TEST: Útočná puška CZ BREN 2

CZ BREN 2 s tlumičem; větší fotoJirka Wasserbauer

Redakce Armádních novin a odborníci z DEFTACS a.s. během jednoho dne zevrubně otestovali útočnou pušku CZ BREN 2 od České zbrojovky. Test potvrdil vyspělost konstrukce CZ BREN 2, zejména oproti původnímu modelu CZ 805 BREN.

CZ BREN 2

CZ BREN 2 patří do rodiny multikaliberních útočných pušek BREN od České zbrojovky. Armáda ČR zavedla CZ BREN 2 (11” a 14” hlaveň) v ráži 5,56×45 mm do výzbroje minulý rok.

CZ BREN 2 je v současné době komorován pro municí 5,56×45 mm a 7,62×39 mm. Pro změnu ráže stačí vyměnit hlaveň, závorník, zápalník, vyjmout/vložit vložku v zásobníkové šachtě a použít vhodný zásobník. Pro zajímavost - originální plastové zásobníky CZ pro náboje 5,56×45 mm pojmou i americký .300 BLK (7,62×35 mm).

Zbraň využívá osvědčeného uzamčeného závěru s otáčivým závorníkem zamykaný šesticí ozubů. K dispozici je pádová blokace úderníku pro větší bezpečnost, ačkoli samotná hmotnost zápalníku neumožňuje nechtěnou iniciaci zápalky náboje. 

Palebný mechanismus využívá systém krátkého pohybu pístu - plynový píst po výstřelu “nakopne” nosič závorníku, který díky udělené hybnosti vykoná celý pohyb dozadu.

CZ BREN 2 má nezávislou napínací páku s možností doražení závěru . Ovladač plynové stupnice plynového kanálu má tři polohy - standardní, druhou pozici pro střelbu za stížených podmínek a třetí pozici pro zablokování plynové trubice (pro střelbu jednotlivými ránami s tlumičem zvuku výstřelu).

Sestava spoušťového ústrojí je s tělem zbraně spojena jedním pojišťovacím (fixovaným) kolíkem . Při rozborce díky fixaci nehrozí ztráta kolíku (na rozdíl od dvou kolíků CZ 805 BREN).

Ovládací prvky jsou plně oboustranné, včetně tlačítka záchytu zásobníku . Vypouštěč závěru je v lučíku a nad zásobníkovou šachtou (na levé straně).

Zbraň střílí jednotlivými ranami nebo dávkou. Maximální rychlost je 850 (±100) ran za minutu. Životnost hlavně (kovaná za studena) je minimálně 20 000 ran, životnost celého systému minimálně 30 000 ran. Minimální efektivní dostřel u CZ BREN 2 je 300 m (hlaveň 8”), resp. 400 m (11 “) nebo 500 m (14”).

Hmotnost CZ BREN 2 bez munice a bez přídavných optických mířidel je 2,8 kg (8“), 3,05 kg (11 “) nebo 3,25 kg (14 “).

Test útočné pušky CZ BREN 2

Testování CZ BREN 2

Testování proběhlo na vojenské střelnici Bzenec. Testování mentoroval Petr “Bárt” Máša z DEFTACS a.s. Petr “Bárt” Máša je bývalým členem 601.skss a veteránem misí v Afghánistánu. Nyní vede střelecké a taktické výcviky ve firmě DEFTACS a.s. Druhým testerem byl Michal Matoušek spolupracovník DEFTACS a.s.

Testem prošly tři pušky CZ BREN 2 (8”, 11” a 14”). Střílelo se s pevnými mířidla nebo s kolimátory na vzdálenost 50 m, 100 m a 200 m. Vystříleno bylo 2000 nábojů 5,56×45 mm.

Celkový pohled

Natahování zbraně je plynulé, bez zadrhávání a závěr se pohybuje bez velkých vůlí.

Střelba - při mířené střelbě (vleže) se zbraň chová příjemně, stabilně a zpětný ráz je plně pod kontrolou. Zbraň je také plně pod kontrolou při rychle střelbě ve stoje. Po výstřelu se zbraň rychle umísťuje na cíl, reset spouště (bod, do kterého stačí povolit spoušť pro další výstřel) je přesný a spoušť má hladkých chod.

Přebíjení - zasunutí zásobníku je potřeba provádět přesně v ose zásobníkové šachty s důrazným zacvaknutím do zádržky zásobníku. Po zasunutí zásobník ve zbrani drží naprosto spolehlivě. Vysunutí zásobníku je bez problému a bez zadrhávání.

Zásobník -  vypouštění na pravé straně (lůžkový vypouštěč typu AR15) a na straně levé. Pravák i levák je bez problému schopen ukazováčkem střelecké ruky zádržku zásobníku ovládat. Originální plastové zásobníky CZ jsou s průhledným okýnkem pro kontrolu počtu nábojů.  Zásobník CZ má přesné vedení náboje, podavač má v zásobníku hladký chod, je přesně veden, neprotáčí se.

Pažba - pohodlně délkově nastavitelná a sklopná na pravou stranu (zajištěná v odrážeči nábojnic). Střelbu lze vést i se sklopenou pažbou. Patka pažby je vyměnitelná

Napínací páka - oboustranně zaměnitelná. Páka je při střelbě v přední poloze, ale lze ji využít i pro doraz závěru.

CZ BREN 2; větší foto / České zbrojovka

Doraz závěru - využitelný zejména při řešení závad zbraně (nekvalitní munice, špína, mraz) a po kontrole náboje v nábojové komoře. Doražení závěru je nutné provést i v případě špatné obsluhy zbraně, kdy obsluha po natažení zbraně “přidržuje” páku - tím závěr nezíská potřebnou dynamiku a neuzamkne se závorník.

Zachycení závěru v zadní poloze - pomocí tlačítka na levé straně zbraně, pohybem záchytu závěru v lučíku směrem nahoru nebo ručně pomocí napínací páky. Zachycení závěru v zadní poloze využijeme např. při řešení závady (zaseknutý náboj).

Vypouštění závěru -  lze provést pomocí natahovací páky, která je při střelbě v přední poloze; pomocí tlačítka záchytu závěru nad rohem zásobníkovém šachty nebo zmáčknout směrem dolů ovladač záchytu závěru v lučíku. Tuto funkci (záchyt lučíku) je možno odstranit a mezeru po záchytu v zásobníkové šachtě zacelit.

Ergonomie

Zbraň je velmi dobře ergonomicky a hmotnostně vyvážená, pistolová rukojeť s vyměnitelným hřbetem (2 velikosti) a úložným prostorem sedne velmi příjemně do ruky. Žádné ostré hrany na zbrani nejsou.

Pojistku lze ovládat palcem střelecké ruky bez nutnosti zásadní změny úchopu zbraně. Ovládání záchytu závěru na levé straně zbraně si musí střelec důkladně nacvičit, pro leváka je to pohodlnější -  záchyt závěru ovládá střeleckým ukazováčkem.

Předpažbí šířkově sedne příjemně do ruky, problém je ale poněkud s krátkou délkou předpažbí - při dlouhém úchopu zbraně je nutné kvůli zahřívání při střelbě použít rukavice. Bez rukavic je nutné použít kompromisní úchop. Délka předpažbí je dána především délkou hlavně nejkratší verze CZ BREN 2 (8“).

Doplňky na zbraň se dají upevnit na všechny raily (kolejnice) zbraně, a to bez omezení střelby a ovládání. Při upevnění doplňků na boční raily (dle výšky a šířka doplňku) bude ale pravděpodobně nutné přijmout jiný střelecký úchyt zbraně. Na ovládáni zbraně to ale nebude mít zásadní vliv.


Představení a zhodnocení CZ BREN 2

Zahřívání

Nárůst teploty při dlouhodobé střelbě v předpažbí je dán snahou rychle odvádět teplo z nábojové komory. Pokud má být zbraň lehká, je nutné ubrat na hmotě zbraně, což se ale projeví na rychlejším šíření tepla fyzikální zákon platný pro všechny zbraně. Například u Sa58 po rychlém vystřílení několika zásobníků začne proces hoření předpažbí.

Díky rychlému odvádění tepla z nábojové komory ale nehrozí u CZ BREN 2 samovolný výstřel při dlouhodobé střelbě. Jde o nebezpečnou situaci, kdy může zbraň samovolně a nečekaně vystřelit - například při přesunu vojáka.

Při našem testování jsme měřili teplotu horní části předpažbí u plynového kanálu. Před testem přední/horní část předpažbí měla teplotu 17°C , po rychlém vystřílení 300 nábojů teplotu 80°C.

Přesnost

Následující fotografie ukazují nástřel CZ BREN (11” a 14”) s otevřenými mířidly i kolimátorem.

Nástřel CZ BREN 2 na 100 m

1) Terč A, zalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 14". Zbraň byla zběžně prohlídnuta, vyzkoušeny ovládací prvky a bez znalosti nástřelu byl proveden kontrolní nástřel. Střelba byla provedená bez předchozí střelecké praxe s touto zbraní a jakéhokoliv dlouhého seznamování;
2) Terč A, nezalepené zásahy - poloha vleže, kolimátor, 11 " - druhý střelec;
3) Terč B, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11";
4) Terč C, nezalepené zásahy - poloha vleže, otevřená mířidla, 11". Deset ran, rychlá mířená střelba;

Nástřel zbraně na terč střelce se neprováděl - pro podmínky tohoto testu byl výsledek dostačující a dále se jen soustřel potvrzoval.

Střílela se také rychlá mířená střelba na 4 cíle o různém průměru na 50 m, stejná místa zásahu a soustřely.

“Přesnost byla u testované zbraně velmi dobrá. Při první nástřelu, po letmém seznámení se zbraní a bez znalosti nástřelu, jsem nastřílel 4 rány do rozptylu 2,5 cm (na 100 m - pozn. red.), jedna rána byla cca 3 cm jinde (mohla to být první rána),” komentoval přesnost zbraně Máša.

“Pro prvotní nastřelení to byl vynikající výsledek. Druhý nástřel byl stejný, jen posazen o 5 cm vpravo. Nastřelení zbraně na sebe jsem již neprováděl. Dále jsem střílel 10 ran, rychlou mířenou střelbou. Stejná místa předchozích zásahů s velmi dobrým rozptylem,” dodal Máša.

Střelba byla vedena rovněž na 200 m na kovový terč A4, vše již za velmi špatných světelných podmínek. Pomocí CZ BREN 2 s 11” hlavní a kolimátorem (bez zvětšení) nebylo problém cíl velikosti A4 zasáhnout.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Odolnost

Při testování zbraně bylo vystříleno cca 2000 nábojů s jedinou závadou, která byla dána silným znečištěním vnitřního mechanismu (viz. odpovědi dále).

Byl také provedeny dva zátěžové testy, kdy jedna zbraň s rozestupem cca 30 minut rychle za sebou vystřílela 2×300 nábojů (2×10 zásobníků) - bez závady a samovolného výstřelu.

CZ BREN 2 byla zahrabaná několikrát v písku a přejetá autem. Následně byla ze zbraně okamžitě vedena palba. U přejetí auta došlo k lehkému ohybu pažby, ale zbraň byla plně funkční.

Při “drop testu” CZ BREN 2 (14”) spadla na zem z 12 m výšky - a to 2x za sebou. V obou případech zbraň fungoval bez problémů, včetně přebití.  Stejná zbraň byla přitom několikrát přejeta autem.

Je jasné, že skutečná odolnost zbraně se projeví až po dlouhodobém užívání v drsných podmínkách. Nicméně funkčnost zbraně po několikanásobnému přejetí autem a dvojnásobnému shození z výšky 12 m potvrzuje značnou odolnost CZ BREN 2.

CZ BREN 2; větší foto / Jirka Wasserbauer

Osobní hodnocení

Petr “Bárt” Máša
AN: Jak se vám jeví přechod z CZ BREN 805 na CZ BREN 2?

PM: Přechod na CZ BREN 2 je naprosto zásadní. Popsal bych to asi takto - nová zbraň, pouze zůstala vzhledově podobná. CZ BREN 2 je podstatně lehčí a vyváženější zbraň než CZ 805 BREN.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
PM: Všechny ovládací prvky jsou dobře dosažitelné, ovladatelné jedním prstem (dle umístění a funkce). Napínací páka je dobře vyřešena, když při střelbě zůstává v přední poloze-nehýbe se, ale lze ji využít i pro doraz závěru při závadě atd.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně?
PM: Ergonomie a vyváženost zbraně je velmi dobře vyřešena. Úchop je příjemný a přesný, ovládací prvky jsou pohodlně dosažitelné a ovladatelné.

AN: Vzal by jste si zbraň do boje? Proč?
PM: Ano, naprosto bez problémů. Během působení v Afghánistánu jsem běžně nosil M4 Bushmaster, 14” hlaveň a Sa58. Rozhodně bych dal přednost moderní a spolehlivé zbrani, před méně spolehlivou M4 a naprosto spolehlivou Sa58, ale bez možnosti kvalitního umístění doplňků ke střelbě.

AN: Co se Vám na zbrani nelíbilo?
PM: Mířidla, není to zásadní problém, ale vzhledem k používáni optický zaměřovačů, kolimátorů a dalších doplňků, bych raději volil mířidla, která budou zapuštěná do railu a nebudou výškově zavázet. Je to daleko výhodnější pro kvalitnější a přesnější umístění optických zaměřovačů a dalších doplňků.

AN:Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
PM: Během našeho testu bylo vystříleno 2000 ks střeliva SS109 a to mířenou střelbou, rychlou střelbou, 2x nepřetržitou dávkou 10 zásobníků, házení zbraní do písku a následnou jednotlivou střelbou a dávkou, přejetím automobilem a následnou střelbou a 2x hodem z velké výšky a následnou střelbou.
Po celou dobu byla pouze jedna závada (zaseknutý náboj), která byla zaviněna funkcí zbraně, ale je nutné dodat, že se to stalo při testu po velmi důkladném zasypáním pískem a střelba se provedla hned po odjištění.
Při testování bylo použito několik zásobníků z výroby CZ, které spolehlivě fungují. Problém je se zásobníky vyrobené z plechu od amerického výrobce, kdy při dorazu zásobníku do zbraně dojde k uvolnění prvního náboje, který vypadne ven nebo zůstane ve zbrani a způsobí závadu.

CZ BREN 2; větší foto Jirka Wasserbauer

Michal Matoušek
AN: Jak se vám jeví přechod z BREN 805 na BREN 2?
MM: Neumím posoudit, s předchozí generací nemám zkušenost.

AN: Jak jste spokojeni s dosažitelností ovládacích prvků (pojistka, napínací páka, vypouštění závěru, vypouštění zásobníku)?
MM: Umístění a funkčnost ovládacích prvků mohu u útočné pušky BREN 2 hodnotit z pozice střílejícího leváka.
Pojistka (přeřaďovač režimu střelby) je oboustranná a lehce dostupná pro praváka i leváka. Způsob manipulace s pojistkou/přeřaďovačem záleží na každém jak má naučeno, já odjišťuji/volím režim střelby palcem směrem dolů a ukazováčkem směrem nahoru.
Chod pojistky je plynulý a je bez problémů ovladatelná střeleckou rukou beze změny úchopu pistolové rukojeti.

Ovládací páka závěru je standardně umístěna vlevo. Je možné ji umístit na pravou stranu, což bych jako střílející levák na své zbrani udělal. Každopádně ovládat páku závěru na levé straně zbraně jako levák nebyl žádný problém.
Umístění páky závěru z boku zbraně hodnotím velmi kladně, zejména pro uživatele zbraní typu Sa vz. 58 a jejich klony, případně zbraní typu AK, bude manipulace se závěrem BREN 2 snazší.
Záchyt závěru v lučíku mě příjemně překvapil - při potřebě zajistit závěr v zadní poloze stačí závěr za ovládací páku stáhnout do zadní polohy a ukazováčkem střelecké ruky zvednout ovládání záchytu závěru v lučíku nahoru a závěr do záchytu zaklesnout. Intuitivní a snadno proveditelný úkon.
Shodit závěr do přední polohy tímto ovládacím prvkem v lučíku, už tak snadné ale není. Ovládací prvek je potřeba stlačit kolmo dolů a překonat tak mechanický odpor, který vzniká třením závěru na pružině o záchyt.
Kdyby bylo možné tlačit ukazováčkem dopředu, nebo šikmo dolů, tak by to bylo snazší, ale ovládací prvek záchytu závěru v lučíku je uzpůsoben jen na posuvný pohyb nahoru a dolů. Věřím, že tento úkon se lze naučit a zautomatizovat si ho, ale můj střelecký ukazováček byl po dobu testování jiného názoru. Každopádně ovládací prvek záchytu závěru v lučíku hodnotím velmi kladně.

AN: Subjektivní pocit z celkové ergonomie zbraně
MM: Ergonomii zbraně hodnotím kladně, je to moderní zbraň, výborně ovladatelná, s těžištěm ke středu zbraně, s promyšlenými ovládacími prvky.
Na první pohled se nemusí tvar pažby každému líbit a někdo možná může namítat chybějící stavitelnou lícnici, ale mně zbraň seděla na zalícení jak s mechanickými mířidly, tak i s kolimátorem.

AN: Vzal byste si zbraň do boje? Proč?
MM: Nejsem voják, takže odpovím takto: Ano, tuto zbraň bych si do "boje" vzal.
Zbraň se při střelbě chová klidně, sedí mi ergonomie zbraně, a i když jsme zbraním dávali při testu pořádně zabrat, tak stále všechny fungovaly.
A můj subjektivní důvod: jsem patriot. Útočná puška BREN 2 je zbraň zkonstruovaná a vyrobená v České republice. Takže bych si ji rád koupil i v samonabíjecí verzi.

AN: Co se vám na zbrani nelíbilo?
MM: Ke zbrani jako takové nemám výhrady. Nesedělo mi dioptrické provedení mechanických mířidel, preferoval bych klasická otevřená mířidla. Ale to je čistě subjektivní názor. U modelu zbraně s délkou hlavně 8“ je krátké předpažbí pochopitelné, ale u modelů s hlavní o délce 11“ a 14“ bych preferoval delší předpažbí, které umožní úchop více vepředu.

AN: Jak hodnotíte spolehlivost a odolnost zbraně?
MM: Zbraň fungovala i přes veškeré nešetrné zacházení – včetně přejetí automobilem, hodu z věže a zasypání pískem a to včetně dvou teplotních testů, kdy se během cca 30 vteřin vystřílelo vždy 10 plných zásobníků, tzn. celkem 300 a 300 ran.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...

Útočná puška CZ BREN 2 pro pákistánskou armádu?

Poněkud mimo zájem médií připravuje pákistánská armáda obří nákup nových útočných pušek. Nové útočné ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  17:51 03.04.2017

  Kozlus: CZ805 je drobnost, opravdové strašáky ani nevyplouvají na povrch, jako rozprodej kasáren, rozprodej NZ, rekonstrukce kasáren a jejich opuštění, malé domu z různých ostrah, ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: CZ805 je drobnost, opravdové strašáky ani nevyplouvají na povrch, jako rozprodej kasáren, rozprodej NZ, rekonstrukce kasáren a jejich opuštění, malé domu z různých ostrah, úklidů atp. V neposlední řadě L159, kde to spíš hrozí tragikomedií, celé roky je nikdo nechtěl, pak se daly pryč za pakatel a moc bych se nedivil, že by je AČR ještě mohla potřebovat a nějaké nové nakoupit :-).Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:48 03.04.2017

  Tady byl největší průšvih, že si ČR nebyla schopna v CZUB vyhádat majetkový podíl, když zaplatila vývoj už několika zbraní. Nebo přinejmenším procenta z výnosů dalšch verzí daných ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady byl největší průšvih, že si ČR nebyla schopna v CZUB vyhádat majetkový podíl, když zaplatila vývoj už několika zbraní. Nebo přinejmenším procenta z výnosů dalšch verzí daných zbraní. To by potom dávalo pořízení jedničky smysl.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:39 03.04.2017

  No jedneho by napadlo, že Francuzi podľahli ruskej propagande a vybrali si 7.62 x 39. Dufam, že my zostaneme pri ideologicky spravnom naboji 5,56×45. Ale dost bolo srandy. Su ...Zobrazit celý příspěvek

  No jedneho by napadlo, že Francuzi podľahli ruskej propagande a vybrali si 7.62 x 39. Dufam, že my zostaneme pri ideologicky spravnom naboji 5,56×45. Ale dost bolo srandy. Su niekde dostupne porovnania strelby s jednym aj druhym nabojom?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:38 03.04.2017

  Jura99:
  Prave ze na CZ805 se nesmi zapomenout a musi zustat v pameti jako poradnej strasak pri dalsich nakupech.

  Jura99:
  Prave ze na CZ805 se nesmi zapomenout a musi zustat v pameti jako poradnej strasak pri dalsich nakupech.

 • Jura99
  17:33 03.04.2017

  dusan: a které zbraně v kategorii BREN 1 bys považoval za vyladěné ? Já totiž třeba o žádné moc nevím. Výběrové řízení není univerzální cestou, jak vybrat nejlepší a ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan: a které zbraně v kategorii BREN 1 bys považoval za vyladěné ? Já totiž třeba o žádné moc nevím.

  Výběrové řízení není univerzální cestou, jak vybrat nejlepší a nejvýhodnější, a to nemusí být ani podplacené.

  Zde je happyend - Bren 2, takže CZ805 budiž zapomenut. Pokud se budou opakovat případy úspěchů viz. GIGN, bude to velká reklama pro ČR, která odčiní ztrátu s CZ805.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:32 03.04.2017

  Všechno můžeš nakupovat zvenku dušane. Nejen flinty, ale nakonec i auta, stavební materiál, obilí a brambory...no a doma budeš mít střihače trávníků a psychology pro psy, odborníky ...Zobrazit celý příspěvek

  Všechno můžeš nakupovat zvenku dušane. Nejen flinty, ale nakonec i auta, stavební materiál, obilí a brambory...no a doma budeš mít střihače trávníků a psychology pro psy, odborníky na gender studies a doktory estetiky...no vlastně to nepůjde, to bys musel mít bohatou společnost, kde se platový medián nerovná zahraničnímu příjmu v hmotné nouzi. Jsme průmyslová země a průmyslová země by měla být ve vojenském materiálu maximálně soběstačná a nezávislá.

  Vlastní mušketu ještě zvládneme, neboj. Co se nepovede, prodáme sousedům.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:03 03.04.2017

  Provokačnou otázkou ostáva to, či by nebolo rovne lepšie výberové konanie so zabehanými útočnými puškami? Podľa mňa pre daňových poplatníkov určite .... síce by chýbal pocit ...Zobrazit celý příspěvek

  Provokačnou otázkou ostáva to, či by nebolo rovne lepšie výberové konanie so zabehanými útočnými puškami?

  Podľa mňa pre daňových poplatníkov určite .... síce by chýbal pocit národnej hrdosti .. ale česká armáda by hneď dostala vyladené zbrane kompatibilné v NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  16:50 03.04.2017

  Doufám, že nikdo po přečtení tohoto článku nebude zkoušet rvát .300BLK do zbraně komorované na 7,62x39...

  Jaké zásobníky dostala AČR k BRENům 2?

  Doufám, že nikdo po přečtení tohoto článku nebude zkoušet rvát .300BLK do zbraně komorované na 7,62x39...

  Jaké zásobníky dostala AČR k BRENům 2?

 • vojta 360
  16:45 03.04.2017

  kdy bude nasledovat zbrojiruv grafomansky zachvat ?

  kdy bude nasledovat zbrojiruv grafomansky zachvat ?

 • CerVus
  16:20 03.04.2017

  Na těch pár dní v roce AZ nepotřebuje nové zbraně. Těm by 805 bohatě stačila. Ony teda stačí i normální armádě. Vojáci stejně musí držet papulu a krok. Nakupovat ty dvojky je ...Zobrazit celý příspěvek

  Na těch pár dní v roce AZ nepotřebuje nové zbraně. Těm by 805 bohatě stačila. Ony teda stačí i normální armádě. Vojáci stejně musí držet papulu a krok.
  Nakupovat ty dvojky je tudíž i blbost, ale ono k tomu možná opravdu dojde když uvážíme neschopnost MO při obměně techniky. Pokud by potřebovali utratit peníze, tak tady to půjde snadno a rychle.
  Co mě ale překvapilo je, že ta zbraň má stále výměnné hlavně. Člověk by čekal, že od toho nepovedeného experimentu upustili a dělají pušky v jednotlivých rážích.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:05 03.04.2017

  Pokud by byly CZ 805 uložené do mobilizačních skladů, místo zbytků Sa58, tak by to bylo ideální řešení. Přeci jen pro případ nouze by se hodily zbraně kompatibilní s NATO a AČR. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by byly CZ 805 uložené do mobilizačních skladů, místo zbytků Sa58, tak by to bylo ideální řešení. Přeci jen pro případ nouze by se hodily zbraně kompatibilní s NATO a AČR. Vyhazovat je je blbost. Pro Armádu a AZ by se mohly dokoupit BREN 2 a byl by klid.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:12 03.04.2017

  olaf: je, ale skrze průchod tavicí pecí :). Jsou to jiné zbraně. Jedničku by mohli jedině prodat do zahraničí, třeba Slovensku ;).

  olaf: je, ale skrze průchod tavicí pecí :). Jsou to jiné zbraně. Jedničku by mohli jedině prodat do zahraničí, třeba Slovensku ;).

 • Olaf
  14:42 03.04.2017

  Je CZUB schopna původní Bren předělat na dvojku?

  Je CZUB schopna původní Bren předělat na dvojku?

 • Chip
  14:38 03.04.2017

  Škoda jediné věci. Že zbrojovka musela napřed vyrukovat se zmetkem jako byla 805, kterým si zaplatila celý vývoj Brena 2. Kdyby jednička skončila v prototypu a sériová výroba by ...Zobrazit celý příspěvek

  Škoda jediné věci. Že zbrojovka musela napřed vyrukovat se zmetkem jako byla 805, kterým si zaplatila celý vývoj Brena 2. Kdyby jednička skončila v prototypu a sériová výroba by začala až s dvojkou, tak by byli všichni spokojeni a obešlo by se to bez ostudy.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  14:15 03.04.2017

  No hlavně, že byla dodávka dodána s více než ročním předstihem. No aby ne, když se po představení 2 stala ta beta verze neprodejnou.

  No hlavně, že byla dodávka dodána s více než ročním předstihem. No aby ne, když se po představení 2 stala ta beta verze neprodejnou.

 • Jezevec
  14:10 03.04.2017

  Na předváděčce CZUB měli na stole vedle sebe BREN a BREN 2. Když to měl člověk možnost tahle osahat, tak ty rozdíly byly patrné při prvním úchopu. Upřímně bych si první verzi ...Zobrazit celý příspěvek

  Na předváděčce CZUB měli na stole vedle sebe BREN a BREN 2. Když to měl člověk možnost tahle osahat, tak ty rozdíly byly patrné při prvním úchopu. Upřímně bych si první verzi nepořídíl ani jako dekoraci :D Bohužel nás nenechali z dvojky vystřelit. Škoda že těch původních krumplů nakoupila AČR tolik.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:12 03.04.2017

  CZUB nyní nabízí jednotce GIGN i pistole P-10. Pušky BREN 2 v ráži 7,62x39 nabízí i pro francouzské speciální jednotky COS (Commandement des Opérations Spéciales). V této ráži by ...Zobrazit celý příspěvek

  CZUB nyní nabízí jednotce GIGN i pistole P-10. Pušky BREN 2 v ráži 7,62x39 nabízí i pro francouzské speciální jednotky COS (Commandement des Opérations Spéciales). V této ráži by údajně byly zbraně kompatibilní i s municí, kterou může jednotka získat od spřátelených jednotek v oblasti působení, tedy v Africe nebo Blízkém Východě. Jedná se ale jen o předběžnou nabídku.
  Jednotka GIGN používá německé zbraně G3 TGS od Heckler & Koch ráže 7,62x51 mm. Dalšími zbraněmi jsou: SIG SG 550, 551 SWAT a SIG-552 (ráže 5,56 mm), HK33EA2, GIAT FA-MAS F1 + odstřelovací pušky, samopaly, pistole atd. jak již bylo řečeno, bylo by fajn, kdyby nakoupili i ty pistole P-10Skrýt celý příspěvek

 • stanik84
  12:11 03.04.2017

  Sice se jim původní BREN moc nepovedl, ale vzali si z toho ponaučení. A snažili se vylepšovat i tu nepovedenou jedničku -zásobníky, ovládací prvky atd. Jsem na ní moc zvědavý, ...Zobrazit celý příspěvek

  Sice se jim původní BREN moc nepovedl, ale vzali si z toho ponaučení. A snažili se vylepšovat i tu nepovedenou jedničku -zásobníky, ovládací prvky atd.

  Jsem na ní moc zvědavý, ale podle článku to vypadá moc dobře.

  Líbí se mi a je to i zmíněno v článku, ten český patriotismus. Proč kupovat z ciziny, když máme možnost si to vyrobit doma - to myslím obecně.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  12:09 03.04.2017

  Jo, oproti jedničkové verzi je rozdíl znatelný. Jen pocitově nový tlumič plamene na mě působí křehkým dojmem. Ne kvůli materiálu, ale kvůli tvaru. Jen první negativní dojmy :)

  Jo, oproti jedničkové verzi je rozdíl znatelný. Jen pocitově nový tlumič plamene na mě působí křehkým dojmem. Ne kvůli materiálu, ale kvůli tvaru. Jen první negativní dojmy :)

 • stirling
  11:38 03.04.2017

  Čte se to krásně, tak snad neusnou a dále budou zdokonalovat, držím palce. ...Zobrazit celý příspěvek

  Čte se to krásně, tak snad neusnou a dále budou zdokonalovat, držím palce.
  http://www.euro.cz/byznys/cesk... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5