Test Armádních novin: Nůž KONOL "Válka"

Nůž KONOL Válka
Foto: Dokonalá elegance. Nůž Válka a samopal vz. 61 škorpion. / Michal Voska

Když se řekne bojový nůž a nůž pro přežití, každý si vybaví mnoho druhů, které vídáme v regálech obchodů a army shopů. Dnešní test se bude ovšem věnovat zcela jinému druhu nože. Jde o poctivou, českou ruční práci ukovanou z české oceli Poldi EZH.

Pražská kovárna KONOL

Značka KONOL je na trhu nováčkem, nicméně její tvůrci žádní nováčci nejsou. Pražská kovárna KONOL (KOvárna Na Olympu) vyrábí zejména zakázkové nože podle vlastních návrhů, či návrhů zákazníka. KONOL navíc pořádá odborné semináře a kovářské kurzy pro veřejnost.

Značka nás zaujala na nožířské výstavě Pražská výstava nožů 2014, kde majitel firmy Jan Horn a jeho lidé předváděli několik ukázkových modelů, jakožto ,,vstup" do světa nožířů. Od mnohých se ovšem jejich pojetí a prezentace zásadně lišila.

Nešlo o znuděné pány otráveně sedící u stánku a toužebně čekající na cigaretovou pauzu. Právě naopak! Kovářský tým firmy KONOL zářil úsměvy a ochotně odpovídal na dotazy laické i odborné veřejnosti. Pan Horn navíc ochotně přijal nabídku Armádních novin podrobit výstavní model nože "Válka" testu.

Nůž KONOL Válka Foto: Nůž KONOL Válka / Michal Voska

Válka nejen do války

„Válka" je masivní nůž, vhodný do boje i do lesa. Celková délka činí 250 mm, délka čepele 150 mm, z toho délka ostří 125 mm. Tloušťka čepele je přibližně 2,8 mm. Hmotnost nože je přibližně 300 gramů. Ke ctí nože patří skvělé vyvážení.

Pro výrobu nože Válka se použila ocel "Poldi EZH", která byla kována, broušena a následně leštěna. Zakalená čepel vykazuje tvrdost podle Rockwella 60 HRC – ostrý diamantový hrot při síle 1500 N (150 kg) udělá do oceli rýhu hlubokou cca 0,029 mm.

Nůž je zkonstruován tzv. „na trn", zakončený šroubovací hlavicí. Střenka je vyrobená z impregnované ořechové dýhy a impregnované hovězí kůže, povrchově je upravená napuštěním laku s nízkou viskozitou a leštěním.

Nůž KONOL Válka

Foto: Nůž má perfektní dílenské zpracování. / Michal Voska

Na první pohled obdobná konstrukce střenky jako je u legendárních bojových nožů KA-BAR, ale propracovanější díky vybrání, které přesně sedne do dlaně. Hlavice na konci střenky umožňuje snadné zatloukání hřebíků nebo rozbíjení skla. Úchop je bezpečný, i kdyby došlo ke klouzání dlaně směrem k čepeli, záštita spolehlivě zabrání nejhoršímu.

Máme poměrně velké dlaně, ale nůž nám sedl jako ulitý. Pro menší ruce nebude nůž nejpohodlnější. Řešením je použití rukavic, čímž i menší dlaň získá jistotu pevného úchopu. Ovšem i bez rukavic nůž při delší práci neklouže. Nevadí ani zapocené ruce.

Při jakékoliv práci se nůž choval dobře, ať již šlo o sekání, zatloukání, krájení, ale i drobné páčení. Jedinou výhradu máme k jednostrannému výbrusu na hřbetu čepele, primárně určenému ke škrtání firesteelovou tyčinkou, která je součástí pouzdra.

Nůž KONOL Válka Foto: S přiloženou firesteel tyčinkou není problém rozdělat oheň. / Michal Voska

 

Vhodnější se ukázalo použití oboustranného výbrusu „do špičky". Oboustranný výbrus umožňuje pohodlnější škrtání levákům i pravákům. Nicméně i tak nebyl problém oheň rozdělat v řádu desítek vteřin.

Univerzálnost použití

Nůž Válka je vpravdě univerzální nůž. Porcování masa, či krájení chleba je samozřejmě pohodlnější s nožem s úzkou čepelí. Podobný nůž, na rozdíl od nože Válka, však nedokáže bez újmy sekat dřevo nebo kosti.

Špička nože Válka bez problémů protne plechovku, ostří jí pak otevře bez újmy na ostrosti. Kvalita ostří je opravdu výtečná. Během dvou víkendů jsme nůž rozhodně nešetřili, ale ostří si stále zachovalo své vlastnosti.

K noži se dodává ručně vyráběné pouzdro, které je dobře uzpůsobeno k nošení na opasku, či k zavěšení na popruhy „molle vazby" (batoh, vesta). Na pouzdru je kapsička s firesteelovou tyčinkou.

Video: Válka v akci. / Michal Voska

V dolních části pouzdra jsou očka (druky) zajišťující pevnost pouzdra. Pro více možností uchycení bychom volili větší očka a přidali je do horních rohu pouzdra. Do současných oček se paracordová šňůra vejde jen tak tak.

Podle pana Horna není problém vyrobit pouzdro a střenky v různých odstínech. Okamžitě se nabízí olivové nebo pískové provedení.

Závěr

Nůž je špičkovou ukázkou dílenského zpracování. Je potěšující vidět, že v České republice máme skvělé nožíře.

Úmyslně jsme se při testu, až na jedno lehké srovnání střenky s noži KA-BAR, vyhnuli srovnávání s jinými noži. Důvod je následující. Podle nás špičková ruční výroba nesnese s tovární produkcí objektivní srovnání.

Nůž KONOL Válka Foto: K noži je dodáváno kvalitní pouzdro. / Michal Voska

Nůž Válka je určen pro všechny, kteří potřebují nesmlouvavou kvalitu. Své zájemce si najde u myslivců, náročných zálesáků i vojáků, kteří ocení kvalitu a ostrost čepele.

K největším kladům řadíme dílenské zpracování, tvrdost čepele, vyvážení, masivní hlavici na konci střenky a přiloženou firesteelovou tyčinku. Vzhledem k předpokládanému použití jsou hmotnost a rozměry nože ideální. Nůž se také v pouzdru dobře nosí a neomezuje v pohybu.

Kde je zádrhel? Jde především o cenu 9000 Kč, která není rozhodně pro každého. Výbrus pro rozdělání ohně za pomocí firesteelové tyčinky není příliš vhodný pro leváky a pouzdro by zasloužilo více možností uchycení.

Nůž k testování zapůjčila firma KONOL.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Batohy Tactical Pro Tactical gen. II

Taktický batoh je vybavení, u kterého častým používáním přicházíte na stále nové nápady a ...

RECENZE: Svítilny NexTorch

Světlo člověk potřebuje od nepaměti. V noci, kdy se vše mění, je světlo neocenitelné. Každý, kdo je ...

RECENZE: Pistolové pouzdro RHHolsters

Pokud voják nosí záložní zbraň, volí pro ní většinou stehenní nebo opaskové pouzdro. Pokud selže ...

TEST: Hodinky Traser Officer Pro

Máte raději atmosféru důstojnického stanu, stojíte rádi zadumáni nad taktickou mapou nebo jste ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Gulf
  03:50 23.06.2014

  Pěkný buřťák

  Pěkný buřťák

 • marvel
  13:04 29.05.2014

  Dobré odpoledne, slíbili jsme, že vysvětlíme, proč pracujeme s ocelí EZH a proč jí považujeme za vynikající. Přikládáme proto odkaz na video, na kterém testujeme dýku, vyrobenou ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobré odpoledne,

  slíbili jsme, že vysvětlíme, proč pracujeme s ocelí EZH a proč jí považujeme za vynikající. Přikládáme proto odkaz na video, na kterém testujeme dýku, vyrobenou ze stejného materiálu a stejným postupem. Posuďte, prosím, sami...

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  18:44 27.05.2014

  To, že je to "obyčejná" ocel podle normy ČSN a ne nějaká supernereznožířská, jí ještě nezabraňuje předčit takové svímy vlastnostmy. V 1. řadě erez ocel nikdy nedosáhne vlastností ...Zobrazit celý příspěvek

  To, že je to "obyčejná" ocel podle normy ČSN a ne nějaká supernereznožířská, jí ještě nezabraňuje předčit takové svímy vlastnostmy. V 1. řadě erez ocel nikdy nedosáhne vlastností uhlíkovích ocelí - buďto prostě není tak houževnatá, nebo hůř drží ostrost a nebo se třeba hůře brousí, ale nikdy se mechanicky kvalitní uhlíkovce nevyrovná. Další věc je ta že 19191 je velmi kvalitní nástrojová ocel. Nehledě na to, že jestli jsem dobře četl tak nůž je kovaný, čímž už je naprosto nesmyslné ho srovnávat se sériovou produkcí. Pak také hodně záleží na následném tepelném zpracování. 19191 je poměrně houževnatá i při vysoké tvrdosti, které je zde podle článku dosaženo.Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  15:09 27.05.2014

  To že je to ručná výroba sa samozrejme niekde odzrkadlí ale pri dnešnom pretlaku výrobcov nožov je tá cena prestrelená.Nôž za 9000Kč tak určite aj ocel čo zato stojí ale každému ...Zobrazit celý příspěvek

  To že je to ručná výroba sa samozrejme niekde odzrkadlí ale pri dnešnom pretlaku výrobcov nožov je tá cena prestrelená.Nôž za 9000Kč tak určite aj ocel čo zato stojí ale každému podľa chuti.Skrýt celý příspěvek

 • marvel
  13:36 27.05.2014

  Vážení pánové, úvodem děkujeme za vaše komentáře a názory - těší nás, že náš výrobek vzbudil vaši pozornost. Vidím ale, že se diskuse stáčí směrem, který je zbytečné řešit a sice ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážení pánové,
  úvodem děkujeme za vaše komentáře a názory - těší nás, že náš výrobek vzbudil vaši pozornost. Vidím ale, že se diskuse stáčí směrem, který je zbytečné řešit a sice směrem k CENĚ tohoto nože. V recenzi nezazněla jedna důležitá informace a to, že Válka byl vyroben jako VÝSTAVNÍ A PREZENTAČNÍ KUS. Primárně neprodejný. Jeho úkolem bylo představit odborné i laické veřejnosti, které techniky výroby můžeme potenciálním klientům nabídnout a jakým směrem se mohou poptávky ubírat. Naší ambicí tudíž nebylo vyrobit nesmyslně drahý nůž, nýbrž představit naše řemeslné dovednosti. Cenu jsme tudíž od začátku uváděli jako orientační pro tento konkrétní kus a do recenze byla uvedena, jelikož tak velí pravidla.

  Pane Calhoune, máte pravdu. Ohledně ceny - viz výše. Otázka použitých materiálů je jak v nožířských tak zákaznických kruzích vždy ožehavá. Samozřejmě, že dnešní doba nabízí nejeden špičkový materiál. Taky je srdnatě využívá nejedna renomovaná výrobna nožů. My, na druhou stranu, se v současnosti zavádíme na trh. A zvolili jsme tuto ocel, protože s ní máme vynikající zkušenosti. Pokud nám zachováte přízeň, chystáme v dohledné době uveřejnit destroy testy, kde uvidíte CO tato ocel reálně dovede, PROČ jí máme v takové oblibě a proč s Vámi nemůžeme souhlasit v ohledu, že je tento materiál "ničím nevýrazný". Držíme se hesla, že ne vše nové, musí být nutně lepší. A samozřejmě - i my Vám nabízíme 100% customizaci jak materiálů, tak designu a na výrobky, u kterých máme šanci ovlivnit výběr materiálů i použitých technologií i záruku, o které píšete :-)Skrýt celý příspěvek

 • Calhoun
  11:54 27.05.2014

  Nepochybuji o tom ze se jedna o kvalitni nuz ktery sveho majitele urcite nezklame. Ale ta cena?! Pokud se nemylim tak ocel EZH = CSN19191 = AISI1095 = naprosto obycejna, nicim ...Zobrazit celý příspěvek

  Nepochybuji o tom ze se jedna o kvalitni nuz ktery sveho majitele urcite nezklame. Ale ta cena?! Pokud se nemylim tak ocel EZH = CSN19191 = AISI1095 = naprosto obycejna, nicim nevyrazna uhlikova ocel. Pise se rok 2014, s rozpoctem 9000Kc mam na vyber seriovku ze spickove praskove superoceli (namatkou Fallkniven, Bark River, Lion Steel a spousta dalsich) nebo "custom" u nozire s moznosti doladit si nuz i pouzdro presne podle moji potreby a s pouzitim mnohem lepsich materialu. Anebo pokud fakt trvam na tradicni uhlikovce tak za polovicni cenu treba ESEE (1095), Swamp Rat (52100) nebo Scrapy Yard (S7) s absolutni, neomezenou dozivotni zarukou na jakakoliv (i umyslna) poskozeni. Nuz hezky, o tom zadna, ale cena je s ohledem na pouzite materialy totalni ulet.Skrýt celý příspěvek

 • Michal Voska - ArmádníNoviny.cz
  01:05 27.05.2014

  Adanedhel - nejedná se o žádné komerční sdělení, nůž testovala naše redakce a jsme za to rádi. Ano, samozřejmě, cena není nízká a nůž tak není pro každého, nicméně jde o unikátní ...Zobrazit celý příspěvek

  Adanedhel - nejedná se o žádné komerční sdělení, nůž testovala naše redakce a jsme za to rádi. Ano, samozřejmě, cena není nízká a nůž tak není pro každého, nicméně jde o unikátní recenzi, jelikož ruční práce nožíři obvykle k testům nezapůjčují.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  19:22 26.05.2014

  Což jako ukázka hezkého a drahého nože je to hezké, asi je to i účelné, ale je to viditelné komerční sdělení. To by redakce mohla zkoušet pistole nebo pušky za 90 000 a pak říci že ...Zobrazit celý příspěvek

  Což jako ukázka hezkého a drahého nože je to hezké, asi je to i účelné, ale je to viditelné komerční sdělení. To by redakce mohla zkoušet pistole nebo pušky za 90 000 a pak říci že to je dobré, ale drahé. Asi jsem omezený ale nechápu co to tady dělá.Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  18:01 26.05.2014

  A proč cirilice je zřejmé, píšou s ní řekové a je to nerážka na ten Olymp.

  A proč cirilice je zřejmé, píšou s ní řekové a je to nerážka na ten Olymp.

 • krystofmraz
  18:00 26.05.2014

  To není ruské, to je cirilice, ruské je nahoře ploché a vyadá trošku jako n zhranatělé s jednou zahlou nožičkou :-D

  To není ruské, to je cirilice, ruské je nahoře ploché a vyadá trošku jako n zhranatělé s jednou zahlou nožičkou :-D

 • Serža
  17:25 26.05.2014

  proč to ruský L v logu na noži? :-)

  proč to ruský L v logu na noži? :-)

Načítám diskuzi...