TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Foto: Test vesty VOM od firmy Hard Task. / YouTube

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná Modularní) od České Zbrojovky. Právě s vestou VOM Česká Zbrojovka před rokem vyhrála tendr na dodávku nových balistických vest pro Armádu ČR. Jak vesta VOM obstála v testování kvality se dozvíte na přiloženém videu.

Česká zbrojovka podle vyhraného tendru Armádě ČR dodá 2291 kusů balistických vest VOM v hodnotě 68 078 000 Kč. Z hlediska balistické odolnosti VOM plní normu NIJ 01.01.04 na úroveň IIIA, která chrání vojáky proti střelám až do ráže. 44 Magnum.

V místě vložených balistických panelů na úroveň IV, tj. v ráži .30 M2AP - pro srovnání u nás spíše podobné střelivo 7,62x54 mm AP (Armour Piercing), tedy střelivo s vysokou průrazností.

Vesta VOM určená pro AČR vychází z produktové řady taktických balistických vest CZ Combat odzkoušených v reálných bojových podmínkách v Iráku, Afghánistánu, ale také náročných podmínkách tropického prostředí Jižní Ameriky.

Firma Hard Task dostala možnost v reálných situacích otestovat jak funkčnost vesty, tak její balistickou odolnost. Velmi zajímavý je test pohyblivosti a střelby s vestou, a samozřejmě rovněž zkouška balistické odolnosti - jak měkké, tak i tvrdé balistiky.

Ve výsledku firma Hard Task ocenila nízkou hmotnost vesty, variabilitu, rychlost oblékání, systém odhozu nebo “3D” strukturu materiálu na vnitřní straně. Z testu nevyšel dobře balistický límec a především popruhy a rozměry molle vazby - dva poslední problémy jsou však způsobeny technickými požadavky Armády ČR.

EDIT: Redakce Armádních novin získala od pana Jana Žižky, ředitele firmy 4M SYSTEMS s.r.o., oficiální vyjádření k informacím uvedených v diskuzi pod článkem. Níže uveřejňujeme obsah vyjádření:

Na Armádních novinách – a nejenom na nich – se rozvinula debata o balistických vestách České zbrojovky. Zájem mě těší, na druhou stranu bych rád z pozice ředitele 4M Systems s. r. o. upřesnil některé informace, které se objevují v diskusích, uvedl na pravou míru mýty a záměrné, či nezáměrné nepravdy.

V první řadě je důležité uvést, že  Česká zbrojovka a.s. spolupracovala s panem Hanušem z firmy FENIX Protector na projektu vesty pro Armádu ČR dlouhodobě. CZUB se hodlal soutěže účastnit s verzí vesty TBV, protože jde o vyzkoušené a velmi dobré řešení. Jedním z problémů soutěže byla od počátku zadávací dokumentace, která obsahovala řadu nejasných požadavků.

Jenom naše společnost položila skoro třicet upřesňujících dotazů. Podobně reagovali i další výrobci. To, co je tedy v některých případech dnes tématem debat a podivování se je důsledkem požadavku zadavatele. Z pohledu výrobce chci zdůraznit, že někdy by bylo mnohem jednodušší postupovat dle řešení, která jsou na balistických ochranách standardizovaná v jiných zemích, než plnit zdejší specifické požadavky.

Níže je několik bodů, které považuji za důležité – vzhledem k diskusím – zmínit:

Kdo je kdo v zakázce - Česká zbrojovka a. s. nabídla vestu vyvinutou firmou FENIX Protector s. r.o.  (Martin Hanuš - ALP). Kvůli tomu, že v té době neměl FENIX Protector výrobní kapacity v některé ze zemí, které povolovaly podmínky výběrového řízení, odkoupila licenci a design vesty nově vzniklá společnost 4M Systems s. r. o. FENIX také dodal veškerý textilní materiál potřebný pro výrobu vesty. Česká zbrojovka a. s. si sama ve spolupráci s tureckou firmou NUROL a AR Kompozit vyvinula měkkou balistickou vložku a panely.

Kde se vzala vesta VOM - Vesta VOM (oficiální název vesty pro AČR) vychází z modelu TBV, používá stejný systém zapínání a další konstrukční prvky. Musela však být upravena podle znění zadávací dokumentace, protože mnoho, byť nesmyslných, požadavků zadavatel nehodlal změnit ani po několikerých pokusech a vysvětlování z naší strany. Zároveň je TBV dost drahá a výběrové řízení bylo samozřejmě založené na nejnižší ceně. Proto se v konstrukci VOM neuplatnili všechny vychytávky a materiály z TBV.

Vzorek vesty - Zadávací dokumentace nepožadovala předložení ani jednoho vzorku vesty. Na naše opakované dotazy zadavatel potvrdil, že mu nepřijde nic nestandardního na tom, když vojáci uvidí vestu až cca čtyři měsíce po podpisu smlouvy. Jen tato skutečnost ukazuje, jak pečlivě se tomuto výběrovému řízení věnovali lidé z Odboru vývoje výstroje Brno.

Zadávací dokumentace - Zatímco stupni balistické ochrany se zadávací dokumentace věnuje ve dvou větách uvedením normy NIJ 01.01.04, popisu textilního nosiče se věnuje s  pedantskou přesností na dvou stranách A4. Například přesně stanovuje kolik procent pružných vláken a kolik textilních má obsahovat pruženka a jak široká musí být lemovka s tolerancí jednoho mm. Z textu zadávací dokumentace je evidentní, že je vypracována někým z textilního oboru, kdo ale o balistické ochraně neví vůbec nic. A jenom perličkou je, že nebyla požadována balistická ochrana proti střepinám To se dá považovat za neuvěřitelné.

Aby moje reakce nebyla moc dlouhá a protože jsou Velikonoce, na ostatní otázky, výtky a báchorky budu reagovat postupně v diskusi.

Jan Žižka, ředitel 4M SYSTEMS s.r.o.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Svítilna Fenix TK15C

Tma. Přesto potřebujete vidět. Je jedno, jestli jste v tmavém baráku nebo v lese. Na vaší zbrani ...

RECENZE: Marathon Diver´s Automatic GSAR

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý ...

RECENZE: Bojové kalhoty ARK1

Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na ...

RECENZE: Hodinky Garmin Fenix 3

Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • plukovnik
  19:54 27.03.2016

  Ahoj kluci oba, hurvo I nosek. Ohledne tech vztahu Fenix ci Alp nevim, to at si tady napise nekdo jiny. Ve 2014 sel Raptor a 2013 Combat, v obojim byla balistika od Zbrojovka a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj kluci oba, hurvo I nosek. Ohledne tech vztahu Fenix ci Alp nevim, to at si tady napise nekdo jiny. Ve 2014 sel Raptor a 2013 Combat, v obojim byla balistika od Zbrojovka a platy. Mekka byla vceku dost specialni, nastavena proti HK MP-7 a P-90. Platy byla taky dost dobre, stand alony kolem 2 kg., ale taky cena byla jinde. Holt si to mohli kupujici nadefinovat jak chteli. Hlavne se resila protistrepinova ochrana dle Mil STD 662 co ma US Army, ten je nejlepsi resi totiz vetsi spektrum strepin, rychlosti a hmotnosti. Ted ma VOMka nastesti STANAG 2920. Pambuh podekuj zbrojovce, minimalne zato by zaslouzila metal. Jak ty nase paka mohli zapomenout na protistrepinovou ochranu nevim. Je to vcelku nase ostuda. Budu se na to ptat, to se nesmi opakovat.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:14 27.03.2016

  precital som si reakciu 4M . Takze ALP ktory dodal v cechach vyrobene (podla mojho skromneho uzivatelskeho nazoru kvalitne) vesty TBV pre OSSR v podobnom objeme ako vyzadovala ...Zobrazit celý příspěvek

  precital som si reakciu 4M .
  Takze ALP ktory dodal v cechach vyrobene (podla mojho skromneho uzivatelskeho nazoru kvalitne) vesty TBV pre OSSR v podobnom objeme ako vyzadovala ACR, nemal kapacity na vyrobu ?
  Dodavku pre OSSR dodal priamo (aj ked cez slovensku pobocku svojej firmy), ale pre ACR , siel dodavat cez CZUB, preco by to robil?
  A potom najuspesnejsi produkt svojej firmy predal firme 4M resp. jej matke CZUB?
  Ja by som si to hodil byt majitel alpu/fenixu.Skrýt celý příspěvek

 • T.Nosek
  19:12 27.03.2016

  crusader: to je dobrý postřeh. pokud taková požadavek byl a CZUB ji nesplnuje, jak naznačujete..... jak s nimi mohlo MO vůbec uzavřít smlouvu? začínám mít pocit, že máslo na hlavě ...Zobrazit celý příspěvek

  crusader: to je dobrý postřeh. pokud taková požadavek byl a CZUB ji nesplnuje, jak naznačujete..... jak s nimi mohlo MO vůbec uzavřít smlouvu? začínám mít pocit, že máslo na hlavě mají všichni zapojeníSkrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:01 27.03.2016

  Takze CZUB uz dodavala vesty do ACR uz od roku 2013? A potom este za 20mega v roku 2014? Dobre som to pochopil plukovnik? Na zaklade akeho kontraktu a komu? TBV je fajn vesta, ...Zobrazit celý příspěvek

  Takze CZUB uz dodavala vesty do ACR uz od roku 2013? A potom este za 20mega v roku 2014? Dobre som to pochopil plukovnik?
  Na zaklade akeho kontraktu a komu?

  TBV je fajn vesta, ale VOM mi pripada s prepacenim ako cinsky fake TBV.
  Odhiadnuc od toho ci je alebo nie je kvalitne vyrobena, tie napady s obsitim remenov a osekavanie khostov na 3d tkanine na limci a na opasku mi pride ako dost zly indikator kvality ak by som bol uzivatel.Skrýt celý příspěvek

 • plukovnik
  18:10 27.03.2016

  Ahoj Crusader, ja ti napisu maximalne co chces vedet k vojskovym zkouskam, o tech vim vsechno a to ck tady nekteribpisou, ze se to nezkouselo jsou kecy. Jeste jsem byl u vest co ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj Crusader, ja ti napisu maximalne co chces vedet k vojskovym zkouskam, o tech vim vsechno a to ck tady nekteribpisou, ze se to nezkouselo jsou kecy. Jeste jsem byl u vest co dodavala zbrojovka 2014, to bylo za cca 20 mega do nasi Armady. Takze rech 30 asi nebude az takovy problem, protoze rok predtim dodavali taky, ale to nevim zakolik, predpokladam tak stejne.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  17:42 27.03.2016

  Pánové, co kdyby jste se představili (plukovník, mu7705, Jara5) abychom věděli, kdo za koho kope. Nejsem odborník, jako vy, ale chtěl bych abyste mi objasnili jednu věc. Vím, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, co kdyby jste se představili (plukovník, mu7705, Jara5) abychom věděli, kdo za koho kope.

  Nejsem odborník, jako vy, ale chtěl bych abyste mi objasnili jednu věc. Vím, že jedním z požadavků MO bylo, aby účastník veřejné zakázky dokladoval realizaci významných objednávek antibalistických oděvů za posledních 5 let v minimální hodnotě 30 mil Kč.
  4M Systems vznikla v roce 2015 (podle jejich stránek) a Českou Zbrojovku mám spojenou s dodávkami jiných věcí než balistických vest.
  Mohli by jste mi to prosím objasnit.Skrýt celý příspěvek

 • plukovnik
  16:33 27.03.2016

  Vcelku se divim, ze nekoho bavi ragovat na Jarouska 56, vsak je evidentni, ze patri k SPM, takze se neni co divit. Na vojskovych zkouzkach nebyl, u kontrolnich taky ne. Takze ma ...Zobrazit celý příspěvek

  Vcelku se divim, ze nekoho bavi ragovat na Jarouska 56, vsak je evidentni, ze patri k SPM, takze se neni co divit. Na vojskovych zkouzkach nebyl, u kontrolnich taky ne. Takze ma vse ze zdroju jedna pani povidala. Ja byl u vojskovych zkousek a u zkouseni vesty a na zcatek byly komisi predlozeny protokoly ze vsech zkousek z VTUVM Slavicin, VVU Brna a mraky dalsich na balistiku, latky a taky zaverecna zprava z kontrolnich zkousek. Kazdy clen se mohl podivat a mimochodem kdyby vesta neprosla kontrolnimi zkouskami nebyla by pustena do vojskovych. Ji a na vojskovych zkouskach sedel celou dobu zastupce Uradu, ktery jak vim byl u balistickeho testu ve VTUM Slavicin. Neslysel jsem ani slovo, ze by bylo neco spatne s balistikou, stitku, testy nebo cimkoliv. Pokud by tomu tak bylo, tak se komise urcite ozvala nebo si mysli nekdo, ze jsme tam sedeli sami blbci.Skrýt celý příspěvek

 • Jameson
  14:49 27.03.2016

  Jara56: "Žádná "normální" země neumožní komerčně prodávat výrobky, které splňují vysoké nároky na ochranné a maskovací vlastnost podle standardů jejich armád, nepřipustí, aby ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara56:


  "Žádná "normální" země neumožní komerčně prodávat výrobky, které splňují vysoké nároky na ochranné a maskovací vlastnost podle standardů jejich armád, nepřipustí, aby bylo možné běžně kupovat balistickou ochranu proti munici do odstřelovačských pušek, kulometů apod. "


  V trznim hospodarstvi rise snu, bohudik.


  Bohudik nerikam proto, ze bych byl vyrobce balisticke ochrany ci kriminalnik, ale proto, ze jsem zastance liberalnich principu a jen si myslim, ze chranit se proti kriminalite se da efektivne jinak. Ale to uz je na uplne jinou dizkuzi.


  Co se tyce tkaniny a COS, tak ten COS opravdu stoji za vyliz a je zbytecne prisny. Zda-li je mozne polyamid potisknout v danem COS pri pouziti drazsich technologii nejsem schopen posoudit, muj nazor je vsak takovej, ze to je zbytecny. Proc zapadnim armadam staci mene a my musime mit vice? Kdo si tohle proloboval by me zajimalo.Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  13:14 27.03.2016

  Jara56 - jinak doporučím Vám, abyste poradil svým oblíbencům, aby něco udělali s cenami. Ty ceny za tu balistiku, které uvádíte jsou opravdu strašné. Pokud nebudou chtít opět ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara56 - jinak doporučím Vám, abyste poradil svým oblíbencům, aby něco udělali s cenami. Ty ceny za tu balistiku, které uvádíte jsou opravdu strašné. Pokud nebudou chtít opět prohrát v nabídkovém řízení, tak by měli přitlačit na své dodavatele. Ty ceny tam jsou nekřesťanské a neodpovídají současným cenám na trhu v Evropě.

  Pokud se podíváte na nedávné tendry PČR, tak zjistíte, že ceny třeba ČR se pohybují níže o několik řádů, než to co uvádíte jako standard.

  Ještě Vám prozradím jedno malé sladké tajemství - výběrové řízení vyhrává podle současných zákonů ten kdo nabídne nejnižší cenu při splnění podmínek zadavatele. Takže klidně nabídněte plát který vydrží i .50 cal BMG, ale na výběrové řízení to nemá vliv. Můžete kříčet, můžete brečet, můžete si stěžovat, ale na pohlavní život brouků to nemá vliv.

  Pokoušíte se přesvědčit čtenáře diskuse, že vlastně mohl mít něco mnohem lepšího, ale dnes má něco co podle vašich ničím nepodložených tvrzení, které jste si vycucal z prstu, co nesplňuje základní požadavky. Uvědomujete si, že tím co píšete tvrdíte nepřímo toto: Výběrová komisi vybrala někoho, kdo nesplnil požadavky nebo při tom podváděl. Komise při kontrolních zkouškách potvrdila něco čemu nerozuměla nebo to zfalšovala. Komise při vojenských zkouškách potvrdila něco čemu nerozuměla nebo to zfalšovala. Několik zkušeben záměrně zfalšovalo výsledky. Víte, že tímto tvrzením se dopouštíte minimálně pomluvy? Ano, přímo jste to nenapsal, ale vše je to logickým vyústěním těcho slov. Tím co píšete jste Vy učinil z desítek lidí na MO, v AČR, ve zkušebnách abslolutní diletanty nebo podvodníky! Tito lidé totiž potvrdili, že vše je podle požadavků a norem.

  Snažíte se zde vytvořit dojem, že za kvalitu je třeba zaplatit velikou cenu. Jenže vy se snažíte nabízet Octavii za cenu Masserati. To, že vy za plát chcete několikanásobek jeho skutečné ceny ještě neznamená, že ten plát je skutečně kvalitní.

  Co zbývá těm, kteří si mysleli, že jim spadne do klína zakázka za horetní a neopodstatněné sumy? Jen pomlouvat konkurenci, která nabídla to co měla za dobrou cenu. Víte, Jara56, všechno ty vaše spisky jsou jen pomluvy, které nedokážete ničím podložit.Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  12:02 27.03.2016

  Jara56 - píšete jak strašně mizerné jsou vesty vyrobené na Slovensku. Můžete mi, prosím, napsat číslo vesty, která prošla Vaší zevrubnou kontrolou? Pokud byste náhodou nevěděl, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara56 - píšete jak strašně mizerné jsou vesty vyrobené na Slovensku. Můžete mi, prosím, napsat číslo vesty, která prošla Vaší zevrubnou kontrolou?

  Pokud byste náhodou nevěděl, tak číslo vesty je na štítku na tašce, na zadním textilním dílu a na všech balistických vložkách i plátech.

  Ale osobně bych se velice divil. Celá výroba vest je na Slovensku a v ČR není jediný kus. Takže zase nám tady, jako obvykle, lžete. Mluvíte o něčem co jste ani neměl v ruce, ani neviděl.

  A jen pro informaci, to číslo je shodné pro všechny díly vesty. Balistické vložky jsou dodávány jako sada se svým jedinečným číslem a také pláty mají svá jedinečná čísla. Tato čísla jsou na kontrolních listech SOJ v Turecku, ale i na předávacích listech CZ. Při kompletaci pak se pak spojuje číslo vesty s čísly balistiky. Takže víme, který den balistika vznikla, kdo ji zabalil, kdo odkontroloval a do které vesty je použita. Ano, vaše tvrzení o tom, že samotná měkká balistika není označená je pravdivé, ale nějak jste nám zapomenul nebo schválně neuvedl, že každá sada balistiky je zabalena do jednoho vaku, který je opatřen štítkem s jedinečným číslem sady. Ale na to, že nám zkeslujete informace bychom si asi měli zvyknout.

  A ještě doplním, že naše záznamy jsou tak dobré, že každý rozpracovaný díl, který jsme z SPM odvezli má své číslo, takže víme kolik a jakých dílů v jaké rozpracovanosti jsme od SPM převzali. A tyto díly jsou při použití ve vestě zaevidovány, takže víme, že v dané vestě zkompletované na Slovensku, jsou konkrétní díly z SPM. A pokud by se náhodou díly z SPM páraly, nebo byly na ně nějaké reklamace, tak samozřejmě budeme nápravu požadovat po SPM. Nebojte, my svou práci děláme dobře a svědomitě.Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  11:36 27.03.2016

  Jara56 - co se týká balistické odolnosti plátů, tak tu uvádíte pěknou dezinformaci. Od kdy přesně je v normě NIJ 0101.04 nebo v nahrazující normě NIJ 0101.06 obsažena střelba ráží ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara56 - co se týká balistické odolnosti plátů, tak tu uvádíte pěknou dezinformaci. Od kdy přesně je v normě NIJ 0101.04 nebo v nahrazující normě NIJ 0101.06 obsažena střelba ráží 7,62x54 s ocelovým jádrem s rychlostí nad 860m/s? Pokud byste věděl něco o balistické ochraně tak víte, že tam zkouška touto municí není. Norma NIJ je totiž americká norma pro bezpečnostní složky typu policie, celní správa, FBI atd. a je postavena na zbraně, které ohrožují policisty v USA. Nikdy nebyla stavěna na vojenské hrozby. Takže střelba průbojnými mosiňáky je dost vedle.
  Víte vůbec jaký je hlavní rozdíl mezi starou normou a novou normou?

  Snažíte se tu tvrdit, o tom že tvrdý plát pro AČR musí...AČR do dnešního dne takový požadavek nevznesla. V zadání VOM byl požadavek na NIJ 0101.04 na úrovni IV, což je střela ráže 7,62x63mm průbojná, označovaná také jako .30-06 Springfield M2 AP. Pro VOM MO nespecifikovalo žádnou jinou munici, proti které by měl plát chránit.

  Snažíte se jen čenáře diskuse přesvědčit, že existuje nějaký standard, který plát pro VOM nesplňuje, což je lež. Nebo jste snad schopen doložit, kde přesně v zadávací dokumentaci k VOM je to, co zde píšete?

  Také mne baví Vaše úporná snaha přesvědčit všechny kolem, že to jestli je informace o balistické ochraně natištěna přímo na obalu nebo na štítku má nějaký zásadní vliv na dodávku. Mimochodem je to standardní způsob označování používaný pro ozbrojené složky po celém světě. Jeho cílem je předat uživateli všechny informace o balistické ochraně jeho vesty. Může te mi prosím nějak přesně popsat, které informace štítek uživateli neposkytne a potisk ano? A prosím ušetřete si poučování o to tom, že štítek vydrží méně než potisk. Pokud nemůžete doložit nějakou prokazatelnou zkoušku životnosti, tak to jsou jen a pouze Vaše dohady. Vzhledem k tomu, že způsob přenesení informací na obal balistické vložky nemění žádným způsobem smysl a účel tohoto opatření, tak zákazník souhlasil s touto změnou. Zákazníkovi tímto nevzniká žádná újma, jak se nás tu snažíte marně přesvědčovat.

  Tak nějak jsem si zvykl, že jen pomlouváte a svá tvrzení nemáte čím podložit. CZ má připraveny všechny důležité dokumenty ke zveřejnění. Pokud neuvedete čísla zkušebních protokolů. že balistika, ale i jiné věci jsou šitózní, tak to nepište. Děláte ze sebe jen hlupáka, který si hraje na odborníka.Skrýt celý příspěvek

 • mart
  00:32 27.03.2016

  Uf, tak jsem si celou diskuzi poctivě přečetl a je to maso. Zcela očividně si tady každý hájí to svoje a má svou neotřesitelnou pravdu... Je tu pár diskutérů, kteří ví o čem ...Zobrazit celý příspěvek

  Uf, tak jsem si celou diskuzi poctivě přečetl a je to maso.

  Zcela očividně si tady každý hájí to svoje a má svou neotřesitelnou pravdu... Je tu pár diskutérů, kteří ví o čem mluví, pár diskutérů, kteří čerpají z veřejných zdrojů (kde si do novin zase každý subjekt dává svůj pohled na věc a nikdo neví kde je pravda a skutečný problém věci) a pár teoretiků. Také je tady jeden diskutér, který minimálně dvakrát zalhal a tím se (alespoň pro mě) stává nedůvěryhodným i ve vsěm ostatním (že CZUB nereagovala na požadavky vojáků při zkouškách a neudělala na VOM změny fakt není pravda).

  No, nevím kolik diskutérů tady mělo reálně VOM na zkoušku a použivalo ji. Nebo Raptora, TBV, nebo všechny balistické vesty/nosiče, který v AČR jsou...

  Za sebe můžu řici, že VOM není možná ideální pro všechny složky armády (to asi žádná vesta, proto by v AČR mělo být více typů vest dle povahy jednotky), ale je to zatím rozhodně to nejlepší, co v AČR kdy z taktických balistických vest bylo (tedy jestli se do užívání dostane...). Bavím se o konstrukci jako takové. A samozřejmě ne každému bude vyhovovat, tak to prostě je. Má své klady i své zápory.

  O kvalitě látky a balistiky musí rozhodnout někdo jiný.

  Že se jede při výběrovém řízeni na cenu, a došlo k drsnému "ořezání" původní TBV je problém jiný a jinde.

  Nechci obhajovat žádnou konkrétní firmu. Jak se říká, "Kdo jsi bez vinny, hoď kamenem". Vycházím jen ze svých reálných zkušeností s výše uvedenými vestami.

  mart-SOLDATO teamSkrýt celý příspěvek

 • Jara56
  22:07 26.03.2016

  Pro Jana Žižku rozhodně ne z Kalicha, při pozdní Bílé sobotě, před přechodem na letní čas, u láhve vína - dobrá sci-fi!

  Pro Jana Žižku rozhodně ne z Kalicha, při pozdní Bílé sobotě, před přechodem na letní čas, u láhve vína - dobrá sci-fi!

 • plukovnik
  20:07 26.03.2016

  Kdyby jsem se nenudil u lahve vina, tak uz sem ani nenapisu. Ale nevite kde se vzala ta strasna kachna, ze to mela byt balistika pro ISIL? Ja to cet od Jardy56, nevim kde to vzal. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby jsem se nenudil u lahve vina, tak uz sem ani nenapisu. Ale nevite kde se vzala ta strasna kachna, ze to mela byt balistika pro ISIL? Ja to cet od Jardy56, nevim kde to vzal. Celkove by to nemusela byt spatna reklama, protoze kluci islamsti maji dost penez na dobrou vyzbroj a vystroj-:)
  Ale jinak sem fakt takovy ptakarny nedavajte pak se to neda cist.Skrýt celý příspěvek

 • adam.b
  19:44 26.03.2016

  popísalo sa tu toho dosť. ja som teda tú vestu nevidel ako asi väčšina diskutujúcich. chcem sa ale vyjadriť k tomu slovenskému šitiu. dotyčna firma okrem outdoor veci sila už pre ...Zobrazit celý příspěvek

  popísalo sa tu toho dosť. ja som teda tú vestu nevidel ako asi väčšina diskutujúcich. chcem sa ale vyjadriť k tomu slovenskému šitiu. dotyčna firma okrem outdoor veci sila už pre našich hasičov a políciu. nikdy problém nebol. svoje outdoor šitie robia zákazkovo do zahraničia pre velké značky. takže by som poprosil všetkých odborníkov, čo dokázali posúdiť kvalitu a techniku ich šitia z ich webstránky nech si dajú facku alebo aj dve.

  ak je na takýchto expertných úsudkoch založená celá kritika vesty tak by som si ju bez obáv kúpil.Skrýt celý příspěvek

 • plukovnik
  19:01 26.03.2016

  Hroochu, ty jsibtady asi jediny vojak, protoze jinak ke tody placena izertni kancelar. Balistika nenibproblem, Izraelska nebo Turecka. Ta v TBV na Slovensku je stejne uz zastarala. ...Zobrazit celý příspěvek

  Hroochu, ty jsibtady asi jediny vojak, protoze jinak ke tody placena izertni kancelar. Balistika nenibproblem, Izraelska nebo Turecka. Ta v TBV na Slovensku je stejne uz zastarala. Jde to dost rychle dopredu, dnes uz dela vetsi hmotnost vesty textil nez balistika, pokud je teda ta lrpsiva lehci. V Armadni VOM je stredni, ani superb ani fabia. Ma neco kolem 5 kg metr, pokud si pamatuji s textilem neco kolem 7 kg bez platu. Vim ze pozadavek byl do 8 kg. To je holt to nase ministerstvo, neumi napsat zakazku na kriteria a kdyz uz to udela tak blbe. Takze chapu, ze se nikdo nehnal nabizet lehci balistiku kdyz uz jsou na trhu I materialy 4 kg na metr I mene.
  Vestu odzkouselo pomerne dost kluku, ti co znali jebku 2009 byli spokojeni. Ti co znali combata nebo TBV, samzrejme byli zklamani, ze je osekana. Ale holt se jelo na cenu. Jak rikam neni to superb neni to fabie, takova stredne vybavena octavie.Skrýt celý příspěvek

 • plukovnik
  18:26 26.03.2016

  Co je to za nesmysly s temi potisky nebo stitky. Ja videl platy a balistiku na vojskovych zkouskach a je zabalena do cordury a stitky jsou mormalni jako vsude jimde I u balistiky ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je to za nesmysly s temi potisky nebo stitky. Ja videl platy a balistiku na vojskovych zkouskach a je zabalena do cordury a stitky jsou mormalni jako vsude jimde I u balistiky co jsem videl v misi. Podivjete se na NIJ 06 Vy co se balistikou zabyvate, je to dle standardu. Na obal mekke skoro nikdo netiskne-:)Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  16:10 26.03.2016

  Jen bych chtěl upozornit, stejně jako psal Jara56, že ceny za vesty u ALPu (TBV Combat 11,5k), tak u SPM jsou jen textilní obaly, neobsahující měkkou ani tvrdou balistiku. Oba ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych chtěl upozornit, stejně jako psal Jara56, že ceny za vesty u ALPu (TBV Combat 11,5k), tak u SPM jsou jen textilní obaly, neobsahující měkkou ani tvrdou balistiku.

  Oba výrobci na to na svých stránkách upozorňují!Skrýt celý příspěvek

 • Jara56
  16:07 26.03.2016

  Ještě snad pro JaDa technický dodatek: ceny korpusů balistických vest jsou obvykle uváděny bez balistiky a dalších doplňků (chránič krku, klínu, ramen paží, taška). S měkkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě snad pro JaDa technický dodatek: ceny korpusů balistických vest jsou obvykle uváděny bez balistiky a dalších doplňků (chránič krku, klínu, ramen paží, taška). S měkkou balistikou počítej + 7.000 až 12.000. Tvrdá balistika přední a zadní panel podle stupně bal. ochrany + na 4.000 až 11.000, boční panely + cca 2 x 5.000.

  Struktura balistické vesty je hodně složitá. Hodně uživatelů nerozumí tomu, že cena balistiky závisí na poměru velikosti, balistické odolnosti a hmotnosti.

  Na vestu velikosti XL je třeba cca 1m2 měkké balistiky. Její cena se výrazně mění podle počtu vrstev a jejich kombinaci v návaznosti na požadovanou třídu balistické odolnosti. Čím lehčí, tenčí a ohebnější, tím je cena vyšší (to je těch 7 až 12 tisíc). Je potřeba zvážit, co je ochoten zákazník zaplatit za větší komfort nošení.

  Tvrdá balistika pro AČR velikosti XL musí vážit max. 2,2 kg při schopnosti zastavit dle normy 0101.04(06) střelu ráže 7,62x54 s ocelovým jádrem při úsťové rychlosti střely nad 860m/s (kulometný náboj). Cena předního panelu, splňujícího tento požadavek, je 10 až 12.000,- Kč. Panel stejné odolnosti při hmotnosti 2,9 kg stojí až o 5.000,- Kč méně. Cena se mění i v čase - stejný panel je dnes až o 1/4 levnější než před 6 lety.

  A teď už opravdu poslední poznámka. Průměrná cena VOM, udávaná Zbrojovkou ve výši 28 až 29 tisíc je těžce zavádějící, protože slučuje vesty, dodávané ve třídě balistické odolnosti III.A a IV. Počet vest dodávaných v "plné palbě" kombinace protišoku, měkké a tvrdé balistiky ve třídě IV. je cca. 490 ks, zatímco vest ve třídě IIIA, tedy pouze s měkkou balistikou, je 1700. Dělat z jejich cen průměr je totální pakárna.Skrýt celý příspěvek

 • Jara56
  15:12 26.03.2016

  To mnova 23: Panely nejsou potištěné (plati pro tvrdou balistiku), potištěné jsou díly obalů, které jsou kdovíproč vlepené do otvorů, vyřezaných do původních nepromokavých obalů. ...Zobrazit celý příspěvek

  To mnova 23: Panely nejsou potištěné (plati pro tvrdou balistiku), potištěné jsou díly obalů, které jsou kdovíproč vlepené do otvorů, vyřezaných do původních nepromokavých obalů. Co tam bylo původně, to jen pán Bůh ví. Měkká balistika také není potištěná, ale má v rozporu se zadávacími podmínkami na obalech nalepené štítky (nikoliv od výrobce). To porušuje pravidla vypsané soutěže (jede v tom i MO, protože protiprávně podepsal dodatek ke smlouvě, kde to připouští) a je to na podnět k UOHS. A detailík - podle jakého standardu byly ty vesty vyrobeny? Na jejich výrobu žádný standard neexistuje, existují ale standardy na kvalitu, balistiku, vlastnosti potisků atd. Splnění většiny z nich Zbrojovka neprokázala. A netuším, proč do toho pleteš Rusy. Pokud tedy nejsi součástí jejich dezinformační kampaně, na jejímž základě se snaží v rámci hybridní války dostat do AČR shitové vesty, aby to s námi měli jednodušší.

  To Torodor: Resort obrany tu oobědnávku už zrušil.

  To Josef: Díky, dobré postřehy. Věřím, že si je přečetli decision makers, kteří si z nich budou schopni vzít poučení.

  To Black009: Díky, ale předešel jsi mě, chtěl jsem sem ty odkazy dát sám.

  To T.Nosek: Ty informace prostě mám. Ten ISIL je samozřejmě nadsázka (aspoň doufám, už v zájmu 4M, protože pak by se o to měly zajímat trochu jiné orgány, než jen poučení občané a uživatelé).

  To JaDa a tak trochu i Hrooch: Dvě věc. První - cena vesty v armyshopu je LOGICKY podstatně nižší, než cena profesionálně vyrobené vesty splňující všechny požadavky uživatele, požadavky standardů a s odpovídajícími garancemi odolnosti, životnosti a udržovatelnosti. V A-shopu nic takového nedostaneš. A druhá - Na rovinu, mě je také úplně šumák, kdo AČR dodá KVALITNÍ neprůstřelné vesty ve smyslu splnění všech požadavků a potřeb uživatelů, platných standardů, maximální ochrany zdraví a životů jejich nositelů a samozřejmě také přiměřené ceny. Jako zákazník S.P.M. Liberec vím, že pokud korpus vesty korpus vesty ušijí oni, mám garantováno, že je to výrobek, který vypadá, vydrží a v případě problémů mi ho na obrátku opraví. Jinak bacha na to, tady se v diskusi směšují tři věci - korpus vesty (ten se dá pořídit v a-shopu za pár tisíc), vesta osazená protišokem a měkkou balistikou (tam už jsme o nějakou desítku výš) a pak vesta v plný palbě včetně pevných plátů - a to už jsme minimálně nad 40 litry, pokud to má budit aspoň zdání odolnosti.

  Obecně - na trhu je nepřeberné množství různých balistických vest, od total shit až po špičkové výrobky, s garantovanou odolností, životností, udržovatelností atd. Samozřejmě tomu odpovídá i velké cenové rozpětí, od nějakých 10.000 až do více než 100.000,- kč za kus. Spousta kluků argumentuje, že se dá něco pořídit za 10, 20 nebo 30.000 korun v plné balistické ochraně. Problém je, že u většiny "volně" nabízených vest deklarované parametry balistické odolnosti v různých třídách nejsou pravdivé. O tom se už několikrát přesvědčili i zástupci MO, kteří nechali na podnět konkrétní jednotky nakoupit balistické vesty a na základě provedených zkoušek zjistili, že "garntované" parametry jsou z oblasti sci-fi, někdy i o 2 třídy. Nakupování balistické ochrany v a-shopu nebo přes internet je hazardování se životem. Tedy pokud nejsem jen airsofťák. I když sečasto deklarativně jedná o známe značky, jsou velmi často kopie, vyráběné v Dominikánské republice, na Filipínách, Pakistánu nebo v Indii. Každopádně se nejedná o výrobky, totožné s tím, co odebírají armády zemí USA, VB, Francie nebo Německa. Žádná "normální" země neumožní komerčně prodávat výrobky, které splňují vysoké nároky na ochranné a maskovací vlastnost podle standardů jejich armád, nepřipustí, aby bylo možné běžně kupovat balistickou ochranu proti munici do odstřelovačských pušek, kulometů apod. Už jen z důvodu zabránění tomu, aby se zločinci vyzbrojili jako řádná armáda. Ale je také fakt, že žádná "normální" země nepřipustí, aby si její vojáci museli nakupovat vesty a balistiku v armyshopech a navíc aby ji profesionálně používali. Podobný postup v US Army automaticky znamená zánik pojištění vojáka, který to udělá a zahyne nebo je těžce raněn, pokud se to "prolátne".

  Základním problémem výběrka na ty vesty byl fakt, že se soutěžilo bez vzorků, jen na cenu. Chápete tu pakárnu? Nevíte co kupujete, ale chcete to co nejlevnější. Bez ohledu na názory (a životy) budoucích uživatelů. Komise posuzovala nabídky jen podle fotografií a popisů vest. Jak známo, slibem nezarmoutíš, takže každý si mohl do nabídky v podstatě naplácat, co chtěl. Nikdo si nemohl na nic sáhnout, prohlédnout, vyzkoušet atd. Zvítězila nejlevnější nabídka. Až po podepsání smlouvy byly dodány první kusy do kontrolních a následně do vojskových zkoušek. A výsledek se dostavil. Odpovědní funkcionáři na ministerstvu a v armádě čumí, jako když nadloube volovi. Vesty nejsou! Co budeme dělat? Neumí nakoupit za milióny, a chtěli by nakupovat za miliardy? To je fakt ujeté.

  Problém s s vestami se táhne od roku 2010. To se začalo mluvit o nutnosti nakoupit nové a lepší balistické vesty. Ze strany armády a VZ chodily požadavky na nákupy konkrétních vest od konkrétních výrobců, většinou zahraničních. Málokdo ví, že české firmy opakovaně nabízely vysoce postaveným lidem z MO, kteří byli za nákupy odpovědni, možnosti a varianty dodávky vest v podstatě od všech renovovaných výrobců v barevných provedeních, které požadovalo MO. Disponovali totiž možnostmi vyrábět v licenci. Bohužel tuto variantu konkrétní lidé na MO a logistice dokázali zablokovat.

  Nedokážu určit, která vesta by byla nejlepší pro používání v AČR, a rozhodnout to není vůbec jednoduché. Každá vesta má svá pro a proti. Samozřejmě za situace, kdy rozhoduje jen cena, bude kvalita vesty odpovídat výši nabízené ceny. Jednoznačně ale dám ruku do ohně za to, že čeští výrobci mohou splnit všechny požadavky resortu obrany za cenu více než srovnatelnou s cenami dovozců, pokud budou přesně vědět, co opravdu koncový uživatel požaduje. Proč mylíte, že u nás kde co vyrábí Němci, Italové, Holanďané nebo Raušáci a mají tady své pobočky? Jsme pro ně levní. A stejně "levní" umí být čeští výrobci i pro svou armádu. Pokud o to ovšem stojí. Bohužel, v případě vest se to netýká Zbrojovky. Ta šije z pákistánské látky korpusy vest na Slovensku a osazuje je tureckou balistikou (aspoň tou tvrdou, u měkké si nejsem jist - indie?). Navíc na vestě a jejích dílech váznou patenty a průmyslové vzory třetích stran, jejichž disponibilita pro resort obrany není smluvně zajištěna, což zásadně ovlivňuje budoucí výběrová řízení.

  Myslím, že z mé strany to je už asi všechno. Zdravím všechny účastníky tohoto zajímavého palaveru.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 7