Test nejnovější indicko-ruské střely BrahMos

BrahMos
Foto: Trojice střel BrahMos na tahači TATRA / Indická armáda

Indie v pondělí uskutečnila test nejnovější verze nadzvukové protilodní a protizemní střely BrahMos. Střela po startu z mobilního pozemního stanoviště přesně zasáhla a zničila betonový "zodolněný" cíl.

Vývoj střely BrahMos začal na konci 90. let minulého století. V roce 2001 proběhl první ostrý test a roku 2006 zavedla střelu do výzbroje indická armáda. BrahMos vyrábí firma BrahMos Aerospace, což je joint venture indické výzkumné a vývojové organizace obranných systémů DRDO (Defence Research and Development Organisation) a ruské NPO Mašinostrojenija.

BrahMos lze použít ze země, moře (lodě, ponorky) i ze vzduchu. Startovací hmotnost střely je 3000 kg (letecká verze 2500 kg) a její dostřel až 290 kilometrů. Střela letí nadzvukovou rychlostí Mach 2,8 a cíl ničí 300kg bojovou hlavicí. Letová hladina se pohybuje od pěti metrů do čtrnácti kilometrů. BrahMos dokáže údajně na maximální vzdálenost zasáhnout cíl o rozměrech pouhých 1,5 x 1,5 metru.

V současné době používají BrahMos indická armáda a loďstvo. Rovněž indické letectvo obdrží v blízké budoucnosti až 1000 těchto.

BrahMos Foto: BrahMos měří na délku 8,4 metrů. / Indická armáda

BrahMos Aerospace intenzivně nabízí střelu také zahraničním zájemcům. Probíhají rozhovory s řadou zemí, kam může údajně putovat až 2200 střel.

Při posledním testu Indové vyzkoušeli nejnovější variantu své nejmodernější protilodní zbraně. "Varianta BrahMos Block III se schopností hluboké penetrace je vybavena novým naváděcím systémem a armáda úspěšně vyzkoušela kapacity hluboké penetrace nadzvukové střely proti opevněným cílům," citovaly indické noviny The Hind po pondělním testu jednoho z pracovníků BrahMos Aerospace.

Brzy mají být rovněž zahájeny testy letecké verze. Indové plánují vyzbrojit střelami BrahMos rovněž 40 těžkých stíhaček Su-30MKI.

Indie klade na program střely BrahMos značný důraz. Právě ve "výbušném" regionu jihovýchodní a východní Asie hrají protilodní zbraně klíčovou roli. Zejména kvůli tomu, že se v oblasti nalézá řada sporných ostrovních území i klíčových námořních obchodních cest.

Zdroj: The Hindu

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?

Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...

Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale

V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci ...

Raketa K-15 Sagarika – jaderná pěst Indie

Indie pokračuje v úspěšném budování svého jaderného arzenálu. Před několika dny odpálila z ponořené ...

Letadlová loď INS Vikrant: chlouba Indie

Indická armáda se v pondělí zařadila mezi světové ekonomické a vojenské mocnosti, když spustila na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...