Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Foto: Start rakety TOPOL-M. / YouTube
Start rakety Topol-M; ilustrační foto / Print Screen YouTube

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních balistických raket ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Ve většině případů půjde o testy nově zaváděných nebo modernizovaných ICBM raket jako RS-24 Jars a RS-28 Sarmat.

"Pro rok 2016 plánujeme 16 testovacích startů mezikontinentálních balistických raket, včetně leteckého testování procedur pro pokročilé zbraně a kontrolu technické připravenosti raketových systémů vstupujících do služby. Počet testovacích odpalů příští rok vzroste," uvedl pro tiskovou agenturu TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. V roce 2015 ruská raketová vojska provedla osm odpalovacích testů.

Ve stejném roce ruské raketové síly strategického určení počítají se stovkou "štábních, velitelských, taktických a speciálních" cvičení. Bojovými testy a neohlášenými inspekcemi projdou všechny raketové pluky.

Během 14 testů Rusko otestuje ICBM rakety 5. generace R-24 Jars a nejnovější R-28 Sarmat. R-24 vychází z pozemní verze rakety Topol-M na tuhé pohonné látky. Střela Jars se startovací hmotnosti 49 tun dokáže na vzdálenost větší než 10 000 km dopravit vícenásobné samostatně naváděné bojové hlavice MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).

Přesný dolet i počet MIRV nesených R-24 Jars je střeženým tajemstvím. Podle GlobalSecurity.org Jars dokáže na cíl dopravit tři nebo čtyři hlavice MIRV, každá o síle 150 až 250 kT (Hirošima 16 kt). Celková hmotnost užitečného nákladu je přibližně 1500 kg. Topol-M a RS-24 budou tvořit hlavní výzbroj ruských raketových sil strategického určení.

R-28 Sarmat je nejnovější ICBM střela na tekuté pohonné látky. Sarmat u raketových vojsk strategického určení nahradí střely R-36M "Satan".

Přesné parametry, ostatně jako u všech ICBM raket, jsou tajné a jsou odhadovány vojenskými analytiky a odborníky na raketovou techniku. Dolet R-28 Sarmat se odhaduje na více než 10 000 km, startovací hmotnost na 100 tun a nosnost okolo 4 tun. Střela je schopna dopravit na cíl několik hlavic MIRV - podle Global Security Newswire 10 až 15 MIRV.

Sarmat začne nahrazovat Satany v roce 2018 a kompletní přezbrojení se očekává v roce 2020.

RS-24 Jars vychází z rakety Topol-M

Výhodou střely Jars je použití tuhých pohonných látek. Před startem proto není nutné plnit nádrže palivem, což zkracuje dobu k vypuštění.

Tuhé pohonné látky jsou také výrazně jednoduší na skladování, což se pozitivně projevuje na nižších provozních nákladech (údržba, oprava, počet personálu). Ostatně z toho důvodu je Topol-M používán na mobilních odpalovacích vozidlech.

Naopak střely na tekuté pohonné látky jako R-28 jsou výkonnější - při stejné hmotnosti dokáží dopravit větší náklad na větší vzdálenost. Nevýhodou je naopak náročné skladování tekutých pohonných látek a nutnost přečerpáváni paliva do nádrží rakety před startem.

Výše uvedený přehled nezahrnuje testy ruského námořnictva a letectva. V příštím roce námořnictvo počítá s testy balistických raket RSM-56 Bulava a letectvo s testy jaderných střel s plochou dráhou letu Ch-102 s doletem až 5000 km.

Rusko rovněž plánuje rozšiřování svých jaderných sil, resp. zvětšení počtu jednotek. Počet jaderných hlavic je omezen zatím platnou Dohodou o snížení počtu strategických zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty ­) uzavřenou v Praze v roce 2010.

"Hlavní úsilí by se mělo soustředit na posílení potenciálu našich strategických jaderných sil a uskutečnění vesmírných obranných programů," řekl Šojgu. "Do aktivní služby v roce 2016 vstoupí pět raketových pluků, vybaveny budou moderními raketovými komplexy." 

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...

70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?

Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • Kruan
  21:19 15.01.2016

  Fenri: mě se moc nezdá vaše preference Asada jako možnosti.

  ("Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim? Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce reálná.")

  Rodina Asadů jsou Alavité, v Sýrii představují naprostou minoritu (asi 10 procent) a k moci se dostali jen díky zásahům a podpoře zvenku (nejdřív Francie, potom SSSR/Rusko a jejich satelity plus Irán).

  Naprostou většinu populace tvoří Arabové, prakticky výhradně sunnité. Alavité jsou blíž ši´ítům (prakticky pouze Irán) a ti jsou pro araby tedy naprosto nepřijatelní.

  Alavité jsou jiní i geneticky, snad se jedná o pozůstatky starých řeckých kmenů, možná utekli z Řecka už při dórské invazi.

  Správná odpověď na otázku, jestli mohou Asadové vládnout celé Sýrii je ano, mohou. Ale pouze pokud je na trůn opět někdo dosadí. A to v dnešní situaci znamená pouze externí vojenskou silou. A to výrazně vyšší silou než kdykoli v historii toho regionu. Takovou silou Irán nedisponuje a klanu Asadů zbývá jen Rusko. A i pokud by se rusům nějak povedlo Asada na trůn dosadit, tak stejně klid nenastane, opět by musel Asad potlačovat povstání většinového obyvatelstva a opět by to končilo nechutnými masakry stejně jako v 70-80´. Navíc by si rusové založili na pěkný průser u celého sunnitského světa včetně jejich místních muslimů.

  Toto není z mé hlavy ale mám to od syrské kolegyně (křesťanky, která se k nám před lety vdala, ale stále tam má celou rodinu).

  Můj názor je - je to jejich válka, pramení z jejich historie, náboženství atd. My jsme si to odbyli dávno, např. v Třicetileté válce. Zavřít je v jejich aréně, ať si to vyřeší sami a ten, kdo vyhraje bude asi stabilně vládnout. Možná z toho vznikne celosvětový sunnitský kalifát nebo cokoli jiného.

 • fenri
  10:34 15.01.2016

  Pořád zůstává otázka - dělá to někdo lépe? A je ten Váš odkaz tím jediným, kdo má absolutní pravdu a je to přesně jak říká?
  A lze vést válku dobře?
  Nicméně Rusové to možná dělají blbě, ale situace se alespoň někam posouvá.
  Myslíte, že je žádoucí + možné aby Syrii vedl Daeš?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedla slánkoucí FSA (Al Nusra- AlKaida)?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl nějaký imaginární umírněný povstalec (eventuelně s podporiu těch 5ti prozápadních bojovníků)?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl Assdův režim?
  Myslíte, že je žádoucí + možné, aby ji vedl X?
  Mě prostě varianta 4 přijde nejméně špatná a nejvíce reálná.
  Oni se nedohodnou, dokud jeden nebude jasně a výrazně dominovat. To je zákon smečky a pouště. A momentálně se k tomu (nejistě a pomalu) blíží Asad, který je navíc legitimním prezidentem. Navíc ho považuji za inteligentního člověka s evropským vzděláním, což si u těch ostatních dvakrát jistý nejsem.

 • Shania
  09:50 15.01.2016

  fenri: jak jsme psal, máš tam vlákna i o Yemenu (a i když tam není tak podrobné zpravodajství, je taky dost výživný), všech ostatních probíhajících konfliktech. Zapomeň na to, že je to proamerická stránka, na ty je tam silná kritika.

  To proč je na RUAF velká kritika není proto, že by dělali svou práci (tzv zabíjeli povstalce a podporovali vlastní), ale proto že to nedělá dobře a soustředí se na jiné věci...

 • fenri
  08:30 15.01.2016

  Shania: no, možná by stačilo, kdyby se netolerovalo wahabbistickým režimům Zálivu a Turecku podporovat islamisty (hodné demokraty) zbraněmi a posílat tam bojovníky. Nicméně zdá se, že i přes podporu těchto středověkých režimů se situace měni a SAA postupuje. Pomalu, pomaleji, než by se asi líbilo Rusům, ale situace se nepochybně změnila.
  Ty informace o 165 zničených domech apod. máte ověřené z více zdrojů? Z více různých zdrojů? Nebo to napsal jedne džihádistický bojovník, dal k tomu na twitter fotku baráku co sami loni vypálili v Lybii a od něj to radostně přejme onen syrský obchodník s obuví v Londýně (co je nyní největší expert na dění v Syrii). Ten to 10x nafoukne, od něj to převezme reuters, dodá ještě nějakou 8 let starou fotku raněné holčičky z libovolného úložiště (často se ani neobtěžují upravit EXIF) a pustí to do médií. Napíše to 20 webů a novin, takže máme informaci z více zdrojů a voila - virtuální příběh je na světě. Já totiž, když se objeví něco podobného a začnu se v tom hrabat, tak se velmi často ukáže, že věci byly jinak. Hele, nebrečím nad každým roztříleným domem v Gaze a nebrečím nad každým rozstříleným domem v Syrii. Pochybuji, že Rusové jen tak ze srandy a z přebytku letadel, munice a resursů bombardují cíle, kde se schovávají jen hodné babičky. "Hloupé munice" mají sice dost, ale musí jí tam pracně tahat z velké dálky a ve všem ostatním jsou extrémně limitovaní.
  Přijde mi, že máte velice, velice selektivní pohled na věc.

  1.) Pokud se Vám informace hodí (a je jedno z jak extrémně obskurního zdroje je-jak jste předvedl) je okamžitě považována za Svatou pravdu a její vážnost je podpořena odkazem na anglický link (protože to vypadá lépe, i když je tam némlih to samé co v Idnesu)
  2.) Zároveň jsou zdůrazňovány a "viděny" je "collateral damages" Rusů a Asada. Turecké, Americké, SA... zbraně nezabíjejí hodné lidí (jsou to "chytré bomby, nejprve si s cílem udělají Rorschachův test, pohovor, pak ho zkusí přemluvit a není-li zbytí, humánně jej eliminují) a pokud ano, je to proto, že se Asad, resp. SAA a Rusové ještě nevzdali a tudíž to jde na jejich triko.

  Možná by místo čtení anglických Blesků a Halo novin bylo přínosnější sledovat patřičná vlákna na aktualnikonflikty.eu a linky tam postované. Syntézou názorů a odkazů si pak udělat vlastní názor.

 • Shania
  23:11 14.01.2016

  Fenri: už jsme ti to napsal... tzv neexistuje žádná(včetně asada), která by mohla ovládnout celou sýrii a budou se muset dohodnout, to je můj názor. Když tam rusové pošlou 100 000 vojáku, třeba s tím něco udělají, dokud se tak nestane, tak současné síly ani jedné strany nemají na to zvítězit.

  http://www.acig.info/forum/...

  Dám ti malý sneak peek aby jsi viděl jak vypadá malá část reportování:

  Většinu drzích narážek na RuAf jsem radši vynechal (ano je jich tam podstatně víc), aby tě to neodradilo a musel by jsi to už nějakou dobu sledovat, aby jsi pochopil to znechucení nad tím jak operují....

  Přeber si to jak chceš, já o žádném jiném podobně detailním reportování nevím.

  Idlib
  Between Saturday, 9 January, and Wednesday, 13 January, Russian bombardments have killed 162 civilians in Syria.

  On Ghab Plain, Jaysh an-Nasr knocked out a BMP by a Fagot:
  http://www.youtube.com/watch?v...

  Use of Fagots 'instead of TOWs' might indeed indicate that the Americans have stopped all of insurgent-supporters from supplying BGM-71s to insurgents.

  **************

  Homs/RTP
  The BPM has overrun Harbanasfsah, thus isolating Dayr al-Fardis from the rest of the RTP.

  Russians have bombed Dayr Fardis (wow, that can almost be described as 'CAS' for them) and Tallaf in the RTP.

  **************

  Palmyra
  Daesh continues it counterattack on the hoge-poge of NDF and GPF there, and has re-captured al-Bayarat, west of Palmyra... So much about 'effective Russian close air support'.... (even Iraqi Army Aviation is doing better against the Daesh in open deserts of western Iraq).

  Eastern Ghouta
  Regime claims it has cut off Dayr al-Asafir from the rest of insurgent-held Eastern Ghouta, and 'extended control' around Marj as-Sultan AB by capturing al-Bilaliyah, east of the base. Rahman Corps IF continues its counterattack in Bala area, north-east of Zabdeen, but the progress there is very slow.

  **************

  Dera'a
  Regime-fans claim the 'SAA' has re-launched its attack on Sheikh Mishkin yesterday, and captured 'up to 80% of the town'.

  Turns out they might have captured 35 houses south of the HQ 82 Brigade.

 • fenri
  22:49 14.01.2016

  Mně stále zajímají ti tvoji virtuální hodní povstalci(kteří by zároveň měli silově a mravně alternativou k Asadovi - protože jinak to nemá smysl).
  KDO to je, JAKÉ má síly a JAKÉ ovládá území.
  To co má Asad pod kontrolou je většina hustě obydleného území Syrie. Ano, stojí za ním.
  ke zdroji - který z mnoha těch odkazů má být o tom, o čem hovoříš?

 • Shania
  22:43 14.01.2016

  fenri: a ja že tě beru za slovo:) Kdo tvrdí že proti Asadovi stojí celá země? to co má teď pod kontrolou stojí většinou za ním, nebo ty problémová místa pacifikoval.

  Povstalci mají co dělat jak s Islamisty, tak s ISIS, která kdyby se zničehonic neobjevila a nezastavila jejich postup, tak už tu Asad není.

  Mimoto zdroj jsem ti dal, akorát na něj odmítáš jít, což je asi tak vše co ti k tomu řeknu.

 • Shania
  22:29 14.01.2016

  premyslcz: jistě že to jsou fotky z patologie:) vždyť Caesar pro režim pracoval a dokumentoval to. když se na ty fotky podíváš, jsou z míst kde byli přímo popraveni.

  Ale jo, dnes stačí vše označit za HOAX.

  Zpravy jak SA vraždí lidi v Yemenu jsou taky HOAX? Nebo jak tam jejich žoldnéři se super duper americkou technikou dostávají naprdel?

  Jestli tu jeden nějaká informační válka, tak cílem jsou arabské země a lákání dalších fundametalistů do masomlejku, normální populaci na západě to nezajímá a žádná intervence z toho nebude, to je už jasné dlouho.

 • fenri
  22:21 14.01.2016

  Shanio, copak jsem někde napsal, že to stojí a padá na Assadovi osobně? Fakt už mě musíte chytat za slovo? Pochopitelně je řeč o Assadově režimu. Nechtějte po mně, abych s Vámi komunikoval jako s děckem.
  A ano, samozřejmě že Irán podporuje Assada (Assdadův režim) finančně. Asi by válku proti tolika zemím a bojovníkům na volné noze za podmínek částečné hospodářské blokády neutáhl. Kde jste vzal číslo 30 000 vojáku Iránu? Teherán hovoří o 2 000, sice bych tomu moc nevěřil, na druhou stranu zprávy o akcích iránských jednotek (na rozdíl od Hizzbalahu) jsou sporé a ani na videiích z bojů je není vidět. Rozhodně mnohem více je patrná vojenská síla Hizzbaláhu, který je v Syrii v počtu do 6 000 mužů. A znovu zdůrazňuji syrské i ruské stížnosti (jasně, zabalené do zdvořilého tonu) nad ne zcela optimální efektivitou iránských vojáků.
  Takže těch cca 8-20 000 (ať nežeru) z nichž podstatné část má mizernou bojovou hodnotu podl Vás drží Assada u moci vůči celému nrodu, který proti němu povstal a přitom je podprován cizími zeměmi? Nezní Vám to trochu jako totální blbost?
  Co se týče řešení - no, zdá se mi, že "víš", že Rus to dělá blbě, Assad je zlej, USA jsou hodné, ale dělají to blbě (viz těch 5 nejdražších vojáků na světě), tak mě prostě zajímala Syrie podle Garpa, eh, podle Shanii. JAK by to mělo fungovat.
  Přijatelné médium - no, buďto považujme různé sputniky a aeronety a já nevím co ještě, za přijatelné médium (protože to je tak úrovni Guardianu a toho lajfstajlového časopisu), nebo bych volil média ne tak okatě ideologicky či finančně do věci "namočená". Sorry Guardian a či SAE časopis prostě není objektivní a odborné médium, a HWR jistě není objektivní nezávislá organizace. Ostatně jsou dost namočení i v té ostudě kolem Madaya.

 • semtam
  22:17 14.01.2016

  Shania

  V pohodě, ono řešit nějak objektivně Blízký Východ je fakt na palici. Jak můžeme vidět i od hranic od nás, tak kultura je úplně někde jinde a tu demokracii si každej představuje (na Blízkém Východě) po svém.

  My Evropané často děláme chybu, že se na vše díváme jen svým pohledem. Ale země mimo Evropu jsou odlišné od nás. Tím nechci říct, že jsou špatní či dobří, ale prostě odlišní. Zažili v historii úplně něco jiného než my a mají zkrátka jinou náturu.

  Asad osobně se mi jeví jako inteligentní člověk, co to má v hlavě v pořádku. A na místní poměry většího "demokrata" najít je jako hledání jehly v kupce sena.

  Média: Nesmíte zapomenout, že media velmoci jsou v době války vesměs neobjektivní a spíše propagandistické. Jak zaznělo v rozhovoru, tak ČR se k syrské válce staví překvapivě pragmaticky. A i naše politické špičky pomalu snad z jakéhokoli tábora jsou ohledně Sýrie vesměs za jedno.

 • Shania
  22:04 14.01.2016

  Shania: v den vydání, ale koukám, že jsem k tomu nic nakonec nenapsal.

  Můj dojem z videa byl, že bych mu to i věřil...

  Neměj mi to za zlé, já nechci aby jsi stál za jedou či druhou stranou, dávám tu jen informace o tom jaká je situace, proč to vzniklo. To koho chceš u moci mi je celkem jedno (ne že by jsme na to měli byť minimální vliv), ohrazuji se jen proti tomu označit všechny za islamisty, takže toho snad nechci zas tak moc...

  Jestli někdy byla šance konflikt vyřešit, bylo to v 2012, teď už je pozdě a i kdyby byla vůle uvnitř země (což budou sabotovat islamisti a jiné skupiny), tak je to taky na dohodě Iranu, SA, Turecka, pak Rusu a dalších, jako US, kde to vypadá, že Obama vyklízí pole Rusům.

  A vzhledem k studené valce mezi Iranem a SA, bude se shoda jen velmi těžko hledat.

  Stejně když jsem sem dával info o sestřelení Su-24, tak se to taky řadě lidí nelíbilo. Situace od té doby? RuAF k hranici ani nepáchne, po celou dobu bylo okolo 16 F-16 na hlídkách u hranice a dnes Turci bombardují Kurdy v Syrii.... ale pokud někdo sleduje co se děje na turecké straně, tak je mu jasné proč.  fenri: Iran platí Asadovi účty už pár let, těch 30 000 vojáků co tam teď mají je jen třešnička na dortu.

  třeba, pokud je to přijatelný zdroj:
  http://www.bloombergview.com/a...

  Hezbolah tam taky zadarmo nebojuje, v prosinci zrovna měli problém s opožděnou platbou...

  Asad nemá víc jak 50-100 000 mužů v armádě a milicích (ale už je to doba, kdy jsem ty odhady viděl, takže s dvojnásobnou rezervou)

  Kolik lidí já chci obětovat? Já nemám to nejmenší slovo v této válce, takže je to v podstatě jedno ne?

  Epic fail mají tak akorát US, že neumějí vybrat realistické cíle a rozdělují Syrii na dva oddělené konflikty, z niž je ten jedne vůbec nezajímá. A dobře jim tak, tohle je naprosto bezvýznamná epizodka a většina těch bojovníku chtěla bojovat s Asadem a ne s ISIS.


  Co nechápeš je, že Asadova moc není vázaná na něj, ale na jeho frakci a spojence, stačí ji nechat někoho z jeho rodiny... nebude to stačit asi všem, ale lepší jak nic, mohlo by pak dojít k nějaké dohodě. Tohle ale neprojde přes Iran..

  BTW jaké je přijatelné medium? Ušetří nám to příště oběma čas.

 • premyslcz
  21:50 14.01.2016

  Fenri diskutovat z některými jedinci zde nemá cenu.. Typická ukázka jak se v tomto konfliktu pracuje z fakty je Madaya. SOHR a Al-Jazeera vypouštejí fotky z Yemenu, Ghouty atd. A postaví na tom příběh. Příběh který beží medii jako velky hoax, jsou tam podvržená fakta a je stoho velké haló. To že tam na konci listopadu vláda poslala 42 tun potravin a milice potraviny zabavily a prodávaly kilo rýže za 250 dolarů a lidé byli stěchto loupežníků neštastný o tom se nemluví. A těch 45000 fotografí od utajeného fotografa, jsou to fotky pro identifikaci osob z patologie, syrská vláda to dělá do dneška, stejně tak jako to dělají naše úřady když někdo umře násilnou smrtí.Hromada fotek bez faktu.
  První zbraně co šly z venku do Syrie byli dodány z Libye a to prakticky pár dní po Kadáfího smrti. Letecky a později namořní přepravou je distribuoval Qatar přes tureckou rozvědku MIT pro tenkrát ješte FSA. Postupně jak konflikt trvá se vykupujou sklady z celé východní Evropy, Chorvatsko,Srbsko prý i Česká republika a ted naposled jdou armádní přebytky z Bulharska k Saudům ( ale ne k FSA která už dva roky neni, dnes tam jsou převážne žoldnéřské islámské milice)
  http://www.balkaninsight.com/e...
  Co mě překvapuje nejvíce je to že se ta bulharská munice objevuje v rukách nejen jihadistů ale i bojovníků islámského státu a to včetně Tow BGM-71, které v současné době hromadně nakupuje z USA pouze Saudská arábie.

 • fenri
  21:35 14.01.2016

  Když má Shania tak rád angličtinu, tak jeden link ohledně síly FSA, její "čistoty" a neúčinnosti ruské intervence. Je to ze země, která rozhodně za Assada a Rusy nekope, naopak.
  http://www.aljazeera.com/news/...

  V článku o FSA trpící dezercemi je zmínka i tom, že PSA tvořena zhusta dezertéry od Assada. Tak mě napadá, jestli ti dezertující dezertéři nejsou spíše o jistých osobnostních kvalitách těchto lidí než o tom, že Assada "v Syrii nikdo nechce".

 • semtam
  21:22 14.01.2016

  Shania

  Asi jsem slepej, ale tento rozhovor (video) od Vás tu nikde nevidím a nemohu najít ani to co si o tom myslíte.

  Vaše slova o tom, že FSA není většinově islamistická je docela šalamounské. FSA vznikla 2011. Z FSA vznikla Nusra a IS, součástí FSA jsou i další islamistické organizace. Říct o FSA, že je majoritně sekulární je docela hazard. S podporou SA a Kataru ta sekularita má vážné trhliny. Máte prosím někde nějaký zdroj na "cíle a hodnoty" FSA. Děkuji

 • fenri
  21:20 14.01.2016

  A samozřejmě jsem zapoměl na Kurdy a Kurdy a "Kurdy". Ti hrají vlastní hru a jsou na této šachovnici mezi úspěšnějšími.

 • fenri
  21:17 14.01.2016

  Shanio: pokud zprávy arabského sunnitského časopisu pro masy, v jejich lifestylové sekci, nebo články levicového The Guardianu považuješ za spolehlivý zdroj, pak debata asi nemá smysl. Utuču Vás Mateřídouškou, ta alespoň neleze vládnoucím stranám do řiti a je objektivní :-)
  Někdy mi přijde, že máte silný pocit, že když sem dáte link v angličtině, vypadá jaksi odborněji, než v češtině. To, že jde buď o ryzí propagandu (Guardian, SAE časák do čekáren ordinací) nebo fundraisingový bussiness plan (HRW), nebo zprávy, které jsou totožné s idnes (BBC) je Vám jedno. Je to anglicky, je to cool Blbý je, když někdo anglicky umí....
  Ale jistě že i z Assadovy armády zdrhají vojáci. Napsal jsem že ne? Ale jste hodný, že jste našel jednoho :-) Jenže je rozdíl v nějaké dezerci a tvrzením, že Assadovi utekli všichni vojáci a nebýt Hizzbalahu a Iránců, tak je po Assadovi. Těch (dohromady) cca deset tisíc vojáků (z nichž cca půlka je mizerných a nemotivovaných) podle Vás čelí statisícům bojovníků bránících své domovy, zároveň čelí islamistům celého světa a přičemž jak ti hodní místní bojovníci (něco jako UFO či sněřný muž, řekl bych) tak islamisté jsou masivně podporováni SA, Katarem, Tureckem, SAE... To Vám řeknu Shanio, že ti Iránci a Hizzbalahovci musí být neskuteční supermani.
  SDF a Rusové - není náhodou, že SDF se objevila cca měsíc po zahájení ruské intervence a je Rusy (relativně), podporována? Kdyby byli strikntně proti Assadovi, jsou i proti Rusům. Že by Rusové podporovali postup svých nepřátel? To je jako reakce civilního obyvatelstva, které po Assadových náletech prchá k Assadovi.
  Já si myslím, že situace je mnohem méně heroická:
  -je tu Assad podporovaný Rusy, který je objektivně mnohem méně drsný a krutý, než líčí SAU, Katar a Turecko (a tedy i Západ) a mnohem méně hodný, než to líčí Rusko. Prostě se choval tak, aby měl fungující zemi v tomhle regionu.
  -pak je tu spousta islamistů (místní i import, převážně sunnité a wahhabisté) pod mnoha měnícími se vlajkami, kteří se různě snaží zalíbit Západu (takže si hrajou na hodné a Západ jim to občas sežere a pak vystřízlivý) a zároveň se chovají hůř než dobytek (protože je to jejich přirozenost, nic jiného neumí a režimy Perského zálivu to mají rády)
  -pak jsou tu ti zdrhli, z nichž většina zdrhla k Assadovi a ostatní za hranice a ideálně jsou na cestě k Mutti Merkel, naředěni v poměru 1:50 Iráčany, Pakistánci, Afghánci a dalšími "takysyrskýmiinženýry".
  -pak jsou tu ti, co nezdrhli, chtějí jen přežít a už je jim asi i jedno, jak to dopadne.
  -pak tu bude možná pár lidí, které by bylo možno označit jako lepší alternativu k Assadovi (nemusí být přímo demokraté, ale dejme tomu umírnění a tolerantní), kteří ovšem žádnou reálnou mocí nedisponují, je jich málo a celkem svorně po nich jde Daeš, Nusra, FSA i SAA.
  -a samozřejmě velkolepý epic fail s budováním prozápadní demokratické opoziční vojenské síly, která se nám zatím ustálila na pěkných pěti bojovnících, z nichž každý vyšel na kulaťoučkých 100 mil. dolarů.
  Co na tom chcete řešit? A kolik lidí jste ochoten obětovat?

 • Shania
  20:55 14.01.2016

  semtam: to video jsme sem sám dal, klidně si najdi, co jsem k tomu i napsal..

  fenri: takže asi takhle, já mám poměrně spolehlivé zdroje, ty jsou pro tebe nepřijatelné, nejspíš sis ani neudělal registraci bez které si nic nepřečteš... takže ti tu vygoogluju něco k tématu, předtím jsme ani jeden z těch článků nečet. Ale ty události znám, takže jsem jen věděl co hledat...

  A co třeba národní hrdina, astronaut, hrdina sovětského svazu, který taky z nějakého důvodu zběhl
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  To je taky hoax?

  Já tu netvrdim, že povstalci jsou ti hodní (ukaž mi někdy někoho kdo bojuje v občaské válce a je to ten hodnej...), nebo demokratičtí, i když i takový se tam najdou: http://syria.liveuamap.com/en/...

  Já jen tvrdím, že většina z nich nejsou islamisti..., ale to je vaši rozlišovací schopnost. Vzhledem k tomu, že frakce se stabilizovali a seznam je na straně 3 nebo teď už kolik, i s tím kdo je podporuje a kde jsou.


  SDF a rusové, ta je dobrá:)) Nemyslíš něco jako tohle:
  http://sputniknews.com/middlee...

  Kdy v podstatě označují nálety CENTCOMU za ruské. Rusové si sice pár frakcí které podporují vymysleli, ale tahle to zrovna není.

 • fenri
  20:15 14.01.2016

  Shanio: promiňte, ale co si mám myslet, o tom, že chcete "dokazovat" poměrně komplikované věci citováním z lifestylové rubriky povrchního prorežimního časopisu ze státu, který je podporvatelm jedné strany konfliktu? Nebo levičáckého časopisu, který se mj. jiné aktivně podílel na protiprávnímu totálnímu odzbrojení Britů ve stylu a la Hitler? Nebo na zprávu lidskoprávní organizace závislé na podpoře západních vlád a živící se tím, jak vyrábí problémy tam, kde si to zákazník přeje (viz HRW a Romové u nás)? Prostě nic ve zlém, i kdybyste měl pravdu, tak tohle je prostě trapné.
  45 000 fotek, pominu-li jejich spolehlivost, je celkem reálné, že spousta těch, co vraždili a mučili je dnes členy té vaší demokratické opozice.
  Nejde mi o seznam Iránských a Hizz. jednotek. jde o jejich reálnou sílu a pčoet. Iránci bojují (v průměru) prachmizerně i na arabské poměry a necelých 6000 bojovníků Hizzbalahu (na arabské poměry kvalitních) prostě není to, co by mohlo udržet roky u moci režim, který podle Vás opustila vlastní armáda, bojuje proti němu celý národ a zároveň je tato opozice masivné podporována (lidsky i technikou) z jiných zemí. To je prostě nesmysl, bez ohledu na to, jak obskurní časopis z jedné strany kofliktu si najdete.
  FSA je prorostlá s Al-Nusrou a velká část bojovníků Al-Nusry přešla k ISILu (event. zpět). Ačkoliv bojuje proti Rusům (A je tedy velmi žádoucí i pro USA), tak její nspolehlivost a zvěrstva vedli k tomu, že i USA jim začali omezovat podporu (IMHO dost zásadní moment války). Není už ani významnou silou, trpsí dezercemi víc než Assad. SDF je víceméně virtuální ruská opoziční síla, kterou si rusové v říjnu vytvořili, aby teda holt taky mohli podporovat "demokratickou opozici", když už to musí být. Včas se s Asadem dohodne. Co tam máte dál?
  Povstalci - pořád povídáte o nějakých virtuálních místních hodných povstalcích. Nesmysl. U místních měl Assad ve volbách větší podporu než má dnes řda demokratických politiků, v údajně 40 tisícové (nebo už 400 tisícové, těžko říct, kolik o té vesnici napíší novináři příště) Madaya se nedávno konala demonstrace za rychlý zákrok Assadových vojsk a OSVOBOZENÍ Madayi... Pane, co zkusit jiné zdroje, než časopisy pro arabskou zlatou mládež a salonní komunisty-teoretiky ;-)

 • Shania
  19:57 14.01.2016

  fenri: tvrdil si, ze povstaní nezaclo strilenim do demonstrantu, potvrdil jsme ti to ,dostal jsi hned prvni odkaz co jsme nasel (byl to pro tebe nepouzitelny zdoj, dostal jsi hned dalsi, stejne jsou pro tebe nepouzitelne..., tak si je taky mažeš najít sám, nic těžkého to není, googluj dara syrian uprising beginning) proc v dare vypukli demonstrace.

  Dál jsme ti ukázal, jak se Asadovci chovali k tem nespokojenym obcanum.
  más tu 45 000 fotek umučených lidí od fotografa který dezertoval...

  Snažím se ti jen říct, že je nějaký důvod, proč nebyl režim v těch oblastech v oblibě a jakým způsobem režim tyto situace řešil... Proč ho zradila armáda...

  Tihle lidi po tom všem nikdy neuznají Asada u moci, proto on nemůže být v konečném řešení, to neznamená, že jeho frakce to nevezme za nej... To si myslím já a žádné další rady jak se to tam má řešit dávat nebudu, naštěstí to já řešit nemusím.

  Na straně tři máš seznam Íránských jednotek a Hyzbalahu, ale to ty samozřejmě taky neuznáš:)

  Méně radikální než Asad? FSA, SDF, ale ani oni nejsou žádné řešení, tím způsobem, že by ovládli území kontrolované Asadem, nakonec se budou muset nějak domluvit, vykopat Islamisty a dít zemi dohromady.

  Zahraniční i místní fundamentalisti jsou právě velký problém pro povstalce, jednak jim přímo škodí a navíc to totálně zabilo jejich obraz na západě, ty jsi toho důkazem....

  Mimochodem, jak uz jsme napsal, kdybych si myslel, že Asad a ti jeho spojenci dokáži situaci vyřešit, podporoval bych ho i přes to všechno co udělal. Ale silou to nedokáže a jeho přítomnost blokuje jakoukoliv jinou dohodu.

  A nakonec, hlavně že ty chceš po mě zdroje, když si nedokázal ukázat, jak je to s tou interní migrací, nejsi trochu pokrytec?

 • semtam
  19:53 14.01.2016

  Shania

  Pokud málo sledujete česká media. Tak toto Vám možná uniklo. Berte to jako jeden ze střípků mozaiky.

  https://www.youtube.com/watch?...

 • semtam
  19:36 14.01.2016

  Nechci se už moc účastnit této diskuze, protože zabírá nemálo času. Napíšu sem jen pár postřehů.

  Nikde jsem dosud nezaznamenal, nějaké cíle FSA a "hodnoty" pro které by ji šlo označit za demokratickou či svobodnou. V tamním regionu je demokracie a svoboda pro Evropana špatný vtip.
  K zbraním FSA. Výzbroj FSA nepochází jen ze skladů syrské armády. Mnohé kousky jsou ex-jugoslávské výroby či čínského původu a i z jiných zemí. Není tajemstvím, že tyto zbraně nakoupila pro potřeby FSA Saúdská Arábie. Stejným arzenálem se může pochlubit IS. Tím pádem FSA a IS jsou sponzorovány od stejného/stejných zemí. Nejčastěji vedle SA je zmiňován Katar. Tyto monarchie nemají s demokracií nic společného a se svobodou vůbec ne. V jejich zájmu určitě není vytvářet svobody a demokracie.

  Není to mu zas tak dávno, kdy USA přestali mnohé části FSA pro nepřehlednost podporovat.

  Z toho všeho mi plyne, že v Sýrii není žádný boj o demokracii. I kdyby nějakým zázrakem opravdu byl, tak pod patronátem totalit jako je SA to bude jen fraška a krmivo pro media.

 • fenri
  19:04 14.01.2016

  Shania: to posílání do háje si nechte pro své kamarády a lidi s nimiž jste ve styku a podle nichž soudíte, že si všichni myslí, že Rusové mají bojovat jen s ISILem (ačkoliv to sami nikde netvrdí).
  Znovu - islamista, neislamista - mně je jedno, jestli je Al-Kaidá, Nusra etc. demokratický přítel (podle Vás), islamista nebo fanatický dobytek. To, že i neISILopozice se chová mimořádně brutáoně k civilům je fakt. To, že provádí víceméně genocidu na křesťanech je také fakt. Pod jakou to dělají momentálně vlajkou je mi jedno. Vy si to klidně řešte.
  K odkazům: podle hrw jsme sadistický stát terorizující Romy a div ne vraždící uprchlíky. Servislní multikulti BBC už dávno také není nezávislý tisk a The Guardianje levicový plátek, něco mezi našim Právem a Halo novinami. OK, je to Vaše úroveň, Váš styl.
  Promíňte, ale odkazy co sem dáváte jsou fakt kombinace Blesku s Halo Novinami. Cpát sem Guardian a lifestylovou rubriku arabského sunnitského časpisu a dělat podle toho "analýzu" konfliktu je prostě trapné.
  hezky argumentujete, jen Vám to jaksi nevychází. SAA není saturována ani zdaleka Hizzbalahem (uvádí se cca účast 6 000 bojovníků), ani Iránskými bojovníky (zde se často objevují informace o jejich mizerném výcviku a morálce).
  Nicméně stále čekám, kdy uvedete nějakou sílu, kterou lze považovat za méně radikální, humánější a tolerantnější, než Assad a u níž je rélný předpoklad, že mají vojenskou moc situaci ovládnout a mají podporu většiny obyvatel Syrie. Děkuji z ainformaci.
  Mimochodem mám tady tapetovat forum do zblnutí odkazy na násilnosti a zvěrstva té Vaší demokratické opozice? Nevidím v tom smysl...
  Hoďte sem ještě nějakou analýzu ze saudského Bravíčka, ať máme ty Vaše zdroje komplet :-)

 • Shania
  18:43 14.01.2016

  fenri: a jen pro představu jeden z důvodů proč desertovala velká část Asadovi armády:

  https://www.hrw.org/news/2015/...

  http://www.dailymail.co.uk/new...

  http://www.theguardian.com/wor...

  http://www.bbc.com/news/world-...

  tohle je 45 000 potvrzených z více jak 100 000 lidí, kteří byli uneseni režimem.

  Nejlepší na tom je, že i takovýto důkaz prostě nikoho (ty u moci) stejně nezajímá, nebo to minimálně nestačí, pro řešení...

 • Shania
  18:15 14.01.2016

  fenri: jestli ten názor nemáš ty, tak dobře pro tebe, ale co vidím všude okolo sebe já, tak je to jen o boji proti ISIS. Mimoto já ty pány neznám, český zprávy nesleduji.


  A s těmi Islamisty fakt běž do háje... co to sakra je? Nová nálepka pro nepřítele, místo nacista, terorista je to teď islamista? Snad nechceš říct že všichni kdo nejsou s Asadem jsou islamisti a jen se přejde hranice jsou hned rozumní a umírnění. Přestaň prosím míchat islamisty jako JAN a ostatními povstalce, velká část z nich je v podstatě domobrana. I v dnešním článku o Kurdech tady se dozvíš, že režim v těch oblastech zrovna nemiluje...

  Je muslimy nemusím, nechci je tu, nemám moc pochopení pro jejich tradice, ale prostě takový ty lidi jsou, je to jejich země, jejich tradice a jediný způsob jak s nimi vyjít je respektovat to co oni chtějí. Nebo je lepší mít v regionu neustále války, protože je nikdo neposlouchá a mít spoustu uprchlíku s jejich moresy tady? Taky si nemyslím, že je rozumné s nimi vyjebat, ja to dělají US.

  Co se týká počátku války, je to jen jeden zmoha článků, protesty začali, protože režim zadržel pár kluků za malování protiasadovských hesel.

  http://www.nytimes.com/2013/02...

  http://www.aljazeera.com/indep...

  http://www.npr.org/2012/03/16/...

  http://www.bbc.com/news/world-...


  Hoax? I kdyby, povstalci tomu věří, nedávno jsem se díval na dva roky starý dokument o sniperech v Aleppu a pár z nich to zmiňovalo jako důvod proč bojují...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Všichni to jsou islamisti viď... no tak to se radši nedívej co provádí Irančani...

 • fenri
  17:09 14.01.2016

  Shanio, neznám nikoho, kromě pana Palaty, Fendrycha a exotů, který by si myslel, že Rusové jsou v Syrii, aby bojovali proti ISIL (a i ti to jenom simulují a jenom dodržují stranickou linii). Netvrdí to ani Rusové. Každý ví, že Rusové bojují proti islamistům. To je v pořádku a je to dobře. V Syrii je mnoho skupin islamistů a je celkem fuk, proti kterým bojují. Zatápí i islámskému státu (určitě mnohem víc, než třeba Francouzi, o kterých náš tisk psal, jako kdyby bylo otázkou hodin, kdy zabijí všechny členy ISILu a přitom jejich angažmá mělo v té době význam s bídou symbolický) a zatápí i dalším skupinám. Takže promiňte, ale bojujete proti názoru, který nikdo nemá a kromě nejsrandovnějších novinářů ho ani nikdo nepropaguje.
  Co se týče začátku revoluce: opravdu mi chcete něco dokazovat na základě článku ze společnské a lifestylové rubriky sunnitského časopisu? Měl jsem o Vás podstatně větší mínění. Má to váhu asi jako článek o počátcích války na UA z ruského nacionalistického Blesk-like časopisu pro obyvatele s IQ pod 80, jehož autorem je novinář, co měl dosud na starosti trendy moderní kuchyně a plavky Heidy Klumm. Fakt "důkaz".
  Myslím, že dnes hrajete kilometry pod svojí úrovní.

 • Shania
  15:51 14.01.2016

  fenri: ale ja nebrečím že nebombardují ISIS:) Ja jen říkám jak to je, což je v přímém rozporu toho co si většina lidí myslí, tedy že Rusové jsou v Sýrii, aby bojovali proti ISIS (a je úplně jedno, že to nikdy neřekli, důležité je co si masy myslí), už chápeš ten rozdíl...? I zde bylo plno keců, jak RuAF za 14 dní udělali víc jak amici za dva roky v boji s ISIS... Realita je prostě někde jinde.

  Co začalo protesty a následně občanskou válku? Tohle:

  http://www.thenational.ae/life...

  Střílení do protestujících bylo až později...

  Jo já vím wiki, ale stejně timeline 2011: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Doufám, že se nedozvím, že to všechno tohle jsou fabrikace, lidi byli spokojení a za všechno muže CIA.

 • fenri
  14:37 14.01.2016

  Shania: nemusím číst stovky stránek z jednoho Vámi vybraného odkazu - četl jsem mnoho stovek z mnoha jiných, abych 1.) viděl tón, jakým je psán a tím si udělal obrázek, nakolik to bude objektivní 2.) zahodil kvůli tomu výsledky a považoval je za neexistující. Jinými slovy, nemusím znát jméno, příjmení a stav konta každého chudáka zplynovaného Rosensteina z Lodze, abych věděl, že holocaust je svinstvo.
  S tím ISISem je to fakt únavné - to Vaše (a Palatovo, obecně mainstreamové) naříkání, že Rusové nebombarudjí ISIS (nebo ho bombardují málo, nebo nepřesně nebo neumírněně) a bombardují někoho jiného. Ve zkratce: mezi ISIS a jinými islamistickými skupinami operujícími v Syrii NENÍ ŽÁDNÝ rozdíl z pohledu mravního či z pohledu spouluexistence nás a jich na jedné planetě. Žádná reálná (tj. schopná porazit ostatní) opozice, která by se chovala demokratičtěji nebo humánněji než Asad v Syrii není. Je mi úplně šumafuk, které logo momentálně nese na bundě islamista, který to schytal ať ruskou, americkou či (omylem :-)) francouzskou bombou. Je to provázaný spolek tvorů, kteří prostě nejsou slučitelní s námi a je jedno, kterého z nich si zrovna Západ vybral za kamaráda a říká že je hodný. Assad alespoň není islamista a pokud poškrtám nános propagandy a pokud si přečtu něco o skutečných počátcích syrské revoluce (ne, skutečně nešlo o okamžitou a brutální střelbu do nevinných a mírumilovných človíčků) je pro mně prostě jasnou volbou.

 • Beld
  13:55 14.01.2016

  Jan Grohmann : ""Řešením je fotka a plné jméno"" Ja sice chapu , jak jste to nejspise myslel , ale je to jako napsat , resenim je 9mm dira do hlavy . Ano je to pravda , nikdo by pak , stejne jako pred rokem 89 , nemel blbe kecy. Osvedcilo se to ... Budme radi , ze mame ten svobodny internet a pokud vam nekdo vadi a ma treba sproste prispevky , tak ho proste vymazte/zablokujte .

  KAZDA snaha o diskuzi pod vlastnim jmenem na webu vzdy vedla jenom k "hlasitemu" tichu a autocenzure ....

 • Shania
  13:52 14.01.2016

  fenri: netušil jsme že za tu chvilku někdo zvládne přečíst stovky stránek reportů, ale jak říkám je to pouze pro ty, co si chtějí udělat lepší obrázek o situaci. Když se ti nelíbí jaký obrázek tam uvidíš o Sýrii, zaručuji ti, že ten o Yemenu se ti pro změnu bude líbit... nebo až tam za čas bude vlákno o SA...

  Já ty stránky znám asi dva měsíce, předtím jsme věděl o situaci v Sýrii v podstatě houby, ale i tak jsme od začátku říkal, že rusové a Asad nejdou po ISIS (zcela logická úvaha), potvrzeno... v době kdy doslova všichni jásali, jak jsou rusové v náletech proti ISIS efektivní a amíci to hazí do pouště....

  Pak, že nebombardují přesně podle jejich vlastních PR fotek a videi (potvrzeno) a to jsme neměl nejmenší párů o tom jak skutečně operují...

  A že nečekejte žádný rychlý konec války ....

  A to bylo v době, kdy jsem si apoň myslel, že jejich letecká podpora zlomit a zatlačit povstalce....

 • fenri
  13:06 14.01.2016

  Shania: ve vší úctě Váš odkaz mi nepřijde ani objektivní, ani dokazují to,c o říkáte. Ale jo, můžeme se tu zasypávat odkazya a hádat se, kdo ho má lepšího. Je to o ničem. Stejně tak si myslím, že je celkem o ničem Váš dojem ze situace. Důležité je to, kam lidi utíkají a kam se hýbe fronta. Ano, Rusové bombardují neefektivně a proto se po čtyřech měsících ústup vládních jednotek zastavil a teroristé jsou zatlačováni. Ano, velmi pomalu, jednak arabské armády nejsou moc výkonné a za druhé dynamika válek je prostě takové, že se vždy pohyb jedním směrem zpomalí, pak se situace zastaví a pak se pomaličku pohyb zase rozjíždí (pokud nedojde ke kolapsu a kapitulaci). Nicméně změna dynamiky konfliktu je zřejmá. Západ bombarduje cca dva roky nesmírně efektivně a proto území ovládaná islamisty rostla po celou dobu bombardování (ano, s výjimkou Kurdů, to jsou holt jiná ranaři). Očekávám Váš pláč na téma, že zlý je jen ISIL a všichni ostatní jsou hodní a přátelští chlapci. Předem říkám, že na tuhle hru nehraji a rozdíl mezi ISIL, Al Nusra a 100+1 dalších islamistických partičkou je jen v logu a snaze urvat pro sebe co nejvíc.
  Assad by nepochybně situaci dávno zvrátil, kdyby se do toho nemontoval Katar, Saudi a Turci a snad všechny džihádistické partičky (pardon, demokratičtí humanisté) jaké Vás napadnou.

 • Shania
  12:31 14.01.2016

  Fenri: jak říkam, máš lepší zdroj, čekám na něj, tenhle jsme našel za 5 min a nikdy předtím jsem ho neviděl, nicméně potvrzuje to co o situaci v Sýrii vím odjinud.

  K náletům a situaci v sýrii, nebo kladně i Jordansku, Turecku, a jinde běž na http://www.acig.info/forum/...

  sekce Current Conflicts

  najdeš denní reporty o situaci z obou stran. Ale to jen pro případ, že by jsi chtěl mít nějaký přehled o tom co se děje.

  A rád bych uved, že kdyby Asad měl nějakou naději zemi stabilizovat a vyčistit, tak ho já budu podporovat, protože lepší nějaké řešení než řádné... Stejně tak kdyby rusové dělali něco efektivního a smysluplného, jako třeba podporovali pořádně pozemní jednotky, bohužel z toho co já vím, tak se tak bohužel neděje.


  Superme: jo sekularní vlada pro vyvolené. Možná by ses měl poučit jak občanská válka vznikla, jak probíhalo unášení a mučení těch kteří nebyli pro režim pohodní a proč kvuli tomu Asadovi desertovala víc jak polovina jeho armády... to je ta FSA. Zahraničních bojovníků a teroristů je tam mraky, to snad nikdo nepopírá (ale ti jsou ve vlastních skupinách) a proto nějaké vyřešení situace v Sýrii bude velmi těžké.

 • KazdiceOpice
  11:20 14.01.2016

  stirling: ten tvuj odkaz to je proboha co za sra*ku, kdyz vtam pisou, ze valka Ruska s Ukrajinou stala 377 miliard usd? :D

 • jacky3115
  20:41 13.01.2016

  Kruciš, to je bomba ... Ekonomika spočívá především v důvěře a nikoliv číslech ... Postavil jste se do čela ekonomů, naštěstí pouze na armádním webu.
  Malý dotaz : proč ty úvozovky ? "Výhodou" střely Jars je použití tuhých pohonných látek.

 • Superme
  20:16 13.01.2016

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože revoluce", tak byla Sýrie jednou z nejliberálnějších muslimských zemí na světě. Křesťané, kurdové, jezídové, muslimové.. všichni žili pospolu a nezabíjeli se. Avšak to bylo možno jen díky vládě Assada, který tam držel pořádek. Bohužel se to asi někomu (komu asi, že?) nelíbilo a rozpoutal tam tu válku. Je dobře, že se Assad drží a doufejme, že válka brzo skončí.

  Jen nechápu, kde stále bereš tu iluzi. že FSA jsou Syřané. Naopak, stejně jako i v jiných teroristických skupinách tam je spousta ( možná i většina) zahraničních bojovníků.

  Již v roce 2011 byli například v Damašku masové demonstrace na podporu Assada. Na ty jsi zapomněl? Pokud ano, tak rád připomenu.
  http://www.bbc.com/news/world-...

  Snažíš se mi vnutit Ukrajinu. Podívej se, kolik lidí podporuje současnou vládu. Méně než tu, kterou vedl Janukovyč. Zatímco Assada podporuje stále velká většina Syřanů.
  http://zpravy.idnes.cz/jacenuk...

  No a nakonec. Pokud někoho současný "demokratický" systém označí za "extrémistu", je to pochvala a znamení, že ten daný člověk (popř. strana) je ta dobrá a ve skutečnosti není vůbec extrémistická.

 • Superme
  20:16 13.01.2016

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože revoluce", tak byla Sýrie jednou z nejliberálnějších muslimských zemí na světě. Křesťané, kurdové, jezídové, muslimové.. všichni žili pospolu a nezabíjeli se. Avšak to bylo možno jen díky vládě Assada, který tam držel pořádek. Bohužel se to asi někomu (komu asi, že?) nelíbilo a rozpoutal tam tu válku. Je dobře, že se Assad drží a doufejme, že válka brzo skončí.

  Jen nechápu, kde stále bereš tu iluzi. že FSA jsou Syřané. Naopak, stejně jako i v jiných teroristických skupinách tam je spousta ( možná i většina) zahraničních bojovníků.

  Již v roce 2011 byli například v Damašku masové demonstrace na podporu Assada. Na ty jsi zapomněl? Pokud ano, tak rád připomenu.
  http://www.bbc.com/news/world-...

  Snažíš se mi vnutit Ukrajinu. Podívej se, kolik lidí podporuje současnou vládu. Méně než tu, kterou vedl Janukovyč. Zatímco Assada podporuje stále velká většina Syřanů.
  http://zpravy.idnes.cz/jacenuk...

  No a nakonec. Pokud někoho současný "demokratický" systém označí za "extrémistu", je to pochvala a znamení, že ten daný člověk (popř. strana) je ta dobrá a ve skutečnosti není vůbec extrémistická.

 • fenri
  20:07 13.01.2016

  Shanio, ani nemusím dočítat ten článek, abych viděl, že je silně zaujatý. Už ty výtky vůči syrské vládě, že nedokázala zabránit utěkům obyvatelstva - s prominutím je to zkrátka sprosté a hloupé.
  Stále ale selhává vaše teze, proč vnitřní uprchlíci v Syrii (nejde-li o islamisty a jejich rodiny) utíkají na území ovládané vládou a nikoliv na území ovládané tou skvělou opozicí či Daešem. Ano, syrské nálety jsou ve srovnání s WWII neporovnatelně mírnější, ale to o to více nijak nevysvětluje, proč lidé před nálety prchají za těmi, kdo je bombarduje ani jakým kouzlem podle Vás Assad bombarduje civily tak, aby tito utíkali za Assadem. Jako by se obležený Leningrad vylidnil a přesunul do Berlína...
  Koalice jde po ISIS - hmm, a jaký je rozdíl mezi uřezávači hlav a vrahy křesťanů a minorit z řad ISIS či jiné, libovolné islamistické skupiny, které v Syrii vznkají a zanikají denně a pokud nekamrádí s al-Kaidou či Daešem, tak kamarádní s oběma. Demokratická syrská vojenská opozice je těch 5 strejdů za 500 mil. dolarů... Nějaké věrohodné podklady pro to, že RuAF cíleně bombarduje civilní cíle? Není to náhodou zase propagandistický blábol, doplněný srdceryvnými fotkami, vzniklými zpravidla v Jemenu (kde naši spojenci vesele bombardují hlava nehlava) či dny a týdny před zahájením ruského angažmá? Takových fotek byla naše meédia jeden čas plná, tď už si dávají pozor.
  Jaksi to nesedí ani početně a časově: do pohybu se daly miliony lidí v důsledku anticivilních náletů 8 Su-34 a 16 (24?). Ty mašiny musejí každá nést alespoň 80 tun bomb a startovat tak 20 denně, aby stíhaly uvést takové množství lidí do pohybu. A ještě k tomu stíhají zatápět ismlamistům. A co více, ty nálety jsou tak strašné, že způsobují i deformaci časoprostoru, protože většina lidí se na ten údajný útěk před ruskými nálety dala dývno před jejich zahájením...

 • Shania
  19:48 13.01.2016

  Fenri: máš lepší zdroj o IDP než tento? http://www.internal-displaceme...

  ISIS začal být faktor počátkem 2014 a velký problém v polovině 2014.

  Valka začala počátkem 2011.

  Bombardování měst nelze porovnávat s WW2.

  V oblastech kde cíleným útokům na civilisty dochází (jako Darra, Duma, Homs, Alepo) je to v režii RuAF a SyAF. Koalice jde po ISIS.

 • fenri
  18:37 13.01.2016

  Shania: Ale no tak. Válka začala v březnu 2011, ISIL tam byl 2013.Neříkejte mi, že vnitřní uprchlíci v Syrii se hýbali jen do vzniku ISILu a pak se pohyb zastavil. To je pochopitelně blbost, lidé prchají pořád a neprchají ani k demokratické opozici (:-)), ani k Daeši. Samozřejmě všichni víme, že Assad žere malé děti a przní ovečky (na rozdíl od demokratických bojovníků), ale cílené bombardování zaměřné k vyhánění civilů k sobě - to je poměrně objevná teorie. Můžete ji rozvést a najít analogii? Třeba v masových migracích německého obyvatelstva do Anglie během náletů WWII? Můžete uvést i nějaké podrobnosti, dokazují ono "usilovné bombardování na kteér civilové reagují útěkem k tomu, kdo je bombarduje?
  Samozřejmě že se bombarduje i za frontou, to je snad ve válce normální. Mimochodem bombaruje tam (nejvíc, nejlépe a nejefektivněji) i západní koalice.
  S médii máte pravdu, ale přesto se mi nelíbí, když naše média vysloveně lžou. Viz Medaya, průběh bojů, glorifikace náletů FR apod.

 • Shania
  17:59 13.01.2016

  fenri: ISIS je poměrně mladá organizace, válka je tam už roky a většina uprchlíku zdrhla ještě před tím, než se ISIS objevila, natož expandovala (v Syrii prostě místní klany změnili poslušnost a pak se nestačili divit).

  Tak před kým ti lidé utíkali, v době kdy to byl čistě Asad vs FSA, s minimem radikálů, Iránců...

  Všude není valečná zona. Co jsem napsal:

  když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné bombardováním.

  Bojuje se hlavně v kontaktních oblastech, kde je taky většina povstalců, přesto jsou bombardovány cíle kilometry za frontou.


  K těm mediim, media o situaci v Sýrii informují pozdě a nebo vůbec. Skoro nikdo té situaci v zemi nerozumí, nikoho to nezajímá. Všechny zajímá max to, jestli se něco udělal s ISIS, když je to až podřadný problém, co se týká Sýrie. Za ten nezájme budeme platit ještě dlouho...

 • Shania
  17:25 13.01.2016

  Superme: trefné od někoho kdo by chtěl vidět idiota jako Trumph u moci v US a všelijaké extremisty v EU.

  FSA jsou bývali vojáci Syrské armády, takže ano, jsou to Syřani, stejně jako celá řada rebelu kteří se k nim hlasí jsou v podstatě místní milice bránící svoje vesnice a města (zajímavé, že v případě Ukrajiny proti tomu nic nemáte).

  Pak je tam celá řada externích skupin, Islamistu a jiných hovad.
  Takže já mám problém akorát s tím, že se hažou do jednoho pytle.
  Níže máš dokonce seznam těch skupin...

  Za Asada bojuje ještě dost jeho lidí, mají hodně co ztratit, když prohrají, ale pak v jeho řadách bojují i místní náckové a další skupiny, které můžeš srovnávat i s JAN.

  Ale Iránci ho drží nad vodou už pár let, jak vojensky, tak ekonomicky. Tohle se nelíbí i spoustě jeho lidí....

  Je mi uplně jedno jestli je někdo křesťan nebo muslim, všichni jsou schopný dělat stejná zvěrstva. Nebudu někoho bránit, jen pro jeho vyznání...


  Muj názor na celou uprchlickou kryzi je takový:

  je mi většiny těch lidí líto, ať už ekonomických nebo skutečných uprchlíku, kteří se jen blbě narodili.

  Ale nemají tady co dělat, je blbost pustit jich sem takové množství, max si individuálně vybírat a mít na ně tvrdé podmínky a hlavně je nenechat žít pohromadě..... Jakákoliv větší skupina čehokoliv vždycky uzavře a začne delat potíže, když budou sami za sebe, budou nuceni se adaptovat.

  Je to hnus, ale nemůžeme je zachránit všechny.

 • fenri
  17:05 13.01.2016

  Shania: nesmysl, velká část území obsazená povstalci žádná válečná zóna není. Na tolika frontách a do takové operační hloubky Assad fakt nebojuje. To by chtělo násobek jeho sil. Pokud se podívate na mapy rozložení sil, jde v podstatě o jemnou mozaiku, kde těch třecích/bojovích linií je spousta a s velkou hustotou.
  Podle našich medií utíkají Syřané před Assadem, ne před Daešem. Pak ale nedává smysl, že utíkají k Assadovi. Buď jsou masochisté a nebo nám tak trošku lžou...

 • Shania
  17:00 13.01.2016

  fenri: proč by někdo utíkal na uzení obsazené povstalci, když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné bombardováním. Nebo to se taky neděje?

  Nebo na území ISIS, kdy pro ně jsou Syřani v podstatě lidi druhé kategorii, pokud se k nim někdo vydá, tak aby se k nim přidal.

  Takže pak buď jít na území obsazené Asadem, nebo odchází ze země a kupodivu většina tech lidí odchází do Turecka, Jordánksa, Lybanonu atd...

  Neděje se to, že by všichni kdo se dostanou z uzení ISIS a povstalců mířili k Asadovi, aby se k němu přidali a bránili svou zemi.


  Vestly: tak aspoň že tak...furt lepší než že bys je házel do jednoho pytle:)

  posunul jsme ti nejlepší odhad skupin operujících v Sýrii, tak dost pochybující, že by jsi na tom našel něco, co by jsi mohl Tomovi vytknout.

  BTW: náš prezident je xenofob (ja ty lidi taky v Evropě nechci, takže to jsme taky stejně jako většina národa), nenávidí Muslimy a má silné vazby na Moskvu, stejně jako je má jeho předchůdce. Takže bych řek, že se trefil...

 • Superme
  16:34 13.01.2016

  Shania - Já sem nechtěl nic psát. Ale u toho tvého blábolu jsem se začal opravdu smát, za což ti děkuju :)

  "Když už nic, FSA jsou aspoň Syřani, za Asada už dlouho bojují převážně Hyzbalah, Iranci a Rusové. Což je zajímavé, když má údajně Asad podporu většiny obyvatel... "

  Mohu se zeptat, kde ti řekli, že v FSA jsou jen a pouze Syřané a že za Assada bojuje někdo jiný, jen ne Syřané? To ti řekli někde v neziskovce, nebo jsi opravdu takto zfanatizovaný?

  A víš co mě nejvíce děsí? Že je ti vlastně úplně jedno, že za Assada nebo Hizballah bojují místní křesťané a jiné menšiny. Otázka poté zní, na jakou stranu se vlastně v budoucím konfliktu v Evropě přidáš a koho budeš chránit. Evropany, nebo muslimy? Zřejmě ty, které pochválí komouši z Bruselu, tedy muslimy.

 • fenri
  16:28 13.01.2016

  To RiM: proč by tu větu nemohl napsat? Moc se mi tam nelíbí to slůvko "konečně", ale jinak nevím, co je na ní fakticky špatně.
  Okupace z roku 68 byla skutečně zcela soft, ve srovnání s okupací Německem. Ostatně lidí, kteří zažili obě a mohou to srovnat je zatím dost a čísla hovoří s brutální přímočarostí. Rovněž smysl okupací genocida etnika vs. udržení země ve své sféře vlivu je rozdílný. Nevím, o jakém změkčování či omlouvání hovoříte. Skutečně máte koule na to srovnávat ty dvě okupace? Mě spíš přijde trapné, jak je okupace 68 podsouvána rusákům. Stálo za ní možná více Ukrajinců než Rusů, okupovali nás Poláci (ano ti, kteří si v dnes zamlčovaném paktu Ribbentrop-Pilsudski dohadovali s Němci hranice mezi Polskem a Maďarskem), Němci, Maďaři (oboje tradičně "přátelští") .
  K článku: pro Rusko jde prostě o zdaleka nejlevnější způsob jak být bráno naprosto vážně a zároveň je to vcelku levná pojistka jeho fungování. Stejně jako pro ostatní jaderné země.

 • Jan Grohmann
  16:14 13.01.2016

  stirling: Samozřejmě, že to je dokola a bude to pořád dokola. Tak fungují internetové diskuze. Řešením je fotka a plné jméno, ale obávám se, že potom by nikdo nediskutoval. :)
  Ale vytvořit nějakou hádací arénu výrazně označenou "Vstup jen na vlastní duševní nebezpečí" není zlý nápad.

 • stirling
  15:58 13.01.2016

  Jestli se mohu přimluvit tak bych každý týden vydal článek o stavu ruska a tam se ten kdo chce pohádá o tom jak je na tom rusko skvěle či na nic a u ostatních článků (pokud tedy nebudou se stavem ruska souviset) bych toto striktně trestal. Vždyť je to pořád dokola.
  V článku může být shrnuto jak se rusku daří ekonomicky, jakým směrem jde školství, zdravotnictví a hlavně ozbrojené složky jaké jsou plány a jaký je současný stav a po čase dělat i srovnání plánů s realitou a na závěr samozřejmě přidat graf vývoje ceny ropy a plynu a kolik bomb se podařilo shodit v sýrii...
  Já něco přihodím ať je o čem psát: http://www.aboutru.com/2016/01...

 • Vestly
  15:56 13.01.2016

  shania, este sem zkopiruj tie jeho skvosty o Zemanovi platenom Kremlinom a podobne dristy, ktorych napistal neurekom, nech vsetci vedia, co to je za odbornika :)

  Neboj sa, ja mam dost dobru predstavu, kto vsetko je v "FSA" a kto nie. FSA ma desiatky skupin, niektore spolupracuju s Al-Nusrou, ine kludne aj s ISIS, podla toho ako im to vyhovuje. FSA im dokonca predavala zbrane dodane zapadom.. jednoducho tragikomédia.

  K tomu, že su domaci len tolko. Staci sa pozriet na severo-zapadnu, kde bojuju tisice Turkov. Podobne to je so Saudami, ktori im otvorene dodavaju aj moderne zbranove systemi.

 • damik
  15:29 13.01.2016

  Fenri

  obcanska valka v Syria je zalozena na povstani Sunitu (80% populace) proti Shia Assadovi (20% populace).

  Tvuj prispevek je jenom RT propaganda Putina Fasisty

  Az se Putinovi slibi pristup k jeho jedinemu vojenskemu pristavu ve Stredomori a jeho vliv na novou Syrskou vladu tak necha Assada padnout ...

 • RiMr71
  15:29 13.01.2016

  Já už tady do této NAPROSTO BEZVÝZNAMNÉ a podivně moderované debaty přispívat nebudu, jen Ti Fenri odpovím, že jsem nikde nenapsal, že bych se bál toho, že nás rus zase obsadí... psal jsem, že nechápu jak nějaký Čech může napsat "Rusko ukazuje svou rostoucí sílu a konečně prosazuje své zájmy ve světě". A k Německu jsem se taky vyjádřil, vidím to nejspíš podobně jako Ty.
  A ta "soft" okupace - tak to nemám slov - jak jsem psal, rusákům se v naší kotlině sviňárny omlouvají, změkčují...
  Ale už tady na to kašlu, jdu si rači přečíst článek o letadlovce Gerald R. Ford, další technologické a vojenské laskomině (opět) nevzniknuvší záhadně v tom úžasném kraji pod Uralem...

 • Jan Grohmann
  15:28 13.01.2016

  Super, tolik ekonomů na armádním webu. :) Je fakt krásné vidět se dohadovat o ekonomice a najít si vždy tu svou pravdu, která podpoří můj světonázor. Na to je ekonomika jako stvořená. Ekonomika je především o důvěře lidí, nikoliv o číslech.
   
  Příspěvky typu "Putin fašista" vymazány.

Stránka 1 z 2