TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Foto: Test vesty VOM od firmy Hard Task. / YouTube

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná Modularní) od České Zbrojovky. Právě s vestou VOM Česká Zbrojovka před rokem vyhrála tendr na dodávku nových balistických vest pro Armádu ČR. Jak vesta VOM obstála v testování kvality se dozvíte na přiloženém videu.

Česká zbrojovka podle vyhraného tendru Armádě ČR dodá 2291 kusů balistických vest VOM v hodnotě 68 078 000 Kč. Z hlediska balistické odolnosti VOM plní normu NIJ 01.01.04 na úroveň IIIA, která chrání vojáky proti střelám až do ráže. 44 Magnum.

V místě vložených balistických panelů na úroveň IV, tj. v ráži .30 M2AP - pro srovnání u nás spíše podobné střelivo 7,62x54 mm AP (Armour Piercing), tedy střelivo s vysokou průrazností.

Vesta VOM určená pro AČR vychází z produktové řady taktických balistických vest CZ Combat odzkoušených v reálných bojových podmínkách v Iráku, Afghánistánu, ale také náročných podmínkách tropického prostředí Jižní Ameriky.

Firma Hard Task dostala možnost v reálných situacích otestovat jak funkčnost vesty, tak její balistickou odolnost. Velmi zajímavý je test pohyblivosti a střelby s vestou, a samozřejmě rovněž zkouška balistické odolnosti - jak měkké, tak i tvrdé balistiky.

Ve výsledku firma Hard Task ocenila nízkou hmotnost vesty, variabilitu, rychlost oblékání, systém odhozu nebo “3D” strukturu materiálu na vnitřní straně. Z testu nevyšel dobře balistický límec a především popruhy a rozměry molle vazby - dva poslední problémy jsou však způsobeny technickými požadavky Armády ČR.

EDIT: Redakce Armádních novin získala od pana Jana Žižky, ředitele firmy 4M SYSTEMS s.r.o., oficiální vyjádření k informacím uvedených v diskuzi pod článkem. Níže uveřejňujeme obsah vyjádření:

Na Armádních novinách – a nejenom na nich – se rozvinula debata o balistických vestách České zbrojovky. Zájem mě těší, na druhou stranu bych rád z pozice ředitele 4M Systems s. r. o. upřesnil některé informace, které se objevují v diskusích, uvedl na pravou míru mýty a záměrné, či nezáměrné nepravdy.

V první řadě je důležité uvést, že  Česká zbrojovka a.s. spolupracovala s panem Hanušem z firmy FENIX Protector na projektu vesty pro Armádu ČR dlouhodobě. CZUB se hodlal soutěže účastnit s verzí vesty TBV, protože jde o vyzkoušené a velmi dobré řešení. Jedním z problémů soutěže byla od počátku zadávací dokumentace, která obsahovala řadu nejasných požadavků.

Jenom naše společnost položila skoro třicet upřesňujících dotazů. Podobně reagovali i další výrobci. To, co je tedy v některých případech dnes tématem debat a podivování se je důsledkem požadavku zadavatele. Z pohledu výrobce chci zdůraznit, že někdy by bylo mnohem jednodušší postupovat dle řešení, která jsou na balistických ochranách standardizovaná v jiných zemích, než plnit zdejší specifické požadavky.

Níže je několik bodů, které považuji za důležité – vzhledem k diskusím – zmínit:

Kdo je kdo v zakázce - Česká zbrojovka a. s. nabídla vestu vyvinutou firmou FENIX Protector s. r.o.  (Martin Hanuš - ALP). Kvůli tomu, že v té době neměl FENIX Protector výrobní kapacity v některé ze zemí, které povolovaly podmínky výběrového řízení, odkoupila licenci a design vesty nově vzniklá společnost 4M Systems s. r. o. FENIX také dodal veškerý textilní materiál potřebný pro výrobu vesty. Česká zbrojovka a. s. si sama ve spolupráci s tureckou firmou NUROL a AR Kompozit vyvinula měkkou balistickou vložku a panely.

Kde se vzala vesta VOM - Vesta VOM (oficiální název vesty pro AČR) vychází z modelu TBV, používá stejný systém zapínání a další konstrukční prvky. Musela však být upravena podle znění zadávací dokumentace, protože mnoho, byť nesmyslných, požadavků zadavatel nehodlal změnit ani po několikerých pokusech a vysvětlování z naší strany. Zároveň je TBV dost drahá a výběrové řízení bylo samozřejmě založené na nejnižší ceně. Proto se v konstrukci VOM neuplatnili všechny vychytávky a materiály z TBV.

Vzorek vesty - Zadávací dokumentace nepožadovala předložení ani jednoho vzorku vesty. Na naše opakované dotazy zadavatel potvrdil, že mu nepřijde nic nestandardního na tom, když vojáci uvidí vestu až cca čtyři měsíce po podpisu smlouvy. Jen tato skutečnost ukazuje, jak pečlivě se tomuto výběrovému řízení věnovali lidé z Odboru vývoje výstroje Brno.

Zadávací dokumentace - Zatímco stupni balistické ochrany se zadávací dokumentace věnuje ve dvou větách uvedením normy NIJ 01.01.04, popisu textilního nosiče se věnuje s  pedantskou přesností na dvou stranách A4. Například přesně stanovuje kolik procent pružných vláken a kolik textilních má obsahovat pruženka a jak široká musí být lemovka s tolerancí jednoho mm. Z textu zadávací dokumentace je evidentní, že je vypracována někým z textilního oboru, kdo ale o balistické ochraně neví vůbec nic. A jenom perličkou je, že nebyla požadována balistická ochrana proti střepinám To se dá považovat za neuvěřitelné.

Aby moje reakce nebyla moc dlouhá a protože jsou Velikonoce, na ostatní otázky, výtky a báchorky budu reagovat postupně v diskusi.

Jan Žižka, ředitel 4M SYSTEMS s.r.o.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Svítilna Fenix TK15C

Tma. Přesto potřebujete vidět. Je jedno, jestli jste v tmavém baráku nebo v lese. Na vaší zbrani ...

RECENZE: Marathon Diver´s Automatic GSAR

Hodiny jsou přístroje na měření času. Těm malým přenosným se říká hodinky. Nic nového. Asi každý ...

RECENZE: Bojové kalhoty ARK1

Kalhoty potřebujete. Ideálně kalhoty uzpůsobené pro vaše požadavky. Jsou profese, kde jsou na ...

RECENZE: Hodinky Garmin Fenix 3

Všimli jste si někdy, co všechno vojáci při akci tahají?! Mají neskutečné množství vybavení, které ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • hrooch
  13:01 23.03.2016

  Jestli tomu dobře rozumím, tak za nepřesnosti výrobku může armáda? Není to náhodou špatně ušity? Není to náhodou tak, že CZUB respektive 4M neumí měřit? Jak může být vesta super ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli tomu dobře rozumím, tak za nepřesnosti výrobku může armáda? Není to náhodou špatně ušity? Není to náhodou tak, že CZUB respektive 4M neumí měřit? Jak může být vesta super když na ni nedám sumku? Proč nejsou v AČR není náhodou po termínu dodání?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:39 23.03.2016

  pro torondor: Pokud se nepletu, CZUB tu vestu sama nešije, je jen prodejce. Obecně to nevypadá zle. Límec se s ručními zbraněmi stejně moc nepoužívá, ten mívají především vojáci ...Zobrazit celý příspěvek

  pro torondor: Pokud se nepletu, CZUB tu vestu sama nešije, je jen prodejce.

  Obecně to nevypadá zle. Límec se s ručními zbraněmi stejně moc nepoužívá, ten mívají především vojáci v autech, hlavně za lafetovanými zbraněmi.

  Průser je ale ta MOLE vazba. Pokud na to nejde přidělat standardní vybavení, tak to zcela postrádá význam!

  Mmchd, někde jsem slyšel, že dodávky jsou stopnuté kvůli nějakým problémům administrativně-právního charakteru. Nevíte, co je na tom pravdy?Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  12:19 23.03.2016

  Ano typické problémy výrobků ČR, vypadá to jako to od našich západních sousedů, ale prostě celková funkčnost bídná. Neustále se tvrdí, že s rostoucí hodnotou české koruny, klesá ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano typické problémy výrobků ČR, vypadá to jako to od našich západních sousedů, ale prostě celková funkčnost bídná. Neustále se tvrdí, že s rostoucí hodnotou české koruny, klesá konkurenceschopnost našich výrobků v zahraničí. Opět se ukazuje, že to není problém kurzu koruny, ale na 100% problém samotných výrobků.

  crusader ANO , taky mi to něco připomíná.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  11:53 23.03.2016

  No jestli je ta vesta solidní ukáže až praxe, uvidíme co budou říkat vojáci, kteří ji budou používat. Tohle je taky jen takový PR, jen to má větší váhu, když to řeknou z Hard Task ...Zobrazit celý příspěvek

  No jestli je ta vesta solidní ukáže až praxe, uvidíme co budou říkat vojáci, kteří ji budou používat. Tohle je taky jen takový PR, jen to má větší váhu, když to řeknou z Hard Task než kdyby to napsal např. někdo z novinářů. Navíc nevíme, kdo si danou recenzi objednal (jestli to náhodou nebyla zrovna CZUB). Minimálně se při ní používaly pouze informace z CZUB.

  "Z testu nevyšel dobře balistický límec a především popruhy a rozměry molle vazby - dva poslední problémy jsou však způsobeny technickými požadavky Armády ČR."
  Jediný požadavek Armády u molle vazby co tam zmiňují je obšití maskovacím vzorem. To je pak těžký, když někdo vezme standardní rozměr a neuvědomí si, že obšitím dojde ke zvětšení. Ještě větší průšvih ale je, když se ani neudělá zkušební vzorek a nezjistí se že nějaký problém je a šijí se vesty (a dodávají AČR) s mole vazbou na kterou se příslušenství nedá uchytit.
  No nic, až předáme všech 2300 vest tak nabídneme, že tento problém odstraníme a dodáme nové vesty se standardním rozměrem. Tyhle můžeme nechat Aktivním zálohám. Copak mi to jen připomíná?Skrýt celý příspěvek

 • adam.b
  11:33 23.03.2016

  šilo sa aj u nás! dobrý príklad spolupráce, len tak dalej :) Nech vesta dobre slúži chlapom z AČR.

  šilo sa aj u nás! dobrý príklad spolupráce, len tak dalej :) Nech vesta dobre slúži chlapom z AČR.

 • torondor
  11:15 23.03.2016

  tak teď jsem zvědavý na prskání na CZUB, která navzdory všemu byla schopna dodat solidní vestu. někdo se očividně vyřádil při zadávání.. žádná střepinová ochrana??? to je snad ...Zobrazit celý příspěvek

  tak teď jsem zvědavý na prskání na CZUB, která navzdory všemu byla schopna dodat solidní vestu.

  někdo se očividně vyřádil při zadávání.. žádná střepinová ochrana??? to je snad vtip...proč proboha?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7