Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Foto: Start rakety TOPOL-M. / YouTube
Start rakety Topol-M; ilustrační foto / Print Screen YouTube

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních balistických raket ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Ve většině případů půjde o testy nově zaváděných nebo modernizovaných ICBM raket jako RS-24 Jars a RS-28 Sarmat.

"Pro rok 2016 plánujeme 16 testovacích startů mezikontinentálních balistických raket, včetně leteckého testování procedur pro pokročilé zbraně a kontrolu technické připravenosti raketových systémů vstupujících do služby. Počet testovacích odpalů příští rok vzroste," uvedl pro tiskovou agenturu TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. V roce 2015 ruská raketová vojska provedla osm odpalovacích testů.

Ve stejném roce ruské raketové síly strategického určení počítají se stovkou "štábních, velitelských, taktických a speciálních" cvičení. Bojovými testy a neohlášenými inspekcemi projdou všechny raketové pluky.

Během 14 testů Rusko otestuje ICBM rakety 5. generace R-24 Jars a nejnovější R-28 Sarmat. R-24 vychází z pozemní verze rakety Topol-M na tuhé pohonné látky. Střela Jars se startovací hmotnosti 49 tun dokáže na vzdálenost větší než 10 000 km dopravit vícenásobné samostatně naváděné bojové hlavice MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).

Přesný dolet i počet MIRV nesených R-24 Jars je střeženým tajemstvím. Podle GlobalSecurity.org Jars dokáže na cíl dopravit tři nebo čtyři hlavice MIRV, každá o síle 150 až 250 kT (Hirošima 16 kt). Celková hmotnost užitečného nákladu je přibližně 1500 kg. Topol-M a RS-24 budou tvořit hlavní výzbroj ruských raketových sil strategického určení.

R-28 Sarmat je nejnovější ICBM střela na tekuté pohonné látky. Sarmat u raketových vojsk strategického určení nahradí střely R-36M "Satan".

Přesné parametry, ostatně jako u všech ICBM raket, jsou tajné a jsou odhadovány vojenskými analytiky a odborníky na raketovou techniku. Dolet R-28 Sarmat se odhaduje na více než 10 000 km, startovací hmotnost na 100 tun a nosnost okolo 4 tun. Střela je schopna dopravit na cíl několik hlavic MIRV - podle Global Security Newswire 10 až 15 MIRV.

Sarmat začne nahrazovat Satany v roce 2018 a kompletní přezbrojení se očekává v roce 2020.

RS-24 Jars vychází z rakety Topol-M

Výhodou střely Jars je použití tuhých pohonných látek. Před startem proto není nutné plnit nádrže palivem, což zkracuje dobu k vypuštění.

Tuhé pohonné látky jsou také výrazně jednoduší na skladování, což se pozitivně projevuje na nižších provozních nákladech (údržba, oprava, počet personálu). Ostatně z toho důvodu je Topol-M používán na mobilních odpalovacích vozidlech.

Naopak střely na tekuté pohonné látky jako R-28 jsou výkonnější - při stejné hmotnosti dokáží dopravit větší náklad na větší vzdálenost. Nevýhodou je naopak náročné skladování tekutých pohonných látek a nutnost přečerpáváni paliva do nádrží rakety před startem.

Výše uvedený přehled nezahrnuje testy ruského námořnictva a letectva. V příštím roce námořnictvo počítá s testy balistických raket RSM-56 Bulava a letectvo s testy jaderných střel s plochou dráhou letu Ch-102 s doletem až 5000 km.

Rusko rovněž plánuje rozšiřování svých jaderných sil, resp. zvětšení počtu jednotek. Počet jaderných hlavic je omezen zatím platnou Dohodou o snížení počtu strategických zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty ­) uzavřenou v Praze v roce 2010.

"Hlavní úsilí by se mělo soustředit na posílení potenciálu našich strategických jaderných sil a uskutečnění vesmírných obranných programů," řekl Šojgu. "Do aktivní služby v roce 2016 vstoupí pět raketových pluků, vybaveny budou moderními raketovými komplexy." 

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...

70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?

Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kruan
  21:19 15.01.2016

  Fenri: mě se moc nezdá vaše preference Asada jako možnosti. ("Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim? Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: mě se moc nezdá vaše preference Asada jako možnosti.

  ("Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim? Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce reálná.")

  Rodina Asadů jsou Alavité, v Sýrii představují naprostou minoritu (asi 10 procent) a k moci se dostali jen díky zásahům a podpoře zvenku (nejdřív Francie, potom SSSR/Rusko a jejich satelity plus Irán).

  Naprostou většinu populace tvoří Arabové, prakticky výhradně sunnité. Alavité jsou blíž ši´ítům (prakticky pouze Irán) a ti jsou pro araby tedy naprosto nepřijatelní.

  Alavité jsou jiní i geneticky, snad se jedná o pozůstatky starých řeckých kmenů, možná utekli z Řecka už při dórské invazi.

  Správná odpověď na otázku, jestli mohou Asadové vládnout celé Sýrii je ano, mohou. Ale pouze pokud je na trůn opět někdo dosadí. A to v dnešní situaci znamená pouze externí vojenskou silou. A to výrazně vyšší silou než kdykoli v historii toho regionu. Takovou silou Irán nedisponuje a klanu Asadů zbývá jen Rusko. A i pokud by se rusům nějak povedlo Asada na trůn dosadit, tak stejně klid nenastane, opět by musel Asad potlačovat povstání většinového obyvatelstva a opět by to končilo nechutnými masakry stejně jako v 70-80´. Navíc by si rusové založili na pěkný průser u celého sunnitského světa včetně jejich místních muslimů.

  Toto není z mé hlavy ale mám to od syrské kolegyně (křesťanky, která se k nám před lety vdala, ale stále tam má celou rodinu).

  Můj názor je - je to jejich válka, pramení z jejich historie, náboženství atd. My jsme si to odbyli dávno, např. v Třicetileté válce. Zavřít je v jejich aréně, ať si to vyřeší sami a ten, kdo vyhraje bude asi stabilně vládnout. Možná z toho vznikne celosvětový sunnitský kalifát nebo cokoli jiného.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:34 15.01.2016

  Pořád zůstává otázka - dělá to někdo lépe? A je ten Váš odkaz tím jediným, kdo má absolutní pravdu a je to přesně jak říká? A lze vést válku dobře? Nicméně Rusové to možná ...Zobrazit celý příspěvek

  Pořád zůstává otázka - dělá to někdo lépe? A je ten Váš odkaz tím jediným, kdo má absolutní pravdu a je to přesně jak říká?
  A lze vést válku dobře?
  Nicméně Rusové to možná dělají blbě, ale situace se alespoň někam posouvá.
  Myslíte, že je žádoucí + možné aby Syrii vedl Daeš?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedla slánkoucí FSA (Al Nusra- AlKaida)?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl nějaký imaginární umírněný povstalec (eventuelně s podporiu těch 5ti prozápadních bojovníků)?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl X?
  Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce reálná.
  Oni se nedohodnou, dokud jeden nebude jasně a výrazně dominovat. To je zákon smečky a pouště. A momentálně se k tomu (nejistě a pomalu) blíží Asad, který je navíc legitimním prezidentem. Navíc ho považuji za inteligentního člověka s evropským vzděláním, což si u těch ostatních dvakrát jistý nejsem.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:50 15.01.2016

  fenri: jak jsme psal, máš tam vlákna i o Yemenu (a i když tam není tak podrobné zpravodajství, je taky dost výživný), všech ostatních probíhajících konfliktech. Zapomeň na to, že ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: jak jsme psal, máš tam vlákna i o Yemenu (a i když tam není tak podrobné zpravodajství, je taky dost výživný), všech ostatních probíhajících konfliktech. Zapomeň na to, že je to proamerická stránka, na ty je tam silná kritika.

  To proč je na RUAF velká kritika není proto, že by dělali svou práci (tzv zabíjeli povstalce a podporovali vlastní), ale proto že to nedělá dobře a soustředí se na jiné věci...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:30 15.01.2016

  Shania: no, možná by stačilo, kdyby se netolerovalo wahabbistickým režimům Zálivu a Turecku podporovat islamisty (hodné demokraty) zbraněmi a posílat tam bojovníky. Nicméně zdá se, ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: no, možná by stačilo, kdyby se netolerovalo wahabbistickým režimům Zálivu a Turecku podporovat islamisty (hodné demokraty) zbraněmi a posílat tam bojovníky. Nicméně zdá se, že i přes podporu těchto středověkých režimů se situace měni a SAA postupuje. Pomalu, pomaleji, než by se asi líbilo Rusům, ale situace se nepochybně změnila.
  Ty informace o 165 zničených domech apod. máte ověřené z více zdrojů? Z více různých zdrojů? Nebo to napsal jedne džihádistický bojovník, dal k tomu na twitter fotku baráku co sami loni vypálili v Lybii a od něj to radostně přejme onen syrský obchodník s obuví v Londýně (co je nyní největší expert na dění v Syrii). Ten to 10x nafoukne, od něj to převezme reuters, dodá ještě nějakou 8 let starou fotku raněné holčičky z libovolného úložiště (často se ani neobtěžují upravit EXIF) a pustí to do médií. Napíše to 20 webů a novin, takže máme informaci z více zdrojů a voila - virtuální příběh je na světě. Já totiž, když se objeví něco podobného a začnu se v tom hrabat, tak se velmi často ukáže, že věci byly jinak. Hele, nebrečím nad každým roztříleným domem v Gaze a nebrečím nad každým rozstříleným domem v Syrii. Pochybuji, že Rusové jen tak ze srandy a z přebytku letadel, munice a resursů bombardují cíle, kde se schovávají jen hodné babičky. "Hloupé munice" mají sice dost, ale musí jí tam pracně tahat z velké dálky a ve všem ostatním jsou extrémně limitovaní.
  Přijde mi, že máte velice, velice selektivní pohled na věc.

  1.) Pokud se Vám informace hodí (a je jedno z jak extrémně obskurního zdroje je-jak jste předvedl) je okamžitě považována za Svatou pravdu a její vážnost je podpořena odkazem na anglický link (protože to vypadá lépe, i když je tam némlih to samé co v Idnesu)
  2.) Zároveň jsou zdůrazňovány a "viděny" je "collateral damages" Rusů a Asada. Turecké, Americké, SA... zbraně nezabíjejí hodné lidí (jsou to "chytré bomby, nejprve si s cílem udělají Rorschachův test, pohovor, pak ho zkusí přemluvit a není-li zbytí, humánně jej eliminují) a pokud ano, je to proto, že se Asad, resp. SAA a Rusové ještě nevzdali a tudíž to jde na jejich triko.

  Možná by místo čtení anglických Blesků a Halo novin bylo přínosnější sledovat patřičná vlákna na aktualnikonflikty.eu a linky tam postované. Syntézou názorů a odkazů si pak udělat vlastní názor.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:11 14.01.2016

  Fenri: už jsme ti to napsal... tzv neexistuje žádná(včetně asada), která by mohla ovládnout celou sýrii a budou se muset dohodnout, to je můj názor. Když tam rusové pošlou 100 000 ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: už jsme ti to napsal... tzv neexistuje žádná(včetně asada), která by mohla ovládnout celou sýrii a budou se muset dohodnout, to je můj názor. Když tam rusové pošlou 100 000 vojáku, třeba s tím něco udělají, dokud se tak nestane, tak současné síly ani jedné strany nemají na to zvítězit.

  http://www.acig.info/forum/...

  Dám ti malý sneak peek aby jsi viděl jak vypadá malá část reportování:

  Většinu drzích narážek na RuAf jsem radši vynechal (ano je jich tam podstatně víc), aby tě to neodradilo a musel by jsi to už nějakou dobu sledovat, aby jsi pochopil to znechucení nad tím jak operují....

  Přeber si to jak chceš, já o žádném jiném podobně detailním reportování nevím.

  Idlib
  Between Saturday, 9 January, and Wednesday, 13 January, Russian bombardments have killed 162 civilians in Syria.

  On Ghab Plain, Jaysh an-Nasr knocked out a BMP by a Fagot:
  http://www.youtube.com/watch?v...

  Use of Fagots 'instead of TOWs' might indeed indicate that the Americans have stopped all of insurgent-supporters from supplying BGM-71s to insurgents.

  **************

  Homs/RTP
  The BPM has overrun Harbanasfsah, thus isolating Dayr al-Fardis from the rest of the RTP.

  Russians have bombed Dayr Fardis (wow, that can almost be described as 'CAS' for them) and Tallaf in the RTP.

  **************

  Palmyra
  Daesh continues it counterattack on the hoge-poge of NDF and GPF there, and has re-captured al-Bayarat, west of Palmyra... So much about 'effective Russian close air support'.... (even Iraqi Army Aviation is doing better against the Daesh in open deserts of western Iraq).

  Eastern Ghouta
  Regime claims it has cut off Dayr al-Asafir from the rest of insurgent-held Eastern Ghouta, and 'extended control' around Marj as-Sultan AB by capturing al-Bilaliyah, east of the base. Rahman Corps IF continues its counterattack in Bala area, north-east of Zabdeen, but the progress there is very slow.

  **************

  Dera'a
  Regime-fans claim the 'SAA' has re-launched its attack on Sheikh Mishkin yesterday, and captured 'up to 80% of the town'.

  Turns out they might have captured 35 houses south of the HQ 82 Brigade.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:49 14.01.2016

  Mně stále zajímají ti tvoji virtuální hodní povstalci(kteří by zároveň měli silově a mravně alternativou k Asadovi - protože jinak to nemá smysl). KDO to je, JAKÉ má síly a JAKÉ ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně stále zajímají ti tvoji virtuální hodní povstalci(kteří by zároveň měli silově a mravně alternativou k Asadovi - protože jinak to nemá smysl).
  KDO to je, JAKÉ má síly a JAKÉ ovládá území.
  To co má Asad pod kontrolou je většina hustě obydleného území Syrie. Ano, stojí za ním.
  ke zdroji - který z mnoha těch odkazů má být o tom, o čem hovoříš?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:43 14.01.2016

  fenri: a ja že tě beru za slovo:) Kdo tvrdí že proti Asadovi stojí celá země? to co má teď pod kontrolou stojí většinou za ním, nebo ty problémová místa pacifikoval. Povstalci ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: a ja že tě beru za slovo:) Kdo tvrdí že proti Asadovi stojí celá země? to co má teď pod kontrolou stojí většinou za ním, nebo ty problémová místa pacifikoval.

  Povstalci mají co dělat jak s Islamisty, tak s ISIS, která kdyby se zničehonic neobjevila a nezastavila jejich postup, tak už tu Asad není.

  Mimoto zdroj jsem ti dal, akorát na něj odmítáš jít, což je asi tak vše co ti k tomu řeknu.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:29 14.01.2016

  premyslcz: jistě že to jsou fotky z patologie:) vždyť Caesar pro režim pracoval a dokumentoval to. když se na ty fotky podíváš, jsou z míst kde byli přímo popraveni. Ale jo, ...Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: jistě že to jsou fotky z patologie:) vždyť Caesar pro režim pracoval a dokumentoval to. když se na ty fotky podíváš, jsou z míst kde byli přímo popraveni.

  Ale jo, dnes stačí vše označit za HOAX.

  Zpravy jak SA vraždí lidi v Yemenu jsou taky HOAX? Nebo jak tam jejich žoldnéři se super duper americkou technikou dostávají naprdel?

  Jestli tu jeden nějaká informační válka, tak cílem jsou arabské země a lákání dalších fundametalistů do masomlejku, normální populaci na západě to nezajímá a žádná intervence z toho nebude, to je už jasné dlouho.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:21 14.01.2016

  Shanio, copak jsem někde napsal, že to stojí a padá na Assadovi osobně? Fakt už mě musíte chytat za slovo? Pochopitelně je řeč o Assadově režimu. Nechtějte po mně, abych s Vámi ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, copak jsem někde napsal, že to stojí a padá na Assadovi osobně? Fakt už mě musíte chytat za slovo? Pochopitelně je řeč o Assadově režimu. Nechtějte po mně, abych s Vámi komunikoval jako s děckem.
  A ano, samozřejmě že Irán podporuje Assada (Assdadův režim) finančně. Asi by válku proti tolika zemím a bojovníkům na volné noze za podmínek částečné hospodářské blokády neutáhl. Kde jste vzal číslo 30 000 vojáku Iránu? Teherán hovoří o 2 000, sice bych tomu moc nevěřil, na druhou stranu zprávy o akcích iránských jednotek (na rozdíl od Hizzbalahu) jsou sporé a ani na videiích z bojů je není vidět. Rozhodně mnohem více je patrná vojenská síla Hizzbaláhu, který je v Syrii v počtu do 6 000 mužů. A znovu zdůrazňuji syrské i ruské stížnosti (jasně, zabalené do zdvořilého tonu) nad ne zcela optimální efektivitou iránských vojáků.
  Takže těch cca 8-20 000 (ať nežeru) z nichž podstatné část má mizernou bojovou hodnotu podl Vás drží Assada u moci vůči celému nrodu, který proti němu povstal a přitom je podprován cizími zeměmi? Nezní Vám to trochu jako totální blbost?
  Co se týče řešení - no, zdá se mi, že "víš", že Rus to dělá blbě, Assad je zlej, USA jsou hodné, ale dělají to blbě (viz těch 5 nejdražších vojáků na světě), tak mě prostě zajímala Syrie podle Garpa, eh, podle Shanii. JAK by to mělo fungovat.
  Přijatelné médium - no, buďto považujme různé sputniky a aeronety a já nevím co ještě, za přijatelné médium (protože to je tak úrovni Guardianu a toho lajfstajlového časopisu), nebo bych volil média ne tak okatě ideologicky či finančně do věci "namočená". Sorry Guardian a či SAE časopis prostě není objektivní a odborné médium, a HWR jistě není objektivní nezávislá organizace. Ostatně jsou dost namočení i v té ostudě kolem Madaya.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:17 14.01.2016

  Shania V pohodě, ono řešit nějak objektivně Blízký Východ je fakt na palici. Jak můžeme vidět i od hranic od nás, tak kultura je úplně někde jinde a tu demokracii si každej ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  V pohodě, ono řešit nějak objektivně Blízký Východ je fakt na palici. Jak můžeme vidět i od hranic od nás, tak kultura je úplně někde jinde a tu demokracii si každej představuje (na Blízkém Východě) po svém.

  My Evropané často děláme chybu, že se na vše díváme jen svým pohledem. Ale země mimo Evropu jsou odlišné od nás. Tím nechci říct, že jsou špatní či dobří, ale prostě odlišní. Zažili v historii úplně něco jiného než my a mají zkrátka jinou náturu.

  Asad osobně se mi jeví jako inteligentní člověk, co to má v hlavě v pořádku. A na místní poměry většího "demokrata" najít je jako hledání jehly v kupce sena.

  Média: Nesmíte zapomenout, že media velmoci jsou v době války vesměs neobjektivní a spíše propagandistické. Jak zaznělo v rozhovoru, tak ČR se k syrské válce staví překvapivě pragmaticky. A i naše politické špičky pomalu snad z jakéhokoli tábora jsou ohledně Sýrie vesměs za jedno.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:04 14.01.2016

  Shania: v den vydání, ale koukám, že jsem k tomu nic nakonec nenapsal. Můj dojem z videa byl, že bych mu to i věřil... Neměj mi to za zlé, já nechci aby jsi stál za jedou či ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: v den vydání, ale koukám, že jsem k tomu nic nakonec nenapsal.

  Můj dojem z videa byl, že bych mu to i věřil...

  Neměj mi to za zlé, já nechci aby jsi stál za jedou či druhou stranou, dávám tu jen informace o tom jaká je situace, proč to vzniklo. To koho chceš u moci mi je celkem jedno (ne že by jsme na to měli byť minimální vliv), ohrazuji se jen proti tomu označit všechny za islamisty, takže toho snad nechci zas tak moc...

  Jestli někdy byla šance konflikt vyřešit, bylo to v 2012, teď už je pozdě a i kdyby byla vůle uvnitř země (což budou sabotovat islamisti a jiné skupiny), tak je to taky na dohodě Iranu, SA, Turecka, pak Rusu a dalších, jako US, kde to vypadá, že Obama vyklízí pole Rusům.

  A vzhledem k studené valce mezi Iranem a SA, bude se shoda jen velmi těžko hledat.

  Stejně když jsem sem dával info o sestřelení Su-24, tak se to taky řadě lidí nelíbilo. Situace od té doby? RuAF k hranici ani nepáchne, po celou dobu bylo okolo 16 F-16 na hlídkách u hranice a dnes Turci bombardují Kurdy v Syrii.... ale pokud někdo sleduje co se děje na turecké straně, tak je mu jasné proč.  fenri: Iran platí Asadovi účty už pár let, těch 30 000 vojáků co tam teď mají je jen třešnička na dortu.

  třeba, pokud je to přijatelný zdroj:
  http://www.bloombergview.com/a...

  Hezbolah tam taky zadarmo nebojuje, v prosinci zrovna měli problém s opožděnou platbou...

  Asad nemá víc jak 50-100 000 mužů v armádě a milicích (ale už je to doba, kdy jsem ty odhady viděl, takže s dvojnásobnou rezervou)

  Kolik lidí já chci obětovat? Já nemám to nejmenší slovo v této válce, takže je to v podstatě jedno ne?

  Epic fail mají tak akorát US, že neumějí vybrat realistické cíle a rozdělují Syrii na dva oddělené konflikty, z niž je ten jedne vůbec nezajímá. A dobře jim tak, tohle je naprosto bezvýznamná epizodka a většina těch bojovníku chtěla bojovat s Asadem a ne s ISIS.


  Co nechápeš je, že Asadova moc není vázaná na něj, ale na jeho frakci a spojence, stačí ji nechat někoho z jeho rodiny... nebude to stačit asi všem, ale lepší jak nic, mohlo by pak dojít k nějaké dohodě. Tohle ale neprojde přes Iran..

  BTW jaké je přijatelné medium? Ušetří nám to příště oběma čas.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  21:50 14.01.2016

  Fenri diskutovat z některými jedinci zde nemá cenu.. Typická ukázka jak se v tomto konfliktu pracuje z fakty je Madaya. SOHR a Al-Jazeera vypouštejí fotky z Yemenu, Ghouty atd. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri diskutovat z některými jedinci zde nemá cenu.. Typická ukázka jak se v tomto konfliktu pracuje z fakty je Madaya. SOHR a Al-Jazeera vypouštejí fotky z Yemenu, Ghouty atd. A postaví na tom příběh. Příběh který beží medii jako velky hoax, jsou tam podvržená fakta a je stoho velké haló. To že tam na konci listopadu vláda poslala 42 tun potravin a milice potraviny zabavily a prodávaly kilo rýže za 250 dolarů a lidé byli stěchto loupežníků neštastný o tom se nemluví. A těch 45000 fotografí od utajeného fotografa, jsou to fotky pro identifikaci osob z patologie, syrská vláda to dělá do dneška, stejně tak jako to dělají naše úřady když někdo umře násilnou smrtí.Hromada fotek bez faktu.
  První zbraně co šly z venku do Syrie byli dodány z Libye a to prakticky pár dní po Kadáfího smrti. Letecky a později namořní přepravou je distribuoval Qatar přes tureckou rozvědku MIT pro tenkrát ješte FSA. Postupně jak konflikt trvá se vykupujou sklady z celé východní Evropy, Chorvatsko,Srbsko prý i Česká republika a ted naposled jdou armádní přebytky z Bulharska k Saudům ( ale ne k FSA která už dva roky neni, dnes tam jsou převážne žoldnéřské islámské milice)
  http://www.balkaninsight.com/e...
  Co mě překvapuje nejvíce je to že se ta bulharská munice objevuje v rukách nejen jihadistů ale i bojovníků islámského státu a to včetně Tow BGM-71, které v současné době hromadně nakupuje z USA pouze Saudská arábie.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:35 14.01.2016

  Když má Shania tak rád angličtinu, tak jeden link ohledně síly FSA, její "čistoty" a neúčinnosti ruské intervence. Je to ze země, která rozhodně za Assada a Rusy nekope, naopak. ...Zobrazit celý příspěvek

  Když má Shania tak rád angličtinu, tak jeden link ohledně síly FSA, její "čistoty" a neúčinnosti ruské intervence. Je to ze země, která rozhodně za Assada a Rusy nekope, naopak.
  http://www.aljazeera.com/news/...

  V článku o FSA trpící dezercemi je zmínka i tom, že PSA tvořena zhusta dezertéry od Assada. Tak mě napadá, jestli ti dezertující dezertéři nejsou spíše o jistých osobnostních kvalitách těchto lidí než o tom, že Assada "v Syrii nikdo nechce".Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:22 14.01.2016

  Shania Asi jsem slepej, ale tento rozhovor (video) od Vás tu nikde nevidím a nemohu najít ani to co si o tom myslíte. Vaše slova o tom, že FSA není většinově islamistická je ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Asi jsem slepej, ale tento rozhovor (video) od Vás tu nikde nevidím a nemohu najít ani to co si o tom myslíte.

  Vaše slova o tom, že FSA není většinově islamistická je docela šalamounské. FSA vznikla 2011. Z FSA vznikla Nusra a IS, součástí FSA jsou i další islamistické organizace. Říct o FSA, že je majoritně sekulární je docela hazard. S podporou SA a Kataru ta sekularita má vážné trhliny. Máte prosím někde nějaký zdroj na "cíle a hodnoty" FSA. DěkujiSkrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:20 14.01.2016

  A samozřejmě jsem zapoměl na Kurdy a Kurdy a "Kurdy". Ti hrají vlastní hru a jsou na této šachovnici mezi úspěšnějšími.

  A samozřejmě jsem zapoměl na Kurdy a Kurdy a "Kurdy". Ti hrají vlastní hru a jsou na této šachovnici mezi úspěšnějšími.

 • fenri
  21:17 14.01.2016

  Shanio: pokud zprávy arabského sunnitského časopisu pro masy, v jejich lifestylové sekci, nebo články levicového The Guardianu považuješ za spolehlivý zdroj, pak debata asi nemá ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio: pokud zprávy arabského sunnitského časopisu pro masy, v jejich lifestylové sekci, nebo články levicového The Guardianu považuješ za spolehlivý zdroj, pak debata asi nemá smysl. Utuču Vás Mateřídouškou, ta alespoň neleze vládnoucím stranám do řiti a je objektivní :-)
  Někdy mi přijde, že máte silný pocit, že když sem dáte link v angličtině, vypadá jaksi odborněji, než v češtině. To, že jde buď o ryzí propagandu (Guardian, SAE časák do čekáren ordinací) nebo fundraisingový bussiness plan (HRW), nebo zprávy, které jsou totožné s idnes (BBC) je Vám jedno. Je to anglicky, je to cool Blbý je, když někdo anglicky umí....
  Ale jistě že i z Assadovy armády zdrhají vojáci. Napsal jsem že ne? Ale jste hodný, že jste našel jednoho :-) Jenže je rozdíl v nějaké dezerci a tvrzením, že Assadovi utekli všichni vojáci a nebýt Hizzbalahu a Iránců, tak je po Assadovi. Těch (dohromady) cca deset tisíc vojáků (z nichž cca půlka je mizerných a nemotivovaných) podle Vás čelí statisícům bojovníků bránících své domovy, zároveň čelí islamistům celého světa a přičemž jak ti hodní místní bojovníci (něco jako UFO či sněřný muž, řekl bych) tak islamisté jsou masivně podporováni SA, Katarem, Tureckem, SAE... To Vám řeknu Shanio, že ti Iránci a Hizzbalahovci musí být neskuteční supermani.
  SDF a Rusové - není náhodou, že SDF se objevila cca měsíc po zahájení ruské intervence a je Rusy (relativně), podporována? Kdyby byli strikntně proti Assadovi, jsou i proti Rusům. Že by Rusové podporovali postup svých nepřátel? To je jako reakce civilního obyvatelstva, které po Assadových náletech prchá k Assadovi.
  Já si myslím, že situace je mnohem méně heroická:
  -je tu Assad podporovaný Rusy, který je objektivně mnohem méně drsný a krutý, než líčí SAU, Katar a Turecko (a tedy i Západ) a mnohem méně hodný, než to líčí Rusko. Prostě se choval tak, aby měl fungující zemi v tomhle regionu.
  -pak je tu spousta islamistů (místní i import, převážně sunnité a wahhabisté) pod mnoha měnícími se vlajkami, kteří se různě snaží zalíbit Západu (takže si hrajou na hodné a Západ jim to občas sežere a pak vystřízlivý) a zároveň se chovají hůř než dobytek (protože je to jejich přirozenost, nic jiného neumí a režimy Perského zálivu to mají rády)
  -pak jsou tu ti zdrhli, z nichž většina zdrhla k Assadovi a ostatní za hranice a ideálně jsou na cestě k Mutti Merkel, naředěni v poměru 1:50 Iráčany, Pakistánci, Afghánci a dalšími "takysyrskýmiinženýry".
  -pak jsou tu ti, co nezdrhli, chtějí jen přežít a už je jim asi i jedno, jak to dopadne.
  -pak tu bude možná pár lidí, které by bylo možno označit jako lepší alternativu k Assadovi (nemusí být přímo demokraté, ale dejme tomu umírnění a tolerantní), kteří ovšem žádnou reálnou mocí nedisponují, je jich málo a celkem svorně po nich jde Daeš, Nusra, FSA i SAA.
  -a samozřejmě velkolepý epic fail s budováním prozápadní demokratické opoziční vojenské síly, která se nám zatím ustálila na pěkných pěti bojovnících, z nichž každý vyšel na kulaťoučkých 100 mil. dolarů.
  Co na tom chcete řešit? A kolik lidí jste ochoten obětovat?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:55 14.01.2016

  semtam: to video jsme sem sám dal, klidně si najdi, co jsem k tomu i napsal.. fenri: takže asi takhle, já mám poměrně spolehlivé zdroje, ty jsou pro tebe nepřijatelné, nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: to video jsme sem sám dal, klidně si najdi, co jsem k tomu i napsal..

  fenri: takže asi takhle, já mám poměrně spolehlivé zdroje, ty jsou pro tebe nepřijatelné, nejspíš sis ani neudělal registraci bez které si nic nepřečteš... takže ti tu vygoogluju něco k tématu, předtím jsme ani jeden z těch článků nečet. Ale ty události znám, takže jsem jen věděl co hledat...

  A co třeba národní hrdina, astronaut, hrdina sovětského svazu, který taky z nějakého důvodu zběhl
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  To je taky hoax?

  Já tu netvrdim, že povstalci jsou ti hodní (ukaž mi někdy někoho kdo bojuje v občaské válce a je to ten hodnej...), nebo demokratičtí, i když i takový se tam najdou: http://syria.liveuamap.com/en/...

  Já jen tvrdím, že většina z nich nejsou islamisti..., ale to je vaši rozlišovací schopnost. Vzhledem k tomu, že frakce se stabilizovali a seznam je na straně 3 nebo teď už kolik, i s tím kdo je podporuje a kde jsou.


  SDF a rusové, ta je dobrá:)) Nemyslíš něco jako tohle:
  http://sputniknews.com/middlee...

  Kdy v podstatě označují nálety CENTCOMU za ruské. Rusové si sice pár frakcí které podporují vymysleli, ale tahle to zrovna není.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:15 14.01.2016

  Shanio: promiňte, ale co si mám myslet, o tom, že chcete "dokazovat" poměrně komplikované věci citováním z lifestylové rubriky povrchního prorežimního časopisu ze státu, který je ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio: promiňte, ale co si mám myslet, o tom, že chcete "dokazovat" poměrně komplikované věci citováním z lifestylové rubriky povrchního prorežimního časopisu ze státu, který je podporvatelm jedné strany konfliktu? Nebo levičáckého časopisu, který se mj. jiné aktivně podílel na protiprávnímu totálnímu odzbrojení Britů ve stylu a la Hitler? Nebo na zprávu lidskoprávní organizace závislé na podpoře západních vlád a živící se tím, jak vyrábí problémy tam, kde si to zákazník přeje (viz HRW a Romové u nás)? Prostě nic ve zlém, i kdybyste měl pravdu, tak tohle je prostě trapné.
  45 000 fotek, pominu-li jejich spolehlivost, je celkem reálné, že spousta těch, co vraždili a mučili je dnes členy té vaší demokratické opozice.
  Nejde mi o seznam Iránských a Hizz. jednotek. jde o jejich reálnou sílu a pčoet. Iránci bojují (v průměru) prachmizerně i na arabské poměry a necelých 6000 bojovníků Hizzbalahu (na arabské poměry kvalitních) prostě není to, co by mohlo udržet roky u moci režim, který podle Vás opustila vlastní armáda, bojuje proti němu celý národ a zároveň je tato opozice masivné podporována (lidsky i technikou) z jiných zemí. To je prostě nesmysl, bez ohledu na to, jak obskurní časopis z jedné strany kofliktu si najdete.
  FSA je prorostlá s Al-Nusrou a velká část bojovníků Al-Nusry přešla k ISILu (event. zpět). Ačkoliv bojuje proti Rusům (A je tedy velmi žádoucí i pro USA), tak její nspolehlivost a zvěrstva vedli k tomu, že i USA jim začali omezovat podporu (IMHO dost zásadní moment války). Není už ani významnou silou, trpsí dezercemi víc než Assad. SDF je víceméně virtuální ruská opoziční síla, kterou si rusové v říjnu vytvořili, aby teda holt taky mohli podporovat "demokratickou opozici", když už to musí být. Včas se s Asadem dohodne. Co tam máte dál?
  Povstalci - pořád povídáte o nějakých virtuálních místních hodných povstalcích. Nesmysl. U místních měl Assad ve volbách větší podporu než má dnes řda demokratických politiků, v údajně 40 tisícové (nebo už 400 tisícové, těžko říct, kolik o té vesnici napíší novináři příště) Madaya se nedávno konala demonstrace za rychlý zákrok Assadových vojsk a OSVOBOZENÍ Madayi... Pane, co zkusit jiné zdroje, než časopisy pro arabskou zlatou mládež a salonní komunisty-teoretiky ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:57 14.01.2016

  fenri: tvrdil si, ze povstaní nezaclo strilenim do demonstrantu, potvrdil jsme ti to ,dostal jsi hned prvni odkaz co jsme nasel (byl to pro tebe nepouzitelny zdoj, dostal jsi hned ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: tvrdil si, ze povstaní nezaclo strilenim do demonstrantu, potvrdil jsme ti to ,dostal jsi hned prvni odkaz co jsme nasel (byl to pro tebe nepouzitelny zdoj, dostal jsi hned dalsi, stejne jsou pro tebe nepouzitelne..., tak si je taky mažeš najít sám, nic těžkého to není, googluj dara syrian uprising beginning) proc v dare vypukli demonstrace.

  Dál jsme ti ukázal, jak se Asadovci chovali k tem nespokojenym obcanum.
  más tu 45 000 fotek umučených lidí od fotografa který dezertoval...

  Snažím se ti jen říct, že je nějaký důvod, proč nebyl režim v těch oblastech v oblibě a jakým způsobem režim tyto situace řešil... Proč ho zradila armáda...

  Tihle lidi po tom všem nikdy neuznají Asada u moci, proto on nemůže být v konečném řešení, to neznamená, že jeho frakce to nevezme za nej... To si myslím já a žádné další rady jak se to tam má řešit dávat nebudu, naštěstí to já řešit nemusím.

  Na straně tři máš seznam Íránských jednotek a Hyzbalahu, ale to ty samozřejmě taky neuznáš:)

  Méně radikální než Asad? FSA, SDF, ale ani oni nejsou žádné řešení, tím způsobem, že by ovládli území kontrolované Asadem, nakonec se budou muset nějak domluvit, vykopat Islamisty a dít zemi dohromady.

  Zahraniční i místní fundamentalisti jsou právě velký problém pro povstalce, jednak jim přímo škodí a navíc to totálně zabilo jejich obraz na západě, ty jsi toho důkazem....

  Mimochodem, jak uz jsme napsal, kdybych si myslel, že Asad a ti jeho spojenci dokáži situaci vyřešit, podporoval bych ho i přes to všechno co udělal. Ale silou to nedokáže a jeho přítomnost blokuje jakoukoliv jinou dohodu.

  A nakonec, hlavně že ty chceš po mě zdroje, když si nedokázal ukázat, jak je to s tou interní migrací, nejsi trochu pokrytec?Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:53 14.01.2016

  Shania

  Pokud málo sledujete česká media. Tak toto Vám možná uniklo. Berte to jako jeden ze střípků mozaiky.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Shania

  Pokud málo sledujete česká media. Tak toto Vám možná uniklo. Berte to jako jeden ze střípků mozaiky.

  https://www.youtube.com/watch?...

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5