteří se sami postavili do role opozice k ostatním to problém být může.

 • petris
  00:30 11.03.2018

  Jirosi
  Queen Elizabeth má svoje dieselové motory neanglické, konkrétne sú to fínske Wärtsily a som si istý že na tej lodi by sa dalo nájsť mnoho origo neanglických systémov. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Queen Elizabeth má svoje dieselové motory neanglické, konkrétne sú to fínske Wärtsily a som si istý že na tej lodi by sa dalo nájsť mnoho origo neanglických systémov. Dokonca je celkom dobre možné že práve klúčové prvky ako hlavné hriadele prípadne aj to ložisko kúpili od tradičnejších producentov námornej techniky než sú dnes Angličania. Mne to ako nejaký zásadný problém nepripadá a robiť na základe toho nejaké závery o schopnostiach britského priemyslu mi príde smiešne.
  Čo sa týka Gorškova, možno som zle hladal, ale na wiki (anglickej aj ruskej) som nenašiel nič o tom že by mal čínske motory. Podla všetkého má 2x dieselové 10Д49 pre bežnú plavbu a dva boostovacie turbínové M90FR od Saturnu. Teda pohon by mal byť ruskej produkcie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:57 10.03.2018

  Petris:"A ešte taká poznámka k tomu Gorškovovi, ja si myslím že práve na to slúžia tie testy, aby sa odhalili výrobné vady a pod. Keď nedávno začalo pri testoch zatekať do Queen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petris:"A ešte taká poznámka k tomu Gorškovovi, ja si myslím že práve na to slúžia tie testy, aby sa odhalili výrobné vady a pod. Keď nedávno začalo pri testoch zatekať do Queen Elizabeth tak že museli v doku opravovať tesnenie na hriadeli vrtule, tiež tu z toho niekto vyvodzoval závery o schopnostiach britského priemyslu produkovať lodné motory/hriadele či dokonca obrábacie stroje?"

  Když se Angličanům pokazí Anglické těsnění na Anglické hřídeli. Těžko z toho vyvozovat schopnosti Anglického průmyslu.

  Když se pokazí Rusům, Čínský motor. Lze z toho snadno vyvodit, že si ho neumí vyrobit sami. Protože problém není, ani tak ta porucha, ale to že tam nemají Ruský motor.
  Skrýt celý příspěvek

 • julius
  22:35 10.03.2018

  No a tedkom krásně vidíme, jak rusáci blufují! Mají prd a ne atomovú raketu. I ty slavné s400 ještě nikdo nikdy neviděl vystřelit. Bůhví co mají v těch tubách. Já bych řekl, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a tedkom krásně vidíme, jak rusáci blufují! Mají prd a ne atomovú raketu. I ty slavné s400 ještě nikdo nikdy neviděl vystřelit. Bůhví co mají v těch tubách. Já bych řekl, že taky prd.I ty slavné kalibry jsou do nejmenších detailů okopčené tomahawki. A aby se trefili, tak museli ruské komandos blízko cílů namontovat velice silný naváděcí bzučák. A tak je v té rudé armádě všechno.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  22:09 10.03.2018

  @Petris
  Nechci dělat zbyteční flame ale s těmi obráběcími stroje a související technologie přiznávají problém sami Rusové.
  Podobné problémy mají například Číňani, kde stroje pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Petris
  Nechci dělat zbyteční flame ale s těmi obráběcími stroje a související technologie přiznávají problém sami Rusové.
  Podobné problémy mají například Číňani, kde stroje pro výrobu prototypů nových letadel COMAC jsou komplet Japonské a Německé. Můžou být problém když budeš chtít posunout výrobu z pár protypu na stovky ks.
  http://mil.toda... y/2018/Industry1/
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  22:09 10.03.2018

  @Petris
  Nechci dělat zbyteční flame ale s těmi obráběcími stroje a související technologie přiznávají problém sami Rusové.
  Podobné problémy mají například Číňani, kde stroje pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Petris
  Nechci dělat zbyteční flame ale s těmi obráběcími stroje a související technologie přiznávají problém sami Rusové.
  Podobné problémy mají například Číňani, kde stroje pro výrobu prototypů nových letadel COMAC jsou komplet Japonské a Německé. Můžou být problém když budeš chtít posunout výrobu z pár protypu na stovky ks.
  http://mil.toda... y/2018/Industry1/
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  21:52 10.03.2018

  Čo sa obrábacích strojov týka, Rusi nemajú ani tak problém s konvenčnými strojmi ako s CNC technológiami. Tam jednoznačne vládnu nemci a američania. Prakticky možno povedať, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo sa obrábacích strojov týka, Rusi nemajú ani tak problém s konvenčnými strojmi ako s CNC technológiami. Tam jednoznačne vládnu nemci a američania. Prakticky možno povedať, že väčšina CNC má riadiaci systém Fanuc alebo Heidenhain. Ďalším aspektom moderných obrábacích strojov sú lineárne vedenia kde kvalita aj kvantita je jednoznačne na strane pár špecializovaných výrobcov. Ďalej ak hovoríme o nejakej efektivite resp. produktivite výroby tak tam zas rusi majú problém s CAD/CAM technológiou kde jasne dominujú opäť nemecké a americké firmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  21:17 10.03.2018

  logik:
  Ja tiež "sliším" veľa vecí, ale názor si z nich hneď nerobím. Každopádne, kvalita produkcie napr. tej spoločnosti ktorú som menoval asi nebude zlá kedže kontinuálne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  Ja tiež "sliším" veľa vecí, ale názor si z nich hneď nerobím. Každopádne, kvalita produkcie napr. tej spoločnosti ktorú som menoval asi nebude zlá kedže kontinuálne rastie.
  A ešte taká poznámka k tomu Gorškovovi, ja si myslím že práve na to slúžia tie testy, aby sa odhalili výrobné vady a pod. Keď nedávno začalo pri testoch zatekať do Queen Elizabeth tak že museli v doku opravovať tesnenie na hriadeli vrtule, tiež tu z toho niekto vyvodzoval závery o schopnostiach britského priemyslu produkovať lodné motory/hriadele či dokonca obrábacie stroje? :D Ja sa niekedy nestačím diviť na tomto webe, samý expert...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:59 10.03.2018

  petris: To, že někde dělají obráběcí stroje ještě není důkaz, že je dělají tak, aby vyhovovali svoji kvalitou (přesností) pro všechny účely. Jak je to s kvalitou Ruských obráběcích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris: To, že někde dělají obráběcí stroje ještě není důkaz, že je dělají tak, aby vyhovovali svoji kvalitou (přesností) pro všechny účely. Jak je to s kvalitou Ruských obráběcích strojů nevím, ale to, že dovážejí pro určité účely obráběcí stroje ze zahraničí jsem slyšel z více zdrojů.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  20:56 10.03.2018

  overitzda0:
  To s tými obrábacími strojmi bola pravda tak pred 15-20 rokmi, dnes je veľmi nepravdepodobné že by sankcie v tomto smere Rusom spôsobili závažnejšie problémy. Už len ...
  Zobrazit celý příspěvek

  overitzda0:
  To s tými obrábacími strojmi bola pravda tak pred 15-20 rokmi, dnes je veľmi nepravdepodobné že by sankcie v tomto smere Rusom spôsobili závažnejšie problémy. Už len keď si vezmeš že ich najväčší producent obrábacích centier CTAH pokrýva viac než polovicu ruského trhu v tomto segmente (a to nie je jediná ruská spoločnosť zaoberajúca sa vývojom a výrobou obrábacích strojov), sankcie by viedli len k tomu že by spoločnosti ako CTAH prebrali ešte väčší podiel na trhu.
  Pre predstavu, tu je ich prezentácia v angličtine: https://www.stan-company.ru/pr...
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  19:26 10.03.2018

  Ono je mnohem větší problém pro Rusko neschopnost vyrábět kvalitní obráběcí mašiny. Například teď museli přerušit testy Admiral Gorschkov. Pokazil se mu dieselový motor. Původem z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono je mnohem větší problém pro Rusko neschopnost vyrábět kvalitní obráběcí mašiny. Například teď museli přerušit testy Admiral Gorschkov. Pokazil se mu dieselový motor. Původem z Číny, která se pokouší licenčně/ kopírovat německé lodní motory. Rusové jednoduše neumějí udělat kvalitní dieselový motor pro lodní průmysl. Navíc nejsou dokonce schopni vyrobit obráběcí mašiny na kterých by se mohli tito motory dělat. Myslím že jakékoliv zpřísnění sankcí v tomto směru ohrozí všechny ruské projekty.
  Skrýt celý příspěvek

 • stepan
  17:24 10.03.2018

  No i pres ty pocatecni muchy jsou na tom v podstate lepe jak vetsina statu na svete, kdyz jsi uvedomime, ze technologicke staty jako je Japonsko, UK nebo Nemecko tohle taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No i pres ty pocatecni muchy jsou na tom v podstate lepe jak vetsina statu na svete, kdyz jsi uvedomime, ze technologicke staty jako je Japonsko, UK nebo Nemecko tohle taky dovazi... Velky respekt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:46 10.03.2018

  Či je to ten ,,Termoraketový pohon" ?

  Či je to ten ,,Termoraketový pohon" ?

 • Míša
  11:17 10.03.2018

  Takže mi z toho plyne, že termoraketový pohon bude taky pořádně přifouknut a vyzkoušen pouze někde laboratorně. Ovšem servery s rudou hvězdou už hlásí novou epochu, která ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže mi z toho plyne, že termoraketový pohon bude taky pořádně přifouknut a vyzkoušen pouze někde laboratorně. Ovšem servery s rudou hvězdou už hlásí novou epochu, která ještě dobrých 20let nebude a pokud ano, tak spíš za Atlantikem a tam se tím chlubit nebudou.
  Skrýt celý příspěvek