Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Odpal rakety Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij ze 27. záři 2016. / mil.ru

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou jaderných střel Bulava. Jedna raketa úspěšná zasáhla cíl na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka. Druhá střela byla zničena krátce po startu.

Balistická střela odpalovaná z ponorky SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) RSM-56 Bulava a nové ponorky třídy Borej tvoří páteř strategických jaderných sil ruského námořnictva. 

 

Střely jsou zavedeny v ruském námořnictvu od roku 2013, a to i přesto, že velkou část testů střel Bulava provází potíže a selhání.

Od roku 2004 bylo provedeno 29 testovacích odpalů, ale pouze 12 (případně 14 - viz. text) bylo označeno jako úspěšných. V listopadu 2015 byla například odpálena salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach třídy Borej.

Podle posledních zpráv z blogu Russian Strategic Nuclear Forces (RSNF) ruského experta Pavla Podviga, však první střela nezasáhla cíl a druha byla zničena sebedestrukcí.

Ruský ministr obrany test ale označil za úspěšný, i přes destrukci druhé rakety. Je otázkou, zda sebedestrukce byla provedena plánovaně obsluhou v rámci testu, nebo vlivem závažné technické poruchy.

V letošním roce byl na červen naplánována salva dvou raket Bulava ze stejné ponorky. Testovací odpal byl ale z neznámých příčin odložen.

K poslednímu testovacímu odpalu došlo před několika dny. Ruské ministerstvo obrany test označilo za zcela úspěšný. První raketa úspěšně zasáhla cíl na Kamčatském poloostrově a druhá raketa byla zničena "po dokončení první fáze letu."

Ruské ministerstvo obrany poslední test označilo jako "experimentální", ale není jasné, o jaký "experiment" šlo. Nejlepší odhad získáme zřejmě z blogu RSNF, podle kterého šlo o test připravenosti řídících a velících systémů Severomořské flotily provést jaderný úder.

V médiích byl test druhé rakety označen jako neúspěch. Podle ruského ministerstva šlo ale o úspěšný test. Jaká je tedy realita?

Raketa Bulava je dvoustupňová - po vyhoření prvního stupně se zažehne druhý stupeň, který bojové hlavice dopraví na cíle. Podle Pavla Podviga je možné, že druhá raketa byla vybavena z důvodů úspory financí jen maketou druhého stupně a maketami bojových hlavic.

Po úspěšném otestování odpalu a funkčnosti prvního stupně pak obsluha provedla destrukci rakety. Údajně ze stejného důvodu byla zničená i druhá raketa z listopadového testu (2015) a proto listopadový test je možné označit jako částečně úspěšný.

Kromě "nejlepších odhadů" ale není možné zjistit reálný stav věci. Ruské ministerstvo k testům nepodává prakticky žádné bližší informace.

Salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach z listopadu 2015.

V každém případě program raket Bulava provází značné potíže. Problém není ani tak v konstrukci raket Bulava, jako v nekvalitních součástkách.

"Bulava má problém s kvalitou výroby," myslí si Mike Kofman, vojenský analytik z Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses). "V ruském obranném průmyslu jsou problémy se sériovou výrobou. Můžete položit stejnou otázku u ruského vesmírného programu ohledně kvality/konzistence komponentů."

Střely RSM-56 Bulava jsou určeny pro novou třídu jaderných ponorek třídy Borej.

Ponorky třídy Borej Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje na konci roku 2014. Čtvrtou ponorku Knjaz Vladimír ruské námořnictvo získá v příštím roce. Celkově je plánována stavba 10 ponorek.

První tři ponorky třídy Borej ponesou až 16 střel Bulava - každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Čtvrtá vylepšená ponorka Knjaz Vladimir získá 20 střel Bulava.

Dolet střely Bulava je 8 -10 tisíc km. Každá samostatně manévrující hlavice dokáže doručit na cíl jadernou nálož o síle 100 až 150 kT.

Dlužno dodat, že Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

Proto i přes problémy s programem Bulava Rusko má dostatečně robustní prostředky jaderného odstrašení v podobě ICBM střel Jars nebo Topol-M.

Zdroj: Russian strategic nuclear forces

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany

Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • J.Vraja
  20:29 03.10.2016

  Pánové,nemohu si pomoci,ale v oblasti raket Bulava a protiraketového deštníku, jste velcí vypravěči,kteří často nevědí,kde končí pravda a začíná pohádka. Pravdu zná málo kdo.Ten, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové,nemohu si pomoci,ale v oblasti raket Bulava a protiraketového deštníku, jste velcí vypravěči,kteří často nevědí,kde končí pravda a začíná pohádka. Pravdu zná málo kdo.Ten, kdo přidává zeleň jaru, červeň podzimu a purpur mladým rtům, vytváří ošklivost, protože lže.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:09 03.10.2016

  padla tu otazka, preco tak usilovne rusko pracuje na Bulavach a nevzdalo sa ich v prospech inej alternativy. Bulava je nasadena na ponorkach Borej a zaujimalo by ma ci knej ...Zobrazit celý příspěvek

  padla tu otazka, preco tak usilovne rusko pracuje na Bulavach a nevzdalo sa ich v prospech inej alternativy.

  Bulava je nasadena na ponorkach Borej a zaujimalo by ma ci knej voebc existuje nejaka alternativa pre tuto ponorku?

  Nieco ako ked cinania dokoncili svoju prvu raketonosnu ponorku do ktroej im ZSSR nedodal rakety a tak plavala s prazdnimi silami dlhe roky.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:28 03.10.2016

  ...já myslím, že by ho nenazývali vůbec nijak... byl by prostě každému ukradený... jako dnes..

  Zajímalo by mě, jak často a zda se to taky publikuje, testují podobné střely USA?

  ...já myslím, že by ho nenazývali vůbec nijak... byl by prostě každému ukradený... jako dnes..

  Zajímalo by mě, jak často a zda se to taky publikuje, testují podobné střely USA?

 • Todomatch
  14:01 03.10.2016

  tebe by siggi ve středověku "nazývali" úplně stejně jako dnes :-)

  tebe by siggi ve středověku "nazývali" úplně stejně jako dnes :-)

 • siggi
  13:38 03.10.2016

  Trdlomatch....ogare, máš velice široký obzor "vědomostí" podle toho, jak se "zasvěceně" ke všemu vyjadřuješ.....Marthy ti to snad vysvětlil neutrálním způsobem, vše ostatní jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Trdlomatch....ogare, máš velice široký obzor "vědomostí" podle toho, jak se "zasvěceně" ke všemu vyjadřuješ.....Marthy ti to snad vysvětlil neutrálním způsobem, vše ostatní jsou fabulace a bláboly....ve středověku by tě nazývali renesančním člověkem - ty dnes dokonale splňuješ rčení: "...vůl zůstane volem a pařez pařezem...":)Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:09 03.10.2016

  Todomatch Lidé kteří tu raketu (Bulava) navrhli o problematice a reálné účinnosti protiraketového deštníku vědí asi více než ty,já nebo kdokoliv jiný tady,a vědí proč Bulavu ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch
  Lidé kteří tu raketu (Bulava) navrhli o problematice a reálné účinnosti protiraketového deštníku vědí asi více než ty,já nebo kdokoliv jiný tady,a vědí proč Bulavu potřebují.Co se týká Tridentů.je hezké že mají víc hlavic,či větší tnt ekvivalent,otázka je kolik by jich zasáhlo cíl bráněný protiraketovou obranou.
  Co se týká údaje o oddolnosti hlavice Bulava,je to info z wiki.Není tam o jak silný výbuch by se jednalo,a nikdo z nás tady neví,ani nemůže vědět zda je to pravda nebo ne.Stejně jako nemůžeme vědět jestli údaje o jiných zbraních,které prezentují jejich výrobci jsou pravdivé,či přehnané.
  Já jen vím že i standartní jaderná hlavice rakety je sama o sobě velice odolná,už proto že musí vydržet návrat do atmosféry,a zničit ji je velmi obtížné.Odhaduji že pokud se u té Bulavy zaměřily na ještě větší odolnost hlavice že by mohla výbuch jaderné hlavice na těch 500 metrů přežít,pokud to bude nad atmosférou.Tedy pokud nebude mít výkon pár megatun tnt.Skrýt celý příspěvek

 • lentak37
  13:00 03.10.2016

  Asi tak nejak vyzera zdravy bankovy sektor v EU. Ospravedl ujem sa za prispevok mimo temu. Len som chcel upresnitcpar detailov

  Asi tak nejak vyzera zdravy bankovy sektor v EU. Ospravedl ujem sa za prispevok mimo temu. Len som chcel upresnitcpar detailov

 • lentak37
  12:59 03.10.2016

  J. Vrata Ziadne hanlive komentare som nejdem davat ale DB nema problem len koly pokute to zdaleka nie o to ze mali carovne uctovnictvo ktorym zakryvali straty.sama DB to ...Zobrazit celý příspěvek

  J. Vrata
  Ziadne hanlive komentare som nejdem davat ale DB nema problem len koly pokute to zdaleka nie o to ze mali carovne uctovnictvo ktorym zakryvali straty.sama DB to priznalaved jej akcie klesly od roku 2008 o 90 percent. Ta zaloba je len jedna z mnohych. DB cely celkovo 7000 zalobam. Najnovsie za krytie strat talianskej banky Monte Paschi ktorej klesly ako o cca za toto obdobie o 99.9 percenta. Europske banky maju obrovsky problem a ECB predpoklada ze by EU banky mali navysit kapital cca o pol bilioja EUR. Inak nimto nevie co sa este skryva v knihach DB pokles akcii bol v piatok preto, ze najvacsie hedzove fondy zacali vyberat svoje peniaze. Ale nie je potrebne sa bat DB je " too big to fail" banka. Nemoze proste zbankrptpvat, kedze tuto krizu spustil bankrot Lehman Brothers. A to by nebolo nic oproti tomu co by sa zacalo diat na trhu keby zbankrotovalo DB. Zlozime sa na zachranu vsetci, otazka nie je ci,ale kedy.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:50 03.10.2016

  "mají vydržet výbuch jaderné nálože do vzdálenosti 500 metrů" ...nějakým údajem jako jak silná ta jaderná nálož která neuškodí je, tím už se moloďci nezabývají. Prostě je to po ...Zobrazit celý příspěvek

  "mají vydržet výbuch jaderné nálože do vzdálenosti 500 metrů"

  ...nějakým údajem jako jak silná ta jaderná nálož která neuškodí je, tím už se moloďci nezabývají. Prostě je to po carpůšce a carkalakólu carrakéta...

  Můj osobní názor je ten, ať si ty rachejtle mají, předpokládám, že k úniku nějakým nestabilním režimům nedojde. A že je to ožebračuje dál a víc? Zvolili si pevnou Puťkovu ruku opakovaně ve volbách, má rekordní podporu, tak "ať si to vyžerou". Stejně jako my si vyžíráme tu pobočku LukOilu na Hradě...
  ALe pořád a STOKRÁT je to lepší, než v dobách studené války, kdy se skutečně o použití těchto rachejtlí uvažovalo.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:24 03.10.2016

  Marthy - no a o to jde, nic co by neměl stařičký Trident II D5, ten navíc může nést hlavic podstatně víc a silnějších. Měl jsem vždycky pocit, že Bulava je nějakých technologický ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - no a o to jde, nic co by neměl stařičký Trident II D5, ten navíc může nést hlavic podstatně víc a silnějších. Měl jsem vždycky pocit, že Bulava je nějakých technologický skok od Siněvy, ale nic tomu nenasvědčuje.

  Srovnání:
  Bulava - 6 hlavic po 150 kT TNT
  Trident II - 8 hlavic po 475 (!!!) kt TNT nebo 14 po 100 kt TNT

  Tvrzení že Bulava odolá jadernému výbuchu ve vzdálenosti 500 m je věrohodné asi jako že Putin má třetí oko, kterým vidí budoucnost. A ono tvrzení, že pronikne protiraketovým deštníkem je taky trošku úsměvné, jednak to mohli těžko ověřit a hlavně smyslem tzv. protiraketového deštníku (podobně jako u tzv. hvězdných válek) je protivníka mučit obavami a nutit jej stále něco vylepšovat a hledat protiopatření. Je to trošku boj s větrnými mlýny. Ale pěkně drahý. No a už jsme zpátky u ruské ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:39 03.10.2016

  Tak když jinak nedáš-oproti Tridentu je Bulava navržena na překonání protiraketového deštníku.Takže hlavice dokáží manévrovat,raketa nese klamné cíle,hlavice jsou velice oddolné ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak když jinak nedáš-oproti Tridentu je Bulava navržena na překonání protiraketového deštníku.Takže hlavice dokáží manévrovat,raketa nese klamné cíle,hlavice jsou velice oddolné jek mechanicky,tak proti EMP.Údajně mají vydržet výbuch jaderné nálože do vzdálenosti 500 metrů.
  A protože,jak každý asi ví,USA staví,vylepšuje a posiluje protiraketový deštník,je jasné proč Rusko tuhle raketu vyrábí,proč do ní investovalo.
  Ono ten protiraketový deštník není moc účinný,hlavně v případě hromadného startu mnoha raket,ale co není může být za nějaký čas,proto Rusko investuje nemalé prostředky do raket schopných dostat se přes protiraketovou obranu.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  10:27 03.10.2016

  Jakub2 - jsem si myslel, že kremlobot je zastánce Kremlu, píšící ve prospěch Ruska. Tady se začalo hanit ruské hospodářství a výroba. Jak se říká tedy opaku kremlobota, prosím. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2 - jsem si myslel, že kremlobot je zastánce Kremlu, píšící ve prospěch Ruska.
  Tady se začalo hanit ruské hospodářství a výroba.
  Jak se říká tedy opaku kremlobota, prosím. Chci si ujasnit místní slovníček.

  Add. Bulava.
  Tak oni mohli zkoušet i něco jiného, ne jen přesnost zásahu a jestli tam doletí.
  Start s novým typem hlavice, vypuštění z jiné hloubky a podobně. Pokud nedostaneme hlášení o "misi" tak se můžeme jen dohadovat.
  Taky si myslím, že se jim něco rozbilo, ale to už mohly mít výsledky co chtěli.Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  10:19 03.10.2016

  Marthy - tak o Bulavě něco zajímavého napiš sám. Podle parametrů které jsou na webu to vypadá, že se stěží vyrovná 25 let staré raketě Trident II. Tak je otázka, čím je tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy - tak o Bulavě něco zajímavého napiš sám. Podle parametrů které jsou na webu to vypadá, že se stěží vyrovná 25 let staré raketě Trident II. Tak je otázka, čím je tak zázračná, že její program navzdory permanentním problémům nezrušili. Zjevně mají Rusové pádný důvod sázet právě na ni.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  10:04 03.10.2016

  Stává se to poměrně často u článků o výzbroji nebo armádě RF. Obvykle se připlazí nějaký kremlobot a začne do diskuse házet dezinformace.

  Stává se to poměrně často u článků o výzbroji nebo armádě RF. Obvykle se připlazí nějaký kremlobot a začne do diskuse házet dezinformace.

 • kazd
  10:03 03.10.2016

  Podstatou bankovnictví je důvěra. Proto lidé placení za dohled nad systémem produkují podobné názory jako Todomatch, aby důvěru podpořili. Skutečnost je samozřejmě jiná, nicméně z ...Zobrazit celý příspěvek

  Podstatou bankovnictví je důvěra. Proto lidé placení za dohled nad systémem produkují podobné názory jako Todomatch, aby důvěru podpořili.
  Skutečnost je samozřejmě jiná, nicméně z důvodu udržení důvěry se neprezentuje.
  V případě krachu SG (nucemé správy) by samozřejmě okamžitě následovala nucená správa KB řízená ČNB.

  To samozřejmě neznamená, že lidé (nepíšu o firmách a akcionářích) příjdou o peníze vložené v KB.
  Obecně plky o tom, že matka nemůže odsávat lividitu, české banky jsou izolované atd.. pravdou nejsou. Pouze lze zamezit nárazovémua velkému odsátí. Jinak k odsávání dochází dnes a denně od polatků za IT, právní služby, prodeje derivátů až po dividendy.

  Existjí miliony různých produktů které jsou různě zapodmínkované např. vše funguje, ale když rating Francie, Česka, matky atd ... spadne stane se tohle atd... Nikdo na světě není schopen objem a vazby těchto produktů definovat a vyčíslit.
  Řetěz událostí je pak nezastavitelný.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  09:58 03.10.2016

  Sakryš,a já myslel že to tady je military web a článek je o raketě Bulava...ale diskuse je jako by šlo o ekonomický magazín a článek o bankách :D No,doufám že to Putin nevzdá a ...Zobrazit celý příspěvek

  Sakryš,a já myslel že to tady je military web a článek je o raketě Bulava...ale diskuse je jako by šlo o ekonomický magazín a článek o bankách :D
  No,doufám že to Putin nevzdá a bude západu vzdorovat dál,o čem by jsme se tady jinak dohadovali...Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  09:35 03.10.2016

  CRUSADER - české pobočky zahraničních bank mají úplně stejná pravidla a status jako ryze české banky. Zahraniční "matka" nemůže z české "dcery" odsávat zisky (obyvklá lidová ...Zobrazit celý příspěvek

  CRUSADER - české pobočky zahraničních bank mají úplně stejná pravidla a status jako ryze české banky. Zahraniční "matka" nemůže z české "dcery" odsávat zisky (obyvklá lidová představa těch co denně třeští oči na monitor a rozesílají maily, jak nás "ONI" ovládají). Daná pobočka podléhá plně našim zákonům a vztahují se na ni úplně všechna bankovní omezení a povinnosti, jako na libovolnou českou bankou bez zahraniční účasti. Jinak řečeno - není mezi českou bankou a pobočkou zahraniční žádný rozdíl. Typicky může dojít k situaci, že by Société Générale zkrachovala a KB přitom ne.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  09:02 03.10.2016

  logik Je mi úplně jedno, jaké problémy mají ruské banky a Vaše příspěvky nemínusuji, presto že s nimi nemusím souhlasit. Neustále poukazujeme, co v Rusku, ale doma máme stejný ...Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Je mi úplně jedno, jaké problémy mají ruské banky a Vaše příspěvky nemínusuji, presto že s nimi nemusím souhlasit.
  Neustále poukazujeme, co v Rusku, ale doma máme stejný nebo možná i větší "bordel".Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  08:34 03.10.2016

  logik "http://roklen24.cz/a/wTzRn/hro... je to sice OT. ale vzpomenete si kolik českých bank zkrachovalo - Agrobanka, Ekoagrobanka, Kreditní banka, ...Zobrazit celý příspěvek

  logik

  "http://roklen24.cz/a/wTzRn/hro...
  je to sice OT. ale vzpomenete si kolik českých bank zkrachovalo - Agrobanka, Ekoagrobanka, Kreditní banka, Kreditní a průmyslová banka, Živnobanka, IPB - namátkově jen ty nejznámější. Bylo jich víc než 15 a to nepočítám pobočky zahraničních bank. Takže článek z tisku by zněl - většina českých bank zkracovala.

  A propo česká banka, co to je?
  ČS - majitel Erste Bank, KB - majitel Société Générale , ČSOB - majitel KBC Bank and Insurance Holding Company.......Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  00:51 03.10.2016

  DB má problémy,jen proto,že má platit velkou pokutu,a nebo že bych byl pomýlený?

  DB má problémy,jen proto,že má platit velkou pokutu,a nebo že bych byl pomýlený?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3