Test ruské mezikontinentální střely Bulava

Odpal rakety Bulava z ponořené ponorky Jurij Dolgorukij ze 27. záři 2016. / mil.ru

Ruské námořnictvo v úterý provedlo z ponorky Jurij Dolgorukij třídy Borej testovací odpal dvou jaderných střel Bulava. Jedna raketa úspěšná zasáhla cíl na testovací střelnici Kura na poloostrově Kamčatka. Druhá střela byla zničena krátce po startu.

Balistická střela odpalovaná z ponorky SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) RSM-56 Bulava a nové ponorky třídy Borej tvoří páteř strategických jaderných sil ruského námořnictva. 

 

Střely jsou zavedeny v ruském námořnictvu od roku 2013, a to i přesto, že velkou část testů střel Bulava provází potíže a selhání.

Od roku 2004 bylo provedeno 29 testovacích odpalů, ale pouze 12 (případně 14 - viz. text) bylo označeno jako úspěšných. V listopadu 2015 byla například odpálena salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach třídy Borej.

Podle posledních zpráv z blogu Russian Strategic Nuclear Forces (RSNF) ruského experta Pavla Podviga, však první střela nezasáhla cíl a druha byla zničena sebedestrukcí.

Ruský ministr obrany test ale označil za úspěšný, i přes destrukci druhé rakety. Je otázkou, zda sebedestrukce byla provedena plánovaně obsluhou v rámci testu, nebo vlivem závažné technické poruchy.

V letošním roce byl na červen naplánována salva dvou raket Bulava ze stejné ponorky. Testovací odpal byl ale z neznámých příčin odložen.

K poslednímu testovacímu odpalu došlo před několika dny. Ruské ministerstvo obrany test označilo za zcela úspěšný. První raketa úspěšně zasáhla cíl na Kamčatském poloostrově a druhá raketa byla zničena "po dokončení první fáze letu."

Ruské ministerstvo obrany poslední test označilo jako "experimentální", ale není jasné, o jaký "experiment" šlo. Nejlepší odhad získáme zřejmě z blogu RSNF, podle kterého šlo o test připravenosti řídících a velících systémů Severomořské flotily provést jaderný úder.

V médiích byl test druhé rakety označen jako neúspěch. Podle ruského ministerstva šlo ale o úspěšný test. Jaká je tedy realita?

Raketa Bulava je dvoustupňová - po vyhoření prvního stupně se zažehne druhý stupeň, který bojové hlavice dopraví na cíle. Podle Pavla Podviga je možné, že druhá raketa byla vybavena z důvodů úspory financí jen maketou druhého stupně a maketami bojových hlavic.

Po úspěšném otestování odpalu a funkčnosti prvního stupně pak obsluha provedla destrukci rakety. Údajně ze stejného důvodu byla zničená i druhá raketa z listopadového testu (2015) a proto listopadový test je možné označit jako částečně úspěšný.

Kromě "nejlepších odhadů" ale není možné zjistit reálný stav věci. Ruské ministerstvo k testům nepodává prakticky žádné bližší informace.

Salva dvou raket Bulava z ponorky Vladimír Monomach z listopadu 2015.

V každém případě program raket Bulava provází značné potíže. Problém není ani tak v konstrukci raket Bulava, jako v nekvalitních součástkách.

"Bulava má problém s kvalitou výroby," myslí si Mike Kofman, vojenský analytik z Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses). "V ruském obranném průmyslu jsou problémy se sériovou výrobou. Můžete položit stejnou otázku u ruského vesmírného programu ohledně kvality/konzistence komponentů."

Střely RSM-56 Bulava jsou určeny pro novou třídu jaderných ponorek třídy Borej.

Ponorky třídy Borej Jurij Dologorukij a Alexandr Něvský slouží v ruském námořnictvu od roku 2013. Třetí ponorku Vladimir Monomach ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje na konci roku 2014. Čtvrtou ponorku Knjaz Vladimír ruské námořnictvo získá v příštím roce. Celkově je plánována stavba 10 ponorek.

První tři ponorky třídy Borej ponesou až 16 střel Bulava - každá střela pojme 6 až 10 samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently Targetable Reentry Vehicle). Čtvrtá vylepšená ponorka Knjaz Vladimir získá 20 střel Bulava.

Dolet střely Bulava je 8 -10 tisíc km. Každá samostatně manévrující hlavice dokáže doručit na cíl jadernou nálož o síle 100 až 150 kT.

Dlužno dodat, že Rusko raketám SLBM nepřisuzuje tak velký význam, jako pozemním protějškům ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Rusko je kontinentální velmoc s obrovským územím, kde lze hravě ukryt jaderné ICBM a zajistit tak jejich přežití i před nečekaným jaderným úderem.

Proto i přes problémy s programem Bulava Rusko má dostatečně robustní prostředky jaderného odstrašení v podobě ICBM střel Jars nebo Topol-M.

Zdroj: Russian strategic nuclear forces

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3

Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Gremlin: Cesta ke zničení ruské protivzdušné obrany

Americká agentura DARPA na začátku roku spustila vývojový program Gremlin. Cílem je osvojit si ...

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  23:48 02.10.2016

  Chcete tvrdit, že ruské banky ty problémy nemají, nebo jsou ty mínusy ze vzteku?

  Chcete tvrdit, že ruské banky ty problémy nemají, nebo jsou ty mínusy ze vzteku?

 • stronger.p
  22:38 02.10.2016

  Dopad na popularitu, co k tomu napsat...Nejdůležitější je snad dopad pro stát, lidi a jeho ekonomiku. Už se zas těším na reportéry s vytřeštěnejma očima, jak hlásí novou bankovní ...Zobrazit celý příspěvek

  Dopad na popularitu, co k tomu napsat...Nejdůležitější je snad dopad pro stát, lidi a jeho ekonomiku. Už se zas těším na reportéry s vytřeštěnejma očima, jak hlásí novou bankovní krizi a na místě to sledujou.
  Já jen, že stále se staráme "co oni", ale naši bankéři jsou ti, kteří nás ničí, jen jejich chamtivost. Peníze potřebné na sanaci DB by určitě šlo využít lépe.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:20 02.10.2016

  stronger: to si jako fakt myslíš, že v Rusku takové problémy nejsou? Jsou, jen se o nich tolik nepíše, respektive se tam nedělá žádný humbuk z toho, když nějakej důležitej podnik ...Zobrazit celý příspěvek

  stronger: to si jako fakt myslíš, že v Rusku takové problémy nejsou? Jsou, jen se o nich tolik nepíše, respektive se tam nedělá žádný humbuk z toho, když nějakej důležitej podnik zasanuje stát. To v případě Deutche Bank by problém vyřešilo, akorát Merklová narozdíl od Putina musí řešit, jakej to bude mít dopad na její popularitu.

  Viz např.
  http://archiv.ihned.cz/c1-6534...
  http://roklen24.cz/a/wTzRn/hro... Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  22:08 02.10.2016

  Poslední dva roky stále čtu, jak se Rusko finančně hroutí a zatím se nejsilnější ekonomice Evropy hroutí Deutsche Bank. Možná budeme mít větší starosti než ti Rusové.

  Poslední dva roky stále čtu, jak se Rusko finančně hroutí a zatím se nejsilnější ekonomice Evropy hroutí Deutsche Bank. Možná budeme mít větší starosti než ti Rusové.

 • Larry
  20:51 02.10.2016

  "Bulava má problém s kvalitou výroby," myslí si Mike Kofman, vojenský analytik z Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses). " myslet si = nic nevědět Tedy žádný ...Zobrazit celý příspěvek

  "Bulava má problém s kvalitou výroby," myslí si Mike Kofman, vojenský analytik z Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses). "

  myslet si = nic nevědět

  Tedy žádný zdroj relevantních informací. Ale jistě, jako analytik občas "něco musí říci" Mike Kofman, když je za to placen....
  To jsou informace s hodnotou tlachů jednoho naše bezpečnostního analytika, který nikdy v bezpečnostních sborech nesloužil, natož v zahraničních operacích, ale rád se ke všemu vyjadřuje.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  19:10 02.10.2016

  V každém případě program raket Bulava provází značné potíže. Problém není ani tak v konstrukci raket Bulava, jako v nekvalitních součástkách. "Bulava má problém s kvalitou ...Zobrazit celý příspěvek

  V každém případě program raket Bulava provází značné potíže. Problém není ani tak v konstrukci raket Bulava, jako v nekvalitních součástkách.
  "Bulava má problém s kvalitou výroby," myslí si Mike Kofman, vojenský analytik z Centra pro námořní analýzy (Center for Naval Analyses). "V ruském obranném průmyslu jsou problémy se sériovou výrobou. Můžete položit stejnou otázku u ruského vesmírného programu ohledně kvality/konzistence komponentů."
  ,,,,,
  A to je to co já stále říkám a za čím si stojím, Rusové dokážou vymyslet úžasné věci ale vždy dojedou na kvalitu výroby a logistiku. Proto zůstávám více méně klidný kdykoliv Rusové oznamují nějakou převratnou zbraň. Od doby T34 na který stačil s nadsázkou kovář, dnešní složité systémy oni prostě neumí, jednak nemají dost odborníků ve výrobě a pak ta jejich povaha. To nemusím ani komentovat! Dúležitým faktorem jsou samozřejmě i zdroje a ty už (ani finanční) nemají v takovém objemu. Moje zkušenost je založena na osobních civilních i vojenských zkušenostech a také z informací od známých Rusů. Každé jejich chlubení je třeba nedříve redukovat o 50% a pak teprve brát vážně.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:05 02.10.2016

  Marthy no chleba neviem, ale na lieky uz nemaju takze keby si mozes kludne skrtnut zo svojho prispevku a niekto tu spominal vyvoj zbrani ako doelzitu exportnu komoditu. Niesu ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy

  no chleba neviem, ale na lieky uz nemaju takze keby si mozes kludne skrtnut zo svojho prispevku

  a niekto tu spominal vyvoj zbrani ako doelzitu exportnu komoditu. Niesu to peniaze na zahodenie, ale ani zdaleka to nieje tahunom ekonomiky dokonca to nevrati naklady na vyvoj ci vyzbrojenie ruska. Tvori to par percent vyvozu a ide aj o vyvoz dotovany kde vlada cudzieho statu dostane od ruska pozicku na zaklade ktorej nakupi ruske zbrane. Nieco ako export CSSR do Syrie (USA to same)Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  15:18 02.10.2016

  rintintin-nedělal bych závěry na základě zprávy z blogu kterou napsal nějaký prý expert.Jak ta zkouška dopadla ví přesně jen úzký okruh lidí,mezi něž nepatří nikdo odsud a vsadím ...Zobrazit celý příspěvek

  rintintin-nedělal bych závěry na základě zprávy z blogu kterou napsal nějaký prý expert.Jak ta zkouška dopadla ví přesně jen úzký okruh lidí,mezi něž nepatří nikdo odsud a vsadím se že ani ten "expert".My můžeme leda hádat :)Skrýt celý příspěvek

 • rintintin
  15:05 02.10.2016

  pks V Rusku na to aby si bol piatou kolonou netreba vela - staci povedat ze Dubcek nebol riadeny nacistami zo Zapadneho nemecka. Inak, oznacit test pri ktorom jedna raketa ...Zobrazit celý příspěvek

  pks
  V Rusku na to aby si bol piatou kolonou netreba vela - staci povedat ze Dubcek nebol riadeny nacistami zo Zapadneho nemecka.
  Inak, oznacit test pri ktorom jedna raketa netrafi, a druha ani nedoleti ako uspesny vyzaduje vacsiu ako malu davku chcenia . . .Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  14:36 02.10.2016

  sanityangel1 Asi som fakt málo chápavý, ale nevidím v čom som "nevzdelaný" ...aj po anglicky je to to isté čo som napísal .... Ale rád sa nechám poučiť, lebo ekonómia nie je ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1

  Asi som fakt málo chápavý, ale nevidím v čom som "nevzdelaný" ...aj po anglicky je to to isté čo som napísal ....

  Ale rád sa nechám poučiť, lebo ekonómia nie je exaktná veda ...Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  14:32 02.10.2016

  Co se týká raket Bulava (a jiných)tak psát tady že ekonomika Ruska je taková nebo maková je dost zbytečné.Rusko vždy mělo relativně silnou armádu,a vždy ji mít bude.I kdyby neměli ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týká raket Bulava (a jiných)tak psát tady že ekonomika Ruska je taková nebo maková je dost zbytečné.Rusko vždy mělo relativně silnou armádu,a vždy ji mít bude.I kdyby neměli na léky a chleba.
  Do strategických sil investují hodně,a to se prostě nezmění.Jednoduše pro ně je to velice důležité,takže ať bude jak bude raději uberou prostředky jinde,klidně budou třeba jezdit ve starých rezavých křápech po silnicích které budou jako tankodrom,ale strategických raket budou mít pořád hodně a taky budou na špičkové úrovni.V raketové technice se Rusku může rovnat jen pár států světa.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  13:31 02.10.2016

  dusan - měny jsou kryty důvěrou, ale ta je podpořena rezervami centrálních bank a v nich jsou cenné papíry, zahraniční měny i zlato (viz ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan
  - měny jsou kryty důvěrou, ale ta je podpořena rezervami centrálních bank a v nich jsou cenné papíry, zahraniční měny i zlato (viz https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/ho...
  - Rusové si vyhodnotili, že pro ně bude lepší emisi rublů podpořit nákupem zlata, než aby nakoupili dluhopisy USA a tím podpořili svého nepřítele = zásoby zlata v Rusku rostou;
  - ok, možná nejsou liberální a jsou jen neoliberální :-) rozhodně jsou v Rusku slyšet hlasy, že jsou 5. kolona USASkrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  13:27 02.10.2016

  Me vzdycky pobavi brouci pytlici, kteri pouzivaji ekonomicke pojmy, kterym vubec nerozumi. Ze Dusane? Za nasledujici moudro bych Te vyrazil od zapoctu ze zakladu ekonomie, ani bys ...Zobrazit celý příspěvek

  Me vzdycky pobavi brouci pytlici, kteri pouzivaji ekonomicke pojmy, kterym vubec nerozumi. Ze Dusane? Za nasledujici moudro bych Te vyrazil od zapoctu ze zakladu ekonomie, ani bys nerekl dobry den

  Na porovnanie kúpnej sily slúži tzv. parita kúpnej sily, ktorá zohľadňuje náklady na bežný život ...

  Takze abys se dovzdelal:
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  11:37 02.10.2016

  "Ruský ministr obrany test ale označil za úspěšný, i přes destrukci druhé rakety. Je otázkou, zda sebedestrukce byla provedena plánovaně obsluhou v rámci testu, nebo vlivem závažné ...Zobrazit celý příspěvek

  "Ruský ministr obrany test ale označil za úspěšný, i přes destrukci druhé rakety. Je otázkou, zda sebedestrukce byla provedena plánovaně obsluhou v rámci testu, nebo vlivem závažné technické poruchy."
  --- u ICBM střely se předpokládá možnost zničit raketu na trajektorii letu. Tohle není hračka z rangu AAD. Třeba 3M9ME (3M9M3E) při ztrátě cíle se zablojuje a spadne "jako kámen" na zem.

  "V letošním roce byl na červen naplánována salva dvou raket Bulava ze stejné ponorky. Testovací odpal byl ale z neznámých příčin odložen."
  --- tzv. neznámou příčinou může být i mezinárodně politická situace. Při bilaterálním jednání např. Kerry vs. Lavrov by to mohlo znamenat okamžitý
  odchod od jednacího stolu.

  Nečekejte, že novinářům, natož z AN podá kdokoliv z MO RF relevantní informace.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:41 01.10.2016

  pks_ Žiadne dnešná mena nie je krytá zlatom .... a už vôbec nie rubeľ. A inflácia je v Rusku preto, že ona "dorovnáva" straty ruských ťažiarov cez kurz, ale len čiastočne, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

  pks_

  Žiadne dnešná mena nie je krytá zlatom .... a už vôbec nie rubeľ.
  A inflácia je v Rusku preto, že ona "dorovnáva" straty ruských ťažiarov cez kurz, ale len čiastočne, lebo na import to nemá vplyv ... tam je rubeľ takmer nepoužiteľný.

  A centrálna banka nemôže byť ani náhodou "hniezdom liberálnych ekonómov" ... lebo tí centrálne banky neuznávajú ... centrálna banka je typickým produktom regulácie.

  Pre "inteligenta"

  Prepočet platov sa robí vždy na nejaké relevantnú ... a stabilnú menu ... väčšina ľudí to chápe ... mohol by si to pochopiť i Ty....

  Na porovnanie kúpnej sily slúži tzv. parita kúpnej sily, ktorá zohľadňuje náklady na bežný život ...

  Mimochodom veľká časť liekov, napr. onkologické sú v Rusku výhradne z dovozu .... neviem či Rusa poteší lacný plyn ... ak jeho štát nemá na jeho životzachraňujúcu liečbu ... čo je v Rusku dnes realita.Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  22:13 01.10.2016

  "Opice - treba te to prekavapi, ale cokoli z dovozu (a to i Cinskeho) stoji po prepoctu na $/Eura/Juan skoro uplne stejne." Jj, Rusko hlavne dovazi ten plyn, ropu, vodu, elekrinu ...Zobrazit celý příspěvek

  "Opice - treba te to prekavapi, ale cokoli z dovozu (a to i Cinskeho) stoji po prepoctu na $/Eura/Juan skoro uplne stejne."
  Jj, Rusko hlavne dovazi ten plyn, ropu, vodu, elekrinu a pozemky o kterych jsem psal.
  Chapes, ze normalni obcan v CR nekupuje kazdej mesic novej iphone, plasmu nebo auto. Vetsinu penez utrati za najem, jidlo a energie a tohle vsechno je v Rusku levnejsi.Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  22:07 01.10.2016

  Jo a jeste jednou pro debily. Proc uvadis prumernej plat v Rusku v eurech? Neplatej tam nahodou Rublama? Prumernej plat v Rusku je 36 000 RUB = coz je 514 Euro a ne 409 V 2014 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo a jeste jednou pro debily. Proc uvadis prumernej plat v Rusku v eurech? Neplatej tam nahodou Rublama?
  Prumernej plat v Rusku je 36 000 RUB = coz je 514 Euro a ne 409
  V 2014 byl prumernej plat v Rusku 32 000 a euro tehdy byl za 45 rublu coz treba bylo 700 euro.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  22:05 01.10.2016

  Jeden z duvodu modernizace US nuklearnich zbrani je super zastarala technologie, jako treba 5" floppy disky. Takze to musi Amici zmodernizovat, jinak by to neumneli spravit nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeden z duvodu modernizace US nuklearnich zbrani je super zastarala technologie, jako treba 5" floppy disky. Takze to musi Amici zmodernizovat, jinak by to neumneli spravit nebo nakoupit nahradni dily. Takze to spis vypada jako modernizace kvuli udrzbe a ne nejakym prelomovym novym napadem.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  21:59 01.10.2016

  Opice - treba te to prekavapi, ale cokoli z dovozu (a to i Cinskeho) stoji po prepoctu na $/Eura/Juan skoro uplne stejne. Takze ted Rusum, kvuli Putinovi, nezbyva nic jineho ...Zobrazit celý příspěvek

  Opice - treba te to prekavapi, ale cokoli z dovozu (a to i Cinskeho) stoji po prepoctu na $/Eura/Juan skoro uplne stejne.

  Takze ted Rusum, kvuli Putinovi, nezbyva nic jineho nez omezit vsechny sve nakupy dovozoveho zbozi (a i toho Cinnskeho) nebo zahranicnich dovolenych na pulku.

  Trochu draha cena za prepadeni Ukrajiny, kterou si znepratelili na pristich 5 generaci ..Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  21:53 01.10.2016

  Neprestanu to psat dokud nedostanu ban. Dusan je proste debil. No a Damik je dalsi debil. Srovnavat prumernej plat, ale uz nesrovnavat ceny za plyn, benzin, elektrinu, vodu atd. ...Zobrazit celý příspěvek

  Neprestanu to psat dokud nedostanu ban. Dusan je proste debil.
  No a Damik je dalsi debil. Srovnavat prumernej plat, ale uz nesrovnavat ceny za plyn, benzin, elektrinu, vodu atd. Na to musi mit clovek dobre vyzranej mozek od toluenu.
  Treba v USA 2000 USD je plat naprostejch chudaku pritom v CR bys mel 50 000 Kc a dost nadprumernej plat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3