Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Foto: Start rakety TOPOL-M. / YouTube
Start rakety Topol-M; ilustrační foto / Print Screen YouTube

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních balistických raket ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Ve většině případů půjde o testy nově zaváděných nebo modernizovaných ICBM raket jako RS-24 Jars a RS-28 Sarmat.

"Pro rok 2016 plánujeme 16 testovacích startů mezikontinentálních balistických raket, včetně leteckého testování procedur pro pokročilé zbraně a kontrolu technické připravenosti raketových systémů vstupujících do služby. Počet testovacích odpalů příští rok vzroste," uvedl pro tiskovou agenturu TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. V roce 2015 ruská raketová vojska provedla osm odpalovacích testů.

Ve stejném roce ruské raketové síly strategického určení počítají se stovkou "štábních, velitelských, taktických a speciálních" cvičení. Bojovými testy a neohlášenými inspekcemi projdou všechny raketové pluky.

Během 14 testů Rusko otestuje ICBM rakety 5. generace R-24 Jars a nejnovější R-28 Sarmat. R-24 vychází z pozemní verze rakety Topol-M na tuhé pohonné látky. Střela Jars se startovací hmotnosti 49 tun dokáže na vzdálenost větší než 10 000 km dopravit vícenásobné samostatně naváděné bojové hlavice MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).

Přesný dolet i počet MIRV nesených R-24 Jars je střeženým tajemstvím. Podle GlobalSecurity.org Jars dokáže na cíl dopravit tři nebo čtyři hlavice MIRV, každá o síle 150 až 250 kT (Hirošima 16 kt). Celková hmotnost užitečného nákladu je přibližně 1500 kg. Topol-M a RS-24 budou tvořit hlavní výzbroj ruských raketových sil strategického určení.

R-28 Sarmat je nejnovější ICBM střela na tekuté pohonné látky. Sarmat u raketových vojsk strategického určení nahradí střely R-36M "Satan".

Přesné parametry, ostatně jako u všech ICBM raket, jsou tajné a jsou odhadovány vojenskými analytiky a odborníky na raketovou techniku. Dolet R-28 Sarmat se odhaduje na více než 10 000 km, startovací hmotnost na 100 tun a nosnost okolo 4 tun. Střela je schopna dopravit na cíl několik hlavic MIRV - podle Global Security Newswire 10 až 15 MIRV.

Sarmat začne nahrazovat Satany v roce 2018 a kompletní přezbrojení se očekává v roce 2020.

RS-24 Jars vychází z rakety Topol-M

Výhodou střely Jars je použití tuhých pohonných látek. Před startem proto není nutné plnit nádrže palivem, což zkracuje dobu k vypuštění.

Tuhé pohonné látky jsou také výrazně jednoduší na skladování, což se pozitivně projevuje na nižších provozních nákladech (údržba, oprava, počet personálu). Ostatně z toho důvodu je Topol-M používán na mobilních odpalovacích vozidlech.

Naopak střely na tekuté pohonné látky jako R-28 jsou výkonnější - při stejné hmotnosti dokáží dopravit větší náklad na větší vzdálenost. Nevýhodou je naopak náročné skladování tekutých pohonných látek a nutnost přečerpáváni paliva do nádrží rakety před startem.

Výše uvedený přehled nezahrnuje testy ruského námořnictva a letectva. V příštím roce námořnictvo počítá s testy balistických raket RSM-56 Bulava a letectvo s testy jaderných střel s plochou dráhou letu Ch-102 s doletem až 5000 km.

Rusko rovněž plánuje rozšiřování svých jaderných sil, resp. zvětšení počtu jednotek. Počet jaderných hlavic je omezen zatím platnou Dohodou o snížení počtu strategických zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty ­) uzavřenou v Praze v roce 2010.

"Hlavní úsilí by se mělo soustředit na posílení potenciálu našich strategických jaderných sil a uskutečnění vesmírných obranných programů," řekl Šojgu. "Do aktivní služby v roce 2016 vstoupí pět raketových pluků, vybaveny budou moderními raketovými komplexy." 

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...

70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?

Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kruan
  21:19 15.01.2016

  Fenri: mě se moc nezdá vaše preference Asada jako možnosti.

  ("Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim? Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: mě se moc nezdá vaše preference Asada jako možnosti.

  ("Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim? Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce reálná.")

  Rodina Asadů jsou Alavité, v Sýrii představují naprostou minoritu (asi 10 procent) a k moci se dostali jen díky zásahům a podpoře zvenku (nejdřív Francie, potom SSSR/Rusko a jejich satelity plus Irán).

  Naprostou většinu populace tvoří Arabové, prakticky výhradně sunnité. Alavité jsou blíž ši´ítům (prakticky pouze Irán) a ti jsou pro araby tedy naprosto nepřijatelní.

  Alavité jsou jiní i geneticky, snad se jedná o pozůstatky starých řeckých kmenů, možná utekli z Řecka už při dórské invazi.

  Správná odpověď na otázku, jestli mohou Asadové vládnout celé Sýrii je ano, mohou. Ale pouze pokud je na trůn opět někdo dosadí. A to v dnešní situaci znamená pouze externí vojenskou silou. A to výrazně vyšší silou než kdykoli v historii toho regionu. Takovou silou Irán nedisponuje a klanu Asadů zbývá jen Rusko. A i pokud by se rusům nějak povedlo Asada na trůn dosadit, tak stejně klid nenastane, opět by musel Asad potlačovat povstání většinového obyvatelstva a opět by to končilo nechutnými masakry stejně jako v 70-80´. Navíc by si rusové založili na pěkný průser u celého sunnitského světa včetně jejich místních muslimů.

  Toto není z mé hlavy ale mám to od syrské kolegyně (křesťanky, která se k nám před lety vdala, ale stále tam má celou rodinu).

  Můj názor je - je to jejich válka, pramení z jejich historie, náboženství atd. My jsme si to odbyli dávno, např. v Třicetileté válce. Zavřít je v jejich aréně, ať si to vyřeší sami a ten, kdo vyhraje bude asi stabilně vládnout. Možná z toho vznikne celosvětový sunnitský kalifát nebo cokoli jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:34 15.01.2016

  Pořád zůstává otázka - dělá to někdo lépe? A je ten Váš odkaz tím jediným, kdo má absolutní pravdu a je to přesně jak říká?
  A lze vést válku dobře?
  Nicméně Rusové to možná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pořád zůstává otázka - dělá to někdo lépe? A je ten Váš odkaz tím jediným, kdo má absolutní pravdu a je to přesně jak říká?
  A lze vést válku dobře?
  Nicméně Rusové to možná dělají blbě, ale situace se alespoň někam posouvá.
  Myslíte, že je žádoucí + možné aby Syrii vedl Daeš?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedla slánkoucí FSA (Al Nusra- AlKaida)?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl nějaký imaginární umírněný povstalec (eventuelně s podporiu těch 5ti prozápadních bojovníků)?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl X?
  Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce reálná.
  Oni se nedohodnou, dokud jeden nebude jasně a výrazně dominovat. To je zákon smečky a pouště. A momentálně se k tomu (nejistě a pomalu) blíží Asad, který je navíc legitimním prezidentem. Navíc ho považuji za inteligentního člověka s evropským vzděláním, což si u těch ostatních dvakrát jistý nejsem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:50 15.01.2016

  fenri: jak jsme psal, máš tam vlákna i o Yemenu (a i když tam není tak podrobné zpravodajství, je taky dost výživný), všech ostatních probíhajících konfliktech. Zapomeň na to, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: jak jsme psal, máš tam vlákna i o Yemenu (a i když tam není tak podrobné zpravodajství, je taky dost výživný), všech ostatních probíhajících konfliktech. Zapomeň na to, že je to proamerická stránka, na ty je tam silná kritika.

  To proč je na RUAF velká kritika není proto, že by dělali svou práci (tzv zabíjeli povstalce a podporovali vlastní), ale proto že to nedělá dobře a soustředí se na jiné věci...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:30 15.01.2016

  Shania: no, možná by stačilo, kdyby se netolerovalo wahabbistickým režimům Zálivu a Turecku podporovat islamisty (hodné demokraty) zbraněmi a posílat tam bojovníky. Nicméně zdá se, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: no, možná by stačilo, kdyby se netolerovalo wahabbistickým režimům Zálivu a Turecku podporovat islamisty (hodné demokraty) zbraněmi a posílat tam bojovníky. Nicméně zdá se, že i přes podporu těchto středověkých režimů se situace měni a SAA postupuje. Pomalu, pomaleji, než by se asi líbilo Rusům, ale situace se nepochybně změnila.
  Ty informace o 165 zničených domech apod. máte ověřené z více zdrojů? Z více různých zdrojů? Nebo to napsal jedne džihádistický bojovník, dal k tomu na twitter fotku baráku co sami loni vypálili v Lybii a od něj to radostně přejme onen syrský obchodník s obuví v Londýně (co je nyní největší expert na dění v Syrii). Ten to 10x nafoukne, od něj to převezme reuters, dodá ještě nějakou 8 let starou fotku raněné holčičky z libovolného úložiště (často se ani neobtěžují upravit EXIF) a pustí to do médií. Napíše to 20 webů a novin, takže máme informaci z více zdrojů a voila - virtuální příběh je na světě. Já totiž, když se objeví něco podobného a začnu se v tom hrabat, tak se velmi často ukáže, že věci byly jinak. Hele, nebrečím nad každým roztříleným domem v Gaze a nebrečím nad každým rozstříleným domem v Syrii. Pochybuji, že Rusové jen tak ze srandy a z přebytku letadel, munice a resursů bombardují cíle, kde se schovávají jen hodné babičky. "Hloupé munice" mají sice dost, ale musí jí tam pracně tahat z velké dálky a ve všem ostatním jsou extrémně limitovaní.
  Přijde mi, že máte velice, velice selektivní pohled na věc.

  1.) Pokud se Vám informace hodí (a je jedno z jak extrémně obskurního zdroje je-jak jste předvedl) je okamžitě považována za Svatou pravdu a její vážnost je podpořena odkazem na anglický link (protože to vypadá lépe, i když je tam némlih to samé co v Idnesu)
  2.) Zároveň jsou zdůrazňovány a "viděny" je "collateral damages" Rusů a Asada. Turecké, Americké, SA... zbraně nezabíjejí hodné lidí (jsou to "chytré bomby, nejprve si s cílem udělají Rorschachův test, pohovor, pak ho zkusí přemluvit a není-li zbytí, humánně jej eliminují) a pokud ano, je to proto, že se Asad, resp. SAA a Rusové ještě nevzdali a tudíž to jde na jejich triko.

  Možná by místo čtení anglických Blesků a Halo novin bylo přínosnější sledovat patřičná vlákna na aktualnikonflikty.eu a linky tam postované. Syntézou názorů a odkazů si pak udělat vlastní názor.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:11 14.01.2016

  Fenri: už jsme ti to napsal... tzv neexistuje žádná(včetně asada), která by mohla ovládnout celou sýrii a budou se muset dohodnout, to je můj názor. Když tam rusové pošlou 100 000 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: už jsme ti to napsal... tzv neexistuje žádná(včetně asada), která by mohla ovládnout celou sýrii a budou se muset dohodnout, to je můj názor. Když tam rusové pošlou 100 000 vojáku, třeba s tím něco udělají, dokud se tak nestane, tak současné síly ani jedné strany nemají na to zvítězit.

  http://www.acig.info/forum/...

  Dám ti malý sneak peek aby jsi viděl jak vypadá malá část reportování:

  Většinu drzích narážek na RuAf jsem radši vynechal (ano je jich tam podstatně víc), aby tě to neodradilo a musel by jsi to už nějakou dobu sledovat, aby jsi pochopil to znechucení nad tím jak operují....

  Přeber si to jak chceš, já o žádném jiném podobně detailním reportování nevím.

  Idlib
  Between Saturday, 9 January, and Wednesday, 13 January, Russian bombardments have killed 162 civilians in Syria.

  On Ghab Plain, Jaysh an-Nasr knocked out a BMP by a Fagot:
  http://www.youtube.com/watch?v...

  Use of Fagots 'instead of TOWs' might indeed indicate that the Americans have stopped all of insurgent-supporters from supplying BGM-71s to insurgents.

  **************

  Homs/RTP
  The BPM has overrun Harbanasfsah, thus isolating Dayr al-Fardis from the rest of the RTP.

  Russians have bombed Dayr Fardis (wow, that can almost be described as 'CAS' for them) and Tallaf in the RTP.

  **************

  Palmyra
  Daesh continues it counterattack on the hoge-poge of NDF and GPF there, and has re-captured al-Bayarat, west of Palmyra... So much about 'effective Russian close air support'.... (even Iraqi Army Aviation is doing better against the Daesh in open deserts of western Iraq).

  Eastern Ghouta
  Regime claims it has cut off Dayr al-Asafir from the rest of insurgent-held Eastern Ghouta, and 'extended control' around Marj as-Sultan AB by capturing al-Bilaliyah, east of the base. Rahman Corps IF continues its counterattack in Bala area, north-east of Zabdeen, but the progress there is very slow.

  **************

  Dera'a
  Regime-fans claim the 'SAA' has re-launched its attack on Sheikh Mishkin yesterday, and captured 'up to 80% of the town'.

  Turns out they might have captured 35 houses south of the HQ 82 Brigade.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:49 14.01.2016

  Mně stále zajímají ti tvoji virtuální hodní povstalci(kteří by zároveň měli silově a mravně alternativou k Asadovi - protože jinak to nemá smysl).
  KDO to je, JAKÉ má síly a JAKÉ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně stále zajímají ti tvoji virtuální hodní povstalci(kteří by zároveň měli silově a mravně alternativou k Asadovi - protože jinak to nemá smysl).
  KDO to je, JAKÉ má síly a JAKÉ ovládá území.
  To co má Asad pod kontrolou je většina hustě obydleného území Syrie. Ano, stojí za ním.
  ke zdroji - který z mnoha těch odkazů má být o tom, o čem hovoříš?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:43 14.01.2016

  fenri: a ja že tě beru za slovo:) Kdo tvrdí že proti Asadovi stojí celá země? to co má teď pod kontrolou stojí většinou za ním, nebo ty problémová místa pacifikoval.

  Povstalci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: a ja že tě beru za slovo:) Kdo tvrdí že proti Asadovi stojí celá země? to co má teď pod kontrolou stojí většinou za ním, nebo ty problémová místa pacifikoval.

  Povstalci mají co dělat jak s Islamisty, tak s ISIS, která kdyby se zničehonic neobjevila a nezastavila jejich postup, tak už tu Asad není.

  Mimoto zdroj jsem ti dal, akorát na něj odmítáš jít, což je asi tak vše co ti k tomu řeknu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:29 14.01.2016

  premyslcz: jistě že to jsou fotky z patologie:) vždyť Caesar pro režim pracoval a dokumentoval to. když se na ty fotky podíváš, jsou z míst kde byli přímo popraveni.

  Ale jo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  premyslcz: jistě že to jsou fotky z patologie:) vždyť Caesar pro režim pracoval a dokumentoval to. když se na ty fotky podíváš, jsou z míst kde byli přímo popraveni.

  Ale jo, dnes stačí vše označit za HOAX.

  Zpravy jak SA vraždí lidi v Yemenu jsou taky HOAX? Nebo jak tam jejich žoldnéři se super duper americkou technikou dostávají naprdel?

  Jestli tu jeden nějaká informační válka, tak cílem jsou arabské země a lákání dalších fundametalistů do masomlejku, normální populaci na západě to nezajímá a žádná intervence z toho nebude, to je už jasné dlouho.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:21 14.01.2016

  Shanio, copak jsem někde napsal, že to stojí a padá na Assadovi osobně? Fakt už mě musíte chytat za slovo? Pochopitelně je řeč o Assadově režimu. Nechtějte po mně, abych s Vámi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, copak jsem někde napsal, že to stojí a padá na Assadovi osobně? Fakt už mě musíte chytat za slovo? Pochopitelně je řeč o Assadově režimu. Nechtějte po mně, abych s Vámi komunikoval jako s děckem.
  A ano, samozřejmě že Irán podporuje Assada (Assdadův režim) finančně. Asi by válku proti tolika zemím a bojovníkům na volné noze za podmínek částečné hospodářské blokády neutáhl. Kde jste vzal číslo 30 000 vojáku Iránu? Teherán hovoří o 2 000, sice bych tomu moc nevěřil, na druhou stranu zprávy o akcích iránských jednotek (na rozdíl od Hizzbalahu) jsou sporé a ani na videiích z bojů je není vidět. Rozhodně mnohem více je patrná vojenská síla Hizzbaláhu, který je v Syrii v počtu do 6 000 mužů. A znovu zdůrazňuji syrské i ruské stížnosti (jasně, zabalené do zdvořilého tonu) nad ne zcela optimální efektivitou iránských vojáků.
  Takže těch cca 8-20 000 (ať nežeru) z nichž podstatné část má mizernou bojovou hodnotu podl Vás drží Assada u moci vůči celému nrodu, který proti němu povstal a přitom je podprován cizími zeměmi? Nezní Vám to trochu jako totální blbost?
  Co se týče řešení - no, zdá se mi, že "víš", že Rus to dělá blbě, Assad je zlej, USA jsou hodné, ale dělají to blbě (viz těch 5 nejdražších vojáků na světě), tak mě prostě zajímala Syrie podle Garpa, eh, podle Shanii. JAK by to mělo fungovat.
  Přijatelné médium - no, buďto považujme různé sputniky a aeronety a já nevím co ještě, za přijatelné médium (protože to je tak úrovni Guardianu a toho lajfstajlového časopisu), nebo bych volil média ne tak okatě ideologicky či finančně do věci "namočená". Sorry Guardian a či SAE časopis prostě není objektivní a odborné médium, a HWR jistě není objektivní nezávislá organizace. Ostatně jsou dost namočení i v té ostudě kolem Madaya.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:17 14.01.2016

  Shania

  V pohodě, ono řešit nějak objektivně Blízký Východ je fakt na palici. Jak můžeme vidět i od hranic od nás, tak kultura je úplně někde jinde a tu demokracii si každej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  V pohodě, ono řešit nějak objektivně Blízký Východ je fakt na palici. Jak můžeme vidět i od hranic od nás, tak kultura je úplně někde jinde a tu demokracii si každej představuje (na Blízkém Východě) po svém.

  My Evropané často děláme chybu, že se na vše díváme jen svým pohledem. Ale země mimo Evropu jsou odlišné od nás. Tím nechci říct, že jsou špatní či dobří, ale prostě odlišní. Zažili v historii úplně něco jiného než my a mají zkrátka jinou náturu.

  Asad osobně se mi jeví jako inteligentní člověk, co to má v hlavě v pořádku. A na místní poměry většího "demokrata" najít je jako hledání jehly v kupce sena.

  Média: Nesmíte zapomenout, že media velmoci jsou v době války vesměs neobjektivní a spíše propagandistické. Jak zaznělo v rozhovoru, tak ČR se k syrské válce staví překvapivě pragmaticky. A i naše politické špičky pomalu snad z jakéhokoli tábora jsou ohledně Sýrie vesměs za jedno.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:04 14.01.2016

  Shania: v den vydání, ale koukám, že jsem k tomu nic nakonec nenapsal.

  Můj dojem z videa byl, že bych mu to i věřil...

  Neměj mi to za zlé, já nechci aby jsi stál za jedou či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: v den vydání, ale koukám, že jsem k tomu nic nakonec nenapsal.

  Můj dojem z videa byl, že bych mu to i věřil...

  Neměj mi to za zlé, já nechci aby jsi stál za jedou či druhou stranou, dávám tu jen informace o tom jaká je situace, proč to vzniklo. To koho chceš u moci mi je celkem jedno (ne že by jsme na to měli byť minimální vliv), ohrazuji se jen proti tomu označit všechny za islamisty, takže toho snad nechci zas tak moc...

  Jestli někdy byla šance konflikt vyřešit, bylo to v 2012, teď už je pozdě a i kdyby byla vůle uvnitř země (což budou sabotovat islamisti a jiné skupiny), tak je to taky na dohodě Iranu, SA, Turecka, pak Rusu a dalších, jako US, kde to vypadá, že Obama vyklízí pole Rusům.

  A vzhledem k studené valce mezi Iranem a SA, bude se shoda jen velmi těžko hledat.

  Stejně když jsem sem dával info o sestřelení Su-24, tak se to taky řadě lidí nelíbilo. Situace od té doby? RuAF k hranici ani nepáchne, po celou dobu bylo okolo 16 F-16 na hlídkách u hranice a dnes Turci bombardují Kurdy v Syrii.... ale pokud někdo sleduje co se děje na turecké straně, tak je mu jasné proč.  fenri: Iran platí Asadovi účty už pár let, těch 30 000 vojáků co tam teď mají je jen třešnička na dortu.

  třeba, pokud je to přijatelný zdroj:
  http://www.bloombergview.com/a...

  Hezbolah tam taky zadarmo nebojuje, v prosinci zrovna měli problém s opožděnou platbou...

  Asad nemá víc jak 50-100 000 mužů v armádě a milicích (ale už je to doba, kdy jsem ty odhady viděl, takže s dvojnásobnou rezervou)

  Kolik lidí já chci obětovat? Já nemám to nejmenší slovo v této válce, takže je to v podstatě jedno ne?

  Epic fail mají tak akorát US, že neumějí vybrat realistické cíle a rozdělují Syrii na dva oddělené konflikty, z niž je ten jedne vůbec nezajímá. A dobře jim tak, tohle je naprosto bezvýznamná epizodka a většina těch bojovníku chtěla bojovat s Asadem a ne s ISIS.


  Co nechápeš je, že Asadova moc není vázaná na něj, ale na jeho frakci a spojence, stačí ji nechat někoho z jeho rodiny... nebude to stačit asi všem, ale lepší jak nic, mohlo by pak dojít k nějaké dohodě. Tohle ale neprojde přes Iran..

  BTW jaké je přijatelné medium? Ušetří nám to příště oběma čas.
  Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  21:50 14.01.2016

  Fenri diskutovat z některými jedinci zde nemá cenu.. Typická ukázka jak se v tomto konfliktu pracuje z fakty je Madaya. SOHR a Al-Jazeera vypouštejí fotky z Yemenu, Ghouty atd. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri diskutovat z některými jedinci zde nemá cenu.. Typická ukázka jak se v tomto konfliktu pracuje z fakty je Madaya. SOHR a Al-Jazeera vypouštejí fotky z Yemenu, Ghouty atd. A postaví na tom příběh. Příběh který beží medii jako velky hoax, jsou tam podvržená fakta a je stoho velké haló. To že tam na konci listopadu vláda poslala 42 tun potravin a milice potraviny zabavily a prodávaly kilo rýže za 250 dolarů a lidé byli stěchto loupežníků neštastný o tom se nemluví. A těch 45000 fotografí od utajeného fotografa, jsou to fotky pro identifikaci osob z patologie, syrská vláda to dělá do dneška, stejně tak jako to dělají naše úřady když někdo umře násilnou smrtí.Hromada fotek bez faktu.
  První zbraně co šly z venku do Syrie byli dodány z Libye a to prakticky pár dní po Kadáfího smrti. Letecky a později namořní přepravou je distribuoval Qatar přes tureckou rozvědku MIT pro tenkrát ješte FSA. Postupně jak konflikt trvá se vykupujou sklady z celé východní Evropy, Chorvatsko,Srbsko prý i Česká republika a ted naposled jdou armádní přebytky z Bulharska k Saudům ( ale ne k FSA která už dva roky neni, dnes tam jsou převážne žoldnéřské islámské milice)
  http://www.balkaninsight.com/e...
  Co mě překvapuje nejvíce je to že se ta bulharská munice objevuje v rukách nejen jihadistů ale i bojovníků islámského státu a to včetně Tow BGM-71, které v současné době hromadně nakupuje z USA pouze Saudská arábie.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:35 14.01.2016

  Když má Shania tak rád angličtinu, tak jeden link ohledně síly FSA, její "čistoty" a neúčinnosti ruské intervence. Je to ze země, která rozhodně za Assada a Rusy nekope, naopak. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když má Shania tak rád angličtinu, tak jeden link ohledně síly FSA, její "čistoty" a neúčinnosti ruské intervence. Je to ze země, která rozhodně za Assada a Rusy nekope, naopak.
  http://www.aljazeera.com/news/...

  V článku o FSA trpící dezercemi je zmínka i tom, že PSA tvořena zhusta dezertéry od Assada. Tak mě napadá, jestli ti dezertující dezertéři nejsou spíše o jistých osobnostních kvalitách těchto lidí než o tom, že Assada "v Syrii nikdo nechce".
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:22 14.01.2016

  Shania

  Asi jsem slepej, ale tento rozhovor (video) od Vás tu nikde nevidím a nemohu najít ani to co si o tom myslíte.

  Vaše slova o tom, že FSA není většinově islamistická je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Asi jsem slepej, ale tento rozhovor (video) od Vás tu nikde nevidím a nemohu najít ani to co si o tom myslíte.

  Vaše slova o tom, že FSA není většinově islamistická je docela šalamounské. FSA vznikla 2011. Z FSA vznikla Nusra a IS, součástí FSA jsou i další islamistické organizace. Říct o FSA, že je majoritně sekulární je docela hazard. S podporou SA a Kataru ta sekularita má vážné trhliny. Máte prosím někde nějaký zdroj na "cíle a hodnoty" FSA. Děkuji
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:20 14.01.2016

  A samozřejmě jsem zapoměl na Kurdy a Kurdy a "Kurdy". Ti hrají vlastní hru a jsou na této šachovnici mezi úspěšnějšími.

  A samozřejmě jsem zapoměl na Kurdy a Kurdy a "Kurdy". Ti hrají vlastní hru a jsou na této šachovnici mezi úspěšnějšími.

 • fenri
  21:17 14.01.2016

  Shanio: pokud zprávy arabského sunnitského časopisu pro masy, v jejich lifestylové sekci, nebo články levicového The Guardianu považuješ za spolehlivý zdroj, pak debata asi nemá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanio: pokud zprávy arabského sunnitského časopisu pro masy, v jejich lifestylové sekci, nebo články levicového The Guardianu považuješ za spolehlivý zdroj, pak debata asi nemá smysl. Utuču Vás Mateřídouškou, ta alespoň neleze vládnoucím stranám do řiti a je objektivní :-)
  Někdy mi přijde, že máte silný pocit, že když sem dáte link v angličtině, vypadá jaksi odborněji, než v češtině. To, že jde buď o ryzí propagandu (Guardian, SAE časák do čekáren ordinací) nebo fundraisingový bussiness plan (HRW), nebo zprávy, které jsou totožné s idnes (BBC) je Vám jedno. Je to anglicky, je to cool Blbý je, když někdo anglicky umí....
  Ale jistě že i z Assadovy armády zdrhají vojáci. Napsal jsem že ne? Ale jste hodný, že jste našel jednoho :-) Jenže je rozdíl v nějaké dezerci a tvrzením, že Assadovi utekli všichni vojáci a nebýt Hizzbalahu a Iránců, tak je po Assadovi. Těch (dohromady) cca deset tisíc vojáků (z nichž cca půlka je mizerných a nemotivovaných) podle Vás čelí statisícům bojovníků bránících své domovy, zároveň čelí islamistům celého světa a přičemž jak ti hodní místní bojovníci (něco jako UFO či sněřný muž, řekl bych) tak islamisté jsou masivně podporováni SA, Katarem, Tureckem, SAE... To Vám řeknu Shanio, že ti Iránci a Hizzbalahovci musí být neskuteční supermani.
  SDF a Rusové - není náhodou, že SDF se objevila cca měsíc po zahájení ruské intervence a je Rusy (relativně), podporována? Kdyby byli strikntně proti Assadovi, jsou i proti Rusům. Že by Rusové podporovali postup svých nepřátel? To je jako reakce civilního obyvatelstva, které po Assadových náletech prchá k Assadovi.
  Já si myslím, že situace je mnohem méně heroická:
  -je tu Assad podporovaný Rusy, který je objektivně mnohem méně drsný a krutý, než líčí SAU, Katar a Turecko (a tedy i Západ) a mnohem méně hodný, než to líčí Rusko. Prostě se choval tak, aby měl fungující zemi v tomhle regionu.
  -pak je tu spousta islamistů (místní i import, převážně sunnité a wahhabisté) pod mnoha měnícími se vlajkami, kteří se různě snaží zalíbit Západu (takže si hrajou na hodné a Západ jim to občas sežere a pak vystřízlivý) a zároveň se chovají hůř než dobytek (protože je to jejich přirozenost, nic jiného neumí a režimy Perského zálivu to mají rády)
  -pak jsou tu ti zdrhli, z nichž většina zdrhla k Assadovi a ostatní za hranice a ideálně jsou na cestě k Mutti Merkel, naředěni v poměru 1:50 Iráčany, Pakistánci, Afghánci a dalšími "takysyrskýmiinženýry".
  -pak jsou tu ti, co nezdrhli, chtějí jen přežít a už je jim asi i jedno, jak to dopadne.
  -pak tu bude možná pár lidí, které by bylo možno označit jako lepší alternativu k Assadovi (nemusí být přímo demokraté, ale dejme tomu umírnění a tolerantní), kteří ovšem žádnou reálnou mocí nedisponují, je jich málo a celkem svorně po nich jde Daeš, Nusra, FSA i SAA.
  -a samozřejmě velkolepý epic fail s budováním prozápadní demokratické opoziční vojenské síly, která se nám zatím ustálila na pěkných pěti bojovnících, z nichž každý vyšel na kulaťoučkých 100 mil. dolarů.
  Co na tom chcete řešit? A kolik lidí jste ochoten obětovat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:55 14.01.2016

  semtam: to video jsme sem sám dal, klidně si najdi, co jsem k tomu i napsal..

  fenri: takže asi takhle, já mám poměrně spolehlivé zdroje, ty jsou pro tebe nepřijatelné, nejspíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: to video jsme sem sám dal, klidně si najdi, co jsem k tomu i napsal..

  fenri: takže asi takhle, já mám poměrně spolehlivé zdroje, ty jsou pro tebe nepřijatelné, nejspíš sis ani neudělal registraci bez které si nic nepřečteš... takže ti tu vygoogluju něco k tématu, předtím jsme ani jeden z těch článků nečet. Ale ty události znám, takže jsem jen věděl co hledat...

  A co třeba národní hrdina, astronaut, hrdina sovětského svazu, který taky z nějakého důvodu zběhl
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  To je taky hoax?

  Já tu netvrdim, že povstalci jsou ti hodní (ukaž mi někdy někoho kdo bojuje v občaské válce a je to ten hodnej...), nebo demokratičtí, i když i takový se tam najdou: http://syria.liveuamap.com/en/...

  Já jen tvrdím, že většina z nich nejsou islamisti..., ale to je vaši rozlišovací schopnost. Vzhledem k tomu, že frakce se stabilizovali a seznam je na straně 3 nebo teď už kolik, i s tím kdo je podporuje a kde jsou.


  SDF a rusové, ta je dobrá:)) Nemyslíš něco jako tohle:
  http://sputniknews.com/middlee...

  Kdy v podstatě označují nálety CENTCOMU za ruské. Rusové si sice pár frakcí které podporují vymysleli, ale tahle to zrovna není.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:15 14.01.2016

  Shanio: promiňte, ale co si mám myslet, o tom, že chcete "dokazovat" poměrně komplikované věci citováním z lifestylové rubriky povrchního prorežimního časopisu ze státu, který je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanio: promiňte, ale co si mám myslet, o tom, že chcete "dokazovat" poměrně komplikované věci citováním z lifestylové rubriky povrchního prorežimního časopisu ze státu, který je podporvatelm jedné strany konfliktu? Nebo levičáckého časopisu, který se mj. jiné aktivně podílel na protiprávnímu totálnímu odzbrojení Britů ve stylu a la Hitler? Nebo na zprávu lidskoprávní organizace závislé na podpoře západních vlád a živící se tím, jak vyrábí problémy tam, kde si to zákazník přeje (viz HRW a Romové u nás)? Prostě nic ve zlém, i kdybyste měl pravdu, tak tohle je prostě trapné.
  45 000 fotek, pominu-li jejich spolehlivost, je celkem reálné, že spousta těch, co vraždili a mučili je dnes členy té vaší demokratické opozice.
  Nejde mi o seznam Iránských a Hizz. jednotek. jde o jejich reálnou sílu a pčoet. Iránci bojují (v průměru) prachmizerně i na arabské poměry a necelých 6000 bojovníků Hizzbalahu (na arabské poměry kvalitních) prostě není to, co by mohlo udržet roky u moci režim, který podle Vás opustila vlastní armáda, bojuje proti němu celý národ a zároveň je tato opozice masivné podporována (lidsky i technikou) z jiných zemí. To je prostě nesmysl, bez ohledu na to, jak obskurní časopis z jedné strany kofliktu si najdete.
  FSA je prorostlá s Al-Nusrou a velká část bojovníků Al-Nusry přešla k ISILu (event. zpět). Ačkoliv bojuje proti Rusům (A je tedy velmi žádoucí i pro USA), tak její nspolehlivost a zvěrstva vedli k tomu, že i USA jim začali omezovat podporu (IMHO dost zásadní moment války). Není už ani významnou silou, trpsí dezercemi víc než Assad. SDF je víceméně virtuální ruská opoziční síla, kterou si rusové v říjnu vytvořili, aby teda holt taky mohli podporovat "demokratickou opozici", když už to musí být. Včas se s Asadem dohodne. Co tam máte dál?
  Povstalci - pořád povídáte o nějakých virtuálních místních hodných povstalcích. Nesmysl. U místních měl Assad ve volbách větší podporu než má dnes řda demokratických politiků, v údajně 40 tisícové (nebo už 400 tisícové, těžko říct, kolik o té vesnici napíší novináři příště) Madaya se nedávno konala demonstrace za rychlý zákrok Assadových vojsk a OSVOBOZENÍ Madayi... Pane, co zkusit jiné zdroje, než časopisy pro arabskou zlatou mládež a salonní komunisty-teoretiky ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:57 14.01.2016

  fenri: tvrdil si, ze povstaní nezaclo strilenim do demonstrantu, potvrdil jsme ti to ,dostal jsi hned prvni odkaz co jsme nasel (byl to pro tebe nepouzitelny zdoj, dostal jsi hned ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: tvrdil si, ze povstaní nezaclo strilenim do demonstrantu, potvrdil jsme ti to ,dostal jsi hned prvni odkaz co jsme nasel (byl to pro tebe nepouzitelny zdoj, dostal jsi hned dalsi, stejne jsou pro tebe nepouzitelne..., tak si je taky mažeš najít sám, nic těžkého to není, googluj dara syrian uprising beginning) proc v dare vypukli demonstrace.

  Dál jsme ti ukázal, jak se Asadovci chovali k tem nespokojenym obcanum.
  más tu 45 000 fotek umučených lidí od fotografa který dezertoval...

  Snažím se ti jen říct, že je nějaký důvod, proč nebyl režim v těch oblastech v oblibě a jakým způsobem režim tyto situace řešil... Proč ho zradila armáda...

  Tihle lidi po tom všem nikdy neuznají Asada u moci, proto on nemůže být v konečném řešení, to neznamená, že jeho frakce to nevezme za nej... To si myslím já a žádné další rady jak se to tam má řešit dávat nebudu, naštěstí to já řešit nemusím.

  Na straně tři máš seznam Íránských jednotek a Hyzbalahu, ale to ty samozřejmě taky neuznáš:)

  Méně radikální než Asad? FSA, SDF, ale ani oni nejsou žádné řešení, tím způsobem, že by ovládli území kontrolované Asadem, nakonec se budou muset nějak domluvit, vykopat Islamisty a dít zemi dohromady.

  Zahraniční i místní fundamentalisti jsou právě velký problém pro povstalce, jednak jim přímo škodí a navíc to totálně zabilo jejich obraz na západě, ty jsi toho důkazem....

  Mimochodem, jak uz jsme napsal, kdybych si myslel, že Asad a ti jeho spojenci dokáži situaci vyřešit, podporoval bych ho i přes to všechno co udělal. Ale silou to nedokáže a jeho přítomnost blokuje jakoukoliv jinou dohodu.

  A nakonec, hlavně že ty chceš po mě zdroje, když si nedokázal ukázat, jak je to s tou interní migrací, nejsi trochu pokrytec?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:53 14.01.2016

  Shania

  Pokud málo sledujete česká media. Tak toto Vám možná uniklo. Berte to jako jeden ze střípků mozaiky.

  https://www.youtube.com/watch?...

  Shania

  Pokud málo sledujete česká media. Tak toto Vám možná uniklo. Berte to jako jeden ze střípků mozaiky.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • semtam
  19:36 14.01.2016

  Nechci se už moc účastnit této diskuze, protože zabírá nemálo času. Napíšu sem jen pár postřehů.

  Nikde jsem dosud nezaznamenal, nějaké cíle FSA a "hodnoty" pro které by ji šlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci se už moc účastnit této diskuze, protože zabírá nemálo času. Napíšu sem jen pár postřehů.

  Nikde jsem dosud nezaznamenal, nějaké cíle FSA a "hodnoty" pro které by ji šlo označit za demokratickou či svobodnou. V tamním regionu je demokracie a svoboda pro Evropana špatný vtip.
  K zbraním FSA. Výzbroj FSA nepochází jen ze skladů syrské armády. Mnohé kousky jsou ex-jugoslávské výroby či čínského původu a i z jiných zemí. Není tajemstvím, že tyto zbraně nakoupila pro potřeby FSA Saúdská Arábie. Stejným arzenálem se může pochlubit IS. Tím pádem FSA a IS jsou sponzorovány od stejného/stejných zemí. Nejčastěji vedle SA je zmiňován Katar. Tyto monarchie nemají s demokracií nic společného a se svobodou vůbec ne. V jejich zájmu určitě není vytvářet svobody a demokracie.

  Není to mu zas tak dávno, kdy USA přestali mnohé části FSA pro nepřehlednost podporovat.

  Z toho všeho mi plyne, že v Sýrii není žádný boj o demokracii. I kdyby nějakým zázrakem opravdu byl, tak pod patronátem totalit jako je SA to bude jen fraška a krmivo pro media.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:04 14.01.2016

  Shania: to posílání do háje si nechte pro své kamarády a lidi s nimiž jste ve styku a podle nichž soudíte, že si všichni myslí, že Rusové mají bojovat jen s ISILem (ačkoliv to sami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: to posílání do háje si nechte pro své kamarády a lidi s nimiž jste ve styku a podle nichž soudíte, že si všichni myslí, že Rusové mají bojovat jen s ISILem (ačkoliv to sami nikde netvrdí).
  Znovu - islamista, neislamista - mně je jedno, jestli je Al-Kaidá, Nusra etc. demokratický přítel (podle Vás), islamista nebo fanatický dobytek. To, že i neISILopozice se chová mimořádně brutáoně k civilům je fakt. To, že provádí víceméně genocidu na křesťanech je také fakt. Pod jakou to dělají momentálně vlajkou je mi jedno. Vy si to klidně řešte.
  K odkazům: podle hrw jsme sadistický stát terorizující Romy a div ne vraždící uprchlíky. Servislní multikulti BBC už dávno také není nezávislý tisk a The Guardianje levicový plátek, něco mezi našim Právem a Halo novinami. OK, je to Vaše úroveň, Váš styl.
  Promíňte, ale odkazy co sem dáváte jsou fakt kombinace Blesku s Halo Novinami. Cpát sem Guardian a lifestylovou rubriku arabského sunnitského časpisu a dělat podle toho "analýzu" konfliktu je prostě trapné.
  hezky argumentujete, jen Vám to jaksi nevychází. SAA není saturována ani zdaleka Hizzbalahem (uvádí se cca účast 6 000 bojovníků), ani Iránskými bojovníky (zde se často objevují informace o jejich mizerném výcviku a morálce).
  Nicméně stále čekám, kdy uvedete nějakou sílu, kterou lze považovat za méně radikální, humánější a tolerantnější, než Assad a u níž je rélný předpoklad, že mají vojenskou moc situaci ovládnout a mají podporu většiny obyvatel Syrie. Děkuji z ainformaci.
  Mimochodem mám tady tapetovat forum do zblnutí odkazy na násilnosti a zvěrstva té Vaší demokratické opozice? Nevidím v tom smysl...
  Hoďte sem ještě nějakou analýzu ze saudského Bravíčka, ať máme ty Vaše zdroje komplet :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:43 14.01.2016

  fenri: a jen pro představu jeden z důvodů proč desertovala velká část Asadovi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: a jen pro představu jeden z důvodů proč desertovala velká část Asadovi armády:

  https://www.hrw.org/news/2015/...

  http://www.dailymail.co.uk/new...

  http://www.theguardian.com/wor...

  http://www.bbc.com/news/world-...

  tohle je 45 000 potvrzených z více jak 100 000 lidí, kteří byli uneseni režimem.

  Nejlepší na tom je, že i takovýto důkaz prostě nikoho (ty u moci) stejně nezajímá, nebo to minimálně nestačí, pro řešení...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:15 14.01.2016

  fenri: jestli ten názor nemáš ty, tak dobře pro tebe, ale co vidím všude okolo sebe já, tak je to jen o boji proti ISIS. Mimoto já ty pány neznám, český zprávy nesleduji.


  A s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: jestli ten názor nemáš ty, tak dobře pro tebe, ale co vidím všude okolo sebe já, tak je to jen o boji proti ISIS. Mimoto já ty pány neznám, český zprávy nesleduji.


  A s těmi Islamisty fakt běž do háje... co to sakra je? Nová nálepka pro nepřítele, místo nacista, terorista je to teď islamista? Snad nechceš říct že všichni kdo nejsou s Asadem jsou islamisti a jen se přejde hranice jsou hned rozumní a umírnění. Přestaň prosím míchat islamisty jako JAN a ostatními povstalce, velká část z nich je v podstatě domobrana. I v dnešním článku o Kurdech tady se dozvíš, že režim v těch oblastech zrovna nemiluje...

  Je muslimy nemusím, nechci je tu, nemám moc pochopení pro jejich tradice, ale prostě takový ty lidi jsou, je to jejich země, jejich tradice a jediný způsob jak s nimi vyjít je respektovat to co oni chtějí. Nebo je lepší mít v regionu neustále války, protože je nikdo neposlouchá a mít spoustu uprchlíku s jejich moresy tady? Taky si nemyslím, že je rozumné s nimi vyjebat, ja to dělají US.

  Co se týká počátku války, je to jen jeden zmoha článků, protesty začali, protože režim zadržel pár kluků za malování protiasadovských hesel.

  http://www.nytimes.com/2013/02...

  http://www.aljazeera.com/indep...

  http://www.npr.org/2012/03/16/...

  http://www.bbc.com/news/world-...


  Hoax? I kdyby, povstalci tomu věří, nedávno jsem se díval na dva roky starý dokument o sniperech v Aleppu a pár z nich to zmiňovalo jako důvod proč bojují...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Všichni to jsou islamisti viď... no tak to se radši nedívej co provádí Irančani...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:09 14.01.2016

  Shanio, neznám nikoho, kromě pana Palaty, Fendrycha a exotů, který by si myslel, že Rusové jsou v Syrii, aby bojovali proti ISIL (a i ti to jenom simulují a jenom dodržují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, neznám nikoho, kromě pana Palaty, Fendrycha a exotů, který by si myslel, že Rusové jsou v Syrii, aby bojovali proti ISIL (a i ti to jenom simulují a jenom dodržují stranickou linii). Netvrdí to ani Rusové. Každý ví, že Rusové bojují proti islamistům. To je v pořádku a je to dobře. V Syrii je mnoho skupin islamistů a je celkem fuk, proti kterým bojují. Zatápí i islámskému státu (určitě mnohem víc, než třeba Francouzi, o kterých náš tisk psal, jako kdyby bylo otázkou hodin, kdy zabijí všechny členy ISILu a přitom jejich angažmá mělo v té době význam s bídou symbolický) a zatápí i dalším skupinám. Takže promiňte, ale bojujete proti názoru, který nikdo nemá a kromě nejsrandovnějších novinářů ho ani nikdo nepropaguje.
  Co se týče začátku revoluce: opravdu mi chcete něco dokazovat na základě článku ze společnské a lifestylové rubriky sunnitského časopisu? Měl jsem o Vás podstatně větší mínění. Má to váhu asi jako článek o počátcích války na UA z ruského nacionalistického Blesk-like časopisu pro obyvatele s IQ pod 80, jehož autorem je novinář, co měl dosud na starosti trendy moderní kuchyně a plavky Heidy Klumm. Fakt "důkaz".
  Myslím, že dnes hrajete kilometry pod svojí úrovní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:51 14.01.2016

  fenri: ale ja nebrečím že nebombardují ISIS:) Ja jen říkám jak to je, což je v přímém rozporu toho co si většina lidí myslí, tedy že Rusové jsou v Sýrii, aby bojovali proti ISIS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ale ja nebrečím že nebombardují ISIS:) Ja jen říkám jak to je, což je v přímém rozporu toho co si většina lidí myslí, tedy že Rusové jsou v Sýrii, aby bojovali proti ISIS (a je úplně jedno, že to nikdy neřekli, důležité je co si masy myslí), už chápeš ten rozdíl...? I zde bylo plno keců, jak RuAF za 14 dní udělali víc jak amici za dva roky v boji s ISIS... Realita je prostě někde jinde.

  Co začalo protesty a následně občanskou válku? Tohle:

  http://www.thenational.ae/life...

  Střílení do protestujících bylo až později...

  Jo já vím wiki, ale stejně timeline 2011: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Doufám, že se nedozvím, že to všechno tohle jsou fabrikace, lidi byli spokojení a za všechno muže CIA.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:37 14.01.2016

  Shania: nemusím číst stovky stránek z jednoho Vámi vybraného odkazu - četl jsem mnoho stovek z mnoha jiných, abych 1.) viděl tón, jakým je psán a tím si udělal obrázek, nakolik to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nemusím číst stovky stránek z jednoho Vámi vybraného odkazu - četl jsem mnoho stovek z mnoha jiných, abych 1.) viděl tón, jakým je psán a tím si udělal obrázek, nakolik to bude objektivní 2.) zahodil kvůli tomu výsledky a považoval je za neexistující. Jinými slovy, nemusím znát jméno, příjmení a stav konta každého chudáka zplynovaného Rosensteina z Lodze, abych věděl, že holocaust je svinstvo.
  S tím ISISem je to fakt únavné - to Vaše (a Palatovo, obecně mainstreamové) naříkání, že Rusové nebombarudjí ISIS (nebo ho bombardují málo, nebo nepřesně nebo neumírněně) a bombardují někoho jiného. Ve zkratce: mezi ISIS a jinými islamistickými skupinami operujícími v Syrii NENÍ ŽÁDNÝ rozdíl z pohledu mravního či z pohledu spouluexistence nás a jich na jedné planetě. Žádná reálná (tj. schopná porazit ostatní) opozice, která by se chovala demokratičtěji nebo humánněji než Asad v Syrii není. Je mi úplně šumafuk, které logo momentálně nese na bundě islamista, který to schytal ať ruskou, americkou či (omylem :-)) francouzskou bombou. Je to provázaný spolek tvorů, kteří prostě nejsou slučitelní s námi a je jedno, kterého z nich si zrovna Západ vybral za kamaráda a říká že je hodný. Assad alespoň není islamista a pokud poškrtám nános propagandy a pokud si přečtu něco o skutečných počátcích syrské revoluce (ne, skutečně nešlo o okamžitou a brutální střelbu do nevinných a mírumilovných človíčků) je pro mně prostě jasnou volbou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  13:55 14.01.2016

  Jan Grohmann : ""Řešením je fotka a plné jméno"" Ja sice chapu , jak jste to nejspise myslel , ale je to jako napsat , resenim je 9mm dira do hlavy . Ano je to pravda , nikdo by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann : ""Řešením je fotka a plné jméno"" Ja sice chapu , jak jste to nejspise myslel , ale je to jako napsat , resenim je 9mm dira do hlavy . Ano je to pravda , nikdo by pak , stejne jako pred rokem 89 , nemel blbe kecy. Osvedcilo se to ... Budme radi , ze mame ten svobodny internet a pokud vam nekdo vadi a ma treba sproste prispevky , tak ho proste vymazte/zablokujte .

  KAZDA snaha o diskuzi pod vlastnim jmenem na webu vzdy vedla jenom k "hlasitemu" tichu a autocenzure ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:52 14.01.2016

  fenri: netušil jsme že za tu chvilku někdo zvládne přečíst stovky stránek reportů, ale jak říkám je to pouze pro ty, co si chtějí udělat lepší obrázek o situaci. Když se ti nelíbí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: netušil jsme že za tu chvilku někdo zvládne přečíst stovky stránek reportů, ale jak říkám je to pouze pro ty, co si chtějí udělat lepší obrázek o situaci. Když se ti nelíbí jaký obrázek tam uvidíš o Sýrii, zaručuji ti, že ten o Yemenu se ti pro změnu bude líbit... nebo až tam za čas bude vlákno o SA...

  Já ty stránky znám asi dva měsíce, předtím jsme věděl o situaci v Sýrii v podstatě houby, ale i tak jsme od začátku říkal, že rusové a Asad nejdou po ISIS (zcela logická úvaha), potvrzeno... v době kdy doslova všichni jásali, jak jsou rusové v náletech proti ISIS efektivní a amíci to hazí do pouště....

  Pak, že nebombardují přesně podle jejich vlastních PR fotek a videi (potvrzeno) a to jsme neměl nejmenší párů o tom jak skutečně operují...

  A že nečekejte žádný rychlý konec války ....

  A to bylo v době, kdy jsem si apoň myslel, že jejich letecká podpora zlomit a zatlačit povstalce....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:06 14.01.2016

  Shania: ve vší úctě Váš odkaz mi nepřijde ani objektivní, ani dokazují to,c o říkáte. Ale jo, můžeme se tu zasypávat odkazya a hádat se, kdo ho má lepšího. Je to o ničem. Stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ve vší úctě Váš odkaz mi nepřijde ani objektivní, ani dokazují to,c o říkáte. Ale jo, můžeme se tu zasypávat odkazya a hádat se, kdo ho má lepšího. Je to o ničem. Stejně tak si myslím, že je celkem o ničem Váš dojem ze situace. Důležité je to, kam lidi utíkají a kam se hýbe fronta. Ano, Rusové bombardují neefektivně a proto se po čtyřech měsících ústup vládních jednotek zastavil a teroristé jsou zatlačováni. Ano, velmi pomalu, jednak arabské armády nejsou moc výkonné a za druhé dynamika válek je prostě takové, že se vždy pohyb jedním směrem zpomalí, pak se situace zastaví a pak se pomaličku pohyb zase rozjíždí (pokud nedojde ke kolapsu a kapitulaci). Nicméně změna dynamiky konfliktu je zřejmá. Západ bombarduje cca dva roky nesmírně efektivně a proto území ovládaná islamisty rostla po celou dobu bombardování (ano, s výjimkou Kurdů, to jsou holt jiná ranaři). Očekávám Váš pláč na téma, že zlý je jen ISIL a všichni ostatní jsou hodní a přátelští chlapci. Předem říkám, že na tuhle hru nehraji a rozdíl mezi ISIL, Al Nusra a 100+1 dalších islamistických partičkou je jen v logu a snaze urvat pro sebe co nejvíc.
  Assad by nepochybně situaci dávno zvrátil, kdyby se do toho nemontoval Katar, Saudi a Turci a snad všechny džihádistické partičky (pardon, demokratičtí humanisté) jaké Vás napadnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:31 14.01.2016

  Fenri: jak říkam, máš lepší zdroj, čekám na něj, tenhle jsme našel za 5 min a nikdy předtím jsem ho neviděl, nicméně potvrzuje to co o situaci v Sýrii vím odjinud.

  K náletům a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: jak říkam, máš lepší zdroj, čekám na něj, tenhle jsme našel za 5 min a nikdy předtím jsem ho neviděl, nicméně potvrzuje to co o situaci v Sýrii vím odjinud.

  K náletům a situaci v sýrii, nebo kladně i Jordansku, Turecku, a jinde běž na http://www.acig.info/forum/...

  sekce Current Conflicts

  najdeš denní reporty o situaci z obou stran. Ale to jen pro případ, že by jsi chtěl mít nějaký přehled o tom co se děje.

  A rád bych uved, že kdyby Asad měl nějakou naději zemi stabilizovat a vyčistit, tak ho já budu podporovat, protože lepší nějaké řešení než řádné... Stejně tak kdyby rusové dělali něco efektivního a smysluplného, jako třeba podporovali pořádně pozemní jednotky, bohužel z toho co já vím, tak se tak bohužel neděje.


  Superme: jo sekularní vlada pro vyvolené. Možná by ses měl poučit jak občanská válka vznikla, jak probíhalo unášení a mučení těch kteří nebyli pro režim pohodní a proč kvuli tomu Asadovi desertovala víc jak polovina jeho armády... to je ta FSA. Zahraničních bojovníků a teroristů je tam mraky, to snad nikdo nepopírá (ale ti jsou ve vlastních skupinách) a proto nějaké vyřešení situace v Sýrii bude velmi těžké.
  Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  11:20 14.01.2016

  stirling: ten tvuj odkaz to je proboha co za sra*ku, kdyz vtam pisou, ze valka Ruska s Ukrajinou stala 377 miliard usd? :D

  stirling: ten tvuj odkaz to je proboha co za sra*ku, kdyz vtam pisou, ze valka Ruska s Ukrajinou stala 377 miliard usd? :D

 • jacky3115
  20:41 13.01.2016

  Kruciš, to je bomba ... Ekonomika spočívá především v důvěře a nikoliv číslech ... Postavil jste se do čela ekonomů, naštěstí pouze na armádním webu.
  Malý dotaz : proč ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kruciš, to je bomba ... Ekonomika spočívá především v důvěře a nikoliv číslech ... Postavil jste se do čela ekonomů, naštěstí pouze na armádním webu.
  Malý dotaz : proč ty úvozovky ? "Výhodou" střely Jars je použití tuhých pohonných látek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:16 13.01.2016

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože revoluce", tak byla Sýrie jednou z nejliberálnějších muslimských zemí na světě. Křesťané, kurdové, jezídové, muslimové.. všichni žili pospolu a nezabíjeli se. Avšak to bylo možno jen díky vládě Assada, který tam držel pořádek. Bohužel se to asi někomu (komu asi, že?) nelíbilo a rozpoutal tam tu válku. Je dobře, že se Assad drží a doufejme, že válka brzo skončí.

  Jen nechápu, kde stále bereš tu iluzi. že FSA jsou Syřané. Naopak, stejně jako i v jiných teroristických skupinách tam je spousta ( možná i většina) zahraničních bojovníků.

  Již v roce 2011 byli například v Damašku masové demonstrace na podporu Assada. Na ty jsi zapomněl? Pokud ano, tak rád připomenu.
  http://www.bbc.com/news/world-...

  Snažíš se mi vnutit Ukrajinu. Podívej se, kolik lidí podporuje současnou vládu. Méně než tu, kterou vedl Janukovyč. Zatímco Assada podporuje stále velká většina Syřanů.
  http://zpravy.idnes.cz/jacenuk...

  No a nakonec. Pokud někoho současný "demokratický" systém označí za "extrémistu", je to pochvala a znamení, že ten daný člověk (popř. strana) je ta dobrá a ve skutečnosti není vůbec extrémistická.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:16 13.01.2016

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože revoluce", tak byla Sýrie jednou z nejliberálnějších muslimských zemí na světě. Křesťané, kurdové, jezídové, muslimové.. všichni žili pospolu a nezabíjeli se. Avšak to bylo možno jen díky vládě Assada, který tam držel pořádek. Bohužel se to asi někomu (komu asi, že?) nelíbilo a rozpoutal tam tu válku. Je dobře, že se Assad drží a doufejme, že válka brzo skončí.

  Jen nechápu, kde stále bereš tu iluzi. že FSA jsou Syřané. Naopak, stejně jako i v jiných teroristických skupinách tam je spousta ( možná i většina) zahraničních bojovníků.

  Již v roce 2011 byli například v Damašku masové demonstrace na podporu Assada. Na ty jsi zapomněl? Pokud ano, tak rád připomenu.
  http://www.bbc.com/news/world-...

  Snažíš se mi vnutit Ukrajinu. Podívej se, kolik lidí podporuje současnou vládu. Méně než tu, kterou vedl Janukovyč. Zatímco Assada podporuje stále velká většina Syřanů.
  http://zpravy.idnes.cz/jacenuk...

  No a nakonec. Pokud někoho současný "demokratický" systém označí za "extrémistu", je to pochvala a znamení, že ten daný člověk (popř. strana) je ta dobrá a ve skutečnosti není vůbec extrémistická.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:07 13.01.2016

  Shanio, ani nemusím dočítat ten článek, abych viděl, že je silně zaujatý. Už ty výtky vůči syrské vládě, že nedokázala zabránit utěkům obyvatelstva - s prominutím je to zkrátka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, ani nemusím dočítat ten článek, abych viděl, že je silně zaujatý. Už ty výtky vůči syrské vládě, že nedokázala zabránit utěkům obyvatelstva - s prominutím je to zkrátka sprosté a hloupé.
  Stále ale selhává vaše teze, proč vnitřní uprchlíci v Syrii (nejde-li o islamisty a jejich rodiny) utíkají na území ovládané vládou a nikoliv na území ovládané tou skvělou opozicí či Daešem. Ano, syrské nálety jsou ve srovnání s WWII neporovnatelně mírnější, ale to o to více nijak nevysvětluje, proč lidé před nálety prchají za těmi, kdo je bombarduje ani jakým kouzlem podle Vás Assad bombarduje civily tak, aby tito utíkali za Assadem. Jako by se obležený Leningrad vylidnil a přesunul do Berlína...
  Koalice jde po ISIS - hmm, a jaký je rozdíl mezi uřezávači hlav a vrahy křesťanů a minorit z řad ISIS či jiné, libovolné islamistické skupiny, které v Syrii vznkají a zanikají denně a pokud nekamrádí s al-Kaidou či Daešem, tak kamarádní s oběma. Demokratická syrská vojenská opozice je těch 5 strejdů za 500 mil. dolarů... Nějaké věrohodné podklady pro to, že RuAF cíleně bombarduje civilní cíle? Není to náhodou zase propagandistický blábol, doplněný srdceryvnými fotkami, vzniklými zpravidla v Jemenu (kde naši spojenci vesele bombardují hlava nehlava) či dny a týdny před zahájením ruského angažmá? Takových fotek byla naše meédia jeden čas plná, tď už si dávají pozor.
  Jaksi to nesedí ani početně a časově: do pohybu se daly miliony lidí v důsledku anticivilních náletů 8 Su-34 a 16 (24?). Ty mašiny musejí každá nést alespoň 80 tun bomb a startovat tak 20 denně, aby stíhaly uvést takové množství lidí do pohybu. A ještě k tomu stíhají zatápět ismlamistům. A co více, ty nálety jsou tak strašné, že způsobují i deformaci časoprostoru, protože většina lidí se na ten údajný útěk před ruskými nálety dala dývno před jejich zahájením...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:48 13.01.2016

  Fenri: máš lepší zdroj o IDP než tento? http://www.internal-displaceme...

  ISIS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: máš lepší zdroj o IDP než tento? http://www.internal-displaceme...

  ISIS začal být faktor počátkem 2014 a velký problém v polovině 2014.

  Valka začala počátkem 2011.

  Bombardování měst nelze porovnávat s WW2.

  V oblastech kde cíleným útokům na civilisty dochází (jako Darra, Duma, Homs, Alepo) je to v režii RuAF a SyAF. Koalice jde po ISIS.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:37 13.01.2016

  Shania: Ale no tak. Válka začala v březnu 2011, ISIL tam byl 2013.Neříkejte mi, že vnitřní uprchlíci v Syrii se hýbali jen do vzniku ISILu a pak se pohyb zastavil. To je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Ale no tak. Válka začala v březnu 2011, ISIL tam byl 2013.Neříkejte mi, že vnitřní uprchlíci v Syrii se hýbali jen do vzniku ISILu a pak se pohyb zastavil. To je pochopitelně blbost, lidé prchají pořád a neprchají ani k demokratické opozici (:-)), ani k Daeši. Samozřejmě všichni víme, že Assad žere malé děti a przní ovečky (na rozdíl od demokratických bojovníků), ale cílené bombardování zaměřné k vyhánění civilů k sobě - to je poměrně objevná teorie. Můžete ji rozvést a najít analogii? Třeba v masových migracích německého obyvatelstva do Anglie během náletů WWII? Můžete uvést i nějaké podrobnosti, dokazují ono "usilovné bombardování na kteér civilové reagují útěkem k tomu, kdo je bombarduje?
  Samozřejmě že se bombarduje i za frontou, to je snad ve válce normální. Mimochodem bombaruje tam (nejvíc, nejlépe a nejefektivněji) i západní koalice.
  S médii máte pravdu, ale přesto se mi nelíbí, když naše média vysloveně lžou. Viz Medaya, průběh bojů, glorifikace náletů FR apod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:59 13.01.2016

  fenri: ISIS je poměrně mladá organizace, válka je tam už roky a většina uprchlíku zdrhla ještě před tím, než se ISIS objevila, natož expandovala (v Syrii prostě místní klany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ISIS je poměrně mladá organizace, válka je tam už roky a většina uprchlíku zdrhla ještě před tím, než se ISIS objevila, natož expandovala (v Syrii prostě místní klany změnili poslušnost a pak se nestačili divit).

  Tak před kým ti lidé utíkali, v době kdy to byl čistě Asad vs FSA, s minimem radikálů, Iránců...

  Všude není valečná zona. Co jsem napsal:

  když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné bombardováním.

  Bojuje se hlavně v kontaktních oblastech, kde je taky většina povstalců, přesto jsou bombardovány cíle kilometry za frontou.


  K těm mediim, media o situaci v Sýrii informují pozdě a nebo vůbec. Skoro nikdo té situaci v zemi nerozumí, nikoho to nezajímá. Všechny zajímá max to, jestli se něco udělal s ISIS, když je to až podřadný problém, co se týká Sýrie. Za ten nezájme budeme platit ještě dlouho...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:25 13.01.2016

  Superme: trefné od někoho kdo by chtěl vidět idiota jako Trumph u moci v US a všelijaké extremisty v EU.

  FSA jsou bývali vojáci Syrské armády, takže ano, jsou to Syřani, stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: trefné od někoho kdo by chtěl vidět idiota jako Trumph u moci v US a všelijaké extremisty v EU.

  FSA jsou bývali vojáci Syrské armády, takže ano, jsou to Syřani, stejně jako celá řada rebelu kteří se k nim hlasí jsou v podstatě místní milice bránící svoje vesnice a města (zajímavé, že v případě Ukrajiny proti tomu nic nemáte).

  Pak je tam celá řada externích skupin, Islamistu a jiných hovad.
  Takže já mám problém akorát s tím, že se hažou do jednoho pytle.
  Níže máš dokonce seznam těch skupin...

  Za Asada bojuje ještě dost jeho lidí, mají hodně co ztratit, když prohrají, ale pak v jeho řadách bojují i místní náckové a další skupiny, které můžeš srovnávat i s JAN.

  Ale Iránci ho drží nad vodou už pár let, jak vojensky, tak ekonomicky. Tohle se nelíbí i spoustě jeho lidí....

  Je mi uplně jedno jestli je někdo křesťan nebo muslim, všichni jsou schopný dělat stejná zvěrstva. Nebudu někoho bránit, jen pro jeho vyznání...


  Muj názor na celou uprchlickou kryzi je takový:

  je mi většiny těch lidí líto, ať už ekonomických nebo skutečných uprchlíku, kteří se jen blbě narodili.

  Ale nemají tady co dělat, je blbost pustit jich sem takové množství, max si individuálně vybírat a mít na ně tvrdé podmínky a hlavně je nenechat žít pohromadě..... Jakákoliv větší skupina čehokoliv vždycky uzavře a začne delat potíže, když budou sami za sebe, budou nuceni se adaptovat.

  Je to hnus, ale nemůžeme je zachránit všechny.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:05 13.01.2016

  Shania: nesmysl, velká část území obsazená povstalci žádná válečná zóna není. Na tolika frontách a do takové operační hloubky Assad fakt nebojuje. To by chtělo násobek jeho sil. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nesmysl, velká část území obsazená povstalci žádná válečná zóna není. Na tolika frontách a do takové operační hloubky Assad fakt nebojuje. To by chtělo násobek jeho sil. Pokud se podívate na mapy rozložení sil, jde v podstatě o jemnou mozaiku, kde těch třecích/bojovích linií je spousta a s velkou hustotou.
  Podle našich medií utíkají Syřané před Assadem, ne před Daešem. Pak ale nedává smysl, že utíkají k Assadovi. Buď jsou masochisté a nebo nám tak trošku lžou...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:00 13.01.2016

  fenri: proč by někdo utíkal na uzení obsazené povstalci, když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: proč by někdo utíkal na uzení obsazené povstalci, když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné bombardováním. Nebo to se taky neděje?

  Nebo na území ISIS, kdy pro ně jsou Syřani v podstatě lidi druhé kategorii, pokud se k nim někdo vydá, tak aby se k nim přidal.

  Takže pak buď jít na území obsazené Asadem, nebo odchází ze země a kupodivu většina tech lidí odchází do Turecka, Jordánksa, Lybanonu atd...

  Neděje se to, že by všichni kdo se dostanou z uzení ISIS a povstalců mířili k Asadovi, aby se k němu přidali a bránili svou zemi.


  Vestly: tak aspoň že tak...furt lepší než že bys je házel do jednoho pytle:)

  posunul jsme ti nejlepší odhad skupin operujících v Sýrii, tak dost pochybující, že by jsi na tom našel něco, co by jsi mohl Tomovi vytknout.

  BTW: náš prezident je xenofob (ja ty lidi taky v Evropě nechci, takže to jsme taky stejně jako většina národa), nenávidí Muslimy a má silné vazby na Moskvu, stejně jako je má jeho předchůdce. Takže bych řek, že se trefil...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:34 13.01.2016

  Shania - Já sem nechtěl nic psát. Ale u toho tvého blábolu jsem se začal opravdu smát, za což ti děkuju :)

  "Když už nic, FSA jsou aspoň Syřani, za Asada už dlouho bojují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Já sem nechtěl nic psát. Ale u toho tvého blábolu jsem se začal opravdu smát, za což ti děkuju :)

  "Když už nic, FSA jsou aspoň Syřani, za Asada už dlouho bojují převážně Hyzbalah, Iranci a Rusové. Což je zajímavé, když má údajně Asad podporu většiny obyvatel... "

  Mohu se zeptat, kde ti řekli, že v FSA jsou jen a pouze Syřané a že za Assada bojuje někdo jiný, jen ne Syřané? To ti řekli někde v neziskovce, nebo jsi opravdu takto zfanatizovaný?

  A víš co mě nejvíce děsí? Že je ti vlastně úplně jedno, že za Assada nebo Hizballah bojují místní křesťané a jiné menšiny. Otázka poté zní, na jakou stranu se vlastně v budoucím konfliktu v Evropě přidáš a koho budeš chránit. Evropany, nebo muslimy? Zřejmě ty, které pochválí komouši z Bruselu, tedy muslimy.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  16:28 13.01.2016

  To RiM: proč by tu větu nemohl napsat? Moc se mi tam nelíbí to slůvko "konečně", ale jinak nevím, co je na ní fakticky špatně.
  Okupace z roku 68 byla skutečně zcela soft, ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To RiM: proč by tu větu nemohl napsat? Moc se mi tam nelíbí to slůvko "konečně", ale jinak nevím, co je na ní fakticky špatně.
  Okupace z roku 68 byla skutečně zcela soft, ve srovnání s okupací Německem. Ostatně lidí, kteří zažili obě a mohou to srovnat je zatím dost a čísla hovoří s brutální přímočarostí. Rovněž smysl okupací genocida etnika vs. udržení země ve své sféře vlivu je rozdílný. Nevím, o jakém změkčování či omlouvání hovoříte. Skutečně máte koule na to srovnávat ty dvě okupace? Mě spíš přijde trapné, jak je okupace 68 podsouvána rusákům. Stálo za ní možná více Ukrajinců než Rusů, okupovali nás Poláci (ano ti, kteří si v dnes zamlčovaném paktu Ribbentrop-Pilsudski dohadovali s Němci hranice mezi Polskem a Maďarskem), Němci, Maďaři (oboje tradičně "přátelští") .
  K článku: pro Rusko jde prostě o zdaleka nejlevnější způsob jak být bráno naprosto vážně a zároveň je to vcelku levná pojistka jeho fungování. Stejně jako pro ostatní jaderné země.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:14 13.01.2016

  stirling: Samozřejmě, že to je dokola a bude to pořád dokola. Tak fungují internetové diskuze. Řešením je fotka a plné jméno, ale obávám se, že potom by nikdo nediskutoval. :)
  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling: Samozřejmě, že to je dokola a bude to pořád dokola. Tak fungují internetové diskuze. Řešením je fotka a plné jméno, ale obávám se, že potom by nikdo nediskutoval. :)
  Ale vytvořit nějakou hádací arénu výrazně označenou "Vstup jen na vlastní duševní nebezpečí" není zlý nápad.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  15:58 13.01.2016

  Jestli se mohu přimluvit tak bych každý týden vydal článek o stavu ruska a tam se ten kdo chce pohádá o tom jak je na tom rusko skvěle či na nic a u ostatních článků (pokud tedy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli se mohu přimluvit tak bych každý týden vydal článek o stavu ruska a tam se ten kdo chce pohádá o tom jak je na tom rusko skvěle či na nic a u ostatních článků (pokud tedy nebudou se stavem ruska souviset) bych toto striktně trestal. Vždyť je to pořád dokola.
  V článku může být shrnuto jak se rusku daří ekonomicky, jakým směrem jde školství, zdravotnictví a hlavně ozbrojené složky jaké jsou plány a jaký je současný stav a po čase dělat i srovnání plánů s realitou a na závěr samozřejmě přidat graf vývoje ceny ropy a plynu a kolik bomb se podařilo shodit v sýrii...
  Já něco přihodím ať je o čem psát: http://www.aboutru.com/2016/01...
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  15:56 13.01.2016

  shania, este sem zkopiruj tie jeho skvosty o Zemanovi platenom Kremlinom a podobne dristy, ktorych napistal neurekom, nech vsetci vedia, co to je za odbornika :)

  Neboj sa, ja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shania, este sem zkopiruj tie jeho skvosty o Zemanovi platenom Kremlinom a podobne dristy, ktorych napistal neurekom, nech vsetci vedia, co to je za odbornika :)

  Neboj sa, ja mam dost dobru predstavu, kto vsetko je v "FSA" a kto nie. FSA ma desiatky skupin, niektore spolupracuju s Al-Nusrou, ine kludne aj s ISIS, podla toho ako im to vyhovuje. FSA im dokonca predavala zbrane dodane zapadom.. jednoducho tragikomédia.

  K tomu, že su domaci len tolko. Staci sa pozriet na severo-zapadnu, kde bojuju tisice Turkov. Podobne to je so Saudami, ktori im otvorene dodavaju aj moderne zbranove systemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  15:29 13.01.2016

  Fenri

  obcanska valka v Syria je zalozena na povstani Sunitu (80% populace) proti Shia Assadovi (20% populace).

  Tvuj prispevek je jenom RT propaganda Putina Fasisty

  Az se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  obcanska valka v Syria je zalozena na povstani Sunitu (80% populace) proti Shia Assadovi (20% populace).

  Tvuj prispevek je jenom RT propaganda Putina Fasisty

  Az se Putinovi slibi pristup k jeho jedinemu vojenskemu pristavu ve Stredomori a jeho vliv na novou Syrskou vladu tak necha Assada padnout ...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:29 13.01.2016

  Já už tady do této NAPROSTO BEZVÝZNAMNÉ a podivně moderované debaty přispívat nebudu, jen Ti Fenri odpovím, že jsem nikde nenapsal, že bych se bál toho, že nás rus zase obsadí... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já už tady do této NAPROSTO BEZVÝZNAMNÉ a podivně moderované debaty přispívat nebudu, jen Ti Fenri odpovím, že jsem nikde nenapsal, že bych se bál toho, že nás rus zase obsadí... psal jsem, že nechápu jak nějaký Čech může napsat "Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě". A k Německu jsem se taky vyjádřil, vidím to nejspíš podobně jako Ty.
  A ta "soft" okupace - tak to nemám slov - jak jsem psal, rusákům se v naší kotlině sviňárny omlouvají, změkčují...
  Ale už tady na to kašlu, jdu si rači přečíst článek o letadlovce Gerald R. Ford, další technologické a vojenské laskomině (opět) nevzniknuvší záhadně v tom úžasném kraji pod Uralem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  15:28 13.01.2016

  Super, tolik ekonomů na armádním webu. :) Je fakt krásné vidět se dohadovat o ekonomice a najít si vždy tu svou pravdu, která podpoří můj světonázor. Na to je ekonomika jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Super, tolik ekonomů na armádním webu. :) Je fakt krásné vidět se dohadovat o ekonomice a najít si vždy tu svou pravdu, která podpoří můj světonázor. Na to je ekonomika jako stvořená. Ekonomika je především o důvěře lidí, nikoliv o číslech.
   
  Příspěvky typu "Putin fašista" vymazány.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:25 13.01.2016

  Shanio, není výmluvnější protiargument na Vaše teze, než se podívat na vnitřní emigraci v Syrii. Kam a před kým utíkají lidé. Světe div se, neutíkají ani na území jakési ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, není výmluvnější protiargument na Vaše teze, než se podívat na vnitřní emigraci v Syrii. Kam a před kým utíkají lidé. Světe div se, neutíkají ani na území jakési humanisticko-demokratické opozice, ani na území Daeše, ale právě za tím zlým Assadem. Co se týče hladomoru. Ono nyní tolik propírané něšťastné město medaja je krásným příkladem lhaní a progandy. Nejen, že se většina fotek ukazuje jako směšně snadno doložitelný fake (ach ten Google), ale zajímavostí je tam více. nejprve dle novinářů mělo 10 tisíc obyvatel, potom 20, nyní píší 40. V réalu je to větší vesnice, dle wiki 9 tisíc obyvatel dávno před válkou.
  Podle místních tam "demokratičtí bojovníci" zabavují potraviny, co se dodávají zvenku a protávají je za absurdní ceny. Je zvláštní, že si zlý Assad vybral zrovna Madaya k vyhladovění, zvláště potom, co v ní probíhaly demonstrace na podporu jeho vlády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  15:20 13.01.2016

  Poznámka :
  1.Rusko skrachovalo v 1998 ?! To je totálna blbosť.
  2.Čína padá na hubu .To je totálna blbosť.Pád burzy v Číne nie je pre ňu až taký problém ,lebo len cca. 30 % ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poznámka :
  1.Rusko skrachovalo v 1998 ?! To je totálna blbosť.
  2.Čína padá na hubu .To je totálna blbosť.Pád burzy v Číne nie je pre ňu až taký problém ,lebo len cca. 30 % čínskych firiem je kótovaných na burze. V USA je to cca. 100 %. Priemyselná výroba naďalej ťahá hore aj HDP a to im stále rastie rýchlo - USA HDP ťahá hlavne burza(tlačené doláre z FEDu idú cez banky práve do akcií) .
  3 Prvé porušenie medzinárodných zmlúv týkajúcich sa usporiadania Európy po 2.SV bolo vytvorenie umelého štátu Kosovo .(nik USA nepozval a nemali ani podporu OSN).
  4.USA berie každý štát do NATO(otázka kto verí ,že Prahu ,al. Bratislavu budu v prípade vojny chrániť Albánci či Rumuni ?)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:12 13.01.2016

  Dneska je ta debata nějaká novinkovatá.
  Radovat se z růstu moci Ruska a jeho prosazovaní se je stejně hloupé, jako kvůli tomu zuřit, či se bát.
  Opravdu Vám přijdou ruské tanky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dneska je ta debata nějaká novinkovatá.
  Radovat se z růstu moci Ruska a jeho prosazovaní se je stejně hloupé, jako kvůli tomu zuřit, či se bát.
  Opravdu Vám přijdou ruské tanky valící se polabím jako ten nejpravděpodobnější scénář ztráty naší svobody a prosperity. Nepřipravujeme se o to svobodu daleko více a usilovně sami, resp. pod metodických vedením soušek a soudruhů z Bruselu,
  To RiM: no, ono je sice hezké napsat, že nás Rusko okupovalo, ale je to asi tak 1/5 pravdy. Podíl Ruska na naší okupaci byl minimálně stejný, jako Ukrajiny (mrkněte na složení vojsk i politických iniciátorů okupace). Za další šlo o jednu soft okupaci - když to srovnám s celou řadou německých okupacích (mrtví zpravidla ve statisících či řádu až desítek procent populace, občas deklamovaná a rozjížděná genocida) a tím, co se dnes v Německu děje, opět se domnívám, že to asi nebude pohled do hlavně Armaty za oknem, co mi v dohledné době zhorší kvalitu života a omezí moji svobodu konání. Ale klidně tomu věřte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:13 13.01.2016

  @Jan Grohmann
  Ekonomicke problemy Ruska si nepreje nikdo, protoze pritizenim Rusku pritizime i sobe, tohle ale plati ve stavu kde je Rusko solidni partner. To ale neplati. Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jan Grohmann
  Ekonomicke problemy Ruska si nepreje nikdo, protoze pritizenim Rusku pritizime i sobe, tohle ale plati ve stavu kde je Rusko solidni partner. To ale neplati. Rusko si vybralo jit cestou polodiktatury a zabirani uzemi statum kolem, v takovem pripade podle me stojime pred rozhodnutim jestli:
  1) Nechat Rusku projit podobne kousky, ekonomicky ho nechat na nohou a tim mu neprimo pomoct k dalsim "vyletum" => trati nase zajmy, ne zajmy Ruska.
  2) Anebo nenechat Rusko bez povsimnuti a reagovat treba sankcema. => trati nase zajmy, ale i zajmy Ruska.
  Druha moznost mi prijde lepsi, protoze my tratime tak jako tak, ale timto mozna udelame aspon neco pro zpomaleni planu, ktere jdou proti nasim. Otazka pak je najit ten spravny balanc kde chceme Rusko slabe = ve stavu kde si nebude moct vypady dovolit, ale ne je mit na kolenou aby si Rusko udrzelo vnitrni poradek a integritu.

  A obecne, ta debata o stavu ruske ekonomiky (pri stavajicim stavu statnich vydaju a ceny ropy => par let pred krachem) je vzdy usmevna.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:56 13.01.2016

  An update of the list of IRGC, IRGC-QF, and IRGC-controlled units deployed in Syria

  4th Division Badhr Force: CO Jassim Mossavi; infantry, deployed in southern Aleppo
  Liwa Asad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  An update of the list of IRGC, IRGC-QF, and IRGC-controlled units deployed in Syria

  4th Division Badhr Force: CO Jassim Mossavi; infantry, deployed in southern Aleppo
  Liwa Asad Allah al-Ghalib: no details available but presence confirmed
  Liwa Assadollah: newest arrival in Hama, no reliable details available; probably underway to southern Aleppo
  Liwa Dhu al-Faqar: about 500 infantry, operational area unknown
  Liwa ‘Friends of Syrian Martyrs’: about 500 Hezbollah/Iraq, motorized infantry (equipped with jeeps and Iranian-made TOWs), southern Aleppo
  Liwa Fatimioun: about 2,000 Afghan Hazaras; infantry, deployed in Sheikh Najjar Industrial City (NE Aleppo)
  Liwa al-Hamud: no details available but presence confirmed
  Liwa Hassan al-Mujtaba: no details available but presence confirmed
  Liwa Hashd ash-Sha'abi: new unit, deployed to Hama AB with help of Russian Il-76MD transports wearing Syrian flags, and three IRIAF C-130Hs, early December; planned deployment area unknown, but likely to become southern Aleppo.
  Liwa al-Haydareyen: about 2000 IRGC regulars and Basiji; southern Aleppo
  Liwa Imam al-Hussein: sometimes described as an NDF-unit, meanwhile said to be Hezbollah/Iraq; no other details available but presence confirmed
  Liwa al-Qahira: about 1000 Hezbollah/Iraq; motorized infantry; southern Aleppo since mid-November (green flags)
  Liwa al-Sadeqine: about 500 infantry, operational area unknown
  Liwa Zainabioun: about 2000 Pakistani Shi’a; infantry, operational area unknown
  Liwa Zulfiqar: no details available, but present in southern Aleppo
  Liwa al-Yom al-Ma'ud: no details available, but presence confirmed
  Katayb Harakat an-Nujaba: about 2000 Hezbollah/Iraq; mechanized unit equipped with T-55s and BMP-1s; southern Aleppo (red flags)
  Katayb Harakat as-Saaberine: 1000 Lebanese Palestinians, current area of deployment unknown
  Katayb Hezbollah: about 2000 Hezbollah/Iraq; mechanized unit equipped with T-72s and BMP-1s; southern Aleppo in Nov-Dec15, now Sheikh Mishkin (yellow flags)
  Katayb al-Imam Ali: no details available but presence confirmed
  Katayb Sayed ash-Shuhada: no details available but presence confirmed
  Katayb ash-Shabab ar-Rasali: no details available but presence confirmed
  Faylak al-Wa'ed as-Sadeq: no details available but presence confirmed
  Saraya Amal-Zahra: no details available but presence confirmed
  Saraya Ashura: no details available but presence confirmed
  Saraya al-Ghabun: appears to be a 'special forces' (i.e. SWAT) asset
  Saraya al-Jihad: no details available but presence confirmed
  Saraya al-Khorasani: no details available but presence confirmed
  Saraya al-Mukhtar: no details available but presence confirmed
  Saraya as-Salam: no details available but presence confirmed

  Overall, this is a concentration of possibly up to 30,000 IRGC/IRGC-QF and Hezbollah/Iraq troops, nearly all of them in southern Aleppo. Some of new units are necessary to replace losses, while others are necessary in order to occupy positions along overextended frontlines.


  Hezbollah/Lebanon
  Three brigades (if at all, cited as the 301st, 302nd, and 303rd), each with about 2,000 troops, one now including armour (such like T-72TURMS-S and BMP-2s) are rotated in an out of Syria as necessary. Since October, it seems that two of these have something like 'permanent presence': one in northern Hama early on, now in NE Lattakia; another is in Eastern Ghouta.

  Hezbollah/Syria
  - Quwat ar-Ridha: centrepiece of Hezbollah/Syria, about 2000 'special forces' (read: light infantry), primarily active in Homs and Qalamoun Range
  - Liwa as-Sayyida Ruqayya: about 1000 Damascene Shi'a militia; active in Damascus and Eastern Ghouta areas
  - Liwa Imam al-Bakir: officially an NDF-unit, actually Hezbollah/Syria; about 2,000 motorized infantry; deployment area used to be Kweres AB; now probably in southern Aleppo
  - Liwa Imam Ali (?): officially an NDF-unit, actually Hezbollah/Syria; no other details available
  - Saraya ad-Difa'a ash-Sha'abi: clearly Hezbollah/Syria; possibly deployed in Sheikh Mishkin area

  Ba'ath Party Militia
  - Desert Hawks Brigade (including units named as 'Cheetah Force', 'Tiger Force', 'Assad/Lion Force' etc.): about 2,000 motorized infantry and 'special forces', Kweres AB
  - Ba'ath Brigade; currently running that offensive south-east of Hama (city)
  - Another 'brigade' reportedly running an 'offensive' west of Damascus, as of 20-26 December

  PFLP-GC & ex-PLA
  - Liwa al-Qods al-Filistini (PFLP-QF): about 700 Palestinians of PFLP-GC; considered 'commando' outfit; Lions of al-Qods Battalion in Kweres area; Deterrence Battalion in Aleppo area; Lions of ash-Shahba Battalion in Kweres area
  - Jaysh at-Tahrir al-Filistini (PLA): about 500 Paalestinians of the former Palestinian Liberation army; primarily active in Damascus, Zabadani and Eastern Ghouta

  SSNP
  - Liwa Nusr az-Zawba'a; about 1000 mechanized infantry, presently fighting against FSyA in NE Lattakia under the HQ 1st Division
  - Liwa ??: about 1000 infantry, presently fighting against Daesh in eastern and south-eastern Homs under the HQ 2nd Division
  - Liwa ??: there are reports about SSNP's presence in Aleppo too (unclear if eastern or southern Aleppo, though); if truth, this would indicate existence of a third SSNP formation.

  Further to this, and because their importance is continuously growing, here a list of pro-Assad and/or NDF-allied/associated/operated militias:
  - al-Quwat al-Jalil: up to 4,800 Palestinian militiamen, primarily active in Qalamoun Range
  - Liwa Dir as-Sahel (aka Coastal Shield Brigade): 2000 mechanized Alawite troops; officially subjected to the Republican Guards, presently fighting in NE Lattakia under the command of HQ 1st Division
  - Liwa al-Khaybar: about 1000 NDF or Hezbollah/Syria militiamen active in northern Hama in October-November, meanwhile active in Homs area
  - Liwa Suqour al-Quneitra: about 1000 local militiamean, active in Quneitra area (sometimes clashing with the BPM and various other regime militias, but most of the time fighting the JAN)´
  - Dir al-Watan: about 2,000 Druze militiamean, active in Suwayda Province
  - Katibat al-Jabal: al-Allawite NDF-battalion active in NE Lattakia
  - Muqawama as-Syria (also 'TSR'): about 500 Turkish Alawites (with Marxist-Leninist ideology); might have dual presence, with one group active in Nubol-Zahra pocket (30km NW from Aleppo), and another still active in Lattakia Province
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:51 13.01.2016

  Vestly: aby jsi měl nějakou představu...

  Tom Cooper:
  ...and for those who asked me for an ORBAT of insurgents (in addition to that of 'regime/loyalist & allied' forces)... how ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: aby jsi měl nějakou představu...

  Tom Cooper:
  ...and for those who asked me for an ORBAT of insurgents (in addition to that of 'regime/loyalist & allied' forces)... how complex is this issue shows alone a 'legend' for abbreviations that this would need in order to explain 'umbrella organizations' running various armed groups, which is as follows:

  AAS = Harakat Ahrar ash-Sham: 30,000 Syrian Salafists operating units in Aleppo, Idlib, Hama
  ADF = Authenticity and Development Front: about 5,000-FSyA-affiliated moderates operating units in Hama, Damascus, Aleppo, and Homs; including the 60th Division in Hama, Jund ash-Sham in Damascus, Katayb Ibn Taymiyyah in Aleppo, Katayb Abd al-Rahman in Homs, and New Syrian Army in Homs)
  FAR = Faylaq ar-Rahman (Rahman Legion): 3,000 Salafists active in Aleppo area, with presence in Eastern Ghouta
  FAS = Faylaq ash-Sham: about 7,000-FSyA-affiliated moderates, strongest faction in Aleppo area, but with presence in Idlib, Hama and Homs too
  FSyA = Free Syrian Army: about 45,000 moderates operating units in Aleppo, Idlib, Raqqa, Hama, Homs (RTP), Damascus, Eastern Ghouta, Qunaitra and Dera’a
  JAF = Jaysh al-Fateh/Army of Conquest: coalition of about 40,000 insurgents from the AAS, ADF, FSyA, and JAN active in Idlib, southern Aleppo and northern Hama
  JAI = Jaysh al-Islam (Army of Islam; military wing of the Islamic Front): coalition of about 50 Islamist and Salafist groups, primarily present in Eastern Ghouta, but also in Aleppo, Idlib, and Dera’a
  JAN = Jabahat an-Nusra: about 15,000 Jihadists and Wahhabist-Syrians, active in Aleppo, Idlib, Lattakia, Homs, and Dera’a
  JAS = Jaysh ash-Sham (Army of Syria; JAS): separated from AAS and est. 9 Oct 2015; about 5,000 Salafists in northern Aleppo & Hama
  JASH = Jabhat ash-Shamiah: precise details unknown
  JAT = Jaysh at-Tawheed (Revolutionary Army): precise details unknown but active primarily in the Rastan-Talbiseh-Pocket ('RTP', in northern Homs)
  HNDZ = Harakat Noreddin az-Zenghi Movement: 5,000 US-supported and vetted insurgents active in northern Aleppo
  KTSH = Katayb Thuwar ash-Sham: about 4,000 FSyA-affiliated insurgents active in Aleppo (city)
  KABM = Katayb Aknaf Bait al-Maqdis: about 7,000 FSyA-affiliated insurgents active in Damascus and surrounding areas
  SDF = Syrian Democratic Forces: mix of all YPG-run units (about 50,000 in Afrin enclave, Raqqa, and Hassakah Provinces), and five FSyA brigades from similar areas, supported by USA; between Sunni Arabs in Syria they are known as ‘Jaysh as-Salam’
  SF = at least 30,000 (possibly up to 45,000) FSyA-affiliated insurgents active in Qunaitra and Dera'a provinces

  This list is 'important' because many of units listed below are not 'really' FSyA, but 'affiliated' with it, while actually operated by various of umbrella groups mentioned above...

  Anyway, here 'just' a list of FSyA, IF, and JAN units identified as active between Sheikh Mishkin and Dera'a as of December 2015 and January 2016:

  Dera’a/Sheikh Mishkin Operations Room (also ‘Jaysh al-Janoob/Army of the South’)
  - Ajnad ash-Sham, FSyA: TOW-equipped; US-supported and (partially) vetted, presently most powerful FSyA formation in southern Syria with 15,000 combatants, including a battalion in Eastern Ghouta; one in southern Aleppo, one in northern Hama (the latter unit suffered some losses in Moarek area, in late November, including two T-72s), plus two in Sheikh Mishkin area
  - Faylaq al-Awwal (First Army/Corps) FSyA: 5,000 FSyA insurgents active in southern Syria, at least one battalion active in Sheikh Mishkin area
  - Furqat 18 Adhar (18th March Division), FSyA: 500 insurgents in Sheikh Mishkin area since December 2015
  - 69th Special Forces Division (Forqat 69 Quwwat al-Khassa), FSyA: reportedly re-deployed to Sheikh Mishkin area, January 2016
  - Forqat Amoud Horan (Horan Column Brigade/Division), FSyA: Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Forqat Fallujah Horan (Unity Battalion of Horan), FSyA: Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Furqat Fajr at-Tawheed (the Dawn of Unity Division), FSyA: Dera’a area, Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Furqat Usood as-Sunnah (Lions of Sunnah Division), FSyA: TOW-equipped; active in Dera’a early November; possibly in Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Liwa 8 (8th Infantry Brigade), FSyA: Sheikh Mishkin since October 2015
  - Liwa Tawhid al-Junoub), FSyA: Sheikh Mishkin since December 2015
  - Al-Fawj al-Awwal (1st Regiment), FSyA: no details available, possibly in Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Al-Fawj al-Awwal Madfa’a (1st Artillery Regiment), FSyA: about a dozen of D-30 howitzers and other artillery pieces; Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Grandsons Brigade, FSyA: includes Scorpion Martyrs Battalion (CO KIA, mid-Oct)
  - Liwa/Quwwat ash-Shaheed Ahmad al-Abdo (Ahmed al-Abdo Martyr’s Brigade/Force), FSyA: about 1000 insurgents from Damascus; reportedly vetted but not TOW-equipped; active in Sheikh Mishkin since December 2015
  - Jaysh al-Yarmouk (Yarmouk Army), FSyA: TOW-equipped, active in Dera’a
  - Jaysh as-Souri Muwahadah (Army of Syrian XY?): in Sheikh Mishkin area since January 2016
  - Liwa Muhajireen wa’ al-Ansar (Emigrants and Supporters Brigade), FSyA: Sheikh Mishkin
  - Liwa Tawhid Katayb Horan (also ‘Katayb Horan’; Unity Battalions of Horan Brigade), FSyA: TOW-equipped, lately in Sheikh Mishkin area
  - Liwa Suqour al-Qunaitra (Hawks of Qunaitra), FSyA: T-55-equipped, active in Sheikh Mishkin
  - Katayb Qasioun (Qasioun Battalion), FSyA: active in Sheikh Mishkin (destroyed a T-72 and captured a ZSU-23-4 on 31 December 2015);
  - Lions of the South, FSyA: established 8 January 2016
  - Emigrants and Supporters Brigade (Liwa’ Muhajireen wal Ansar), FSyA: Dera’a
  - Harakat al-Muthana, JAN: claimed presence in Sheikh Mishkin area, but not much to be seen of this (yet)

  Balance of Southern Front FSyA (also Jabahat Thuwar Souriya, or Syria Revolutionaries Front, Southern Sector)
  - Furqat 24 (24th Division), FSyA: Dera’a
  - Furqat 11 Quwwat al-Khassa (11th Special Forces Division), FSyA; Dera’a
  - Furqat Sallah ad-Din (Sallahaddin Division), FSyA: Dera’a
  - Furqat al-Ashaer, FSyA: Dera’a
  - Furqat al-Hamza, FSyA: TOW-equipped and vetted; Dera’a
  - Furqat Fajr al-Islam (Dawn of Islam Division), FSyA: Dera’a
  - Furqat Usud as-Sunna, FSyA: Dera’a
  - Furqat al-Qadisiyah, FSyA: Dera’a
  - Alwiyat al-Furqan (al-Furqan Division/Brigade): TOW-equipped, Dera’a
  - Alwiyat Saif ash-Sham (Sword of al-Sham Brigades), FSyA: Dera’a
  - Liwa al-Mutaaz Billah (Moataz Billah Brigade), FSyA: Dera’a
  - Liwa Ahfad ar-Rasul, FSyA: one of oldest FSyA units; usually cited as in Dera’a, but also mentioned in Damascus
  - Liwa Mujahideen as-Sanamayn, FSyA: Dera’a
  - Liwa Ansar as-Sunnah (Supporters of Sunnah Brigade), FSyA: Dera’a
  - Jabhat ash-Sham Muwahidda (United Sham Front), FSyA: Dera’a
  - Jaysh al-Ababil, FSyA: Dera’a
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:49 13.01.2016

  Vestly: a jaký je problém s FSA? tím že si dál FSA uvozovek předpokládám, že do té skupiny hažeš všechny skupiny co nejsou s Asadem. Tak dost pochybuji, že vůbec víš o čem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: a jaký je problém s FSA? tím že si dál FSA uvozovek předpokládám, že do té skupiny hažeš všechny skupiny co nejsou s Asadem. Tak dost pochybuji, že vůbec víš o čem mluvíš...

  Když už nic, FSA jsou aspoň Syřani, za Asada už dlouho bojují převážně Hyzbalah, Iranci a Rusové. Což je zajímavé, když má údajně Asad podporu většiny obyvatel... včetně těch kterým haže bomby nahlavu nebo žerou travu..
  Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  12:11 13.01.2016

  Hlavní dle mého je, aby žádný z velkých hráčů nebyl zatlačen příliš do kouta. Vše ostatní je jen mocenská hra, kterou zpravidla odnáší lokální státečky. Jde jen o to, aby ty hry ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hlavní dle mého je, aby žádný z velkých hráčů nebyl zatlačen příliš do kouta. Vše ostatní je jen mocenská hra, kterou zpravidla odnáší lokální státečky. Jde jen o to, aby ty hry nepřesahovali únosné meze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  11:47 13.01.2016

  Hlavne, ze nasi najvacsi spojenci podporuju "fsa" v Syrskej obcianskej vojne uz dobrych niekolko rokov. Bez ich podpory, by tam bol davno klud a ziadna imigrantska kriza by nebola

  Hlavne, ze nasi najvacsi spojenci podporuju "fsa" v Syrskej obcianskej vojne uz dobrych niekolko rokov. Bez ich podpory, by tam bol davno klud a ziadna imigrantska kriza by nebola

 • jsk1
  11:09 13.01.2016

  Rusko již "motivuje imigranty ze Sýrii, Asad s pomocí rusů vhnal již 4 miliony Syřanů a barelové bomby a Asadův teror vyžene brzy i zbytek...v Evropě vzrostou fašisticé tendence a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko již "motivuje imigranty ze Sýrii, Asad s pomocí rusů vhnal již 4 miliony Syřanů a barelové bomby a Asadův teror vyžene brzy i zbytek...v Evropě vzrostou fašisticé tendence a Putin bude nucen prohlásit že návrat fašismu nepopustí (padlo již hodně rudoamrmějců), takže bude muset udělat v německu a východní evropě pořáded. A USA ujistí že jich se to netýká, ohrožovat je nubude. Prostě návra brežněvovské doktríny asysmetrického orhožení a roztržní Severoatlantické aliance (odedávný sen rusů)..bez nového reagana to nezvládnem :)
  Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  11:03 13.01.2016

  Čína padá sama na hubu a jak dlouho vydrží Rusko nizké ceny ropy + sankce je otázka za milion zlatých rublů :)
  A pokud začnou v rusku nepokoje, budou hodně krvavé a jedinou šancí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čína padá sama na hubu a jak dlouho vydrží Rusko nizké ceny ropy + sankce je otázka za milion zlatých rublů :)
  A pokud začnou v rusku nepokoje, budou hodně krvavé a jedinou šancí bude zahájit jějakou válu. třeba vlkad n středním východě by mohla zvednou ceny ropy a světový mír by byl zachován :))
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  09:12 13.01.2016

  V silách západu dávno není RF srazit ekonomicky na kolena - nejsme v osmdesátých letech, kdy západ znamenal ekonomické vše světa.
  Jediné co je v silách západu, za fantaskního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V silách západu dávno není RF srazit ekonomicky na kolena - nejsme v osmdesátých letech, kdy západ znamenal ekonomické vše světa.
  Jediné co je v silách západu, za fantaskního předpokladu, že by se na tom dokázal domluvit, je ještě větší zahnání Ruska do náruče Číny, která ho už na hubu padnout nenechá. Rusko je dle všeho i na tuto pro něj velmi nepříjemnou variantu, tedy případně dojít až do vazalství ČLR, jen proto, aby se nemuselo položit před USA, zřejmě připraveno. Otázkou je jestli je to pro nás moudrá politika - spolu s Kissingerem (což není žádné bé ani ctitel Ruska), se domnívám, že není.
  Ohledně toho sražení, nic víc než kosmetické sankce...pokud za cenou ropy nevidíme temnou ruku z USA, řídící svět (o čemž já pochybuji) je celý zbývající ekonomický tlak maximum na čem se je "západ" schopen domluvit.
  Vzhledem k tomu, že firmy včetně té naší vyvážejí a Německo podepisuje Nord Stream 2, čím ž obchází Ukrajinu a Rusku de facto pomáhá vyřešit transport s plynem a nebavit se s Tureckem, jsou nějaké účinné sankce kabaret pro veřejnost.
  Tedy jednodušejí - máte pravdu, západ by mohl zkusit RF srazit ekonomicky (což se neděje), ale politicky by tím nic nezískal, vzhledem k tomu, že má RF za zády Čínu. Jistě, při vývoji RF za posledních dvacet let směrem na západ, by přerušení vazeb bolelo a hodně - nicméně zatím jsme to "naštěstí" ani vážně nezkusili. Jinak RF bylo už ve větších ekonomických potížích než dnes...a hladem rusa nevyděsíš...do budoucna se jim ta rozloha hlídaná atomem, vyplatí. Vzít jim to nikdo nemůže, je jich pět a půl a leží na všem co svět potřebuje. Chvilkový úpadek střední třídy na tom nic nezmění.
  Ohledně jejich podpory imigrantům apod. Dovolím si pochybovat, proč by utráceli drahé peníze za něco, čím se dokážeme ničit docela dobře sami. O motivaci migrantů se staráme i bez Ruska, krizi řešíme tím, že Turecku cpeme peníze - což je ekvivalent milonu pro souseda na stavbu plotu, aby na můj pozemek nelezla jeho kráva...a zkoušíme kolik bude reálně stát integrovat milion běženců ročně - což je desetina (jak se tvrdí v Německu) očekávaného počtu. Rusko leží na surovinách, Evropa na kvalifikované práci - někdy nevím o čí ekonomiku bych se měl bát víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:40 13.01.2016

  Sanityangel1
  Pretože jednak zalezi na strukture dlhu kde japonsko väčšinu dlzi samé sebe, ale najmä na ochote veritelov. Ono netreba byt zrovna erudovanym ekonomom, aby človek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sanityangel1
  Pretože jednak zalezi na strukture dlhu kde japonsko väčšinu dlzi samé sebe, ale najmä na ochote veritelov. Ono netreba byt zrovna erudovanym ekonomom, aby človek pridiel nato, že skor skrachuje síce inak nezadlzena firma ktorá nemá na beznu prevadzku ak jej nik nepožičia ako firma ktorá už zaflzena je, ale stále sa najde dosť ľudí ochotnych požičať jej na fungovanie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  08:09 13.01.2016

  Diskuze promazána od balastu.
  Co se týče Ruska, úplně bych se neradoval ,že je ve špatných ekonomických podmínkách. Je v silách Západu Rusko ekonomicky srazit na kolena, ale co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diskuze promazána od balastu.
  Co se týče Ruska, úplně bych se neradoval ,že je ve špatných ekonomických podmínkách. Je v silách Západu Rusko ekonomicky srazit na kolena, ale co bude následovat? Nevěřím, že Rusko bude skákat tak, jak Západ chce. Obávám se, že spíše začnou hrát tvrději - využijí ropu a plyn k nátlaku nebo budou motivovat migranty k cestě do Evropy.
   
  Mi to vychází tak, že ekonomická krize Ruska nevěstí reálně pro Evropu nic dobrého.
   
  Jinak testování jaderných zbraní je "normální", stejně "normální" je i mocenská a reklamní rétorika ruského ministra obrany. Je to součást hry.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:36 12.01.2016

  A na zaklade ceho presne drahy ekonome jj284b se domnivate, ze stat, ktery ma statni dluh na 18% HDP je na pokraji bankrotu a ne treba Japonsko, ktere ma tento pomer 230%?
  Pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A na zaklade ceho presne drahy ekonome jj284b se domnivate, ze stat, ktery ma statni dluh na 18% HDP je na pokraji bankrotu a ne treba Japonsko, ktere ma tento pomer 230%?
  Pro rusky statni rozpocet je mnohem dulezitejsi nez vyvoj ceny ropy v USD, vyvoj ceny ropy v RUB.

  http://www.tradingeconomics.co...
  http://www.tradingeconomics.co...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:09 12.01.2016

  a co to ma spolocne s tym ze Rusko je na pokraji bankrotu? naposledy zbankrotovali v 1998, a hrozi im to znova.

  a co to ma spolocne s tym ze Rusko je na pokraji bankrotu? naposledy zbankrotovali v 1998, a hrozi im to znova.

 • sanityangel1
  21:26 12.01.2016

  To jj284b.

  Ja mit Vase problemy. Me by zajimalo, proc se ceska verejnost nezajima, ze je v CR okolo 430 tisic nezamestnanych pri 4% rustu HDP.

  Pro ty neznale v CR se 2 krat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jj284b.

  Ja mit Vase problemy. Me by zajimalo, proc se ceska verejnost nezajima, ze je v CR okolo 430 tisic nezamestnanych pri 4% rustu HDP.

  Pro ty neznale v CR se 2 krat menila metodika vypoctu nezamestnanosti po roce 93. Tusim okolo roku 2004 a pak v roce 2013. A vzdy nam klesla nezamestnanost cca o 2 procenta - zhruba celkem to je neco mezi 3,5% a 4%.

  http://www.penize.cz/nezamestn...
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:08 12.01.2016

  To left: Me by zajimalo, jestli nekdy pred psanim prispevku zapojujete mozek, nez takovou nosnou informaci vypustite ven.

  Pokud si dobre pamatuji, tak media prisla s tim, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To left: Me by zajimalo, jestli nekdy pred psanim prispevku zapojujete mozek, nez takovou nosnou informaci vypustite ven.

  Pokud si dobre pamatuji, tak media prisla s tim, ze Rusove harasi jadernymi zbranemi, kdyz v roce 2015 vyrobili celych 40 modernizovanych ICBM. To ze v planu prijatem tusim v roce 2008 bylo, ze maji predat vojsku raket 50 a ze je nedodaji, kvuli financnim obtizim, to uz nikde nebylo zmineno. Stejne jako fakt, ze USA vyda na obdobny program modernizace jadernych strel skoro 1 000 mld USD, coz by melo byt udajne mezi 20-30 nasobkem toho, co za to utrati Rusaci. A ani video, ze zkousky odpalu z americke ponorky v zalivu, ktere vydesilo celou radu lidi, protoze to bylo pomerne kousek od mesta, se jaksi nestalo soucasti televizniho zpravodajstvi v Cechach. Je pouze na youtube.

  Take kdyz se podivate na vyvoj vojenskych rozpoctu USA, potazmo Nato a Ruska, tak kazdemu musi byt jasne, ze Rusko se zadnou zemi Nato napadnout nechysta. Vse je ciste o dojeni danovych poplatniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:06 12.01.2016

  Rusi budu mat hlavne co robit aby nemuseli vyhlasit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusi budu mat hlavne co robit aby nemuseli vyhlasit bankrot..

  http://zpravy.e15.cz/burzy-a-t...

  Americka ropa sla pod 30$ za barrel.. a odhaduje sa ze by mohla ist az na 20... Rusky rozpocet na tento rok je postaveny na cenu 60$/barrel..
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  20:45 12.01.2016

  To Skynet: „Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě“ (...) Rusko jen říká: "Musíte s námi zase počítat""

  Proč jste z toho tak nadšený?
  Já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Skynet: „Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě“ (...) Rusko jen říká: "Musíte s námi zase počítat""

  Proč jste z toho tak nadšený?
  Já absolutně nechápu, co si to Rusko dovoluje harašit jadernými zbraněmi - připomeňte si, prosím, co v poslední době Putit, Rogozin a spol. pronášeli. Absolutně nepřijatelně opakovaně vyhrožovali svým jaderným arzenálem. Dělá toto snad Západ? Nedělá.

  Proč by Rusko mělo určovat běh světa? Proč to chce? Rusko je ekonomicky stejně silné jako např. Itálie a ta snad někde haraší zbraněmi nebo má na světové úrovni takové ambice řídit ostatní?

  Také nevím, co si představujete pod pojmem rostoucí síla, ale Rusko má ekonomické a demografické problémy větší, než kdokoli jiný... Svůj úpadek si naopak tímto kompenzuje.

  Omlouvám se redakci za mírný off topic, ale myslím si, že jaderné zbraně a mocenská politika jdou ruku v ruce. + Opravdu nevydržím číst tyto nesmysly.
  Skrýt celý příspěvek

 • marius
  20:26 12.01.2016

  RiMr71: Kdyby NATO mohlo Rusko beztrestně bombardovat, jako např. Jugoslávii, Irák, Afgán, Lybii a Sýrii, tak už dávno by to udělali. Putin a spol. dobře vědí co dělají a proč to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Kdyby NATO mohlo Rusko beztrestně bombardovat, jako např. Jugoslávii, Irák, Afgán, Lybii a Sýrii, tak už dávno by to udělali. Putin a spol. dobře vědí co dělají a proč to dělají. USA se řídí Wolfovitzovou doktrínou, to znamená že i kdyby Rusko jim šlo na ruku ve všem, stejně budou neustále tlak na ně stupňovat a to včetně mediální války ve sdělovacích prostředcích, politikou dvojího metru, vymýváním mozků obyvatelstva, různých nikdy nekončících sankcí, podporou konfliktů ve státech sousedících s RF, podporou domácí opozice, atd. Cílem USA je prostě rozbití RF a to jakýmikoliv prostředky. Kdyby USA dosáhly svého, tak se pak pustí do Číny. Do velké války s Ruskem se dnes může pustit pouze naprostý psychopat, tak to zkoušejí všelijak. Putin je ruský prezident a tudíž chrání ruské národní zájmy, což je naprosto v pořádku.
  Strašení Ruskem v mainstreamových mediích se nezakládá na realitě. Osobně si dovedu představit pouze jedinou možnost, že by Rusko první začalo velkou válku a to takovou, že by vedení RF dospělo na základě politiky a kroků USA + EU k názoru, že je válka nevyhnutelná a že se je NATO chystá napadnout. Jinak v žádném případ ne. Je tady ale faktor Turecko a těžko říct, jakou provokaci si vymyslí příště.
  Zkuste se na všechno podívat nezaujatýma očima a uvidíte, že zatím RF (s výjimkou mise v Sýrii) pouze reaguje na kroky západu. Včetně obsazení (návratu) Krymu.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  19:09 12.01.2016

  Když se podívám na rozlohu Ruska a dále se podívám do historie, kdy chtěli jeho území snad všichni "sousedi" a další se příležisotně přidali, tka se nyní Rusům nedivím, Svět je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se podívám na rozlohu Ruska a dále se podívám do historie, kdy chtěli jeho území snad všichni "sousedi" a další se příležisotně přidali, tka se nyní Rusům nedivím, Svět je nestabilní čím dál více, odstrašující potenciál mít prostě musí. Stačí se podívat, co jen vzniklo nakonci prosince za napětí mezi SA a Iránem kvůli těch poprav, dále opět ožil konflikt v Náhorním karabachu mezi Arméniia Azerbajdžánem, podporovaným Turky, Japonci chtějí řešit Kurily(ohlédněme,prosím kdo má tad pravdu)... napětí je zase o něco blíž k ruským hranicím a Rusů je jen 140mil. co jiného by poterncionálního útočníka zastavilo než to, že z nej zbude mastný flek? Navíc, jak je napsáno níže, staré rakety asi končí životnost, tak přichází modernizace.
  To jen Západ ztratil schopnost se bránit a místo toho jen před dobyvateli. hlavně v Evropě, ohýbá hřbet!
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:53 12.01.2016

  Zlý Rusák pošle každý rok hodným Amíkům obrovské množství včelstev, který pak hodný Amík napodzim všechna spálí (nechce je ani krmit). Na jaře tam má od zlého Rusa nové. To je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zlý Rusák pošle každý rok hodným Amíkům obrovské množství včelstev, který pak hodný Amík napodzim všechna spálí (nechce je ani krmit). Na jaře tam má od zlého Rusa nové. To je prima příklad, je jich mnohém víc, ale jde o princip.

  1.
  Budoucnost pod taktovkou USA hegemona = rostoucí moc korporací, neudržitelný rozvoj, policejní stát, úpadek střední třídy a živnostníků, špiclování a omezování osobních svobod, ekonomický útlak a diktování podmínek, nárůst terorizmu po celém světě
  2.
  Multipolární budoucnost (k tomu přispívá stojící Rusák) = více ekonomických možností, větší svoboda, více menších korporací, větší soutěž, pomalejší omezování osobních svobod, riziko čitelných vojenských konfliktů...možnost silnější Evropy (s riziky z toho plynoucími)

  Pokud k možnosti č.2 patří i modernizovaný ruský jaderný arzenál, ať ho modernizují (alespoň nebudou mít havárku se starými šunty). Fandím multipolárnímu světu, který se snad jednou spojí v rovnocenné "Pozemšťany" a občanským svobodám a vůbec si nepřipadám jako vlastizrádce :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:38 12.01.2016

  Ano, maslo maji na hlave vsichni, o cinech byvaleho SSSR se vi a siroce se o tom mluvi, ciny RF jsou prekrucovany az lzive vykladany, ale na USA se nic rict nesmi, protoze je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano, maslo maji na hlave vsichni, o cinech byvaleho SSSR se vi a siroce se o tom mluvi, ciny RF jsou prekrucovany az lzive vykladany, ale na USA se nic rict nesmi, protoze je to nas nejvetsi spojenec, zeme svobody, proste dokonalost sama. Kdyz RF okopiruje z USA 80 let stary zakon o financni pomoci neziskovkam, tak se vsichni muzou zblaznit. Kdyz okopiruje zakon ohledneochrany mladeze z Anglie, tak je rev, ze je to proti Gayum a podobne.
  Vim, ze ty takhle nepises, ale to celkove chovani zapadu je uz fakt k zbliti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:34 12.01.2016

  RiMr71: Ale ono se sem to slovo "konecne" dost hodi. Protoze nic jineho by nejspis ke zmene zahranicni politiky USA nevedlo. USA je od rozpadu SSSR zvykle, ze je bez konkurence a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Ale ono se sem to slovo "konecne" dost hodi. Protoze nic jineho by nejspis ke zmene zahranicni politiky USA nevedlo. USA je od rozpadu SSSR zvykle, ze je bez konkurence a ze si muze delat, cokoliv. A i tak je furt otazka, jestli vzrustajici vojenska sila RF a ochrana jejich zajmu, bude stacit k tomu, se v USA chytnou za nos a konecne jim dojde, ze si nemuzou delat, co chteji a kde chteji.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:19 12.01.2016

  Peposi, žádná jiná velmoc v uplynulých desetiletích nepřipojila vojensky (pěkně po bolševicku) území sousedního státu ke svému. Tak to prostě je.
  Máslo má na hlavě KAŽDÁ velmoc, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Peposi, žádná jiná velmoc v uplynulých desetiletích nepřipojila vojensky (pěkně po bolševicku) území sousedního státu ke svému. Tak to prostě je.
  Máslo má na hlavě KAŽDÁ velmoc, akorát Ivanovi to pořád omlouváte a zamlouváte, protože je "tak nějak náš"...
  Čapek už dávno napsal "oškrábej RUsa, objeví se Tatar"...
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:15 12.01.2016

  Kozlus: "Zhruba stejne, jako muze cech nezradce, vitat soucasnej vyvoj UzNevimKolikate Rise pod vedenim Nemecka"

  Ale s tím já souhlasím. Stejně jako si nepřeju další posilování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: "Zhruba stejne, jako muze cech nezradce, vitat soucasnej vyvoj UzNevimKolikate Rise pod vedenim Nemecka"

  Ale s tím já souhlasím. Stejně jako si nepřeju další posilování Německa které UŽ ZASE Evropu táhne do dalšího průseru, tak stejně tak nebudu říkat, že RUsko KONEČNĚ víc prosazuje své zájmy ve světě...

  To, že nefandím RUsku, přece automaticky neznamená, že fandím Německu proboha...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  18:15 12.01.2016

  História potvrdzuje súčasnosť. Rusi boli a budú tzv. svojskí . Na rozdiel od američanov sa to čo urobia dá predpokladať- sú čitateľní.Žijú v európe už tak dlho ako my .
  USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  História potvrdzuje súčasnosť. Rusi boli a budú tzv. svojskí . Na rozdiel od američanov sa to čo urobia dá predpokladať- sú čitateľní.Žijú v európe už tak dlho ako my .
  USA existuje cca. 300 rokov a nik nevie predvídať vývoj u nich. Vznikli z Európy ,ale európania niesu. Nemajú žiadne vlastné tradície - históriu atď.(Indiánov takmer vyvraždili ..). Do vojny prišli až keď bolo rozhodnuté o výsledku 1.SV aj 2.SV..
  Takže viac sa musíme báť vývoja politiky v USA ako v Rusku.(a to každé 4 roky).
  Rusi majú problémov až až...,ale aspoň ich nehádžu na iných. A ako sa hovorí čo si navaríš tak si zjedz.
  Krym stále to spomínate ,ale Krym bol ruský. Po rozpade SSSR Krym aj Odesa vyhlásili nezávislosť - ktorá sa nezrealizovala až po tom ,keď bola zaručená ruská voj. základňa. A tiež bolo podpísane ,že v budúcnosti budu mať právo opäť prehodnotiť svoju nezávislosť Podpisoval to Kučma.
  To však média nespomínajú.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:13 12.01.2016

  Skynete, ten osobní názor tam ale jako první dotáhnuls ty, celá ta citace tvého příspěvku je totiž:
  "Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a KONEČNĚ prosazuje své zájmy ve světě"
  Tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skynete, ten osobní názor tam ale jako první dotáhnuls ty, celá ta citace tvého příspěvku je totiž:
  "Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a KONEČNĚ prosazuje své zájmy ve světě"
  Tím "konečně" (tedy "už bylo na čase" atd) se to stalo osobním názorem, na který jsem reagoval.

  Rozumím tomu tedy tak, že do toho nemám vkládat svůj osobní názor, pokud není shodný s tím tvým, ano?
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:32 12.01.2016

  Ono Rusům nic moc jiného ani nezbývá. Malá populace k velikosti území, obrovská hranice a žádní přáteldké státy. I Čína je pouze dočasný přítel. Jejich suverenita stojí a padá na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono Rusům nic moc jiného ani nezbývá. Malá populace k velikosti území, obrovská hranice a žádní přáteldké státy. I Čína je pouze dočasný přítel. Jejich suverenita stojí a padá na jaderném odstrašování.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:27 12.01.2016

  niko: A ne snad? Zeptej se v Turecku, jak se ted odvazujou litat do Syrie
  RiMr71: Zhruba stejne, jako muze cech nezradce, vitat soucasnej vyvoj UzNevimKolikate Rise pod vedenim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: A ne snad? Zeptej se v Turecku, jak se ted odvazujou litat do Syrie
  RiMr71: Zhruba stejne, jako muze cech nezradce, vitat soucasnej vyvoj UzNevimKolikate Rise pod vedenim Nemecka a jejich vyhrozovani vazalum, pardon, spojeneckym zemim. Riske vojska nas okupovala par let pred Rusem a nejake natlakove akce (hlavne financni) jsou ted nasobne pravdepodobnejsi, nez neco podobneho z Ruska.
  Skrýt celý příspěvek

 • Skynet
  17:25 12.01.2016

  Niko, nepochopil si mě. Politicky se spojilo s legitimním režimem ... S kým se spojilo USA???Vždyť USA bombarduje stát, kterému nejdříve vyhrožovalo svržením (stejně jako Libii a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niko, nepochopil si mě. Politicky se spojilo s legitimním režimem ... S kým se spojilo USA???Vždyť USA bombarduje stát, kterému nejdříve vyhrožovalo svržením (stejně jako Libii a jak to tam dopadlo),školili protivládní povstalce v boji,což skončilo totálnim fiaskem,když všichni přešli k ISIS.Rusko daleko lépe pochopilo mentalitu arabů,spojilo se s původním režimem B.Asada,který tak Rusko poslouchá na slovo,tudíž "ovládlo" Niko.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  17:09 12.01.2016

  To skynet: Rusko so svojimi 40 lietadlami ovladlo Syriu ? :) Hmm. Zaujimavy pohlad.

  To skynet: Rusko so svojimi 40 lietadlami ovladlo Syriu ? :) Hmm. Zaujimavy pohlad.

 • Skynet
  17:06 12.01.2016

  Netahej do toho osobní názory a postoje,vem to čistě z politického hlediska.Třeba na to mám stejný názor jako ty,ale vem holý fakt,bez emoci.Prostě to tak je a Západ si po letech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Netahej do toho osobní názory a postoje,vem to čistě z politického hlediska.Třeba na to mám stejný názor jako ty,ale vem holý fakt,bez emoci.Prostě to tak je a Západ si po letech škrtů v obraně uvědomil, že Rusko už není otloukánkem a má své zájmy, které se vždy střetávaly se Západem a hodlá je prosazovat,na což Západ nebyl připraven,viz. zabrání Krymu a ovládnutí Sýrie.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:37 12.01.2016

  "Rusko ....prosazuje své zájmy ve světě"
  Jak může normální Čech nezrádce vítat vojenské posilování a roztahování státu, jež nás ještě relativně nedávno vojensky okupoval?

  "Rusko ....prosazuje své zájmy ve světě"
  Jak může normální Čech nezrádce vítat vojenské posilování a roztahování státu, jež nás ještě relativně nedávno vojensky okupoval?

 • Skynet
  16:34 12.01.2016

  Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě, stejně jako to dělal Západ celou dobu po pádu Sovětského Svazu. Rusko jen říká: "Musíte s námi zase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě, stejně jako to dělal Západ celou dobu po pádu Sovětského Svazu. Rusko jen říká: "Musíte s námi zase počítat". Amerika si hrála na světového četníka a jiným kulturám říkala co je špatné a co dobré a schovávala to za " Šíření demokracie a svobody". Ale na Blízkém východě se vše vymklo kontrole a nastalo tzv. "Arabské jaro". Ze kterého vzniklo nejdřív Muslimské Bratrstvo a poté ISIS.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:27 12.01.2016

  RiMr71 pripájam sa :)
  Čím horšie správy o ruskej ekonomike, tým viac správ kde čo chcú Rusi postaviť, vyzbrojiť, vyslať. Ešte minulý rok by to malo logiku, lebo bolo možné, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 pripájam sa :)
  Čím horšie správy o ruskej ekonomike, tým viac správ kde čo chcú Rusi postaviť, vyzbrojiť, vyslať. Ešte minulý rok by to malo logiku, lebo bolo možné, že nízka cena ropy nebude mať dlhé trvanie, ale tento rok je už isté, že to bude trvať roky. Zdá sa mi, že to chce Putin ťahať až na doraz - pokiaľ sa dá, a potom asi chce emigrovať : )
  A zrovna jadrová triáda je najmenej ekonomicky návratná. Tá je v podstate nepredajná, resp. obmedzene a je to pre Rusko čistá strata. A kapacít má dnes Rusko dosť, na jadrové odstrašenie stačí menej, lebo reálne sa nik nedokáže ubrániť ani pár desiatkam ICBM nie to ešte stovkám.
  Ak už by malo Rusko niekam investovať tak to klasických zbraní, ktoré majú aspoň značný exportný potenciál a nie sú tak finančne náročné.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  16:16 12.01.2016

  Tedy 16 odpalů ICBM v roce (bez námořnictva a letectva!), to je tedy hukot Vladimíre Vladimiroviči...!
  Aby zbyly děngy na Sýrii? Já vím, nestojí to nic a moloďci by stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tedy 16 odpalů ICBM v roce (bez námořnictva a letectva!), to je tedy hukot Vladimíre Vladimiroviči...!
  Aby zbyly děngy na Sýrii? Já vím, nestojí to nic a moloďci by stejně cvičili, munice by stejně byla vystřílená tak jak tak... ale když jsem četl třeba že "Ruské transportní letectvo (An-124 a Il-76) v roce 2015 uskutečnilo více jak 280 letů do Sýrie, při kterých přepravilo na 13750 tun nákladu", že lodní "Syrský expres" už 272x proplul Bosporem atd, tak nevěřím, že to kremelskou kasu nedojí... Neříkám, ať muslimáky nemlátí po palicích, jen ať jima dají co proto... ale že by to byla bezvýznamná položka v rozpočtu, tomu nevěřím. K tomu takové monstr manévry s ICBM... A ropa je tam kde je a ještě zřejmě bude.
  Já vím, Rusku je to jedno a nikdy nebylo hospodářsky zdravější, ale nevim nevim...
  Skrýt celý příspěvek