TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Foto: Test vesty VOM od firmy Hard Task. / YouTube

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná Modularní) od České Zbrojovky. Právě s vestou VOM Česká Zbrojovka před rokem vyhrála tendr na dodávku nových balistických vest pro Armádu ČR. Jak vesta VOM obstála v testování kvality se dozvíte na přiloženém videu.

Česká zbrojovka podle vyhraného tendru Armádě ČR dodá 2291 kusů balistických vest VOM v hodnotě 68 078 000 Kč. Z hlediska balistické odolnosti VOM plní normu NIJ 01.01.04 na úroveň IIIA, která chrání vojáky proti střelám až do ráže. 44 Magnum.

V místě vložených balistických panelů na úroveň IV, tj. v ráži .30 M2AP - pro srovnání u nás spíše podobné střelivo 7,62x54 mm AP (Armour Piercing), tedy střelivo s vysokou průrazností.

Vesta VOM určená pro AČR vychází z produktové řady taktických balistických vest CZ Combat odzkoušených v reálných bojových podmínkách v Iráku, Afghánistánu, ale také náročných podmínkách tropického prostředí Jižní Ameriky.

Firma Hard Task dostala možnost v reálných situacích otestovat jak funkčnost vesty, tak její balistickou odolnost. Velmi zajímavý je test pohyblivosti a střelby s vestou, a samozřejmě rovněž zkouška balistické odolnosti - jak měkké, tak i tvrdé balistiky.

Ve výsledku firma Hard Task ocenila nízkou hmotnost vesty, variabilitu, rychlost oblékání, systém odhozu nebo “3D” strukturu materiálu na vnitřní straně. Z testu nevyšel dobře balistický límec a především popruhy a rozměry molle vazby - dva poslední problémy jsou však způsobeny technickými požadavky Armády ČR.

EDIT: Redakce Armádních novin získala od pana Jana Žižky, ředitele firmy 4M SYSTEMS s.r.o., oficiální vyjádření k informacím uvedených v diskuzi pod článkem. Níže uveřejňujeme obsah vyjádření:

Na Armádních novinách – a nejenom na nich – se rozvinula debata o balistických vestách České zbrojovky. Zájem mě těší, na druhou stranu bych rád z pozice ředitele 4M Systems s. r. o. upřesnil některé informace, které se objevují v diskusích, uvedl na pravou míru mýty a záměrné, či nezáměrné nepravdy.

V první řadě je důležité uvést, že  Česká zbrojovka a.s. spolupracovala s panem Hanušem z firmy FENIX Protector na projektu vesty pro Armádu ČR dlouhodobě. CZUB se hodlal soutěže účastnit s verzí vesty TBV, protože jde o vyzkoušené a velmi dobré řešení. Jedním z problémů soutěže byla od počátku zadávací dokumentace, která obsahovala řadu nejasných požadavků.

Jenom naše společnost položila skoro třicet upřesňujících dotazů. Podobně reagovali i další výrobci. To, co je tedy v některých případech dnes tématem debat a podivování se je důsledkem požadavku zadavatele. Z pohledu výrobce chci zdůraznit, že někdy by bylo mnohem jednodušší postupovat dle řešení, která jsou na balistických ochranách standardizovaná v jiných zemích, než plnit zdejší specifické požadavky.

Níže je několik bodů, které považuji za důležité – vzhledem k diskusím – zmínit:

Kdo je kdo v zakázce - Česká zbrojovka a. s. nabídla vestu vyvinutou firmou FENIX Protector s. r.o.  (Martin Hanuš - ALP). Kvůli tomu, že v té době neměl FENIX Protector výrobní kapacity v některé ze zemí, které povolovaly podmínky výběrového řízení, odkoupila licenci a design vesty nově vzniklá společnost 4M Systems s. r. o. FENIX také dodal veškerý textilní materiál potřebný pro výrobu vesty. Česká zbrojovka a. s. si sama ve spolupráci s tureckou firmou NUROL a AR Kompozit vyvinula měkkou balistickou vložku a panely.

Kde se vzala vesta VOM - Vesta VOM (oficiální název vesty pro AČR) vychází z modelu TBV, používá stejný systém zapínání a další konstrukční prvky. Musela však být upravena podle znění zadávací dokumentace, protože mnoho, byť nesmyslných, požadavků zadavatel nehodlal změnit ani po několikerých pokusech a vysvětlování z naší strany. Zároveň je TBV dost drahá a výběrové řízení bylo samozřejmě založené na nejnižší ceně. Proto se v konstrukci VOM neuplatnili všechny vychytávky a materiály z TBV.

Vzorek vesty - Zadávací dokumentace nepožadovala předložení ani jednoho vzorku vesty. Na naše opakované dotazy zadavatel potvrdil, že mu nepřijde nic nestandardního na tom, když vojáci uvidí vestu až cca čtyři měsíce po podpisu smlouvy. Jen tato skutečnost ukazuje, jak pečlivě se tomuto výběrovému řízení věnovali lidé z Odboru vývoje výstroje Brno.

Zadávací dokumentace - Zatímco stupni balistické ochrany se zadávací dokumentace věnuje ve dvou větách uvedením normy NIJ 01.01.04, popisu textilního nosiče se věnuje s  pedantskou přesností na dvou stranách A4. Například přesně stanovuje kolik procent pružných vláken a kolik textilních má obsahovat pruženka a jak široká musí být lemovka s tolerancí jednoho mm. Z textu zadávací dokumentace je evidentní, že je vypracována někým z textilního oboru, kdo ale o balistické ochraně neví vůbec nic. A jenom perličkou je, že nebyla požadována balistická ochrana proti střepinám To se dá považovat za neuvěřitelné.

Aby moje reakce nebyla moc dlouhá a protože jsou Velikonoce, na ostatní otázky, výtky a báchorky budu reagovat postupně v diskusi.

Jan Žižka, ředitel 4M SYSTEMS s.r.o.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Svítilna Fenix TK15C

Tma. Přesto potřebujete vidět. Je jedno, jestli jste v tmavém baráku nebo v lese. Na vaší zbrani ...

RECENZE: Marathon Diver´s Automatic GSAR

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý ...

RECENZE: Bojové kalhoty ARK1

Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na ...

RECENZE: Hodinky Garmin Fenix 3

Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • hurvo
  18:07 25.03.2016

  Mna by zase zaujimalo preco sa ALP vzdal svojej vesty ktoru nemal problem predat (TBV v OSSR) v prospech CZUB. Pokial by CZUB kupila cely ALP, tak preco sa potom dalej nesije tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Mna by zase zaujimalo preco sa ALP vzdal svojej vesty ktoru nemal problem predat (TBV v OSSR) v prospech CZUB. Pokial by CZUB kupila cely ALP, tak preco sa potom dalej nesije tam kde doteraz ale na slovensku. Ako sa do toho primotala 4M, a preco je balistika z turecka a nie z izraela ako u TBV.Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  17:25 25.03.2016

  Certifikáty jsou a zveřejněny budou. Nejsem ten kdo určuje kdy a v jakém rozsahu. Teatrálním způsobem to řeší jiní. Toto je jen obrana na nepodložená a lživá nařčení. Postup je ...Zobrazit celý příspěvek

  Certifikáty jsou a zveřejněny budou. Nejsem ten kdo určuje kdy a v jakém rozsahu. Teatrálním způsobem to řeší jiní. Toto je jen obrana na nepodložená a lživá nařčení. Postup je jasný. CZ celou dobu jedná s MO. MO jako zákazník se rozhodne, jak se zachová. Vzhledem k tomu, jak je vyhrocená situace, tak to podle mne asi skončí u soudu a bude na soudu, aby podle doložených podkladů rozhodnul.

  Osobně jsem doufal, že to bude pro obě firmy win-win a dost mě mrzí, že to tak nedopadlo. Šicí kapacity není problém nasmlouvat. Podstatné je to, že firma ví jak šít a má dobré technologické zázemí a systém řízení kvality. SPM není jediná firma ve střední Evropě, která umí šít technický textil. Někteří se to tak snaží prezentovat, ale není to tak. Spolupracujeme s renomovanými firmami v oboru, které prochází certifikací od renomovaných automobilek a nebo audity renomovaných západních outdoorových značek. Nemám jediný strach, že by se to nedalo vyrobit jinde, pokud máte kvalitního partnera.Skrýt celý příspěvek

 • JaDa
  17:12 25.03.2016

  Koukal jsem jeste jednou na to video a vesta mi neprijde tak spatna. Rozhodne je to pouzitelna vec a v porovnani s tim, co dodalo SPM v roce 2009 je nekde uplne jinde. I kdyz je ...Zobrazit celý příspěvek

  Koukal jsem jeste jednou na to video a vesta mi neprijde tak spatna. Rozhodne je to pouzitelna vec a v porovnani s tim, co dodalo SPM v roce 2009 je nekde uplne jinde. I kdyz je fakt, ze proti Balistice 2009 je lepsi uplne vsechno na svete.Skrýt celý příspěvek

 • hrooch
  16:39 25.03.2016

  to mu7705: pořád píšete, že všechno souhlasí a na všechno máte certifikáty. Troufnu si tvrdit,že je nemáte a nebo jsou získány podvodným způsobem. Kdyby Vám vše sedělo postupujete ...Zobrazit celý příspěvek

  to mu7705: pořád píšete, že všechno souhlasí a na všechno máte certifikáty. Troufnu si tvrdit,že je nemáte a nebo jsou získány podvodným způsobem. Kdyby Vám vše sedělo postupujete jinak a ne takovým to teatrálním způsobem.
  Je tady prohlášení tiskového mluvčího MO, že dozor jste znemožnili vy. Můžete se k tomu relevantně vyjádřit? Pokud to je pravda proč jste to udělali? Proč napadáte smlouvu, kterou jste sami podepsali?
  Zajímalo by mě proč renomovaná firma zadá vývoj popřípadě šití nějakých vzorků své konkurenci? Nemáte šicí kapacity?
  Děkuji za odpověď mu7705 :-)Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  15:51 25.03.2016

  To Hrooch: To co píšete je zavádějící. Látku dodává renomovaná česká firma za normální cenu. Látka má všechny atesty i zkoušky, které jsou předepsané a MO je má kdykoliv k ...Zobrazit celý příspěvek

  To Hrooch: To co píšete je zavádějící. Látku dodává renomovaná česká firma za normální cenu. Látka má všechny atesty i zkoušky, které jsou předepsané a MO je má kdykoliv k nahlédnutí a byly předloženy ke kontrolním zkouškám. Pokud někdo tvrdí cokoliv jiného, tak je to jen pomluva. Látka splňuje všechny požadavky, které na ni MO dalo a byly dost podrobné.
  Balistika je dodána z Turecka s tím, že na balistiku mimo jiné probíhalo SOJ v Turecku. Balistika jak měkká tak tvrdá prošlo zkouškami a to jak u výrobce, tak v ČR a na balistiku jsou vydané certifikáty z akreditované laboratoře. Je to tak a ne jinak. Žádná šitózní balistika, jak tu někteří píší se nedodává. Jen kvalitní zboží.

  To Jara56: to má být co jako za argument, že měkká balistika je polepená štítky? To je nějaká zásadní vlastnost? Štítek nebo potisk je to jedno. Podstatné tam jsou informace a to, že to má vydržet nějakou dobu. Na funkci balistiky to nemá vliv. Nesnažte se dělat problém tam kde není.
  Ohledně neshody látky, můžete mi napsat odkud berete tyto informace? Jde o to, že látka byla testována vícekrát v oficiálních a domluvených testech a vždy prošla a jsou na to z Brna certifikáty.
  Co píšete o kvalitní práci SPM, tak to je také pěkná propaganda. Na vzorcích vyrobených u SPM byla řada chyb a na sériovou výrobu bylo potřeba řadu věcí opravit. Ty vaše pomluvy výrobních firem na Slovensku jsou směšné. Výroba probíhá v provozech, které šijí pro automotive a pro out-door s tím, že mají technologii perfektně zvládnutou. Šití totiž je o technologii a o technologické kázni. Pokud máte správnou technologii a v šití zkušené lidí, tak ušijete cokoliv. To chcete říci, že spravně odšitou výstroj dokáží ušít jen firmy, které dělají jen to? Co to je za nesmysl? Pokud navrhujete výstroj, tak skutečně potřebujete zkušenosti, ale pro výrobu to nepotřebujete. Při výrobě musíte vědět, kde se jaký dělá šev, jak probíhá správně technologický postup atd. Toto ty firmy mají zmáknuté skvěle a rozhodně se nám nestalo jako v SPM, že by nám někdo sešíval jeden díl z velikosti S a druhý z velikosti M. Řadu takových chyb máme zdokumentovánu, takže to co tvrdím jsem schopen doložit, klidně i u soudu.

  Proč je problém dodat 2200 vest? Je to jednoduché. MO požaduje, aby při výrobě byl prováděn dozor SOJ. Pokud však SOJ odmítne bezrůvodně (do dnešního dne nebyl předložen jediný právoplatný důkaz) provádět dozor, tak vyrábět jen tak nemůžete. Máte materiál, máte rezervovanou výrobu, chcete dodávat, máte všechny platné certifikáty, ale vyrábět nemůžete. Po přesunu výroby na Slovensko byla zahlášena příprava na výrobu. SOJ do dnešního dne nepožádalo Slovenskou SOJ o provádění dozoru. CZ ani 4M tady není ten kdo zdržuje.Skrýt celý příspěvek

 • JaDa
  14:21 25.03.2016

  Btw. RAPTOR je shit? Kluci z Prostějova na něj pějí jen chválu. Sem tam se s nimi potkáváme a prý nic lepšího na sobě nikdy neměli. Tak nevím kde jara56 bereš ty info.

  Btw. RAPTOR je shit? Kluci z Prostějova na něj pějí jen chválu. Sem tam se s nimi potkáváme a prý nic lepšího na sobě nikdy neměli. Tak nevím kde jara56 bereš ty info.

 • JaDa
  14:14 25.03.2016

  Takže ušití vesty pro AČR by mělo stát přes 500 USD? Jeden panel 400 USD? Měkká vložka přes 500 USD?

  To Jara56: Dnes není apríl kámo ...

  Takže ušití vesty pro AČR by mělo stát přes 500 USD? Jeden panel 400 USD? Měkká vložka přes 500 USD?

  To Jara56: Dnes není apríl kámo ...

 • Jara56
  13:20 25.03.2016

  To JaDa: Počítejte se mnou (a teň nepíšu o nějakém shitu, jako je Raptor). - kvalitně ušitá vesta ze špičkových materiálů, splňujících požadavky ČOS a ČSN, včetně doplků (taška ...Zobrazit celý příspěvek

  To JaDa: Počítejte se mnou (a teň nepíšu o nějakém shitu, jako je Raptor).
  - kvalitně ušitá vesta ze špičkových materiálů, splňujících požadavky ČOS a ČSN, včetně doplků (taška apod.) cca 14.000,- Kč včetně DPH,
  - měkká balistika IIIa, vykoušená, s atesty a potištěnými obaly, nikoliv polepená štítky, na celou vestu, s protišokovou vložkou, splňující hmotnostní požadavky - cca 14.000 ,- včetně DPH,
  - přední a zadní balistický panel aramid XL, NIJ-0101.04 (nebo 06), splňující hmotnostní požadavky, po 10.000 Kč,- s DPH (celkem tedy cca 20.000),
  - dva boční balistické panely aramid XL, NIJ-0101.04 (nebo 06), splňující hmotnostní požadavky po 5.000 Kč,- s DPH (celkem tedy cca 10.000).
  Suma sumárum 58.000 až 60.000 Kč.
  V této ceně jsou veškeré náklady na potřebné atesty, zkoušky včetně kompletních výrobních nákladů, cel atd. V ceně jsou započítány rovněž náklady na ekologickou likvidaci balistických vest a panelů po ukončení životnosti, která musí být zaručena po dobu 5 let skladování plus pět let používání po vyjmutí ze skladu (celkem tedy až 10 let). Cena se může zdát vysoká, ale musíte si uvědomit, že 21% tvoří DPH, které se stejně odvádí státu a není příjmem firmy. A zatím se nikdo nebavil o marži dodavatele, z níž platí rozvoj firmy, vývoj lepších materiálů, nákup nových technologií a podobně. Čili 80.000 se sice může zdát jako vysoká cena, ale rozhodně má reálný základ.Skrýt celý příspěvek

 • JaDa
  12:43 25.03.2016

  Ta zakázka na vesty prý počítala s cenou vesty přes 80 tis. Kč. Zajímalo by mě jak k takovému číslu na Ministerstvu obrany došli? Ta vesta měla být z platiny a titanu nebo jak?

  Ta zakázka na vesty prý počítala s cenou vesty přes 80 tis. Kč. Zajímalo by mě jak k takovému číslu na Ministerstvu obrany došli? Ta vesta měla být z platiny a titanu nebo jak?

 • Jara56
  12:27 25.03.2016

  To torondor: Kontrolní zkoušky látek ve VTUMV Slavičín nemohly proběhnout z jednoho prostého důvodu: Slavičín je zkušebna zbraní a munice, které se zkoušky vest budou týkat v ...Zobrazit celý příspěvek

  To torondor: Kontrolní zkoušky látek ve VTUMV Slavičín nemohly proběhnout z jednoho prostého důvodu: Slavičín je zkušebna zbraní a munice, které se zkoušky vest budou týkat v momentě, kdy si armáda náhodně vybere vzorky dodaných vest pro zkoušky balistické odolnosti podle standardních metodik NATO. Mimochodem, její vedení s těmto zkouškám snaží vyhnout a bojí se jich jako čert kříže. Ale o průšvihové balistice jsem už tady jednou psal, nebudu se opakovat.

  Testy látek, provené ve VVÚ Brno, který je na ně vybavený a akreditovaný, prokázaly jejich neshodu s požadavky českých obranných standardů ve více parametrech.

  Ty vojskové zkoušky, postavené tak, aby nebylo možné rozporovat konstrukci a provedení vesty, ale pouze připomínkovat dílčí nedostatky, sice proběhly, ale vlastně byly o ničem. Zásadní problém je totiž už v tom, že prototypové provedení vest, které bylo pro ty tzv. "vojskové" zkoušky použito, bylo podstatně odlišné od konečného provedení, které se Zbrojovka chystá procpat do armády za každou cenu, doslova a do písmene. Původní vzorky, sice z neshodného materiálu, ale aspoň perfektně navržené a ušité v SPM Liberec, se podstatně liší od vest tzv. "výrobního" provedení. To šmudlí na koleně několik slovenských firmiček, které s podobnou výrobou, což je těžká sedlařina, nemají absolutně žádné zkušenosti (umí maximálně brašnařinu, a to je sakra rozdíl). Tím se ovšem Zbrojovka nijak nezatěžovala, a "nezatěžuje" tím samozřejmě ani zákazníka, tedy vojáky. Stejně tak nezatěžuje zákazníka tím, že by mu doložila splnění připomínek z vojskových zkoušek. Viz například problémy s molle vazbou.Skrýt celý příspěvek

 • Black009
  11:35 25.03.2016

  pro MU7705: Není to náhodou celé úplně jinak, než všude ...Zobrazit celý příspěvek

  pro MU7705: Není to náhodou celé úplně jinak, než všude tvrdíte?

  http://www.securitymagazin.cz/...


  Neděláte z nás náhodou blbce? Nebo spíše ze sebe?
  Jak je možné, že neumíte dodat více než rok po podepsání smlouvy blbejch 2 200 vest dle parametrů, které se již řadu let používají ???Skrýt celý příspěvek

 • hrooch
  10:23 25.03.2016

  pro MU7705: asi jsem Vám šlápl na kuří oko. Protože jinak si Vaši reakci nedovedu vysvětlit. Nepochybuji, že jste při shánění materiálu poptávali seriózní výrobce jak píšete. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  pro MU7705: asi jsem Vám šlápl na kuří oko. Protože jinak si Vaši reakci nedovedu vysvětlit. Nepochybuji, že jste při shánění materiálu poptávali seriózní výrobce jak píšete. Ale při tom jste taky zjistili, že chtějí za kvalitu dost peněz a Vám se to nevejde do ceny. Tak jste sáhli po jinem "kvalitnějším" materiálu. Kdyby ten materiál neseděl jen v jedné položce a vy jste v ruce měli protokoly z akreditované zkušebny tak je zveřejníte. A neděláte takové mediální divadlo. Prostě by jste ty orazítkované papíry ukázali.

  Co se týče balistiky je to to samé proč neukážete protokoly ze zkušebny? Dobře víte, že test jak ho ukazujete vypadá pro laika zajímavě, ale nemá žádnou vypovídací hodnotu. Proto se testuje v akreditovaných zkušebnách a ne v kdejaké dílně. Například jaká byla rychlost střely ......, to tam nikde není uvedeno. Co prosím Vás ten test dokazuje?Skrýt celý příspěvek

 • torondor
  10:23 25.03.2016

  tak ješte jednou a snád naposled.. v létě si armáda objednala dalších skoro 2000 vest. ústy Stropnického : Dokončují se vojskové zkoušky a je už téměř stoprocentní, že dopadnou ...Zobrazit celý příspěvek

  tak ješte jednou a snád naposled..
  v létě si armáda objednala dalších skoro 2000 vest. ústy Stropnického : Dokončují se vojskové zkoušky a je už téměř stoprocentní, že dopadnou dobře,"

  http://www.tyden.cz/rubriky/do...

  později kontrolní úřad přerušuje kontrolní činnost a tedy CZUB výrobu,
  z důvodu stížnosti na zaměstnance úřadu!!! najednou začneme číst, že látka, popruhy, šití a nevím co všechno je nevyhovující.Skrýt celý příspěvek

 • Black009
  09:46 25.03.2016

  Se zájmem a rostoucí naštvaností sleduji diskusi k videu, které „s určitostí“ vzniklo náhodou. Mě, jako budoucímu uživateli toho, co se na něm "předvádí", Česká zbrojovka z ...Zobrazit celý příspěvek

  Se zájmem a rostoucí naštvaností sleduji diskusi k videu, které „s určitostí“ vzniklo náhodou. Mě, jako budoucímu uživateli toho, co se na něm "předvádí", Česká zbrojovka z Uherského Brodu drsným stylem sděluje: „Tohle dostanete, i kdybyste se na hlavu postavili. Počítejte s tím, že naše vesta je mizerná a budete na ní nadávat. Není to ale naše chyba všechno špatné jde na vrub ministerstva obrany, které si kladlo hloupé požadavky.“

  Pokus Zbrojovky ve spolupráci s renovovanou agenturou přesvědčit nás, budoucí uživatele, o kvalitách této vesty v době, kdy se okolo této zakázky začínají dít divné věci, budí podezření a trpký pocit, že s námi zase někdo vydrbe.

  Podle informací v diskusi jsem navštívil stránky zbrojovky a 4M. Zaujalo mě, že se zbrojovka na svých stránkách důrazně ohrazuje proti nějakému článku v Parlamentních listech ze 14.3. Našel jsem si ho a je to zajímavé čtení. Je to reakce na článek nějakého Gazdíka, který psal o nákupu balistických vest pro AČR. Pak jsem 23. 3. ve zprávách na Nově slyšel zprávu, potvrzenou i na internetu, že zbrojovka podává žalobu na MO. No a pak jsem se ještě dočetl, že zakázku prošetřuje protikorupční policie.

  http://zpravy.aktualne.cz/doma...

  http://www.parlamentnilisty.cz...

  http://www.czub.cz/cz/blog/201...


  O tom, že s tou dodávkou neprůstřelných vest není asi něco v pořádku, vůbec nepochybuji. Spíš mně překvapuje ten obrovský tlak zbrojovky a drzost, s níž se nám snaží za každou cenu nacpat nekvalitní, nefunkční a asi i potenciálně nebezpečný šunt, který budeme muset mnoho let používat.

  Firma, která se na každém kroku chlubí, jaký má tým odborníků a lidí „ošlehaných mnoha bitvami“, si přece sakra nemůže jen tak dovolit dodávat něco, co nesplňuje základní požadavky na naši bezpečnost! Neschopnost dodat Molle vazbu v rozměrech, které jsou běžně používané a tvrdit, že jsme to tak chtěli, to už je fakt vrchol arogance. Totéž platí i o konstrukci dalších prvků vesty, včetně zřejmě i špatného materiálu. To, že si Zbrojovka neumí zajistit kvalitní materiály, je fakt zarážející. Pamatuji si, jak s velkou slávou v únoru loňského roku prezentovali v médiích své vítězství a tvrdili, že mají k dispozici jen to nejlepší a nejkvalitnější, a nízká cena jen dokazuje jejich úžasné obchodní schopnosti.

  Svalovat vinu na zadavatele v situaci, kdy firmy nabízeli do soutěže vesty své konstrukce a řešení, nebo obhajovat nekvalitní provedení tlakem na snížení ceny si může dovolit opravdu jen někdo, kdo to s námi moc dobře nemyslí. Nebo na nás, naše zdraví a životy prostě kašle.

  Je mi smutno, z toho jak ministerstvo laxně přistupuje k situaci kolem téhle "nedodávky" vest. Nechápu, proč už dávno nesjednalo nápravu a nechalo dojít situaci do stavu, kdy zbrojovka podáním žaloby zablokovala celkové řešení na mnoho měsíců nebo i let. Jsem zvědav, co nám vlastně MO nakonec nakoupí. Že by něco pěkného ze zahraničí? Nebo nakonec pod tlakem nakoupí od zbrojovky? To raději zase Armyshop.

  Škoda, že se nemůžeme dostat k informacím od firem a lidí, které o této zakázce vědí detailnější informace. Asi bychom se nestačili divit.Skrýt celý příspěvek

 • mu7705
  09:23 25.03.2016

  To hrooch: melete nesmysly. Nestavějte se do pozice znalce, když tomu nerozumíte a nevíte jak to bylo. Maskáč se nanáší potiskem a nikoliv barvením. Potisknout můžete PES i ...Zobrazit celý příspěvek

  To hrooch: melete nesmysly. Nestavějte se do pozice znalce, když tomu nerozumíte a nevíte jak to bylo. Maskáč se nanáší potiskem a nikoliv barvením. Potisknout můžete PES i PAD(corduru). Problém je ten, že je to i chemická reakce a tak barva reaguje na každý podklad jinak. Změnu způsobí i zátěr, který se následně nanáší na spodní stranu. Jinými slovy, tiskárna musí odhadnout, jak bude působit zátěr a vytisknout to tak, aby po reakci zátěru byly výsledné hodnoty přesně takové, jaké mají být. Co se týký české normy ČOS, tak je postavena tak, že hodnoty tam uvedené odpovídají potisku na PES. Pokud to budete tisknout na PAD, tak budete mít veliké problémy, protože udržet tyto hodnoty na PAD je veliký problém. PAD má obecne lepší fyzikální vlastnosti a všechny armády vybírají výstroj z PAD. Naše MO lpěním na ČOSu postaveném na optimálních hodnotách pro PES prakticky znemožňuje použití PAD v tendru. Myslíte si, že lidé z ALPu nebo 4M jsou tak blbí, že neoslovili renomované tiskárny po celém světě, které běžně tisknou pro Bundeswehr, US MoD, UK MoD atd.? Všechny tyto tiskárny odopověděly, že technicky jsou schopni PAD potisknout, ale nejsou schopny 100% držet limity nastavené v ČOSu. Není divné, že firma, která tiskne stovky kilometrů třeba pro Bundeswehr, který má hodně přísné předpisy, tak odmítá tisknout podle ČOS? Pan Ručka z Intercoloru jako jediný stále tvrdí, že to není problém.Holt je to jediná a nejlepší firma na světě a všichni ostatní jsou blbci.
  Nevím, kde jste došel k tomu, že neproběhly vojskové zkoušky? Pokud byste jen trochu věděl něco o tom, jak to funguje při dodávkách pro AČR tak víte, že nejprve máte kontrolní zkoušky, kde dodavatel předkládá výrobek a všechny certifikáty a doklady - včetně těch k potisku, pevnosti látky atd. Následují vojskové zkoušky. Během nich se výrobek zkouší navrhují se případné změny. Mnoho navržených změn bylo do výrobku zapracováno. Osobně jsem byl u vojskovek u několika útvarů. Vaše tvrzení není pravdivé.
  Co se týká SOJ, tak jde o jediné, a to, že navzdory tomu, že na potisk látky byly provedeny dvě zkoušky ve zkušebně v Brně a to vždy s výsledkem, že vzorek vyhověl, tak SOJ neustále tvrdí, že se jim látka nelíbí a chtělo by kontrolovat nejlépe každý metr. Víte zarážející je to, že SOJ se zaměřila na jedinou hodnotu a barevnost potisku. Všechno ostatní jí je ukradené. Neřeší kritické vady, pevnostní prvky, které jsou také certifikované. Jediným jejich cílem je dokázat, že potisk neodpovídá normě a proto blokuje výrobu. Mimochodem pro to nemá jediný platný důkaz. Jediný důvod je ten, že se to SOJ nelíbí. Čistě subjektivní pocit bez jakéhokoliv podkladu.
  Ohledně předražení atd. tak se podívejte za kolik se dodávaly vesty VOP 2009 - je to dvojnásobek současné ceny a mnoho hezkého na ně od vojáků neslyšíte.
  Příště, než začnete něco hodnotit, tak si o tom něco zjistěte.
  A současná reakce CZ je jen vyprovokovaná kampaní, kterou začala SOJ a pan Ručka z Intercoloru.
  Mezi námi, to co se snaží SOJ dokázat, že ta vesta nesplňuje je hodnota barevnosti podle stupnice CIELAB. Je to jen hodnota barevného odstínu. Nic víc. Třeba jako RAL nebo NCS. Pokud by v této hodnotě byl drobný rozdíl mimo normu, tak to očima prakticky nepoznáte, ale přístoj to vyhodnotí, že je to mimo. Tato hodnota má vliv jen na to, jestli vojáci vypadají stejně na buzerplace, pokud by se k sobě mačkali jak sardinky. Maskování totiž řeší něco úplně jiného a to spektrální reflektance. Jedná se o křívku odlesku barvy v různých vlnových délkách světla. Mohu vás uklidnit, že zde je vše zcela v pořádku a maskáč maskuje tak jak má. Pokud někdo tvrdí, že ne, tak kecá. Tvrzením, že maskáč nemaskuje se jen zjednodušeně někdo snaží popsat, že je norma ČOS má nějaké parametry nastaveny určitým způsobem a je obtížné je splnit. Takže když se na maskáč budete dívat přes přístroj nočního vidění, tak budete vidět, že to maskuje pořád dobře. Jen někdo dělá problémy tam, kde nejsou.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  21:17 24.03.2016

  moc by som tieto vyjadrenia hovorcu nebral vazne , BVP M2SKCZ svojho casu bolo tiez obdivovane a ocenene na vystave, pomaly sa uz pre neho vyclenovali garaze v ACR aj OSSR. A ...Zobrazit celý příspěvek

  moc by som tieto vyjadrenia hovorcu nebral vazne , BVP M2SKCZ svojho casu bolo tiez obdivovane a ocenene na vystave, pomaly sa uz pre neho vyclenovali garaze v ACR aj OSSR. A pritom to vozidlo bolo taky pruser ze sa vojaci co to testovali bali o pracu.Skrýt celý příspěvek

 • torondor
  20:49 24.03.2016

  http://www.novinky.cz/domaci/3... leden 2015 "Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek úředníky z úřadu pro vyzbrojování ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.novinky.cz/domaci/3...

  leden 2015 "Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek úředníky z úřadu pro vyzbrojování hájí. „Požadované vesty odpovídají požadavkům armády na balistickou ochranu vojáků a standardům, které mají neprůstřelné vesty v jiných armádách,“ řekl Právu.

  Odmítá, že by kupovali zajíce v pytli. Armáda vesty urgentně potřebuje, protože naposled nakoupila vesty v roce 2009, a proto jsou již na hranici uživatelnosti."

  nes*re si tu trochu někdo do vlastního hnízda?Skrýt celý příspěvek

 • torondor
  20:43 24.03.2016

  hrooch: možná by ste mněl delat poradce na MO :)

  http://www.tyden.cz/rubriky/do...

  hrooch: možná by ste mněl delat poradce na MO :)

  http://www.tyden.cz/rubriky/do...

 • hrooch
  19:29 24.03.2016

  Technicky jsou dva druhy látek polyamid a polyester. Oba druhy jdou barvit, ale polyamid (cordůra) je náročnější na technologii. Němci běžně polyamid barví respektive potiskují, ...Zobrazit celý příspěvek

  Technicky jsou dva druhy látek polyamid a polyester. Oba druhy jdou barvit, ale polyamid (cordůra) je náročnější na technologii. Němci běžně polyamid barví respektive potiskují, stejně US Army. To že to nejde je jen výmysl firem, které nechtějí investovat do dražších materiálu. A jediné proč do toho neinvestují je jejich touha po zisku. A to je celý příběh této vesty, hoši z 4M a CZUB se rozhodli za každou cenu urvat zakázku na VOM. Dali nízkou cenu a mysleli si, že to prorvou do AČR. No a SOJ jim to nechce převzít protože materiál nesplňuje standart požadovaný AČR. A asi nejde jen o látku. Vševojskové zkoušky žádné neproběhli jediné co proběhlo bylo předložení vzorků. Protože do soutěže se vzorky nemuseli předkládat. Kdyby byl vstupní materiál v pořádku a měl řádné protokoly tak už je vidíme v televizi.To že se jenom mediálně tlačí na pilu znamená, že nic není. Materiál je bůhví odkud.
  A jinak vůbec nejde o 2300 vest, ale vystrojit je potřeba celou AČR. A to jsou trochu jiné počty a o to se tady hraje.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  17:06 24.03.2016

  v neprospech som chcel napisat

  v neprospech som chcel napisat

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7