Joint Strike Missile: Test klíčové zbraně stíhaček F-35

Foto: Vizualizace odpalu JSM ze stíhačky F-35; větší foto / Raytheon
Vizualizace odpalu JSM ze stíhačky F-35. Krom JSM je ve vnitřní zbraňové šachtě místo i pro střelu vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM větší foto / Raytheon

Ve Spojených státech proběhl první ostrý test norské střely vzduch-země JSM (Joint Strike Missile). Střela JSM se stane hlavním nástrojem stíhaček F-35 Lightning II pro dálkové stealth útoky na pozemní cíle v prvních dnech konfliktu.

První úspěšný test JSM

Vojenské doktríny vyspělých zemí počítají v prvních dnech války především s ničením letectva a protivzdušné obrany protivníka. Teprve následně je možné se soustředit na další cíle, případně uvažovat o pozemní operaci.

Jedním z hlavních úkolů stíhaček F-35 Lightning II je překonávání sofistikované protivzdušné obrany protivníka. Výhodou F-35 jsou pokročilé elektronické systémy a schopnost kradmého letu, tedy vlastnost stealth.

Aby stíhačky F-35 využily plně svých schopností stealth, musí nést všechny své zbraně ve vnitřních zbraňových šachtách. Pro útoky na pozemní cíle F-35 dokáže využít řadu zbraní, jako je například Storm Shadow s doletem 400 km nebo AGM-158 JASSM-ER s doletem více než 1000 km. Jde však o externě nesené zbraně.

F-35 je schopen ve svých zbraňových šachtách uložit pouze jediný typ zbraně vzduch-země se schopností ničit pozemní cíle na několik stovek kilometrů - norskou okřídlenou střelu JSM.

K prvním ostrému odpalu střely JSM došlo před pár dny v Utahu na střelnici Utah Test and Training Range. Testovací letoun F-16 odpálil norskou střelu z výšky 6700 m. Během testu JSM provedla řadu “náročných leteckých manévrů” a prokázala tak, podle tiskové zprávy výrobce, vyspělost své konstrukce.

Foto: JSM uložená ve vnitřní zbraňové šachtě. / Kongsberg
JSM uložená ve vnitřní zbraňové šachtě F-35. / Kongsberg

“Jedná se o významný úspěch programu JSM, navíc jsme si ověřili několik kritických schopností střely za rámec naplánovaných zkoušek. Test prokázal, že jsme na dobré cestě k certifikaci střely JSM, která přináší kritické schopnosti pro F-35 a bojovníky,” komentoval průběh testů Harald Ånnestad, prezident Kongsberg Defence Systems.

“Tento úspěšný test znovu prokázal, že JSM je ideálním řešením pro ničení hladinových plavidel a pozemních cílů na střední vzdálenosti,” přidává se Mike Jarrett, viceprezident pro raketové systémy ve firmě Raytheon. “Raytheon a Kongsberg pracují společně, aby tuto významnou novou schopnost poskytli zákazníkům po celém světě.”

Špičkové parametry JSM

Norská střela JSM ničí pozemní a hladinové cíle na vzdálenost až 280 km. V současné době střely JSM objednalo pouze Norsko a Austrálie. Zájem projevují také Jižní Korea a Japonsko.

Mezi hlavní klady střely patří velmi nízký čelní radarový průřez RCS (Radar Cross Section), což ji činí špatně odhalitelnou radary. JSM navíc letí velmi nízko nad mořskou hladinou, případně kopíruje terén. Pro oklamání protivzdušné obrany JSM dokáže provádět velmi prudké změny směru letu.

Během letu je střela naváděná inerciálně a pomocí GPS (pokud je k dispozici), v závěrečné fázi je automaticky navedena pomocí infračerveného senzoru. Díky datalinku lze během letu měnit dráhu střely i její cíl.

JSM lze umístit i na klasické pylony pod křídla. /  Kongsberg

Letový počítač obsahuje bohatou databázi infračervných podpisů lodí nebo pozemní techniky. JSM proto dokáže přesně určit cíl a vyvarovat se zasažení neutrální nebo vlastní techniky. Střela rovněž určí nejefektivnější místo zásahu.

Do budoucna se počítá s vývojem naváděcí hlavice schopné přijímat a vyhodnocovat elektromagnetické signály, například radarů. V budoucnu proto JSM získá schopnost vyhledávat a ničit cíle podle jejich elektromagnetické stopy.

JSM je jedinou protilodní a protizemní střelou dlouhého dosahu, kterou dokáže F-35 uložit do vnitřních zbraňových šachet. Pro úplnost uveďme, že F-35 dokáže uvnitř zbraňových šachet přenášet dvě klouzavé pumy AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon). Při odhozu z velké výšky a při velké rychlosti AGM-154 "doklouže" k cíli vzdáleném až 130 km.

Délka střely JSM je 4 m a hmotnost 416 kg. Na cíl utočí bojovou hlavicí s výbušnou sílou o ekvivalentu 100 kg TNT. Letové testy jsou naplánovány až do roku 2017, počátečních operačních schopností JSM dosáhne v roce 2021.

Ač je střela JSM určená především pro letadla F-35, lze ji použít prakticky na všech moderních západních typech - F-16E/F Fighting Falcom, F/A-18E/F Super Hornet nebo JAS-39E/F Gripen. 

Zdroj: Kongsberg

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová generace přileb pro stíhačky F-35 Lightning II

Firma Rockwell Collins dodala nejnovější provedení (Gen 3) pilotní helmy HMDS (Helmet-Mounted ...

Výhra rozumu nebo hlouposti? Kanada nechce stíhačky F-35

Novým kanadským premiérem bude po devítileté nadvládě konzervativců šéf liberálů Justin Trudeau. ...

Kanadské “ne” zdražuje stíhačky F-35. Co bude dál?

Očekávané odstoupení Kanady od nákupu víceúčelové stíhačky 5. generace F-35 Lightning II třese trhem ...

Letecký kanón F-35 Lightning II poprvé v akci

Víceúčelová stíhačka F-35 Lightning II poprvé během letu vyzkoušela 25mm rotační kanón GAU-22/A. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  16:00 17.11.2015

  Dnes je ten vývoj v proudových motorech světové úrovně ve strojírnách ve Velké Bíteši, kterou málem položily protiruské sankce...

  Dnes je ten vývoj v proudových motorech světové úrovně ve strojírnách ve Velké Bíteši, kterou málem položily protiruské sankce...

 • Deortc
  15:23 17.11.2015

  to Takeda Datum: 14.11.2015
  Já se domnívám, že i kdyby to Rusové opravdu uměli, tak by dlouhodobě nic podobného rozhodně nedělali.
  Za prvé by to totiž nepochybně vedlo k tomu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Takeda Datum: 14.11.2015
  Já se domnívám, že i kdyby to Rusové opravdu uměli, tak by dlouhodobě nic podobného rozhodně nedělali.
  Za prvé by to totiž nepochybně vedlo k tomu, že by Američani v tomto směru začali svou technologii urychleně vylepšovat tak aby tuhle schopnost Rusů eliminovali.
  A za druhé, "slepota" tohoto typu by nepochybně vedla k nárůstu obav z toho, zda Rusové něco nechystají.... a obavy tohoto typu by jen mohly zvýšit riziko vzniku skutečného konfliktu.
  Prostě nevím jakou výhodu by Rusové získali dlouhodobým použitím této technologie, pokud jí vůbec mají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  15:10 17.11.2015

  Vida je, Nory, co dokáží...
  V této souvislosti mě napadlo, kde je náš český průmysl? Mám takové tušení, že v brněnské zbrojovce se za socíku montovaly Maljutky (protitankové po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vida je, Nory, co dokáží...
  V této souvislosti mě napadlo, kde je náš český průmysl? Mám takové tušení, že v brněnské zbrojovce se za socíku montovaly Maljutky (protitankové po drátě řízené střely), v Československu se vyvíjely tryskové motory, a řada dalších podobných záležitostí.
  Kde je ten vývoj dnes?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:53 14.11.2015

  pro Beld: Vážně si myslíte, že Rusko nemá prsty ve všelijakých těch Aeronetech, Sputnikách a podobně? Propaganda se dělá mnoha způsoby, jedním z nich je i šíření nesmyslů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Beld: Vážně si myslíte, že Rusko nemá prsty ve všelijakých těch Aeronetech, Sputnikách a podobně? Propaganda se dělá mnoha způsoby, jedním z nich je i šíření nesmyslů zabalených do hávu skutečné události (Su-24 a USS Donald Cook aj.). Vždycky se podaří alespoň část populace indoktrinovat. A spousta další to bude mít v podvědomí, protože "na každém šprochu pravdy trochu"...
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  15:29 14.11.2015

  Takeda : Vy asi propagande moc nerozumite . Pokud jakakoliv strana ( nebo skupina ) ve sve propagande pouziva lzi , tak to znamena , ze je proste rizena neschopnymi propagandisty , ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda : Vy asi propagande moc nerozumite . Pokud jakakoliv strana ( nebo skupina ) ve sve propagande pouziva lzi , tak to znamena , ze je proste rizena neschopnymi propagandisty , pripadne to dela z nejakeho ( vam neznameho ) duvodu schvalne . Verte ze 99% realnych informaci a udalosti , se da interpretovat a zdelit ctenarum z vice , klidne i naprosto pritikladnych uhlu pohledu a vysledne "zpravy" pro ctenare .

  Otazka je , kdo vlastne tyto weby s vylozene smesnymi a vylhanymi zpravami vede a z jakeho ucelu . I v CR je nekolik podobnych webu , ktere majiteli s minimalni namahou prinasejii zisky jen za reklamu v castkach az desitek tisic mesicne .
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  12:40 14.11.2015

  Takeda: prosím, ve vyvracení lží pokračujte. Je to boj s větrnými mlýny, který ale nikdy nesmí ustat.

  Takeda: prosím, ve vyvracení lží pokračujte. Je to boj s větrnými mlýny, který ale nikdy nesmí ustat.

 • Gloton
  12:28 14.11.2015

  Takeda: však já také psal že k článkům o ruských technologiích a pod. přistupuji skeptičtěji než k ostatním.
  Je to právě z toho důvodu, který popisuješ. Je těžké se orientovat, co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: však já také psal že k článkům o ruských technologiích a pod. přistupuji skeptičtěji než k ostatním.
  Je to právě z toho důvodu, který popisuješ. Je těžké se orientovat, co je vůbec ještě pravda a co absolutní výmysl......nezbývá, než hodně zapojit vlastní zdravý rozum a znalosti o technice a technologiích obecně, z kterých si znalý člověk jakž takž vytvoří představu, co z těch věcí v článcích prezentované, je vůbec možné a co ne......
  Vzhledem k tomu, že většina běžné populace jsou "techničtí hlupáci", a lidé mají tendenci médiím věřit, padají všechny ty veřejně prezentované smyšlenky na hodně úrodnou půdu, bohužel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  00:41 14.11.2015

  Muž, co zírá na kozy: Ne neslyšel, dík za nové info. Ale stejně mi přijde, že asi nebude tak snadné zamezit satelitu ve snímkování. Kdyby to šlo, byl by západ z Ruska ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Muž, co zírá na kozy: Ne neslyšel, dík za nové info. Ale stejně mi přijde, že asi nebude tak snadné zamezit satelitu ve snímkování. Kdyby to šlo, byl by západ z Ruska ještě vyděšenější, protože by si nemohl ověřovat co se děje.

  Gloton: Mě ruská propaganda vadí. Hlavně proto, že znevěrohodňuje normální média. Já netvrdím, že idnes, aktualne nebo jsou nějak super. Spousta věcí se do nich nedostane, protože je nemají jak ověřit (Ukrajina) nebo nemaj lidi, který by tématu rozuměli. Ale žádný z těhle normálních médií vyloženě nelže. (tady asi budou asi někteří nesouhlasit, ale z běžných médií se dozvíte co se kde stalo, nad kontextem a zda je zpráva dobrá či špatná, musíte podumat sami).

  Ruská propaganda ale útočí přímo na média. Najednou to vypadá, že to co říkají je vylhaný. Nevzniká alternativní názor (na ten má nárok každý), ale alternativní médium, který chrlí lži. A pak už není podle čeho si utvořit názor.

  No můžu to nechat být a myslet si, že to stejně ovlivní jen poměrně malou skupinu lidí, jenže mi přijde, že ta skupina se nebezpečně rozrůstá. Takže tyhle nesmyslný propagandistický stránky a „novinařinu“ v nich vedenou napadám a ukazuju jak hloupá ve skutečnosti je.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  23:39 13.11.2015

  Gloton: Sorry, ale to už tu můžeš linkovat články z Enigmy nebo Esoterika.cz

  Gloton: Sorry, ale to už tu můžeš linkovat články z Enigmy nebo Esoterika.cz

 • Gloton
  17:19 13.11.2015

  Shania, Takeda: fakt jak malé děti....
  Naivně jsem si myslel, že když napíši, že to sem dávám jen pro zajímavost, pochopíte, že jsem to sem dal jen pro zajímavost.
  Obecně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, Takeda: fakt jak malé děti....
  Naivně jsem si myslel, že když napíši, že to sem dávám jen pro zajímavost, pochopíte, že jsem to sem dal jen pro zajímavost.
  Obecně vysvětlení k tomu, čemu věřím či nevěřím: přistupuji skepticky ke všem takovým i jiným "vychloubačný" či reklamním článkům, ať jsou o technice čo technologiích z kterékoliv "strany", ale přece jen trochu skeptičtěji k těm o ruských či čínských superzbraních či supertechnologiích. Ale zrovna tak k nim přistupuji tak, že na všem se téměř vždy najde alespoň trocha pravdy.
  Ale stejně, jako jsou často z velké části tyto články smyšlené, tak stejně "směšně" na mne působí zarputilost některých zdejších přispěvatelů, kteří dokáží něco bezmezně obdivovat či naopak bezmezně hanit, bez použití zdravého rozumu k rozeznání reality od přání.
  Jen zase hned nikdo neurážejte......čtu rád příspěvky i od Vás, protože i tak se dozvídám zajímavé informace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muž, co zírá na kozy
  16:45 13.11.2015

  Takeda: Zřejmě jste neslyšel o incidentu, kdy si číňané posvítili na americký průzkumný satelit laserem? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda: Zřejmě jste neslyšel o incidentu, kdy si číňané posvítili na americký průzkumný satelit laserem?

  http://www.aviationtoday.com/r...
  Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  14:54 13.11.2015

  Argonaut.CZ: To možná ano, ale rozhodně ne pomocí nějaké "elektromagnetické bubliny".

  Argonaut.CZ: To možná ano, ale rozhodně ne pomocí nějaké "elektromagnetické bubliny".

 • Shania
  14:53 13.11.2015

  Gorn: je to test střely, ne test odpálení z F-35. Střelu budou mít ve výzbroji i jiná letadla.

  Ani testovací F35 na to ještě nemají hotový software. Pořád ještě není oficiálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gorn: je to test střely, ne test odpálení z F-35. Střelu budou mít ve výzbroji i jiná letadla.

  Ani testovací F35 na to ještě nemají hotový software. Pořád ještě není oficiálně potvrzeno, že JSM už bude součástí bloku 3F.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  14:50 13.11.2015

  Gorn: nejsem odbornik, ale napada mne, ze potrebuji odskouset odpal ze zavedene, spolehlive a zname platformy. Az JSM prozkousi treba s pomoci F16, tak budou testovat F35 s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gorn: nejsem odbornik, ale napada mne, ze potrebuji odskouset odpal ze zavedene, spolehlive a zname platformy. Az JSM prozkousi treba s pomoci F16, tak budou testovat F35 s odskousenou JSM.
  Jinak, neocekavam, ze JSM bude jen pro F35 jednoduse proto, ze radarem viditelne podzvukove protilodni strely lze dnes celkem spolehlove sestrelovat pomoci CIWS (treba Phalanx). A Phanx je rizeny vlastnim radarem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  14:49 13.11.2015

  to Takeda: jednorázově oslepit konkrétní satelit není až takový problém.

  to Takeda: jednorázově oslepit konkrétní satelit není až takový problém.

 • Gorn
  14:41 13.11.2015

  Jsem jediný komu přijde divné že testovací odpal provedla F-16? Můžete osvětlit proč F-35 neprovádí testy výzbroje která je primárně určena pro tento letoun?

  Jsem jediný komu přijde divné že testovací odpal provedla F-16? Můžete osvětlit proč F-35 neprovádí testy výzbroje která je primárně určena pro tento letoun?

 • pks_
  14:39 13.11.2015

  Odpálení rakety při nízkém letu snižuje dolet na 100nm = 185km a pokud se odpálí ve výšce a pokračuje vysoko a až před cílem klesne k hladině, tak je dosah >300nm =555km, exportní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odpálení rakety při nízkém letu snižuje dolet na 100nm = 185km a pokud se odpálí ve výšce a pokračuje vysoko a až před cílem klesne k hladině, tak je dosah >300nm =555km, exportní verze asi budou muset být omezeny na 500km.

  Proti Brahmos je to 6x lehčí střela.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  14:24 13.11.2015

  poněkud mi vadí, že stávající CZ průmysl (přesnější bude, že to po něm MO nechce) není schopen vyprodukovat ani tupější pumy a poslední, co mě napadá, byl komplet Plamen na Alcu.

  poněkud mi vadí, že stávající CZ průmysl (přesnější bude, že to po něm MO nechce) není schopen vyprodukovat ani tupější pumy a poslední, co mě napadá, byl komplet Plamen na Alcu.

 • Takeda
  14:19 13.11.2015

  gloton: No spíš jak můžete věřit článku z euroasie.info?

  To opravdu někdo může brát vážně web, který sám o sobě tvrdí, že je "další hřebíček do rakve informační blokády..." ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gloton: No spíš jak můžete věřit článku z euroasie.info?

  To opravdu někdo může brát vážně web, který sám o sobě tvrdí, že je "další hřebíček do rakve informační blokády..." :-D

  No a i kdybyste tomu věřil (dobře asi věříte), věříte i tomu, že by rusové mohli mít systém, který "zabrání satelitnímu snímkování" ??? Tedy tomu, že někdo udělá fotku z vesmíru. Nějak ukecá světlo, aby se neodráželo k americkým satelitům. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:23 13.11.2015

  simpanz: kdyby to byl problém, stačí odpálit rakety pod horizontem radaru.

  Reálně odpálení proběhne tak rychle, že radar nemá šanci poznat o co jde.

  simpanz: kdyby to byl problém, stačí odpálit rakety pod horizontem radaru.

  Reálně odpálení proběhne tak rychle, že radar nemá šanci poznat o co jde.

 • simpanz
  13:15 13.11.2015

  spekulace
  fregat M2M ma detekovat letadlo na 230 km, pokud se tedy otevřením pumovnice extremně nezvýší rcs mohla by být střela nedetekovaná při odpalu, během letu u hladiny asi v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  spekulace
  fregat M2M ma detekovat letadlo na 230 km, pokud se tedy otevřením pumovnice extremně nezvýší rcs mohla by být střela nedetekovaná při odpalu, během letu u hladiny asi v pohodě, po překonání horizontu, detekce a jde po ní co může. Pokud by prošla tak bych chtěl trefit můstek, nebo zamíst s antenama. Na paralizaci by to stačilo a těch střel pro jistotu tak 8 a ze všech stran.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:07 13.11.2015

  Gloton: 1)stejně jako LRASM, tak JSF umí operovat v prostředí naprostého potlačení vysílání. https://www.youtube.com/watch?...


  2) jak moc veřis clanku, kde se zase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: 1)stejně jako LRASM, tak JSF umí operovat v prostředí naprostého potlačení vysílání. https://www.youtube.com/watch?...


  2) jak moc veřis clanku, kde se zase omýlá Cook?
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  12:51 13.11.2015

  Všechno je jim to k ničemu, když rusové umí toto
  http://euroasie.info/nato-ruso...
  Budou muset použít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všechno je jim to k ničemu, když rusové umí toto
  http://euroasie.info/nato-ruso...
  Budou muset použít klacky a kameny a i to jen do té doby, než bude ta bublina i se silovým polem, kterým nic nepronikne.
  PS:dávám to sem jen pro zajímavost, nejsem amarikanofil ani rusofil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:18 13.11.2015

  pks_: podzvukové sea skimming střely jsou podstatně obtížnější cíl než ty nadzvukové. Obzvlášť ty moderní jako LRASM nebo JSM.

  JSM je dost malá střela, takže to znamená, že ji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pks_: podzvukové sea skimming střely jsou podstatně obtížnější cíl než ty nadzvukové. Obzvlášť ty moderní jako LRASM nebo JSM.

  JSM je dost malá střela, takže to znamená, že ji unese více prostředku a lze ji nasadit ve větších počtech.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  11:03 13.11.2015

  Střela je podzvuková a vypadá to, že na střední lodi moc škody nenadělá: http://www.dtic.mil/ndia/2014P...
  Snaží se proniknout k cíli nedetekována a na závěr dělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Střela je podzvuková a vypadá to, že na střední lodi moc škody nenadělá: http://www.dtic.mil/ndia/2014P...
  Snaží se proniknout k cíli nedetekována a na závěr dělá rozsáhlé obraty, trefuje se do nejvhodnějšího místa - podle databáze. Mít k té databázi přístup, tak tam připravím pancéřový terč o průměru 2m a "v klidu čekám":-)

  Střela analyzuje IR snímek cíle, takže pokud by se vojenská loď mohla v IR maskovat jako civilní, tak střela nezaútočí. K tomu by stačilo povrch lodě pokrýt peltiérovými články a promítnout na ně "obraz" civilní lodě.

  Poláci mají ve pobřežních bateriích jejího bratříčka NSM.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  11:02 13.11.2015

  Charlie: To, co na fotce trčí kolem závěsníků, nejsou šrouby, ale křidýlka střely samotné.

  Charlie: To, co na fotce trčí kolem závěsníků, nejsou šrouby, ale křidýlka střely samotné.

 • Shania
  10:24 13.11.2015

  KOLT: mimo odraz samotné zbraně nebo závěsníku jde i o interakci odraženého signálu mezi závěsníky a trupem letadla. proto je třeba lehky závěsník pro AIM-9X ohnutý, aby tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: mimo odraz samotné zbraně nebo závěsníku jde i o interakci odraženého signálu mezi závěsníky a trupem letadla. proto je třeba lehky závěsník pro AIM-9X ohnutý, aby tohle minimalizoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  10:07 13.11.2015

  KOLT: jo, to by mě taky zajímalo. Ale podle tý fotky se poád používají "klasický" podvěsy s vyrovnávacíma šroubama (nebo jak to nazvat) a mezerou mezi střelou a závěsem, což jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: jo, to by mě taky zajímalo. Ale podle tý fotky se poád používají "klasický" podvěsy s vyrovnávacíma šroubama (nebo jak to nazvat) a mezerou mezi střelou a závěsem, což jsou všechno docela účinný odražeče. Stejně tak ten způsob navěšení podvěsu na křídlo vypadá, že úplně top stealth to nebude.

  Každopádně raketka to je pěkná, i hlavici do toho na ty rozměry narvali docela slušnou. Akorát to je prostě lehká váha.

  Luky: :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:46 13.11.2015

  Ta střela se pořád tak poťouchle usmívá....bych ji zato navěsil obráceně.

  Ta střela se pořád tak poťouchle usmívá....bych ji zato navěsil obráceně.

 • KOLT
  09:28 13.11.2015

  Docela by mne zajímalo, o kolik zvedne radarovou signaturu externě podvěšená střela, která je sama o sobě stealth (jako právě zmíněné Storm Shadow a AGM-158).

  Docela by mne zajímalo, o kolik zvedne radarovou signaturu externě podvěšená střela, která je sama o sobě stealth (jako právě zmíněné Storm Shadow a AGM-158).