TEST: Útočná puška CZ BREN 2

CZ BREN 2 s tlumičem; větší fotoJirka Wasserbauer

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou pušku CZ BREN 2 od České zbrojovky. Test potvrdil vyspělost konstrukce CZ BREN 2, zejména oproti původnímu modelu CZ 805 BREN.

CZ BREN 2

CZ BREN 2 patří do rodiny multikaliberních útočných pušek BREN od České zbrojovky. Armáda ČR zavedla CZ BREN 2 (11” a 14” hlaveň) v ráži 5,56×45 mm do výzbroje minulý rok.

CZ BREN 2 je v současné době komorován pro municí 5,56×45 mm a 7,62×39 mm. Pro změnu ráže stačí vyměnit hlaveň, závorník, zápalník, vyjmout/vložit vložku v zásobníkové šachtě a použít vhodný zásobník. Pro zajímavost - originální plastové zásobníky CZ pro náboje 5,56×45 mm pojmou i americký .300 BLK (7,62×35 mm).

Zbraň využívá osvědčeného uzamčeného závěru s otáčivým závorníkem zamykaný šesticí ozubů. K dispozici je pádová blokace úderníku pro větší bezpečnost, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. 

Palebný mechanismus využívá systém krátkého pohybu pístu - plynový píst po výstřelu “nakopne” nosič závorníku, který díky udělené hybnosti vykoná celý pohyb dozadu.

CZ BREN 2 má nezávislou napínací páku s možností doražení závěru . Ovladač plynové stupnice plynového kanálu má tři polohy - standardní, druhou pozici pro střelbu za stížených podmínek a třetí pozici pro zablokování plynové trubice (pro střelbu jednotlivými ránami s tlumičem zvuku výstřelu).

Sestava spoušťového ústrojí je s tělem zbraně spojena jedním pojišťovacím (fixovaným) kolíkem . Při rozborce díky fixaci nehrozí ztráta kolíku (na rozdíl od dvou kolíků CZ 805 BREN).

Ovládací prvky jsou plně oboustranné, včetně tlačítka záchytu zásobníku . Vypouštěč závěru je v lučíku a nad zásobníkovou šachtou (na levé straně).

Zbraň střílí jednotlivými ranami nebo dávkou. Maximální rychlost je 850 (±100) ran za minutu. Životnost hlavně (kovaná za studena) je minimálně 20 000 ran, životnost celého systému minimálně 30 000 ran. Minimální efektivní dostřel u CZ BREN 2 je 300 m (hlaveň 8”), resp. 400 m (11 “) nebo 500 m (14”).

Hmotnost CZ BREN 2 bez munice a bez přídavných optických mířidel je 2,8 kg (8“), 3,05 kg (11 “) nebo 3,25 kg (14 “).

Test útočné pušky CZ BREN 2

Testování CZ BREN 2

Testování proběhlo na vojenské střelnici Bzenec. Testování mentoroval Petr “Bárt” Máša z DEFTACS a.s. Petr “Bárt” Máša je bývalým členem 601.skss a veteránem misí v Afghánistánu. Nyní vede střelecké a taktické výcviky ve firmě DEFTACS a.s. Druhým testerem byl Michal Matoušek spolupracovník DEFTACS a.s.

Testem prošly tři pušky CZ BREN 2 (8”, 11” a 14”). Střílelo se s pevnými mířidla nebo s kolimátory na vzdálenost 50 m, 100 m a 200 m. Vystříleno bylo 2000 nábojů 5,56×45 mm.

Celkový pohled

Natahování zbraně je plynulé, bez zadrhávání a závěr se pohybuje bez velkých vůlí.

Střelba - při mířené střelbě (vleže) se zbraň chová příjemně, stabilně a zpětný ráz je plně pod kontrolou. Zbraň je také plně pod kontrolou při rychle střelbě ve stoje. Po výstřelu se zbraň rychle umísťuje na cíl, reset spouště (bod, do kterého stačí povolit spoušť pro další výstřel) je přesný a spoušť má hladkých chod.

Přebíjení - zasunutí zásobníku je potřeba provádět přesně v ose zásobníkové šachty s důrazným zacvaknutím do zádržky zásobníku. Po zasunutí zásobník ve zbrani drží naprosto spolehlivě. Vysunutí zásobníku je bez problému a bez zadrhávání.

Zásobník -  vypouštění na pravé straně (lůžkový vypouštěč typu AR15) a na straně levé. Pravák i levák je bez problému schopen ukazováčkem střelecké ruky zádržku zásobníku ovládat. Originální plastové zásobníky CZ jsou s průhledným okýnkem pro kontrolu počtu nábojů.  Zásobník CZ má přesné vedení náboje, podavač má v zásobníku hladký chod, je přesně veden, neprotáčí se.

Pažba - pohodlně délkově nastavitelná a sklopná na pravou stranu (zajištěná v odrážeči nábojnic). Střelbu lze vést i se sklopenou pažbou. Patka pažby je vyměnitelná

Napínací páka - oboustranně zaměnitelná. Páka je při střelbě v přední poloze, ale lze ji využít i pro doraz závěru.

CZ BREN 2; větší foto / České zbrojovka

Doraz závěru - využitelný zejména při řešení závad zbraně (nekvalitní munice, špína, mraz) a po kontrole náboje v nábojové komoře. Doražení závěru je nutné provést i v případě špatné obsluhy zbraně, kdy obsluha po natažení zbraně “přidržuje” páku - tím závěr nezíská potřebnou dynamiku a neuzamkne se závorník.

Zachycení závěru v zadní poloze - pomocí tlačítka na levé straně zbraně, pohybem záchytu závěru v lučíku směrem nahoru nebo ručně pomocí napínací páky. Zachycení závěru v zadní poloze využijeme např. při řešení závady (zaseknutý náboj).

Vypouštění závěru -  lze provést pomocí natahovací páky, která je při střelbě v přední poloze; pomocí tlačítka záchytu závěru nad rohem zásobníkovém šachty nebo zmáčknout směrem dolů ovladač záchytu závěru v lučíku. Tuto funkci (záchyt lučíku) je možno odstranit a mezeru po záchytu v zásobníkové šachtě zacelit.

Ergonomie

Zbraň je velmi dobře ergonomicky a hmotnostně vyvážená, pistolová rukojeť s vyměnitelným hřbetem (2 velikosti) a úložným prostorem sedne velmi příjemně do ruky. Žádné ostré hrany na zbrani nejsou.

Pojistku lze ovládat palcem střelecké ruky bez nutnosti zásadní změny úchopu zbraně. Ovládání záchytu závěru na levé straně zbraně si musí střelec důkladně nacvičit, pro leváka je to pohodlnější -  záchyt závěru ovládá střeleckým ukazováčkem.

Předpažbí šířkově sedne příjemně do ruky, problém je ale poněkud s krátkou délkou předpažbí - při dlouhém úchopu zbraně je nutné kvůli zahřívání při střelbě použít rukavice. Bez rukavic je nutné použít kompromisní úchop. Délka předpažbí je dána především délkou hlavně nejkratší verze CZ BREN 2 (8“).

Doplňky na zbraň se dají upevnit na všechny raily (kolejnice) zbraně, a to bez omezení střelby a ovládání. Při upevnění doplňků na boční raily (dle výšky a šířka doplňku) bude ale pravděpodobně nutné přijmout jiný střelecký úchyt zbraně. Na ovládáni zbraně to ale nebude mít zásadní vliv.


Představení a zhodnocení CZ BREN 2

Zahřívání

Nárůst teploty při dlouhodobé střelbě v předpažbí je dán snahou rychle odvádět teplo z nábojové komory. Pokud má být zbraň lehká, je nutné ubrat na hmotě zbraně, což se ale projeví na rychlejším šíření tepla fyzikální zákon platný pro všechny zbraně. Například u Sa58 po rychlém vystřílení několika zásobníků začne proces hoření předpažbí.

Díky rychlému odvádění tepla z nábojové komory ale nehrozí u CZ BREN 2 samovolný výstřel při dlouhodobé střelbě. Jde o nebezpečnou situaci, kdy může zbraň samovolně a nečekaně vystřelit - například při přesunu vojáka.

Při našem testování jsme měřili teplotu horní části předpažbí u plynového kanálu. Před testem přední/horní část předpažbí měla teplotu 17°C , po rychlém vystřílení 300 nábojů teplotu 80°C.

Přesnost

Následující fotografie ukazují nástřel CZ BREN (11” a 14”) s otevřenými mířidly i kolimátorem.

Nástřel CZ BREN 2 na 100 m

1) Terč A, zalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 14". Zbraň byla zběžně prohlídnuta, vyzkoušeny ovládací prvky a bez znalosti nástřelu byl proveden kontrolní nástřel. Střelba byla provedená bez předchozí střelecké praxe s touto zbraní a jakéhokoliv dlouhého seznamování;
2) Terč A, nezalepené zásahy - poloha vleže, kolimátor, 11 " - druhý střelec;
3) Terč B, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11";
4) Terč C, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11". Deset ran, rychlá mířená střelba;

Nástřel zbraně na terč střelce se neprováděl - pro podmínky tohoto testu byl výsledek dostačující a dále se jen soustřel potvrzoval.

Střílela se také rychlá mířená střelba na 4 cíle o různém průměru na 50 m, stejná místa zásahu a soustřely.

“Přesnost byla u testované zbraně velmi dobrá. Při první nástřelu, po letmém seznámení se zbraní a bez znalosti nástřelu, jsem nastřílel 4 rány do rozptylu 2,5 cm (na 100 m - pozn. red.), jedna rána byla cca 3 cm jinde (mohla to být první rána),” komentoval přesnost zbraně Máša.

“Pro prvotní nastřelení to byl vynikající výsledek. Druhý nástřel byl stejný, jen posazen o 5 cm vpravo. Nastřelení zbraně na sebe jsem již neprováděl. Dále jsem střílel 10 ran, rychlou mířenou střelbou. Stejná místa předchozích zásahů s velmi dobrým rozptylem,” dodal Máša.

Střelba byla vedena rovněž na 200 m na kovový terč A4, vše již za velmi špatných světelných podmínek. Pomocí CZ BREN 2 s 11” hlavní a kolimátorem (bez zvětšení) nebylo problém cíl velikosti A4 zasáhnout.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Odolnost

Při testování zbraně bylo vystříleno cca 2000 nábojů s jedinou závadou, která byla dána silným znečištěním vnitřního mechanismu (viz. odpovědi dále).

Byl také provedeny dva zátěžové testy, kdy jedna zbraň s rozestupem cca 30 minut rychle za sebou vystřílela 2×300 nábojů (2×10 zásobníků) - bez závady a samovolného výstřelu.

CZ BREN 2 byla zahrabaná několikrát v písku a přejetá autem. Následně byla ze zbraně okamžitě vedena palba. U přejetí auta došlo k lehkému ohybu pažby, ale zbraň byla plně funkční.

Při “drop testu” CZ BREN 2 (14”) spadla na zem z 12 m výšky - a to 2x za sebou. V obou případech zbraň fungoval bez problémů, včetně přebití.  Stejná zbraň byla přitom několikrát přejeta autem.

Je jasné, že skutečná odolnost zbraně se projeví až po dlouhodobém užívání v drsných podmínkách. Nicméně funkčnost zbraně po několikanásobnému přejetí autem a dvojnásobnému shození z výšky 12 m potvrzuje značnou odolnost CZ BREN 2.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Osobní hodnocení

Petr “Bárt” Máša
AN: Jak se vám jeví přechod z CZ BREN 805 na CZ BREN 2?

PM: Přechod na CZ BREN 2 je naprosto zásadní. Popsal bych to asi takto - nová zbraň, pouze zůstala vzhledově podobná. CZ BREN 2 je podstatně lehčí a vyváženější zbraň než CZ 805 BREN.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
PM: Všechny ovládací prvky jsou dobře dosažitelné, ovladatelné jedním prstem (dle umístění a funkce). Napínací páka je dobře vyřešena, když při střelbě zůstává v přední poloze-nehýbe se, ale lze ji využít i pro doraz závěru při závadě atd.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně?
PM: Ergonomie a vyváženost zbraně je velmi dobře vyřešena. Úchop je příjemný a přesný, ovládací prvky jsou pohodlně dosažitelné a ovladatelné.

AN: Vzal by jste si zbraň do boje? Proč?
PM: Ano, naprosto bez problémů. Během působení v Afghánistánu jsem běžně nosil M4 Bushmaster, 14” hlaveň a Sa58. Rozhodně bych dal přednost moderní a spolehlivé zbrani, před méně spolehlivou M4 a naprosto spolehlivou Sa58, ale bez možnosti kvalitního umístění doplňků ke střelbě.

AN: Co se Vám na zbrani nelíbilo?
PM: Mířidla, není to zásadní problém, ale vzhledem k používáni optický zaměřovačů, kolimátorů a dalších doplňků, bych raději volil mířidla, která budou zapuštěná do railu a nebudou výškově zavázet. Je to daleko výhodnější pro kvalitnější a přesnější umístění optických zaměřovačů a dalších doplňků.

AN:Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
PM: Během našeho testu bylo vystříleno 2000 ks střeliva SS109 a to mířenou střelbou, rychlou střelbou, 2x nepřetržitou dávkou 10 zásobníků, házení zbraní do písku a následnou jednotlivou střelbou a dávkou, přejetím automobilem a následnou střelbou a 2x hodem z velké výšky a následnou střelbou.
Po celou dobu byla pouze jedna závada (zaseknutý náboj), která byla zaviněna funkcí zbraně, ale je nutné dodat, že se to stalo při testu po velmi důkladném zasypáním pískem a střelba se provedla hned po odjištění.
Při testování bylo použito několik zásobníků z výroby CZ, které spolehlivě fungují. Problém je se zásobníky vyrobené z plechu od amerického výrobce, kdy při dorazu zásobníku do zbraně dojde k uvolnění prvního náboje, který vypadne ven nebo zůstane ve zbrani a způsobí závadu.

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer

Michal Matoušek
AN: Jak se vám jeví přechod z BREN 805 na BREN 2?
MM: Neumím posoudit, s předchozí generací nemám zkušenost.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
MM: Umístění a funkčnost ovládacích prvků mohu u útočné pušky BREN 2 hodnotit z pozice střílejícího leváka.
Pojistka (přeřaďovač režimu střelby) je oboustranná a lehce dostupná pro praváka i leváka. Způsob manipulace s pojistkou/přeřaďovačem záleží na každém jak má naučeno, já odjišťuji/volím režim střelby palcem směrem dolů a ukazováčkem směrem nahoru.
Chod pojistky je plynulý a je bez problémů ovladatelná střeleckou rukou beze změny úchopu pistolové rukojeti.

Ovládací páka závěru je standardně umístěna vlevo. Je možné ji umístit na pravou stranu, což bych jako střílející levák na své zbrani udělal. Každopádně ovládat páku závěru na levé straně zbraně jako levák nebyl žádný problém.
Umístění páky závěru z boku zbraně hodnotím velmi kladně, zejména pro uživatele zbraní typu Sa vz. 58 a jejich klony, případně zbraní typu AK, bude manipulace se závěrem BREN 2 snazší.
Záchyt závěru v lučíku mě příjemně překvapil - při potřebě zajistit závěr v zadní poloze stačí závěr za ovládací páku stáhnout do zadní polohy a ukazováčkem střelecké ruky zvednout ovládání záchytu závěru v lučíku nahoru a závěr do záchytu zaklesnout. Intuitivní a snadno proveditelný úkon.
Shodit závěr do přední polohy tímto ovládacím prvkem v lučíku, už tak snadné ale není. Ovládací prvek je potřeba stlačit kolmo dolů a překonat tak mechanický odpor, který vzniká třením závěru na pružině o záchyt.
Kdyby bylo možné tlačit ukazováčkem dopředu, nebo šikmo dolů, tak by to bylo snazší, ale ovládací prvek záchytu závěru v lučíku je uzpůsoben jen na posuvný pohyb nahoru a dolů. Věřím, že tento úkon se lze naučit a zautomatizovat si ho, ale můj střelecký ukazováček byl po dobu testování jiného názoru. Každopádně ovládací prvek záchytu závěru v lučíku hodnotím velmi kladně.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně
MM: Ergonomii zbraně hodnotím kladně, je to moderní zbraň, výborně ovladatelná, s těžištěm ke středu zbraně, s promyšlenými ovládacími prvky.
Na první pohled se nemusí tvar pažby každému líbit a někdo možná může namítat chybějící stavitelnou lícnici, ale mně zbraň seděla na zalícení jak s mechanickými mířidly, tak i s kolimátorem.

AN: Vzal byste si zbraň do boje? Proč?
MM: Nejsem voják, takže odpovím takto: Ano, tuto zbraň bych si do "boje" vzal.
Zbraň se při střelbě chová klidně, sedí mi ergonomie zbraně, a i když jsme zbraním dávali při testu pořádně zabrat, tak stále všechny fungovaly.
A můj subjektivní důvod: jsem patriot. Útočná puška BREN 2 je zbraň zkonstruovaná a vyrobená v České republice. Takže bych si ji rád koupil i v samonabíjecí verzi.

AN: Co se vám na zbrani nelíbilo?
MM: Ke zbrani jako takové nemám výhrady. Nesedělo mi dioptrické provedení mechanických mířidel, preferoval bych klasická otevřená mířidla. Ale to je čistě subjektivní názor. U modelu zbraně s délkou hlavně 8“ je krátké předpažbí pochopitelné, ale u modelů s hlavní o délce 11“ a 14“ bych preferoval delší předpažbí, které umožní úchop více vepředu.

AN: Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
MM: Zbraň fungovala i přes veškeré nešetrné zacházení – včetně přejetí automobilem, hodu z věže a zasypání pískem a to včetně dvou teplotních testů, kdy se během cca 30 vteřin vystřílelo vždy 10 plných zásobníků, tzn. celkem 300 a 300 ran.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • OL4F
  08:31 22.04.2018

  Bren2
  - oproti první verzi super, ale vše je zkostnatělé, proč se vlastně už zpočátku nedělala verze na zásobníky do AR, aby to bylo zaměnitelné? Tento požadavek vzešel, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bren2
  - oproti první verzi super, ale vše je zkostnatělé, proč se vlastně už zpočátku nedělala verze na zásobníky do AR, aby to bylo zaměnitelné? Tento požadavek vzešel, ale nikdo se nad ním nepozastavoval.

  - Když si zbran ( první verze )zkoušeli Němci, Rakušané, Slovinci, Španělé atd. super - všichni jsou nadšeni ze spouště, jak se chová. Druhá verze je opět o hodně dál. Je lehká, už vám neroztrhá výstroj, kvůli ostrým hranám, ale...

  - Nejhorší co trápí vojáky je optika. Ano, můžete oponovat, že se dá střílet i mechanickými, ale jsme už v 21. stol. optika mohla být na jiné úrovni - možnosti jsou a to co je standatrně dodáváno není rozhodně to, co vidíte na obrázcích. Proč asi odborníci používají své optiky???
  Skrýt celý příspěvek

 • Swooby
  11:40 07.04.2017

  Po pročtení zdejší diskuze vyznívá tenhle článek docela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po pročtení zdejší diskuze vyznívá tenhle článek docela zábavně.

  http://www.acr.army.cz/informa...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  17:25 05.04.2017

  Asi ano, takže 5,56.

  Tady je aspoň nástřel s 7,62x51. Podle poznámek asi na 100m s mechanickými mířidli po 10000 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi ano, takže 5,56.

  Tady je aspoň nástřel s 7,62x51. Podle poznámek asi na 100m s mechanickými mířidli po 10000 výstřelech.

  https://defence.pk/pdf/media/u...
  Skrýt celý příspěvek

 • Katr
  17:03 05.04.2017

  To bude nejspíš ten samý kus, co byl tady ve výstavce. http://www.armadninoviny.cz/cz...

  To bude nejspíš ten samý kus, co byl tady ve výstavce. http://www.armadninoviny.cz/cz...

 • Cenzor
  16:47 05.04.2017

  Tady je cz807 v 7,62x39:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Není náhodou v záběru v čase 0:08 a 0:27-0:30 cz807 v 7,62x51? Ten zásobník mi přijde nějak moc mohutný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je cz807 v 7,62x39:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Není náhodou v záběru v čase 0:08 a 0:27-0:30 cz807 v 7,62x51? Ten zásobník mi přijde nějak moc mohutný na 5,56x45, ale je to zabrané jen z úhlu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:55 05.04.2017

  hurvo: s tím výčtem uživatelů HK416 to nevypadá moc přesvědčivě jako "skoro" standardní zbraň NATO. Z vašeho seznamu je u řadových, nikoliv speciálních jednotek ta zbraň jen v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: s tím výčtem uživatelů HK416 to nevypadá moc přesvědčivě jako "skoro" standardní zbraň NATO. Z vašeho seznamu je u řadových, nikoliv speciálních jednotek ta zbraň jen v Norsku a nově bude ve Francii. Na to, že má NATO 28 členů to není zrovna mnoho a standardní zbraň bych si představoval trochu jinak.
  Jinak Katr má velkou pravdu v tom, že kritika CZ805 je v zahraničí celkem nepochopená a pochází z Česka, prostě umíme si kálet do vlastního hnízda tradičně dobře. Ne že by CZ805 menší či větší kritiku nezasloužila, ale vyjádřilo se mnoho lidí, kteří tu zbraň v ruce ani nedrželi.
  Skrýt celý příspěvek

 • ALCR
  00:42 05.04.2017

  Francouzská speciální jednotka GIGN si objednala v ČR pušky CZ BREN ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francouzská speciální jednotka GIGN si objednala v ČR pušky CZ BREN 2

  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  http://www.euro.cz/byznys/cesk...

  https://www.shephardmedia.com/...

  http://www.nowastrategia.org.p...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:12 04.04.2017

  7,62x39 co může v téhle ráži konkurovat...? Osobně mám samozřejmě SA 58 jejímž tuněním se bavím, ale pokud bych se rozhodl pořídit si něco moderního a chtěl pokračovat v ráži, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  7,62x39 co může v téhle ráži konkurovat...? Osobně mám samozřejmě SA 58 jejímž tuněním se bavím, ale pokud bych se rozhodl pořídit si něco moderního a chtěl pokračovat v ráži, které se mi válí ve skříni metrické centy, tak proč ne. To by mohla být konkurenční výhoda, ruská ráže bez ruské pušky. Na civilním by se to mohla chytit takhle.
  Skrýt celý příspěvek

 • Katr
  21:56 04.04.2017

  Nazdar hlavy.

  fenri
  Prodávat BREN 2 na civilním trhu se plánuje a snad za podobnou cenu jako CZ 805.
  Jura99
  Ne že bych tuhle zbraň nepovažoval za kvalitní, ale tady za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nazdar hlavy.

  fenri
  Prodávat BREN 2 na civilním trhu se plánuje a snad za podobnou cenu jako CZ 805.
  Jura99
  Ne že bych tuhle zbraň nepovažoval za kvalitní, ale tady za úspěch bude moct spíš malá až žádná konkurence u moderních neAR pušek této velikosti a ráže.
  semtam
  Dobré uvažování, viděl jsem jak se rozletěl, ale to byla pravda po tom co už by se 2x měla měnit hlaveň.

  ad CZ 805
  V zahraničí to světe div se takhle vůbec nevidí a docela se diví, když jim píšu, jak se to u nás má. Zejména v USA to je poměrně oblíbená zbraň jako cenový konkurent SCARu, kterých tam možná bude podobný nebo větší počet jak v AČR a lidi si je tam poměrně dost tuní a i po nějakých cca 20 000 výstřelech jsou s nimi pořád spokojení. Naše problémy vnímají podobně jako se svými AR na které jsou jinak samozřejmě hodně hrdí. Ale tady to samozřejmě hodně souvisí s tím, že CZ má několik tříd jakosti podle zákazníka a i americká výroba některých dílů se do toho může promítat, dále to mají jen na domácí střílení a nejsou ovlivnění informacemi o průběhu a doslechem/kontaktem s díly z prvních let výroby, ale až cca 2013/14. Druhá generace bych řekl s prodejem nikterak neotřásla, protože jsem se setkával s reakcí, že se více líbí CZ 805, nebo naopak že někteří chtějí dvojku přikoupit k CZ 805 a jejich dalším zbraním. Nejčastější reakce ale je, co bude kompatibilní z nového na starý. :D A já mám dojem, že něco tam je, pokud to někdo bude chtít hodně vědět, tak bych to asi mohl zjistit.

  Že by CZ 805 mohla být v prvopočátku o mnoho kvalitnější a dořešenější ani trochu nepochybuji, pokud by si uvědomili některé naprosto jasné nedostatky, neuspěchali výrobu za cenu že se to holt dodá s ještě větším zpožděním, nebo nechtít protlačit některé díly vyrobené ještě před definitním rozhodnutím armády.

  Ale že by zbraň jako BREN 2 mohla existovat už v roce 2010 poměrně dost pochybuji, to samozřejmě nejenom kvůli schopnostem a zkušenostem zbrojovky, ale celkově. Potom bysme nejspíš měli nemastnou neslanou ale fungující vojenskou pušku která by asi neměla takovou šanci na útočení světového trhu a která by zbrojovku kvůli silné domácí kritice a nevelkému zájmu ze stran ozbrojených složek možná ani nevyvíjela, nebo ne alespoň takhle brzy dokud je šance ze světového trhu před příchodem západní konkurence s dalšími a dalšími modifikacemi a variantami něco ukousnout.

  Zapomenout na lži, velkohubá prohlášení a způsoby jednání s domácími složkami a trhem by se rozhodně nemělo, ale pokud to bude s novými zbraněmi už víceméně minulostí a zbrojovka přinese ze zahraničních trhů ještě více peněz, zaměstnanosti a šíření dobrého jména českých zbraní, tak se na to určitě můžeme dívat jinak.

  Jinak něco co bylo už více BREN 2 než CZ 805 existuje už minimálně od roku 2014, byť ve fází nemalého testování a vývoje, myslím tím samozřejmě CZ 807 pro Indii, která už ke konci roku byla rozhodně dost pokročilá a funkční, vlastně dost podobná tomu, co si teď objednali Francouzi. Na myšlenku která se teď určitě většině vkrádá bude odpověď asi to, že CZUB chtěla nejspíš mít zbraň konečně dotaženou do úplného konce a že její představení proběhlo až při finišování zakázky CZ 805 MC protože jejich objednávka začala v podobný čas co už druhá generace existovala.

  Nejstarší zbraně už jsou 5-6 let u bojových jednotek, ty před sebou vážně nemají nějaký dlouhý život, možná na nějaké to domácí střílení u logistů a krajských AZ kde je to tak trochu jedno, obecně mě zajímá jak to bude s jejich revitalizacemi jak to bývalo s Sa58, ani výměna šachty na STANAG nemusí být nikterak složitou a drahou záležitostí, nebo jestli to bude někde ležet i s naprosto šílenými hlavněmi dokud se to nerozletí nebo nevyhodí...

  Cenzor
  Zásobníky jsou klasika jako předtím, CZUB zásobník, myslím že z Bučovic, se objevily až po armádní objednávce.

  Na 6,8 už dokumentace k BRENu existuje, takže proč ne. Jinak si nemyslím, že by slováci mohli díky lobby koupit něco jiného než BREN a že by to vzhledem k cenám obou pušek a kvalitám, nárokům slovenského bigoše nějak prohloupilo.

  Cenzor
  BREN 2 rozhodně nemíří jen na speciální jednotky, jen musí díky ocelovému rámu musí nahánět váhu (osobně řekl bych že i zbytečně) délkou předpažbí a tloušťkou hlavně, což se jeví trochu komplikované a což je i následek impulzu kritiky vojáků
  na velikost pušky.

  Delší předpažbí, cca takové aby obalilo 11 hlaveň, existuje, otázkou je v jakých rážích bude dostupné, že by to zbrani nějak moc uškodilo, nebo že by i zachování frézování duralové kostky znamenalo velkou váhu, bych úplně neřekl, za 16,5 hlaveň by to určitě stálo.

  Tož tak...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  21:30 04.04.2017

  Samonabíjecí verzi v kombinaci s cenou a péčí naší svaté EU o terorismus a bezpečí našich občanů zřejmě nestihnu...škoda, bylo by to fajn

  Samonabíjecí verzi v kombinaci s cenou a péčí naší svaté EU o terorismus a bezpečí našich občanů zřejmě nestihnu...škoda, bylo by to fajn

 • cejkis
  20:59 04.04.2017

  Mne by zajímalo, zda se bude vyrábět v samonabíjecí verzi.
  K balení prosím přibalit fotku Junkera :-))

  Mne by zajímalo, zda se bude vyrábět v samonabíjecí verzi.
  K balení prosím přibalit fotku Junkera :-))

 • hurvo
  19:13 04.04.2017

  Samozrejme ze NATO puska neexistuje. Ak by vsak mala existovat tak najblizsie k nej by mala HK 416. Maju ju nori, teraz francuzi, briti nieco skusaju vramci projektu MARS, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme ze NATO puska neexistuje. Ak by vsak mala existovat tak najblizsie k nej by mala HK 416. Maju ju nori, teraz francuzi, briti nieco skusaju vramci projektu MARS, v malych mnozstvach je u poliakov, extremne malych poctoch u slovakov, nemci prejdu tiez skor na HK 416 ako na 433 a spanieli to ako stale po nemcoch zopakuju. Holandania a Dani maju Diemaco C6 C7 s rovnakou ergonomiou, a marinaci uvazuju zaviest IAR M27 a HK 416 plosne ako zbran jednotlivca. Ani nehovorim o Turecku kde MTP 76 je tak akurat na zalobu z Oberndorfu..

  Poliaci, Cesi a Belgicania si pojdu svojou cestou MSBS/BREN/SCAR. Ale zbytok NATO nakoniec aj tak skonci u rovnakej zbrane.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  18:02 04.04.2017

  Nejspíš povedenej kousek ale té pachuti z 805 se bude zbavovat dlouho. Myslím že to krátké předpažbí je dáno snahou o vyváženost. Tudíž pochybuji že na kusech s delší hlavní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejspíš povedenej kousek ale té pachuti z 805 se bude zbavovat dlouho. Myslím že to krátké předpažbí je dáno snahou o vyváženost. Tudíž pochybuji že na kusech s delší hlavní udělají delší. To by to zase padalo na čumák. Co se týče úchopu, šlo by udělat nějaké prodloužení na picatinny rail s rukojetí. I tu co tam mají, maj maximálně posunutou do předu. U nejkratší hlavně to asi nepůjde kvůli plameni ale u delších si to dovedu představit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  16:31 04.04.2017

  CerVus: ono už na těch 300m je to s čtrnátkou tragédie, natož s jedenáctkou. Já teda chápu, že pro vojáky nejlepší by byla tak kilová zbraň s osmičkou hlavní, páč se s tím v 99% ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: ono už na těch 300m je to s čtrnátkou tragédie, natož s jedenáctkou. Já teda chápu, že pro vojáky nejlepší by byla tak kilová zbraň s osmičkou hlavní, páč se s tím v 99% případů stajně střílí na střelnici do 100m do papíru nebo se to tahá s dalšíma třiceti kilama na zádech, takže každý deko dolu se počítá, ale bohužel flinta se vybírá na to, aby se s ní dal na nějakou vzdálenost taky zabít protivník a tady už ty superkrátký hlavně jaksi nestačej, o velkým muzzleflashi, kterej bude představovat vážnej problém v jakýmkoliv nočním střetu, nemluvě.

  M-16 měla 20 palců a M-4 s krátkou čtrnátkou fasovalo letectvo, aby se s ní vešli do kabiny. Dneska je ze čtrnáctky dlouhá hlaveň a zkracuje se dál, až si říkám, jestli má vůbec smysl používat do takhle krátkejch plivátek vůbec ještě puškový střelivo a nevystačilo by se s nějamým 5,7x28 nebo tak nějak...
  Skrýt celý příspěvek

 • Bárt
  14:36 04.04.2017

  Nico: Testovat nastrel zbrane rychlou mierenou strelbou 10 ran za sebou. WTF ?
  Odpověď:
  Po prvotním zjištění nástřelu, jeho potvrzení, jsem udělal rychlou mířenou střelbu ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nico: Testovat nastrel zbrane rychlou mierenou strelbou 10 ran za sebou. WTF ?
  Odpověď:
  Po prvotním zjištění nástřelu, jeho potvrzení, jsem udělal rychlou mířenou střelbu ze zbraně. Podobné, i několikanásobné opakování, bývá při testech normální.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  12:32 04.04.2017

  Sakra ještě delší hlaveň? Po tom co jsem už párkrát měl v ruce zkrácenou verzi, tak už na tu normální nadávám. Si nedovedu představit co by už s tak tragickým vyvážením udělalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sakra ještě delší hlaveň? Po tom co jsem už párkrát měl v ruce zkrácenou verzi, tak už na tu normální nadávám. Si nedovedu představit co by už s tak tragickým vyvážením udělalo dalších 10cm na špatném konci. I když uvážím, že se prý dvojka v tomhle ohledu zlepšila. Vždyť se stejně většina střetů v poslednich letech odehrála do vzdálenosti 300m. Pokud budeme chtít střílet dál tak tu přeci máme ten úžasný systém výměnných hlavní takže je zbytečné aby většina zbraní měla dlouhou hlaveň. Stačilo by jen přikoupit i nějaké hlavně delší pro strýčka příhodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:30 04.04.2017

  Dušan: v NATO zavedená je třeba L85. Opravdu výhra. To už snad i první Bren byl lepší. je fakt, že L85 pak dali do kupy lidi od HK, ale stejně - jednoznačně lepší volba je BREN. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: v NATO zavedená je třeba L85. Opravdu výhra. To už snad i první Bren byl lepší. je fakt, že L85 pak dali do kupy lidi od HK, ale stejně - jednoznačně lepší volba je BREN. Famaska je sice zavedená a celkem fajn puška, ale" už se nedělá, dělat nebude a bude nahrazována...
  Postupně byste skončil u různých klonů AR s pístem (HK) či bez.
  Nicméně nic to nemění na faktu, že NATO kompatibilní útočná puška je blbost. Kromě lišt a nábojů nic jednotného není. Částečně zásobníky, ale také nic NATO jednotného. Jinými slovy: NATO kompatibilní útočná puška je každá puška na 5.56 s railama MIL-STD 1913. Víc v tom nejni.

  KOLT: souhlas

  Jura99: souhlas (stane se, no...:-))
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:22 04.04.2017

  Jura99, čerpala, a nemalé (tuším v řádu desítek milionů, ale nejsem si jistý). Nicméně se zbytkem souhlasím. Mně na tendru na ÚP spíš vadilo, že opět šlo o klasickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, čerpala, a nemalé (tuším v řádu desítek milionů, ale nejsem si jistý). Nicméně se zbytkem souhlasím. Mně na tendru na ÚP spíš vadilo, že opět šlo o klasickou politicko-lobbistickou prasárnu. Čili se ten český shnilostán dále podporoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:58 04.04.2017

  nevím jaké a jestli vůbec čerpá CZUB investiční pobídky, ale spravedlnost v podnikání v ČR-SR se má tak, že když přijde fabrika Jaguar, dostane od státu investiční pobídku ve výši ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nevím jaké a jestli vůbec čerpá CZUB investiční pobídky, ale spravedlnost v podnikání v ČR-SR se má tak, že když přijde fabrika Jaguar, dostane od státu investiční pobídku ve výši až poloviny nákladů na investici (cena investice 1,1mil liber, pobídka 130mil €, ale podle zlých jazyků až 600mil€ kvůli nákladům na infrastrukturu). Ovšem když menší podnikatel zaměstná třeba pět lidí, dostane pobídku tak maximálně pokutou za špatně napsanou čárku v přiznání.
  Jinými slovy netuším, jestli vývoj a výroba CZ805 čerpá nějakou státní podporu (mimo té nechtěné nákupem nezralé pušky), spíš bych si tipnul že nečerpá, ale poplatníka by měly štvát spíš kšefty typu Jaguar, kdy se nevyrábí žádný domácí produkt, nevlastní jej žádný domácí kapitál a pouze se zaměstnávají středně či méně kvalifikované síly v pásové výrobě, z části ještě agenturně cizince.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:45 04.04.2017

  Charlie, to máte pravdu. Nicméně v misích jsme často podporování USArF, kde by minimálně M855A1 měla být brzy docela běžné krmivo (pokud již není dnes). Navíc, těch "pár" beden pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, to máte pravdu. Nicméně v misích jsme často podporování USArF, kde by minimálně M855A1 měla být brzy docela běžné krmivo (pokud již není dnes). Navíc, těch "pár" beden pro výsadkáře bychom měli být schopni tam dopravit i vlastní cestou, takže by se pak jednalo maximálně o nějaké doplňování v rámci konkrétních úkolů či v boji, což je snesitelné. Ale jak jsem psal, také si myslím, že by jim 14" hlaveň až tak neškodila.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  11:44 04.04.2017

  dusan: nákup 600ks nestojí za velký pláč, samozřejmě k naštvání by bylo, kdyby OSSR nadále kupovaly CZ805 a nikoliv třeba BREN2. V NATO nějaká zavedená puška? Těžko říct, Němci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: nákup 600ks nestojí za velký pláč, samozřejmě k naštvání by bylo, kdyby OSSR nadále kupovaly CZ805 a nikoliv třeba BREN2. V NATO nějaká zavedená puška? Těžko říct, Němci stojí také před výměnou G36, Francouzi svůj FAMAS měnili za HK416, Britové zatím nic, ale Sa80 není dobrá.
  Asi kdyby jste chtěli dobrou puška a úmyslně nebrat české zboží, tak chorvatskou VHS spolu s pistolí od HS.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:42 04.04.2017

  dusane, ale on nikdo nepopírá, že dodávka CZ 805 do OSSR je politické svinstvo. Ostatně do AČR to nebylo jinak. Jen soudíme, že pro ČR je výhoda, když se povedlo z ní udělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusane, ale on nikdo nepopírá, že dodávka CZ 805 do OSSR je politické svinstvo. Ostatně do AČR to nebylo jinak. Jen soudíme, že pro ČR je výhoda, když se povedlo z ní udělat konkurenceschopnou pušku. Byly čtyři možnosti, seřazeno podle výhodnosti pro A(ČR):
  1) Vyvinout takovou pušku na první dobrou, klidně s podporou státu, nejlépe jako soutěž domácích konstrukčních kanceláří.
  2) Vyvinout ji s tichou podporou, tzn. přes podvodný tendr.
  3) Nakoupit kvalitní pušku ze zahraničí.
  4) Nakoupit domácí šunt bez dalšího vývoje (podobně, jako Britové, kteří po dlouhé době zapírání nakonec museli ten jejich výsměch nechat upgradovat u H&K...).
  Vlastně je ještě pátá možnost, zdaleka nejhorší – koupit v zahraničí šunt.

  Celou dobu jsem přesvědčený o tom, že první varianta je jednoznačně nejlepší. Z hlediska finančního, know-how (vývoj by běžel nejen v CZUB) i etického. Bál jsem se, že to nakonec skončí u varianty 3, nicméně nakonec se podařila alespoň dvojka.

  OSSR bych přál, aby dostaly dobré pušky. Jak původně zvažovaná G36, tak již zavedená HK-416, tak nová CZ BREN zřejmě budou splňovat nároky na dnešní ÚP (pokud tedy CZUB zvládne kvalitu výroby). Pokud vám budou dodány CZ-805, tak vás samozřejmě lituji. Ale to je tak vše, co s tím mohu dělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:28 04.04.2017

  fenri, Zdenoušek

  Výber u nás bol plne politický a ako daňového poplatníka ma to štve, nie preto, že to bola česká zbraň, ale pre ten spôsob. Samozrejme nebol to jediný taký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri, Zdenoušek

  Výber u nás bol plne politický a ako daňového poplatníka ma to štve, nie preto, že to bola česká zbraň, ale pre ten spôsob. Samozrejme nebol to jediný taký "odborný" výber a tak to i so slovenskou armádou vyzerá - na zaplakanie.

  A tá "kompatibilná NATO puška" je jednoducho zbraň ktorá už v NATO slúži a netreba nič vyvíjať a skúšať, a časť našich kolegov v NATO ju už má.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  11:06 04.04.2017

  Fenri: podle toho, co vím, tak SS109 je defacto evoluce M193 a s těma hlavněma to má velice obdobně. Jinak - že nejde o drop jsem si vědom a ani to tak nebylo myšleno (jak sem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: podle toho, co vím, tak SS109 je defacto evoluce M193 a s těma hlavněma to má velice obdobně. Jinak - že nejde o drop jsem si vědom a ani to tak nebylo myšleno (jak sem psal, kámoš od paragánů si na přesnost nestěžoval) ale šlo mi právě o tu terminální balistiku.

  KOLT: jenže když se ti paragáni dostanou někam do mise, tak jim buďto budou vozit echt včelky, nebo budou fasovat to co ostatní, tj. standard SS109... jedině že by se svezli s nějakejma dalšíma speciálama, ale je otázka, jestli se Delta nebo SAS bude chtít dělit..
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:21 04.04.2017

  Testovat nastrel zbrane rychlou mierenou strelbou 10 ran za sebou. WTF ?

  Testovat nastrel zbrane rychlou mierenou strelbou 10 ran za sebou. WTF ?

 • KOLT
  08:44 04.04.2017

  Aby je těch 8 cm skutečně nezabilo, ale těch chybějících :-/ Taky si myslím, že bigoši a lmp měli fasovat spíš 16-18", pokud budou střílet standardní M855 (jako že budou). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby je těch 8 cm skutečně nezabilo, ale těch chybějících :-/ Taky si myslím, že bigoši a lmp měli fasovat spíš 16-18", pokud budou střílet standardní M855 (jako že budou). Každopádně aspoň Šestce a výsadkářům by mohli nakoupit Mk262 nebo M855A1.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:39 04.04.2017

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější podmínky. Jinak je to přesně jak říkáte. Včetně těch paraganu. U speciálů se krátká hlaveň ještě dá brát-koupi se jim drahé zlé strřelivo. Ale řadové jednotky měli mít dlouhý lauf. A dlouhým nemyslím 14.5"
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:39 04.04.2017

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější podmínky. Jinak je to přesně jak říkáte. Včetně těch paraganu. U speciálů se krátká hlaveň ještě dá brát-koupi se jim drahé zlé strřelivo. Ale řadové jednotky měli mít dlouhý lauf. A dlouhým nemyslím 14.5"
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:25 04.04.2017

  Fenri: pokud jde o délky hlavní, tak tady dle mého už dost "podstřelili". Ono je hezký mít kompakt s nízkou hmotností, se kterým se dobře mává okolo, kámoš od paragánů si to moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: pokud jde o délky hlavní, tak tady dle mého už dost "podstřelili". Ono je hezký mít kompakt s nízkou hmotností, se kterým se dobře mává okolo, kámoš od paragánů si to moc pochvaluje (fasovali jedenáctky), dokonce to je i adekvátně přesné (do nějakých 200-300m, na větší vzdálenosti stejně používají něco jinýho).

  Jenže standardní SS109 je, jak píšete, navržená pro 20'' a ten drop v úsťovce u takhle lehkýho projektilu (kterej tudíž blbě drží energii) je celkem výraznej. A to nebereme v úvahu, že u těch krátkejch hlavní výrazně narůstá úsťovej zášleh.

  Můj soukromý názor je, že se zkracování mělo zastavit na těch 14,5'', který má M4, a pokud už chtěj dělat tu jedenáctku, tak jen pro speciály na CQB, to se vojskům v poli nemělo dostat. Já vím že paragáni jsou speciální případ, ale dyk za války skákali s Garandama a BARama, tak je snad teď těch necelejch 8 cm nezabije...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:05 04.04.2017

  Takeda - ano, M4 opravdu nemá pověst úplně spolehlivé zbraně. Už pro GI koncepci a citlivost na znečištění a mazání. Ale vyplývá z toho, že je zlá? že jsou Američané blbci že jí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda - ano, M4 opravdu nemá pověst úplně spolehlivé zbraně. Už pro GI koncepci a citlivost na znečištění a mazání. Ale vyplývá z toho, že je zlá? že jsou Američané blbci že jí mají? Že je nevyhovující? Sakra nic z toho jsem nenapsal a ani náhodou si to nemyslím. Má spoustu jiných pozitiv. Počínaje přesností, geniální ergonomií a konče faktem, že jich mají miliony a armáda je nadrilované. Kdybych to napsal obráceně - M4 je přesná, Dušan by psal "že Fenri tvrdí, že je to nejlepší a nejspolehlivější puška světa a kdo jí nemá je hlupák"
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:00 04.04.2017

  7.62x39 není perspektivní jako univerzální ráže pro armádu. Grendel je podobně efektivní v cíli a přitom má podstatně lepší balistiku. 7.62x39 je takový pomalý, rychle padající ...
  Zobrazit celý příspěvek

  7.62x39 není perspektivní jako univerzální ráže pro armádu. Grendel je podobně efektivní v cíli a přitom má podstatně lepší balistiku. 7.62x39 je takový pomalý, rychle padající rozkývaný knedlík. A ano, určitě by šel vývojem posunout o dost dál, ale je to zbytečné, když už tu je Grendel (nebo 6.8 SPC).
  7.62x39 je Gredelem a 6.8 SPC výrazně překonaná. Ve stávající formě (M43 střela) prostě už není dost dobrá a řešit její evoluci v době, kdy jsou vyvinuty lepší ráže je ekonomicky na nic.
  5.56 s dobrou střelou a dlouhou hlavní je fajn. Ale dobrá střela je extra drahá a pochybuji, že se ten náboj podaří posunout ještě někam dál. A ne vždy jsou pušky s hlavní 18-20" to, co vojáci chtějí.
  Obávám se, že 5.56 s obč. střelou SS109 a krátkou hlavní jako na testovaných BRENEch (11 či nedejbože 8") prostě NENÍ pěchotní puška. I těch M4 14.5" palce je pro SS109 poměrně málo. Mk 262, Mk318 či M855A1 ve 14.5" už dělají pušku docela zlou. Ale to je docela drahé střelivo na to kupovat to naší armádě po milionech (či raději desítkách milionů). Takže pokud se zůstane u 5.56, přišlo by mi rozumnější, aby obyčejní blátošlapové dostali alespoň 16" BREN2. Nebo klidně i delší. Když špatně živení vojáci unesli Mosina, 18" pušku moderní voják zvládne (zvládne jí moje 12 letá dcera). A přecijenom i SS109 z 18-20" "kouše" úplně jinak, než z tacticool 11-12.5".
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  07:59 04.04.2017

  fenri: Tedy jsem na Vaší straně, ne na dušanově, ale tohle jste fakt napsal:

  Která je ta zavedená a osvědčená zbraň?
  M4 s pověstí ne úplně spolehlivé zbraně?

  Z toho to mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Tedy jsem na Vaší straně, ne na dušanově, ale tohle jste fakt napsal:

  Která je ta zavedená a osvědčená zbraň?
  M4 s pověstí ne úplně spolehlivé zbraně?

  Z toho to mohl pochopit tak jak to pochopil... Já jen kvůli slušnější diskuzi...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  07:35 04.04.2017

  Jura99, viem o tom, aky je rozdiel medzi nabojom 7,62x39 a 5,56x45. mna skor zaujimalo, či Bren 2 nie je s nabojom 7,62x39 lepšia a perspektívnejšia zbran pre boj s predpkladanym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, viem o tom, aky je rozdiel medzi nabojom 7,62x39 a 5,56x45. mna skor zaujimalo, či Bren 2 nie je s nabojom 7,62x39 lepšia a perspektívnejšia zbran pre boj s predpkladanym nepriatelom.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:04 04.04.2017

  Dušan:
  -přijde mi pozoruhodné, jak uhýbáte před tím, máte-li obhájit nějakou svojí blbost (znovu se ptám, co je to puška kompatibilní v NATO) a hájíte se tím, že vkládáte do úst ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  -přijde mi pozoruhodné, jak uhýbáte před tím, máte-li obhájit nějakou svojí blbost (znovu se ptám, co je to puška kompatibilní v NATO) a hájíte se tím, že vkládáte do úst někomu něco, co dotyčný neřekl a za to z něj děláte hlupáka.

  Takže milý NATO kompatibilní Dušane: KDE ze sebe dělám někoho, kdo je chytřejší než Američané, KDE jsem napsal, že je M4 nevyhovující zbraň, KDE jsem napsal, že je "až tak zlá"? Prosím, buďte konkrétní. Nebo je to zase nějaký podivný překlad z češtiny do slovenštiny, kdy nechápete jednoduchý text v češtině?

  V situaci, kdy Slovensko vyvíjí samohybnou KH (která má dost alternativ), mi přijde dojemný nářek Slováka nad tím, že si Češi vyvinuli schopnou pušku trochu mimo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  06:41 04.04.2017

  Dusan - už toho pláče nechte, já vám přinesu kapesník. To se nedá číst...

  Dusan - už toho pláče nechte, já vám přinesu kapesník. To se nedá číst...

 • dusan
  00:27 04.04.2017

  fenri

  Závisť určite nie : ) .. nakoniec .. ak sa darí u Vás .. tak na tom zarobíme i my a naopak, takže to určite nie je príčina.

  Ak mi niečo vadí na tých Brenoch u nás tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Závisť určite nie : ) .. nakoniec .. ak sa darí u Vás .. tak na tom zarobíme i my a naopak, takže to určite nie je príčina.

  Ak mi niečo vadí na tých Brenoch u nás tak to, že sa to vždy pri prezentáciách skončilo o tom, že je to "dobré pre biznis" ... "dáme prácu našim ľudom" (vyrábať sa malu i u nás) a pod. - hovorili o tom politici ... a biznismeni, nejako sa k tomu "zabudli" vyjadriť zákazníci - t.j. samotní vojaci.

  Americká M4 zas až taká zlá nebude ak ju Amíci nechávajú u seba ... zas nerobte zo seba génia čo vie viac ako Amíci samotní ....zas nie sú hlupáci čo by si nechali nevyhovujúcu zbraň. Všetko sa dá zlepšovať a ak napriek všetkým tým "tančekom" so zavedením novej zbrane sa stále neodhodlali ju vymeniť, tak "dokazovať", že nie je dosť "úplne spoľahlivá" mi pripadá dosť komická ... už len preto, že "úplne spoľahlivá" zbraň neexistuje - čo sa snáď zhodneme.

  Kolt

  Neviem prečo sa Vám zdajú od veci moje "bláboly", keď to vo svojom príspevku potvrdzujete ...

  To, že to "nešlo napoprvé" snáď jasne vypovedá o tom, že si to domáci výrobca mohol dovoliť. Inde by mu to jednoducho neprešlo a po prvom "zmetku" by sa s ním nik inde nebavil ....

  To, že domáci výrobca mohol "vypiplať" svoju zbraň do použiteľnej podoby bolo politické rozhodnutie. Čisto ekonomicky to bol úplný nezmysel. Nik normálne nepôjde kupovať drahý tovar k niekomu kto sa tomu účí, ale k tomu, kto to vie.

  Samozrejme to nie je "zvyk" zvýhodňovať domácich výrobcov takmer za každú cenu, len v našich krajinách ..... viď. "tender" na vzdušné tankery pre americké letectvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:36 03.04.2017

  Jinak zakázka CZ 805 pro Mexiko už je u División de Gendarmería de la Policía, tak snad neudělají ostudu. Rozhodně ale vypadají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak zakázka CZ 805 pro Mexiko už je u División de Gendarmería de la Policía, tak snad neudělají ostudu. Rozhodně ale vypadají parádně.
  http://www.palba.cz/album/disp...

  Bohužel není moc informací o tendru v Pákistánu. Patrně na konci roku 2016 došlo k dalšímu vývoji. Během podnikatelské mise v Karáči, kterou organizovaly ministerstva obrany obou zemí, tehdy navštívil náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta s podnikatelskou delegací. Během návštěvy se uskutečnily jednání s náčelníkem generálního štábu, velitelem armády, velitelem letectva, ministrem pro obrannou výrobu, vedením aeronautického komplexu PAC KAMRA a zbrojovky POF Wah. České firmy prezentovaly možnosti dodávek útočných pušek BREN pro armádu, letadel L-39 NG pro letectvo, lisů a válcovacích stolic pro zbrojovku POF a oprav vrtulníků Mi-17. Delegace se potkala s nejvyšším velitelem pákistánské armády. Česká zbrojovka Uherský Brod zde uzavřela nespecifikovanou dohodu s pákistánskou společností POF Wah. Společnost podepsala memorandum o společném vývoji výroby a distribuce malých zbraní. Pákistánská strana očekává také proškolení personálu českými pracovníky. Na podnikatelské misi byly prezentovány pušky BREN, z dílny podniku. Na to, zda dohoda obsahuje také prodej těchto zbraní, firma neodpověděla. Tak uvidíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:35 03.04.2017

  KOLT: Tady je ale otázkou jestli to vůbec někdo používá, když jsme to bezpodmínečně museli mít. To je to samé jako že všechny Pandury musí umět plavat. Podle mě má ta zbraň díky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Tady je ale otázkou jestli to vůbec někdo používá, když jsme to bezpodmínečně museli mít. To je to samé jako že všechny Pandury musí umět plavat. Podle mě má ta zbraň díky nutnosti této konstrukce tak deb.. špatný tvar předpažbí. Vím, že těch aletrnativních hlavní tolik není, ale není to také hloupost? Každý den se likvidují tisíce starých 7,62x39 a na střelnicích vystřílíme další tisíce nových (drahých) 5,56. Na jednu stranu je správné, že používáme munici, kterou budeme v případě nasazení užívat, ale nebylo by od věci využít na nějaká cvičení i ty skladovky? Minimálně aby jsme věděli jak se z toho v té odlišné ráži střílí.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:32 03.04.2017

  Hurvo - za mě je teda HK 416 docela dost dobrá čokoládová s kousky čokolády :-)
  A jako dlouholetého exglockaře mě Glock do pole a na šinavou dělničinu ani v nejmenším ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo - za mě je teda HK 416 docela dost dobrá čokoládová s kousky čokolády :-)
  A jako dlouholetého exglockaře mě Glock do pole a na šinavou dělničinu ani v nejmenším neuráží.
  Jinak národovecký... mít svojí vlastní pušku má své výhody. HK je fajn, ale až se rozkmotříte s Němci (třeba, dosaďte si místo Němců ufony), kdo vám bude dodávat vytahovače, hlavně... ano, jde to udělat druhovýrobou, ale mít vlastní kvér není od věci. Také vyvíjete Evu a šlo by se zeptat proč (nic proti Evě, IMHO potenciál má a když se na ní ještě zapracuje, bude to zajímavá věc).

  KOLT: stejné otázky si kladu i já.

  IMHO zlom v CZUB přišel o fous dřív:
  Konkrétně s CZ P-09 a následně 07. Rozdíl P-07/09 vs. Duty je skoro jako u 805/807.
  A i když nechápu manii bezkohoutových pistolí (teda pro řadové brance asi i jo), tak P-10 se podle všech ohlasů jeví velmi podařená a zdá se, že i na první dobrou (na rozdíl od evoluce Duty->07/09 a 805->807.
  Ale stejně, jakkoli je P-10 asi dobrá (a nebo brzo bude), tak vošklivá. Vedle Miss Shadow2, ale i badass P-09 je to příšerka. A zbraň má být hlavně co?
  Hlavně hezká :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  21:32 03.04.2017

  KOLT:

  ad1) Myslím, že jste napoprvé také nepodal stoprocentní výkon :-)

  ad2) BREN 2 cílí spíš na speciální jednotky...délka předpažbí omezená kvůli verzi 8" je toho důkazem. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  ad1) Myslím, že jste napoprvé také nepodal stoprocentní výkon :-)

  ad2) BREN 2 cílí spíš na speciální jednotky...délka předpažbí omezená kvůli verzi 8" je toho důkazem. Tam bude ta motivace pro vývoj, ne snaha evoluce cz805.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  21:22 03.04.2017

  kolt : jednoznacne to pometlo FNC :D nikto ho nema naozaj rad :D

  kolt : jednoznacne to pometlo FNC :D nikto ho nema naozaj rad :D

 • hurvo
  21:21 03.04.2017

  Kolt> neviem ci sa potom co ich vyfakovali spolu s ostatnymi vyrobcami odzadu a bez lasky v indii a neuspeli vo francuzsku nezlakli aj mozneho nastupu HK433 na trh.

  Kolt> neviem ci sa potom co ich vyfakovali spolu s ostatnymi vyrobcami odzadu a bez lasky v indii a neuspeli vo francuzsku nezlakli aj mozneho nastupu HK433 na trh.

 • KOLT
  21:20 03.04.2017

  hurvo, myslím, že je to reakce na ty dušanovo bláboly. Každopádně, jestli "HK 416+glock 17 je vanilkova zmrzlina", co je pak sakra pistáciová? ;-)

  hurvo, myslím, že je to reakce na ty dušanovo bláboly. Každopádně, jestli "HK 416+glock 17 je vanilkova zmrzlina", co je pak sakra pistáciová? ;-)

 • KOLT
  21:18 03.04.2017

  pro CerVus: Možnost změny ráže není rozhodně na škodu. Pokud se to udělá dobře, není v tom problém. 5.56x45 a 7.62x39 nejsou výkonově a rozměrově tak odlišné, aby to vyžadovalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro CerVus: Možnost změny ráže není rozhodně na škodu. Pokud se to udělá dobře, není v tom problém. 5.56x45 a 7.62x39 nejsou výkonově a rozměrově tak odlišné, aby to vyžadovalo nějaké zásadní zesílení zbraně, které by pro slabší ráži znamenalo zbytečný nárůst hmotnosti.

  fenri, BREN v Grendelu by neměl být problém, zkuste zatlačit na Zbrojovku ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  21:15 03.04.2017

  fenri> preco zavist, mate CZUB ako jeden zo zdrojov narodnej hrdosti, super gratulujem. ACR nakupila domacu pusku dokonca na druhy pokus uz aj dobru.
  U nas nie je ekvivalent ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri> preco zavist, mate CZUB ako jeden zo zdrojov narodnej hrdosti, super gratulujem. ACR nakupila domacu pusku dokonca na druhy pokus uz aj dobru.
  U nas nie je ekvivalent CZUB, a kazdy vyrobca je zahranicna firma. Takze by sme sa mohli drzat holandskeho vzoru a proste kupit najlepsiu hodnotu za peniaze bez nejakeho narodoveckeho sentimentu. A po skusenostiach OSSR s pouzivanim brenu jeho cenovkou a reklamaciami, by sa na ministerstve fakt mohli priklonit trebars k HK416, ktory je dlhe roky zavedeny v OSSR aj ked nakupeny v smiesnom pocte. Vyslo by to lacnejsie a kombinacia HK 416+glock 17 je vanilkova zmrzlina-> nic zvlastne ale neurazi nikoho.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:14 03.04.2017

  Zbývají dvě zásadní otázky:
  1) To to, ku*va, nešlo napoprvé?
  2) Co nebo kdo přinutilo CZUB k tak zásadnímu kroku, že naprostý zmetek přepracovala ve funkční zbraň.


  ad 1) CZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbývají dvě zásadní otázky:
  1) To to, ku*va, nešlo napoprvé?
  2) Co nebo kdo přinutilo CZUB k tak zásadnímu kroku, že naprostý zmetek přepracovala ve funkční zbraň.


  ad 1) CZ 805 nesmí být zapomenut, především způsob jeho výběru. Aneb takhle se to skutečně dělat nemá.

  ad 2) Napadají mě dvě vysvětlení. Buď i CZUB došlo, že pokud chce uspět na světových trzích, musí přijít s něčím konkurenceschopným. Nebo byl CZ 805 a jeho zavedení do AČR už tak okatý průšvih, že bylo ze strany jinak servilních státních složek Zbrojovce naznačeno, že takhle tedy už znovu ne. Asi to bude nějaká kombinace. Ještě nedavno bych na druhou variantu nevsadil ani zlámanou grešli, nicméně po odstoupení od zakázky na balistické vesty začínám mít dojem, že CZUB už nemá tak jistou pozici, takže se i u nás musí snažit. Tak jako tak, dobře tomu tak :-)

  Ještě by mohli přijít s kvalitní služební bezkohoutkovou pistolí ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:35 03.04.2017

  dušan: přijde mi, že z vás hovoří jen závist. Proč by si stát, který na to technicky i finančně má, nemohl vyvinout svojí hlavní zbraň a nebýt závislý na cizích licencích?
  Která ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dušan: přijde mi, že z vás hovoří jen závist. Proč by si stát, který na to technicky i finančně má, nemohl vyvinout svojí hlavní zbraň a nebýt závislý na cizích licencích?
  Která je ta zavedená a osvědčená zbraň?
  M4 s pověstí ne úplně spolehlivé zbraně?
  G36, na který si Němci stěžují?
  G416, který je drahý jak mrcha?
  Špatný vtip L85?
  Již nevyráběná a končící FAMAS?
  Možná tak SCAR...

  Otázka je hloupá proto, že je fakticky hloupá: co je to puška kompatibilní v NATO? Bren je "v NATO kompatibilní" zcela bez diskuze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:29 03.04.2017

  Testovali verze s 8,11 a 14ti palcovou hlavní a ukázané jsou jen nástřeli pro 11 a 14. Škoda, to je to tak tajné?

  A to co pan Šanda na videu říká o páce závěru je také tajné, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Testovali verze s 8,11 a 14ti palcovou hlavní a ukázané jsou jen nástřeli pro 11 a 14. Škoda, to je to tak tajné?

  A to co pan Šanda na videu říká o páce závěru je také tajné, že je to překryto hudbou?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:29 03.04.2017

  lemkin

  Ekonomika USA určite nie je postavená na zbrojárskom priemysle. Ten je z podstaty veci vždy čisto ekonomicky vysoko stratový pre spoločnosť a úspešný export tieto straty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin

  Ekonomika USA určite nie je postavená na zbrojárskom priemysle. Ten je z podstaty veci vždy čisto ekonomicky vysoko stratový pre spoločnosť a úspešný export tieto straty len znižuje ....
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:26 03.04.2017

  fenri

  Stačilo dať do výberového konania zavedené a osvedčené zbrane. Napríklad všetky uvedené + ďaľšie. ČR by neplatila vývoj a výroba sa vždy dá dohodnúť i doma ...

  To, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Stačilo dať do výberového konania zavedené a osvedčené zbrane. Napríklad všetky uvedené + ďaľšie. ČR by neplatila vývoj a výroba sa vždy dá dohodnúť i doma ...

  To, že je to "hlúpa" otázka ? ... isto pre zbrojársku loby určite .... tí radi vyvíjajú a vyvíjajú .... "lebo je to naše" ... že to často nechcú ani vlastní vojaci ich samozrejme nezaujíma.

  logik

  Stačí vyberať spojencov ako súťažiacich a samozrejmosťou sú už dnes presuny výroby a údržby v danej krajine ... takže to je nulový argument.

  Čím samozrejme nevylučujem zapojenie domácich výrobcov ... už to nie sú žiadny chudáčikovia čo nemajú na to aby si zaplatili vývoj i drahšieho zbraňového systému - samozrejme hlavne v spolupráci so zahraničím.

  Myslím, že doba malých štátov úspešne sa presadzujúcich na svetových trhoch už dávno pominula .... ak tak len v kooperácii s veľkými.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:50 03.04.2017

  Argonaut: modernizace 7.62 už tu je a je parádní. Jmenuje se Grendel :-))
  Na to by mělo NATO přezbrojit. Náboj od PDW, přes AR, DMR pro kulomet.

  Argonaut: modernizace 7.62 už tu je a je parádní. Jmenuje se Grendel :-))
  Na to by mělo NATO přezbrojit. Náboj od PDW, přes AR, DMR pro kulomet.

 • lemkin
  19:46 03.04.2017

  Tak tenhle článek a zpráva o GIGN snad konečně zavřou ústa všem těm AR-15 onanistům. A že 805 de-facto zaplatil stát? No a co........ Každý stát tohle dotuje - koukněte na USA, ti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak tenhle článek a zpráva o GIGN snad konečně zavřou ústa všem těm AR-15 onanistům. A že 805 de-facto zaplatil stát? No a co........ Každý stát tohle dotuje - koukněte na USA, ti na tom mají postaven celý průmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:35 03.04.2017

  Pekne konecne jeden produkt od CZUB ktory je pouzitelny v ozbrojenych zlozkach. Som rad ze v podstate diverzny vyvoj zbrane vnutri zobrojovky bol uspesne dotiahnuty do konca . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pekne konecne jeden produkt od CZUB ktory je pouzitelny v ozbrojenych zlozkach. Som rad ze v podstate diverzny vyvoj zbrane vnutri zobrojovky bol uspesne dotiahnuty do konca . Hlavne opatrne aj bren 1 bol uzasny a najlepsi na svete do istej doby.

  Jura 99: 805 od ACR pre OSSR , chce sa mi verit ze nikto v SR nie je az taky zlomyselny aby sabotoval zakladnu vyzbroj, aj ked vsetko je mozne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  19:30 03.04.2017

  pokud by náboj 7,62x39 zažíval renesanci, vůbec by to nebylo špatné, ale potřeboval by modernizovat. Když se podívám na nabídku v ráži 5,56, tak ve výběru je to někde jinde. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pokud by náboj 7,62x39 zažíval renesanci, vůbec by to nebylo špatné, ale potřeboval by modernizovat. Když se podívám na nabídku v ráži 5,56, tak ve výběru je to někde jinde. Myslím, že do designu střel se nehráblo desítky let. Legrace je, že pokud by se začal 7,62 vracet, tak naše armáda se zbavila, čeho mohla.

  V první válce se používala pušková ráže, protože se předpokládalo, že se bude bojovat na větší vzdálenosti, tak druhá válka směřovala jasně k samopalům. Pak přišly mikroráže (Vietnam, Afghanistán).

  Teď je zřejmé, že armády jsou menší a dává smysl vyzbrojit jednotky dle určení a prostředí. Je to levnější a efektivnější. Věřím tomu, že pokud se modulární puška přerážuje, všechny ostatní návyky zůstanou stejné, takže přechod je snadný, ulehčený navíc kolimátory a kompenzátory.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  19:03 03.04.2017

  Smůla, ale i štěstí cz805 je, že šla hned do akce a proto tu je tak rychle BREN 2, který by ale bez zkušeností s cz805 nebyl takový jaký je. Pokud by se s cz805 běhalo jen po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Smůla, ale i štěstí cz805 je, že šla hned do akce a proto tu je tak rychle BREN 2, který by ale bez zkušeností s cz805 nebyl takový jaký je. Pokud by se s cz805 běhalo jen po cvičáku, tak bychom ještě teď slyšeli jak je super úžasná...

  Kdyby skutečně byla cz805 naprostý průser, tak neslouži v Afg a armáda by měla už dávno koupeno pár set jiných flint pro mise.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:55 03.04.2017

  No, ono s tím vychylováním 5.56 to není tak žhavé. Od střel SS109 výš už na to tak citlivé nejsou. Problém je spíš v tom, co zaznělo opakovaně:
  -má-li mít 5.56 slušný stop efekt, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, ono s tím vychylováním 5.56 to není tak žhavé. Od střel SS109 výš už na to tak citlivé nejsou. Problém je spíš v tom, co zaznělo opakovaně:
  -má-li mít 5.56 slušný stop efekt, musí letěl hodně rychle. A to s krátkou karabinou pro speciály nejde a nepůjde.

  Průbojnost moderních střel 5.56 je vyšší, než u 7.62x39. A to tak že výrazně. Ostatně plošné zatížení střely je zde mnohem vyšší. Ale jde o drahé náboje.

  7.62x39 je ale pro výše zmíněné účely celkem dobrá volba. Nevadí nevalná balistická křivka i přesnost. Nevadí ani vyšší hmotnost (asi s sebou nebudou na zásah tahat deset zásobníků). A stop efekt má hezký a při použití slušného kompíku je dobře ovladatelné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:19 03.04.2017

  palo satko: mikroráže 5,56 se vychýlí o překážku, zřejmě se GIGN při potírání teroristů (obvykle vyzbrojených 7,62*39) neosvědčila. 7,62*39 prošije auto, příčku v baráku, křoví, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: mikroráže 5,56 se vychýlí o překážku, zřejmě se GIGN při potírání teroristů (obvykle vyzbrojených 7,62*39) neosvědčila. 7,62*39 prošije auto, příčku v baráku, křoví, méně tlustý strom a dráha střely přitom takňák zůstane, zatímco mikroráže musí napoprvé trefit do živýho, pak má ovšem větší mortalitu než 7,62*39
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:18 03.04.2017

  logik:+1

  logik:+1

 • logik
  18:10 03.04.2017

  luky, fenri: teda my se shodneme málokdy, ale tady to plně podepíšu.

  Jedna věc je, že zakázka na BREN byla ze strany českého státu vedená (ať již záměrně či diletantstvím) pěkně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  luky, fenri: teda my se shodneme málokdy, ale tady to plně podepíšu.

  Jedna věc je, že zakázka na BREN byla ze strany českého státu vedená (ať již záměrně či diletantstvím) pěkně blbě. Ale i tak se vyplatí mít doma vojenský průmysl, byť to daňové poplatníky stojí v prvním plánu více, než "výhodný nákup ze zahraničí".

  Každý takový nákup defakto zvyšuje závislost ČR na zahraničních partnerech a v případě průšvihu se to projeví.

  Takže ať nás BREN nebo ALCA stála někdy díky nesmyslnému konámí MO zbytečně majlant, furt je pro nás řádově lepší, když se BREN či ALCA dovyvine v konkurenceschopný produkt, než kdyby umřely a my jsme měli místo toho o něco vyzbrojenější armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:55 03.04.2017

  Dušan: jak vypadá puška kompatibilní v NATO? Jako že je současně kompatibilní s M4, FAMAS, L85, HK H36...?
  Kompatibilní může mít jen ráži a montážní lišty. To BREN má. Může mít i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: jak vypadá puška kompatibilní v NATO? Jako že je současně kompatibilní s M4, FAMAS, L85, HK H36...?
  Kompatibilní může mít jen ráži a montážní lišty. To BREN má. Může mít i kompatibilní zásobníkovou šachtu s často používaným zásobníkem (ale zdaleka ne jediným) a to Bren má. má být kompatibilní tím, že je současně pístová i GI?
  Myslím, že dotaz není ani tak provokativní, jako spíš dost hloupý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:51 03.04.2017

  Kozlus: CZ805 je drobnost, opravdové strašáky ani nevyplouvají na povrch, jako rozprodej kasáren, rozprodej NZ, rekonstrukce kasáren a jejich opuštění, malé domu z různých ostrah, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: CZ805 je drobnost, opravdové strašáky ani nevyplouvají na povrch, jako rozprodej kasáren, rozprodej NZ, rekonstrukce kasáren a jejich opuštění, malé domu z různých ostrah, úklidů atp. V neposlední řadě L159, kde to spíš hrozí tragikomedií, celé roky je nikdo nechtěl, pak se daly pryč za pakatel a moc bych se nedivil, že by je AČR ještě mohla potřebovat a nějaké nové nakoupit :-).
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:48 03.04.2017

  Tady byl největší průšvih, že si ČR nebyla schopna v CZUB vyhádat majetkový podíl, když zaplatila vývoj už několika zbraní. Nebo přinejmenším procenta z výnosů dalšch verzí daných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady byl největší průšvih, že si ČR nebyla schopna v CZUB vyhádat majetkový podíl, když zaplatila vývoj už několika zbraní. Nebo přinejmenším procenta z výnosů dalšch verzí daných zbraní. To by potom dávalo pořízení jedničky smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:39 03.04.2017

  No jedneho by napadlo, že Francuzi podľahli ruskej propagande a vybrali si 7.62 x 39. Dufam, že my zostaneme pri ideologicky spravnom naboji 5,56×45. Ale dost bolo srandy. Su ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jedneho by napadlo, že Francuzi podľahli ruskej propagande a vybrali si 7.62 x 39. Dufam, že my zostaneme pri ideologicky spravnom naboji 5,56×45. Ale dost bolo srandy. Su niekde dostupne porovnania strelby s jednym aj druhym nabojom?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:38 03.04.2017

  Jura99:
  Prave ze na CZ805 se nesmi zapomenout a musi zustat v pameti jako poradnej strasak pri dalsich nakupech.

  Jura99:
  Prave ze na CZ805 se nesmi zapomenout a musi zustat v pameti jako poradnej strasak pri dalsich nakupech.

 • Jura99
  17:33 03.04.2017

  dusan: a které zbraně v kategorii BREN 1 bys považoval za vyladěné ? Já totiž třeba o žádné moc nevím.

  Výběrové řízení není univerzální cestou, jak vybrat nejlepší a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: a které zbraně v kategorii BREN 1 bys považoval za vyladěné ? Já totiž třeba o žádné moc nevím.

  Výběrové řízení není univerzální cestou, jak vybrat nejlepší a nejvýhodnější, a to nemusí být ani podplacené.

  Zde je happyend - Bren 2, takže CZ805 budiž zapomenut. Pokud se budou opakovat případy úspěchů viz. GIGN, bude to velká reklama pro ČR, která odčiní ztrátu s CZ805.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:32 03.04.2017

  Všechno můžeš nakupovat zvenku dušane. Nejen flinty, ale nakonec i auta, stavební materiál, obilí a brambory...no a doma budeš mít střihače trávníků a psychology pro psy, odborníky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všechno můžeš nakupovat zvenku dušane. Nejen flinty, ale nakonec i auta, stavební materiál, obilí a brambory...no a doma budeš mít střihače trávníků a psychology pro psy, odborníky na gender studies a doktory estetiky...no vlastně to nepůjde, to bys musel mít bohatou společnost, kde se platový medián nerovná zahraničnímu příjmu v hmotné nouzi. Jsme průmyslová země a průmyslová země by měla být ve vojenském materiálu maximálně soběstačná a nezávislá.

  Vlastní mušketu ještě zvládneme, neboj. Co se nepovede, prodáme sousedům.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:03 03.04.2017

  Provokačnou otázkou ostáva to, či by nebolo rovne lepšie výberové konanie so zabehanými útočnými puškami?

  Podľa mňa pre daňových poplatníkov určite .... síce by chýbal pocit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Provokačnou otázkou ostáva to, či by nebolo rovne lepšie výberové konanie so zabehanými útočnými puškami?

  Podľa mňa pre daňových poplatníkov určite .... síce by chýbal pocit národnej hrdosti .. ale česká armáda by hneď dostala vyladené zbrane kompatibilné v NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  16:50 03.04.2017

  Doufám, že nikdo po přečtení tohoto článku nebude zkoušet rvát .300BLK do zbraně komorované na 7,62x39...

  Jaké zásobníky dostala AČR k BRENům 2?

  Doufám, že nikdo po přečtení tohoto článku nebude zkoušet rvát .300BLK do zbraně komorované na 7,62x39...

  Jaké zásobníky dostala AČR k BRENům 2?

 • vojta 360
  16:45 03.04.2017

  kdy bude nasledovat zbrojiruv grafomansky zachvat ?

  kdy bude nasledovat zbrojiruv grafomansky zachvat ?

 • CerVus
  16:20 03.04.2017

  Na těch pár dní v roce AZ nepotřebuje nové zbraně. Těm by 805 bohatě stačila. Ony teda stačí i normální armádě. Vojáci stejně musí držet papulu a krok.
  Nakupovat ty dvojky je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na těch pár dní v roce AZ nepotřebuje nové zbraně. Těm by 805 bohatě stačila. Ony teda stačí i normální armádě. Vojáci stejně musí držet papulu a krok.
  Nakupovat ty dvojky je tudíž i blbost, ale ono k tomu možná opravdu dojde když uvážíme neschopnost MO při obměně techniky. Pokud by potřebovali utratit peníze, tak tady to půjde snadno a rychle.
  Co mě ale překvapilo je, že ta zbraň má stále výměnné hlavně. Člověk by čekal, že od toho nepovedeného experimentu upustili a dělají pušky v jednotlivých rážích.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:05 03.04.2017

  Pokud by byly CZ 805 uložené do mobilizačních skladů, místo zbytků Sa58, tak by to bylo ideální řešení. Přeci jen pro případ nouze by se hodily zbraně kompatibilní s NATO a AČR. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by byly CZ 805 uložené do mobilizačních skladů, místo zbytků Sa58, tak by to bylo ideální řešení. Přeci jen pro případ nouze by se hodily zbraně kompatibilní s NATO a AČR. Vyhazovat je je blbost. Pro Armádu a AZ by se mohly dokoupit BREN 2 a byl by klid.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:12 03.04.2017

  olaf: je, ale skrze průchod tavicí pecí :). Jsou to jiné zbraně. Jedničku by mohli jedině prodat do zahraničí, třeba Slovensku ;).

  olaf: je, ale skrze průchod tavicí pecí :). Jsou to jiné zbraně. Jedničku by mohli jedině prodat do zahraničí, třeba Slovensku ;).

 • Olaf
  14:42 03.04.2017

  Je CZUB schopna původní Bren předělat na dvojku?

  Je CZUB schopna původní Bren předělat na dvojku?

 • Chip
  14:38 03.04.2017

  Škoda jediné věci. Že zbrojovka musela napřed vyrukovat se zmetkem jako byla 805, kterým si zaplatila celý vývoj Brena 2. Kdyby jednička skončila v prototypu a sériová výroba by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Škoda jediné věci. Že zbrojovka musela napřed vyrukovat se zmetkem jako byla 805, kterým si zaplatila celý vývoj Brena 2. Kdyby jednička skončila v prototypu a sériová výroba by začala až s dvojkou, tak by byli všichni spokojeni a obešlo by se to bez ostudy.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:15 03.04.2017

  No hlavně, že byla dodávka dodána s více než ročním předstihem. No aby ne, když se po představení 2 stala ta beta verze neprodejnou.

  No hlavně, že byla dodávka dodána s více než ročním předstihem. No aby ne, když se po představení 2 stala ta beta verze neprodejnou.

 • Jezevec
  14:10 03.04.2017

  Na předváděčce CZUB měli na stole vedle sebe BREN a BREN 2. Když to měl člověk možnost tahle osahat, tak ty rozdíly byly patrné při prvním úchopu. Upřímně bych si první verzi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na předváděčce CZUB měli na stole vedle sebe BREN a BREN 2. Když to měl člověk možnost tahle osahat, tak ty rozdíly byly patrné při prvním úchopu. Upřímně bych si první verzi nepořídíl ani jako dekoraci :D Bohužel nás nenechali z dvojky vystřelit. Škoda že těch původních krumplů nakoupila AČR tolik.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:12 03.04.2017

  CZUB nyní nabízí jednotce GIGN i pistole P-10. Pušky BREN 2 v ráži 7,62x39 nabízí i pro francouzské speciální jednotky COS (Commandement des Opérations Spéciales). V této ráži by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CZUB nyní nabízí jednotce GIGN i pistole P-10. Pušky BREN 2 v ráži 7,62x39 nabízí i pro francouzské speciální jednotky COS (Commandement des Opérations Spéciales). V této ráži by údajně byly zbraně kompatibilní i s municí, kterou může jednotka získat od spřátelených jednotek v oblasti působení, tedy v Africe nebo Blízkém Východě. Jedná se ale jen o předběžnou nabídku.
  Jednotka GIGN používá německé zbraně G3 TGS od Heckler & Koch ráže 7,62x51 mm. Dalšími zbraněmi jsou: SIG SG 550, 551 SWAT a SIG-552 (ráže 5,56 mm), HK33EA2, GIAT FA-MAS F1 + odstřelovací pušky, samopaly, pistole atd. jak již bylo řečeno, bylo by fajn, kdyby nakoupili i ty pistole P-10
  Skrýt celý příspěvek

 • stanik84
  12:11 03.04.2017

  Sice se jim původní BREN moc nepovedl, ale vzali si z toho ponaučení. A snažili se vylepšovat i tu nepovedenou jedničku -zásobníky, ovládací prvky atd.

  Jsem na ní moc zvědavý, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sice se jim původní BREN moc nepovedl, ale vzali si z toho ponaučení. A snažili se vylepšovat i tu nepovedenou jedničku -zásobníky, ovládací prvky atd.

  Jsem na ní moc zvědavý, ale podle článku to vypadá moc dobře.

  Líbí se mi a je to i zmíněno v článku, ten český patriotismus. Proč kupovat z ciziny, když máme možnost si to vyrobit doma - to myslím obecně.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:09 03.04.2017

  Jo, oproti jedničkové verzi je rozdíl znatelný. Jen pocitově nový tlumič plamene na mě působí křehkým dojmem. Ne kvůli materiálu, ale kvůli tvaru. Jen první negativní dojmy :)

  Jo, oproti jedničkové verzi je rozdíl znatelný. Jen pocitově nový tlumič plamene na mě působí křehkým dojmem. Ne kvůli materiálu, ale kvůli tvaru. Jen první negativní dojmy :)

 • stirling
  11:38 03.04.2017

  Čte se to krásně, tak snad neusnou a dále budou zdokonalovat, držím palce. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čte se to krásně, tak snad neusnou a dále budou zdokonalovat, držím palce.
  http://www.euro.cz/byznys/cesk...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  11:30 03.04.2017

  CerVus: Střílel jsem obě varianty - 11 i 14 a obroti původní 805 je to vyvážené parádně, opravdu se 2 povedla :)

  CerVus: Střílel jsem obě varianty - 11 i 14 a obroti původní 805 je to vyvážené parádně, opravdu se 2 povedla :)

 • Jura99
  11:27 03.04.2017

  úspěch u CIGN o kvalitě vypovídá. Nabízejí jim k tomu také nové glockoidy P-10C, což tato novinka vypadá na další prodejní hitovku, hlavně na poměry dosavadních čezaťáckých pistolí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  úspěch u CIGN o kvalitě vypovídá. Nabízejí jim k tomu také nové glockoidy P-10C, což tato novinka vypadá na další prodejní hitovku, hlavně na poměry dosavadních čezaťáckých pistolí má mít nevídanou životnost. V CZUB si zaslouží za poslední novinky opravdu velkou pochvalu. Jinak test celkem dobrej, ještě co voda a bláto?
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  10:57 03.04.2017

  Krom delšího předpažbí u 11" a 14" hlavně by určitě nebylo od věci použít místo railů na 3., 6. a 9. hodině nějaký zámkový systém. Ať už Keymod nebo Mlok, v obou případech to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Krom delšího předpažbí u 11" a 14" hlavně by určitě nebylo od věci použít místo railů na 3., 6. a 9. hodině nějaký zámkový systém. Ať už Keymod nebo Mlok, v obou případech to ušetří nějaké další gramy. Když to CZ umí nabídnout na americkým trhu pro civilní 805, tak proč ne tady.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  10:48 03.04.2017

  To je moderní zbraň a důstojný nástupce SA 58.

  To je moderní zbraň a důstojný nástupce SA 58.

 • Luky
  10:25 03.04.2017

  Rase:
  https://www.shephardmedia.com/...
  The decision to adopt the Bren 2 was the result of a process that began in 2015 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  https://www.shephardmedia.com/...
  The decision to adopt the Bren 2 was the result of a process that began in 2015 after the Paris attacks in January that year. Faced with terrorists equipped with bullet-proof vests, French gendarmerie and police intervention units found that 9 mm weapons had little efficiency in such situations and that 5.56 mm ammo lacked the necessary stopping power.

  Asi nic co bys nevěděl...no ale já nevěděl, že to tam dopadlo. Zmiňují i tendr pro jejich armádu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Voodoo
  09:30 03.04.2017

  Náboj .300 Blackout byl záměrně konstruovaný tak, aby se vešel do standardních zásobníků pro ráži 5,56x45 mm. Takže to zase taková zajímavost není.

  Co ale slyším poprvé je, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Náboj .300 Blackout byl záměrně konstruovaný tak, aby se vešel do standardních zásobníků pro ráži 5,56x45 mm. Takže to zase taková zajímavost není.

  Co ale slyším poprvé je, že se náboje .300 Blackout dají použít ve zbraních ráže 7,62x39 mm. Máte to vyzkoušené v praxi?
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:22 03.04.2017

  U té dvojky mohli změnit ty raily vpředu. Potažmo šrouby, které drží hlaveň dat pod ně. Né každy využije přísušenství na boku a takhle je ta zbraň zbytečně tlustá a "krabicovitá". ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U té dvojky mohli změnit ty raily vpředu. Potažmo šrouby, které drží hlaveň dat pod ně. Né každy využije přísušenství na boku a takhle je ta zbraň zbytečně tlustá a "krabicovitá". Díky tomu mohli změnit i provedení předpažbí. A1 je příšerně těžka na čumák u kratší verze to už není taková tragédie, ale přesto doufám že dvojka je už vyvážená lépe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:06 03.04.2017

  Taky mě ten náboj zaujal. Přišlo mi divné, proč Francouzská četnická (Gendarmerie) protiteroristická jednotka GIGN, si vybrala jako novou standartní útočnou pušku CZ 806 Bren 2 v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky mě ten náboj zaujal. Přišlo mi divné, proč Francouzská četnická (Gendarmerie) protiteroristická jednotka GIGN, si vybrala jako novou standartní útočnou pušku CZ 806 Bren 2 v ráži 7,62x39... a ejhle, oni můžou použít i zmíněný .300BLK (7,62×35 mm). Nebo je to tím, že mají radši munici 7,62x39 mm ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:47 03.04.2017

  Charlie-v článku píšou že ten nový Bren 2 se vyrábí s hlavní 11 i 14 palců.

  Charlie-v článku píšou že ten nový Bren 2 se vyrábí s hlavní 11 i 14 palců.

 • korbendalas
  08:44 03.04.2017

  mě by zajimalo jak je to s munici 300BLK pičou že je možno ji střílet z konverze 7,62x39 zajimalo by mě jak sedí nábojnice v komoře a jak se chová přece jen je tam 4 mm rozdíl v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mě by zajimalo jak je to s munici 300BLK pičou že je možno ji střílet z konverze 7,62x39 zajimalo by mě jak sedí nábojnice v komoře a jak se chová přece jen je tam 4 mm rozdíl v delce nábojnice
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:11 03.04.2017

  Článek celkem potvrzuje to co psal kamarád z Chrudimi.

  Přeci jen mě ale velmi překvapila délka hlavní (11 palců je fakt málo), tahle munice je doslova závislá na dlouhé hlavni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek celkem potvrzuje to co psal kamarád z Chrudimi.

  Přeci jen mě ale velmi překvapila délka hlavní (11 palců je fakt málo), tahle munice je doslova závislá na dlouhé hlavni (M4 má čtrnáctku a periodicky se opakují stížnosti na účinek v cíli).

  Prý s tím není na ty metry problém trefit, ale co to tam udělá?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:37 03.04.2017

  A pardon, už jsem to četl. Stříleli SS109. Ale jaké? Vlašim, GGG, FN Herstal, Bumar...?

  A pardon, už jsem to četl. Stříleli SS109. Ale jaké? Vlašim, GGG, FN Herstal, Bumar...?

 • fenri
  07:32 03.04.2017

  Měl jsem Brena 2 v ruce jen staticky, ale za mě je ten pokrok oproti Brenu 1 obrovský. 805 je klumpr, 807 je puška, kterou bych opravdu chtěl. Škoda jen toho závorníku.

  Nebylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měl jsem Brena 2 v ruce jen staticky, ale za mě je ten pokrok oproti Brenu 1 obrovský. 805 je klumpr, 807 je puška, kterou bych opravdu chtěl. Škoda jen toho závorníku.

  Nebylo marné dostat samonabíjecí verzi na civilní trh. Kdyby byla dobrá cena a pokud se ošéfují dobré nápady soudruhů z Brusele, šel bych do ní.

  Bylo by možné uvést, čím se střílelo? Sypané S&B, nějaké vojenské SS109, HPBT... Ono to dělá dost. Pokud to bylo opravdu stříleno rychle, jak se u některých terčů píše, tak jsou opravdu hezké nástřely.

  A nemůžu si pomoct, ta puška vypadá přísně :-))

  A ano, CZUB korupčně protlačila PČR šmejdskou CZ 75D Compact a na vývoj 807 jsme přispěli všichni. To bude asi gro debaty zde. A předem říkám, že na vývoj 807 jsme přispěl raději, než spoustu jiných věcí...
  Skrýt celý příspěvek