TEST: Útočná puška CZ BREN 2

CZ BREN 2 s tlumičem; větší fotoJirka Wasserbauer

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou pušku CZ BREN 2 od České zbrojovky. Test potvrdil vyspělost konstrukce CZ BREN 2, zejména oproti původnímu modelu CZ 805 BREN.

CZ BREN 2

CZ BREN 2 patří do rodiny multikaliberních útočných pušek BREN od České zbrojovky. Armáda ČR zavedla CZ BREN 2 (11” a 14” hlaveň) v ráži 5,56×45 mm do výzbroje minulý rok.

CZ BREN 2 je v současné době komorován pro municí 5,56×45 mm a 7,62×39 mm. Pro změnu ráže stačí vyměnit hlaveň, závorník, zápalník, vyjmout/vložit vložku v zásobníkové šachtě a použít vhodný zásobník. Pro zajímavost - originální plastové zásobníky CZ pro náboje 5,56×45 mm pojmou i americký .300 BLK (7,62×35 mm).

Zbraň využívá osvědčeného uzamčeného závěru s otáčivým závorníkem zamykaný šesticí ozubů. K dispozici je pádová blokace úderníku pro větší bezpečnost, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. 

Palebný mechanismus využívá systém krátkého pohybu pístu - plynový píst po výstřelu “nakopne” nosič závorníku, který díky udělené hybnosti vykoná celý pohyb dozadu.

CZ BREN 2 má nezávislou napínací páku s možností doražení závěru . Ovladač plynové stupnice plynového kanálu má tři polohy - standardní, druhou pozici pro střelbu za stížených podmínek a třetí pozici pro zablokování plynové trubice (pro střelbu jednotlivými ránami s tlumičem zvuku výstřelu).

Sestava spoušťového ústrojí je s tělem zbraně spojena jedním pojišťovacím (fixovaným) kolíkem . Při rozborce díky fixaci nehrozí ztráta kolíku (na rozdíl od dvou kolíků CZ 805 BREN).

Ovládací prvky jsou plně oboustranné, včetně tlačítka záchytu zásobníku . Vypouštěč závěru je v lučíku a nad zásobníkovou šachtou (na levé straně).

Zbraň střílí jednotlivými ranami nebo dávkou. Maximální rychlost je 850 (±100) ran za minutu. Životnost hlavně (kovaná za studena) je minimálně 20 000 ran, životnost celého systému minimálně 30 000 ran. Minimální efektivní dostřel u CZ BREN 2 je 300 m (hlaveň 8”), resp. 400 m (11 “) nebo 500 m (14”).

Hmotnost CZ BREN 2 bez munice a bez přídavných optických mířidel je 2,8 kg (8“), 3,05 kg (11 “) nebo 3,25 kg (14 “).

Test útočné pušky CZ BREN 2

Testování CZ BREN 2

Testování proběhlo na vojenské střelnici Bzenec. Testování mentoroval Petr “Bárt” Máša z DEFTACS a.s. Petr “Bárt” Máša je bývalým členem 601.skss a veteránem misí v Afghánistánu. Nyní vede střelecké a taktické výcviky ve firmě DEFTACS a.s. Druhým testerem byl Michal Matoušek spolupracovník DEFTACS a.s.

Testem prošly tři pušky CZ BREN 2 (8”, 11” a 14”). Střílelo se s pevnými mířidla nebo s kolimátory na vzdálenost 50 m, 100 m a 200 m. Vystříleno bylo 2000 nábojů 5,56×45 mm.

Celkový pohled

Natahování zbraně je plynulé, bez zadrhávání a závěr se pohybuje bez velkých vůlí.

Střelba - při mířené střelbě (vleže) se zbraň chová příjemně, stabilně a zpětný ráz je plně pod kontrolou. Zbraň je také plně pod kontrolou při rychle střelbě ve stoje. Po výstřelu se zbraň rychle umísťuje na cíl, reset spouště (bod, do kterého stačí povolit spoušť pro další výstřel) je přesný a spoušť má hladkých chod.

Přebíjení - zasunutí zásobníku je potřeba provádět přesně v ose zásobníkové šachty s důrazným zacvaknutím do zádržky zásobníku. Po zasunutí zásobník ve zbrani drží naprosto spolehlivě. Vysunutí zásobníku je bez problému a bez zadrhávání.

Zásobník -  vypouštění na pravé straně (lůžkový vypouštěč typu AR15) a na straně levé. Pravák i levák je bez problému schopen ukazováčkem střelecké ruky zádržku zásobníku ovládat. Originální plastové zásobníky CZ jsou s průhledným okýnkem pro kontrolu počtu nábojů.  Zásobník CZ má přesné vedení náboje, podavač má v zásobníku hladký chod, je přesně veden, neprotáčí se.

Pažba - pohodlně délkově nastavitelná a sklopná na pravou stranu (zajištěná v odrážeči nábojnic). Střelbu lze vést i se sklopenou pažbou. Patka pažby je vyměnitelná

Napínací páka - oboustranně zaměnitelná. Páka je při střelbě v přední poloze, ale lze ji využít i pro doraz závěru.

CZ BREN 2; větší foto / České zbrojovka

Doraz závěru - využitelný zejména při řešení závad zbraně (nekvalitní munice, špína, mraz) a po kontrole náboje v nábojové komoře. Doražení závěru je nutné provést i v případě špatné obsluhy zbraně, kdy obsluha po natažení zbraně “přidržuje” páku - tím závěr nezíská potřebnou dynamiku a neuzamkne se závorník.

Zachycení závěru v zadní poloze - pomocí tlačítka na levé straně zbraně, pohybem záchytu závěru v lučíku směrem nahoru nebo ručně pomocí napínací páky. Zachycení závěru v zadní poloze využijeme např. při řešení závady (zaseknutý náboj).

Vypouštění závěru -  lze provést pomocí natahovací páky, která je při střelbě v přední poloze; pomocí tlačítka záchytu závěru nad rohem zásobníkovém šachty nebo zmáčknout směrem dolů ovladač záchytu závěru v lučíku. Tuto funkci (záchyt lučíku) je možno odstranit a mezeru po záchytu v zásobníkové šachtě zacelit.

Ergonomie

Zbraň je velmi dobře ergonomicky a hmotnostně vyvážená, pistolová rukojeť s vyměnitelným hřbetem (2 velikosti) a úložným prostorem sedne velmi příjemně do ruky. Žádné ostré hrany na zbrani nejsou.

Pojistku lze ovládat palcem střelecké ruky bez nutnosti zásadní změny úchopu zbraně. Ovládání záchytu závěru na levé straně zbraně si musí střelec důkladně nacvičit, pro leváka je to pohodlnější -  záchyt závěru ovládá střeleckým ukazováčkem.

Předpažbí šířkově sedne příjemně do ruky, problém je ale poněkud s krátkou délkou předpažbí - při dlouhém úchopu zbraně je nutné kvůli zahřívání při střelbě použít rukavice. Bez rukavic je nutné použít kompromisní úchop. Délka předpažbí je dána především délkou hlavně nejkratší verze CZ BREN 2 (8“).

Doplňky na zbraň se dají upevnit na všechny raily (kolejnice) zbraně, a to bez omezení střelby a ovládání. Při upevnění doplňků na boční raily (dle výšky a šířka doplňku) bude ale pravděpodobně nutné přijmout jiný střelecký úchyt zbraně. Na ovládáni zbraně to ale nebude mít zásadní vliv.


Představení a zhodnocení CZ BREN 2

Zahřívání

Nárůst teploty při dlouhodobé střelbě v předpažbí je dán snahou rychle odvádět teplo z nábojové komory. Pokud má být zbraň lehká, je nutné ubrat na hmotě zbraně, což se ale projeví na rychlejším šíření tepla fyzikální zákon platný pro všechny zbraně. Například u Sa58 po rychlém vystřílení několika zásobníků začne proces hoření předpažbí.

Díky rychlému odvádění tepla z nábojové komory ale nehrozí u CZ BREN 2 samovolný výstřel při dlouhodobé střelbě. Jde o nebezpečnou situaci, kdy může zbraň samovolně a nečekaně vystřelit - například při přesunu vojáka.

Při našem testování jsme měřili teplotu horní části předpažbí u plynového kanálu. Před testem přední/horní část předpažbí měla teplotu 17°C , po rychlém vystřílení 300 nábojů teplotu 80°C.

Přesnost

Následující fotografie ukazují nástřel CZ BREN (11” a 14”) s otevřenými mířidly i kolimátorem.

Nástřel CZ BREN 2 na 100 m

1) Terč A, zalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 14". Zbraň byla zběžně prohlídnuta, vyzkoušeny ovládací prvky a bez znalosti nástřelu byl proveden kontrolní nástřel. Střelba byla provedená bez předchozí střelecké praxe s touto zbraní a jakéhokoliv dlouhého seznamování;
2) Terč A, nezalepené zásahy - poloha vleže, kolimátor, 11 " - druhý střelec;
3) Terč B, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11";
4) Terč C, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11". Deset ran, rychlá mířená střelba;

Nástřel zbraně na terč střelce se neprováděl - pro podmínky tohoto testu byl výsledek dostačující a dále se jen soustřel potvrzoval.

Střílela se také rychlá mířená střelba na 4 cíle o různém průměru na 50 m, stejná místa zásahu a soustřely.

“Přesnost byla u testované zbraně velmi dobrá. Při první nástřelu, po letmém seznámení se zbraní a bez znalosti nástřelu, jsem nastřílel 4 rány do rozptylu 2,5 cm (na 100 m - pozn. red.), jedna rána byla cca 3 cm jinde (mohla to být první rána),” komentoval přesnost zbraně Máša.

“Pro prvotní nastřelení to byl vynikající výsledek. Druhý nástřel byl stejný, jen posazen o 5 cm vpravo. Nastřelení zbraně na sebe jsem již neprováděl. Dále jsem střílel 10 ran, rychlou mířenou střelbou. Stejná místa předchozích zásahů s velmi dobrým rozptylem,” dodal Máša.

Střelba byla vedena rovněž na 200 m na kovový terč A4, vše již za velmi špatných světelných podmínek. Pomocí CZ BREN 2 s 11” hlavní a kolimátorem (bez zvětšení) nebylo problém cíl velikosti A4 zasáhnout.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Odolnost

Při testování zbraně bylo vystříleno cca 2000 nábojů s jedinou závadou, která byla dána silným znečištěním vnitřního mechanismu (viz. odpovědi dále).

Byl také provedeny dva zátěžové testy, kdy jedna zbraň s rozestupem cca 30 minut rychle za sebou vystřílela 2×300 nábojů (2×10 zásobníků) - bez závady a samovolného výstřelu.

CZ BREN 2 byla zahrabaná několikrát v písku a přejetá autem. Následně byla ze zbraně okamžitě vedena palba. U přejetí auta došlo k lehkému ohybu pažby, ale zbraň byla plně funkční.

Při “drop testu” CZ BREN 2 (14”) spadla na zem z 12 m výšky - a to 2x za sebou. V obou případech zbraň fungoval bez problémů, včetně přebití.  Stejná zbraň byla přitom několikrát přejeta autem.

Je jasné, že skutečná odolnost zbraně se projeví až po dlouhodobém užívání v drsných podmínkách. Nicméně funkčnost zbraně po několikanásobnému přejetí autem a dvojnásobnému shození z výšky 12 m potvrzuje značnou odolnost CZ BREN 2.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Osobní hodnocení

Petr “Bárt” Máša
AN: Jak se vám jeví přechod z CZ BREN 805 na CZ BREN 2?

PM: Přechod na CZ BREN 2 je naprosto zásadní. Popsal bych to asi takto - nová zbraň, pouze zůstala vzhledově podobná. CZ BREN 2 je podstatně lehčí a vyváženější zbraň než CZ 805 BREN.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
PM: Všechny ovládací prvky jsou dobře dosažitelné, ovladatelné jedním prstem (dle umístění a funkce). Napínací páka je dobře vyřešena, když při střelbě zůstává v přední poloze-nehýbe se, ale lze ji využít i pro doraz závěru při závadě atd.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně?
PM: Ergonomie a vyváženost zbraně je velmi dobře vyřešena. Úchop je příjemný a přesný, ovládací prvky jsou pohodlně dosažitelné a ovladatelné.

AN: Vzal by jste si zbraň do boje? Proč?
PM: Ano, naprosto bez problémů. Během působení v Afghánistánu jsem běžně nosil M4 Bushmaster, 14” hlaveň a Sa58. Rozhodně bych dal přednost moderní a spolehlivé zbrani, před méně spolehlivou M4 a naprosto spolehlivou Sa58, ale bez možnosti kvalitního umístění doplňků ke střelbě.

AN: Co se Vám na zbrani nelíbilo?
PM: Mířidla, není to zásadní problém, ale vzhledem k používáni optický zaměřovačů, kolimátorů a dalších doplňků, bych raději volil mířidla, která budou zapuštěná do railu a nebudou výškově zavázet. Je to daleko výhodnější pro kvalitnější a přesnější umístění optických zaměřovačů a dalších doplňků.

AN:Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
PM: Během našeho testu bylo vystříleno 2000 ks střeliva SS109 a to mířenou střelbou, rychlou střelbou, 2x nepřetržitou dávkou 10 zásobníků, házení zbraní do písku a následnou jednotlivou střelbou a dávkou, přejetím automobilem a následnou střelbou a 2x hodem z velké výšky a následnou střelbou.
Po celou dobu byla pouze jedna závada (zaseknutý náboj), která byla zaviněna funkcí zbraně, ale je nutné dodat, že se to stalo při testu po velmi důkladném zasypáním pískem a střelba se provedla hned po odjištění.
Při testování bylo použito několik zásobníků z výroby CZ, které spolehlivě fungují. Problém je se zásobníky vyrobené z plechu od amerického výrobce, kdy při dorazu zásobníku do zbraně dojde k uvolnění prvního náboje, který vypadne ven nebo zůstane ve zbrani a způsobí závadu.

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer

Michal Matoušek
AN: Jak se vám jeví přechod z BREN 805 na BREN 2?
MM: Neumím posoudit, s předchozí generací nemám zkušenost.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
MM: Umístění a funkčnost ovládacích prvků mohu u útočné pušky BREN 2 hodnotit z pozice střílejícího leváka.
Pojistka (přeřaďovač režimu střelby) je oboustranná a lehce dostupná pro praváka i leváka. Způsob manipulace s pojistkou/přeřaďovačem záleží na každém jak má naučeno, já odjišťuji/volím režim střelby palcem směrem dolů a ukazováčkem směrem nahoru.
Chod pojistky je plynulý a je bez problémů ovladatelná střeleckou rukou beze změny úchopu pistolové rukojeti.

Ovládací páka závěru je standardně umístěna vlevo. Je možné ji umístit na pravou stranu, což bych jako střílející levák na své zbrani udělal. Každopádně ovládat páku závěru na levé straně zbraně jako levák nebyl žádný problém.
Umístění páky závěru z boku zbraně hodnotím velmi kladně, zejména pro uživatele zbraní typu Sa vz. 58 a jejich klony, případně zbraní typu AK, bude manipulace se závěrem BREN 2 snazší.
Záchyt závěru v lučíku mě příjemně překvapil - při potřebě zajistit závěr v zadní poloze stačí závěr za ovládací páku stáhnout do zadní polohy a ukazováčkem střelecké ruky zvednout ovládání záchytu závěru v lučíku nahoru a závěr do záchytu zaklesnout. Intuitivní a snadno proveditelný úkon.
Shodit závěr do přední polohy tímto ovládacím prvkem v lučíku, už tak snadné ale není. Ovládací prvek je potřeba stlačit kolmo dolů a překonat tak mechanický odpor, který vzniká třením závěru na pružině o záchyt.
Kdyby bylo možné tlačit ukazováčkem dopředu, nebo šikmo dolů, tak by to bylo snazší, ale ovládací prvek záchytu závěru v lučíku je uzpůsoben jen na posuvný pohyb nahoru a dolů. Věřím, že tento úkon se lze naučit a zautomatizovat si ho, ale můj střelecký ukazováček byl po dobu testování jiného názoru. Každopádně ovládací prvek záchytu závěru v lučíku hodnotím velmi kladně.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně
MM: Ergonomii zbraně hodnotím kladně, je to moderní zbraň, výborně ovladatelná, s těžištěm ke středu zbraně, s promyšlenými ovládacími prvky.
Na první pohled se nemusí tvar pažby každému líbit a někdo možná může namítat chybějící stavitelnou lícnici, ale mně zbraň seděla na zalícení jak s mechanickými mířidly, tak i s kolimátorem.

AN: Vzal byste si zbraň do boje? Proč?
MM: Nejsem voják, takže odpovím takto: Ano, tuto zbraň bych si do "boje" vzal.
Zbraň se při střelbě chová klidně, sedí mi ergonomie zbraně, a i když jsme zbraním dávali při testu pořádně zabrat, tak stále všechny fungovaly.
A můj subjektivní důvod: jsem patriot. Útočná puška BREN 2 je zbraň zkonstruovaná a vyrobená v České republice. Takže bych si ji rád koupil i v samonabíjecí verzi.

AN: Co se vám na zbrani nelíbilo?
MM: Ke zbrani jako takové nemám výhrady. Nesedělo mi dioptrické provedení mechanických mířidel, preferoval bych klasická otevřená mířidla. Ale to je čistě subjektivní názor. U modelu zbraně s délkou hlavně 8“ je krátké předpažbí pochopitelné, ale u modelů s hlavní o délce 11“ a 14“ bych preferoval delší předpažbí, které umožní úchop více vepředu.

AN: Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
MM: Zbraň fungovala i přes veškeré nešetrné zacházení – včetně přejetí automobilem, hodu z věže a zasypání pískem a to včetně dvou teplotních testů, kdy se během cca 30 vteřin vystřílelo vždy 10 plných zásobníků, tzn. celkem 300 a 300 ran.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • hurvo
  21:22 03.04.2017

  kolt : jednoznacne to pometlo FNC :D nikto ho nema naozaj rad :D

  kolt : jednoznacne to pometlo FNC :D nikto ho nema naozaj rad :D

 • hurvo
  21:21 03.04.2017

  Kolt> neviem ci sa potom co ich vyfakovali spolu s ostatnymi vyrobcami odzadu a bez lasky v indii a neuspeli vo francuzsku nezlakli aj mozneho nastupu HK433 na trh.

  Kolt> neviem ci sa potom co ich vyfakovali spolu s ostatnymi vyrobcami odzadu a bez lasky v indii a neuspeli vo francuzsku nezlakli aj mozneho nastupu HK433 na trh.

 • KOLT
  21:20 03.04.2017

  hurvo, myslím, že je to reakce na ty dušanovo bláboly. Každopádně, jestli "HK 416+glock 17 je vanilkova zmrzlina", co je pak sakra pistáciová? ;-)

  hurvo, myslím, že je to reakce na ty dušanovo bláboly. Každopádně, jestli "HK 416+glock 17 je vanilkova zmrzlina", co je pak sakra pistáciová? ;-)

 • KOLT
  21:18 03.04.2017

  pro CerVus: Možnost změny ráže není rozhodně na škodu. Pokud se to udělá dobře, není v tom problém. 5.56x45 a 7.62x39 nejsou výkonově a rozměrově tak odlišné, aby to vyžadovalo ...Zobrazit celý příspěvek

  pro CerVus: Možnost změny ráže není rozhodně na škodu. Pokud se to udělá dobře, není v tom problém. 5.56x45 a 7.62x39 nejsou výkonově a rozměrově tak odlišné, aby to vyžadovalo nějaké zásadní zesílení zbraně, které by pro slabší ráži znamenalo zbytečný nárůst hmotnosti.

  fenri, BREN v Grendelu by neměl být problém, zkuste zatlačit na Zbrojovku ;-)Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  21:15 03.04.2017

  fenri> preco zavist, mate CZUB ako jeden zo zdrojov narodnej hrdosti, super gratulujem. ACR nakupila domacu pusku dokonca na druhy pokus uz aj dobru. U nas nie je ekvivalent ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri> preco zavist, mate CZUB ako jeden zo zdrojov narodnej hrdosti, super gratulujem. ACR nakupila domacu pusku dokonca na druhy pokus uz aj dobru.
  U nas nie je ekvivalent CZUB, a kazdy vyrobca je zahranicna firma. Takze by sme sa mohli drzat holandskeho vzoru a proste kupit najlepsiu hodnotu za peniaze bez nejakeho narodoveckeho sentimentu. A po skusenostiach OSSR s pouzivanim brenu jeho cenovkou a reklamaciami, by sa na ministerstve fakt mohli priklonit trebars k HK416, ktory je dlhe roky zavedeny v OSSR aj ked nakupeny v smiesnom pocte. Vyslo by to lacnejsie a kombinacia HK 416+glock 17 je vanilkova zmrzlina-> nic zvlastne ale neurazi nikoho.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:14 03.04.2017

  Zbývají dvě zásadní otázky: 1) To to, ku*va, nešlo napoprvé? 2) Co nebo kdo přinutilo CZUB k tak zásadnímu kroku, že naprostý zmetek přepracovala ve funkční zbraň. ad 1) CZ ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbývají dvě zásadní otázky:
  1) To to, ku*va, nešlo napoprvé?
  2) Co nebo kdo přinutilo CZUB k tak zásadnímu kroku, že naprostý zmetek přepracovala ve funkční zbraň.


  ad 1) CZ 805 nesmí být zapomenut, především způsob jeho výběru. Aneb takhle se to skutečně dělat nemá.

  ad 2) Napadají mě dvě vysvětlení. Buď i CZUB došlo, že pokud chce uspět na světových trzích, musí přijít s něčím konkurenceschopným. Nebo byl CZ 805 a jeho zavedení do AČR už tak okatý průšvih, že bylo ze strany jinak servilních státních složek Zbrojovce naznačeno, že takhle tedy už znovu ne. Asi to bude nějaká kombinace. Ještě nedavno bych na druhou variantu nevsadil ani zlámanou grešli, nicméně po odstoupení od zakázky na balistické vesty začínám mít dojem, že CZUB už nemá tak jistou pozici, takže se i u nás musí snažit. Tak jako tak, dobře tomu tak :-)

  Ještě by mohli přijít s kvalitní služební bezkohoutkovou pistolí ;-)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:35 03.04.2017

  dušan: přijde mi, že z vás hovoří jen závist. Proč by si stát, který na to technicky i finančně má, nemohl vyvinout svojí hlavní zbraň a nebýt závislý na cizích licencích? Která ...Zobrazit celý příspěvek

  dušan: přijde mi, že z vás hovoří jen závist. Proč by si stát, který na to technicky i finančně má, nemohl vyvinout svojí hlavní zbraň a nebýt závislý na cizích licencích?
  Která je ta zavedená a osvědčená zbraň?
  M4 s pověstí ne úplně spolehlivé zbraně?
  G36, na který si Němci stěžují?
  G416, který je drahý jak mrcha?
  Špatný vtip L85?
  Již nevyráběná a končící FAMAS?
  Možná tak SCAR...

  Otázka je hloupá proto, že je fakticky hloupá: co je to puška kompatibilní v NATO? Bren je "v NATO kompatibilní" zcela bez diskuze.Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:29 03.04.2017

  Testovali verze s 8,11 a 14ti palcovou hlavní a ukázané jsou jen nástřeli pro 11 a 14. Škoda, to je to tak tajné? A to co pan Šanda na videu říká o páce závěru je také tajné, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Testovali verze s 8,11 a 14ti palcovou hlavní a ukázané jsou jen nástřeli pro 11 a 14. Škoda, to je to tak tajné?

  A to co pan Šanda na videu říká o páce závěru je také tajné, že je to překryto hudbou?Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:29 03.04.2017

  lemkin Ekonomika USA určite nie je postavená na zbrojárskom priemysle. Ten je z podstaty veci vždy čisto ekonomicky vysoko stratový pre spoločnosť a úspešný export tieto straty ...Zobrazit celý příspěvek

  lemkin

  Ekonomika USA určite nie je postavená na zbrojárskom priemysle. Ten je z podstaty veci vždy čisto ekonomicky vysoko stratový pre spoločnosť a úspešný export tieto straty len znižuje ....Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:26 03.04.2017

  fenri Stačilo dať do výberového konania zavedené a osvedčené zbrane. Napríklad všetky uvedené + ďaľšie. ČR by neplatila vývoj a výroba sa vždy dá dohodnúť i doma ... To, že ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Stačilo dať do výberového konania zavedené a osvedčené zbrane. Napríklad všetky uvedené + ďaľšie. ČR by neplatila vývoj a výroba sa vždy dá dohodnúť i doma ...

  To, že je to "hlúpa" otázka ? ... isto pre zbrojársku loby určite .... tí radi vyvíjajú a vyvíjajú .... "lebo je to naše" ... že to často nechcú ani vlastní vojaci ich samozrejme nezaujíma.

  logik

  Stačí vyberať spojencov ako súťažiacich a samozrejmosťou sú už dnes presuny výroby a údržby v danej krajine ... takže to je nulový argument.

  Čím samozrejme nevylučujem zapojenie domácich výrobcov ... už to nie sú žiadny chudáčikovia čo nemajú na to aby si zaplatili vývoj i drahšieho zbraňového systému - samozrejme hlavne v spolupráci so zahraničím.

  Myslím, že doba malých štátov úspešne sa presadzujúcich na svetových trhoch už dávno pominula .... ak tak len v kooperácii s veľkými.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:50 03.04.2017

  Argonaut: modernizace 7.62 už tu je a je parádní. Jmenuje se Grendel :-))
  Na to by mělo NATO přezbrojit. Náboj od PDW, přes AR, DMR pro kulomet.

  Argonaut: modernizace 7.62 už tu je a je parádní. Jmenuje se Grendel :-))
  Na to by mělo NATO přezbrojit. Náboj od PDW, přes AR, DMR pro kulomet.

 • lemkin
  19:46 03.04.2017

  Tak tenhle článek a zpráva o GIGN snad konečně zavřou ústa všem těm AR-15 onanistům. A že 805 de-facto zaplatil stát? No a co........ Každý stát tohle dotuje - koukněte na USA, ti ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tenhle článek a zpráva o GIGN snad konečně zavřou ústa všem těm AR-15 onanistům. A že 805 de-facto zaplatil stát? No a co........ Každý stát tohle dotuje - koukněte na USA, ti na tom mají postaven celý průmysl.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:35 03.04.2017

  Pekne konecne jeden produkt od CZUB ktory je pouzitelny v ozbrojenych zlozkach. Som rad ze v podstate diverzny vyvoj zbrane vnutri zobrojovky bol uspesne dotiahnuty do konca . ...Zobrazit celý příspěvek

  Pekne konecne jeden produkt od CZUB ktory je pouzitelny v ozbrojenych zlozkach. Som rad ze v podstate diverzny vyvoj zbrane vnutri zobrojovky bol uspesne dotiahnuty do konca . Hlavne opatrne aj bren 1 bol uzasny a najlepsi na svete do istej doby.

  Jura 99: 805 od ACR pre OSSR , chce sa mi verit ze nikto v SR nie je az taky zlomyselny aby sabotoval zakladnu vyzbroj, aj ked vsetko je mozne.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  19:30 03.04.2017

  pokud by náboj 7,62x39 zažíval renesanci, vůbec by to nebylo špatné, ale potřeboval by modernizovat. Když se podívám na nabídku v ráži 5,56, tak ve výběru je to někde jinde. ...Zobrazit celý příspěvek

  pokud by náboj 7,62x39 zažíval renesanci, vůbec by to nebylo špatné, ale potřeboval by modernizovat. Když se podívám na nabídku v ráži 5,56, tak ve výběru je to někde jinde. Myslím, že do designu střel se nehráblo desítky let. Legrace je, že pokud by se začal 7,62 vracet, tak naše armáda se zbavila, čeho mohla.

  V první válce se používala pušková ráže, protože se předpokládalo, že se bude bojovat na větší vzdálenosti, tak druhá válka směřovala jasně k samopalům. Pak přišly mikroráže (Vietnam, Afghanistán).

  Teď je zřejmé, že armády jsou menší a dává smysl vyzbrojit jednotky dle určení a prostředí. Je to levnější a efektivnější. Věřím tomu, že pokud se modulární puška přerážuje, všechny ostatní návyky zůstanou stejné, takže přechod je snadný, ulehčený navíc kolimátory a kompenzátory.Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  19:03 03.04.2017

  Smůla, ale i štěstí cz805 je, že šla hned do akce a proto tu je tak rychle BREN 2, který by ale bez zkušeností s cz805 nebyl takový jaký je. Pokud by se s cz805 běhalo jen po ...Zobrazit celý příspěvek

  Smůla, ale i štěstí cz805 je, že šla hned do akce a proto tu je tak rychle BREN 2, který by ale bez zkušeností s cz805 nebyl takový jaký je. Pokud by se s cz805 běhalo jen po cvičáku, tak bychom ještě teď slyšeli jak je super úžasná...

  Kdyby skutečně byla cz805 naprostý průser, tak neslouži v Afg a armáda by měla už dávno koupeno pár set jiných flint pro mise.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:55 03.04.2017

  No, ono s tím vychylováním 5.56 to není tak žhavé. Od střel SS109 výš už na to tak citlivé nejsou. Problém je spíš v tom, co zaznělo opakovaně: -má-li mít 5.56 slušný stop efekt, ...Zobrazit celý příspěvek

  No, ono s tím vychylováním 5.56 to není tak žhavé. Od střel SS109 výš už na to tak citlivé nejsou. Problém je spíš v tom, co zaznělo opakovaně:
  -má-li mít 5.56 slušný stop efekt, musí letěl hodně rychle. A to s krátkou karabinou pro speciály nejde a nepůjde.

  Průbojnost moderních střel 5.56 je vyšší, než u 7.62x39. A to tak že výrazně. Ostatně plošné zatížení střely je zde mnohem vyšší. Ale jde o drahé náboje.

  7.62x39 je ale pro výše zmíněné účely celkem dobrá volba. Nevadí nevalná balistická křivka i přesnost. Nevadí ani vyšší hmotnost (asi s sebou nebudou na zásah tahat deset zásobníků). A stop efekt má hezký a při použití slušného kompíku je dobře ovladatelné.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:19 03.04.2017

  palo satko: mikroráže 5,56 se vychýlí o překážku, zřejmě se GIGN při potírání teroristů (obvykle vyzbrojených 7,62*39) neosvědčila. 7,62*39 prošije auto, příčku v baráku, křoví, ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: mikroráže 5,56 se vychýlí o překážku, zřejmě se GIGN při potírání teroristů (obvykle vyzbrojených 7,62*39) neosvědčila. 7,62*39 prošije auto, příčku v baráku, křoví, méně tlustý strom a dráha střely přitom takňák zůstane, zatímco mikroráže musí napoprvé trefit do živýho, pak má ovšem větší mortalitu než 7,62*39Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:18 03.04.2017

  logik:+1

  logik:+1

 • logik
  18:10 03.04.2017

  luky, fenri: teda my se shodneme málokdy, ale tady to plně podepíšu. Jedna věc je, že zakázka na BREN byla ze strany českého státu vedená (ať již záměrně či diletantstvím) pěkně ...Zobrazit celý příspěvek

  luky, fenri: teda my se shodneme málokdy, ale tady to plně podepíšu.

  Jedna věc je, že zakázka na BREN byla ze strany českého státu vedená (ať již záměrně či diletantstvím) pěkně blbě. Ale i tak se vyplatí mít doma vojenský průmysl, byť to daňové poplatníky stojí v prvním plánu více, než "výhodný nákup ze zahraničí".

  Každý takový nákup defakto zvyšuje závislost ČR na zahraničních partnerech a v případě průšvihu se to projeví.

  Takže ať nás BREN nebo ALCA stála někdy díky nesmyslnému konámí MO zbytečně majlant, furt je pro nás řádově lepší, když se BREN či ALCA dovyvine v konkurenceschopný produkt, než kdyby umřely a my jsme měli místo toho o něco vyzbrojenější armádu.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:55 03.04.2017

  Dušan: jak vypadá puška kompatibilní v NATO? Jako že je současně kompatibilní s M4, FAMAS, L85, HK H36...? Kompatibilní může mít jen ráži a montážní lišty. To BREN má. Může mít i ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: jak vypadá puška kompatibilní v NATO? Jako že je současně kompatibilní s M4, FAMAS, L85, HK H36...?
  Kompatibilní může mít jen ráži a montážní lišty. To BREN má. Může mít i kompatibilní zásobníkovou šachtu s často používaným zásobníkem (ale zdaleka ne jediným) a to Bren má. má být kompatibilní tím, že je současně pístová i GI?
  Myslím, že dotaz není ani tak provokativní, jako spíš dost hloupý.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5