Testy ruských jaderných balistických raket v roce 2016

Foto: Start rakety TOPOL-M. / YouTube
Start rakety Topol-M; ilustrační foto / Print Screen YouTube

Ruská raketová vojska strategického určení letos připravují 16 ostrých testů mezikontinentálních balistických raket ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile). Ve většině případů půjde o testy nově zaváděných nebo modernizovaných ICBM raket jako RS-24 Jars a RS-28 Sarmat.

"Pro rok 2016 plánujeme 16 testovacích startů mezikontinentálních balistických raket, včetně leteckého testování procedur pro pokročilé zbraně a kontrolu technické připravenosti raketových systémů vstupujících do služby. Počet testovacích odpalů příští rok vzroste," uvedl pro tiskovou agenturu TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. V roce 2015 ruská raketová vojska provedla osm odpalovacích testů.

Ve stejném roce ruské raketové síly strategického určení počítají se stovkou "štábních, velitelských, taktických a speciálních" cvičení. Bojovými testy a neohlášenými inspekcemi projdou všechny raketové pluky.

Během 14 testů Rusko otestuje ICBM rakety 5. generace R-24 Jars a nejnovější R-28 Sarmat. R-24 vychází z pozemní verze rakety Topol-M na tuhé pohonné látky. Střela Jars se startovací hmotnosti 49 tun dokáže na vzdálenost větší než 10 000 km dopravit vícenásobné samostatně naváděné bojové hlavice MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).

Přesný dolet i počet MIRV nesených R-24 Jars je střeženým tajemstvím. Podle GlobalSecurity.org Jars dokáže na cíl dopravit tři nebo čtyři hlavice MIRV, každá o síle 150 až 250 kT (Hirošima 16 kt). Celková hmotnost užitečného nákladu je přibližně 1500 kg. Topol-M a RS-24 budou tvořit hlavní výzbroj ruských raketových sil strategického určení.

R-28 Sarmat je nejnovější ICBM střela na tekuté pohonné látky. Sarmat u raketových vojsk strategického určení nahradí střely R-36M "Satan".

Přesné parametry, ostatně jako u všech ICBM raket, jsou tajné a jsou odhadovány vojenskými analytiky a odborníky na raketovou techniku. Dolet R-28 Sarmat se odhaduje na více než 10 000 km, startovací hmotnost na 100 tun a nosnost okolo 4 tun. Střela je schopna dopravit na cíl několik hlavic MIRV - podle Global Security Newswire 10 až 15 MIRV.

Sarmat začne nahrazovat Satany v roce 2018 a kompletní přezbrojení se očekává v roce 2020.

RS-24 Jars vychází z rakety Topol-M

Výhodou střely Jars je použití tuhých pohonných látek. Před startem proto není nutné plnit nádrže palivem, což zkracuje dobu k vypuštění.

Tuhé pohonné látky jsou také výrazně jednoduší na skladování, což se pozitivně projevuje na nižších provozních nákladech (údržba, oprava, počet personálu). Ostatně z toho důvodu je Topol-M používán na mobilních odpalovacích vozidlech.

Naopak střely na tekuté pohonné látky jako R-28 jsou výkonnější - při stejné hmotnosti dokáží dopravit větší náklad na větší vzdálenost. Nevýhodou je naopak náročné skladování tekutých pohonných látek a nutnost přečerpáváni paliva do nádrží rakety před startem.

Výše uvedený přehled nezahrnuje testy ruského námořnictva a letectva. V příštím roce námořnictvo počítá s testy balistických raket RSM-56 Bulava a letectvo s testy jaderných střel s plochou dráhou letu Ch-102 s doletem až 5000 km.

Rusko rovněž plánuje rozšiřování svých jaderných sil, resp. zvětšení počtu jednotek. Počet jaderných hlavic je omezen zatím platnou Dohodou o snížení počtu strategických zbraní New START (New Strategic Arms Reduction Treaty ­) uzavřenou v Praze v roce 2010.

"Hlavní úsilí by se mělo soustředit na posílení potenciálu našich strategických jaderných sil a uskutečnění vesmírných obranných programů," řekl Šojgu. "Do aktivní služby v roce 2016 vstoupí pět raketových pluků, vybaveny budou moderními raketovými komplexy." 

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...

70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?

Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

MOKV: Naděje amerického jaderného raketového deštníku

Americká agentura pro protiraketovu obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí zbraňový systém MOKV ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • semtam
  19:36 14.01.2016

  Nechci se už moc účastnit této diskuze, protože zabírá nemálo času. Napíšu sem jen pár postřehů. Nikde jsem dosud nezaznamenal, nějaké cíle FSA a "hodnoty" pro které by ji šlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci se už moc účastnit této diskuze, protože zabírá nemálo času. Napíšu sem jen pár postřehů.

  Nikde jsem dosud nezaznamenal, nějaké cíle FSA a "hodnoty" pro které by ji šlo označit za demokratickou či svobodnou. V tamním regionu je demokracie a svoboda pro Evropana špatný vtip.
  K zbraním FSA. Výzbroj FSA nepochází jen ze skladů syrské armády. Mnohé kousky jsou ex-jugoslávské výroby či čínského původu a i z jiných zemí. Není tajemstvím, že tyto zbraně nakoupila pro potřeby FSA Saúdská Arábie. Stejným arzenálem se může pochlubit IS. Tím pádem FSA a IS jsou sponzorovány od stejného/stejných zemí. Nejčastěji vedle SA je zmiňován Katar. Tyto monarchie nemají s demokracií nic společného a se svobodou vůbec ne. V jejich zájmu určitě není vytvářet svobody a demokracie.

  Není to mu zas tak dávno, kdy USA přestali mnohé části FSA pro nepřehlednost podporovat.

  Z toho všeho mi plyne, že v Sýrii není žádný boj o demokracii. I kdyby nějakým zázrakem opravdu byl, tak pod patronátem totalit jako je SA to bude jen fraška a krmivo pro media.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:04 14.01.2016

  Shania: to posílání do háje si nechte pro své kamarády a lidi s nimiž jste ve styku a podle nichž soudíte, že si všichni myslí, že Rusové mají bojovat jen s ISILem (ačkoliv to sami ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: to posílání do háje si nechte pro své kamarády a lidi s nimiž jste ve styku a podle nichž soudíte, že si všichni myslí, že Rusové mají bojovat jen s ISILem (ačkoliv to sami nikde netvrdí).
  Znovu - islamista, neislamista - mně je jedno, jestli je Al-Kaidá, Nusra etc. demokratický přítel (podle Vás), islamista nebo fanatický dobytek. To, že i neISILopozice se chová mimořádně brutáoně k civilům je fakt. To, že provádí víceméně genocidu na křesťanech je také fakt. Pod jakou to dělají momentálně vlajkou je mi jedno. Vy si to klidně řešte.
  K odkazům: podle hrw jsme sadistický stát terorizující Romy a div ne vraždící uprchlíky. Servislní multikulti BBC už dávno také není nezávislý tisk a The Guardianje levicový plátek, něco mezi našim Právem a Halo novinami. OK, je to Vaše úroveň, Váš styl.
  Promíňte, ale odkazy co sem dáváte jsou fakt kombinace Blesku s Halo Novinami. Cpát sem Guardian a lifestylovou rubriku arabského sunnitského časpisu a dělat podle toho "analýzu" konfliktu je prostě trapné.
  hezky argumentujete, jen Vám to jaksi nevychází. SAA není saturována ani zdaleka Hizzbalahem (uvádí se cca účast 6 000 bojovníků), ani Iránskými bojovníky (zde se často objevují informace o jejich mizerném výcviku a morálce).
  Nicméně stále čekám, kdy uvedete nějakou sílu, kterou lze považovat za méně radikální, humánější a tolerantnější, než Assad a u níž je rélný předpoklad, že mají vojenskou moc situaci ovládnout a mají podporu většiny obyvatel Syrie. Děkuji z ainformaci.
  Mimochodem mám tady tapetovat forum do zblnutí odkazy na násilnosti a zvěrstva té Vaší demokratické opozice? Nevidím v tom smysl...
  Hoďte sem ještě nějakou analýzu ze saudského Bravíčka, ať máme ty Vaše zdroje komplet :-)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:43 14.01.2016

  fenri: a jen pro představu jeden z důvodů proč desertovala velká část Asadovi ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: a jen pro představu jeden z důvodů proč desertovala velká část Asadovi armády:

  https://www.hrw.org/news/2015/...

  http://www.dailymail.co.uk/new...

  http://www.theguardian.com/wor...

  http://www.bbc.com/news/world-...

  tohle je 45 000 potvrzených z více jak 100 000 lidí, kteří byli uneseni režimem.

  Nejlepší na tom je, že i takovýto důkaz prostě nikoho (ty u moci) stejně nezajímá, nebo to minimálně nestačí, pro řešení...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  18:15 14.01.2016

  fenri: jestli ten názor nemáš ty, tak dobře pro tebe, ale co vidím všude okolo sebe já, tak je to jen o boji proti ISIS. Mimoto já ty pány neznám, český zprávy nesleduji. A s ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: jestli ten názor nemáš ty, tak dobře pro tebe, ale co vidím všude okolo sebe já, tak je to jen o boji proti ISIS. Mimoto já ty pány neznám, český zprávy nesleduji.


  A s těmi Islamisty fakt běž do háje... co to sakra je? Nová nálepka pro nepřítele, místo nacista, terorista je to teď islamista? Snad nechceš říct že všichni kdo nejsou s Asadem jsou islamisti a jen se přejde hranice jsou hned rozumní a umírnění. Přestaň prosím míchat islamisty jako JAN a ostatními povstalce, velká část z nich je v podstatě domobrana. I v dnešním článku o Kurdech tady se dozvíš, že režim v těch oblastech zrovna nemiluje...

  Je muslimy nemusím, nechci je tu, nemám moc pochopení pro jejich tradice, ale prostě takový ty lidi jsou, je to jejich země, jejich tradice a jediný způsob jak s nimi vyjít je respektovat to co oni chtějí. Nebo je lepší mít v regionu neustále války, protože je nikdo neposlouchá a mít spoustu uprchlíku s jejich moresy tady? Taky si nemyslím, že je rozumné s nimi vyjebat, ja to dělají US.

  Co se týká počátku války, je to jen jeden zmoha článků, protesty začali, protože režim zadržel pár kluků za malování protiasadovských hesel.

  http://www.nytimes.com/2013/02...

  http://www.aljazeera.com/indep...

  http://www.npr.org/2012/03/16/...

  http://www.bbc.com/news/world-...


  Hoax? I kdyby, povstalci tomu věří, nedávno jsem se díval na dva roky starý dokument o sniperech v Aleppu a pár z nich to zmiňovalo jako důvod proč bojují...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Všichni to jsou islamisti viď... no tak to se radši nedívej co provádí Irančani...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  17:09 14.01.2016

  Shanio, neznám nikoho, kromě pana Palaty, Fendrycha a exotů, který by si myslel, že Rusové jsou v Syrii, aby bojovali proti ISIL (a i ti to jenom simulují a jenom dodržují ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, neznám nikoho, kromě pana Palaty, Fendrycha a exotů, který by si myslel, že Rusové jsou v Syrii, aby bojovali proti ISIL (a i ti to jenom simulují a jenom dodržují stranickou linii). Netvrdí to ani Rusové. Každý ví, že Rusové bojují proti islamistům. To je v pořádku a je to dobře. V Syrii je mnoho skupin islamistů a je celkem fuk, proti kterým bojují. Zatápí i islámskému státu (určitě mnohem víc, než třeba Francouzi, o kterých náš tisk psal, jako kdyby bylo otázkou hodin, kdy zabijí všechny členy ISILu a přitom jejich angažmá mělo v té době význam s bídou symbolický) a zatápí i dalším skupinám. Takže promiňte, ale bojujete proti názoru, který nikdo nemá a kromě nejsrandovnějších novinářů ho ani nikdo nepropaguje.
  Co se týče začátku revoluce: opravdu mi chcete něco dokazovat na základě článku ze společnské a lifestylové rubriky sunnitského časopisu? Měl jsem o Vás podstatně větší mínění. Má to váhu asi jako článek o počátcích války na UA z ruského nacionalistického Blesk-like časopisu pro obyvatele s IQ pod 80, jehož autorem je novinář, co měl dosud na starosti trendy moderní kuchyně a plavky Heidy Klumm. Fakt "důkaz".
  Myslím, že dnes hrajete kilometry pod svojí úrovní.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:51 14.01.2016

  fenri: ale ja nebrečím že nebombardují ISIS:) Ja jen říkám jak to je, což je v přímém rozporu toho co si většina lidí myslí, tedy že Rusové jsou v Sýrii, aby bojovali proti ISIS ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ale ja nebrečím že nebombardují ISIS:) Ja jen říkám jak to je, což je v přímém rozporu toho co si většina lidí myslí, tedy že Rusové jsou v Sýrii, aby bojovali proti ISIS (a je úplně jedno, že to nikdy neřekli, důležité je co si masy myslí), už chápeš ten rozdíl...? I zde bylo plno keců, jak RuAF za 14 dní udělali víc jak amici za dva roky v boji s ISIS... Realita je prostě někde jinde.

  Co začalo protesty a následně občanskou válku? Tohle:

  http://www.thenational.ae/life...

  Střílení do protestujících bylo až později...

  Jo já vím wiki, ale stejně timeline 2011: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Doufám, že se nedozvím, že to všechno tohle jsou fabrikace, lidi byli spokojení a za všechno muže CIA.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:37 14.01.2016

  Shania: nemusím číst stovky stránek z jednoho Vámi vybraného odkazu - četl jsem mnoho stovek z mnoha jiných, abych 1.) viděl tón, jakým je psán a tím si udělal obrázek, nakolik to ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nemusím číst stovky stránek z jednoho Vámi vybraného odkazu - četl jsem mnoho stovek z mnoha jiných, abych 1.) viděl tón, jakým je psán a tím si udělal obrázek, nakolik to bude objektivní 2.) zahodil kvůli tomu výsledky a považoval je za neexistující. Jinými slovy, nemusím znát jméno, příjmení a stav konta každého chudáka zplynovaného Rosensteina z Lodze, abych věděl, že holocaust je svinstvo.
  S tím ISISem je to fakt únavné - to Vaše (a Palatovo, obecně mainstreamové) naříkání, že Rusové nebombarudjí ISIS (nebo ho bombardují málo, nebo nepřesně nebo neumírněně) a bombardují někoho jiného. Ve zkratce: mezi ISIS a jinými islamistickými skupinami operujícími v Syrii NENÍ ŽÁDNÝ rozdíl z pohledu mravního či z pohledu spouluexistence nás a jich na jedné planetě. Žádná reálná (tj. schopná porazit ostatní) opozice, která by se chovala demokratičtěji nebo humánněji než Asad v Syrii není. Je mi úplně šumafuk, které logo momentálně nese na bundě islamista, který to schytal ať ruskou, americkou či (omylem :-)) francouzskou bombou. Je to provázaný spolek tvorů, kteří prostě nejsou slučitelní s námi a je jedno, kterého z nich si zrovna Západ vybral za kamaráda a říká že je hodný. Assad alespoň není islamista a pokud poškrtám nános propagandy a pokud si přečtu něco o skutečných počátcích syrské revoluce (ne, skutečně nešlo o okamžitou a brutální střelbu do nevinných a mírumilovných človíčků) je pro mně prostě jasnou volbou.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  13:55 14.01.2016

  Jan Grohmann : ""Řešením je fotka a plné jméno"" Ja sice chapu , jak jste to nejspise myslel , ale je to jako napsat , resenim je 9mm dira do hlavy . Ano je to pravda , nikdo by ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann : ""Řešením je fotka a plné jméno"" Ja sice chapu , jak jste to nejspise myslel , ale je to jako napsat , resenim je 9mm dira do hlavy . Ano je to pravda , nikdo by pak , stejne jako pred rokem 89 , nemel blbe kecy. Osvedcilo se to ... Budme radi , ze mame ten svobodny internet a pokud vam nekdo vadi a ma treba sproste prispevky , tak ho proste vymazte/zablokujte .

  KAZDA snaha o diskuzi pod vlastnim jmenem na webu vzdy vedla jenom k "hlasitemu" tichu a autocenzure ....Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:52 14.01.2016

  fenri: netušil jsme že za tu chvilku někdo zvládne přečíst stovky stránek reportů, ale jak říkám je to pouze pro ty, co si chtějí udělat lepší obrázek o situaci. Když se ti nelíbí ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: netušil jsme že za tu chvilku někdo zvládne přečíst stovky stránek reportů, ale jak říkám je to pouze pro ty, co si chtějí udělat lepší obrázek o situaci. Když se ti nelíbí jaký obrázek tam uvidíš o Sýrii, zaručuji ti, že ten o Yemenu se ti pro změnu bude líbit... nebo až tam za čas bude vlákno o SA...

  Já ty stránky znám asi dva měsíce, předtím jsme věděl o situaci v Sýrii v podstatě houby, ale i tak jsme od začátku říkal, že rusové a Asad nejdou po ISIS (zcela logická úvaha), potvrzeno... v době kdy doslova všichni jásali, jak jsou rusové v náletech proti ISIS efektivní a amíci to hazí do pouště....

  Pak, že nebombardují přesně podle jejich vlastních PR fotek a videi (potvrzeno) a to jsme neměl nejmenší párů o tom jak skutečně operují...

  A že nečekejte žádný rychlý konec války ....

  A to bylo v době, kdy jsem si apoň myslel, že jejich letecká podpora zlomit a zatlačit povstalce....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:06 14.01.2016

  Shania: ve vší úctě Váš odkaz mi nepřijde ani objektivní, ani dokazují to,c o říkáte. Ale jo, můžeme se tu zasypávat odkazya a hádat se, kdo ho má lepšího. Je to o ničem. Stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ve vší úctě Váš odkaz mi nepřijde ani objektivní, ani dokazují to,c o říkáte. Ale jo, můžeme se tu zasypávat odkazya a hádat se, kdo ho má lepšího. Je to o ničem. Stejně tak si myslím, že je celkem o ničem Váš dojem ze situace. Důležité je to, kam lidi utíkají a kam se hýbe fronta. Ano, Rusové bombardují neefektivně a proto se po čtyřech měsících ústup vládních jednotek zastavil a teroristé jsou zatlačováni. Ano, velmi pomalu, jednak arabské armády nejsou moc výkonné a za druhé dynamika válek je prostě takové, že se vždy pohyb jedním směrem zpomalí, pak se situace zastaví a pak se pomaličku pohyb zase rozjíždí (pokud nedojde ke kolapsu a kapitulaci). Nicméně změna dynamiky konfliktu je zřejmá. Západ bombarduje cca dva roky nesmírně efektivně a proto území ovládaná islamisty rostla po celou dobu bombardování (ano, s výjimkou Kurdů, to jsou holt jiná ranaři). Očekávám Váš pláč na téma, že zlý je jen ISIL a všichni ostatní jsou hodní a přátelští chlapci. Předem říkám, že na tuhle hru nehraji a rozdíl mezi ISIL, Al Nusra a 100+1 dalších islamistických partičkou je jen v logu a snaze urvat pro sebe co nejvíc.
  Assad by nepochybně situaci dávno zvrátil, kdyby se do toho nemontoval Katar, Saudi a Turci a snad všechny džihádistické partičky (pardon, demokratičtí humanisté) jaké Vás napadnou.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:31 14.01.2016

  Fenri: jak říkam, máš lepší zdroj, čekám na něj, tenhle jsme našel za 5 min a nikdy předtím jsem ho neviděl, nicméně potvrzuje to co o situaci v Sýrii vím odjinud. K náletům a ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: jak říkam, máš lepší zdroj, čekám na něj, tenhle jsme našel za 5 min a nikdy předtím jsem ho neviděl, nicméně potvrzuje to co o situaci v Sýrii vím odjinud.

  K náletům a situaci v sýrii, nebo kladně i Jordansku, Turecku, a jinde běž na http://www.acig.info/forum/...

  sekce Current Conflicts

  najdeš denní reporty o situaci z obou stran. Ale to jen pro případ, že by jsi chtěl mít nějaký přehled o tom co se děje.

  A rád bych uved, že kdyby Asad měl nějakou naději zemi stabilizovat a vyčistit, tak ho já budu podporovat, protože lepší nějaké řešení než řádné... Stejně tak kdyby rusové dělali něco efektivního a smysluplného, jako třeba podporovali pořádně pozemní jednotky, bohužel z toho co já vím, tak se tak bohužel neděje.


  Superme: jo sekularní vlada pro vyvolené. Možná by ses měl poučit jak občanská válka vznikla, jak probíhalo unášení a mučení těch kteří nebyli pro režim pohodní a proč kvuli tomu Asadovi desertovala víc jak polovina jeho armády... to je ta FSA. Zahraničních bojovníků a teroristů je tam mraky, to snad nikdo nepopírá (ale ti jsou ve vlastních skupinách) a proto nějaké vyřešení situace v Sýrii bude velmi těžké.Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  11:20 14.01.2016

  stirling: ten tvuj odkaz to je proboha co za sra*ku, kdyz vtam pisou, ze valka Ruska s Ukrajinou stala 377 miliard usd? :D

  stirling: ten tvuj odkaz to je proboha co za sra*ku, kdyz vtam pisou, ze valka Ruska s Ukrajinou stala 377 miliard usd? :D

 • jacky3115
  20:41 13.01.2016

  Kruciš, to je bomba ... Ekonomika spočívá především v důvěře a nikoliv číslech ... Postavil jste se do čela ekonomů, naštěstí pouze na armádním webu. Malý dotaz : proč ty ...Zobrazit celý příspěvek

  Kruciš, to je bomba ... Ekonomika spočívá především v důvěře a nikoliv číslech ... Postavil jste se do čela ekonomů, naštěstí pouze na armádním webu.
  Malý dotaz : proč ty úvozovky ? "Výhodou" střely Jars je použití tuhých pohonných látek.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:16 13.01.2016

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože revoluce", tak byla Sýrie jednou z nejliberálnějších muslimských zemí na světě. Křesťané, kurdové, jezídové, muslimové.. všichni žili pospolu a nezabíjeli se. Avšak to bylo možno jen díky vládě Assada, který tam držel pořádek. Bohužel se to asi někomu (komu asi, že?) nelíbilo a rozpoutal tam tu válku. Je dobře, že se Assad drží a doufejme, že válka brzo skončí.

  Jen nechápu, kde stále bereš tu iluzi. že FSA jsou Syřané. Naopak, stejně jako i v jiných teroristických skupinách tam je spousta ( možná i většina) zahraničních bojovníků.

  Již v roce 2011 byli například v Damašku masové demonstrace na podporu Assada. Na ty jsi zapomněl? Pokud ano, tak rád připomenu.
  http://www.bbc.com/news/world-...

  Snažíš se mi vnutit Ukrajinu. Podívej se, kolik lidí podporuje současnou vládu. Méně než tu, kterou vedl Janukovyč. Zatímco Assada podporuje stále velká většina Syřanů.
  http://zpravy.idnes.cz/jacenuk...

  No a nakonec. Pokud někoho současný "demokratický" systém označí za "extrémistu", je to pochvala a znamení, že ten daný člověk (popř. strana) je ta dobrá a ve skutečnosti není vůbec extrémistická.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:16 13.01.2016

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - Zajímavé je, jak už napsal fenri, že vnitřní syrští uprchlíci jsou ve skutečnosti na území ovládaném Assadem. Není se čemu divit, protože než se rozběhla ta "jakože revoluce", tak byla Sýrie jednou z nejliberálnějších muslimských zemí na světě. Křesťané, kurdové, jezídové, muslimové.. všichni žili pospolu a nezabíjeli se. Avšak to bylo možno jen díky vládě Assada, který tam držel pořádek. Bohužel se to asi někomu (komu asi, že?) nelíbilo a rozpoutal tam tu válku. Je dobře, že se Assad drží a doufejme, že válka brzo skončí.

  Jen nechápu, kde stále bereš tu iluzi. že FSA jsou Syřané. Naopak, stejně jako i v jiných teroristických skupinách tam je spousta ( možná i většina) zahraničních bojovníků.

  Již v roce 2011 byli například v Damašku masové demonstrace na podporu Assada. Na ty jsi zapomněl? Pokud ano, tak rád připomenu.
  http://www.bbc.com/news/world-...

  Snažíš se mi vnutit Ukrajinu. Podívej se, kolik lidí podporuje současnou vládu. Méně než tu, kterou vedl Janukovyč. Zatímco Assada podporuje stále velká většina Syřanů.
  http://zpravy.idnes.cz/jacenuk...

  No a nakonec. Pokud někoho současný "demokratický" systém označí za "extrémistu", je to pochvala a znamení, že ten daný člověk (popř. strana) je ta dobrá a ve skutečnosti není vůbec extrémistická.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:07 13.01.2016

  Shanio, ani nemusím dočítat ten článek, abych viděl, že je silně zaujatý. Už ty výtky vůči syrské vládě, že nedokázala zabránit utěkům obyvatelstva - s prominutím je to zkrátka ...Zobrazit celý příspěvek

  Shanio, ani nemusím dočítat ten článek, abych viděl, že je silně zaujatý. Už ty výtky vůči syrské vládě, že nedokázala zabránit utěkům obyvatelstva - s prominutím je to zkrátka sprosté a hloupé.
  Stále ale selhává vaše teze, proč vnitřní uprchlíci v Syrii (nejde-li o islamisty a jejich rodiny) utíkají na území ovládané vládou a nikoliv na území ovládané tou skvělou opozicí či Daešem. Ano, syrské nálety jsou ve srovnání s WWII neporovnatelně mírnější, ale to o to více nijak nevysvětluje, proč lidé před nálety prchají za těmi, kdo je bombarduje ani jakým kouzlem podle Vás Assad bombarduje civily tak, aby tito utíkali za Assadem. Jako by se obležený Leningrad vylidnil a přesunul do Berlína...
  Koalice jde po ISIS - hmm, a jaký je rozdíl mezi uřezávači hlav a vrahy křesťanů a minorit z řad ISIS či jiné, libovolné islamistické skupiny, které v Syrii vznkají a zanikají denně a pokud nekamrádí s al-Kaidou či Daešem, tak kamarádní s oběma. Demokratická syrská vojenská opozice je těch 5 strejdů za 500 mil. dolarů... Nějaké věrohodné podklady pro to, že RuAF cíleně bombarduje civilní cíle? Není to náhodou zase propagandistický blábol, doplněný srdceryvnými fotkami, vzniklými zpravidla v Jemenu (kde naši spojenci vesele bombardují hlava nehlava) či dny a týdny před zahájením ruského angažmá? Takových fotek byla naše meédia jeden čas plná, tď už si dávají pozor.
  Jaksi to nesedí ani početně a časově: do pohybu se daly miliony lidí v důsledku anticivilních náletů 8 Su-34 a 16 (24?). Ty mašiny musejí každá nést alespoň 80 tun bomb a startovat tak 20 denně, aby stíhaly uvést takové množství lidí do pohybu. A ještě k tomu stíhají zatápět ismlamistům. A co více, ty nálety jsou tak strašné, že způsobují i deformaci časoprostoru, protože většina lidí se na ten údajný útěk před ruskými nálety dala dývno před jejich zahájením...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:48 13.01.2016

  Fenri: máš lepší zdroj o IDP než tento? http://www.internal-displaceme... ISIS ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: máš lepší zdroj o IDP než tento? http://www.internal-displaceme...

  ISIS začal být faktor počátkem 2014 a velký problém v polovině 2014.

  Valka začala počátkem 2011.

  Bombardování měst nelze porovnávat s WW2.

  V oblastech kde cíleným útokům na civilisty dochází (jako Darra, Duma, Homs, Alepo) je to v režii RuAF a SyAF. Koalice jde po ISIS.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:37 13.01.2016

  Shania: Ale no tak. Válka začala v březnu 2011, ISIL tam byl 2013.Neříkejte mi, že vnitřní uprchlíci v Syrii se hýbali jen do vzniku ISILu a pak se pohyb zastavil. To je ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Ale no tak. Válka začala v březnu 2011, ISIL tam byl 2013.Neříkejte mi, že vnitřní uprchlíci v Syrii se hýbali jen do vzniku ISILu a pak se pohyb zastavil. To je pochopitelně blbost, lidé prchají pořád a neprchají ani k demokratické opozici (:-)), ani k Daeši. Samozřejmě všichni víme, že Assad žere malé děti a przní ovečky (na rozdíl od demokratických bojovníků), ale cílené bombardování zaměřné k vyhánění civilů k sobě - to je poměrně objevná teorie. Můžete ji rozvést a najít analogii? Třeba v masových migracích německého obyvatelstva do Anglie během náletů WWII? Můžete uvést i nějaké podrobnosti, dokazují ono "usilovné bombardování na kteér civilové reagují útěkem k tomu, kdo je bombarduje?
  Samozřejmě že se bombarduje i za frontou, to je snad ve válce normální. Mimochodem bombaruje tam (nejvíc, nejlépe a nejefektivněji) i západní koalice.
  S médii máte pravdu, ale přesto se mi nelíbí, když naše média vysloveně lžou. Viz Medaya, průběh bojů, glorifikace náletů FR apod.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:59 13.01.2016

  fenri: ISIS je poměrně mladá organizace, válka je tam už roky a většina uprchlíku zdrhla ještě před tím, než se ISIS objevila, natož expandovala (v Syrii prostě místní klany ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ISIS je poměrně mladá organizace, válka je tam už roky a většina uprchlíku zdrhla ještě před tím, než se ISIS objevila, natož expandovala (v Syrii prostě místní klany změnili poslušnost a pak se nestačili divit).

  Tak před kým ti lidé utíkali, v době kdy to byl čistě Asad vs FSA, s minimem radikálů, Iránců...

  Všude není valečná zona. Co jsem napsal:

  když je to bud válečná zona, nebo se režim usilovně snaží civilisty z těch oblastí všemožně dostat, mimo jiné bombardováním.

  Bojuje se hlavně v kontaktních oblastech, kde je taky většina povstalců, přesto jsou bombardovány cíle kilometry za frontou.


  K těm mediim, media o situaci v Sýrii informují pozdě a nebo vůbec. Skoro nikdo té situaci v zemi nerozumí, nikoho to nezajímá. Všechny zajímá max to, jestli se něco udělal s ISIS, když je to až podřadný problém, co se týká Sýrie. Za ten nezájme budeme platit ještě dlouho...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:25 13.01.2016

  Superme: trefné od někoho kdo by chtěl vidět idiota jako Trumph u moci v US a všelijaké extremisty v EU. FSA jsou bývali vojáci Syrské armády, takže ano, jsou to Syřani, stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  Superme: trefné od někoho kdo by chtěl vidět idiota jako Trumph u moci v US a všelijaké extremisty v EU.

  FSA jsou bývali vojáci Syrské armády, takže ano, jsou to Syřani, stejně jako celá řada rebelu kteří se k nim hlasí jsou v podstatě místní milice bránící svoje vesnice a města (zajímavé, že v případě Ukrajiny proti tomu nic nemáte).

  Pak je tam celá řada externích skupin, Islamistu a jiných hovad.
  Takže já mám problém akorát s tím, že se hažou do jednoho pytle.
  Níže máš dokonce seznam těch skupin...

  Za Asada bojuje ještě dost jeho lidí, mají hodně co ztratit, když prohrají, ale pak v jeho řadách bojují i místní náckové a další skupiny, které můžeš srovnávat i s JAN.

  Ale Iránci ho drží nad vodou už pár let, jak vojensky, tak ekonomicky. Tohle se nelíbí i spoustě jeho lidí....

  Je mi uplně jedno jestli je někdo křesťan nebo muslim, všichni jsou schopný dělat stejná zvěrstva. Nebudu někoho bránit, jen pro jeho vyznání...


  Muj názor na celou uprchlickou kryzi je takový:

  je mi většiny těch lidí líto, ať už ekonomických nebo skutečných uprchlíku, kteří se jen blbě narodili.

  Ale nemají tady co dělat, je blbost pustit jich sem takové množství, max si individuálně vybírat a mít na ně tvrdé podmínky a hlavně je nenechat žít pohromadě..... Jakákoliv větší skupina čehokoliv vždycky uzavře a začne delat potíže, když budou sami za sebe, budou nuceni se adaptovat.

  Je to hnus, ale nemůžeme je zachránit všechny.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5