Testování polského raketometu Homar-K

-
8. 8. 2023
-
31 komentářů
-
Jan Grohmann
Na polygonu Čchangwon v Jižní Koreji nedávno skončilo testování mobility nového polsko-korejského raketometu Homar-K. Jde o polonizovanou verzi jihokorejského raketometu K239 Chunmoo využívající polský kolový podvozek Jelcz 8×8. Zavádění těchto extrémně výkonných zbraní do polské armády je skvělou zprávou pro celou střední a východní Evropu.
Raketové systémy dlouhého dosahu zažívají v Evropě renesanci. Závěry z ruské invaze na Ukrajině jsou totiž zcela jasné. Na taktické úrovni jsou raketové systémy zcela nezbytné k ničení logistiky protivníka, základen, shromaždiště živé síly a vojenské techniky. Ukázaly se také jako extrémně účinné při ničení nepřátelských dělostřeleckých a raketových systémů. Ve spojení s výkonnými průzkumnými systémy (drony, satelity) a odolnou a prakticky vždy a všude bez omezení fungující satelitní komunikací (Starlink) nedovolují nepříteli koncentrovat velké síly a zásoby pro provedení rozsáhlé ofenzívy.
Časy druhé světové války, kdy se najednou z okopů zvedlo na zteč tisíce nebo desítky tisíc vojáků, a do útoku současně vyrazily stovky či tisíce kusů obrněné techniky, jsou pryč. Pokud některý stát má dostatečně početné raketové systémy a zejména (!) dostatek raketové munice, protivník takovou ofenzivou nemůže hrozit.
Stejně tak Ukrajina dokazuje, že raketové systémy dlouhého dosahu jsou zcela nezbytné k vytvoření parity s podobně vybaveným protivníkem. Rusko má zbraně dlouhého dosahu a ve velkém je využívá. Pokud Ukrajina, Polsko a potažmo všechny země severní, střední, východní a jihovýchodní Evropy hodlají dosáhnout toho, aby Rusko přestalo využívat vojenské prostředky k dosahování svých politických cílů v této oblasti (viz ultimátum Lavrova o stažení NATO ze střední a východní Evropy), musí zavést zbraně dlouhého dosahu schopné ničit všechny cíle v Rusku až po Ural.
Například zasáhnout tankových závod Uralvagonzavod v Nižním Tagilu – ten je od finských a ukrajinských hranic vzdálený 1600 kilometrů, od Pobaltí 1900 kilometrů a od Polska 2300 kilometrů. To by měla být finální ambice budoucích evropských zbraní velmi dlouhého dosahu. Není to pobuřující sdělení – o takových schopnostech mluví generál Valerij Zalužnyj, jako o nezbytnosti pro vytvoření dlouhodobě (desítky let) stabilních vztahů s Ruskem. Autor tohoto článku si tedy nevymýšlí nic nového – pouze opakuje a parafrázuje to, o čem se otevřeně mluví na nejvyšších místech na Ukrajině, ale i Polsku.
Pochopitelně bez potřebné národní nebo celoevropské strategie (která kombinuje vojenské a nevojenské prostředky), nastavení politických procesů použití takto výkonných raketových zbraní a politiků zcela chápající roli armády, jsou sebevýkonnější zbraně k ničemu. Tohle je ve skutečnosti řádově složitější výzva, než podobné zbraně vyvinout a nakoupit.
Každopádně a zcela očividně se touto cestou (více či méně) ubírá Ukrajina, Polsko, státy Pobaltí, Rumunsko nebo Finsko.
Slavnostní představení raketometu Homar-K
Varšava své raketové schopnosti staví na dvou systémech – americkém M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od firmy Lockheed Martin a korejském K239 Chunmoo od Hanwha Aerospace. Kromě počátečního nákupu „himarsů“ v originální konfiguraci budou všechny nově zakoupené systémy usazeny na podvozku Jelcz a využívající polský systém řízení boje / palby Topaz od firmy WB Group. Kromě toho polská HSW (Huta Stalowa Wola) bude odpovědná za integraci raketové nástavby Chunmoo na podvozek Jelcz a nakonec i za výrobu samotných odpalovacích zařízení.
Další etapa spolupráce mezi polským koncernem PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) a Hanwha Aerospace zahrnuje také lokalizaci výroby raketové munice (řízené střely ráže 239 mm). V delším časovém horizontu se plánuje společný vývoj výkonnější raketové munice.
V prosinci 2022 byla podepsána konkrétní smlouva na dodávku 59 raketometů Homar-K. Rámcová dohoda mluví o nákupu až 218 Homarů-K.
Homar-K, tedy polonizovaný Chunmoo na podvozku Jelcz P882.57, nyní podstupuje vývojové testy v Jižní Koreji. Nedávno systém úspěšně prošel testy mobility na polygonu Čchangwon. V Polsku jej lidé uvidí zřejmě během zářijové vojenské výstavy v Kielcích.
Homar-K na testech v Jižní Koreji; větší foto / Hanwha Aerospace
Jelcz P882.57 má pancéřovanou třímístnou kabinou a čtyřnápravové uspořádání s pohonem 8×8. Celková hmotnost Homar-K je 22,5 tuny (bez munice). S délkou 11 metrů a šířkou 2,8 metry stroj překoná 0,3 metry vysoké terénní překážky, příkop široký až 0,60 metru a vodní překážku hlubokou až jeden metr.
Klíčovou vlastností Homar-K jsou dva přepravní a odpalovací kontejnery pro různé typy raketové munice. Polsko prozatím nakoupilo řízené střely ráže 239 milimetrů s doletem 80 kilometrů. Každý kontejner pojme šest těchto střel. Poté Varšava nakoupila takticko-operační střely s doletem 290 kilometrů (jedna v každém kontejneru).
Společnost Hanwha Aerospace rovněž pracuje na střele s doletem 160 kilometrů (čtyři v každém kontejneru). Homar-K lze integrovat i s polskými neřízenými střelami ráže 122 milimetrů nebo americko-švédskými GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb) s doletem 150 kilometrů.
Na sociálních sítích se objevily také první fotografie Homar-K s kontejnery pro balistické rakety KTSSM II (Korean Tactical Surface-to-Surface Missile) Block I s doletem 180 kilometrů. Výkonnější verze Block II má udávaný dolet 290 kilometrů – to odpovídá záměru Polska pořídit rakety schopné přesně zasáhnout cíle vzdálené 290 kilometrů.
Homar-K s raketnicí pro střely KTSSM Block I; větší foto / Twitter, @mason_8718
Polsko a Jižní Korea mají v této oblasti mnoho společného – také Soul počítá s masovým raketovým úderem jako součást své vojenské doktríny „masivního trestu a odplaty“ KMPR (Korea Massive Punishment & Retaliation). KMPR, společně s budovanou korejskou protileteckou a protiraketovou obranou KMAD (Korean Air and Missile Defense), a možnosti preventivního zničení severokorejských raket pomocí průzkumně-úderného komplexu (Kill Chain), tvoří „tříosou“ jihokorejskou vojenskou strategii mající odvrátit hrozbu severokorejského raketového a jaderného úderu. Zdá se, že Varšava uvažuje podobným směrem.
Polsko již několikrát projevilo zájem nakoupit jihokorejské víceúčelové stíhačky KF-21. Důvodem nejsou ani tak proklamované takticko-technické parametry jihokorejského letounu, ale typ munice, kterou Korejci chtějí na KF-21 integrovat. A vypadá to, že z tohoto důvodu Poláci kupují také FA-50.
Korejci chtějí totiž pro KF-21 a FA-50 vyvinout ze vzduchu odpalované balistické rakety ALBM (Air-Launched Ballistic Missile). A to na základě střel KTSSM-II nebo Hyunmoo-II. Zní to povědomě? Není divu, něco podobného udělali Rusové – balistickou raketu Iskander umístili na letoun MiG-31. Tak vznikla „zázračná hypersonická“ zbraň Kinžál. Vypadá to, že tyto „zázračné hypersonické“ zbraně získá také Polsko.
Cíl Varšavy je prostý – masově zavádět přesné zbraně s čím dál větším doletem. Možná se Polsku někdy podaří získat vyvíjené ze země odpalované jihokorejské střely s plochou dráhou letu Hyunmoo-3D s doletem až 3000 kilometrů. Například pro zvažované polské ponorky.
Zdroj: Defence24
Související články
PREMIUM Raketové šílenství: Polsko kupuje 500 raketometů HIMARS
Polsko nakoupí 486 raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) pro 27 raketových ...
-
30.05.2022
-
71 komentářů
-
Jan Grohmann
Polsko kupuje jihokorejské raketomety Chunmoo
Polské ministerstvo obrany (MON) nedávno ohlásilo ambiciózní plán nákupu 500 amerických raketometů ...
-
17.10.2022
-
199 komentářů
-
Jan Grohmann
Mír pomocí raket: Američané vyvíjí střelu pro HIMARS s doletem 1000 kilometrů
Americká armáda (US Army) v rámci programu LRMF (Long Range Maneuverable Fires) hodlá získat ...
-
03.04.2023
-
31 komentářů
-
Jan Grohmann
GMARS: Germanizovaná verze amerického raketometu HIMARS
Řada evropských aliančních států kupuje raketomety. Toho chce využít americká Lockheed Martin a ...
-
03.07.2023
-
35 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Himars, Chunmoo, Puls, ale co Turci, Ti nějak zaspali: https://www.roketsan.com.tr/en... Přijde mi, že si jsou všechny ty systémy, co do ...Zobrazit celý příspěvek
Himars, Chunmoo, Puls, ale co Turci, Ti nějak zaspali:
https://www.roketsan.com.tr/en...
Přijde mi, že si jsou všechny ty systémy, co do papírových parametrů, dost podobné.Skrýt celý příspěvekNo ja uplne nadseni z toho nesdilim a jako skvelou zpravu pro stredni a vychodni evropu to take nevidim. Historicke zkusenosti s polskem mame jake mame. A ne vzdy uplne dobre ...Zobrazit celý příspěvek
No ja uplne nadseni z toho nesdilim a jako skvelou zpravu pro stredni a vychodni evropu to take nevidim. Historicke zkusenosti s polskem mame jake mame. A ne vzdy uplne dobre spise naopak. Kdo vi jaka bude budoucnost. A to ze budujou amadu na obri dluh tomu taky neprida.Skrýt celý příspěvek
Jak může být někdo TAK zabedněný nechápu...
Jak může být někdo TAK zabedněný nechápu...
Hmm pro nekoho zabedneny pro nekoho realista. Je to stejne legitimni nazor jako bezbrehe nadseni z toho ze Polaci budujou obri armadu. Uprime staci se podivat do historie evropy ...Zobrazit celý příspěvek
Hmm pro nekoho zabedneny pro nekoho realista. Je to stejne legitimni nazor jako bezbrehe nadseni z toho ze Polaci budujou obri armadu. Uprime staci se podivat do historie evropy kam vedlo kdyz nejaky stat stavel velkou armadu. Ano diky rusku chapu ze dosla zase doba zbrojeni ale nadsenej z polaku nejsem. Rad bych se mejlil to rozhodne.Skrýt celý příspěvek
Když pominu komunisty a nacisty, to nebylo normální období, včetně roku 1938 a 1968. Tak s Polskem máme dobré vztahy. Pokud došlo kdysi k válce 7 denní s Polskem (samozřejmě mělo ...Zobrazit celý příspěvek
Když pominu komunisty a nacisty, to nebylo normální období, včetně roku 1938 a 1968. Tak s Polskem máme dobré vztahy. Pokud došlo kdysi k válce 7 denní s Polskem (samozřejmě mělo Rusáky před branami) nebo s rudým Maďarskem, tak jsme vyhráli. A od roku 1989 máme s Polskem dobré vztahy, jsme spojenci na stejné lodi.Skrýt celý příspěvek
S Polákama žijeme bok po boku a minulost moc neřešíme. Mám to k nim 7 km, oni ke mě taky. Okupovali nás, na vánoce 38 byly etnické čistky, dělali chvíli bordel, ale to je všechno ...Zobrazit celý příspěvek
S Polákama žijeme bok po boku a minulost moc neřešíme. Mám to k nim 7 km, oni ke mě taky. Okupovali nás, na vánoce 38 byly etnické čistky, dělali chvíli bordel, ale to je všechno generace daleko. Dnes už u nás v Republice nikdo tohle neřeší a řeší-li, je to vůl.Skrýt celý příspěvek
Celou známou historii lidstva si našel ten kdo měl větší klacek v ruce důvod proč napadne toho slabšího. A v budoucnu tomu nebude jinak. Většinou jde o moc, zdroje a území. ...Zobrazit celý příspěvek
Celou známou historii lidstva si našel ten kdo měl větší klacek v ruce důvod proč napadne toho slabšího. A v budoucnu tomu nebude jinak. Většinou jde o moc, zdroje a území. (téměř vždy zabalené do keců o idealech, náboženství, různých ismech a kracii)Skrýt celý příspěvek
My ještě větší zadlužení státu než má Polsko doslova "prožrali". Jediné co mají výrazně horší je zdravotnictví, jinak jedou dopředu velmi výrazně v budování infrastruktury, ...Zobrazit celý příspěvek
My ještě větší zadlužení státu než má Polsko doslova "prožrali".
Jediné co mají výrazně horší je zdravotnictví, jinak jedou dopředu velmi výrazně v budování infrastruktury, digitalizace státu, etc. Protom zadlužení Polska je 49% HDP a ČR 76% HDP.
Pak je tedy na úvahu, který stát má větší smysl pro realitu - jestli budovat armádu nebo košatý sociální systém.Skrýt celý příspěvekZadlužení ČR je 43% HDP
https://www.irozhlas.cz/ekonom...Zadlužení ČR je 43% HDP
https://www.irozhlas.cz/ekonom...Ono reálný schodek polských rozpočtů a tedy i zadlužení je podstatně větší než to co se oficiálně uvádí.
https://twitter.com/HarzerF/st...Ono reálný schodek polských rozpočtů a tedy i zadlužení je podstatně větší než to co se oficiálně uvádí.
https://twitter.com/HarzerF/st...
Ať se nám to líbí nebo ne, je to polská armáda, která hlavně zabezpečuje fyzickou bezpečnost lidí ČR. Tedy něco, co by měl dělat český stát a dlouho to nedělal, a teď se to dohání. ...Zobrazit celý příspěvek
Ať se nám to líbí nebo ne, je to polská armáda, která hlavně zabezpečuje fyzickou bezpečnost lidí ČR. Tedy něco, co by měl dělat český stát a dlouho to nedělal, a teď se to dohání. Až bude AČR schopna plnit hlavní poslání státu, tedy zajišťovat fyzickou bezpečnost jeho obyvatel, potrvá to ještě minimálně deset let. Do té doby se musíme spoléhat na Poláky a Američany.
Každý zbrojní projekt Polska je extrémně dobrou zprávou pro bezpečnost ČR.
BTW: Bez obav. Poláci mají zájem na Ukrajině, Bělorusku a Pobaltí. To je jejich svět.Skrýt celý příspěvekSpoko - ale za to jak wyzwolimy Królewiec spod ruskiej okupacji - to Wam go oddamy...
Spoko - ale za to jak wyzwolimy Królewiec spod ruskiej okupacji - to Wam go oddamy...
Ale je potřeba dodat, že to bude platit jen do doby, dokud Rusko bude legitimní hrozbou. Pokud Ukrajina zvítězí (doufám) a ona se stane tím nárazníkem proti východu, tak ty ...Zobrazit celý příspěvek
Ale je potřeba dodat, že to bude platit jen do doby, dokud Rusko bude legitimní hrozbou. Pokud Ukrajina zvítězí (doufám) a ona se stane tím nárazníkem proti východu, tak ty obrovské investice v Polsku budou pro politiky velký problém, který stál "zbytečně" spoustu peněz. Pak jediným východiskem pro politiky bude tu investici, v očích domácího publika, nějak zúročit...třeba řešením, v očích Poláků, historických křivd.
Současně, to ale může, ze strany Polska, řešit nerovnováhu na její východní hranici, kde je UA armáda budována s ještě větší intenzitou.Skrýt celý příspěvekAno to ja netvrdim ze ne a pral bych si aby to tak bylo i nadale. Ja jen neverim nikomu a v minulem stoleti byly kdyz pominu slovenske uzemi tri staty ktere bud cele nabo jen ...Zobrazit celý příspěvek
Ano to ja netvrdim ze ne a pral bych si aby to tak bylo i nadale. Ja jen neverim nikomu a v minulem stoleti byly kdyz pominu slovenske uzemi tri staty ktere bud cele nabo jen castecne okupovali uzemi CR. Nemecko Polsko a Rusko. A jak nam ukazuje historie z pratel kdyz vyrostou se velmi rychle vuci nam stavaji nepratele. Proste jsem hodne neduverivej vuci komukoliv. Jinak ano souhlasim ze na armadu CR se tu 30 let kaslalo z vysoka to vi kazdy kdo se o to jen trochu zajima a ja budu jen rad kdyz konecne nekdo s tim neco udela.Skrýt celý příspěvek
Výčet projektů v článku vypadá jako by v Polsku navrtali ropu nebo objevili jiný snadný zdroj financí než jen praní obilí z ukrajinského na polské.
Výčet projektů v článku vypadá jako by v Polsku navrtali ropu nebo objevili jiný snadný zdroj financí než jen praní obilí z ukrajinského na polské.
Úvěry od korejských exportních bank mj.: ...Zobrazit celý příspěvek
Úvěry od korejských exportních bank mj.:
https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvek
To má ten osmikolový podvozek opravdu tak mizerné ttd?
To má ten osmikolový podvozek opravdu tak mizerné ttd?
Nabízí se srovnání s US army multidomain task forces
https://sgp.fas.org/crs/natsec...Nabízí se srovnání s US army multidomain task forces
https://sgp.fas.org/crs/natsec...O tom zda to bude fungovat podobně jak to zamýšlí USA rozhodne až struktura a organizace.
https://www.ausa.org/publicati...O tom zda to bude fungovat podobně jak to zamýšlí USA rozhodne až struktura a organizace.
https://www.ausa.org/publicati...
Načítám diskuzi...