Joint Strike Missile: Test klíčové zbraně stíhaček F-35

Foto: Vizualizace odpalu JSM ze stíhačky F-35; větší foto / Raytheon
Foto: Vizualizace odpalu JSM ze stíhačky F-35. Krom JSM je ve vnitřní zbraňové šachtě místo i pro střelu vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM větší foto / Raytheon

Ve Spojených státech proběhl první ostrý test norské střely vzduch-země JSM (Joint Strike Missile). Střela JSM se stane hlavním nástrojem stíhaček F-35 Lightning II pro dálkové stealth útoky na pozemní cíle v prvních dnech konfliktu.

První úspěšný test JSM

Vojenské doktríny vyspělých zemí počítají v prvních dnech války především s ničením letectva a protivzdušné obrany protivníka. Teprve následně je možné se soustředit na další cíle, případně uvažovat o pozemní operaci.Jedním z hlavních úkolů stíhaček F-35 Lightning II je překonávání sofistikované protivzdušné obrany protivníka. Výhodou F-35 jsou pokročilé elektronické systémy a schopnost kradmého letu, tedy vlastnost stealth.Aby stíhačky F-35 využily plně svých schopností stealth, musí nést všechny své zbraně ve vnitřních zbraňových šachtách. Pro útoky na pozemní cíle F-35 dokáže využít řadu zbraní, jako je například Storm Shadow s doletem 400 km nebo AGM-158 JASSM-ER s doletem více než 1000 km. Jde však o externě nesené zbraně.F-35 je schopen ve svých zbraňových šachtách uložit pouze jediný typ zbraně vzduch-země se schopností ničit pozemní cíle na několik stovek kilometrů - norskou okřídlenou střelu JSM.K prvním ostrému odpalu střely JSM došlo před pár dny v Utahu na střelnici Utah Test and Training Range. Testovací letoun F-16 odpálil norskou střelu z výšky 6700 m. Během testu JSM provedla řadu “náročných leteckých manévrů” a prokázala tak, podle tiskové zprávy výrobce, vyspělost své konstrukce.Foto: JSM uložená ve vnitřní zbraňové šachtě. / Kongsberg

Foto: JSM uložená ve vnitřní zbraňové šachtě F-35. / Kongsberg

 

“Jedná se o významný úspěch programu JSM, navíc jsme si ověřili několik kritických schopností střely za rámec naplánovaných zkoušek. Test prokázal, že jsme na dobré cestě k certifikaci střely JSM, která přináší kritické schopnosti pro F-35 a bojovníky,” komentoval průběh testů Harald Ånnestad, prezident Kongsberg Defence Systems.

“Tento úspěšný test znovu prokázal, že JSM je ideálním řešením pro ničení hladinových plavidel a pozemních cílů na střední vzdálenosti,” přidává se Mike Jarrett, viceprezident pro raketové systémy ve firmě Raytheon. “Raytheon a Kongsberg pracují společně, aby tuto významnou novou schopnost poskytli zákazníkům po celém světě.”Špičkové parametry JSM

Norská střela JSM ničí pozemní a hladinové cíle na vzdálenost až 280 km. V současné době střely JSM objednalo pouze Norsko a Austrálie. Zájem projevují také Jižní Korea a Japonsko.Mezi hlavní klady střely patří velmi nízký čelní radarový průřez RCS (Radar Cross Section), což ji činí špatně odhalitelnou radary. JSM navíc letí velmi nízko nad mořskou hladinou, případně kopíruje terén. Pro oklamání protivzdušné obrany JSM dokáže provádět velmi prudké změny směru letu.Během letu je střela naváděná inerciálně a pomocí GPS (pokud je k dispozici), v závěrečné fázi je automaticky navedena pomocí infračerveného senzoru. Díky datalinku lze během letu měnit dráhu střely i její cíl.

 

Foto: JSM lze umístit i na klasické pylony pod křídla. /  Kongsberg

Letový počítač obsahuje bohatou databázi infračervných podpisů lodí nebo pozemní techniky. JSM proto dokáže přesně určit cíl a vyvarovat se zasažení neutrální nebo vlastní techniky. Střela rovněž určí nejefektivnější místo zásahu.Do budoucna se počítá s vývojem naváděcí hlavice schopné přijímat a vyhodnocovat elektromagnetické signály, například radarů. V budoucnu proto JSM získá schopnost vyhledávat a ničit cíle podle jejich elektromagnetické stopy.

 

JSM je jedinou protilodní a protizemní střelou dlouhého dosahu, kterou dokáže F-35 uložit do vnitřních zbraňových šachet. Pro úplnost uveďme, že F-35 dokáže uvnitř zbraňových šachet přenášet dvě klouzavé pumy AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon). Při odhozu z velké výšky a při velké rychlosti AGM-154 "doklouže" k cíli vzdáleném až 130 km.Délka střely JSM je 4 m a hmotnost 416 kg. Na cíl utočí bojovou hlavicí s výbušnou sílou o ekvivalentu 100 kg TNT. Letové testy jsou naplánovány až do roku 2017, počátečních operačních schopností JSM dosáhne v roce 2021.Ač je střela JSM určená především pro letadla F-35, lze ji použít prakticky na všech moderních západních typech - F-16E/F Fighting Falcom, F/A-18E/F Super Hornet nebo JAS-39E/F Gripen.
 

Zdroj: Kongsberg

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nová generace přileb pro stíhačky F-35 Lightning II

Firma Rockwell Collins dodala nejnovější provedení (Gen 3) pilotní helmy HMDS (Helmet-Mounted Display System) pro stíhačky F-35 Lightning II. Přilba podle výrobce řeší technické nedostatky předchozích generací přileb HMDS.

Výhra rozumu nebo hlouposti? Kanada nechce stíhačky F-35

Novým kanadským premiérem bude po devítileté nadvládě konzervativců šéf liberálů Justin Trudeau. Jeho dosud opoziční strana ovládla volby a získala většinu křesel v dolní komoře parlamentu. Trudeau až do samého konce předvolební kampaně zdůrazňoval, že v případě vítězství liberálů Kanada odstoupí od nákupu stíhaček F-35 Lightning II.

Kanadské “ne” zdražuje stíhačky F-35. Co bude dál?

Očekávané odstoupení Kanady od nákupu víceúčelové stíhačky 5. generace F-35 Lightning II třese trhem s bojovými letadly. Na jedné straně odstoupení přinese další zdražení letadel F-35. Na druhé straně se začínají o kanadský trh zajímat firmy s konkurenčními letadly.

Letecký kanón F-35 Lightning II poprvé v akci

Víceúčelová stíhačka F-35 Lightning II poprvé během letu vyzkoušela 25mm rotační kanón GAU-22/A. Kanon se stane organickou výzbrojí letadel F-35A Lightning II. Pro F-35B námořní pěchoty a F-35C námořnictva se počítá s kanónovým podvěsným stealth kontejnerem.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
 • Luky
  16:00 17.11.2015

  Dnes je ten vývoj v proudových motorech světové úrovně ve strojírnách ve Velké Bíteši, kterou málem položily protiruské sankce...

 • Deortc
  15:23 17.11.2015

  to Takeda Datum: 14.11.2015
  Já se domnívám, že i kdyby to Rusové opravdu uměli, tak by dlouhodobě nic podobného rozhodně nedělali.
  Za prvé by to totiž nepochybně vedlo k tomu, že by Američani v tomto směru začali svou technologii urychleně vylepšovat tak aby tuhle schopnost Rusů eliminovali.
  A za druhé, "slepota" tohoto typu by nepochybně vedla k nárůstu obav z toho, zda Rusové něco nechystají.... a obavy tohoto typu by jen mohly zvýšit riziko vzniku skutečného konfliktu.
  Prostě nevím jakou výhodu by Rusové získali dlouhodobým použitím této technologie, pokud jí vůbec mají.

 • Deortc
  15:10 17.11.2015

  Vida je, Nory, co dokáží...
  V této souvislosti mě napadlo, kde je náš český průmysl? Mám takové tušení, že v brněnské zbrojovce se za socíku montovaly Maljutky (protitankové po drátě řízené střely), v Československu se vyvíjely tryskové motory, a řada dalších podobných záležitostí.
  Kde je ten vývoj dnes?

 • KOLT
  21:53 14.11.2015

  pro Beld: Vážně si myslíte, že Rusko nemá prsty ve všelijakých těch Aeronetech, Sputnikách a podobně? Propaganda se dělá mnoha způsoby, jedním z nich je i šíření nesmyslů zabalených do hávu skutečné události (Su-24 a USS Donald Cook aj.). Vždycky se podaří alespoň část populace indoktrinovat. A spousta další to bude mít v podvědomí, protože "na každém šprochu pravdy trochu"...

 • Beld
  15:29 14.11.2015

  Takeda : Vy asi propagande moc nerozumite . Pokud jakakoliv strana ( nebo skupina ) ve sve propagande pouziva lzi , tak to znamena , ze je proste rizena neschopnymi propagandisty , pripadne to dela z nejakeho ( vam neznameho ) duvodu schvalne . Verte ze 99% realnych informaci a udalosti , se da interpretovat a zdelit ctenarum z vice , klidne i naprosto pritikladnych uhlu pohledu a vysledne "zpravy" pro ctenare .

  Otazka je , kdo vlastne tyto weby s vylozene smesnymi a vylhanymi zpravami vede a z jakeho ucelu . I v CR je nekolik podobnych webu , ktere majiteli s minimalni namahou prinasejii zisky jen za reklamu v castkach az desitek tisic mesicne .

 • mattea
  12:40 14.11.2015

  Takeda: prosím, ve vyvracení lží pokračujte. Je to boj s větrnými mlýny, který ale nikdy nesmí ustat.

 • Gloton
  12:28 14.11.2015

  Takeda: však já také psal že k článkům o ruských technologiích a pod. přistupuji skeptičtěji než k ostatním.
  Je to právě z toho důvodu, který popisuješ. Je těžké se orientovat, co je vůbec ještě pravda a co absolutní výmysl......nezbývá, než hodně zapojit vlastní zdravý rozum a znalosti o technice a technologiích obecně, z kterých si znalý člověk jakž takž vytvoří představu, co z těch věcí v článcích prezentované, je vůbec možné a co ne......
  Vzhledem k tomu, že většina běžné populace jsou "techničtí hlupáci", a lidé mají tendenci médiím věřit, padají všechny ty veřejně prezentované smyšlenky na hodně úrodnou půdu, bohužel.

 • Takeda
  00:41 14.11.2015

  Muž, co zírá na kozy: Ne neslyšel, dík za nové info. Ale stejně mi přijde, že asi nebude tak snadné zamezit satelitu ve snímkování. Kdyby to šlo, byl by západ z Ruska ještě vyděšenější, protože by si nemohl ověřovat co se děje.

  Gloton: Mě ruská propaganda vadí. Hlavně proto, že znevěrohodňuje normální média. Já netvrdím, že idnes, aktualne nebo jsou nějak super. Spousta věcí se do nich nedostane, protože je nemají jak ověřit (Ukrajina) nebo nemaj lidi, který by tématu rozuměli. Ale žádný z těhle normálních médií vyloženě nelže. (tady asi budou asi někteří nesouhlasit, ale z běžných médií se dozvíte co se kde stalo, nad kontextem a zda je zpráva dobrá či špatná, musíte podumat sami).

  Ruská propaganda ale útočí přímo na média. Najednou to vypadá, že to co říkají je vylhaný. Nevzniká alternativní názor (na ten má nárok každý), ale alternativní médium, který chrlí lži. A pak už není podle čeho si utvořit názor.

  No můžu to nechat být a myslet si, že to stejně ovlivní jen poměrně malou skupinu lidí, jenže mi přijde, že ta skupina se nebezpečně rozrůstá. Takže tyhle nesmyslný propagandistický stránky a „novinařinu“ v nich vedenou napadám a ukazuju jak hloupá ve skutečnosti je.

 • shal
  23:39 13.11.2015

  Gloton: Sorry, ale to už tu můžeš linkovat články z Enigmy nebo Esoterika.cz

 • Gloton
  17:19 13.11.2015

  Shania, Takeda: fakt jak malé děti....
  Naivně jsem si myslel, že když napíši, že to sem dávám jen pro zajímavost, pochopíte, že jsem to sem dal jen pro zajímavost.
  Obecně vysvětlení k tomu, čemu věřím či nevěřím: přistupuji skepticky ke všem takovým i jiným "vychloubačný" či reklamním článkům, ať jsou o technice čo technologiích z kterékoliv "strany", ale přece jen trochu skeptičtěji k těm o ruských či čínských superzbraních či supertechnologiích. Ale zrovna tak k nim přistupuji tak, že na všem se téměř vždy najde alespoň trocha pravdy.
  Ale stejně, jako jsou často z velké části tyto články smyšlené, tak stejně "směšně" na mne působí zarputilost některých zdejších přispěvatelů, kteří dokáží něco bezmezně obdivovat či naopak bezmezně hanit, bez použití zdravého rozumu k rozeznání reality od přání.
  Jen zase hned nikdo neurážejte......čtu rád příspěvky i od Vás, protože i tak se dozvídám zajímavé informace.

Stránka 1 z 3