TEST: Útočná puška CZ BREN 2

CZ BREN 2 s tlumičem; větší fotoJirka Wasserbauer

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou pušku CZ BREN 2 od České zbrojovky. Test potvrdil vyspělost konstrukce CZ BREN 2, zejména oproti původnímu modelu CZ 805 BREN.

CZ BREN 2

CZ BREN 2 patří do rodiny multikaliberních útočných pušek BREN od České zbrojovky. Armáda ČR zavedla CZ BREN 2 (11” a 14” hlaveň) v ráži 5,56×45 mm do výzbroje minulý rok.

CZ BREN 2 je v současné době komorován pro municí 5,56×45 mm a 7,62×39 mm. Pro změnu ráže stačí vyměnit hlaveň, závorník, zápalník, vyjmout/vložit vložku v zásobníkové šachtě a použít vhodný zásobník. Pro zajímavost - originální plastové zásobníky CZ pro náboje 5,56×45 mm pojmou i americký .300 BLK (7,62×35 mm).

Zbraň využívá osvědčeného uzamčeného závěru s otáčivým závorníkem zamykaný šesticí ozubů. K dispozici je pádová blokace úderníku pro větší bezpečnost, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. 

Palebný mechanismus využívá systém krátkého pohybu pístu - plynový píst po výstřelu “nakopne” nosič závorníku, který díky udělené hybnosti vykoná celý pohyb dozadu.

CZ BREN 2 má nezávislou napínací páku s možností doražení závěru . Ovladač plynové stupnice plynového kanálu má tři polohy - standardní, druhou pozici pro střelbu za stížených podmínek a třetí pozici pro zablokování plynové trubice (pro střelbu jednotlivými ránami s tlumičem zvuku výstřelu).

Sestava spoušťového ústrojí je s tělem zbraně spojena jedním pojišťovacím (fixovaným) kolíkem . Při rozborce díky fixaci nehrozí ztráta kolíku (na rozdíl od dvou kolíků CZ 805 BREN).

Ovládací prvky jsou plně oboustranné, včetně tlačítka záchytu zásobníku . Vypouštěč závěru je v lučíku a nad zásobníkovou šachtou (na levé straně).

Zbraň střílí jednotlivými ranami nebo dávkou. Maximální rychlost je 850 (±100) ran za minutu. Životnost hlavně (kovaná za studena) je minimálně 20 000 ran, životnost celého systému minimálně 30 000 ran. Minimální efektivní dostřel u CZ BREN 2 je 300 m (hlaveň 8”), resp. 400 m (11 “) nebo 500 m (14”).

Hmotnost CZ BREN 2 bez munice a bez přídavných optických mířidel je 2,8 kg (8“), 3,05 kg (11 “) nebo 3,25 kg (14 “).

Test útočné pušky CZ BREN 2

Testování CZ BREN 2

Testování proběhlo na vojenské střelnici Bzenec. Testování mentoroval Petr “Bárt” Máša z DEFTACS a.s. Petr “Bárt” Máša je bývalým členem 601.skss a veteránem misí v Afghánistánu. Nyní vede střelecké a taktické výcviky ve firmě DEFTACS a.s. Druhým testerem byl Michal Matoušek spolupracovník DEFTACS a.s.

Testem prošly tři pušky CZ BREN 2 (8”, 11” a 14”). Střílelo se s pevnými mířidla nebo s kolimátory na vzdálenost 50 m, 100 m a 200 m. Vystříleno bylo 2000 nábojů 5,56×45 mm.

Celkový pohled

Natahování zbraně je plynulé, bez zadrhávání a závěr se pohybuje bez velkých vůlí.

Střelba - při mířené střelbě (vleže) se zbraň chová příjemně, stabilně a zpětný ráz je plně pod kontrolou. Zbraň je také plně pod kontrolou při rychle střelbě ve stoje. Po výstřelu se zbraň rychle umísťuje na cíl, reset spouště (bod, do kterého stačí povolit spoušť pro další výstřel) je přesný a spoušť má hladkých chod.

Přebíjení - zasunutí zásobníku je potřeba provádět přesně v ose zásobníkové šachty s důrazným zacvaknutím do zádržky zásobníku. Po zasunutí zásobník ve zbrani drží naprosto spolehlivě. Vysunutí zásobníku je bez problému a bez zadrhávání.

Zásobník -  vypouštění na pravé straně (lůžkový vypouštěč typu AR15) a na straně levé. Pravák i levák je bez problému schopen ukazováčkem střelecké ruky zádržku zásobníku ovládat. Originální plastové zásobníky CZ jsou s průhledným okýnkem pro kontrolu počtu nábojů.  Zásobník CZ má přesné vedení náboje, podavač má v zásobníku hladký chod, je přesně veden, neprotáčí se.

Pažba - pohodlně délkově nastavitelná a sklopná na pravou stranu (zajištěná v odrážeči nábojnic). Střelbu lze vést i se sklopenou pažbou. Patka pažby je vyměnitelná

Napínací páka - oboustranně zaměnitelná. Páka je při střelbě v přední poloze, ale lze ji využít i pro doraz závěru.

CZ BREN 2; větší foto / České zbrojovka

Doraz závěru - využitelný zejména při řešení závad zbraně (nekvalitní munice, špína, mraz) a po kontrole náboje v nábojové komoře. Doražení závěru je nutné provést i v případě špatné obsluhy zbraně, kdy obsluha po natažení zbraně “přidržuje” páku - tím závěr nezíská potřebnou dynamiku a neuzamkne se závorník.

Zachycení závěru v zadní poloze - pomocí tlačítka na levé straně zbraně, pohybem záchytu závěru v lučíku směrem nahoru nebo ručně pomocí napínací páky. Zachycení závěru v zadní poloze využijeme např. při řešení závady (zaseknutý náboj).

Vypouštění závěru -  lze provést pomocí natahovací páky, která je při střelbě v přední poloze; pomocí tlačítka záchytu závěru nad rohem zásobníkovém šachty nebo zmáčknout směrem dolů ovladač záchytu závěru v lučíku. Tuto funkci (záchyt lučíku) je možno odstranit a mezeru po záchytu v zásobníkové šachtě zacelit.

Ergonomie

Zbraň je velmi dobře ergonomicky a hmotnostně vyvážená, pistolová rukojeť s vyměnitelným hřbetem (2 velikosti) a úložným prostorem sedne velmi příjemně do ruky. Žádné ostré hrany na zbrani nejsou.

Pojistku lze ovládat palcem střelecké ruky bez nutnosti zásadní změny úchopu zbraně. Ovládání záchytu závěru na levé straně zbraně si musí střelec důkladně nacvičit, pro leváka je to pohodlnější -  záchyt závěru ovládá střeleckým ukazováčkem.

Předpažbí šířkově sedne příjemně do ruky, problém je ale poněkud s krátkou délkou předpažbí - při dlouhém úchopu zbraně je nutné kvůli zahřívání při střelbě použít rukavice. Bez rukavic je nutné použít kompromisní úchop. Délka předpažbí je dána především délkou hlavně nejkratší verze CZ BREN 2 (8“).

Doplňky na zbraň se dají upevnit na všechny raily (kolejnice) zbraně, a to bez omezení střelby a ovládání. Při upevnění doplňků na boční raily (dle výšky a šířka doplňku) bude ale pravděpodobně nutné přijmout jiný střelecký úchyt zbraně. Na ovládáni zbraně to ale nebude mít zásadní vliv.


Představení a zhodnocení CZ BREN 2

Zahřívání

Nárůst teploty při dlouhodobé střelbě v předpažbí je dán snahou rychle odvádět teplo z nábojové komory. Pokud má být zbraň lehká, je nutné ubrat na hmotě zbraně, což se ale projeví na rychlejším šíření tepla fyzikální zákon platný pro všechny zbraně. Například u Sa58 po rychlém vystřílení několika zásobníků začne proces hoření předpažbí.

Díky rychlému odvádění tepla z nábojové komory ale nehrozí u CZ BREN 2 samovolný výstřel při dlouhodobé střelbě. Jde o nebezpečnou situaci, kdy může zbraň samovolně a nečekaně vystřelit - například při přesunu vojáka.

Při našem testování jsme měřili teplotu horní části předpažbí u plynového kanálu. Před testem přední/horní část předpažbí měla teplotu 17°C , po rychlém vystřílení 300 nábojů teplotu 80°C.

Přesnost

Následující fotografie ukazují nástřel CZ BREN (11” a 14”) s otevřenými mířidly i kolimátorem.

Nástřel CZ BREN 2 na 100 m

1) Terč A, zalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 14". Zbraň byla zběžně prohlídnuta, vyzkoušeny ovládací prvky a bez znalosti nástřelu byl proveden kontrolní nástřel. Střelba byla provedená bez předchozí střelecké praxe s touto zbraní a jakéhokoliv dlouhého seznamování;
2) Terč A, nezalepené zásahy - poloha vleže, kolimátor, 11 " - druhý střelec;
3) Terč B, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11";
4) Terč C, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11". Deset ran, rychlá mířená střelba;

Nástřel zbraně na terč střelce se neprováděl - pro podmínky tohoto testu byl výsledek dostačující a dále se jen soustřel potvrzoval.

Střílela se také rychlá mířená střelba na 4 cíle o různém průměru na 50 m, stejná místa zásahu a soustřely.

“Přesnost byla u testované zbraně velmi dobrá. Při první nástřelu, po letmém seznámení se zbraní a bez znalosti nástřelu, jsem nastřílel 4 rány do rozptylu 2,5 cm (na 100 m - pozn. red.), jedna rána byla cca 3 cm jinde (mohla to být první rána),” komentoval přesnost zbraně Máša.

“Pro prvotní nastřelení to byl vynikající výsledek. Druhý nástřel byl stejný, jen posazen o 5 cm vpravo. Nastřelení zbraně na sebe jsem již neprováděl. Dále jsem střílel 10 ran, rychlou mířenou střelbou. Stejná místa předchozích zásahů s velmi dobrým rozptylem,” dodal Máša.

Střelba byla vedena rovněž na 200 m na kovový terč A4, vše již za velmi špatných světelných podmínek. Pomocí CZ BREN 2 s 11” hlavní a kolimátorem (bez zvětšení) nebylo problém cíl velikosti A4 zasáhnout.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Odolnost

Při testování zbraně bylo vystříleno cca 2000 nábojů s jedinou závadou, která byla dána silným znečištěním vnitřního mechanismu (viz. odpovědi dále).

Byl také provedeny dva zátěžové testy, kdy jedna zbraň s rozestupem cca 30 minut rychle za sebou vystřílela 2×300 nábojů (2×10 zásobníků) - bez závady a samovolného výstřelu.

CZ BREN 2 byla zahrabaná několikrát v písku a přejetá autem. Následně byla ze zbraně okamžitě vedena palba. U přejetí auta došlo k lehkému ohybu pažby, ale zbraň byla plně funkční.

Při “drop testu” CZ BREN 2 (14”) spadla na zem z 12 m výšky - a to 2x za sebou. V obou případech zbraň fungoval bez problémů, včetně přebití.  Stejná zbraň byla přitom několikrát přejeta autem.

Je jasné, že skutečná odolnost zbraně se projeví až po dlouhodobém užívání v drsných podmínkách. Nicméně funkčnost zbraně po několikanásobnému přejetí autem a dvojnásobnému shození z výšky 12 m potvrzuje značnou odolnost CZ BREN 2.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Osobní hodnocení

Petr “Bárt” Máša
AN: Jak se vám jeví přechod z CZ BREN 805 na CZ BREN 2?

PM: Přechod na CZ BREN 2 je naprosto zásadní. Popsal bych to asi takto - nová zbraň, pouze zůstala vzhledově podobná. CZ BREN 2 je podstatně lehčí a vyváženější zbraň než CZ 805 BREN.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
PM: Všechny ovládací prvky jsou dobře dosažitelné, ovladatelné jedním prstem (dle umístění a funkce). Napínací páka je dobře vyřešena, když při střelbě zůstává v přední poloze-nehýbe se, ale lze ji využít i pro doraz závěru při závadě atd.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně?
PM: Ergonomie a vyváženost zbraně je velmi dobře vyřešena. Úchop je příjemný a přesný, ovládací prvky jsou pohodlně dosažitelné a ovladatelné.

AN: Vzal by jste si zbraň do boje? Proč?
PM: Ano, naprosto bez problémů. Během působení v Afghánistánu jsem běžně nosil M4 Bushmaster, 14” hlaveň a Sa58. Rozhodně bych dal přednost moderní a spolehlivé zbrani, před méně spolehlivou M4 a naprosto spolehlivou Sa58, ale bez možnosti kvalitního umístění doplňků ke střelbě.

AN: Co se Vám na zbrani nelíbilo?
PM: Mířidla, není to zásadní problém, ale vzhledem k používáni optický zaměřovačů, kolimátorů a dalších doplňků, bych raději volil mířidla, která budou zapuštěná do railu a nebudou výškově zavázet. Je to daleko výhodnější pro kvalitnější a přesnější umístění optických zaměřovačů a dalších doplňků.

AN:Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
PM: Během našeho testu bylo vystříleno 2000 ks střeliva SS109 a to mířenou střelbou, rychlou střelbou, 2x nepřetržitou dávkou 10 zásobníků, házení zbraní do písku a následnou jednotlivou střelbou a dávkou, přejetím automobilem a následnou střelbou a 2x hodem z velké výšky a následnou střelbou.
Po celou dobu byla pouze jedna závada (zaseknutý náboj), která byla zaviněna funkcí zbraně, ale je nutné dodat, že se to stalo při testu po velmi důkladném zasypáním pískem a střelba se provedla hned po odjištění.
Při testování bylo použito několik zásobníků z výroby CZ, které spolehlivě fungují. Problém je se zásobníky vyrobené z plechu od amerického výrobce, kdy při dorazu zásobníku do zbraně dojde k uvolnění prvního náboje, který vypadne ven nebo zůstane ve zbrani a způsobí závadu.

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer

Michal Matoušek
AN: Jak se vám jeví přechod z BREN 805 na BREN 2?
MM: Neumím posoudit, s předchozí generací nemám zkušenost.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
MM: Umístění a funkčnost ovládacích prvků mohu u útočné pušky BREN 2 hodnotit z pozice střílejícího leváka.
Pojistka (přeřaďovač režimu střelby) je oboustranná a lehce dostupná pro praváka i leváka. Způsob manipulace s pojistkou/přeřaďovačem záleží na každém jak má naučeno, já odjišťuji/volím režim střelby palcem směrem dolů a ukazováčkem směrem nahoru.
Chod pojistky je plynulý a je bez problémů ovladatelná střeleckou rukou beze změny úchopu pistolové rukojeti.

Ovládací páka závěru je standardně umístěna vlevo. Je možné ji umístit na pravou stranu, což bych jako střílející levák na své zbrani udělal. Každopádně ovládat páku závěru na levé straně zbraně jako levák nebyl žádný problém.
Umístění páky závěru z boku zbraně hodnotím velmi kladně, zejména pro uživatele zbraní typu Sa vz. 58 a jejich klony, případně zbraní typu AK, bude manipulace se závěrem BREN 2 snazší.
Záchyt závěru v lučíku mě příjemně překvapil - při potřebě zajistit závěr v zadní poloze stačí závěr za ovládací páku stáhnout do zadní polohy a ukazováčkem střelecké ruky zvednout ovládání záchytu závěru v lučíku nahoru a závěr do záchytu zaklesnout. Intuitivní a snadno proveditelný úkon.
Shodit závěr do přední polohy tímto ovládacím prvkem v lučíku, už tak snadné ale není. Ovládací prvek je potřeba stlačit kolmo dolů a překonat tak mechanický odpor, který vzniká třením závěru na pružině o záchyt.
Kdyby bylo možné tlačit ukazováčkem dopředu, nebo šikmo dolů, tak by to bylo snazší, ale ovládací prvek záchytu závěru v lučíku je uzpůsoben jen na posuvný pohyb nahoru a dolů. Věřím, že tento úkon se lze naučit a zautomatizovat si ho, ale můj střelecký ukazováček byl po dobu testování jiného názoru. Každopádně ovládací prvek záchytu závěru v lučíku hodnotím velmi kladně.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně
MM: Ergonomii zbraně hodnotím kladně, je to moderní zbraň, výborně ovladatelná, s těžištěm ke středu zbraně, s promyšlenými ovládacími prvky.
Na první pohled se nemusí tvar pažby každému líbit a někdo možná může namítat chybějící stavitelnou lícnici, ale mně zbraň seděla na zalícení jak s mechanickými mířidly, tak i s kolimátorem.

AN: Vzal byste si zbraň do boje? Proč?
MM: Nejsem voják, takže odpovím takto: Ano, tuto zbraň bych si do "boje" vzal.
Zbraň se při střelbě chová klidně, sedí mi ergonomie zbraně, a i když jsme zbraním dávali při testu pořádně zabrat, tak stále všechny fungovaly.
A můj subjektivní důvod: jsem patriot. Útočná puška BREN 2 je zbraň zkonstruovaná a vyrobená v České republice. Takže bych si ji rád koupil i v samonabíjecí verzi.

AN: Co se vám na zbrani nelíbilo?
MM: Ke zbrani jako takové nemám výhrady. Nesedělo mi dioptrické provedení mechanických mířidel, preferoval bych klasická otevřená mířidla. Ale to je čistě subjektivní názor. U modelu zbraně s délkou hlavně 8“ je krátké předpažbí pochopitelné, ale u modelů s hlavní o délce 11“ a 14“ bych preferoval delší předpažbí, které umožní úchop více vepředu.

AN: Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
MM: Zbraň fungovala i přes veškeré nešetrné zacházení – včetně přejetí automobilem, hodu z věže a zasypání pískem a to včetně dvou teplotních testů, kdy se během cca 30 vteřin vystřílelo vždy 10 plných zásobníků, tzn. celkem 300 a 300 ran.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  11:44 04.04.2017

  dusan: nákup 600ks nestojí za velký pláč, samozřejmě k naštvání by bylo, kdyby OSSR nadále kupovaly CZ805 a nikoliv třeba BREN2. V NATO nějaká zavedená puška? Těžko říct, Němci ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: nákup 600ks nestojí za velký pláč, samozřejmě k naštvání by bylo, kdyby OSSR nadále kupovaly CZ805 a nikoliv třeba BREN2. V NATO nějaká zavedená puška? Těžko říct, Němci stojí také před výměnou G36, Francouzi svůj FAMAS měnili za HK416, Britové zatím nic, ale Sa80 není dobrá.
  Asi kdyby jste chtěli dobrou puška a úmyslně nebrat české zboží, tak chorvatskou VHS spolu s pistolí od HS.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:42 04.04.2017

  dusane, ale on nikdo nepopírá, že dodávka CZ 805 do OSSR je politické svinstvo. Ostatně do AČR to nebylo jinak. Jen soudíme, že pro ČR je výhoda, když se povedlo z ní udělat ...Zobrazit celý příspěvek

  dusane, ale on nikdo nepopírá, že dodávka CZ 805 do OSSR je politické svinstvo. Ostatně do AČR to nebylo jinak. Jen soudíme, že pro ČR je výhoda, když se povedlo z ní udělat konkurenceschopnou pušku. Byly čtyři možnosti, seřazeno podle výhodnosti pro A(ČR):
  1) Vyvinout takovou pušku na první dobrou, klidně s podporou státu, nejlépe jako soutěž domácích konstrukčních kanceláří.
  2) Vyvinout ji s tichou podporou, tzn. přes podvodný tendr.
  3) Nakoupit kvalitní pušku ze zahraničí.
  4) Nakoupit domácí šunt bez dalšího vývoje (podobně, jako Britové, kteří po dlouhé době zapírání nakonec museli ten jejich výsměch nechat upgradovat u H&K...).
  Vlastně je ještě pátá možnost, zdaleka nejhorší – koupit v zahraničí šunt.

  Celou dobu jsem přesvědčený o tom, že první varianta je jednoznačně nejlepší. Z hlediska finančního, know-how (vývoj by běžel nejen v CZUB) i etického. Bál jsem se, že to nakonec skončí u varianty 3, nicméně nakonec se podařila alespoň dvojka.

  OSSR bych přál, aby dostaly dobré pušky. Jak původně zvažovaná G36, tak již zavedená HK-416, tak nová CZ BREN zřejmě budou splňovat nároky na dnešní ÚP (pokud tedy CZUB zvládne kvalitu výroby). Pokud vám budou dodány CZ-805, tak vás samozřejmě lituji. Ale to je tak vše, co s tím mohu dělat.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  11:28 04.04.2017

  fenri, Zdenoušek Výber u nás bol plne politický a ako daňového poplatníka ma to štve, nie preto, že to bola česká zbraň, ale pre ten spôsob. Samozrejme nebol to jediný taký ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, Zdenoušek

  Výber u nás bol plne politický a ako daňového poplatníka ma to štve, nie preto, že to bola česká zbraň, ale pre ten spôsob. Samozrejme nebol to jediný taký "odborný" výber a tak to i so slovenskou armádou vyzerá - na zaplakanie.

  A tá "kompatibilná NATO puška" je jednoducho zbraň ktorá už v NATO slúži a netreba nič vyvíjať a skúšať, a časť našich kolegov v NATO ju už má.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  11:06 04.04.2017

  Fenri: podle toho, co vím, tak SS109 je defacto evoluce M193 a s těma hlavněma to má velice obdobně. Jinak - že nejde o drop jsem si vědom a ani to tak nebylo myšleno (jak sem ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: podle toho, co vím, tak SS109 je defacto evoluce M193 a s těma hlavněma to má velice obdobně. Jinak - že nejde o drop jsem si vědom a ani to tak nebylo myšleno (jak sem psal, kámoš od paragánů si na přesnost nestěžoval) ale šlo mi právě o tu terminální balistiku.

  KOLT: jenže když se ti paragáni dostanou někam do mise, tak jim buďto budou vozit echt včelky, nebo budou fasovat to co ostatní, tj. standard SS109... jedině že by se svezli s nějakejma dalšíma speciálama, ale je otázka, jestli se Delta nebo SAS bude chtít dělit..Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:21 04.04.2017

  Testovat nastrel zbrane rychlou mierenou strelbou 10 ran za sebou. WTF ?

  Testovat nastrel zbrane rychlou mierenou strelbou 10 ran za sebou. WTF ?

 • KOLT
  08:44 04.04.2017

  Aby je těch 8 cm skutečně nezabilo, ale těch chybějících :-/ Taky si myslím, že bigoši a lmp měli fasovat spíš 16-18", pokud budou střílet standardní M855 (jako že budou). ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby je těch 8 cm skutečně nezabilo, ale těch chybějících :-/ Taky si myslím, že bigoši a lmp měli fasovat spíš 16-18", pokud budou střílet standardní M855 (jako že budou). Každopádně aspoň Šestce a výsadkářům by mohli nakoupit Mk262 nebo M855A1.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:39 04.04.2017

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější podmínky. Jinak je to přesně jak říkáte. Včetně těch paraganu. U speciálů se krátká hlaveň ještě dá brát-koupi se jim drahé zlé strřelivo. Ale řadové jednotky měli mít dlouhý lauf. A dlouhým nemyslím 14.5"Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:39 04.04.2017

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: souhlasím, jen s upřesněním že na 20" hlaveň byl navržen M193, SS109 je na tom trochu líp. A nejde tolik o drop, ale terminalni ballistiku a citlivost na vnější podmínky. Jinak je to přesně jak říkáte. Včetně těch paraganu. U speciálů se krátká hlaveň ještě dá brát-koupi se jim drahé zlé strřelivo. Ale řadové jednotky měli mít dlouhý lauf. A dlouhým nemyslím 14.5"Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:25 04.04.2017

  Fenri: pokud jde o délky hlavní, tak tady dle mého už dost "podstřelili". Ono je hezký mít kompakt s nízkou hmotností, se kterým se dobře mává okolo, kámoš od paragánů si to moc ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: pokud jde o délky hlavní, tak tady dle mého už dost "podstřelili". Ono je hezký mít kompakt s nízkou hmotností, se kterým se dobře mává okolo, kámoš od paragánů si to moc pochvaluje (fasovali jedenáctky), dokonce to je i adekvátně přesné (do nějakých 200-300m, na větší vzdálenosti stejně používají něco jinýho).

  Jenže standardní SS109 je, jak píšete, navržená pro 20'' a ten drop v úsťovce u takhle lehkýho projektilu (kterej tudíž blbě drží energii) je celkem výraznej. A to nebereme v úvahu, že u těch krátkejch hlavní výrazně narůstá úsťovej zášleh.

  Můj soukromý názor je, že se zkracování mělo zastavit na těch 14,5'', který má M4, a pokud už chtěj dělat tu jedenáctku, tak jen pro speciály na CQB, to se vojskům v poli nemělo dostat. Já vím že paragáni jsou speciální případ, ale dyk za války skákali s Garandama a BARama, tak je snad teď těch necelejch 8 cm nezabije...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:05 04.04.2017

  Takeda - ano, M4 opravdu nemá pověst úplně spolehlivé zbraně. Už pro GI koncepci a citlivost na znečištění a mazání. Ale vyplývá z toho, že je zlá? že jsou Američané blbci že jí ...Zobrazit celý příspěvek

  Takeda - ano, M4 opravdu nemá pověst úplně spolehlivé zbraně. Už pro GI koncepci a citlivost na znečištění a mazání. Ale vyplývá z toho, že je zlá? že jsou Američané blbci že jí mají? Že je nevyhovující? Sakra nic z toho jsem nenapsal a ani náhodou si to nemyslím. Má spoustu jiných pozitiv. Počínaje přesností, geniální ergonomií a konče faktem, že jich mají miliony a armáda je nadrilované. Kdybych to napsal obráceně - M4 je přesná, Dušan by psal "že Fenri tvrdí, že je to nejlepší a nejspolehlivější puška světa a kdo jí nemá je hlupák"Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:00 04.04.2017

  7.62x39 není perspektivní jako univerzální ráže pro armádu. Grendel je podobně efektivní v cíli a přitom má podstatně lepší balistiku. 7.62x39 je takový pomalý, rychle padající ...Zobrazit celý příspěvek

  7.62x39 není perspektivní jako univerzální ráže pro armádu. Grendel je podobně efektivní v cíli a přitom má podstatně lepší balistiku. 7.62x39 je takový pomalý, rychle padající rozkývaný knedlík. A ano, určitě by šel vývojem posunout o dost dál, ale je to zbytečné, když už tu je Grendel (nebo 6.8 SPC).
  7.62x39 je Gredelem a 6.8 SPC výrazně překonaná. Ve stávající formě (M43 střela) prostě už není dost dobrá a řešit její evoluci v době, kdy jsou vyvinuty lepší ráže je ekonomicky na nic.
  5.56 s dobrou střelou a dlouhou hlavní je fajn. Ale dobrá střela je extra drahá a pochybuji, že se ten náboj podaří posunout ještě někam dál. A ne vždy jsou pušky s hlavní 18-20" to, co vojáci chtějí.
  Obávám se, že 5.56 s obč. střelou SS109 a krátkou hlavní jako na testovaných BRENEch (11 či nedejbože 8") prostě NENÍ pěchotní puška. I těch M4 14.5" palce je pro SS109 poměrně málo. Mk 262, Mk318 či M855A1 ve 14.5" už dělají pušku docela zlou. Ale to je docela drahé střelivo na to kupovat to naší armádě po milionech (či raději desítkách milionů). Takže pokud se zůstane u 5.56, přišlo by mi rozumnější, aby obyčejní blátošlapové dostali alespoň 16" BREN2. Nebo klidně i delší. Když špatně živení vojáci unesli Mosina, 18" pušku moderní voják zvládne (zvládne jí moje 12 letá dcera). A přecijenom i SS109 z 18-20" "kouše" úplně jinak, než z tacticool 11-12.5".Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  07:59 04.04.2017

  fenri: Tedy jsem na Vaší straně, ne na dušanově, ale tohle jste fakt napsal: Která je ta zavedená a osvědčená zbraň? M4 s pověstí ne úplně spolehlivé zbraně? Z toho to mohl ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Tedy jsem na Vaší straně, ne na dušanově, ale tohle jste fakt napsal:

  Která je ta zavedená a osvědčená zbraň?
  M4 s pověstí ne úplně spolehlivé zbraně?

  Z toho to mohl pochopit tak jak to pochopil... Já jen kvůli slušnější diskuzi...Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  07:35 04.04.2017

  Jura99, viem o tom, aky je rozdiel medzi nabojom 7,62x39 a 5,56x45. mna skor zaujimalo, či Bren 2 nie je s nabojom 7,62x39 lepšia a perspektívnejšia zbran pre boj s predpkladanym ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, viem o tom, aky je rozdiel medzi nabojom 7,62x39 a 5,56x45. mna skor zaujimalo, či Bren 2 nie je s nabojom 7,62x39 lepšia a perspektívnejšia zbran pre boj s predpkladanym nepriatelom.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:04 04.04.2017

  Dušan: -přijde mi pozoruhodné, jak uhýbáte před tím, máte-li obhájit nějakou svojí blbost (znovu se ptám, co je to puška kompatibilní v NATO) a hájíte se tím, že vkládáte do úst ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  -přijde mi pozoruhodné, jak uhýbáte před tím, máte-li obhájit nějakou svojí blbost (znovu se ptám, co je to puška kompatibilní v NATO) a hájíte se tím, že vkládáte do úst někomu něco, co dotyčný neřekl a za to z něj děláte hlupáka.

  Takže milý NATO kompatibilní Dušane: KDE ze sebe dělám někoho, kdo je chytřejší než Američané, KDE jsem napsal, že je M4 nevyhovující zbraň, KDE jsem napsal, že je "až tak zlá"? Prosím, buďte konkrétní. Nebo je to zase nějaký podivný překlad z češtiny do slovenštiny, kdy nechápete jednoduchý text v češtině?

  V situaci, kdy Slovensko vyvíjí samohybnou KH (která má dost alternativ), mi přijde dojemný nářek Slováka nad tím, že si Češi vyvinuli schopnou pušku trochu mimo.Skrýt celý příspěvek

 • Zdenoušek
  06:41 04.04.2017

  Dusan - už toho pláče nechte, já vám přinesu kapesník. To se nedá číst...

  Dusan - už toho pláče nechte, já vám přinesu kapesník. To se nedá číst...

 • dusan
  00:27 04.04.2017

  fenri Závisť určite nie : ) .. nakoniec .. ak sa darí u Vás .. tak na tom zarobíme i my a naopak, takže to určite nie je príčina. Ak mi niečo vadí na tých Brenoch u nás tak ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Závisť určite nie : ) .. nakoniec .. ak sa darí u Vás .. tak na tom zarobíme i my a naopak, takže to určite nie je príčina.

  Ak mi niečo vadí na tých Brenoch u nás tak to, že sa to vždy pri prezentáciách skončilo o tom, že je to "dobré pre biznis" ... "dáme prácu našim ľudom" (vyrábať sa malu i u nás) a pod. - hovorili o tom politici ... a biznismeni, nejako sa k tomu "zabudli" vyjadriť zákazníci - t.j. samotní vojaci.

  Americká M4 zas až taká zlá nebude ak ju Amíci nechávajú u seba ... zas nerobte zo seba génia čo vie viac ako Amíci samotní ....zas nie sú hlupáci čo by si nechali nevyhovujúcu zbraň. Všetko sa dá zlepšovať a ak napriek všetkým tým "tančekom" so zavedením novej zbrane sa stále neodhodlali ju vymeniť, tak "dokazovať", že nie je dosť "úplne spoľahlivá" mi pripadá dosť komická ... už len preto, že "úplne spoľahlivá" zbraň neexistuje - čo sa snáď zhodneme.

  Kolt

  Neviem prečo sa Vám zdajú od veci moje "bláboly", keď to vo svojom príspevku potvrdzujete ...

  To, že to "nešlo napoprvé" snáď jasne vypovedá o tom, že si to domáci výrobca mohol dovoliť. Inde by mu to jednoducho neprešlo a po prvom "zmetku" by sa s ním nik inde nebavil ....

  To, že domáci výrobca mohol "vypiplať" svoju zbraň do použiteľnej podoby bolo politické rozhodnutie. Čisto ekonomicky to bol úplný nezmysel. Nik normálne nepôjde kupovať drahý tovar k niekomu kto sa tomu účí, ale k tomu, kto to vie.

  Samozrejme to nie je "zvyk" zvýhodňovať domácich výrobcov takmer za každú cenu, len v našich krajinách ..... viď. "tender" na vzdušné tankery pre americké letectvo.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:36 03.04.2017

  Jinak zakázka CZ 805 pro Mexiko už je u División de Gendarmería de la Policía, tak snad neudělají ostudu. Rozhodně ale vypadají ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak zakázka CZ 805 pro Mexiko už je u División de Gendarmería de la Policía, tak snad neudělají ostudu. Rozhodně ale vypadají parádně.
  http://www.palba.cz/album/disp...

  Bohužel není moc informací o tendru v Pákistánu. Patrně na konci roku 2016 došlo k dalšímu vývoji. Během podnikatelské mise v Karáči, kterou organizovaly ministerstva obrany obou zemí, tehdy navštívil náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta s podnikatelskou delegací. Během návštěvy se uskutečnily jednání s náčelníkem generálního štábu, velitelem armády, velitelem letectva, ministrem pro obrannou výrobu, vedením aeronautického komplexu PAC KAMRA a zbrojovky POF Wah. České firmy prezentovaly možnosti dodávek útočných pušek BREN pro armádu, letadel L-39 NG pro letectvo, lisů a válcovacích stolic pro zbrojovku POF a oprav vrtulníků Mi-17. Delegace se potkala s nejvyšším velitelem pákistánské armády. Česká zbrojovka Uherský Brod zde uzavřela nespecifikovanou dohodu s pákistánskou společností POF Wah. Společnost podepsala memorandum o společném vývoji výroby a distribuce malých zbraní. Pákistánská strana očekává také proškolení personálu českými pracovníky. Na podnikatelské misi byly prezentovány pušky BREN, z dílny podniku. Na to, zda dohoda obsahuje také prodej těchto zbraní, firma neodpověděla. Tak uvidíme.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  21:35 03.04.2017

  KOLT: Tady je ale otázkou jestli to vůbec někdo používá, když jsme to bezpodmínečně museli mít. To je to samé jako že všechny Pandury musí umět plavat. Podle mě má ta zbraň díky ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Tady je ale otázkou jestli to vůbec někdo používá, když jsme to bezpodmínečně museli mít. To je to samé jako že všechny Pandury musí umět plavat. Podle mě má ta zbraň díky nutnosti této konstrukce tak deb.. špatný tvar předpažbí. Vím, že těch aletrnativních hlavní tolik není, ale není to také hloupost? Každý den se likvidují tisíce starých 7,62x39 a na střelnicích vystřílíme další tisíce nových (drahých) 5,56. Na jednu stranu je správné, že používáme munici, kterou budeme v případě nasazení užívat, ale nebylo by od věci využít na nějaká cvičení i ty skladovky? Minimálně aby jsme věděli jak se z toho v té odlišné ráži střílí.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:32 03.04.2017

  Hurvo - za mě je teda HK 416 docela dost dobrá čokoládová s kousky čokolády :-) A jako dlouholetého exglockaře mě Glock do pole a na šinavou dělničinu ani v nejmenším ...Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo - za mě je teda HK 416 docela dost dobrá čokoládová s kousky čokolády :-)
  A jako dlouholetého exglockaře mě Glock do pole a na šinavou dělničinu ani v nejmenším neuráží.
  Jinak národovecký... mít svojí vlastní pušku má své výhody. HK je fajn, ale až se rozkmotříte s Němci (třeba, dosaďte si místo Němců ufony), kdo vám bude dodávat vytahovače, hlavně... ano, jde to udělat druhovýrobou, ale mít vlastní kvér není od věci. Také vyvíjete Evu a šlo by se zeptat proč (nic proti Evě, IMHO potenciál má a když se na ní ještě zapracuje, bude to zajímavá věc).

  KOLT: stejné otázky si kladu i já.

  IMHO zlom v CZUB přišel o fous dřív:
  Konkrétně s CZ P-09 a následně 07. Rozdíl P-07/09 vs. Duty je skoro jako u 805/807.
  A i když nechápu manii bezkohoutových pistolí (teda pro řadové brance asi i jo), tak P-10 se podle všech ohlasů jeví velmi podařená a zdá se, že i na první dobrou (na rozdíl od evoluce Duty->07/09 a 805->807.
  Ale stejně, jakkoli je P-10 asi dobrá (a nebo brzo bude), tak vošklivá. Vedle Miss Shadow2, ale i badass P-09 je to příšerka. A zbraň má být hlavně co?
  Hlavně hezká :-)Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  21:32 03.04.2017

  KOLT: ad1) Myslím, že jste napoprvé také nepodal stoprocentní výkon :-) ad2) BREN 2 cílí spíš na speciální jednotky...délka předpažbí omezená kvůli verzi 8" je toho důkazem. ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  ad1) Myslím, že jste napoprvé také nepodal stoprocentní výkon :-)

  ad2) BREN 2 cílí spíš na speciální jednotky...délka předpažbí omezená kvůli verzi 8" je toho důkazem. Tam bude ta motivace pro vývoj, ne snaha evoluce cz805.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5