Teroristické útoky v Moskvě. Putin přestává být ochráncem Ruska

Teroristické útoky v Moskvě. Putin přestává být ochráncem Ruska
Hudební sál Crocus City Hall po útoku / Tisková služba gubernátora Moskovské oblasti (Zvětšit)

V pátek večer se v koncertní hale Crocus City Hall v Krasnogorsku na severozápadním předměstí Moskvy shromáždilo téměř 7000 lidí na koncert rockové skupiny Picnic, když do předsálí vtrhla skupina mužů, kteří začali do davu střílet z automatických pušek a poté budovu zapálili pomocí výbušnin a molotovových koktejlů, aby následně utekli do čekajícího auta. Zemřelo nejméně 130 lidí a mnoho zraněných zůstává v kritickém stavu.K útoku se přihlásil Islámský stát, nicméně Kreml se ihned snažil naznačit spojitost s Ukrajinou a že teroristé směřovali směrem k ukrajinským hranicím, kde měli mít připravené okno pro přejezd. Takové prohlášení je poměrně překvapivé, protože hranice je z pochopitelných důvodů vysoce militarizovaná a okno na ukrajinské straně útočníkům k ničemu není, pokud se nejdříve neotevře okno na straně ruské. Ukrajinci obratem kontrolovali vlastní konspirační teorií: Útok měl zinscenovat Kreml, aby si ulehčil novou vlnu mobilizace pro svou válku na Ukrajině.

Na obě teorie se podíváme pod větším drobnohledem, nicméně tentokrát, jako ostatně ve většině případů, zní výrazně nejpravděpodobněji to nejjednodušší vysvětlení, nevyžadující spletitou zápletku a kombinaci za vlasy přitažených intrik, jako vystřižených ze šestákové literatury. K útoku se přihlásila franšíza Islámského státu známá jako ISIS Chorásán (Islamic State – Khorasan Province, ISIS-K), která operuje primárně na pomezí východního Afghánistánu a pákistánské provincie Chajbar Paštúnchwá, ale která v posledních letech výrazně rozšiřuje svoje aktivity na celém území historického Chorásánu, které dnes leží na území Íránu, Afghánistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu, a do přilehlého okolí ve Střední Asii. ISIS-K za sebou má historii útoků na Rusko a jeho spojence v Íránu a Sýrii, k útoku se přihlásil a jeho mediální agentura Amaq z útoku zveřejnila záběry masakru natočené samotnými útočníky, na kterých provolávají smrt nevěřícím a „slávu boží“, jak je islámských teroristů zvykem.

Islámský stát vs. Rusko

V souvislosti s útokem bylo zatčeno 11 osob: čtyři údajní útočníci a sedm dalších údajných pomáhačů. Všichni jsou údajně ruskými občany, ale někteří, pokud ne všichni, jsou tádžického původu. ISIS-K se záběrem ve Střední Asii a kavkazské odnože Al-Káidy* představují pro Rusko hrozbu dlouhodobě a navazují na historii teroristické hrozby z Čečenska a Ingušska. Tyto teroristické buňky od roku 2016 v Rusku spáchaly kolem půl tuctu úspěšných útoků, včetně bombového útoku v petrohradském metru, přičemž bezpečnostní služby zmařily mnoho dalších a opakovaně zatýkaly a likvidovaly členy ISIS na ruském území, typicky na Kavkaze – v Ingušsku, Dagestánu nebo Kabardsku-Balkarsku. Je to pouhé dva týdny, co ruské úřady oznámily překažení útoku Islámského státu na synagogu v Moskvě.

ISIS-K se na Rusko zaměřuje rok od roku více a považuje ho za ekvivalent USA v jeho „nenávisti k islámu“ a vykresluje ho za jednoho ze svých úhlavních nepřátel. Ve své propagandě se často odvolává na ruskou intervenci v Sýrii na podporu Asadova režimu, mimo jiné v opozici proti bojovníkům ISIS, a také na jeho podporu středoasijských postsovětských vlád, které s ISIS a dalšími islamisty bojují doma. Pobočka ISIS-K už při svém vzniku varovala „křižácké Rusko a jeho spojence“, že se mu jeho mudžahedíni nezapomenou pomstít za všechno bezpráví na muslimech, kterého se Rusko dopustilo. Z jejich pohledu, je-li Amerika „Velkým Satanem“, Rusko mu přinejmenším zdatně sekunduje, ale spíše je vlastně zcela srovnatelným nepřítelem jako je USA.

Jejich propaganda staví z velké části na příkladu brutální války proti Čečensku vedenou Ruskem v 90. letech. První čečenská válka byla válkou proti čečenskému nacionalismu a secesionismu, zatímco Druhá čečenská válka měla velmi silný náboženský rozměr, protože džihádistická hnutí v čele s Al-Káidou penetrovala čečenské povstaleckého hnutí a z velké části ho ovládla, což bylo mj. (kromě bohaté finanční motivace) důvodem ke zradě čečenského hnutí klanem Kadyrovců, kteří přešli na stranu Moskvy a nechali si Čečnu výměnou za pomoc s její pacifikací udělit v léno.

ISIS také viní Rusko za jeho spoluúčast na brutálním potlačování islamistů ve Středoasijských zemích jako je Turkmenistán, Tádžikistán a Kyrgyzstán a za boj bok po boku s Íránskými šíity a syrskými alevity proti sunnitům v Sýrii. To vše Islámskému státu bohatě stačí k útoku na Rusko. V Rusku a jeho blízkém okolí se mu daří se etablovat mezi miliony zneužívaných námezdních dělníků ze Střední Asie, ať už těch naturalizovaných nebo v Rusku narozených, tak mezi obrovskými zástupy gastarbeiterů, na kterých v Rusku stojí všechny špatně placené práce, podobně jako by se život v Čechách v některých odvětvích zastavil bez ukrajinských dělníků.

ISIS-K k některým svým útokům dokázalo získat lidi skrz kombinaci indoktrinace a peněžní odměny. Takže kromě přihlášení se k odpovědnosti, sedícího modu operandi a důkazních materiálů zveřejněných Islámským státem, tu také máme ruskou komunitu bezpečnostních odborníků, která tuto verzi událostí nijak nezpochybňuje. Ničím nepodložená tvrzení ruských propagandistů o roli Ukrajiny tedy můžeme uložit k ledu.

Roli Ukrajiny sice naznačil sám Putin, ale mediálně se jí věnují především bulvární média typu Komsomolská pravda a mluvících hlav televizi, které se od začátku války na Ukrajině předhání ve vymýšlení nesmyslů. Za to například „oficiální vládní deník“ Rossijskaja gazeta se údajnému napojení na Ukrajinu víceméně nevěnuje. Další důležitý provládní deník (byť jiné v Rusku už nezbyly) Izvestija přinesl rozsáhlé expozé s detaily z vyšetřovacího spisu, které se zabývá primárně rolí islámských radikálů a možnou roli Ukrajiny zmiňuje na okraj spíše jako úlitbu režimu v podobě „názoru některých odborníků, podle kterých ji nelze vyloučit na základě podobného modu operandi“. Ukrajinské tajné služby totiž skutečně dokázaly pomocí manipulace, vydírání nebo osobního vlivu či příslibu finanční odměny přesvědčit některé ruské občany ke žhářským útokům na vojenské kanceláře, k sabotáži na železnicích, popř. dokázaly Rusy využít k bombovému útoku na Kerčský most.

Velká většina textu se však zaměřuje na fakt, že organizátor bylo pro útok získán při pobytu v Turecku, zatímco zbytek jeho týmu tvořili slabomyslní holiči a taxikáři, které se podařilo zverbovat pomocí poměrně krátké několikatýdenní indoktrinace wahábistickými kleriky v kombinaci se slibem finanční odměny už na území Ruska. Podle zdrojů z vyšetřování měli být záměrně vybráni mimo populaci známých sympatizantů islamistických hnutí, aby bylo pro tajné služby obtížnější útok rozkrýt ve fázi přípravy pomocí jejich zpravodajské sítě.

Nemělo se tak jednat o spící buňku fanatiků, ale polonáhodně vybranou skupinu neúspěšných jednodušších lidí ze sociálního dna, kteří se vyznačovali nízkou inteligencí a nedostatečnou mírou kritického myšlení. To umožnilo náborářům z ISIS z nich udělat v krátkém čase teroristy pomocí psychologického nátlaku a manipulace. A pokud se vám to nezdá pravděpodobné, stačí se podívat k nám. Nemine týden, aniž by média přinesla zprávu o nešťastnících, kteří se zadlužili kvůli pochybným příslibům lásky nebo bohatství na základě manipulace neznámých lidí z internetu (nigerijských princů, syrských doktorů, obyčejných sňatkových podvodníků apod.).

Putin trvá na roli Ukrajiny

Zpravodajské kanály v Rusku dostaly bezprostředně po tomto strašném útoku třikrát upozornění na chystaný prezidentův projev k národu. Putinovi však nakonec trvalo téměř 20 hodin, než s ním vystoupil a ruská televize začala Putina ve funkci „nejvyššího velitele“ s přehledem o situaci portrétovat až s denním odstupem. To odpovídá jeho stylu v momentech, kdy necítí pevnou půdu pod nohama; když neví, co říct, když stojí před těžkými otázkami bez jasné dobré volby, nebo když se něco katastrofálně zvrtne (vzpomeňme třeba na vzpouru Wagnerovců); v takových chvílích má Putin tendenci nejprve dělat mrtvého brouka a zpětně projektovat pevné třímání otěží, až když je situace z většiny vyřešená a nehrozí, že by se včasnou prezentací umazal dalším případným neúspěchem při napravování následků.

A když tedy nakonec vystoupil, pronesl relativně krátký a dosti nevýrazný projev, kde občany vyzval, aby darovali krev a vyhledali psychologickou pomoc, místo toho, aby teroristům pohrozil, že je Rusové budou „zabíjet na hajzlech“ a „obřezávat tak dlouho, až jim nic nezbude“, jak činil v podobných případech na konci 90. let, kdy se v politice teprve usazoval.

Z reakce režimu byla cítit míra rozpaků, a to nejen proto, že k útoku vůbec mohlo dojít, ale také v kontextu amerických varování před útokem, které Putin veřejně odmítl jako „provokaci“ a „zjevné vydírání“ pouhých pár dní před útokem. Zadržení pachatelé byli zastaveni Brjanské oblasti, což je sice směrem k ukrajinským hranicím, ale je to také velmi blízko do Běloruska. A s ohledem na to, že jedna z těchto hranic je zcela otevřená, zatímco ta druhá je zcela militarizovaná, nedává Putinova teorie mnoho smyslu, ačkoliv zcela vyvrátit ji nemůžeme. Proč však Putin opakovaně trvá na teorii na zapojení Ukrajinců, navzdory nulovým důkazům a celkové pochybnosti této teorie?

V obecné rovině se Kremlu hodí Ukrajince démonizovat vždycky, ostatně jejich očerňování a obviňování ze všeho zla na světě (ve spolčení s ďábelským Západem) se stalo integrální součástí způsobu ospravedlňování války jako celku. Není však mnoho důvodů se domnívat, že tento teroristický útok je nutně vhodným nástrojem k ospravedlnění nějaké akce se společenským dopadem, například obecné mobilizace, jak začali divoce spekulovat mnozí protirusky naladění komentátoři. Kreml zatím mobilizuje tak rychle, jak jeho industriální kapacita stačí zprovozňovat rezavějící sovětské bévépéčka a dokáže tak činit čistě na základě finančního a propagandistického motivu, což je politicky preferovanou variantou. Pokud by to bylo opravdu potřeba a nové vojáky šlo dostatečně rychle vybavit, Putin je navíc zcela schopný si vymyslet a obhájit obecnou mobilizaci z mnohem menších důvodů, nebo ji prostě zahájit zcela bez důvodů. Ostatně současná vlna ukrajinských útoků bezpilotními prostředky na ropné rafinerie bohatě postačí.

Ukrajinský „rozměr“ věci pomáhá odvést pozornost od skutečné hrozby, kterou stát nemůže nikdy dokonale vyřešit a také prostě jako způsob, jak podpořit propagandistický narativ o „teroristické Ukrajině“. Proto Rusům tzv. nic jiného nezbývá, než se s Ukrajinou vypořádat, denacifikovat ji a tak dále.

Gastarbeiteři, Čečenci a operace pod falešnou vlajkou

Existuje už samozřejmě také narativ, nebo upřímně řečeno konspirační teorie, že celá záležitost je operace pod falešnou vlajkou, kterou vlastně provedly nebo umožnily provést ruské bezpečnostní složky, aby poskytly ospravedlnění obecné mobilizace. S teorií operace pod falešnou vlajkou se setkáváme při téměř každém teroristickém útoku v Rusku. Připomeňme propagandistickou blamáž, při které Rusové v rámci ospravedlnění své invaze na Ukrajinu opravdu podnikli operaci pod falešnou vlajkou s cílem vytvořit narativ, že Ukrajina napadla Rusko a Ruskem okupované oblasti kolem Doněcku a Luhansku na východě Ukrajiny, což se však podařilo během hodiny vyvrátit a Kreml ji tak po okamžitém neúspěchu nakonec promptně začal ignorovat.

Hlavním základem konspirací v souvislosti s teroristickými útoky jsou však bombové útoky na bytové domy v roce 1999, u kterých se objevila velká míra pochybností a nejasností ohledně zapojení FSB a které připravily půdu pro nástup tehdy neznámého Vladimira Putina na trůn na platformě nemilosrdného boje s teroristy. Okolnosti nejsou dodnes jasné, stejně jako to, jestli Putin byl součástí operace, nebo obmyšleným beneficientem bezpečnostních kruhů v rámci hledání nástupce za Borise Jelcina. Každopádně Putin dokázal situace velmi umně využít, když dokázal situaci uchopit a přesvědčit šokovanou a traumatizovanou veřejnost o nutnosti rozdrtit Čečence a že je k tomu třeba tvrdého prezidenta, ideálně z bezpečnostních kruhů, který se nebude dívat napravo ani nalevo, ale zavede v zemi pořádek. Jakkoliv se nám Putin nelíbí, musíme uznat, na elementární úrovni v tomto svůj příslib splnil, ačkoliv bližší pohled odhalí spoustu špíny zametené pod koberec.Avšak u většiny podobných útoků žádné pochybnosti nepanují: Spáchali je islamističtí teroristé, povětšinou Čečenci pod vedení Šamila Basajeva. A že jich za za prvních 20 let od rozpadu Sovětského svazu bylo. Zatím jsme neviděli žádné známky o operaci pod falešnou vlajkou, nebo dokonce důvody, proč by něco takového mělo být pro režim výhodné.

Útok byl ve skutečnosti šokující, Kreml a ruskou společnost zjevně zaskočil, Putin navíc vypadá zvlášť hloupě po veřejnému varování zpravodajských služeb Spojených států, které odmítl jenom pár dní před útokem. Co se amerického varování týče, v současné době o této věci nemáme dostatek informací. Podle amerických zdrojů Rusům byly poskytnuty konkrétní zpravodajské informace, zatímco podle Rusů byly spíše obecného charakteru. Zde bude opět, ostatně jako téměř vždy, pravda pravděpodobně mnohem nudnější a banálnější než nějaká složitá konspirace; Rusové buď nevěřili obdrženým informacím nebo tyto byly příliš obecné, aby mohly útoku zabránit, popř. šlo o kombinaci obojího. Ostatně ani Spojené státy (v případě útočníků na Bostonský maraton po varování Ruskem), státy EU nebo v neposlední řadě Izrael se také opakovaně nevyhnuly zpravodajskému selhání, když nedokázaly zabránit teroristickým útokům, přestože sledovaly jejich budoucí pachatele.

Rusové bojují s islamistickými teroristickými hnutími už od 90. let a svým charakteristicky brutálním způsobem se v tom stali docela efektivními, což je jeden z důvodů, proč Islámskému státu na severním Kavkaze nedaří zdaleka tolik, jak by v tomto Bohem zapomenutém kraji světa mohlo. Ale bez ohledu na schopnost nebo brutálnost tajných služeb, síly policejního aparátu a počet chytrých kamer, dostatečně motivování teroristé si cestu jednou za čas vždycky najdou. Snažit se tvrdit, že by se něco takového nemohlo stát bez přičinění ruského státu, je prostě velmi slabý argument. A to platí dvakrát tolik, pokud je vaše země zapletena do rozsáhlé pozemní války v sousedství a na černém trhu je tak velké množství zbraní z konfliktu; útočníci použili mj. modernizované armádní pušky AK-12, které byly od počátku války na Ukrajině ceněnými kořistními zbraněmi a které se v Rusku nedají legálně koupit.

Rusko navíc nově řeší velký problém s radikalizací některých části mnohamiliónové populace původem ze zemí Střední Asie. Tito lidé v mnoha případech vykonávají mizernou těžkou práci, kterou Rusové nechtějí dělat, a dostávají takové platy, na jaké by Rusové nepřistoupili. Často pak žijí ve velmi nuzných ubytovnách, někdy dokonce v jakýchsi pracovních táborech. Gastarbeiteři však zpravidla migrují ve skupinách na základě pokrevní či geografické příbuznosti a ruské tajné služby tyto komunity nedokáží tak dobře penetrovat, jako to dokáží pomocí Kadyrovců v Čečensku nebo místních kádrů v Dagestánu.

Středoasijské komunity často čelí různým ústrkům, jsou usazené zejména v okolí velkých měst (i když jsou zastoupeny po celé zemi) a v rasistickém Rusku žijí uzavřeným způsobem, navíc se z velké části nejedná o lidi usazené trvale, ale o gastarbeitery, kteří co pár měsíců pendlují přes hranici domů a různě po Rusku podle aktuálních ekonomických příležitostí. Drtivá většina z nich nejsou žádní radikálové, ale radikálové se mezi nimi můžou pohybovat a ztratit jako kapka v moři. Tuto cestu navíc půjde jen těžko uzavřít, protože Rusko pomalu vymírá a bez gastarbeitrů se neobejde ani v časech míru, natož při přechodu na válečnou ekonomiku.

Za normálních okolností by bylo nasnadě očekávat široce medializované zátahy na ubytovny středoasijských dělníků v Moskvě, je však otázka, jestli na ně v nějaké větší míře opravdu dojde, protože Rusko se bez těchto pracovníků neobejde a nemůže proti nim zahájit příliš tvrdou štvanici, i kdyby se mělo jednat jen o vyhoštění pracovníků s propadlým vízem. Zatímco na druhou stranu obvinit Ukrajinu nic nestojí, a ještě to má vnitřní propagandistickou hodnotu; podobně jako když ISIS-K nedávno provedl obrovský útok v Íránu, ale ten z něj obvinil Izrael.

Putin svou politickou kariéru postavil na tom, že jenom on a jen on dokáže ochránit ruský lid před chaosem jaký zažívali v 90. letech. A ruští občané teď zjišťují, že se neustále zvyšuje tempo útoků ukrajinských dronů, které zasahují ropné rafinerie až tisíc kilometrů za frontou, zatímco islámští radikálové dokázali naplánovat a provést nejhorší teroristický útok za posledních dvacet let, a ještě ujet z místa, zatímco na pohřbu Alexeje Navalného byli na každého pokojného truchlícího dva policisté. V tomto kontextu bychom sice neměli očekávat nějaký dramatický posun v ruské společnosti, ale pomalé nahlodávání Putinovy legitimity ano. To sice v tuto chvíli nemusí nutně znamenat příliš mnoho, ostatně je to pár dní, co si Putin symbolicky udělil téměř 88 % (Vtipný fakt: Číslo 88 je poměrně symbolicky významné) hlasů po středoasijském způsobu. Zjevně se také považuje za vůdce s mandátem. Ale to nemusí trvat navždy.

* Některé odnože Al-Káidy na Kavkaze přešly právě pod střechu ISIS; islamistické skupiny se neustále transformují a slučují a zase oddělují. Například organizace Džamát al-Tahvíd vál-Džihád vedená Abú Musabem az-Zarkávím se stala součástí sítě Al-Káidy pod názvem Al-Káida v Iráku, aby se následně několikrát přejmenovala, sloučila s dalšími skupinami a později se stala Islámským státem v Iráku a Levantě. V těsném organizačním spojenectví s ISIS v Sýrii bojovali také někteří bývalí džihádisté z Talibanu, kteří se oddělili, aby vytvořili tzv. pákistánský Talibán, jehož část se později po návratu přetransformovala v ISIS-K a spojila se s některými buňkami Al-Káidy ve Střední Asii a na Kavkaze. Hlavním bodem sporu mezi Al-Káidou a ISIS bylo zaměření ISIS na vyvolání občanské války mezi jednotlivými muslimskými sektami a masové vraždění šíitů jako “nečistých odpadlíků od pravého islámu”.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Glen Grant: Putin musí napadnout Ukrajinu

„Putin musí napadnout Ukrajinu, ale ukrajinská armáda na to není připravena,“ říká penzionovaný ...

Puchov: Prozápadní Putin je ideální vůdce Rusů

Americký magazín Defense News ve specializovaném vydání Outlook 2019 prezentoval názory světových ...

DAVID SVOBODA: Putin rozpoutal válku vůči Ukrajině kvůli svému svéráznému chápání historie

„Příklon Ukrajiny k Západu v Moskvě vyhodnotili jako historické kacířství: Ukrajinu si totiž Rusko ...

Summit Putin – Kim: vymění Rusko stíhačky za munici?

Po více než třech letech izolace v souvislosti s pandemií COVID-19 se severokorejský vůdce ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KaosKommand696
  13:46 10.04.2024

  dle predpokladu, spise demonstrativni zatah na migranty, s ohledem na ty miliony lidi neni ctyri a pul tisice nic moc nez gesto: Zátahy proti nelegálním migrantům. Strážci ...Zobrazit celý příspěvek

  dle predpokladu, spise demonstrativni zatah na migranty, s ohledem na ty miliony lidi neni ctyri a pul tisice nic moc nez gesto:

  Zátahy proti nelegálním migrantům. Strážci zákona provedli zátahy proti migrantům ve více než 3/4 ruských regionů. Následně bylo zahájeno nejméně 161 trestních řízení, 4,4 tisíce správních řízení podle paragrafů týkajících se migrační legislativy, ze země bylo vyhoštěno více než 1,7 tisíce cizinců a více než 300 osob obdrželo předvolání do vojenského odvodního střediska. To vedlo k odchodu migrantů, který již ve dvou regionech způsobil problémy s likvidací odpadků. Odborníci očekávají další prohloubení problému s nedostatkem pracovníků v oblasti bydlení a komunálních služeb a stavebnictví.

  Nejvíce migrantů bylo vyhoštěno v Petrohradské (418), Moskevské (403), Čeljabinské (159), Samarské (105), Saratovské (73), Rostovské (66), Ťumeňské (63) a Astrachaňské (55) oblasti. Zátahy byly prováděny na tržištích, staveništích, ubytovnách, hotelech a kavárnách, na některých z nich se podílely i speciální služby.

  V Syktyvkaru FSB, Rosgvardie, dopravní policie a psovodi se psy společně provedli razie v ubytovnách migrantů, ale žádné porušení nezjistili. V Petrozavodsku strážci zákona navštívili kavárnu „Taškent“ kvůli stížnostem obyvatel domu na to, že se zde konají modlitby, všichni přítomní byli položeni obličejem na zem, ale žádné porušení předpisů o migraci také nebylo zjištěno. V Čeljabinsku byli migranti odváženi přímo ze staveniště.

  V Dagestánu a Severní Osetii neměl kdo odvážet odpad poté, co strážci zákona zadrželi zahraniční zaměstnance místních odpadářských firem. V Machačkale pak museli odpadky odklízet zaměstnanci kanceláře starosty. Ve Vladikavkazu pozastavili svoz odpadků až do ukončení kontroly migrantů.

  zdroj:
  https://www.patreon.com/login?... Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  16:48 31.03.2024

  "je vlastně zcela srovnatelným nepřítelem jako je USA"
  Hele, to je přece pro Rusko téměř lichotivé??

  "je vlastně zcela srovnatelným nepřítelem jako je USA"
  Hele, to je přece pro Rusko téměř lichotivé??

 • danny
  11:27 28.03.2024

  Článek jsem otevíral s jistými obavami, že narazím na tradiční konspirační smoothie, ve kterém jsou velmi fantaskní konstrukce zarámovány tradičním "a proč by to dělali takhle ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek jsem otevíral s jistými obavami, že narazím na tradiční konspirační smoothie, ve kterém jsou velmi fantaskní konstrukce zarámovány tradičním "a proč by to dělali takhle složitě, nesmyslně a neefektivně? No prostě proto, že jsou to zdegenerovaní, psychopatičtí russáci!!"
  Děkuji, že se obavy nepotvrdily. Radost číst takhle střízlivou analýzu.Skrýt celý příspěvek

 • markus223
  12:22 27.03.2024

  Kvalitní shrnutí. Přesně to odpovídá i tomu co říká Mark Galeotti ve svém podcastu.

  Kvalitní shrnutí. Přesně to odpovídá i tomu co říká Mark Galeotti ve svém podcastu.

  • KaosKommand696
   16:02 27.03.2024

   u Marka jsem studoval a priznavam ze je pri psani casto velkym zdrojem inspirace

   u Marka jsem studoval a priznavam ze je pri psani casto velkym zdrojem inspirace

  • Jirka_Zlín
   09:20 28.03.2024

   Souhlasím, přečíst si to je poučné. Jen nechápu tu poznámkuv článku 88, hloupý vtip...no je to dnes modní vlna. Autorovi článku děkuji. Jeho názory jsou srozmitelně psané. (Putina ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím, přečíst si to je poučné. Jen nechápu tu poznámkuv článku 88, hloupý vtip...no je to dnes modní vlna.
   Autorovi článku děkuji. Jeho názory jsou srozmitelně psané.

   (Putina volilo 87,32 procenta voličů)Skrýt celý příspěvek

   • KaosKommand696
    14:57 31.03.2024

    v tom co jsem odevzdal ten vtip nebyl, redakcni tvorivost :)

    jinak tolik volicu putina celkem urcite nevolilo, tipl bych si o 20% min na zaklade exit pollu ale kdo vi

    v tom co jsem odevzdal ten vtip nebyl, redakcni tvorivost :)

    jinak tolik volicu putina celkem urcite nevolilo, tipl bych si o 20% min na zaklade exit pollu ale kdo vi

 • zdeno
  11:17 27.03.2024

  velmi dobrý článek, objektivní analýza na rozdíl od většiny medií - poslední nepochopené info: "modří mužíci"-ochranka crocusu, které vyčítají že měli zbraně ve skladu, ...Zobrazit celý příspěvek

  velmi dobrý článek, objektivní analýza na rozdíl od většiny medií - poslední nepochopené info:
  "modří mužíci"-ochranka crocusu, které vyčítají že měli zbraně ve skladu,
  jiskření při střelbě -špatné střely s naříznutou špičkou
  zbraň - upravený lovecký kalašnikov
  byli to blbouni, leč nějaký vojenský či lovecký výcvik má v bývalém SSSR téměř každý chlap
  Takže akce IS, kterou se mučením snaží putinovci hodit na ukrajince, aby zakryli své chybySkrýt celý příspěvek

  • KaosKommand696
   02:40 01.04.2024

   nevim co je jednodussi vysvetleni, ze sofistikovane upravili civilni saigy na full auto, nebo ze jsou to zbrane pasovany fronty.. myslim ze to druhy.. vim ze Glock switche jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   nevim co je jednodussi vysvetleni, ze sofistikovane upravili civilni saigy na full auto, nebo ze jsou to zbrane pasovany fronty.. myslim ze to druhy..

   vim ze Glock switche jsou pomerne rozsireny a ruskojazycny mafie je pouzivaji, jak to je u dlouhejch netusim..Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  10:57 27.03.2024

  Jedna jazyková - těch 130 lidí nezemřelo jen tak stářím ani nemocí, ale zahynulo násilnou smrtí, bylo zabito, respektive zavražděno pachateli. Stejně tak zranění "se nezranili" ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedna jazyková - těch 130 lidí nezemřelo jen tak stářím ani nemocí, ale zahynulo násilnou smrtí, bylo zabito, respektive zavražděno pachateli. Stejně tak zranění "se nezranili" sami, ale byli zraněni. Proč současní autoři tak nemístně zplošťují jazyk a zkreslují smysl sdělení? Dělají to z nedostatku jazykového vzdělání nebo z nějaké pochybné politické korektnosti?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:32 27.03.2024

   Halík, politicky. Myslete politicky Halík! :-)

   Halík, politicky. Myslete politicky Halík! :-)

   • liberal shark
    11:45 28.03.2024

    Přesně to dělám :-)).

    Přesně to dělám :-)).

  • Mbelda
   21:30 27.03.2024

   Je to tady asi nejkvalitnější autor AN, tak nehledejte zbytečnosti.

   Je to tady asi nejkvalitnější autor AN, tak nehledejte zbytečnosti.

   • liberal shark
    11:45 28.03.2024

    Fakt zbytečnosti ? Viz román George Orwella 1984, úkoly ministerstva pravdy, vykrádání jazyka, matení pojmů.

    Fakt zbytečnosti ? Viz román George Orwella 1984, úkoly ministerstva pravdy, vykrádání jazyka, matení pojmů.

    • Mbelda
     20:06 28.03.2024

     Nechci házet špínu... Tak zkuste napsat Vy zajímavý článek a dejte ho sem. Pak Vám mile rád sklonim poklonu.

     Nechci házet špínu... Tak zkuste napsat Vy zajímavý článek a dejte ho sem. Pak Vám mile rád sklonim poklonu.

Načítám diskuzi...